Agata Widzowska - Pasiak

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Agata Widzowska - Pasiak"

Transkrypt

1 Agata Widzowska - Pasiak jest absolwentką wydziału teatralnego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie. Jest zodiakalnym bykiem, a urodziła się w tym samym roku, w którym Beatlesi wydali płytę Help. Natura wyposażyła ją w upór i ułańską fantazję. Zawsze chciała być pisarzem i obdarowywała otoczenie swoimi tekstami. Z wykształcenia jest instruktorem teatralnym i bibliotekarzem. Układa rymy w każdej wolnej chwili, nawet przez sen. Zdarzało jej się zapisywać je kredką do oczu na bilecie tramwajowym. Jest współautorką książki Trójkowa Bridget Jones. Pisze opowiadania, wiersze, słuchowiska, bajki terapeutyczne, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. Zadebiutowała w roku 2004 książką o Beatlesach w wersji dziecięcej pt. Bitelsiaki. Rok później wydała książkę z psotnymi wierszykami dla dzieci pt. Co uciął Gucio? Od kilkunastu lat mieszka w Swarzędzu, jest mamą dwójki dzieci, Jadzi i Dobromira oraz adoptowanego psa Remika. Kocha wielogodzinne spacery i jazdę konną. Napisała około 20 książek dla dzieci, zarówno prozą jak i wierszem. Oto kilka z nich: - Bitelsiaki - Co uciął Gucio - Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki - Zwierzęta i ich mamy - Bajeczki dla synka i córeczki - Dreptak i pępek świata - Myszka Precelka

2 WIERSZE CHRUM CHRUM Martwiła się Mama Świnka chrząkaniem swojego synka. Chrum chrum, chrum chrum aż do rana i cała noc nieprzespana! - Gardło masz takie różowe, ciekawe co doktor powie? Po chwili bada jej synka pan doktor Jan Wieprzowinka: - Gardło masz bardzo różowe... A teraz głośno Aaa powiedz. - Chrum chrum - powiada prosiaczek, a Mama już prawie płacze... - Proszę, niech pani nie kwiczy, to jest przypadek zwodniczy. Już wiem co jest z pani synkiem. To mi wygląda na świnkę! CIOCIA W PAPROCIACH Nadeszła jesień, odleciał bocian, a ciocia Klocia siedzi w paprociach. Kleszcz się zakleszczył w piszczeli cioci, bo kleszcze lubią w paprociach psocić! Słońce się złoci, ciocia się poci, pot spływa ciurkiem po szyi Kloci. Na cioci siedzi już kleszczy krocie, a ciocia wrzeszczy: - Gdzie wuj?! W namiocie. A namiot wuja stoi przy płocie, a płot się cały zanurza w błocie. Wuj jest w kłopocie i cały w dreszczach I wrzeszczy: - Klociu, gdzie jesteś?! W kleszczach. DUŻE JEST PIĘKNE Każdy pies ma cztery łapy, uszy, ogon (czasem łaty), lecz nie kupuj pieska mini! Psiak powinien być olbrzymi! Tyci mopsik? Toż to szkrabik. Z nim się nawet nie da bawić! Wciąż się trzęsie i choć szczeka, na patyczkach w kąt ucieka! Gdy wielkiego masz pupila, chętniej na dwór dajesz dyla, grywasz w piłkę, ganiasz kotki lub trenujesz skok przez płotki! Ciepły jest jak kaloryfer, szybko przegna katar, grypę, domu przypilnuje godnie, a złodzieja cap, za spodnie! Co? Jamniczek? Chodzić lubi, byle spacer nie był długi, a gdy schody gdzieś zobaczy, to sam po nich wejść nie raczy! Wielkie, miłe, grube psisko łatwiej trzymać jest w uścisku, Z malcem zaś, uważać musisz, bo przypadkiem go udusisz! Nie chcę piesków miniaturek, bo w kieszeniach robią dziurę. Chcę olbrzyma z wieeelkim sercem, w nim miłości jest najwięcej! Do cioci, wuja, mknie już siostrzeniec, zwycięży kleszcze i błota brzemię, wyczyści wuja, odkleszczy ciocię i wrzaśnie: - Ciociu, nie właź w paprocie!

3 ZAKUPY KANGURKA Skoczył kangur po bułeczki, mleko, kaszę, ogóreczki, jajka, ćwikłę do pieczeni. Schował wszystko do kieszeni i z powrotem, jak bumerang, pomknął szybciej niż pantera. A z kieszeni (tak to było) część zakupów mu ubyło: karton mleka, trzy bułeczki, kasza manna, ogóreczki, tuzin jajek, ostra ćwikła (do skakania nie przywykła!) Kangur skakał z głową w chmurach, a w kieszeni wieeelka dziura! - Gdzie podziały się pyszności? - kangur bardzo się zezłościł. Więc powrócił jak bumerang, i z radością wielką zbierał: karton mleka, trzy bułeczki, kaszę mannę, ogóreczki, tuzin jajek, ostrą ćwikłę. Kupił igłę oraz nitkę, a gdy dziurę zacerował, wszystkie swe zakupy schował. Wsadził głowę do kieszeni... i znów humor mu się zmienił... - A gdzie reszta? Kieszonkowe? Ach, kangurku, płać gapowe! KRÓLICZEK TRUŚ Rzekła mama : - Mój króliczku, usiądź grzecznie na nocniczku. Duży z ciebie kłapouszek czas wyrosnąć już z pieluszek! Rzekł króliczek: - Ach, mamusiu, mnie się wcale nie chce siusiu! Pyszną zajął się kapustą, a w nocniczku ciągle pusto... Rzekła mama: Popatrz, Trusiu, tu należy robić siusiu. I usiadła na nocniczku, a wraz z mamą ród króliczków: dziadek-królik, królik-babcia, tata-królik, ciocia Kłapcia, wujek Kicek, bracia Trusia, nawet sąsiad-królik usiadł. Rzekł króliczek Truś: - Cudownie! Siedźcie sobie tu wygodnie. Ja poszukam gdzieś pieluszek, bo już siusiu zrobić muszę KURA CZY JAJO? Dawno temu jajko kurze chciało stać się bardzo duże, zmieścić w sobie gęś lub strusia... Wreszcie ktoś na jajku usiadł. Siedział tak ze dwa tygodnie, choć mu było niewygodnie, wiercił się jak na torturach i wiesz... to nie była kura! Kura bowiem była w środku, w białku, w żółtku i w zarodku, rósł jej dziób i kurzy kuper. Tak! Widziałam to przez lupę! Pierwsza kura była jajem, więc niech ważnej nie udaje! Ktoś wysiedział ją i tyle, może UFO lub motylek? Sama jaj wysiedzę tuzin, wcale się nie będę nudzić. Krzyknę głośno ko, ko, dak, zrobię dziób... O, właśnie tak! Czekaj, zerknę pod spódnicę... No, to mamy jajecznicę!

4 MARZENIE PSA Pomyślał piesek: Chciałbym być kotem, na komin wchodzić lub stromy płotek, a spadać tylko na cztery łapy z dachu i z wieży albo z kanapy. Chciałbym, jak każdy porządny kotek, myć się jęzorem, gdy mam ochotę, zawsze własnymi chadzać drogami, a nocą miauczeć pod balkonami. I być postrachem mysiego króla, który ze świtą myszek tu hula! Ja, ta puchata, kocia pułapka, trzymałbym wróbla w swych zręcznych łapkach. Albo radośnie, z mlekiem na wąsach za motkiem wełny po kuchni pląsał... Po co psu takie kocie marzenia? Po co szczekanie w miauczenie zmieniać? Pomyślał piesek: Gdybym był kotem, to ułatwiłoby mi robotę, bo wszystko wiedziałbym o kociakach i to, co koty myślą o psiakach! PSIE BAJKI W psim świecie jest dużo miejsca na bajeczki o mięsach: o królewnie Karkówce, co usiadła na mrówce o bitkach i szaszłykach - walecznych żołnierzykach o rycerzu Serdelku, który zginął w rondelku o czterdziestu zrazikach - straszliwych rozbójnikach o królu Pasztecie, który latał w kotlecie o Baleronie Żeglarzu dzielnym marynarzu o Psim Sercu, jednym świecie, w którym w środku kość znajdziecie. SŁOŃ GRUBASEK Słoń Grubasek jest na diecie, już nie mieści się w gorsecie, wkłada jeansy...trach! I dziura. A w tej dziurze sadła fura! - Od dziś piję tylko soki, niech mi się zapadną boki. Precz frykasy, precz kokosy, słoń mieć musi talię osy! Jeśli schudnę cztery tony będę wielce zachwycony. Teraz, cóż, przez nieuwagę, rozdeptałem moją wagę... Zacznę skakać na skakance, łubu-dubu skoczne tańce. Będę skłonny robić skłony, na siłowni dźwigać tony! Każę swoim wielkim uszom dzielnie bronić się przed tuszą. Będę biegać w każdy wtorek, by być smukły jak szczypiorek. Dzisiaj zrobię sto przysiadów (może zdążę do obiadu), potem wpadnę w melancholię, będę liczył swe kalorie... Ale teraz mi wybaczcie, coś mi tutaj pachnie smacznie... Zdrowo dzisiaj podjem sobie, a ćwiczenia...jutro zrobię.

5 SZCZUREK ŁAKOMCZUSZEK Szukał szczurek Łakomczuszek w pysznym barszczu z farszem uszek. Uszka pyszne są dla szczurka, szczur do barszczu daje nurka... Pierwsze uszko, drugie uszko... Szur! Szczur szmyrgnął wprost pod łóżko! Czemu szary Łakomczuszek strasznie się wystraszył uszek? Czyż czerwony barszczyk straszny? Uszkiem strzyże? Czoło marszczy? Trzecie uszko, czwarte uszko... Szczur się trzęsie, trzeszczy łóżko, strach się szerzy, szczur się jeży... Czy nietoperz w barszczu leży? Albo wypłosz, czy ropuszka, szczwany jaszczur zamiast uszka? Szczurek mocno się naprężył, strach powstrzymał, wzrok wytężył... Na dnie barszczu zamiast uszek leżał... burak kłapouszek! Szary szczurek zawstydzony jak barszcz zrobił się czerwony. I rzekł burak kłapouszek: - To tchórzliwy Łakomczuszek! ŚLIMAK NA DESZCZU W dzień ponury podczas burzy trafił ślimak do kałuży, deszcz na jego głowę kapie. A psik! Ślimak katar łapie. A tam, w domku, ciepło, sucho, garnek kaszy pod poduchą, ciepły kapeć i piżamka... A psik! To ci niespodzianka! A psik! Drzwi się otwierają. A psik! Drzwi się zamykają. A psik! A psik! Co za katar! Ślimakowi figle płata! - Nos ułatwia mi robotę, i otwiera drzwi pilotem! Klucze? Ani mi się śni. Kicham na zamknięte drzwi! UBRANIE DLA RATLERKA Rozmarzył się pies ratlerek: - Chciałbym piękny mieć sweterek, z czystej wełny, cały w paski, z kieszeniami na kiełbaski, na kosteczki, na serdelki i z kapturem na karmelki. Przydałby się też kożuszek, (bo mi zimno w goły brzuszek), wór skarpetek, ciepłe getry, miękki szalik na dwa metry... Hau! To pudla nie dotyczy, bo on futrem jest na smyczy! Ja, ratlerek, drżę jak witka lub na wietrze cienka nitka, jak pióreczko, jak osika, marzę dziś o nausznikach! Słyszysz? Zęby dzwonią w pysku! Widzisz? Brzuch jak lodowisko! Czujesz? Sopel, nie ratlerek! Biegnij dziergać mi sweterek! - Kiedy szedłem po zakupy, klucz mi zginął od skorupy. Teraz stoję jak słup soli. A psik! Już mnie gardło boli. Kichnął ślimak z całej siły, patrzy...drzwi się otworzyły! A psik! Teraz zamek ślicznie zamknął się automatycznie.

6 UCHOLUDEK Spacerując w leśnej głuszy nadepnęłam czyjeś uszy. Pisk wydobył się spod ściółki, a wraz z piskiem wielkie czułki... - Skąd ty jesteś? - pytam stwora. - Ja? Z planety Wora Wora. I, tak mówiąc między nami, stwór uśmiechnął się... uszami! Nie miał trąby ani nóżek, tylko śmieszne uszy w górze, tak ogromne jak dwa worki! I gryzł nimi muchomorki! Ufoludki są zielone? Ten był srebrny! Bezogonek! A gdy się wcisnęło guzik, to uszami... dawał buzi! Nagle wydarł się: - Azooorek! Odskoczyłam w sama porę, bo spostrzegłam srebrną budę, z której wyszedł... ufopudel! Kiedy grzybów kilo zjedli, do kosmicznej budy wsiedli i, tak mówiąc miedzy nami, odlecieli wraz z uszami! CHORA ZIEMIA Przyszła Ziemia do doktora: - Ach, doktorze! Jestem chora. Znów zatrułam się śmieciami, kaszlę brzydko spalinami, w gardle sadzę mam z kominów, w oczach pył i łzy od dymu. Och, doktorze! Tracę kolor, brudne lasy bardzo bolą, nafta w morzach, chore ptaki i zatrute chemią ssaki. Rozwój świata tak mnie męczy, że straciłam wstęgę tęczy! Ciągle płaczę kwaśnym deszczem. Co mnie złego czeka jeszcze? Spójrz na roześmiane dzieci, na stokrotki, na motyle i odetchnij choć przez chwilę... ŚMIECIOWY WYŚCIG Wpadły śmieci na boisko. - Jak tu brzydko! Jak tu czysto! Trzeba więc nabałaganić, trawę obsiać ogryzkami, kosz przewrócić, wylać soczek Ach! Śmiecenie jest urocze! Wnet stanęły na wybiegu. Trzy, dwa, jeden start do biegu! I na cztery świata strony biec zaczęły maszkarony: stara puszka, z jaj wydmuszka, szkło z butelki, dwa serdelki, stare buty, ostre druty, jakieś szmaty, szczypta waty i czterdzieści cztery tony paczek z chipsów (tych solonych). Kto je sprzątnie? Ojej! Rety! Zaraz dotrą tu, do mety! Uff na przerwę wyszły dzieci i zgarnęły wszystkie śmieci. Jak tu pięknie! Jak tu czysto! To na medal jest boisko! Doktor zbadał ziemską kulę, zaszył ozonową dziurę i powiedział: - Słońce świeci!

7 WIELKI APETYT Kosz na śmieci ma apetyt, ale pusty jest, niestety. Trzeba mu napełnić brzuszek wielką górą srebrnych puszek, patyczkami od lizaków, torebkami po szpinaku, starym kapciem i plastikiem Kosz jest wiecznie głodnym smykiem! A gdy naje się do syta, to o deser was zapyta. Więc mu dajcie stos papierków od batonów i cukierków! To szczególnie mu smakuje, zatem powie wam : - Dziękuję! KUCYKI Mam na głowie dwa kucyki, bardzo mi jest w nich do twarzy, często kopią i wierzgają, kto wie, co się jeszcze zdarzy? Kiedy skaczę, one ze mną, latem bawią się na łąkach, a czasami dla zabawy noszą wstążki na ogonkach. W nocy, kiedy śnię o gwiazdach, te kucyki nie śpią wcale, wymykają się do lasu, by wygrywać wyścig w cwale! ZAKOCHANY KONIK Pewien konik się zakochał, przestał skakać, wzdycha, szlocha, gra na skrzypcach smętne nuty, piąty raz pastuje buty, nosi krawat, spodnie w kanty, przestał jadać konserwanty, robi dziennie cztery pompki (chociaż śmieją się biedronki!) W sercu czuje tylko wiosnę i liściki śle miłosne: Moja Piękna! Niech obłoki cudne twe ozdobią loki, a bławatki i rumianki szyję Ci oplotą w wianki. Choćbyś była zezowata, będziesz dla mnie pępkiem świata, moim światłem, barwą tęczy, pragnę z Tobą się zaręczyć! A co na to ukochana? Odpisuje: Proszę Pana! Jaki pępek? Jaka tęcza? Nie chcę z Panem się zaręczać! Konik polny mężem klaczy? Śmiechu warte! Pan wybaczy... Gdy uczesać chcę się w koczek i już szczotkę trzymam w dłoniach, kładą mi na głowę toczek, w jakim jeździ się na koniach! Wykrzykują Ihhaaa, ihhaaa!, tupiąc od samego rana i zmieniają moje włosy w wysuszoną kopę siana! Pytam grzecznie swą fryzurę: - Kto tak hasa mi nad głową? - My! - kucyki rżą radośnie. - Może wolisz koński ogon?

8 OSIOŁEK Siedzi osioł w oślej ławce, puszcza oko i latawce, w atramencie macza nogę i kopytkiem bęc! w podłogę. Ośle, przestań! To nie żarty! Ale osioł jest uparty... Strzyże uchem wycinanki i na oślep tnie firanki, papier zwykły i techniczny wnet zamienia w pył kosmiczny. Fe, uparciuch! Fe, łobuziak! Lista uwag się wydłuża: Osioł ryczy. Osioł kwiczy. Osioł chyba wyszedł z dziczy! grzbietu konia się nie boję! W mig ujarzmił koni stadko, wielki rów przeskoczył gładko, sprawił, że najdzikszy mustang słodko go całował w usta! Super kowboj! Na rumakach jak na pchełkach w górę skakał! Zdobył laury i medale, siodła nie używał wcale... Czy to czary? Czy to cuda? Jak to mogło mu się udać? Co wymyślił ów zwycięzca? Zamiast siodła miał... pampersa! Nie pomaga ławka ośla? Osioł w niej nie wydoroślał? Osioł nie chce już do szkoły? Więc niech dźwiga w świat toboły! I od wieków nasz osiołek myśli: Mogłem skończyć szkołę... SIODŁO Kowboj biega jak w ukropie, wrzeszczy, sapie, wierzga, kopie! Zgubił siodło i łzy leje. - Koń bez siodła? Oszaleję! Już zaczęły się zawody: skok przez płotki, skok do wody, ujeżdżanie dzikich klaczy... Ale kowboj jest w rozpaczy! Umie jeździć tylko w siodle, więc się teraz czuje podle. - Co tu robić? Wstyd i hańba! Nie oswoję dziś mustanga! Nagle wpadł na pewien pomysł, pobiegł do drzwi jak szalony, a gdy wrócił, to jak z procy na grzbiet konia dziarsko wskoczył! - Nie ma siodła? Nic nie szkodzi. Zaraz będę tu dowodził! Urodziłem się kowbojem,

9 ŹREBACZEK Czy to bajka, czy nie bajka? Źrebak wykluł mi się z jajka! Stanął na cieniutkich nóżkach, wyprostował małe uszka i zawołał: Kukuryyykuuu! - To pomyłka! Źle, koniku! Nie jest z ciebie żaden kogut. Jesteś koniem! Oto dowód: masz kopyta, długi ogon, zamiast frędzli, włos pod brodą, nie masz dzioba tylko chrapki, (jak u mamy twej i babki), nosisz piękną, końską grzywę, galopujesz w świat bez skrzydeł i z kurami nie chcesz gadać... Po co więc ta maskarada? Chciałbyś nudzić się w kurniku? Źrebak na to: Kukuryyykuuu! ZEBRA Kiedy światło jest zielone każdy mówi: oto zebra, po niej przejdź na drugą stronę. Lecz mnie łapie straszna febra. Jakże mogę deptać zwierzę i po pasach zebry człapać? Przecież zebra, ja w to wierzę, zaraz zacznie głośno płakać! I zawoła: Hej, dzieciaki, cóż wam winne me pasiaki? Kto nadepnął mój ogonek, by na drugą przebiec stronę? Kto się potknął o kopytko, gdy przebiegał po mnie brzydko? Ja chcę każdej zebry bronić, więc spróbuję ją zasłonić! Lecz czy zdołam bez krępacji przejść po słoniu w tej sytuacji... Więc kolejny raz tłumaczę: - Zamiast kurek ganiaj klacze! Nie jest z ciebie żaden kogut. Jesteś koniem! Oto dowód: kogut łyk! ziarenko z rana, a ty żujesz kopę siana, chętnie liżesz grudkę soli, kogut zaś dżdżownicę woli... Chcesz robaka przed zaśnięciem? Co za osioł! To nieszczęście! Koń nie chodzi chodzi spać z kurami, idź pobiegać z kolegami! Rusz z kopyta! Wio, koniku! Źrebak na to : Kukurrryyyku! Czy to bajka, czy nie bajka? Sprawdzaj, zanim kupisz jajka...

10 WSZĘDZIE Rety! Wszędzie widzę konie! W telewizji, na balkonie, w piaskownicy, na ulicy, w wannie z pianką, za firanką, w leśnej głuszy, w cieniu gruszy, wszędzie grzywa, ogon, uszy! Czy wam też się to przydarza? Lepiej pójdę do lekarza... Puk, puk... wchodzę: - Ach, doktorze! Może pan mi dziś pomoże... Ale cóż to? Nie, nie wierzę... To nie doktor tylko zwierzę! Śmieszne chrapy, końska głowa, coś ukradkiem pod stół chowa... To kopyta! I podkowy! Koń doktorem? Nie mam mowy! Nadal wszędzie widzę konie: w telewizji, na balkonie, w piaskownicy, na ulicy, w wannie z pianką, za firanką, w leśnej głuszy, w cieniu gruszy, wszędzie grzywa, ogon, uszy! Do lekarza już nie dzwonię. Może... sama jestem koniem?! Gdy się coś takiego zdarza, pędzę do weterynarza! KONIE W SALONIE Do salonu na pedikir przyszły kłusem dwa koniki. Pierwszy stuknął kopytkami, po czym zarżał: - Proszę pani! Chcę mieć nogi jak modelka, chodzić w letnich pantofelkach, na kopytkach nosić gwiazdki, kropki, kratkę albo paski. Lubię tipsy w końskich barwach: kasztan, biały lub musztarda. Pragnę wtopić w swe podkowy sto ozdóbek brokatowych. Chcę mieć lakier! Cóż, że drogi.- i na stół wystawił nogi Drugi konik rzekł nieśmiało: - Tobie coś się pomieszało Nie wiesz, gdzie się dba o konie? U kowala, nie w salonie! Więc się stąd zbierajmy migiem! Przepraszamy za fatygę... CYRKOWY KONIK Spójrzcie, tam jest koń w przebraniu! Ma krawacik fioletowy, żółte spodnie z falbankami i kwiat bzu na czubku głowy! Umie stać na tylnych nogach i ogonem kręcić młynka lecz gdy dzieci biją brawo, to u konia smutna minka... Chciałby hasać po równinach, gonić ważki i motyle, koński łeb wygrzewać w słońcu, paść się w trawie choć przez chwilę. W cyrku musi biegać w kółko, kopać piłkę, tańczyć tango, a on marzy o pastwiskach, tam, gdzie raj jest dla mustangów. Więc, gdy spotkasz w cyrku konia szepnij cicho mu do ucha: - Życzę ci, byś biegał wolno! Koń z uśmiechem cię wysłucha.

11 KRÓLIK DŻOKEJ Królik chwalił się od rana: - Dżokej ze mnie wyśmienity! Umiem jeździć na barana na koniku jabłkowitym! Wskoczył zręcznie na rumaka, ale koń go strącił zadkiem, i chciał ugryźć nieboraka łapiąc pyskiem za łopatkę! Królik znów chciał dosiąść konia, pazurkami chwycił wodze, nogi oparł na strzemionach i bęc! leży na podłodze! Po raz trzeci skoczył w górę, mocno się uczepił grzywy, lecz łup! jak pechowy nurek trafił wprost na krzak pokrzywy! Zdenerwował się króliczek! Cap! zębami końskie ucho. - Ja już z tobą się policzę! To nie ujdzie ci na sucho! Skoczył Spadł! I stłukł siekacze chlipie, wzdycha, jęczy, płacze Koń spode łba łypnął okiem. - Królik? To dopiero heca! Nie widziałem, stałem bokiem, myśląc, że mam gza na plecach KOŃ U FRYZJERA Przybiegł konik do fryzjera. - Proszę ostrzyc mnie do zera. Wciąż mam grzywę rozczochraną, chcę być łysy jak kolano! Grzywka wszystko mi zasłania, to jest nie do wytrzymania! Fryzjer zgrabnie usiadł w siodle i chciał konia ostrzyc modnie. Cap! nożyczki, cap! grzebyczek. - Zaraz zetnę ten trawniczek! Koń z radości wierzgnął nogą i suszarką dmuchnął w ogon, pogryzł szczotki i lokówki, lustro rozbił na połówki, wylał dziesięć farb do włosów, (pomalował kilka osób!), szybko chciał im umyć głowy, lecz za twarde miał podkowy, do łazienki kłusem pognał, płyn do włosów wypił do dna, potem zad lakierem spryskał, cukier w kostkach wziął do pyska, przeżuł grzebień, zjadł stoliczek, pewną panią cmok! w policzek, strącił szampon i odżywkę, wreszcie fryzjer ciachnął grzywkę! -Ihhha! Ihhha! krzyknął konik, bo świat nagle się odsłonił! Wreszcie przejrzał koń na oczy, lecz bałagan go zaskoczył. - Jaki brzydki świat bez grzywy!- wrzasnął koń i zwiał w pokrzywy. Tam się fryzjer pokłuł szpetnie... Więcej grzywy nie obetnie! KUCYK Kucnął kucyk na kocyku (taki zwyczaj u koników). Po galopie, cwale, kłusie kucyk kucnąć sobie musi. A jak kuca, to nie jedzie tylko myśli o obiedzie... Pachnie mu na kocu siankiem, owsem, trawą i tymiankiem. A gdy będzie kucał ładnie może kostka cukru wpadnie? Kiedy kucyk się wykuca, łapie świeży oddech w płuca i z kopyta rusza w chwale, zdobyć złoty medal w cwale! Potem znowu będzie kucał, więc mu ciszy nie zakłócaj! Ja poszukam gdzieś pieluszek, bo już siusiu zrobić muszę

12 KRÓLIK U DENTYSTY Chrupał królik marcheweczkę, tarł na wiórki, ciął w kosteczkę. Miał w gryzieniu tyle krzepy, że wyciskał soczek z rzepy! - Cóż tam orzech albo suchar! Ja bym zębem stal rozłupał! I choć zębów swych nie myję, bez dentysty jakoś żyję. Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! Umiem zrobić w drewnie dziury, strzęp z kanapy, z krzeseł wióry! Stół dębowy i panele siekaczami na pył zmielę! Tak! W gryzieniu jestem dobry jak wiewiórki albo bobry. Zęby nigdy mnie nie bolą! Niech się schowa stomatolog! Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! Królik pewnie pękłby z dumy, gdyby nie kawałek gumy Guma słodka jest i miękka, lecz klejąca i podstępna. Masz tu szczotkę, szoruj zęby! I po marchew goń, w te pędy! Królik zrobił, co należy, patrzy w lustro i nie wierzy. - Znów czyściutkie mam mleczaki!- krzyknął głośno skacząc w krzaki. Przyniósł marchwi, co nie miara i z dentystą zjadł je zaraz! Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! PIESEK Gonił piesek swój ogonek: pies w tę, ogon w drugą stronę. Pies za łóżkiem się przyczaił, a ogonek merda dalej... Złap mnie, złap mnie, goń mnie, goń! Piesek hyc, doskoczył doń. Lecz ogonek się podwinął i pieskowi się wywinął. Piesek bardzo groźnie warknął i ogonek pyskiem szarpnął! Jak myślicie, co się stało? Kogo bardziej zabolało? Przykleiła ząb do ząbka, zgryz do zgryzu, wąs do wąsa! Posklejały się siekacze. A co na to królik? Płacze! Już nie chrupie, już nie kica, teraz grozi mu próchnica! Przydałby się stomatolog, bo sklejone ząbki bolą! Guma trzyma, nie chce puścić! Wzięła pyszczek w słodki uścisk! Wnet przykicał pan dentysta: - No, tak. Sprawa oczywista.

13 POSTRZYŻYNY SZPICA Pies szarmancki, szorstki szpic chciał szykownie sierść psią strzyc, na wierzchołku modny jeżyk - wieczny przebój psiej młodzieży. Spec już strzyże, a tu hyc, pchła na szpicu, jak pchłę strzyc? Pchła szachrajka, szumowina w szpica miesza postrzyżynach! Wstrząsnął szpicem dreszcz rozpaczy, ostrzem kłów się wkłuł jak haczyk, wnet szachrajkę szpetną uszczknie, cap, za nóżki pod pchlim brzuszkiem! Zaiskrzyło w sierści szpica, przeszła szczekań nawałnica, i psiej żuchwy ściegiem ostrym szpic chciał pchłę szachrajkę ostrzyc. Wrr, aż przysiadł szpic z wrażenia: Pchła królową jest strzyżenia! Bo strzępiona psim kłem szelma już przepiękny kok na żel ma! Na zmierzwioną sierść u szpica psiego wstydu, brzdęk, przyłbica... JAAAAAAAAAAMNIK Zwiedzam świat na krótkich nóżkach, czasem włażę ci do łóżka, jem gazety na śniadanie, kiedy lewą łapką wstanę. Jeśli zechcesz, będę wilkiem, psem obronnym lub pupilkiem, który leży na tapczanie i zaraża cię ziewaniem. Mogę cię odnaleźć w tłumie, bo twój ślad wywąchać umiem, zjadam kapcie do połowy, byś nie musiał kupić nowych, bardzo wdzięcznie zadkiem kręcę manewrując na zakręcie, zawsze myję swoją miskę by się przejrzeć w niej psim pyskiem.. Proszę, doceń me zasługi, tylko nie mów na mnie długi... PSI SPADEK Wpisał się mały jamniczek do Psiej Księgi Skarg i Życzeń: Najpokorniej ubolewam nad tym, że oblewam drzewa. Ja rozumiem, murek, kamień... wtedy zasad psich nie łamię. Ale dęby? Lub akacje? Czy to są psie ubikacje? O, psia kostka... Szanuj zieleń! Napis widzę, ale leję! Czemu przodek psiapsiadadek pieski mi zostawił spadek? Taki jestem pełen skruchy, że nie wyjdę bez pieluchy! PSINA Na wsi w zimie dobrze psinie, psina budę ma i imię, a przed budą stoi miska, ślina leci psinie z pyska... Bo w tej misce same cuda, może dziś się podjeść uda! Nos do miski wkłada psina i zaczyna cuda wcinać, lecz to nie jest psiny miska, bo w tej misce koci Whiskas! Na wsi w zimie dobrze psinie, gdy się szczegół ten pominie...

14 PSI KOSMOS Do księżyca szczeknę sobie, wszechświat psi mym hau ozdobię i zamerdam swym ogonem tam, gdzie gwiazdy rozświetlone, tam, gdzie Wieki Wóz, a przed nim biegnie zaprzęg psów podniebnych. Westchnę hauu i psie życzenie wnet uleci ponad Ziemię. A gdy spadnie kość z Księżyca psia się wyda tajemnica... Bo na Marsie psy kundelki jedzą gwiazdy i serdelki, a tam, gdzie planeta Pluton kości chrupie piesek Pluto. Wenus rajem jest dla mopsów, (mają budy z pysznych klopsów). Neptun to planeta kotów, tam psy mają moc kłopotów! Za to Jowisz i Merkury to kaszanki wielkie góry. Nawet tam, gdzie Mleczna Droga psia powita cię załoga. A na Ziemi? Psów najwięcej! Liżą nosek twój i ręce... DUCHY My jesteśmy straszne duchy strasznie wielkie łakomczuchy Kiedy my robimy "Buch" znaczy to, że głodny duch. Kiedy my robimy "Haaa" w brzuchu aż nam z głodu gra. My jesteśmy straszne duchy strasznie chcemy zjeść racuchy. Kiedy my zrobimy "Trach" to się z racuchami zjaw. Kiedy my zrobimy "Mniam" strrrasznie smakowało nam! My jesteśmy dobre duchy, no po prostu ciepłe kluchy! NA HALI Zawodzi owca i baran kwili "Czemuście szpetnie nas ogolili? Gdzie się podziała piękna wełenka, cud elegancji, komfort ciepełka? Jak teraz mamy po hali hasać? Na golasa?" Trzęsie się owca i baran drży, na goło chodzą od wielu dni. "Gdzie się podziewa nasz góral z hali, dobry opiekun, pasterz owczarni?" Jak teraz mamy po hali hasać? Bez juhasa?" Cieszy się baca, juhas weseli, na widok wełny wprost zbaranieli! Gdzie się podziali mądrzy górale, może im rozum nie wróci wcale? Jak teraz będą po hali hasać? Na golasa? Na szczęście zdolna żona bacy na drutach robi swetry, że cacy. Starczy tych swetrów i dla górali i dla baranów gołych na hali... POŚLIZG Dzień po dniu, z uporem oślim wpadam w niepohamowany poślizg Wpadam jak śliwka wprost do kompotu i mam przez poślizg trochę kłopotów. Zjeżdżam na sankach albo na nartach, choć dziura w spodniach jest już wytarta. Na pupie, w grupie, na łeb na szyję, - cud, że po ślizgach tych jeszcze żyję! I z góry na dół na zelówkach, zjadę i stanę Krupówkach i dzień po dniu, z uporem oślim każę podeszwom wpadać w poślizg! Cieszy mnie nawet plama oleju, kiedy się ślizgam krzyczę "ojeju"! Na lodowisku i na parkiecie, ślady poślizgów moich znajdziecie. Ale nie lubię, gdy wpadam z rana w poślizg na skórce od banana!

15 OGŁOSZENIE Uwaga, uwaga wygłaszam orędzie: Niechaj tak się stanie i niechaj tak będzie. Wprowadzam dziś w życie te zasady nowe dla wszystkich komarów wprost obowiązkowe! Niechaj w mym rejonie aż po ziemi krańce cały ród komarów zakłada kagańce! Uprasza się wszystkich krwiodawców na świecie, aby nie drażnili już komarów w lecie! KANGURZYCA Kangurzyca w swej kieszeni niesie budyń dla jeleni, ryż dmuchany dla kucyków, miskę smalcu dla królików, kisiel z kapuścianej głowy, (kozi przysmak narodowy), słodka sól i słony cukier oraz z pokrzyw kwaśny lukier. Niesie także kość dla mrówek, dla wróbelków sznur parówek, tort z musztardy dla kociątek, do herbaty zimny wrzątek, dwa twarogi dla stonogi, gar ślimaków na pierogi, żur dla kur i bób dla świnek, bigos z mlecza, pieprz i kminek! Kangurzyca w swej kieszeni dźwiga ciężar nie z tej ziemi! Całą noc ma się tak trudzić?! Nie!!! Więc muszę ją obudzić CHÓR ZWIERZĄT Wczoraj rano gul-gul indyk z kurą ko-ko wszedł do windy, Potem weszły hau-hau psiaki, cztery raki (tak dla draki), pies ponaglił miau-miau kotka, żeby także wszedł do środka, krowa mu-mu weszła z lewej, koza me-me jak wejść nie wie, baran be-be też się wcisnął, aż kurczaczek pi-pi pisnął, komar bzz-bzz wlazł cichutko, ukrył się za kozią bródką, wróbel ćwir-ćwir w tłum zaćwierkał, lis na gąski gę-gę zerkał, kucyk kucnął w samym rogu, koń icha-cha stał na progu, świnkę chrum-chrum ktoś podrapał, kotek miau-miau dał drapaka, ptaszek kukał kuku-kuku kryjąc się za stadem kruków, kaczor kwa-kwa dziób otworzył, sowę hu-hu już sen zmorzył, a mrówkojad siadł na jeża, z czego się kukułce zwierza, bociek kle-kle dziobem kłapnął, bo chciał żabkę kum-kum capnąć, pracowite szopy pracze cap! za kwa-kwa kupry kacze, ślimak chciał udawać kurę, lecz od myszki dostał burę, nosorożec się nie zmieścił, bo tłum już się nie mógł ścieśnić, wąż zasyczał sssss i uciekł, ślizgiem zwinnym po kogucie, kogut zapiał - Kukuryku! Sen się skończył I po krzyku.

16 POCZĄTEK - Co było pierwsze: kura czy jajo? - żółte kurczaczki mamę pytają. Kura pazurkiem skrobie wykresy, wzory chemiczne, esy floresy, gdacze i móżdżek wysila kurzy, a dzieciom czas się dłuży i kurzy Na nic tabele, na nic gdakanie, więc męża woła: - Ko, ko, kochanie, jaki był świata tego początek? Tata podchodzi do swych kurczątek. - Co było pierwsze: kura czy jajo? - żółte kurczaczki tatę pytają. Tata szykuje mądrości dowód, staje i mówi: PIERWSZY BYŁ KOGUT. HIPOTERAPIA Każde dziecko marzy o tym, by przytulić się do zwierza. Do jakiego? Sama nie wiem Do pająka? Nietoperza? Nie! To musi być zwierzaczek ciepły, miły i przyjazny, z którym można dreptać w kółko lub trenować śmieszne jazdy. Które zwierzę nas udźwignie i jest miękkie jak aksamit? Może puma lub tygrysek? Stop! Postraszą nas zębami! Pewien hipoterapeuta Zna odpowiedź i nie skłamie, bo pomaga chorym dzieciom jeździć na hipopotamie? Czy to właśnie gruby hipcio daje dzieciom ruch i zdrowie? Czy na niego można wsiadać? Proszę, niech pan nam podpowie! Pan uśmiechnął się pod wąsem i zawołał: Hej, rumaki! Kończcie owies jeść i siano, bo pojeździć chcą dzieciaki! To nie hipcio tylko konik tuli dzieci do swej grzywy, a gdy wiezie je na grzbiecie, każdy maluch jest szczęśliwy! STWÓR Sfrunął z nieba stwór skrzydlaty Czy to ważka, czy to motyl? Siadł w ogródku, wącha kwiaty i zaczyna śmieszne psoty: zjada marchew, depcząc natkę, parska głośno na sąsiadkę, krąży w sieni pod okapem, nogą kreśli gwiezdną mapę, szuka smaku w stogu siana, wozi pranie na barana, czasem na kredensie siada, cukier w kostkach z szaf wyjada, liże szyby, straszy koty Ojej! Same z nim kłopoty! Więc gdy już nastała ciemność, cicho, jak malutka myszka, drżąc ze strachu przed nieznanym, do sypialni stwora przyszłam Słodko spał na lewym boku i był piękny jak obrazek, otulony w srebrne skrzydła stwór, okazał się Pegazem! Pegaz to jest koń skrzydlaty, który mieszka w gwiezdnej stajni. Więc ja psoty mu wybaczam, bo to koń jest nadzwyczajny! KOŃSKI TELEGRAM Przyjdź koniecznie dziś na łąkę. STOP Koński ogon miej i wstążkę. STOP Niech wiatr grzywę końską chwyta. STOP Cudzie Gniady, rusz z kopyta. STOP Włóż podkowy i przycwałuj. STOP W koniczynie mnie pocałuj. STOP Bo dla Ciebie dziś na łące STOP Polne kopnie dadzą koncert. STOP Twój Siwek

17 DYSKDŻOKEJ Gra muzyka, koń się śmieje, bo ten koń jest dyskdżokejem. Każdej nocy w Klubie Grzywa sto rockowych hitów grywa, puszcza płyty, zmienia rytmy, słuch muzyczny ma wybitny! Szust! ogonem. Łup! kopytem. Rety! Ósmą potłukł płytę! Dziś już nie jest dyskdżokejem, lecz jak koń się ciągle śmieje. KARUZELA W lunaparku co niedziela mknie galopem karuzela. Rży i parska, gna i prycha, w głos śpiewając: Iha-ha! Iha-ha!. Klacz za klaczą, koń za koniem depczą sobie po ogonie, para bucha z ciepłych chrapek, żółty kucyk śmiesznie sapie! Żółty kucyk? Nadzwyczajnie! Nie ma takich w żadnej stajni. A następny jest różowy i kraciaste ma podkowy! Julka siedzi mu na grzbiecie, z barwnej grzywy tęczę plecie, za nią Kacper, kowboj mały na rumaku w kropki całym! Jaś przegonić chce Bartosza, który konia w cętki dosiadł, za nim Karol i Hubercik Ten to się dopiero wierci! Dzieci nie chcą zwolnić tempa, choć koniki idą stępa. Może siankiem je zachęcić, by się żwawiej chciały kręcić? Niechaj znów, jak co niedziela, rusza konna karuzela: klacz za klaczą, koń za koniem, pędzą w kółko w jedną stronę! KONIE W SALONIE Do salonu na pedikiur przyszły kłusem dwa koniki. Pierwszy stuknął kopytkami, po czym zarżał: Proszę pani! Chcę mieć nogi jak modelka, chodzić w letnich pantofelkach, na kopytkach nosić gwiazdki, kropki, kratkę albo paski. Lubię tipsy w końskich barwach: kasztan, biały lub musztarda. Pragnę w topić w swe podkowy sto ozdóbek brokatowych. Chcę mieć lakier! Cóż że drogi I na stół wystawił nogi Drugi konik rzekł nieśmiało: Tobie coś się pomieszało Nie wiesz, gdzie się dba o konie? U kowala, nie w salonie! Więc się stąd zbierajmy migiem! Przepraszamy za fatygę KONIE NA BIEGUNACH Dziś na lekcji geografii poruszono nowy temat: Czy ktoś żyje na biegunach, tam, gdzie już zamarza Ziemia? Ja wiem! Hen, hen, na północy, dni są krótkie jak skarpetki, na południu wręcz przeciwnie, jasne, długie jak spaghetti Żyją tam polarne misie, foki, morsy i pingwiny oraz konie na biegunach, które się nie boja zimy. Kiedy Ziemia się obraca, cały świat na głowie staje, konie śmiesznie się bujają, przekręcając patataje: Tapataj, patataj, patataj Pani na to: Ach, nie bujaj! Lepiej czytaj książki. Dwója!

18 NOCNY MAREK Ach, rozkosznie czuwać nocą, patrzeć, jak się gwiazdy złocą, pić szklankami Mleczną Drogę (zdrowsza jest niż mleko krowie!). Kiedy noc usypia wszystkich, ja mam w oczach dzikie błyski, robię ciasto na pierogi, myję okna lub podłogi. W nocy lubię witać gości, z psem Hultajem grywam w kości, czytam lub dryluję wiśnie, póki dzionek nie rozbłyśnie. Rankiem kładę się w piżamce na kanapie lub leżance i zasypiam w mig jak kamień. Może koło pierwszej wstanę Lepiej budzić się w południe, wtedy nie jest już paskudnie; ptaszki wstały, słońce świeci, MPO wywiozło śmieci A tak mówiąc miedzy nami, jeśli chodzisz spać z kurami, w końcu zaczniesz tak jak one znosić jajka na sadzone! BIEGUSIEM NA BIEGUN Kiedy zima żegna wszystkich, bałwan wsiada do walizki i przenosi się na biegun. Tam się będzie taplał w śniegu! Lato spędzić tu? O, zgrozo! W ciemnej chłodni go zamrożą lub w lodówce, wśród nabiału, będzie topił się pomału. W chłodni nudno jest i cicho, czasem skrzypnie mroźne licho lub awaria się przydarzy zamiast mrozić, zacznie żarzyć! Więc na biegun wśród zamieci bałwan sankolotem leci, aby wraz z polarnym misiem chrupać zamrożony kisiel. Tam bałwanek i pingwiny rzeźbią w lodzie głupie miny, długie listy piszą morsem lub dla foki szyją gorset. Często bawią się w a kuku lub strzelają śniegiem z łuku, łowią śledzie i łososie, lato w mieście mają w nosie! UCHOLUDEK Spacerując w leśnej głuszy, nadepnęłam czyjeś uszy. Pisk wydobył się spod ściółki, a wraz z piskiem wielkie czułki - Skąd ty jesteś? pytam stwora. - Ja? Z planety Wora Wora. I, tak mówiąc między nami, stwór uśmiechnął się uszami! Nie miał trąby ani nóżek, tylko śmieszne uszy w górze, tak ogromne jak dwa worki. I gryzł nimi muchomorki! Ufoludki są zielone? Ten był srebrny! Bezogonek! A gdy się wcisnęło guzik, to uszami dawał buzi! Nagle wydarł się: - Azooorek! Odskoczyłam w samą porę, bo spostrzegłam srebrną budę, z której wyszedł ufopudel! Kiedy grzybów kilo zjedli, do kosmicznej budy wsiedli i, tak mówiąc miedzy nami, odlecieli wraz z uszami!

19 A TO PECH Ach, poproszę szklankę wody, lód na czoło dla ochłody, bo dziś jest trzynasty, piątek! Włosy z głowy rwę i wątek. Gdzie skarpetki? Są pod łóżkiem Nie! Znalazłam tam pietruszkę! Mleko kipi, radio trzeszczy, klucz się w zamku znów zakleszczył. Drogę mi przebiegły koty, same czarne Oj, kłopoty! Może mi przyniesie szczęście ten kominiarz na zakręcie? Gdzie jest guzik? Och, niestety, dzisiaj wszystko mam na rzepy. Z torby mi wypadła szminka, pies ją porwał! To nie szynka! Pędzę, lecę za tramwajem, choć przystanek ma, nie staje W błocie grzęzną oba buty. Jest autobus lecz zepsuty! A ty do mnie dzwonisz właśnie, trzynastego o trzynastej: Ach, to mój szczęśliwy piątek! Nie masz pecha? To wyjątek! JAJECZNICA Dawno temu jajko kurze chciało stać się bardzo duże, zmieścić w sobie gęś lub strusia. Wreszcie ktoś na jajku usiadł Siedział tak ze dwa tygodnie, choć mu było niewygodnie, wiercił się jak na torturach, ale to nie była kura! Kura najpierw była jajem, więc niech ważnej nie udaje! Ktoś wysiedział ją i tyle może UFO lub motylek? Jajo to był prapoczątek kur, kogutów i kurczątek. Jajo zawsze było pierwsze! Nawet piszą o tym wiersze. Chcesz? Usiądę tu na jajach, niech z nich wyjdzie kurcząt zgraja. Krzyknę głośno ko, ko, dak, zrobię dziób O, właśnie tak! Czekaj, zerknę pod spódnicę No, to mamy jajecznicę! LUSTERECZKO, NIE KŁAM PRZECIE! Lusterko to zwykły kłamczuszek, złośliwie powiększa ci brzuszek, wydłuża twój nos o centymetr i mierzwi niesforną czuprynę! Twym spodniom przygląda się bacznie, wołając: - Wyglądasz pokracznie! Z radością zniekształca ci nogi, a uszy zamienia w pierogi! Lusterko dla zwykłej zabawy pomiesza but lewy i prawy i tak uczyni cię gapą, że lewą przywitasz się łapą. Okrutnie cię zwodzi i mami, rozśmiesza małpimi minami, choć mięśnie masz niczym tic-taki, w siłacza cię zmienia dla draki! Więc jeśli chcesz puścić mu oko, to namyśl się wcześniej głęboko. Ona bowiem była w środku, w białku, w żółtku i w zarodku, rósł jej dziób i kurzy kuper. Zobaczyłam to przez lupę!

20 MOKRA WODA W deszczowe noce i dżdżyste ranki słucham jak beczą chmury-baranki, Kropla za kroplą wpada mi w ucho baran nie może beczeć na sucho! Woda być musi mokra i płynna, spływać w dół rzeki, ciurkać po rynnach, Nie wolno wody na siłę suszyć, bo wtedy Bałtyk nam się pokruszy! Gdy jej zabraknie, wiesz, co się stanie? Nie będziesz puszczać mydlanych baniek, a kiedy powiesz mleka poproszę, dostaniesz biały, kleisty proszek! Zamiast popływać kraulem lub żabką, będziesz w basenie grzebać łopatką! Woda pomaga wszystkim brudaskom opłukać nogi z szarego piasku, może napoić spragnione psiaki lub wyszorować tłuste prosiaki. Potrafi podlać pola i lasy, a suszą wodę tylko głuptasy! Miotła Na podwórku czarownicy wciąż się kręcą elektrycy. Znów froterkę muszą łatać. A dlaczego? Nie chce latać! Taki pojazd to atrapa! Dywan sprząta niczym gapa, wciąż się psuje, trzeszczy, zgrzyta, nawet pcheł już nie chce chwytać! Tylko miotły staromodne są naprawdę niezawodne. Miotła z drewna to nie wiecheć, na niej można w świat polecieć! Lecz by wiedźmy mogły hulać, nieodzowna jest mikstura: rechot żaby, szczypta soli, litr maślanki, paczka moli, sterta kłaków (z wilkołaków) I coś jeszcze? Tak! Dwa kleszcze! Tego potrzebuje miotła. A froterkę szust, do kotła! Po co wiedźmie anemiczna frotereczka elektryczna? Wstyd jest miotłą zmiatać brudy. To na pudy zwykłe nudy. Pasy zapnij, siedź na drągu, a przegonisz gwizd pociągu! Miotła w korkach stać nie musi, zapach spalin jej nie dusi. Z miotłą dotrzesz tam, gdzie gwiazdy Tylko pokaż prawo jazdy! GDZIE ZIMUJĄ RAKI? Gdy nadchodzi sroga zima, nic już raków nie powstrzyma. Tyłem idą w dwuszeregu Dokąd idą? W przód, kolego! Na hotele żal im grosza (to jak wrzucić grosz do kosza) i nie w głowie im piżamy tak sypiało się u mamy! Zimą raki idą zgodnie tam, gdzie wiszą długie spodnie: zdarte dżinsy, cud biodrówki, szarawary lub bojówki. Tylko to, co właśnie modne, jest naprawdę raków godne. Odpowiada im szalenie, kiedy w spodniach są kieszenie, które mają złoty zamek. To prawdziwy apartament! W tych kieszeniach wiją gniazdka, drzemią albo chrupią ciastka, lecz nie przyjdzie im do głowy, aby mleko pić od krowy. Spodnie lepsze są niż hotel albo spanie pod namiotem, wszystkie raki tam się garną, bo jest modnie i za darmo.

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać!

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłosne Wierszyki Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłość jedyna jest Miłość nie zna końca Miłość cierpliwa jest zawsze ufająca

Bardziej szczegółowo

Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz

Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz Przykładowe wiersze na konkurs recytatorski Dorota Gellner dzieciom każdy kolor to inny wiersz Lodowy smok Za krokiem krok, za krokiem krok, człapie LODOWY SMOK! Na ogonie ma sople i sapie okropnie, i

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Teksty narratora i słowa piosenek Ewy Knap Choreografia Małgorzata Piotrowicz W widowisku wykorzystano muzykę zespołu ABBA Samorządowe Przedszkole

Bardziej szczegółowo

Wielkanocna historia o wielkim jajku

Wielkanocna historia o wielkim jajku Wielkanocna historia o wielkim jajku Występują: ZAJĄCZEK - Pan Jan Jakubowski PSTROKATA KURKA - Aneta Misińska KURKA I - Pani Krystyna Smyrak KURKA II - Pani Maria Jakubowska KOGUT- Pan Jakub Misiński

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek inaczej

Czerwony Kapturek inaczej Czerwony Kapturek inaczej Grzegorz Korbański Na skraju lasu, koło wodospadów i kwiecistych ogrodów znajdował się mały, ale bardzo piękny domek. Domek był może i mały ale przyległo do niego wielkie gospodarstwo

Bardziej szczegółowo

Scenariusz przedstawienia pt. Jesteśmy czyści i zdrowi.

Scenariusz przedstawienia pt. Jesteśmy czyści i zdrowi. Scenariusz przedstawienia pt. Jesteśmy czyści i zdrowi. 25.02.2014 18:41 Scenariusz przestawienia pt.: Jesteśmy czyści i zdrowi Cele: Kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

KONKURS POEZJI DZIECIĘCEJ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 PRZYMIERZA RODZIN

KONKURS POEZJI DZIECIĘCEJ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 PRZYMIERZA RODZIN TERTIO 01 PIORUNOCHRON Piorunochron miał ochotę Zrzucić sobie z samolotu: 2 żyrafy i dwa słonie, 2 niedźwiedzie w telefonie. No i nagle jak po diable wszystko znikło nagle! TERTIO 02 LATARKA Gdy smutno

Bardziej szczegółowo

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej wyspie, białej jak jego futerko. Pewnego wieczoru miś usiadł na górce i patrzył przed siebie. To, co podziwiał, było niebieskie i pełne gwiazd. Miś nie

Bardziej szczegółowo

Przewidywane osiągnięcia dzieci 3-4 letnich na maj

Przewidywane osiągnięcia dzieci 3-4 letnich na maj Przewidywane osiągnięcia dzieci 3-4 letnich na maj zna zwierzęta żyjące na wsi: pies, kot, kura, kogut, kurczęta, kaczka, krowa, koza, posługuje się częściami ciała psa, rozumie określenie kurnik, zna

Bardziej szczegółowo

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO PRZEDSZKOLA Z ADMINISTRACJĄ ZA PAN BRAT - - POZNAJEMY ZAWÓD PRACOWNIKA BIUROWEGO I PRACĘ URZĘDNIKA Cel: uświadomienie dzieciom, że z zawodami biurowymi można spotkać się niemalże na

Bardziej szczegółowo

Tego się uczymy. JESIENIĄ Piosenki: Wierszyki: Jestem sobie przedszkolaczek

Tego się uczymy. JESIENIĄ Piosenki: Wierszyki: Jestem sobie przedszkolaczek Tego się uczymy JESIENIĄ Piosenki: Wierszyki: Jestem sobie przedszkolaczek Jestem sobie przedszkolaczek Słowa: Jestem sobie przedszkolaczek nie grymaszę i nie płaczę na bębenku swoim gram Kto jest beksą

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I DNIA TATY PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I DNIA TATY PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I DNIA TATY PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW Zajęcie przeprowadziła: Jadwiga Kuchciak Miejsce: Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 5 im. Jana Brzechwy w Bolesławcu

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas.

Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas. Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas. Lecz jest trudno coś wypatrzeć, z miliard w górze ciał gwiazd i planet, i galaktyk Mętlik w głowie

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą

to myśli o tym co teraz robisz i co ja z Tobą DZIEŃ BEZ CIEBIE Dzień bez Ciebie Dzień bez Ciebie jakoś tak szary to brak mej części i mało widzę co istnieje najpiękniej gdy nie błyszczą Twe słowa tylko przy Tobie nie wiem czy się martwić to myśli

Bardziej szczegółowo

Piosenki przedszkolne

Piosenki przedszkolne Piosenki przedszkolne Kolorowe listki 1.Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały. Kolorowe listki na wietrze szumiały. Ref. Szu, szu, szu, szumiały wesoło. Szu, szu, szu, wirowały w koło. 2.Kolorowe

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Wiersz Miś. Miś różowy, miś pluszowy, zbuntował się dziś, chce iść także do przedszkola, tak jak chodzi Krzyś. Wziął Krzyś misia w obie ręce

Wiersz Miś. Miś różowy, miś pluszowy, zbuntował się dziś, chce iść także do przedszkola, tak jak chodzi Krzyś. Wziął Krzyś misia w obie ręce Wiersz Miś Miś różowy, miś pluszowy, zbuntował się dziś, chce iść także do przedszkola, tak jak chodzi Krzyś Wziął Krzyś misia w obie ręce - Po co pójdziesz tam? -Będę bawił się wesoło 1 / 16 i nie będę

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA

SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA Temat: Uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca PROGRAM UROCZYSTOŚCI: 1. Wiersz Powitanie Dziś piękny dzień Kochani - to wasze święto kochani więc Was

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Październik TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK:

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!!

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Literka.pl INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Data dodania: 2004-03-16 13:30:00 Dzień Mamy i Taty Montaż słowno-muzyczny dla klasy III Konferansjer: Witam serdecznie wszystkich rodziców przybyłych na

Bardziej szczegółowo

Piosenki z miesiąca Grudzień grupa maluchy

Piosenki z miesiąca Grudzień grupa maluchy Piosenki z miesiąca Grudzień grupa maluchy 1. Piosenka o św. Mikołaju 7 reniferów Saneczkami, saneczkami, Lata w górę, w dół, I szybuję pod chmurami, Dzieląc je na pół. Bo mam odważnych siedem reniferów,

Bardziej szczegółowo

TWÓRCZOŚĆ POETYCKA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3

TWÓRCZOŚĆ POETYCKA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 TWÓRCZOŚĆ POETYCKA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 Wybór wierszy Wiktorii Molendy Żyjmy chwilą" Żyjmy chwilą, i łapmy momenty. Ludzie się mylą, Myśląc, że wiedzą, jacy jesteśmy. Kolekcjonujmy łzy, Ale tylko szczęścia,

Bardziej szczegółowo

TO BYŁA BARDZO DŁUGA NOC

TO BYŁA BARDZO DŁUGA NOC BIG DAY Teksty do utworów z albumu: TO BYŁA BARDZO DŁUGA NOC Wszelkie prawa zastrzeżone ZAIKS/BIEM 1998/1999 www.bigday.pl Jasnowidz (sł.: M. Ciurapiński) A kiedy płatki powiek skryją oczy Nie zawsze Mleczna

Bardziej szczegółowo

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI TEATRALNEJ PROWADZĄCA: GABRIELA RACZKIEWICZ DATA: 24.05.2012 r. GRUPA WIEKOWA: 5-LATKI TEMAT: WIEWIÓRKA ŁUPISKÓRKA próba inscenizacji teatralnej CEL OGÓLNY: - uczenie

Bardziej szczegółowo

,,Bezpieczny świat dziecka

,,Bezpieczny świat dziecka W listopadzie 2014r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w II edycji konkursu literacko plastycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Bardziej szczegółowo

Nowe przygody Pana Toti

Nowe przygody Pana Toti Paulina Bieś, Barbara Krzus, Kamila Krzus, Anna Pawlus, Kamila Pigoń, Paulina Słowik, Natalia Wolny, Marta Zawada Nowe przygody Pana Toti Biblioteka szkolna 2014/15 Paulina Bieś, Barbara Krzus, Kamila

Bardziej szczegółowo

PIOSENKI PRZEDSZKOLNE

PIOSENKI PRZEDSZKOLNE PIOSENKI PRZEDSZKOLNE Zebrał cudną Jaś kapelę, Jakich w świecie jest niewiele. Są tam skrzypce, są tam basy, Cóż to będą z hałasy! Dylu, dylu na badylu, Firli, firli, plum, plum Fiku-miku na patyku, Trarararara,

Bardziej szczegółowo

Pultusk24 Walentynkowe wiersze

Pultusk24 Walentynkowe wiersze Walentynka nr 1 To nasze pierwsze Walentynki po ślubie, a ja to święto niesłychanie lubię. W dniu zakochanych 14 lutego Zdarzyć się może coś wyjątkowego. Składam Ci więc Mężu z serca wprost życzenia, by

Bardziej szczegółowo

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

WIERSZ Na wakacje ruszać czas Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży. WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży. A ja chciałbym dotknąć chmury i dlatego jadę w góry. Razem z mamą,

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet. Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.pl Scenariusz do przedstawienia interaktywnego dla dzieci pt.:

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

Wakacje to czas zabawy i wypoczynku. Dzieci grają w. Jeżdżą na. Lubią kąpać się w. W sadzie dojrzewają i.

Wakacje to czas zabawy i wypoczynku. Dzieci grają w. Jeżdżą na. Lubią kąpać się w. W sadzie dojrzewają i. Wakacje to czas zabawy i wypoczynku. Dzieci grają w. Jeżdżą na. Lubią kąpać się w. W sadzie dojrzewają i. "Jedziemy na wakacje Jedziemy na wakacje do lasu, nad wodę. Prosimy ciebie, słonko o piękną pogodę.

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29 o mała p Mała Jadwinia nr 29 Świat naszym domem Cieszę się, Boże, z serca całego, żeś dał świat piękny dla dziecka Twego. Nie będę śmiecić, mój dobry Panie, Niech ten świat zawsze pięknym zostanie. Opracowała

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Zagraj dziecku kołysankę

Zagraj dziecku kołysankę TEKSTY PIOSENEK I WIERSZY GRUPA Jeżyki Zagraj dziecku kołysankę Za kominem świerszczyk spał, całą zimę przespać chciał, obudziła go nowina: Urodziła się Dziecina, kto jej będzie grał? Zagraj Dziecku najpiękniejszą

Bardziej szczegółowo

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Stenogram Nr 10 VN780040 6:22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Sylwia: Mamo chodź (Sylwia pozostawiona sama w kuchni na wysokim foteliku na około 20 minut) Mama: Zjesz Sylwia, to przyjdę. Sylwia: Teraz przyjdź.

Bardziej szczegółowo

Poniżej znajdziemy podsumowanie najważniejszych kwestii

Poniżej znajdziemy podsumowanie najważniejszych kwestii Poniżej znajdziemy podsumowanie najważniejszych kwestii poruszanych w całej książce. Zrobiono to w formie listy praw i zasad dotyczących kotów i kocich zachowań. Poniższy spis warto sobie wydrukować i

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

LUTY Zwierzęta domowo (mój przyjaciel pies; kot i ja; królik i inne gryzonie; powtórz za mną - papuga)

LUTY Zwierzęta domowo (mój przyjaciel pies; kot i ja; królik i inne gryzonie; powtórz za mną - papuga) LUTY 2017 GRUPA TYDZEŃ OPS NUTK V NNE Zwierzęta domowo (mój przyjaciel pies; kot i ja; królik i inne gryzonie; powtórz za mną - papuga) Zwierzęta dzikie (rudy lis i ruda wiewiórka; wilk; mądra sowa; dzik

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska Marcin Pałasz ilustracje Olga Reszelska Copyright by Marcin Pałasz Edycja Copyright by Skrzat, Kraków 2012 Redakcja: Sylwia Marszał Korekta: Agnieszka Sabak Skład: Łukasz Libiszewski Ilustracje: Olga Reszelska

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY Szkolny śpiewnik ekologiczny powstał z okazji Dnia Ziemi 2014. Zawiera on nagrodzone utwory napisane przez naszych uczniów klas 1-3 biorących udział w szkolnym konkursie pt.

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku.

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Nowy rok Nowy Rok Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Huczą petardy i gra muzyka, Stary rok mija, za las umyka, Cóż w tym dziwnego,

Bardziej szczegółowo

BALLADA O PASTERZACH. Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo. Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu. Rozmawiali sennie,

BALLADA O PASTERZACH. Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo. Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu. Rozmawiali sennie, BALLADA O PASTERZACH Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu Rozmawiali sennie, Marek wytargował, Że pierwszy się zdrzemnie, 1 / 17 Jest bardzo

Bardziej szczegółowo

Piosenka Songo. Tak się zaczyna nasz nowy taniec, to właśnie jego rytm, może go tańczyć, kto tylko zechce, możesz go tańczyć ty.

Piosenka Songo. Tak się zaczyna nasz nowy taniec, to właśnie jego rytm, może go tańczyć, kto tylko zechce, możesz go tańczyć ty. Piosenka Songo Tak się zaczyna nasz nowy taniec, to właśnie jego rytm, może go tańczyć, kto tylko zechce, możesz go tańczyć ty. Wystarczy tylko trochę odwagi, wystarczy tylko chcieć, aby zabawić się razem

Bardziej szczegółowo

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam Magiczne słowa C tylko tobie ccę powiedzieć to / / C / a / C a / / C / a / to co czuję dziś kiedy przycodzi noc / e / C / a / / e / C / a / tylko tobie C a / / C / a / tylko tobie dam białą róże i wszystko

Bardziej szczegółowo

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk o mała Jadwinia p MAŁA JADWINIA nr 11 Opracowała Daniela Abramczuk Zdjęcie na okładce Julia na huśtawce pochodzą z książeczki Julia święta Urszula Ledóchowska za zgodą Wydawnictwa FIDES. o Mała Jadwinia

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

Aktualności: Podziękowania dla mamy Jasia za opiekę na wycieczce do KINDERPLANETY, mamie Wiktora za kolorowe wstążki i tasiemki.

Aktualności: Podziękowania dla mamy Jasia za opiekę na wycieczce do KINDERPLANETY, mamie Wiktora za kolorowe wstążki i tasiemki. KWIECIEŃ Aktualności: Podziękowania dla mamy Jasia za opiekę na wycieczce do KINDERPLANETY, mamie Wiktora za kolorowe wstążki i tasiemki. Podziękowania dla Mamy Kuby za papier ksero. Tematyka realizowanych

Bardziej szczegółowo

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI INSCENIZACJA

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI INSCENIZACJA Materiały dydaktyczne do realizacji programu edukacji ekologicznej przedszkolaków WSZYSTKIM WESOŁO, GDY CZYSTE POWIETRZE WOKOŁO Autor programu- mgr Maria Dolecka WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

Bardziej szczegółowo

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Kamil Łoś kl. VI c W STATKI Gra się w 2 zawodników, każdy dostaje po 2 kartki. Na każdej rysuje się siatkę 10 10 (A-J; 1-10).

Bardziej szczegółowo

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu!

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Na wstępie mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Chcę Ci opowiedzieć, jak dbam o siebie. Zdrowo się odżywiam. Piję soki owocowe. Chodzę z mamą na spacery. Dużo

Bardziej szczegółowo

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? Właśnie sprawiłeś sobie małego, prześlicznego szczeniaczka. Jakaż wielka jest twoja radość, bo to milutkie, puchate zwierzątko jest po prostu śliczne.

Bardziej szczegółowo

GAZETKA WAKACYJNA. Wracajcie z wakacji uśmiechnięci, opaleni i radośni. Wakacyjne rady

GAZETKA WAKACYJNA. Wracajcie z wakacji uśmiechnięci, opaleni i radośni. Wakacyjne rady Wracajcie z wakacji uśmiechnięci, opaleni i radośni. Wakacyjne rady Nie baw się w pobliżu jezdni. Kąp siętylko w miejscach dozwolonych. Osłaniaj głowę przed ostrym słońcem. Do opalania używaj kremów z

Bardziej szczegółowo

Darmowy fragment www.bezkartek.pl. Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2004. Korekta: Beata Bednarz. Projekt okładki: Agata Fuks

Darmowy fragment www.bezkartek.pl. Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2004. Korekta: Beata Bednarz. Projekt okładki: Agata Fuks Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2004 Korekta: Beata Bednarz Projekt okładki: Agata Fuks ISBN 978-83-7587-679-6 Oficyna Wydawnicza Impuls 30-619 Kraków, ul. Turniejowa 59/5 tel. (012) 422-41-80,

Bardziej szczegółowo

Zbliżała się wschód słońca. Tymczasowi mieszkańcy sklepu przy ulicy Zapomnianej powoli budzili się do życia.

Zbliżała się wschód słońca. Tymczasowi mieszkańcy sklepu przy ulicy Zapomnianej powoli budzili się do życia. Zbliżała się wschód słońca. Tymczasowi mieszkańcy sklepu przy ulicy Zapomnianej powoli budzili się do życia. Coś o niewielkim wzroście delikatnie poruszyło lewą nogą. Oczy jeszcze nie zamierzały się otwierać,

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

Kopciuszek śpiewa piosenkę Gwiazdka PETRONELA: Ej, ej, śliczny z ciebie kocmołuch!

Kopciuszek śpiewa piosenkę Gwiazdka PETRONELA: Ej, ej, śliczny z ciebie kocmołuch! Scenariusz przedstawienia pt. "Kopciuszek" Aktorzy: Kopciuszek Adela Petronelka Macocha wróżka książę dobosz narrator I narrator II wojsko tancerze konie NARRATOR:I ( na tle melodii Gwiazdka ) Dawno, dawno

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

Ilustrował Marek Nawrocki. Nasza Księgarnia

Ilustrował Marek Nawrocki. Nasza Księgarnia Ilustrował Marek Nawrocki Nasza Księgarnia Maciuś nie może spać i spać! Minęło jutro. I wreszcie miało przyjść pojutrze. Od wyjazdu na wakacje do gęstego lasu dzieliła Okropnego Maciusia tylko jedna noc.

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo Skrzat Kraków

Wydawnictwo Skrzat Kraków Wydawnictwo Skrzat Kraków Copyright by Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2015 Wycieczka do lasu Tekst i ilustracje: Marta Ostrowska Projekt okładki i skład: Aleksandra Kowal Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Spotkanie bajek. Literka.pl. Data dodania: :38:31

Spotkanie bajek. Literka.pl. Data dodania: :38:31 Literka.pl Spotkanie bajek Data dodania: 2007-05-20 09:38:31 Inscenizację pt.: Spotkanie bajek można wykorzystać do wykonania przedstawienia z uczniami klas I III szkoły podstawowej. Dzieci chętnie wcielają

Bardziej szczegółowo

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Nie wiem zupełnie jak to się stało, że w końcu zdać mi się to udało... Wszystko zaczęło się standardowo: Samo południe plac manewrowy... Słońce jak zwykle zaciekle

Bardziej szczegółowo

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d.

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d. SCENARIUSZ NA ZAKOŃCZNIE ROKU SZKOLNEGO DLA GRUPY DZIECI 6 LETNICH Pt.: Wakacje już blisko 1. Piosenka,,Pożegnanie (śpiewana z podziałem na role). 1.Wszystkie buzie dzisiaj czyste miny także uroczyste,

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

Pewien człowiek miał siedmiu synów, lecz ciągle nie miał córeczki, choć

Pewien człowiek miał siedmiu synów, lecz ciągle nie miał córeczki, choć troszeczkę, z każdego kubeczka wypiła łyczek, do ostatniego kubeczka rzuciła zaś obrączkę, którą zabrała ze sobą. Nagle usłyszała trzepot piór i poczuła podmuch powietrza. Karzełek powiedział: Panowie

Bardziej szczegółowo

Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015

Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Grażyna Nowak Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Tekst: Grażyna Nowak Ilustracje, skład, okładka i przygotowanie do druku: Wojciech

Bardziej szczegółowo

Scenariusz z przebiegu uroczystości Dnia Babci i Dziadka w dniu 08.02.2008 r.

Scenariusz z przebiegu uroczystości Dnia Babci i Dziadka w dniu 08.02.2008 r. Scenariusz z przebiegu uroczystości Dnia Babci i Dziadka w dniu 08.02.2008 r. Autor i prowadzenie: Urszula Kawalec, Przedszkole Nr 2 w Zawierciu. Przebieg uroczystości: Dziecko I Dziś w naszej szkole okazja

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Motyle Wiersz: Agnieszka Frączek Śnieżek :

Motyle Wiersz: Agnieszka Frączek Śnieżek : Motyle Wiersz: Agnieszka Frączek Śnieżek : Patrzcie! Patrzcie! Śnieżek pada! Miękki niczym marmolada. W parku, w lesie, za kołnierzem - Wszędzie biało. Wszędzie śnieżek! Hopla! Hopla! Pędzą sanki! Pędzą

Bardziej szczegółowo

Święty Mikołaju. Emilia Kaput IIId 2014/15

Święty Mikołaju. Emilia Kaput IIId 2014/15 Święty Mikołaju Dzwonią dzwonki, a śnieżynka w okno stuka. Słyszę renifery! Ho ho ho to Mikołaj! W czerwonej szacie, w czerwonej czapce z białym pomponem z długą białą bródką, w czarnych butach i rękawiczkach,

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

KIPI KASZA, KIPI GROCH. Kipi kasza, kipi groch, Lepsza kasza, niźli groch. Bo od grochu boli brzuch, A od kaszy człowiek zdrów.

KIPI KASZA, KIPI GROCH. Kipi kasza, kipi groch, Lepsza kasza, niźli groch. Bo od grochu boli brzuch, A od kaszy człowiek zdrów. KIPI KASZA, KIPI GROCH Kipi kasza, kipi groch, Lepsza kasza, niźli groch. Bo od grochu boli brzuch, A od kaszy człowiek zdrów. wyliczanka Takie motto na początek, Chwalby kaszy to zaczątek. Czemuś z menu

Bardziej szczegółowo

s. Adriana Miś CSS Mały Ogrodnik Opowiadania o owocach Ducha Świętego Wydawnictwo WAM

s. Adriana Miś CSS Mały Ogrodnik Opowiadania o owocach Ducha Świętego Wydawnictwo WAM s. Adriana Miś CSS Mały Ogrodnik Opowiadania o owocach Ducha Świętego Wydawnictwo WAM s. Adriana Miś CSS Mały Ogrodnik Opowiadania o owocach Ducha Świętego Wydawnictwo WAM Nierówna walka Tego dnia Ogrodnik

Bardziej szczegółowo

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE:

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE: ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI TEMATY TYGODNIA: 1. JESIEŃ W SADZIE 2. JESIEŃ NA DZIAŁCE 3. O SOBIE SAMYM 4. NASZE ZMYSŁY CELE GŁÓWNE: ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie Karta pracy 3 Wspólne sprzątanie Mini rozmowy 1 R: -Musimy tu trochę posprzątać. D:-Mogę najpierw skończyć grać? R:- Ile to potrwa? D:- Piętnaście minut. R: - W porządku. 2 R:- Masz okropny bałagan w pokoju.

Bardziej szczegółowo

Autorski wiersz grupy IV MISIE

Autorski wiersz grupy IV MISIE Dobre rady na odpady Przedszkole Pod Stokrotką nigdy nie próżnuje, i nieustannie wszystkie odpady segreguje. Cały czas plastik, papier, makulaturę zbieramy, i nawet na chwilę się nie zastanawiamy. Potem

Bardziej szczegółowo

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA!

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA! dla dziewczyny Co roku kocham mocniej i pamiętam tak samo. Jedno jest w życiu szczęście, kochać i być kochanym. Z okazji urodzin życzę Ci aby każdy dzień miał kształt Twoich marzeń. Z okazji urodzin życzę

Bardziej szczegółowo

Pod tekstem znajdą się imiona i data. 1. Niechaj wszyscy Goście na zdrowie dziś piją, a Dagmara i Mariusz 100 lat w szczęściu żyją!!!

Pod tekstem znajdą się imiona i data. 1. Niechaj wszyscy Goście na zdrowie dziś piją, a Dagmara i Mariusz 100 lat w szczęściu żyją!!! Pod tekstem znajdą się imiona i data 1. Niechaj wszyscy Goście na zdrowie dziś piją, a 100 lat w szczęściu żyją!!! 2. Toasty wznosicie za pomyślność Młodej Pary Kielich pierwszy: za Młodych szczęście Drugi:

Bardziej szczegółowo

Copyright by Anna Mikler-Chwastek & e-bookowo Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-077-4

Copyright by Anna Mikler-Chwastek & e-bookowo Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-077-4 Anna Mikler-Chwastek D UDEK I LODZIA Copyright by Anna Mikler-Chwastek & e-bookowo Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-077-4 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt: wydawnictwo@e-bookowo.pl

Bardziej szczegółowo

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom.

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. 1 Opracowanie: Anna Polachowska Korekta: Anna

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI

SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI Temat: Dzień Babci i Dziadka Cel główny: uczenie się czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek z okazji ich święta Cele operacyjne: Dziecko: czuje się współgospodarzem

Bardziej szczegółowo

kultura tradycja, historia, obyczaje Ernest Bryll poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów,

Bardziej szczegółowo

Spójrzcie kochani kogo tu mamy. Mała, drobniutka i wesolutka, do tego bardzo ciekawa świata - Biedronka Ilonka.

Spójrzcie kochani kogo tu mamy. Mała, drobniutka i wesolutka, do tego bardzo ciekawa świata - Biedronka Ilonka. 1 Spójrzcie kochani kogo tu mamy. Mała, drobniutka i wesolutka, do tego bardzo ciekawa świata - Biedronka Ilonka. Ilonka choć wśród rodzeństwa jest najmniejsza, bez przerwy w domu figle płata. Tu coś popsuje,

Bardziej szczegółowo

MAŁY, ALE WAŻNY. Gdy ciemno, szaro i ponuro, Gdy wiatr przygania burym chmurom, Kierowca stara się i trudzi, Aby Cię dostrzec w tłumie ludzi.

MAŁY, ALE WAŻNY. Gdy ciemno, szaro i ponuro, Gdy wiatr przygania burym chmurom, Kierowca stara się i trudzi, Aby Cię dostrzec w tłumie ludzi. MAŁY, ALE WAŻNY Gdy ciemno, szaro i ponuro, Gdy wiatr przygania burym chmurom, Kierowca stara się i trudzi, Aby Cię dostrzec w tłumie ludzi. Gdy odblask wisi na Twym plecaku, Tornistrze, swetrze, a nawet

Bardziej szczegółowo

mówili, że ci ze Wzgórza wszystko przejadają; mam kozę, więc będę miała mleko i ser, i samą kozę. Wpuść tu tę kozę, mój kochany!

mówili, że ci ze Wzgórza wszystko przejadają; mam kozę, więc będę miała mleko i ser, i samą kozę. Wpuść tu tę kozę, mój kochany! Gudbrand ze Wzgórza Był raz człowiek, który nazywał się Gudbrand; miał on gospodarkę położoną na wzgórzu, dlatego nazywano go Gudbrandem ze Wzgórza. Z żoną żyli dobrze, zgadzali się do tego stopnia, że

Bardziej szczegółowo