OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009"

Transkrypt

1 : OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 SPIS TREŚCI nr 1 (117) 26 Jak nad ciepłym morzem. Czy w naszym klimacie uda się stworzyć w ogrodzie zakątek w śródziemnomorskim stylu? 10 Trochę Wschodu, trochę Południa...Młodzi, energiczni właściciele i ich nowoczesny ogród pełen ozdobnych traw 36 Oaza w mieście. Eleganckie ogrodowe wnętrze w osiedlu domków szeregowych 56 W mazurskim krajobrazie. Stary sad umiejętnie połączono z ogrodem w stylu japońskim 62 Na nową drogę Ŝycia. Ogrody przy Świątyni Spokoju i Pokoju w Kioto 20 Królowe letnich rabat. Wspaniałe budleje 68 Ogródek w słoiku. Uprawa roślin doniczkowych w szklanych pojemnikach 76 Najpiękniejsze rośliny stycznia 22 Chwasty na talerzu. Z dzikich roślin moŝna przyrządzić wyrafinowane potrawy metrowy ogródek dla małŝeństwa z małym dzieckiem 42 Na dwa takty. Jak zaaranŝować szeroką rabatę przed domem TRENDY W OGRODZIE 46 Kompaktowe iglarki. Zgrabne odmiany sosen, świerków, a takŝe... miłorzębów moŝna sadzić na rabatach i w pojemnikach 44 Dobre cięcie. Przegląd pił spalinowych i elektrycznych 51 My się zimy nie boimy. Parada odśnieŝarek 6o Coś na dziób. Eleganckie karmniki, które dodadzą wdzięku zimowemu ogrodowi 75 Nowości rynkowe 72 Parę by tu wron postawić...opowieść o wronach - miejskich intelektualistkach 61 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia dziennikarz Michał Olszański

2 52 Eksperci radzą Czytelnikom. Dobre miejsce na skalniak. Bielenie pni drzew. Blednące liście oleandra. Cięcie wierzby 'Hakuro-Nishiki'. UciąŜliwy chrzan. Uprawa boŝodrzewu gruczołkowatego. 78 Kalendarz ogrodnika na styczeń 82 Felieton "Prosto z ogrodu"

3 nr 2 (118) 26 Feng shui akupunktura ogrodu. StaroŜytną wiedzę Chińczyków o kształtowaniu przestrzeni moŝna przenieść do współczesnych zielonych zakątków 10 Matematycy wśród róŝ. Ukwiecony ogród pod Warszawą 36 Rendez-vous z ogrodem. O tym, jak informatyczka pokochała rośliny 42 Za kurtyną. Ogród w stylu angielskich parków krajobrazowych 54 Palmy w cieniu dębów. Źródliska w Łodzi - najpiękniejszy polski park A.D Historia Hoserów. Losy trzech pokoleń słynnych warszawskich ogrodników 18 Swojskie sosny. Strzeliste drzewa i zgrabne krzewy o igłach nie tylko zielonych 48 Kwiaty z baśni. W karnawałowych bukietach królują subtelne kwiaty, pastelowe barwy i wyrafinowane dodatki 62 Kwitnący luty. O ranniku zimowym, śnieŝyczce Elwesa i ciekawych drzewach 22 By Ŝądz moc móc wzmóc. Roślinne afrodyzjaki z polskich grządek 34 Na wąskiej skarpie. Tarasowy ogród znakomicie wpisany w otaczający krajobraz 40 Jak tu ładnie przed domem! Pomagamy Czytelniczce w zaaranŝowaniu przedogródka TRENDY W OGRODZIE 68 śelazne drewno. Drewniane tarasy, mostki, ścieŝki i schody pasują do ogrodowych wnętrz w róŝnych stylach. A projektanci proponują łączenie drewna z róŝnymi materiałami 64 Ogrodowa krzyŝówka. Urodziwa i niepłochliwa kaczka, prawdziwa miejska rezydentka 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, nowości rynkowe, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia architekt Czesław Bielecki 50 Eksperci radzą Czytelnikom. Czy krzewy ozdobne wymagają cięcia? Jak wyleczyć rozmaryn? Na co choruje sosna górska? Jak pobudzić falenopsis do kwitnienia? Czy moŝna uprawiać w Polsce magnolię parasolowatą? Jak uratować zdeformowane jałowce? 60 Arsenał bonsaisty. Zestaw przydatnych narzędzi 67 Poczta do redakcji 74 Kalendarz ogrodnika na luty 82 Felieton "Prosto z ogrodu"

4 nr 3 (119) 28 Budować ogród światłem. Nowoczesne technologie oświetleniowe są energooszczędne i bezpieczne. Pomogą podkreślić szczególny nastrój ogrodu 10 Pośród łąk. Z wizytą w podwarszawskiej Kobyłce u laureata konkursu "Najpiękniejszy ogród naszych Czytelników" 40 Z ojca na syna. Formalny ogród pokazowy przy szkółce pana Karola Piątkowskiego, reprezentującego trzecie pokolenie wielkopolskich ogrodników 48 Ogród globtroterów. Tutaj harmonijnie współistnieją swojskie gatunki i rośliny przywiezione z dalekich podróŝy 54 Rektorzy u króla. W miejscu zabytkowego terenu Uniwersytetu Warszawskiego w XVII w. rozciągały się królewskie ogrody 80 Zajrzeć do nieba. Co roku holenderskie miasteczko Vlodorp przyjmuje gości z całego świata na Festiwalu Wiedzy Wedyjskiej 18 Wiśnie do podziwiana. Cudownie kwitnące wiśnie ozdobne 72 Wiosna w kolorze wrzośców. Przegląd najpopularniejszych odmian, wskazówki pielęgnacyjne 84 Najpiękniejsze rośliny marca 24 Cytryniec w pięciu smakach. Oryginalne pnącze o wielu walorach zdrowotnych 38 Cztery piętra nad ziemią. Elegancki ogród na duŝym tarasie 46 Miejska klasyka. Wąski, cienisty przedogródek przy krakowskiej kamienicy TRENDY W OGRODZIE 64 Zieleń na wysokości. Same zalety zielonych dachów 76 Srebrne głosy. Dr Andrzej Kruszewicz opowiada o skowronkach 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, nowości rynkowe, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia pisarka Krystyna Kofta 52 Cięcie z zacięciem. Przegląd nowoczesnych sekatorów 60 Eksperci radzą Czytelnikom. Wszystko o nawoŝeniu mineralnym. Uprawa śniegowca wirginijskiego. Czy ogród moŝe pachnieć igliwiem. Choroba juki. Wymagania szczawika trójkątnego. Jak stworzyć niebanalne kompozycje w donicach. 70 Poczta do redakcji 86 Kalendarz ogrodnika na marzec 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

5 nr 4 (120) 26 Najpiękniej kwitnące. Drzewa, krzewy, pnącza, byliny i rośliny jednoroczne o najpiękniejszych kwiatach 10 Nowa legenda Wuppertalu. Nowoczesny ogród doskonale wpisany w otaczający pejzaŝ 38 Szklarnie króla Leopolda. XIX-wieczne arcydzieło ogrodnictwa i inŝynierii w Brukseli 50 Złota klatka z czereśniami. Zielona oaza laureata konkursu "Najpiękniejszy ogród naszych Czytelników" 18 Przekorne pierisy. Krzewy, których liście na wiosnę... czerwienieją 60 Tulipany jak piwonie. Odmiany o kwiatach pełnych 72 Najpiękniejsze rośliny kwietnia. Paulownia puszysta, cyklamen dyskowaty, kaczyniec 'Multiplex' 74 Powsińskie magnolie. O kolekcji tych zachwycających roślin w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą pisze jej twórca dr Andrzej Marczewski 22 Wariacje na temat marchewki. Nowe odmiany zaskakują bogactwem barw i kształtów. Warto je w tym roku wprowadzić na swoje grządki 58 Nastrojowe byliny. Zadaniem projektantki było wprowadzenie koloru do ogrodu pełnego duŝych drzew TRENDY W OGRODZIE 64 Mój dom - moja twierdza. Jak zaprojektować ogrodzenie funkcjonalne i dobrze dopasowane do otoczenia PIELĘGNACJA OGRODU 44 Ratunek dla trawnika. Co zrobić, by murawa zmęczona zimą odzyskała wigor 82 Porady ekspertów. Przycinanie hortensji 'Grandiflora'. Przesadzanie róŝanecznika. Pielęgnacja jaśminowca nagokwiatowego i fikusa benjamina 'Baroc'. 78 Drozd lubi śpiewać. A jeśli koncertuje, daje znać partnerce, Ŝe w ich rewirze wszystko jest w najlepszym porządku 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia aktor i reŝyser Andrzej Strzelecki 70 Pod ciśnieniem. Przegląd myjek ciśnieniowych niezwykle pomocnych w wiosennych porządkach w ogrodzie 84 Kalendarz ogrodnika na kwiecień 86 Poczta do redakcji 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

6 nr 5 (121) 24 Projekt na miarę. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogrody o "niełatwych" proporcjach - zbyt wąskie, za szerokie, mikroskopijne, w kształcie litery L. 10 Pod parasolem glicynii. Elegancki ogród w fioletowo-róŝowej tonacji 34 Niedaleko od szosy. Zielone rodzinne przedsięwzięcie 52 Jest taki ogród na rozstajach... Prywatny ogród państwa Kurczynów w Młodzawach Małych w sezonie otwiera swe podwoje dla zwiedzających 16 Polskie kosaćce nie są biało-czerwone. Odmiany stworzone przez polskich hodowców 46 Klejnoty drugiego planu. Wszystko o Ŝurawkach, tiarellach i heucherellach 70 Powojniki brata Stefana. Brat Stefan Franczak jest twórcą ponad 80 odmian powojników 84 Gdy panny w zielone grają. Najpiękniejsze rośliny maja 20 Skarby z warzywnika. Cukinie - zdrowe, niskokaloryczne, łatwe w uprawie, niewywołujące uczuleń. Warto wprowadzić je na swoje grządki 68 Skarpa klasy lux. Pomagamy Czytelniczce elegancko zaaranŝować stromy teren przed budynkiem TRENDY W OGRODZIE 62 Łąka kwietna uśmiech natury. A moŝe zamiast niezmiennie zielonego trawnika załoŝyć łąkę kwietną - wytrzymałą, niewymagającą pielęgnacji i kolorową jak finezyjne perskie kobierce? 42 Zapachniało piwoniami. Majowy piknik w romantycznym stylu. Królują biel i róŝ. Uwodzą desenie: kratki, groszki, kwiaty I nie ma mocnych. Nowoczesne kosiarki spalinowe 78 Nowości rynkowe 80 Zofija, w ogrodzie pogwizdując, koszyczki plecie... Historia wilgi - reprezentantki tropików w naszej rodzimej awifaunie. Jej pojawienie się oznacza, Ŝe nadchodzą ciepłe dni 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 58 Eksperci radzą Czytelnikom. Zwalczanie chorób winorośli. Uprawa błotni leśnej. Rośliny pięknie pachnące. "Śródziemnomorski" ogród w polskim klimacie 74 Zielony kwestionariusz wypełnia dziennikarz i satyryk Michał Ogórek 86 Kalendarz ogrodnika na maj 90 Felieton "Prosto z ogrodu"

7 nr 6 (122) 26 Nie ma jak na wsi... Urządzamy wiejski ogród. Jak pogodzić tradycję z nowoczesnością? Teorię z praktyką? Wybrać odpowiednie rośliny, materiały, rozwiązania? 10 Kaprysiki pani Izy. Ogród wypełniony po brzegi kwiatami 36 Zamiast samochodu. Skalniak niczym górski pejzaŝ 64 Wszystkie kolory Chaumont. Festiwal Ogrodów w Dolinie Loary co roku wita gości 18 Piwonie jak malowane. Odmiany piwonii chińskiej zachwycają ogromnymi wiatami o odurzającym zapachu 44 śywopłotowa łamigłówka. Najlepsze gatunki roślin na Ŝywopłoty formowane 74 Lato na wrzosowisku...a takŝe wiosna i jesień 84 Noce czerwcowe. Najpiękniejsze rośliny czerwca 22 Azjata w Europie. Pyszny rabarbar z własnej grządki 42 Zieleń godna rezydencji 42 Ogród z podziałem na frontową część reprezentacyjną i prywatną, na tyłach budynku 62 Letnie grillowanie. Kameralny zakątek na ogrodowe biesiady TRENDY W OGRODZIE 54 Radość meblowania. W tym sezonie producenci postawili na prostotę i funkcjonalność 70 Donice dobrze dopasowane. Rewia wzorów i kolorów 80 Smok w miniaturze. Kim jest, gdzie mieszka, jak go zwabić do ogrodu 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz wypełnia aktorka Krystyna Sienkiewicz 50 Eksperci radzą Czytelnikom. Ogród bez chwastów. Grzyb Ŝywiący się martwym drewnem. Pielęgnowanie tulbagii 78 Poczta do redakcji 86 Kalendarz ogrodnika na maj 90 Felieton Prosto z ogrodu"

8 nr 7 (123) 30 Wodna galeria sztuki nowoczesnej. DuŜa i mała, spokojna i rwąca, w poziomie i w pionie. Dziś woda to prawdziwy ogrodowy hit. W galerii pomysłów pokazujemy, jak oprawić" ją w efektowne ramy 10 U dobrych braci. Zaglądamy do ogrodu warszawskich bonifratrów 40 Układanka z róŝami. Harmonia zieleni z architekturą 46 Mały raj na ziemi. Co moŝna wyczarować na trzystu metrach kwadratowych 52 Warto obejrzeć: Zielone wnętrza Hidcote. Spacer po jednym z najsłynniejszych ogrodów Anglii 18 Lilie przez cały sezon 74 Lipcowe perełki. Rośliny miesiąca 80 Pełna wdzięku elegantka. Ketmia syryjska, krzew o czarujących kwiatach 24 Słodka owocowa pokusa. Morwa, przysmak wielu narodów świata 44 Zatopiony w zieleni. Projekt ogrodu na leśnej działce 50 Czas na zmiany: W kształcie litery C. Dwie propozycje urządzenia zakątka wypoczynkowego 62 Przerwa na obiad. Niezawodne grille w róŝnych wariantach 84 Na straŝy rabaty. Praktyczne obrzeŝa, krawęŝniki, płotki TRENDY W OGRODZIE 68 Same dadzą sobie radę. Xeriscape - ogrody niemal samowystarczalne 76 Muzykalne owady. Świerszcze, koniki, turkucie, cykady, czyli koncert w ogrodzie i na łące 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z artystką Magdaleną Abakanowicz 28 Poczta do redakcji 58 Eksperci radzą czytelnikom. Najlepsze odmiany róŝ. Rzadko odwiedzana działka. RozmnaŜanie irysów bródkowych. Zieleń na skarpie 86 Kalendarz ogrodnika na lipiec 90 Felieton Prosto z ogrodu"

9 nr 8 (124) 24 Kuchnia w plenerze. Kucharzenie na świeŝym powietrzu to przyjemność, wygoda i gwarancja dobrego apetytu. Pomysłów na urządzenie ogrodowej kuchni moŝe być nieskończenie wiele 10 Oaza w środku miasta. Dzieło dwojga pasjonatów 58 W barokowym stylu. Oaza spokoju w centrum Amsterdamu 74 Warto obejrzeć: Fizyka na Ŝywo. Zabawa i nauka w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń 18 Uroda i elegancja mieczyków. Mieczyki słyną z pięknych kwiatów, a nowe odmiany to prawdziwa feeria kolorów i kształtów 34 Powrót w wielkim stylu. Stare odmiany róŝ - piękne, modne i odporne 82 W barwach lata. Rośliny miesiąca 54 Sezon ogórkowy. Wszystko o ogórku: uprawa, odmiany, przepisy 42 W zaciszu jodeł. Ogród atrakcyjny przez cały rok 62 Czas na zmiany: Pomysł na wodę. Działka na skarpie ze stawem w tle 64 Dziesięć genialnych leŝaków. Najciekawsze i najsolidniejsze modele TRENDY 44 Wzory i kolory. Ogrodowe nawierzchnie: przegląd oryginalnych rozwiązań 38 Co nas gryzie? Natrętne owady. Dlaczego nas dręczą i jak ich unikać 78 Pokrzywa, karmicielka motyli. Chcesz podziwiać motyle - nie wyrywaj pokrzyw 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z dziennikarzem radiowym Andrzejem Zalewskim 84 Poczta do redakcji 70 Eksperci radzą czytelnikom. Zakładanie Ŝywopłotu z sadzonek tui. Pielęgnacja hipeastrum. Szczepione piwonie krzewiaste. NiedoŜywiona wiśnia. Jak przycinać glicynię, Ŝeby obficie kwitła. Pryszczarek na glediczji. Nadmiar szyszek u iglaków 86 Kalendarz ogrodnika 90 Felieton

10 nr 9 (125) 24 Trendy i style. Chelsea Flower Show to najbardziej prestiŝowa wystawa ogrodów w Europie, wyznaczająca kierunki rozwoju w projektowaniu zieleni. Przedstawiamy najciekawsze tegoroczne pomysły 10 W barwach jesieni. Królestwo gatunków i odmian pod Wrocławiem 42 Tradycja i odwaga. Rodzinne gniazdo dla wielu pokoleń 50 Warto obejrzeć: Raj utracony. Wiecznie zielone ogrody Sri Lanki 18 Tulipany jak malowane. Kolekcja holenderskiego hodowcy, który nadal swoim tulipanom imiona słynnych Polek roślin nie do zdarcia. Niezawodne drzewa i krzewy - baza ogrodowej kompozycji 72 Wrześniowe ciekawostki. Rośliny miesiąca 38 Fasola na metry. Fasolnik, pnącze o poŝywnych, gigantycznych strąkach 48 Rustykalnie. Działka w konwencji wiejskiego ogródka 56 Czas na zmiany: Miejsce spotkań Nastrojowy ogród przy Centrum Wolontariatu w Sopocie BALKONY I TARASY 62 Wrzosowy koniec lata 74 Zięba, zwiastunka deszczu. Śpiew tego pięknego ptaka moŝna usłyszeć wszędzie 6 Co w trawie piszczy. Ciekawe miejsca i wydarzenia, recenzje, kalendarium 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z Małgorzatą Szafrańską, kustoszem ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie 58 Eksperci radzą czytelnikom. Plamistość liści wiązu. NawoŜenie jesienne. Zakładanie i pielęgnowanie Ŝywopłotu oraz rzeźb z bukszpanu. Oryginalne drzewo - błotnia leśna 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

11 nr 10 (126) 22 Kolorowa uczta. Soczyste jabłka, chrupiące marchewki, wonna lebiodka... Dzisiaj rośliny zwane uŝytkowymi słuŝą takŝe za ozdobę. Które odmiany owoców, warzyw i ziół najlepiej wybrać i jak je ładnie wyeksponować? 10 Spragnieni zieleni. Zielona oaza, która powstała w cztery lata 38 Sport pod chmurką. Piłka, golf, tenis... a wszystko na własnej działce 50 Warto obejrzeć: Ogród Śpiącej Królewny. Sissinghurst, posiadłość przyjaciółki Virginii Woolf 18 Majestatyczne rozchodniki. Niezwykła odporność, niezwykła uroda 32 Drzewa parasole. Z czego moŝna wyczarować Ŝywą altanę 76 Październikowa rewia kolorów. Rośliny miesiąca 42 Złoto Syberii. Rokitnik, niezawodny krzew o owocach pełnych witamin 36 Czas na zmiany: Więcej przestrzeni. Dwa rozwiązania do wyboru 58 Czysty relaks. Zacisznie w wielkim mieście TRENDY 60 Ogrody wertykalne. Nowy nurt w projektowaniu: ściany porośnięte zielenią 68 Mali pomocnicy ogrodnika. Które owady są poŝyteczne i jak je zwabić do ogrodu 72 Popołudnie w winnicy. Zapraszamy na podwieczorek w prowansalskim stylu 66 Zamiast grabi. Urządzenia przydatne do ekspresowego sprzątania liści 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z Rudim Schuberthem 46 Eksperci radzą czytelnikom 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

12 nr 11 (127) 24 Magiczna siła kolorów 10 Ogród pełen lokatorów. Miejsce, gdzie pierwszeństwo ma natura 42 W złotych listkach i igłach Kolekcja roślin w słonecznej tonacji 54 Warto obejrzeć: Klucze do ogrodu. Poznański ogród botaniczny pełen okazów z całego świata drzew nie z tej ziemi. Egzotyczne oryginały, które mogą rosnąć u nas 62 Utrwalić piękno lata. Kwiaty na zimowe bukiety i sposoby ich suszenia 72 Wenus w sabotach. RóŜne twarze storczyka Paphiopedilum 76 Na koniec sezonu. Rośliny miesiąca 46 Kariera pewnej bulwy. Jak z rośliny ozdobnej ziemniak stał się najpopularniejszym warzywem 40 Kwadraty i prostokąty. Niewielki ogródek w nowoczesnym stylu 60 Czas na zmiany: Wokół oczka. Kącik wypoczynkowy nad wodą TRENDY 34 W ptasim raju. Jak zachęcić skrzydlatych gości do odwiedzin 68 Ogrodowy dzwoneczek. Polski kanarek, czyli dzwoniec 66 Ostre zęby. Najlepsze piły ręczne 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z malarzem Andrzejem Strumiłłą 50 Eksperci radzą czytelnikom 71 Poczta do redakcji 78 Kalendarz ogrodnika 82 Felieton

13 nr 12 (128) 22 Zielono w środku zimy. Klimat się ociepla i coraz więcej wiecznie zielonych roślin moŝe zdobić nasze ogrody. Przedstawiamy całą plejadę efektownych gatunków i odmian 10 Cztery pokoje z kuchnią. O tym, jak w starym gospodarstwie powstało zielone mieszkanie" 34 Odrobina nieba. Niezwykłe arboretum księdza z Bujakowa 48 Warto obejrzeć: Pod urokiem Giverny. śyciowa przystań i źródło inspiracji malarza Claude a Moneta, twórcy impresjonizmu 18 Miłorząb, najstarsze drzewo świat. Relikt z epoki dinozaurów świetnie radzi sobie w kaŝdych warunkach 38 RóŜe nad róŝami. Staroświecka uroda, piękny zapach, długie kwitnienie - czyli austinki 58 Radość zimową porą. Hipeastrum, doniczkowa piękność o kwiatach rekordowej wielkości, moŝe być wspaniałą ozdobą świątecznego stołu 74 Grudniowa zieleń. Rośliny miesiąca 44 Wonny dym, wytrawny gin. O poŝytkach z jałowca słów kilka 42 Czas na zmiany: Z krajobrazem w tle. Intymnie, ale z malowniczym widokiem 56 Po holendersku. Ogród dla kolekcjonerów roślin TRENDY 30 Świętujmy. BoŜe Narodzenie w ogrodzie - proste pomysły na oryginalne dekoracje 70 Królowa nocy. Płomykówka - najbardziej niesamowita z sów - często osiedla się w pobliŝu ludzkich siedzib 66 Prezentów czas. Co kupić ogrodnikowi pod choinkę 6 Co w trawie piszczy 16 Zielony kwestionariusz. Rozmowa z aktorką ElŜbietą Zającówną 62 Eksperci radzą czytelnikom. Krzewy na błotnistą glebę. Gąsienice na róŝach. Tulipany - problemy z kwitnieniem i inne porady 76 Kalendarz ogrodnika 78 Spis treści rocznika Felieton

14 wyd. spec. nr 1 Dobrze Urządzony Ogród 6 Trawnik piękny, zdrowy, wypielęgnowany 22 Woda sadzawki, fontanny, stawy 36 Rabaty klasyczne i nowoczesne 50 Tarasy w róŝnych stylach 60 Nawierzchnie na podjazdy, ścieŝki, placyki 76 Ogród dla dzieci ciekawy i bezpieczny 86 Katalog projektów 25 róŝnych propozycji

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 : OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 SPIS TREŚCI nr 1 (117) 26 Jak nad ciepłym morzem. Czy w naszym klimacie uda się stworzyć w ogrodzie zakątek w śródziemnomorskim stylu? 10 Trochę Wschodu, trochę Południa...Młodzi,

Bardziej szczegółowo

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 : OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 SPIS TREŚCI nr 1 (117) 26 Jak nad ciepłym morzem. Czy w naszym klimacie uda się stworzyć w ogrodzie zakątek w śródziemnomorskim stylu? 10 Trochę Wschodu, trochę Południa...Młodzi,

Bardziej szczegółowo

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009

OGRODY: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 : OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2009 SPIS TREŚCI nr 1 (117) 26 Jak nad ciepłym morzem. Czy w naszym klimacie uda się stworzyć w ogrodzie zakątek w śródziemnomorskim stylu? 10 Trochę Wschodu, trochę Południa...Młodzi,

Bardziej szczegółowo

Rok w ogrodzie - H. M. Schmidt

Rok w ogrodzie - H. M. Schmidt Rok w ogrodzie - H. M. Schmidt Spis treści Styczeń Pogoda dla ogrodników Prace w styczniu Zapobieganie uszkodzeniom przez śnieg i mróz Siew roślin kiełkujących w chłodzie RozmnaŜanie kwiatów balkonowych

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja zdjęciowa

Dokumentacja zdjęciowa Ogródek dydaktyczny Zmysłowy zakątek przy Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. Marii Konopnickiej z oddziałami integracyjnymi w Zelowie Na terenie ogródka dydaktycznego Zmysłowy zakątek przy Przedszkolu Samorządowym

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Gawłowska ROŚLINY CEBULOWE

Agnieszka Gawłowska ROŚLINY CEBULOWE Agnieszka Gawłowska ROŚLINY CEBULOWE Spis treści WSTĘP 3 Ogólna charakterystyka 4 Wymagania roślin cebulowych 6 Uprawa 7 Sadzenie roślin cebulowych 8 Pielęgnacja 10 Nawożenie 10 Podlewanie 11 Odchwaszczanie

Bardziej szczegółowo

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE ZIELEŃ MIEJSKA 2009 SPIS TREŚCI nr 1(22) 6 Piękno w barwach zieleni 8 Warto przeczytać 10 Nowe produkty 11 Komunikacja z naturą 12 Las a metropolie 14 Zieleń na szczycie 16 Ogród w mistrzowskim stylu 18

Bardziej szczegółowo

Pomysł na... ogród wiejski

Pomysł na... ogród wiejski Pomysł na... ogród wiejski Oto druga część przeglądu najciekawszych ogrodowych stylów. Po formalnym stylu francuskim: wizyta na nieco chaotycznej, acz urokliwej wsi. ódło: www.tvnmeteo.tvn24.pl Trudno

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM ZAJĘĆ I SZKOLEŃ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MOCZARACH SIERPIEŃ-LISTOPAD 2013

HARMONOGRAM ZAJĘĆ I SZKOLEŃ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MOCZARACH SIERPIEŃ-LISTOPAD 2013 HARMONOGRAM ZAJĘĆ SZKOLEŃ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MOCZARACH SERPEŃ-LSTOPAD 2013 TERMNY ZAJĘĆ AKTYWZACYJNYCH Z ZAKRESU OGRODOTERAP TEMATY grupa Sierpień Wrzesień Październik Listopad 1 - zagospodarowania

Bardziej szczegółowo

1-3 sierpień. Park Żywiecki. Żywiecki festiwal Roślin. przy starym Zamku. Organizator: honorowy patronat: burmistrz miasta żywca-

1-3 sierpień. Park Żywiecki. Żywiecki festiwal Roślin. przy starym Zamku. Organizator: honorowy patronat: burmistrz miasta żywca- Żywiecki festiwal Roślin Park Żywiecki przy starym Zamku 1-3 sierpień Organizator: Eko-europejskie stowarzyszenie miłośników regionu podbeskidzia Kultura Krajobrazu w czernichowie honorowy patronat: burmistrz

Bardziej szczegółowo

ZIELEŃ MIEJSKA 2010. Nr 1(34) 6 Co się wydarzyło w 2009 roku? 10 Wydarzenia 11 Nowości 12 Warto przeczytać

ZIELEŃ MIEJSKA 2010. Nr 1(34) 6 Co się wydarzyło w 2009 roku? 10 Wydarzenia 11 Nowości 12 Warto przeczytać ZIELEŃ MIEJSKA 2010 6 Co się wydarzyło w 2009 roku? 11 Nowości 12 Warto przeczytać SPIS TREŚCI Nr 1(34) 13 Otoczenie firmy - wizytówką przedsiębiorstwa 14 O tym, jak przecierano szlaki 16 Coś więcej niŝ

Bardziej szczegółowo

ROŚLINY WYKORZYSTANE W OGRODZIE

ROŚLINY WYKORZYSTANE W OGRODZIE ROŚLINY WYKORZYSTANE W OGRODZIE 1. sumak octowiec Krzew lub niskopienne drzewo. Korona parasolowata, palmowa, na niedużej wysokości. Pędy grube, gęsto pokryte brunatnymi włoskami, z dużym rdzeniem. Drzewo

Bardziej szczegółowo

OGRÓD W POJEMNIKACH TARASU I BALKONU. poradnik pielęgnacji zasady komponowania katalog roślin na taras i balkon OGRODNIK DOSKONAŁY SETKI POMYSŁÓW NA

OGRÓD W POJEMNIKACH TARASU I BALKONU. poradnik pielęgnacji zasady komponowania katalog roślin na taras i balkon OGRODNIK DOSKONAŁY SETKI POMYSŁÓW NA poradnik pielęgnacji zasady komponowania katalog roślin na taras i balkon OGRODNIK DOSKONAŁY OGRÓD W POJEMNIKACH SETKI POMYSŁÓW NA UDEKOROWANIE TARASU I BALKONU TEKST: Irena Przydróżna, Hanna Wypych ZDJĘCIA:

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Dział Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Karniowice

Opracowanie: Dział Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Karniowice Opracowanie: Dział Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Karniowice RÓŻA (Rosa) Zachwycano się nią w już starożytności, oznaczona tytułem królowej kwiatów. Najbardziej popularna roślina hodowana

Bardziej szczegółowo

Ogród moje hobby - M. Stangl

Ogród moje hobby - M. Stangl Spis treści Ogród moje hobby - M. Stangl OD ZERA DO ZIELONEGO RAJU Na początku jest pomysł Ogród przydomowy i zielone pokoje" O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem robót budowlanych Drogi i taras WaŜne

Bardziej szczegółowo

kreatywny ogród zabaw

kreatywny ogród zabaw przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe kreatywny ogród zabaw numer konsultacji: K21 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Hoffmanowej 12, Rzeszów inwestor:

Bardziej szczegółowo

Źródło: archiwum Terra

Źródło: archiwum Terra Czas na tulipany! Uznawany za najważniejszy symbol Holandii, występuje w niezliczonej ilości odmian, efektownie wygląda, a na dodatek nie wymaga szczególnie trudnej pielęgnacji tulipan. Ta niezwykle popularna

Bardziej szczegółowo

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE ZIELEŃ MIEJSKA 2009 SPIS TREŚCI nr 1(22) 6 Piękno w barwach zieleni 8 Warto przeczytać 10 Nowe produkty 11 Komunikacja z naturą 12 Las a metropolie 14 Zieleń na szczycie 16 Ogród w mistrzowskim stylu 18

Bardziej szczegółowo

Targi wyposażenia wnętrz

Targi wyposażenia wnętrz Tekst i zdjęcia: Anna Krzystowska / www.2atelier.pl Targi wyposażenia wnętrz Saloni Milano kwiecień 2011 Właśnie zakończyły się najbardziej prestiżowe targi w branży wyposażenia wnętrz, odbywające się

Bardziej szczegółowo

ogród krasnala Hałabały

ogród krasnala Hałabały przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród krasnala Hałabały numer konsultacji: K09 temat: ogród przedszkolny miejsce: os. Na wzgórzach 11, Kraków inwestor:

Bardziej szczegółowo

Projekt ogrodu przydomowego przy ul. Elektry 17

Projekt ogrodu przydomowego przy ul. Elektry 17 P.U.H. Róża Centrum Handlowe "Arkada" Pawilon A-32, piętro 1 ul. Solec 81b 00-382 Warszawa +48 692 685 244 www.roza-ogrody.com.pl Projekt ogrodu przydomowego przy ul. Elektry 17 Inwestor: Agnieszka i Piotr

Bardziej szczegółowo

Wydarzenia towarzyszące Fiesta Garden

Wydarzenia towarzyszące Fiesta Garden TARGI OGRODNICZE Fiesta Garden 12-14.09.2014 r. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, ul. Wrocławska 158 Nowe spojrzenie na Twój ogród takie hasło przyświeca pierwszej edycji Targów Ogrodniczych FIESTA

Bardziej szczegółowo

WRZESIEŃ W przedszkolu Moja miejscowość Ja, ty i środowisko Dary jesieni na talerzu PAŹDZIERNIK LISTOPAD

WRZESIEŃ W przedszkolu Moja miejscowość Ja, ty i środowisko Dary jesieni na talerzu PAŹDZIERNIK LISTOPAD WRZESIEŃ W przedszkolu Moja miejscowość Ja, ty i środowisko Dary jesieni na talerzu 1. W moim przedszkolu Miasto i wieś mój dom Oto ja człowiek, moje ciało Warzywa 2. W moim przedszkolu W mieście budynki,

Bardziej szczegółowo

Śnieżka Barwy Natury. nowa, uwodzicielska biel

Śnieżka Barwy Natury. nowa, uwodzicielska biel nowa, uwodzicielska biel Brzez nica, luty 2014 Miło nam poinformować, że paleta kolorów Śnieżka Barwy Natury została wzbogacona nowym kolorem 173 MAJOWA KONWALIA. Kolor uzupełnił linię off-white ów, zastępując

Bardziej szczegółowo

NAJSŁYNNIEJSZE OGRODY ŚWIATA. Kasia Czech Klaudia Okoń Zuzanna Hermann

NAJSŁYNNIEJSZE OGRODY ŚWIATA. Kasia Czech Klaudia Okoń Zuzanna Hermann NAJSŁYNNIEJSZE OGRODY ŚWIATA Kasia Czech Klaudia Okoń Zuzanna Hermann KEUKENHOF, HOLANDIA Co roku wiosną w ogrodach Keukenhof rozkwitają miliony kwiatów cebulowych. Park założony w 1949 r. szybko stał

Bardziej szczegółowo

OGRÓD JAK Z BAJKI PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW

OGRÓD JAK Z BAJKI PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW OGRÓD JAK Z BAJKI Zaniedbany ogród, który jest przecież wizytówką domu, to problem niejednego właściciela nieruchomości. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka może

Bardziej szczegółowo

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, 98-200 Sieradz tel./fax 043 822 31 64, 043 822 49 62, 043 822 80 20 www.bpsieradz.

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, 98-200 Sieradz tel./fax 043 822 31 64, 043 822 49 62, 043 822 80 20 www.bpsieradz. TEMATYCZNE ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE OGRÓD MOJE HOBBY (Książki zakupione do BP w Sieradzu z dotacji WFOŚiGW w latach 2006-2012) Oprac. mgr Beata Kuc-Mazurek Wydział Informacji i Instruktażu Metodycznego

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe informacje dotyczące oferty przedstawi Państwu: Ryszard Szczotka Tel: 600 479 762, E-mail: szczotka.ryszard@gmail.com

Szczegółowe informacje dotyczące oferty przedstawi Państwu: Ryszard Szczotka Tel: 600 479 762, E-mail: szczotka.ryszard@gmail.com Przyjmujemy zamówienia na terenie całego Śląska i okolic! Szczegółowe informacje dotyczące oferty przedstawi Państwu: Ryszard Szczotka Tel: 600 479 762, E-mail: szczotka.ryszard@gmail.com Dodatkowe informacje

Bardziej szczegółowo

Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni

Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni Beata Fortuna-Antoszkiewicz Edyta Gadomska Krzysztof Gadomski Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni CZĘŚĆ III Podręcznik dla uczniów szkół kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu WYDANIE

Bardziej szczegółowo

Razem z przyrodą - w domu, w przedszkolu i na podwórku

Razem z przyrodą - w domu, w przedszkolu i na podwórku Ja i moja ekorodzina Harmonogram projektu edukacyjnego Razem z przyrodą - w domu, w przedszkolu i na podwórku grupy Plastusie Przedszkola nr 6 im. Bajka w Wołominie. CEL STRATEGICZNY: Nabywanie świadomości

Bardziej szczegółowo

JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI

JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI JESIENNE PLONY CICHA GÓRA Wyjazd z przedszkola o godz. 9.00 Przyjazd do Cichej Góry Zwiedzanie gospodarstwa obserwacja zwierząt Spotkanie

Bardziej szczegółowo

ogród pod słonkiem ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl

ogród pod słonkiem ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród pod słonkiem numer konsultacji: K01 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Mazowiecka 39 e, Białystok inwestor:

Bardziej szczegółowo

Definicje. Przyczyny zakładania ogrodów. Zieleń, zielony, zielone. Przyczyny zakładania ogrodów c.d. Przyczyny zakładania ogrodów c.d.

Definicje. Przyczyny zakładania ogrodów. Zieleń, zielony, zielone. Przyczyny zakładania ogrodów c.d. Przyczyny zakładania ogrodów c.d. Definicje Podstawy projektowania terenów zielonych Sztuka ogrodowa (Gardening) sztuka i całokształt działalności która dotyczy uprawy roślin w określonej przestrzeni zwanej ogrodem Ogrodnictwo (Horticulture)

Bardziej szczegółowo

Zachwyćmy się jesienią!!!

Zachwyćmy się jesienią!!! Zachwyćmy się jesienią!!! 1. śegnaj lato 4. Obowiązki i zabawy 1.1. Wakacyjna sielanka 4.1. Ostatnie prace w ogrodzie 1.2. Nadchodzą Ŝniwa 4.2. Bawimy się darami jesieni 1.3. Idzie wrzesień, a z nim jesień

Bardziej szczegółowo

zabawa pod kasztanami

zabawa pod kasztanami przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe zabawa pod kasztanami numer konsultacji: K11 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. I. Rzeckiego 12, Lublin inwestor:

Bardziej szczegółowo

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa.

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa. 14. Gatunki i rola drzew w przyrodzie. Zadanie: sadzenie drzewa. Dzieci z Przedszkola nr 16 w Koszalinie 10 października obchodziły ŚWIETO DRZEWA. Tegoroczne Święto Drzewa odbyło się pod hasłem DRZEWO

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015

HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015 HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015 AUTOR: MONIKA KATARZYNA JARUTA MIESIĄC FORMA REALIZACJI CELE OSOBY REALIZUJĄCE

Bardziej szczegółowo

Ogrody w stylu holenderskim

Ogrody w stylu holenderskim Ogrody w stylu holenderskim Holandia jest znana jako kraj wiatraków i pachnących tulipanów. Holendrzy lubią bogate wnętrza, unikatowe kolekcje antyków, piękne ogrody i fontanny. Jeżeli marzycie o bajecznym

Bardziej szczegółowo

Kurs Projektowania Ogrodów

Kurs Projektowania Ogrodów Kurs Projektowania Ogrodów Kategoria: Dom i ogród Ogród Miejscowość: Olsztyn Data rozpoczęcia: 22.03.2014 Data zakończenia: 27.04.2014 Ilość godzin: 80 Czas prowadzenia: Olsztyn Zakończenie kursu: Egzamin

Bardziej szczegółowo

MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 wrzesień 1. Żegnajcie wakacje - Witaj szkoło- witaj świetlico! - Zapoznanie dzieci z salą świetlicową i wyposażeniem świetlicy. -Wykonanie

Bardziej szczegółowo

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE

ZIELEŃ MIEJSKA 2009. nr 1(22) 4 INFORMACJE ZIELEŃ MIEJSKA 2009 SPIS TREŚCI nr 1(22) 4 INFORMACJE 6 Piękno w barwach zieleni 8 Warto przeczytać 10 Nowe produkty 11 Komunikacja z naturą 12 Las a metropolie 14 Zieleń na szczycie 16 Ogród w mistrzowskim

Bardziej szczegółowo

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM...Są miejsca które wywierają niezapomniane wrażenia dlatego z ogromną radością pragniemy zaprosić Państwa do nowo powstałego, unikatowego zakątka Stworzyliśmy miejsce,

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Uniwersalny Ogród w Arboretum w Bolestraszycach oraz inne ogrody dla osób niewidomych

Uniwersalny Ogród w Arboretum w Bolestraszycach oraz inne ogrody dla osób niewidomych Uniwersalny Ogród w Arboretum w Bolestraszycach oraz inne ogrody dla osób niewidomych A rb o r et u m B o les t r a s z yc e 1 9 7 5 dr Narcyz Piórecki W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie

Bardziej szczegółowo

ZIELEŃ MIEJSKA 2013. nr 1(69) INFORMACJE 6 Aktualności 10 Wydarzenia 12 Nowości 14 Warto przeczytać

ZIELEŃ MIEJSKA 2013. nr 1(69) INFORMACJE 6 Aktualności 10 Wydarzenia 12 Nowości 14 Warto przeczytać ZIELEŃ MIEJSKA 2013 SPIS TREŚCI nr 1(69) 12 Nowości 14 Warto przeczytać 15 Konkurs "Moja Najpiękniejsza Aleja" rozstrzygnięty 15 XV Forum Architektury Krajobrazu 16 Druga odsłona "Ogrodów Nowej Huty" 18

Bardziej szczegółowo

XX WIELKI KIERMASZ OGRODNICZY POD IGLICĄ oraz VII KIERMASZ ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ I PRODUKTÓW REGIONALNYCH

XX WIELKI KIERMASZ OGRODNICZY POD IGLICĄ oraz VII KIERMASZ ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ I PRODUKTÓW REGIONALNYCH XX WIELKI KIERMASZ OGRODNICZY POD IGLICĄ oraz 10-11 maja 2014, Plac pod Iglicą, Hala Stulecia, Wrocław Miejsce: Tereny Hali Stulecia (Plac pod Iglicą) ul. Wystawowa 1, Wrocław Data: 10-11 maja 2014 (sobota-

Bardziej szczegółowo

... Załącznik nr 3 do SIWZ KOSZTORYS OFERTOWY

... Załącznik nr 3 do SIWZ KOSZTORYS OFERTOWY Warszawa, 06.05.2014 r. Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na prace pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Muzeum

Bardziej szczegółowo

Przedmiar robót Nasadzenia w ogrodzie botanicznym

Przedmiar robót Nasadzenia w ogrodzie botanicznym Przedmiar robót Nasadzenia w ogrodzie botanicznym Obiekt Budowa Inwestor Zagospodarowanie parku 1000-lecia polegającego na budowie infrastruktury technicznej wraz z obiektami i urządzeniami budowlanymi

Bardziej szczegółowo

na tropie niedźwiedzia

na tropie niedźwiedzia przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe na tropie niedźwiedzia numer konsultacji: K08 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Krawiecka 18, Kraków inwestor:

Bardziej szczegółowo

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach rok szkolny / PROJEKT EDUKACYJNY PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU I Wstęp Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko, a my żyjemy ciągłym pędzie.

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA. rok

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA. rok UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Wokół domu Informacje dla ucznia 1. Sprawdź, czy

Bardziej szczegółowo

// Meble kuchenne. // Oktawia listwowa. // Oktawia palisander. // Oktawia bakłażan. // Oktawia jabłoń indyjska. // Patrycja. // Patrycja czarna

// Meble kuchenne. // Oktawia listwowa. // Oktawia palisander. // Oktawia bakłażan. // Oktawia jabłoń indyjska. // Patrycja. // Patrycja czarna // Meble kuchenne 4 // Oktawia listwowa 6 // Oktawia palisander 8 // Oktawia bakłażan 10 // Oktawia jabłoń indyjska 12 // Patrycja 14 // Patrycja czarna 16 // Dominika // Meble kuchenne Ponad 30 lat tradycji.

Bardziej szczegółowo

AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU. Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań.

AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU. Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań. AUDYT POCZĄTKOWY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU Kolorem różowym zaznaczono odpowiedzi uzyskane w wyniku przeprowadzonych działań. ŚMIECI i śmiecenie Zastanowimy się i sprawdźmy, czy nasza szkoła

Bardziej szczegółowo

Ogród dendrologiczny w przelewicach / szlakiem ekologii. szlakiem ekologii / Ogród dendrologiczny w przelewicach. Ogród Dendrologiczny.

Ogród dendrologiczny w przelewicach / szlakiem ekologii. szlakiem ekologii / Ogród dendrologiczny w przelewicach. Ogród Dendrologiczny. Ogród Dendrologiczny przelewice 84 85 O ogrodzie Edukacja w ogrodzie Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to nie tylko bajeczna kraina kolorowych kwiatów i pachnących krzewów. To także Ośrodek Edukacji

Bardziej szczegółowo

PYTANIA OGÓLNE NA EGZAMIN INŻYNIERSKI KIERUNEK: OGRODNICTWO

PYTANIA OGÓLNE NA EGZAMIN INŻYNIERSKI KIERUNEK: OGRODNICTWO PYTANIA OGÓLNE NA EGZAMIN INŻYNIERSKI KIERUNEK: OGRODNICTWO 1. Rozmnażanie roślin ozdobnych 2. Charakterystyka ozdobnych roślin zielnych 3. Uprawa róż w gruncie 4. Różnice w budowie anatomicznej i morfologicznej

Bardziej szczegółowo

KOMPLEKSOWE USŁUGI OGRODNICZE

KOMPLEKSOWE USŁUGI OGRODNICZE KOMPLEKSOWE USŁUGI OGRODNICZE O firmie Słoneczne Ogrody powstały z pasji tworzenia wyjątkowych aranżacji zieleni z dbałością o detale. Jesteśmy zespołem młodych, pełnych energii i pomysłów ludzi, którym

Bardziej szczegółowo

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2 1 Fabryka Nowy dom zabawek... Imię i nazwisko ucznia...... Klasa Suma punktów Nowy dom...... Data Ocena Informacja do zadań od 1. do 6. Państwo Leśniewscy sprzedali mieszkanie w bloku i kupili działkę

Bardziej szczegółowo

KLUB 4 H Dobiesławice w akcji. czyli nasz udział w projekcie Na ratunek pszczołom.

KLUB 4 H Dobiesławice w akcji. czyli nasz udział w projekcie Na ratunek pszczołom. KLUB 4 H Dobiesławice w akcji czyli nasz udział w projekcie Na ratunek pszczołom. Organizacja akcji ekologicznych w naszym środowisku szkolnym ma bogate tradycje dlatego i tym razem zgłosiliśmy nasz udział

Bardziej szczegółowo

Świdermajer uszyty na miarę

Świdermajer uszyty na miarę T O, C O L U B I M Y Gdyby Kasia i Michał nie mieli czwórki dzieci, pewnie nigdy nie szukaliby większego domu, nie trafili do Józefowa i nie zachwycili się letniskami w stylu Andriollego. Świdermajer uszyty

Bardziej szczegółowo

Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii!

Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii! Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii! Już od marca Mazurolandia zaprasza na żywą lekcję przyrody. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie posłuchacie ciekawych opowieści o żyjących

Bardziej szczegółowo

Wooden Factory. stoły drewniane siedziska drewniane łóżka drewniane regały drewniane szafy drewniane sofy tapicerowane krzesła

Wooden Factory. stoły drewniane siedziska drewniane łóżka drewniane regały drewniane szafy drewniane sofy tapicerowane krzesła 2 3 Wooden Factory Drewno to nasza pasja! Od lat tworzymy meble zgodne z naszą wizją świata prostego i ekologicznego. W pracy swej najczęściej wykorzystujemy modrzew, który jest wyjątkowo piękny i niezwykle

Bardziej szczegółowo

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom.

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. 1 Opracowanie: Anna Polachowska Korekta: Anna

Bardziej szczegółowo

tajemniczy ogród ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl

tajemniczy ogród ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe tajemniczy ogród numer konsultacji: K06 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Trakt Św. Wojciecha 320, Gdańsk inwestor:

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU SYMBOL CYFROWY 321[07]

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU SYMBOL CYFROWY 321[07] PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU SYMBOL CYFROWY 321[07] I. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE A. OPIS KWALIFIKACJI ABSOLWENTA 1. W wyniku

Bardziej szczegółowo

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH W związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego (susza, powodzie, dziura ozonowa) coraz większego znaczenia na świecie

Bardziej szczegółowo

TEMAT: PROJEKT ZIELENI. Opracował: dr inż. Maciej Wałecki

TEMAT: PROJEKT ZIELENI. Opracował: dr inż. Maciej Wałecki PRACOWNIA ZIELENI ul. Studencka 23/5, 31-116 KRAKÓW tel.12-412-21-88, fax: 12-413-44-73, tel. kom. 602-46-98-78 e-mail: biuro@pracownia-zieleni.pl NIP 676-001-22-65 Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków,

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014 PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014 Plan pracy wychowawczo dydaktyczno opiekuńczej opracowano na podstawie: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty

Bardziej szczegółowo

pi kny ogród w pó godziny

pi kny ogród w pó godziny pi kny ogród w pó godziny pi kny ogród w pó godziny Warszawa 2010 Znajdź czas, żeby cieszyć się swoim ogrodem Ka dy chcia by mieç pi kny ogród, ale jednoczeênie prawie ka dy w aêciciel dzia ki uskar

Bardziej szczegółowo

San Lorenzo a Linari Residence & SPA

San Lorenzo a Linari Residence & SPA San Lorenzo a Linari Residence & SPA Zapraszamy do San Lorenzo a Linari Residence & SPA Pięknie położony na malowniczych wzgórzach otaczających Sienę, zachwycający oryginalnym wystrojem i wspaniałą architekturą

Bardziej szczegółowo

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii!

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! Już od marca Mazurolandia zaprasza na żywą lekcję przyrody. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie posłuchacie ciekawych opowieści o żyjących

Bardziej szczegółowo

ogród w paski ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl

ogród w paski ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród w paski numer konsultacji: K19 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Saperska 51/1, Poznań inwestor: Prywatne

Bardziej szczegółowo

URZĄDŹ WNĘTRZE NA NOWO

URZĄDŹ WNĘTRZE NA NOWO 3/2014 &(1$ ]ï Z W\P 9$7 INDEKS 260495 Inspiracje, pomysły, trendy CZAS NA REMONT! URZĄDŹ WNĘTRZE NA NOWO KLASYKA KONTRA NOWOCZESNOŚĆ Zobacz projekty całych wnętrz w różnych stylach BIAŁE JEST SUPERMODNE!

Bardziej szczegółowo

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA. zawód ogrodnik - 611303

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA. zawód ogrodnik - 611303 ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA zawód ogrodnik - 611303 Zawód ogrodnika jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby mieć kontakt z produkcja roślin, hodować kwiaty, krzewy i drzewa, dbać o tereny zieleni,

Bardziej szczegółowo

sierpień 2015 Pn Wt Śr Cz Pt So N 1 2

sierpień 2015 Pn Wt Śr Cz Pt So N 1 2 sierpień 205 2 3 4 5 6 7 8 9 0 2 3 4 5 6 7 8 9 20 2 22 23 24 25 26 27 28 29 30 3 wrzesień 205 TEMATYKA WRZESIEŃ :.Wspominamy wakacje (0.09-04.09.205) 2. Razem jest wesoło (07.09.-.09.205) 3.Oto ja (4.09.-8.09.205)

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY

WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY Z całość terenu wydzielono na 4 strefy z wyróżnionymi funkcjami i propozycjami zagospodarowania terenu: 1. STREFA REKREACYJNA- SPORTOWA przewiduje

Bardziej szczegółowo

EKOFARMA MIEJSKA. Rewitalizacja biologiczna terenów zielonych

EKOFARMA MIEJSKA. Rewitalizacja biologiczna terenów zielonych EKOFARMA MIEJSKA Rewitalizacja biologiczna terenów zielonych Rewitalizacja Biologiczna Terenów Zieleni Miejskiej Biologizacji i rewitalizacji biologicznej można poddać gospodarstwa rolne, zbiorniki wodne,

Bardziej szczegółowo

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH MULTIMEDIALNY KATALOG ZAWODÓW ZAWÓD: TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH MULTIMEDIALNY KATALOG ZAWODÓW ZAWÓD: TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH MULTIMEDIALNY KATALOG ZAWODÓW ZAWÓD: TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.4

Bardziej szczegółowo

One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj

One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj One & Only Royal Mirage został zaprojektowany w pełnym przepychu arabskim stylu, przez co uważany jest za jeden z najbardziej stylowych resortów na plaży Jumeirah.

Bardziej szczegółowo

PLAN działań świetlic środowiskowych z terenu gminy Somianka w roku 2015

PLAN działań świetlic środowiskowych z terenu gminy Somianka w roku 2015 PLAN działań świetlic środowiskowych z terenu gminy Somianka w roku 2015 NAZWA MIESIĄCA NAZWA DZIAŁANIA, IMPREZY, ZAJĘĆ OTWARTYCH, CYKLICZNYCH, FAKTU KULTURALNEGO BARCICE ½ ETATU POPOWO SKORKI WÓLKA SOMIANKOWSKA

Bardziej szczegółowo

Marzec Dzieci Pana Astronoma

Marzec Dzieci Pana Astronoma Marzec Dzieci Pana Astronoma Motyw przewodni spoiwa integrujące Mija dzień po dniu. Tydzień po tygodniu. Miesiąc po miesiącu. Wiosna, lato, jesień, Zima. Co rok przyroda powtarza ten sam rytm. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

PTASIA OPIEKUNKA / PTASI OPIEKUN

PTASIA OPIEKUNKA / PTASI OPIEKUN ---PRZYRODNICZE--- HODOWCA KWIATÓW 1. Znam różne rośliny ozdobne domowe i ogrodowe. Prowadzę małą hodowlę kwiatów doniczkowych. 2. Potrafię pielęgnować kwiaty, wiem kiedy się je sadzi, przesadza, podlewa.

Bardziej szczegółowo

: OGRÓDKI, ZIELEŃCE 2012 SPIS TREŚCI nr 1 (153) 20 Zielona wizytówka. Strefa wejściowa, inaczej przedogródek, to najbardziej reprezentacyjna część ogrodu. Jak ją urządzić? 6 Wsłuchany w szept roślin. Zimowa

Bardziej szczegółowo

PROGRAM POD NIEBEM. Kompleksowej Organizacji Wyjazdu integracyjnego

PROGRAM POD NIEBEM. Kompleksowej Organizacji Wyjazdu integracyjnego PROGRAM Kompleksowej Organizacji Wyjazdu integracyjnego POD NIEBEM ORIENTACYJNA CENA: Proponowane zakwaterowanie: Pokoje 2 osobowe 10 szt. Pałac Wojanów **** Czerwiec 2010 Średnia cena za osobę: 1 500,00

Bardziej szczegółowo

www.ekolebork.pl W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

www.ekolebork.pl W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania: www.ekolebork.pl Edukacja ekologiczna w lęborskich placówkach oświatowych cz. 2 W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące

Bardziej szczegółowo

Olśniewające pomysły na prezenty!

Olśniewające pomysły na prezenty! Olśniewające pomysły na prezenty! Piękny prezent zasługuje na piękne opakowanie, dlatego w L OCCITANE przygotowaliśmy śliczne pudełka, kolorowe torebki i ozdobne papiery, w które bezpłatnie zapakujemy

Bardziej szczegółowo

ogród kasztanowy ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl

ogród kasztanowy ul. Kalwaryjska 64/10 30-504 Kraków +48 795 57 75 57 biuro@pracowniak.pl przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród kasztanowy numer konsultacji: K02 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Bydgoska 4, Białystok inwestor: Przedszkole

Bardziej szczegółowo

ogród integracji sensorycznej

ogród integracji sensorycznej przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród integracji sensorycznej numer konsultacji: K04 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Startowa 9, Gdańsk inwestor:

Bardziej szczegółowo

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW Stwórz wymarzone miejsce dla siebie i najbliższych w jednym z najpiękniejszych zakątków nad polskim morzem. Komfortowe domy jednorodzinne oraz przestronne apartamenty to

Bardziej szczegółowo

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi Moja planeta nie ma ceny W swojej pracy dokładamy wszelkich starań, by dzieci uczęszczające do

Bardziej szczegółowo

EKSPERT BUDOWLANY 2009

EKSPERT BUDOWLANY 2009 EKSPERT BUDOWLANY 2009 SPIS TREŚCI nr 1(23) WNĘTRZA 8 Urządzamy łazienkę 12 Ekspert radzi: Jak wymienić silikon w łazience 14 Silikony do kuchni i łazienki 16 Ekspert prezentuje: Technologia układania

Bardziej szczegółowo

Biuro: ul.wilczak 6E Ul.Wilczak 6E 61-623 Poznań igma@igma.pl tel.61 624-86-00 Fax.61 624-86-41 GSM 603-369601. Oferta handlowa

Biuro: ul.wilczak 6E Ul.Wilczak 6E 61-623 Poznań igma@igma.pl tel.61 624-86-00 Fax.61 624-86-41 GSM 603-369601. Oferta handlowa Oferta handlowa Świadczymy kompleksowe usługi ogrodnicze, obejmujące wszystkie etapy wykonania oraz pielęgnacji ogrodów i terenów zieleni, począwszy od wykonania projektu i wyceny poprzez zakup materiałów,

Bardziej szczegółowo

WESPÓŁ, ZESPÓŁ... NA TARGOWEJ Harmonogram zajęć

WESPÓŁ, ZESPÓŁ... NA TARGOWEJ Harmonogram zajęć WESPÓŁ, ZESPÓŁ... NA TARGOWEJ Harmonogram zajęć 15.2. Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej 15.2.1. Promocja i organizacja lokalnej twórczości kulturalnej lub aktywnego trybu życia. Miesiąc Odpowiedzialni

Bardziej szczegółowo

N O W O Ś Ć. Nowoczesna i wszechstronna

N O W O Ś Ć. Nowoczesna i wszechstronna kostki tradycyjne Kostki Classic wypełniają przestrzeń użytkową. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie walory estetyczne liczą się na równi z praktycznymi właściwościami nawierzchni. Stonowana, neutralna kolorystyka,

Bardziej szczegółowo

ogród to taki dom, który nie ma ścian, ani dachu

ogród to taki dom, który nie ma ścian, ani dachu przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach / konsultacje architektoniczno-krajobrazowe ogród to taki dom, który nie ma ścian, ani dachu numer konsultacji: K29 temat: ogród przedszkolny miejsce: ul. Afrykańska

Bardziej szczegółowo

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ ZAPYTANIE CENOWE Ujazd, dn. 12 sierpień 2013 r. (Niniejsze zapytanie ma formę rozeznania rynku i nie stanowi zapytania ofertowego w rozumieniu przepisów ustawy PZP). Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujeździe

Bardziej szczegółowo

JEDYNE. 56 DM www.dobrzemieszkaj.pl

JEDYNE. 56 DM www.dobrzemieszkaj.pl JEDYNE Apartament mieści się w XIX-wiecznej kamienicy w jednej z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic Sopotu. To miejsce niezwykłe, które ma swoją historię i może skrywa gdzieś jeszcze nieodkryte tajemnice.

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2012 ROK

KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2012 ROK KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2012 ROK Miesiąc Nazwa imprezy/konkursu/warsztatu Miejsce Organizator 8 stycznia BIAŁA RAWSKA GRA Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 22 stycznia Spotkanie

Bardziej szczegółowo

INWESTOR PRZEDSTAWICIEL ZAMAWIAJĄCEGO WYKONAWCA NAZWA ZADANIA PROJEKT ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANY PROJEKT ZIELENI NAZWA OPRACOWANIA

INWESTOR PRZEDSTAWICIEL ZAMAWIAJĄCEGO WYKONAWCA NAZWA ZADANIA PROJEKT ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANY PROJEKT ZIELENI NAZWA OPRACOWANIA INWESTOR PRZEDSTAWICIEL ZAMAWIAJĄCEGO WYKONAWCA NAZWA ZADANIA NAZWA OPRACOWANIA Gmina Wrocław 50-141 Wrocław, pl. Nowy Targ 1/8 tel. (071) 777-70-00 www.wroclaw.pl Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. Ofiar

Bardziej szczegółowo