Aukcja dzieł sztuki. WARSZAWA 9 grudnia 2010
- Wacława Maj
1 DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 9 grudnia Aukcja dzieł sztuki Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 9 grudnia 2010
3
4
5 Aukcja dzieł sztuki dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 9 grudnia 2010 godz. 19 WYSTAWA OBIEKTÓW AUKCYJNYCH 29 listopada 9 grudnia 2010 r. poniedziałek piątek w godzinach od 11 do 19 sobota w godzinach od 11 do 16 W SIEDZIBIE DOMU AUKCYJNEGO DESA UNICUM, WARSZAWA, UL. MARSZAŁKOWSKA 34 50
6 Juliusz Windorbski Prezes Zarządu tel Jan Koszutski Członek Zarządu Dyrektor Domu Aukcyjnego tel Adam Chełstowski Dyrektor Sieci Galerii Michał Olszewski Dyrektor Sieci Sprzedaży Iza Rusiniak Dyrektor Działu Sztuki Współczesnej Asystentka Zarządu Dział Księgowości Płatności i rozliczenia Justyna Szaban tel j.szaban@desa.pl Główna Księgowa Małgorzata Kulma tel m.kulma@desa.pl Marlena Ulejczyk tel m.ulejczyk@desa.pl Urszula Przepiórka tel u.przepiorka@desa.pl Dział Prawny Krystian Owczarek tel k.owczarek@desa.pl Prenumerata i zlecenia licytacji Karolina Łopusińska tel fax k.lopusinska@desa.pl Marketing i Promocja Maria Bąk tel m.bak@desa.pl Public Relations FineArt Communication Magdalena Żuk tel mzuk@fineart-com.pl Małgorzata Mańko tel mmanko@fineart-com.pl Dom Aukcyjny Dział Przyjęć Pl. Konstytucji Warszawa tel wyceny@desa.pl Joanna Tarnawska Kierownik Działu Przyjęć j.tarnawska@desa.pl Magdalena Kuś m.kus@desa.pl Katarzyna Krzywicka k.krzywicka@desa.pl Marcin Koniak Fotograf m.koniak@desa.pl Marek Rygiel m.rygiel@desa.pl 4
7 Galeria Marszałkowska ul. Marszałkowska 34/ Warszawa tel tel faks Karolina Łopusińska Kierownik Galerii Aleksandra Łukaszewska Kornelia Sasanka-Lichocka Galeria Biżuterii Dawnej ul. Nowy Świat Warszawa tel Grażyna Kobyłecka Kierownik Galerii Beata Paluch Jerzy Lewiński Ekspert gemmolog Salon Wystawowy Marchand Pl. Konstytucji Warszawa tel marchand@desa.pl Małgorzata Lemanek Kierownik Galerii m.lemanek@desa.pl Agata Szkup a.szkup@desa.pl Wydawca DESA UNICUM Sp. z o.o. Redakcja ul. Marszałkowska Warszawa biuro@desa.pl 168 Aukcja dzieł sztuki ISBN X Nakład egzemplarzy konto Bank BPH SA NIP Opracowanie graficzne BREMER SERVICES Adam Bremer Zdjęcia Marcin Koniak 5
8
9 INDEKS Ajdukiewicz Zygmunt 27 Arct Eugeniusz 76 Axentowicz Teodor 8, 51, 54 Balukiewicz Józef 80 Batowski-Kaczor Stanisław 91 Bieszczad Seweryn 84 Bruck Albrecht 75 Chełmońska Wanda 61 Chlebus Józef 49 Czajkowski Ludwik 50 Eisenberg Abraham 96 Ejsmond Stanisław 86 Eleszkiewicz Stanisław 48 Fałat Julian 12, 20, 30 Filipkiewicz Mieczysław 88 Florkiewicz Witold 63 Galle Emile 94 Grabowski Stanisław 41 Hofman Wlastimil 14, 52, 60 Kamocki Stanisław 69 Kanelba Rajmund 1, 17, 47 Kędzierski Apoloniusz 77 Klimek Ludwik 32 Korecki Wiktor 62, 67 Kossak Jerzy 38 Kossak Wojciech 22, 23, 39 Kostrzewski Franciszek 2, 34 Kowalewski Bronisław 64 Kramsztyk Roman 35, 37, 57 Landau Zygmunt 53 Laszczka Konstanty 93 Lille Ludwik 40, 92 Malczewski Jacek 7 Malczewski Rafał 9, 29 Maszkowski Karol 87 Maszkowski Marceli 58 Matejko Jan 3 Matte Nicolas Augustin 81 Mehoffer Józef 36 Menkes Zygmunt 18 Okuń Edward 6 Ostrowski Władysław 65 Pieńkowski Ignacy 72 Pillati Gustaw 13 Piotrowski Antoni 55 Porot Jean Baptiste 95 Potrzebowski Jerzy 68 Protaszewicz Ignacy 89 Przebindowski Zdzisław 31 Radzikowski Walery Eljasz 85 Rapacki Józef 25 Rozwadowski Zygmunt 11 Rybkowski Tadeusz 33 Rychter-Janowska Bronisława 5, 70 Schulz Bruno 4 Setkowicz Adam 45 Sleńdziński Ludomir 10 Styka Adam 90 Trzeszczkowski Antoni 21 Wasilewski Czesław 73 Weinbaum Abram 71 Weiss Wojciech 15 Witkiewicz Stanisław Ignacy 59 Wodzinowski Wincenty 74 Wyczółkowski Leon 28 Wygrzywalski Feliks Michał 24, 44 Wywiórski Michał Gorstkin 19 Zawadowski Jan Wacław 16, 78 Znamierowski Czesław 42, 43 Zorad Erno 56 Zygmuntowicz Ignacy 46, 66 okładka FRONT poz. 6 Edward Okuń, WIDOK Z POŁUDNIA WŁOCH, 1898 R. okładka II/STRONA PRZEDTYTUŁOWA poz. 14 Wlastimil Hofman, "ANHELLI", 1915 R. okładka IV poz. 7 Jacek Malczewski, NA TARASIE, 1910 R. strona 2 poz. 11 Zygmunt Rozwadowski, CZWÓRKA strona 6 poz. 27 Zygmunt Ajdukiewicz, SCENA Z PANA TADEUSZA, 1882 R. DESA UNICUM 9 grudnia
10 1 Rajmund Kanelba (1897 Warszawa Londyn) PORTRET KOBIETY gwasz/papier, 68 x 52 cm (w świetle oprawy) sygnowany p. d.: 'Kanelba' Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci zł ~
11 2 Franciszek Kostrzewski (1826 Warszawa Warszawa) WĘDROWNI MUZYKANCI, 1884 r. akwarela/papier, 24,5 x 39,3 cm (w świetle passe - partout) sygnowany i datowany p. d.: 'F. Kostrzewski 1884' Uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a jego nauczycielami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F. Piwarski. Przez okres dwóch lat (od roku 1849) przebywał i pracował w Kielcach, zaproszony przez T. Zielińskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podróżował po Europie, na dłużej zatrzymując się w Paryżu. Na stałe mieszkał i pracował w Warszawie - tworzył dla warszawskich czasopism: Tygodnika Ilustrowanego i Kłosów. Autor ogromnej ilości ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. Głównym tematem jego prac były sceny rodzajowe zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
12 3 Jan Matejko (1838 Kraków Kraków) SIEDZĄCY MĘŻCZYZNA - SZKIC DO OBRAZU "KONRAD WALLENROD" (?) ołówek/papier, 14,7 x 16,5 cm (w świetle passe - partout) W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873 r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887 r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal w Paryżu w 1865 r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867 r. Odbył wiele podróży, m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich" zł ~
13 4 Bruno Schulz (1892 Drohobycz Drohobycz) SCENA WE WNĘTRZU Z AUTOPORTRETEM ołówek/papier, 14,5 x 16 cm POCHODZENIE: Praca ta pochodzi od spadkobierców Zbigniewa Moronia, nauczyciela z tego samego gimnazjum, w którym uczył Schulz i jednocześnie jego przyjaciela. Kiedy artystę przesiedlono do getta w Drohobyczu, liczył się już z tym, że może nie przeżyć wojny. Rozdzielił swoje rękopisy i rysunki i powierzył polskim przyjaciołom. Niestety nie przeżył okupacji. Moroń podczas przesiedlenia z Drohobycza na szczęście zabrał ze sobą prace Schulza. Po wojnie leżały długie lata na szafie wśród sterty papierów. Dopiero jego spadkobiercy podczas porządkowania spadku odnaleźli skarb i oddali do oceny. Dużą część zbioru zakupiło muzeum literatury w Warszawie. Scena we wnętrzu przedstawia trzy nagie postacie, siedzące przy stole. Schulz często przedstawiał takie fantazje, bardzo często też umieszczał siebie wśród uczestników scen. Świadczy to o tym, jak głęboko artysta wikłał siebie we własny świat wyobraźni. Niespotykanym uczestnikiem tej sceny jest natomiast kot, zwierzę które praktycznie nie występuje w symbolicznym bestiariuszu Schulza zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
14 5 Bronisława Rychter - Janowska (1868 Kraków Kraków) ogrody Villa D'EstE, 1919 r. olej/płótno, 55,5 x 55 mcm sygnowany i datowany p. d.: 'B. RYCHTER JANOWSKA RZYM ' ODWROCIE: fragmentarycznie zachowana naklejka wystawowa Siostra malarza Stanisława Janowskiego. Studia malarskie odbyła w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 r. miała indywidualną wystawę w warszawskiej Zachęcie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy się do dziś dużym wzięciem, głównie za sprawą obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wnętrz szlacheckich siedzib, polskie kościółki i wiejskie chaty, pejzaże i sceny folklorystyczne zł ~
15 6 Edward Okuń (1872 Wólka Zegrzeńska k. Warszawy Skierniewice) WIDOK Z POŁUDNIA WŁOCH, 1898 r. olej/płótno, 72,5 x 50 cm sygnowany i datowany l. d.: 'E Okuń 98' ODWROCIE: fragmentarycznie zachowana naklejka wystawowa - prawdopodobnie z Salonu Aleksandra Krywulta w Warszawie WYSTAWIANY: obraz wystawiany prawdopodobnie w 1899 roku na wystawie monograficznej prac Edwarda Okunia w warszawskim Salonie Krywulta W 1898 r. artysta osiadł we Włoszech, które stały się jego ojczyzną na ponad dwadzieścia lat; mieszkał w Rzymie skąd wyjeżdżał do Anticoli Corrado, Sorrento, Amalfi i na Capri, odwiedzał Wenecję, Padwę, Rawennę, Florencję i Sienę. W latach współpracował jako ilustrator z warszawskim czasopismem artystyczno-literackim "Chimera"; od 1906 zdobił rysunkami łamy monachijskiego pisma "Jugend". Od 1908 r. należał do ugrupowania "Odłam". W 1921 r. osiedlił się ponownie w Warszawie, skąd odbywał podróże do Włoch i na południe Europy. Od 1930 r. wykładał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona. Ulubionymi tematami malarstwa Okunia były pejzaże - zwłaszcza z Włoch, portrety i kompozycje fantastyczne i alegoryczne zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
16 7 Jacek Malczewski (1854 Radom Kraków) SCENA na tarasie (córka artysty julia?), 1910 r. olej/sklejka, 38 x 46,5 cm sygnowany i datowany p. g.: 'J Malczewski 1910' Jacek Malczewski był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych ( i ) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts ( ); stale mieszkał i pracował w Krakowie. W l był profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych (od 1900 r. - Akademii). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od realistycznych obrazów przedstawiających popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baśniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione z wątkami patriotycznymi. Ponadto malował wiele portretów, autoportretów i pejzaży zł ~
17 8 Teodor Axentowicz (1859 Braszow Kraków) PORTRET KOBIETY W JESIENNYM PEJZAŻU pastel, akwarela/papier, 66 x 45,5 cm sygnowany l. d.: 'T axentowicz' OPINIE: obraz posiada ekspertyzę Stefanii Krzysztofowicz Kozakowskiej z 2001 r. Teodor Axentowicz studiował w akademii monachijskiej pod kierunkiem Gabriela von Hackla oraz u profesorów Sandora Wagnera i Guyli Benczura w latach W 1883 r. wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Emila Augusta Carolus- Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. do Włoch, Londynu. W 1895 r. objął stanowisko profesora rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1910 r. został pierwszym jej rektorem z wyboru. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz członkiem wiedeńskiej "Secesji". Był jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów; malował także sceny rodzajowe i historyczne. Ulubionym tematem artysty były sceny z motywami huculskimi - studia postaci, zwyczaje, wierzenia- malowane z dbałością o szczegóły, a jednocześnie bardzo swobodnie oraz przedstawienia symboliczne zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
18 9 Rafał Malczewski (1892 Kraków Montreal) PEJZAŻ Z JEZIOREM akwarela/papier, 31,5 x 47,5 cm sygnowany l. d.: 'Rafał Malczewski' Warsztatu malarskiego uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r. do 1939 r. mieszkał w Zakopanem (wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata"). Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r. Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 r. mieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie zł ~
19 10 Ludomir Sleńdziński (1889 Wilno Kraków) "NA CZATACH", 1937 r. akwarela, gwasz/karton, 122 x 105 cm sygnowany i datowany p. d.: 'MALOWAŁ LUDOMIR z WILNA SLEŃDZIŃSKI 1937' (wzdłuż krawędzi obrazu) WYSTAWIANY: Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie Studia w petersburskiej ASP. Od młodości zafascynowany sztuką włoskiego renesansu, spędził kilka lat we Włoszech, dużo podróżował, studiując malarstwo i techniki malarskie w muzeach odwiedzanych krajów. W 1925 r objął katedrę malarstwa monumentalnego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie osiadł w Krakowie, prowadził katedrę rysunku i rzeźby na Wydziale Architektury krakowskiej Politechniki, w latach był prorektorem i rektorem tej uczelni. Wystawiał w Polsce i na wystawach zagranicznych. W 1937 r otrzymał złoty medal za polichromowaną płaskorzeźbę na międzynarodowej wystawie "Sztuka i technika". Dzięki studiom nad tradycyjnymi technikami, warsztat malarski artysty przypominał warsztat starych mistrzów. Obrazy malował na desce z podkładem gipsowym. Przywiązywał dużą wagę do rysunku obrazu, obrazom nadawał reliefowe, często złocone i srebrzone, wykończenie. Neoklasycystyczne obrazy i płaskorzeźby przedstawiały na ogół ludzkie postacie zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
20 11 Zygmunt Rozwadowski (1870 Lwów Zakopane) CZWÓRKA olej/płótno, 69 x 144 cm sygnowany p. d.: 'Z. Rozwadowski' Zygmunt Rozwadowski studiował od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u J. Matejki, a w latach w Monachium, w prywatnej szkole A. Ažbego. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem 'Jordan'. Po studiach mieszkał we Lwowie - uczył w Szkole Przemysłowej oraz współpracował przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem. Malował przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Uczestniczył w malowaniu popularnych panoram - Racławic z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem, Golgoty, Panoramy siedmiogrodzkiej i Męczeństwa Chrześcijan ze Styką oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popielem namalował dioramy Branki tatarskie i Bitwę pod Grunwaldem zł ~
21 12 Julian Fałat (1853 Tuligłowy Bystra) PEJZAŻ zimowy Z JEŹDŹCAMI olej/sklejka, 54 x 121 cm sygnowany l. d.: 'Julian Fałat Nieśwież' ODWROCIE: orzeczenie o autentyczności z 1953 r. dr Stanisława Dąbrowskiego W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego. Naukę kontynuował w Akademii Monachijskiej u A. Strähubera i J. L. Raaba. Po studiach wiele podróżował- odwiedził Paryż, Rzym, Hiszpanię, a w 1885 r. odbył podróż dookoła świata. W latach pracował w Berlinie jako nadworny malarz cesarza Wilhelma II. Po powrocie do kraju był dyrektorem w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie ( ), a w latach rektorem tej uczelni. Został nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej akademii. Jego obrazy przedstawiają pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe, portrety i przede wszystkim sceny z polowań, których niejednokrotnie był uczestnikiem zł DESA UNICUM 9 grudnia
22 13 Gustaw Pillati (1874 Warszawa Warszawa) SCENA rodzajowa olej/płótno, 141 x 171 cm sygnowany p. d.: 'G. Pillati' ODWROCIE: fragmentarycznie zachowana naklejka wystawowa z TZSP w Warszawie Pochodził z rodziny malarzy. Uczył się w Szkole Rysunkowej w klasie Wojciecha Gersona. W latach kontynuował studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - przez rok pod kierunkiem F. Cynka, później u T. Axentowicza, zdobywając liczne nagrody i medale. Od roku 1901 uczył się w Académie Julian w Paryżu, od 1908 r. w prywatnej szkole Simona Hollósy ego w Monachium. Po powrocie do kraju na stałe osiadł w Warszawie. Zajmował się działalnością pedagogiczną: w latach uczył rysunku na kursach Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej, w latach jako profesor wykładał w Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona. Brał czynny udział w życiu twórczym Warszawy, wchodził w skład jury Salonu Dorocznego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Debiutował w Warszawie, wystawiał w Salonie Aleksandra Krywulta, później w Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Lwowie, Łowiczu, Łodzi, Poznaniu, Wilnie, Moskwie. Z licznego dorobku artysty zachowała się niewielka część. Posługiwał się techniką olejną, ale też wykonywał rysunki ołówkiem, węglem, kredkami i prace akwarelą, uzyskując ciekawe efekty kolorystyczne. Interesowały go portrety, wizerunki charakterystyczne, studia roślinne, widoki architektoniczne, obrazy rodzajowe, a zwłaszcza o tematyce ludowej, które stały się z czasem wraz z pejzażem pewnego rodzaju wizytówką malarza zł ~
23 14 Wlastimil Hofman (1881 Praga Szklarska Poręba) "ANHELLI", 1915 r. olej/deska, 72 x 100 cm sygnowany i datowany p. g.: 'Vlastimil Hofman Praga 1915' ODWROCIE: papierowa naklejka: 'Reichel - Künstlerpreis pro 1915 Wettbewerb. Name: Vlastimil Hofmann Adresse: Prag - Smichov 1289 Titel des Werkes: Anhelli Versicherungswert: 1500 K' LITERATURA: - a. Znamirowski, "Vlastimil Hofmann", Ilustrowany Tygodnik Polski 1915, nr 19, s. 296; - B. Czajkowski, "Portret z pamięci", Ossolineum, Wrocław 1971, il. 5 - na wklejce po s. 64; - e. Wolniewicz-Mierzwińska, "Wlastimil Hofman - twórczość do roku 1939", w: "Dzieła czy kicze", red. E. Grabska i T. Jaroszewski, PWN, Warszawa 1981, ss., 461, 464, il. 52 na s. 462; - sz. Kurpios SchP, "Malarstwo religijne Wlastimila Hofmanna", Kraków 2006, s. 79, 80, il.74 na s W latach studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyskiego i J. Stanisławskiego. Lata spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J. L. Gerôme`a. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Należał m.in. do TAP "Sztuka", Grupy Zero, Grupy Pięciu oraz "Secesji" wiedeńskiej. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
24 15 Wojciech Weiss (1875 Leorda w Rumunii Kraków) OWOCUJĄCA GRUSZA W KALWARII, 1908 r. pastel/papier, 90 x 63,5 cm sygnowany p. d.: 'WW' ODWROCIE: owalna pieczęć u góry 'ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA', u dołu: 'DOM ARTYSTY', pośrodku: 'WW' POCHODZENIE: z kolekcji rodzinnej artysty Artysta studiował w krakowskiej SSP w latach Nagrodą za ukończenie szkołyobok złotego medalu- było roczne stypendium na pobyt w Paryżu. W malarstwie artysty splatały się różne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Stałą zaś cechą twórczości Weissa było inspirowanie się naturą, której głęboka znajomość leżała u podstaw każdego z namalowanych przez artystę dzieł zł ~
25 16 Jan Wacław ZAWADOWSKI (1891 Skobełka na Wołyniu 1982 Aix-en-Provence) GLADIOLE W WAZONIE akwarela/karton, 75 x 56 cm sygnowany p. d.: 'Zawado' Jan Wacław Zawadowski studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. W latach 30-tych wyjechał do Francji i mieszkał w Orcel w Prowansji. Duży wpływ na jego twórczość wywarła sztuka P. Cezanne`a. Początkowo malował obrazy w wyciszonej, chłodnej barwie. Należał do inicjatorów grupy Cercle des Artistes Polonais. POCHODZENIE: z kolekcji Prof. Władysławy Jaworskiej zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
26 17 Rajmund Kanelba (Kanelbaum) (1897 Warszawa Londyn) PODPARTA DZIEWCZYNA akwarela, gwasz/papier, 70 x 52 cm sygnowany p. d.: 'kanelba' Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci zł ~
27 18 Zygmunt Józef Menkes (1896 Lwów Riverdale, USA) "MŁODOŚĆ - CHŁOPIEC Z GOŁĘBIAMI" olej/płótno, 128 x 78,5 cm sygnowany p. d.: 'Menkes' ODWROCIE: na krośnie dwie naklejki wystawowe z opisem obrazu Studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP. Uczył się także w pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w krąg malarzy Ecole de Paris. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Związany był z życiem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył również gwasze, akwarele i rysunki zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
28 19 Michał Gorstkin Wywiórski (1861 Warszawa Warszawa) PEJZAŻ Z CHATAMI olej/tektura, 20,5 x 30,5 cm sygnowany l. d.: 'M. G. Wywiórski' Studia artystyczne odbył w latach w Monachium u K. Rauppa i N. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta i A. Wierusza-Kowalskiego. Od 1904 r. działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i stowarzyszenia Artystów. Wystawiał w Poznaniu, w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Współpracował przy tworzeniu kilku panoram: z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji "Berenzyny"; z J. Styką - przy malowaniu "Bema w Siedmiogrodzie"; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskiem - przy komponowaniu "Napoleona pod Piramidami". Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowane pejzaże ze szczególnym uwzględnieniem efektów luministycznych zł ~
29 20 Julian Fałat (1853 Tuligłowy Bystra) PEJZAŻ NIEŚWIESKI Z ŁOSIEM gwasz/tektura, 39 x 115 cm (w świetle oprawy) sygnowany l. d.: 'J. Fałat Nieśwież' W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego. Naukę kontynuował w akademii monachijskiej u A. Strähubera i J. L. Raaba. Po studiach wiele podróżował - odwiedził Paryż, Rzym, Hiszpanię, a w 1885 r. odbył podróż dookoła świata. W latach pracował w Berlinie jako nadworny malarz cesarza Wilhelma II. Po powrocie do kraju był dyrektorem w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie ( ), a w latach rektorem tej uczelni. Został nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej akademii. Jego obrazy przedstawiają pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe, portrety i przede wszystkim sceny z polowań, których niejednokrotnie był uczestnikiem zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
30 21 Antoni Trzeszczkowski (1902 Warszawa Warszawa) UŁANI akwarela/papier, 40 x 29 cm sygnowany p. d.: 'Trzeszczkowski' Antoni Trzeszczkowski - świetny polski malarz - batalista. Uczestniczył w wojnie polskobolszewickiej 1920 roku. Obrazy artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Arsenale we Wrocławiu. Malował przede wszystkim sceny opiwające zwycięskie bitwy polskiej husarii i ułanów zł ~ Wojciech Kossak (1856 Paryż Kraków) KOŃ NA PUSTYNI olej/płótno, 35,5 x 48 cm sygnowany p. d.: 'Wojciech Kossak' zł ~
31 23 Wojciech Kossak (1856 Paryż Kraków) GŁOWA KONIA olej/tektura, 47,5 x 36 cm sygnowany l. d.: 'Wojciech Kossak' Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice ( ), Berezyna ( ), Bitwa pod piramidami (1901 r.) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900 r.) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
32 24 Feliks Michał Wygrzywalski (1875 Przemyśl 1944 okolice Rzeszowa) SPRZEDAWCY DYWANÓW olej/płótno dublowane, 55 x 74,5 cm sygnowany p. d.: 'F. M. Wygrzywalski' Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (klasa K. Marra i L. Hetericha) oraz Académie Julian w Paryżu. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzymie, a w 1908 r. powrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie pracował w teatrze jako inspektor sceny oraz współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawiał w TPSP w Krakowie. Znany jest także jako grafik, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych. Malował obrazy o tematyce rodzajowej, portrety i autoportrety, często fantastyczne przedstawienia morskich nimf. Największym uznaniem wśród kolekcjonerów cieszą się jego serie pejzaży nadmorskich i scen z rybakami oraz sceny orientalne, do których ciągle powracał po podróży do Egiptu w 1906 r zł ~
33 25 Józef Rapacki (1871 Warszawa Olszanka k. Skierniewic) "BINDUGA", 1921 r. olej/płótno, 128 x 194,5 cm sygnowany i datowany p..d: 'JÓZEF RAPACKI 1921' ODWROCIE: napis farbą na krośnie: 'PTK VII - 1' oraz naklejka z Loterii Artystycznej z lat dwudziestych XX w. Był uczniem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Później studiował u F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i w prywatnej szkole C. Fehera w Monachium. Po studiach kilkakrotnie podróżował do Włoch, wiele wystawiał (dyplom honorowy na światowej wystawie w 1900 r. w Paryżu), należał do grupy Pro Arte. Malował głównie realistycznie traktowane pejzaże i rozgrywające się na tle pejzażu sceny rodzajowe. Ponad to zajmował się ilustratorstwem i grafiką zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
34 26 Malarz nierozpoznany, XIX w. SCENA RODZAJOWA NA POMOŚCIE olej/deska, 16 x 22 cm zł ~
35 27 Zygmunt Ajdukiewicz (1861 Witkowice pod Tarnobrzegiem Wiedeń) SCENA Z "PANA TADEUSZA", 1882 r. olej/deska, 28 x 21 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Zygmunt Ajdukiewicz 1882' Zygmunt Ajdukiewicz naukę malarstwa rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie studiował w akademii wiedeńskiej ( ) i monachijskiej ( ). Po studiach stale mieszkał w Wiedniu, gdzie dzięki mieszkającemu tam bratu stryjecznemu - Tadeuszowi - rozwijał swoją karierę portrecisty w sferach dworskich i arystokratycznych, m.in. do pałacu cesarskiego w Wiedniu wykonał cykl obrazów przedstawiających mitologiczną historię Złotego Runa. W roku 1893 odwiedził Paryż. Swoje obrazy prezentował w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Monachium i Pradze. Malował portrety, sceny rodzajowe o tematyce myśliwskiej oraz obrazy historyczne. Zajmował się także ilustratorstwem zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
36 28 Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska Warszawa) ALINA, OK r. olej/płótno, 77,5 x 139 cm sygnowany p. d.: 'Kochanemu Panu M. Bałuckiemu podarowuję L. Wyczółkowski' oraz 'L. W.' POCHODZENIE: Ze zbiorów Michała Bałuckiego Kraków kolekcja prywatna Wyczółkowski mógł rozpocząć pracę nad Aliną około 1879 roku. Sam pomysł podjęcia tego tematu pojawił się w twórczości artysty w 1876 roku, o czym dowodzi, zaginiony dziś, ołówkowy szkic martwej Aliny leżącej w zaroślach. Podjęcie tematu dzieła Juliusza Słowackiego mogło wynikać z zachęty Jana Matejki, który w dramacie Słowackiego dopatrywał się alegorii narodowych dziejów. Wpływ na Wyczółkowskiego mógł mieć również teatr krakowski, który od 1868 roku wystawiał Balladynę, z Antoniną Hoffman w roli głównej. Wyczółkowski w swoich wspomnieniach daje do zrozumienia, że prace nad obrazem kontynuował we Lwowie, gdzie zamieszkał po zakończeniu studiów przez kilka miesięcy w latach Adam Chmielowski, który odwiedził Wyczółkowskiego w jego pracowni we Lwowie, miał okazje zobaczyć powstającą Alinę i zwrócił jej autorowi uwagę, że powinien potraktować temat jak legendę, nie w tak realistycznie. W ten sposób zainspirował powstanie drugiej wersji obrazu, ze zmienionym ujęciem, dostosowanym do baśniowego charakteru Balladyny. Przez wiele lat była ona własnością lwowskiej rodziny wydawców i księgarzy Altenbergów. Bardzo długo trwano jednak w przekonaniu, że Wyczółkowski nigdy nie dokończył pierwszej wersji i jedynie ślady pierwotnej kompozycji znajdują się pod malarską warstwą idealizowanego ujęcia. Jednak pierwotny obraz został ukończony, a Wyczółkowski zadedykował go Michałowi Bałuckiemu, zajmującemu się wówczas krytyką artystyczną i literacką, wielbicielowi twórczości Juliusza Słowackiego. Dopiero w 2002 roku po raz pierwszy zaprezentowano go szerokiej publiczności na wystawie monograficznej artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Alina jest dziełem klasy muzealnej. Odzwierciedla budzącą się popularność utworów, pozostającego za życia w cieniu Adama Mickiewicza, wieszcza. W malarstwie polskim jest jednym z pierwszych dzieł powstałych pod wpływem dzieł Słowackiego. Jesienią 2009 roku krakowskie Muzeum Narodowe zorganizowało dla donatorów uroczystą prezentację obrazu, poszukując możliwości pozyskania go do swoich zbiorów zł ~
37 DESA UNICUM 9 grudnia
38 29 Rafał Malczewski (1892 Kraków Montreal) GÓRY W ŚNIEGU akwarela/papier, 38 x 55 cm sygnowany l. d.: 'Rafał Malczewski' Warsztatu malarskiego uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r. do 1939 r. mieszkał w Zakopanem (wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata"). Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r. Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 r. mieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie zł ~
39 30 Julian Fałat (1853 Tuligłowy Bystra) PEJZAŻ Z BYSTREJ akwarela/papier, 52,5 x 98 cm sygnowany l. d.: 'J Fałat Bystra' W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego. Naukę kontynuował w Akademii Monachijskiej u A. Strähubera i J. L. Raaba. Po studiach wiele podróżował- odwiedził Paryż, Rzym, Hiszpanię, a w 1885 r. odbył podróż dookoła świata. W latach pracował w Berlinie jako nadworny malarz cesarza Wilhelma II. Po powrocie do kraju był dyrektorem w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie ( ), a w latach rektorem tej uczelni. Został nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej akademii. Jego obrazy przedstawiają pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe, portrety i przede wszystkim sceny z polowań, których niejednokrotnie był uczestnikiem zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
40 31 Zdzisław Przebindowski (1902 Kraków ) W PRACOWNI olej/płótno, 63 x 82 cm sygnowany l. d.: 'Z. Przebindowski' ODWROCIE: papierowa naklejka: 'Warszawa Polskie Dzieło Plastyczne w XV-lecie PRL' Od 1920 r. kształcił się w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. W latach studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha i Jana Wojnarskiego. Tuż przed wojną został nauczycielem rysunku w krakowskiej ASP, a w latach 50- tych był zastępcą profesora oraz docentem. Malował kwiaty, sceny rodzajowe, pejzaże i martwe natury zł ~
41 32 Ludwik (Ludwig) Klimek (1912 Skoczów Francja) AKT SKULONEJ olej/tektura, 45,5 x 36,5 cm (w świetle passe - partout) sygnowany p. g.: 'Klimek' Ojciec artysty prowadził sklep wielobranżowy w Skoczowie, utrzymując liczną rodzinę. Młody Ludwik (dla przyjaciół Luna ) wykazywał zdolności plastyczne od najmłodszych lat. Trafił do cieszyńskiego Liceum im. A. Osuchowskiego. W 1938 skończył studia w krakowskiej ASP. Jeszcze w czasie studiów wyjechał na stypendium do Francji. Wybuch wojny zastał go w Paryżu. Artysta przeniósł się na południe, przemieszczając się pomiędzy Cannes, Niceą, St. Paul de Vence, Antibes. Zafascynowany prowansalskim i śródziemnomorskim pejzażem rozjaśnił paletę barw, a jego sposób malowania zdradza wpływy jego przyjaciół Picassa oraz Chagalla. Pod koniec życia, będąc w trudnej sytuacji życiowej (choroba psychiczna syna) zmuszony był sprzedać część swego dorobku artystycznego zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
42 33 Tadeusz Rybkowski (1848 Kielce Lwów) ULICA WE LWOWIE, 1909 r. akwarela, ołówek/papier, 40 x 32 cm sygnowany i datowany l. d.: 'Tadeusz Rybkowski Lwów 1909' W latach kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, a następnie w wiedeńskiej Akademii u C. Wurzingera, L. Loefflera, a także u H. Makarta i w zakładach dekoracji teatralnych. Od 1878 roku podróżował po Włoszech i Niemczech. W 1893 roku osiadł na stałe we Lwowie. Został profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej, prowadził też prywatną szkołę malarstwa dla kobiet. Zajmował się również dekoracyjnym malarstwem ściennym oraz był ilustratorem czasopism polskich i obcych. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce rodzajowej zł ~
43 34 Franciszek Kostrzewski (1826 Warszawa Warszawa) KARYKATURA KANCLERZA OTTO VON BISMARCKA, 1886 r. akwarela, gwasz/papier, 27,5 x 40 cm sygnowany i datowany p. d.: 'F. Kostrzewski 1886' POCHODZENIE: z kolekcji rodzinnej Maszkowskich Według tradycji rodzinnej obraz pojawił się na ekspozycji w Warszawskiej Zachęcie, skąt został zdjęty po proteście Ambasadora Pruskiego. Artysta uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a jego nauczycielami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F. Piwarski. Przez okres dwóch lat (od roku 1849) przebywał i pracował w Kielcach, zaproszony przez T. Zielińskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podróżował po Europie, na dłużej zatrzymując się w Paryżu. Na stałe mieszkał i pracował w Warszawie - tworzył dla warszawskich czasopism: Tygodnika Ilustrowanego i Kłosów. Autor ogromnej ilości ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. Głównym tematem jego prac były sceny rodzajowe zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
44 35 Roman Kramsztyk (1885 Warszawa Warszawa) PORTRET KAROLA MASZKOWSKIEGO, 1917 r. węgiel, sangwina/papier, 38 x 26,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'R. Kramsztyk 1917' WYSTAWIANY: - Wystawa Legionów Polskich, TZSP, Lublin 1917, poz. kat salon Wiosenny, TZSP, Warszawa 1917, poz. kat. 557 LITERATURA: - W. Milewska, M. Zientara, Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy , Kraków 1999, il katalog wystawy Roman Kramsztyk , Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 1997, s. 221, il. 11 POCHODZENIE: z kolekcji rodzinnej Maszkowskich zł ~ Józef Mehoffer (1869 Ropczyce k. Lwowa Wadowice) PORTRET KAROLA MASZKOWSKIEGO - SZKIC DO OBRAZU "ŚPIEWACZKA", 1896 r. węgiel/papier, 38 x 24 cm (w świetle passe - partout) sygnowany i datowany p. d.: 'Józef Mehoffer Paryż 1896 r.' ODWROCIE: papierowa naklejka z opisem obrazu: 'Szkic węglem do obrazu "Śpiewaczka" (portret W. Janakowskiej). Oryginał w Lwowskiej Galerii Obrazów. Szkic przedstawia mego ojca Karola - jedną z postaci obrazu. W. M.' POCHODZENIE: z kolekcji rodzinnej Maszkowskich zł ~
45 37 Roman Kramsztyk (1885 Warszawa Warszawa) PORTRET MĘŻCZYZNY Z PAPIEROSEM olej/płótno, 73 x 60,5 cm sygnowany p. g.: 'Kramstyk' Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie, gdzie uczył się rysunku i malarstwa u Z. Stankiewicz, A. E. Hersteina i M. Kotarbińskiego. Naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera (1903/1904) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po 1918 roku uzupełnił artystyczne studia w pracowni Hersteina w Berlinie. Lata spędził w Paryżu, gdzie wstąpił do Towarzystwa Artystów Polskich i reaktywowanego w 1915 roku Polskiego Towarzystwa Artystyczno-Literackiego. W 1917 roku przyłączył się do I wystawy Ekspresjonistów Polskich zorganizowanej w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, będącej manifestacją pierwszej fali polskiej awangardy. W 1918 roku został członkiem Nowej Grupy, którą utworzył m.in. z Tadeuszem Pruszkowskim i Eugeniuszem Zakiem. Brał udział w pokazach sztuki polskiej w Barcelonie, Paryżu, Sztokholmie, Brukseli, Pittsburghu i Moskwie. Uczestniczył ponad to w Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Paryżu w 1937 roku i Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. W kraju eksponował swe prace w warszawskiej Zachęcie (w okresie ), TPSP we Lwowie, Krakowie i Poznaniu oraz uczestniczył w Salonach paryskich. W 1922 roku osiadł na stałe w Paryżu. W tym samym roku został współzałożycielem Stowarzyszenia Artystów Polskich RYTM reprezentującego w sztuce polskiej lat 20. nurt klasycyzujący. Malował portrety, martwe natury i pejzaże zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
46 38 Jerzy Kossak (1886 Kraków Kraków) ODDZIAŁ KAWALERII, 1929 r. olej/tektura, 40 x 60 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Jerzy Kossak 1929' Jerzy Kossak kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na początku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem podróżował po dworach Wielkopolski, gdzie portretował tamtejsze ziemiaństwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziś cieszą się dużym powodzeniem. Artysta podejmował tematykę bliską tęsknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwalał mit legionów polskich i zwycięskiej wojny z bolszewikami, malował także sceny rodzajowe z motywami trudów ułańskich, koni, spotkań żołnierzy i dziewcząt zł ~
47 39 Wojciech Kossak (1856 Paryż Kraków) "Z ROZKAZEM", 1928 r. olej/deska, 46 x 38 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak 1928' ODWROCIE: papierowa naklejka z Salonu Sztuki "Matejko" w Krakowie Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice ( ), Berezyna ( ), Bitwa pod piramidami (1901 r.) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900 r.) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
48 40 Ludwik Lille "UCZTA WESELNA" olej/płótno, 22,5 x 30,5 cm (w świetle passe - partout) ODWROCIE: opisany na blejtramie: 'Własność: Władysława Jaworska Warszawa', 'LUDWIK LILLE Uczta weselna (mała) ol. pł. 25 x 32' oraz p. śr.: okrągła pieczęć z inicjałami 'L F' oraz znak kotwicy POCHODZENIE: z kolekcji Prof. Władysławy Jaworskiej Ludwik Lille polski grafik i malarz. Początkowo studiował medycynę we Lwowie. W latach nawiązał kontakty z grupą ekspresjonistów skupionych wokół czasopisma "Zdrój" z Poznania oraz podjął współpracę z czasopismem "Formiści" z Krakowa. W 1921 r. wyjechał do Berlina podjął naukę w weimarskim Bauhausie, po czym powrócił do Lwowa. Zajmował się ilustratorstwem, scenografią, wykonywał projekty dekoracji dla eksperymentalnych teatrów lwowskich. Od 1930 roku należał do zrzeszenia Artes, a także do Związku Zawodowego Artystów Plastyków. Lille zajmował się popularyzacją i krytyką sztuki m. in. prowadząc audycje radiowe o tej tematyce. Opracowywał scenografię dla lwowskiego baletu Beli Katz, Trupy Wileńskiej i Lwowskiej Opery.W 1937 roku wyjechał na stałe do Paryża. Po wojnie pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Polskich we Francji oraz był członkiem Société des Peintres-Graveurs. Malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaże fantastyczne zł ~
49 41 Stanisław Grabowski (1901 Libawa Chartres) "PEJZAŻ Z GRASSE", OK R. olej/płótno, 27 x 35 cm sygnowany l. d.: 'Grabowski' ODWROCIE: opisany na blejtramie 'Stanisław GRABOWSKI Pejzaż z Grasse ok ol. Pł 27 x 35 cm własność: Władysława Jaworska (obraz od artysty) (por. Pejzaż z Grasse w Muzeum Sztuki w Łodzi)' POCHODZENIE: z kolekcji Prof. Władysławy Jaworskiej Stanisław Grabowski jest jednym z tych wybitnych malarzy, których twórczość nie jest jeszcze w pełni doceniona w dorobku polskiego malarstwa 1 połowy XX w. Artysta niemal całe życie mieszkał i tworzył we Francji. W wieku 25 lat wraz z żoną także malarką, Nadią Chodasiewicz, wyjechał na studia artystyczne do Paryża, gdzie oboje studiowali w Academie Moderne u Legera i Ozenfanta. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu i wkrótce Nadia została żoną Ferdynanda Legera. W tym okresie artysta zaprzyjaźnił się z Henrykiem Haydenem. Po wojnie, którą spędził w południowej Francji, powrócił do Paryża, gdzie zamieszkał w słynnym domu - ruderze na Passage Danzig la Ruche, gdzie mieściły się wcześniej pracownie m.in. Chagalla, Soutine'a, Kandinsky'ego. Pejzaż był głównym tematem jego zainteresowań malarskich. Początkowo malował przesycone barwą krajobrazy prowansalskie, później, forma nabrała drapieżności i ekspresji, a koloryt stał się ciemniejszy. Malował także martwe natury i sceny we wnętrzach. Wystawiał przede wszystkim na salonach w Paryżu. Profesor Władysława Jaworska pisała o jego twórczości: "W jego malarstwie pojawiały się często różnorodne tendencje artystyczne, powracające niejednokrotnie i w późniejszych okresach, podporządkowane jednak zawsze osobistej wizji artystycznej." zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
50 42 Czesław Znamierowski ( Wilno) ZATOKA Z BARKAMI, 1957 r. olej/karton, 23 x 32 cm sygnowane i datowany l. d.: 'CZ.57' Malarz związany z artystycznym środowiskiem Wilna. Kształcił się w Petersburgu, w tamtejszych szkołach malarstwa. W 1926 r. osiedlił się w Polsce i rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu S. Batorego w Wilnie. Należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz był wiceprezesem Wileńskiego Towarzystwa Niezależnych Artystów Malarzy. Często wystawiał w Warszawie i Wilnie, a po wojnie również w Moskwie. Malował pejzaże i portrety zł ~ Czesław Znamierowski ( Wilno) CHATA, 1926 r. olej/karton, 25,5 x 32 cm sygnowany i datowany p. d.: 'CZ. 26' zł ~
51 44 Feliks Michał Wygrzywalski (1875 Przemyśl 1944 okolice Rzeszowa) PEJZAŻ NADMORSKI Z RYBAKAMI, 1922 r. olej/płótno, 48 x 92 cm sygnowany i datowany p. d.: 'F. M. Wygrzywalski 1922' ODWROCIE: napis farbą na krośnie numer depozytowy: 'MNK DCz 124' POCHODZENIE: obraz pochodzi z kolekcji książąt Czartoryskich; od lat dwudziestych XX w. przechowywany był w depozycie muzealnym OPINIE: Ilona Zatorska - Antonowicz Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (klasa K. Marra i L. Hetericha) oraz Académie Julian w Paryżu. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzymie, a w 1908 r. powrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie pracował w teatrze jako inspektor sceny oraz współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawiał w TPSP w Krakowie. Znany jest także jako grafik, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych. Malował obrazy o tematyce rodzajowej, portrety i autoportrety, często fantastyczne przedstawienia morskich nimf. Największym uznaniem wśród kolekcjonerów cieszą się jego serie pejzaży nadmorskich i scen z rybakami oraz sceny orientalne, do których ciągle powracał po podróży do Egiptu w 1906 r zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
52 45 Adam Setkowicz (1879 Kraków Kraków) KULIG olej/płótno, 48 x 96 cm sygnowany l. d.: 'A. Setkowicz' Adam Setkowicz kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach Wiadomo, że w 1933 r. brał udział w wystawie w Piotrkowie Trybunalskim. Malował przeważnie akwarelami, chociaż znanych jest wiele jego prac olejnych. Ulubioną tematyką artysty były sceny rodzajowe z życia polskiej prowincji, wyprawy na polowania, wiejskie obejścia, kuligi, konne zaprzęgi zł ~
53 46 Ignacy Zygmuntowicz ( ) (?) PO POLOWANIU olej/tektura, 36 x 53 cm sygnowany p. d.: 'I. Zygmuntowicz' Działał w Warszawie. Najczęściej malował efektowne zaprzęgi, sanny, sceny batalistyczne, zimowe pejzaże, sceny z polowań. Wykorzystywał z talentem malarskie osiągnięcia polskich malarzy uczących się w monachijskiej akademii oraz zręcznie nawiązywał do stylu malarskiego W. Kossaka. Równocześnie w wielu swoich kompozycjach prezentował trochę odmienne, niemal werystyczne podejście do natury, tworząc sugestywne iluzje rzeczywistości. Brał udział w wystawach w Lublinie w 1922 roku, w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach dwudziestych, a także w wielu wystawach ukazujących dorobek polskich malarzy w różnych miastach (na przykład w Katowicach, w Częstochowie, w Gdyni, w Kaliszu). Obecnie jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w muzeach w Łańcucie, Lesznie i w Łodzi zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
54 47 Rajmund Kanelba (Kanelbaum) (1897 Warszawa Londyn) "KWIATY W WAZONIE" olej/płótno, 51 x 41 cm sygnowany p. d.: kanelba ODWROCIE: tytuł autorski Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci zł ~
55 48 Stanisław Eleszkiewicz (1900 Czutów k. Połtawy Paryż) OGNISTY RUMAK olej/sklejka, 37,5 x 46 cm sygnowany l. d.: 'S. Eleszkiewicz' ODWROCIE: odręczny napis: 'Stanislas Eleskiewicz STANISLAS ELESKIEWICZ' Na początku lat 20-tych osiadł w Paryżu. Malował sceny rodzajowe, pejzaże, portrety, stosował uproszczone formy wzmocnione ciemnymi konturami. Używał różnych technik: gwasz, pastel, węgiel, tempera, olej. Zajmował się projektowaniem obiektów sztuki dekoracyjnej, witraży, mozaik zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
56 49 Józef Chlebus (1893 Rudze Melk) PORT WE FRANCUSKIM MIASTECZKU, OK r. olej/płótno, 66 x 95,5 cm sygnowany p. d.: 'J. Chlebus' ODWROCIE: na krośnie mała drukowana nalepka z rysunkiem postaci dziecka oraz napis: 'Fraz Mleczko Bielitz Oberschlesien' Początkowo studiował w Wiedniu na uczelni rolniczej. Brał udział w I Wojnie Światowej w wojsku austriackim, a następnie polskim. Po zakończeniu wojny na krótko wyjechał do Francji, gdzie zamierzał rozpocząć edukację artystyczną jednak już w roku 1920 powrócił do kraju. W latach studiował na krakowskiej ASP u Teodora Axentowicza i Stanisława Kamockiego. Następnie odbył podróże do Włoch i Francji. W latach mieszkał w Katowicach. Aresztowany w 1944 trafił do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, następnie Mauthausen i Melku, gdzie został zamordowany. Swoje prace wystawiał w warszawskiej Zachęcie, w TPSP w Krakowie, w Salon des Artistes Francais w Paryżu (1930). W roku 1927 podpisał bojkot TPSP i uczestniczył w wystawach Niezależnych. Najczęściej podejmował tematykę portretową, znany jest z nastrojowych pejzaży morskich, widoków Tatr, martwych natur zł ~
57 50 Ludwik Czajkowski (1895 Sokołów Kraków) "LAZUROWE WYBRZEŻE", 1960 r. olej/płótno, 50 x 65 cm sygnowany, datowany i opisany: 'Cote d'azur L. Czaykowski 1960' Studiował w Ecole des Beaux - Arts w Paryżu, którą ukończył w 1928 r. Wystawiał w Salonie Niezależnych oraz w Salonie Jesiennym (1930 r.) Po 1945 r. powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Należał do ZPAP oraz grupy Krąg. Malował pejzaże, portrety, sceny figuralne oraz widoki miejskie zł ~ DESA UNICUM 9 grudnia
Bardziej szczegółowoDOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 17 WRZEŚNIA AUKCJA. Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 17 WRZEŚNIA 2009
DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 17 WRZEŚNIA 2009 162 AUKCJA Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 17 WRZEŚNIA 2009 Aukcja dzieł sztuki DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 17 WRZEŚNIA 2009 GODZ.19.00 WYSTAWA OBIEKTÓW
Bardziej szczegółowoStanisław Westwalewicz - kolekcja włoska w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Stanisław Westwalewicz (13 listopada 1906 w Kozienicach -15 maja 1997 roku w Tarnowie). Malarz, grafik, rysownik, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, więzień obozu w Kozielsku, żołnierz II Kurpusu.
Bardziej szczegółowo1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku
Bardziej szczegółowoWincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII
Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale
Bardziej szczegółowoXX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009
Bardziej szczegółowoZ JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY
Bardziej szczegółowoKAZIMIERZ TWARDOWSKI KAZIMIERZ TWARDOWSKI
Bardziej szczegółowoUroki naszego województwa oczami studentów. Wernisaż wystawy w Politechnice Świętokrzyskiej
Politechnice Świętokrzyskiej 1 20 listopada 2018 Uroki naszego województwa oczami studentów. Wernisaż wystawy w Politechnice Świętokrzyskiej Bodzentyn, Klimontów oraz powiat kazimierski widoki z tych okolic
Bardziej szczegółowoDO m A UK CY JnY DESA UNICUM Aukcja dzieł sztuki WaRsZaWa 15 GRudnia 2011 W a RsZaWa 15 GR udnia auk cja dzieł sztuki
Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 15 GRUDNIA 2011 Aukcja dzieł sztuki dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 15 GRUDNIA 2011 godz. 19 WYSTAWA OBIEKTÓW AUKCYJNYCH 3 15 grudnia 2011 r. poniedziałek piątek w godzinach
Bardziej szczegółowoWLASTIMIL HOFMAN WYSTAWA PRAC WARSZAWA 21 MAJA-10 CZERWCA
Bardziej szczegółowoUniwersytet Rzeszowski
Dr Małgorzata DrozdWitek Urodziła się w 1978 roku w Łańcucie. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk
Bardziej szczegółowoAutor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy
Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła
Bardziej szczegółowoŚwiatła Chartes Eustachy Kossakowski, 1983-1989
Bardziej szczegółowoAukcja dzieł sztuki. WARSZAWA 14 października 2010
DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 14 pażdziernika 2010 167 aukcja dzieł sztuki Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 14 października 2010 Aukcja dzieł sztuki dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 14 października
Bardziej szczegółowolat lat lat CENA: 20 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-61-2 lat lat AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 MAJA 2015
25 lat CENA: 20 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-61-2 25 25 lat 25 lat 25 lat 25 lat 25 lat AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 MAJA 2015 25 lat AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 MAJA (SOBOTA) 2015, GODZ. 16.00 25 25 lat w siedzibie
Bardziej szczegółowomalarz, pedagog Nowozubkow, zdjęcie miasta z początków wieku 20.
Józef Jan Zimmerman malarz, pedagog Urodził się 2.3.1887 r. w Warszawie, w domu Jana (zarządzał zakładem garbarskim Temler i Szwede w Warszawie) i Cecyli Zimmermanów (matka z domu Pawłowska); zmarł 4.10.1954
Bardziej szczegółowoPLENER MALARSKI "PEJZAZE WARMII" I PUZZLE MALARSKIE
PODNIESIENIE JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW NA OBSZARZE REALIZACJI LSR POPRZEZ ORGANIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA KULTURALNEGO OPARTEGO O LOKALNE ZASOBY. PLENER MALARSKI "PEJZAZE WARMII" I PUZZLE MALARSKIE ORNETA,
Bardziej szczegółowoMARZENA JAGIEŁŁO. hermeneutyka chleba powszedniego
Bardziej szczegółowoGNIAZDO. 40 lat. Wystawa Czesława Wasiłowskiego
Wernisaż wystawy fotografii Czesława Wasiłowskiego pt. GNIAZDO. 40 lat zorganizowany w czwartek 13 marca w sali wystawienniczej Kinoteatru Pasja wywołał wśród licznie zebranych wiele wspomnień i niejednokrotnie
Bardziej szczegółowodom A uk CY JnY DESA UNICUM W a RsZaWa 13 p Aukcja dzieł sztuki aźd ZieRnik WaRsZaWa 13 października 2011 a aukcja dzieł sztuki
Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 13 października 2011 Aukcja dzieł sztuki dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 13 października 2011 godz. 19 WYSTAWA OBIEKTÓW AUKCYJNYCH 30 września 13 października 2011 r.
Bardziej szczegółowoKolekcja Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej
PL_0001 Fundacja Ośrodka KARTA 02-536 Warszawa Narbutta 29 Kolekcja Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej 1863-1987 Numer zespołu PL_0001_OK_1852 1 Wstęp do inwentarza zespołu: Kolekcja Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej
Bardziej szczegółowoJanusz Przybylski. Grafika i malarstwo
Bardziej szczegółowoPERCEPCJA I RECEPCJA SZTUKI Uczeń: -nie opanował wiedzy o sztuce w zakresie wymaganym na ocenę dopuszczającą.
PLASTYKA KLASA 7 wymagania programowe na oceny semestralne i roczne Opracowała: Iwona Dobrzyniecka Niedostateczny Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący -nie opanował wiedzy o sztuce w zakresie
Bardziej szczegółowoAutor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5,
Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła Akademie Sztuk
Bardziej szczegółowoXII EDYCJA Dzielnicowego Konkursu Humanistycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie
XII EDYCJA Dzielnicowego Konkursu Humanistycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie Powstanie listopadowe i styczniowe w takt Szkoła Podstawowa
Bardziej szczegółowoPLASTYKA KLASA 6 wymagania programowe na oceny semestralne i roczne
PLASTYKA KLASA 6 wymagania programowe na oceny semestralne i roczne Niedostateczny Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący -nie opanował wiedzy o sztuce w zakresie wymaganym na ocenę dopuszczającą.
Bardziej szczegółowoKrajobraz przemysłowy Eustachy Kossakowski, lata 50. i 60.
Bardziej szczegółowoJakże wiele dostrzegł on w naszej ziemi, tej na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Ileż, dzięki temu, będziemy mogli sami sprawdzić, zainspirowani jego
Wszelkiego rodzaju jubileusze mają w sobie pewien posmak finału. To znaczy: jubilat osiągnął godny uznania wiek, ma sumę osiągnięć, czas więc, by je podsumować. Trzydziestolecie pracy artystycznej fotografika
Bardziej szczegółowoinstytut sztuk wizualnych
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV
WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV Z pomocą nauczyciela uczeń: wymienia placówki działające na rzecz kultury, tłumaczy zasady
Bardziej szczegółowoSłynny malarz polski Jan Matejko
Słynny malarz polski Jan Matejko 1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie sylwetki i dzieł Jana Matejki. a) Wiadomości Uczeń wie, kim był Jan Matejko. Uczeń zna najważniejsze dzieła Jana Matejki. b) Umiejętności
Bardziej szczegółowoKarol Estreicher twórca Bibliografii polskiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Karol Estreicher twórca Bibliografii polskiej zestawienie bibliograficzne w wyborze Wybór i opracowanie Agnieszka Jasińska Kielce 2008 Wstęp Karol Estreicher
Bardziej szczegółowoAlbum prac projektu. Akademia Plastyczna
Bardziej szczegółowoWymagania na ocenę bardzo dobrą.
I.1 III.1 III.3 Temat. Treści nauczania i aktywność plastyczna. celującą. dobrą. 1 2 3 4 5 6 7 1.PSO. O czym będziemy się Uczeń zna zasady przedmiotowego oceniania oraz zakres treści i wymagania edukacyjne
Bardziej szczegółowoZespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Smocza IV - X 2013r.
Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Smocza IV - X 2013r. Lutosławski inspiracją dla młodych plastyków - od gliny do mp4, Warszawa 2013 Konkurs
Bardziej szczegółowoWydarzenia w dniu
Bardziej szczegółowoZadanie 1. Zapoznaj się z treścią współczesnego hymnu polskiego, a następnie wykonaj polecenie. Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła,
Karta pracy 16. Temat: Polacy w epoce napoleońskiej. Oś czasu: 1797 utworzenie Legionów Polskich we Włoszech 1807 powstanie Księstwa Warszawskiego 1812 początek wojny z Rosją 1815 - kongres wiedeński i
Bardziej szczegółowoMarta Grabicka. Edyta Hul
zaprasza na wystawę: Marta Grabicka grafika Edyta Hul malarstwo Wernisaż : 11.01.2013 r. (piątek), godz. 19.00 wystawa potrwa do 30.01.2013 r. Hortus Conclusus z łac. ogród zamknięty, to termin dotyczący
Bardziej szczegółowoPRZEGLĄD PRASY 20 czerwca 2013 roku
Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego PRZEGLĄD PRASY 20 czerwca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45;
Bardziej szczegółowoRabka na fotografii Zofii Rydet ( )
Urząd Miejski w Rabce-Zdroju http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/rabka-na-fotografii-zofii-rydet-1950-1990/idn: 1792/printpdf 01 cze 2017 kategoria: Aktualności Aktualności Rabka na fotografii Zofii
Bardziej szczegółowoAukcja dzieł sztuki. dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 18 marca 2010 godz. 19
DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 18 marca 2010 165 aukcja dzieł sztuki Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 18 marca 2010 Aukcja dzieł sztuki dom aukcyjny desa unicum WARSZAWA 18 marca 2010 godz. 19 WYSTAWA
Bardziej szczegółowo"Obrazy wyobraźni... Władysław Wałęga
"Obrazy wyobraźni... Władysław Wałęga Wystawa czynna do 6 grudnia. Pogranicze pojednania: obraz przedstawiający dwie postacie ludzi, z prawej strony człowieka ze swą rodziną, z lewej strony postać sędziego
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM
WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM KRYTERIA WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ 1. Dopuszczający nieprawidłowe wykonanie, odbiegające od głównego tematu, brak logiki, nieprawidłowy dobór kompozycji,
Bardziej szczegółowocena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI
cena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 4 MAJA 2014 TYDZIEŃ SZTUKI (3) W SOPOCIE 2 MAJA 36 Aukcja Młodej Sztuki 4 MAJA Aukcja Dzieł Sztuki 10 MAJA Aukcja Map i Widoków Ziem
Bardziej szczegółowo12 września 2015 (sobota) godz. 11:00-13:00 Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok udział w warsztatach jest bezpłatny
T ypo-tyta czyli tyta typograficzna w Galerii Arsenał Galeria Arsenał zaprasza dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami na Warsztaty rodzinne - Typo-tyta czyli tyta typograficzna. Zajęcia poprowadzi Małgorzata
Bardziej szczegółowoAndrzej Siemi ń ski. malarstwo. 27 V 2011-24 VII 2011 - Galeria J
Andrzej Siemi ń ski malarstwo 90-408, ul. Próchnika 3 tel. +48 42 632 67 07 e-mail: galeria.j@interia.pl www.galeriaj.pl Organizacja wystawy: Anna Niedzielska Julia Sowińska-Heim 27 V 2011-24 VII 2011
Bardziej szczegółowoGABRIELA ZAPOLSKA (1857-1921) 150. rocznica urodzin - scenariusz wystawy
GABRIELA ZAPOLSKA (1857-1921) 150. rocznica urodzin - scenariusz wystawy Opracowanie: Anna Kula-Lubaszewska. Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie Opublikowano 21.04.2010 Temat: Gabriela Zapolska (1857-1921)
Bardziej szczegółowoArtystki / Krzątaczki
Artystki / Krzątaczki Bettina Bereś Sian Bonnell Pamela Bożek-Żurawska Iwona Demko Ingke Günther Dorota Hadrian-Surowiec Małgorzata Markiewicz Regina Pemsl Paulina Poczęta Ewa Potocka Pirko Julia Schröder
Bardziej szczegółowoMonety i plakaty w muzeum
Monety i plakaty w muzeum Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje na piątek, 29 maja wernisaż dwóch wystaw próbnych, obiegowych i okolicznościowych monet przekazanych przez Narodowy Bank Polski oraz polskich
Bardziej szczegółowoAukcja dzieł sztuki. X Jubileuszowy Bal Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 16 lutego 2019 r.
Aukcja dzieł sztuki X Jubileuszowy Bal Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 16 lutego 2019 r. CEL AUKCJI Dochód z aukcji przeznaczony jest na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu
Bardziej szczegółowoMISTRZÓW. Niezwykłe spotkanie
1 Niezwykłe spotkanie MISTRZÓW Andrzej Fogtt to malarz wizjoner, niezwykle aktywny i dynamiczny. Jego prace intrygują, inspirują. Artystę odwiedziłam w nowej, klimatycznej pracowni na warszawskiej Pradze,
Bardziej szczegółowoZiemia świętokrzyska (historia, ludzie, przyroda) w utworach Stefana Żeromskiego
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Ziemia świętokrzyska (historia, ludzie, przyroda) w utworach Stefana Żeromskiego Wybór i opracowanie Małgorzata Pronobis Kielce 2004 2 1. Adamczyk, Zdzisław
Bardziej szczegółowoWładysław Pluta odpowiada na pytania Agnieszki Ziemiszewskiej. największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne
Władysław Pluta odpowiada na pytania Agnieszki Ziemiszewskiej największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne PLAKAT: WŁADYSŁAW PLUTA największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne Władysław
Bardziej szczegółowoProf. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/ /1923
Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/1921 1922/1923 Lekarz, patolog, historyk medycyny i antropolog. Urodził się 6 V 1875 r. w Zagórzu
Bardziej szczegółowoHENRYK SIENKIEWICZ
HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916 Wczesne lata Urodzony w Woli Okrzejskiej Rodzina zubożała szlachta Jeden z sześciorga dzieci Od 1861 roku w Warszawie Gimnazjum w Warszawie Posada guwernera Studia: medycyna
Bardziej szczegółowoBank pytań na egzamin ustny
Bardziej szczegółowoAukcja dzieł sztuki WARSZAWA 19 LUTEGO 2009
Aukcja dzieł sztuki WARSZAWA 19 LUTEGO 2009 Aukcja dzieł sztuki DOM AUKCYJNY DESA UNICUM WARSZAWA 19 LUTEGO 2009 GODZ.19.00 WYSTAWA OBIEKTÓW AUKCYJNYCH od 5 do 19 lutego poniedziałek piątek w godzinach
Bardziej szczegółowoREKTOR. Biuro Rektora i Kanclerza. Biblioteka Główna. Galeria ASP. Wydawnictwo ASP. Archiwum ASP. Biuro Radców Prawnych. Dział Spraw Pracowniczych
REKTOR PROREKTOR DS. NAUKI I SPRAW ZAGRANICZNYCH Biuro Współpracy z zagranicą Muzeum ASP Samodzielne stanowisko ds. stron internetowych PROREKTOR DS. STUDENCKICH Dział Nauczania Akademickie Biuro Karier
Bardziej szczegółowoNiedzica akwarela, gwasz/papier 29,5 x 20,5 cm u dołu napis: NIDIJEZICAWIEŚWILLAPCIAOHOKILWAWILLA
Niedzica akwarela, gwasz/papier 29,5 x 20,5 cm NIDIJEZICAWIEŚWILLAPCIAOHOKILWAWILLA CENA: 5 000 zł Ratusz z odwróconą chorągiewką akwarela, gwasz/papier KCANHOWMIASTOWILLAPRZYBOARYPOZASIE; na odwrociu