Agata Widzowska - Pasiak

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Agata Widzowska - Pasiak"

Transkrypt

1 Agata Widzowska - Pasiak jest absolwentką wydziału teatralnego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie. Jest zodiakalnym bykiem, a urodziła się w tym samym roku, w którym Beatlesi wydali płytę Help. Natura wyposażyła ją w upór i ułańską fantazję. Zawsze chciała być pisarzem i obdarowywała otoczenie swoimi tekstami. Z wykształcenia jest instruktorem teatralnym i bibliotekarzem. Układa rymy w każdej wolnej chwili, nawet przez sen. Zdarzało jej się zapisywać je kredką do oczu na bilecie tramwajowym. Jest współautorką książki Trójkowa Bridget Jones. Pisze opowiadania, wiersze, słuchowiska, bajki terapeutyczne, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. Zadebiutowała w roku 2004 książką o Beatlesach w wersji dziecięcej pt. Bitelsiaki. Rok później wydała książkę z psotnymi wierszykami dla dzieci pt. Co uciął Gucio? Od kilkunastu lat mieszka w Swarzędzu, jest mamą dwójki dzieci, Jadzi i Dobromira oraz adoptowanego psa Remika. Kocha wielogodzinne spacery i jazdę konną. Napisała około 20 książek dla dzieci, zarówno prozą jak i wierszem. Oto kilka z nich: - Bitelsiaki - Co uciął Gucio - Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki - Zwierzęta i ich mamy - Bajeczki dla synka i córeczki - Dreptak i pępek świata - Myszka Precelka

2 WIERSZE CHRUM CHRUM Martwiła się Mama Świnka chrząkaniem swojego synka. Chrum chrum, chrum chrum aż do rana i cała noc nieprzespana! - Gardło masz takie różowe, ciekawe co doktor powie? Po chwili bada jej synka pan doktor Jan Wieprzowinka: - Gardło masz bardzo różowe... A teraz głośno Aaa powiedz. - Chrum chrum - powiada prosiaczek, a Mama już prawie płacze... - Proszę, niech pani nie kwiczy, to jest przypadek zwodniczy. Już wiem co jest z pani synkiem. To mi wygląda na świnkę! CIOCIA W PAPROCIACH Nadeszła jesień, odleciał bocian, a ciocia Klocia siedzi w paprociach. Kleszcz się zakleszczył w piszczeli cioci, bo kleszcze lubią w paprociach psocić! Słońce się złoci, ciocia się poci, pot spływa ciurkiem po szyi Kloci. Na cioci siedzi już kleszczy krocie, a ciocia wrzeszczy: - Gdzie wuj?! W namiocie. A namiot wuja stoi przy płocie, a płot się cały zanurza w błocie. Wuj jest w kłopocie i cały w dreszczach I wrzeszczy: - Klociu, gdzie jesteś?! W kleszczach. DUŻE JEST PIĘKNE Każdy pies ma cztery łapy, uszy, ogon (czasem łaty), lecz nie kupuj pieska mini! Psiak powinien być olbrzymi! Tyci mopsik? Toż to szkrabik. Z nim się nawet nie da bawić! Wciąż się trzęsie i choć szczeka, na patyczkach w kąt ucieka! Gdy wielkiego masz pupila, chętniej na dwór dajesz dyla, grywasz w piłkę, ganiasz kotki lub trenujesz skok przez płotki! Ciepły jest jak kaloryfer, szybko przegna katar, grypę, domu przypilnuje godnie, a złodzieja cap, za spodnie! Co? Jamniczek? Chodzić lubi, byle spacer nie był długi, a gdy schody gdzieś zobaczy, to sam po nich wejść nie raczy! Wielkie, miłe, grube psisko łatwiej trzymać jest w uścisku, Z malcem zaś, uważać musisz, bo przypadkiem go udusisz! Nie chcę piesków miniaturek, bo w kieszeniach robią dziurę. Chcę olbrzyma z wieeelkim sercem, w nim miłości jest najwięcej! Do cioci, wuja, mknie już siostrzeniec, zwycięży kleszcze i błota brzemię, wyczyści wuja, odkleszczy ciocię i wrzaśnie: - Ciociu, nie właź w paprocie!

3 ZAKUPY KANGURKA Skoczył kangur po bułeczki, mleko, kaszę, ogóreczki, jajka, ćwikłę do pieczeni. Schował wszystko do kieszeni i z powrotem, jak bumerang, pomknął szybciej niż pantera. A z kieszeni (tak to było) część zakupów mu ubyło: karton mleka, trzy bułeczki, kasza manna, ogóreczki, tuzin jajek, ostra ćwikła (do skakania nie przywykła!) Kangur skakał z głową w chmurach, a w kieszeni wieeelka dziura! - Gdzie podziały się pyszności? - kangur bardzo się zezłościł. Więc powrócił jak bumerang, i z radością wielką zbierał: karton mleka, trzy bułeczki, kaszę mannę, ogóreczki, tuzin jajek, ostrą ćwikłę. Kupił igłę oraz nitkę, a gdy dziurę zacerował, wszystkie swe zakupy schował. Wsadził głowę do kieszeni... i znów humor mu się zmienił... - A gdzie reszta? Kieszonkowe? Ach, kangurku, płać gapowe! KRÓLICZEK TRUŚ Rzekła mama : - Mój króliczku, usiądź grzecznie na nocniczku. Duży z ciebie kłapouszek czas wyrosnąć już z pieluszek! Rzekł króliczek: - Ach, mamusiu, mnie się wcale nie chce siusiu! Pyszną zajął się kapustą, a w nocniczku ciągle pusto... Rzekła mama: Popatrz, Trusiu, tu należy robić siusiu. I usiadła na nocniczku, a wraz z mamą ród króliczków: dziadek-królik, królik-babcia, tata-królik, ciocia Kłapcia, wujek Kicek, bracia Trusia, nawet sąsiad-królik usiadł. Rzekł króliczek Truś: - Cudownie! Siedźcie sobie tu wygodnie. Ja poszukam gdzieś pieluszek, bo już siusiu zrobić muszę KURA CZY JAJO? Dawno temu jajko kurze chciało stać się bardzo duże, zmieścić w sobie gęś lub strusia... Wreszcie ktoś na jajku usiadł. Siedział tak ze dwa tygodnie, choć mu było niewygodnie, wiercił się jak na torturach i wiesz... to nie była kura! Kura bowiem była w środku, w białku, w żółtku i w zarodku, rósł jej dziób i kurzy kuper. Tak! Widziałam to przez lupę! Pierwsza kura była jajem, więc niech ważnej nie udaje! Ktoś wysiedział ją i tyle, może UFO lub motylek? Sama jaj wysiedzę tuzin, wcale się nie będę nudzić. Krzyknę głośno ko, ko, dak, zrobię dziób... O, właśnie tak! Czekaj, zerknę pod spódnicę... No, to mamy jajecznicę!

4 MARZENIE PSA Pomyślał piesek: Chciałbym być kotem, na komin wchodzić lub stromy płotek, a spadać tylko na cztery łapy z dachu i z wieży albo z kanapy. Chciałbym, jak każdy porządny kotek, myć się jęzorem, gdy mam ochotę, zawsze własnymi chadzać drogami, a nocą miauczeć pod balkonami. I być postrachem mysiego króla, który ze świtą myszek tu hula! Ja, ta puchata, kocia pułapka, trzymałbym wróbla w swych zręcznych łapkach. Albo radośnie, z mlekiem na wąsach za motkiem wełny po kuchni pląsał... Po co psu takie kocie marzenia? Po co szczekanie w miauczenie zmieniać? Pomyślał piesek: Gdybym był kotem, to ułatwiłoby mi robotę, bo wszystko wiedziałbym o kociakach i to, co koty myślą o psiakach! PSIE BAJKI W psim świecie jest dużo miejsca na bajeczki o mięsach: o królewnie Karkówce, co usiadła na mrówce o bitkach i szaszłykach - walecznych żołnierzykach o rycerzu Serdelku, który zginął w rondelku o czterdziestu zrazikach - straszliwych rozbójnikach o królu Pasztecie, który latał w kotlecie o Baleronie Żeglarzu dzielnym marynarzu o Psim Sercu, jednym świecie, w którym w środku kość znajdziecie. SŁOŃ GRUBASEK Słoń Grubasek jest na diecie, już nie mieści się w gorsecie, wkłada jeansy...trach! I dziura. A w tej dziurze sadła fura! - Od dziś piję tylko soki, niech mi się zapadną boki. Precz frykasy, precz kokosy, słoń mieć musi talię osy! Jeśli schudnę cztery tony będę wielce zachwycony. Teraz, cóż, przez nieuwagę, rozdeptałem moją wagę... Zacznę skakać na skakance, łubu-dubu skoczne tańce. Będę skłonny robić skłony, na siłowni dźwigać tony! Każę swoim wielkim uszom dzielnie bronić się przed tuszą. Będę biegać w każdy wtorek, by być smukły jak szczypiorek. Dzisiaj zrobię sto przysiadów (może zdążę do obiadu), potem wpadnę w melancholię, będę liczył swe kalorie... Ale teraz mi wybaczcie, coś mi tutaj pachnie smacznie... Zdrowo dzisiaj podjem sobie, a ćwiczenia...jutro zrobię.

5 SZCZUREK ŁAKOMCZUSZEK Szukał szczurek Łakomczuszek w pysznym barszczu z farszem uszek. Uszka pyszne są dla szczurka, szczur do barszczu daje nurka... Pierwsze uszko, drugie uszko... Szur! Szczur szmyrgnął wprost pod łóżko! Czemu szary Łakomczuszek strasznie się wystraszył uszek? Czyż czerwony barszczyk straszny? Uszkiem strzyże? Czoło marszczy? Trzecie uszko, czwarte uszko... Szczur się trzęsie, trzeszczy łóżko, strach się szerzy, szczur się jeży... Czy nietoperz w barszczu leży? Albo wypłosz, czy ropuszka, szczwany jaszczur zamiast uszka? Szczurek mocno się naprężył, strach powstrzymał, wzrok wytężył... Na dnie barszczu zamiast uszek leżał... burak kłapouszek! Szary szczurek zawstydzony jak barszcz zrobił się czerwony. I rzekł burak kłapouszek: - To tchórzliwy Łakomczuszek! ŚLIMAK NA DESZCZU W dzień ponury podczas burzy trafił ślimak do kałuży, deszcz na jego głowę kapie. A psik! Ślimak katar łapie. A tam, w domku, ciepło, sucho, garnek kaszy pod poduchą, ciepły kapeć i piżamka... A psik! To ci niespodzianka! A psik! Drzwi się otwierają. A psik! Drzwi się zamykają. A psik! A psik! Co za katar! Ślimakowi figle płata! - Nos ułatwia mi robotę, i otwiera drzwi pilotem! Klucze? Ani mi się śni. Kicham na zamknięte drzwi! UBRANIE DLA RATLERKA Rozmarzył się pies ratlerek: - Chciałbym piękny mieć sweterek, z czystej wełny, cały w paski, z kieszeniami na kiełbaski, na kosteczki, na serdelki i z kapturem na karmelki. Przydałby się też kożuszek, (bo mi zimno w goły brzuszek), wór skarpetek, ciepłe getry, miękki szalik na dwa metry... Hau! To pudla nie dotyczy, bo on futrem jest na smyczy! Ja, ratlerek, drżę jak witka lub na wietrze cienka nitka, jak pióreczko, jak osika, marzę dziś o nausznikach! Słyszysz? Zęby dzwonią w pysku! Widzisz? Brzuch jak lodowisko! Czujesz? Sopel, nie ratlerek! Biegnij dziergać mi sweterek! - Kiedy szedłem po zakupy, klucz mi zginął od skorupy. Teraz stoję jak słup soli. A psik! Już mnie gardło boli. Kichnął ślimak z całej siły, patrzy...drzwi się otworzyły! A psik! Teraz zamek ślicznie zamknął się automatycznie.

6 UCHOLUDEK Spacerując w leśnej głuszy nadepnęłam czyjeś uszy. Pisk wydobył się spod ściółki, a wraz z piskiem wielkie czułki... - Skąd ty jesteś? - pytam stwora. - Ja? Z planety Wora Wora. I, tak mówiąc między nami, stwór uśmiechnął się... uszami! Nie miał trąby ani nóżek, tylko śmieszne uszy w górze, tak ogromne jak dwa worki! I gryzł nimi muchomorki! Ufoludki są zielone? Ten był srebrny! Bezogonek! A gdy się wcisnęło guzik, to uszami... dawał buzi! Nagle wydarł się: - Azooorek! Odskoczyłam w sama porę, bo spostrzegłam srebrną budę, z której wyszedł... ufopudel! Kiedy grzybów kilo zjedli, do kosmicznej budy wsiedli i, tak mówiąc miedzy nami, odlecieli wraz z uszami! CHORA ZIEMIA Przyszła Ziemia do doktora: - Ach, doktorze! Jestem chora. Znów zatrułam się śmieciami, kaszlę brzydko spalinami, w gardle sadzę mam z kominów, w oczach pył i łzy od dymu. Och, doktorze! Tracę kolor, brudne lasy bardzo bolą, nafta w morzach, chore ptaki i zatrute chemią ssaki. Rozwój świata tak mnie męczy, że straciłam wstęgę tęczy! Ciągle płaczę kwaśnym deszczem. Co mnie złego czeka jeszcze? Spójrz na roześmiane dzieci, na stokrotki, na motyle i odetchnij choć przez chwilę... ŚMIECIOWY WYŚCIG Wpadły śmieci na boisko. - Jak tu brzydko! Jak tu czysto! Trzeba więc nabałaganić, trawę obsiać ogryzkami, kosz przewrócić, wylać soczek Ach! Śmiecenie jest urocze! Wnet stanęły na wybiegu. Trzy, dwa, jeden start do biegu! I na cztery świata strony biec zaczęły maszkarony: stara puszka, z jaj wydmuszka, szkło z butelki, dwa serdelki, stare buty, ostre druty, jakieś szmaty, szczypta waty i czterdzieści cztery tony paczek z chipsów (tych solonych). Kto je sprzątnie? Ojej! Rety! Zaraz dotrą tu, do mety! Uff na przerwę wyszły dzieci i zgarnęły wszystkie śmieci. Jak tu pięknie! Jak tu czysto! To na medal jest boisko! Doktor zbadał ziemską kulę, zaszył ozonową dziurę i powiedział: - Słońce świeci!

7 WIELKI APETYT Kosz na śmieci ma apetyt, ale pusty jest, niestety. Trzeba mu napełnić brzuszek wielką górą srebrnych puszek, patyczkami od lizaków, torebkami po szpinaku, starym kapciem i plastikiem Kosz jest wiecznie głodnym smykiem! A gdy naje się do syta, to o deser was zapyta. Więc mu dajcie stos papierków od batonów i cukierków! To szczególnie mu smakuje, zatem powie wam : - Dziękuję! KUCYKI Mam na głowie dwa kucyki, bardzo mi jest w nich do twarzy, często kopią i wierzgają, kto wie, co się jeszcze zdarzy? Kiedy skaczę, one ze mną, latem bawią się na łąkach, a czasami dla zabawy noszą wstążki na ogonkach. W nocy, kiedy śnię o gwiazdach, te kucyki nie śpią wcale, wymykają się do lasu, by wygrywać wyścig w cwale! ZAKOCHANY KONIK Pewien konik się zakochał, przestał skakać, wzdycha, szlocha, gra na skrzypcach smętne nuty, piąty raz pastuje buty, nosi krawat, spodnie w kanty, przestał jadać konserwanty, robi dziennie cztery pompki (chociaż śmieją się biedronki!) W sercu czuje tylko wiosnę i liściki śle miłosne: Moja Piękna! Niech obłoki cudne twe ozdobią loki, a bławatki i rumianki szyję Ci oplotą w wianki. Choćbyś była zezowata, będziesz dla mnie pępkiem świata, moim światłem, barwą tęczy, pragnę z Tobą się zaręczyć! A co na to ukochana? Odpisuje: Proszę Pana! Jaki pępek? Jaka tęcza? Nie chcę z Panem się zaręczać! Konik polny mężem klaczy? Śmiechu warte! Pan wybaczy... Gdy uczesać chcę się w koczek i już szczotkę trzymam w dłoniach, kładą mi na głowę toczek, w jakim jeździ się na koniach! Wykrzykują Ihhaaa, ihhaaa!, tupiąc od samego rana i zmieniają moje włosy w wysuszoną kopę siana! Pytam grzecznie swą fryzurę: - Kto tak hasa mi nad głową? - My! - kucyki rżą radośnie. - Może wolisz koński ogon?

8 OSIOŁEK Siedzi osioł w oślej ławce, puszcza oko i latawce, w atramencie macza nogę i kopytkiem bęc! w podłogę. Ośle, przestań! To nie żarty! Ale osioł jest uparty... Strzyże uchem wycinanki i na oślep tnie firanki, papier zwykły i techniczny wnet zamienia w pył kosmiczny. Fe, uparciuch! Fe, łobuziak! Lista uwag się wydłuża: Osioł ryczy. Osioł kwiczy. Osioł chyba wyszedł z dziczy! grzbietu konia się nie boję! W mig ujarzmił koni stadko, wielki rów przeskoczył gładko, sprawił, że najdzikszy mustang słodko go całował w usta! Super kowboj! Na rumakach jak na pchełkach w górę skakał! Zdobył laury i medale, siodła nie używał wcale... Czy to czary? Czy to cuda? Jak to mogło mu się udać? Co wymyślił ów zwycięzca? Zamiast siodła miał... pampersa! Nie pomaga ławka ośla? Osioł w niej nie wydoroślał? Osioł nie chce już do szkoły? Więc niech dźwiga w świat toboły! I od wieków nasz osiołek myśli: Mogłem skończyć szkołę... SIODŁO Kowboj biega jak w ukropie, wrzeszczy, sapie, wierzga, kopie! Zgubił siodło i łzy leje. - Koń bez siodła? Oszaleję! Już zaczęły się zawody: skok przez płotki, skok do wody, ujeżdżanie dzikich klaczy... Ale kowboj jest w rozpaczy! Umie jeździć tylko w siodle, więc się teraz czuje podle. - Co tu robić? Wstyd i hańba! Nie oswoję dziś mustanga! Nagle wpadł na pewien pomysł, pobiegł do drzwi jak szalony, a gdy wrócił, to jak z procy na grzbiet konia dziarsko wskoczył! - Nie ma siodła? Nic nie szkodzi. Zaraz będę tu dowodził! Urodziłem się kowbojem,

9 ŹREBACZEK Czy to bajka, czy nie bajka? Źrebak wykluł mi się z jajka! Stanął na cieniutkich nóżkach, wyprostował małe uszka i zawołał: Kukuryyykuuu! - To pomyłka! Źle, koniku! Nie jest z ciebie żaden kogut. Jesteś koniem! Oto dowód: masz kopyta, długi ogon, zamiast frędzli, włos pod brodą, nie masz dzioba tylko chrapki, (jak u mamy twej i babki), nosisz piękną, końską grzywę, galopujesz w świat bez skrzydeł i z kurami nie chcesz gadać... Po co więc ta maskarada? Chciałbyś nudzić się w kurniku? Źrebak na to: Kukuryyykuuu! ZEBRA Kiedy światło jest zielone każdy mówi: oto zebra, po niej przejdź na drugą stronę. Lecz mnie łapie straszna febra. Jakże mogę deptać zwierzę i po pasach zebry człapać? Przecież zebra, ja w to wierzę, zaraz zacznie głośno płakać! I zawoła: Hej, dzieciaki, cóż wam winne me pasiaki? Kto nadepnął mój ogonek, by na drugą przebiec stronę? Kto się potknął o kopytko, gdy przebiegał po mnie brzydko? Ja chcę każdej zebry bronić, więc spróbuję ją zasłonić! Lecz czy zdołam bez krępacji przejść po słoniu w tej sytuacji... Więc kolejny raz tłumaczę: - Zamiast kurek ganiaj klacze! Nie jest z ciebie żaden kogut. Jesteś koniem! Oto dowód: kogut łyk! ziarenko z rana, a ty żujesz kopę siana, chętnie liżesz grudkę soli, kogut zaś dżdżownicę woli... Chcesz robaka przed zaśnięciem? Co za osioł! To nieszczęście! Koń nie chodzi chodzi spać z kurami, idź pobiegać z kolegami! Rusz z kopyta! Wio, koniku! Źrebak na to : Kukurrryyyku! Czy to bajka, czy nie bajka? Sprawdzaj, zanim kupisz jajka...

10 WSZĘDZIE Rety! Wszędzie widzę konie! W telewizji, na balkonie, w piaskownicy, na ulicy, w wannie z pianką, za firanką, w leśnej głuszy, w cieniu gruszy, wszędzie grzywa, ogon, uszy! Czy wam też się to przydarza? Lepiej pójdę do lekarza... Puk, puk... wchodzę: - Ach, doktorze! Może pan mi dziś pomoże... Ale cóż to? Nie, nie wierzę... To nie doktor tylko zwierzę! Śmieszne chrapy, końska głowa, coś ukradkiem pod stół chowa... To kopyta! I podkowy! Koń doktorem? Nie mam mowy! Nadal wszędzie widzę konie: w telewizji, na balkonie, w piaskownicy, na ulicy, w wannie z pianką, za firanką, w leśnej głuszy, w cieniu gruszy, wszędzie grzywa, ogon, uszy! Do lekarza już nie dzwonię. Może... sama jestem koniem?! Gdy się coś takiego zdarza, pędzę do weterynarza! KONIE W SALONIE Do salonu na pedikir przyszły kłusem dwa koniki. Pierwszy stuknął kopytkami, po czym zarżał: - Proszę pani! Chcę mieć nogi jak modelka, chodzić w letnich pantofelkach, na kopytkach nosić gwiazdki, kropki, kratkę albo paski. Lubię tipsy w końskich barwach: kasztan, biały lub musztarda. Pragnę wtopić w swe podkowy sto ozdóbek brokatowych. Chcę mieć lakier! Cóż, że drogi.- i na stół wystawił nogi Drugi konik rzekł nieśmiało: - Tobie coś się pomieszało Nie wiesz, gdzie się dba o konie? U kowala, nie w salonie! Więc się stąd zbierajmy migiem! Przepraszamy za fatygę... CYRKOWY KONIK Spójrzcie, tam jest koń w przebraniu! Ma krawacik fioletowy, żółte spodnie z falbankami i kwiat bzu na czubku głowy! Umie stać na tylnych nogach i ogonem kręcić młynka lecz gdy dzieci biją brawo, to u konia smutna minka... Chciałby hasać po równinach, gonić ważki i motyle, koński łeb wygrzewać w słońcu, paść się w trawie choć przez chwilę. W cyrku musi biegać w kółko, kopać piłkę, tańczyć tango, a on marzy o pastwiskach, tam, gdzie raj jest dla mustangów. Więc, gdy spotkasz w cyrku konia szepnij cicho mu do ucha: - Życzę ci, byś biegał wolno! Koń z uśmiechem cię wysłucha.

11 KRÓLIK DŻOKEJ Królik chwalił się od rana: - Dżokej ze mnie wyśmienity! Umiem jeździć na barana na koniku jabłkowitym! Wskoczył zręcznie na rumaka, ale koń go strącił zadkiem, i chciał ugryźć nieboraka łapiąc pyskiem za łopatkę! Królik znów chciał dosiąść konia, pazurkami chwycił wodze, nogi oparł na strzemionach i bęc! leży na podłodze! Po raz trzeci skoczył w górę, mocno się uczepił grzywy, lecz łup! jak pechowy nurek trafił wprost na krzak pokrzywy! Zdenerwował się króliczek! Cap! zębami końskie ucho. - Ja już z tobą się policzę! To nie ujdzie ci na sucho! Skoczył Spadł! I stłukł siekacze chlipie, wzdycha, jęczy, płacze Koń spode łba łypnął okiem. - Królik? To dopiero heca! Nie widziałem, stałem bokiem, myśląc, że mam gza na plecach KOŃ U FRYZJERA Przybiegł konik do fryzjera. - Proszę ostrzyc mnie do zera. Wciąż mam grzywę rozczochraną, chcę być łysy jak kolano! Grzywka wszystko mi zasłania, to jest nie do wytrzymania! Fryzjer zgrabnie usiadł w siodle i chciał konia ostrzyc modnie. Cap! nożyczki, cap! grzebyczek. - Zaraz zetnę ten trawniczek! Koń z radości wierzgnął nogą i suszarką dmuchnął w ogon, pogryzł szczotki i lokówki, lustro rozbił na połówki, wylał dziesięć farb do włosów, (pomalował kilka osób!), szybko chciał im umyć głowy, lecz za twarde miał podkowy, do łazienki kłusem pognał, płyn do włosów wypił do dna, potem zad lakierem spryskał, cukier w kostkach wziął do pyska, przeżuł grzebień, zjadł stoliczek, pewną panią cmok! w policzek, strącił szampon i odżywkę, wreszcie fryzjer ciachnął grzywkę! -Ihhha! Ihhha! krzyknął konik, bo świat nagle się odsłonił! Wreszcie przejrzał koń na oczy, lecz bałagan go zaskoczył. - Jaki brzydki świat bez grzywy!- wrzasnął koń i zwiał w pokrzywy. Tam się fryzjer pokłuł szpetnie... Więcej grzywy nie obetnie! KUCYK Kucnął kucyk na kocyku (taki zwyczaj u koników). Po galopie, cwale, kłusie kucyk kucnąć sobie musi. A jak kuca, to nie jedzie tylko myśli o obiedzie... Pachnie mu na kocu siankiem, owsem, trawą i tymiankiem. A gdy będzie kucał ładnie może kostka cukru wpadnie? Kiedy kucyk się wykuca, łapie świeży oddech w płuca i z kopyta rusza w chwale, zdobyć złoty medal w cwale! Potem znowu będzie kucał, więc mu ciszy nie zakłócaj! Ja poszukam gdzieś pieluszek, bo już siusiu zrobić muszę

12 KRÓLIK U DENTYSTY Chrupał królik marcheweczkę, tarł na wiórki, ciął w kosteczkę. Miał w gryzieniu tyle krzepy, że wyciskał soczek z rzepy! - Cóż tam orzech albo suchar! Ja bym zębem stal rozłupał! I choć zębów swych nie myję, bez dentysty jakoś żyję. Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! Umiem zrobić w drewnie dziury, strzęp z kanapy, z krzeseł wióry! Stół dębowy i panele siekaczami na pył zmielę! Tak! W gryzieniu jestem dobry jak wiewiórki albo bobry. Zęby nigdy mnie nie bolą! Niech się schowa stomatolog! Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! Królik pewnie pękłby z dumy, gdyby nie kawałek gumy Guma słodka jest i miękka, lecz klejąca i podstępna. Masz tu szczotkę, szoruj zęby! I po marchew goń, w te pędy! Królik zrobił, co należy, patrzy w lustro i nie wierzy. - Znów czyściutkie mam mleczaki!- krzyknął głośno skacząc w krzaki. Przyniósł marchwi, co nie miara i z dentystą zjadł je zaraz! Kicam, chrupię, chrupię, kicam i nie straszna mi próchnica! PIESEK Gonił piesek swój ogonek: pies w tę, ogon w drugą stronę. Pies za łóżkiem się przyczaił, a ogonek merda dalej... Złap mnie, złap mnie, goń mnie, goń! Piesek hyc, doskoczył doń. Lecz ogonek się podwinął i pieskowi się wywinął. Piesek bardzo groźnie warknął i ogonek pyskiem szarpnął! Jak myślicie, co się stało? Kogo bardziej zabolało? Przykleiła ząb do ząbka, zgryz do zgryzu, wąs do wąsa! Posklejały się siekacze. A co na to królik? Płacze! Już nie chrupie, już nie kica, teraz grozi mu próchnica! Przydałby się stomatolog, bo sklejone ząbki bolą! Guma trzyma, nie chce puścić! Wzięła pyszczek w słodki uścisk! Wnet przykicał pan dentysta: - No, tak. Sprawa oczywista.

13 POSTRZYŻYNY SZPICA Pies szarmancki, szorstki szpic chciał szykownie sierść psią strzyc, na wierzchołku modny jeżyk - wieczny przebój psiej młodzieży. Spec już strzyże, a tu hyc, pchła na szpicu, jak pchłę strzyc? Pchła szachrajka, szumowina w szpica miesza postrzyżynach! Wstrząsnął szpicem dreszcz rozpaczy, ostrzem kłów się wkłuł jak haczyk, wnet szachrajkę szpetną uszczknie, cap, za nóżki pod pchlim brzuszkiem! Zaiskrzyło w sierści szpica, przeszła szczekań nawałnica, i psiej żuchwy ściegiem ostrym szpic chciał pchłę szachrajkę ostrzyc. Wrr, aż przysiadł szpic z wrażenia: Pchła królową jest strzyżenia! Bo strzępiona psim kłem szelma już przepiękny kok na żel ma! Na zmierzwioną sierść u szpica psiego wstydu, brzdęk, przyłbica... JAAAAAAAAAAMNIK Zwiedzam świat na krótkich nóżkach, czasem włażę ci do łóżka, jem gazety na śniadanie, kiedy lewą łapką wstanę. Jeśli zechcesz, będę wilkiem, psem obronnym lub pupilkiem, który leży na tapczanie i zaraża cię ziewaniem. Mogę cię odnaleźć w tłumie, bo twój ślad wywąchać umiem, zjadam kapcie do połowy, byś nie musiał kupić nowych, bardzo wdzięcznie zadkiem kręcę manewrując na zakręcie, zawsze myję swoją miskę by się przejrzeć w niej psim pyskiem.. Proszę, doceń me zasługi, tylko nie mów na mnie długi... PSI SPADEK Wpisał się mały jamniczek do Psiej Księgi Skarg i Życzeń: Najpokorniej ubolewam nad tym, że oblewam drzewa. Ja rozumiem, murek, kamień... wtedy zasad psich nie łamię. Ale dęby? Lub akacje? Czy to są psie ubikacje? O, psia kostka... Szanuj zieleń! Napis widzę, ale leję! Czemu przodek psiapsiadadek pieski mi zostawił spadek? Taki jestem pełen skruchy, że nie wyjdę bez pieluchy! PSINA Na wsi w zimie dobrze psinie, psina budę ma i imię, a przed budą stoi miska, ślina leci psinie z pyska... Bo w tej misce same cuda, może dziś się podjeść uda! Nos do miski wkłada psina i zaczyna cuda wcinać, lecz to nie jest psiny miska, bo w tej misce koci Whiskas! Na wsi w zimie dobrze psinie, gdy się szczegół ten pominie...

14 PSI KOSMOS Do księżyca szczeknę sobie, wszechświat psi mym hau ozdobię i zamerdam swym ogonem tam, gdzie gwiazdy rozświetlone, tam, gdzie Wieki Wóz, a przed nim biegnie zaprzęg psów podniebnych. Westchnę hauu i psie życzenie wnet uleci ponad Ziemię. A gdy spadnie kość z Księżyca psia się wyda tajemnica... Bo na Marsie psy kundelki jedzą gwiazdy i serdelki, a tam, gdzie planeta Pluton kości chrupie piesek Pluto. Wenus rajem jest dla mopsów, (mają budy z pysznych klopsów). Neptun to planeta kotów, tam psy mają moc kłopotów! Za to Jowisz i Merkury to kaszanki wielkie góry. Nawet tam, gdzie Mleczna Droga psia powita cię załoga. A na Ziemi? Psów najwięcej! Liżą nosek twój i ręce... DUCHY My jesteśmy straszne duchy strasznie wielkie łakomczuchy Kiedy my robimy "Buch" znaczy to, że głodny duch. Kiedy my robimy "Haaa" w brzuchu aż nam z głodu gra. My jesteśmy straszne duchy strasznie chcemy zjeść racuchy. Kiedy my zrobimy "Trach" to się z racuchami zjaw. Kiedy my zrobimy "Mniam" strrrasznie smakowało nam! My jesteśmy dobre duchy, no po prostu ciepłe kluchy! NA HALI Zawodzi owca i baran kwili "Czemuście szpetnie nas ogolili? Gdzie się podziała piękna wełenka, cud elegancji, komfort ciepełka? Jak teraz mamy po hali hasać? Na golasa?" Trzęsie się owca i baran drży, na goło chodzą od wielu dni. "Gdzie się podziewa nasz góral z hali, dobry opiekun, pasterz owczarni?" Jak teraz mamy po hali hasać? Bez juhasa?" Cieszy się baca, juhas weseli, na widok wełny wprost zbaranieli! Gdzie się podziali mądrzy górale, może im rozum nie wróci wcale? Jak teraz będą po hali hasać? Na golasa? Na szczęście zdolna żona bacy na drutach robi swetry, że cacy. Starczy tych swetrów i dla górali i dla baranów gołych na hali... POŚLIZG Dzień po dniu, z uporem oślim wpadam w niepohamowany poślizg Wpadam jak śliwka wprost do kompotu i mam przez poślizg trochę kłopotów. Zjeżdżam na sankach albo na nartach, choć dziura w spodniach jest już wytarta. Na pupie, w grupie, na łeb na szyję, - cud, że po ślizgach tych jeszcze żyję! I z góry na dół na zelówkach, zjadę i stanę Krupówkach i dzień po dniu, z uporem oślim każę podeszwom wpadać w poślizg! Cieszy mnie nawet plama oleju, kiedy się ślizgam krzyczę "ojeju"! Na lodowisku i na parkiecie, ślady poślizgów moich znajdziecie. Ale nie lubię, gdy wpadam z rana w poślizg na skórce od banana!

15 OGŁOSZENIE Uwaga, uwaga wygłaszam orędzie: Niechaj tak się stanie i niechaj tak będzie. Wprowadzam dziś w życie te zasady nowe dla wszystkich komarów wprost obowiązkowe! Niechaj w mym rejonie aż po ziemi krańce cały ród komarów zakłada kagańce! Uprasza się wszystkich krwiodawców na świecie, aby nie drażnili już komarów w lecie! KANGURZYCA Kangurzyca w swej kieszeni niesie budyń dla jeleni, ryż dmuchany dla kucyków, miskę smalcu dla królików, kisiel z kapuścianej głowy, (kozi przysmak narodowy), słodka sól i słony cukier oraz z pokrzyw kwaśny lukier. Niesie także kość dla mrówek, dla wróbelków sznur parówek, tort z musztardy dla kociątek, do herbaty zimny wrzątek, dwa twarogi dla stonogi, gar ślimaków na pierogi, żur dla kur i bób dla świnek, bigos z mlecza, pieprz i kminek! Kangurzyca w swej kieszeni dźwiga ciężar nie z tej ziemi! Całą noc ma się tak trudzić?! Nie!!! Więc muszę ją obudzić CHÓR ZWIERZĄT Wczoraj rano gul-gul indyk z kurą ko-ko wszedł do windy, Potem weszły hau-hau psiaki, cztery raki (tak dla draki), pies ponaglił miau-miau kotka, żeby także wszedł do środka, krowa mu-mu weszła z lewej, koza me-me jak wejść nie wie, baran be-be też się wcisnął, aż kurczaczek pi-pi pisnął, komar bzz-bzz wlazł cichutko, ukrył się za kozią bródką, wróbel ćwir-ćwir w tłum zaćwierkał, lis na gąski gę-gę zerkał, kucyk kucnął w samym rogu, koń icha-cha stał na progu, świnkę chrum-chrum ktoś podrapał, kotek miau-miau dał drapaka, ptaszek kukał kuku-kuku kryjąc się za stadem kruków, kaczor kwa-kwa dziób otworzył, sowę hu-hu już sen zmorzył, a mrówkojad siadł na jeża, z czego się kukułce zwierza, bociek kle-kle dziobem kłapnął, bo chciał żabkę kum-kum capnąć, pracowite szopy pracze cap! za kwa-kwa kupry kacze, ślimak chciał udawać kurę, lecz od myszki dostał burę, nosorożec się nie zmieścił, bo tłum już się nie mógł ścieśnić, wąż zasyczał sssss i uciekł, ślizgiem zwinnym po kogucie, kogut zapiał - Kukuryku! Sen się skończył I po krzyku.

16 POCZĄTEK - Co było pierwsze: kura czy jajo? - żółte kurczaczki mamę pytają. Kura pazurkiem skrobie wykresy, wzory chemiczne, esy floresy, gdacze i móżdżek wysila kurzy, a dzieciom czas się dłuży i kurzy Na nic tabele, na nic gdakanie, więc męża woła: - Ko, ko, kochanie, jaki był świata tego początek? Tata podchodzi do swych kurczątek. - Co było pierwsze: kura czy jajo? - żółte kurczaczki tatę pytają. Tata szykuje mądrości dowód, staje i mówi: PIERWSZY BYŁ KOGUT. HIPOTERAPIA Każde dziecko marzy o tym, by przytulić się do zwierza. Do jakiego? Sama nie wiem Do pająka? Nietoperza? Nie! To musi być zwierzaczek ciepły, miły i przyjazny, z którym można dreptać w kółko lub trenować śmieszne jazdy. Które zwierzę nas udźwignie i jest miękkie jak aksamit? Może puma lub tygrysek? Stop! Postraszą nas zębami! Pewien hipoterapeuta Zna odpowiedź i nie skłamie, bo pomaga chorym dzieciom jeździć na hipopotamie? Czy to właśnie gruby hipcio daje dzieciom ruch i zdrowie? Czy na niego można wsiadać? Proszę, niech pan nam podpowie! Pan uśmiechnął się pod wąsem i zawołał: Hej, rumaki! Kończcie owies jeść i siano, bo pojeździć chcą dzieciaki! To nie hipcio tylko konik tuli dzieci do swej grzywy, a gdy wiezie je na grzbiecie, każdy maluch jest szczęśliwy! STWÓR Sfrunął z nieba stwór skrzydlaty Czy to ważka, czy to motyl? Siadł w ogródku, wącha kwiaty i zaczyna śmieszne psoty: zjada marchew, depcząc natkę, parska głośno na sąsiadkę, krąży w sieni pod okapem, nogą kreśli gwiezdną mapę, szuka smaku w stogu siana, wozi pranie na barana, czasem na kredensie siada, cukier w kostkach z szaf wyjada, liże szyby, straszy koty Ojej! Same z nim kłopoty! Więc gdy już nastała ciemność, cicho, jak malutka myszka, drżąc ze strachu przed nieznanym, do sypialni stwora przyszłam Słodko spał na lewym boku i był piękny jak obrazek, otulony w srebrne skrzydła stwór, okazał się Pegazem! Pegaz to jest koń skrzydlaty, który mieszka w gwiezdnej stajni. Więc ja psoty mu wybaczam, bo to koń jest nadzwyczajny! KOŃSKI TELEGRAM Przyjdź koniecznie dziś na łąkę. STOP Koński ogon miej i wstążkę. STOP Niech wiatr grzywę końską chwyta. STOP Cudzie Gniady, rusz z kopyta. STOP Włóż podkowy i przycwałuj. STOP W koniczynie mnie pocałuj. STOP Bo dla Ciebie dziś na łące STOP Polne kopnie dadzą koncert. STOP Twój Siwek

Kapele 4. Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23)

Kapele 4. Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23) Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23) Kapele 4 Arka Noego...4 Nigdy nie zostawisz mnie...4 Przebaczone winy darowane długi...4 Sieje je...4 Święty święty uśmiechnięty...4

Bardziej szczegółowo

O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski

O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski I Włochy to piękny i malowniczy kraj na południu Europy. Każdy, kto spojrzy na mapę, znajdzie je od razu. Mają kształt ogromnego buta. Na cholewie, a także na

Bardziej szczegółowo

NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. DORA (1919-1941) 3. ZOCHA (1919 1989) 4. JAKUB KAC (1919-1941)

NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. DORA (1919-1941) 3. ZOCHA (1919 1989) 4. JAKUB KAC (1919-1941) T A D E U S Z S Ł O B O D Z I A N E K NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. (1919-1941) 3. (1919 1989) 4. (1919-1941) 5. (1919-1975) 6. ABRAM (1920-2005)

Bardziej szczegółowo

6.2. Lista haseł do słownika minimum dla dzieci w wieku 3 6 lat Początkowy etap nauczania języka polskiego

6.2. Lista haseł do słownika minimum dla dzieci w wieku 3 6 lat Początkowy etap nauczania języka polskiego 8 6.2. Lista haseł do słownika minimum dla dzieci w wieku 3 6 lat Początkowy etap nauczania języka polskiego Słownictwo dla dzieci w wieku przedszkolnym Opracowano na podstawie: H. Zgółkowa, K. Bułczyńska,

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. GABRIELA ZAPOLSKA MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ [TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA] OSOBY: PANI PAN DULSKI DULSKI, DULSKIE

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. Zbigniew Uniłowski

Bardziej szczegółowo

Władysław Zambrzycki. BAJKA O FIRCYKU w trzech odsłonach. Warszawa 1955

Władysław Zambrzycki. BAJKA O FIRCYKU w trzech odsłonach. Warszawa 1955 Władysław Zambrzycki BAJKA O U w trzech odsłonach Warszawa 1955 1 Copyright by Maria Pajzderska and Henryk Babiński 2 Jest to żart literacki bez żadnych założeń filozoficznych, napisany pod urokiem Fircyka

Bardziej szczegółowo

Mark Haddon. DziwNy przypadek psa

Mark Haddon. DziwNy przypadek psa Mark Haddon DziwNy przypadek psa NoCną porą Świat Książki Mark Haddon DziwNy przypadek psa nocną porą Z angielskiego przełożyła Małgorzata Grabowska Tytuł oryginału THE CURIOUS INCIDENT OF THE DOG IN

Bardziej szczegółowo

Spiewnik... oryginalny bardzo

Spiewnik... oryginalny bardzo Spis treści 0.1 Riders on the storm.................. 2 0.2 Co za czasy....................... 2 0.3 Juz nie zapomnisz mnie................ 3 Spiewnik... oryginalny bardzo Jakub Trznadel trznadelj@o2.pl

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH Z CHOMIKA VALINOR ADAM BAHDAJ PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 ROZDZIAŁ PIERWSZY... 3 ROZDZIAŁ DRUGI... 15 ROZDZIAŁ TRZECI... 27 ROZDZIAŁ CZWARTY... 39 ROZDZIAŁ PIĄTY... 53 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem

Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem Narodowy Instytut Audiowizualny Istnieje w świecie jedyna droga, którą nie może iść nikt poza tobą. Fryderyk Nietzsche Prolog Wiosna 2013 Ogień ogarniał

Bardziej szczegółowo

ŻONY ZE STEPFORD IRA LEVIN. Przełożyła Anna G. Celińska

ŻONY ZE STEPFORD IRA LEVIN. Przełożyła Anna G. Celińska IRA LEVIN ŻONY ZE STEPFORD Przełożyła Anna G. Celińska Dziś walka przybiera inny kształt; zamiast chcieć zamknąć mężczyznę za kratkami, kobieta usiłuje od niego uciekać, nie próbuje go już wciągać w strefę

Bardziej szczegółowo

SZMIRA Przełożył Tomasz Mirkowicz NOIR SUR BLANC

SZMIRA Przełożył Tomasz Mirkowicz NOIR SUR BLANC CHARLES BUKOWSKI Tytuł oryginału: Pulp SZMIRA Przełożył Tomasz Mirkowicz NOIR SUR BLANC First published by Black Sparrow Press, 1994 Copyright 1994 by Linda Lee Bukowski For the Polish edition copyright

Bardziej szczegółowo

Fanklub rodziny poszepszyńskich. im. Kaprala jedziniaka DZIEŁA ZEBRANE TOM I OCZYW IŹDZIE

Fanklub rodziny poszepszyńskich. im. Kaprala jedziniaka DZIEŁA ZEBRANE TOM I OCZYW IŹDZIE Fanklub rodziny poszepszyńskich im. Kaprala jedziniaka DZIEŁA ZEBRANE TOM I OCZYW IŹDZIE Fanklub Rodziny Poszepszyńskich im. Kaprala Jedziniaka DZIEŁA ZEBRANE TOM I Z niemazurskiego na nasze przełożyła

Bardziej szczegółowo

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 25.02 1.04.2012. RAFAŁ MILACH 7 pokoi. Jak umrzeć, to tylko razem.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 25.02 1.04.2012. RAFAŁ MILACH 7 pokoi. Jak umrzeć, to tylko razem. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 25.02 1.04.2012 RAFAŁ MILACH 7 pokoi Jak umrzeć, to tylko razem. Rozmowa Joanny Kinowskiej z Rafałem Milachem 7 pokoi to wystawa i książka o zwykłych Rosjanach. Poprzez

Bardziej szczegółowo

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02-103 Warszawa

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02-103 Warszawa Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera ul. Archiwalna 9 m 45, 02-103 Warszawa Okładka: Agnieszka Walczak agnieszka.walczak89@gmail.com Redakcja i korekta: Aneta Gonera wydawnictwo@goneta.net

Bardziej szczegółowo

Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ

Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ OSOBY: - główna bohaterka, siedemnastoletnia uczennica liceum ogólnokształcącego. Pochodzi z tak zwanego dobrego domu. Jej rodzice rozwodzą się. Nie potrafi odnaleźć się w

Bardziej szczegółowo

ŚPIEWNIK POLSKI. Polish Songbook. UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute

ŚPIEWNIK POLSKI. Polish Songbook. UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute ŚPIEWNIK POLSKI Polish Songbook UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute Introduction This songbook has been compiled for use in the University of Pittsburgh's

Bardziej szczegółowo

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa Korekta: Izabela Gołębiewska izabela_golebiewska@o2.pl Okładka: Krystyna Grzegocka kryselhilda@o2.pl Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Bolesław Prus - Lalka

Bolesław Prus - Lalka Jak wygląda firma J. Mincel i S. Wokulski przez szkło butelek? Bolesław Prus - Lalka W początkach roku 1878, kiedy świat polityczny zajmował się pokojem san-stefańskim, wyborem nowego papieża albo szansami

Bardziej szczegółowo

Dlaczego właśnie Z jarmarku? Rodzaj wstępu. Dlaczego autor wziął się do pisania autobiografii?

Dlaczego właśnie Z jarmarku? Rodzaj wstępu. Dlaczego autor wziął się do pisania autobiografii? Ta lektura, podobnie jak tysiące innych, jest dostępna on-line na stronie wolnelektury.pl. Utwór opracowany został w ramach projektu Wolne Lektury przez fundację Nowoczesna Polska. SZOLEM-ALEJCHEM Z jarmarku

Bardziej szczegółowo

Calineczka - Hans Christian Andersen Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je

Calineczka - Hans Christian Andersen Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je Calineczka - Hans Christian Andersen Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć. Poszła więc do starej czarownicy i powiedziała

Bardziej szczegółowo

Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke. Czasami wołam w niebo

Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke. Czasami wołam w niebo Tamara Zwierzyńska-Matzke Sven Matzke Czasami wołam w niebo Wstęp Tamarę Zwierzyńską spotkałem w październiku 1992 roku w Lilie, gdzie studiowaliśmy oboje przez dwa semestry. Mieszkaliśmy w tym samym akademiku.

Bardziej szczegółowo

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI Tom I trylogii Dary Anioła 1 PANDEMONIUM - Chyba jaja sobie ze mnie robisz - rzucił bramkarz, zaplatając ręce na potężnej piersi. Spojrzał z góry na chłopca w czerwonej

Bardziej szczegółowo

Palindromy - szarady Józefa Godzica

Palindromy - szarady Józefa Godzica Palindromy - szarady Józefa Godzica 1. Dobry biegacz, trochę błazen ( z Gienka taki typ podobno), Wszyscy w trampkach biegli razem, lecz on boso i osobno. 2. Z nad nizin mgła się rozmywa i zaraz słońce

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie 1 Rozdział 1 Pan Czesio z pewnością nie miał zbyt inteligentnej miny. Jego wyłupiaste oczy spoglądały ze strachem w kierunku butelek z wódką, a zęby szczękały za zaciśniętymi

Bardziej szczegółowo

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI Tom I trylogii Dary Anioła PODZIĘKOWANIA Chciałabym podziękować mojej grupie pisarskiej, Massachusetts All - Stars: Ellen Kushner, Delii Sherman, Kelly Link, Gavinowi Grantowi,

Bardziej szczegółowo

DZISIAJ TU, JUTRO TAM

DZISIAJ TU, JUTRO TAM 1 S t r o n a 1. AKT SKURUCHY 1.Panie, przebacz Nam! Ojcze, zapomnij Nam! Zapomnij nam nasze winy, Przywołaj kiedy błądzimy, Ojcze zapomnij nam. 2.Panie przyjmij nas! Ojcze przygarnij nas! I w swej Ojcowskiej

Bardziej szczegółowo

PIOTR DURAK OSTATNI ROK

PIOTR DURAK OSTATNI ROK PIOTR DURAK OSTATNI ROK Mielec 2009 PIOTR DURAK OSTATNI ROK Mielec 2009 Copyright by Piotr Durak 2005, 2009 II wydanie polskie Zdjęcia: Izabela Surmacz, Piotr Durak Korekta: Agnieszka Tomczyk, Piotr Durak

Bardziej szczegółowo

CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ

CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ Konstantin ŚCIESZYK CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Konstantin ŚCIESZYK (ur. 1979, Soligorsk)

Bardziej szczegółowo