PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW LASEROTERAPII IPL+RF

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW LASEROTERAPII IPL+RF"

Transkrypt

1 PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW LASEROTERAPII IPL+RF Ciąża Okres menstruacji Karmienie piersią Choroby nowotworowe (w tym przebyte) Opalanie się przed zabiegiem (ok. 1 tygodnia przed i po) Przyjmowanie leków światło uczulających (retinoidy, tetracykliny, aspiryna, Ibuprom, Apap, furalgin (inne przeciwbólowe), antydepresanty, przeciwwymiotne (fenotiazyny); przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne) Zioła (wewnętrznie i w postaci kremów/ maści): nagietek, dziurawiec, arcydzięgiel, szałwia (1 miesiąc przed zabiegiem) Witaminy z grupy A, beta-karoten (w tym w postaci kremów), soki typu Kubuś, pietruszka Stosowanie steroidowych i niesteroidowych leków przeciwreumatycznych Samoopalacz, kremy światłouczulające Bielactwo Padaczka Peelingi, kwasy AHA, BHA, PHA (1 miesiąc przed zabiegiem) Skłonność do keloidów (bliznowców) Naczyniaki (2 lata obserwacji) Cukrzyca nieunormowana Zaburzenia krzepliwości krwi Leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, zioła: pokrzywa) Łuszczyca Spożywanie alkoholu w ciągu 24 godzin Depilacja okolic zabiegowych woskiem, pęsetą ( zaprzestać 1 miesiąc przed zabiegiem) Wskazania do zabiegów fotodepilacji IPL+RF: w celu usunięcia włosów pojawiających się na skórze w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych hirsutyzm, hipertrytoza w celach kosmetycznych wszystkie części ciała u osób u których występują objawy wrastania włosów po innych metodach depilacji bezpieczna dla osób ze zmianami naczyniowymi na nogach Przy fotodepilacji, tak jak podczas depilacji laserowej następuje zamiana energii świetlnej w energię cieplną. Ciepło dociera po włosie do mieszka włosowego, przegrzewa go, a tym samy niszczy. Dotyczy to włosów, które aktualnie są w fazie anagenu, czyli wzrostu. Wzrost włosów u ludzi odbywa się cyklicznie przez fazy: anagenu (wzrostu), katagenu (zahamowania i inwolucji), telogenu (spoczynku i wypadania). Dynamika cykli wzrostowych włosów zależy od części ciała i typu mieszka włosowego. Faza anagenu trwa średnio 2-7 lat, przy czym dla włosów na owłosionej skórze głowy okres ten wynosi średnio 4 lata, podczas gdy dla włosów zlokalizowanych na ciele 3-6 miesięcy. Fazy katagenu i telogenu dla włosów na głowie i na ciele są do siebie zbliżone i trwają odpowiednio 2-3 tygodni 3-4 miesięcy. Biorąc pod uwagę fizjologię wzrostu włosów ustalane są przerwy pomiędzy zabiegami. Po zabiegu IPL+RF mniej więcej po 1,5-2 tygodniach włosy wypadają wraz z cebulkami. Zaleca się przeprowadzenie minimum 6-8 zabiegów.

2 Po każdym z zabiegów następuje redukcja ok 20-30% włosów. Czynniki, mające wpływ na wydłużenie terapii Ze względu na cykliczny charakter wzrostu włosów, oraz zdolność organizmu do reprodukcji nowych mieszków włosowych, konieczne jest stosowanie terapii w serii zabiegów. Istnieje kilka czynników mogących pogorszyć efekty i wydłużyć okres trwania terapii trwałego usuwania owłosienia - dotyczy to każdej metody usuwania owłosienia, w tym zarówno laserowej depilacji, jak również fototerapii IPL+RF. Wśród tych czynników wymienić należy przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Androgeny (hormony płciowe) pełnią kluczową rolę w rozwoju mieszków włosowych większości okolic ciała. Potwierdzeniem udziału androgenów w tym procesie jest obserwacja, że np. hirsutyzm nigdy nie pojawia się przed okresem dojrzewania. Interesujący jest fakt, że androgeny wydłużają fazę anagenu dla włosów zlokalizowanych na skórze ciała, a skracają ją dla włosów skóry głowy Wpływ na terapię mają również insulina, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy i estrogeny, działające w obrębie skóry i mieszków włosowych, a także kolor włosów, grubości włosów, kolor skóry, partie ciała, leki, wiek i metabolizm. bezpieczna dla pacjentów z wrażliwą skórą, u których pojawia się odczyn zapalny na skórze (zaczerwienienie) po woskowaniu, goleniu bądź depilacjach chemicznych zabiegi można wykonywać u mężczyzn w przypadku nadwrażliwości skóry po goleniu (przerzedzenie lub pozbycie się włosów) ZAMYKANIE NACZYNEK I NIWELOWANIE RUMIENIA Zdrowe naczynia krwionośne są mocne i elastyczne, sprawnie kurczą się i rozkurczają. U niektórych osób jednak bywają b wytrzymują ciśnienia krwi. W efekcie rozszerzają się do tego stopnia, iż stają się widoczne pod skórą. Trwale rozszerzone naczynia włosowate (tzw. teleangiektazje) uwidaczniają się przez naskórek w postaci czerwonych nitek. W skrajnych przypadkach mogą ściśle do siebie przylegać, tworząc jednorodne zaczerwienienie. Wskazania do zamykania naczyń IPL+RF naczyniaki jamiste, naczyniaki płaskie, naczyniaki starcze, skóra płytkounaczyniona, rumień, trądzik różowaty, poszerzenia żylne nóg, drobne żylaki. Usuwanie zmian naczyniowych technologią IPL+RF Energia świetlna emitowana z lasera pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę w ten sposób niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Wpływ na skuteczność terapii ma:

3 wielkość zmiany naczyniowej średnica, kolor głębokość umiejscowienia oraz położenie naczyń (partia ciała) Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne, z reguły potrzeba min. 6-7 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. REDUKCJA PRZEBARWIEŃ Mechanizm usuwania zmian barwnikowych IPL+RF Energia świetlna emitowana przez IPL połączonego z falami radiowymi (RF) jest pochłaniana przez melaninę i zamieniana na ciepło co za tym idzie podnosząc temperaturę komórek barwnikowych powoduje ich zniszczenie. Zaburzenia barwnikowe skóry obejmują dużą grupę schorzeń polegających na zmianie jej koloru. Kolor skóry jest uwarunkowany genetycznie i zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się zawartość melaniny, hemoglobiny (barwnika krwi) i karotenoidów oraz działanie czynników środowiskowych (ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe). Co to jest melanina? Melanina jest rozproszona w wypustkach melanocytów w postaci ziarnistości zwanych melanosomami. Melanocyt zawiera zmienną liczbę melanosomów może ich być mniej lub więcej. Barwa skóry zależy głównie od aktywności melanocytów, czyli od ilości wytwarzanych ziaren melaniny. Melanina zawiera dwa barwniki: eumelaninę (brązowo-czarny barwnik) i feomelaninę (czerwono-żółty barwnik). Eumelanina zmniejsza penetrację promieniowania słonecznego przez naskórek, a także posiada zdolność zmiatania wolnych rodników. Działa fotoprotekcyjne. Feomelanina jest fotolabilna, potencjalnie fototoksyczna i może uszkadzać kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA). Czynniki sprzyjające powstawaniu przebarwień Szereg czynników zewnętrznych może osłabiać lub nasilać melanogenezę : Promieniowanie UV Stosowanie niektórych leków, m.in. hormonów Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi Niektóre metale (np. miedź, żelazo, złoto, srebro) Ciąża Okres menopauzy Zmiany zapalne skóry (np. trądzik) Choroby wątroby Zaburzenia barwnikowe mogą być pochodzenia endo- i egzogennego. Należy wiedzieć... Trzeba być przygotowanym, że przebarwienie w procesie terapii IPL+RF może nabrać ciemnego koloru "gorzkiej czekolady". Następnego dnia po zabiegu rozpocznie się proces łagodnego złuszczania, który u każdej osoby przebiega w różnym natężeniu. Proces ten trwa ok. 2 tygodnie.

4 Zalecana jest seria zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie. Nie należy w procesie leczenia narażać skórę na promieniowanie UV: słoneczne/ solarium. Stosować wspomagające kremy pielęgnacyjne 2-3 razy dziennie, oraz kosmetyki zabezpieczające przed UV z wysokim filtrem, unikać kosmetyków z alkoholem. REDUKCJA TRĄDZIKA Technologia IPL+RF niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w przebiegu trądziku Działanie foto-terapii jest podobne do antybiotykoterapii, lecz bez uszkodzenia błony śluzowej, wątroby i jelit. Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały osiągnięcie 3 razy szybszych efektów leczenia system IPL+RF, niż w przypadku tradycyjnych metod. Wyraźną poprawę zmian uzyskuje się przeciętnie o 60-80% po serii naświetlań, przeprowadzanych co 2-4 tygodnie w ciągu 3-4 miesięcy (min. 6 zabiegów). Szczególnie namacalne rezultaty obserwuje się przy leczeniu trądziku ze zmianami ropnymi. Następuje to m.in. dzięki regulacji wydzielania sebum. Przed zabiegiem konieczne jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami! Terapia trądziku różowatego Technologia IPL+RF redukuje rumień i zaczerwienienia, oraz pękające naczynia, niszczy bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w przebiegu trądziku różowatego Leczenie polega na serii naświetlań laserem IPL, połączonym z technologią RF (fal radiowych). Zabiegi wykonuje się co 2-4 tygodnie aż do osiągnięcia znaczącej poprawy stanu skóry. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmieniają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. Leczenie w serii: to ok. 6 naświetlań. Poprawa następuje zazwyczaj już po 1-2 zabiegach, bezpośrednio po naświetlaniu. Efekty antytrądzikowej terapii IPL+RF: znaczne zmniejszenie ogólnego zaczerwienienia skóry i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych ze stanem zapalnym, towarzyszącym trądzikowi różowatemu. W razie konieczności serię należy powtórzyć, np. za pół roku. Co może obniżyć skuteczność terapii? Pacjenci z trądzikiem różowatym powinni unikać czynników nasilających zmiany: jedzenie bardzo gorących i mocno pikantnych potraw spożywanie alkoholu spożywanie gazowanych, a także bardzo gorących napojów Skóra z trądzikiem różowatym wymaga używania bardzo delikatnych, łagodnych kosmetyków, bez powszechnie stosowanych "ulepszaczy" (np. sztucznych zapachów, barwników, oleju mineralnego itp.)

5 Wszystkie wymienione czynniki nasilają i tak zaburzoną grę naczyniowo-ruchową i zaburzają proces leczenia. FOTOODMŁADZANIE Fotoodmładzanie jest dynamicznym, nieinwazyjnym procesem polegającym na zastosowaniu intensywnego o gęstości energii od 10 do 50 J/ Cm² Zabieg wykonujemy w celu odmłodzenia skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Leczenie składa się z serii 1-5 zabiegów, wykonywanych co 4-5 tygodni. Efekty zauważalne są już po drugim zabiegu. Skóra po zabiegu nie jest poparzona - pacjent może powrócić do swoich aktywności zaraz po wykonaniu zabiegu!!! WSKAZANIA DO ZABIEGU FOTOODMŁADZANIA : teleangiektazje trądzik różowaty rumień posłoneczne zmiany pigmentowe piegi zmarszczki mimiczne zmiany sprężystości skóry rozszerzone pory. Co daje fotoodmładzanie? widoczne napięcie i pojędrnienie skóry twarzy, dekoltu i szyi ujednolicenie kolorytu twarzy i dekoltu napięcie skóry okolicy oczu i uniesienie skóry górnej powieki zlikwidowanie powstawania nowych zmian barwnikowych poprzez ujednolicenie wydzielania melaniny pozamykanie i obkurczenie zmian naczyniowych zwiększenie aktywność fibroblastów, uaktywnienie syntezy kolagenu i elastyny obkurczenie widocznych rozszerzonych gruczołów Zabiegi z użyciem IPL działają na dwie grupy objawów fotostarzenia skóry: Grupa A - uszkodzeń skóry to plamy barwnikowe, piegi oraz zmiany naczyniowe - rumień i porozszerzane naczynka, będące efektem średnich uszkodzeń świetlnych, ale również chorób np. trądzika różowatego. Grupa B - to zmiany strukturalne skóry i naskórka - zmarszczki, rozszerzone ujścia łojowe (tzw. pory), a także zmiany sprężystości skóry charakteryzowane jako rumiana i pofałdowana cera.