Notka: Należy pamiętać ofc. żeby analizować plik(i) w wyizolowanym środowisku, żeby ewentualny malwar e nie został uruchomiony na naszym systemie!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Notka: Należy pamiętać ofc. żeby analizować plik(i) w wyizolowanym środowisku, żeby ewentualny malwar e nie został uruchomiony na naszym systemie!"

Transkrypt

1 Hackme s2k14 by cert.pl Writeup: n0clues 1. Pobrawszy udostępniony plik pcap, przystąpiwszy do analizy... ;> Notka: Należy pamiętać ofc. żeby analizować plik(i) w wyizolowanym środowisku, żeby ewentualny malwar e nie został uruchomiony na naszym systemie! 2. Na pierwszy rzut wykorzystałem darmową wersję programu NetworkMiner dzięki, któremu łatwiej niż w wiresharku mogłem, m.in.: sprawdzić listę plików jakie brały udział w ruchu sieciowym, przeanalizować listę hostów, uzyskać dane uwierzytelniające (np. z połączeń ftp), etc. Rysunek 1. NetworkMiner - freeware edition Tutaj w zakładce Files posortowałem sobie wyniki po różnych kolumnach, np.: porcie, IP źródłowym, detalach, rozmiarze i czasie. Starałem się tutaj uzyskać interesujące połączenia i odrzucić szum, tzn. normalny ruch internetowy. I tak po krótkiej analizie na tablicy wylądowało kilka hostów: (powiązane domeny: gogle.test, micrsoft.test i adbe.test) (ze scenariusza wiemy, że to adres Tomka) :8080 Nazwijmy je po kolei: 1. MalwrSrv 2. TomekHst 3. AttackerHst Wspomagając się zakładką DNS doszedłem do wniosku, że reszta hostów wydaje się być czysta. Ze scenariusza zadania wynika, że dane zostały wykradzione po FTP, a jedyne połączenie FTP jakie zostało odnotowane odbyło się między hostami TomekHst i MalwrSrv. Plik jaki brał udział w transmisji to nothing_to_see_here.txt autorzy wskazali, że nie chodzi w rozwiązaniu o ten plik (nie bezpośrednio). Szybkie rzucenie okiem na plik:

2 Ok, a więc mamy binarkę/plik zaszyfrowany to już coś ;). Analiza czasowa pokazała, że pierwsze połączenie z podejrzanymi hostami nastąpiło między 14:16:39 a 14:16:54 i było to połączenie http do hosta AttackerHst na porcie Tam został pobrany plik Exploit.jar. Z racji tego, że wykorzystywana wersja NetworkMinera nie posiada stosownych filtrów, które można by wykorzystać do pracy, w tym momencie przeniosłem się do wiresharka. 3. W wiresharku pierwsze co nałożyłem display filter: ip.src == /24 && ip.dst == /24 and not dns I dzięki temu bez problemów mogłem ustalić scenariusz infekcji: I. Odwiedzenie przez Tomka strony gogle.test/search?q=male+koty (nie wnikam ) II. Pod tym adresem (leżącym na serwerze MalwrSrv znajduje się stronka html zawierająca ramkę iframe odnoszącą się do hosta AttackerHst. <iframe src= > III. Iframe wskazuje na stronę, na której znajduje się złośliwy aplet java: <aplet archive= Exploit.jar code= Exploit.class width= 1 height= 1 ></aplet> Wygląda na to, że mamy do czynienie z techniką ataku typu Self Signed Java Applet Exploit. IV. Po wykonaniu się apletu następuje kolejna faza ataku. Zainfekowany już komputer Tomka pobiera w tle plik flash.flv z serwera adbe.test (ponownie MalwrSrv). V. Następnie pobierany jest kolejny plik windowsupdate z serwera micrsoft.test (również server MalwrSrv). VI. Na sam koniec ustanawiane jest połączenie FTP między komputerem Tomka a znanym już serwerem MalwrSrv (tym razem host ftp.crt.test) login: agent.btz password: password123 VII. Krzyk i łzy. 4. Pora na analizę softu za pomocą, którego doszło do infekcji. Na pierwszy ogień poszedł Exploit.jar. Po rozpakowaniu jara i przejechaniu go na szybko stringsami i hexdump em rzuciłem hipotezę, że jest to zwykły downloader wygenerowany z wykorzystaniem metasploita, na którym nie warto się dłużej zastanawiać. Notka: Aha dodam jeszcze, że wszystkie pliki jakie można wyciągnąć z pcap a ładnie zestawił nam NetworkMiner w pod-katalogu aplikacji - AssembledFiles. W sumie Exploit.jar był podzielony na kilka octetn-streamów, więc złączyłem je zwykłym cat em:

3 cat Exploit.jar.octet-stream > Exploit.jar cat Exploit.jar\[1\].octet-stream >> Exploit.jar cat Exploit.jar\[2\].octet-stream >> Exploit.jar Rozpakowanie Exploit.jar: jar -xf Exploit.jar Rzut okiem na rozpakowane pliki: Plikiem, który był pobierany przez rzeczonego downloadera był plik flash.flv i to on okazał się ciekawszy do analizy: Jak widać plik był spakowany upx. To teraz teleport do mojego WinBoxa. 5. Załadowałem pliczek do Ida Pro Free. W zakładce Strings pierwsze co przykuło moją uwagę to kilka zdefiniowanych łańcuchów: Tomek brzmi znajomo. URLMON.DLL bibiloteka dzięki, której można np. pobrać plik z sieci (brzmi sensownie w świetle poznanego wcześniej scenariusza infekcji). String SNDQS wygląda dosyć interesująco choć tajemniczo! Kolejnym krokiem było wyświetlenie drzewka wywołań funkcji (Ctrl+F12 w IdaPro). Na nim odszukałem odwołań do interesujących funkcji jak np. fopen, fwrite, funkcje z biblioteki URLMON, itp.

4 Okazało się, że dwie funkcje odwołują się do funkcji fwrite: sub_401e60 i sub_ Ta druga z racji odwołań do wielu innych ciekawych funkcji wydała się ciekawsza dlatego od razu nazwałem ją sobie BardzoCiekawa i zabrałem się do jej analizy. P.S.: Nie ma nic na temat funkcji odpowiedzialnych za połączenia FTP a więc przede mną jeszcze długa droga. Rysunek 2. Drzewko wywołań funkcji. 6. Analiza BardzoCiekawej funkcji. Skomentuję teraz trochę kodu:

5 1. Załadowanie jakiegoś ciągu znaków na stos. Przegląd rzutu pamięci w OllyDbg pozwala nam rozumieć nieco więcej: 2. Następnie wywołanie funkcji sub_4016b0. Ponownie wróćmy do OllyDbg (F8 klik). Po przekształceniach otrzymaliśmy string: \nukes.dll:crucial.dll brzmi bardziej ludzko, a więc funkcja sub_4016b0 to jakaś funkcja deszyfrująca stringi OK. Lecimy dalej. 3. Załadowanie dynamicznej bilioteki URLMON.DLL.

6 4. Ponowne załadowanie jakiegoś stringa na stos. 5. Zaraz po tym następuje ponowne wywołanie funkcji deszyfrującej, która doprowadza podejrzany ciąg znaków do URLDownloadToFileA, a więc będzie coś pobierane chyba nawet wiemy co (windowsupdate?). 6. Znany już interesujący (acz tajemniczy ) łańcuch znaków. W dalszej części program deszyfruje go do następującej postaci: Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\MilCAD.exe klucz rejestru. Podążając dalej, co mniej/więcej robi program flash.flv? I. Sprawdza wartość wspomnianego wyżej klucza w HKEY_LOCAL_MACHINE i jest to warunek dalszego wykonania programu. Początkowo nadpisywałem wartość zwracaną przez funkcję RegQueryValueExA, ale później z nudów po prostu utworzyłem sobie taki klucz w rejestrze. II. Kolejnym warunkiem dalszego wykonania programu jest nazwa użytkownika systemu, która musi być równa wartości zdefiniowanej zmiennej Tomek. Tutaj nadpisywałem sobie wartość zwracaną przez funkcję strcmp porównującą nazwę aktualnego użytkownika z łańcuchem Tomek. III. Mój kolejny breakpoint był ustawiony na adres 0x004019DD. Do teraz nie wiem co tam było porównywane (jakieś wartości znajdujące się w pamięci z hardcoded wartościami 0x7DE, 0x0A i 0x8). Pierwsze dwa warunki przechodziły bez problemu, ale kolejny znajdujący się pod w/w adresem musiałem nieco zmanipulować: IV. Następnie zatrzymywałem się na chwilkę na wywołaniu funkcji Sleep i edytowałem argument przekazywany do niej, tak żeby nie czekać za każdym razem ponad minuty w uśpieniu.

7 V. Następnie mieliśmy kolejne umieszczenie jakiegoś łańcucha znaków na stos. Po deszyfracji okazywał się nim adres micrsoft.test/windowsupdate, który był następnie wykorzystany przy wywołaniu załadowanej wcześniej biblioteki URLMON.dll i z deszyfrowanej funkcji URLDownloadToFileA. Co ciekawe program próbował zapisać pobierane dane do pliku o nazwie wartość_klucza_odczytanego_z_rejestru\nukes.dll:temp.dll U mnie wyglądało to tak: Przyznaję bez bicia, że nie rozumiem tej ścieżki i będę dźwięczny komuś kto mi to wyjaśni ;). Anyway nie udało mi się spowodować pobrania pliku z mojego serwera, który był widoczny przez WinBox A jako micrsoft.test. VI. Wracając na chwilę do IdaPro. Jeszcze na początku analizy funkcji BardzoCiekawej moją uwagę przykuła następująca pętla:

8 Tutaj się coś XOR uje a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś się szyfruje/deszyfruje. Pętla jest uruchamiana po pobraniu pliku windowsupdate, następnie ten plik jest otwierany w trybie rb (binarny odczyt) i odczytane dane są przetwarzane bajt po bajcie w tej pętli. Działa ona następująco: I. Odczytywany jest iterator pętli i o jego wartość przesuwany jest wskaźnik wskazujący na początek odczytanych z użyciem funkcji fread danych. LEA EDX, DWORD PTR SS:[EBP-344] MOV EAX, DWORD PTR SS:[EBP-20] ADD EAX, EDX II. N-ty bajt odczytanych danych ładowany jest do rejestru EAX.

9 MOVZX EAX, BYTE PTR DS:[EAX] III. Nastepuje XOR owanie najmłodszych 8-bitów rejestru EAX z wartością znajdującą się w pamięci pod adresem EBP-0x19. XOR AL, BYTE PTR SS:[EBP-19] IV. Kolejno powtarzany jest proces z pkt. I w celu ustawienia wskaźnika i wynik XOR owania jest zapisywana w pamięci w miejsce aktualnego bajta. MOV BYTE PTR DS:[EDX], AL V. Teraz następuje wyliczenie kolejnej wartości klucza. Aktualna wartość pobierana jest do rejestru EAX. Zostaje ona wymnożona przez wartość 0x4B. Na koniec do wyniku iloczynu dodawane jest 0x2. Całość zapisana jest na swoje miejsce w pamięci i będzie wykorzystana w kolejnym etapie deszyfracji. MOVZX EAX, BYTE PTR SS:[EBP-19] MOV EDX, 4B IMUL EAX, EDX ADD EAX, 2 MOV BYTE PTR SS:[EBP-19], AL VI. Incrementacja wartości iteratora i sprawdzenie czy osiągnięto koniec łańcucha. Mając takie info i uwzględniając to, że program nie chce mi automatycznie pobrać i z deszyfrować pliku windowsupdate musiałem zrobić to ręcznie. Napisałem na szybko funkcję w pythonie, która miała mnie wspomóc: def deszyfrator_windowsupdate(txt, key): xor = "" output = "" for t in txt: return output el = chr((ord(t)^key) & 0x00ff) # XOR + zapisanie najmłodszych 8-bitów. output += el # wyliczenie kolejnej wartości klucza key *= 0x4b key += 0x2 key &= 0x00ff Funkcja przyjmuje dwie wartości: txt dane odczytane z pliku i key klucz początkowy. Ponownie naginając lekko warunki sprawdzane przez program doprowadziłem do wskoczenia do pętli deszyfrującej i dzięki temu odczytałem wartość klucza początkowego, która wynosiła 0x11. Po takim zabiegu i zapisaniu danych do pliku windowsupdate.dll otrzymałem całkiem sensowny pliczek:

10 Jak widać pliczek był dodatkowo spakowany upx em. VII. Dochodzimy do momentu, w którym program po deszyfracji pobranego pliku i zapisania go do: wartość_klucza_odczytanego_z_rejestru\nukes.dll:crucial.dll /// (?) próbuję załadować go jako kolejną dynamiczną bibliotekę: Niestety u mnie takiego pliku nie ma, więc pora na kolejny patch na gorąco ;) Notka: Odznaczyłem Keep size żeby można było edytować więcej niż jeden bajt (pamiętać o 00 na końcu!). Dzięki temu nakłoniłem program do uruchomienia ręcznie z deszyfrowanej i skopiowanej biblioteki. 7. Pora na analizę naszej biblioteki. Zakładka Strings tym razem nie ujawnia nam nic ciekawego, ale za to w zakładce Functions widzimy kilka na pierwszy rzut oka interesująco nazywających się funkcji, m.in.: secret, interesting, get_file, start, FtpPutFileA (już prawie w domu!), fclose, fwrite, etc. Ponownie odpalam drzewo wywołań funkcji:

11 Tym razem skupiam się na funkcji secret, która wywołuje trzy inne funkcje. Jedna z nich (sub_66a413e7) wywołuję masę innych ciekawych funkcji w związku z tym nazywam ją SubSecretNajciekawsza i zabieram się do analizy. Notka: W między czasie sprawdziłem kilka innych funkcji np. interesting. umieszczała ona po prostu na stosie następujący ciąg znaków: 'hton gnis oth ee,erevom no e...' co po łatwym przekształceniu (odwracanie kolejności znaków w 4- znakowych substringach) wygląda następująco 'Nothing to see here, move on...'. Nothing to nothing, więc wracamy do SubSecretNajciekawszej. Nasza funkcja na początku operuje trochę na jakiś stringach, sprawdza ścieżkę jakiegoś folderu, otwiera pliki, itp.. Moją uwagę przykuwa jednak pewna pętla, która uruchamiana jest nieco później:

12 Wygląda znajomo! Jest to pętla podobna do tej z pliku flash.flv. Zmieniły się jedynie wartości przekształcające klucz. Jako, że do powściągliwych nie należę postanowiłem od razu wypróbować to na naszym pliku z początku historii: nothing_to_see_here.txt. Tylko STOP! nie mamy klucza początkowego. Ile mamy możliwości? ok bruteforce! def deszyfrator_ntsh(txt, key): xor = "" output = "" for t in txt: return output el = chr((ord(t)^key) & 0x00ff) output += el key *= 0x3b key += 0x5 key &= 0x00ff

13 nothing = read_file('nothing_to_see_here.txt') words = ['doc', 'xls', 'txt', 'exe', 'dll', 'pdf'] for i in range(0,255): print "[*]", i result = deszyfrator_ntsh(nothing, i) for w in words: if w in words: if w in result: print "[*] MAM!" print hex(i), " : ", w print "[*]", i, " : ", result[:30] Spodziewałem się, że plik będzie jakąś bardziej rozbudowaną strukturą, gdzie będą również zapisane nazwy wykradzionych plików, więc postanowiłem bazować na tym i wyszukiwać w odszyfrowanych wartościach znanych rozszerzeń plików, jednak nie udało się. Przejrzałem więc na szybko wyniki bruteforce a i ku mojej uciesze zauważyłem napis Congratulations! przy kluczu początkowym o wartości 34. Deszyfrując cały plik: f = open('challenge.finish', 'w') f.write(deszyfrator_ntsh (nothing, 34)) f.close()

14 I na tym można by skończyć, ale autorzy (cwane!) zażyczyli sobie jeszcze nazwę skradzionego pliku Wróciłem więc do debugowania programu. 8. Po załadowaniu biblioteki program flash.flv przechodzi do funkcji secret. Tam najpierw wywołuje funkcję Sleep, a więc uwaga żeby nie wtopić się na ms. Dalej następuje wywołanie SubSecretNajciekawsza, a w niej na pierwszy ogień idzie funkcja SHGetFolderPathA, która odczytuje ścieżkę do Dokumentów użytkownika: Następnie na stosie umieszczany jest jakiś łańcuch znaków i wywoływana jest funkcja sub_66a41280, która okazuje się odpowiednikiem deszyfratora stringów znanego z flash.flv. Funkcja zwraca w wyniku następujący łańcuch znaków: Ha! Mamy nazwę pliku. Dla pewności analizuję dalszą część programu, który otwiera w/w plik. Szyfruje go z wykorzystaniem bruteforcowanej wcześniej pętli i wysyła go na serwer FTP z wykorzystaniem znanych nam ze zrzutu pcap danych. KONIEC Thx!

W skrócie 6. Zawartość CD 8. Atak. Obrona. hakin9

W skrócie 6. Zawartość CD 8. Atak. Obrona. hakin9 hakin9 Witamy! Lato w pełni i mamy nadzieję, że nasi czytelnicy podczas swoich urlopów nie zapomną o nas i zakupią lipcowy numer hakin9 jak się obronić. Gorąco polecamy artykuł z działu atak: Praktyczny

Bardziej szczegółowo

Web Services Praktyczny przewodnik. Robert Nowak Vercom Sp z o. o.

Web Services Praktyczny przewodnik. Robert Nowak Vercom Sp z o. o. Web Services Praktyczny przewodnik Robert Nowak Vercom Sp z o. o. 21 września 2005 Spis treści 1 Web Services - tworzenie i użytkowanie 4 1.1 Definicja Web Services....................................

Bardziej szczegółowo

Podstawy programowania w języku Java. mgr inż. Piotr Kowalski

Podstawy programowania w języku Java. mgr inż. Piotr Kowalski Podstawy programowania w języku Java mgr inż. Piotr Kowalski 18 stycznia 2013 Spis treści 1 Podstawy architektury komputera 5 1.1 Części składowe komputera..................... 5 1.1.1 Rzecz o rejestrach......................

Bardziej szczegółowo

Google Tag Manager Nie dla programistów

Google Tag Manager Nie dla programistów Google Tag Manager Nie dla programistów Przewodnik po Google Tag Managerze dla specjalistów marketingu i innych zawodów nie związanych z programowaniem. Przemysław Modrzewski, marketinglab.pl Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Zanurkuj w Pythonie. Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników.

Zanurkuj w Pythonie. Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników. Zanurkuj w Pythonie Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników. Wydanie I z dnia 17 lutego 2008 Copyright c 2005-2008 użytkownicy Wikibooks. Permission is granted to copy, distribute and/or

Bardziej szczegółowo

POWERSHELL DLA PROGRAMISTÓW (NIE TYLKO.NET)

POWERSHELL DLA PROGRAMISTÓW (NIE TYLKO.NET) POWERSHELL DLA PROGRAMISTÓW (NIE TYLKO.NET) PowerShell to interpreter poleceń oraz powłoka skryptowa firmy Microsoft. Została ona opracowana jako następca command.com i cmd.exe znana z systemów takich

Bardziej szczegółowo

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir Apache serwer www oraz programy związne Maciej Mazur Oleksak Sławomir WSTĘP... 3 PORÓWNANIE SERWERÓW... 4 SERWER APACHE... 6 KOMPILACJA APACHE... 6 INSTALACJA... 7 URUCHAMIANIE... 8 MODUŁY... 11 CGI...

Bardziej szczegółowo

Narzędzia wspierające zarządzanie siecią komputerową w środowisku Linux. Praca dyplomowa

Narzędzia wspierające zarządzanie siecią komputerową w środowisku Linux. Praca dyplomowa Narzędzia wspierające zarządzanie siecią komputerową w środowisku Linux Praca dyplomowa 1 Spis Treści: Wstęp - strona 4 Rozdział I System Linux - strona 6 1.1 Wybór dystrybucji systemu. - strona 6 1.2

Bardziej szczegółowo

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Spis treści Podziękowania...9 O autorach... 11 Wstęp... 13 Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Rozdział 1. O systemie Damn Small Linux... 21 Miara sukcesu Damn Small Linux... 22 Co Damn

Bardziej szczegółowo

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika 14.02.2014 SPIS TREŚCI Spis treści... 2 Wstęp... 4 Symbole stosowane w instrukcji... 4 Czym jest backup danych?... 4 Aplikacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Artykuł jest skierowany przede wszystkim

Artykuł jest skierowany przede wszystkim Piszemy własny moduł PAM Andrzej Nowak Na CD: Na dołączonej do pisma płycie CD zamieszczone są wykorzystywane w artykule programy i dokumentacja. Artykuł jest skierowany przede wszystkim do administratorów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu

Instrukcja obsługi programu Instrukcja obsługi programu ArcaVir 2010 Copyright 2004-2010 by ArcaBit Sp. z o.o. Zarówno program, jak i instrukcja korzystają z pełnej ochrony określonej przepisami prawa autorskiego. Wszystkie aktualne

Bardziej szczegółowo

System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux

System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica wkrakowie Praca magisterska System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux Jan Wróbel Kierunek: Informatyka Specjalność: Systemy rozproszone

Bardziej szczegółowo

Otaczają nas zewsząd. Na pierwszy rzut oka niewidoczne, ukryte

Otaczają nas zewsząd. Na pierwszy rzut oka niewidoczne, ukryte OD REDAKCJI Otaczają nas zewsząd. Na pierwszy rzut oka niewidoczne, ukryte w kieszeniach mijających nas przechodniów, zamknięte w teczkach bądź neseserach. Cały czas aktywne, tworzą gigantyczną, ruchomą

Bardziej szczegółowo

Bazy danych jak je ugryźć

Bazy danych jak je ugryźć Bazy danych jak je ugryźć Rodzaj zajęć: Wszechnica Poranna Tytuł: Bazy danych jak je ugryźć Autor: mgr inż. Andrzej Ptasznik, dr hab. inż. Zenon Gniazdowski Redaktor merytoryczny: prof. dr hab. Maciej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Podstawowe mechanizmy zabezpieczeń usługi DNS

Podstawowe mechanizmy zabezpieczeń usługi DNS Podstawowe mechanizmy zabezpieczeń usługi DNS Usługa Domain Name Service jest jedną z podstawowych usług sieciowych koniecznych do funkcjonowania sieci opartych na stosie protokołów IP (w tym Internet)

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. IPSec...95 6.1. IPSec a translacja adresów (maskarada)... 98

Rozdział 6. IPSec...95 6.1. IPSec a translacja adresów (maskarada)... 98 Spis treści Przedmowa...9 Rozdział 1. Wstęp...11 Rozdział 2. Słabość protokołów sieciowych i związane z tym problemy...13 Rozdział 3. SSL jako standard bezpiecznego przesyłania danych...15 3.1. Historia

Bardziej szczegółowo

Tworzenie skryptów w Microsoft Windows

Tworzenie skryptów w Microsoft Windows Tworzenie skryptów w Microsoft Windows Podręcznik do samodzielnej nauki Ed Wilson Tworzenie skryptów w Microsoft Windows. Podręcznik do samodzielnej nauki Edycja polska Microsoft Press Tytuł oryginału:

Bardziej szczegółowo

JAVA EE SPRING FRAMEWORK 3 + TILES2 + HIBERNATE 3 + SPRING SECURITY 3 TUTORIAL BETA. http://code.google.com/p/stackov/ Paweł Tomaszek 30.04.

JAVA EE SPRING FRAMEWORK 3 + TILES2 + HIBERNATE 3 + SPRING SECURITY 3 TUTORIAL BETA. http://code.google.com/p/stackov/ Paweł Tomaszek 30.04. http://code.google.com/p/stackov/ JAVA EE SPRING FRAMEWORK 3 + TILES2 + HIBERNATE 3 + SPRING SECURITY 3 TUTORIAL BETA Paweł Tomaszek 30.04.2011 pwl.tomaszek(at)gmail.com SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 1 1.1.

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do narzędzi sieciowych

Wprowadzenie do narzędzi sieciowych Wprowadzenie do narzędzi sieciowych Zadania Windows 1. Jaki jest adres IP Twojej karty sieciowej? 2. Co robi polecenie IPCONFIG uruchomione bez żadnych parametrów? 3. W jaki sposób można zwolnić automatycznie

Bardziej szczegółowo

BIBLIOTEKA MIESIĄCA PROGRAMOWANIE IOS KLUB TECHNICZNY WEB DEVELOPMENT PROGRAMOWANIE JAVA SPIS TREŚCI 1/2011 (193)

BIBLIOTEKA MIESIĄCA PROGRAMOWANIE IOS KLUB TECHNICZNY WEB DEVELOPMENT PROGRAMOWANIE JAVA SPIS TREŚCI 1/2011 (193) 1/2011 (193) SPIS TREŚCI BIBLIOTEKA MIESIĄCA 4 Biblioteka Thrust GPGPU w natarciu Rafał Kocisz Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem mocy GPU do rozwiązania Twoich problemów, ale brak Ci czasu na

Bardziej szczegółowo

Konwencje. Wprowadzenie do konsoli OSX. Historia

Konwencje. Wprowadzenie do konsoli OSX. Historia Konwencje Skrypt, który właśnie czytasz zawiera komendy oraz lokalizacje/ścieżki oznaczone monotypicznym krojem pisma. Pamiętaj aby podczas pracy zachować pisownię liter odpowiedniej wielkości! Gromadź

Bardziej szczegółowo

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003 Wersja dokumentu 1.0 Autor Revision dokumentu Dystrybucja COMARCH S.A. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Google Analytics Mariusz Gąsiewski

Przewodnik po Google Analytics Mariusz Gąsiewski Przewodnik po Google Analytics 1 http:// 1. Wstęp... 5 Jak założyć konto Google Analytics?... 7 Tworzenie konta Google Analytics w przypadku posiadania konta Google AdWords... 7 Łączenie konta Google AdWords

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

2. Archiwizowanie wszystkich danych...39

2. Archiwizowanie wszystkich danych...39 Spis treści Przedmowa...11 I Wprowadzenie... 25 1. Filozofia archiwizacji... 27 Rozbudowana archiwizacja przy niskim budżecie 27 Dlaczego powinno się przeczytać tę książkę? 28 Dlaczego należy archiwizować

Bardziej szczegółowo

NetSelling - Szybki start

NetSelling - Szybki start NetSelling - Szybki start podręcznik użytkownika Strategie Rozwoju Oprogramowanie: Piotr Kasza i Jakub Derda, Stworzenie marki: Piotr Mendakiewicz i Karolina Tomczak, Manager JV: Piotr Piłasiewicz NETSELLING

Bardziej szczegółowo