GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW"

Transkrypt

1 GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW

2 Witamy w PJWSTK Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Was do podjęcia studiów na wydziale Sztuki Nowych Mediów w gdańskiej PJWSTK. Studia graficzne to pasjonująca wyprawa w dziedzinę Sztuki Użytkowej. Wyprawa, która nie tylko da Wam satysfakcję z rozwijania Waszych zainteresowań, ale także umożliwi zdobycie wysokich kwalifikacji, które docenią Wasi przyszli pracodawcy. Kończąc te studia połączycie w sobie artystyczną wrażliwość z nowoczesnym światem technologii IT. Będziecie mogli pochwalić się wysokimi umiejętnościami plastycznymi, ale także znajomością narzędzi i technik informatycznych, niezbędnych w XXI wieku. Takiego profilu kształcenia nie oferuje w Polsce żadna uczelnia artystyczna, ani techniczna. Niezależnie jednak od nabywanych umiejętności, w PJWSTK będziecie mieli okazję spędzić dobre chwile w gronie ludzi ciekawych, otwartych i pełnych dobrych pomysłów. serdecznie zapraszam do PJWSTK Wojciech St. Mościbrodzki prodziekan wydziału SNM

3 Wydział Sztuki Nowych Mediów, kierunek: GRAFIKA PJWSTK jest jedną z nielicznych w Polsce uczelni niepublicznych prowadzących kształcenie na kierunku grafika. Od innych uczelni odróżnia nas niezwykle bliski związek z technologią informacyjną, wynikający z charakteru PJWSTK. Nazwa Wydziału podkreśla jego multimedialny charakter. Oznacza to, że nie ograniczamy się jedynie do podstawowego profilu kształcenia grafiki. Wręcz przeciwnie - rozszerzamy go o wszelkie formy komunikacji wizualnej (takie jak wideoklip, animacja, modelowanie 3D czy grafika w grach komputerowych). Zależy nam także na doskonaleniu u Studentów umiejętności przetwarzania grafiki z pomocą nowoczesnego oprogramowania - stąd niezwykle rozbudowany program zajęć z pakietem Adobe, Blenderem, Mayą itp. W programie znajdziecie Państwo także szerokie spektrum zajęć z fotografii cyfrowej w doskonale wyposażonym atelier. Oczywiście nie zaniedbujemy także kształcenia umiejętności technik tradycyjych - rysunku, rzeźby czy grafiki warsztatowej. Jesteśmy miejscem, gdzie swiadomość wizualna i tradycja wchodzi w świat nowoczesny. Jesteśmy kuźnią graficznych talentów XXI wieku.

4 Szczypta historii Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (PJWSTK), powstała dzięki Fundacji realizującej porozumienie zawarte pomiędzy rządami Polski i Japonii, istnieje od 1994 roku. Już w 2002 roku PJWSTK, dzięki wysokiemu poziomowi nauczania, uzyskała do nadawania stopnia doktora. W tym samym roku uzyskaliśmy (jako jedyna uczelnia niepubliczna) kategoryzację Komitetu Badań Naukowych, a następnie - prawa do nadawania tytułu doktora habilitowanego. Jest to najwyższy tytuł, jaki może nadać w Polsce uczelnia akademicka (tytuł profesora jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej). W 2006 roku Centrum Badawcze PJWSTK otrzymało 1-szą, najwyższą kategorię państwowej komisji Rady Nauki. W 2007 roku uruchomiono oddział zamiejscowy w Gdańsku. Obecnie oferuje on studia na Wydziale Informatyki oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów (kształcącym Studentów na kierunku GRAFIKA).

5 PJWSTK w rankingach PJWSTK od wielu lat utrzymuje się w najściślejszej czołówce polskich uczeni, nie sposób więc przytoczyć wszystkich klasyfikacji. Pełna lista naszych osiągnięć znajduje się na naszych stronach WWW w rankingu miesięcznika Perspektywy oraz Rzeczpospolitej, PJWSTK zajęła I miejsce wśród niepublicznych uczelni technicznych PJWSTK zostaje uznana za najlepszą polską uczelnię niepubliczną w prestiżowym europejskim rankingu Webometrics tworzonym przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie Ranking Wprost (I miejsce - najlepsza niepubliczna uczelnia techniczna, I miejsce w klasyfikacji uczelni niepublicznych z wydziałami artystycznymi) Ranking Wprost (I miejsce w kategorii poziomu badań naukowych, poziomu kadry dydaktycznej i liczby pozyskiwanych grantów naukowych) Opinia Studentów: Uczelnia Przyjazna! PJWSTK cieszy się także wysoką opinią Studentów. Jedną z nagród, która cieszy nas najbardziej jest tytuł Uczelni Przyjaznej Studentom przyznany przez Parlament Studentów RP i Gazetę Studencką.

6 Kogo poszukujemy - profil Kandydata Przede wszystkim w obszarze naszego zainteresowania są ludzie, których cechuje pasja i zainteresowanie szeroko pojętymi formami rysunku, grafiki, animacji oraz komunikacji wizualnej. Niezwykle ważnym aspektem kształcenia na naszym wydziale jest wykorzystanie technik i narzędzi komputerowych. Jeśli lubisz rysować, (klasycznie lub z użyciem komputera), fotografować, malować, bawić się komiksem, mangą, tworzyć animacje lub projektować gry komputerowe - studia na Wydziale SNM są dobrym wyborem. Wysoko cenimy sobie otwartość umysłu i chęć odkrywania nowych form przekazu. Ze swojej strony oferujemy Ci możliwość doskonalenia się w wybranej przez Ciebie formie kreacji artystycznej i poznawania tych dziedzin, których dotychczas nie próbowałeś. Nie jest wymagane wcześniejsze wykształcenie plastyczne.

7 Sylwetka Absolwenta Absolwent PJWSTK to osoba, którą cechuje zarówno wysokiej jakości warsztat artystyczny, jak i znajomość narzędzi Sztuki Cyfrowej. Uczelnia zapewnia program zajęć związany z tradycyjnym tokiem studiów Akademii Sztuk Pięknych (wielu wykładowców PJWSTK to profesorowie ASP), poszerzony o niezwykle szeroki zestaw zajęć związany z technikami multimedialnymi. Stawiamy przede wszystkim na praktykę i umiejętność zastosowania umiejętności artystycznych do budowy zamierzonego komunikatu. Ważnym elementem jest budowa umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Osoby kończące wydział Sztuki Nowych Mediów cechują: praktyczne umiejętności w zakresie grafiki i obszarów pokrewnych (m.in. komunikacji wizualnej, rysunku i malarstwa) doskonała praktyczna umiejętność stosowania narzędzi komputerowych (zwłaszcza pakietu Adobe, Blender, Maya itp.) znajomość klasycznych i cyfrowych technik animacji umiejętność budowania aplikacji internetowych, w tym komiksów interaktywnych i gier przeglądarkowych znajomość zagadnień związanych z reklamą i szeroko pojętymi mediami cyfrowymi

8 Tok kształcenia Wydział Sztuki Nowych Mediów oferuje studia licencjackie w trybach: dziennym i zaocznym. Zajęcia na studiach stacjonarnych trwają 6 semestrów (3 lata). Zajęcia odbywają się 5 dni w tygodniu w godz.: 8:00-16:00. Zajęcia na studiach niestacjonarnych trwają 8 semestrów (4 lata). Zjazdy odbywają się co dwa tygodnie w soboty i niedziele w godzinach 8:00 21:00. Po drugim roku studiów Studenci wybierają profil specjalizacji (przedmiotów, umożliwiający uzyskanie najwyższych umiejętności w określonej, wybranej dziedzinie grafiki). Liczba i zakres specjalizacji realizowanych w konkretnym roku ustalane są decyzją Rady Wydziału. Katalog specjalizacji jest stale rozszerzany. Obecnie obejmuje on następujące pozycje: * Retoryka i komunikacja wizualna * Interaktywne prezentacje cyfrowe * Formy animacji cyfrowej * Wirtualizacja przestrzeni i gry komputerowe

9

10 Infrastruktura Wydziału Siedziba wydziału mieści się w starym, zabytkowym budynku w historycznej gdańskiej dzielnicy Stare Szkoty. Lokalizacja ta jest wygodna także dla Studentów zamiejscowych - od Dworca Głównego PKP dzieli nas zaledwie 2.5km, łatwo jest także ominąć uliczne korki i dostać się na Obwodnicę, lub na trasę wylotową w kierunku Warszawy lub Pruszcza. Wydział dysponuje bogatym zapleczem technicznym nowoczesnymi komputerami, profesjonalnymi tabletami graficznymi (m.in. Wacom Intuos 5), skanerami i najnowszym oprogramowaniem (umowa partnerska z firmą Adobe, centrum edukacyjne Microsoft, oficjalna Akademia CISCO). Naszą dumą jest także atelier fotograficzne, wyposażone w wysokiej jakości aparaty firmy Nikon, profesjonalne oświetlenie oraz zestawy ekranów do fotografii studyjnej i trickowej. Nie zaniedbujemy także warsztatu klasycznego - nasi Studenci mają do dyspozycji pracownię sztalugową, laboratorium grafiki warsztatowej, pracownię liternictwa i typografii oraz studio rzeźby.

11

12 Ramowy plan przedmiotów Układ przedmiotów, z którymi spotykają się Studenci odzwierciedla założenia stopniowego nabywania i pogłębiania umiejętności graficznych. Treści przedmiotowe można podzielić na kilka nurtów: * podstawowe (fundamentalne umiejętności plastyczne: rysunek, malarstwo, perspektywa i kompozycja obrazu) * techniczne (grafika i projektowanie, z użyciem programów narzędziowych, środowisko cyfrowe XXI wieku, fotografia cyfrowa, projektowanie aplikacji wizualnych) * komunikację wizualną (projektowanie graficzne i typografia, komiks, grafika narracyjna) * ogólne (teoria kultury, historia filmu, cyberkultura i media) * techniki obrazu ruchomego * specjalistyczne (grafika i animacja 3D, wideoklip) Krótki przegląd treści przedmiotowych Na następnych stronach prezentujemy krótki przegląd kilku najważniejszych przedmiotów znajdujących się w programie studiów. Oczywiście nie sposób w krótkim informatorze przedstawić pełnej informacji na tak szeroki temat, ani omówić wszystkich wykładów i pracowni - dlatego zapraszamy do odwiedzin w PJWSTK i uczestnictwa w Dniach Otwartych.

13 Przedmioty: Grafika Projektowa Grafika projektowa to kwintesencja tego, co jest związane z budową komunikacji. To synteza wrażliwości artystycznej, inteligencji wizualnej i wszechstronności środków wyrazu. Rezultatem kreacji jest spójny, efektowny i efektywny przekaz graficzny. Wstępem do projektowania jest rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz świadomości warsztatu: materiału, narzędzia i technologii graficznej. Drugim etapem programu jest formułowanie logicznych komunikatów wizualnych, budowanych celowo, starannie wybranymi środkami plastycznymi - adekwatnymi do przekazywanych treści. To także poszukiwanie właściwych proporcji i relacji między obrazem a typografią. Zakres programu obejmuje budowy kompozycji graficznej w oparciu o świadomy wybór środków wyrazu: kształtów, kontrastów, skali, barw, faktur, kierunków itd. oraz ich organizację na płaszczyźnie lub w przestrzeni.

14 Przedmioty: Typografia i Liternictwo Zajęcia z Typografii to jeden z podstawowych elementów składowych programu studiów. Ukierunkowane na kształtowanie świadomości znaku literniczego, jako jednego z podstawowych elementów szeroko pojętej komunikacji wizualnej, stanowią istotny element w całym procesie kształcenia studentów. Blisko współgrając z zajęciami z Podstawami Projektowania Graficznego, ćwiczenia w Pracowni Liternictwa mają za zadanie m.in. wyposażyć studentów w profesjonalną wiedzę i umiejętności poszukiwania oryginalnych rozwiązań plastycznych w trakcie realizacji zadań projektowych.

15 Przedmioty: Warsztaty Komputerowe (Adobe) Warsztaty Komputerowe są podzielone na kilka modułów, poświęconych najważniejszym elementom pakietu Adobe - takim jak Photoshop, Illustrator, Indesign czy AfterEffects. W każdym semestrze jest realizowanych około 60h zajęć. Ten szeroki blok programowy pozwala nabyć umiejętności niezbędne grafikom cyfrowym - od korekty i retuszu fotografii, przez tworzenie ilustracji rastrowej i wektorowej aż po zaawansowane metody edycji obrazu ruchomego. Zajęcia w tym bloku prowadzą certyfikowani instruktorzy Adobe. Po zajęciach Studenci otrzymują dodatkowo certyfikaty umiejętności sygnowane logo Adobe i unikalnym numerem licencyjnym Instruktora.

16 Przedmioty: Fotografia Fotografia cyfrowa to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin artystycznych. Powszechny dostęp do wysokiej klasy aparatów sprawia, że rywalizacja pomiędzy fotografikami przenosi się w obszar rozumienia komunikacji wizualnej. W jaki sposób ustawić scenę? Jak dobrać jej parametry techniczne i kompozycyjne, aby zdjęcie było oryginalne i ciekawe? Czym różni się fotografia reklamowa od artystycznej? Na te i wiele innych pytań uzyskacie odpowiedź podczas zajęć w Atelier. Do Waszej dyspozycji oddano nowocześnie wyposażone studio, w którym można ćwiczyć klasyczne ujęcia i techniki trikowe. Podczas studiów realizowane są także plenery. Ważnym elementem zajęć jest także cyfrowa edycja materiału, profesjonalny retusz i szerokie spektrum zagadnień związanych z postprodukcją i przygotowaniem do druku lub publikacji elektronicznej.

17 Grafika narracyjna, komiks i manga Komiks to jedna najstarszych sztuk wizualnych. Wywodzi się z pierwotnych rytów naskalnych, upamiętniających pierwsze fascynacje wizualne rodzącej się Ludzkości. Ta forma komunikacji towarzyszy nam do dziś (i to przez całe nasze życie - od najwcześniejszej młodości po wiek dojrzały). O sile oddziaływania komiksu mogą wiele powiedzieć takie ikony dziedzictwa kulturowego jak Superman czy Batman, rola komiksu w polityce XIX i XX wieku, a także wielkie, hollywodzkie realizacje filmowe, które wykorzystują czysto komiksowy sposób narracji (by wymienić tylko Sin City, czy 300 oparte o dzieła Franka Millera). Niestety, w Polsce komiks pozostaje często niedoceniany. Bywa nawet często utożsamiany z pośledniejszymi działaniami graficznymi. Jest to ocena całkowicie i chybiona niezasłużona. Podczas zajęć w PJWSTK Studenci uczą się nie tylko warsztatu rysunkowego, ale także głębokiego znaczenia grafiki narracyjnej współczesnej powieści graficznej. Z racji japońskiego wymiaru PJWSTK, istotną rolę w zajęciach pełnią warsztaty komiksu japońskiego - mangi.

18 Przedmioty: Grafika 3D, Animacja 3D Grafika 3D to jeden z najważniejszych i najciekawszych modułów programowych w PJWSTK. Studenci poznają tajniki tego obszaru z użyciem wielu różnych programów - m. in. Blender, 3DMax i Maya. Możliwe jest także przeprowadzenie bardzo zaawansowanego renderingu skomplikowanych scen i animacji na tzw. farmie procesorów wirtualnej jednostce obliczeniowej złożonej z wielu pracujących równolegle komputerów. Zajęcia z grafiki 3D i z animacji 3D łączą bardzo bliskie więzy z warsztatami oprogramowania Adobe, z pracownią fotografii cyfrowej i z pracownią rzeźby. Warto także dodać, że istnieje możliwość przenoszenia modeli 3D do silników graficznych służących do tworzenia gier komputerowych.

19 Przedmioty: Internetowe Techniki Wizualizacji Trudno dziś sobie wyobrazić grafika, który nie ma umiejętności przygotowania layoutu prezentacji internetowej. Dzięki zajęciom z ITW, Studenci otrzymują usystematyzowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu HTML5, arkuszy CSS i budowy rozwiązań WWW. W drugiej części kursu, Studenci rozwijają umiejętności z zakresu ergonomii rozwiązań IT oraz języków takich jak php i JavaScript, dzięki czemu mogą tworzyć nie tylko graficzną stronę serwisu, ale także odpowiadać za jego stronę funkcjonalną i techniczną. Przedmiot kończy się projektem zespołowym i budową własnego rozwiązania: portalu, wirtualnego awatara lub gry przeglądarkowej.

20 Przedmioty: Rysunek i Malarstwo W pełnej technologii rzeczywistości XXI wielu wielu grafików zdecydowało się całkowicie przenieść do domeny cyfrowej. Jako narzędzie kreacji służy im wyłącznie piórko tabletu i nowoczesne oprogramowanie komputera. Mimo to, techniki wypracowane w warsztacie klasycznym stanowią nadal solidną podstawę, bez której trudno myśleć o uzyskaniu wysokich umiejętności edycji cyfrowej. To właśnie dlatego w PJWSTK realizujemy program pracowni rysunku, w którym można rozwinąć swój warsztat plastyczny przy użyciu technik klasycznych. Studenci pracują przy sztaludze, poznając specyfikę kreski, metody tworzenia światłocienia i kompozycji z użyciem plamy, koloru i kształtu. Zajęcia te stanowią niezwykle interesujące zwłaszcza dla tych, którzy dopiero odkrywają w sobie umiejętności i pasje związane z klasycznym sposobem kreacji. Ciekawym doświadczeniem jest też przeniesienie wypracowanych tu umiejętności w świat edycji cyfrowej.

21 Przedmioty: Grafika warsztatowa i e-poligrafia Kim byłby grafik, który nie znałby zapachu farby drukarskiej, nie wiedziałby, co oznaczają takie terminy jak akwaforta, linoryt, czy sucha igła? Znajomość tych spraw jest jak tabliczka mnożenia w matematyce. Z drugiej strony, w świecie XXI wieku, większość prac realizowanych jest w postaci druku cyfrowego (trzeba więc wiedzieć, jak przygotować materiał wejściowy). Wiele realizacji jest nawet wyłącznie publikowanych w postaci elektronicznego dokumentu cyfrowego. Przedmiot Grafika Warsztatowa, Cyfrowa i e-poligrafia zaznajamia Studentów z tajnikami procesu publikacji - od technik tradycyjnych, aż po najbardziej wysublimowane nowinki Ery Informacji.

22 Przedmioty: Rzeźba Rzeżba to jeden z podstawowych sposobów wyrażania zachwytu światem. W przeciwieństwie do rysunku czy malarstwa pozwala cieszyć się namacalnością trójwymiarowego świata, głębią faktury, rodzajem materiału. Oświetlenie pracy wydobywa z niej nowe aspekty - przesuwające się cienie, tajemnicze zakamarki, spękania i zmarszczenia. Na zajęciach z rzeźby Studenci zapoznają się z klasycznymi technikami pracy w glinie, drewnie i gipsie, ale mają także możliwość porównania ich z nowoczesną rzeźbą 3D, którą tworzy się w programach graficznych. Dzięki temu łatwiej poznać im zasady rządzące aranżacją przestrzeni - niezależnie od tego, czy będzie to klasyczne popiersie, czy model postaci należącej do wirtualnego świata gry komputerowej.

23 Przedmioty: Animacja 2D Na zajęciach z animacji Studenci poznają wszystkie elementy procesu kreacji obrazu ruchomego. Od fabuły, przez storyboard, budowę narracji, kompozycję sceny aż po realizację pomysłu za pomocą wybranego narzędzia komputerowego. Podczas zajęć można posługiwać się metodami klasycznej animacji poklatkowej, ale także skorzystać z atelier fotograficznego, a nawet stworzyć scenę opartą o zdjęcia trickowe.

24 Proces rekrutacyjny Jedynym warunkiem formalnym dopuszczenia do procesu rekrutacji jest posiadanie świadectwa maturalnego. Procedura składa się z 4 kroków: Założenie Profilu Rekrutacyjnego Kandydat zakłada profil na portalu e-rekrutacja (https:// rekrutacja.pjwstk.edu.pl/). Dzięki temu można będzie sprawdzać swój status on-line. Rozmowa Kwalifikacyjna Kandydat przedstawia pracę na zadany temat (podany na stronie WWW) oraz wybrane prace własne w dowolnej technice (np. szkice, malarstwo, grafika komputerowa, fotografie, wideoklip itp.) Skompletowanie dokumentów Kandydat przekazuje wymagane dokumenty (świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia, kopia dowodu osobistego i zdjęcia). Podpisanie kontraktu Kandydat zapraszany jest na podpisanie Kontraktu (dopiero w tym momencie pobieramy opłatę wpisową) i staje się Studentem.

25 Rozmowa kwalifikacyjna Istotnym elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, składająca się z 3 elementów: rozmowy z Kandydatem, przedstawienia zadania zamówionego oraz portfolio. Podczas rozmowy staramy się przede wszystkim dowiedzieć czegoś o Was. Nie jest to egzamin sensu stricto. Interesuje nas raczej Wasz profil osobowościowy: skąd przychodzicie, jacy jesteście, jakie są Wasze pasje i zainteresowania? Ważne jest też dla nas Wasze nastawienie i motywacja do studiów na kierunku grafika. Chcemy się także dowiedzieć czegoś o Waszych inspiracjach artystycznych. Jakie dzieła sztuki (od obrazów, przez film aż po... gry komputerowe) stanowią dla Was określoną wartość. Portfolio Elementem rozmowy jest też przegląd Waszych prac (prezentacja portfolio). Podkreślamy, że liczy się każda forma komunikacji wizualnej. Mogą to być (ale nie muszą): szkice, grafika komputerowa, fotografia (cyfrowa lub klasyczna), druki reklamowe, filmy, plakaty, komiksy, photoshopowe retusze a nawet strony WWW. Nie trzeba przedstawić KAŻDEJ z tych form, choć oczywiście - im szersze portfolio, tym jest ciekawsze. Nie stawiamy żadnego limitu (dolnego ani górnego) liczby prac. Warto jednak pamiętać, że im większe portfolio, tym pełniejszy obraz Waszej twórczości możecie przedstawić.

26 Zadanie egzaminacyjne Twoją rolą jest przygotowanie kompozycji (w dowolnej technice), na kwadratowym polu o wymiarach 50cm x 50 cm. W skład kompozycji wchodzić powinny 4 elementy (co roku są one inne) - np. człowiek, księżyc, drabina i krzesło. Inne elementy co do zasady nie powinny występować (nie powinny budować narracji). Praca powinna zostać zaprezentowana w formie papierowej (jeśli jest to wynik pracy w Photoshopie - należy przedstawić wydruk). Jak dobrze przygotować się do realizacji zadania? Najpierw zastanów się CO chcesz pokazać. To najważniejszy etap zadania. Pamiętaj, że przedstawiany przez Ciebie obraz nie może być po prostu przypadkowym połączeniem czterech elementów. Muszą one tworzyć spójną, połączoną całość. Powinny opowiadać pewną historię (narracja) i jednocześnie być harmonijnie ułożone (kompozycja, kadrowanie, dobór kształtu i koloru itp.). Te dwa aspekty powinny się wzajemnie wspierać i uzupełniać. Warto poszukać dodatkowych znaczeń elementów kompozycji. Twoim zadaniem jest przedstawienie trąby? Przecież niekoniecznie musi być to instrument muzyczny. Są przecież trąby powietrzne, trąbą posługuje się także słoń... Trąba w muzyce może symbolizować harmonię, a tornado jest emanacją chaosu. Zastanów się w jaki sposób znaczenia elementów łączą się ze sobą

27 i budują historię. Zanim zaczniesz realizować pracę, warto zastanówić się jaką technikę wybierzesz. Może to być fotografia, grafika komputerowa, szkic ołówkiem, praca malarska - zakres możliwości nie jest niczym limitowany! Warto wybrać tę technikę, w której czujesz się najlepiej. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej Rozmowa kwalifikacyjna nie jest kolejnym, ciężkim i stresującym egzaminem. Jest to raczej miejsce i czas, w którym masz okazję zaprezentować Siebie - swoje marzenia, pasje i dotychczasowe osiągnięcia. Na pewno warto przemyśleć DLACZEGO wybierasz kierunek artystyczny. Jakie są Twoje doświadczenia na tym polu? Co Cię inspiruje? Czy masz jakieś ulubione dzieło (film, obraz, czy fotografię). Co Cię w nim urzeka? Spróbuj o tym opowiedzieć. Spróbuj nas przekonać, że jesteś gotów podjąć wyprawę w krainę Sztuki, którą Ci proponujemy. Że czujesz, że jest to Twoja droga niezależnie od tego, czy kroczyć będzie Ci nią łatwo, czy będzież musiał ciężko pracować nad każdym kolejnym krokiem. Twoimi atutami powinny być pasja, zaangażowanie, ciekawość świata i wrażliwość artystyczna.

28 Po zajęciach Życie Studenta Wydziału Sztuki Nowych Mediów w PJWSTK to oczywiście nie tylko nauka. Uczelnia wspiera rozwój życia studenckiego: działają liczne koła zainteresowań (m.in. gier RPG, popularnych planszówek, komiksu, fotografii, a nawet wytwórców biżuterii :D). Nawet w nocy życie Uczelni nie zamiera: organizowane są nocne maratony filmowe, seanse RPG a w sezonie letnim - grille i ogniska. Studenci PJWSTK są także stałymi gośćmi konwentów s-f, mangi i anime.

29 Informacje dla Studentów zamiejscowych Wielu naszych Studentów pochodzi spoza Gdańska i jego okolic. Uczelnia stara się pomóc im w nauce i w aklimatyzacji. W trosce o wygodę Studentów, PJWSTK zawarło korzystne umowy z firmami oferującymi bazę noclegową. Dzięki temu, nasi Studenci mają możliwość skorzystania ze specjalnych zniżek. Dotyczą one zarówno miejsc o standardzie hotelowym, jak i hostelowym. Ceny zaczynają się już od 30 PLN za dobę (zniżka specjalna dla Studentów PJWSTK). Warto podkreślić, że w ofercie naszych partnerów znajdują się zarówno obiekty położone blisko Uczelni (ok. 1 km od naszego budynku), jak i atrakcyjne miejsca noclegowe na Starym Mieście.

30 Zapraszamy na Dni Otwarte Dni Otwarte Wydziału to nie tylko okazja do spotkania z naszymi Wykładowcami i Studentami. To także niezwykle ciekawe prezentacje, zorganizowane w formie minutowych bloków tematycznych. Dotykają wielu dziedzin związanych z obszarem zainteresowań naszego wydziału. Przykładowe tematy: Czy te oczy mogą kłamać, czyli dwa słowa o złudzeniach Dotyk Japonii, czyli historia Kamikaze Sekrety typografii Jak wygląda dobrze zaprojektowane logo. A jak - nie. Fałszerstwa obrazów, czyli jak nie dać się złapać Wampir i jego miejsce w kulturze i sztuce Sekrety ukryte w obrazach Czy maszyny mogą odczuwać Piękno Terminy Dni Otwartych i ich szczegółowy plan można znaleźć na naszych stronach WWW:

31

32

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE Załącznik Nr 17 Standardy nauczania dla kierunku studiów: malarstwo STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia magisterskie na kierunku malarstwo trwają nie mniej niż 5 lat (10 semestrów). Łączna liczba

Bardziej szczegółowo

instytut sztuk wizualnych

instytut sztuk wizualnych instytut sztuk wizualnych www.isw.uz.zgora.pl o instytutcie grafika malarstwo architektura wnętrz edukacja artystyczna rekrutacja http://rekrutacja.uz.zgora.pl O Instytucie Sztuk Wizualnych na WA UZ: Początki

Bardziej szczegółowo

I. Część ogólna programu studiów.

I. Część ogólna programu studiów. I. Część ogólna programu studiów.. Wstęp: Kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych jest umiejscowiony w obszarze sztuki (Sz). Program studiów dla prowadzonych w uczelni specjalności

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr 59/2016/IX Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 15 grudnia 2016 r.

Uchwała Nr 59/2016/IX Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 15 grudnia 2016 r. Uchwała Nr 59/2016/IX Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie określenia efektów kształcenia dla studiów podyplomowych Grafika komputerowa w technice i reklamie prowadzonych

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA 2D z elementami kreacji artystycznej

GRAFIKA 2D z elementami kreacji artystycznej GRAFIKA 2D z elementami kreacji artystycznej Ogólna prezentacja kierunku PJWSTK - Wydział Zamiejscowy Informatyki w Bytomiu - http://bytom.pjwstk.edu.pl 1 Kogo chcemy uczyć? Studia adresowane są do osób

Bardziej szczegółowo

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE Załącznik Nr 15 Standardy nauczania dla kierunku studiów: grafika STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia magisterskie na kierunku grafika trwają nie mniej niż 5 lat (10 semestrów). Łączna liczba

Bardziej szczegółowo

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku SYLABUS PRZEDMIOTU /MODUŁU KSZTAŁCENIA

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku SYLABUS PRZEDMIOTU /MODUŁU KSZTAŁCENIA SYLABUS PRZEDMIOTU /MODUŁU KSZTAŁCENIA Elementy składowe sylabusu Opis Nazwa przedmiotu/modułu Animacje komputerowe Kod przedmiotu PPR56 Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot Wydział Sztuki Lalkarskiej

Bardziej szczegółowo

Kierunki studiów i specjalności - rok akademicki 2013/2014

Kierunki studiów i specjalności - rok akademicki 2013/2014 Kierunki studiów i specjalności - rok akademicki 2013/2014 STUDIA STACJONARNE WSTĘPNEGO STUDIA I STOPNIA Specjalność: Projektowanie w krajobrazie kulturowym - egzamin specjalistyczny 1 MINIMUM DOPUSZCZAJĄCE

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ DLA OGŁOSZENIODAWCÓW

FORMULARZ DLA OGŁOSZENIODAWCÓW STANOWISKO: asystent SŁOWA KLUCZOWE: UMCS, asystent, rysunek sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne lub kwalifikacji I stopnia dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej

Bardziej szczegółowo

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP.

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP. REGULAMIN ORGANIZACJI I PRZEPROWADZANIA SPRAWDZIANU KWALIFIKACYJNEGO UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU STUDIA STACJONARNE PIERWSZEGO STOPNIA NA ROK AKADEMICKI 2013/2014 Przepisy ogólne Termin sprawdzianu

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu PRACOWNIA RYSUNKU I TECHNIK REKLAMY:

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu PRACOWNIA RYSUNKU I TECHNIK REKLAMY: Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu PRACOWNIA RYSUNKU I TECHNIK REKLAMY: Podstawowe kryteria oceny osiągnięć ucznia: 1. Opanowanie podstawowego warsztatu plastycznego. 2. Znajomość

Bardziej szczegółowo

Rysunek i rzeźba - opis przedmiotu

Rysunek i rzeźba - opis przedmiotu Rysunek i rzeźba - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Rysunek i rzeźba Kod przedmiotu 06.4-WI-P-r.rz.01-2014-L-S14_pNadGen2AETO Wydział Kierunek Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii

Bardziej szczegółowo

Widzenie Świata. między obrazem a informacją

Widzenie Świata. między obrazem a informacją Widzenie Świata między obrazem a informacją Innowacja pedagogiczna realizowana w ramach przedmiotów informatyka, kółko informatyczne, plastyka oraz w pracy Samorządu Uczniowskiego Opracowanie mgr Alicja

Bardziej szczegółowo

Misja Uczelni i Wydziału : interdyscyplinarna aktywność naukowo badawcza, artystyczna i dydaktyczna i projektowa.

Misja Uczelni i Wydziału : interdyscyplinarna aktywność naukowo badawcza, artystyczna i dydaktyczna i projektowa. 1.CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW Nazwa kierunku: Architektura i Urbanistyka Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia; Tryb kształcenia: stacjonarny; Profil kształcenia: ogólnoakademicki; Obszar kształcenia:

Bardziej szczegółowo

Studia podyplomowe Metody Statystycznej Analizy Danych Społeczno-Ekonomicznych

Studia podyplomowe Metody Statystycznej Analizy Danych Społeczno-Ekonomicznych Studia podyplomowe Metody Statystycznej Analizy Danych Społeczno-Ekonomicznych Zwięzły opis Studia są odpowiedzią na zapotrzebowanie istniejące na rynku pracowników sektora administracyjnego na poszerzanie

Bardziej szczegółowo

design i reklama nasz punkt widzenia: a w oczy rzuca się to, co jest inne, ciągle coś widać. my państwa uczymy, jak to się robi. nowe, nieoczekiwane.

design i reklama nasz punkt widzenia: a w oczy rzuca się to, co jest inne, ciągle coś widać. my państwa uczymy, jak to się robi. nowe, nieoczekiwane. biuro rekrutacji szkoła wyższa psychologii społecznej wydział zamiejscowy we wrocławiu ul. ostrowskiego 30 53-238 wrocław tel. 71 750 72 72 faks 71 750 72 70 gadu gadu: 12574469 czynne: poniedziałek piątek

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr./2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 29 czerwca 2012 r.

Uchwała Nr./2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 29 czerwca 2012 r. PSP.40-17/12 (projekt) Uchwała Nr./2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie uchwalenia programu kształcenia dla studiów podyplomowych Grafika inżynierska

Bardziej szczegółowo

DOSTĘPNE KURSY: BIZNES. Własna firma. Zarządzanie małą firmą

DOSTĘPNE KURSY: BIZNES. Własna firma. Zarządzanie małą firmą DOSTĘPNE KURSY: BIZNES Własna firma Szkolenie pozwala zdobyć wiedzę na temat jak założyć i prowadzić własną firmę ze wszystkimi związanymi z tym formalnościami. Zarządzanie małą firmą Szkolenie pozwala

Bardziej szczegółowo

PLAN STUDIÓW. Struktury wizualne 45 45 E 4 Wiedza o kulturze 45 45 E 4 Propedeutyka projektowania graficznego

PLAN STUDIÓW. Struktury wizualne 45 45 E 4 Wiedza o kulturze 45 45 E 4 Propedeutyka projektowania graficznego PLAN STUDIÓ DIGITAL DESIGN Studia II stopnia stacjonarne semestr 1 Struktury wizualne 45 45 E 4 iedza o kulturze 45 45 E 4 Propedeutyka projektowania graficznego 30 30 ZO 3 Liternictwo i typografia 45

Bardziej szczegółowo

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Załącznik nr 5 Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 10 semestrów. Liczba godzin

Bardziej szczegółowo

Komunikacja wizualna - opis przedmiotu

Komunikacja wizualna - opis przedmiotu Komunikacja wizualna - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Komunikacja wizualna Kod przedmiotu 03.5-WA-AWP-KOWIZ-Ć-S14_pNadGenIKS9M Wydział Kierunek Wydział Artystyczny Architektura wnętrz

Bardziej szczegółowo

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Załącznik nr 3 Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 10 semestrów. Liczba godzin zajęć

Bardziej szczegółowo

TECHNIKI GRAFICZNE. NIEPUBLICZNE LICEUM PLASTYCZNE przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Specjalność:

TECHNIKI GRAFICZNE. NIEPUBLICZNE LICEUM PLASTYCZNE przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Specjalność: NIEPUBLICZNE LICEUM PLASTYCZNE przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych Specjalność: TECHNIKI GRAFICZNE liceumplastyczne.pjwstk.edu.pl liceum.plastyczne@pjwstk.edu.pl NIEPUBLICZNE LICEUM

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA. SPECJALNOŚĆ: fotografia dziennikarska, reklamowa i artystyczna

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA. SPECJALNOŚĆ: fotografia dziennikarska, reklamowa i artystyczna PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: fotografia dziennikarska, reklamowa i artystyczna FORMA STUDIÓW : niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA : I stopnia PROGRAM

Bardziej szczegółowo

PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE

PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE PLASTYKA PLASTYCZNE FORMY PRZESTRZENNE - ciekawe techniki plastyczne, malarskie, rysunkowe - udział w konkursach krajowych

Bardziej szczegółowo

STANDARDY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU STUDIÓW: ARCHITEKTURA

STANDARDY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU STUDIÓW: ARCHITEKTURA Dz.U. z 2011 nr 207 poz. 1233 Załącznik nr 2 STANDARDY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU STUDIÓW: ARCHITEKTURA A. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 7

Bardziej szczegółowo

PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film. FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II

PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film. FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II PROGRAM OBOWIĄZUJĄCY OD ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Bardziej szczegółowo

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów Temat szkolenia: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu wczesnoszkolnym

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA NIESTACJONARNE I STOPNIA

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA NIESTACJONARNE I STOPNIA PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA NIESTACJONARNE I STOPNIA (obowiązuje od roku akad. 2007/2008; ostatnia aktualizacja:

Bardziej szczegółowo

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

Program zajęć artystycznych w gimnazjum Program zajęć artystycznych w gimnazjum Klasy II Beata Pryśko Cele kształcenia wymagania ogólne I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji percepcja sztuki. II. Tworzenie wypowiedzi

Bardziej szczegółowo

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole Temat szkolenia: Gryfikacja i inne innowacyjne metody

Bardziej szczegółowo

KURSY KOMPETENCJI I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH 2016/2017

KURSY KOMPETENCJI I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH 2016/2017 KURSY KOMPETENCJI I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH 2016/2017 CKZiU w Oławie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie Oferta kursów dla dorosłych na rok szkolny 2016/2017 I. MECHANIKA Nazwa Rysunek

Bardziej szczegółowo

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH Autor: Małgorzata Marzec Podstawa programowa przedmiotu wiedza o kulturze CELE KSZTAŁCENIA - WYMAGANIA OGÓLNE I.

Bardziej szczegółowo

01 akademia STUDIA ZAOCZNE. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Grafiki. Studia niestacjonarne 2 stopnia (tryb zaoczny)

01 akademia STUDIA ZAOCZNE. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Grafiki. Studia niestacjonarne 2 stopnia (tryb zaoczny) 01 akademia Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Grafiki Studia niestacjonarne 2 stopnia (tryb zaoczny) Poniższa prezentacja dostępna jest na stronie internetowej: www.grafika-zaoczna.asp.waw.pl

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016

ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016 ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016 ZASADY OGÓLNE: 1. Harmonogram rekrutacji studentów w PJATK ustala Przewodniczący Uczelnianej

Bardziej szczegółowo

10. Ochrona środowiska 11. Projektowanie graficzne 12. Formy strukturalne

10. Ochrona środowiska 11. Projektowanie graficzne 12. Formy strukturalne KIERUNEK: ARCHITEKTURA WNĘTRZ Absolwenci kierunku Architektura Wnętrz przygotowani są do samodzielnej i zespołowej pracy w dziedzinie projektowania, wyposażania wnętrz oraz nadawania im kształtu plastycznego.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA STACJONARNE I STOPNIA PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU STUDIÓW WYŻSZYCH: KULTUROZNAWSTWO SPECJALNOŚĆ: ELEKTRONICZNE PRZETWARZANIE INFORMACJI STUDIA STACJONARNE I STOPNIA (obowiązuje od roku akad. 2007/2008; ostatnia aktualizacja:

Bardziej szczegółowo

GODZINY DYDAKTYCZNE DLA STUDENTÓW W ROKU AKADEMICKIM 2016/17

GODZINY DYDAKTYCZNE DLA STUDENTÓW W ROKU AKADEMICKIM 2016/17 GODZINY DYDAKTYCZNE DLA STUDENTÓW W ROKU AKADEMICKIM 2016/17 I rok, studia I stopnia (licencjackie) godz. dydakt. w tyg. punkty ECTS sem. I sem. II sem. I sem. II 1 Podstawy Projektowania 6 6 6 6 2 Konstrukcja

Bardziej szczegółowo

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA Załącznik nr 41 Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Grafika A. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niŝ 6 semestrów. Liczba godzin zajęć nie

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Kryterium zakres kwalifikacji

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Kryterium zakres kwalifikacji WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY Kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Forma studiów i poziom kształcenia I stopnia Kryterium zakres kwalifikacji

Bardziej szczegółowo

Wydział Zarządzania GWSH uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu.

Wydział Zarządzania GWSH uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. 1 HISTORIA Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa powstała w 1991 roku i po Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania jest najstarszą niepubliczną uczelnią wyższą w regionie. W 2005 roku Wydział Zarządzania GWSH

Bardziej szczegółowo

Program kształcenia na studiach doktoranckich Wydziału Fizyki

Program kształcenia na studiach doktoranckich Wydziału Fizyki Program kształcenia na studiach doktoranckich Wydziału Fizyki dla doktorantów rozpoczynających studia w roku akad. 2014/2015 1. Studia doktoranckie na Wydziale Fizyki prowadzone są w formie indywidualnych

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Zał. nr 6 do SIWZ Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Kursy/Szkolenia informatyczne dla beneficjentów projektu Podkarpacie stawia na zawodowców 1. Kurs Academia Cisco dla uczniów Liczba osób do przeszkolenia

Bardziej szczegółowo

Region łódzki rozwija przemysły kreatywne my rozwiniemy Twoją kreatywność! Dzięki nam znajdziesz pracę i miejsce dla swojej pasji!

Region łódzki rozwija przemysły kreatywne my rozwiniemy Twoją kreatywność! Dzięki nam znajdziesz pracę i miejsce dla swojej pasji! Kierunek Grafika Online Region łódzki rozwija przemysły kreatywne my rozwiniemy Twoją kreatywność! Dzięki nam znajdziesz pracę i miejsce dla swojej pasji! Komunikujemy się z naszymi studentami online strona

Bardziej szczegółowo

Uchwała o zmianach w programie studiów doktoranckich. 1. Plan roku I studiów doktoranckich obejmuje następujące przedmioty:

Uchwała o zmianach w programie studiów doktoranckich. 1. Plan roku I studiów doktoranckich obejmuje następujące przedmioty: Uchwała o zmianach w programie studiów doktoranckich 1. Plan roku I studiów doktoranckich obejmuje następujące przedmioty: a) Konwersatorium I 30 godzin 3 ECTS b) Konwersatorium II 30 godzin 3 ECTS c)

Bardziej szczegółowo

Fotografia - opis przedmiotu

Fotografia - opis przedmiotu Fotografia - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Fotografia Kod przedmiotu 03.4-WA-EASPP-FOTO-Ć-S14_genRGG2L Wydział Kierunek Wydział Artystyczny Sztuki wizualne Profil ogólnoakademicki

Bardziej szczegółowo

Warunki rekrutacji na studia

Warunki rekrutacji na studia FiIS Fizyka Medyczna opis kierunku 1 / 5 Warunki rekrutacji na studia Wymagania wstępne i dodatkowe: Kandydat na studia II stopnia na kierunku Fizyka Medyczna powinien posiadać ugruntowaną wiedzę w zakresie

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017

ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017 ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW NA STUDIA W POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017 ZASADY OGÓLNE: 1. Harmonogram rekrutacji studentów w PJATK ustala Przewodniczący Uczelnianej

Bardziej szczegółowo

Moduł I 12 godzin Tradycyjne i nowe formy zatrudnienia w branży IT

Moduł I 12 godzin Tradycyjne i nowe formy zatrudnienia w branży IT ZAPRASZAMY!!! Moduł I 12 godzin Tradycyjne i nowe formy zatrudnienia w branży IT Trendy zmian na rynku IT, mediów, reklamy oraz e marketingu. Możliwości pozyskiwania dofinansowania dla branży IT. Nowe

Bardziej szczegółowo

Maciej Włodarczyk / Kapitan Matzky Data urodzenia: 22.06.1984 Stan cywilny: matzky@op.pl www.wix.com/matzky/portfolio

Maciej Włodarczyk / Kapitan Matzky Data urodzenia: 22.06.1984 Stan cywilny: matzky@op.pl www.wix.com/matzky/portfolio Kapitan Matzky Imię i nazwisko: Maciej Włodarczyk / Kapitan Matzky Data urodzenia: 22.06.1984 Stan cywilny: kawaler Miejsce zamieszkania: ul. Bielska 34/26 09-400 Płock Telefon kontaktowy: 501 392 665

Bardziej szczegółowo

Wydział Zarządzania GWSH uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu.

Wydział Zarządzania GWSH uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. 1 HISTORIA Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa powstała w 1991 roku i po Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania jest najstarszą niepubliczną uczelnią wyższą w regionie. W 2005 roku Wydział Zarządzania GWSH

Bardziej szczegółowo

Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu

Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu Studia adresowane są do absolwentów kierunków pedagogicznych posiadających przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Reklama cyfrowa z elementami technik multimedialnych i fotopoligraficznych

Reklama cyfrowa z elementami technik multimedialnych i fotopoligraficznych Reklama cyfrowa z elementami technik multimedialnych i fotopoligraficznych WSB Opole - Studia podyplomowe Opis kierunku,,reklama cyfrowa z elementami technik multimedialnych i foto-poligraficznych'' -

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kwalifikacyjny

Sprawdzian kwalifikacyjny REGULAMIN ORGANIZACJI I PRZEPROWADZANIA SPRAWDZIANU KWALIFIKACYJNEGO UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU STUDIA STACJONARNE DRUGIEGO STOPNIA NA ROK AKADEMICKI 2012/2013 Przepisy ogólne 1 Termin sprawdzianu

Bardziej szczegółowo

Wydział Matematyki Stosowanej. Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Wydział Matematyki Stosowanej. Politechniki Śląskiej w Gliwicach Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach Wydział Matematyki Stosowanej jeden z 13 wydziałów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od kilkunastu lat główną siedzibą Wydziału oraz Instytutu

Bardziej szczegółowo

Kierunek Informatyka. Specjalność Systemy i sieci komputerowe. Specjalność Systemy multimedialne i internetowe

Kierunek Informatyka. Specjalność Systemy i sieci komputerowe. Specjalność Systemy multimedialne i internetowe Kierunek Informatyka Studiowanie na kierunku Informatyka daje absolwentom dobre podstawy z zakresu matematyki, fizyki, elektroniki i metrologii, teorii informacji, języka angielskiego oraz wybranych zagadnień

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PRACY KOŁA INFORMATYCZNEGO

PROGRAM PRACY KOŁA INFORMATYCZNEGO PROGRAM PRACY KOŁA INFORMATYCZNEGO Mgr inż. Piotr Majcherek Nauczyciel fizyki i przedmiotów informatycznych Zespół Szkół Nr 3 im. prof. Oskara Langego w Szczecinie I. Charakterystyka programu Niniejsze

Bardziej szczegółowo

Grafika komputerowa, fotografia i multimedia

Grafika komputerowa, fotografia i multimedia Grafika komputerowa, fotografia i multimedia WSB Wrocław - Studia podyplomowe Opis kierunku Grafika komputerowa, fotografia i multimedia - studia w WSB we Wrocławiu Studia podyplomowe pozwalają na zdobycie

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR 154/XXXXVIII/11 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie

UCHWAŁA NR 154/XXXXVIII/11 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie UCHWAŁA NR 154/XXXXVIII/11 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie z dnia 20 maja 2011 roku w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia oraz zakresu egzaminu wstępnego na studia

Bardziej szczegółowo

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki Program koła przedmiotowego w Gimnazjum Informatyka R2 w ramach projektu pn. Czym skorupka za młodu nasiąknie - rozwój kompetencji kluczowych uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej Renata Krzemińska

Bardziej szczegółowo

Dni Otwarte 2012. program. 12 13 grudnia 2012, godz: 10:00 17:00. w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Dni Otwarte 2012. program. 12 13 grudnia 2012, godz: 10:00 17:00. w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Dni Otwarte 2012 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Zapraszamy na wykłady, wystawy, spotkania, prezentacje pracowni i konsultacje prac kandydatów we wszystkich pracowniach ASP w Katowicach 2012, godz:

Bardziej szczegółowo

KATALOG PRZEDMIOTÓW (PAKIET INFORMACYJNY ECTS) KIERUNEK INFORMATYKA STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

KATALOG PRZEDMIOTÓW (PAKIET INFORMACYJNY ECTS) KIERUNEK INFORMATYKA STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA KATALOG PRZEDMIOTÓW (PAKIET INFORMACYJNY ECTS) KIERUNEK INFORMATYKA STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA Legnica 2011/2012 Kierunek Informatyka Studiowanie na kierunku Informatyka daje absolwentom dobre podstawy

Bardziej szczegółowo

I. Plan studiów doktoranckich. 1. Plan roku I studiów doktoranckich obejmuje następujące przedmioty:

I. Plan studiów doktoranckich. 1. Plan roku I studiów doktoranckich obejmuje następujące przedmioty: Uchwała o zmianach w programie studiów doktoranckich na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji z siedzibą w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych oraz Międzywydziałowych Środowiskowych

Bardziej szczegółowo

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Referuje: J. A. Wierzbicki Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Projekt Warszawa Programuje Cele projektu: Przygotowanie nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Podstawy grafiki warsztatowej Kod przedmiotu

Podstawy grafiki warsztatowej Kod przedmiotu Podstawy grafiki warsztatowej - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Podstawy grafiki warsztatowej Kod przedmiotu 03.1-WA-GrafP-GRWA-Ć-S14_pNadGenCDG19 Wydział Kierunek Wydział Artystyczny

Bardziej szczegółowo

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU KIERUNEK INSTRUMENTALISTYKA OPIS EFEKTÓW KSZTAŁCENIA DLA PROGRAMU KSZTAŁCENIA Nazwa kierunku studiów i kod programu Poziom kształcenia Profil kształcenia

Bardziej szczegółowo

Uchwała nr 23/ Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z dnia 25 stycznia 2017 r. w sprawie wytycznych dla rad wydziałów Uniwersytetu

Uchwała nr 23/ Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z dnia 25 stycznia 2017 r. w sprawie wytycznych dla rad wydziałów Uniwersytetu Uchwała nr 23/2016-2017 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z dnia 25 stycznia 2017 r. w sprawie wytycznych dla rad wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dotyczących tworzenia i doskonalenia

Bardziej szczegółowo

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU KIERUNEK INSTRUMENTALISTYKA OPIS EFEKTÓW KSZTAŁCENIA DLA PROGRAMU KSZTAŁCENIA Nazwa kierunku studiów i kod programu Poziom Profil Forma studiów Tytuł

Bardziej szczegółowo

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie SYLABUS Nazwa przedmiotu: Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot: Katedra: Kierunek: Poziom kształcenia: Profil kształcenia: Liczba punktów ETCS za zaliczenie przedmiotu: Grafika trójwymiarowa Wyższa Szkoła

Bardziej szczegółowo

bezpłatne studia podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

bezpłatne studia podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Wydział Pedagogiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ul. Miodowa 21 c Tel. +48 22 831 15 48 zaprasza na bezpłatne studia podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna finansowane

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE Nazwa przedmiotu: Podstawy Informatyki Basic Informatics Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Rodzaj przedmiotu: ogólny Poziom studiów: studia I stopnia forma studiów: studia stacjonarne Rodzaj

Bardziej szczegółowo

Katedra Marketingu. Wydział Zarządzania. Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT

Katedra Marketingu. Wydział Zarządzania. Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT Katedra Marketingu Wydział Zarządzania Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT Drogi studencie! Dziękujemy, że zainteresowała Cię oferta Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego!

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2010/2011. Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2010/2011. Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny PROGRAM STUDIÓ YŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ ROKU AKADEMICKIM 2010/2011 data zatwierdzenia przez Radę ydziału w SID pieczęć i podpis dziekana ydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny Studia wyższe prowadzone

Bardziej szczegółowo

Curriculum Vitae DANE OSOBOWE. Maciek Kuczmarski 14.05.1977 Kasprowicza 32 lok.4, Warszawa 01-871 665 69 82 14 maciek@formawyrazu.

Curriculum Vitae DANE OSOBOWE. Maciek Kuczmarski 14.05.1977 Kasprowicza 32 lok.4, Warszawa 01-871 665 69 82 14 maciek@formawyrazu. Curriculum Vitae DANE OSOBOWE Imię i nazwisko: Data urodzin: Adres: Numer telefonu: E-mail: Maciek Kuczmarski 14.05.1977 Kasprowicza 32 lok.4, Warszawa 01-871 665 69 82 14 maciek@formawyrazu.pl DOŚWIADCZENIE

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu NOWE TECHNOLOGIE NA USŁUGACH EDUKACJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI W DOBRZENIU WIELKIM NAUCZYCIEL PROWADZĄCY ZAJĘCIA Elżbieta Rychlik

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie

INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie Dlaczego Akademia Morska w Szczecinie? 01 Akademia Morska w Szczecinie jest uniwersalną uczelnią, która kształci profesjonalistów znajdujących z powodzeniem pracę

Bardziej szczegółowo

Informatyka I stopień (I stopień / II stopień) Ogólnoakademicki (ogólno akademicki / praktyczny)

Informatyka I stopień (I stopień / II stopień) Ogólnoakademicki (ogólno akademicki / praktyczny) Załącznik nr 7 do Zarządzenia Rektora nr 10/12 z dnia 21 lutego 2012r. KARTA MODUŁU / KARTA PRZEDMIOTU Kod Nazwa Nazwa w języku angielskim Obowiązuje od roku akademickiego 2012/2013 Programy grafiki rastrowej,

Bardziej szczegółowo

Kierunek: INFORMATYKA. Studia stacjonarne. Studia drugiego stopnia. Profil: ogólnoakademicki

Kierunek: INFORMATYKA. Studia stacjonarne. Studia drugiego stopnia. Profil: ogólnoakademicki Studia drugiego stopnia Kierunek: INFORMATYKA Profil: ogólnoakademicki Studenci rozpoczynający studia w roku akademickim 2015/2016 (od semestru zimowego) Formy studiów: Stacjonarne (ścieżka 4-semestralna)

Bardziej szczegółowo

Profil kształcenia. 1. Jednostka prowadząca studia doktoranckie: Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Profil kształcenia. 1. Jednostka prowadząca studia doktoranckie: Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Program kształcenia na stacjonarnych studiach trzeciego stopnia (studiach doktoranckich) na kierunku Leśnictwo na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 1. Jednostka prowadząca studia doktoranckie:

Bardziej szczegółowo

Efekty kształcenia dla kierunku Wzornictwo studia I stopnia

Efekty kształcenia dla kierunku Wzornictwo studia I stopnia Efekty kształcenia dla kierunku Wzornictwo studia I stopnia Oznaczenia: KW kierunkowe efekty kształcenia dla Wzornictwa studia I stopnia W kategoria wiedzy w efektach kształcenia U kategoria umiejętności

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA, REKLAMOWA I ARTYSTYCZNA

PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA, REKLAMOWA I ARTYSTYCZNA Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 5/2010 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 27 stycznia 2010 r. PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA,

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA Rozkład materiału nauczania z przedmiotu TECHNOLOGIA INFORMACYJNA dla liceum ogólnokształcącego (wykonany w oparciu o program nauczania nr DKOS 05-99/03) Ilość godzin: 72 jednostki lekcyjne w dwuletnim

Bardziej szczegółowo

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie SYLABUS Nazwa przedmiotu: Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot: Katedra: Kierunek: Poziom kształcenia: Profil kształcenia: Liczba punktów ETCS za zaliczenie przedmiotu: Liternictwo i typografia Wyższa

Bardziej szczegółowo

Sylwetki absolwenta kierunku Informatyka dla poszczególnych specjalności :

Sylwetki absolwenta kierunku Informatyka dla poszczególnych specjalności : INFORMATYKA Studia I stopnia Celem kształcenia na I stopniu studiów kierunku Informatyka jest odpowiednie przygotowanie absolwenta z zakresu ogólnych zagadnień informatyki. Absolwent powinien dobrze rozumieć

Bardziej szczegółowo

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła

Bardziej szczegółowo

1. Nazwa kierunku: Grafika. 2. Obszar/obszary kształcenia: Sztuka

1. Nazwa kierunku: Grafika. 2. Obszar/obszary kształcenia: Sztuka 1. Nazwa kierunku: Grafika 2. Obszar/obszary kształcenia: Sztuka 3. Sylwetka absolwenta: Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu historii sztuki, historii kultury i cywilizacji, etyki, estetyki

Bardziej szczegółowo

Jak zostać studentem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów?

Jak zostać studentem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów? Jak zostać studentem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów? Skompletuj teczkę, która trafi do Sekcji Rekrutacji Politechniki Łódzkiej (ul. Radwańska 29, budynek A13) z następującymi

Bardziej szczegółowo

STUDIA I STOPNIA NA KIERUNKU FIZYKA UW

STUDIA I STOPNIA NA KIERUNKU FIZYKA UW STUDIA I STOPNIA NA KIERUNKU FIZYKA UW I. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW Studia pierwszego stopnia na kierunku fizyka UW trwają trzy lata i kończą się nadaniem tytułu licencjata (licencjat akademicki). II. SYLWETKA

Bardziej szczegółowo

Informacje dla osób ubiegających się o tytuł profesora sztuk plastycznych

Informacje dla osób ubiegających się o tytuł profesora sztuk plastycznych Informacje dla osób ubiegających się o tytuł profesora sztuk plastycznych Przewody doktorskie, postępowania habilitacyjne oraz postępowania o nadanie tytułu profesora w dziedzinie sztuk plastycznych przeprowadzane

Bardziej szczegółowo

Nazwa modułu kształcenia Badania nad dziedzictwem kulturowym w naukach humanistycznych I Nazwa jednostki prowadzącej Instytut Historii Sztuki

Nazwa modułu kształcenia Badania nad dziedzictwem kulturowym w naukach humanistycznych I Nazwa jednostki prowadzącej Instytut Historii Sztuki Nazwa modułu kształcenia Badania nad dziedzictwem kulturowym w naukach humanistycznych I moduł Kod modułu ODK-I-04 Efekty kształcenia dla modułu WIEDZA kształcenia K_W05 ma podstawową wiedzę o dziedzinach

Bardziej szczegółowo

Techniki multimedialne Multimedia techniques

Techniki multimedialne Multimedia techniques Załącznik nr 7 do Zarządzenia Rektora nr 10/12 z dnia 21 lutego 2012r. KARTA MODUŁU / KARTA PRZEDMIOTU Kod modułu ETI 6/6 Nazwa modułu Techniki multimedialne Multimedia techniques Nazwa modułu w języku

Bardziej szczegółowo

Moduł wiedzy uzupełniającej (obowiązkowy) Nauka o komunikacji 3 E, Zo Psychologia społeczna I 1 E

Moduł wiedzy uzupełniającej (obowiązkowy) Nauka o komunikacji 3 E, Zo Psychologia społeczna I 1 E Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wrocław Kierunek - Grafika reklama k.wizualna reklama k.wizualna treści przedmiot ects zal. wyk. ćw praca wł. praca wł. e-learning e-learning semestr 1 Moduł propedeutyczny

Bardziej szczegółowo

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU KIERUNEK INSTRUMENTALISTYKA OPIS EFEKTÓW KSZTAŁCENIA DLA PROGRAMU KSZTAŁCENIA Nazwa kierunku studiów i kod programu Poziom Profil Forma studiów Tytuł

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE Nazwa przedmiotu: Kierunek: Informatyka Rodzaj przedmiotu: moduł specjalności obowiązkowy: Inżynieria oprogramowania, Sieci komputerowe Rodzaj zajęć: wykład, laboratorium MODELOWANIE I SYMULACJA Modelling

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016 PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016 data zatwierdzenia przez Radę Wydziału kod programu studiów pieczęć i podpis dziekana Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny

Bardziej szczegółowo

IMiR - Inżynieria Akustyczna - opis kierunku 1 / 5

IMiR - Inżynieria Akustyczna - opis kierunku 1 / 5 IMiR Inżynieria Akustyczna opis kierunku 1 / 5 Warunki rekrutacji na studia Wymagania wstępne i dodatkowe: Warunkiem przystąpienia do rekrutacji na studia pierwszego stopnia jest posiadanie świadectwa

Bardziej szczegółowo

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie. Malarstwa. Malarstwo. Studia pierwszego stopnia. kostium i rekwizyt sceniczny, malarstwo w scenografii

SYLABUS. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie. Malarstwa. Malarstwo. Studia pierwszego stopnia. kostium i rekwizyt sceniczny, malarstwo w scenografii SYLABUS Nazwa przedmiotu: Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot: Katedra: Kierunek: Poziom kształcenia: Profil kształcenia: Liczba punktów ETCS za zaliczenie przedmiotu: Projektowanie kostiumu Wyższa Szkoła

Bardziej szczegółowo

I. Umiejscowienie kierunku w obszarze/obszarach kształcenia wraz z uzasadnieniem:

I. Umiejscowienie kierunku w obszarze/obszarach kształcenia wraz z uzasadnieniem: Załącznik nr 2 do uchwały nr 182/09/2013 Senatu UR z 26 września 2013 roku EFEKTY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU STUDIÓW FILOLOGIA POLSKA poziom kształcenia profil kształcenia tytuł zawodowy absolwenta studia

Bardziej szczegółowo

Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego na III i IV etapie edukacyjnym

Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego na III i IV etapie edukacyjnym Kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego na III i IV etapie edukacyjnym Studia adresowane są do absolwentów filologii angielskiej (dowolnego

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU, PROGRAMU NAUCZANIA ORAZ SPOSOBÓW WERYFIKACJI EFEKTÓW KSZTAŁCENIA. CZEŚĆ A * (opis przedmiotu i programu nauczania) OPIS PRZEDMIOTU

OPIS PRZEDMIOTU, PROGRAMU NAUCZANIA ORAZ SPOSOBÓW WERYFIKACJI EFEKTÓW KSZTAŁCENIA. CZEŚĆ A * (opis przedmiotu i programu nauczania) OPIS PRZEDMIOTU OPIS PRZEDMIOTU, PROGRAMU NAUCZANIA ORAZ SPOSOBÓW WERYFIKACJI EFEKTÓW KSZTAŁCENIA CZEŚĆ A * (opis przedmiotu i programu nauczania) OPIS PRZEDMIOTU Nazwa przedmiotu Projektowanie i edytorstwo komputerowe

Bardziej szczegółowo