SPONSORING SPORTOWY. Sponsoring sportowy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SPONSORING SPORTOWY. Sponsoring sportowy"

Transkrypt

1

2 SPONSORING SPORTOWY Sponsoring sportowy Marketing sportowy to skuteczne i dynamicznie rozwijające się narzędzie marketingowe. Najnowsze badania prowadzone wśród wielu firm sponsorujących sport pokazują, że sport w naszym kraju to idealne medium reklamowe. Jego przekaz dociera do setek kibiców. Łamiemy również stereotypowe podejście do sponsoringu, który przez wielu jest wciąż uważany jedynie za działalność charytatywną. NIE! Sponsoring sportowy to nie mecenat. To narzędzie marketingowe, które ma przynieść korzyści obu stronom. Rodzaje sponsoringu PIENIĘŻNY RZECZOWY USŁUGOWE Korzyści biznesowe płynące ze sponsoringu Korzyści ze współpracy potencjalny partner będzie czerpał z działań promocyjnych i komunikacyjnych w obszarze marketingu i promocji. Z reguły podstawową korzyścią płynącą ze współpracy w obszarze marketingu sportowego jest podnoszenie świadomości swojej marki poprzez ekspozycję nazwy i logo. Wartością kolejną jest transfuzja cech wizerunkowych klubu i sportowców do marki Partnera. Korzyści płynące z działań marketingowych Z jednej strony będą to standardowe korzyści związane z ekspozycją nazwy i logo marki partnera w mediach, na boiskach sportowych, na strojach oraz w środowisku społeczności lokalnej.

3 Cele sponsoringu Działanie kilku firm, które sponsorując wydarzenie sportowe wspólnie prowadzą działanie promocyjne realizując własne cele marketingowe Zwiększone morale pracowników Cross promotion (CSR) CELE REKLAMA WIZERUNEK ROZGŁOŚNIA Budowanie relacji z klientem Platforma biznesowa Wzrost świadomości/ rozpoznawalność/ znajomość marki, a także postawy do marki SPRZEDAŻ

4 Dlaczego Kobiety? Wszędzie na świecie sport w wykonaniu kobiet jest bardzo przyjemnym uzupełnieniem sportu prezentowanego przez płeć brzydszą. Kobiety wykazują o wiele większą determinację w dążeniu do celu, a ich zmagania sportowe przyciągają rzesze sympatyków na całym świecie. W Kanadzie, dla przeciętnego człowieka, popularniejszą dyscypliną jest kobiece wydanie hokeja, ponieważ gra jest prowadzona w trochę wolniejszym, dzięki temu bardziej zrozumiałym tempie. Na trybunach podczas widowisk prezentowanych przez kobiety, atmosfera jest zupełnie inna niż w świątyniach męskiego sportu. Można zauważyć liczne rodziny. Wyraźne zainteresowanie kibicowaniem płci pięknej ma też inne znaczenie, gdyż po prostu przyciąga mężczyzn. Piłka nożna kobiet w Polsce Początki kobiecej piłki w Polsce do początek lat 70-tych, wtedy to rozpoczęto kobiece rozgrywki piłkarskie. Początkowo tylko 8 drużyn z całej Polski rywalizowała o tytuł Mistrza Polski. Dziś drużyn walczących o najwyższe trofea kobiecej polskiej piłki jest już około 100, które udział biorą w 4 klasy rozgrywkowe: Ekstraliga, I, II i III Liga. Z roku na rok zainteresowanie tą dyscypliną w naszym kraju rośnie. Współpraca z Kobiecym Klubem Sportowym Czy to się opłaca? Potencjalny sponsor, zadając sobie pytanie czy warto inwestować w sport, myśli: Jakie korzyści z tej inwestycji będzie czerpała moja firma?. W czasach kapitalizmu, każdy gorsz musi na siebie pracować. Potem przychodzi jednak moment, w którym firma potrzebuje dodatkowego bodźca, który pomoże się rozwinąć. Tym bodźcem jest reklama, która w mediach ma swoje stałe miejsce w standardzie marketingowym. Teraz jednak, we współczesnym świecie, najistotniejsza jest reklama pośrednia, czyli jednym słowem: Najlepiej jak o Nas mówią ludzie w swoich prywatnych rozmowach, jak się identyfikują z firmą, jak widzą zaangażowanie firmy. Jedna pozytywna opinia powiedziana znajomym na spotkaniu jest ważniejsza niż tysiące ulotek rozdanych na ulicach! Klub Checz Gdynia jest gwarancją tego, że nazwa firmy, która nas wspomoże będzie na ustach wszystkich! Duże zainteresowanie naszym klubem jak i obiektem sportowym w centrum miasta przejawiają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, a to jest praktycznie nieosiągalny rynek! Myślę, że atmosfera, jaka została wytworzona wokół naszego klubu jest dobrym prognostykiem na lepsze jutro, a to jutro może być szansą sponsora na zdecydowaną poprawę wizerunku.

5 KLUB TKKF CHECZ GDYNIA 1) Sport Klub Checz Gdynia to jeden z najbardziej utytułowanych kobiecych klubów piłkarskich w Polsce. Jest on najstarszym klubem piłkarskim w Polsce i za razem głównym promotorem tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Do największych osiągnieć klubu należą: tytuł 4-krotnego Mistrza Polski Seniorek, srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski na hali i na boisku, medale Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych (3- złota, 4-srebra, 2- brązy) oraz srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek Starszych. Klub wychował ponad 100 reprezentantek Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, trenerzy klubu Checz Gdynia prowadzili Reprezentację Polski oraz Okręgowe Kadry Wojewódzkie. Przedstawiciele klubu zasiadają w Komisjach Piłkarstwa Kobiecego przy Polskim Związku Piłki Nożnej oraz Pomorskim OZP. Klub dziś Checz Gdynia jako klub z bogatą historią i ogromnym potencjałem sportowo-organizacyjno-infrastrukturalnym, jest podmiotem świadomym swojej wartości oraz możliwości, jakie płyną z nowoczesnej biznesowej współpracy z podmiotami gospodarczymi. Obecnie piłkarki I zespołu rywalizują w rozgrywkach II Ligi Kobiet, gdzie są v-ce liderem z ogromnymi szansami na awans do I Ligi. W rozgrywkach III Ligi kobiet udział biorą młodsze zawodniczki, jak zespół rezerw klubu. Klub prowadzi także zajęcia piłkarskie dla młodych piłkarek na terenie trójmiasta i okolic. Klub jutro W ciągu 3 lat klub chce, aby zawodniczki I zespołu gra w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiet (Ekstraliga). Chcemy rozwinąć projekt Akademii Piłkarskiej Checz, której główny celem jest utworzenie 25 szkółek piłkarskich dla młodych adeptek piłki nożnej. W ciągu najbliższych lat zostanie utworzona sportowa klasa piłkarska dla dziewcząt w liceum pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Klub chce się dalej rozwijać nie tylko sportowo, ale też chce rozwijać zarządzanie klubu oraz marketing. Chcemy stać się potęgą sportową i organizacyjną w polskiej kobiecej piłce. Naszym głównym planem jest pozyskanie kilkunastu firm, które na dłuższy okres czas zwiążą się z naszym klubem i pomogą mu osiągnąć zamierzone cele.

6 2) Obiekt Sportowy Checz Duża liczba klubów w Polsce boryka się z brakiem własnej bazy treningowej, korzystając z tego co udostępni im miasto. A jak wiemy zapewnienie bazy sprzyja idealnemu rozwojowi każdego zawodnika. Jako jeden z nielicznych klubów w naszym kraju mamy to szczęście, że posiadamy własną bazę treningowo rekreacyjną. W skład bazy wchodzą: boiska do gry: 2 ze sztuczną nawierzchnią, posiadające atest PZH oraz Certyfikat UEFA o wymiarach treningowych, oraz jedno pełnowymiarowe boisko trawiaste. Także do dyspozycji swojej i klientów oddajemy korty tenisowe, studio odnowy biologicznej, hotel, fitness oraz klubokawiarnię. Nasz obiekt znajduje się w Gdyni-Grabówku przy ul. Zamenhofa 17. Dogodna lokalizacja umożliwia dojazd praktycznie każdym środkiem lokomocji - autobusami i trolejbusami ZKM, Szybką Koleją Miejską oraz samochodem. Obiekt położony jest bowiem 50 metrów od ulicy Morskiej oraz 150 metrów od Estakady Kwiatkowskiego. W pobliżu znajdują się również przystanki ZKM oraz przystanki SKM Gdynia-Grabówek i Gdynia Leszczynki. Do dyspozycji naszych klientów oddajemy: - Bazę noclegową na 30 osób, w pokojach 2, 3, 4 osobowych z węzłem sanitarnym - Boisko główne o wymiarach 100x60 metrów o nawierzchni naturalnej w bardzo dobrym stanie - 2 Boiska treningowe o wymiarach 50x30 metrów z oświetleniem o nawierzchni syntetycznej o najwyższym standardzie - Salę konferencyjno -szkoleniową na 20 osób z pełnym wyposażeniem multimedialnym - Zaplecze socjalne w postaci sześciu szatni z natryskami w głównym budynku - Do dyspozycji gości pozostaje klubokawiarnia, która zapewnia możliwość organizacji wszelkiego rodzaju imprez integracyjnych (grill, bankiet, ognisko). - Ponadto w budynku klubowym prowadzone są zajęcia fitness oraz ćwiczenia rehabilitacyjne dla kobiet. Profesjonalizm i miła atmosfera zapewnione. Działalność obiektu oraz wszystkich imprez obiektu patronują Rafał Murawski (reprezentant Polski w piłce nożnej), Grzegorz Niciński ( były piłkarz m.in. Arki Gdynia, Wisły Kraków, a obecnie trener Gryfa Wejherowo).

7 3) Public Relations W dzisiejszych czasach ( Świata Komputera ) Public Relations odgrywa ogromną wartość. Bazując na danych, dziennie człowiek przetwarza, aż do 34 gigabajtów danych i informacji, głównie z mediów, portali społecznościach, dlatego też klub nie istniejący w intrenecie, mediach i social mediach dla potencjalnych kibiców (klientów) NIE ISTNIEJĄ! Nasz klub ma najnowszy serwis internetowy, wśród kobiecych klubów piłkarskich. Doskonale rozwinięte portale społecznościowe, pozwalają na stały kontakt z naszymi fanami. Ponadto klub prowadzi własną telewizję klubową CHECZ TV. Raz w tygodniu do wszystkich chętnych fanów, partnerów rozsyłamy newslletera, w którym zawieramy informacje z życia klubu oraz reklamy naszych sponsorów oraz partnerów. Raz na kwartał publikujemy Magazyn Checz, w którym przedstawiamy informacje z ostatnich 3 miesięcy z życia klubu oraz najbliższych jego planów. Oczywiście znajduje się tam miejsce na reklamy naszych sponsorów i partnerów. Oprócz tego, że nasz klub publikuje magazyn na swojej stronie, robi też to największy portal kobiecej piłki Ponadto klub umieszcza na bieżąco informację o jego działalności na stornach Obiektu Sportowego, jak również na oficjalnego stronie największych na Wybrzeżu amatorskich rozgrywek dla mężczyzn Gdyńska Liga 6. Statystyki dzienne odwiedzin strony internetowej klubu:

8 4) Partnerzy Klub współpracuje z 10 firmami (organizacjami) na zasadach wzajemnej promocji, reklamy tzw. partnerstwo. Dzięki temu mamy możliwość udostępnienia miejsc reklamowych na terenie naszych partnerów firmą wspierającym nasz klub (miejsce na naszych banerach reklamowych, plakatach oraz ulotkach). Współpracujemy w większości z firmami zajmującymi się tak jak my sportem. Są to miejsca, w których zarówno dzieci jak i dorośli lubią aktywnie spędzać czas. Nasz partnerem są Centrum U7 (kręgielnia oraz bilard), 3TOWNPAINTBALL (paintaball), PIT-STOP (tor gokartowy, paintaball). Mając na uwadze społeczność lokalną, która powinna być mocno związana z naszym klubem, podjęliśmy współpracę z Klubem Osiedlowym Apteka oraz Fundacją Zmian Społecznych Kreatywni. Obie instytucje są odpowiedzialne za rewitalizacje dzielnicy Chylonia, największej w Gdyni. Współpraca klubu z wieloma firmami w Gdyni, prowadzi do tego że często jesteśmy organizatorem akcji promocyjnych, które mają na cele pobudzenie pozytywnego bodźca społeczności lokalnej względem klubu. M.in. organizujemy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (udział w niej biorą zawodnicy Arki Gdynia oraz Gdyńskiej Ligi 6), Dzień Dziecka (mecz charytatywny dla potrzebujących dzieci), treningi oraz turnieje pokazowe na plaży w okresie letnim, Mikołajki z piłkarkami Checzy. Partnerzy klubu:

9 5) Działalność charytatywna Klub oprócz działalność sportowej jest bardzo mocno zaangażowany w działalność charytatywną. Dzięki pomocy naszych piłkarek, kibiców, partnerów oraz sponsorów dosyć często angażujemy się w akcję charytatywne dla chorych dzieci. Klub także angażuję się w bardziej akcję społeczne, co roku piłkarki oraz przyjaciele klubu oddają krew oraz organizują zbiórkę potrzebnych artykułów szkolnych dla potrzebujących dzieci, jak również nie zapominamy o zwierzętach. W trakcie meczów ligowych u siebie w okresie jesiennym organizujemy zbiórkę artykułów, jedzenia dla zwierząt z gdyńskiego Ciapkowa, które pomogą przetrwać zimę. 6) Współpraca medialna Klub dużą wagę wiąże ze stałą współpracą z mediami. Dbamy o to, aby kilka razy w miesiące pomorskie media publikowały artykuły i relacje na temat życia organizacyjnego i sportowego klubu. Klub współpracuje z trójmiasto.pl; sportowekaszuby.pl, naszemiasto.pl; Twoja Gazeta, Gazeta Świętojańska, amatosport.pl; kobiecapilka.pl Współpraca medialna klubu:

10 Znajomość marki Checz Ponad 40-letnie budowanie świadomości marki Checz przynosi oczekiwania dopiero teraz. Bogata historia, nowoczesny obiekt oraz nastawienie na sukces są jednym z głównych czynników dużym zainteresowaniem życia klubu. Dzienna liczba osób odwiedzających nasz obiekt Ciągła rozbudowa i modernizacja obiektu sportowego Checz w Gdyni powoduje, że coraz większym zainteresowanie cieszą się zajęciach, mecze, turnieje piłkarskie oraz imprezy sportowo kulturalne organizowane przez nasz klub.

11 Oblicza sponsoringu Aby sponsoring przenosił efekty dla obdarowanego oraz sponsora, nie wystarczy przekazanie pieniędzy. Często wybór wydarzeń jest przypadkowy, a firmy nie mają jasno wytyczonych długofalowych strategii sponsorowania. Dodatkowo przy braku łatwo mierzalnych efektów istnieją wewnętrzne naciski na raczej stosowanie reklamy niż sponsoringu. O wsparciu decyduje gust decydenta lub z braku rozeznania wybierane są liczne podobne imprezy. Prezentacja firmy ginie wtedy w natłoku wielu sponsorów czy przez brak kojarzenia z wizerunkiem organizacji. Nasz klub dba o każdego sponsora jednakowo. Kilka razy do roku organizujemy spotkanie biznesowe, na których przedstawiamy obecny wizerunek klubu oraz sponsora względem naszych kibiców (potencjalnych klientów firmy sponsorującej). Przegotowaliśmy również Państwu powody na których warto wspierać nasz klub. 10 powodów, dlaczego warto sponsorować Checz: Znakomita baza sportowo rekreacyjna w centrum miasta Gdynia Możliwość nawiązywania współpracy z innymi sponsorami klubu Powiązanie z sukcesem zdrowie, sprawność (sport) Duża widoczność klubu w mediach Dobrze rozwinięty marketing klubu oraz Public Relations Aktywny dialog konsumenta z marką Odróżnienie produktu od produktu konkurencji, poprzez ekskluzywne dotarcie tam, gdzie nie dociera ze swoim przekazem konkurent

12 Emocje towarzyszące sportowi ułatwiają prezentację i uplasowanie produktu lub marki Powiązanie z konkretnym zespołem powoduje zwiększone zainteresowanie poprzez udział mediów Możliwość nowej reklamy, poprzez coraz bardziej popularną dyscyplinę sportową (piłka nożna kobiet) Wspaniała atmosfera, utytułowane i urodziwe zawodniczki, emocjonujące potyczki i dynamicznie rozwijająca się dyscyplina Zapraszamy do współpracy! Praca: Mateusz Bieszke Prezes Klubu Checz Gdynia Źródła: - artykuł o sponsoringu kobiecej piłki pan Grzegorz Kołodziejczyk - badania statystyczne na temat działalności klubu Checz Gdynia firma Lab

raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy

raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Najlepsze praktyki sponsoringu sportowego Korzyści wizerunkowe i komunikacyjne dla firm Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy Jakie zmiany czekają polski

Bardziej szczegółowo

Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego

Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego Analiza rynku sponsoringu sportowego w Polsce z uwzględnieniem działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa Grudzień 2012 r. Spis treści 1. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Nowe trendy w marketingu sportowym

Nowe trendy w marketingu sportowym ZESZYTY NAUKOWE POLITYKI EUROPEJSKIE, FINANSE I MARKETING Nr 3 (52) 2010 Bolesław Iwan Nowe trendy w marketingu sportowym New trends in sport marketing Sponsoring jest jednym z najszybciej rozwijających

Bardziej szczegółowo

Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA

Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA 1. WSTĘP Pytanie jaka może być rola sportu w kształtowaniu wizerunku przedsiębiorstwa jeszcze kilka lat temu w Polsce wywołałoby na

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W POWIECIE WAŁECKIM

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W POWIECIE WAŁECKIM STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W POWIECIE WAŁECKIM Spis treści: I. Wstęp II. Rola i zadanie samorządu w rozwoju sportu III. Uwarunkowania sportu w Powiecie Wałeckim 1.) Sport szkolny w gimnazjach oraz szkołach

Bardziej szczegółowo

SponSoring i marketing Sportowy

SponSoring i marketing Sportowy Media & Marketing Polska DODATEK BIURA REKLAMY >>ostatni gwizdek na euro 2012 >>gadżety reklamowe dla kibiców >>Sponsoring w branży energetycznej >>miejski marketing sportowy >>najciekawsze wydarzenia

Bardziej szczegółowo

Oferta sponsorska drużyny MUKS Widzew Łódź

Oferta sponsorska drużyny MUKS Widzew Łódź Szanowni Państwo, Zachęcamy Państwa do współpracy z naszym klubem, który w nadchodzącym sezonie występować będzie na boiskach koszykarskiej Ekstraklasy. Sekcja koszykówki Widzewa Łódź powstała 45 lat temu.

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W GMINIE MIEJSKIEJ CZŁUCHÓW NA LATA 2014 2020

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W GMINIE MIEJSKIEJ CZŁUCHÓW NA LATA 2014 2020 STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W GMINIE MIEJSKIEJ CZŁUCHÓW NA LATA 2014 2020 I. Wprowadzenie. We współczesnym świecie na określenie aktywności fizycznej jednostek i grup oraz jej organizowanie w różnych formach

Bardziej szczegółowo

Odpowiedzialne społecznie instytucje finansowe

Odpowiedzialne społecznie instytucje finansowe 32 Społeczna odpowiedzialność a zyski przedsiębiorstwa Nie tylko nowoczesne technologie, lecz także innowacyjne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu mogą przynieść przedsiębiorcom wymierne

Bardziej szczegółowo

4marca w pociągu z Zakopanego w przedziale

4marca w pociągu z Zakopanego w przedziale AKADEMICKI PRZEGLĄD SPORTOWY Na okładce: Anna Berezik, ATH Bielsko-Biała, złoty medal w slalomie AMP Foto Michał Szypliński skifoto.pl Pismo Zarządu Głównego AZS Redaktor naczelny: Bartłomiej Korpak Adres

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH

ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH MŁODZI O SPORCIE 2014 ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH POD REDAKCJĄ NAUKOWĄ KAROLINY NESSEL EWY WSZENDYBYŁ-SKULSKIEJ KATEDRA ZARZĄDZANIA W TURYSTYCE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO Recenzenci: prof.

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W EŁKU NA LATA 2013 2016

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W EŁKU NA LATA 2013 2016 Załącznik do Uchwały Nr. Rady Miasta Ełku z dnia. STRATEGIA ROZWOJU SPORTU W EŁKU NA LATA 2013 2016 Strona 1 Spis treści I. Wstęp II. Rola i zadania samorządu w rozwoju sportu III. Analiza demograficzna

Bardziej szczegółowo

MÓWIĆ. jednym głosem. Zaskakująco zgodni. Dossier Adama Szejnfelda. Relacja z debaty Grobelny - Dutkiewicz

MÓWIĆ. jednym głosem. Zaskakująco zgodni. Dossier Adama Szejnfelda. Relacja z debaty Grobelny - Dutkiewicz Numer 1 2009 Magazyn bezpłatny Dystrybuowany bezpośrednio do wielkopolskich przedsiębiorców Zaskakująco zgodni Relacja z debaty Grobelny - Dutkiewicz Dossier Adama Szejnfelda MÓWIĆ jednym głosem Rozmowa

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

numer 4, wrzesień 2010 Raport: leasing międzynarodowy Nauka poprzez zabawę Płać, kiedy zarobisz Festiwal O Holender Brawura kontra kampanie społeczne

numer 4, wrzesień 2010 Raport: leasing międzynarodowy Nauka poprzez zabawę Płać, kiedy zarobisz Festiwal O Holender Brawura kontra kampanie społeczne numer 4, wrzesień 2010 Raport: leasing międzynarodowy Nauka poprzez zabawę Płać, kiedy zarobisz Festiwal O Holender Brawura kontra kampanie społeczne Konkurs Akcja społeczna Athlon Car Lease Bezpieczna

Bardziej szczegółowo

GŁOS BIZNESU GB. JUBILEUSZ DEKOROWANIA Roland Auer, Schattdecor

GŁOS BIZNESU GB. JUBILEUSZ DEKOROWANIA Roland Auer, Schattdecor GŁOS BIZNESU GB MAGAZYN GOSPODARCZY #4 (24) 2013 GŁOS BIZNESU DYSTRYBUOWANY BEZPOŚREDNIO DO WIELKOPOLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW JUBILEUSZ DEKOROWANIA Roland Auer, Schattdecor Kluczowym hasłem, które wyznacza

Bardziej szczegółowo

TOMASZ MARSZAŁŁ OPAKOWANIA PROMOCJA. druk niskonakładowy W GRONIE TOP 50 MARKETINGOWCÓW EUROPY. szklane MARKETING eventowy i targowy

TOMASZ MARSZAŁŁ OPAKOWANIA PROMOCJA. druk niskonakładowy W GRONIE TOP 50 MARKETINGOWCÓW EUROPY. szklane MARKETING eventowy i targowy wszystko o skutecznej reklamie www.oohmagazine.pl kwiecień - czerwiec 2014 cena: 15 PLN OPAKOWANIA szklane MARKETING eventowy i targowy PROMOCJA tekstylia reklamowe kalendarze POS innowacje i wyspy druk

Bardziej szczegółowo

Karta kredytowa Master Card

Karta kredytowa Master Card Rekord! Dynamika wzrostu wyniosła ponad 280% str. 1 Bank odpowiedzialny społecznie, Z cyklu z wizytą u BS w Tczewie str. 5-7 Europejski Certyfikat Bankowca str 27 INFORMATOR SGB Poznań, marzec-kwiecień

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA WSTĘP Projekt będzie wdrażany przez trzy sezony tj.2009/10, 2010/11, 2011/12. Mimo

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA DARIUSZ BROSZ KREOWANIE WIZERUNKU FIRMY NA PRZYKŁADZIE LOKALU EXTRA PEWEX Praca teoretyczna zrealizowana pod

Bardziej szczegółowo

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

OFERTA SPONSORSKA SZKOŁY FUTBOLU STANIĄTKI

OFERTA SPONSORSKA SZKOŁY FUTBOLU STANIĄTKI OFERTA SPONSORSKA SZKOŁY FUTBOLU STANIĄTKI Szanowni Państwo, Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z propozycją współpracy z Szkołą Futbolu Staniątki największą szkółką piłkarską na terenie powiatu wielickiego,

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR spis treści Wstęp List Prezesa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Bardziej szczegółowo

The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland

The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland MPRA Munich Personal RePEc Archive The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland Ewa Olik Politechnika Gdańska 2011 Online at http://mpra.ub.uni-muenchen.de/58009/

Bardziej szczegółowo

Marketing w sporcie na przykładzie polskiej piłki siatkowej mężczyzn Marketing in sport on the example of the Polish volleyball team

Marketing w sporcie na przykładzie polskiej piłki siatkowej mężczyzn Marketing in sport on the example of the Polish volleyball team Matuszak Emilia, Muszkieta Radosław, Napierała Marek, Cieślicka Mirosława, Zukow Walery, Karaskova Vlastimila, Iermakov Sergii, Bartik Pavol, Ziółkowski Andrzej. Marketing w sporcie na przykładzie polskiej

Bardziej szczegółowo

eventy imprezy dla firm

eventy imprezy dla firm eventy imprezy RAPORT IPO Szanowni Państwo Branża eventów i konferencji wkroczyła w okres dynamicznego rozwoju. Działania nastawione na zewnątrz firmy lub do jej wewnątrz, czynią z niej ważne narzędzie

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Uchwały Rady Miasta Krakowa nr... KRAKÓW, 2012 r.

Załącznik do Uchwały Rady Miasta Krakowa nr... KRAKÓW, 2012 r. Załącznik do Uchwały Rady Miasta Krakowa nr... PROGRAM ROZWOJU SPORTU W KRAKOWIE NA LATA 2013-2015 PROJEKT KRAKÓW, 2012 r. I. WSTĘP Kraków ma bogatą sportową historię. Rok 1885 jest szczególną datą w dziejach

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA WSTĘP PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA Projekt będzie wdrażany przez trzy sezony tj.2013/14, 2014/15, 2015/16. Mimo,

Bardziej szczegółowo

Sytuacja banków spółdzielczych po zakończeniu pierwszego kwartału 2014 roku. Magazyn Grupy BPS. str. 6 Warto sponsorować lokalny sport

Sytuacja banków spółdzielczych po zakończeniu pierwszego kwartału 2014 roku. Magazyn Grupy BPS. str. 6 Warto sponsorować lokalny sport e25 wdrażamy nowy system bankowości elektronicznej str. 9 Sytuacja banków spółdzielczych po zakończeniu pierwszego kwartału 2014 roku str. 14 Sukces z bankiem spółdzielczym Bez dobrego kasjera nie ma kasy

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Twój Bank Magazyn Banku Spółdzielczego w Toruniu. Czy po gorączce zakupów zawsze przychodzi ból głowy? Połączyła nas idea spółdzielczości

Spis treści. Twój Bank Magazyn Banku Spółdzielczego w Toruniu. Czy po gorączce zakupów zawsze przychodzi ból głowy? Połączyła nas idea spółdzielczości Drogi Czytelniku, gdy oddawaliśmy do Twoich rąk poprzedni numer Magazynu, zapowiadaliśmy uruchamianie całodobowych stref samoobsługowych dla naszych klientów w kolejnych placówkach. Z przyjemnością chcemy

Bardziej szczegółowo