SPACERKIEM PO KARŁOWICACH

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SPACERKIEM PO KARŁOWICACH"

Transkrypt

1 ALINA KUPCZAK NAUCZYCIELKA GEOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 20, PÓŹNIEJ W GIMNAZJUM NR 27 SPACERKIEM PO KARŁOWICACH Moim uczniom i wychowankom, by zwiedzanie świata zaczęli od swojej małej ojczyzny. WROCŁAW 1999 R.

2

3 1. KOLEBKA KARŁOWIC Wioskę założył w 1699r. opat Karl (Karol) Józef Keller. Od jego imienia otrzymała nazwę Karłowice. Obejmowała obszar między Ołbinem a Sołtysowicami. Plac między ulicami Konopnickiej 1, Asnyka 2, Makuszyńskiego 3 i Czajkowskiego 4 to teren, gdzie na tzw. Górze Jerzego powstał folwark. Opat Keller wybudował tu dom dla muzykantów i budynki gospodarcze. W 1795r. na Karłowicach znajdował się folwark, jedna karczma, kowal, jedno gospodarstwo wolnego zagrodnika, 13 domów z 49 mieszkańcamiusytuowanych wzdłuż ul. Czajkowskiego. Osiedlem miejskim Karłowice stały się przed II wojną światową w 1928r. przyłączono je do Wrocławia. 2. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 20 przy ul. Kamieńskiego 5 24 Szkoła istnieje już 50 lat. Pierwszym kierownikiem był Stanisław Czerepiński, który w październiku 1945 roku zapisał: Dokonałem więc szczegółowego przeglądu szkoły. Budynek nowy, widać, że w chwili wybuchu wojny był niewykończony... Od strony wschodniej bomba wyrwała 10 m 3 fundamentu. Nie ma ani jednego oszklonego okna...wszystkie drzwi są połamane lub powyrywane... wokół szkoły mnóstwo gruzu i resztek różnego połamanego sprzętu wojennego. Budynek wykorzystywany jest na noclegi przez wojska radzieckie. 1 Maria Konopnicka ( ) pseudonim Jan Sawa; poetka i nowelistka, współinicjatorka akcji protestacyjnej przeciw germanizacji w zaborze pruskim; autorka Roty, wiersza O Wrześni. Jej wiersze i opowiadania świadczą o szczególnej wrażliwości na krzywdę ludzi ubogich, a zwłaszcza dzieci ( Na fujarce, Nasza szkapa, Kubek ), umiłowaniu ziemi ojczystej i dostrzeganiu jej piękna ( Na obczyźnie, Pieśń o domu ). Jest autorką wierszy i bajek dla dzieci O krasnoludkach i sierotce Marysi, O Janku Wędrowniczku, Na jagody. 2 Adam Asnyk ( ) pseudonim El...y; poeta, miłośnik przyrody tatrzańskiej, jako jeden z pierwszych opiewał jej uroki w swych wierszach ( Ulewa, Limba ). Pisał też utwory o tematyce miłosnej oraz wiersze, w których nawoływał do łączenia idei postępu z poszanowaniem tradycji ( Daremne żale, Dzisiejszym idealistom, Do młodych ). 3 Kornel Makuszyński ( ) pisarz, humorysta, autor niezapomnianych powieści dla dzieci i młodzieży ( Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głową oraz cyklu przygód o Koziołku Matołku). 4 Piotr Czajkowski ( ) wybitny kompozytor rosyjski; twórca oper: Eugeniusz Oniegin, Dama Pikowa, baletów: Jezioro Łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów. Komponował też symfonie, utwory orkiestrowe, koncerty i in. 5 Henryk Michał Kamieński pseud. Filaret Prawdowski ( ). Działacz polityczny, publicysta, ekonomista i filozof. Uczestnik powstania listopadowego, które oceniał później krytycznie, wskazując na brak zaangażowania w nie chłopstwa. Zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski, wyjechał do Szwajcarii, gdzie się osiedlił.

4 W połowie października Rosjanie opuścili szkołę i rozpoczął się remont. Pierwsze zajęcia odbyły się 11 lutego 1946 roku. Jedynym nauczycielem dla 94 dzieci był kierownik szkoły. Z każdym dniem przybywało uczniów i nauczycieli. We wrześniu 1999 r. dwudziestka liczy już 718 uczniów i 45 nauczycieli, a dyrektorem szkoły jest pani Jadwiga Janiszewska. 3. PARK MARII DĄBROWSKIEJ 6 Oaza zieleni na Karłowicach, nazwana imieniem pisarki, która w latach 40-tych bywała częstym gościem we Wrocławiu. 4. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI ul. Czajkowskiego 100 Na dziedzińcu szkoły znajduje się pomnik patrona z napisem: Wierny byłem Ojczyźnie, biłem się za Nią i sto razy śmierć bym poświęcił dla Niej. (Tadeusz Kościuszko) 6 Maria Dąbrowska ( ) pisarka; czołowa przedstawicielka realistycznej prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej. Autorka powieści Noce i dnie, opowiadań Ludzie stamtąd, Gwiazda zaranna. Przez pół wieku ( ) prowadziła dzienniki będące zeszytami pomysłów literackich i bezcenną dla badacza kroniką życia prywatnego. W zeszytach tych opisuje również swój pobyt na Karłowicach przy ul. Lindego 10.

5 Pierwszą Oficerską Szkołę Piechoty przeniesiono do Wrocławia z Krakowa w kwietniu 1947 r. Od 12 X 1953 nosi imię naszego bohatera narodowego. 5. UL. PRZYBYSZEWSKIEGO 7 63 W 1910 r. zbudowano tu Królewskie Katolickie Seminarium dla Nauczycielek. W 1933r. rozpoczęto budowę Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Dzisiaj budynki te należą do Uniwersytetu Wrocławskiego. 6. WIEŻA WODOCIĄGOWA plac Gustawa Daniłowskiego 8 W czasach niemieckich plac ten nosił nazwę Grafa von Drabitiusa, który był właścicielem tego terenu. Wieżę zbudowano w 1907 r. według projektu inż. H.Masenta. Wymiary: wysokość 45m, podstawa o średnicy 8,2 m. Ta betonowa budowla na stałe wrosła w krajobraz Karłowic. Stała jest też inspiracją zaprojektowanego przez Zbigniewa Maczugę logo Karłowic. Przy placu Daniłowskiego znajdował się w latach 20-tych końcowy przystanek omnibusu, który łączył Karłowice z Wrocławiem. 7. ALEJA JANA KASPROWICZA 9 reprezentacyjna arteria dzielnicy. Przy tej ulicy zaraz po wojnie zamieszkało wielu wybitnych uczonych i ówczesnych wrocławskich notabli. Idąc aleją mijamy po drodze budynki, w których mieszkali np.: pod nr 105 inż. Jan Dziewoński (dyrektor Zakładu Wodociągów) pod nr 100 wojewoda wrocławski, Stanisław Piaskowski. 7 Stanisław Przybyszewski ( ) prozaik, dramaturg, teoretyk sztuki. Człowiek legenda. Największa osobowość Krakowa końca XIX wieku. Skandalista i nowator, buntownik i duchowy przywódca cyganerii okresu Młodej Polski. Głosił koncepcję sztuki dla sztuki, w jednym ze swoich artykułów pisał:,,sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie, jest absolutem, bo jest odbiciem absolutu duszy i sztuka stoi nad życiem. 8 Gustaw Daniłowski ( ) powieściopisarz, nowelista, poeta. W swoich utworach propagował idee rewolucji ( Z minionych dni, Jaskółka ). Był też autorem wierszowanych gawęd. 9 Jan Kasprowicz ( ) poeta, tłumacz. W sonetach,,z chałupy opisał nędzne chłopskie chaty, głód i nierówności społeczne. W dojrzałej twórczości buntował się przeciwko Bogu ( Hymny ), a u schyłku życia stworzył,,księgę ubogich, w której prezentuje postawę pokory i pogodzenia z losem. Wspaniale pisał o prostej, zwykłej wierze ludzi maluczkich, o ich rozumieniu Pana. Swojego Boga odnajdował w górach, gdzie także mieszkał. Tatrzańska przyroda i życie górali wywarły duży wpływ na jego twórczość. Do dzisiaj stoi w Zakopanem jego, udostępniony obecnie do zwiedzania, dom Harenda. Przez krótki czas poeta mieszkał także we Wrocławiu, gdzie studiował.

6 8. PLAC JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 10 Przed wojną plac ten nazywał się Markt Platz, po wojnie Plac Jerzego Żuławskiego (pisarza, kompozytora i alpinisty), później Klementa Gottwalda (pierwszego powojennego prezydenta Czechoslowacji). Największą budowlą tego placu jest Dom Kultury AGORA, którego budowę rozpoczęto w marcu 1914 roku przeznaczając go, zgodnie z zamysłem właściciela Augusta Zeila, na urządzanie uroczystości rodzinnych i społecznych. Z czasem obiekt rozbudowano. Znajdowały się tu: kręgielnia, sala ze sceną, strzelnica, piwiarnia. Ówcześni wrocławianie znali ten budynek jako Lindenhof, czyli Lipowy Dwór. Warto zaglądać do AGORY, ponieważ często organizowane są tam wystawy lokalnych twórców. Idziemy dalej aleją Kasprowicza, mijając pod nr 80 dom Launerów: Zofii nauczycielki, Adama współzałożyciela IKS Ślęża oraz dzielnicowego koła PCK. 9. ALEJA TADEUSZA BOYA-ŻELEŃSKIEGO 11 Przy tej ulicy pod numerem 3 mieszkał architekt Paweł Schmitthenner, autor koncepcji Karłowic jako miasta-ogrodu, którego główną oś stanowiła Aleja Kasprowicza (Korsoallee). Wzdłuż ulicy utworzono wspaniałe ogrody (lata ). Po obu stronach alei rozkwitały girlandy czerwonych róż zawieszonych na linach rozpiętych między drzewami. Niestety, prawie całkowicie uległy zniszczeniu podczas wojny. Do idei sprzed 90 lat nawiązała mieszkanka Karłowic, Alicja Sawicz dyrektor Gimnazjum nr 27. Uczniowie i nauczyciele tej szkoły 9 września 1999 r. zasadzili 300 róż na 300-lecie Karłowic, aby wiosną 2000 roku Aleja Kasprowicza znowu zakwitła. 10. ALEJA KASPROWICZA 64/66 Od października 1949 w jednej części budynku znajduje się szpital dla dzieci im. Janusza Korczaka, w drugiej klasztor sióstr Franciszkanek. Budynek powstał w latach jako klasztor sióstr Urszulanek. W latach siostry prowadziły w nim szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt z bogatych 10 Józef Piłsudski ( ) naczelnik państwa, mąż stanu, dowódca wojskowy. Jest autorem znanego powiedzenia: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo; zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Człowiek, który po I wojnie światowej, był jedyną osobą zdolną do zjednoczenia i odbudowania odrodzonego po 123 latach zaborów państwa. Imię marszałka nosi także główna ulica miasta. 11 Tadeusz Boy-Żeleński ( ) tłumacz literatury francuskiej, krytyk teatralny, publicysta, satyryk. Z wykształcenia lekarz. Zasłynął jako twórca kabaretowych kupletów i wierszyków. Wnikliwie analizował polskie i obce utwory literackie, pisał artykuły publicystyczne, walcząc z zakłamaniem i zacofaniem. Żył i mieszkał w Krakowie, gdzie stworzył kabaret Zielony Balonik.

7 rodzin niemieckich. Podczas wojny, od 1943 znajdował się tutaj szpital wojskowy. 1 września 1945 w budynku na terenie dzisiejszego szpitala rozpoczęła się nauka w jednej z trzech istniejących wówczas szkół. Naprzeciwko szpitala, w willi pod numerem 81 mieszkał profesor Politechniki Wrocławskiej Teodor Wróblewski, od 1945 roku dyrektor Elektrowni Miejskich we Wrocławiu. Obok, przy ulicy Potockiego 2 (róg Kasprowicza, obecnie przychodnia) zamieszkał prezydent Wrocławia dr Bolesław Drobner. Wiceprezydent Kazimierz Kuligowski osiedlił się nieopodal, w willi oznaczonej numerem 56. Jest to dom rodzinny pierwszego dziecka urodzonego w polskim Wrocławiu (25 czerwca 1945) - Anieli Kuligowskiej, obecnie Złotkowskiej. 11. UL.KAZIMIERZA PRZERWY TETMAJERA To dom Kamila Giżyckiego ( ) literata i podróżnika. Na początku I wojny światowej trafił na Syberię, gdzie wziął udział w wyprawie barona Ungerna- Sternberga. Był instruktorem w armii marszałka Czang-Tso- Lina w Mandżurii. Imię Kamila Giżyckiego nosi biblioteka osiedlowa przy placu Piłsudskiego. 12. ULICA WŁADYSŁAWA SYROKOMLI 13 1 Budynek z przeszłością, będący świadectwem zmian ustrojowych w Polsce. Najpierw znajdowała się tu mansja (mieszkanie i utrzymanie w klasztorze) księży emerytów, skonfiskowana w 1946 roku; potem siedziba komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; następnie hurtownia sztucznych kwiatów, a obecnie Zakład Szkolenia Lekarzy Rodzinnych. Przy ul. Syrokomli pod nr 20 mieszkała Stanisława Nowakowa organizatorka szkolnictwa na w powojennym Wrocławiu, nauczycielka języka polskiego, która w odpowiedzi na apel Rządu Polskiego (1926) wzywający do likwidacji analfabetyzmu na wsi,,spakowała walizeczkę i pojechała cywilizować wieś lubelską. Do Wrocławia trafiła w 1945 r. i została zapamiętana przez swoich uczniów jako osoba obdarzona niezwykłym darem oddziaływania na ludzi. Jej mąż, Władysław Nowak, organizował spółdzielczość nauczycielską założył pierwszy sklep spożywczy i pierwszą księgarnię u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Prusa. 12 Kazimierz Przerwa-Tetmajer ( ) poeta, czołowy liryk Młodej Polski (okresu literackiego końca XIX wieku). W swoich wierszach opiewał miłość i Tatry. Jako prozaik zasłynął cyklem pełnych humoru i ludowych mądrości, opowiadających przygody gazdów i zbójników gawęd góralskich Na skalnym Podhalu. 13 Władysław Syrokomla, właściwie Ludwik Kondratowicz ( ) poeta, działacz niepodległościowy na Wileńszczyźnie (więziony za udział w manifestacjach patriotycznych). Prawie całe życie spędził na wsi. Pisał wiersze polityczne i liryczne, utwory sceniczne o tematyce współczesnej i historycznej, opowieści biograficzne.

8 13. ALEJA KASPROWICZA 44 Zaraz po wojnie znajdowała się tu siedziba naczelnika Miejskiego Urzędu Obwodowego. Do VI Obwodu miasta Wrocławia należały Karłowice wraz z Różanką, Polanką, Poświętnem, Osobowicami i częścią Kowal. Pierwszym naczelnikiem był Andrzej Jochelson prawnik, historyk sztuki, pisarz, pionier Wrocławia, autor pierwszego wydanego po wojnie (1946 r.) przewodnika po naszym mieście. 14. KLASZTOR I KOŚCIÓŁ OJCÓW FRANCISZKANÓW Budowę klasztoru w stylu neogotyckim rozpoczęto w 1895 roku, a kościoła w 1899 r. Przed kościołem znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego i świętego Franciszka. Na słupach dzielących attykę stoją figury: po lewej św. Jadwigi, po prawej św. Anny Samotrzeciej, natomiast na końcach muru przedsionka figury św. Franciszka i św. Antoniego wszystkie dłuta Mirosława Kopera. W fasadzie, nad attyką, znajduje się rozeta w ostrołukowym obramowaniu. Wnętrze trzynawowego kościoła zwieńczone jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przez wiele lat kościół pozbawiony był wieży, którą w lutym 1945 r. zburzyli hitlerowcy, spodziewając się głównego natarcia na miasto od wschodu i północy. Zlikwidowali w ten sposób punkt orientacyjny dla Rosjan. Wieżę zrekonstruowano i postawiono na kościele 8 września 1979 roku. W kościele Św. Antoniego odbył się pierwszy polski ślub w powojennym Wrocławiu. Państwo Felicyta i Edward Damczykowie świętowali zawarcie małżeństwa 16 września 1945 r. w domu weselnym przy ul. Wincentego Pola 20. W 1954r. część budynków klasztornych odebrano Zakonowi i przeznaczono na cele szkolne. Mieściło się tu X Liceum Ogólnokształcące ( ), Szkoła Podstawowa nr 67 oraz Urząd Dzielnicowy Psie-Pole ( ).

9 W 1993 X LO przeprowadziło się do nowowybudowanego budynku przy ul. Pieszej. Przez wiele lat proboszczem parafii był ojciec Antoni Dudek Wrocławianin Roku 1995, zdobywca tzw. Wielkiej Wrocławskiej, miłośnik Karłowic. O talentach organizatorskich ojca Antoniego p. Aniela Złotkowska napisała: No i któraż to dzielnica posiada tak niezwykłego duszpasterza, jak o. Antoni Dudek, który to, oprócz standardowych umiejętności przewodnika duchowego parafii, potrafi równie zręcznie zorganizować nocne czuwanie na wałach podczas powodzi, przyjęcie dla WSZYSTKICH parafian z okazji 100-lecia parafii karłowickiej, jak i przedstawienie dla dzieci na wrocławskim rynku z panem prezydentem Zdrojewskim w roli wilka z Gubbio. Okolice kościoła to również miejsce szczególnego znaleziska geologicznego. Podczas prowadzonych przed kilku laty prac ziemnych w głębokich wykopach odkryto skamieniałe pnie dębów bezszypułkowych, które przeleżały pod ziemią, bez dostępu powietrza, kilka tysięcy lat. Czarne dęby i unikatowa skamieniała huba to pamiątki z pradawnego lasu sprzed około 5000 lat. Drewno tych dębów, przekazane przez docenta dr hab. Marka W. Lorenca z Karłowic, posłużyło rzeźbiarzowi Stanisławowi Podwysockiemu z Gdańska do wykonania rzeźby daru Kaszubów dla Papieża Jana Pawła II. 15. UL. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO 14 Dom nr 10 to miejsce spotkań elity intelektualnej Wrocławia. Po wojnie zamieszkiwali w nim prof. Jerzy Kowalski prorektor, współzałożyciel Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z żoną Anną Kowalską pisarką, współredaktorką Zeszytów Wrocławskich, autorką Uliczki klasztornej, opowiadania, którego akcja osnuta jest na tle życia pierwszych rodzin osiadłych w powojennym Wrocławiu. Później zamieszkał w nim prof. Czesław Hernas wybitny znawca kultury baroku, laureat (styczeń 1997 roku) nagrody Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku za prace naukowe w dziedzinie literatury, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UWr. Mieszkała tutaj również jego żona Maria Hernasowa długoletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 20, autorka wielu niekonwencjonalnych opracowań metodycznych. W tym domu wielokrotnie gościli: autorka Nocy i dni Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Czesław Miłosz i Kazimiera Iłłakowiczówna. Dom pod nr 11 zamieszkiwali profesorostwo Ewa i Karol Maleczyńscy. Wybitni historycy, wychowawcy badaczy dziejów Śląska, autorzy wielu książek, m. in. pierwszej polskiej historii Wrocławia. 14 Samuel Bogumił Linde ( ) autor Słownika języka polskiego. Był członkiem Dyrekcji Edukacji Narodowej, prezesem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych.

10 Wracamy na Aleję Kasprowicza, zatrzymujemy się obok domów, w których mieszkali: pod nr 17 prof. dr Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu we Wrocławiu, prezes Stronnictwa Demokratycznego, zastępca przewodniczącego Rady Państwa w latach ; pod nr 20 prof. Antoni Knot, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, współzałożyciel Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, autor i redaktor wielu wydawnictw naukowych; pod nr 22 prof. Edward Zubik, biolog, absolwent Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, asystent prof. Weigla, w czasie wojny żołnierz Armii Krajowej; po wojnie należał do grupy uczonych organizujących uczelnie wrocławskie; działacz i były prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia; współinicjator akcji odzyskania skarbów wawelskich z Kanady. 16. SALONIK TRZECH MUZ ul. Zawalna 7 Rozpoczął działalność 14 września 1998 r. pod patronatem spółdzielni mieszkaniowej Wrocławski Dom. Zapewnia kulturalną rozrywkę mieszkańcom osiedla i jest miejscem prezentacji prac wrocławskich plastyków, poetów i muzyków. 17. SŁUP GRANICZNY MIASTA Ustawiony w 1901 roku. Ma kształt kamiennej kolumny na kwadratowej bazie, z kwadratową głowicą zwieńczoną kulą. Na głowicy widnieją cztery elementy herbu Wrocławia: - lew czeski z koroną na głowie, - czarny orzeł z przepaską na piersi symbol Piastów Śląskich, - głowa św. Jana Ewangelisty na odwróconej koronie, - litera W jako inicjał imienia założyciela Wrocławia, księcia czeskiego Wratysława, który kazał wznieść pierwszy gród na wyspie odrzańskiej Ostrowie Tumskim.

11 18. MIEJSCE ZNALEZISK ARCHEOLOGICZNYCH Pisana historia Wrocławia trwa już tysiąc lat. Thietmar, niemiecki kronikarz, opisując utworzenie metropolii gnieźnieńskiej (1000 r.), wspomina o podporządkowaniu jej biskupów, m. in. Jana wrocławskiego. Johannes Wratislaviensis te słowa uważane są za pierwszą pisemną wzmiankę o Wrocławiu. Jednak pradzieje miasta liczą więcej lat. Pierwsze stałe osiedla powstały w okresie młodszej epoki kamienia, lat p.n.e. Pomiędzy mostami Trzebnickim i Osobowickim podczas prac pogłębiających koryto Odry znaleziono czółna oraz przedmioty z epoki kamienia i brązu młotek, sztylet, grot włóczni, garnek i tulejkę. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się przeprawa przez Odrę. 19. KRZYŻ NA ODRZE Ten dziesięciometrowy krzyż ustawiono 28 maja 1998 r. jako podziękowanie za trzystulecie Karłowic i ocalenie od powodzi 1997r. Niebieskim kolorem zaznaczono na krzyżu poziom wody podczas powodzi. Tekst opracowany na podstawie wydawnictw: 1. Janusz Czerwiński Wrocław przewodnik turystyczny. 2. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Klasztor, kościół i parafia na Karłowicach. 3. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Raptularz z Karłowic. 4. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Wrocław Karłowice Maczuga Zbigniew: 300 lat Karłowic. 6. Rysunki pochodzą ze zbiorów ojca Antoniego Dudka.

okładka Szlaki Lublina

okładka Szlaki Lublina okładka Szlaki Lublina Szlaki Lublina w ramach projektu: Lublin i Rzeszów współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu

Bardziej szczegółowo

OTWOCK. Plebiscyt Zasłużony i popularny otwocczanin 90- lecia miasta

OTWOCK. Plebiscyt Zasłużony i popularny otwocczanin 90- lecia miasta OTWOCK 1916-2006 Plebiscyt Zasłużony i popularny otwocczanin 90- lecia miasta Informacje o kandydatach nominowanych do finału plebiscytu TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ OTWOCKA 2006 I. OCHRONA ZDROWIA, LECZNICTWO

Bardziej szczegółowo

Kierunek Polska. przewodnik

Kierunek Polska. przewodnik Kierunek Polska przewodnik Tomasz Ławecki Kazimierz Kunicki Liliana Olchowik-Adamowska Kierunek Polska przewodnik I II III Miejsce w środku Europy 8 Kronika Polski, czyli spacerkiem przez wieki 20 Sławni

Bardziej szczegółowo

Sadeczanie znani i nieznani

Sadeczanie znani i nieznani Anna Totoń Rafał Bobrowski Sadeczanie znani i nieznani Katalog wystawy Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego październik listopad 2012 1 Publikacja okolicznościowa przygotowana z okazji 720

Bardziej szczegółowo

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich Ogólnokrajowy tygodnik SZ «Związek Polaków na Białorusi» sierpień 2007 r. Nr 4(11) Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składa kondolencje w związku z tragiczną śmiercią polskich pielgrzymów we Francji.

Bardziej szczegółowo

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę

Bardziej szczegółowo

ZDJĘCIA: STANISŁAWA, JOLANTA I RAFAŁ JABŁOŃSCY TEKST: RAFAŁ JABŁOŃSKI

ZDJĘCIA: STANISŁAWA, JOLANTA I RAFAŁ JABŁOŃSCY TEKST: RAFAŁ JABŁOŃSKI POLSKA Polska ZDJĘCIA: STANISŁAWA, JOLANTA I RAFAŁ JABŁOŃSCY TEKST: RAFAŁ JABŁOŃSKI s Ow morze ba tyckie GDYNIA KO OBRZEG GDAÑSK SZCZECIN POMORZE BYDGOSZCZ TORUÑ ELBL G KUJAWY WA MA OLSZT niemcy ZIELONA

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego nr 1/2011

Wydawnictwo Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego nr 1/2011 Wydawnictwo Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego nr 1/2011 Copyright by Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, 2011 Grafika: Jerzy Blancard Redaktor: Irena Horban Zespół redakcyjny: Hanna

Bardziej szczegółowo

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI Pismo metodyczne DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 23/2012 1 Redakcja: Krystyna Pac-Marcinkowska, Anna Stodolna-Rybczyńska (redaktor naczelna). Współpraca: Antoni Chmielowiec Wydawca: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

Spacery ulicami Chorzowa

Spacery ulicami Chorzowa Adam Lapski Spacery ulicami Chorzowa (Monografia ulic miasta z opisem zabytków i miejsc godnych uwagi) Chorzów 2014 Wykaz skrótów bibliograficznych ZBoWiD Związek Bojowników o Wolność i Demokrację ROD

Bardziej szczegółowo

Szanowni Mieszkańcy Gminy Tuchów

Szanowni Mieszkańcy Gminy Tuchów LISTOPAD 2013 Nr 11 (14) ISSN 2299-2480 Szanowni Mieszkańcy Gminy Tuchów Po raz pierwszy z budżetem obywatelskim Rozmowa z burmistrzem Mariuszem Rysiem str. 3 Pasja jest najlepszym przewodnikiem Rozmowa

Bardziej szczegółowo

Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany

Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Przemysław Mańka Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Wydawnictwo Naukowe SILVA RERUM Poznań 2014 Recenzja: prof. UAM dr hab. Tomasz Mizerkiewicz prof. UWr. dr

Bardziej szczegółowo

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz TEKSTY Waldemar Bojarun REDAKCJA Beata Leśniewska WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz Szczególne podziękowania dla Jerzego Dolinkiewicza za konsultację merytoryczną. FOTOGRAFIE I ILUSTRACJE

Bardziej szczegółowo

OD OLECHOWA NA CHOJNY

OD OLECHOWA NA CHOJNY S P A C E R O W N I K OD OLECHOWA NA CHOJNY CZWARTEK 6 PAŹDZIERNIKA 2008 r. CZĘŚĆ 3 TEKST: RYSZARD BONISŁAWSKI JOANNA PODOLSKA REDAKCJA: JOANNA PODOLSKA FOTOEDYTORZY: DARIUSZ KULESZA TOMASZ STAŃCZAK PROJEKT

Bardziej szczegółowo

Mała Encyklopedia Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach

Mała Encyklopedia Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach Mała Encyklopedia Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach Klementowice 2011 2 MAŁA ENCYKLOPEDIA ZESPOŁU SZKÓŁ AGROBIZNESU IM. MACIEJA RATAJA W KLEMENTOWICACH WYDANIE DRUGIE UZUPEŁNIONE O LATA 2003-2010

Bardziej szczegółowo

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD REFLEKSJE W ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI FRANCISZEK WYSŁOUCH NR 11(95) LISTOPAD 2013 UCZ SIĘ POLSKIEGO! NR 11(95) LISTOPAD 2013 Stefan Batory brandem Grodna Umiłował Grodno i najchętniej je odwiedzał podnosząc

Bardziej szczegółowo

Słowo. Polacy z dwóch obwodów Podola zebrali się w miejscu, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego na Podolu

Słowo. Polacy z dwóch obwodów Podola zebrali się w miejscu, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego na Podolu www.slowopolskie.org Strefa Ojczystego Języka Słowo Polskie 1 28 lutego 2013 nr 2 (7) Salicha była świadkiem wspaniałego zwycięstwa Polaków Śladami powstańców styczniowych 22 stycznia delegacja z Winnicy,

Bardziej szczegółowo

Jak nie kochać jesieni...

Jak nie kochać jesieni... EGZEMPLARZ BEZPŁATNY GAZETA POWIATOWA ISSN 1641-1935 NR 2/ 2012 (103) Jak nie kochać jesieni... Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata, Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących. Ptaków, co

Bardziej szczegółowo

Przyjemnie wyjść na spacer

Przyjemnie wyjść na spacer Są cztery krótkie trasy rowerowe, które można zaplanować jako wyprawy rodzinne. Dla urozmaicenia zachęcamy do wybrania dwóch na jedną wycieczkę, inną do Bachotka, inną z powrotem. Czytaj str. 16 Co warto

Bardziej szczegółowo

Regina Madej-Janiszek. Mazowiecka Droga św. Jakuba

Regina Madej-Janiszek. Mazowiecka Droga św. Jakuba S t r o n a 1 S t r o n a 2 Regina Madej-Janiszek Mazowiecka Droga św. Jakuba Wstęp i zdjęcia Kamila Pasławska Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego S t

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK. Szanowni Mieszkańcy Gminy Bukowsko. GAZETA GMINY BUKOWSKO Nr 4(28)/2011

KWARTALNIK. Szanowni Mieszkańcy Gminy Bukowsko. GAZETA GMINY BUKOWSKO Nr 4(28)/2011 KWARTALNIK GAZETA GMINY BUKOWSKO Nr 4(28)/2011 Szanowni Mieszkańcy Gminy Bukowsko Przed nami Święta Bożego Narodzenia czas który sprawia, że patrzymy na to co dobre, a nie na to, co nas dzieli, kiedy chętniej

Bardziej szczegółowo

ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE!

ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE! NAPOLEON W WILNIE ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE! NR 6 (114) CZERWIEC 2015 Dobroczynne inicjatywy szlachty, filantropów, darczyńców Na przełomie XIX- XX w.

Bardziej szczegółowo

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie ODKRYJ JAK TO BLISKO e-przewodnik warmińsko-mazurskie w w w.piek ny wschod.pl warmińsko-mazurskie Braniewo Frombork Węgorzewo Gołdap Stańczyki Elbląg Lidzbark Warmiński Kętrzyn Święta Lipka Wilczy Szaniec

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. EMANUELA SMOLKI W OPOLU

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. EMANUELA SMOLKI W OPOLU WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. EMANUELA SMOLKI W OPOLU orw \/III md i ioao P o m a q a m i f ó o b i L a w p r a c y u B Opoitf Y PA*'- (a 9. Q r n *J -s/ ZESPÓŁ REDAKCYJNY: WBP Katowice:

Bardziej szczegółowo

Wiesława Binek. Słynni rozdrażewianie i ich dzieje z historią Polski i regionu związane

Wiesława Binek. Słynni rozdrażewianie i ich dzieje z historią Polski i regionu związane Wiesława Binek Słynni rozdrażewianie i ich dzieje z historią Polski i regionu związane 1 Spis treści 1.Wstęp: przedmiot i zakres pracy. 2. Rozdział I Zarys dziejów Rozdrażewa. 3. Rozdział II Rozdrażew

Bardziej szczegółowo

Wiadomości Brzosteckie

Wiadomości Brzosteckie ISSN 1428-068X Szanuj przeszłość, przyszłość oddaj Bogu Uczciwie pracuj na rodzinnym progu Wiadomości Brzosteckie www.wiadomosci.kw.pl PISMO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BRZOSTECKIEJ, RADY GMINY ORAZ CENTRUM

Bardziej szczegółowo

Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT

Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza ul. Saska 59, 03-914 Warszawa tel. 617-85-83 PKO BP XII O/M Warszawa 36 10201127 122960042

Bardziej szczegółowo

Ziemia wałbrzyska w dawnej kartografii. Otwarcie. Muzeum w Wałbrzychu od 13 lutego

Ziemia wałbrzyska w dawnej kartografii. Otwarcie. Muzeum w Wałbrzychu od 13 lutego P R E M I E R A 9 lutego - godz. 18 WOK Piaskowa Góra Ziemia wałbrzyska w dawnej kartografii Muzeum w Wałbrzychu od 13 lutego premierowy pokaz filmu otwarcie wystawy fotograficznej Otwarcie spotkanie Wystawa

Bardziej szczegółowo

styczeń 2010 nr 1/208 miesięcznik samorządowy bezpłatny wydawca: Urząd Miasta Czeladź ISSN 1234 4966

styczeń 2010 nr 1/208 miesięcznik samorządowy bezpłatny wydawca: Urząd Miasta Czeladź ISSN 1234 4966 styczeń 2010 nr 1/208 miesięcznik samorządowy bezpłatny wydawca: Urząd Miasta Czeladź ISSN 1234 4966 38.795,78zł 18 FINAŁ w Czeladzi dla dzieci z chorobami onkologicznymi Budżet i inwestycje w 2010 r.

Bardziej szczegółowo

Zabytkowe obiekty i atrakcyjne miejsca na terenie gminy

Zabytkowe obiekty i atrakcyjne miejsca na terenie gminy Gmina Jedlińsk Gmina Jedlińsk położona jest nad rzeką Radomką przy międzynarodowej trasie E-7 Warszawa Kraków, w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim. Graniczy z miastem Radom,

Bardziej szczegółowo