2.3 Packaging - upakowanie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "2.3 Packaging - upakowanie"

Transkrypt

1 2.3 Packaging - upakowanie Kompozycja (packaging) samochodu obejmuje przestrzenne rozplanowanie pojazdu w skali i wstępne nadanie mu właściwej formy. Pozwala sprawdzić trafność pomysłu i funkcjonalność rozwiązań. Jest etapem nadrzędnym koncepcyjnej fazy Designu (prac stylizacyjnych) i przedstawiona jest na poniższym diagramie jako belka studyjne prace inżynierskie: Omówione w rozdziale prace stylizacyjne formy zewnętrznej i wnętrza trwają równolegle, zależnie od zakresu projektu do 30 tygodni, natomiast intensywny nadzór inżynierski połowę tego czasu. Zakres prac packagingu obejmuje sprawdzanie zgodności projektowanej koncepcji stylizacyjnej z wymaganiami prawnymi określonymi w normach, jak również z możliwościami technologicznymi, a przede wszystkim z założeniami technicznymi projektu.

2 2.3.1 Packaging analiza - założenia (zespoły i wymiary) Szeroko pojęta analiza dotyczy przede wszystkim rozeznania produktów konkurencyjnych oraz rozeznania potencjalnego rynku zbytu danego produktu (Benchmarking opis pojęcia znajduje się w rozdziale 1.5.1) Dla celów designerskich przeprowadza się benchmarking, mający na celu rozeznanie stylizacji produktów konkurencyjnych jak również i koncepcyjnych, które poniekąd są wyznacznikiem stylu, jaki będzie modny w najbliższej przyszłości. Dzięki takiemu rozeznaniu można określić panujące obecnie trendy oraz upodobania klientów, a jednocześnie zaprojektować coś oryginalnego. Równolegle przeprowadza się etap zwany Strategią Produktu. Jest to etap związany z rozpoznaniem potencjalnego rynku, na którym pojazd będzie oferowany, a więc rozpoznanie upodobań i oczekiwań potencjalnych klientów, ich kultury i stylu życia oraz wielu innych, tym podobnych czynników. Strategia produktu to również wstępne dane techniczne, wielkość produkcji, nakłady finansowe przeznaczone na projekt oraz na produkcję, związane z tym możliwości technologiczne. dane założenia techniczne do packagingu typ nadwozia sedan, 4 drzwi przestrzeń dla głowy - H 61 i H 63 rozstaw osi L 101 (3040 mm) szerokość wnętrza p. W 3 i W 10 długość całkowita L 103 (5113) szerokość wnętrza t. W 4 i W 11 szerokość całkowita W 103(1886) pojemność bagażnika 525 dm3 masa własna 2190 kg typ silnika V 12 M120 (300kW) ilość osób 5 napęd na koła tylne powierzchnia chłodnicy 0,5m 2 układ wydechowy 2x2 tłumiki +2 kat. koło zapasowe- pełnowymiarowe koła - 7,5Jx /60ZR16 akumulator 0,3x0,2x0,2 zbiornik paliwa 100 dm3 zawieszenie p. podwójne wahacze poprzeczne, sprężyny śrubowe, stabilizator zawieszenie tylne wielowahaczowe, sprężyny śrubowe, stabilizator przechyłów układ kierowniczy przekładnia śrubowa-kulkowa

3 2.3.2 Packaging - szkice wariantowe, w skali ( tzw. grubą kreską) Projektowanie wyglądu zewnętrznego pojazdu rozpoczyna się od określenia tzw. konceptu. Koncept jest to pewna idea, którą kierują się styliści podczas prac designerskich. Idea ta musi być wynikiem strategii produktu. W najprostszy sposób koncept można wyjaśnić, jako wytłumaczenie dlaczego samochód został zaprojektowany tak, a nie inaczej, do czego nawiązują poszczególne elementy stylistyczne. Jeszcze przed zakończeniem wyżej opisanego etapu, styliści rozpoczynają pierwsze rysunki projektowanego produktu. Pierwsze szkice (ang. First sketches) są to szybkie rysunki przedstawiające jedynie ogólny zarys nadwozia oraz zarys koncepcji. Dwie całkowicie różne koncepcje umieszczenia pasażerów samochodu terenowego zależne od jego wymiarów Inżynierowie od packagingu prezentują równolegle idee rozmieszczenia podstawowych zespołów samochodu oraz prowadzenia linii auta, bez decydowania o szczegółach. Analizuje się przy tym różne warianty techniczne np. wszystkie możliwe usytuowania zbiornika paliwa. Takie szkice służą do rozplanowania wnętrza, ustalenia gabarytów zewnętrznych, prześwitu, kątów najazdowych, wstępnej weryfikacji położenia środka ciężkości pojazdu etc.. Zazwyczaj wykonuje się je ołówkiem bądź długopisem, w końcowej fazie styliści używają kolorowych markerów.

4 2.3.3 Packaging - rysunki upakowania pasażerów we wnętrzu wg norm Kompozycja wnętrza wynika w głównej mierze z ergonomii. Rozpoczyna się od ustalenia położenia i pozycji człowieka zastępowanego wspomnianymi modelami centylowymi. Następnie dopasowuje się elementy wyposażenia tak aby spełniały założone funkcje, bierze się tu pod uwagę zakresy ruchów kończyn człowieka oraz aspekty ergonomicznej pozycji względem przyrządów obsługowych, wsiadania, wysiadania etc.. Kompozycję pojazdu sporządza się początkowo jako płaskie rysunki (2D) wnętrza w siatkach, np. w przekroju centralnym (Y=0), co umożliwia szybką modyfikację projektu. W późniejszej fazie tworzy się model trójwymiarowy (3D), wykorzystując systemy komputerowe (CAD). Ta procedura zapewnia poprawność wymiarową dzięki łatwemu wychwyceniu kolizji części w przestrzeni i możliwości szybkiej korekcji błędów.

5 Efektem tej żmudnej, ale bardzo ciekawej pracy dla inżynierów inż. jest czasem tylko rysunek kompozycyjno ofertowy Design - prace stylizacyjne Chronologiczna kolejność prac designerskich i ich wzajemne interakcje przedstawione zostały na diagramie we wprowadzeniu do rozdziału 2.3. Profesjonalny stylista szkic jednego samochodu wykonuje w czasie mniejszym niż 5 min, co jest umiejętnością wymaganą i niemal konieczną, a o poziomie stylisty świadczy fakt, jak dużo szybkich szkiców potrafi wykonać w określonym czasie. Szkice świadczą o kreatywności stylisty i jego potencjale pomysłów i koncepcji, jakim dysponuje dla danej marki. szkice koncepcji auta (Lancia i Renault)

6 Po etapie pierwszych szkiców przygotowywana jest prezentacja, w której zleceniodawca wybiera cztery koncepcje spośród dwunastu. Wybrane cztery koncepcje są dopracowywane w następnym etapie ręcznych renderingów (ang. Manual Renders). Renderingi są to bardzo szczegółowe i dokładne rysunki wykonane w taki sposób, aby jak najbardziej odzwierciedlały rzeczywistość. W tym przypadku bardzo liczy się znajomość właściwego rozkładania się światła na powierzchniach samochodu, jak również i precyzyjne prowadzenie linii. Renderingi wykonywane są specjalnymi markerami, wykańczane pastelami bądź na komputerze. Wykonuje się też renderingowe plansze w skali 1:1 i równolegle makietę wnętrza model kubingowy (sitzkiste) w celu weryfikacji wygody wsiadania i prawidłowości ergonomii wnętrza. Na podstawie ręcznych rysunków przedstawiających główne linie samochodu w widoku z przodu, z boku, z tyłu oraz z góry, wykonywane są wstępne powierzchnie modelu przestrzennego w systemie CAD (ang. Alias Rough - w zdecydowanej większości centrów stylistycznych jedynym używanym do tego programem jest Alias). Model komputerowy używany jest jako podstawa do frezowania NC pierwszego modelu redukcyjnego wykonywanego w skali 1:4 (ang. Clay 1:4 Models). Materiałem, z którego wykonuje się modele redukcyjne, jest specjalna plastelina modelarska, która w temperaturze pokojowej uzyskuje dostateczną twardość, a jednocześnie jest bardzo łatwa w ręcznej obróbce, natomiast po podgrzaniu do temp st. staje się miękką masą, którą można uzupełniać ewentualne braki bądź niedostatki materiału na modelu.

7 Wykonanie różnych modeli redukcyjnych w skali 1:4 (1:5, 1:10) lub/i 1:1 zależy od wysokości budżetu (i np. wymiarów tunelu aerodynamicznego). Modele redukcyjne mają na celu dopracowanie koncepcji pod względem kształtu i jakości powierzchni, a jednocześnie pozwalają na wstępną ocenę koncepcji pod względem proporcji. Model redukcyjny nie musi być dokładnym odzwierciedleniem wizji stylisty z rysunku, ponieważ jest on tylko kolejnym etapem rozwoju koncepcji. Następnie wykonuje się digitalizację modelu redukcyjnego (ang. Digitalization), polegającą na zebraniu współrzędnych (x,y,z) punktów powierzchni modelu przez maszynę pomiarową, fotogrametrycznie lub skanerem laserowym, a następnie wprowadzeniu tych punktów do komputera oraz wygenerowaniu powierzchni na podstawie chmury punktów. Kolejnym etapem jest komputerowe wygładzanie powierzchni (ang. Alias Smoothing), polegające na aproksymowaniu zdigitalizowanych powierzchni powierzchniami o wyższej jakości. Tak wykonany trójwymiarowy model wirtualny służy do generowaniu toru narzędzia maszyny frezarskiej sterowanej numerycznie NC dla modelu rzeczywistego w skali 1:1 (ang. Clay 1:1 model). Model w skali 1:1 dawniej wykonywany ze specjalnego gipsu, frezowany jest obecnie z tej samej plasteliny modelarskiej, co modele redukcyjne, ponieważ na takim modelu ciągle przeprowadza się dodatkowe modyfikacje. Są one konieczne, gdyż tylko na modelu w skali 1:1 można ocenić rzeczywisty wygląd oraz proporcje projektowanego samochodu, jak również dopracować detale oraz szczegóły przejść pomiędzy powierzchniami.

8 Aby móc dobrze ocenić proporcje projektowanego samochodu na powierzchnię plasteliny przykleja się specjalną folię imitującą blachę poszycia oraz szyby. Niektóre szczegóły dopracowywane są z wielką precyzją i wymagają od modelarzy niezwykle dużego doświadczenia.

9 Po zatwierdzeniu formy zewnętrznej pojazdu, model rzeczywisty zostaje ponownie zdigitalizowany i wygenerowany w komputerze. Na podstawie wygenerowanych z digitalizacji powierzchni, w zaawansowanym programie CAD (Alias lub ICEM Surf) tworzone są powierzchnie o najwyższej jakości powierzchnie klasy A (ang. Surf A- Class) (patrz rozdział 2.4). Prace designerskie zakończone są wykonaniem na frezarce twardego modelu rzeczywistego (High Density Model). Materiałem nie jest już plastelina, ale specjalne poliuretanowe tworzywo sztuczne. Model następnie jest lakierowany i przygotowywany do prezentacji ostatecznej jako makieta pchana lub jeżdżąca. Polonez 94

WSTĘP. Rozdział 2.4, informacje o geometrii powierzchni nadwoziowych zebrał i przedstawił mgr inż. Sławomir Kreft.

WSTĘP. Rozdział 2.4, informacje o geometrii powierzchni nadwoziowych zebrał i przedstawił mgr inż. Sławomir Kreft. WSTĘP Wspomniane w rozdziale 2.3 generowanie zapisu powierzchni bryły nadwozia na podstawie danych z redukcyjnego lub pełnowymiarowego modelu polega na zdigitalizowaniu (uzyskaniu współrzędnych x,y,z w

Bardziej szczegółowo

Skanery wrota do wirtualnego świata

Skanery wrota do wirtualnego świata ROZWIĄZANIA Skanery wrota do wirtualnego świata TEKST: MICHAŁ RYCHLIK Jeszcze 10 lat temu na pytanie, co kryje się pod pojęciem Inżynierii Odwrotnej zdecydowana większość osób nie potrafiłaby udzielić

Bardziej szczegółowo

Modu 9: Szybkie Prototypowanie

Modu 9: Szybkie Prototypowanie Mechatronika Modu 9: Szybkie Prototypowanie podr czniki, wiczenia i rozwi zania (pomys ) prof. dr hab. in. Edward Chlebus dr in. Bogdan Dyba a, dr in. Tomasz Boraty ski dr in. Jacek Czajka dr in. Tomasz

Bardziej szczegółowo

6. Wykonanie pomiaru na miejscu zdarzenia

6. Wykonanie pomiaru na miejscu zdarzenia 6. Wykonanie pomiaru na miejscu zdarzenia Przeprowadzenie badań mających na celu wykazanie przydatności technologii naziemnego skaningu laserowego w pracy policji, wymagało zaznajomienia się z wszelkimi

Bardziej szczegółowo

R O BO T YK A DL A M E C H A T R O NI K Ó W. Andrzej Rygałło

R O BO T YK A DL A M E C H A T R O NI K Ó W. Andrzej Rygałło R O BO T YK A DL A M E C H A T R O NI K Ó W Andrzej Rygałło Częstochowa 8 Spis treści WPROWADZENIE. Określenie robota jako maszyny. 4. Definicja robot. 9.3 Generacje robotów.....4 Klasyfikacja robotów...

Bardziej szczegółowo

Artur Kowalski. Moduł. Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2. Jednostka modułowa. Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2.

Artur Kowalski. Moduł. Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2. Jednostka modułowa. Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2. Artur Kowalski Moduł Badanie konstrukcji mechanicznych 311410.M2 Jednostka modułowa Wykorzystanie dokumentacji technicznej 311410.M2.J2 Poradnik dla ucznia Konsultacja: mgr Radosław Niemczewski 2 1. WPROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej Publikacja współfinansowana ze środków UNII EUROPEJSKIEJ w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Plan Rozwoju Politechniki Częstochowskiej Dawid CEKUS Ludwik KANIA Modelowanie bryłowe zespołów

Bardziej szczegółowo

CATIA V5. od koncepcji wyrobu do gotowej formy. Przekazanie dokumentacji przygotowanie modelu

CATIA V5. od koncepcji wyrobu do gotowej formy. Przekazanie dokumentacji przygotowanie modelu Marcin Cała, Koltech CATIA V5 od koncepcji wyrobu do gotowej formy Przekazanie dokumentacji przygotowanie modelu Podmiotem procesu projektowania, wokół którego koncentrują się wszystkie działania konstrukcyjne

Bardziej szczegółowo

Zdarza mi się myśleć czasem, iż pojęcie PLM (Product. Raport. Systemy PDM/PLM...

Zdarza mi się myśleć czasem, iż pojęcie PLM (Product. Raport. Systemy PDM/PLM... W poszukiwaniu pudełka z napisem PLM Przystępując do pisania tego artykułu mam świadomość, iż narażam się na zarzut opisywania rzeczy znanych i oczywistych, występując zarazem przeciw zasadzie głoszącej,

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SKRYPT DLA OSÓB PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ DO CERTYFIKACJI IPMA LD

ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SKRYPT DLA OSÓB PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ DO CERTYFIKACJI IPMA LD prof. dr hab.elżbeta Jędrych dr inż. Paweł Pietras dr Maciej Szczepańczyk ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SKRYPT DLA OSÓB PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ DO CERTYFIKACJI IPMA LD WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE Praca ta w całości

Bardziej szczegółowo

Autodesk Alias. Projekt prowadzi do sukcesu. Grafika udostępniona przez AutoHorizons Foundation and Delineate

Autodesk Alias. Projekt prowadzi do sukcesu. Grafika udostępniona przez AutoHorizons Foundation and Delineate Autodesk Alias Projekt prowadzi do sukcesu. Grafika udostępniona przez AutoHorizons Foundation and Delineate Wyprzedź innych innowacyjnością Innowacyjne, atrakcyjne dla konsumentów projekty, możesz tworzyć

Bardziej szczegółowo

Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej

Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej Praca dyplomowa inżynierska: Projekt systemu wizyjnego robota mobilnego Autorzy: Marcin Nowaczyk Jakub Psyk Grzegorz

Bardziej szczegółowo

1.0. Systemowa interpretacja różnych form pracy ludzkiej. stan przedmiotu sprzężenie zwrotne współrzędnych stanu

1.0. Systemowa interpretacja różnych form pracy ludzkiej. stan przedmiotu sprzężenie zwrotne współrzędnych stanu 1.0. Systemowa interpretacja różnych form pracy ludzkiej. cechy: *stan przedmiotu zmienne charakteryzujące przedmiot *sprzężenie zwrotne informacja z wyjścia na wejście *współrzędnych stanu wektor stanu

Bardziej szczegółowo

10 ważnych. silniki. Autodesk. Inventor 11. Autodesk. Inventor Professional 11 = lepszy projekt. Styczeń 2007

10 ważnych. silniki. Autodesk. Inventor 11. Autodesk. Inventor Professional 11 = lepszy projekt. Styczeń 2007 Styczeń 2007 Bądź liderem w projektowaniu mechanicznym W środku... Praktyczne podejście do zarządzania danymi 10 ważnych powodów do przejścia z AutoCAD do AutoCAD Mechanical NOWA KSIĄŻKA o Autodesk Inventor

Bardziej szczegółowo

Instytucja Kultury "EC1 Łódź - Miasto Kultury"

Instytucja Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury Instytucja Kultury "EC1 Łódź - Miasto Kultury" Raport pt. Rekomendowany model zarządzania Programem NCŁ zgodnie z umową nr EC1/51/2011 z dnia 08/12/2011 dotyczącą "wykonania usługi doradczej dotyczącej

Bardziej szczegółowo

OD REDAKCJI. Katarzyna Drobik. Redaktor Naczelny

OD REDAKCJI. Katarzyna Drobik. Redaktor Naczelny OD REDAKCJI SPIS TREŚCI WIADOMOŚCI Z branży przemysłowej...4 Indeksy...7 Wydarzenia i trendy...8 TEMAT NUMERU Łożyska w Polsce rynek, produkty, eksploatacja...8 EDUKACJA I ROZWÓJ Wykorzystanie aplikacji

Bardziej szczegółowo

Arkadiusz Janicki. Projektowanie zorientowane na użytkownika poprawa użyteczności systemu Hinc. Praca magisterska

Arkadiusz Janicki. Projektowanie zorientowane na użytkownika poprawa użyteczności systemu Hinc. Praca magisterska Arkadiusz Janicki Projektowanie zorientowane na użytkownika poprawa użyteczności systemu Hinc Praca magisterska Promotor: dr Ewa Gurbiel Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki Instytut

Bardziej szczegółowo

Femap Online Trial Pobierz bezpłatną, 45-dniową wersję próbną szczegóły na stronie 3.

Femap Online Trial Pobierz bezpłatną, 45-dniową wersję próbną szczegóły na stronie 3. Płyta DVD dołączona do numeru. Płyta DVD wewnątrz numeru. Płyta DVD wewnątrz numeru.!reklama Femap Online Trial Pobierz bezpłatną, 45-dniową wersję próbną szczegóły na stronie 3. Solid Edge ST4 bezpłatna

Bardziej szczegółowo

Projektowanie i sterowanie procesami

Projektowanie i sterowanie procesami Projektowanie i sterowanie procesami redakcja naukowa Marian Marek Janczarek Jerzy Lipski Lublin 03 Projektowanie i sterowanie procesami Monografie Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Wydział Mechaniczny

Bardziej szczegółowo

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE V PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE Haas Automation Inc. PL C iągłe doskonalenie to filozofia firmy Haas Automation. Nieustannie szukamy sposobów na ulepszanie naszych produktów CNC, aby móc oferować naszym Klientom

Bardziej szczegółowo

CZY NIE LEPIEJ ODEJŚĆ OD TRADYCJI ZAMIAST STAĆ SIĘ JEJ NIEWOLNIKIEM?

CZY NIE LEPIEJ ODEJŚĆ OD TRADYCJI ZAMIAST STAĆ SIĘ JEJ NIEWOLNIKIEM? CZY NIE LEPIEJ ODEJŚĆ OD TRADYCJI ZAMIAST STAĆ SIĘ JEJ NIEWOLNIKIEM? Aby udoskonalić samych siebie, musieliśmy pomyśleć o prostych sprawach. O naszej tożsamości, o naszych celach i o celach naszych klientów...

Bardziej szczegółowo

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny 1. Nazwa przedmiotu: Technologie Informacyjne 2. Temat zajęć: Planowanie i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

INŻYNIERIA PRODUKCJI. Przykłady instrumentów zarządzania produkcją i usługami

INŻYNIERIA PRODUKCJI. Przykłady instrumentów zarządzania produkcją i usługami INŻYNIERIA PRODUKCJI Przykłady instrumentów zarządzania produkcją i usługami Pod redakcją: Justyny Patalas-Maliszewskiej Juliana Jakubowskiego Sławomira Kłosa Zielona Góra 2013 UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI

Bardziej szczegółowo

SIP, SIT, GIS, GEOMATYKA

SIP, SIT, GIS, GEOMATYKA SIP, SIT, GIS, GEOMATYKA SIP Systemy informacji przestrzennej na tle innych systemów informacyjnych charakteryzują się występowaniem w nich informacji przestrzennej. Informacją przestrzenną jest informacja

Bardziej szczegółowo

RENISHAW oferta na wszystkie dostępne na rynku akcesoria do maszyn współrzędnościowych oraz do obrabiarek

RENISHAW oferta na wszystkie dostępne na rynku akcesoria do maszyn współrzędnościowych oraz do obrabiarek s m a r t S O L U T I O N S PRECYZYJNE SYSTEMY POMIAROWE SOLUTIONIX Geomagic Mod.En Kilka słów o Nas Firma Smart Solutions powstała w połowie 2008 roku, kiedy to właściciel firmy postanowił zmierzyć się

Bardziej szczegółowo

6. Opisać obszary funkcjonalne systemu MES.

6. Opisać obszary funkcjonalne systemu MES. 6. Opisać obszary funkcjonalne systemu MES. Obszar funkcjonalny: 1. Produkcja a. Elektroniczne przydzielanie zadań wraz z instrukcjami wykonawczymi (karta technologiczna). b. Raportowanie produkcji w czasie

Bardziej szczegółowo

METODY NUMERYCZNE W MECHANICE ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ MECHANIKI W POLSCE Tadeusz Burczyński

METODY NUMERYCZNE W MECHANICE ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ MECHANIKI W POLSCE Tadeusz Burczyński METODY NUMERYCZNE W MECHANICE ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ MECHANIKI W POLSCE Tadeusz Burczyński Katedra Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki Politechnika Śląska Instytut Informatyki Politechnika

Bardziej szczegółowo

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE V PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE Haas Automation Inc. PL C iągłe doskonalenie to filozofia firmy Haas Automation. Nieustannie szukamy sposobów na ulepszanie naszych produktów CNC, aby móc oferować naszym Klientom

Bardziej szczegółowo

PROCES MODELOWANIA GEOMETRYCZNEGO BUTELKI GRAWEROWANEJ O ZŁOŻONEJ POSTACI

PROCES MODELOWANIA GEOMETRYCZNEGO BUTELKI GRAWEROWANEJ O ZŁOŻONEJ POSTACI Mgr inż. Sylwester OLESZEK Pol-Am-Pack S.A. DOI: 10.17814/mechanik.2015.7.276 PROCES MODELOWANIA GEOMETRYCZNEGO BUTELKI GRAWEROWANEJ O ZŁOŻONEJ POSTACI Streszczenie: Celem pracy jest przedstawienie procesu

Bardziej szczegółowo

Projekt parapodium dynamicznego

Projekt parapodium dynamicznego Tytuł artykułu: Projekt parapodium dynamicznego Autor: Niedoskonali Białystok 2015 2 Spis treści Wizualizacja modelu parapodium dynamicznego w programie SolidWorks 2013.... 4 WSTĘP... 5 Rozdział 1. Przybliżenie

Bardziej szczegółowo