SCENARIUSZ: Energia wody
|
|
- Seweryn Sowiński
- 9 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 SCENARIUSZ: Energia wody Cel główny: zapoznanie uczniów z możliwościami produkcji energii z energii wody Cele operacyjne: Uczeń: rozumie potrzebę poszukiwania i odkrywania nowych proekologicznych źródeł energii, potrafi krótko scharakteryzować energię wody jako odnawialne źródło energii (OZE), opisuje budowę elektrowni wodnej, oblicza energię potencjalną wody, potrafi podać wady i zalety energii wody, orientuje się w sytuacji energetycznej Polski, zna potencjał hydroenergetyczny Polski, zna najważniejsze elektrownie wodne w Polsce. Czas trwania zajęć: 45 minut Środki dydaktyczne: globus lub mapa świata, tablica, długopisy, kredki, Załącznik nr 1 Obieg wody w przyrodzie, Załącznik nr 2 Historia elektrowni wodnych, Załącznik nr 3 Schemat elektrowni wodnej, Załącznik nr 4: Podział elektrowni wodnych, Załącznik nr 5 Najważniejsze elektrownie wodne w Polsce, karty pracy, zestaw demonstracyjno-doświadczalny do produkcji energii z wody. Metody: burza mózgów, pogadanka, doświadczenie, dyskusja, praca w grupach, wykład, dyskusja Przebieg zajęć: klasy I III SP 1. Prowadzący pokazuje uczniom Załącznik nr 1 i omawia obieg wody w przyrodzie. 2. Przeprowadza z uczniami burzę mózgów. Pyta, do czego potrzebna jest woda na Ziemi. Zwraca uwagę, że woda niezbędna jest do życia roślin i zwierząt, ale człowiek wykorzystuje ją też w swojej gospodarce. Prosi uczniów, by zastanowili się, do czego człowiek wykorzystywał w przeszłości i wykorzystuje obecnie wodę w swojej gospodarce. 3. Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy. Podsumowując zadanie prowadzący zwraca uwagę, że w starożytności budowano koła wodne, które obracane były poprzez przepływającą przez nie wodę i wykorzystywano je do nawadniania pól i obracania pił mechanicznych, np. do cięcia kamienia. Później w średniowieczu wykorzystywano powszechnie ruch wody i koła wodne do napędzania w młynie urządzeń służących do mielenia zboża. Około 200 lat temu zaczęto budować silniki wodne i elektrownie wodne, czyli zakłady przemysłowe produkujące energię elektryczną. 4. Prowadzący tłumaczy, że do produkcji energii elektrycznej potrzebny jest przepływ wody. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy. 5. Prowadzący wykorzystując zestaw doświadczalny do produkcji energii z wody pokazuje uczniom, jak pracuje turbina wodna. Wyjaśnia, że podobne turbiny wykorzystywane są w elektrowniach wodnych. 6. Uczniowie rozwiązują zadanie 3 z karty pracy. Podsumowanie Prowadzący omawia z uczniami zalety i wady energii z wody. 1
2 SCENARIUSZ: Energia z wody klasy IV-VI SP, szkoły ponadpodstawowe Uczniów z klas IV VI SP obowiązuje zakres treści bez podkreślenia. Uczniowie klas ponadpodstawowych przerabiają wszystkie treści. 1. Prowadzący pokazuje uczniom globus lub mapę świata i prosi uczniów o wyjaśnienie, dlaczego Ziemię nazywa się niebieską planetą. 2. Prowadzący przy pomocy Załącznika nr 1 omawia krążenie wody w przyrodzie. 3. Prowadzący przeprowadza z uczniami pogadankę na temat wykorzystania wody w gospodarce człowieka. Pokazuje uczniom Załącznik nr 2 Historia elektrowni wodnych i omawia rozwój energetyki wodnej w przeciągu stuleci. 4. Prowadzący rysuje na tablicy schemat dotyczący podziału wód powierzchniowych i prosi uczniów o jego dalsze uzupełnienie i podanie przykładów zbiorników wodnych oraz zaznaczenie, które zbiorniki wodne można wykorzystywać do produkcji energii z wody. Wody powierzchniowe na Ziemi śródlądowe morskie płynące stojące 5. Prowadzący zwraca uwagę uczniów, iż do produkcji energii z wody potrzebny jest spadek (przepływ) wody. Do produkcji energii można więc wykorzystywać śródlądowe wody płynące oraz fale, pływy i prądy morskie. 6. Prowadzący pisze na tablicy wzór na energię potencjalną E = M g h Gdzie: E= energia; g = przyspieszenie ziemskie; h = wysokość; M = masa Na podstawie wzoru wyjaśnia uczniom, jak charakter rzeki wpływa na jej możliwości energetyczne im rzeka ma bardziej rwący nurt, tym większa jest różnica wysokości (we wzorze wysokość) pomiędzy terenami, przez które przepływa i tym większa energia płynącej wody oraz im szersza i głębsza rzeka, tym większa masa i tym samym energia płynącej wody. 7. Na podstawie Załącznika nr 3 prowadzący omawia budowę elektrowni wodnej (hydroelektrowni). Tłumaczy uczniom, jaką rolę w elektrowni wodnej pełnią turbina wodna, zapora, transformator i generator. 8. Prowadzący pokazuje uczniom Załącznik nr 4 i wprowadza podział elektrowni ze względu na sposób doprowadzania wody do turbiny: w przypadku klas IV-VI wód śródlądowych, a w przypadku klas ponadpodstawowych również wód morskich i oceanicznych. 9. Prowadzący przedstawia uczniom sytuację hydroenergetyczną Polski. Pokazuje Załącznik nr 5 i omawia lokalizacje największych elektrowni w Polsce. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy. Podsumowanie: Prowadzący przeprowadza z uczniami dyskusję nad zaletami i wadami energii wodnej i możliwościami jej wykorzystania w gospodarce energetycznej Polski. Uczniowie rozwiązują pozostałe zadania z kart pracy. INFORMACJE, POJĘCIA, DEFINICJE Turbina wodna silnik wodny, przetwarzający energię mechaniczną wody na ruch obrotowy za pomocą wirnika z łopatkami, czyli energię kinetyczną na mechaniczną. Elektrownia wodna (hydroelektrownia) zakład przemysłowy, który zamienia energię spadku wody (energię kinetyczną) na energię elektryczną. 2
3 SCENARIUSZ: Energia z wody Zapora wodna budowla przegradzająca dolinę rzeki, w celu spiętrzenia wody i zwiększenia jej energii potencjalnej. Budowa zapory wodnej powoduje powstanie zbiornika wodnego, który najczęściej pełni często rolę rekreacyjną, stawu hodowlanego, zbiornika przeciwpowodziowego. Zapory mogą być ziemne, betonowe lub kamienne. Generator (prądnica) urządzenie wykorzystujące energię mechaniczną turbiny do produkcji energii elektrycznej. Transformator urządzenie, które umożliwia zamianę napięcia i natężenia prądu do żądanych wartości. W elektrowniach transformatory zazwyczaj podwyższają napięcia z poziomu napięcia generatora na poziom sieci przesyłowej (z reguły 220 lub 400 kv). Energetyka wodna w Polsce: Polska ze względu na głównie nizinny obszar i małe spadki terenu nie posiada optymalnych warunków do rozwoju energetyki wodnej. Hydroenergetyczne zasoby Polski szacuje się na 13,7 TWh rocznie. 45,3% z tego przypada na Wisłę, pozostałe to zasługa dorzecza Wisły i Odry (43,6%), samej Odry (9,8%) oraz rzek Pomorza (1,8%). Polska wykorzystuje swoje zasoby energii wodnej tylko w niewielkim stopniu, bo zaledwie 12% z możliwych. Dla porównania, w Norwegii z energii wodnej wytwarzane jest aż 98% energii elektrycznej. W 2012 roku w Polsce było 12 dużych hydroelektrowni (>10 MW). Największa w Polsce elektrownia wodna znajduje się w Żarnowcu. Ma ona moc 716 MW. Na drugim miejscu pod względem wielkości jest elektrownia Porąbka-Żar o mocy 500 MW, na trzecim elektrownia Solina o mocy 200 MW. Z uwagi na występowanie w Polsce niekorzystnych warunków dla rozwoju dużych elektrowni wodnych w ciągu najbliższych lat rozwój energetyki wodnej będzie należał do tzw. Małych Elektrowni Wodnych (MEW). Zalety energii wody: energia wody jest stosunkowo tania, niski koszt eksploatacji, brak zanieczyszczeń atmosfery, niski poziom emitowanego hałasu, działanie przeciwpowodziowe, budowa zapór na rzekach i tworzenie zalewów wpływa na rozwój sportów wodnych i kompleksów rekreacyjnych na danym terenie, małe elektrownie wodne: -- mogą być instalowane w licznych miejscach na małych ciekach, -- mogą być wykorzystywane do celów rolniczych, melioracji, pozyskiwania wody pitnej, -- mogą być wybudowane w krótkim czasie (w ciągu 1-2 lat), -- mają prostą konstrukcję techniczną, która wymaga niskich nakładów finansowych, -- długa żywotność konstrukcji, -- ich obsługa nie wymaga licznego personelu, mogą być sterowane zdalnie. Wady energii wody: w przypadku dużych obiektów hydroenergetycznych duże koszty inwestycyjne, elektrownie wodne powodują trwałą ingerencję w środowisko naturalne, żeby uzyskać wysoki poziom wód, często zalewa się duże obszary dolin rzecznych, a to wiąże się z koniecznością przesiedlenia ludności i zagładą żyjących na tym terenie innych organizmów, duży zbiornik powoduje wywołanie zmian klimatycznych widocznych po kilku latach, zmiana struktury biologicznej w rzekach powstały w wyniku stworzenia zapory zbiornik ma charakter wody stojącej, wskutek czego rozwijają się w nim zupełnie inne organizmy, zmieniają się ogniwa łańcuchów pokarmowych, ryby wędrowne nie mogą swobodnie odbywać tarła, po wyjściu z zapory woda zwykle płynie wolno, zmniejsza się napowietrzenie wody. 3
4 KARTA PRACY: Energia wody KLASY I III SP IMIĘ I NAZWISKO:... DATA:... Zadanie 1. Pokoloruj rysunki zgodnie z legendą. Połącz linią podpisy rysunków. a) Oznaczenia kolorów: niebieski brązowy zielony szary wykorzystuje energię wody do mielenia zboża b) Oznaczenia kolorów: niebieski zielony szary żółty wykorzystuje energię wody do produkcji energii elektrycznej 4
5 KARTA PRACY: Energia wody KLASY I-III Zadanie 2. Otocz pętlą zbiorniki wodne, w których woda może być wykorzystana do produkcji energii. b) a) c) Zadanie 3. Labirynt z rozsypanymi literami. Doprowadź Jasia do elektrowni wodnej. Po drodze pozbieraj litery i przepisz je kolejno w kratki zamieszczone poniżej odczytaj hasło. H E K Y L E T D O R N O R I W A HASŁO 5
6 KARTA PRACY: Energia wody KLASY IV VI SP IMIĘ I NAZWISKO:... DATA:... Zadanie 1. Uzupełnij poniższy tekst wykorzystując hasła z ramki. turbinom wodnym pływów morskich mechaniczną energia wodna hydroenergetyką fal temperatur elektryczną... to wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Przetwarzaniem energii wodnej na energię... lub... zajmuje się dział energetyki zwany... Możliwe jest to dzięki... i hydrogeneratorom. Najczęściej wykorzystywana do tego jest energia wód śródlądowych, mających duże natężenie przepływu i duży spadek. Wytwarzanie energii możliwe jest również dzięki wykorzystaniu energii... i oceanicznych, a także... i prądów morskich oraz różnicy... pomiędzy warstwami wód morskich. Zadanie 2. Uzupełnij tabelę wpisując przy każdym zdaniu krzyżyk w kolumnie zaleta energii wody lub wada energii wody. Lp. Charakterystyka Zaleta Wada 1. Duże elektrownie wodne powodują trwałą ingerencję w środowisko naturalne. 2. Elektrownie wodne działają przeciwpowodziowo. 3. Budowa hydroelektrowni związana jest często z zalewaniem dolin rzecznych. 4. Budowa zapory na rzece wpływa na żyjące w niej organizmy. 5. Elektrownie wodne nie powodują zanieczyszczeń powietrza. 6
7 KARTA PRACY: Energia wody KLASY IV-VI Zadanie 3. Uzupełnij opisy na schemacie hydroelektrowni wykorzystując hasła ukryte w diagramie. W każdym wierszu ukryte zostało hasło, które należy wpisać w odpowiednie miejsce na schemacie. 1) Z B I O R N I K W O D N Y K T 2) T R A N S F O R M A T O R E N 3) L I N I E P R Z E S Y Ł O W E 4) U O Ł Y Z A P O R A K T I G A 5) G E N E R A T O R M S U E T I 6) T U D I Z C A N Y K A N A Ł S 7) U T U R B I N A G N H W G I R 8) D Z A P O D Y K P O B Ó R T T 9) A O K R T U N E O D P Ł Y W A Schemat budowy hydroelektrowni a)... c).... d)... e)... b)... f)... h)... g).... i)... 7
8 KARTA PRACY: Energia wody SZKOŁY PONADPODSTAWOWE IMIĘ I NAZWISKO:... DATA:... Zadanie 1. W kolumnie A wymieniono różne typy elektrowni wodnych, a w kolumnie B schematy różnych elektrowni. Połącz nazwę elektrowni z jej schematem. A a) Elektrownia przepływowa 1 B b) Elektrownia szczytowo-pompowa 2 c) Elektrownia zbiornikowa 3 Zadanie 2. Podpisz schemat hydroelektrowni wpisując odpowiednie hasła w wykropkowane miejsca. Schemat budowy hydroelektrowni a)... c).... d)... e)... b)... f)... h)... g).... i)... 8
9 KARTA PRACY: Energia wody SZKOŁY PONADPODSTAWOWE Zadanie 3. Wymień 3 zalety i trzy wady elektrowni wodnych. Lp. Zaleta Wada Zadanie 4. Zaznacz na mapie Polski 5 wybranych hydroelektrowni. Olsztyn Szczecin Warszawa Lublin Katowice Kraków 9
10 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 1: Obieg wody w przyrodzie Oceany Parowanie Deszcz Rzeki Jeziora Śnieg Wody gruntowe 10
11 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 2: Historia elektrowni wodnych Koło wodne Pierwszy znany opis koła wodnego pochodzi z III wieku p.n.e. Początkowo stosowano je do nawadniania pól i mielenia zboża. W XVI w. w Polsce działało ok kół wodnych. Młyn wodny W IV wieku n.e. w Rzymie utworzono pierwsze publiczne młyny zbożowe. Pierwszy młyn wodny w Polsce powstał w Łęczycy w 1145 r. Turbiny wodne i pierwsze elektrownie wodne XIX/XX wiek to powstanie i rozwój silników wodnych oraz powstanie pierwszych elektrowni wodnych. Pierwsze elektrownie powstały na świecie w USA pod koniec XIX w. W Polsce w okresie międzywojennym istniało 12 elektrowni wodnych o mocy poniżej 10 MW. W okresie po II wojnie światowej nastąpił rozwój dużych elektrowni wodnych. 11
12 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 3: Schemat budowy hydroelektrowni zapora transformator linie przesyłowe zbiornik wody pobór generator turbina kanał odpływ 12
13 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 4A: Podział elektrowni wodnych Elektrownie wykorzystujące wody śródlądowe: elektrownie przepływowe przetwarzające bezpośrednio w turbinach energię płynącej w rzece wody, w korycie rzeki, w którym jest zlokalizowana elektrownia. elektrownie regulacyjne (zbiornikowe) wyrównujące sezonowe i dobowe różnice w ilości przepływającej wody, poprzez zastosowanie zbiornika (zbiorników) umieszczonego przed elektrownią. elektrownie szczytowo-pompowe znajdujące się pomiędzy dwoma zbiornikami: górnym i dolnym. Umożliwiają one gromadzenie energii poprzez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego. W okresie dużego zapotrzebowania na energię woda jest uwalniana i jej energia potencjalna przetwarzana jest z powrotem na energię elektryczną. elektrownie derywacyjne małe elektrownie, które wykorzystują dodatkowo kanał lub rurociągi turbinowe doprowadzające wodę do elektrowni. Kanał taki przecina w poprzek naturalne zakole rzeki i przez to sztucznie zwiększa wysokość spadu elektrowni, elektrownie te stosowane są stosunkowo rzadko, najczęściej na rzekach górskich z szybkim nurtem i niewielkim przepływem. 13
14 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 4B: Podział elektrowni wodnych Elektrownie wykorzystujące energię wód morskich i oceanicznych: elektrownie pływowe wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej przypływy i odpływy morza bądź oceanu, które spowodowane są przyciąganiem grawitacyjnym Księżyca, Słońca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Żeby wykorzystać energię pływów, ujścia rzek przegradza się zaporami. Zapory te wyposażone są w turbiny poruszane przez wodę wpływającą w czasie przypływu do zbiornika, a w czasie odpływu wypływającą z niego z powrotem do morza. Energię pływów można wykorzystywać tylko w około 20 rejonach świata, w których jej zasoby są duże, np. w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest to możliwe. elektrownie maremotoryczne (falowo-wodne) produkujące energię elektryczną z energii fal lub prądów morskich albo oceanicznych. Ze względu na ich lokalizację dzieli się je na nadbrzeżne, przybrzeżne - umiejscowione na dnie morza na głębokości m oraz morskie położone na dnie morza na głębokości 40 m. Elektrownie takie pracują m.in. we Francji, Norwegii oraz Rosji i Stanach Zjednoczonych. W elektrowniach falowo-wodnych stosowane są turbiny wodne lub powietrzne. Turbiny powietrzne wprawiane są w ruch powietrzem, sprężonym w górnej części zbiornika przez przelewające się przez dno zbiornika fale. Instalacje wyposażone w turbiny powietrzne często mają kilkadziesiąt kilometrów długości i pełnią również rolę falochronu. elektrownie maretermiczne (oceanotermiczne) produkują energię elektryczną z energii cieplnej, której źródłem jest różnica temperatur pomiędzy cieplejszymi warstwami powierzchniowymi a zimnymi warstwami głębinowymi mórz. Taka stała różnica temperatur wód występuje w strefie równikowej. Elektrownie oceanotermiczne pracują na Hawajach, w Japonii, na Bali i Tahiti. 14
15 ZAŁĄCZNIKI: Energia wody MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI ZAŁĄCZNIK NR 5: Najważniejsze elektrownie wodne w Polsce Rodzaj elektrowni Nazwa elektrowni Moc zainstalowana Rok uruchomienia szczytowo-pompowa Żarnowiec 716 MW 1982 szczytowo-pompowa Porąbka-Żar 500 MW 1979 szczytowo-pompowa Solina 200 MW 1968 szczytowo-pompowa Żydowo 156 MW 1971 przepływowa Włocławek 160 MW 1970 szczytowo-pompowa Niedzica 90 MW 1997 przepływowa Dychów 80 MW 1951 przepływowa Rożnów 50 MW 1942 Żarnowiec Żydowo Włocławek Dychów Porąbka-Żar Rożnów Niedzica Solina 15
www.edusun.pl Energia wody
Energia wody Na świecie istnieje około 1,4 mld km3 wody. Jest ona niezbędna do życia, które zresztą zaczęło się właśnie w niej. Człowiek potrzebuje jej na każdym kroku: w gospodarstwie domowym, w rolnictwie,
Zielony Telefon Alarmowy OZE. http://zielonytelefon.eco.pl
Zielony Telefon Alarmowy OZE Energia Wody : Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Energetyka wodna Energetyka wodna (hydroenergetyka) zajmuje się pozyskiwaniem
Produkcja energii elektrycznej. Dział: Przemysł Poziom rozszerzony NPP NE
Produkcja energii elektrycznej Dział: Przemysł Poziom rozszerzony NPP NE Znaczenie energii elektrycznej Umożliwia korzystanie z urządzeń gospodarstwa domowego Warunkuje rozwój rolnictwa, przemysłu i usług
ELEKTROWNIE WODNE. Wykonały: Patrycja Musioł Ewelina Kriener
ELEKTROWNIE WODNE Wykonały: Patrycja Musioł Ewelina Kriener Elektrownia Wodna: zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Elektrownie wodne są najintensywniej wykorzystywanym
Elektrownie wodne moda czy konieczność?
Elektrownie wodne moda czy konieczność? WSTĘP Gdyby spojrzeć z Kosmosu na naszą Ziemię, to otrzymalibyśmy potwierdzenie słów, że to błękitna planeta - ¾ jej powierzchni pokrywają bowiem wody- stąd ten
Elektrownie możemy podzielić na: Odnawialne
Elektrownie Rozwój techniki w drugiej połowie XIX wieku i powstanie ogromnej ilości urządzeń elektrycznych wymusił rozwój elektrowni, których zadaniem jest dostarczać prąd elektryczny do poszczególnych
STOPIEŃ WODNY.
STOPIEŃ WODNY www.naszaenergia.kujawsko-pomorskie.pl Co to są Odnawialne Źródła Energii? Odnawialne Źródła Energii to takie, których zasoby odnawiają się w krótkim czasie w procesach naturalnych. W Ustawie
HYDROENERGETYKA EW ZŁOTNIKI
HYDROENERGETYKA EW ZŁOTNIKI Ryszard Myhan WYKŁAD 1 HYDROENERGETYKA - BIBLOGRAFIA Dąbkowski L., Skibiński J., Żbikowski A.: Hydrauliczne podstawy projektów wodno melioracyjnych. Państwowe Wydawnictwa Rolnicze
Elektrownia wodna - charakterystyka
Wytwarzanie energii elektrycznej. Elektrownie wodne. WYKŁAD 4 Opracował: mgr inż. Marcin Wieczorek www.marwie.net.pl Elektrownia wodna - charakterystyka zakład przemysłowy zamieniający energię spadku wody
Elektrownie wodne (J. Paska)
1. Ogólna charakterystyka elektrowni wodnych Rys. 1. Cykl przemian energetycznych, realizowanych w elektrowni wodnej i uproszczony obraz strat energii. Moc i energia elektrowni wodnych Rys.. Przekrój koryta
Dr inż. Andrzej Tatarek. Siłownie cieplne
Dr inż. Andrzej Tatarek Siłownie cieplne 1 Wykład 1 Podziały i klasyfikacje elektrowni Moc elektrowni pojęcia podstawowe 2 Energia elektryczna szczególnie wygodny i rozpowszechniony nośnik energii Łatwość
Praca kontrolna semestr IV Przyroda... imię i nazwisko słuchacza
Praca kontrolna semestr IV Przyroda.... imię i nazwisko słuchacza semestr 1. Ilustracja przedstawia oświetlenie Ziemi w pierwszym dniu jednej z astronomicznych pór roku. Uzupełnij zdania brakującymi informacjami,
Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z PRZYRODY WKLASIEVI Hasło programowe: Krajobraz. Woda Temat: Znajomość mapy fizycznej świata Czas zajęć: 2x 45 minut Klasa: VI Cele: Wiadomości uczeń: wie, co to jest mapa,.
Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.
1. Cele lekcji a) Wiadomości wie, jak rozmnażają się ryby, zna charakterystyczne gatunki ryb, które odbywają wędrówki na tarło, zna powód, dla którego ryby poszukują odpowiedniego miejsca na tarło, wie,
4. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej 4.1. Uwagi ogólne
4. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej 4.1. Uwagi ogólne Elektrownia zakład produkujący energię elektryczną w celach komercyjnych; Ciepłownia zakład produkujący energię cieplną w postaci pary lub
3. Interakcja człowiek gospodarka. Sprawdzian wiadomości
1. 2. 3. Interakcja człowiek gospodarka. Sprawdzian wiadomości 1. Cele lekcji i. Cel ogólny Podsumowanie wiadomości dotyczących przemysłu Polski. Uczeń: ii. a) Wiadomości wie, które źródła należą do zasobów
Jak w krajach nadbałtyckich pozyskiwana jest energia ze źródeł odnawialnych?
Jak w krajach nadbałtyckich pozyskiwana jest energia ze źródeł odnawialnych? Wybraliśmy ten temat, ponieważ interesowała nas energia odnawialna. Skład grupy: Oskar Wilda, Jakub Treder, Kacper Plicht, Seweryn
Nowoczesne technologie energooszczędne. Energia wody
Nowoczesne technologie energooszczędne Energia wody Budowa elektrowni wodnej Elektrownia wodna (hydroelektrownia) to zakład przetwarzający energię kinetyczną wody na energię elektryczną. Budowa elektrowni
HYDROENERGETYKA. Gospodarka Wodna. Wykład nr 17. Wydział Inżynierii Środowiska Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Zakład Gospodarki Wodnej
Gospodarka Wodna Wykład nr 17 Wydział Inżynierii Środowiska Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Zakład Gospodarki Wodnej OPRACOWAŁ dr hab.inż. Wojciech Chmielowski prof. PK HYDROENERGETYKA Energia
OZE - ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
OZE - ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012 Przyczyny zainteresowania odnawialnymi źródłami energii: powszechny dostęp, oraz bezgraniczne zasoby; znacznie
Jak to się dzieje, że żarówka świeci?
Zeszyt metodyczny dla nauczycieli Energa przedstawia: W krainie prądu elektrycznego 1 Temat 2 Jak to się dzieje, że żarówka świeci? Cele zajęć Zapoznanie ze źródłami energii elektrycznej i sposobami jej
Temat nr 8: Energetyka wodna. Energia wody. Rodzaje elektrowni wodnych. Małe elektrownie wodne. Magazynowanie energii wody
Temat nr 8: Energetyka wodna Energia wody Rodzaje elektrowni wodnych Małe elektrownie wodne Magazynowanie energii wody Systemy energetyki odnawialnej Potencjał energii wody Film: https://youtu.be/ymvv_jrnyw4
*Woda biały węgiel. Kazimierz Herlender, Politechnika Wrocławska
*Woda biały węgiel Kazimierz Herlender, Politechnika Wrocławska Wrocław, Hotel JPII, 18-02-2013 MEW? *Energia elektryczna dla *Centralnej sieci elektroen. *Sieci wydzielonej *Zasilania urządzeń zdalnych
Lokalne systemy energetyczne
2. Układy wykorzystujące OZE do produkcji energii elektrycznej: elektrownie wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne, elektrownie wodne (MEW), elektrownie i elektrociepłownie na biomasę. 2.1. Wiatrowe zespoły prądotwórcze
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V Temat lekcji: Wszechobecna woda. Czas realizacji: 90 minut I. Cele lekcji A. Cel ogólny: Wykazanie obecności wody w glebie, powietrzu, organizmach żywych i oddechu.
Odnawialne Źródła Energii (OZE)
Odnawialne Źródła Energii (OZE) Kamil Łapioski Specjalista energetyczny Powiślaoskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią Kwidzyn 2011 1 Według prognoz światowe zasoby energii wystarczą na: lat 2 Energie
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCYJNYCH ETAP EDUKACYJNY: IV (szkoły ponadgimnazjalne) CZAS TRWANIA: 45 minut CEL OGÓLNY: ABC odnawialnych źródeł energii CELE SZCZEGÓŁOWE: poznawanie różnego
Energetyka na świecie
Zmiany w bilansie energetycznym świata Energetyka na świecie Poziom podstawowy Ropa Naftowa Węgiel kamienny Gaz ziemny Energia elektryczna 1 Produkcja elektrycznej w przeliczeniu na 1 mieszkańca Produkcja
Małe elektrownie wodne na rzece Myśli jako przykład hydroenergetycznego wykorzystania istniejących stopni wodnych
Małe elektrownie wodne na rzece Myśli jako przykład hydroenergetycznego wykorzystania istniejących stopni wodnych Ewa Malicka Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych VII Konferencja Odnawialne źródła
Jak łapać światło, ujarzmiać rzeki i zaprzęgać wiatr czyli o energii odnawialnej
Jak łapać światło, ujarzmiać rzeki i zaprzęgać wiatr czyli o energii odnawialnej Autor: Wojciech Ogonowski Czym są odnawialne źródła energii? To źródła niewyczerpalne, ponieważ ich stan odnawia się w krótkim
Falowanie czyli pionowy ruch cząsteczek wody, wywołany rytmicznymi uderzeniami wiatru o powierzchnię wody. Fale wiatrowe dochodzą średnio do 2-6 m
Ruchy wód morskich Falowanie Falowanie czyli pionowy ruch cząsteczek wody, wywołany rytmicznymi uderzeniami wiatru o powierzchnię wody. Fale wiatrowe dochodzą średnio do 2-6 m wysokości i 50-100 m długości.
Alternatywne Źródła Energii
Alternatywne Źródła Energii Energia wód płynących biały węgiel Wykorzystuje się ją przede wszystkim na obszarach o dużych różnicach wysokości, czyli tam gdzie rzeki mają duży spadek oraz na sztucznych
PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.
PLAN METODYCZNY LEKCJI Data: 11. 01. 2016 r. Klasa: VI b Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. (temat
Planowanie Projektów Odnawialnych Źródeł Energii Energia wody
Slajd 1 Lennart Tyrberg, Energy Agency of Southeast Sweden Planowanie Projektów Odnawialnych Źródeł Energii Energia wody Przygotowane przez: Mgr inż. Andrzej Michalski Zweryfikowane przez: Dr inż. Andrzej
MIEJSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE PRZYRODA ROK SZKOLNY 2008/2009 EDYCJA IV. Woda w przyrodzie
MIEJKIE KOKURY PRZEDMIOTOWE PRZYROD ROK ZKOLY 28/29 EDYCJ IV Woda w przyrodzie. Uważnie przeczytaj pytania i zastanów się nad odpowiedzią 2. taraj się pisać czytelnie 3. Masz 6 minut na odpowiedzi, wykorzystaj
Energia z wody i przykłady jej wykorzystania w Wielkopolsce
Energia z wody i przykłady jej wykorzystania w Wielkopolsce Ewa Malicka Małe Elektrownie Wodne Władysław Malicki www.mewmalicki.pl Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych www.trmew.pl Forum Międzynarodowe
Wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego Dolnej Wisły w świetle doświadczeń Hydroprojektu
Wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego Dolnej Wisły w świetle doświadczeń Hydroprojektu Prezes Listopad 2011 1 Wstęp Plan prezentacji 1. Specyfika dolnej Wisły 2. Zapotrzebowanie i struktura produkcji
Rys historyczny. W 1954r było czynnych 6330 elektrowni W 1980r istniejących elektrowni wodnych i spiętrzeń pozostało 650 obiektów.
Cencek Paweł Elektrownie wodne były podstawowym źródłem energii elektrycznej do 1939 roku było ok. 8000 obiektów o łącznej mocy 91.500 kw głównie: elektrownie, młyny, pompy wodne... Rys historyczny W 1954r
Zajęcia technologiczne: Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka Żar
Zajęcia technologiczne: Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka Żar Termin 20.04.2012 Spotkanie pod głównym budynkiem Uniwersytetu Pedagogicznego od strony ul. Smoluchowskiego: godzina odjazdu: 7:45 AUTOKAR
Z BIEGIEM RZEK, CZY POD PRĄD? stan prac nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii oraz Prawem Wodnym
Konferencja Z BIEGIEM RZEK, CZY POD PRĄD? stan prac nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii oraz Prawem Wodnym ZNACZENIE MAŁYCH ELEKTROWNI WODNYCH W SYSTEMIE ENERGETYCZNYM KRAJU Poznań, dnia 28 maja
BADANIA SYMULACYJNE WPŁYWU NA WARUNKI HYDRODYNAMICZNE W ZBIORNIKU RETENCYJNYM PORĄBKA
Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechnika Krakowska BADANIA SYMULACYJNE WPŁYWU ELEKTROWNI SZCZYTOWOSZCZYTOWO- POMPOWEJ NA WARUNKI HYDRODYNAMICZNE W ZBIORNIKU RETENCYJNYM PORĄBKA autor: Magdalena
Woda bezcenny skarb. Czy elektrownie wodne to inwestycja. w lepszą przyszłość? Autorzy projektu:
Woda bezcenny skarb Czy elektrownie wodne to inwestycja w lepszą przyszłość? Autorzy projektu: - Dominik Król - Michał Wójcik - Piotr Salwa - Dominik Wąs - Piotr Włodarz Opiekun projektu: - mgr inż. Piotr
Odnawialne źródła energii w sektorze mieszkaniowym
Z a i n w e s t u j m y r a z e m w ś r o d o w i s k o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Odnawialne źródła energii w sektorze mieszkaniowym Poznań, 18.05.2018 r. Plan prezentacji
Energia słoneczna docierająca do ziemi ma postać fali elektromagnetycznej o różnej długości. W zależności od długości fali wyróżniamy: Promieniowanie
Energia słoneczna docierająca do ziemi ma postać fali elektromagnetycznej o różnej długości. W zależności od długości fali wyróżniamy: Promieniowanie ultrafioletowe, Promieniowanie widzialne, Promieniowanie
BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE
SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Materia i energia
Hydroenergetyka. liwości intensyfikacji wykorzystania potencjału hydroenergetycznego w ramach gospodarki wodnej kraju.
Hydroenergetyka Ocena możliwo liwości intensyfikacji wykorzystania potencjału hydroenergetycznego w ramach gospodarki wodnej kraju mgr inż.. Mariusz Gajda Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Nasze
2. Tabele w bazach danych
1. Uczeń: Uczeń: 2. Tabele w bazach danych a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna sposób wstawiania tabeli do bazy danych, wie, w jaki sposób rozplanować położenie pól i tabel w tworzonej bazie, zna pojęcia
Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)
POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: PRZYRODA TEMAT: JAK PRZEDSTAWIĆ WYSOKOŚĆ NA MAPIE? AUTOR SCENARIUSZA: mgr Katarzyna Borkowska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Jak przedstawić
wodór, magneto hydro dynamikę i ogniowo paliwowe.
Obecnieprodukcjaenergiielektrycznejodbywasię główniewoparciuosurowcekonwencjonalne : węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Energianiekonwencjonalnaniezawszejest energią odnawialną.doniekonwencjonalnychźródełenergii,
Karta (sylabus) modułu/przedmiotu ELEKTROTECHNIKA (Nazwa kierunku studiów)
Przedmiot: Wytwarzanie energii elektrycznej Karta (sylabus) modułu/przedmiotu ELEKTROTECHNIKA (zwa kierunku studiów) Kod przedmiotu: E33/_D Typ przedmiotu/modułu: obowiązkowy obieralny X Rok: trzeci Semestr:
Gdzie zaczyna się OZE Energia odnawialna w rybactwie
Gdzie zaczyna się OZE Energia odnawialna w rybactwie Energia odnawialna uzyskiwana jest z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych Definicja rekomendowaną przez Międzynarodową Agencję Energetyczną
AC / DC. Kurs SEP Pojęcia podstawowe. Politechnika Wrocławska Wydział Elektroniki W-4, Katedra K-4. Wrocław 2016
Kurs SEP Pojęcia podstawowe. Wrocław 2016 Wniosek AC / DC 1 Wniosek Karta zawodowa inżyniera 2 Karta zawodowa inżyniera 3 Wytwarzanie Podstawoweźródła energii elektrycznej naświecie Energia elektryczna
Energia wody. Powracająca fala
Energia wody Na świecie istnieje około 1,4 mld km 3 wody. Jest ona niezbędna do Ŝycia, które zresztą zaczęło się właśnie w niej. Człowiek potrzebuje jej na kaŝdym kroku: w gospodarstwie domowym, w rolnictwie,
Klasa maksymalnie 27 punktów. Botnicka, Śródziemne, Czad, Tygrys, Fundy, Tamiza, Bałtyckie, Tanganika. Rzeka Zatoka Jezioro Morze
grupa a Wody Ziemi...................................... Imię i nazwisko Poniższy test składa się z 14 zadań. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów możliwą do uzyskania za prawidłową......... odpowiedź.
Elektrownie Geotermalne
Elektrownie Geotermalne Czym w ogóle jest energia geotermalna? Ogólnie jest to energia zakumulowana w gruntach, skałach i płynach wypełniających pory i szczeliny skalne. Energia ta biorąc pod uwagę okres
Program Czyste Powietrze Szkolenie dla pracowników socjalnych Ośrodków Pomocy Społecznej
Z a i n w e s t u j m y r a z e m w ś r o d o w i s k o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Program Czyste Powietrze Szkolenie dla pracowników socjalnych Ośrodków Pomocy Społecznej
OZE - Odnawialne Źródła Energii
OZE - Odnawialne Źródła Energii Aleksandra Tuptyoska, Wiesław Zienkiewicz Powiślaoska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2011 1 Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne
Energetyka Wodna. Z uwagi na brak naturalnej koncentracji spadu, stwarza się sztuczne spady poprzez:
Energetyka Wodna Energetyka wodna to sposób wytwarzania energii dzięki wykorzystaniu energii zakumulowanej w wodach i przetwarzaniem jej na energię mechaniczną i elektryczną, przy użyciu turbin wodnych.
PL B1. ZAWADA HENRYK, Siemianowice Śląskie, PL ZAWADA MARCIN, Siemianowice Śląskie, PL BUP 09/13
PL 223028 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 223028 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 396751 (51) Int.Cl. F24J 2/04 (2006.01) F03B 13/00 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY
Kod ucznia WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 14.03.2016 R. 1. Zestaw konkursowy zawiera 5 zadań. Są to zadania otwarte. Na ich rozwiązanie masz 90 minut. Sprawdź,
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Seminarium Biomasa na cele energetyczne założenia i realizacja Warszawa, 3 grudnia 2008 r.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Seminarium Biomasa na cele energetyczne założenia i realizacja Warszawa, 3 grudnia 2008 r. 1 Odnawialne Źródła Energii w 2006 r. Biomasa stała 91,2 % Energia promieniowania słonecznego
Krajobraz w Kordylierach
MATERIAŁ NAUCZANIA: Scenariusz lekcji otwartej z przyrody w klasie VI Krajobraz w Kordylierach Opracowała: Elżbieta Kowalska - położenie geograficzne Kordylierów, - przyczyny ich powstania, - cechy klimatu
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH TEMAT: Gaz z łupków wsparcie energetyczne Polski CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA: IV etap edukacyjny
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Temat: Niekonwencjonalne źródła energii, bezpieczeństwo energetyczne Czas: 45 minut (godzina lekcyjna) Przedmiot: Lekcja biologii lub
AC / DC. Kurs SEP Pojęcia podstawowe. PRĄD. Politechnika Wrocławska Wydział Elektroniki W-4, Katedra K-4. Wrocław 2014
Kurs SEP Pojęcia podstawowe. Wrocław 2014 PRĄD AC / DC 1 Wytwarzanie Podstawoweźródła energii elektrycznej naświecie Energia elektryczna jest wytwarzana na drodze przemiany innych rodzajów energii (chemiczna,
22 MARZEC ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
22 MARZEC ŚWIATOWY DZIEŃ WODY Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto to ma na celu uświadomienie nam, jak wielką rolę
Model odpowiedzi Nr zadani a
Model odpowiedzi Nr zadani a WOJEWÓDZKI KONKURS GEOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO MAZURSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 ETAP WOJEWÓDZKI Wody kuli ziemskiej Przewidywana odpowiedź
SCENARIUSZ: Energia a środowisko
SCENARIUSZ: Energia a środowisko Cel główny: zapoznanie uczniów z różnymi źródłami energii oraz wpływem ich pozyskiwania i wykorzystania na środowisko Cele operacyjne: Uczeń: rozumie potrzebę poszukiwania
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum Temat: Praca i moc prądu elektrycznego. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna Realizowane treści podstawy programowej Przedmiot fizyka matematyka Realizowana
Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..
Kl. IV 2 godz. lekcyjne Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome.. Cel główny: Zapoznanie uczniów ze znakami drogowymi pionowymi i poziomymi. Przypomnienie podstawowych zasad poruszania się w miejscach
G MINISTERSTWO GOSPODARKI, plac Trzech Krzyży 3/5, Warszawa. Agencja Rynku Energii S.A. Portal sprawozdawczy ARE
MINISTERSTWO GOSPODARKI, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa Nazwa i adres jednostki sprawozdawczej Numer identyfikacyjny - REGON G-10.7 Sprawozdanie o przepływie energii elektrycznej (według napięć)
Relacje człowiek środowisko przyrodnicze
138 SPRAWDZIANY LEKCJI Sprawdzian z działu Relacje człowiek środowisko przyrodnicze Grupa I Zadanie 1 (0 4 p.) Każdemu terminowi przyporządkuj odpowiadającą mu definicję. 1. Zasoby przyrody A. Zasoby mające
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: GEOGRAFIA TEMAT: Rzeźbotwórcza działalność rzek czyli erozyjne i akumulacyjne skutki działalności rzek AUTOR SCENARIUSZA: mgr Marzena Fedorowicz OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE
Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT
Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT Autor: Anna Bogacka, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Część organizacyjna: Opracowała: grupa ds. korelacji matematyczno-fizycznej Przedmiot: matematyka Klasa: I technikum poziom podstawowy Czas trwania: 45 min. Data: Część merytoryczna
KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań
KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów 9 stycznia 05 r. zawody II stopnia (rejonowe) Schemat punktowania zadań Maksymalna liczba punktów 60 85% 5pkt Uwaga!. Za poprawne rozwiązanie zadania
WBPP. Aktualny stan hydroenergetyki
Aktualny stan hydroenergetyki Na terenie województwa pomorskiego: elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec 716MW małe elektrownie wodne 31 zawodowych i 59 prywatnych o łącznej mocy ok. 29MW W obszarze objętym
Odnawialne Źródła Energii I stopień (I stopień/ II stopień) ogólnoakademicki (ogólnoakademicki/praktyczny) stacjonarne (stacjonarne/ niestacjonarne)
KARTA MODUŁU / KARTA PRZEDMIOTU Kod modułu Nazwa modułu Małe Elektrownie Wodne Nazwa modułu w języku angielskim Small hydropower plants Obowiązuje od roku akademickiego 2016/2017 A. USYTUOWANIE MODUŁU
Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V
du uk kac a ji ac cji En ji En er i E Ene erg gia n r ia E ne erg gia Ed duk r ia E u a rg gia Ed duk kac cji ia E u a ji En ia Ed duk kac cji En er E u a ji En er gi Ed duk kac cji En er gia a E Energia
Scenariusz lekcji fizyki
Wiesław Balcerzak Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. P. J. Gołaszewskiego z Oddziałami Gimnazjum w Gołyminie Ośrodku Scenariusz lekcji fizyki Temat: Energia. Czas 45 minut Cele ogólne Wprowadzenie pojęcia
Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8
Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska Blok tematyczny: Koniec lata Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza: Krajobrazy Polski. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): polonistyczna,
Klaudyna Soczewka kl. III TEO
Klaudyna Soczewka kl. III TEO Wiatr ruch powietrza spowodowany różnicą gęstości ogrzanych mas powietrza i ich przemieszczaniem się ku górze. Wytworzone podciśnienie powoduje zasysanie zimnych mas powietrza.
Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy
Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, rozróżnia na ilustracji krajobraz nadmorski, nizinny i górski,
PL B1. PISKORZ WALDEMAR, Kodeń, PL BUP 23/11. WALDEMAR PISKORZ, Kodeń, PL WUP 09/14. rzecz. pat.
PL 217936 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 217936 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 391145 (22) Data zgłoszenia: 04.05.2010 (51) Int.Cl.
Prognoza rozwoju MEW w perspektywie 2050 roku
Prognoza rozwoju MEW w perspektywie 2050 roku Michał Kubecki TRMEW (Robert Szlęzak, Kuba Puchowski, Michał Kubecki) o autorach Robert Szlęzak Działalność społeczna: Członek Zarządu TRMEW odpowiedzialny
Co to jest ustrój rzeczny?
Co to jest ustrój rzeczny? Ustrój (reżim) rzeczny jest to ustalany na podstawie wieloletnich obserwacji rytm wahań przepływów rzeki oraz stanów wody, związany z rodzajem zasilania i zlodzeniem. Każda rzeka
RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH
Energia wodna RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH Rok 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 Baza umowna 102 104 105 107 108 110 113 115 117 120 Obowiązek zakupu % 2,4 2,5 2,65
Małe elektrownie wodne w Małopolsce
Małe elektrownie wodne w Małopolsce dr inż. Wacław Orlewski EAIiE Katedra Maszyn Elektrycznych Pawilon B-1 sala 4, 23 maja 2012 Plan 1. Korzyści z MEW -szybkość budowy -większa retencja wód -zielona energia
Źródła energii nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski
Źródła Źródła energii energii nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski bitumiczne, pierwiastki promieniotwórcze (uran,
Alternatywne źródła energii (surowce odnawialne)
Alternatywne źródła energii (surowce odnawialne) 1. Energia wód płynących biały węgiel Wykorzystuje się ją przede wszystkim na obszarach o dużych różnicach wysokości, czyli tam gdzie rzeki mają duży spadek
PODSTAWOWE PODZESPOŁY ELEKTROWNI WODNYCH
ELEKTROWNIE WODNE PODSTAWOWE PODZESPOŁY ELEKTROWNI WODNYCH Zwierciadło wody górnej w elektrowni: - z zaporą: zwierciadło wody przy zaporze, - z kanałem: przy budynku elektrowni, - z rurociągiem ciśnieniowym:
Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:
Wymieranie gatunków Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: ZAKRES TREŚCI: Czynniki antropogeniczne ograniczające bioróżnorodność gatunkową Poziom nauczania oraz odniesienie do podstawy programowej: Liceum
Rozwój osadnictwa na świecie
Rozwój osadnictwa na świecie 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna pojęcia ekumena, anekumena oraz subekumena i podaje po jednym przykładzie takich miejsc, zna cztery bariery osadnicze, zna wartość bariery
TOMASZ WALCZYKIEWICZ, URSZULA OPIAL GAŁUSZKA, DANUTA KUBACKA
INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ INSTITUTE OF METEOROLOGY AND WATER MANAGEMENT TYTUŁ : ANALIZA MOŻLIWOŚCI REALIZACJI PRZERZUTÓW MIĘDZYZLEWNIOWYCH DLA CELÓW NAWODNIEŃ ROLNICZYCH W ŚWIETLE OGRANICZEŃ
MAŁE ELEKTROWNIE WODNE JAKO ŹRÓDŁO ENERGII ODNAWIALNEJ
MAŁE ELEKTROWNIE WODNE JAKO ŹRÓDŁO ENERGII ODNAWIALNEJ mgr inż. Paweł Pistelok dr inż. Robert Rossa INSTYTUT NAPĘDÓW I MASZYN ELEKTRYCZNYCH KOMEL Zarządzanie Energią i Teleinformatyką ZET 2014 ZET 2104,
Wniosek: Odpowiedź: Wniosek: Odpowiedź: Wniosek: Odpowiedź:
Wyniki przebiegu konsultacji społecznych w sprawie Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe gminy Bartoszyce na lata 2015-2030 zwany dalej Projektem założeń.
Małe Elektrownie Wodne
Małe Elektrownie Wodne Małe elektrownie wodne odgrywają znaczącą rolę w środowisku przyrodniczym, naturalnym i gospodarczym kraju. Polityka ekologiczna Państwa nakłada obowiązek wykorzystywania paliw odnawialnych
SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy
SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie II. Części lekcji 1. Część wstępna 2. Część realizacji 3. Część podsumowująca III. Karty pracy 1.
PRODUKCJA I ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W KRAJACH AMERYKI. Kasia Potrykus Klasa II Gdynia 2014r.
PRODUKCJA I ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W KRAJACH AMERYKI. Kasia Potrykus Klasa II Gdynia 2014r. Ameryka Północna http://www.travelplanet.pl/przewodnik/ameryka-polnocna-i-srodkowa/ Ameryka Południowa