FORD NA TARGACH MOTOR SHOW W POZNANIU

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "FORD NA TARGACH MOTOR SHOW W POZNANIU"

Transkrypt

1 CO w numerze? Parkuj bez stresu Nawet najlepsi kierowcy mają czasem trudności z parkowaniem w ruchu miejskim. W terenie zabudowanym można napotkać rożne warunki.. Jak bezpiecznie holować? Nieprzyjemna sytuacja, której nikomu się nie życzy, a do której warto być przygotowanym. Tak na wszelki wypadek. czytaj więcej» czytaj więcej» PREMIUM e-biuletyn PLAZA FORD NA TARGACH MOTOR SHOW W POZNANIU

2 Aktualne promocje:

3 e - biuletyn 3 Spis treści Ford na targach Motor Show w Poznaniu 4 Koniec stresu zwizanego z parkowaniem 5 Ford najpopularniejszą marką Jak bezpiecznie holować auto 7 Bielsko-Biała i Szczyrk piękne zimą i latem 9 Kinoteka 13 Szanowni Państwo, Zapraszamy do lektury najnowszego e-biuletynu Premium Plaza. W tym wydaniu prezentujemy Państwu relację ze stoiska Forda na targach Motor Show, które odbyły się w Poznaniu. Przybliżamy także działanie systemu Active Park Assist. Jak bezpiecznie holować auto? tego nikomu z Państwa nie życzymy, ale na wszelki wypadek przedstawiamy kilka praktycznych porad. Na jedną z pierwszych wiosennych podróży polecamy kierunek Bielsko Biała i Szczyrk. Przed wyjazdem warto sprawdzić samochód pod kątem bezpieczeństwa w tym celu zapraszamy do naszych serwisów. Pozdrawiamy Zespół Premium Plaza

4 4 PREMIUM Plaza Ford na Motor Show w Poznaniu W dniach odbyły się polskie targi motoryzacyjne Poznań Motor Show 2015! Nie mogło na nich zabraknąć marki Ford! W hali targów poznańskich można było z bliska obejrzeć wszystkie popularne modele producenta z niebieskim owalem na masce, a nawet przymierzyć się do ich wnętrz. Poza standardowymi Fiestami, Focusami, czy Mondeo, uwagę przyciągały najnowsze propozycje Forda, jak np. Nowy Focus ST, czy C-Max. Na Motor Show w Poznaniu odbyła się polska premiera Nowego Mustanga. Auto wzbudzało bardzo duże zainteresowanie i spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem zwiedzających. Przy okazji tej imprezy pojawiły się oficjalne cenniki. Za kultowego muscle car trzeba w Polsce zapłacić co najmniej zł za wersję z silnikiem 2.3 EcoBoost o mocy 317 KM i 434 Nm. Stoisko Forda ujawniło także przyszły kierunek marki pokazano pojazd koncepcyjny modelu Vignale S-Max. Jest to ekskluzywna linia aut, które odznaczają się wykończeniem na najwyższym poziomie. Detale S-Maxa mogą się wręcz kojarzyć z biżuterią. Po drugej stronie wystawy widzowie mogli obejrzeć rajdową Fiestę R2, w której zastosowano litrowy silnik Ecoboost z podniesioną mocą do imponujących 170 KM. Czytaj więcej»

5 e - biuletyn 5 Koniec stresu związanego z parkowaniem Nawet najlepsi kierowcy mają czasem trudności z parkowaniem w ruchu miejskim. W terenie zabudowanym można napotkać rożne warunki mniej lub bardziej sprzyjające wykonaniu tego manewru. Dodajmy do tego jeszcze stres związany z dużym natężeniem w ruchu miejskim i okazuje się, że jest to nieprzyjemny manewr, który chcielibyśmy, aby ktoś zrobił za nas. Ford rozwiązał ten problem przez opracowanie systemu Active Park Assist, który praktycznie samodzielnie zaparkuje samochód. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu elektrycznego wspomagania kierownicy, zestawu czujników oraz komputera. Aby rozpocząć procedurę automatycznego parkowania, należy wcisnąć przycisk aktywujący system, włączyć odpowiedni kierunkowskaz i jechać wzdłuż parkingu. Wystarczy przestrzeń o 20% większa od długości Forda, aby moc w niej zaparkować. Jeżeli odpowiednia luka zostanie wykryta, system poinformuje kierowcę o gotowości do wykonania manewru. Active Park Assist udzieli kierowcy wskazówek i przejmie kontrolę nad kierownicą. Jedyne czynności, za które odpowiada kierujący to zmiana biegów oraz operowanie gazem i hamulcem. Czujniki parkowania i kamera cofania działają podczas manewru, zapewniając bezpieczeństwo. System Active Park Assist parkowanie równoległe jest dostępny już od jakiegoś czasu w modelach: Focus, Mondeo, C-Max, Kuga. Funkcja parkowania prostopadłego dostepna jest na razie tylko najnowszym Focusie i Mondeo. Czytaj więcej»

6 6 PREMIUM Plaza Ford najpopularniejszą marką 2014 W zeszłym roku Ford był najczęściej wyszukiwaną marką samochodów na świecie. Pierwsze miejsce pod względem ilości wyszukiwań w Google to nie koniec sukcesów. Dobry wynik Forda odnotowany w internecie idzie w parze z popularnością aut wśród konsumentów. Na rynku amerykańskim, samochody tej marki sprzedają się najlepiej już piąty rok z rzędu. Dodatkowo, ludzie, którzy zdecydują się na Forda, wykazują najwyższą tendencję do pozostawania wiernym marce i wracają do salonów po kolejne modele. Europejscy klienci są bardzo wymagający i oczekują najwyższej jakości. Na tym rynku Ford również odnotowuje sukcesy. W 2014 roku Fiesta okazała się być najczęściej sprzedawanym małym samochodem. Szczególnie wysoką popularnością odznaczały się wersje wyposażone w litrowy silnik EcoBoost. W związku z tak dobrym wynikiem sprzedaży, fabryka w Niemczech, w Kolonii zwiększyła na początku tego roku produkcję Fiesty do 1850 szt. dziennie, czyli o 300 więcej niż do tej pory.

7 e - biuletyn 7 Jak bezpiecznie holować auto? Nieprzyjemna sytuacja, której nikomu się nie życzy, a do której warto być przygotowanym. Tak na wszelki wypadek. Po pierwsze assistance Jeżeli to tylko możliwe skorzystajmy z usługi assistance, dzięki której firma ubezpieczeniowa oferuje w przypadku awarii odholowanie i ew. naprawę uszkodzonego auta oraz samochód zastępczy dla właściciela. To najbardziej bezpieczny i komfortowy sposób poradzenia sobie z awaryjną sytuacją na drodze. Jeśli to możliwe zdajmy się na profesjonalistów, a sami kontynuujmy podróż innym pojazdem. Co warto podkreślić Ford Auto Plaza Warszawa oferuje swoim Klientom usługę FordPomoc pomoc drogową w pełnym wymiarze, w całej Europie. Zapewniamy Klientom wszystko, czego mogą potrzebować w awaryjnej sytuacji: począwszy od naprawy Forda w trasie, a kończąc na udostępnieniu samochodu zastępczego. Pomoc jest nieodpłatna dla posiadaczy nowego samochodu marki Ford, przez okres miesięcy (w zależności od długości gwarancji udzielonej na pojazd) od daty pierwszej rejestracji samochodu. Dla pewności można również przedłużyć ten okres więcej informacji na stronie. W sytuacji zmiany właściciela prawo do pomocy przechodzi wraz z pojazdem na nowego nabywcę. Pozostali kierowcy Fordów mają możliwość dokupienia usługi jako typowego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie AutoPlaza Ford. Po drugie przygotuj się Aby rozpocząć proces holowania auta powinniśmy poddać je dokładnym oględzinom mającym na celu weryfikację, czy będzie to możliwe. W pierwszej kolejności należy ocenić ubytki płynów eksploatacyjnych, działanie hamulców, układu kierowniczego oraz oświetlenia pojazdu. Następnie za pomocą atestowanej linki holowniczej oznaczonej żółtą lub czerwoną chorągiewką możemy połączyć oba pojazdy wykorzystując fabryczne haki holownicze. Nigdy nie mocujmy liny do nieprzeznaczonych do tych celów miejsc, jak np. zderzaki, pas przedni, czy elementy zawieszenia auta. Jeśli mamy taką możliwość wybierzmy dłuższą linę minimalna długość 4m to niewiele, dłuższe przeszło 5-cio metrowe liny oferują odczuwalnie wyższy komfort holowania. Zadbajmy o właściwe oznaczenie holowanych pojazdów. Przed wyruszeniem kierowcy powinni ustalić system znaków, którymi będą się komunikować podczas holowania. Szczególnie ważne jest określenie sygnału alarmowego, może to być np. mrugnięcie światłami drogowymi lub awaryjnymi. Co do zasady, jazda samochodem z tyłu holowanym jest trudniejsza, powinien nim kierować kierowca bardziej doświadczony.

8 8 PREMIUM Plaza Po trzecie skup się Holowanie auta to zadanie trudne i wymagające zachowania szczególnej ostrożności. Aby bezpiecznie przewieźć holowane auto z punktu A do punktu B wymagane będzie sporo cierpliwości i dużo skupienia. Kluczowym elementem jazdy jest w tym przypadku obserwacja sytuacji na drodze oraz w miarę możliwości przewidywanie następujących ruchów. Zasadą, której należy trzymać się przez cały czas trwania jazdy na holu jest utrzymywanie napiętej liny między autami. Ruszając najpierw powoli, napnijmy linę, dopiero potem dodajmy gazu mocniej. Analogicznie zwalniajmy i nie puszczajmy hamulca nawet przy postoju. Pamiętajmy także, że pojazd holujący w terenie zabudowanym zgodnie z przepisami nie powinien przekraczać prędkości 30 km/h, a poza terenem zabudowanym 60 km/h. Po czwarte zaplanuj Warto wybrać dobrze znaną trasę, z możliwie małą ilością ostrych zakrętów, skrzyżowań i świateł. Jeśli to możliwe mało uczęszczaną. Im mniejszy ruch tym większa szansa na płynny i bezproblemowy przejazd. Pamiętajmy, że holowanie to rozwiązanie awaryjne i każdorazowo wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

9 e - biuletyn 9 Zamek Sułkowskich w Bielsku - Białej fot. Gaj777 Bielsko-Biała i Szczyrk piękne zimą i latem Szczyrk kojarzy się nam z białym szaleństwem, a Bielsko-Białą zazwyczaj mijamy w pędzie, by jak najszybciej dojechać do celu i przypiąć narty. A tymczasem zarówno Bielsku-Białej jak i Szczyrkowi warto poświęcić trochę czasu. Zapraszamy więc na spacery po tych dwóch miejscowościach. W pierwszej kolejności odwiedzimy Bielsko-Białą, które co prawda formalnie powstało w styczniu 1951 roku, lecz historia miast, które były jego fundamentami jest o wiele dłuższa. Starszą częścią dwumiasta jest śląskie Bielsko powstałe w końcu XIII wieku. Najstarsze osady Bielska skupiały się nie na terenie dzisiejszej Starówki, ale w obszarze przylegającej do miasta wsi Stare Bielsko (obecnie dzielnica Bielska). W latach odkryto grodzisko pierścieniowe z wałami, fosą oraz śladami drewnianej zabudowy, datowanej na XII-XIV wiek. Powodem upadku grodziska był prawdopodobnie pożar. W sąsiedztwie grodziska powstała wieś Stare Bielsko z kościołem św. Stanisława (II połowa XIV wieku). Zaś najstarsza osada właściwego Bielska skupia się w miejscu dzisiejszej Starówki, usytuowanej na wzgórzu, stromo opadającym w kierunku wschodnim. Na owym wzniesieniu, przy naturalnych walorach obronnych miejsca, wzniesiono prawdopodobnie już w XIII wieku zamek. Dokoła zamku stopniowo zaczęła skupiać się osada, która z czasem (XIII/XIV wiek) uzyskała prawa miejskie. W 1327 roku Bielsko należące do księstwa cieszyńskiego weszło pod zwierzchnictwo lenne czeskich Luksemburgów, co ogromny wpływ na jego rozwój. Z początku niewielkie miasto, zaczęło się rozrastać na zachód od zamku. Domy, początkowo drewniane, grupowały się wokół prostokątnego rynku i wzdłuż wybiegających z rynku ulic. W części południowej w połowie XV wieku powstał kościół pod wezwaniem św. Mikołaja (w latach kościół protestancki). Granice średniowiecznego miasta wyznaczają ulice: Zamkowa, Orkana, Sobieskiego, Schodowa. Miasto posiadało system fortyfikacji związany z zamkiem. Były to dwie linie umocnień, wewnętrzna i zewnętrzna. W murach miasta znajdowały się dwie główne bramy wschodnia i zachodnia oraz furta dla pieszych u wylotu ulicy Krętej.

10 10 PREMIUM Plaza cie oraz tzw. Bielski Syjon, czyli ewangelicki kwartał miejski wytyczony na zachód od Starego Miasta. Bielski Syjon składał się z trzech elementów: domu modlitwy oraz dwóch gmachów szkolnych. Owe trzy budynki tworzyły układ podkowiasty, a w otoczeniu zieleni i ogrodów tworzyły coś na układ cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem). Po połowie XIX wieku następuje intensywny rozwój Bielska. Miasto zostaje włączone do powstającej sieci kolei żelaznej. Następnie wyposażono miasto w połączenie z państwową siecią telegraficzną. W 1864 roku powstaje gazownia miejska, a w 1882 roku przedstawiono pierwszy projekt wodociągów miejskich. W 1893 wybudowano w Bielsku pierwszą elektrownię, a dwa lata później założono w Bielsku linie tramwajową. Ratusz w Bielsku - Białej fot. Silar Miasto uzyskało wiele przywilejów, między innymi prawo cotygodniowego targu na mięso, dwa jarmarki na św. Jana i na św. Mikołaja oraz przywilej wolnego składu soli. Mieszkańcy trudnili się rzemiosłem handlem, rolnictwem, gospodarką rybną i przede wszystkim rzemiosłem tkacko-sukienniczym. Bielsko w drugiej połowie XVIII wieku stało się znanym ośrodkiem składowym sukna w Rzeczpospolitej. Coraz szybszy rozwój produkcji sukna i sprzyjające temu warunki, a więc dostatek surowca oraz doskonała woda górska, doprowadził w krótkim czasie do uprzemysłowienia miasta. Manufaktury ustąpiły miejsca nowym fabrykom. Pierwsze fabryki włókiennicze zaczęto budować wzdłuż rzeki Białej, po obu jej brzegach, by móc wykorzystać siłę wodną. Dopiero w latach dwudziestych XIX wieku zastosowano pierwszą maszynę parową (1826), która uniezależniała fabrykę od napędu wodnego. Na początku XIX wieku można było w Bielsku wyróżnić trzy ośrodki Stare Miasto z Rynkiem, Dolne Przedmieś- Miasto położone na prawym brzegu rzeki Białej rozwijało się zupełnie inaczej pod wieloma względami niż siostrzane Bielsko. Pierwsza wzmianka o Białej pojawia się dopiero w 1564 roku, kiedy to sołtys wsi Lipnik osadził w trzynastu domostwach nad rzeką zbrojnych strażników dla obrony przed napadami. Strażnicy, obciążeni ogromnymi daninami miejscowych dzierżawców, wkrótce przenieśli swoje siedziby, pozostawiając domostwa, które z czasem zajęli rzemieślnicy trudniący się wyrobem sukna. Dali oni początek przysiółka o nazwie Biała. Stopniowo zaczęła się rozwijać osada wzdłuż obecnej ulicy Lipnickiej, następnie Szkolnej (ówczesna Sukiennicza). Stopniowo osada bialska zaczęła się rozwijać. Zaczęła napływać ludność ze Śląska, a także uchodźcy protestanccy, chroniący się w Polsce przed prześladowaniem w krajach habsburskich. Dzięki staraniom monarchów polskich, a także coraz liczniejszej społeczności Białej, udało się przekształcić Białą w miasto. Najstarsza zabudowa koncentrowała się w widłach rzeki Białej i potoku Niwka, są to okolice obecnej ulicy 11 Listopada. Dwór i grunty starościńskie (okolice dzisiejszej ulicy Buczka, Bocznej, Żywieckiej i kościoła Opatrzności Bożej) nie podlegały pod jurysdykcję miasta. Rynkiem Białej stał się obecny Plac Wojska Polskiego, przy którym jednak przez długi czas nie wykupiono wszystkich parcel. Podobnie jak po lewej stronie Białej tak i po prawej, miasto różnicowało się pod względem kulturowym, naro-

11 e - biuletyn 11 dowościowym i religijnym. W XVII wieku większość mieszkańców Białej stanowili luteranie. Od 1708 roku ich rola zmniejszała się przez misje jezuitów krakowskich. Działo się tak mimo otrzymanego patentu tolerancyjnego. Konflikt na tle religijnym był wyraźny zarówno w Białej jaki i w Bielsku. W trakcie naszego spaceru skupimy się na najstarszej zachowanej części miasta, czyli Starego Miasta, które zachowało niezmienny, średniowieczny układ urbanistyczny, dlatego w całości jest uznane za zabytek. Spacer rozpoczynamy od Zamku. Górujący nad miastem zamek to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączony w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej. Ekspozycja muzeum obejmuje: XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, Salon Muzyczny, Salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska, Białej i okolic, wystawę etnograficzną, wystawę grafiki przełomu XIX i XX wieku, wystawę malarstwa portretowego od roku 1800 do lat trzydziestych XX wieku, wnętrza z prezentacją pamiątek po rodzinie Sułkowskich i Salę z Rycerzem Lapidarium. Więcej informacji na temat muzeum znajduje się na stronie Mury obronne powstały w pierwszej ćwierci XIV wieku, z kamienia łamanego wzmocnionymi przez palisady, baszty i trzy bramy dolną (obecna wieża zamkowa), górną (ul. Piwowarska) i od strony pastwiska północnego (ul. Kręta). Fortyfikacje miały długość około 800 metrów i wykorzystywały naturalne właściwości wzgórza. W XVI wieku mury zostały poddane rozbudowie po 1521 roku wzniesiono drugą linię murów (zewnętrznych) w odległości ok metrów od wewnętrznych. Rozbudowane fortyfikacje, stworzone z myślą o obronie miasta przed niebezpieczeństwem tureckim, nie obroniły jednak mieszkańców przed napadem Szwedów w 1645 roku. W czasie pożaru miasta w 1659 roku zostały poważnie uszkodzone, niemniej odbudowano je i do połowy XVIII wieku spełniały swą rolę. Później częściowo je rozebrano, a częściowo zabudowano, podobnie jak to się stało ze starymi fortyfikacjami w innych miastach austriackich. Spod Zamku ruszamy ulicą Władysława Orkana, a następnie skręcamy w lewo, w urokliwą ulicę Krętą. Znajdują się tutaj pozostałości baszty obronnej. Czworokątna baszta łupinowa, otwarta od strony miasta, mogła pełnić rolę furty dla pieszych u wylotu uliczki prowadzącej od strony rynku w kierunku miejskiego pastwis- Kamienica pod Żabami fot. Bartosz Cuber W trakcie zwiedzania Zamku warto zwrócić uwagę na jedną z baszt (od strony ulicy Wzgórze), która w średniowieczu była odrębną bramą miejską, a następnie w XV wieku włączono ją w obręb rozbudowywanego zamku jako narożną basztę. Wewnątrz wieży zamku zachowały się fragmenty portalu bramy oraz bruku traktu wjazdowego do miasta. Podczas spaceru wielokrotnie natkniemy się na pozostałości murów obronnych wewnętrznych i zewnętrznych. Znajdują się one między innymi przy ulicy Zamkowej (obok Zamku), Orkana, Pankiewicza i Schodowej. Willa Koliba fot. Piotr Was

12 12 PREMIUM Plaza ka. Powstała w II połowie XIV wieku. Zachowały się tylko fundamenty. Z ulicy Krętej skręcamy w prawo w ulicę Celną, a następnie w lewo, w ulicę Świętej Trójcy, którą kiedyś biegła sucha fosa miejska o szerokości metrów. Była ona ważnym elementem systemu fortyfikacji miasta. Mogła powstać już w początkach XIV wieku. Ślady wskazują na jej przebieg wzdłuż osi ul. Świętej Trójcy, ukośnie przez pl. św. Mikołaja i wzdłuż ul. Schodowej. W stoku fosy od strony miasta odkryto drewniane, ukośnie wbite pale. Przy placu Świętego Mikołaja znajduje się katedra pod wezwaniem św. Mikołaja Pierwszy kościół w tym miejscu został wzniesiony w latach w stylu gotyckim przez księcia cieszyńskiego Wacława I na miejscu, przypuszczalnie stojącego tu od czasu założenia miasta, drewnianego kościółka otoczonego cmentarzem (filii parafii w Starym Bielsku) roku. W ołtarzu głównym znajduje się tabernakulum zachowane z XIX-wiecznego wyposażenia. W ołtarzu zwraca również uwagę obraz z 1845 roku przedstawiający św. Mikołaja ratującego rozbitków z tonącego okrętu. Po bokach umieszczono wizerunki św. Pawła i św. Brata Alberta. Ich autorem jest Piotr Kłosek. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej jako jedyna przetrwała wszystkie pożary kościoła. Od 1729 r. w kaplicy wisi łaskami słynący obraz przywieziony z Tokaju przez płk Teodora Sułkowskiego. Znajdują się tu też relikwie: św. Mikołaja, św. Franciszka z Asyżu,Dzieci Fatimskich, bł. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki. Wewnątrz katedry znajdują się dwie rzeźby św. Jana Nepomucena (oprócz znajdującej się w portalu): w kruchcie południowej oraz w kruchcie głównej. Ta pierwsza została w latach 30. XX wieku przeniesiona z Rynku (obecnie znajduje się tam jej kopia). W latach kościół był zamieniony na kościół luterański, potem przywrócono go siłą katolikom, ale spalił się doszczętnie w 1659 r. Po pożarze został przebudowany sumptem bielskiego barona Juliusza Gotlieba Sunnnegha, który ufundował także nowe, barokowe wyposażenie. W latach dokonano gruntownej przebudowy przez rozszerzenie nawy i wzniesienie neoromańskiej fasady z wysoką (61 m) wieżą. Czytaj więcej» Katedra św. Mikołaja fot. Int-media-bielsko Wieża katedry przypomina włoską kampanilę, wzorem dla niej była najprawdopodobniej dzwonnica św. Marka w Wenecji. Ozdobiono ją stylizowanymi gałęziami winnej latorośli, symbolizującymi bożą miłość i Kościół. Na wieży, którą w 1998 r. nakryto miedzianą blachą, znajduje się zegar z 1918 r. Portal świątyni zdobi figura Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkiem dwunastu apostołów, nad którym umieszczono posągi św. Mikołaja, Jadwigi Śląskiej i św. Jana Nepomucena. Rzeźby wykonał współpracownik Otto Wagnera Othmar Schimkowitz. Na ścianie północnej znajduje się tablica pamiątkowa z nazwiskami parafian poległych w I wojnie światowej. We wnętrzu, w wyższej części nawy znajdują się kolorowe, secesyjne witraże wiedeńczyka Rudolfa Harflingera z 1912 r. W nawie głównej i nawach bocznych znajdują się stacje Drogi Krzyżowej z

13 Kinoteka e - biuletyn 13 Night Moves Reżyseria: Kelly Reichardt Obsada: Jesse Eisenberg, Dakota Fanning, Peter Sarsgaard Kraj produkcji: USA Gatunek: Dramat Rok produkcji 2013 Nowy film Kelly Reichardt (Wendy i Lucy i Meek s Cutoff) to trzymająca w napięciu, mroczna opowieść o zderzeniu szlachetnych ideałów z brutalnym aktem przemocy. Troje młodych ekoaktywistów: pracownik ekologicznej farmy Josh (nominowany do Oscara Jesse Eisenberg), prowadząca spa Dana (Dakota Fanning) iweteran Marines Harmon (PeterSarsgaard) mają dość szkód, które wielkie korporacje wyrządzają naturalnemu środowisku. Powodowani frustracjąi bezradnością postanawiają wysadzić mieszczącą się w Oregonie hydroelektryczną tamę, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy zanieczyszczeń i przywrócić przyrodzie naturalny bieg. Precyzyjnie przygotowywany zamach wraz z towarzyszącym mu napięciem stopniowo pogrąża ich w atmosferze paranoi, poczucia winy istrachu przed konsekwencjami. Gdzie leży granica między aktywizmem a terroryzmem? Czy wysadzenie tamy da się usprawiedliwić zgubną dla natury działalnością człowieka? Piorunujące kino, które szarga nerwy i trzyma w napięciu do samego końca. Zwiastun:

14 14 PREMIUM Plaza Jak całkowicie zniknąć Reżyseria: Przemysław Wojcieszek Obsada: Agnieszka Podsiadlik, Pheline Roggan, Tomasz Tyndyk Czas trwania: 97 Kraj produkcji: Polska Gatunek: Dramat Rok produkcji 2014 Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Łapie jej spojrzenie, bezczelny uśmiech. Coraz mniej skrycie zaczyna iść jej śladem. Zmieniają wagony, pociągi, stacje. Kiedy zamienią ze sobą pierwsze słowa, gra będzie już w toku. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Zainteresowanie zmieni się w fascynację, a ta w miłość, która skończy się nad ranem. Ale póki co przed nimi cała noc, całe miasto, całe życie. W większości improwizowany, montowany na planie film oparty jest na rytmie, który porządkuje wszystko. Bohaterami są również czerwień, błękit, żółć, blask miejskich świateł, hałasy i zapach letniej nocy. Zwiastun:

15 Organizatorem Programu i wydawcą ebiuletynu Premium Plaza jest Auto Plaza Autoryzowany Dealer Forda Zapraszamy do naszych salonów Auto Plaza Warszawa Włochy Auto Plaza Bielany Warszawa Bielany Auto Plaza, ul. Popularna 70, Warszawa, tel Auto Plaza Bielany, ul. Sokratesa 11a, Warszawa, tel

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego

Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego Krzysztof Garbacz Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego Tom II Powiaty: żarski - żagański - nowosolski - wschowski Agencja Wydawnicza PDN Zielona Góra 2012 Tłumaczenie Katarzyna Trychoń-Cieślak

Bardziej szczegółowo

PREMIUM PLAZA CZY NOWE MODEO JEST BEZPIECZNE? Rodzina Tourneo - Courier. 5 gwiazdek dla Nowego Mondeo. w numerze? e-biuletyn Luty 2015 / Marzec 2015

PREMIUM PLAZA CZY NOWE MODEO JEST BEZPIECZNE? Rodzina Tourneo - Courier. 5 gwiazdek dla Nowego Mondeo. w numerze? e-biuletyn Luty 2015 / Marzec 2015 CO w numerze? Rodzina Tourneo - Courier Jeżeli szukasz dużego, przestronnego samochodu, który zapewni wystarczającą ilość miejsca pasażerom, zobacz co może zaoferować nowy Ford Tourneo. 5 gwiazdek dla

Bardziej szczegółowo

historia historia IŁAWA

historia historia IŁAWA historia historia IŁAWA założona została w 1305 r. Jednakże osadnictwo tak w okolicy miasta, jak i w jego obecnych granicach sięga o wiele dalej w przeszłość. Najstarsze ślady obecności człowieka w okolicy

Bardziej szczegółowo

PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013

PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013 PROJEKT AKTUALIZACJI Załącznik nr 1 do Uchwały Nr... Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia... PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013 Bielsko-Biała,...2011 r. 1 SPIS

Bardziej szczegółowo

Założenie i rozwój miasta

Założenie i rozwój miasta OLSZTYN Jerzy SIKORSKI Miasto i zamek dwa zespoły obronne: 1 zespół zamkowy, 2 kościół, 3 ratusz, 4 Górne Przedmieście, 5 Dolne Przedmieście. Założenie i rozwój miasta 660. rocznica założenia Olsztyna

Bardziej szczegółowo

Muzea. Powiat Brzeski

Muzea. Powiat Brzeski Muzea 1 Wprowadzenie Trzymacie Państwo w rękach folder powiatu brzeskiego. Mamy nadzieję, że wszystko to, co jest w nim zawarte nakłoni Państwa do odwiedzenia pięknego regionu, jakim jest Ziemia Brzeska.

Bardziej szczegółowo

ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI BIAŁORUŚ INFORMATOR TURYSTYCZNY

ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI BIAŁORUŚ INFORMATOR TURYSTYCZNY ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI BIAŁORUŚ INFORMATOR TURYSTYCZNY Wskazówki ogólne Zbliża się okres urlopów i upragnionych dni wolnych, a więc również czas wakacyjnych wojaży. Część z Was z pewnością wybierze się również

Bardziej szczegółowo

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Redakcja: Małgorzata Mierzwińska Opracowanie merytoryczne treści: Karolina Manikowska, Tomasz Wąsik Tekst o zamku malborskim: Mariusz Mierzwiński Fotografie: Lech i Bożena Okońscy Opracowanie tras turystycznych:

Bardziej szczegółowo

BIELSKO BIAŁA, WRZESIEŃ 2012 ROK

BIELSKO BIAŁA, WRZESIEŃ 2012 ROK Strategia tworzenia i rozwoju klastra w ramach projektu Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska Białej Dokument przygotowany przez

Bardziej szczegółowo

2.1.8 Strefa ochrony konserwatorskiej 2.1.9 Zasoby rekreacyjno-turystyczne i możliwość rozwoju turystyki

2.1.8 Strefa ochrony konserwatorskiej 2.1.9 Zasoby rekreacyjno-turystyczne i możliwość rozwoju turystyki 2 SPIS TREŚCI STRONA 1. WSTĘP 4 2. CHARAKTERYSTYKA SYTUACJI W MIEŚCIE 9 2.1 STREFA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO 9 2.1.1 Struktura funkcjonalno-przestrzenna miasta 9 2.1.2 System przyrodniczy miasta

Bardziej szczegółowo

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego wpodróż Maj 2015 www.wpodrozy.eu y Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego issn: 1897-970x PKP Intercity Bilet dla seniora Weekend na szynach

Bardziej szczegółowo

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 20/2010

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 20/2010 Pismo metodyczne DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 20/2010 1 Redakcja: Krystyna Pac Marcinkowska, Maria Stankiewicz, Anna Stodolna- Rybczyńska (redaktor naczelna) Wydawca: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR 693/2014 RADY MIEJSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM. z dnia 26 lutego 2014 r.

UCHWAŁA NR 693/2014 RADY MIEJSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM. z dnia 26 lutego 2014 r. UCHWAŁA NR 693/2014 RADY MIEJSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie przyjęcia Strategii promocji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2016 Na podstawie art. 18 ust.1 w związku

Bardziej szczegółowo

Tomáš Adamec Miroslav Lysek

Tomáš Adamec Miroslav Lysek Tomáš Adamec Miroslav Lysek Šenov Václavovice Řepiště Vratimov Sedliště Žabeň Paskov Kaňovice Autor textů: Tomáš Adamec Autor fotografií: Miroslav Lysek Słowo wstępne Cieszy mnie niezmiernie fakt, iż

Bardziej szczegółowo

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI Pismo metodyczne DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 23/2012 1 Redakcja: Krystyna Pac-Marcinkowska, Anna Stodolna-Rybczyńska (redaktor naczelna). Współpraca: Antoni Chmielowiec Wydawca: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

WARTO ZOBACZYĆ, WARTO ODWIEDZIĆ, WARTO POZNAĆ ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE LIMANOWEJ

WARTO ZOBACZYĆ, WARTO ODWIEDZIĆ, WARTO POZNAĆ ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE LIMANOWEJ WARTO ZOBACZYĆ, WARTO ODWIEDZIĆ, WARTO POZNAĆ ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZE LIMANOWEJ Górskie miasteczka takie jak Limanowa zazwyczaj powstawały w podobny sposób. W kotlinie, nieopodal strumienia

Bardziej szczegółowo

Od redakcji. Szanowni P.T. Czytelnicy Wiadomości Konserwatorskich! Pismo Stowarzyszenia. Konserwatorów Zabytków. WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006

Od redakcji. Szanowni P.T. Czytelnicy Wiadomości Konserwatorskich! Pismo Stowarzyszenia. Konserwatorów Zabytków. WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006 Pismo Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006 Rada Programowa Dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, prof. PWr przewodniczący Dr inż. Lech J. Engel Dr inż. arch. Marcin Gawlicki

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN Stan na 31 grudnia 2011r. Urząd Miejski w Koszalinie Koszalin 2012 Wstęp... 3 1. Ogólna charakterystyka obszaru objętego diagnozą... 3 1.1. Miasto Koszalin... 3 1.1.2.

Bardziej szczegółowo

GRUDZIĄDZ NA WEEKEND

GRUDZIĄDZ NA WEEKEND ZABYTKI HISTORIA KULTURA ROZRYWKA NOCLEGI GRUDZIĄDZ NA WEEKEND PRZEWODNIK O Grudziądzu >>> miasto na prawach powiatu >>> w województwie kujawsko-pomorskim >>> położone na Pomorzu Nadwiślańskim >>> w obrębie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013

PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013 Załącznik do Uchwały Nr LVII/1302/2010/PRS Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 8 czerwca 2010 r. PROGRAM REWITALIZACJI OBSZARÓW MIEJSKICH W BIELSKU BIAŁEJ NA LATA 2007 2013 Bielsko-Biała, czerwiec 2010

Bardziej szczegółowo

zima 2006 razem w drodze 1

zima 2006 razem w drodze 1 zima 2006 razem w drodze 1 wydarzenia III Japan Mot Już po raz trzeci zaprosiliśmy naszych klientów miłośników samochodów terenowych do udziału w off road owym zlocie. Tym razem, często powtarzane przez

Bardziej szczegółowo

Nissan 350Z. razem w drodze 1

Nissan 350Z. razem w drodze 1 Nissan 350Z Ford ord Visos razem w drodze 1 Aktualności Świat się kręci Muzeum kradzieży samochodów, obrazujące nieograniczoną pomysłowość złodziei samochodów i równą jej inwencję właścicieli aut chroniących

Bardziej szczegółowo

Strategia Promocji Miasta Sandomierza

Strategia Promocji Miasta Sandomierza PROGRAM REGIONALNY WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Strategia Promocji Miasta Sandomierza 31.01.2010 dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego Strategia Promocji Miasta

Bardziej szczegółowo

wiosna 2006 razem w drodze 1

wiosna 2006 razem w drodze 1 wiosna 2006 razem w drodze 1 aktualności Kolejna nagroda OMC Motors Z największą satysfakcją informujemy, że nasze dealerstwo po raz drugi z rzędu zostało zwycięzcą prestiżowego konkursu Forda Excellence

Bardziej szczegółowo

LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI MIASTA ZŁOTORYJA NA LATA 2007 2013

LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI MIASTA ZŁOTORYJA NA LATA 2007 2013 LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI MIASTA ZŁOTORYJA NA LATA 27 213 Opracowane przez zespół w składzie: dr Robert Kropiwnicki Jarosław Rabczenko Paweł Kowalski Mariusz Kołodziej Maciej Kupaj Złotoryja, listopad

Bardziej szczegółowo

PEUGEOT NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY

PEUGEOT NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY PEUGEOT LATO 2010 MAGAZYN MARKI PEUGEOT ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY Z MARKIEM KAMIŃSKIM NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI PRZYSZŁOŚĆ

Bardziej szczegółowo

i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń

i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń nr 2/2008 i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e restauracje p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń s. 4 s. 8 s. 10 s. 12, 17, 19 Trzy dni Poznania

Bardziej szczegółowo

Podróże wrocław. Tu wszystko ma swój czas i miejsce. Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata

Podróże wrocław. Tu wszystko ma swój czas i miejsce. Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata Czerwiec 2015 www.wpodrozy.eu Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże wrocław Tu wszystko ma swój czas i miejsce Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata issn: 1897-970x Styl życia Strój

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO Łódź, dnia 11 grudnia 2014 r. Poz. 4530 UCHWAŁA NR XLVIII/843/14 RADY MIASTA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO z dnia 29 października 2014 r. w sprawie przyjęcia Gminnego

Bardziej szczegółowo