Gazetka porajskich gimnazjalistów

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Gazetka porajskich gimnazjalistów"

Transkrypt

1 Numer 01-02/2015 Gazetka porajskich gimnazjalistów W tym numerze: Najlepsi z najlepszych w I semestrze Terminarz Konkursów Przedmiotowych JSNT 2 2 Początek roku kalendarzowego to jednocześnie zakończenie pierwszego semestru roku szkolnego i czas na pierwsze podsumowania - str. 2 W Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych troje naszych uczniów zakwalifikowało się do III etapu: Agata Gajewska z biologii, Benjamin Bojanek z języka niemieckiego i Kacper Kret z WOSu. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki! Natomiast inni mogą swoich sił w Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez JSNT- str. 2 i 4. Dla uczniów klas trzecich to wyjątkowo trudny i ważny rok! Muszą zdać jak najlepiej egzaminy gimnazjalne i zdecydować co dalej? Ekspertami w wyborze zawodu pomagają rodzice - str. 3 Rodzic ekspertem w wyborze zawodu Kazik-Band na podium Opowieść wigilijna według Nibylandii Interdyscyplinarnego Konkursu im. Marii Goeppert-Mayer Zastanów się, zanim udostępnisz! Dzień Amora 6 Moja przygoda w Szwecji 7-8 Sportowe sukcesy 9 Rusz głową! 10 Koło Teatralne Nibylandia na koniec karnawału 2015 zaprosiło wszystkich do Kina Bajka na Opowieść wigilijną - str lutego, w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, w tym roku pod hasłem Razem tworzymy lepszy internet, aby zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu - str lutego na całym świecie obchodzone są Walentynki, czyli święto zakochanych. U nas był natomiast Dzień Amora - str. 6 W ferie zimowe odwiedził nas absolwent naszego Gimnazjum, który obecnie kontynuuje naukę w szkole w Szwecji i opowiedział nam jak rozpoczęła się jego przygoda - str. 7-8 Nasz zespół wokalno - instrumentalny Kazik-Band ma na swoim koncie już kilka sukcesów- str. 3 Nasi sportowcy też nieźle sobie radzą i zdobywają kolejne trofea - str. 9

2 Numer 01-02/2015 Str. 2 Lp Najlepsi z najlepszych w I semestrze A oto lista uczniów, którzy w I semestrze roku szkolnego , uzyskali średnią ocen 4,75 i powyżej. Serdecznie gratulujemy :-) Klasa Ia Jakub Macoch 4,93 Natalia Pala 4,93 Aleksandra Krzyczmonik 4,80 Klasa Ib Wiktoria Wiśniewska 4,80 Klasa Ic Oliwia Sobota 5,07 Zuzanna Rodek 4,80 Klasa Id Olga Szymaniec 5,07 Laura Maroń 4,80 Imię i nazwisko koordynatora Klasa IIa Balwierz 4,87 Aleksandra Zalejska 4,80 Mikołaj Sapokowski 4,80 Klasa IIb Ilona Panek 5,00 Klasa IIc Natalia Ucieklak 5,13 Adrian Klimek 4,93 Mateusz Pasek 4,80 Klasa IIIa Agata Gajewska 5,3 Karolina Skóra 5,1 Klasa IIIb Paulina Błaszczyk 5,00 Radosław Szydłowski 5,00 Aleksandra Bereza 4,83 Klasa IIIc Błażej Cierpiał 4,91 Terminarz konkursów na rok szkolny 2014/2015 organizowanych pod patronatem Jurajskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych Przedmiot Szkoła- organizator I etap II etap 1. Jarosław Durka historia Gim. nr 1 Myszków Jarosław Durka wos Gim. nr 1 Myszków Beata Buła j. angielski Gim. nr 4 Myszków Anna Durka chemia Gim. nr 3 Myszków Urszula Różycka geografia Gim. nr 1 Myszków Elżbieta Pierzchała j. polski Gim. nr 4 Myszków Iwona Niedbał j. niemiecki Gim. Koziegłowy Anna Wiśniewska matematyka Gim. Koziegłowy Edyta Struska fizyka Gim. Pińczyce Maria Cwanek biologia Gim. Koziegłowy Paweł Włodarczyk informatyka Gim. Koziegłowy Więcej informacji na stronie:

3 Numer 01-02/2015 Str. 3 Rodzic ekspertem w wyborze zawodu. W styczniu, w naszym Gimnazjum ruszył autorskie program: Rodzic ekspertem w wyborze zawodu. W ramach tego projektu Rodzice naszych uczniów będą pomagali młodzieży w podjęciu decyzji związanych z wyborem szkoły, a w konsekwencji może nawet zawodu. Pierwsze spotkanie poprowadziła Pani Anna Pasek, wspierana przez nauczycielkę plastyki, Panią Martę Jędrzejewską. Pani Anna pokazała uczniom, w jaki sposób można wykorzystać swój talent plastyczny. Choć nie jest z wykształcenia artystą plastykiem, od ponad 20 lat zarabia dekorując ozdoby świąteczne. Jej prace trafiają nie tylko na lokalny rynek, ale także zagraniczny, m.in.. do Stanów Zjednoczonych. W warsztatach, które przygotowała dla naszych uczniów wzięło udział 14 trzecioklasistów. Gimnazjaliści mieli okazję stworzyć własne ozdoby choinkowe i zmierzyć się z tym, jak się okazało, niełatwym zadaniem. Po warsztatach wszyscy byli zachwyceni. Uczniowie pytani o wrażenia najczęściej nie mogli wyjść z zachwytu na temat szybkości pracy Pani Anny, niesamowitej wyobraźni plastycznej i piękna tworzonych przez nią ozdób. Sama prowadząca stwierdziła, że w grupie słuchaczy byli uczniowie, którzy mają predyspozycje do wykonywania podobnych zawodów. Dziękujemy Pani Aniu! Monika Leszczyńska opiekun projektu PS. Bardzo serdecznie zapraszamy do współpracy innych Rodziców. Każda inicjatywa jest dla nas cenna, niezależnie od zawodu, jaki Państwo wykonujecie. Wystarczy, że opowiecie uczniom o swoim zawodzie, jego plusach i minusach, szansach, jakie stwarza i zagrożeniach. Będziemy wdzięczni, bo wiedza praktyków jest niezastąpiona. Kazik-Band na podium 23 stycznia 2015 r. w Gimnazjum nr 12 został zorganizowany VIII Powiatowy Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie 70. rocznicy wyzwolenia Częstochowy spod okupacji niemieckiej oraz 70. rocznicy bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Nasz szkolny zespół wokalnoinstrumentalny Kazik- Band zajął II miejsce w kategorii pieśń zespół. Warto przypomnieć, że nasz zespół zdobył również wyróżnienie w XIX Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie, na którym Oliwia Cabaj i Zofia Dyja również zdobyły wyróżnienia w kategorii solistów. Gratulujemy!! Zdjęcie pochodzi ze strony:

4 Numer 01-02/2015 Str. 4 Opowieść wigilijna według Nibylandii Dnia 30 stycznia 2015 r. tj. w piątek, w porajskim Kinie Bajka wraz z kołem teatralnym Nibylandia, odegrałam sztukę pt. Opowieść wigilijna. Głównym bohaterem przedstawienia był Scrooge, grany przez Bartłomieja Durę. Wraz z nim na scenie pojawili się: siostrzenica- Oliwia Cabaj, Bob Adrian Klimek, Żona Boba- Klaudia Siwek, dzieci- Natalia Nowotna, Natalia Szewczyk, Agata Fąfera, Mateusz Pasek, Sylwia Grzybowska, duchy- Ilona Panek, Radosław Szydłowski, Magdalena Francuz, Ola Krzyczmonik, Panie- Wiktoria Kostarczyk, Sandra Kramarzyk, oprawa muzyczna i efekty specjalne Piotr Jadczyk. reżyseria p. Monika Leszczyńska Występ obejrzało wiele osób. Na widowni zasiedli nasi najbliżsi. Było nam niezmiernie miło gościć babcie i dziadków, rodziców, ciocie i wujków. Nie zabrakło też kolegów i koleżanek. Na zaproszenie odpowiedzieli niektórzy nauczyciele i ich bliscy, a także osoby wspierające szkołę. Obecne były: dyrektor GOK-u p. Magdalena Ryziuk- Wilk, wicestarosta powiatu myszkowskiego p. Anna Socha- Korendo, przewodnicząca Rady Gminy p. Katarzyna Kaźmierczak oraz niektórzy radni: p. Małgorzata Rodek, p.elżbieta Sitek oraz p. Edward Mizera. Przedstawienie dostarczyło widzom wielu wzruszeń, a burza oklasków świadczyła o tym, że spektakl bardzo się podobał. Pani dyrektor Beata Cichoń, która po spektaklu rozdała nam słodycze stwierdziła, że czuła się jak w prawdziwym teatrze. Na zakończenie wszyscy kolędowaliśmy. Przy wyjściu z kina wychodzącym gościom rozdawaliśmy cegiełki z logo naszego koła. Dzięki temu zebraliśmy fundusze na wyjazd do teatru w Krakowie. Już 12 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego obejrzymy spektakl pt.: Chory z urojenia. W roli głównej wystąpi Andrzej Grabowski. Już nie możemy się doczekać!!! Dziękujemy wszystkim za finansowe wsparcie i życzliwość. Ilona Panek Rzecznik prasowy koła Nibylandia, Sekretarz SU Interdyscyplinarnego Konkursu im. Marii Goeppert-Mayer 29 stycznia dwie trzyosobowe drużyny z naszego Gimnazjum w składzie: Agata Gajewska, Zofia Dyja, Karolina Skóra oraz Paulina Błaszczyk, Radosław Szydłowski, Bartosz Świąć wzięli udział w piątej edycji Interdyscyplinarnego Konkursu w języku angielskim im. Marii Goeppert-Mayer w Liceum im. Kopernika w Katowicach. Zadania były trudne, ale nasi dzielni gimnazjaliści z zapałem przystąpili do walki. Gratulujemy! Trójka naszych uczniów zakwalifikowała się do III (ostatniego!) etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych: Agata Gajewska z biologii, Benjamin Bojanek z języka niemieckiego i Kacper Kret z WOSu. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki!! Przypomnijmy, że tytuł laureata zwalnia z odpowiedniej części egzaminów gimnazjalnych, zatem jest o co walczyć!!!

5 Numer 01-02/2015 Str. 5 Zastanów się, zanim udostępnisz! 10 lutego, w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Internet jest specyficznym miejscem, ponieważ jego zawartość jest tworzona przez wszystkich jego użytkowników i tak naprawdę każdy z nas jest odpowiedzialny za to, co udostępniamy on-line. Dlatego też tegoroczne obchody organizowane są pod hasłem Razem tworzymy lepszy internet, aby zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu. Wszyscy wiemy doskonale, że wszystkie materiały zamieszczane w sieci np. zdjęcia, teksty, utwory muzyczne, filmy mają swoich twórców i są chronione prawami autorskimi. Oczywiście możemy z nich korzystać lub udostępniać pod warunkiem, że podamy dane autora lub źródło (link lub tzw. adres bibliograficzny). A co z informacjami o nas samych, które udostępniamy, bardziej lub mniej świadomie, w sieci? Żeby założyć konto pocztowe trzeba wypełnić formularz z dość szczegółowymi danymi osobistymi, podobnie przy rejestrowaniu się na przeróżnych stronach np. sklepach internetowych, formach dyskusyjnych itp. Gdzie trafiają te dane i po co one komu? Informacja ma swoją wartość. Wartość ta ma podwójne znaczenie. Pierwsze to jakość informacji, jej przydatność i wiarygodność. Drugie rozumienie wartości to koszt i cena. W dzisiejszym świecie informacja porównywana jest do towarów. Coraz częściej informacja jest przedmiotem handlu i transakcji finansowych. Informacje gromadzi się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na ochronę bezpieczeństwa publicznego. Prawo nakazuje operatorom gromadzić dane telekomunikacyjne. Drugi powód to reklamy. Jeśli wydaje Wam się, że korzystanie z wyszukiwarek, portali informacyjnych czy społecznościowych oraz kont e -mailowych jest bezpłatne, to jesteście w błędzie! Płacimy, nie tylko kupując towar (np. książkę, płytę lub buty). Walutą jest też nasza uwaga. Płacimy, skupiając się na informacjach, np. oglądając reklamy. Im większą uwagę jakaś informacja przyciąga, tym bardziej wzrasta jej wartość. Płacimy udostępniając właścicielom tych serwisów swoje dane i pozwalamy na śledzenie swojej działalności w sieci. Te informacje są bardzo cenne, ponieważ na ich podstawie można precyzyjnie określić, jakie produkty mogą nas zainteresować i jakie reklamy powinny do nas trafić. Na takiej zasadzie działają systemy informatyczne, które automatycznie zbierają informacje o naszej aktywności w internecie i wysyłają do użytkowników reklamy tzw. adserwery. Czy nadal myślicie, że jesteśmy w sieci anonimowi? Jeśli tak, to musicie wiedzieć, że jest to największy mit, który nie wiadomo dlaczego po tylu latach, nadal nie został obalony. Każdy komputer identyfikuje się numerem IP, ale i innymi danymi, których suma pozwala rozróżnić konkretne komputery i często przypisać je do konkretnego użytkownika. Na tej podstawie można ustalić, kto dostarcza internet, z jakich przeglądarek i systemu operacyjnego korzystasz, a nawet jakie zainstalowałeś czcionki lub gdzie w danej chwili przebywasz. Można także odtworzyć historię wyszukiwań. Logowanie się do internetu oznacza, że będzie wiadomo, ile czasu w nim spędzisz i że cały ruch na twoim komputerze zostanie zapisany na serwerze dostawcy usług telekomunikacyjnych. Przeglądarki zapamiętują odwiedzane strony, wyszukiwarki pytania, które zadajesz. Dzięki tzw. ciasteczkom (pliki cookies ) serwery stron mogą śledzić twoją aktywność w sieci. Jeśli przy logowaniu się na jakiś portal podałeś dane osobowe, to wszystkie te informacje, które składają się na twój cyfrowy ślad, mogą zostać ze sobą automatycznie połączone. Informacje o swoich użytkownikach gromadzą także portale społecznościowe. Te wszystkie dane zestawione ze sobą mogą stworzyć unikalny profil użytkownika. Są kopalnią wiedzy na temat naszego stylu życia, preferencji, tego, kiedy i z kim się komunikujemy, gdzie przebywamy, kim jesteśmy. Komunikacja nigdy nie jest anonimowa. Sytuacja, w której wymieniasz się z kimś informacjami, wymaga tego, żeby w jakiś sposób się przedstawić lub zaprezentować. Staraj się pamiętać o swoim cyfrowym śladzie. Zaprezentowane do tej pory zagadnienia dotyczą informacji, które zostawiamy w sieci ale nie są one jawne dla innych użytkowników. A co z danymi osobowymi oraz zdjęciami i filmami, które zawierają również nasz wizerunek (a bardzo często też członków naszej rodziny czy znajomych!) udostępnianych oficjalnie np. na profilach społecznościowych czy blogach? Czy zastanawialiście się kiedyś czy to jest bezpieczne? Internet bardzo ułatwia nam przekazanie innym danych o sobie, które niekoniecznie powinny trafić do

6 Numer 01-02/2015 Str. 6 Zastanów się, zanim udostępnisz! (cd.) ich wiadomości. Bardzo łatwo jest umieścić o kilka zdjęć za dużo lub udostępnić je niewłaściwym osobom do ich wiadomości. Bardzo łatwo jest umieścić o kilka zdjęć za dużo lub udostępnić je niewłaściwym osobom powoduje to, że inni mogą je swobodnie rozpowszechniać bez naszej zgody. Dlatego warto wyraźnie określić granice prywatności i konsekwentnie dzielić się nią wyłącznie z tymi, na których zależy nam najbardziej. Jednym słowem Zastanów się, zanim udostępnisz! Pod takim właśnie hasłem ruszyła kampania zorganizowana przez kampania firmy Facebook opracowana we współpracy z kanadyjską organizacją MediaSmart. W Polsce partnerem kampanii jest Fundacja Dzieci Niczyje. Głównym celem jest zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży konsekwencje publikowania i udostępnianych przez nich danych osobowych i wizerunkowych. Facebook radzi: zanim podzielisz się informacjami na swój temat, zadaj sobie kilka pytań: Czy chcę, aby inni widzieli mnie w ten sposób? Czy ktoś mógłby to wykorzystać, aby mi zaszkodzić? Czy zmartwi mnie, jeśli ktoś udostępni to innym osobom? Jaka jest najgorsza rzecz, która może się stać, jeśli to udostępnię? Zdjęcia są wieczne! Niektórzy myślą, że przekazanie nagiego lub nacechowanego seksualnie zdjęcia dziewczynie, chłopakowi albo osobie, z którą chcą być w przyszłości jest dowodem miłości lub zaufania. Zachowaj ostrożność i pamiętaj, że zdjęcie może przetrwać dłużej niż związek. Pamiętaj, że jeśli ktoś prosi cię o udostępnienie czegoś, czego nie masz ochoty udostępniać, masz prawo odmówić. Nikt, kto cię kocha i szanuje, nie będzie na ciebie naciskać, ani ci grozić. Co zrobić, gdy coś poszło nie tak Jeśli udostępnisz coś niestosownego, po pierwsze poproś osoby, którym to udostępniłeś(aś), aby nie przesyłały tego dalej. Jeśli ktoś inny opublikował coś wysłanego przez ciebie, najpierw poproś go o usunięcie materiału. W większości przypadków to wystarczy. Jeśli nieprzyjemna sytuacja spotkała cię na Facebooku i obawiasz się samodzielnej konfrontacji z osobą, która opublikowała coś o tobie, lub nie wiesz, co napisać, Facebook udostępnia narzędzie do zgłaszania społecznościowego z komunikatami, których możesz użyć, oraz opcją poproszenia o pomoc rodzica, nauczyciela lub zaufanego znajomego. JB Artykuł opracowany z wykorzystaniem źródeł: Dzień Amora 20 lutego br. strzała Amora znów uderzyła w Gimnazjum w Poraju. Szkołę przepełniły wszelkie odcienie różu, czerwieni oraz bieli. Królowały również serduszka i wszelkie motywy miłosne. Aż czuć było ducha miłości unoszącego się w szkolnych, szarych na co dzień, korytarzach. Dzień Amora to punktowana konkurencja w Turnieju klas 1 z 10. Najliczniej przebrali się uczniowie klasy IIIa i to oni zdobyli 10pkt, drugie miejsce i 9pkt zdobyła IIIb, a ostatnie miejsce na podium i 8pkt wywalczyła klasa IIb. Taki dzień był miłym kontrastem dla zwykłej codzienności. Walentynki coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. (na podst. Wikipedii) Agata Fąfera kl.ic

7 Numer 01-02/2015 Str. 7 Wyjeżdżam do Szwecji! - Te słowa mojej mamy 4 lata temu rozpoczęły moją przygodę w Szwecji, gdy byłem jeszcze w pierwszej klasie gimnazjum. Wtedy nigdy bym nie pomyślał, że, będąc już w drugiej klasie międzynarodowej szkoły w Sztokholmie, będę mógł napisać taki artykuł mówiący o tym, jak wyglądały moje początki w Szwecji, moja droga do rozpoczęcia nauki w tej szkole oraz rozpoczęcie programu IB - czyli Matury Międzynarodowej, którą będę pisał już w maju Decyzję o moim wyjeździe podjąłem mniej więcej w połowie trzeciej klasy gimnazjum. Co prawda, pisałem egzaminy gimnazjalne oraz wybrałem i złożyłem dokumenty do jednego z częstochowskich liceów, lecz można powiedzieć, że zrobiłem to dla zabawy... Chciałem tylko sprawdzić, gdzie udałoby mi się kontynuować naukę, jeślibym został w Polsce. Pierwszym krokiem do podjęcia nauki w Szwecji, było znalezienie odpowiedniej szkoły. Oczywiście, jako osoba niemówiąca w ogóle w języku szwedzkim, nie brałem pod uwagę żadnej ze szwedzkich szkół. Od początku wiedziałem, że jedyna opcja dla mnie to szkoła anglojęzyczna lub międzynarodowa. Aby być w stanie porozumiewać się w miarę bez najmniejszych problemów w języku angielskim, jeszcze będąc w Polsce, uczęszczałem przez rok do Native Speakera poleconego mi przez moją nauczycielkę języka angielskiego - p. Iwonę Pelkę. Moje lekcje polegały na godzinnym rozmawianiu tylko i wyłącznie w języku angielskim. Muszę stwierdzić, że to przygotowanie bardzo pozytywnie wpłynęło na moje umiejętności i pewność w komunikowaniu się w języku angielskim. Parę tygodni spędziłem na szukaniu odpowiedniej szkoły, która zgodziłaby się mnie przyjąć. Po trudnych poszukiwaniach udało mi się znaleźć kilka szkół, które naprawdę mi się spodobały. Do każdej z nich napisałem maila i od każdej dostałem natychmiast wiadomość z odpowiedziami na moje wszystkie pytania. We wszystkich z nich dostępny był jedyny znany przeze mnie program uczony w języku angielskim - IB (Międzynarodowa Matura). W tym momencie musiałem w końcu dowiedzieć się dokładniej, na czym ten Moja przygoda w Szwecji program polega. Według Wikipedii: Matura międzynarodowa (International Baccalaureate (IB) Diploma Programme) część międzynarodowego programu edukacyjnego International Baccalaureate. Jest to dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego, zazwyczaj w całości w języku obcym, zakończony egzaminem maturalnym. W programie uczestniczy 3488 szkół w 125 krajach. Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy w wielu uczelniach na całym świecie. Matura międzynarodowa jest traktowana jako równorzędny egzamin z angielskimi A - level (m.in. w Oxfordzie, Cambridge). Kiedy już w pełni zapoznałem się z programem, mogłem podejmować kolejne kroki w związku z wybraniem szkoły. Tak naprawdę, to od początku chyba tylko jedna z tych wszystkich szkół brała na poważnie moją kandydaturę. Była to najlepsza z trzech szwedzkich szkół z internatem (tak, w całym kraju są tylko trzy takie szkoły - każda z nich ma status prywatnej, ale tylko dlatego, że dysponuje internatem). Bardzo łatwo dało się zauważyć, że osoba, z którą cały czas miałem kontakt mailowy, była bardzo zaangażowana w moje ewentualne przyjęcie i o wszystko się troszczyła. Dowiedziałem się, że aby zostać przyjętym do tego programu w tej szkole, należy zdać dwa egzaminy przygotowane przez szkołę macierzystą - jeden z j. angielskiego, a drugi z matematyki. Z racji, że cały czas chodziłem do trzeciej klasy gimnazjum w Polsce, nie mogłem pojechać do Szwecji tylko po to, żeby napisać egzamin. Dlatego zaproponowano mi, aby egzaminy zostały wysłane do mnie do Poraja, a ja pod okiem nauczycieli miałbym je napisać i od razu odesłać. Parę tygodni później znalazłem się już na liście kandydatów, a egzaminy czekały już do napisania. W tym czasie udało mi się po raz pierwszy odwiedzić swoją przyszłą szkołę. Muszę przyznać, że nie było czegoś, czym nie byłbym zaskoczony. Pierwsze, co zobaczyłem, to olbrzymie wzgórze, na którym znajdowała się, a tak przynajmniej mi się wydawało, szkoła. Jednak były to tylko biura pracowników szkoły - dyrektora, sekretarek, księgowych, psychologów, pielęgniarek itd. To właśnie tam znalazłem osobę, która zajmowała się rekrutacją mojej kandydatury (to z nią przez cały czas utrzymywałem kontakt mailowy). Oczywiście miałem przygotowaną długa listę pytań. Dowiedziałem się, że dla szkoły ważna jest opieka nad uczniem, dlatego wszystko, za co w Polsce się płaci, tu jest darmowe - począwszy od książek i przyborów szkolnych, a kończąc na rocznym bilecie autobusowym, laptopach czy ipadach dla każdego ucznia.

8 Numer 01-02/2015 Str. 8 Moja przygoda w Szwecji c.d. czas utrzymywałem kontakt mailowy). Oczywiście miałem przygotowaną długa listę pytań. Dowiedziałem się, że dla szkoły ważna jest opieka nad uczniem, dlatego wszystko, za co w Polsce się płaci, tu jest darmowe - począwszy od książek i przyborów szkolnych, a kończąc na rocznym bilecie autobusowym, laptopach czy ipadach dla każdego ucznia. Zostałem oprowadzony po szkole i całym kampusie. Przyjechawszy z malutkiej polskiej szkoły, znalazłem się jakby w innym świecie. Byłem wyjątkowo zaskoczony tym, co zobaczyłem. Szkoła, której większość ścian wykonano ze szkła, miała kilka pięter - każde z nich było przeznaczone na inne rodzaje przedmiotów. Na dole były sale matematyczne, piętro wyżej znajdowały się sale do nauk ścisłych. Na kolejnym poziomie możemy znaleźć sale od nauk humanistycznych, a na samej górze sale językowe. Każda z nich była wyposażona w projektor, tablicę multimedialną i wiele innych nowoczesnych urządzeń. W kampusie liczącym kilka hektarów powierzchni można znaleźć 8 domów, w których mieszkają uczniowie, olbrzymie hale sportowe, salę taneczną, boiska do koszykówki, tenisa, siatkówki, do tego siłownie i wielki obiekt sportowy do biegów, a do tego stok narciarski i aula wykładowa. Dla każdego ucznia dostępny jest odpowiednik naszej stołówki w świetlicy, czyli olbrzymia restauracja, z której uczniowie mogą korzystać, ile razy dziennie chcą oraz mogą jeść tyle, ile są tylko w stanie. Po mojej kilkudniowej wizycie w Szwecji musiałem wrócić do Polski i w końcu napisać te dwa egzaminy. Cześć matematyczną napisałem pod okiem p. Justyny Białas, natomiast egzamin z j. angielskiego napisałem pod kierunkiem p. Iwony Pelki oraz p. A. Chwist. Warunki do napisania ww. egzaminów zostały przygotowane dla mnie bardzo profesjonalnie. Parę dni po odesłaniu egzaminów dowiedziałem się najważniejszego - dostałem się do szkoły oraz oficjalnie zostałem wpisany na listę przyjętych uczniów! Teraz mogłem zacząć przygotowania do wyprowadzki do Szwecji oraz rozpoczęcia nauki w nowej szkole. Mój rok szkolny rozpoczął się pod koniec sierpnia. Parę dni wcześniej musiałem kupić. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego (w niedzielę) zostało zorganizowane specjalne przyjecie dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Była to prezentacja w auli, poczęstunek oraz spotkanie organizacyjne z wychowawcami (każda klasa ma co najmniej dwóch wychowawców). Wtedy po raz pierwszy poznałem swoje wychowawczynie. Kolejnego dnia nastąpiło już oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Tradycją szkoły jest marsz wszystkich uczniów ze wzgórza do auli, akademia, a potem spotkanie z mentorami i zapoznanie ze swoją klasą. W moim przypadku klasa nie była duża, ponieważ liczyła nieco ponad 20 osób, ale to wystarczyło, żeby każda osoba była z innego kraju. Moi nowi koledzy pochodzą z Austrii, Australii, USA, Argentyny, Francji, Włoch i wielu innych niesamowitych krajów z każdego zakątka świata. Następnego dnia był już pierwszy dzień lekcji, zapoznanie ze wszystkimi przedmiotami i nauczycielami, którzy ich uczą. W moim przypadku to: język angielski, język szwedzki, matematyka, w-f, nauki ścisłe, muzyka, sztuka, historia. Oczywiście największym wyzwaniem dla mnie było to, że wszystkie lekcje są prowadzone w języku angielskim - ale po pewnym czasie nie zwraca się na to w ogóle uwagi i zapomina się, że lekcje nie są w języku polskim - przestaje się widzieć jakąkolwiek różnicę. Wybór tej szkoły był jedną z najtrafniejszych decyzji w moim życiu, ponieważ mam możliwość poznania osób z tylu rożnych krajów, wychowanych w tylu rożnych kulturach i mówiących tyloma rożnymi językami. Dodatkowo mogę przekonać się, jak wygląda nauka w międzynarodowej szkole realizującej program międzynarodowej matury, której dyplom otwiera drzwi czołowych uniwersytetów na całym świecie. Ale o programie chciałbym opowiedzieć w kolejnym artykule. Tak wyglądała moja przygoda w Szwecji i wierzę, że szybko się nie skończy Miłosz Bednarski

9 Numer 01-02/2015 Str. 9 Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w Żarkach W dniu r w Żarkach Miasto odbył się powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt szkół gimnazjalnych. W turnieju uczestniczyły trzy drużyny z naszego powiatu: Gimnazjum Żarki Miasto, Gimnazjum Żarki Letnisko i Gimnazjum Poraj. Mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym" do dwóch wyranych setów. Wygrało Gimnazjum w Żarkach Letnisko, drugie miejsce przypadło Gimnazjum w Poraju, a trzecie gospodarzowi turnieju. WYNIKI: Gim. Poraj-Gim.Żarki Let 1:2 (25:7,23:25,12:15) Gim. Żarki M.-Gim. Poraj 0:2 (16:25,23:25) Gim Zarki Let.-Gim Żarki M. 1:2 (20:25,25:21,13:15) Bardzo dobry turniej w wykonaniu moich zawodniczek, widać gołym okiem postępy drużyny. Tak naprawdę umiejętności siatkarskie mamy na dużo wyższym poziomie niż przeciwnicy, brakuje nam troszkę warunków fizycznych i boiskowego cwaniactwa.tak turniej podsumował trener Paweł Churas. Międzypowiatowa Liga Piłki Halowej Reprezentacja Piłki Nożnej Gimnazjum w Poraju zakończyła udział w Międzypowiatowej Lidze Piłki Halowej szkół gimnazjalnych sezon 2014/2015 w Koziegłowach zajmując ostatecznie II miejsce. Po nieudanej pierwszej kolejce (porażka z Pińczycami i Woźnikami) nasi chłopcy nie załamali się i dzielnie walczyli do końca wygrywając już wszystkie spotkania (z: Lgotą Górną, Psarami, Koziegłowami I, Koziegłowami II. Klasyfikacja: I miejsce- Woźniki, II miejsce- Poraj, III miejsce- Koziegłowy I. Skład reprezentacji: Mikołaj Barczyk 3a, Błażej Cierpiał 3c, Maciej Mordoń 3c, Rafał Gil 3b, Kacper Białas 3b, Dawid Zasik 2b, Aleksander Górecki 1a, Dominik Makuch 2a, Adrian Wróbel 3c, Dawid Ligus 2b. Mistrzostwo Rejonu w Szachach Reprezentacja Szachowa Gimnazjum w Poraju po raz kolejny w FINAŁACH WOJEWÓDZKICH! Agata Gajewska i Aleksandra Bereza już trzeci raz z rzędu zdobyły Mistrzostwo Rejonu w Szachach i tym samym wystartują w finałach wojewódzkich, w których w roku szkolnym 2012/2013 zdobyły 3 miejsce, a 8 miejsce w 2013/2014. Natomiast reprezentacja chłopców w składzie Marcin Gajewski i Artur Dębski drugi raz stanęła na najwyższym podium w rejonach, na finałach wojewódzkich w roku szkolnym 2013/2014 zajęła 14 miejsce. Składamy naszej drużynie gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów na finałach wojewódzkich. Uczeń naszego Gimnazjum MIKOŁAJ BARCZYK, który obecnie reprezentuje klub AZS Częstochowa 2020, został brązowym medalistą Mistrzostw Śląska kadetów w piłce siatkowej. Tym samym zespół w którym gra MIkołaj, awansował do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

10 Numer 01-02/2015 Str. 10 St Valentine s Day Ukazuje się od 2000 r. Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Poraju ul. Górnicza Poraj tel./fax. (034) Opiekun zespołu redakcyjnego: p. Justyna Białas Zapraszamy na naszego bloga: Jeśli chcesz być współautorem Termokontenera przyślij swój artykuł na adres: Dołącz do nas!!! Czekamy na Ciebie!!!

gminne Złoto i srebro dla naszych curlerów Spotkania z obcokrajowcami w szkołach w numerze DWUTYGODNIK GMINY PAWŁOWICE (464)

gminne Złoto i srebro dla naszych curlerów Spotkania z obcokrajowcami w szkołach w numerze DWUTYGODNIK GMINY PAWŁOWICE (464) R gminne DWUTYGODNIK GMINY PAWŁOWICE w numerze str. 2 TEMAT NUMERU Dzień Kobiet na wesoło - panie świętują strona 12 NR 5 (464) GOLASOWICE JARZĄBKOWICE KRZYŻOWICE PAWŁOWICE PIELGRZYMOWICE PNIÓWEK WARSZOWICE

Bardziej szczegółowo

TWG KURIER MINI EURO 2012 ROBIĄ SOBIE JAJA! PODWÓJNE UBEZPIECZENIE OC POJAZDÓW TO JUŻ NIE PROBLEM? TUTAJ NAS ZNAJDZIESZ

TWG KURIER MINI EURO 2012 ROBIĄ SOBIE JAJA! PODWÓJNE UBEZPIECZENIE OC POJAZDÓW TO JUŻ NIE PROBLEM? TUTAJ NAS ZNAJDZIESZ TWG KURIER Poniedziałek, 9 kwietnia 2012 Nr 49, Cena 1 zł MIESIĘCZNIK GMINY TWORÓG Nakład kontrolowany 500 szt. MINI EURO 2012 Wielkanoc za nami, a na horyzoncie widać już majówkę. Nie masz pomysłu na

Bardziej szczegółowo

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Półserio maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Drudzy na pudle Centrum sportowe otwarte Gościu, siądź pod mym parasolem! Uczymy się dla siebie 2 PÓŁSERIO

Bardziej szczegółowo

Policja poszukuje właściciela amstaffa

Policja poszukuje właściciela amstaffa R E K L A M A C Z Ę S TO C H O W Y I P O W I AT U www.facebook.com/zycieczestochowyipowiatu Nr 126 (179) Nr ISSN 22 99 4440 Maranda opuścił Wspólnotę. Pozostanie samorządowcem. Tej decyzji można się było

Bardziej szczegółowo

Wkraczamy do (read)akcji!

Wkraczamy do (read)akcji! strona REaDakcji gazetka uczniów I LO im. M. Kopernika ul. Łopuskiego 42-44 78-100 Kołobrzeg tel. 943544633 redakcjaread@gmail.com www.readakcja.republika.pl nr 1(14) 2013/2014 nakład 80 egzemplarzy Opiekun

Bardziej szczegółowo

Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2

Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2 ISSN 1425-7610 Nr 4 (228) kwiecień 2015 cena 1,8 zł z 8% VAT www.facebook.com/gazetaorzeska Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2 50 osób odebrało nagrody burmistrza za wybitne osiągnięcia sportowe

Bardziej szczegółowo

Nocny handel przez pół roku

Nocny handel przez pół roku NAKŁAD: 16 000 EGZEMPLARZY ISSN: 17300878 NAKŁAD 16 TYSIĘCY egz. 21 GRUDNIA 2012, NR 438 WAŁBRZYCH Nominuj do Kryształów i Kamieni wydarzenia str. 4 Nowa pracownia REKLAMA R1244/12 Nocny handel przez pół

Bardziej szczegółowo

Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas.

Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas. Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas. Powiatowa Inauguracja

Bardziej szczegółowo

GAZETA SZKOLNA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W OŁAWIE STYCZEŃ 2012

GAZETA SZKOLNA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W OŁAWIE STYCZEŃ 2012 GAZETA SZKOLNA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W OŁAWIE STYCZEŃ 2012 Redakcja 20 grudnia 2011 roku obchodziliśmy 5 urodziny gazety niby niewiele to czasu, ale pierwszą okrągłą rocznicę należało uczcić.

Bardziej szczegółowo

Puls AWF. Wypowiedź Rektora naszej Uczelni prof. Andrzeja Klimka ws. organizacji ZIO 2022 w Krakowie SPIS TREŚCI. Drodzy Czytelnicy!

Puls AWF. Wypowiedź Rektora naszej Uczelni prof. Andrzeja Klimka ws. organizacji ZIO 2022 w Krakowie SPIS TREŚCI. Drodzy Czytelnicy! Puls AWF Drodzy Czytelnicy! Jedni ją kochają, a drudzy nie - nawidzą. Ci pierwsi z utęsknieniem na nią czekają a tamci marzą, by odeszła. Tylko nielicznym jest obojętna. Niezależnie od tego, jakie mamy

Bardziej szczegółowo

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych DWUMIESIĘCZNIK Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu ISSN 1641-5825 3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych We wrześniu 2004 roku Wielkopolski Kurator Oświaty wprowadził w życie decyzję o

Bardziej szczegółowo

Wszystkim uczniom i nauczycielom udanych, słonecznych wakacji życzą: wójt gminy Dobroń wraz z radnymi i pracownikami Urzędu Gminy w Dobroniu

Wszystkim uczniom i nauczycielom udanych, słonecznych wakacji życzą: wójt gminy Dobroń wraz z radnymi i pracownikami Urzędu Gminy w Dobroniu GAZETA DOBROŃSKA BISKUP ADAM LEPA W DOBRONIU 110 LECIE ORKIESTRY Wszystkim uczniom i nauczycielom udanych, słonecznych wakacji życzą: wójt gminy Dobroń wraz z radnymi i pracownikami Urzędu Gminy w Dobroniu

Bardziej szczegółowo

Jestem mieszkańcem tej gminy

Jestem mieszkańcem tej gminy Ślubowanie Numer 133 Grudzień 2014 ISSN 1233-6378 www.gazeta.rydzyna.pl Cena 1,50 zł Wszystkim Mieszkańcom Gminy szczęśliwych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego nadziei Nowego

Bardziej szczegółowo

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje GAZETA GMINY ROJEWO Nr 1/Marzec 2014 www.roj6wo.pl W numerze: Inwestycje gminne m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje Szanowni Państwo Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców naszej

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 grudzień 2014 Projekty edukacyjne z Mikołowa Konferencja Wspólnie możemy więcej Eurodyktando Pokoleniowy tandem Lekcje o EFS, Eurowyzwanie

Bardziej szczegółowo

Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?!

Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?! Szósty Zmysł Masz wiadomość: Jesteś chory na FOMO?! Włączasz komputer, gdy tylko się przebudzisz? Z Facebooka, Twittera i skrzynki pocztowej wylogowujesz się tylko na czas spania? Ile razy w ciągu dnia

Bardziej szczegółowo

Jakoś tak się rozczuliłem...

Jakoś tak się rozczuliłem... Jakoś tak się rozczuliłem... Drodzy koledzy i koleżanki! ZSEH OLSZTYN W dzisiejszym artykule napisanym do naszej szkolnej gazetki Gafy chciałbym poruszyć temat przemijania. Pamiętam jak dziś, jak razem

Bardziej szczegółowo

Sięgają po laury Str.3/4 W NUMERZE. Młodzież rozsławia Olsztyn i region. Biuro poselskie prof. Kudryckiej zaczęło działalność

Sięgają po laury Str.3/4 W NUMERZE. Młodzież rozsławia Olsztyn i region. Biuro poselskie prof. Kudryckiej zaczęło działalność OLSZTYN BARCZEWO BISKUPIEC DOBRE MIASTO DYWITY GIETRZWAŁD JEZIORANY JONKOWO KOLNO OLSZTYNEK PURDA STAWIGUDA ŚWIĄTKI NR 51 ROK III 30 KWIETNIA 2015 NAKŁAD 8 000 EGZEMPLARZY ISSN 2353-9046 e-mail: redakcja@gwarminska.pl

Bardziej szczegółowo

DWUJĘZYCZNA POLSKO-ANGIELSKA PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM "NA PIWNEJ" W POZNANIU

DWUJĘZYCZNA POLSKO-ANGIELSKA PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM NA PIWNEJ W POZNANIU DWUJĘZYCZNA POLSKO-ANGIELSKA PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM "NA PIWNEJ" W POZNANIU www.szkolapol-ang.pl ZAPRASZAMY NA PIWNĄ. JESTEŚMY SZKOŁĄ, KTÓREJ SZUKAŁEŚ. Nie ma edukacji i wychowania bez wymagań;

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja, dostarczona przez

Darmowa publikacja, dostarczona przez Copyright for Polish edition by Katarzyna Gajkowska & ZloteMysli.pl Data: 1.10.2008 Tytuł: Moje początki w programie partnerskim Autor: Katarzyna Gajkowska Wydanie III (uzupełnione) Korekta: Sylwia Fortuna,

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM IMPREZ NA 2015 r.

HARMONOGRAM IMPREZ NA 2015 r. ISSN 1508-5864 NR 5 (182) MAJ 2015 ROK (XVII) Drogie Mamy, w dniu Waszego Święta życzymy Wam: dużo zdrowia, miłości i uśmiechu, który daje otuchę, cierpliwości i wyrozumiałości, a nade wszystko docenienia

Bardziej szczegółowo

Najważniejszy mecz Przemka. Sieć ma być dla wszystkich! str. 6-7. Na wózku szybciej str. 16-17

Najważniejszy mecz Przemka. Sieć ma być dla wszystkich! str. 6-7. Na wózku szybciej str. 16-17 Sieć ma być dla wszystkich! str. 6-7 ISSN 1895 4987 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY KWIECIEŃ 4/71/2015 Najważniejszy mecz Przemka str. 14-15 Wszystkiego co najlepsze na Święta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów,

Bardziej szczegółowo

)33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7

)33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7 )33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7 U R E NUM E Z R A W 4 prof. dr hab. Andrzej Klim ek ćmański dr Bogdan Ciu Kucharze w Starych Jabłonkach red. Jerzy Cie rpiatka Puls AWF Drodzy Czytelnicy! Za oknem zima, bałwany

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190. Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej

Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190. Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej WIADOMOŚCI Z RATUSZA Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190 Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej Burmistrz i Rada Miejska w Blachowni mają zaszczyt

Bardziej szczegółowo

Samochód za naukę s.6

Samochód za naukę s.6 Numer 61 kwiecień 2009 Gazetka szkolna XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta. W tym numerze: Wstępniak 2 Wiosna w naszej szkole 3 Nasze sukcesy 3 Obejrzeliśmy

Bardziej szczegółowo

Film - podróż. bez barier 10-11. W trosce o nasze serca. Trio Basket na piątkę

Film - podróż. bez barier 10-11. W trosce o nasze serca. Trio Basket na piątkę W trosce o nasze serca Trio Basket na piątkę 3 6 MIEJSKI TYGODNIK BEZPŁATNY CZWARTEK, 28 SIERPNIA 2014 R. NR 34 (390) Film - podróż bez barier FOT. ARCHIWUM FESTIWALU Pod tym hasłem we wtorek rozpocznie

Bardziej szczegółowo

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2 DL ebaty ĄDeckieNr 11 (142) 2011 r. LISTOPAD egzemplarz bezpłatny ISSN 1641-425X informator samorządowy Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej-

Bardziej szczegółowo