OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009"

Transkrypt

1 : OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 SPIS TREŚCI nr 1 (117) 26 Jak nad ciepłym morzem. Czy w naszym klimacie uda się stworzyć w ogrodzie zakątek w śródziemnomorskim stylu? 10 Trochę Wschodu, trochę Południa...Młodzi, energiczni właściciele i ich nowoczesny ogród pełen ozdobnych traw 36 Oaza w mieście. Eleganckie ogrodowe wnętrze w osiedlu domków szeregowych 56 W mazurskim krajobrazie. Stary sad umiejętnie połączono z ogrodem w stylu japońskim 62 Na nową drogę Ŝycia. Ogrody przy Świątyni Spokoju i Pokoju w Kioto 20 Królowe letnich rabat. Wspaniałe budleje 68 Ogródek w słoiku. Uprawa roślin doniczkowych w szklanych pojemnikach 76 Najpiękniejsze rośliny stycznia 22 Chwasty na talerzu. Z dzikich roślin moŝna przyrządzić wyrafinowane potrawy metrowy ogródek dla małŝeństwa z małym dzieckiem 42 Na dwa takty. Jak zaaranŝować szeroką rabatę przed domem TRENDY W OGRODZIE 46 Kompaktowe iglarki. Zgrabne odmiany sosen, świerków, a takŝe... miłorzębów moŝna sadzić na rabatach i w pojemnikach 44 Dobre cięcie. Przegląd pił spalinowych i elektrycznych 51 My się zimy nie boimy. Parada odśnieŝarek 6o Coś na dziób. Eleganckie karmniki, które dodadzą wdzięku zimowemu ogrodowi 75 Nowości rynkowe 72 Parę by tu wron postawić...opowieść o wronach - miejskich intelektualistkach 61 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia dziennikarz Michał Olszański

2 52 Eksperci radzą Czytelnikom. Dobre miejsce na skalniak. Bielenie pni drzew. Blednące liście oleandra. Cięcie wierzby 'Hakuro-Nishiki'. UciąŜliwy chrzan. Uprawa boŝodrzewu gruczołkowatego. 78 Kalendarz ogrodnika na styczeń 82 Felieton "Prosto z ogrodu"

3 nr 2 (118) 26 Feng shui akupunktura ogrodu. StaroŜytną wiedzę Chińczyków o kształtowaniu przestrzeni moŝna przenieść do współczesnych zielonych zakątków 10 Matematycy wśród róŝ. Ukwiecony ogród pod Warszawą 36 Rendez-vous z ogrodem. O tym, jak informatyczka pokochała rośliny 42 Za kurtyną. Ogród w stylu angielskich parków krajobrazowych 54 Palmy w cieniu dębów. Źródliska w Łodzi - najpiękniejszy polski park A.D Historia Hoserów. Losy trzech pokoleń słynnych warszawskich ogrodników 18 Swojskie sosny. Strzeliste drzewa i zgrabne krzewy o igłach nie tylko zielonych 48 Kwiaty z baśni. W karnawałowych bukietach królują subtelne kwiaty, pastelowe barwy i wyrafinowane dodatki 62 Kwitnący luty. O ranniku zimowym, śnieŝyczce Elwesa i ciekawych drzewach 22 By Ŝądz moc móc wzmóc. Roślinne afrodyzjaki z polskich grządek 34 Na wąskiej skarpie. Tarasowy ogród znakomicie wpisany w otaczający krajobraz 40 Jak tu ładnie przed domem! Pomagamy Czytelniczce w zaaranŝowaniu przedogródka TRENDY W OGRODZIE 68 śelazne drewno. Drewniane tarasy, mostki, ścieŝki i schody pasują do ogrodowych wnętrz w róŝnych stylach. A projektanci proponują łączenie drewna z róŝnymi materiałami 64 Ogrodowa krzyŝówka. Urodziwa i niepłochliwa kaczka, prawdziwa miejska rezydentka 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, nowości rynkowe, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia architekt Czesław Bielecki 50 Eksperci radzą Czytelnikom. Czy krzewy ozdobne wymagają cięcia? Jak wyleczyć rozmaryn? Na co choruje sosna górska? Jak pobudzić falenopsis do kwitnienia? Czy moŝna uprawiać w Polsce magnolię parasolowatą? Jak uratować zdeformowane jałowce? 60 Arsenał bonsaisty. Zestaw przydatnych narzędzi 67 Poczta do redakcji 74 Kalendarz ogrodnika na luty 82 Felieton "Prosto z ogrodu"

4 nr 3 (119) 28 Budować ogród światłem. Nowoczesne technologie oświetleniowe są energooszczędne i bezpieczne. Pomogą podkreślić szczególny nastrój ogrodu 10 Pośród łąk. Z wizytą w podwarszawskiej Kobyłce u laureata konkursu "Najpiękniejszy ogród naszych Czytelników" 40 Z ojca na syna. Formalny ogród pokazowy przy szkółce pana Karola Piątkowskiego, reprezentującego trzecie pokolenie wielkopolskich ogrodników 48 Ogród globtroterów. Tutaj harmonijnie współistnieją swojskie gatunki i rośliny przywiezione z dalekich podróŝy 54 Rektorzy u króla. W miejscu zabytkowego terenu Uniwersytetu Warszawskiego w XVII w. rozciągały się królewskie ogrody 80 Zajrzeć do nieba. Co roku holenderskie miasteczko Vlodorp przyjmuje gości z całego świata na Festiwalu Wiedzy Wedyjskiej 18 Wiśnie do podziwiana. Cudownie kwitnące wiśnie ozdobne 72 Wiosna w kolorze wrzośców. Przegląd najpopularniejszych odmian, wskazówki pielęgnacyjne 84 Najpiękniejsze rośliny marca 24 Cytryniec w pięciu smakach. Oryginalne pnącze o wielu walorach zdrowotnych 38 Cztery piętra nad ziemią. Elegancki ogród na duŝym tarasie 46 Miejska klasyka. Wąski, cienisty przedogródek przy krakowskiej kamienicy TRENDY W OGRODZIE 64 Zieleń na wysokości. Same zalety zielonych dachów 76 Srebrne głosy. Dr Andrzej Kruszewicz opowiada o skowronkach 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, nowości rynkowe, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia pisarka Krystyna Kofta 52 Cięcie z zacięciem. Przegląd nowoczesnych sekatorów 60 Eksperci radzą Czytelnikom. Wszystko o nawoŝeniu mineralnym. Uprawa śniegowca wirginijskiego. Czy ogród moŝe pachnieć igliwiem. Choroba juki. Wymagania szczawika trójkątnego. Jak stworzyć niebanalne kompozycje w donicach. 70 Poczta do redakcji 86 Kalendarz ogrodnika na marzec 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

5 nr 4 (120) 26 Najpiękniej kwitnące. Drzewa, krzewy, pnącza, byliny i rośliny jednoroczne o najpiękniejszych kwiatach 10 Nowa legenda Wuppertalu. Nowoczesny ogród doskonale wpisany w otaczający pejzaŝ 38 Szklarnie króla Leopolda. XIX-wieczne arcydzieło ogrodnictwa i inŝynierii w Brukseli 50 Złota klatka z czereśniami. Zielona oaza laureata konkursu "Najpiękniejszy ogród naszych Czytelników" 18 Przekorne pierisy. Krzewy, których liście na wiosnę... czerwienieją 60 Tulipany jak piwonie. Odmiany o kwiatach pełnych 72 Najpiękniejsze rośliny kwietnia. Paulownia puszysta, cyklamen dyskowaty, kaczyniec 'Multiplex' 74 Powsińskie magnolie. O kolekcji tych zachwycających roślin w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą pisze jej twórca dr Andrzej Marczewski 22 Wariacje na temat marchewki. Nowe odmiany zaskakują bogactwem barw i kształtów. Warto je w tym roku wprowadzić na swoje grządki 58 Nastrojowe byliny. Zadaniem projektantki było wprowadzenie koloru do ogrodu pełnego duŝych drzew TRENDY W OGRODZIE 64 Mój dom - moja twierdza. Jak zaprojektować ogrodzenie funkcjonalne i dobrze dopasowane do otoczenia PIELĘGNACJA OGRODU 44 Ratunek dla trawnika. Co zrobić, by murawa zmęczona zimą odzyskała wigor 82 Porady ekspertów. Przycinanie hortensji 'Grandiflora'. Przesadzanie róŝanecznika. Pielęgnacja jaśminowca nagokwiatowego i fikusa benjamina 'Baroc'. 78 Drozd lubi śpiewać. A jeśli koncertuje, daje znać partnerce, Ŝe w ich rewirze wszystko jest w najlepszym porządku 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia aktor i reŝyser Andrzej Strzelecki 70 Pod ciśnieniem. Przegląd myjek ciśnieniowych niezwykle pomocnych w wiosennych porządkach w ogrodzie 84 Kalendarz ogrodnika na kwiecień 86 Poczta do redakcji 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

6 nr 5 (121) 24 Projekt na miarę. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogrody o "niełatwych" proporcjach - zbyt wąskie, za szerokie, mikroskopijne, w kształcie litery L. 10 Pod parasolem glicynii. Elegancki ogród w fioletowo-róŝowej tonacji 34 Niedaleko od szosy. Zielone rodzinne przedsięwzięcie 52 Jest taki ogród na rozstajach... Prywatny ogród państwa Kurczynów w Młodzawach Małych w sezonie otwiera swe podwoje dla zwiedzających 16 Polskie kosaćce nie są biało-czerwone. Odmiany stworzone przez polskich hodowców 46 Klejnoty drugiego planu. Wszystko o Ŝurawkach, tiarellach i heucherellach 70 Powojniki brata Stefana. Brat Stefan Franczak jest twórcą ponad 80 odmian powojników 84 Gdy panny w zielone grają. Najpiękniejsze rośliny maja 20 Skarby z warzywnika. Cukinie - zdrowe, niskokaloryczne, łatwe w uprawie, niewywołujące uczuleń. Warto wprowadzić je na swoje grządki 68 Skarpa klasy lux. Pomagamy Czytelniczce elegancko zaaranŝować stromy teren przed budynkiem TRENDY W OGRODZIE 62 Łąka kwietna uśmiech natury. A moŝe zamiast niezmiennie zielonego trawnika załoŝyć łąkę kwietną - wytrzymałą, niewymagającą pielęgnacji i kolorową jak finezyjne perskie kobierce? 42 Zapachniało piwoniami. Majowy piknik w romantycznym stylu. Królują biel i róŝ. Uwodzą desenie: kratki, groszki, kwiaty I nie ma mocnych. Nowoczesne kosiarki spalinowe 78 Nowości rynkowe 80 Zofija, w ogrodzie pogwizdując, koszyczki plecie... Historia wilgi - reprezentantki tropików w naszej rodzimej awifaunie. Jej pojawienie się oznacza, Ŝe nadchodzą ciepłe dni 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 58 Eksperci radzą Czytelnikom. Zwalczanie chorób winorośli. Uprawa błotni leśnej. Rośliny pięknie pachnące. "Śródziemnomorski" ogród w polskim klimacie 74 Zielony kwestionariusz wypełnia dziennikarz i satyryk Michał Ogórek 86 Kalendarz ogrodnika na maj 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

7 nr 6 (122) 26 Nie ma jak na wsi... Urządzamy wiejski ogród. Jak pogodzić tradycję z nowoczesnością? Teorię z praktyką? Wybrać odpowiednie rośliny, materiały, rozwiązania? 10 Kaprysiki pani Izy. Ogród wypełniony po brzegi kwiatami 36 Zamiast samochodu. Skalniak niczym górski pejzaŝ 64 Wszystkie kolory Chaumont. Festiwal Ogrodów w Dolinie Loary co roku wita gości 18 Piwonie jak malowane. Odmiany piwonii chińskiej zachwycają ogromnymi wiatami o odurzającym zapachu 44 śywopłotowa łamigłówka. Najlepsze gatunki roślin na Ŝywopłoty formowane 74 Lato na wrzosowisku...a takŝe wiosna i jesień 84 Noce czerwcowe. Najpiękniejsze rośliny czerwca 22 Azjata w Europie. Pyszny rabarbar z własnej grządki 42 Zieleń godna rezydencji 42 Ogród z podziałem na frontową część reprezentacyjną i prywatną, na tyłach budynku 62 Letnie grillowanie. Kameralny zakątek na ogrodowe biesiady TRENDY W OGRODZIE 54 Radość meblowania. W tym sezonie producenci postawili na prostotę i funkcjonalność 70 Donice dobrze dopasowane. Rewia wzorów i kolorów 80 Smok w miniaturze. Kim jest, gdzie mieszka, jak go zwabić do ogrodu 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia aktorka Krystyna Sienkiewicz 50 Eksperci radzą Czytelnikom. Ogród bez chwastów. Grzyb Ŝywiący się martwym drewnem. Pielęgnowanie tulbagii 78 Poczta do redakcji 86 Kalendarz ogrodnika na maj 90 Felieton Prosto z ogrodu"

8 nr 7 (123) 30 Wodna galeria sztuki nowoczesnej. DuŜa i mała, spokojna i rwąca, w poziomie i w pionie. Dziś woda to prawdziwy ogrodowy hit. W galerii pomysłów pokazujemy, jak oprawić" ją w efektowne ramy 10 U dobrych braci. Zaglądamy do ogrodu warszawskich bonifratrów 40 Układanka z róŝami. Harmonia zieleni z architekturą 46 Mały raj na ziemi. Co moŝna wyczarować na trzystu metrach kwadratowych 52 Warto obejrzeć: Zielone wnętrza Hidcote. Spacer po jednym z najsłynniejszych ogrodów Anglii 18 Lilie przez cały sezon 74 Lipcowe perełki. Rośliny miesiąca 80 Pełna wdzięku elegantka. Ketmia syryjska, krzew o czarujących kwiatach 24 Słodka owocowa pokusa. Morwa, przysmak wielu narodów świata 44 Zatopiony w zieleni. Projekt ogrodu na leśnej działce 50 Czas na zmiany: W kształcie litery C. Dwie propozycje urządzenia zakątka wypoczynkowego 62 Przerwa na obiad. Niezawodne grille w róŝnych wariantach 84 Na straŝy rabaty. Praktyczne obrzeŝa, krawęŝniki, płotki TRENDY W OGRODZIE 68 Same dadzą sobie radę. Xeriscape - ogrody niemal samowystarczalne 76 Muzykalne owady. Świerszcze, koniki, turkucie, cykady, czyli koncert w ogrodzie i na łące 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z artystką Magdaleną Abakanowicz 28 Poczta do redakcji 58 Eksperci radzą czytelnikom. Najlepsze odmiany róŝ. Rzadko odwiedzana działka. RozmnaŜanie irysów bródkowych. Zieleń na skarpie 86 Kalendarz ogrodnika na lipiec 90 Felieton Prosto z ogrodu"

9 nr 8 (124) 24 Kuchnia w plenerze. Kucharzenie na świeŝym powietrzu to przyjemność, wygoda i gwarancja dobrego apetytu. Pomysłów na urządzenie ogrodowej kuchni moŝe być nieskończenie wiele 10 Oaza w środku miasta. Dzieło dwojga pasjonatów 58 W barokowym stylu. Oaza spokoju w centrum Amsterdamu 74 Warto obejrzeć: Fizyka na Ŝywo. Zabawa i nauka w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń 18 Uroda i elegancja mieczyków. Mieczyki słyną z pięknych kwiatów, a nowe odmiany to prawdziwa feeria kolorów i kształtów 34 Powrót w wielkim stylu. Stare odmiany róŝ - piękne, modne i odporne 82 W barwach lata. Rośliny miesiąca 54 Sezon ogórkowy. Wszystko o ogórku: uprawa, odmiany, przepisy 42 W zaciszu jodeł. Ogród atrakcyjny przez cały rok 62 Czas na zmiany: Pomysł na wodę. Działka na skarpie ze stawem w tle 64 Dziesięć genialnych leŝaków. Najciekawsze i najsolidniejsze modele TRENDY 44 Wzory i kolory. Ogrodowe nawierzchnie: przegląd oryginalnych rozwiązań 38 Co nas gryzie? Natrętne owady. Dlaczego nas dręczą i jak ich unikać 78 Pokrzywa, karmicielka motyli. Chcesz podziwiać motyle - nie wyrywaj pokrzyw 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z dziennikarzem radiowym Andrzejem Zalewskim 84 Poczta do redakcji 70 Eksperci radzą czytelnikom. Zakładanie Ŝywopłotu z sadzonek tui. Pielęgnacja hipeastrum. Szczepione piwonie krzewiaste. NiedoŜywiona wiśnia. Jak przycinać glicynię, Ŝeby obficie kwitła. Pryszczarek na glediczji. Nadmiar szyszek u iglaków 86 Kalendarz ogrodnika 90 Felieton

10 nr 9 (125) 24 Trendy i style. Chelsea Flower Show to najbardziej prestiŝowa wystawa ogrodów w Europie, wyznaczająca kierunki rozwoju w projektowaniu zieleni. Przedstawiamy najciekawsze tegoroczne pomysły 10 W barwach jesieni. Królestwo gatunków i odmian pod Wrocławiem 42 Tradycja i odwaga. Rodzinne gniazdo dla wielu pokoleń 50 Warto obejrzeć: Raj utracony. Wiecznie zielone ogrody Sri Lanki 18 Tulipany jak malowane. Kolekcja holenderskiego hodowcy, który nadal swoim tulipanom imiona słynnych Polek roślin nie do zdarcia. Niezawodne drzewa i krzewy - baza ogrodowej kompozycji 72 Wrześniowe ciekawostki. Rośliny miesiąca 38 Fasola na metry. Fasolnik, pnącze o poŝywnych, gigantycznych strąkach 48 Rustykalnie. Działka w konwencji wiejskiego ogródka 56 Czas na zmiany: Miejsce spotkań Nastrojowy ogród przy Centrum Wolontariatu w Sopocie BALKONY I TARASY 62 Wrzosowy koniec lata 74 Zięba, zwiastunka deszczu. Śpiew tego pięknego ptaka moŝna usłyszeć wszędzie 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z Małgorzatą Szafrańską, kustoszem ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie 58 Eksperci radzą czytelnikom. Plamistość liści wiązu. NawoŜenie jesienne. Zakładanie i pielęgnowanie Ŝywopłotu oraz rzeźb z bukszpanu. Oryginalne drzewo - błotnia leśna 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

11 nr 10 (126) 22 Kolorowa uczta. Soczyste jabłka, chrupiące marchewki, wonna lebiodka... Dzisiaj rośliny zwane uŝytkowymi słuŝą takŝe za ozdobę. Które odmiany owoców, warzyw i ziół najlepiej wybrać i jak je ładnie wyeksponować? 10 Spragnieni zieleni. Zielona oaza, która powstała w cztery lata 38 Sport pod chmurką. Piłka, golf, tenis... a wszystko na własnej działce 50 Warto obejrzeć: Ogród Śpiącej Królewny. Sissinghurst, posiadłość przyjaciółki Virginii Woolf 18 Majestatyczne rozchodniki. Niezwykła odporność, niezwykła uroda 32 Drzewa parasole. Z czego moŝna wyczarować Ŝywą altanę 76 Październikowa rewia kolorów. Rośliny miesiąca 42 Złoto Syberii. Rokitnik, niezawodny krzew o owocach pełnych witamin 36 Czas na zmiany: Więcej przestrzeni. Dwa rozwiązania do wyboru 58 Czysty relaks. Zacisznie w wielkim mieście TRENDY 60 Ogrody wertykalne. Nowy nurt w projektowaniu: ściany porośnięte zielenią 68 Mali pomocnicy ogrodnika. Które owady są poŝyteczne i jak je zwabić do ogrodu 72 Popołudnie w winnicy. Zapraszamy na podwieczorek w prowansalskim stylu 66 Zamiast grabi. Urządzenia przydatne do ekspresowego sprzątania liści 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z Rudim Schuberthem 46 Eksperci radzą czytelnikom 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

12 nr 11 (127) 24 Magiczna siła kolorów 10 Ogród pełen lokatorów. Miejsce, gdzie pierwszeństwo ma natura 42 W złotych listkach i igłach Kolekcja roślin w słonecznej tonacji 54 Warto obejrzeć: Klucze do ogrodu. Poznański ogród botaniczny pełen okazów z całego świata drzew nie z tej ziemi. Egzotyczne oryginały, które mogą rosnąć u nas 62 Utrwalić piękno lata. Kwiaty na zimowe bukiety i sposoby ich suszenia 72 Wenus w sabotach. RóŜne twarze storczyka Paphiopedilum 76 Na koniec sezonu. Rośliny miesiąca 46 Kariera pewnej bulwy. Jak z rośliny ozdobnej ziemniak stał się najpopularniejszym warzywem 40 Kwadraty i prostokąty. Niewielki ogródek w nowoczesnym stylu 60 Czas na zmiany: Wokół oczka. Kącik wypoczynkowy nad wodą TRENDY 34 W ptasim raju. Jak zachęcić skrzydlatych gości do odwiedzin 68 Ogrodowy dzwoneczek. Polski kanarek, czyli dzwoniec 66 Ostre zęby. Najlepsze piły ręczne 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z malarzem Andrzejem Strumiłłą 50 Eksperci radzą czytelnikom 71 Poczta do redakcji 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

13 nr 12 (128) 22 Zielono w środku zimy. Klimat się ociepla i coraz więcej wiecznie zielonych roślin moŝe zdobić nasze ogrody. Przedstawiamy całą plejadę efektownych gatunków i odmian 10 Cztery pokoje z kuchnią. O tym, jak w starym gospodarstwie powstało zielone mieszkanie" 34 Odrobina nieba. Niezwykłe arboretum księdza z Bujakowa 48 Warto obejrzeć: Pod urokiem Giverny. śyciowa przystań i źródło inspiracji malarza Claude a Moneta, twórcy impresjonizmu 18 Miłorząb, najstarsze drzewo świat. Relikt z epoki dinozaurów świetnie radzi sobie w kaŝdych warunkach 38 RóŜe nad róŝami. Staroświecka uroda, piękny zapach, długie kwitnienie - czyli austinki 58 Radość zimową porą. Hipeastrum, doniczkowa piękność o kwiatach rekordowej wielkości, moŝe być wspaniałą ozdobą świątecznego stołu 74 Grudniowa zieleń. Rośliny miesiąca 44 Wonny dym, wytrawny gin. O poŝytkach z jałowca słów kilka 42 Czas na zmiany: Z krajobrazem w tle. Intymnie, ale z malowniczym widokiem 56 Po holendersku. Ogród dla kolekcjonerów roślin TRENDY 30 Świętujmy. BoŜe Narodzenie w ogrodzie - proste pomysły na oryginalne dekoracje 70 Królowa nocy. Płomykówka - najbardziej niesamowita z sów - często osiedla się w pobliŝu ludzkich siedzib 66 Prezentów czas. Co kupić ogrodnikowi pod choinkę 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z aktorką ElŜbietą Zającówną 62 Eksperci radzą czytelnikom. Krzewy na błotnistą glebę. Gąsienice na róŝach. Tulipany - problemy z kwitnieniem i inne porady 76 Kalendarz ogrodnika 78 Spis treści rocznika Felieton

14 wyd. spec. nr 1 Dobrze Urządzony Ogród 6 Trawnik piękny, zdrowy, wypielęgnowany 22 Woda sadzawki, fontanny, stawy 36 Rabaty klasyczne i nowoczesne 50 Tarasy w róŝnych stylach 60 Nawierzchnie na podjazdy, ścieŝki, placyki 76 Ogród dla dzieci ciekawy i bezpieczny 86 Katalog projektów 25 róŝnych propozycji

VIRIDIS2013 WWW.MAGAZYNVIRIDIS.PL PRZETYKANIE RURY PROWANSJA W OGRODZIE MAGAZYN CENTRÓW OGRODNICZYCH OGRODY CEJLONU PO CO DO OGRODNICZEGO BIAŁE ZŁOTO

VIRIDIS2013 WWW.MAGAZYNVIRIDIS.PL PRZETYKANIE RURY PROWANSJA W OGRODZIE MAGAZYN CENTRÓW OGRODNICZYCH OGRODY CEJLONU PO CO DO OGRODNICZEGO BIAŁE ZŁOTO OGRODY CEJLONU 44 48 BIAŁE ZŁOTO 5 PO CO DO OGRODNICZEGO MAGAZYN CENTRÓW OGRODNICZYCH 4 VIRIDIS2013 (w tym VAT 8%) LIPIEC SIERPIEŃ CENA 4,50 zł (w tym VAT 8%) 4(14) zł 2013 ISSN 2082-8829 PRZETYKANIE RURY

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Godzina to za mało. Spis treści. TwójRynek.pl on-line. Raport: Piękny ogród bez wysiłku. Jak kupować. Uważaj na

Spis treści. Godzina to za mało. Spis treści. TwójRynek.pl on-line. Raport: Piękny ogród bez wysiłku. Jak kupować. Uważaj na Spis treści Godzina to za mało Spis treści Ostatniego dnia marca, już po raz szósty w domach, siedzibach firm i instytucji równo o 20.30 na 60 minut zgasło światło. Media podały informację opatrzoną komentarzami

Bardziej szczegółowo

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 1 (7) 2013. magazyn ENERGETYCZNA WIOSNA W TWOIM DOMU. Fotolia. www.dekoratorium.com

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 1 (7) 2013. magazyn ENERGETYCZNA WIOSNA W TWOIM DOMU. Fotolia. www.dekoratorium.com EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 1 (7) 2013 magazyn ENERGETYCZNA WIOSNA W TWOIM DOMU Fotolia www.dekoratorium.com W NUMERZE: NEWS 4 / Co nowego? ENERGETYCZNIE NA WIOSNĘ GRA W KOLORY 6 / Chwila dla Ciebie TRENDY

Bardziej szczegółowo

WIOSNA. wiosna w ogrodzie rośliny jednoroczne i kwitnące krzewy. zdrowy dom bez wilgoci. kuchenna rewolucja aranżujemy wyspę

WIOSNA. wiosna w ogrodzie rośliny jednoroczne i kwitnące krzewy. zdrowy dom bez wilgoci. kuchenna rewolucja aranżujemy wyspę kwartalnik nr 1/2015 cena 2,49 zł (w tym 8% VAT) ISSN 2299-940X WIOSNA poradnik domy, mieszkania, ogrody wiosna w ogrodzie rośliny jednoroczne i kwitnące krzewy zdrowy dom bez wilgoci kuchenna rewolucja

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego INFORMATOR TURYSTYCZNY województwa podlaskiego Białystok 2011 Spis treści HISTORIA W ZARYSIE 5 BIAŁYSTOK STOLICA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 7 Spacer po Białymstoku 7 Białystok kolebka esperanto 3 Gościnny

Bardziej szczegółowo

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh!

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh! wp drózy marzec Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Temat numeru Zacznij urlop... przed wyjazdem styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Janusz Panasewicz Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja ISsN:

Bardziej szczegółowo

Fundusz Hipoteczny DOM S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych

Fundusz Hipoteczny DOM S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych Poradnik dla osób cieszących się życiem NR 7(10)2012 Fundusz Hipoteczny DOM S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych Nie daj się oszukać Materiał ekspercki Zimowy felieton Wiki Szmyt Dodatek specjalny!

Bardziej szczegółowo

Koncepcja ogrodu dla smakosza

Koncepcja ogrodu dla smakosza Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Kierunek Architektura Krajobrazu Agata Fennig Nr indeksu 74313 Koncepcja ogrodu dla smakosza Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń

i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń nr 2/2008 i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e restauracje p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń s. 4 s. 8 s. 10 s. 12, 17, 19 Trzy dni Poznania

Bardziej szczegółowo

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny sierpień 2014 * nr 7 * vol 2 egzemplarz bezpłatny bialski miesięcznik społeczno-kulturalny Karol Okrasa przy babcinym fartuchu Ogródki szczęścia Golf, czyli dołki w trawie Filozofia dźwięku Marcina Koszołki

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

KAWAŁ CHLEBA. NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2. MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6. JEMDŻEM s. 15 EDUKU JEMY GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE

KAWAŁ CHLEBA. NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2. MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6. JEMDŻEM s. 15 EDUKU JEMY GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE GAZETA O ŻYWNOŚCI I KULTURZE 01/2014 G Ł Ó D NA POCZĄTKU BYŁ... STÓŁ s. 2 MAJA OSTASZEWSKA W KUCHNI Z MARTĄ GESSLER s. 6 JEMDŻEM s. 15 2. TARGI KSIĄŻKI KULINARNEJ EDUKU JEMY s. 7-10 KAWAŁ CHLEBA Marta

Bardziej szczegółowo

Dobory materiałowe w ogrodach zabytkowych

Dobory materiałowe w ogrodach zabytkowych Dobory materiałowe w ogrodach zabytkowych Barbara Furmanik* Ogród zabytkowy jest unikalnym rodzajem zabytku, do którego powinno się stosować odrębne przepisy specjalne, zarówno w kwestii jego badania,

Bardziej szczegółowo

ARANŻACJE NOWOŚĆ NAWIERZCHNI 2012 W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ INSPIRACJE AUTENTYCZNE OGRÓD PEŁEN POMYSŁÓW

ARANŻACJE NOWOŚĆ NAWIERZCHNI 2012 W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ INSPIRACJE AUTENTYCZNE OGRÓD PEŁEN POMYSŁÓW ARANŻACJE NAWIERZCHNI 2012 W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ NOWOŚĆ INSPIRACJE AUTENTYCZNE OGRÓD PEŁEN POMYSŁÓW LIBET STAMPO KOLEKCJA Z NADRUKIEM AUTORSKIE FORMY WYKONYWANE RĘCZNIE WYGODNE WSPORNIKI PRAKTYCZNE

Bardziej szczegółowo

www.um.warszawa.pl Publikacja sfinansowana została ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Egzemplarz udostępniany jest nieodpłatnie.

www.um.warszawa.pl Publikacja sfinansowana została ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Egzemplarz udostępniany jest nieodpłatnie. www.um.warszawa.pl Publikacja sfinansowana została ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Egzemplarz udostępniany jest nieodpłatnie. ISBN- 978-83-60830-40-6 Wydawca: Miasto Stołeczne Warszawa Koncepcja i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 3 (9) 2013. magazyn WIELKOMIEJSKI SZYK PONADCZASOWE INSPIRACJE NOWY JORK. www.dekoratorium.com

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 3 (9) 2013. magazyn WIELKOMIEJSKI SZYK PONADCZASOWE INSPIRACJE NOWY JORK. www.dekoratorium.com EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 3 (9) 2013 magazyn WIELKOMIEJSKI SZYK PONADCZASOWE INSPIRACJE NOWY JORK www.dekoratorium.com EGZEMPLARZ BEZPŁATNY / nr 3 (9) 2013 magazyn KONKURS MOJE DEKORATORIUM ZAPROJEKTUJ

Bardziej szczegółowo

OD ZIARNA DO ŻARNA. Letni kurs malarstwa lipiec piątki godz. 17.30-19.30 koszt: 80 zł instruktorka: Karolina Zwoniarska

OD ZIARNA DO ŻARNA. Letni kurs malarstwa lipiec piątki godz. 17.30-19.30 koszt: 80 zł instruktorka: Karolina Zwoniarska nr 64-65 07-08/2010 filie OD ZIARNA DO ŻARNA Wiosną tego roku na placu Narutowicza w Warszawie zostały zasiane ziarna zbóż. Obserwowaliśmy, jak kiełkują i dojrzewają. Troszczyliśmy się o nie stawiając

Bardziej szczegółowo

wydeptanych ścieżek Nie znoszę Rozbudowa Małopolskiego Dworca Autobusowego Noc, kiedy każdy może poczuć się naukowcem

wydeptanych ścieżek Nie znoszę Rozbudowa Małopolskiego Dworca Autobusowego Noc, kiedy każdy może poczuć się naukowcem Rozbudowa Małopolskiego Dworca Autobusowego DO WIADOMOŚCI st. 4-5 Noc, kiedy każdy może poczuć się naukowcem DO WYBORU st. 6-7 W co ubrać się na jesień, żeby być trendy DO KOLORU st. 14-15 WRZESIEŃ NR

Bardziej szczegółowo

Grubosze, rozchodniki, eszewerie

Grubosze, rozchodniki, eszewerie Pismo Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Czerwiec 2010 Grubosze, rozchodniki, eszewerie glądając kolekcję sukulentów w naszym Ogrodzie, warto zwrócić uwagę na grupę roślin z rodziny gruboszowatych

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK. Niech blask Zmartwychwstania Radością wypełnia Wasze serca. Piotr Błażejowski Wójt Gminy Bukowsko

KWARTALNIK. Niech blask Zmartwychwstania Radością wypełnia Wasze serca. Piotr Błażejowski Wójt Gminy Bukowsko KWARTALNIK G A Z E T A G M I N Y B U K O W S K O N r 1 ( 2 1 ) / 2 0 1 0 Niech blask Zmartwychwstania Radością wypełnia Wasze serca. Piotr Błażejowski Wójt Gminy Bukowsko Spis treści W Twoim sercu... 3

Bardziej szczegółowo

Baśnie odcinek po odcinku

Baśnie odcinek po odcinku Zaproś dzieci do krainy fantazji Promocja! 15% taniej! 29. 95 24. 99 Nowość! Nowość! Od znanych wierszyków po przydatne wyliczanki. Zabawne teksty mistrzów pióra Wiersze i rymowanki polskie onad 200 stron

Bardziej szczegółowo

Życie (17.08-1.09. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik

Życie (17.08-1.09. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik nr 16 (163) 2015 ISSN 1734-7076 N Życie O W E (17.08-1.09. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik NAKŁAD 25 000 Olsztyna N O W E 2 Nowe Życie Olsztyna nr 16 (163) 2015 z olsztyna Kultura w parku Do końca sierpnia

Bardziej szczegółowo

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA miesięcznik bezpłatny nr 4 (2014 r.) 43 AUTO NOWOŚCI Porsche Macan Alfa Romeo 4C Mercedes GLA Mini Cooper S IDZIE WIOSNA! CZAS NA ROWER TOMASZ STAŃKO MUZYKA, MODA, KOBIETY www.magazynprestiz.com.pl MARTA

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Kolekcjach Ogrodu Botanicznego Centrum Zachowania Różności Biologicznej PAN w Powsinie Materiał szkoleniowy dla przewodników grup wycieczkowych Dyrektor OB-CZRB PAN doc. dr hab. Jerzy Puchalski

Bardziej szczegółowo

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń wp drózy styczeń Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Styl życia Zdrowe chorowanie PKP Intercity Razem od serca ISsN: 1897-970x podróże Wymarzony zimowy urlop Dolina Stubai 16 spis treści Podróże 4 Śladami

Bardziej szczegółowo

Hotele dla dzikich zapylaczy. zrób to sam!

Hotele dla dzikich zapylaczy. zrób to sam! Hotele dla dzikich zapylaczy zrób to sam! Po co nam owady zapylające? Najtroskliwszymi i niezastąpionymi opiekunami każdego ogrodu są bez wątpienia owady zapylające. Musimy je chronić, żeby odwdzięczyć

Bardziej szczegółowo

Idziedonaspaczkazewsi Paczka ze świeżymi produktami, prosto od rolników, bez pośredników, od kwietnia w Katowicach.

Idziedonaspaczkazewsi Paczka ze świeżymi produktami, prosto od rolników, bez pośredników, od kwietnia w Katowicach. CZWARTEK 17 marca 2011 Nr 20(558) Mieszczuchów z Katowic karmią rolnicy spod Tarnowa Idziedonaspaczkazewsi Paczka ze świeżymi produktami, prosto od rolników, bez pośredników, od kwietnia w Katowicach.

Bardziej szczegółowo

DUNE. Restaurant Cafe Lounge SILVER LIGHT LERI GERSAMIA MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE. m-teatr BEZ PAZURA CZŁOWIEK Z ZAGADKĄ

DUNE. Restaurant Cafe Lounge SILVER LIGHT LERI GERSAMIA MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE. m-teatr BEZ PAZURA CZŁOWIEK Z ZAGADKĄ miesięcznik bezpłatny nr 06 56 czerwiec/lipiec 2014 r. www.magazynprestiz.com.pl DUNE Restaurant Cafe Lounge MIELNO W WERSJI DE LUX MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE m-teatr BEZ PAZURA SILVER LIGHT BŁAŻEJA

Bardziej szczegółowo

Inaugurację mamy za sobą

Inaugurację mamy za sobą bezpłatnie Inaugurację mamy za sobą Drugiego września powitaliśmy w Natolińskim Ośrodku Kultury odrodzony z chaosu Klub Seniora Wrzos. Przyszło wielu seniorów z Wyżyn, chociaż spodziewałem się większej

Bardziej szczegółowo

Szwecja. Jak w bajce. Kto ma Tychy ten nielichy. Elżbieta Dzikowska. Kurs na Warmię! Miłosz Brzeziński. Czas z gumy. Wrzesień 2012/61 ISSN/1897/970X

Szwecja. Jak w bajce. Kto ma Tychy ten nielichy. Elżbieta Dzikowska. Kurs na Warmię! Miłosz Brzeziński. Czas z gumy. Wrzesień 2012/61 ISSN/1897/970X ISSN/1897/970X magazyn pokładowy wpodrózy Wrzesień 2012/61 Kurs na Warmię! Miłosz Brzeziński Czas z gumy Elżbieta Dzikowska Kto ma Tychy ten nielichy Szwecja. Jak w bajce Nagrody EISA * dla Olympusa -

Bardziej szczegółowo