GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW"

Transkrypt

1 GRAFIKA WYDZIAŁ SZTUKI NOWYCH MEDIÓW

2 Witamy w PJWSTK Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Was do podjęcia studiów na wydziale Sztuki Nowych Mediów w gdańskiej PJWSTK. Studia graficzne to pasjonująca wyprawa w dziedzinę Sztuki Użytkowej. Wyprawa, która nie tylko da Wam satysfakcję z rozwijania Waszych zainteresowań, ale także umożliwi zdobycie wysokich kwalifikacji, które docenią Wasi przyszli pracodawcy. Kończąc te studia połączycie w sobie artystyczną wrażliwość z nowoczesnym światem technologii IT. Będziecie mogli pochwalić się wysokimi umiejętnościami plastycznymi, ale także znajomością narzędzi i technik informatycznych, niezbędnych w XXI wieku. Takiego profilu kształcenia nie oferuje w Polsce żadna uczelnia artystyczna, ani techniczna. Niezależnie jednak od nabywanych umiejętności, w PJWSTK będziecie mieli okazję spędzić dobre chwile w gronie ludzi ciekawych, otwartych i pełnych dobrych pomysłów. serdecznie zapraszam do PJWSTK Wojciech St. Mościbrodzki prodziekan wydziału SNM

3 Wydział Sztuki Nowych Mediów, kierunek: GRAFIKA PJWSTK jest jedną z nielicznych w Polsce uczelni niepublicznych prowadzących kształcenie na kierunku grafika. Od innych uczelni odróżnia nas niezwykle bliski związek z technologią informacyjną, wynikający z charakteru PJWSTK. Nazwa Wydziału podkreśla jego multimedialny charakter. Oznacza to, że nie ograniczamy się jedynie do podstawowego profilu kształcenia grafiki. Wręcz przeciwnie - rozszerzamy go o wszelkie formy komunikacji wizualnej (takie jak wideoklip, animacja, modelowanie 3D czy grafika w grach komputerowych). Zależy nam także na doskonaleniu u Studentów umiejętności przetwarzania grafiki z pomocą nowoczesnego oprogramowania - stąd niezwykle rozbudowany program zajęć z pakietem Adobe, Blenderem, Mayą itp. W programie znajdziecie Państwo także szerokie spektrum zajęć z fotografii cyfrowej w doskonale wyposażonym atelier. Oczywiście nie zaniedbujemy także kształcenia umiejętności technik tradycyjych - rysunku, rzeźby czy grafiki warsztatowej. Jesteśmy miejscem, gdzie swiadomość wizualna i tradycja wchodzi w świat nowoczesny. Jesteśmy kuźnią graficznych talentów XXI wieku.

4 Szczypta historii Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (PJWSTK), powstała dzięki Fundacji realizującej porozumienie zawarte pomiędzy rządami Polski i Japonii, istnieje od 1994 roku. Już w 2002 roku PJWSTK, dzięki wysokiemu poziomowi nauczania, uzyskała do nadawania stopnia doktora. W tym samym roku uzyskaliśmy (jako jedyna uczelnia niepubliczna) kategoryzację Komitetu Badań Naukowych, a następnie - prawa do nadawania tytułu doktora habilitowanego. Jest to najwyższy tytuł, jaki może nadać w Polsce uczelnia akademicka (tytuł profesora jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej). W 2006 roku Centrum Badawcze PJWSTK otrzymało 1-szą, najwyższą kategorię państwowej komisji Rady Nauki. W 2007 roku uruchomiono oddział zamiejscowy w Gdańsku. Obecnie oferuje on studia na Wydziale Informatyki oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów (kształcącym Studentów na kierunku GRAFIKA).

5 PJWSTK w rankingach PJWSTK od wielu lat utrzymuje się w najściślejszej czołówce polskich uczeni, nie sposób więc przytoczyć wszystkich klasyfikacji. Pełna lista naszych osiągnięć znajduje się na naszych stronach WWW w rankingu miesięcznika Perspektywy oraz Rzeczpospolitej, PJWSTK zajęła I miejsce wśród niepublicznych uczelni technicznych PJWSTK zostaje uznana za najlepszą polską uczelnię niepubliczną w prestiżowym europejskim rankingu Webometrics tworzonym przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie Ranking Wprost (I miejsce - najlepsza niepubliczna uczelnia techniczna, I miejsce w klasyfikacji uczelni niepublicznych z wydziałami artystycznymi) Ranking Wprost (I miejsce w kategorii poziomu badań naukowych, poziomu kadry dydaktycznej i liczby pozyskiwanych grantów naukowych) Opinia Studentów: Uczelnia Przyjazna! PJWSTK cieszy się także wysoką opinią Studentów. Jedną z nagród, która cieszy nas najbardziej jest tytuł Uczelni Przyjaznej Studentom przyznany przez Parlament Studentów RP i Gazetę Studencką.

6 Kogo poszukujemy - profil Kandydata Przede wszystkim w obszarze naszego zainteresowania są ludzie, których cechuje pasja i zainteresowanie szeroko pojętymi formami rysunku, grafiki, animacji oraz komunikacji wizualnej. Niezwykle ważnym aspektem kształcenia na naszym wydziale jest wykorzystanie technik i narzędzi komputerowych. Jeśli lubisz rysować, (klasycznie lub z użyciem komputera), fotografować, malować, bawić się komiksem, mangą, tworzyć animacje lub projektować gry komputerowe - studia na Wydziale SNM są dobrym wyborem. Wysoko cenimy sobie otwartość umysłu i chęć odkrywania nowych form przekazu. Ze swojej strony oferujemy Ci możliwość doskonalenia się w wybranej przez Ciebie formie kreacji artystycznej i poznawania tych dziedzin, których dotychczas nie próbowałeś. Nie jest wymagane wcześniejsze wykształcenie plastyczne.

7 Sylwetka Absolwenta Absolwent PJWSTK to osoba, którą cechuje zarówno wysokiej jakości warsztat artystyczny, jak i znajomość narzędzi Sztuki Cyfrowej. Uczelnia zapewnia program zajęć związany z tradycyjnym tokiem studiów Akademii Sztuk Pięknych (wielu wykładowców PJWSTK to profesorowie ASP), poszerzony o niezwykle szeroki zestaw zajęć związany z technikami multimedialnymi. Stawiamy przede wszystkim na praktykę i umiejętność zastosowania umiejętności artystycznych do budowy zamierzonego komunikatu. Ważnym elementem jest budowa umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Osoby kończące wydział Sztuki Nowych Mediów cechują: praktyczne umiejętności w zakresie grafiki i obszarów pokrewnych (m.in. komunikacji wizualnej, rysunku i malarstwa) doskonała praktyczna umiejętność stosowania narzędzi komputerowych (zwłaszcza pakietu Adobe, Blender, Maya itp.) znajomość klasycznych i cyfrowych technik animacji umiejętność budowania aplikacji internetowych, w tym komiksów interaktywnych i gier przeglądarkowych znajomość zagadnień związanych z reklamą i szeroko pojętymi mediami cyfrowymi

8 Tok kształcenia Wydział Sztuki Nowych Mediów oferuje studia licencjackie w trybach: dziennym i zaocznym. Zajęcia na studiach stacjonarnych trwają 6 semestrów (3 lata). Zajęcia odbywają się 5 dni w tygodniu w godz.: 8:00-16:00. Zajęcia na studiach niestacjonarnych trwają 8 semestrów (4 lata). Zjazdy odbywają się co dwa tygodnie w soboty i niedziele w godzinach 8:00 21:00. Po drugim roku studiów Studenci wybierają profil specjalizacji (przedmiotów, umożliwiający uzyskanie najwyższych umiejętności w określonej, wybranej dziedzinie grafiki). Liczba i zakres specjalizacji realizowanych w konkretnym roku ustalane są decyzją Rady Wydziału. Katalog specjalizacji jest stale rozszerzany. Obecnie obejmuje on następujące pozycje: * Retoryka i komunikacja wizualna * Interaktywne prezentacje cyfrowe * Formy animacji cyfrowej * Wirtualizacja przestrzeni i gry komputerowe

9

10 Infrastruktura Wydziału Siedziba wydziału mieści się w starym, zabytkowym budynku w historycznej gdańskiej dzielnicy Stare Szkoty. Lokalizacja ta jest wygodna także dla Studentów zamiejscowych - od Dworca Głównego PKP dzieli nas zaledwie 2.5km, łatwo jest także ominąć uliczne korki i dostać się na Obwodnicę, lub na trasę wylotową w kierunku Warszawy lub Pruszcza. Wydział dysponuje bogatym zapleczem technicznym nowoczesnymi komputerami, profesjonalnymi tabletami graficznymi (m.in. Wacom Intuos 5), skanerami i najnowszym oprogramowaniem (umowa partnerska z firmą Adobe, centrum edukacyjne Microsoft, oficjalna Akademia CISCO). Naszą dumą jest także atelier fotograficzne, wyposażone w wysokiej jakości aparaty firmy Nikon, profesjonalne oświetlenie oraz zestawy ekranów do fotografii studyjnej i trickowej. Nie zaniedbujemy także warsztatu klasycznego - nasi Studenci mają do dyspozycji pracownię sztalugową, laboratorium grafiki warsztatowej, pracownię liternictwa i typografii oraz studio rzeźby.

11

12 Ramowy plan przedmiotów Układ przedmiotów, z którymi spotykają się Studenci odzwierciedla założenia stopniowego nabywania i pogłębiania umiejętności graficznych. Treści przedmiotowe można podzielić na kilka nurtów: * podstawowe (fundamentalne umiejętności plastyczne: rysunek, malarstwo, perspektywa i kompozycja obrazu) * techniczne (grafika i projektowanie, z użyciem programów narzędziowych, środowisko cyfrowe XXI wieku, fotografia cyfrowa, projektowanie aplikacji wizualnych) * komunikację wizualną (projektowanie graficzne i typografia, komiks, grafika narracyjna) * ogólne (teoria kultury, historia filmu, cyberkultura i media) * techniki obrazu ruchomego * specjalistyczne (grafika i animacja 3D, wideoklip) Krótki przegląd treści przedmiotowych Na następnych stronach prezentujemy krótki przegląd kilku najważniejszych przedmiotów znajdujących się w programie studiów. Oczywiście nie sposób w krótkim informatorze przedstawić pełnej informacji na tak szeroki temat, ani omówić wszystkich wykładów i pracowni - dlatego zapraszamy do odwiedzin w PJWSTK i uczestnictwa w Dniach Otwartych.

13 Przedmioty: Grafika Projektowa Grafika projektowa to kwintesencja tego, co jest związane z budową komunikacji. To synteza wrażliwości artystycznej, inteligencji wizualnej i wszechstronności środków wyrazu. Rezultatem kreacji jest spójny, efektowny i efektywny przekaz graficzny. Wstępem do projektowania jest rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz świadomości warsztatu: materiału, narzędzia i technologii graficznej. Drugim etapem programu jest formułowanie logicznych komunikatów wizualnych, budowanych celowo, starannie wybranymi środkami plastycznymi - adekwatnymi do przekazywanych treści. To także poszukiwanie właściwych proporcji i relacji między obrazem a typografią. Zakres programu obejmuje budowy kompozycji graficznej w oparciu o świadomy wybór środków wyrazu: kształtów, kontrastów, skali, barw, faktur, kierunków itd. oraz ich organizację na płaszczyźnie lub w przestrzeni.

14 Przedmioty: Typografia i Liternictwo Zajęcia z Typografii to jeden z podstawowych elementów składowych programu studiów. Ukierunkowane na kształtowanie świadomości znaku literniczego, jako jednego z podstawowych elementów szeroko pojętej komunikacji wizualnej, stanowią istotny element w całym procesie kształcenia studentów. Blisko współgrając z zajęciami z Podstawami Projektowania Graficznego, ćwiczenia w Pracowni Liternictwa mają za zadanie m.in. wyposażyć studentów w profesjonalną wiedzę i umiejętności poszukiwania oryginalnych rozwiązań plastycznych w trakcie realizacji zadań projektowych.

15 Przedmioty: Warsztaty Komputerowe (Adobe) Warsztaty Komputerowe są podzielone na kilka modułów, poświęconych najważniejszym elementom pakietu Adobe - takim jak Photoshop, Illustrator, Indesign czy AfterEffects. W każdym semestrze jest realizowanych około 60h zajęć. Ten szeroki blok programowy pozwala nabyć umiejętności niezbędne grafikom cyfrowym - od korekty i retuszu fotografii, przez tworzenie ilustracji rastrowej i wektorowej aż po zaawansowane metody edycji obrazu ruchomego. Zajęcia w tym bloku prowadzą certyfikowani instruktorzy Adobe. Po zajęciach Studenci otrzymują dodatkowo certyfikaty umiejętności sygnowane logo Adobe i unikalnym numerem licencyjnym Instruktora.

16 Przedmioty: Fotografia Fotografia cyfrowa to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin artystycznych. Powszechny dostęp do wysokiej klasy aparatów sprawia, że rywalizacja pomiędzy fotografikami przenosi się w obszar rozumienia komunikacji wizualnej. W jaki sposób ustawić scenę? Jak dobrać jej parametry techniczne i kompozycyjne, aby zdjęcie było oryginalne i ciekawe? Czym różni się fotografia reklamowa od artystycznej? Na te i wiele innych pytań uzyskacie odpowiedź podczas zajęć w Atelier. Do Waszej dyspozycji oddano nowocześnie wyposażone studio, w którym można ćwiczyć klasyczne ujęcia i techniki trikowe. Podczas studiów realizowane są także plenery. Ważnym elementem zajęć jest także cyfrowa edycja materiału, profesjonalny retusz i szerokie spektrum zagadnień związanych z postprodukcją i przygotowaniem do druku lub publikacji elektronicznej.

17 Grafika narracyjna, komiks i manga Komiks to jedna najstarszych sztuk wizualnych. Wywodzi się z pierwotnych rytów naskalnych, upamiętniających pierwsze fascynacje wizualne rodzącej się Ludzkości. Ta forma komunikacji towarzyszy nam do dziś (i to przez całe nasze życie - od najwcześniejszej młodości po wiek dojrzały). O sile oddziaływania komiksu mogą wiele powiedzieć takie ikony dziedzictwa kulturowego jak Superman czy Batman, rola komiksu w polityce XIX i XX wieku, a także wielkie, hollywodzkie realizacje filmowe, które wykorzystują czysto komiksowy sposób narracji (by wymienić tylko Sin City, czy 300 oparte o dzieła Franka Millera). Niestety, w Polsce komiks pozostaje często niedoceniany. Bywa nawet często utożsamiany z pośledniejszymi działaniami graficznymi. Jest to ocena całkowicie i chybiona niezasłużona. Podczas zajęć w PJWSTK Studenci uczą się nie tylko warsztatu rysunkowego, ale także głębokiego znaczenia grafiki narracyjnej współczesnej powieści graficznej. Z racji japońskiego wymiaru PJWSTK, istotną rolę w zajęciach pełnią warsztaty komiksu japońskiego - mangi.

18 Przedmioty: Grafika 3D, Animacja 3D Grafika 3D to jeden z najważniejszych i najciekawszych modułów programowych w PJWSTK. Studenci poznają tajniki tego obszaru z użyciem wielu różnych programów - m. in. Blender, 3DMax i Maya. Możliwe jest także przeprowadzenie bardzo zaawansowanego renderingu skomplikowanych scen i animacji na tzw. farmie procesorów wirtualnej jednostce obliczeniowej złożonej z wielu pracujących równolegle komputerów. Zajęcia z grafiki 3D i z animacji 3D łączą bardzo bliskie więzy z warsztatami oprogramowania Adobe, z pracownią fotografii cyfrowej i z pracownią rzeźby. Warto także dodać, że istnieje możliwość przenoszenia modeli 3D do silników graficznych służących do tworzenia gier komputerowych.

19 Przedmioty: Internetowe Techniki Wizualizacji Trudno dziś sobie wyobrazić grafika, który nie ma umiejętności przygotowania layoutu prezentacji internetowej. Dzięki zajęciom z ITW, Studenci otrzymują usystematyzowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu HTML5, arkuszy CSS i budowy rozwiązań WWW. W drugiej części kursu, Studenci rozwijają umiejętności z zakresu ergonomii rozwiązań IT oraz języków takich jak php i JavaScript, dzięki czemu mogą tworzyć nie tylko graficzną stronę serwisu, ale także odpowiadać za jego stronę funkcjonalną i techniczną. Przedmiot kończy się projektem zespołowym i budową własnego rozwiązania: portalu, wirtualnego awatara lub gry przeglądarkowej.

20 Przedmioty: Rysunek i Malarstwo W pełnej technologii rzeczywistości XXI wielu wielu grafików zdecydowało się całkowicie przenieść do domeny cyfrowej. Jako narzędzie kreacji służy im wyłącznie piórko tabletu i nowoczesne oprogramowanie komputera. Mimo to, techniki wypracowane w warsztacie klasycznym stanowią nadal solidną podstawę, bez której trudno myśleć o uzyskaniu wysokich umiejętności edycji cyfrowej. To właśnie dlatego w PJWSTK realizujemy program pracowni rysunku, w którym można rozwinąć swój warsztat plastyczny przy użyciu technik klasycznych. Studenci pracują przy sztaludze, poznając specyfikę kreski, metody tworzenia światłocienia i kompozycji z użyciem plamy, koloru i kształtu. Zajęcia te stanowią niezwykle interesujące zwłaszcza dla tych, którzy dopiero odkrywają w sobie umiejętności i pasje związane z klasycznym sposobem kreacji. Ciekawym doświadczeniem jest też przeniesienie wypracowanych tu umiejętności w świat edycji cyfrowej.

21 Przedmioty: Grafika warsztatowa i e-poligrafia Kim byłby grafik, który nie znałby zapachu farby drukarskiej, nie wiedziałby, co oznaczają takie terminy jak akwaforta, linoryt, czy sucha igła? Znajomość tych spraw jest jak tabliczka mnożenia w matematyce. Z drugiej strony, w świecie XXI wieku, większość prac realizowanych jest w postaci druku cyfrowego (trzeba więc wiedzieć, jak przygotować materiał wejściowy). Wiele realizacji jest nawet wyłącznie publikowanych w postaci elektronicznego dokumentu cyfrowego. Przedmiot Grafika Warsztatowa, Cyfrowa i e-poligrafia zaznajamia Studentów z tajnikami procesu publikacji - od technik tradycyjnych, aż po najbardziej wysublimowane nowinki Ery Informacji.

22 Przedmioty: Rzeźba Rzeżba to jeden z podstawowych sposobów wyrażania zachwytu światem. W przeciwieństwie do rysunku czy malarstwa pozwala cieszyć się namacalnością trójwymiarowego świata, głębią faktury, rodzajem materiału. Oświetlenie pracy wydobywa z niej nowe aspekty - przesuwające się cienie, tajemnicze zakamarki, spękania i zmarszczenia. Na zajęciach z rzeźby Studenci zapoznają się z klasycznymi technikami pracy w glinie, drewnie i gipsie, ale mają także możliwość porównania ich z nowoczesną rzeźbą 3D, którą tworzy się w programach graficznych. Dzięki temu łatwiej poznać im zasady rządzące aranżacją przestrzeni - niezależnie od tego, czy będzie to klasyczne popiersie, czy model postaci należącej do wirtualnego świata gry komputerowej.

23 Przedmioty: Animacja 2D Na zajęciach z animacji Studenci poznają wszystkie elementy procesu kreacji obrazu ruchomego. Od fabuły, przez storyboard, budowę narracji, kompozycję sceny aż po realizację pomysłu za pomocą wybranego narzędzia komputerowego. Podczas zajęć można posługiwać się metodami klasycznej animacji poklatkowej, ale także skorzystać z atelier fotograficznego, a nawet stworzyć scenę opartą o zdjęcia trickowe.

24 Proces rekrutacyjny Jedynym warunkiem formalnym dopuszczenia do procesu rekrutacji jest posiadanie świadectwa maturalnego. Procedura składa się z 4 kroków: Założenie Profilu Rekrutacyjnego Kandydat zakłada profil na portalu e-rekrutacja (https:// rekrutacja.pjwstk.edu.pl/). Dzięki temu można będzie sprawdzać swój status on-line. Rozmowa Kwalifikacyjna Kandydat przedstawia pracę na zadany temat (podany na stronie WWW) oraz wybrane prace własne w dowolnej technice (np. szkice, malarstwo, grafika komputerowa, fotografie, wideoklip itp.) Skompletowanie dokumentów Kandydat przekazuje wymagane dokumenty (świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia, kopia dowodu osobistego i zdjęcia). Podpisanie kontraktu Kandydat zapraszany jest na podpisanie Kontraktu (dopiero w tym momencie pobieramy opłatę wpisową) i staje się Studentem.

25 Rozmowa kwalifikacyjna Istotnym elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, składająca się z 3 elementów: rozmowy z Kandydatem, przedstawienia zadania zamówionego oraz portfolio. Podczas rozmowy staramy się przede wszystkim dowiedzieć czegoś o Was. Nie jest to egzamin sensu stricto. Interesuje nas raczej Wasz profil osobowościowy: skąd przychodzicie, jacy jesteście, jakie są Wasze pasje i zainteresowania? Ważne jest też dla nas Wasze nastawienie i motywacja do studiów na kierunku grafika. Chcemy się także dowiedzieć czegoś o Waszych inspiracjach artystycznych. Jakie dzieła sztuki (od obrazów, przez film aż po... gry komputerowe) stanowią dla Was określoną wartość. Portfolio Elementem rozmowy jest też przegląd Waszych prac (prezentacja portfolio). Podkreślamy, że liczy się każda forma komunikacji wizualnej. Mogą to być (ale nie muszą): szkice, grafika komputerowa, fotografia (cyfrowa lub klasyczna), druki reklamowe, filmy, plakaty, komiksy, photoshopowe retusze a nawet strony WWW. Nie trzeba przedstawić KAŻDEJ z tych form, choć oczywiście - im szersze portfolio, tym jest ciekawsze. Nie stawiamy żadnego limitu (dolnego ani górnego) liczby prac. Warto jednak pamiętać, że im większe portfolio, tym pełniejszy obraz Waszej twórczości możecie przedstawić.

26 Zadanie egzaminacyjne Twoją rolą jest przygotowanie kompozycji (w dowolnej technice), na kwadratowym polu o wymiarach 50cm x 50 cm. W skład kompozycji wchodzić powinny 4 elementy (co roku są one inne) - np. człowiek, księżyc, drabina i krzesło. Inne elementy co do zasady nie powinny występować (nie powinny budować narracji). Praca powinna zostać zaprezentowana w formie papierowej (jeśli jest to wynik pracy w Photoshopie - należy przedstawić wydruk). Jak dobrze przygotować się do realizacji zadania? Najpierw zastanów się CO chcesz pokazać. To najważniejszy etap zadania. Pamiętaj, że przedstawiany przez Ciebie obraz nie może być po prostu przypadkowym połączeniem czterech elementów. Muszą one tworzyć spójną, połączoną całość. Powinny opowiadać pewną historię (narracja) i jednocześnie być harmonijnie ułożone (kompozycja, kadrowanie, dobór kształtu i koloru itp.). Te dwa aspekty powinny się wzajemnie wspierać i uzupełniać. Warto poszukać dodatkowych znaczeń elementów kompozycji. Twoim zadaniem jest przedstawienie trąby? Przecież niekoniecznie musi być to instrument muzyczny. Są przecież trąby powietrzne, trąbą posługuje się także słoń... Trąba w muzyce może symbolizować harmonię, a tornado jest emanacją chaosu. Zastanów się w jaki sposób znaczenia elementów łączą się ze sobą

27 i budują historię. Zanim zaczniesz realizować pracę, warto zastanówić się jaką technikę wybierzesz. Może to być fotografia, grafika komputerowa, szkic ołówkiem, praca malarska - zakres możliwości nie jest niczym limitowany! Warto wybrać tę technikę, w której czujesz się najlepiej. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej Rozmowa kwalifikacyjna nie jest kolejnym, ciężkim i stresującym egzaminem. Jest to raczej miejsce i czas, w którym masz okazję zaprezentować Siebie - swoje marzenia, pasje i dotychczasowe osiągnięcia. Na pewno warto przemyśleć DLACZEGO wybierasz kierunek artystyczny. Jakie są Twoje doświadczenia na tym polu? Co Cię inspiruje? Czy masz jakieś ulubione dzieło (film, obraz, czy fotografię). Co Cię w nim urzeka? Spróbuj o tym opowiedzieć. Spróbuj nas przekonać, że jesteś gotów podjąć wyprawę w krainę Sztuki, którą Ci proponujemy. Że czujesz, że jest to Twoja droga niezależnie od tego, czy kroczyć będzie Ci nią łatwo, czy będzież musiał ciężko pracować nad każdym kolejnym krokiem. Twoimi atutami powinny być pasja, zaangażowanie, ciekawość świata i wrażliwość artystyczna.

28 Po zajęciach Życie Studenta Wydziału Sztuki Nowych Mediów w PJWSTK to oczywiście nie tylko nauka. Uczelnia wspiera rozwój życia studenckiego: działają liczne koła zainteresowań (m.in. gier RPG, popularnych planszówek, komiksu, fotografii, a nawet wytwórców biżuterii :D). Nawet w nocy życie Uczelni nie zamiera: organizowane są nocne maratony filmowe, seanse RPG a w sezonie letnim - grille i ogniska. Studenci PJWSTK są także stałymi gośćmi konwentów s-f, mangi i anime.

29 Informacje dla Studentów zamiejscowych Wielu naszych Studentów pochodzi spoza Gdańska i jego okolic. Uczelnia stara się pomóc im w nauce i w aklimatyzacji. W trosce o wygodę Studentów, PJWSTK zawarło korzystne umowy z firmami oferującymi bazę noclegową. Dzięki temu, nasi Studenci mają możliwość skorzystania ze specjalnych zniżek. Dotyczą one zarówno miejsc o standardzie hotelowym, jak i hostelowym. Ceny zaczynają się już od 30 PLN za dobę (zniżka specjalna dla Studentów PJWSTK). Warto podkreślić, że w ofercie naszych partnerów znajdują się zarówno obiekty położone blisko Uczelni (ok. 1 km od naszego budynku), jak i atrakcyjne miejsca noclegowe na Starym Mieście.

30 Zapraszamy na Dni Otwarte Dni Otwarte Wydziału to nie tylko okazja do spotkania z naszymi Wykładowcami i Studentami. To także niezwykle ciekawe prezentacje, zorganizowane w formie minutowych bloków tematycznych. Dotykają wielu dziedzin związanych z obszarem zainteresowań naszego wydziału. Przykładowe tematy: Czy te oczy mogą kłamać, czyli dwa słowa o złudzeniach Dotyk Japonii, czyli historia Kamikaze Sekrety typografii Jak wygląda dobrze zaprojektowane logo. A jak - nie. Fałszerstwa obrazów, czyli jak nie dać się złapać Wampir i jego miejsce w kulturze i sztuce Sekrety ukryte w obrazach Czy maszyny mogą odczuwać Piękno Terminy Dni Otwartych i ich szczegółowy plan można znaleźć na naszych stronach WWW:

31

32

W WIT można studiować w systemie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W WIT można studiować w systemie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Jesteśmy już 15 lat na rynku edukacyjnym Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT powstała w 1996 roku z inicjatywy Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Uczelnia jest członkiem KRASP (Konferencji

Bardziej szczegółowo

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning wyróżnij się! wyjątkowi - językowi informator 2013/2014 studia językowe Także od podstaw! licencjackie anglistyka amerykanistyka germanistyka hispanistyka italianistyka język+język e-learning magisterskie

Bardziej szczegółowo

Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację INFORMATOR

Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację INFORMATOR 9 Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację 12 37 INFORMATOR Spis treści Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację Wstęp... 3 Dlaczego warto studiować w Edukacji... 4 Misja i odpowiedzialność społeczna... 6 Słowniczek

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR O STUDIACH PLASTYCZNYCH

INFORMATOR O STUDIACH PLASTYCZNYCH UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY, INSTYTUT SZTUK PIĘKNYCH INFORMATOR O STUDIACH PLASTYCZNYCH 2011/2012 EUROPEJSKI SYSTEM TRANSFERU I AKUMULACJI PUNKTÓW Opracowanie i

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

1 INFORMACJE O UCZELNI... 3 2 STUDIA W PJWSTK... 11 3. Zasady rekrutacji... 14 Program nauczania... 16 Specjalizacje... 21 Opis specjalizacji...

1 INFORMACJE O UCZELNI... 3 2 STUDIA W PJWSTK... 11 3. Zasady rekrutacji... 14 Program nauczania... 16 Specjalizacje... 21 Opis specjalizacji... SPIS TREŚCI 1 INFORMACJE O UCZELNI... 3 2 STUDIA W PJWSTK... 11 3 INFORMATYKA STUDIA INŻYNIERSKIE... 12 Zasady rekrutacji... 14 Program nauczania... 16 Specjalizacje... 21 Opis specjalizacji... 22 4 INFORMATYKA

Bardziej szczegółowo

Sylabusy dla kierunku Grafika, studia II stopnia 2013-2015

Sylabusy dla kierunku Grafika, studia II stopnia 2013-2015 Sylabusy dla kierunku Grafika, studia II stopnia 2013-2015 Formy przestrzenne...2 Język obcy...6 Komunikacja wizualna...8 Magisterska Pracownia Artystyczna Pracownia druku cyfrowego...11 Magisterska Pracownia

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo PJWSTK katalog 2014

Wydawnictwo PJWSTK katalog 2014 Wydawnictwo PJWSTK katalog 2014 O WYDAWNICTWIE Na polskim rynku wydawniczym wciąż brakuje podstawowych publikacji dla studentów informatyki szkół wyższych, istnieje pilna potrzeba wydawania szybko i profesjonalnie

Bardziej szczegółowo

studia I stopnia 2013/2014

studia I stopnia 2013/2014 studia I stopnia 2013/2014 www.wsb.pl 5 KIERUNKÓW 2 NOWOŚCI: FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ PEDAGOGIKA GWARANCJA STAŁEGO CZESNEGO PRZEZ CAŁY OKRES NAUKI A jak wybrać studia? Dlaczego warto wybrać WSB?... 1 Strategia

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie!

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie INFORMATOR KURSY SZKOLENIA WARSZTATY Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! www.twp.szczecin.pl O Nas Szanowni Państwo, z Towarzystwem Wiedzy

Bardziej szczegółowo

studia II stopnia 2012/2013

studia II stopnia 2012/2013 studia II stopnia 2012/2013 www.wsb.pl NOWOŚĆ KIERUNEK ZARZĄDZANIE w przygotowaniu NOWOŚĆ CORPORATE FINANCE MANAGEMENT studia anglojęzyczne DWA DYPLOMY W DWA LATA tytuł magistra i studia podyplomowe na

Bardziej szczegółowo

studia I stopnia www.wsb.pl GWARANCJA STAŁEGO CZESNEGO PROGRAM VERY IMPORTANT STUDENT studiuj za darmo 9 KIERUNKÓW I 37 SPECJALNOŚCI

studia I stopnia www.wsb.pl GWARANCJA STAŁEGO CZESNEGO PROGRAM VERY IMPORTANT STUDENT studiuj za darmo 9 KIERUNKÓW I 37 SPECJALNOŚCI studia I stopnia www.wsb.pl GWARANCJA STAŁEGO CZESNEGO PROGRAM VERY IMPORTANT STUDENT studiuj za darmo 9 KIERUNKÓW I 37 SPECJALNOŚCI DYPLOM LICENCJATA LUB INŻYNIERA STUDIA W JĘZYKU ANGIELSKIM DODATKOWE

Bardziej szczegółowo

Program kształcenia na kierunku studiów podyplomowych w zakresie: Informatyka Studia Podyplomowe: Grafika Komputerowa i Komunikacja Wizualna

Program kształcenia na kierunku studiów podyplomowych w zakresie: Informatyka Studia Podyplomowe: Grafika Komputerowa i Komunikacja Wizualna Program kształcenia na kierunku studiów podyplomowych w zakresie: Informatyka Studia Podyplomowe: Grafika Komputerowa i Komunikacja Wizualna Program kształcenia Spis treści Część I Studia podyplomowe w

Bardziej szczegółowo

studia II stopnia 2014/2015

studia II stopnia 2014/2015 studia II stopnia 2014/2015 www.wsb.pl STUDIA MAGISTERSKIE W FORMULE OPEN dla absolwentów wszystkich kierunków studiów I stopnia SZEROKA OFERTA 16 specjalności na 3 kierunkach OSZCZĘDNOŚĆ CZASU studia

Bardziej szczegółowo

e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian

e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian 5 aktualności Spis treści 4 Wprowadzenie do Vademecum opolski model kontraktacji działań aktywizacyjnych to swego rodzaju instruktaż dla publicznych służb zatrudnienia

Bardziej szczegółowo

PRAKTYCZNIE NAJLEPSZA

PRAKTYCZNIE NAJLEPSZA PRAKTYCZNIE NAJLEPSZA INFORMATOR 2012/2013 STUDIA INŻYNIERSKIE AUTOMATYKA I ROBOTYKA INFORMATYKA OCHRONA ŚRODOWISKA ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI STUDIA LICENCJACKIE ZARZĄDZANIE STUDIA PODYPLOMOWE

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR. www.pwsz.nysa.pl DLA KANDYDATÓW NA STUDIA LICENCJACKIE, INŻYNIERSKIE I MAGISTERSKIE W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017

INFORMATOR. www.pwsz.nysa.pl DLA KANDYDATÓW NA STUDIA LICENCJACKIE, INŻYNIERSKIE I MAGISTERSKIE W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017 INFORMATOR DLA KANDYDATÓW NA STUDIA LICENCJACKIE, INŻYNIERSKIE I MAGISTERSKIE W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017 www.pwsz.nysa.pl 1 Spis treści NOWA SPECJALNOŚĆ NOWA SPECJALNOŚĆ NOWA SPECJALNOŚĆ NOWA SPECJALNOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Jedna myśl potrafi odmienić milion rzeczywistości. Pomyśl o studiach podyplomowych

Jedna myśl potrafi odmienić milion rzeczywistości. Pomyśl o studiach podyplomowych Jedna myśl potrafi odmienić milion rzeczywistości Pomyśl o studiach podyplomowych Studia podyplomowe 2012/2013 Studia podyplomowe w WSE Dlaczego my? Na pierwszym miejscu stawiamy jakość dydaktyki oraz

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Wstęp.................................................................................. 3 Harmonogram szkoleń na rok szkolny 2011/2012 (semestr letni)............................... 4 Platforma obsługi

Bardziej szczegółowo

studia podyplomowe 2012/2013

studia podyplomowe 2012/2013 studia podyplomowe 2012/2013 www.wsb.pl NOWA LOKALIZACJA, SZERSZA OFERTA STUDIA PODYPLOMOWE TERAZ TAKŻE W ŁODZI! INTERAKTYWNA FORMA ZAJĘĆ Gry biznesowe, case studies, warsztaty PROGRAM FIRMA Kompleksowa

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

WYBIERZ SWÓJ KLUCZ DO SUKCESU

WYBIERZ SWÓJ KLUCZ DO SUKCESU WYBIERZ SWÓJ KLUCZ DO SUKCESU Broszura informacyjna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dla kandydatów na studia 2015/2016 SPIS TREŚCI Słowo od Rektora Dlaczego warto studiować w UMCS? UMCS

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo PJWSTK katalog 2013

Wydawnictwo PJWSTK katalog 2013 Wydawnictwo PJWSTK katalog 2013 O wydawnictwie Na polskim rynku wydawniczym wciąż brakuje podstawowych publikacji dla studentów informatyki szkół wyższych. Istnieje pilna potrzeba wydawania szybko i profesjonalnie

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Wstęp................................................................................. 3 Harmonogram szkoleń na rok szkolny 2012/2013 (semestr zimowy)............................ 5 Platforma obsługi szkoleń................................................................

Bardziej szczegółowo

2015/2016. Informator szkolny. na rok. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH nr 4. www.zspg4.wejher.pl

2015/2016. Informator szkolny. na rok. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH nr 4. www.zspg4.wejher.pl ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH nr 4 im. Jakuba Wejhera 84-200 Wejherowo, ul. Sobieskiego 344 tel. 58-672-24-15; tel./fax. 58-672-20-95 Informator szkolny na rok 2015/2016 www.zspg4.wejher.pl e-mail: info@zspg4.wejher.pl

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie. na rok oświatowy 2013/2014 KURSY SZKOLENIA WARSZTATY

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie. na rok oświatowy 2013/2014 KURSY SZKOLENIA WARSZTATY Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie INFORMATOR na rok oświatowy 2013/2014 KURSY SZKOLENIA WARSZTATY Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! www.twp.szczecin.pl O Nas Szanowni

Bardziej szczegółowo

Justyna Rutkowska. Ekspertyza dotycząca szkolnictwa artystycznego w Wielkiej Brytanii. Brytyjski system edukacji

Justyna Rutkowska. Ekspertyza dotycząca szkolnictwa artystycznego w Wielkiej Brytanii. Brytyjski system edukacji Justyna Rutkowska Ekspertyza dotycząca szkolnictwa artystycznego w Wielkiej Brytanii Ekspertyza ta powstała na podstawie materiałów publikowanych przez rządowe i pozarządowe organizacje zajmujące się wyznaczaniem

Bardziej szczegółowo

Wydział. Filologiczny. Informator rekrutacyjny

Wydział. Filologiczny. Informator rekrutacyjny Wydział Filologiczny Informator rekrutacyjny 2014 2015 wydział filologiczny 90-514 Łódź al. Kościuszki 65 tel.: (42) 665 52 53 665 52 60 fax: (42) 665 52 54 e-mail: filolog@uni.lodz.pl www.filolog.uni.lodz.pl

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo