SPACERKIEM PO KARŁOWICACH

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SPACERKIEM PO KARŁOWICACH"

Transkrypt

1 ALINA KUPCZAK NAUCZYCIELKA GEOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 20, PÓŹNIEJ W GIMNAZJUM NR 27 SPACERKIEM PO KARŁOWICACH Moim uczniom i wychowankom, by zwiedzanie świata zaczęli od swojej małej ojczyzny. WROCŁAW 1999 R.

2

3 1. KOLEBKA KARŁOWIC Wioskę założył w 1699r. opat Karl (Karol) Józef Keller. Od jego imienia otrzymała nazwę Karłowice. Obejmowała obszar między Ołbinem a Sołtysowicami. Plac między ulicami Konopnickiej 1, Asnyka 2, Makuszyńskiego 3 i Czajkowskiego 4 to teren, gdzie na tzw. Górze Jerzego powstał folwark. Opat Keller wybudował tu dom dla muzykantów i budynki gospodarcze. W 1795r. na Karłowicach znajdował się folwark, jedna karczma, kowal, jedno gospodarstwo wolnego zagrodnika, 13 domów z 49 mieszkańcamiusytuowanych wzdłuż ul. Czajkowskiego. Osiedlem miejskim Karłowice stały się przed II wojną światową w 1928r. przyłączono je do Wrocławia. 2. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 20 przy ul. Kamieńskiego 5 24 Szkoła istnieje już 50 lat. Pierwszym kierownikiem był Stanisław Czerepiński, który w październiku 1945 roku zapisał: Dokonałem więc szczegółowego przeglądu szkoły. Budynek nowy, widać, że w chwili wybuchu wojny był niewykończony... Od strony wschodniej bomba wyrwała 10 m 3 fundamentu. Nie ma ani jednego oszklonego okna...wszystkie drzwi są połamane lub powyrywane... wokół szkoły mnóstwo gruzu i resztek różnego połamanego sprzętu wojennego. Budynek wykorzystywany jest na noclegi przez wojska radzieckie. 1 Maria Konopnicka ( ) pseudonim Jan Sawa; poetka i nowelistka, współinicjatorka akcji protestacyjnej przeciw germanizacji w zaborze pruskim; autorka Roty, wiersza O Wrześni. Jej wiersze i opowiadania świadczą o szczególnej wrażliwości na krzywdę ludzi ubogich, a zwłaszcza dzieci ( Na fujarce, Nasza szkapa, Kubek ), umiłowaniu ziemi ojczystej i dostrzeganiu jej piękna ( Na obczyźnie, Pieśń o domu ). Jest autorką wierszy i bajek dla dzieci O krasnoludkach i sierotce Marysi, O Janku Wędrowniczku, Na jagody. 2 Adam Asnyk ( ) pseudonim El...y; poeta, miłośnik przyrody tatrzańskiej, jako jeden z pierwszych opiewał jej uroki w swych wierszach ( Ulewa, Limba ). Pisał też utwory o tematyce miłosnej oraz wiersze, w których nawoływał do łączenia idei postępu z poszanowaniem tradycji ( Daremne żale, Dzisiejszym idealistom, Do młodych ). 3 Kornel Makuszyński ( ) pisarz, humorysta, autor niezapomnianych powieści dla dzieci i młodzieży ( Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głową oraz cyklu przygód o Koziołku Matołku). 4 Piotr Czajkowski ( ) wybitny kompozytor rosyjski; twórca oper: Eugeniusz Oniegin, Dama Pikowa, baletów: Jezioro Łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów. Komponował też symfonie, utwory orkiestrowe, koncerty i in. 5 Henryk Michał Kamieński pseud. Filaret Prawdowski ( ). Działacz polityczny, publicysta, ekonomista i filozof. Uczestnik powstania listopadowego, które oceniał później krytycznie, wskazując na brak zaangażowania w nie chłopstwa. Zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski, wyjechał do Szwajcarii, gdzie się osiedlił.

4 W połowie października Rosjanie opuścili szkołę i rozpoczął się remont. Pierwsze zajęcia odbyły się 11 lutego 1946 roku. Jedynym nauczycielem dla 94 dzieci był kierownik szkoły. Z każdym dniem przybywało uczniów i nauczycieli. We wrześniu 1999 r. dwudziestka liczy już 718 uczniów i 45 nauczycieli, a dyrektorem szkoły jest pani Jadwiga Janiszewska. 3. PARK MARII DĄBROWSKIEJ 6 Oaza zieleni na Karłowicach, nazwana imieniem pisarki, która w latach 40-tych bywała częstym gościem we Wrocławiu. 4. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI ul. Czajkowskiego 100 Na dziedzińcu szkoły znajduje się pomnik patrona z napisem: Wierny byłem Ojczyźnie, biłem się za Nią i sto razy śmierć bym poświęcił dla Niej. (Tadeusz Kościuszko) 6 Maria Dąbrowska ( ) pisarka; czołowa przedstawicielka realistycznej prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej. Autorka powieści Noce i dnie, opowiadań Ludzie stamtąd, Gwiazda zaranna. Przez pół wieku ( ) prowadziła dzienniki będące zeszytami pomysłów literackich i bezcenną dla badacza kroniką życia prywatnego. W zeszytach tych opisuje również swój pobyt na Karłowicach przy ul. Lindego 10.

5 Pierwszą Oficerską Szkołę Piechoty przeniesiono do Wrocławia z Krakowa w kwietniu 1947 r. Od 12 X 1953 nosi imię naszego bohatera narodowego. 5. UL. PRZYBYSZEWSKIEGO 7 63 W 1910 r. zbudowano tu Królewskie Katolickie Seminarium dla Nauczycielek. W 1933r. rozpoczęto budowę Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Dzisiaj budynki te należą do Uniwersytetu Wrocławskiego. 6. WIEŻA WODOCIĄGOWA plac Gustawa Daniłowskiego 8 W czasach niemieckich plac ten nosił nazwę Grafa von Drabitiusa, który był właścicielem tego terenu. Wieżę zbudowano w 1907 r. według projektu inż. H.Masenta. Wymiary: wysokość 45m, podstawa o średnicy 8,2 m. Ta betonowa budowla na stałe wrosła w krajobraz Karłowic. Stała jest też inspiracją zaprojektowanego przez Zbigniewa Maczugę logo Karłowic. Przy placu Daniłowskiego znajdował się w latach 20-tych końcowy przystanek omnibusu, który łączył Karłowice z Wrocławiem. 7. ALEJA JANA KASPROWICZA 9 reprezentacyjna arteria dzielnicy. Przy tej ulicy zaraz po wojnie zamieszkało wielu wybitnych uczonych i ówczesnych wrocławskich notabli. Idąc aleją mijamy po drodze budynki, w których mieszkali np.: pod nr 105 inż. Jan Dziewoński (dyrektor Zakładu Wodociągów) pod nr 100 wojewoda wrocławski, Stanisław Piaskowski. 7 Stanisław Przybyszewski ( ) prozaik, dramaturg, teoretyk sztuki. Człowiek legenda. Największa osobowość Krakowa końca XIX wieku. Skandalista i nowator, buntownik i duchowy przywódca cyganerii okresu Młodej Polski. Głosił koncepcję sztuki dla sztuki, w jednym ze swoich artykułów pisał:,,sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie, jest absolutem, bo jest odbiciem absolutu duszy i sztuka stoi nad życiem. 8 Gustaw Daniłowski ( ) powieściopisarz, nowelista, poeta. W swoich utworach propagował idee rewolucji ( Z minionych dni, Jaskółka ). Był też autorem wierszowanych gawęd. 9 Jan Kasprowicz ( ) poeta, tłumacz. W sonetach,,z chałupy opisał nędzne chłopskie chaty, głód i nierówności społeczne. W dojrzałej twórczości buntował się przeciwko Bogu ( Hymny ), a u schyłku życia stworzył,,księgę ubogich, w której prezentuje postawę pokory i pogodzenia z losem. Wspaniale pisał o prostej, zwykłej wierze ludzi maluczkich, o ich rozumieniu Pana. Swojego Boga odnajdował w górach, gdzie także mieszkał. Tatrzańska przyroda i życie górali wywarły duży wpływ na jego twórczość. Do dzisiaj stoi w Zakopanem jego, udostępniony obecnie do zwiedzania, dom Harenda. Przez krótki czas poeta mieszkał także we Wrocławiu, gdzie studiował.

6 8. PLAC JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 10 Przed wojną plac ten nazywał się Markt Platz, po wojnie Plac Jerzego Żuławskiego (pisarza, kompozytora i alpinisty), później Klementa Gottwalda (pierwszego powojennego prezydenta Czechoslowacji). Największą budowlą tego placu jest Dom Kultury AGORA, którego budowę rozpoczęto w marcu 1914 roku przeznaczając go, zgodnie z zamysłem właściciela Augusta Zeila, na urządzanie uroczystości rodzinnych i społecznych. Z czasem obiekt rozbudowano. Znajdowały się tu: kręgielnia, sala ze sceną, strzelnica, piwiarnia. Ówcześni wrocławianie znali ten budynek jako Lindenhof, czyli Lipowy Dwór. Warto zaglądać do AGORY, ponieważ często organizowane są tam wystawy lokalnych twórców. Idziemy dalej aleją Kasprowicza, mijając pod nr 80 dom Launerów: Zofii nauczycielki, Adama współzałożyciela IKS Ślęża oraz dzielnicowego koła PCK. 9. ALEJA TADEUSZA BOYA-ŻELEŃSKIEGO 11 Przy tej ulicy pod numerem 3 mieszkał architekt Paweł Schmitthenner, autor koncepcji Karłowic jako miasta-ogrodu, którego główną oś stanowiła Aleja Kasprowicza (Korsoallee). Wzdłuż ulicy utworzono wspaniałe ogrody (lata ). Po obu stronach alei rozkwitały girlandy czerwonych róż zawieszonych na linach rozpiętych między drzewami. Niestety, prawie całkowicie uległy zniszczeniu podczas wojny. Do idei sprzed 90 lat nawiązała mieszkanka Karłowic, Alicja Sawicz dyrektor Gimnazjum nr 27. Uczniowie i nauczyciele tej szkoły 9 września 1999 r. zasadzili 300 róż na 300-lecie Karłowic, aby wiosną 2000 roku Aleja Kasprowicza znowu zakwitła. 10. ALEJA KASPROWICZA 64/66 Od października 1949 w jednej części budynku znajduje się szpital dla dzieci im. Janusza Korczaka, w drugiej klasztor sióstr Franciszkanek. Budynek powstał w latach jako klasztor sióstr Urszulanek. W latach siostry prowadziły w nim szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt z bogatych 10 Józef Piłsudski ( ) naczelnik państwa, mąż stanu, dowódca wojskowy. Jest autorem znanego powiedzenia: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo; zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Człowiek, który po I wojnie światowej, był jedyną osobą zdolną do zjednoczenia i odbudowania odrodzonego po 123 latach zaborów państwa. Imię marszałka nosi także główna ulica miasta. 11 Tadeusz Boy-Żeleński ( ) tłumacz literatury francuskiej, krytyk teatralny, publicysta, satyryk. Z wykształcenia lekarz. Zasłynął jako twórca kabaretowych kupletów i wierszyków. Wnikliwie analizował polskie i obce utwory literackie, pisał artykuły publicystyczne, walcząc z zakłamaniem i zacofaniem. Żył i mieszkał w Krakowie, gdzie stworzył kabaret Zielony Balonik.

7 rodzin niemieckich. Podczas wojny, od 1943 znajdował się tutaj szpital wojskowy. 1 września 1945 w budynku na terenie dzisiejszego szpitala rozpoczęła się nauka w jednej z trzech istniejących wówczas szkół. Naprzeciwko szpitala, w willi pod numerem 81 mieszkał profesor Politechniki Wrocławskiej Teodor Wróblewski, od 1945 roku dyrektor Elektrowni Miejskich we Wrocławiu. Obok, przy ulicy Potockiego 2 (róg Kasprowicza, obecnie przychodnia) zamieszkał prezydent Wrocławia dr Bolesław Drobner. Wiceprezydent Kazimierz Kuligowski osiedlił się nieopodal, w willi oznaczonej numerem 56. Jest to dom rodzinny pierwszego dziecka urodzonego w polskim Wrocławiu (25 czerwca 1945) - Anieli Kuligowskiej, obecnie Złotkowskiej. 11. UL.KAZIMIERZA PRZERWY TETMAJERA To dom Kamila Giżyckiego ( ) literata i podróżnika. Na początku I wojny światowej trafił na Syberię, gdzie wziął udział w wyprawie barona Ungerna- Sternberga. Był instruktorem w armii marszałka Czang-Tso- Lina w Mandżurii. Imię Kamila Giżyckiego nosi biblioteka osiedlowa przy placu Piłsudskiego. 12. ULICA WŁADYSŁAWA SYROKOMLI 13 1 Budynek z przeszłością, będący świadectwem zmian ustrojowych w Polsce. Najpierw znajdowała się tu mansja (mieszkanie i utrzymanie w klasztorze) księży emerytów, skonfiskowana w 1946 roku; potem siedziba komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; następnie hurtownia sztucznych kwiatów, a obecnie Zakład Szkolenia Lekarzy Rodzinnych. Przy ul. Syrokomli pod nr 20 mieszkała Stanisława Nowakowa organizatorka szkolnictwa na w powojennym Wrocławiu, nauczycielka języka polskiego, która w odpowiedzi na apel Rządu Polskiego (1926) wzywający do likwidacji analfabetyzmu na wsi,,spakowała walizeczkę i pojechała cywilizować wieś lubelską. Do Wrocławia trafiła w 1945 r. i została zapamiętana przez swoich uczniów jako osoba obdarzona niezwykłym darem oddziaływania na ludzi. Jej mąż, Władysław Nowak, organizował spółdzielczość nauczycielską założył pierwszy sklep spożywczy i pierwszą księgarnię u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Prusa. 12 Kazimierz Przerwa-Tetmajer ( ) poeta, czołowy liryk Młodej Polski (okresu literackiego końca XIX wieku). W swoich wierszach opiewał miłość i Tatry. Jako prozaik zasłynął cyklem pełnych humoru i ludowych mądrości, opowiadających przygody gazdów i zbójników gawęd góralskich Na skalnym Podhalu. 13 Władysław Syrokomla, właściwie Ludwik Kondratowicz ( ) poeta, działacz niepodległościowy na Wileńszczyźnie (więziony za udział w manifestacjach patriotycznych). Prawie całe życie spędził na wsi. Pisał wiersze polityczne i liryczne, utwory sceniczne o tematyce współczesnej i historycznej, opowieści biograficzne.

8 13. ALEJA KASPROWICZA 44 Zaraz po wojnie znajdowała się tu siedziba naczelnika Miejskiego Urzędu Obwodowego. Do VI Obwodu miasta Wrocławia należały Karłowice wraz z Różanką, Polanką, Poświętnem, Osobowicami i częścią Kowal. Pierwszym naczelnikiem był Andrzej Jochelson prawnik, historyk sztuki, pisarz, pionier Wrocławia, autor pierwszego wydanego po wojnie (1946 r.) przewodnika po naszym mieście. 14. KLASZTOR I KOŚCIÓŁ OJCÓW FRANCISZKANÓW Budowę klasztoru w stylu neogotyckim rozpoczęto w 1895 roku, a kościoła w 1899 r. Przed kościołem znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego i świętego Franciszka. Na słupach dzielących attykę stoją figury: po lewej św. Jadwigi, po prawej św. Anny Samotrzeciej, natomiast na końcach muru przedsionka figury św. Franciszka i św. Antoniego wszystkie dłuta Mirosława Kopera. W fasadzie, nad attyką, znajduje się rozeta w ostrołukowym obramowaniu. Wnętrze trzynawowego kościoła zwieńczone jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przez wiele lat kościół pozbawiony był wieży, którą w lutym 1945 r. zburzyli hitlerowcy, spodziewając się głównego natarcia na miasto od wschodu i północy. Zlikwidowali w ten sposób punkt orientacyjny dla Rosjan. Wieżę zrekonstruowano i postawiono na kościele 8 września 1979 roku. W kościele Św. Antoniego odbył się pierwszy polski ślub w powojennym Wrocławiu. Państwo Felicyta i Edward Damczykowie świętowali zawarcie małżeństwa 16 września 1945 r. w domu weselnym przy ul. Wincentego Pola 20. W 1954r. część budynków klasztornych odebrano Zakonowi i przeznaczono na cele szkolne. Mieściło się tu X Liceum Ogólnokształcące ( ), Szkoła Podstawowa nr 67 oraz Urząd Dzielnicowy Psie-Pole ( ).

9 W 1993 X LO przeprowadziło się do nowowybudowanego budynku przy ul. Pieszej. Przez wiele lat proboszczem parafii był ojciec Antoni Dudek Wrocławianin Roku 1995, zdobywca tzw. Wielkiej Wrocławskiej, miłośnik Karłowic. O talentach organizatorskich ojca Antoniego p. Aniela Złotkowska napisała: No i któraż to dzielnica posiada tak niezwykłego duszpasterza, jak o. Antoni Dudek, który to, oprócz standardowych umiejętności przewodnika duchowego parafii, potrafi równie zręcznie zorganizować nocne czuwanie na wałach podczas powodzi, przyjęcie dla WSZYSTKICH parafian z okazji 100-lecia parafii karłowickiej, jak i przedstawienie dla dzieci na wrocławskim rynku z panem prezydentem Zdrojewskim w roli wilka z Gubbio. Okolice kościoła to również miejsce szczególnego znaleziska geologicznego. Podczas prowadzonych przed kilku laty prac ziemnych w głębokich wykopach odkryto skamieniałe pnie dębów bezszypułkowych, które przeleżały pod ziemią, bez dostępu powietrza, kilka tysięcy lat. Czarne dęby i unikatowa skamieniała huba to pamiątki z pradawnego lasu sprzed około 5000 lat. Drewno tych dębów, przekazane przez docenta dr hab. Marka W. Lorenca z Karłowic, posłużyło rzeźbiarzowi Stanisławowi Podwysockiemu z Gdańska do wykonania rzeźby daru Kaszubów dla Papieża Jana Pawła II. 15. UL. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO 14 Dom nr 10 to miejsce spotkań elity intelektualnej Wrocławia. Po wojnie zamieszkiwali w nim prof. Jerzy Kowalski prorektor, współzałożyciel Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z żoną Anną Kowalską pisarką, współredaktorką Zeszytów Wrocławskich, autorką Uliczki klasztornej, opowiadania, którego akcja osnuta jest na tle życia pierwszych rodzin osiadłych w powojennym Wrocławiu. Później zamieszkał w nim prof. Czesław Hernas wybitny znawca kultury baroku, laureat (styczeń 1997 roku) nagrody Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku za prace naukowe w dziedzinie literatury, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UWr. Mieszkała tutaj również jego żona Maria Hernasowa długoletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 20, autorka wielu niekonwencjonalnych opracowań metodycznych. W tym domu wielokrotnie gościli: autorka Nocy i dni Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Czesław Miłosz i Kazimiera Iłłakowiczówna. Dom pod nr 11 zamieszkiwali profesorostwo Ewa i Karol Maleczyńscy. Wybitni historycy, wychowawcy badaczy dziejów Śląska, autorzy wielu książek, m. in. pierwszej polskiej historii Wrocławia. 14 Samuel Bogumił Linde ( ) autor Słownika języka polskiego. Był członkiem Dyrekcji Edukacji Narodowej, prezesem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych.

10 Wracamy na Aleję Kasprowicza, zatrzymujemy się obok domów, w których mieszkali: pod nr 17 prof. dr Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu we Wrocławiu, prezes Stronnictwa Demokratycznego, zastępca przewodniczącego Rady Państwa w latach ; pod nr 20 prof. Antoni Knot, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, współzałożyciel Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, autor i redaktor wielu wydawnictw naukowych; pod nr 22 prof. Edward Zubik, biolog, absolwent Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, asystent prof. Weigla, w czasie wojny żołnierz Armii Krajowej; po wojnie należał do grupy uczonych organizujących uczelnie wrocławskie; działacz i były prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia; współinicjator akcji odzyskania skarbów wawelskich z Kanady. 16. SALONIK TRZECH MUZ ul. Zawalna 7 Rozpoczął działalność 14 września 1998 r. pod patronatem spółdzielni mieszkaniowej Wrocławski Dom. Zapewnia kulturalną rozrywkę mieszkańcom osiedla i jest miejscem prezentacji prac wrocławskich plastyków, poetów i muzyków. 17. SŁUP GRANICZNY MIASTA Ustawiony w 1901 roku. Ma kształt kamiennej kolumny na kwadratowej bazie, z kwadratową głowicą zwieńczoną kulą. Na głowicy widnieją cztery elementy herbu Wrocławia: - lew czeski z koroną na głowie, - czarny orzeł z przepaską na piersi symbol Piastów Śląskich, - głowa św. Jana Ewangelisty na odwróconej koronie, - litera W jako inicjał imienia założyciela Wrocławia, księcia czeskiego Wratysława, który kazał wznieść pierwszy gród na wyspie odrzańskiej Ostrowie Tumskim.

11 18. MIEJSCE ZNALEZISK ARCHEOLOGICZNYCH Pisana historia Wrocławia trwa już tysiąc lat. Thietmar, niemiecki kronikarz, opisując utworzenie metropolii gnieźnieńskiej (1000 r.), wspomina o podporządkowaniu jej biskupów, m. in. Jana wrocławskiego. Johannes Wratislaviensis te słowa uważane są za pierwszą pisemną wzmiankę o Wrocławiu. Jednak pradzieje miasta liczą więcej lat. Pierwsze stałe osiedla powstały w okresie młodszej epoki kamienia, lat p.n.e. Pomiędzy mostami Trzebnickim i Osobowickim podczas prac pogłębiających koryto Odry znaleziono czółna oraz przedmioty z epoki kamienia i brązu młotek, sztylet, grot włóczni, garnek i tulejkę. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się przeprawa przez Odrę. 19. KRZYŻ NA ODRZE Ten dziesięciometrowy krzyż ustawiono 28 maja 1998 r. jako podziękowanie za trzystulecie Karłowic i ocalenie od powodzi 1997r. Niebieskim kolorem zaznaczono na krzyżu poziom wody podczas powodzi. Tekst opracowany na podstawie wydawnictw: 1. Janusz Czerwiński Wrocław przewodnik turystyczny. 2. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Klasztor, kościół i parafia na Karłowicach. 3. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Raptularz z Karłowic. 4. Dudek Antoni Kazimierz OFM: Wrocław Karłowice Maczuga Zbigniew: 300 lat Karłowic. 6. Rysunki pochodzą ze zbiorów ojca Antoniego Dudka.

1 Maria Zduniak Ukończyła studia w zakresie teorii muzyki i gry na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu (1961), a także w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim

Bardziej szczegółowo

nauczyciel naszej szkoły

nauczyciel naszej szkoły Pan Apolinary Nosalski - poeta, pisarz i nauczyciel naszej szkoły Praca zbiorowa Urodził się 22 czerwca 1930 roku we wsi Brudno koło Parczewa. Po ukończeniu w 1944 r. Szkoły Powszechnej w Koczergach kontynuował

Bardziej szczegółowo

Trzebnica. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków. pod redakcją Leszka Wiatrowskiego. Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia

Trzebnica. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków. pod redakcją Leszka Wiatrowskiego. Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia Trzebnica Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków pod redakcją Leszka Wiatrowskiego Wrocław Trzebnica 1995 Wydawnictwo DTSK Silesia Spis treści Przedmowa (Henryk Jacukowicz) 5 Wstęp (Jerzy Kos, Leszek

Bardziej szczegółowo

Ogromne znaczenie w twórczości pisarki mają takie nowele jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych.

Ogromne znaczenie w twórczości pisarki mają takie nowele jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych. Maria Konopnicka Urodziła się 23 maja 1842r. w Suwałkach. Była przede wszystkim poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła

Bardziej szczegółowo

Marzanna Wolska Gra miejska z pazurem odkrywamy Karłowice DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE

Marzanna Wolska Gra miejska z pazurem odkrywamy Karłowice DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE DOBRE PRAKTYKI W GIMNAZJUM NR 24 WE WROCŁAWIU GRA MIEJSKA Z PAZUREM ODKRYWAMY KARŁOWICE Szkoła nie może być manufakturą produkującą tłumy robotów-przeciętniaków, bo oni zasilą szeregi bezrobotnych. Szkoła

Bardziej szczegółowo

Pomniki i tablice. Toruń. Zbigniew Kręcicki

Pomniki i tablice. Toruń. Zbigniew Kręcicki Zbigniew Kręcicki Pomniki i tablice Toruń Po lewej. Plac Rapackiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka nastąpiło 15 sierpnia 2000 r. w 80. rocznicę bitwy warszawskiej. Po prawej. Pierwszy, tymczasowy

Bardziej szczegółowo

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!!

Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów. Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! Przed Wami znajduje się test złożony z 35 pytań. Do zdobycia jest 61 punktów Na rozwiązanie macie 60 minut. POWODZENIA!!! 1 1. Podaj imię i nazwisko burmistrza Gostynia i starosty Powiatu Gostyńskiego.

Bardziej szczegółowo

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IKz6g123. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IKz6g123. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW IKz6g123 ZDS WIL PW mgr inż. Stanisław Żurawski Zagadka IKz6g123 ULICA LICZY SOBIE OKOŁO 240 LAT A JEJ NAZWA O POŁOWĘ MNIEJ. JEST ULICĄ W MIARĘ DŁUGĄ. ZABUDOWA KIEDYŚ I OBECNIE BARDZO RÓŻNORODNA, OD ZWARTYCH

Bardziej szczegółowo

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne

Bardziej szczegółowo

POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944)

POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944) POCHOWANI NA CMENTARZU STARE POWĄZKI ALFONS KÜHN ( 1878-1944) Prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża ( 26.05.1936 11.05.1937 ) Inżynier, działacz państwowy II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm

Bardziej szczegółowo

Alwernia. Moja Mała Ojczyzna. Opracowała: Karolina Hojowska

Alwernia. Moja Mała Ojczyzna. Opracowała: Karolina Hojowska Alwernia Moja Mała Ojczyzna Opracowała: Karolina Hojowska Nazywam się Karolina Hojowska, mam trzynaście lat i mieszkam w Alwerni. Tutaj też chodzę do Szkoły Podstawowej, jestem uczennicą klasy szóstej.

Bardziej szczegółowo

Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu

Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu Historia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu swoją obecną siedzibę przy ul. Wawel 13 zajmuje od 1924 roku. Fragment internetowego

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Pierwszy król Polski, który pochodził z dynastii Piastów to:

Bardziej szczegółowo

Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska

Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska Migracja braci czeskich do Dolnego Śląska Sytuacja polityczna Po zwycięstwie Ligi Katolickiej w bitwie pod Białą Górą niedaleko Pragi w 1620 roku rządy zostały przejęte przez Ferdynanda II. (1620-1637).

Bardziej szczegółowo

Nazwa i opis przedmiotu

Nazwa i opis przedmiotu Przedwojenna fotografia przedstawiające płytę żorskiego rynku. 1. przedwojenna przedstawiająca portret zbiorowy komendantów żorskiej policji. 2. z ok XIX/XX wieku. Portret, sepia. 3. z ok XIX/XX wieku.

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C.

Sprawdzian nr 2. Rozdział II. Za wolną Polskę. 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Rozdział II. Za wolną Polskę GRUPA A 0 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zaznacz poprawne zakończenia zdań A C. Wykrzyknąłem z uniesieniem [ ]: Niech żyje Polska wolna, cała i niepodległa!, co w ogóle

Bardziej szczegółowo

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE SPIS NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi nowościami dostępnymi w bibliotece szkolnej. Są wśród nich między innymi pomoce dla nauczycieli oraz nowości czytelnicze zakupione

Bardziej szczegółowo

Oc O ho h t o a t SKPT WARSZAWA

Oc O ho h t o a t SKPT WARSZAWA Ochota Ulica Grójecka Karczma Ochota Najstarsze osady Raków Okęcie Stanclewicze(Szczęśliwice) Do wieku XIX Oś Stanisławowska Rogatki Jerozolimskie Rogatki Jerozolimskie Rogatki Jerozolimskie XIX wiek

Bardziej szczegółowo

Antoni Guzik. Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży

Antoni Guzik. Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży Antoni Guzik Antoni Guzik Rektor, Dziekan, Profesor, wybitny Nauczyciel, Przyjaciel Młodzieży Docent Antoni Guzik urodził się 7 kwietnia 1925 r. w Izydorówce, w dawnym województwie stanisławowskim. Szkołę

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 24 września 2014 r.

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 24 września 2014 r. ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 04 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 4 września 04 r. ) język polski historia i WOS matematyka przedm. przyrodn. Województwo:

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO

MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO MŁODZIEŻOWA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA BOHATERÓW KRAJNY POD REDAKCJĄ MICHAŁA KOKOWSKIEGO WARSZAWA KRAKÓW: INSTYTUT HISTORII NAUKI PAN, 2015 ISBN 978-83-86062-23-2 Życiorys Bolesław Szymon Romanowski urodził

Bardziej szczegółowo

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Pałac na Wyspie Pałac Myślewicki Biały Domek Stara Pomarańczarnia Podchorążówka Stara Kordegarda Amfiteatr Stajnie i wozownie Wejścia do Łazienek Królewskich 2 3 O CO TU CHODZI? Kto

Bardziej szczegółowo

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (32-33), 214-217 2011 FIDES Biuletyn Bibliotek

Bardziej szczegółowo

Szkoła znana i nieznana. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Szkoła znana i nieznana. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach 1 Szkoła znana i nieznana Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach 2 ocalić od zapomnienia K.I. Gałczyński 1894 - c.k. Szkoła Kowalska 2011 - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

Bardziej szczegółowo

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W KOLE 62-600 Koło, ul. Toruńska 60 tel. (0-63) 2721261 e-mail kolo@pbpkonin.pl www.pbpkonin.pl Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość (bibliografia

Bardziej szczegółowo

ZAŁOGA Nr. MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE

ZAŁOGA Nr. MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE Zestaw pytań nr 1 ZAŁOGA Nr MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH w LUSOWIE 1. Jaki napis znajduje się na rzeźbie przy wejściu do Muzeum? (10 pkt)...... 2. W zbiorach Muzeum mamy wiele cennych pamiątek, w tym

Bardziej szczegółowo

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2015 r. )

ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ ZE SPRAWDZIANU 2015 ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień 17 czerwca 2015 r. ) Województwo: DOLNOŚLĄSKIE 22497 18305 41 63 66,0 72,7 59,0 78,1 70,8 66,9 3971 74,5 78,7 70,0 3740 85,7 187 86,3 44 67,5 3971 3740 187 44 74,5 78,7 70,0 85,7 86,3 67,5 SZKOŁY STOWARZYSZENIA EDUKACYJNEGO

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1 Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1951 1 Zdjęcie 1 Rok 1951. Uczniowie 1 klasy V z nauczycielami (zdjęcie ze zbiorów Anny i Mirosława Gąska). W trzeci rzędzie stoją/siedzą od lewej: n, n, n, n, małe dziecko,

Bardziej szczegółowo

SUPRA BROKERS F334. Nazwa jednostki Adres Inne lokalizacje

SUPRA BROKERS F334. Nazwa jednostki Adres Inne lokalizacje Załącznik nr 9 do SIWZ 134/8/12/211/NO/ Zamawiający: Nazwa: Prezydent Miasta Legnicy działający w imieniu Gminy Adres siedziby (dyrekcji): Gmina siedziba Urząd Miasta Legnicy, 5922, Plac Słowiański 8 NIP:

Bardziej szczegółowo

Bibliografia publikacji Profesora Lecha Mokrzeckiego za lata 2005 2015 (opracowali Tomasz Maliszewski, Mariusz Brodnicki)... 32

Bibliografia publikacji Profesora Lecha Mokrzeckiego za lata 2005 2015 (opracowali Tomasz Maliszewski, Mariusz Brodnicki)... 32 Spis treści Wstęp... 11 Kazimierz Puchowski, Józef Żerko Profesor Lech Marian Mokrzecki badacz dziejów nauki, kultury i oświaty... 17 Doktorzy wypromowani przez Profesora Lecha Mokrzeckiego (opracował

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI ZE SPRAWDZIANU 2013 WEDŁUG SZKÓŁ ( arkusz standardowy S-1-132, stan na dzień 17 czerwca 2013 r. )

ŚREDNIE WYNIKI ZE SPRAWDZIANU 2013 WEDŁUG SZKÓŁ ( arkusz standardowy S-1-132, stan na dzień 17 czerwca 2013 r. ) ( arkusz standardowy S--32, stan na dzień czerwca 203 r. ) wynik w pkt według umiejętności Województwo: DOLNOŚLĄSKIE MIASTO WROCŁAW MIASTO WROCŁAW 23 23,,3,, 2, 3, 2,2,, 2,, 2,2,0,, 2,, SZKOŁY STOWARZYSZENIA

Bardziej szczegółowo

Monika Markowska. Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji.

Monika Markowska. Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji. Monika Markowska Biblioteka Pedagogiczna zachowuje prawa autorskie do prezentacji. Przy prezentacji wykorzystano m.in.: zbiory Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Kroniki Komendy Hufca

Bardziej szczegółowo

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI Ewelina Sobczyk - Podleszańska Stanisław stan się sławny Mateusz dar Boga Ignacy ognisty Józef niech Bóg pomnoży Stanisław Wyspiański

Bardziej szczegółowo

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Filia w Świdnicy Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej Opracowanie Agnieszka Nawrocka Katarzyna Giedrys-Woźny Świdnica 2015 Na zjeździe założycielskim,

Bardziej szczegółowo

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1 Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1938 1 Zdjęcie 1 Rok 1938, 26 stycznia. Od lewej stoją Weronika Ciszewska 1, Feliks Wójciuk (z pola), Zofia Surma (ze zbiorów Ryszarda Karczmarczuka, autor Zakład Fotograficzno-

Bardziej szczegółowo

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IK-finał. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW

ZAGADKI WARSZAWSKIE. IK-finał. mgr inż. Stanisław Żurawski ZDS WIL PW IK-finał ZDS WIL PW mgr inż. Stanisław Żurawski Piękno ulicy skończyło się wraz z końcem II wojny światowej. Jaka była to wspaniała ulica, pokazują stare fotografie oraz nieliczne odbudowane kamienice.

Bardziej szczegółowo

wyliczanki, zagadki, rymowanki

wyliczanki, zagadki, rymowanki RÓŻNE POMYSŁY NA MŁODE UMYSŁY Przedszkola, klasy 1 3 SP 1. Ułóż rymowankę dotyczącą Wrocławia, możesz przedstawić ją w formie rapowanki. 2. Ułóż puzzle i podaj nazwę zabytku, który przedstawia (puzzle

Bardziej szczegółowo

Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca:

Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca: Wykaz stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Gminy Miasto Łęczyca: 1. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Miejski w Łęczycy ul. Zachodnia 8, 99-100 Łęczyca, tel. (024) 721 03 51 Prezes: Tadeusz Grzelak,

Bardziej szczegółowo

Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM

Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM Dr Jan Dąbrowski Wrocław - AM ekslibrisy stomatologów w zbiorach biblioteki akademii medycznej we wrocławiu W skład bogatej kolekcji zbiorów specjalnych Biblioteki Akademii Medycznej we Wrocławiu wchodzą,

Bardziej szczegółowo

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. JANUSZ KORCZAK Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor padoktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince)

Bardziej szczegółowo

Prof. dr hab. Marek Pawlikowski CZTERDZIEŚCI LAT UNII POLSKICH PISARZY LEKARZY

Prof. dr hab. Marek Pawlikowski CZTERDZIEŚCI LAT UNII POLSKICH PISARZY LEKARZY Prof. dr hab. Marek Pawlikowski CZTERDZIEŚCI LAT UNII POLSKICH PISARZY LEKARZY Czterdzieści lat temu, w październiku 1967 roku, podczas Zjazdu Założycielskiego w Radziejowicach, powołano do życia Stowarzyszenie,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA Scenariusz i prowadzenie - Elżbieta Bełz Dekoracje - Lidia Zasada, Justyna Goch Opracowanie muzyczne - Magdalena Witkowska Pokaz slajdów

Bardziej szczegółowo

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Data Miejsce obchodów Forma obchodów 4 kwietnia Szkoła Policji Posadzenie Dębów Pamięci i odsłonięcie

Bardziej szczegółowo

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Żył w latach 1805 1875; Prozaik, poeta, dramaturg i baśniopisarz duński; W wieku 14 lat, po śmierci ojca, we wrześniu

Bardziej szczegółowo

Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami

Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Związki Józefa Piłsudskiego z Kielcami zestawienie bibliograficzne w wyborze Wybór i opracowanie Marta Boszczyk, Bożena Lewandowska Kielce 2011 1. Anar : Marszałek

Bardziej szczegółowo

j. niemiecki podst. rozsz. 57,4 62,6 47,4 38,1 3808 56,3 4103 73,5 266 49,5 386 64,0 49,5 64,0 73,5 56,3 24,0 40,6 70,8 43,8 96,2 89,7 98,0 95,0

j. niemiecki podst. rozsz. 57,4 62,6 47,4 38,1 3808 56,3 4103 73,5 266 49,5 386 64,0 49,5 64,0 73,5 56,3 24,0 40,6 70,8 43,8 96,2 89,7 98,0 95,0 ŚREDNIE WYNIKI SZKÓŁ Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 03 WEDŁUG GMIN, POWIATÓW I WOJEWÓDZTW ( arkusz standardowy, termin główny i dodatkowy, stan na dzień lipca 03 r. ) język polski historia i WOS matematyka przedm.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI Organizowanego przez Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II i Gimnazjum SPSK w Modzerowie DATA I MIEJSCE

Bardziej szczegółowo

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera.

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. ZBIÓR WIERSZY TOM I Szczepan Polachowski Aspiration sp. z o.o. ul. Żwirki i Wigury 17 62-300

Bardziej szczegółowo

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Imię i nazwisko Szkoła.. 1. W którym roku uchwalono konstytucję kwietniową?... 2. Podaj lata, w jakich Piłsudski był Naczelnikiem Państwa?... 3. W jakiej tradycji

Bardziej szczegółowo

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie Chojnata jest starą wsią. Powstała nie później niż w XIII w. Niegdyś posiadała duże znaczenie dzięki zakonowi benedyktynów, którzy posiadali tutaj

Bardziej szczegółowo

Historia szkoły w Jerzykowie

Historia szkoły w Jerzykowie Historia szkoły w Jerzykowie Szkoła w Jerzykowie została zbudowana w roku 1905. Nauka rozpoczęł ęła się 22 sierpnia 1905 roku. Pierwszym nauczycielem był Niemiec ewangelik Scholz, który przybył tu z Pruszewca.

Bardziej szczegółowo

Własność : Anny i Szczepana Polachowskich

Własność : Anny i Szczepana Polachowskich 1 Opracowanie: Anna Polachowska Korekta: Anna i Szczepan Polachowski Okładka : Anna Polachowska Zdjęcia wykorzystane do tej książki są autorstwa : Anna i Szczepana Polachowskich I pochodzą z własnej kolekcji

Bardziej szczegółowo

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pan doktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia 1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince) polski pedagog, publicysta,

Bardziej szczegółowo

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego NAGRODA im. IWANA WYHOWSKIEGO ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju

Bardziej szczegółowo

Jubileusz 35-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 154 w Warszawie imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego

Jubileusz 35-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 154 w Warszawie imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego Jubileusz 35-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 154 w Warszawie imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego 18 maja 2012 Historia szkoły w pigułce Historia szkoły podstawowej w Dąbrówce Szlacheckiej sięga początków

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

Franciszek Wójcik (1903-1984)

Franciszek Wójcik (1903-1984) Franciszek Wójcik (1903-1984) wystawa: Pejzaże z Rzymu i Zakopanego 04.03.2011 18.03.2011 Connaisseur Salon Dzieł Sztuki Kraków, Rynek Główny 11 Franciszek Wójcik (1903-1984) Urodzony 2 stycznia 1903 r.

Bardziej szczegółowo

13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław

13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław 13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław 13 września 2012 r. SESJA OTWARTA 8.30-9.30 Msza św. (Kościół Uniwersytecki Najśw. Imienia Jezus, Pl. Uniwersytecki 1) 9.30-10.00 Przybycie

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży

Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży Instytut Filologii Polskiej UwB Zakład Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UwB Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza (Oddział Białostocki) Zespół Badań Regionalnych UwB Studenckie Koło Naukowe

Bardziej szczegółowo

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1955 1

Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1955 1 Historia Grabowca, zdjęcia z roku: 1955 1 Zdjęcie 1 Rok 1955. Pamiątka I Komunii Świętej (zdjęcie ze zbiorów Teodozji Pawłowskiej). W pierwszym rzędzie od lewej siedzą: n, n, n, n. n. Gabriela Boczkowska,.

Bardziej szczegółowo

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman)

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Urodzony 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu, jako syn inżyniera kolejowego, w związku z czym często podróżował z rodziną, przenosząc się z miejsca

Bardziej szczegółowo

15. ANEKS. Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński. Rodzinny dom

15. ANEKS. Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński. Rodzinny dom 82 15. ANEKS Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński Rodzinny dom 82 Ludwikowo - fundamenty starego kościoła 83 Ludwikowo - dzisiejsza kaplica parafialna kiedyś była

Bardziej szczegółowo

1 www.pelplin.pl www.mok.pelplin.pl

1 www.pelplin.pl www.mok.pelplin.pl LP. Data Nazwa imprezy Miejsce Organizator 1 03.04 (czwartek) W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II zespół Familia HP wykona program "Tłumy serc". Utwory pochodzą z dzieł: Pieśń o Bogu ukrytym oraz

Bardziej szczegółowo

free mini przewodnik ciekawe miejsca w okolicy Gminny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy

free mini przewodnik ciekawe miejsca w okolicy Gminny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy mini przewodnik free ciekawe miejsca w okolicy Gminny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy 2 Na mapie: A Swoboda: Przydrożny krzyż We wsi Swoboda niedaleko Zgierza, na skraju lasu stoi stalowy krzyż. Z opowiadań

Bardziej szczegółowo

- konkurs literacki 11 czerwca 2013 r. 27 marca 2013 roku.

- konkurs literacki 11 czerwca 2013 r. 27 marca 2013 roku. Prace należy przesłać do 2.06.2013r. na adres mailowy edytao@op.pl lub na CD na adres szkoły. Poszczególne prace będą zaprezentowane i opatrzone komentarzem słownym przez dwóch przedstawicieli grupy, która

Bardziej szczegółowo

70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul.

70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul. 70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul. Jerzy Jerych malarstwo 31.01. - 15.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw

Bardziej szczegółowo

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA 1.Różne obrazy przyrody w literaturze. Omów sposoby ich kreowania w wybranych utworach 2.Metamorfoza bohatera literackiego i jej sens. Omów problem,

Bardziej szczegółowo

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki.

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oferuje w bieżącej prenumeracie bogaty zbiór czasopism metodycznych i fachowych dla nauczycieli, wychowawców oraz bibliotekarzy, psychologów, pedagogów szkolnych

Bardziej szczegółowo

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Dzieci i ich relacje z rodzicami, jako temat wybranych utworów literackich. Przedstaw na dowolnych przykładach [Materiały dostępne w Pedagogicznej Bibliotece

Bardziej szczegółowo

Grafik konkursu recytatorskiego 17.10.2015 Godz. 9.00 SP 1-3 gr. I SP 1-3 gr. II SP 4 6 gr. I SP 4 6 gr. II Gim gr. I Gim gr.

Grafik konkursu recytatorskiego 17.10.2015 Godz. 9.00 SP 1-3 gr. I SP 1-3 gr. II SP 4 6 gr. I SP 4 6 gr. II Gim gr. I Gim gr. Godz. 9.00 1-3 gr. I 1-3 gr. II 4 6 gr. I 4 6 gr. II Gim gr. I Gim gr. II LO 18 nr 1 im. Gustawa Morcinka nr 85 im. Benito Juareza 20 im. Stanisława Kopczyńskiego nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej nr 1 im.

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki Kopernik. Jazda na rowerze praca mięśni i szkieletu

Centrum Nauki Kopernik. Jazda na rowerze praca mięśni i szkieletu 21 X 2011 21 października uczniowie klasy drugiej i szóstej byli na wycieczce w Warszawie. Dzień zaczęli od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr

Bardziej szczegółowo

Etap szkolny POWODZENIA!

Etap szkolny POWODZENIA! ...SP...w... Krakowska Matematyka 2011/2012 Nie od razu Kraków zbudowano Etap szkolny POWODZENIA! Wzgórze Wawelskie Katedra Wawelska Na Wzgórzu Wawelskim znajdują się dwa zabytkowe zespoły budowlane: Zamek

Bardziej szczegółowo

ŚREDNIE WYNIKI Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2012 WEDŁUG SZKÓŁ (arkusz standardowy - stan na dzień 4 lipca 2012 r.) 026401 MIASTO WROCŁAW

ŚREDNIE WYNIKI Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2012 WEDŁUG SZKÓŁ (arkusz standardowy - stan na dzień 4 lipca 2012 r.) 026401 MIASTO WROCŁAW ŚREDNIE WYNIKI Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 0 WEDŁUG SZKÓŁ (arkusz standardowy - stan na dzień lipca 0 r.) 00 MIASTO WROCŁAW AP EDUKACJA - GIMNAZJUM DLA DOROSŁYCH WE WROCŁAWIU AP EDUKACJA - GIMNAZJUM DLA DOROSŁYCH

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu. oraz. Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny. zapraszają

Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu. oraz. Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny. zapraszają Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

Bardziej szczegółowo

Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa

Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa Kraków Kraków położony jest w województwie małopolskim. Był siedzibą królów Polski. To król Kazimierz Odnowiciel przeniósł swoja siedzibę z

Bardziej szczegółowo

Obiekty wpisane do GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW

Obiekty wpisane do GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW Obiekty wpisane do GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW LP. MIEJSCOWOŚĆ OBIEKT/ ZESPÓŁ OBIEKTÓW ADRES 1 Bogucice budynek mieszkalny Bogucice nr 41 2 Bogucice kapliczka Bogucice przy nr 8, Dz. nr 306/3 3 Bogucice

Bardziej szczegółowo

Lp Temat Data Zaproszony gość

Lp Temat Data Zaproszony gość Tematyka spotkań klubowych w roku szkolnym 2000/2001 Lp Temat Data Zaproszony gość 1. Boże Narodzenie, Weinachten, Christmas, - jak obchodzą je chrześcijanie? Rola i zadania związków zawodowych w realiach

Bardziej szczegółowo

Janusz Korczak. przyjaciel dzieci

Janusz Korczak. przyjaciel dzieci Janusz Korczak przyjaciel dzieci Janusz Korczak o lekarz o pedagog o wychowawca o pisarz Dzieciństwo, młodość i edukacja Janusz Korczak (właściwe nazwisko Henryk Goldszmit) urodził się 22 lipca 1878 roku

Bardziej szczegółowo

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette.

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette. Program imprez stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej w ramach 5 Warszawskich Targów Książki (22-25 maja 2014 roku) Lokalizacja: Stadion Narodowy w Warszawie Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Janusz Korczak Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Projekt realizowany jest przez uczniów II klasy Gimnazjum nr 1 w Błoniu pod kierunkiem nauczyciela, pani Anety Kobosz. Idea przybliżenia

Bardziej szczegółowo

KONCERT LAUREATÓW XII LUBELSKIEGO FESTIWALU HERBERTOWSKIEGO II edycja ogólnopolska

KONCERT LAUREATÓW XII LUBELSKIEGO FESTIWALU HERBERTOWSKIEGO II edycja ogólnopolska KONCERT LAUREATÓW XII LUBELSKIEGO FESTIWALU HERBERTOWSKIEGO 2012 II edycja ogólnopolska Grand Prix Festiwalową Statuetkę otrzymali: w kategorii recytacji szkół gimnazjalnych Marta Łaska z Publicznego Gimnazjum

Bardziej szczegółowo

Studia Gdańskie, t. V

Studia Gdańskie, t. V Z ŻAŁOBNEJ KARTY Studia Gdańskie, t. V W Konstancinie koło Warszawy 4 sierpnia 2007 roku zmarł Profesor Julian Radziewicz (ur. 29 maja 1937 r.), pedagog, publicysta, autor publikacji naukowych. Był absolwentem

Bardziej szczegółowo

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie Nie znamy dokumentów o początkach szkoły w XIX wieku. Jedynym dostępnym potwierdzonym materiałem, na podstawie którego możemy wnioskować o dacie powstania

Bardziej szczegółowo

90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

90. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości". Józef Piłsudski Po 123 latach zaborów Polacy doczekali się odzyskania niepodległości.

Bardziej szczegółowo

Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości ul. Piłsudskiego 2, 96-100 Skierniewice tel. 46/ 833 70 93

Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości ul. Piłsudskiego 2, 96-100 Skierniewice tel. 46/ 833 70 93 Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości ul. Piłsudskiego 2, 96-100 Skierniewice tel. 46/ 833 70 93 akademia@mokskierniewice.pl Zabytkowa Willa Kozłowskich, w której mieści się Regionalna Akademia

Bardziej szczegółowo

Rok 2010 rokiem chopinowskim

Rok 2010 rokiem chopinowskim Fryderyk Chopin Rok 2010 rokiem chopinowskim Rozpoczęły się oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Franciszka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej

Bardziej szczegółowo

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014 Bibliografia załącznikowa Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014 OPIS BIBLIOGRAFICZNY Uporządkowany zespół danych o książce lub innym dokumencie służących do

Bardziej szczegółowo

W numerze: - 80 lat biłgorajskiego szpitala - 50-lecie SM Łada - Wreszcie nowa hala sportowa

W numerze: - 80 lat biłgorajskiego szpitala - 50-lecie SM Łada - Wreszcie nowa hala sportowa W numerze: - 80 lat biłgorajskiego szpitala - 50-lecie SM Łada - Wreszcie nowa hala sportowa Pierwszy budynek Szpitala Powiatowego wł. fot. A. Burlewicz Oddział dziecięcy i oddział zakaźny Szpitala Powiatowego

Bardziej szczegółowo

Życie Religijne wśród niesłyszących w Bielsku-Białej

Życie Religijne wśród niesłyszących w Bielsku-Białej 1 Życie Religijne wśród niesłyszących w Bielsku-Białej Początki zorganizowanej działalności religijnej wśród niesłyszących w Bielsku-Białej, to lata 1952 i następne, gdy z inicjatywy p. Mariana Napadło

Bardziej szczegółowo

20 kwietnia 2010, godz. 17.00 WYKŁAD INAUGURACYJNY Adam Zamoyski Stanisław August pora na nowe spojrzenie SALA SENATORSKA

20 kwietnia 2010, godz. 17.00 WYKŁAD INAUGURACYJNY Adam Zamoyski Stanisław August pora na nowe spojrzenie SALA SENATORSKA Program wykładów 20 kwietnia 2010, godz. 17.00 WYKŁAD INAUGURACYJNY Adam Zamoyski Stanisław August pora na nowe spojrzenie SALA SENATORSKA 28 kwietnia 2010, godz. 17.00 Dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz

Bardziej szczegółowo

Jan Draheim, burmistrz Gębic w latach 1919 1932

Jan Draheim, burmistrz Gębic w latach 1919 1932 Jan Draheim, burmistrz Gębic w latach 1919 1932 Jan Draheim urodził się 21 czerwca 1873 r. w Kamionku jako jedno z siedmiorga dzieci Szczepana i Pelagii (z Krugerów) Draheimów. Dnia 16 kwietnia 1884 r.,

Bardziej szczegółowo

- Budynek usługowo-handlowy 08-11.07.2008. - Budynek handlowo-biurowy 08-10.07.2008. - Budynek handlowy 15-16.07.2008

- Budynek usługowo-handlowy 08-11.07.2008. - Budynek handlowo-biurowy 08-10.07.2008. - Budynek handlowy 15-16.07.2008 1. CLARE Sp. z o.o. 2. Osoby fizyczne 3. Antonika Holding S.A. - Budynek usługowo-handlowy 08-11.07.2008 - Budynek handlowo-biurowy 08-10.07.2008 - Budynek handlowy 15-16.07.2008 4. Osoby fizyczne - Budynek

Bardziej szczegółowo

10.00 Szopka krakowska. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5 9 lat Pałac Krzysztofory

10.00 Szopka krakowska. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5 9 lat Pałac Krzysztofory 16 lutego (poniedziałek) 10.00 Szopka krakowska. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5 9 lat 10.30 i 12.30 Pogromcy legend, czyli między wymysłem a prawdą. Weryfikacja elementów historycznych w krakowskich

Bardziej szczegółowo

2. Powitanie gości i okolicznościowe przemówienia.

2. Powitanie gości i okolicznościowe przemówienia. . Dane INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI zarejestrowanej w Programie Pełna nazwa. Szkoła Podstawowa nr im. Lotników INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dębnie Adres INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI

Bardziej szczegółowo

RóŜowy. świat marzeń Ewy Szelburg Zarembiny (1899-1986)

RóŜowy. świat marzeń Ewy Szelburg Zarembiny (1899-1986) RóŜowy świat marzeń Ewy Szelburg Zarembiny (1899-1986) Ewa Szelburg-Zarembina (ur. 10 kwietnia 1899 w Bronowicach k. Puław, zm. 28 września 1986 w Warszawie) powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W UJĘCIU HOLISTYCZNYM. ŚLADAMI NIEKTÓRYCH WIELKICH POLSKICH FIZYKÓW I CHEMIKÓW.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W UJĘCIU HOLISTYCZNYM. ŚLADAMI NIEKTÓRYCH WIELKICH POLSKICH FIZYKÓW I CHEMIKÓW. Mgr MARIANNA CIECIERSKA Mgr DANUTA CZECH. PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 45 UL: KADŁUBKA 33. 93-248 ŁÓDŹ. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W UJĘCIU HOLISTYCZNYM. ŚLADAMI NIEKTÓRYCH WIELKICH POLSKICH FIZYKÓW MARIA SKŁODOWSKA-CURIE.

Bardziej szczegółowo

2015 CENNIK USŁUG I BILETÓW WSTĘPU

2015 CENNIK USŁUG I BILETÓW WSTĘPU 2015 CENNIK USŁUG I BILETÓW WSTĘPU CENNIK USŁUG PRZEWODNICKICH W JĘZYKU POLSKIM: - dzienny ryczałt za zwiedzanie trwające do 4 godzin - 2200 CZK - każda kolejna godzina powyżej 4 godzin - 5 CZK - dzienny

Bardziej szczegółowo