SPACERKIEM PO KARŁOWICACH

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SPACERKIEM PO KARŁOWICACH"

Transkrypt

1 ALINA KUPCZAK NAUCZYCIELKA GEOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 20, PÓŹNIEJ W GIMNAZJUM NR 27 SPACERKIEM PO KARŁOWICACH Moim uczniom i wychowankom, by zwiedzanie świata zaczęli od swojej małej ojczyzny. WROCŁAW 1999 R.

2

3 1. KOLEBKA KARŁOWIC Wioskę założył w 1699r. opat Karl (Karol) Józef Keller. Od jego imienia otrzymała nazwę Karłowice. Obejmowała obszar między Ołbinem a Sołtysowicami. Plac między ulicami Konopnickiej 1, Asnyka 2, Makuszyńskiego 3 i Czajkowskiego 4 to teren, gdzie na tzw. Górze Jerzego powstał folwark. Opat Keller wybudował tu dom dla muzykantów i budynki gospodarcze. W 1795r. na Karłowicach znajdował się folwark, jedna karczma, kowal, jedno gospodarstwo wolnego zagrodnika, 13 domów z 49 mieszkańcamiusytuowanych wzdłuż ul. Czajkowskiego. Osiedlem miejskim Karłowice stały się przed II wojną światową w 1928r. przyłączono je do Wrocławia. 2. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 20 przy ul. Kamieńskiego 5 24 Szkoła istnieje już 50 lat. Pierwszym kierownikiem był Stanisław Czerepiński, który w październiku 1945 roku zapisał: Dokonałem więc szczegółowego przeglądu szkoły. Budynek nowy, widać, że w chwili wybuchu wojny był niewykończony... Od strony wschodniej bomba wyrwała 10 m 3 fundamentu. Nie ma ani jednego oszklonego okna...wszystkie drzwi są połamane lub powyrywane... wokół szkoły mnóstwo gruzu i resztek różnego połamanego sprzętu wojennego. Budynek wykorzystywany jest na noclegi przez wojska radzieckie. 1 Maria Konopnicka ( ) pseudonim Jan Sawa; poetka i nowelistka, współinicjatorka akcji protestacyjnej przeciw germanizacji w zaborze pruskim; autorka Roty, wiersza O Wrześni. Jej wiersze i opowiadania świadczą o szczególnej wrażliwości na krzywdę ludzi ubogich, a zwłaszcza dzieci ( Na fujarce, Nasza szkapa, Kubek ), umiłowaniu ziemi ojczystej i dostrzeganiu jej piękna ( Na obczyźnie, Pieśń o domu ). Jest autorką wierszy i bajek dla dzieci O krasnoludkach i sierotce Marysi, O Janku Wędrowniczku, Na jagody. 2 Adam Asnyk ( ) pseudonim El...y; poeta, miłośnik przyrody tatrzańskiej, jako jeden z pierwszych opiewał jej uroki w swych wierszach ( Ulewa, Limba ). Pisał też utwory o tematyce miłosnej oraz wiersze, w których nawoływał do łączenia idei postępu z poszanowaniem tradycji ( Daremne żale, Dzisiejszym idealistom, Do młodych ). 3 Kornel Makuszyński ( ) pisarz, humorysta, autor niezapomnianych powieści dla dzieci i młodzieży ( Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głową oraz cyklu przygód o Koziołku Matołku). 4 Piotr Czajkowski ( ) wybitny kompozytor rosyjski; twórca oper: Eugeniusz Oniegin, Dama Pikowa, baletów: Jezioro Łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów. Komponował też symfonie, utwory orkiestrowe, koncerty i in. 5 Henryk Michał Kamieński pseud. Filaret Prawdowski ( ). Działacz polityczny, publicysta, ekonomista i filozof. Uczestnik powstania listopadowego, które oceniał później krytycznie, wskazując na brak zaangażowania w nie chłopstwa. Zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski, wyjechał do Szwajcarii, gdzie się osiedlił.

4 W połowie października Rosjanie opuścili szkołę i rozpoczął się remont. Pierwsze zajęcia odbyły się 11 lutego 1946 roku. Jedynym nauczycielem dla 94 dzieci był kierownik szkoły. Z każdym dniem przybywało uczniów i nauczycieli. We wrześniu 1999 r. dwudziestka liczy już 718 uczniów i 45 nauczycieli, a dyrektorem szkoły jest pani Jadwiga Janiszewska. 3. PARK MARII DĄBROWSKIEJ 6 Oaza zieleni na Karłowicach, nazwana imieniem pisarki, która w latach 40-tych bywała częstym gościem we Wrocławiu. 4. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI ul. Czajkowskiego 100 Na dziedzińcu szkoły znajduje się pomnik patrona z napisem: Wierny byłem Ojczyźnie, biłem się za Nią i sto razy śmierć bym poświęcił dla Niej. (Tadeusz Kościuszko) 6 Maria Dąbrowska ( ) pisarka; czołowa przedstawicielka realistycznej prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej. Autorka powieści Noce i dnie, opowiadań Ludzie stamtąd, Gwiazda zaranna. Przez pół wieku ( ) prowadziła dzienniki będące zeszytami pomysłów literackich i bezcenną dla badacza kroniką życia prywatnego. W zeszytach tych opisuje również swój pobyt na Karłowicach przy ul. Lindego 10.

5 Pierwszą Oficerską Szkołę Piechoty przeniesiono do Wrocławia z Krakowa w kwietniu 1947 r. Od 12 X 1953 nosi imię naszego bohatera narodowego. 5. UL. PRZYBYSZEWSKIEGO 7 63 W 1910 r. zbudowano tu Królewskie Katolickie Seminarium dla Nauczycielek. W 1933r. rozpoczęto budowę Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Dzisiaj budynki te należą do Uniwersytetu Wrocławskiego. 6. WIEŻA WODOCIĄGOWA plac Gustawa Daniłowskiego 8 W czasach niemieckich plac ten nosił nazwę Grafa von Drabitiusa, który był właścicielem tego terenu. Wieżę zbudowano w 1907 r. według projektu inż. H.Masenta. Wymiary: wysokość 45m, podstawa o średnicy 8,2 m. Ta betonowa budowla na stałe wrosła w krajobraz Karłowic. Stała jest też inspiracją zaprojektowanego przez Zbigniewa Maczugę logo Karłowic. Przy placu Daniłowskiego znajdował się w latach 20-tych końcowy przystanek omnibusu, który łączył Karłowice z Wrocławiem. 7. ALEJA JANA KASPROWICZA 9 reprezentacyjna arteria dzielnicy. Przy tej ulicy zaraz po wojnie zamieszkało wielu wybitnych uczonych i ówczesnych wrocławskich notabli. Idąc aleją mijamy po drodze budynki, w których mieszkali np.: pod nr 105 inż. Jan Dziewoński (dyrektor Zakładu Wodociągów) pod nr 100 wojewoda wrocławski, Stanisław Piaskowski. 7 Stanisław Przybyszewski ( ) prozaik, dramaturg, teoretyk sztuki. Człowiek legenda. Największa osobowość Krakowa końca XIX wieku. Skandalista i nowator, buntownik i duchowy przywódca cyganerii okresu Młodej Polski. Głosił koncepcję sztuki dla sztuki, w jednym ze swoich artykułów pisał:,,sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie, jest absolutem, bo jest odbiciem absolutu duszy i sztuka stoi nad życiem. 8 Gustaw Daniłowski ( ) powieściopisarz, nowelista, poeta. W swoich utworach propagował idee rewolucji ( Z minionych dni, Jaskółka ). Był też autorem wierszowanych gawęd. 9 Jan Kasprowicz ( ) poeta, tłumacz. W sonetach,,z chałupy opisał nędzne chłopskie chaty, głód i nierówności społeczne. W dojrzałej twórczości buntował się przeciwko Bogu ( Hymny ), a u schyłku życia stworzył,,księgę ubogich, w której prezentuje postawę pokory i pogodzenia z losem. Wspaniale pisał o prostej, zwykłej wierze ludzi maluczkich, o ich rozumieniu Pana. Swojego Boga odnajdował w górach, gdzie także mieszkał. Tatrzańska przyroda i życie górali wywarły duży wpływ na jego twórczość. Do dzisiaj stoi w Zakopanem jego, udostępniony obecnie do zwiedzania, dom Harenda. Przez krótki czas poeta mieszkał także we Wrocławiu, gdzie studiował.

6 8. PLAC JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 10 Przed wojną plac ten nazywał się Markt Platz, po wojnie Plac Jerzego Żuławskiego (pisarza, kompozytora i alpinisty), później Klementa Gottwalda (pierwszego powojennego prezydenta Czechoslowacji). Największą budowlą tego placu jest Dom Kultury AGORA, którego budowę rozpoczęto w marcu 1914 roku przeznaczając go, zgodnie z zamysłem właściciela Augusta Zeila, na urządzanie uroczystości rodzinnych i społecznych. Z czasem obiekt rozbudowano. Znajdowały się tu: kręgielnia, sala ze sceną, strzelnica, piwiarnia. Ówcześni wrocławianie znali ten budynek jako Lindenhof, czyli Lipowy Dwór. Warto zaglądać do AGORY, ponieważ często organizowane są tam wystawy lokalnych twórców. Idziemy dalej aleją Kasprowicza, mijając pod nr 80 dom Launerów: Zofii nauczycielki, Adama współzałożyciela IKS Ślęża oraz dzielnicowego koła PCK. 9. ALEJA TADEUSZA BOYA-ŻELEŃSKIEGO 11 Przy tej ulicy pod numerem 3 mieszkał architekt Paweł Schmitthenner, autor koncepcji Karłowic jako miasta-ogrodu, którego główną oś stanowiła Aleja Kasprowicza (Korsoallee). Wzdłuż ulicy utworzono wspaniałe ogrody (lata ). Po obu stronach alei rozkwitały girlandy czerwonych róż zawieszonych na linach rozpiętych między drzewami. Niestety, prawie całkowicie uległy zniszczeniu podczas wojny. Do idei sprzed 90 lat nawiązała mieszkanka Karłowic, Alicja Sawicz dyrektor Gimnazjum nr 27. Uczniowie i nauczyciele tej szkoły 9 września 1999 r. zasadzili 300 róż na 300-lecie Karłowic, aby wiosną 2000 roku Aleja Kasprowicza znowu zakwitła. 10. ALEJA KASPROWICZA 64/66 Od października 1949 w jednej części budynku znajduje się szpital dla dzieci im. Janusza Korczaka, w drugiej klasztor sióstr Franciszkanek. Budynek powstał w latach jako klasztor sióstr Urszulanek. W latach siostry prowadziły w nim szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt z bogatych 10 Józef Piłsudski ( ) naczelnik państwa, mąż stanu, dowódca wojskowy. Jest autorem znanego powiedzenia: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo; zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Człowiek, który po I wojnie światowej, był jedyną osobą zdolną do zjednoczenia i odbudowania odrodzonego po 123 latach zaborów państwa. Imię marszałka nosi także główna ulica miasta. 11 Tadeusz Boy-Żeleński ( ) tłumacz literatury francuskiej, krytyk teatralny, publicysta, satyryk. Z wykształcenia lekarz. Zasłynął jako twórca kabaretowych kupletów i wierszyków. Wnikliwie analizował polskie i obce utwory literackie, pisał artykuły publicystyczne, walcząc z zakłamaniem i zacofaniem. Żył i mieszkał w Krakowie, gdzie stworzył kabaret Zielony Balonik.

7 rodzin niemieckich. Podczas wojny, od 1943 znajdował się tutaj szpital wojskowy. 1 września 1945 w budynku na terenie dzisiejszego szpitala rozpoczęła się nauka w jednej z trzech istniejących wówczas szkół. Naprzeciwko szpitala, w willi pod numerem 81 mieszkał profesor Politechniki Wrocławskiej Teodor Wróblewski, od 1945 roku dyrektor Elektrowni Miejskich we Wrocławiu. Obok, przy ulicy Potockiego 2 (róg Kasprowicza, obecnie przychodnia) zamieszkał prezydent Wrocławia dr Bolesław Drobner. Wiceprezydent Kazimierz Kuligowski osiedlił się nieopodal, w willi oznaczonej numerem 56. Jest to dom rodzinny pierwszego dziecka urodzonego w polskim Wrocławiu (25 czerwca 1945) - Anieli Kuligowskiej, obecnie Złotkowskiej. 11. UL.KAZIMIERZA PRZERWY TETMAJERA To dom Kamila Giżyckiego ( ) literata i podróżnika. Na początku I wojny światowej trafił na Syberię, gdzie wziął udział w wyprawie barona Ungerna- Sternberga. Był instruktorem w armii marszałka Czang-Tso- Lina w Mandżurii. Imię Kamila Giżyckiego nosi biblioteka osiedlowa przy placu Piłsudskiego. 12. ULICA WŁADYSŁAWA SYROKOMLI 13 1 Budynek z przeszłością, będący świadectwem zmian ustrojowych w Polsce. Najpierw znajdowała się tu mansja (mieszkanie i utrzymanie w klasztorze) księży emerytów, skonfiskowana w 1946 roku; potem siedziba komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; następnie hurtownia sztucznych kwiatów, a obecnie Zakład Szkolenia Lekarzy Rodzinnych. Przy ul. Syrokomli pod nr 20 mieszkała Stanisława Nowakowa organizatorka szkolnictwa na w powojennym Wrocławiu, nauczycielka języka polskiego, która w odpowiedzi na apel Rządu Polskiego (1926) wzywający do likwidacji analfabetyzmu na wsi,,spakowała walizeczkę i pojechała cywilizować wieś lubelską. Do Wrocławia trafiła w 1945 r. i została zapamiętana przez swoich uczniów jako osoba obdarzona niezwykłym darem oddziaływania na ludzi. Jej mąż, Władysław Nowak, organizował spółdzielczość nauczycielską założył pierwszy sklep spożywczy i pierwszą księgarnię u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Prusa. 12 Kazimierz Przerwa-Tetmajer ( ) poeta, czołowy liryk Młodej Polski (okresu literackiego końca XIX wieku). W swoich wierszach opiewał miłość i Tatry. Jako prozaik zasłynął cyklem pełnych humoru i ludowych mądrości, opowiadających przygody gazdów i zbójników gawęd góralskich Na skalnym Podhalu. 13 Władysław Syrokomla, właściwie Ludwik Kondratowicz ( ) poeta, działacz niepodległościowy na Wileńszczyźnie (więziony za udział w manifestacjach patriotycznych). Prawie całe życie spędził na wsi. Pisał wiersze polityczne i liryczne, utwory sceniczne o tematyce współczesnej i historycznej, opowieści biograficzne.

8 13. ALEJA KASPROWICZA 44 Zaraz po wojnie znajdowała się tu siedziba naczelnika Miejskiego Urzędu Obwodowego. Do VI Obwodu miasta Wrocławia należały Karłowice wraz z Różanką, Polanką, Poświętnem, Osobowicami i częścią Kowal. Pierwszym naczelnikiem był Andrzej Jochelson prawnik, historyk sztuki, pisarz, pionier Wrocławia, autor pierwszego wydanego po wojnie (1946 r.) przewodnika po naszym mieście. 14. KLASZTOR I KOŚCIÓŁ OJCÓW FRANCISZKANÓW Budowę klasztoru w stylu neogotyckim rozpoczęto w 1895 roku, a kościoła w 1899 r. Przed kościołem znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego i świętego Franciszka. Na słupach dzielących attykę stoją figury: po lewej św. Jadwigi, po prawej św. Anny Samotrzeciej, natomiast na końcach muru przedsionka figury św. Franciszka i św. Antoniego wszystkie dłuta Mirosława Kopera. W fasadzie, nad attyką, znajduje się rozeta w ostrołukowym obramowaniu. Wnętrze trzynawowego kościoła zwieńczone jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przez wiele lat kościół pozbawiony był wieży, którą w lutym 1945 r. zburzyli hitlerowcy, spodziewając się głównego natarcia na miasto od wschodu i północy. Zlikwidowali w ten sposób punkt orientacyjny dla Rosjan. Wieżę zrekonstruowano i postawiono na kościele 8 września 1979 roku. W kościele Św. Antoniego odbył się pierwszy polski ślub w powojennym Wrocławiu. Państwo Felicyta i Edward Damczykowie świętowali zawarcie małżeństwa 16 września 1945 r. w domu weselnym przy ul. Wincentego Pola 20. W 1954r. część budynków klasztornych odebrano Zakonowi i przeznaczono na cele szkolne. Mieściło się tu X Liceum Ogólnokształcące ( ), Szkoła Podstawowa nr 67 oraz Urząd Dzielnicowy Psie-Pole ( ).

9 W 1993 X LO przeprowadziło się do nowowybudowanego budynku przy ul. Pieszej. Przez wiele lat proboszczem parafii był ojciec Antoni Dudek Wrocławianin Roku 1995, zdobywca tzw. Wielkiej Wrocławskiej, miłośnik Karłowic. O talentach organizatorskich ojca Antoniego p. Aniela Złotkowska napisała: No i któraż to dzielnica posiada tak niezwykłego duszpasterza, jak o. Antoni Dudek, który to, oprócz standardowych umiejętności przewodnika duchowego parafii, potrafi równie zręcznie zorganizować nocne czuwanie na wałach podczas powodzi, przyjęcie dla WSZYSTKICH parafian z okazji 100-lecia parafii karłowickiej, jak i przedstawienie dla dzieci na wrocławskim rynku z panem prezydentem Zdrojewskim w roli wilka z Gubbio. Okolice kościoła to również miejsce szczególnego znaleziska geologicznego. Podczas prowadzonych przed kilku laty prac ziemnych w głębokich wykopach odkryto skamieniałe pnie dębów bezszypułkowych, które przeleżały pod ziemią, bez dostępu powietrza, kilka tysięcy lat. Czarne dęby i unikatowa skamieniała huba to pamiątki z pradawnego lasu sprzed około 5000 lat. Drewno tych dębów, przekazane przez docenta dr hab. Marka W. Lorenca z Karłowic, posłużyło rzeźbiarzowi Stanisławowi Podwysockiemu z Gdańska do wykonania rzeźby daru Kaszubów dla Papieża Jana Pawła II. 15. UL. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO 14 Dom nr 10 to miejsce spotkań elity intelektualnej Wrocławia. Po wojnie zamieszkiwali w nim prof. Jerzy Kowalski prorektor, współzałożyciel Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z żoną Anną Kowalską pisarką, współredaktorką Zeszytów Wrocławskich, autorką Uliczki klasztornej, opowiadania, którego akcja osnuta jest na tle życia pierwszych rodzin osiadłych w powojennym Wrocławiu. Później zamieszkał w nim prof. Czesław Hernas wybitny znawca kultury baroku, laureat (styczeń 1997 roku) nagrody Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku za prace naukowe w dziedzinie literatury, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UWr. Mieszkała tutaj również jego żona Maria Hernasowa długoletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 20, autorka wielu niekonwencjonalnych opracowań metodycznych. W tym domu wielokrotnie gościli: autorka Nocy i dni Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Czesław Miłosz i Kazimiera Iłłakowiczówna. Dom pod nr 11 zamieszkiwali profesorostwo Ewa i Karol Maleczyńscy. Wybitni historycy, wychowawcy badaczy dziejów Śląska, autorzy wielu książek, m. in. pierwszej polskiej historii Wrocławia. 14 Samuel Bogumił Linde ( ) autor Słownika języka polskiego. Był członkiem Dyrekcji Edukacji Narodowej, prezesem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych.

10 Wracamy na Aleję Kasprowicza, zatrzymujemy się obok domów, w których mieszkali: pod nr 17 prof. dr Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu we Wrocławiu, prezes Stronnictwa Demokratycznego, zastępca przewodniczącego Rady Państwa w latach ; pod nr 20 prof. Antoni Knot, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, współzałożyciel Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, autor i redaktor wielu wydawnictw naukowych; pod nr 22 prof. Edward Zubik, biolog, absolwent Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, asystent prof. Weigla, w czasie wojny żołnierz Armii Krajowej; po wojnie należał do grupy uczonych organizujących uczelnie wrocławskie; działacz i były prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia; współinicjator akcji odzyskania skarbów wawelskich z Kanady. 16. SALONIK TRZECH MUZ ul. Zawalna 7 Rozpoczął działalność 14 września 1998 r. pod patronatem spółdzielni mieszkaniowej Wrocławski Dom. Zapewnia kulturalną rozrywkę mieszkańcom osiedla i jest miejscem prezentacji prac wrocławskich plastyków, poetów i muzyków. 17. SŁUP GRANICZNY MIASTA Ustawiony w 1901 roku. Ma kształt kamiennej kolumny na kwadratowej bazie, z kwadratową głowicą zwieńczoną kulą. Na głowicy widnieją cztery elementy herbu Wrocławia: - lew czeski z koroną na głowie, - czarny orzeł z przepaską na piersi symbol Piastów Śląskich, - głowa św. Jana Ewangelisty na odwróconej koronie, - litera W jako inicjał imienia założyciela Wrocławia, księcia czeskiego Wratysława, który kazał wznieść pierwszy gród na wyspie odrzańskiej Ostrowie Tumskim.

11 18. MIEJSCE ZNALEZISK ARCHEOLOGICZNYCH Pisana historia Wrocławia trwa już tysiąc lat. Thietmar, niemiecki kronikarz, opisując utworzenie metropolii gnieźnieńskiej (1000 r.), wspomina o podporządkowaniu jej biskupów, m. in. Jana wrocławskiego. Johannes Wratislaviensis te słowa uważane są za pierwszą pisemną wzmiankę o Wrocławiu. Jednak pradzieje miasta liczą więcej lat. Pierwsze stałe osiedla powstały w okresie młodszej epoki kamienia, lat p.n.e. Pomiędzy mostami Trzebnickim i Osobowickim podczas prac pogłębiających koryto Odry znaleziono czółna oraz przedmioty z epoki kamienia i brązu młotek, sztylet, grot włóczni, garnek i tulejkę. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się przeprawa przez Odrę. 19. KRZYŻ NA ODRZE Ten dziesięciometrowy krzyż ustawiono 28 maja 1998 r. jako podziękowanie za trzystulecie Karłowic i ocalenie od powodzi 1997r. Niebieskim kolorem zaznaczono na krzyżu poziom wody podczas powodzi. Tekst opracowany na podstawie wydawnictw: 1. Janusz Czerwiński Wrocław przewodnik turystyczny. 2. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Klasztor, kościół i parafia na Karłowicach. 3. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Raptularz z Karłowic. 4. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Wrocław Karłowice Maczuga Zbigniew: 300 lat Karłowic. 6. Rysunki pochodzą ze zbiorów ojca Antoniego Dudka.

1 Maria Zduniak Ukończyła studia w zakresie teorii muzyki i gry na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu (1961), a także w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe.

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku GRUPA A 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Po upadku powstania styczniowego rząd rosyjski nadał Polakom autonomię. Celem działań

Bardziej szczegółowo

nauczyciel naszej szkoły

nauczyciel naszej szkoły Pan Apolinary Nosalski - poeta, pisarz i nauczyciel naszej szkoły Praca zbiorowa Urodził się 22 czerwca 1930 roku we wsi Brudno koło Parczewa. Po ukończeniu w 1944 r. Szkoły Powszechnej w Koczergach kontynuował

Bardziej szczegółowo

Trzebnica. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków. pod redakcją Leszka Wiatrowskiego. Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia

Trzebnica. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków. pod redakcją Leszka Wiatrowskiego. Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia Trzebnica Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków pod redakcją Leszka Wiatrowskiego Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia Spis treści Przedmowa (Henryk Jacukowicz) 5 Wstęp (Jerzy Kos, Leszek

Bardziej szczegółowo

Ogromne znaczenie w twórczości pisarki mają takie nowele jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych.

Ogromne znaczenie w twórczości pisarki mają takie nowele jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych. Maria Konopnicka Urodziła się 23 maja 1842r. w Suwałkach. Była przede wszystkim poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła

Bardziej szczegółowo

GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA

GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA GRA MIEJSKA ŚLADAMi LubLinA Lublin Lublin od wieków stanowił polska bramę na wschód i przez cały okres swego istnienia wielokrotnie wpisywał się w polskie kroniki. Początki osadnictwa na wzgórzach, które

Bardziej szczegółowo

Marzanna Wolska Gra miejska z pazurem odkrywamy Karłowice DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE

Marzanna Wolska Gra miejska z pazurem odkrywamy Karłowice DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE Szkoła nie może być manufakturą produkującą tłumy robotów-przeciętniaków, bo oni zasilą szeregi bezrobotnych. Szkoła

Bardziej szczegółowo

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IKz6g123. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IKz6g123. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW IKz6g123 ZDS WIL PW mgr inż. Stanisław Żurawski Zagadka IKz6g123 ULICA LICZY SOBIE OKOŁO 240 LAT A JEJ NAZWA O POŁOWĘ MNIEJ. JEST ULICĄ W MIARĘ DŁUGĄ. ZABUDOWA KIEDYŚ I OBECNIE BARDZO RÓŻNORODNA, OD ZWARTYCH

Bardziej szczegółowo

HISTORIA SZKOŁY 1 DEKADA - LATA

HISTORIA SZKOŁY 1 DEKADA - LATA HISTORIA SZKOŁY 1 DEKADA - LATA 1954-1963 1 września 1954r. rozpoczyna pracę Szkoła Podstawowa i X Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu-Karłowicach. Decyzją ówczesnych władz miasta na siedzibę szkoły przeznaczono

Bardziej szczegółowo

Alwernia. Moja Mała Ojczyzna. Opracowała: Karolina Hojowska

Alwernia. Moja Mała Ojczyzna. Opracowała: Karolina Hojowska Alwernia Moja Mała Ojczyzna Opracowała: Karolina Hojowska Nazywam się Karolina Hojowska, mam trzynaście lat i mieszkam w Alwerni. Tutaj też chodzę do Szkoły Podstawowej, jestem uczennicą klasy szóstej.

Bardziej szczegółowo

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!!

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! 1 1. Podaj imię i nazwisko burmistrza Gostynia i starosty Powiatu Gostyńskiego.

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Autor dzieła O obrotach sfer niebieskich, najsłynniejszy uczeń

Bardziej szczegółowo

Pomniki i tablice. Toruń. Zbigniew Kręcicki

Pomniki i tablice. Toruń. Zbigniew Kręcicki Zbigniew Kręcicki Pomniki i tablice Toruń Po lewej. Plac Rapackiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka nastąpiło 15 sierpnia 2000 r. w 80. rocznicę bitwy warszawskiej. Po prawej. Pierwszy, tymczasowy

Bardziej szczegółowo

POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944)

POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944) POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944) Prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża ( 26.05.1936 11.05.1937 ) Inżynier, działacz państwowy II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm

Bardziej szczegółowo

WŁADYSŁAW KLIMEK. Pedagog, naukowiec, społecznik. Monika Markowska Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.

WŁADYSŁAW KLIMEK. Pedagog, naukowiec, społecznik. Monika Markowska Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. WŁADYSŁAW KLIMEK Pedagog, naukowiec, społecznik Monika Markowska Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. Władysław Edward Klimek urodził się 17 grudnia 1927 roku w Bakanowie koło Baranowicz. Tam

Bardziej szczegółowo

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne

Bardziej szczegółowo

Sławni Polscy Fizycy i Matematycy. Matematycy Fizycy Najważniejsi

Sławni Polscy Fizycy i Matematycy. Matematycy Fizycy Najważniejsi Sławni Polscy Fizycy i Matematycy Matematycy Fizycy Najważniejsi Matematycy Mikołaj Kopernik Stefan Banach Jan Śniadecki Stanicław Saks Leon Chwistek Władysław Ślebodziński Mikołaj Kopernik 19 lutego 1473-24

Bardziej szczegółowo

Pielęgnując przeszłość, kształcimy ku przyszłości I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE

Pielęgnując przeszłość, kształcimy ku przyszłości I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE Pielęgnując przeszłość, kształcimy ku przyszłości I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE Projekt: Szkolne jubileusze Historia szkoły Początki szkoły sięgają II połowy XIX wieku, kiedy

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ

HENRYK SIENKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916 Wczesne lata Urodzony w Woli Okrzejskiej Rodzina zubożała szlachta Jeden z sześciorga dzieci Od 1861 roku w Warszawie Gimnazjum w Warszawie Posada guwernera Studia: medycyna

Bardziej szczegółowo

Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu

Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu swoją obecną siedzibę przy ul. Wawel 13 zajmuje od 1924 roku. Fragment internetowego

Bardziej szczegółowo

Konkursu historycznego

Konkursu historycznego Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie Ul. Ku Słońcu 124 Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Organizują Drugą edycję Konkursu historycznego

Bardziej szczegółowo

OGŁOSZENIE. Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim ogłasza POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY (konkurs wiedzy)

OGŁOSZENIE. Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim ogłasza POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY (konkurs wiedzy) OGŁOSZENIE Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim ogłasza POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNY (konkurs wiedzy) Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Mińskiego, Muzeum

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ 2014 r. 3 odznaka srebrna i złota Dodatkowo: PAŁAC SZTUKI Towarzystwo Przyjaciół 3 wszystkie odznaki

STYCZEŃ 2014 r. 3 odznaka srebrna i złota Dodatkowo: PAŁAC SZTUKI Towarzystwo Przyjaciół 3 wszystkie odznaki STYCZEŃ 2014 r. Załącznik nr 1 Lp. Data Dzień Temat Liczba 1. 25 stycznia Sobota MUZEUM KATEDRALNE 3 odznaka brązowa Zwiedzamy kościół pw. Św. Św. Piotra i Pawła Dodatkowo: PAŁAC SZTUKI Towarzystwo Przyjaciół

Bardziej szczegółowo

Nasz adres: Kraków ul. Akacjowa 5 tel./fax:

Nasz adres: Kraków ul. Akacjowa 5 tel./fax: Nasz adres: Kraków ul. Akacjowa 5 tel./fax: 12-412-33-63 Gmach Liceum Przed Liceum znajduje się pomnik patrona szkoły- księdza Stanisława Konarskiego, pijara, wybitnego reformatora szkolnictwa doby stanisławowskiej.

Bardziej szczegółowo

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Pałac na Wyspie Pałac Myślewicki Biały Domek Stara Pomarańczarnia Podchorążówka Stara Kordegarda Amfiteatr Stajnie i wozownie Wejścia do Łazienek Królewskich 2 3 O CO TU CHODZI? Kto

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C.

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Rozdział II. Za wolną Polskę GRUPA A 0 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Wykrzyknąłem z uniesieniem [ ]: Niech żyje Polska wolna, cała i niepodległa!, co w ogóle

Bardziej szczegółowo

Antoni Guzik. Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży

Antoni Guzik. Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży Antoni Guzik Antoni Guzik Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży Docent Antoni Guzik urodził się 7 kwietnia 1925 r. w Izydorówce, w dawnym województwie stanisławowskim. Szkołę

Bardziej szczegółowo

II TARNOWSKI KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II TARNOWSKI KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. Józef Piłsudski II TARNOWSKI

Bardziej szczegółowo

Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno

Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno Publikacje dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, Gniezno Encyklopedia Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej Jednotomowa encyklopedia stanowiąca kompendium wiedzy o Gnieźnie i regionie.

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 24 września 2014 r.

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 24 września 2014 r. ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 04 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 4 września 04 r. ) język polski historia i WOS matematyka przedm. przyrodn. Województwo:

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO

MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO WARSZAWA KRAKÓW: INSTYTUT HISTORII NAUKI PAN, 2015 ISBN 978-83-86062-23-2 Życiorys Bolesław Szymon Romanowski urodził

Bardziej szczegółowo

Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska

Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska Sytuacja polityczna Po zwycięstwie Ligi Katolickiej w bitwie pod Białą Górą niedaleko Pragi w 1620 roku rządy zostały przejęte przez Ferdynanda II. (1620-1637).

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Pierwszy król Polski, który pochodził z dynastii Piastów to:

Bardziej szczegółowo

Nazwa i opis przedmiotu

Nazwa i opis przedmiotu Przedwojenna fotografia przedstawiające płytę żorskiego rynku. 1. przedwojenna przedstawiająca portret zbiorowy komendantów żorskiej policji. 2. z ok XIX/XX wieku. Portret, sepia. 3. z ok XIX/XX wieku.

Bardziej szczegółowo

Ziemia świętokrzyska (historia, ludzie, przyroda) w utworach Stefana Żeromskiego

Ziemia świętokrzyska (historia, ludzie, przyroda) w utworach Stefana Żeromskiego Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Ziemia świętokrzyska (historia, ludzie, przyroda) w utworach Stefana Żeromskiego Wybór i opracowanie Małgorzata Pronobis Kielce 2004 2 1. Adamczyk, Zdzisław

Bardziej szczegółowo

Oc O ho h t o a t SKPT WARSZAWA

Oc O ho h t o a t SKPT WARSZAWA Ochota Ulica Grójecka Karczma Ochota Najstarsze osady Raków Okęcie Stanclewicze(Szczęśliwice) Do wieku XIX Oś Stanisławowska Rogatki Jerozolimskie Rogatki Jerozolimskie Rogatki Jerozolimskie XIX wiek

Bardziej szczegółowo

Szkoła znana i nieznana. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Szkoła znana i nieznana. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach 1 Szkoła znana i nieznana Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach 2 ocalić od zapomnienia K.I. Gałczyński 1894 - c.k. Szkoła Kowalska 2011 - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI

PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI PROGRAM STRAŻNICY PAMIĘCI Placówka Zespół Szkół Geodezyjno Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie Adres ul. J.Lea 235; 30-133 Kraków Telefon 126374669 Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za Irena Biel

Bardziej szczegółowo

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (32-33), 214-217 2011 FIDES Biuletyn Bibliotek

Bardziej szczegółowo

Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca:

Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca: Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca: 1. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Miejski w Łęczycy ul. Zachodnia 8, 99-100 Łęczyca, tel. (024) 721 03 51 Prezes: Tadeusz Grzelak,

Bardziej szczegółowo

Stanisław Czernik - twórca autentyzmu.

Stanisław Czernik - twórca autentyzmu. 19.04.2012 Stanisław Czernik - twórca autentyzmu. autor: zanetakrzyzostaniak Stanisław Czernik był poetą, powieściopisarzem, dramaturgiem, eseistą i publicystą. Uznany został za twórcę nowego nurtu, zwanego

Bardziej szczegółowo

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE SPIS NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi nowościami dostępnymi w bibliotece szkolnej. Są wśród nich między innymi pomoce dla nauczycieli oraz nowości czytelnicze zakupione

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2016 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2016 r. )

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2016 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2016 r. ) ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 216 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 216 r. ) Województwo: DOLNOŚLĄSKIE 22194 18285 9 99 61,4 69,9 52,5,6 6,5 52,5,,, 4137 3919

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2015 r. )

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2015 r. ) Województwo: DOLNOŚLĄSKIE 22497 18305 41 63 66,0 72,7 59,0 78,1 70,8 66,9 3971 74,5 78,7 70,0 3740 85,7 187 86,3 44 67,5 3971 3740 187 44 74,5 78,7 70,0 85,7 86,3 67,5 SZKOŁY STOWARZYSZENIA EDUKACYJNEGO

Bardziej szczegółowo

Monika Markowska. Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji.

Monika Markowska. Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji. Monika Markowska Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji. Przy prezentacji wykorzystano m.in.: zbiory Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Kroniki Komendy Hufca

Bardziej szczegółowo

CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze)

CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze) PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W KOLE 62-600 Koło, ul. Toruńska 60 tel. (0-63) 2721261 e-mail kolo@pbpkonin.pl www.pbpkonin.pl CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze)

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 1 lipca 2015 r.

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 1 lipca 2015 r. ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 0 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień lipca 0 r. ) język polski historia i WOS matematyka przedm. przyrodn. Województwo: DOLNOŚLĄSKIE

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM GRUDZIEŃ 2016 r. 2 grudnia 75. rocznica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego ( ), marszałka Polski, działacza politycznego

KALENDARIUM GRUDZIEŃ 2016 r. 2 grudnia 75. rocznica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego ( ), marszałka Polski, działacza politycznego 1 grudnia Światowy Dzień Walki z Aids KALENDARIUM GRUDZIEŃ 2016 r. 2 grudnia 75. rocznica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego (1886-1941), marszałka Polski, działacza politycznego 3 grudnia Międzynarodowy Dzień

Bardziej szczegółowo

załącznik nr 2 do GPOnZ miasta Kościerzyna na lata

załącznik nr 2 do GPOnZ miasta Kościerzyna na lata załącznik nr 2 do GPOnZ miasta Kościerzyna na lata 2015-2018 Zestawienie zabytków nieruchomych wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Kościerzyna wg adresów i dat powstania L.P. ULICA OBIEKT /

Bardziej szczegółowo

fot. Wilhelm Brauer, Helmut Brauer

fot. Wilhelm Brauer, Helmut Brauer fot. Wilhelm Brauer, Helmut Brauer Pastor Wilhelm Brauer był zwierzchnikiem obornickiej parafii ewangelickiej, i gospodarzem kościoła ewangelickiego, w latach 1933-1945 ale i historykiem opisującym czasy,

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI ZE SPRAWDZIANU 2013 WEDŁUG SZKÓŁ ( arkusz standardowy S-1-132, stan na dzień 17 czerwca 2013 r. )

ŚREDNIE WYNIKI ZE SPRAWDZIANU 2013 WEDŁUG SZKÓŁ ( arkusz standardowy S-1-132, stan na dzień 17 czerwca 2013 r. ) ( arkusz standardowy S--32, stan na dzień czerwca 203 r. ) wynik w pkt według umiejętności Województwo: DOLNOŚLĄSKIE MIASTO WROCŁAW MIASTO WROCŁAW 23 23,,3,, 2, 3, 2,2,, 2,, 2,2,0,, 2,, SZKOŁY STOWARZYSZENIA

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolski Konkurs Aktywny zuch, harcerz i uczeń w szkole II edycja r r. KARTA PRACY nr 2b

Ogólnopolski Konkurs Aktywny zuch, harcerz i uczeń w szkole II edycja r r. KARTA PRACY nr 2b Ogólnopolski Konkurs Aktywny zuch, harcerz i uczeń w szkole II edycja 19.01. 2016 r. - 19.06. 2016 r. KARTA PRACY nr 2b ZADANIE 2 - Mapa pamięci o miejscach i bohaterach stworzenie mapki z zaznaczeniem

Bardziej szczegółowo

HISTORIA SZKOLNICTWA W GOCZAŁKOWICACH

HISTORIA SZKOLNICTWA W GOCZAŁKOWICACH HISTORIA SZKOLNICTWA W GOCZAŁKOWICACH Początki szkolnictwa 1625 - pierwsza wzmianka o nieznanym z imienia nauczycielu szkoły goczałkowickiej 1690 z protokołu wizytacji wiemy, że istniał już budynek szkolny

Bardziej szczegółowo

1000 i 50 LAT CHRZTU POLSKI REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO. Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich

1000 i 50 LAT CHRZTU POLSKI REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO. Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich Urząd Miasta Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury Tomaszów Lubelski W ramach programu Chrzest 966. 1000 i 50 LAT CHRZTU POLSKI REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO Początki chrześcijaństwa na

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W KOLE 62-600 Koło, ul. Toruńska 60 tel. (0-63) 2721261 e-mail kolo@pbpkonin.pl www.pbpkonin.pl Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość (bibliografia

Bardziej szczegółowo

Szkoły imienia Jacka Kuronia

Szkoły imienia Jacka Kuronia Jacek Jan Kuroń (ur. 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie) polski polityk, jeden z przywódców opozycji w okresie PRL, historyk, działacz tzw. Czerwonego Harcerstwa, współzałożyciel KOR,

Bardziej szczegółowo

Anna Wysocka Angelika Miezio Alicja Wysocka

Anna Wysocka Angelika Miezio Alicja Wysocka Anna Wysocka Angelika Miezio Alicja Wysocka MAPA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO Tu mieszkamy - Raszowa ZABUDOWANIA DOMY MIESZKALNE-57 ZABUDOWANIA GOSPODARCZE-42 NAJSTARSZA OSOBA URODZONA W RASZOWEJ ROZALIA

Bardziej szczegółowo

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka Najsłynniejsze polskie cmentarze Wirtualny przewodnik polskiego dziecka Cmentarz dla Polaków Miejsce, gdzie chowa się zmarłych Miejsce, skąd czerpie się informacje o historii Miejsce, gdzie podtrzymuje

Bardziej szczegółowo

SUPRA BROKERS F334. Nazwa jednostki Adres Inne lokalizacje

SUPRA BROKERS F334. Nazwa jednostki Adres Inne lokalizacje Załącznik nr 9 do SIWZ 134/8/12/211/NO/ Zamawiający: Nazwa: Prezydent Miasta Legnicy działający w imieniu Gminy Adres siedziby (dyrekcji): Gmina siedziba Urząd Miasta Legnicy, 5922, Plac Słowiański 8 NIP:

Bardziej szczegółowo

Trasa wycieczki: Biała Piska - małe mazurskie miasteczko. czas trwania: 3 godziny, typ: piesza, liczba miejsc: 7, stopień trudności: bardzo łatwa

Trasa wycieczki: Biała Piska - małe mazurskie miasteczko. czas trwania: 3 godziny, typ: piesza, liczba miejsc: 7, stopień trudności: bardzo łatwa Trasa wycieczki: - małe mazurskie miasteczko czas trwania: 3 godziny, typ: piesza, liczba miejsc: 7, stopień trudności: bardzo łatwa Opis wycieczki to małe miasteczko w powiecie piskim. Gdybyście byli

Bardziej szczegółowo

POLANICA-ZDRÓJ WCZORAJ I DZIŚ

POLANICA-ZDRÓJ WCZORAJ I DZIŚ POLANICA-ZDRÓJ WCZORAJ I DZIŚ Tom I. Księga pamiątkowa 1347-1946 Zawiera 602 strony. Wydawca: Towarzystwo Miłośników Polanicy, 57-320 Polanica-Zdrój, ul. Dąbrowskiego 3 Nowa Ruda Polanica-Zdrój, styczeń

Bardziej szczegółowo

GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI

GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym pod Mielcem urodził się Władysław Sikorski. Był trzecim dzieckiem Emilii i Tomasza Sikorskich. Wcześniej młoda para wyprowadziła

Bardziej szczegółowo

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI Ewelina Sobczyk - Podleszańska Stanisław stan się sławny Mateusz dar Boga Ignacy ognisty Józef niech Bóg pomnoży Stanisław Wyspiański

Bardziej szczegółowo

Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami

Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami zestawienie bibliograficzne w wyborze Wybór i opracowanie Marta Boszczyk, Bożena Lewandowska Kielce 2011 1. Anar : Marszałek

Bardziej szczegółowo

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1 Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1 Zdjęcie 1 Rok 1938, 26 stycznia. Od lewej stoją Weronika Ciszewska 1, Feliks Wójciuk (z pola), Zofia Surma (ze zbiorów Ryszarda Karczmarczuka, autor Zakład Fotograficzno-

Bardziej szczegółowo

j. niemiecki podst. rozsz. 57,4 62,6 47,4 38,1 3808 56,3 4103 73,5 266 49,5 386 64,0 49,5 64,0 73,5 56,3 24,0 40,6 70,8 43,8 96,2 89,7 98,0 95,0

j. niemiecki podst. rozsz. 57,4 62,6 47,4 38,1 3808 56,3 4103 73,5 266 49,5 386 64,0 49,5 64,0 73,5 56,3 24,0 40,6 70,8 43,8 96,2 89,7 98,0 95,0 ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 03 WEDŁUG GMIN, POWIATÓW I WOJEWÓDZTW ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień lipca 03 r. ) język polski historia i WOS matematyka przedm.

Bardziej szczegółowo

15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy.

15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy. Po drugiej stronie miedzy. Konferencja poświęcona pamięci Józefa Rybińskiego 15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy.

Bardziej szczegółowo

ZAŁOGA Nr. MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE

ZAŁOGA Nr. MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE Zestaw pytań nr 1 ZAŁOGA Nr MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE 1. Jaki napis znajduje się na rzeźbie przy wejściu do Muzeum? (10 pkt)...... 2. W zbiorach Muzeum mamy wiele cennych pamiątek, w tym

Bardziej szczegółowo

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IK-finał. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IK-finał. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW IK-finał ZDS WIL PW mgr inż. Stanisław Żurawski Piękno ulicy skończyło się wraz z końcem II wojny światowej. Jaka była to wspaniała ulica, pokazują stare fotografie oraz nieliczne odbudowane kamienice.

Bardziej szczegółowo

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Filia w Świdnicy Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej Opracowanie Agnieszka Nawrocka Katarzyna Giedrys-Woźny Świdnica 2015 Na zjeździe założycielskim,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku Cele edukacyjne 1. Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej. 2. Rozwijanie

Bardziej szczegółowo

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Imię i nazwisko Szkoła.. 1. W którym roku uchwalono konstytucję kwietniową?... 2. Podaj lata, w jakich Piłsudski był Naczelnikiem Państwa?... 3. W jakiej tradycji

Bardziej szczegółowo

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera.

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. ZBIÓR WIERSZY TOM I Szczepan Polachowski Aspiration sp. z o.o. ul. Żwirki i Wigury 17 62-300

Bardziej szczegółowo

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1 Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1 Zdjęcie 1 Rok 1951. Uczniowie 1 klasy V z nauczycielami (zdjęcie ze zbiorów Anny i Mirosława Gąska). W trzeci rzędzie stoją/siedzą od lewej: n, n, n, n, małe dziecko,

Bardziej szczegółowo

Uroczystości Dnia Sybiraka.

Uroczystości Dnia Sybiraka. Uroczystości Dnia Sybiraka. W dniach 16 17 września 2012r. odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka, w których uczestniczyła Pani Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty. Podobnie jak w latach poprzednich

Bardziej szczegółowo

Historia szkoły w Jerzykowie

Historia szkoły w Jerzykowie Historia szkoły w Jerzykowie Szkoła w Jerzykowie została zbudowana w roku 1905. Nauka rozpoczęł ęła się 22 sierpnia 1905 roku. Pierwszym nauczycielem był Niemiec ewangelik Scholz, który przybył tu z Pruszewca.

Bardziej szczegółowo

wyliczanki, zagadki, rymowanki

wyliczanki, zagadki, rymowanki RÓŻNE POMYSŁY NA MŁODE UMYSŁY Przedszkola, klasy 1 3 SP 1. Ułóż rymowankę dotyczącą Wrocławia, możesz przedstawić ją w formie rapowanki. 2. Ułóż puzzle i podaj nazwę zabytku, który przedstawia (puzzle

Bardziej szczegółowo

KATOLICKI CMENTARZ PARAFIALNY

KATOLICKI CMENTARZ PARAFIALNY KATOLICKI CMENTARZ PARAFIALNY przy ul. Opolskiej ( Oppelner Strasse ) na Księżu Małym ( Klein Tschansch ) we Wrocławiu Widok na aleję główną Cmentarza Parafialnego przy ul. Opolskiej ( Oppelner Strasse

Bardziej szczegółowo

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Program szkoły zakłada wychowanie i przygotowanie człowieka do rozumienia otaczającego go świata. Człowiek

Bardziej szczegółowo

PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI

PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI Nr 20 MAJ 2015 PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI KALENDARIUM 1 maja 1992 Urodził się Piotr Czapla 1 maja 1874 Urodziła się Zofia Kapral c. Andrzeja

Bardziej szczegółowo

Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul Dworcową do mostu.

Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul Dworcową do mostu. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA ŻYWIEC-ZABŁOCIE TRASA św. STANISŁAWA 38km, 850m przewyższenia Żywiec Zabłocie kościół pw. św. Floriana Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul

Bardziej szczegółowo

Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM

Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM ekslibrisy stomatologów w zbiorach biblioteki akademii medycznej we wrocławiu W skład bogatej kolekcji zbiorów specjalnych Biblioteki Akademii Medycznej we Wrocławiu wchodzą,

Bardziej szczegółowo

Własność : Anny i Szczepana Polachowskich

Własność : Anny i Szczepana Polachowskich 1 Opracowanie: Anna Polachowska Korekta: Anna i Szczepan Polachowski Okładka : Anna Polachowska Zdjęcia wykorzystane do tej książki są autorstwa : Anna i Szczepana Polachowskich I pochodzą z własnej kolekcji

Bardziej szczegółowo

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. JANUSZ KORCZAK Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor padoktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince)

Bardziej szczegółowo

1. Zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach. 2. Zwiedzanie klasztoru 3. Spacer po przypałacowym parku

1. Zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach. 2. Zwiedzanie klasztoru 3. Spacer po przypałacowym parku 1. Zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach 2. Zwiedzanie klasztoru 3. Spacer po przypałacowym parku 4. Zawody cysterskie 5. Zwiedzanie Stacyjkowa 6. Zabawa w parku linowym Kościół

Bardziej szczegółowo

Bibliografia publikacji Profesora Lecha Mokrzeckiego za lata 2005 2015 (opracowali Tomasz Maliszewski, Mariusz Brodnicki)... 32

Bibliografia publikacji Profesora Lecha Mokrzeckiego za lata 2005 2015 (opracowali Tomasz Maliszewski, Mariusz Brodnicki)... 32 Spis treści Wstęp... 11 Kazimierz Puchowski, Józef Żerko Profesor Lech Marian Mokrzecki badacz dziejów nauki, kultury i oświaty... 17 Doktorzy wypromowani przez Profesora Lecha Mokrzeckiego (opracował

Bardziej szczegółowo

Koło historyczne 1abc

Koło historyczne 1abc Koło historyczne 1abc Autor: A.Snella 17.09.2015. Zmieniony 05.10.2016.,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.'' JÓZEF

Bardziej szczegółowo

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Data Miejsce obchodów Forma obchodów 4 kwietnia Szkoła Policji Posadzenie Dębów Pamięci i odsłonięcie

Bardziej szczegółowo

Dzień Regionu w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II. Plan przebiegu podchodów O perłę Daisy

Dzień Regionu w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II. Plan przebiegu podchodów O perłę Daisy Dzień Regionu w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II Cele: Kształtowanie tożsamości młodego człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą, świadomego swych obowiązków wobec małej ojczyzny -Uczniowie

Bardziej szczegółowo

30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi.

30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi. Szanowni Państwo, 30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi. Oficjalne otwarcie ścieżki nastąpiło podczas uroczystych obchodów

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013 Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Kobiety irytujące i intrygujące w literaturze polskiej. Oceń postawy i zachowania wybranych bohaterek. 2. Poezja

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA Scenariusz i prowadzenie - Elżbieta Bełz Dekoracje - Lidia Zasada, Justyna Goch Opracowanie muzyczne - Magdalena Witkowska Pokaz slajdów

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI Organizowanego przez Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II i Gimnazjum SPSK w Modzerowie DATA I MIEJSCE

Bardziej szczegółowo

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Żył w latach 1805 1875; Prozaik, poeta, dramaturg i baśniopisarz duński; W wieku 14 lat, po śmierci ojca, we wrześniu

Bardziej szczegółowo

Pseudonim Janasz Korczak, Henryk używa po raz pierwszy w 1898 r. podczas udziału w konkursie dramatycznym imienia Jana Paderewskiego.

Pseudonim Janasz Korczak, Henryk używa po raz pierwszy w 1898 r. podczas udziału w konkursie dramatycznym imienia Jana Paderewskiego. Janusz Korczak Informacje 22.VI.1878 r. (lub 1879 r.) w Warszawie urodził się Henryk Goldszmit. Był synem Cecylii z Gębickich i adwokata Józefa Goldszmita. Mając osiem lat Henryk rozpoczyna naukę w szkole

Bardziej szczegółowo

Polscy Nobliści. kandydaci na patrona Naszej Szkoły

Polscy Nobliści. kandydaci na patrona Naszej Szkoły Polscy Nobliści kandydaci na patrona Naszej Szkoły Można zapytać dlaczego Polscy Nobliści? Dlaczego to właśnie Oni mogą zostać patronem Naszej Szkoły? Wybór patrona, to przede wszystkim wybór wartości,

Bardziej szczegółowo