Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska

Download "Sobota, 23.05.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 403. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska"

1 od 1989 roku Aukcja 7 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sklep internetowy Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska Oferty aukcyjne prosimy składać do 21 maja na adres aukcja@niemczyk.pl lub faksem: (+48) Lista wszystkich przedmiotów aukcyjnych znajduje się na naszej stronie internetowej, gdzie można wcześniej złożyć swoje oferty (przed rozpoczęciem aukcji): Podczas Aukcji będzie możliwość licytacji na żywo. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną e-licytacji: W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów do licytacji na żywo : tel.: 1: (+48) tel.: 2: (+48) tel.: 3: (+48) tel.: 4: (+48) tel. kom.: (+48) Przedmioty będzie można obejrzeć w siedzibie Firmy (po wcześniejszym ustaleniu terminu) W dniu aukcji 23 maja w hotelu Westin Poza działalnością aukcyjną prowadzimy sklep internetowy, w którym mogą Państwo kupić monety z całego świata, banknoty, odznaczenia i medale. Posiadamy również w ofercie złoto lokacyjne i monety inwestycyjne złote, srebrne i platynowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: / / tel / aukcja@niemczyk.pl

2 od 1989 roku Auction 7 Location Bids submission Saturday Starting time: 9:00 a.m. LOT No WESTIN hotel al. Jana Pawła II Warsaw, Poland Auction bids should be submitted by 21st of May at the following address: aukcja@niemczyk.pl or by fax: Pre-auction Visit to view the catalog and place bids online (before the auction). Live bidding Phone bidding Lot viewing On-line shop During the Auction there will be the possibility to use live e-bidding, please register at our website: Please use the following numbers during the auction for live telephone bidding: phone: 1: (+48) phone: 2: (+48) phone: 3: (+48) phone: 4: (+48) mobile phone: (+48) Auction lots may be viewed by appointment at our Company On 23rd of May during the auction at the Westin Hotel As well as auctions, we run an online shop where you can buy coins from all over the world, banknotes, decorations and medals. We offer investment bars and coins in gold, silver and platinum. Visit us at / / tel / aukcja@niemczyk.pl

3 Dane do wpłaty / Bank details: Tabela stanów zachowania: / Erhaltungsgrade: / Grading Terms: / Шкала: Polska / Poland Niemcy / Germany USA St. Lustrzany (L) Polierte Platte (PP) Proof (PF) 1 Stempelglanz (Stgl) Mint State/Uncirculated (Unc) 2 Vorzüglich (Vzgl) Extremely Fine (XF) 3 Sehr Schön (SS) Very Fine (VF) 4 Schön (S) Fine (F) 5 Sehr Gut Very Good (VG) Rosja / Russia полированная превосходная отличная очень хорошая хорошая удовлетворительная Opis przedmiotów: Jacek Michalski, Michał Niemczyk, Remigiusz Foriasz, Lech Kokociński Skład katalogu i zdjęcia: Aleksandra Kocot, Anna Gałązka, Maciej Kozłowski, Maja Kamieńska Współpraca: Jacek Budyn, Jarosław Dutkowski, Jan Dostych, Wojciech Wiącek, Wojciech Demowski, Dariusz Pączkowski, Inesa Goc, Agata Kaczyńska, Magdalena Niemczyk Wszelkie prawa zastrzeżone / / tel / aukcja@niemczyk.pl

4 od 1989 roku Licytacja na żywo gdziekolwiek jesteś! Weź udział w aukcji AN Niemczyk ze swojego domu lub biura na żywo przez Internet. Potrzebujesz jedynie komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu i wcześniejszej rejestracji. Licytuj na żywo, tak jak byś był na aukcji osobiście. Słuchaj na żywo, głos prowadzącego licytację jest słyszany w czasie rzeczywistym. Obserwuj na żywo, śledź licytację pozycja po pozycji. Zalety licytacji na żywo: Możesz się zalogować i licytować w dowolnym momencie aukcji. Na bieżąco jesteś informowany o przebiciach i cenie końcowej. Na żywo obserwujesz przebieg licytacji w PLN i innych walutach jednocześnie. W każdej chwili możesz sprawdzić listę pozycji, które wylicytowałeś. Możesz poinformować prowadzącego licytację o numerze, który chcesz licytować. Wykorzystaj wszystkie zalety licytacji na żywo, tak jakbyś przebywał osobiście na sali aukcyjnej sam decydujesz o swoich zakupach. Dołącz do nas w licytacji na żywo: Wejdź na naszą stronę i licytuj na żywo Licytuj wcześniej przez stronę oraz Rejestracja. Zarejestruj się on-line i sam ustal swój login i hasło. Symulator. Przeprowadź symulację przed aukcją i przekonaj się o łatwości w niej uczestniczenia. W dniu aukcji dołącz do licytacji na żywo. Potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie licytacji skontaktuj się z nami odpowiemy na wszystkie pytania.

5 od 1989 roku Live Bidding - wherever you are! Participate comfortably in the AN Niemczyk auction from your home or your office - live on the Internet. You will hear the auctioneer, you will see the current lots and you can bid in real time. It is fast, easy and comfortable. You just need a computer, an internet connection and to register on-line in advance. Bid live, just as if you were in the auction room personally. Listen live, the auctioneer s voice is broadcast in real-time. See live, follow the increments lot by lot. Your advantages of live bidding: You can log on and bid at any time. You are always informed about increments and final prices. You see the current increment in PLN and other currencies. You can check of your winning bids at any time. You can inform the auctioneer of the lots you want bid on. Take advantage of all benefits of live bidding as if you were personally in the auction room - you can decide about your purchases. Join us and bid live: Visit our website at You may place your bids through or Register on-line and choose your username and password. Simulator: Try the simulator and get familiar with the easy handling of bidding on-line. On the auction day join the auction and participate live! If you have any questions, feel free to contact us, we will help you with everything.

6 Złota alternatywa Zachęcamy do inwestowania w złoto lokacyjne w sprawdzonej firmie. Fachowa i rzetelna wycena Profesjonalne doradztwo Aktualne ceny rynkowe Bogata oferta monet i sztabek Bezpieczeństwo i poufność transakcji niemczyk@niemczyk.pl / Tel

7 od 1989 roku Jacek Michalski Rzeczoznawca Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych Michał Niemczyk Właściciel Firmy Remigiusz Foriasz Dział numizmatyczny Grading monet tel./fax: Aleksandra Kocot Menedżer ds. obsługi klienta tel./fax: Anna Gałązka Dział Sprzedaży Internetowej tel./fax: Magdalena Niemczyk Copywriter tel./fax: Maja Kamieńska Obsługa klienta zagranicznego tel./fax: Anna Kopówka Dział Logistyki tel./fax: Agata Kaczyńska Dział Logistyki tel./fax: Inesa Goc Dział Księgowości Obsługa aukcji stacjonarnych tel./fax: Maciej Kozłowski Fotografia i Grafika m.kozlowski@niemczyk.pl tel./fax: / / tel / aukcja@niemczyk.pl

8 Aukcje 365 dni w roku Zależy ci na czasie? Nie chcesz czekać do kolejnej aukcji stacjonarnej? Planujesz przebudować swoją kolekcje? Wybierz aukcje internetowe naszej firmy! Jest to szybka i pewna forma sprzedaży przekazane przedmioty wystawiamy zazwyczaj już po 7 dniach. Sprzedaż komisowa monet, medali i odznaczeń Sprzedając na aukcji wiesz, że uzyskujesz aktualną cenę rynkową, zaś kupując na aukcji - wiesz, że kupujesz za aktualną wartość rynkową. Paweł Niemczyk Najdroższy, w historii numizmatyki, sprzedany polski dukat. Alternatywą dla sprzedaży za gotówkę, jest sprzedaż komisowa, dająca gwarancję osiągnięcia najwyższej ceny. Jest to oszczędność Państwa czasu. Renoma firmy i przejrzystość transakcji sprawiają, iż ceny uzyskiwane przez naszą firmę są wyższe niż u innych. Dlaczego warto sprzedawać za naszym pośrednictwem? Bezpłatna wycena szacunkowa w oparciu o aktualne ceny rynkowe Pomoc i fachowe doradztwo wspólnie wybierzemy najlepszy termin i formę sprzedaży Państwa kolekcji Profesjonalna obsługa aukcji opisy i fotografie przygotowane przez specjalistów Ponad zadowolonych Klientów i stałych Komitentów Zdecydowanie wyższe rezultaty i bardziej korzystne warunki Doświadczenie jesteśmy na Allegro od 10 lat, w tym czasie przeprowadziliśmy ponad udanych transakcji Brak ukrytych i dodatkowych opłat pokrywamy wszystkie podatki i opłaty związane ze sprzedażą Aukcja 3, lot 34. Stefan Batory, Dukat 1586, Poznań, UNIKAT Cena uzyskana: zł Osiągane przez nas ceny sprzedaży są zdecydowanie wyższe od przeciętnych na rynku numizmatycznym. / / tel / aukcja@niemczyk.pl

9 Auctions 365 days of the year Is it time sensitive? Can't wait until the next live auction? Do you want to rebuild your collections? Choose our online auctions! It is a fast and reliable form of sale your items at our auctions usually in 7 days. Consignment Sale your coins, medals and decorations An alternative to selling for cash is consignment sale. It guarantees achieving the highest prices. It saves time. The reputation of our Company and the transparency of transactions make the prices we obtain much higher than others. You entrust your items to our Company and we take care of the rest. Why is it worth to sell through us? Free evaluation based on current market prices Assistance and professional advice - together we choose the best time and form of sales for your collection Professional auction services descriptions, photographs taken by specialists More than 15,000 satisfied clients and 1,000 regular consignors Decidedly higher results than other Allegro users Experience we ve been on Allegro for 10 years, during that time we have carried out more than 100,000 successful transactions Definitely better results and more favorable conditions No hidden costs and extra charges we cover all taxes and fees associated with the sale. The selling prices that we obtain are much higher than the average prices in the numismatic market. Selling at auction you know that you are getting the current market price and buying at auctions you know that you are buying for current market value. Paweł Niemczyk The most expensive Polish ducat sold in the history of numismatics. Aukcja 3, lot 34. Stefan Batory, Dukat 1586, Poznań, UNIQUE PIECE Hammer price: EUR / / tel / aukcja@niemczyk.pl

10 Michał Niemczyk ANTYKWARIAT NUMIZMATYCZNY & Jakość, ochrona i prestiż Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest Autoryzowanym Dealerem NGC Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie pośrednictwa w gradingu monet. Legalny wywóz i przywóz monet Obsługa celna i podatkowa Bezpieczeństwo transakcji niemczyk@niemczyk.pl / tel

11 Antyk 1. Macedonia, Filip II p.n.e., stater Grecja Aw.: Głowa Apolla w wieńcu laurowym. Rw.: Biga w prawo, znak menniczy amfora (Kantharos). śr mm; w. 8,60 g Au stan 2 2. Macedonia, Filip III , stater Babilon CENA: zł Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo z wieńcem w ręku. śr. 18,0 mm; w. 8,56 g Au stan 1- Wyśmienity stan zachowania. 3. Aleksander Wielki , stater (pośmiertny) CENA: zł Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo z wieńcem w ręku. śr mm; w. 8,57 g Au stan 1- Piękny egzemplarz. Bardzo dobre detale. CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 11

12 Antyk 4. Macedonia, Aleksander III Wielki , stater (pośmiertny) Grecja Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo. śr. 16,0 mm; Au Wczesna, pośmiertna emisja. Mennica Memphis w Egipcie. Bardzo ładny egzemplarz. 5. Tracja, Lysimach , stater CENA: zł Aw.: Głowa Aleksandra Wielkiego w prawo. Rw.: Atena siedząca w lewo trzymająca na ręku Nike. śr ,5 mm; w. 8,59 g Au stan 1-6. Tracja, Lysimach , stater CENA: zł Aw.: Głowa Aleksandra Wielkiego w prawo. Rw.: Atena siedząca w lewo trzymająca na ręku Nike. śr mm; w. 8,49 g Au stan 1 Rzadszy wariant / / tel / aukcja@niemczyk.pl CENA: zł

13 Antyk 7. Macedonia, Aleksander III Wielki , tetradrachma Grecja Aw.: Głowa Heraklesa w prawo. Rw.: Zeus siedzący z orłem w ręku. śr. 25,0 mm; w. 17,25 g Ag stan 2 Mennica Amphipolis. CENA: zł 8. Macedonia, Aleksander III Wielki , tetradrachma, NGC Aw.: Głowa Heraklesa. Rw.: Zeus siedzący z orłem w ręku. śr ,0 mm; Ag Moneta w amerykańskim gradingu NGC. CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 13

14 Antyk 9. Tyberiusz 14-37, aureus, Lugdunum (Lyon) Rzym Aw.: Głowa cesarza. Rw.: Siedząca postać kobieca. śr ,5 mm; w. 7,50 g Au stan 3 RIC 27; C Neron 54-68, aureus, Rzym CENA: zł Aw.: Głowa cesarza Nerona w prawo. Rw.: Jupiter z błyskawicą i berłem. śr. 18,0 mm; w. 7,26 g Au stan 3 RIC 52, C 412 CENA: zł 11. Hadrian , aureus ok , Rzym Aw.: Głowa cesarza Hadriana w prawo. Rw.: Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa. śr mm; w. 7,03 g Au stan 2 RIC 193; C 1233 CENA: zł 14 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

15 Antyk 12. Heraclius , solidus, Konstantynopol Rzym Aw.: Heraclius z synami. Rw.: Krzyż podwyższony na trzech stopniach. śr mm; w. 4,41 g Au stan 2- Sear 761 CENA: zł 13. Constans II , solidus, Konstantynopol Aw.: Constans II + Constatninus IV Rw.: Heraclius i Tiberius. śr. 20,0 mm; w. 4,47 g Au stan 2 Sear 964 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 15

16 Bizancjum 14. Jan II , AV - Hyperpyron NGC Aw.: Chrystus na tronie. Rw.: Matka Boska koronująca cesarza. śr mm; w. 4,63 g Au Moneta w amerykańskim gradingu NGC. Sear 1947 Antyk 15. Bosfor Rheskuporis III , stater elektron CENA: zł Aw.: Głowa króla. Rw.: Cesarz Caracalla, pod portretem rok 514 (217 AD). śr. 20,0 mm; w. 7,64 g Au stan 2 CENA: zł 16 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

17 Średniowiecze, Bolesław l Chrobry 16. Denar PRINCES POLONIE pierwotny, niezbarbaryzowany Aw.: Ptak ukoronowany, zwrócony w prawo z rozpostartym ogonem. W otoku częściowo czytelny napis (+PRIN)CES POLONIE Rw.: Krzyż prosty, dwunitkowy typu anglosaksońskiego; między ramionami w polach cztery pierścienie z kulkam. W otoku częściowo czytelny napis +PR (INCES POLONIE) śr ,7 mm; w. 1,337 g Ag stan 3 Jedna z legendarnych polskich monet. Datowany na denar z obustronnym napisem PRINCES POLONIE w swojej rzadkiej, pierwotnej wersji. Jest najstarszym, zachowanym w oryginale zapisem z nazwą Polski i książęcym tytułem jej wladcy bez wątpienia Bolesława Chrobrego. Nieomal wszystkie elementy kompozycji tego denara były przedmiotem długotrwałej dyskusji historyków i numizmatyków. Rzekomy orzeł na awersie okazał się po badaniach S. Suchodolskiego pawiem symbolem o charakterze sakralnym odwołującym się do Chrystusa lub męczeństwa św. Wojciecha, być może wzorowanym na denarach libickich S. Sławnikowica. Stąd też upatrywanie autorstwa kompozycji w bracie św. Wojciecha, biskupie gnieżnieńskim R. Gaudentym z rodu Sławnikowiców po jego powrocie z Italii. Niecodzienna na owe czasy tytulatura PRINCES zamiast łacińskiego, tradycyjnego DUX mogła pochodzić z wyróżnienia Bolesława przez Ottona III tym szczególnym tytułem nie korowanego jeszcze, ale pierwszego po cesarzu władcy. Należy wspomnieć, że denary te (a szacuje się ich łączną ilość na ok. 80 egz.) występują w wersji, jak uważano, podstawowej i znacznie liczniejszej zbarbaryzowanej, często również jednostronnej. Badania M. Boguckiego (2009) wykazały, że zdeformowana imitacja napisu i rysunku pochodzi z tej samej pary stempli, nieudolnie poprawianej w procesie produkcji. Paw dostał trzecia nogę, krzyż pogrubiono, a napisy ulegly nieczytelnym znieksztalceniom. Ten egzemplarz jest w oryginalnej wersji pierwotnej i, pomimo niedobicia i lekkiego gięcia, zawsze będzie pierwszym PRINCES POLONIE. Rzadki, poprawny, niezbarbaryzowany egzemplarz. Moneta gięta. Patyna. Strączyński 7; Suchodolski WN XI z (1967) typ IX.15; Gumowski H.3,P.2; Kopicki 13 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 17

18 Średniowiecze 17. Bolesław II Krzywousty ( ) Denar książę i św. Wojciech, Kraków PCGS MS62 Aw.: Stojący książę w kolczudze, dzierżący włócznię i tarczę, przy nim po prawej siedzący św. Wojciech z ręką w geście błogosławieństwa lub przestrogi. Rw.: Krzyż równoramienny z podwójnymi zakończeniami, w polach ozdobniki kulkowe. W otoku: ADALBIBVS (Adalbertus) śr. 15,0 mm; Ag Trzeci według S. Suchodolskiego typ denara Bolesława Krzywoustego, jak się sądzi związany z chrystianizacją Pomorza po 1124 roku, odnalezieniem relikwi świętego podczas przebudowy katedry gnieźnieńskiej w 1127 roku lub pokutną wizytą u grobu męczennika w 1113 roku. Kopicki 42 R2; Strączyński tab.38, odm.g CENA: zł 18 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

19 Średniowiecze 18. Brakteat I połowa XIII w. Małopolska? Aw.: Popiersie w prawo z wyciągniętą zgiętą lewa reką z rozłożonymi palcami,nad nimi kulka. Wokół podwójny wał otokowy śr mm; w. 0,16 g Ag stan 2+ Nieznany wcześniej w literaturze numizmatycznej brakteat wystąpił po raz pierwszy i jedyny na aukcji WCN 24/2001 i znalazł się w kolekcji Czapskich MN w Krakowie. Skatalogowany w opracowaniu B. Haczewskiej i B. Paszkiewicza (Notae 2004 tab.ii poz. 27) wśród nieznanych brakteatów polskich z Krakowa. Moneta o niecodziennym wyobrażeniu mężczyzny w nakryciu glowy lub kobiety z chustą (przepaską), być może opadającą z tyłu na szyję (przeorysza, wladczyni?). Ale szczególne zainteresowanie budzi gest wyciągniętej przed twarz ręki z rozłożonymi palcami. Gest przemowy? błogoslawieństwa i miłosierdzia? jaką rolę odgrywa magiczna kulka? Dyskusję na ten temat podejmuje W. Garbaczewski w Ikonografii monet piastowskich". Ale pozostawia bez ostatecznej odpowiedzi i identyfikacji. Unikalny, niecodzienny brakteat w doskonałym stanie. Połysk menniczy. B.H-B.P ,MNK VII-P , Garbaczewski 80 (wszędzie ten sam egzemplarz) CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 19

20 Średniowiecze 19. Brakteat I połowa XIII w. Małopolska? Aw.: Baranek Boży w lewo z odwróconą głową bez nimbu, podtrzymujacy krzyż kulkowy na długim drzewcu; wokół w polach znaki pseudolegendy o różnych kształtach. Wokół wał otokowy z obustronnymi promieniami śr mm; w. 0,12 g Ag stan 2 Unikalny brakteat nie występujący w literaturze numizmatycznej. Moneta o podobnym, choć niewyraźnym wyobrażeniu kompozycyjnym znajduje się w zbiorze MN w Krakowie (VII-P ) i została opublikowana przez W. Garbaczewskiego w Ikonografii monet piastowskich (poz. 550). Figura Baranka Bozego w symbolice średniowiecznej odnosi się do św. Jana Chrzciciela i traktować ją należy jako ogólnochrzescijańskie wyznanie wiary. Proweniencji tej monety można próbować upatrywać w diecezji wrocławskiej,której patron cieszył się w ikonografii sredniowiecznej dużą popularnością, być może jako emisji kościelnej. Wyjatkowo interesujace jest samo wyobrażenie baranka", który musiał przy dużych chęciach sprawić mincerzowi wyjatkowa trudność. Wyjatkowo dobrze zachowany, o czytelnym rysunku i głębokim biciu unikalny brakteat, pozwalajacy rozwinąć dyskusje o roli zawartej na nim symboliki i być może hebrajskim pochodzeniu znaków pseudolegendy. Brak w literaturze, podobny MNK CENA: zł 20 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

21 Średniowiecze 20. Dolny Śląsk, Henryk II lub Bolesław I Łysy( ) Brakteat poł. XIII w. Aw.: Głowa na wprost, nad nią krzyż, po prawej wieża, po lewej proporzec; wokół otok perełkowy akcentowany ćwiartkami śr mm; w. 0,16 g Ag stan 2 Brakteat, którego atrybucja sprawia wiele kłopotu badaczom historii mennictwa śląskiego, o czytelnej kompozycji: chrześcijański książę rycerz (hełm i krzyż) z atrybutami władzy terytorialnej wieża (miasto lub zamek) i proporca o być może pontyfikalnym charakterze. Nie występował w żadnym z dużych skarbów tzw brakteatów ratajskich Friedensburg nie znał go jeszcze w 1887, w opracowaniu 1931 (poz. 518) lokuje go w księstwie raciborsko-karniowskim jako brakteat Mieszka I Plątonogiego ( ). Kopicki umieścił go, wraz z częścią brakteatów daszowsko-kluczborskich pod panowaniem Henryka I Brodatego ( ) (poz R6), zaś w opracowaniu 2004 B. Haczewska, B. Paszkiewicz nieznanych brakteatów z Krakowa (tab.ii poz.38) został uznany za jeden z najrzadszych i zapewnie najpóżniejszych brakteatów ratajskich z datowaniem aż do Bolesława I Łysego ( ). Zapewnie, jak większość brakteatów ślaskich z tego okresu, będzie przedmiotem dalszych dociekań. Piękny, głęboko wybity, znany tylko w kilku egzemplarzach. Kopicki 6554 R6 (o innej atrybucji); Friedensburg 518/-; Garbaczewski 203 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 21

22 Średniowiecze 21. Brakteat I poł. XIII w., mennica Wrocław? Dolny Śląsk, Henryk I lub II ( ) Aw.: Popiersie (biskupa?) z atrybutami po prawej pastorał, po lewej gałązka palmowa? śr mm; w. 0,12 g Ag stan 2 Brakteat zaliczany ze względu na występowanie, styl i technikę do grupy brakteatów ratajskich wybijanych na terenie Dolnego Śląska zapewnie w II ćwierćwieczu XIII w. Wyraźnie zredukowane wyobrażenie przy zachowaniu czytelnych atrybutów postaci. Niektórzy badacze (W. Garbaczewski) dopatrują się przedstawienia św. Wojciecha (pastorał i liść palmowy jako symbol męczeństwa). Uproszczona atrybucja tej monety to panowanie na Śląsku Henryka I Brodatego lub jego syna Henryka II Pobożnego ( ), a nawet uwzględniając uproszczenie działalności menniczej, być może nawet po poganach (najeździe mongolskim w 1241 r.). Znana tylko ze skarbu w Ratajach 1850 (ryc. 6 ) i Jarosławiu 1908 (ryc. 14). Połysk menniczy. Kopicki R4-R5; Friedensburg 533/71 CENA: zł 22 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

23 Średniowiecze 22. Kwartnik XIII/XIV w., mennica Wrocław? Księstwo Wrocławskie? Aw.: Korona, wokół w otoku perełkowym trójlistne ozdobniki. Rw.: Orzeł w lewo bez korony w tarczy, wokół w otoku perełkowym trójlistne ozdobniki. śr mm; w. 1,30 g Ag stan 3- Jeden z rzadszych typów kwartników śląskich, który ze względu na brak napisów otokowych mogących określić emitenta zaliczany był wcześniej przez F. Friedensburga (I/II 1931 nr 439/1106) do monet nieokreślonych. Nowa atrybucja kwartników śląskich (opracowania R. Kiersnowskiego, B. Paszkiewicza) próbuje wskazać książąt wrocławskich Bolesława III ( ) lub Henryka VI Dobrego ( ). W źródłach znanych zaledwie 5-6 egzemplarzy. Ten typ monety tylko raz znalazł się na powojennej aukcji (WCN 54). Kopicki 6598 R7; Friedensburg 439/1106 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 23

24 Średniowiecze 23. Pomorze Zachodnie Bogusław I ( z Kazimierzem I, ) Denar ok , mennica Szczecin Aw.: Krzyż równoramienny z szeryfami, otoczony ozdobną obwódką w kształcie czteroliścia, wokół w otoku gotycki napis + BV ( CE ) CELLVFF Rw.: Budowla wsparta na łuku z kropkami w formie wieży nakrytej kopulastym dachem i dwóch niższych skrzydeł; w otoku częściowo czytelny gotycki napis CE?(...)SEST śr. 16,0 mm; w. 0,58 g Ag stan 2 Jedna z najwcześniejszych monet zachodnio-pomorskich bitych przez książąt pomorskich Bogusława I i Kazimierza I panujących wspólnie po śmierci Racibora od 1156, a następnie samodzielnie Bogusława w latach Pierwszą systematykę tej charakterystycznej grupy denarów opracował H.Dannenberg (1864,1893), a następnie rozwinął R. Kiersnowski i ostatnio B. Paszkiewicz. Moneta zaliczana do typu V (Dann.VII) przynosi w otoku awersu imię księcia, rewersu zaś nazwę miejscowości emisji monety (w odmianach CETIITIINSEST= Szczecin). Bahrfeldt i Dannenberg datują ten typ na lata Końcówka imienia księcia (..LVF) jak również wyraz EST na końcu rewersu świadczą o brandenburskim pochodzeniu organizatorów produkcji menniczej. Rzadka i poszukiwana moneta, zwłaszcza w takim stanie zachowania (znanych ok 20 egz.). Kopicki 4110 R6; H.Dann.7 CENA: zł 24 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

25 Średniowiecze 24. Pomorze Zach.-Księstwo Sławieńskie, Bogusław III ( ) Denar, mennica Sławno Aw.: Popiersie mężczyzny z brodą i wąsami en face, z rękami w geście oranta, wokół w otoku gotycki napis + BOGEC(...) Rw.: Budowla 3-wieżowa wsparta na łuku. Centralnie dominująca wieża z blankami, dwie niższe ostro zwieńczone po bokach, w łuku kolejna mniejsza. W otoku częściowo czytelny gotycki napis S(ELAFI.K)ASTERVO śr. 16,0 mm; w. 0,92 g Ag stan 3 Kolejna, jedna z najwcześniejszych monet zachodnio-pomorskich bitych przez książąt pomorskich. H.Dannenberg (1864, 1893) i Bahrfeldt objaśnili SELAFI KASTRVM jako nazwę miejscowości Sławno. Tym samym imię Bogusława w zgermanizowanej formie może oznaczać księcia sławieńsko-słupskiego, syna lub wnuka Racibora I, Bogusława III Raciborzyca. Moneta zaliczana do typu XIV wg R. Kiersnowskiego (Dann. XIX-XX) i skłania do datowania na lata lub nieco później. Dla tego księstwa, ledwie zauważanego w przekazach pisanych z końca XII wieku taka rzadka moneta stanowi źródło dużej wagi. Znanych tylko kilka egzemplarzy. Kopicki 4344 R7; H. Dann CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 25

26 Średniowiecze 25. Floren bez daty, Nagybanya 1443 Władysław Warneńczyk Aw.: Czteropolowa, polsko-węgierska tarcza herbowa. W otoku: WLADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au stan 2/2- Władysław Warneńczyk król Polski ( ) w latach był jednocześnie królem Węgier. W mennicach Nagybanya i Hermannstadt (Sybin) wybijał złote floreny z tytulaturą króla węgierskiego i heraldyką węgiersko-polską (Orzeł i Pogoń). Floreny Władysława Warneńczyka, wyłączywszy sporny dukat Łokietka, traktuje się jako pierwsze monety związane z Polską wybite w złocie. Pęknięty krążek na godzinie 6. Lengyel 22/8; Huszar 597; Pohl F1-5 CENA: zł 26 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

27 Zygmunt l Stary Król Polski Trojak (3 grosze) 1535, Toruń Aw.: Głowa króla w prawo, w czepcu i w zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TOCI PRVSSIE Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / GROSSVS / ARGENTE / TRIPLEX / PRVSSIE / 1535 śr. 23,0 mm; w. 2,57 g Ag stan 3+/2- Rzadki trojak z mennicy toruńskiej. Kolorowa patyna. Iger T.35.1.b R4 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 27

28 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski lot

29 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Dukat 1560, Wilno ex. Karolkiewicz collection Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LIT Rw.: W obwódce sznurowej, pod mitrą wielkoksiążęcą sześciopolowa tarcza herbowa. W otoku: MONE AVRE MAG DVCA LIT śr. 23,0 mm; w. 3,51 g Au stan 3+ Zygmunt August został Wielkim Księciem Litewskim już w 1522 roku, samodzielnie na Litwie rządził od 1544 roku, a po śmierci ojca w 1548 roku został królem Polski. Przebywał głównie w Wilnie i niezwłocznie po objęciu tronu zamknął mennicę koronną w Krakowie. Monety wybijane były jedynie w Wilnie i mennicach miejskich. W roku 1560 w mennicy wileńskiej po 11 letniej przerwie wznowiono bicie monety złotej. Po ilości zachowanych egzemplarzy można wnioskować, że emisje miały charakter czysto propagandowy, lub były przeznaczone dla doraźnych potrzeb króla rezydującego na Litwie. O ekskluzywnym charakterze tej emisji może świadczyć fakt braku odmian stempla. W ubiegłym wieku dukat tego rocznika pojawił się zaledwie kilkukrotnie w sprzedaży. Na początku XX wieku, Kazimierz Sobański mógł poszczycić się posiadaniem go w swoim zbiorze. Egzemplarz z tej kolekcji trafił do zbioru Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 90 dwa inne, różne egzemplarze pojawiły się na aukcjach Lanz i SBV. Wszystkie złote, litewskie monety tego władcy należą do numizmatów bardzo rzadkich i poszukiwanych, na tyle rzadkich, że większość dobrych kolekcji polskiego złota ich nie posiada a kolekcjonerzy nie mieli okazji ich nabycia. Pojawienie się w publicznej ofercie nielicznie zachowanych egzemplarzy stanowi nie lada gratkę dla miłośników wyjątkowych rarytasów. Prezentowany egzemplarz pochodzi z legendarnego zbioru Henryka Karolkiewicza sprzedawanego w 2000 roku w USA. Moneta gięta, resztki połysku menniczego. Kaleniecki s. 42; H-Cz. nie notuje; Kopicki 3325 R8; Kurpiewski 899 R8 aukcja@numizmatyka.waw.pl CENA: zł 29

30 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Czworak (4 grosze) 1568, Wilno Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG DG REX PO MAG DUX LI Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITV 1568 śr. 24,0 mm; w. 4,19 g Ag stan 3 Piękna, kolorowa patyna. Ivanauskas 10SA31-3 CENA: 900 zł 29. Trojak (3 grosze) 1546, Wilno Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LI Rw.: U dołu Pogoń po bokach data Napis w czterech wierszach: III / GROSS AR / TRIPL MAG / DVCA LITV śr. 21,0 mm; w. 2,48 g Ag stan 3/3- B ardzo rzadki rocznik trojaka. Podobny trojak był w zbiorze T. Igera. W napisach otokowych jako przerywniki miniaturowe kółka. E. Ivanauskas, nie znał tej odmiany, natomiast opisał podobny egzemplarz, gdzie na awersie jako przerywniki występują trójlistki zamiast kółek. Iger V.46.1a R6; Ivanauskas nie notuje, Parchimowicz 2920; Tyszkiewicz 35 CENA: zł 30 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

31 Zygmunt ll August Król Polski , Wielki Książę Litewski Grosz 1555, Wilno na stopę litewską Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POL MAG DVX LIT Rw.: W polu Pogoń, pod nią data 1555, u dołu herb Kolumny Giedymina. W otoku: MONETA MAGNI DVCAT9 LITVA śr. 24,5 mm; w. 2,46 g Ag stan 2/2+ Pięknie zachowana moneta. Kopicki 3294; Ivanauskas 6SA22-7 (podobny); Parchimowicz 2915; Tyszkiewicz 12 CENA: zł 31. Trojak (3 grosze) szyderczy 1565, Tykocin Aw.: Pogoń litewska w lewo. Pod koniem nominał III W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DVX LI Rw.: U dołu pod koroną monogram królewski SA (Sigismundus Augustus). Po bokach data Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBITEOS śr. 21,0 mm; w. 2,73 g Ag stan 3- Trojak z cytatem z Księgi Psalmów 2:4: "Ten który mieszka w niebiosach, wyśmiewa ich". Trojak ten w literaturze jest nazywany szyderczym. Powierzchowna korozja. Kopicki 3308; Iger V.65.1.c R5; Ivanauskas 9SA59-9; Tyszkiewicz 15 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 31

32 Stefan Batory Król Polski lot / / tel / aukcja@niemczyk.pl

33 Stefan Batory Król Polski Medal za zdobycie Połocka wagi 7 dukatów, UNIKAT ex. Zaleski collection śr. 38,0 mm; w. 23,86 g Au stan 3 W dobie renesansu niemalże wszystkie królewskie bądź magnackie medale były odlewane, odlew był cyzelowany a następnie uszlachetniany. Dopiero około 1580 roku, wraz z modernizacją mennicy w Olkuszu, pojawiły się techniczne możliwości bicia grubszej monety, półtalarów, talarów jak i medali. Jednym z pierwszych przykładów użycia nowych urządzeń menniczych w medalierstwie, jest medal Stefana Batorego, upamiętniający odzyskanie przez Rzeczpospolitą Inflant i Połocka. Niewątpliwie jego autorem, był etatowy rytownik mennicy, wykonujący stemple talarów. Jego rękę zdradza użycie charakterystycznych rozetekprzerywników oraz forma liternictwa w napisie otokowym. Na awersie król przedstawiony jest w ferezji, na głowie ma węgierską czapę z czaplim piórem. W kompozycji rewersu widać wpływy renesansu, jego zainteresowanie człowiekiem i kulturą antyku. Rysunek nawiązuje do rewersu monet rzymskich bitych za cesarza Wespazjana upamiętniających zdławienie pierwszego powstania w Judei. Jest wiele wariantów monet z napisem IVDEA CAPTA, jednakże cechą charakterystyczna większości z nich jest centralnie umieszczona palma dookoła której dzieją się różne sceny. Podobnie jest w omawianym przypadku. Palma rozdziela scenę na dwie połowy. Z lewej strony, nieopodal zrzuconych na stertę trofeów wojennych, siedzi w charakterystycznej czapie, brodaty Moskal car. W pozie Chrystusa Frasobliwego oddaje się kontemplacji. Z prawej strony widać dwie postacie. Stojąca ze związanymi rękoma postać kobieca, jeniec, to pobita Moskwa państwo. Dziecię rwące włosy z głowy to Rosjanie. Pomimo, że oblegany Połock poddał się 29 sierpnia 1579 roku, powstanie medalu należy przesunąć na początek 1582 roku, kiedy to 15 stycznia 1582 podpisano kończący wojnę polsko-rosyjską rozejm w Jamie Zapolskim. Na mocy traktatu pokojowego Rzeczpospolita odzyskała Inflanty, Wieliż oraz Połock. Z zapisów kronikarskich wynika, że medal był rozdawany dnia roku w trakcie uroczystości weselnych po zaślubinach kanclerza Jana Zamojskiego z bratanicą królewską Gryzeldą Batorówną. Jednakże wydaje się, że ze względu na wyjątkowe wydarzenie historyczne które upamiętniał oraz przesłanie propagandowe, jego pierwotna emisja nastąpiła co najmniej rok wcześniej a kanclerz był jedynie ponownie zamawiającym jego wybicie. Medal wybity został w złocie i srebrze. Jak większość dobrych polskich numizmatów i ta pozycja ma doskonałą proweniencje. Pochodzi ze znamienitego zbioru Mariana Frankiewicza z Poznania, sprzedawanego na aukcji Domu Aukcyjnego Felixa Schlessingera w Berlinie w 1930 roku. Numizmat został określony jako niezwykle rzadki a z niebagatelną wyceną szacunkową w kwocie 1500 RM należał do najdroższych pozycji w tym zbiorze. Ponownie, po 53 latach, został wystawiony do sprzedaży na aukcji amerykańskiej firmy Stack's. Pierwszy raz w handlu od ponad 30 lat. Niezwykle rzadki medal do dziś w oryginalnej kopertce aukcyjnej z 1893 roku. Najwyższej klasy numizmat, prawdopodobnie unikat. Uszkodzenie mechaniczne powierzchni. CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 33

34 Stefan Batory Król Polski Szóstak (6 groszy) 1585, Wilno Aw.: Popiersie w koronie i zbroi, wokoło wewnętrzna obwódka sznurowa, pod popiersiem herb Lis w tarczy (Lew Sapieha, kanclerz wielki litewski) rozdziela napis. W otoku: STEP D G REX PO M D LIT Rw.: Pod koroną dwie tarcze z Orłem i Pogonią, niżej tarcza z herbem Batorych i data 8-5, między tarczami listek znak mennicy w Wilnie. Nominał VI pod koroną. W otoku: GROS ARGEN SEX M D LIT śr ,0 mm; w. 4,81 g Ag stan 3/3+ Rzadszy typ z napisem LIT na rewersie i małym listkiem z podwójnym ogonkiem między tarczami herbowymi. Odmiany szóstaków różnią się układem kamieni na kabłąkach korony na rewersie. Kopicki 3383; Ivanauskas 5SB9-6; Parchimowicz 2653; Tyszkiewicz 35 CENA: zł 34. Trojak (3 grosze) 1580, Olkusz Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL Rw.: Napis w pięciu wierszach: III / GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / (data rozdzielona herbem Batorych). śr. 22,0 mm; w. 2,42 g Ag stan 3+ Rzadki trojak z mennicy w Olkuszu, Iger przypisuje mu rzadkość R4. Iger O.80.1.b R4; Tyszkiewicz 15; Parchimowicz 42.b CENA: zł

35 Stefan Batory Król Polski Trojak (3 grosze) 1580, Olkusz Aw.: Mała głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POLON Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone nominałem III. Napis w czterech wierszach. GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ 15 I R 80 (data rozdzielona inicjałami Jakuba Rokossowskiego). śr. 21,0 mm; w. 2,42 g Ag stan 3+ Bardzo rzadka odmiana trojaka z mennicy Olkusz kropka przed datą i brak kropki po dacie. Trojaki z małą głową króla są bardzo rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów. Ślady lakieru na monecie. Iger O b R6 (wariant); Tyszkiewicz 75; Parchimowicz 53.a CENA: zł 36. Trojak (3 grosze) 1580, Wilno Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STEP D G REX POL M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone nominałem III. Napis w czterech wierszach. GROS ARG / TRIP MD / LIT VA / (data rozdzielona herbem Batorych). śr. 21,0 mm; w. 2,35 g Ag stan 3 Rzadki trojak litewski. Odmiana z końcówką legendy LI na awersie, głowa króla rozdziela napis otokowy. Iger V.80.2a R4; Tyszkiewicz 25; Ivanauskas 4SB7-4; Parchimowicz 142 a 1 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 35

36 Stefan Batory Król Polski Trojak (3 grosze) 1584, Ryga Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX PO DL Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / / GR-OS / ARG TRIP / CIVI RI/ GE śr. 19,5-20,0 mm; w. 2,19 g Ag stan 3 Bardzo ciekawy typ trojaka następuje przełom w treści legendy na rewersie do tej pory było GEN, teraz jest GE. Jedyny wyjątek to trojak z 1585 roku z końcówką EN (Iger R.85.1c). Przedstawiony tu typ trojaka powstał przypadkowo przy produkcji stempla, pękła punca z literką N, aby zachować równowagę rysunku nabito rozetkę stąd powstał kwiatek rozetka z łodygą. Późniejsze trojaki mają już zwykłe rozetki i te głównie pojawiają się w handlu te występują też w katalogach. W katalogu J. Parchimowicza jest zdjęcie takiego trojaka, pochodzącego z prywatnej kolekcji (PDA 2 / 210) i jest błędnie wyceniony jak najpospolitszy trojak. Wariantu tego nie ma w głównych katalogach monet miasta Rygi. Iger R.84,1b (podobny); E.Kruggel&Gerbaszewski 9 (podobny - rozetka bez ogonka) CENA: zł 38. Trojak (3 grosze) 1585, Ryga Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D L Rw.: Napis w sześciu wierszach: *III* / / GR OS / ARG TRIP / CIVI RIG / EN śr. 20,0 mm; w. 2,13 g Ag stan 3 Jedyny wariant trojaka ryskiego po roku 1584 z końcówką legendy na rewersie EN. Wariant poszukiwany przez kolekcjonerów. Moneta była w legendarnym zbiorze Tadeusza Igera. Iger R.85.1 c R ; E.Kruggel&Gerbaszewski 80; Parchimowicz 212 CENA: 800 zł 36 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

37 Stefan Batory Król Polski Dukat 1583, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Skrócona data w otoku. Pomiędzy rozetami w kształcie krzyży znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83 śr. 21,0 mm; w. 3,26 g Au stan 3+/2- Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Połysk menniczy. Moneta gięta. Kopicki 7444 R4; Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Cz. poz. 710 R2; Kurpiewski 393 R3; Parchimowicz (Batory) 177a CENA: zł 40. Dukat 1584, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84 śr. 21,5 mm; w. 3,42 g Au stan 3+ Znane są dwie odmiany dukata z datą 1584: w zbroi folgowej lub husarskiej zdobionej głową lwa. Rzadki dukat, odmiana popiersia króla w zbroi folgowej. Ładny egzemplarz, delikatne uszkodzenia powierzchni. Kopicki 7446; Friedberg 3; CNG 136 V; H-Cz. 9456; Kaleniecki s. 62; Parchimowicz 2729 g; Tyszkiewicz 35 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 37

38 Stefan Batory Król Polski Dukat 1586, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 21,0 mm; w. 3,24 g Au stan 3 Kopicki 7452; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s ; Parchimowicz 2730c; Tyszkiewicz 25 CENA: zł 42. Dukat 1586, Gdańsk Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 22,0 mm; w. 3,40 g Au stan 3-/4+ Mocno zniszczony krążek dukata gdańskiego. Kopicki 7452; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s ; Parchimowicz 2730c; Tyszkiewicz 25 CENA: zł 38 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

39 Stefan Batory / Siedmiogród, Transylwania Książę siedmiogrodu Kontrsygnatura oblężnicza Gdańsk 1577 na siedmiogrodzkim dukacie Stefana Batorego Aw.: Postać króla z insygniami władzy, nabita punca miasta Gdańsk. W otoku: MON TKAN SAIL S B D S Rw.: Matka Boska z dzieciątkiem na ręku. W otoku: PATRONA VNGARIE śr. 21,0 mm; w. 3,05 g Au stan 2- Kontrsygnatura na dukacie 1573, mennica Hermannstadt. Miasto Gdańsk nie uznało zwierzchnictwa wybranego w 1576 roku drogą elekcji Stefana Batorego na króla Polski. Skutkiem tej decyzji była natychmiastowa reakcja króla i oblężenie miasta w 1577 roku. Miasto zostało szybko poskromione i zaprowadzona władza królewska. Podczas oblężenia mennica gdańska biła dukaty, talary i grosze noszące datę 1577 i postać Chrystusa, obrońcy Gdańska. Nie wystarczało to na pokrycie potrzeb zbuntowanego miasta dlatego też niezależnie kontrasygnowano nieznaną ilość obcych dukatów pozyskanych z kasy miejskiej i zasobów mieszkańców. Ubytek wagi skutkiem obcięcia obrzeża. Friedberg 278 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 39

40 Stefan Batory Król Polski Talar 1585, Nagybanya Aw.: Półpostać w koronie i w zbroi z berłem opartym o ramię. W otoku: STEPHAN D G REX POLON MAG DVX L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa polsko-litewska, z małą tarczą z herbem Batorych w środku. Data po bokach, poniżej inicjały mennicy N-B W otoku: RVS PRVS MAS SAM LIVO PRIN TRAN śr. 41,0 mm; w. 29,17 g Ag stan 1- Odmiana talara z mennicy Nagybanya wybita odmiennym stemplem. Odmiany stempla poznajemy po miejscu legendy otokowej na której wskazuje rękojeść miecza. Talary Batorego zawierały nieco więcej srebra niż egzemplarze będące wówczas w obiegu w Europie, dlatego były masowo wyławiane z obiegu i przetapiane. Stąd ich duża rzadkość na dzisiejszym rynku numizmatycznym. Rzadka moneta w takim stanie zachowania, dobre detale, ciemna patyna. Kopicki 10504; Davenport 8457; H-Cz. 731; Frankiewicz 152; Tyszkiewicz 70; Parchimowicz 128 a (podobny) CENA: zł 40

41 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1593, Olkusz Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G REX (znak menniczy dzbanuszek) PO M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. Cyfry 93 rozdzielone tarczą z herbem Topór (Kacper Rytkier) oraz znakiem mennicy olkuskiej jabłkiem królewskim. W napisie tarcza z herbem Lewart (Jan Firlej podskarbi wielki koronny). Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIE śr. 21,5 mm; w. 2,28 g Ag stan 3 Legendę rewersu kończy herb Topór i jabłko królewskie. Kopicki 962; Iger O.93.10a R5; Reyman 785; H-Cz CENA: zł 46. Trojak 1595 (3 grosze), Olkusz, PCGS MS63 Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G R POLONI M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. Cyfry 95 po prawej stronie tarczy herbowej. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRR POLO / NI 95 śr. 19,0 mm; Ag Druga najwyższa nota gradingowa. Pięknie zachowana moneta. Kolorowa patyna. Egzemplarz niedobity. Iger O.95.1b R1 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 41

42 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1596, Poznań Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGI 3 D G REX PO M DL 96 Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. Napis w czterech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIA / IF HR (HR - Herman Rüdiger, zarządca mennicy poznańskiej) / 96 U dołu herby Lewart oraz róża w tarczy. śr. 20,0 mm; w. 2,23 g Ag stan 3-/3 Skrócona data 96 na awersie i rewersie. Bardzo rzadki trojak. Lekko niedobity. Iger P.96.6.a R5 CENA: zł 48. Trojak (3 grosze) 1601 P, Poznań, NGC XF45, UNIKAT Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data Przy Pogoni litera P (Poznań). Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; Ag Po raz pierwszy w handlu, nieznana, nienotowana odmiana trojaka 1601 z literą P (Poznań) przy Pogoni. Iger pokazuje trojaka z literą P ale przy Orle! W swoim katalogu przyznał mu rzadkość R7. Literę P przy orle spotkać można na monetach poznańskich z 1600 i 1601 roku ale jednak zawsze przy Orle, nigdy przy Pogoni. Moneta z gwarancję oryginalności, potwierdzoną dodatkowo certyfikatem NGC XF45. Jedyny egzemplarz tej unikatowej odmiany, który przeszedł grading. Egzemplarz godny najlepszych kolekcji trojaków Zygmunta III Wazy. Iger nie notuje CENA: zł 42 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

43 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) 1601 P, Poznań Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie, w wewnętrznej obwódce. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data Przy orle litera P (Poznań). Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; w. 1,97 g Ag stan 2 Na awersie litera P obok orła. Popiersie króla w wewnętrznej obwódce. Ekstremalnie rzadki trojak z mennicy poznańskiej. Wyśmienity stan zachowania, kolorowa patyna. Iger P.01.3a R7 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 43

44 Zygmunt lll Waza Król Polski Trojak (3 grosze) bez daty, Poznań Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX PO M D L I Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek Wazów. U góry nominał III. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / IF HR / 96 U dołu herby Lewart oraz róża w tarczy. śr ,0 mm; w. 2,36 g Ag stan 3/3+ Napis otokowy na awersie z końcówką LI. Iger P.bd.3.b R5 CENA: zł 51. Szóstak (6 groszy) 1601, Malbork Aw.: Mała głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. U dołu w napisie herb Lewart. W otoku: SIGISMVN III D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną litera M (Malbork) oraz dwie tarcze herbowe, u dołu data 1600 rozdzielona tarczą z herbową Snopek Wazów. W otoku: GROS ARGEN SEX REG POLONI śr. 28,0 mm; w. 4,40 g Ag stan 2- Rzadki trojak z mennicy Malbork z literką M na rewersie. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Kurpiewski 1444 R6; Tyszkiewicz 8; H-Cz R / / tel / aukcja@niemczyk.pl CENA: zł

45 Zygmunt lll Waza Król Polski Talar 1627, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,62 g Ag stan 3+/2- Odmiana talara bez inicjałów mincerskich I-I (Jakub Jakobson). Kopicki 1365; Davenport 4315; Dostych R4 CENA: zł 53. Talar 1628, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data W otoku: SAM LIV NEC NO SV GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,76 g Ag stan 3- Rzadsza odmiana napisowa SV na rewersie oraz POL na awersie. Herb Półkozic na awersie. Kopicki 1374; Davenport 4316; Tyszkiewicz 6; Dostych R4 CENA: zł / / tel / aukcja@niemczyk.pl 45

46 Zygmunt lll Waza Król Polski Talar 1628, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO MD LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,89 g Ag stan 3+/2- Rzadsza odmiana z herbem Półkozic w tarczy na awersie (Hermolausa Ligęzy podskarbiego wielkiego koronnego) po POLO. Kopicki (2007) 1023; Davenport 4316; Dostych A R6 CENA: zł 55. Talar 1628, Bydgoszcz Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 27,67 g Ag stan 3+ Kopicki (2007) 1023; Davenport 4316; Dostych R4 CENA: zł 46 / / tel / aukcja@niemczyk.pl

strona 1 szeląg koronny

Sobota, 03.10.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 354. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska

Sobota, 03.10.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 354. Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska od 1989 roku Aukcja 8 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sklep internetowy Sobota, 03.10.2015 Rozpoczęcie aukcji

strona 1 szeląg gdański

Sobota, Rozpoczęcie aukcji o godz Pozycje: Hotel WESTIN al. Jana Pawła II Warszawa, Polska od 1989 roku Aukcja 10 Miejsce aukcji Składanie ofert aukcyjnych Preaukcja Licytacja na żywo - osobista Licytacja na żywo przez internet Licytacja telefoniczna Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sobota,

1 Solid: Bor:Mer B

Zygmunt I Stary i 100 dukatów Zygmunta III niezwykłe monety kolekcjonerskie NBP

NIENOTOWANE ODMIANY HALERZY WROCŁAWSKICH MACIEJA KORWINA

Szóstak m. Bydgoszcz 1678 rok

Monety - Rzeczpospolita Obojga Narodów XVII w.

Tadeusz Bohatyrewicz, Ciekawe monety ze skarbu znalezionego w Liwie

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH WŁADYSŁAWA IV WAZY Z LAT

KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ

KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW ZYGMUNTA III WAZY Z LAT 1618 1626 Z MENNICY BYDGOSKIEJ AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Jakub Jacobson von Emden, zarządca mennicy koronnej w Bydgoszczy do bicia talarów nie

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Co to są talary medalowe? Są to medale które z różnych powodów nie mogą być nazwane monetami. Bo żeby produkt

KATALOG TALARÓW KORONNYCH WŁADYSŁAWA IV WAZY Z LAT

Skarby Stanisława Augusta

Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku. Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73

Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku. Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73 Mateusz Sikora Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet do połowy XII wieku Historia Slavorum Occidentis 2(3), 67-73 2012 Mateusz Sikora (Poznań) Czeskie wpływy na wyobrażeniach polskich monet we

SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA

you see decision. oznacza to, Whenever kiedy widzisz biznes, someone once made Za każdym razem, który odnosi sukces,

you see decision. oznacza to, Whenever kiedy widzisz biznes, someone once made Za każdym razem, który odnosi sukces, PREMIUM Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję. Whenever you see a successful business, someone once made a courageous decision. Szanowni

SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA

Antropomorficzny - zwierzę, roślina, przedmiot, zjawisko posiadające cechy ludzkie. Wisiorek antropomorficzny, Gdańsk X-XIII w. Antropomorficzny - zwierzę, roślina, przedmiot, zjawisko posiadające cechy ludzkie. Akwamanile [łac. aquamanile], rzem. artyst. naczynie metalowe lub ceramiczne

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Aukcja 29

GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Czym jest godło? Godło to symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej. W przypadku państwa

ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL

ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL Read Online and Download Ebook ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA JEZYKOWA) BY DOUGLAS KENT HALL DOWNLOAD EBOOK : ARNOLD. EDUKACJA KULTURYSTY (POLSKA WERSJA Click link bellow and free register

Copyright by Wydawnictwo EPROFESS

Copyright by Wydawnictwo EPROFESS Copyright by Wydawnictwo EPROFESS Wydanie I, 2012 ISBN: 978-83-62435-30-2 Projekt okładki: Jacek Piekarczyk Wszelkie prawa zastrzeżone. Każda reprodukcja lub adaptacja całości bądź części niniejszej publikacji,

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round Extraclass Football Men Season 2009/10 - Autumn round Invitation Dear All, On the date of 29th July starts the new season of Polish Extraclass. There will be live coverage form all the matches on Canal+

Skarby Stanisława Augusta

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW KAROL VI KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince Ziemí Koruny České.

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów zabezpieczenia polskich banknotów banknoty Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 0, 0, 0 i 00 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Najważniejsze zmiany,

antykwariatdj.onebid.pl AUKCJA 2

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Aleksander Jagiellończyk (1501 1506) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

Herb Wrocławia. Herb cesarski, który obowiązywał w latach i

Herb Wrocławia. Herb cesarski, który obowiązywał w latach i Herb Wrocławia Dzieje herbu wrocławskiego nie są tak długie jak samego miasta, poniewaŝ zaczynają się dopiero w XVI w. Do tego czasu Wrocław nie posiadał prawa do własnego godła. Dopiero 12.II.1530 roku

Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition)

Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Janusz Leszek Jurkiewicz Click here if your download doesn"t start automatically Stargard Szczecinski i okolice (Polish Edition) Janusz Leszek Jurkiewicz

DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH

DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH DARIUSZ EJZENHART HERBY I ZNAKI MENNICZE NA TROJAKACH POLSKICH WROCŁAW 2008 Copyright by Dariusz Ejzenhart 2 Za recenzje oraz cenne wskazówki autor dziękuje: Panu Profesorowi Stefanowi K. Kuczyńskiemu

Revenue Maximization. Sept. 25, 2018

Revenue Maximization. Sept. 25, 2018 Revenue Maximization Sept. 25, 2018 Goal So Far: Ideal Auctions Dominant-Strategy Incentive Compatible (DSIC) b i = v i is a dominant strategy u i 0 x is welfare-maximizing x and p run in polynomial time

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Ludwik Węgierski (1370 1382) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1)

Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1) Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne V, 1933, s. 46-62 Barbara Piwocka Monety piastowskie wykopane w Karczmiskach 1) W jesieni r. 1932 w Karczmiskach (pow. puławski) przy robolach polnych, wykopała

Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition)

Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition) Wojewodztwo Koszalinskie: Obiekty i walory krajoznawcze (Inwentaryzacja krajoznawcza Polski) (Polish Edition) Robert Respondowski Click here if your download doesn"t start automatically Wojewodztwo Koszalinskie:

Lista wynikowa. Aukcja nr 2. 27 września 2014 r.

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent Złoto Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość Jeśli szukasz zróżnicowanych form lokowania kapitału lub po prostu chcesz czuć wartość swoich pieniędzy, zainwestuj w złoto. Inwestycja w złoto od zarania

Tychy, plan miasta: Skala 1: (Polish Edition)

Tychy, plan miasta: Skala 1: (Polish Edition) Tychy, plan miasta: Skala 1:20 000 (Polish Edition) Poland) Przedsiebiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne (Katowice Click here if your download doesn"t start automatically Tychy, plan miasta: Skala 1:20 000

1 Schilling, 1956 rok.

1 Schilling, 1956 rok. Schilling, 956 rok. 209-09-2 Schilling, 956 rok. Datowanie: 956 Nie określono SHILLING 956, Elżbieta II Materiał : Miedzionikiel Nakład : 42 854 000 Waga : 5,60 g Średnica : 23,5 mm Grubość :,72 mm Rant

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Władysław Jagiełło (1386 1434) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW JÓZEF KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince Ziemí Koruny České.

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska - Wstęp Dear Mr. President, Dear Mr. President, Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska Dear Sir, Dear Sir, Formalny, odbiorcą jest mężczyzna, którego nazwiska

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Zygmunt II August (1529/1548 1572) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

Katowice, plan miasta: Skala 1: = City map = Stadtplan (Polish Edition)

Katowice, plan miasta: Skala 1: = City map = Stadtplan (Polish Edition) Katowice, plan miasta: Skala 1:20 000 = City map = Stadtplan (Polish Edition) Polskie Przedsiebiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera Click here if your download doesn"t start automatically

Medale Oddziału Gdańskiego SEP

KOMUNIKAT 2. The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry. Conference information:

KOMUNIKAT 2. The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry. Conference information: AT 1 KOMUNIKAT 2 The 44 th International Biometrical Colloquium and IV Polish-Portuguese Workshop on Biometry Conference information: AT 1 PLACE OF CONFERENCE Address: ACH - DS "Krakowiak" 30-150 Kraków

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Jadwiga Andegaweńska (1384 1399) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

Zabezpieczenia polskich banknotów

Zabezpieczenia polskich banknotów Zabezpieczenia polskich banknotów www.nbp.pl Banknoty obiegowe emitowane przez NBP z serii Władcy polscy 0 złotych Książe Mieszko I Denar srebrna moneta z okresu panowania Mieszka I 0 mm x 0 mm 0 złotych

KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG TALARÓW MEDALOWYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 24.06.2017 1 Co to są talary medalowe? Są to medale które z różnych powodów nie mogą być nazwane monetami. Bo żeby produkt

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Stefan Batory (1576 1586) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Jan Olbracht (1492 1501) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Imię i Nazwisko Kandydata/Kandydatki Proszę wstawić X w pole zgodnie z prawdą: Brak znajomości języka angielskiego Znam j. angielski (Proszę wypełnić poniższy

966 rok założenie Akademii Krakowskiej 1410 rok chrzest Mieszka I 1364 rok zjazd w Gnieźnie 1000 rok bitwa pod Grunwaldem

966 rok założenie Akademii Krakowskiej 1410 rok chrzest Mieszka I 1364 rok zjazd w Gnieźnie 1000 rok bitwa pod Grunwaldem Lekcja Temat: Lekcja powtórzeniowa. 1. Połącz każdą datę z odpowiednim wydarzeniem. DATA 997 rok unia Polski z Litwą 1226 rok misja świętego Wojciecha w Prusach 1385 rok koronacja Bolesława Chrobrego na

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Władysław I Łokietek Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

UCHWAŁA NR XXVIII/220/12 RADY GMINY REWAL. z dnia 18 października 2012 r.

UCHWAŁA NR XXVIII/220/12 RADY GMINY REWAL. z dnia 18 października 2012 r. UCHWAŁA NR XXVIII/220/12 RADY GMINY REWAL z dnia 18 października 2012 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, flagi stolikowej i banneru Gminy Rewal oraz zasad ich stosowania Na podstawie art.

1998 rok. STEMPLE JEDNODNIOWE.

Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych.

Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych. Aktualny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych www.nbp.pl/monety Nominał: 2018 zł Metal: Stempel: Średnica: Masa: Nakład: Projektant: Data emisji: Emitent: Au 999,9/1000 lustrzany/zwykły

Polska i świat w XII XIV wieku

Polska i świat w XII XIV wieku Test a Polska i świat w XII XIV wieku Test podsumowujący rozdział I 1. Czytaj uważnie tekst i zadania. 2. W zadaniach od 1. do 3., 5., 6. oraz od 10. do 1 3. znajdują się cztery odpowiedzi: A, B, C, D.

Teleturniej historyczny

Teleturniej historyczny Teleturniej historyczny 1. Co oznacza przydomek Chrobry? a) piękny b) wielki c) wspaniały d) mężny d) lekarski 2. Wskaż poprawną kolejność przedstawionych władców. a) Bolesław Krzywousty, Mieszko I, Bolesław

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG

ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG ŚLĄSKIE MONETY HABSBURGÓW MARIA TERESA I PÓŹNIEJSZE KATALOG Piotr Kalinowski KALETY 2006 Słowo wstępu Katalog, który macie Państwo przed sobą powstał na podstawie wydanego w 1988 dzieła Ivo Halački Mince

Herb Rzeczypospolitej

Herb Rzeczypospolitej Herb Rzeczypospolitej Znakii Rzeczypospolliittejj Pollskiiejj Zgodnie z art. 28 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej godłem RP jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Barwami RP są kolory

NAJSTARSZE BRAKTEATY ŚLĄSKIE. KATALOG BRAKTEATÓW MIESZKA MŁODEGO i BOLESŁAWA WYSOKIEGO

NAJSTARSZE BRAKTEATY ŚLĄSKIE. KATALOG BRAKTEATÓW MIESZKA MŁODEGO i BOLESŁAWA WYSOKIEGO Borys PASZKIEWICZ Uniwersytet Wrocławski WROCŁAWSKIE ZAPISKI NUMIZMATYCZNE Nr 2/2006 (30) NAJSTARSZE BRAKTEATY ŚLĄSKIE. KATALOG BRAKTEATÓW MIESZKA MŁODEGO i BOLESŁAWA WYSOKIEGO Bolesław Wysoki, syn Władysława

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Zygmunt I Stary (1506 1548) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby Stanisława

Dolny Slask 1: , mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition)

Dolny Slask 1: , mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition) Dolny Slask 1:300 000, mapa turystycznosamochodowa: Plan Wroclawia (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Dolny Slask 1:300 000, mapa turystyczno-samochodowa: Plan Wroclawia

POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE Warszawa, ul. Jezuicka 6/8 tel.: AUKCJA 30

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta Monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta Kazimierz Jagiellończyk (1447 1492) Skarby Stanisława Augusta Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł Skarby

półgrosz Alexander Jagiellończyk

Numizmatyka bez tajemnic

Numizmatyka bez tajemnic Literatura numizmatyczna > Producent : - Autor w przystępny sposób wyjaśnia czym jest numizmatyka, opisuje pierwsze pieniądze na świecie. Książka posiada szereg ciekawostek np. informację o tym, skąd wzięły

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition)

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition) Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Zakopane,

transakcje handlowe, nowa moneta musiała być większa od będących w obiegu denarów i półgroszy. też była unifikacja

transakcje handlowe, nowa moneta musiała być większa od będących w obiegu denarów i półgroszy. też była unifikacja polski pieniądz p r z e z w i e k i Złoty wiek XVI stulecie uważa się za złoty wiek państwa polskiego. Rzeczpospolita cieszyła się niespotykaną wcześniej ani później pomyślnością i spokojem. Znakomicie

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE N A K L E I Ć K O D

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE N A K L E I Ć K O D ŁÓDZKIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI I KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW 2011/2012 TEST ELIMINACJE SZKOLNE Numer identyfikacyjny N A K L E I

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY

KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY JAN DOSTYCH KATALOG PÓŁTALARÓW KORONNYCH ZYGMUNTA III WAZY AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 15.11.2015 1 Półtalary Zygmunta III Wazy były bite w mennicy bydgoskiej w latach 1620, 1622 i w latach 1628 1632. W roku

Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu

Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu Zasady rejestracji i instrukcja zarządzania kontem użytkownika portalu Rejestracja na Portalu Online Job Application jest całkowicie bezpłatna i składa się z 3 kroków: Krok 1 - Wypełnij poprawnie formularz

Zabezpieczenia banknotów

Zabezpieczenia banknotów Zabezpieczenia banknotów Według danych z pierwszego kwartału 2015 roku w obrocie gotówkowym mamy 143 700,271 mln zł. Hipotetyczny pakiet dla jednego obywatela obejmowałby 39,8 banknotu i 380,6 monety,

Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2)

Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Click here if your download doesn"t start automatically Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily Climbs (Emily, #2) Emilka szuka swojej gwiazdy / Emily

CPX Cisco Partner Excellence CSPP program partnerski

CPX Cisco Partner Excellence CSPP program partnerski CPX Cisco Partner Excellence CSPP program partnerski Hotel Double Tree by Hilton Łukasz Wilkowski Distributor Service Development Manager lwilkows@cisco.com Łódź 14 maja 2015 - Cisco Service Partner Program

Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 17 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery

Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 17 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 17 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery UWAGA: W zadaniach otwartych eksperci przygotowali odpowiedzi

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY TeleTrade DJ International Consulting Ltd Sierpień 2013 2011-2014 TeleTrade-DJ International Consulting Ltd. 1 Polityka Prywatności Privacy Policy Niniejsza Polityka

OpenPoland.net API Documentation

OpenPoland.net API Documentation OpenPoland.net API Documentation Release 1.0 Michał Gryczka July 11, 2014 Contents 1 REST API tokens: 3 1.1 How to get a token............................................ 3 2 REST API : search for assets

Camspot 4.4 Camspot 4.5

Camspot 4.4 Camspot 4.5 User manual (addition) Dodatek do instrukcji obsługi Camspot 4.4 Camspot 4.5 1. WiFi configuration 2. Configuration of sending pictures to e-mail/ftp after motion detection 1. Konfiguracja WiFi 2. Konfiguracja

What our clients think about us? A summary od survey results

What our clients think about us? A summary od survey results What our clients think about us? A summary od survey results customer satisfaction survey We conducted our audit in June 2015 This is the first survey about customer satisfaction Why? To get customer feedback

MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC

MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC GROSZ 115/2008 Dariusz Ejzenhart MOTYWY HISTORYCZNE NA ZASTĘPCZYCH MONETACH ZIĘBIC Wśród wielu odmian monet zastępczych Ziębic na szczególną uwagę zasługują wyemitowane przez Magistrat Miasta ze względu