Z czym to się je? O co w tym chodzi?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Z czym to się je? O co w tym chodzi?"

Transkrypt

1 Z czym to się je? O co w tym chodzi?

2 Czym jest e-marketing? E-marketing to narzędzie promocji i jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi marketingu. Głównym medium e- marketingu jest Internet oraz strony www. Przykładami e-marketingu mogą być banery internetowe, filmy reklamowe, mailing, zdjęcia, pozycjonowanie strony www, reklamy w serwisach społecznościowych czy interakcja z klientami w sieci. Głównym jego celem jest kreowanie wizerunku marki oraz pozyskiwanie nowych klientów. Największą zaletą e-marketingu jest szybkość działania oraz zasięg reklamy, który jest nie ograniczony pod względem geograficznym ani czasowym.

3 Drzewo e-marketingu

4 Wybrane rodzaje e-marketingu Strona www Dobrze przygotowana i czytelna strona domowa firmy to podstawa e-marketingu. By strona wyświetlana była w pierwszej kolejności w popularnych wyszukiwarkach internetowych należy ją dobrze wypozycjonować. Oznacza to, że strona powinna mieć jasno określoną wizytówkę, słowa kluczowe i charakter ściśle związany z daną działalnością. Dodatkowo jeśli adres będzie pojawiał się na innych portalach i klienci będą polecać sobie tę witrynę wpłynie to również na poprawę wyniku w wyszukiwarkach. W podniesieniu pozycji pomagają również serwisy społecznościowe, na których klienci bliżej poznają promowaną markę.

5 Przykład dobrej strony www To strona domowa Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski z którą współpracowaliśmy przez kilka lat. Strona została zmodernizowana według naszych sugestii: - jest czytelna, - posiada pokaz slajdów w górnej części strony, przybliżający lokalizację, - jest dostępna w trzech językach - posiada interaktywną mapę Szlaku Piastowskiego wystarczy najechać kursorem na interesującą nas miejscowość by rozwinął się jej opis i galeria. - jest zintegrowana z serwisami społecznościowymi a także posiada newsletter oraz wyszukiwarkę noclegów, atrakcji i restauracji.

6 Wybrane rodzaje e-marketingu Reklama graficzna Najbardziej popularna reklama w Internecie opierająca się na obrazach, plakatach i zdjęciach. Według badań to właśnie na obrazki oraz filmy użytkownicy zwracają największą uwagę. Mogą to być również banery reklamowe, buttony, które bardzo często spotykamy na różnych serwisach.

7 Wybrane rodzaje e-marketingu marketing Jest to druga po reklamie graficznej najbardziej efektywna forma e-marketingu. Polega na przesyłaniu drogą elektroniczną oferty biznesowej do klientów ze stworzonej bazy klientów. Formy i rodzaje mailingu, są różne, do najbardziej popularnych należą: - wiadomości w formie plików graficznych, obrazków - wiadomości w formie tekstu np. konkretna oferta adresowana do konsumentów - wiadomości w formie flash czyli krótkich animacji komputerowych - newsletter czyli wysyłanie przygotowanych biuletynów reklamowych i informacyjnych. Różni się ona od powyższych form tym iż do newslettera użytkownicy zapisują się sami dlatego iż chcą otrzymywać regularnie takie informacje.

8 Wybrane formy e-marketingu Media społecznościowe social media Jest to forma wykorzystywania internetowych serwisów, aplikacji i technologii mająca na celu interaktywny dialog z konsumentem. Dobra strona i pozycjonowanie to dopiero połowa sukcesu. By rzeczywiście pozycja w Internecie, a co za tym idzie w biznesie była, jak najlepsza należy także korzystać z popularnych serwisów społecznościowych i aplikacji. Social Media jest najszybciej rozwijającym się, a zarazem najbardziej efektywnym elementem e-marketingu. W obecnej chwili szacuje się, że na świecie są już miliardy użytkowników tego typu serwisów a coraz więcej firm w rocznych budżetach rezerwuje pieniądze właśnie na tę formę promocji.

9 Argumenty za inwestowaniem w Social Media

10 Najpopularniejsze serwisy społecznościowe Facebook Szacuje się że obecnie z Facebooka korzysta ponad 1 bilion ludzi na całym świecie, w Polsce jest to kilkanaście milionów i liczba ta wzrasta średnio o kilkanaście procent w skali roku. Początkowo serwis ten miał służyć kontaktom czysto towarzyskim, jednak wielka popularność sprawiła że serwis ten cały czas ewoluuje. Obecnie każda szanująca się polska czy zagraniczna firma posiada swój oficjalny fanpage w tym serwisie. Oferuje on wiele udogodnień dla firm pozwalających zaplanować szerokie kampanie promocyjne adresowane do użytkowników o zainteresowaniach zbliżonych do danej działalności.

11 Czym jest Fanpage? Fanpage to oficjalny profil firmy w serwisie społecznościowym zintegrowany z stroną www. Im więcej informacji o działalności a także im więcej informacji, zdjęć, filmów będzie publikowanych na profilu tym większy zasięg naszych działań. Czym powinien charakteryzować się dobry fanpage? - przede wszystkim musi być regularnie prowadzony i uzupełniany o informacje - badania pokazują że użytkownicy serwisów społecznościowych najwięcej czasu spędzają na oglądaniu zdjęć i filmów - administrator powinien wchodzić w interakcję z konsumentami nie ma przecież nic przyjemniejszego niż dopieszczony klient - fanpage powinien wymieniać się informacjami i linkami z podobnymi profilami (działania crossowe) - im więcej informacji będziemy zamieszczać dziennie, tygodniowo, miesięcznie tym więcej osób pozna firmę i jej produkty a co za tym idzie wzrośnie zainteresowanie działalnością!

12 Przykład dobrego Fanpage a na Facebook u Dobry profil powinien cechować się atrakcyjnością i przejrzystością. Musi być prowadzony regularnie i zawierać informacje i artykuły związane z działalnością firmy. Przykłady profili, które zakładaliśmy i prowadziliśmy w ostatnim czasie.

13 Najpopularniejsze serwisy społecznościowe Instagram Jest to fotograficzny serwis społecznościowy na którym publikuje się zdjęcia zrobione telefonem przy pomocy specjalnej aplikacji o tej samej nazwie. Szacuje się, że obecnie z aplikacji tej korzysta około 100 mln ludzi na całym świecie. Jest to świetne medium dla branży turystycznej, hotelarskiej lecz dzięki kreatywnej wizji z powodzeniem reklamować na tym profilu może się praktycznie każdy rodzaj działalności. Z łatwością profil na Instagramie można połączyć ze stroną czy innymi serwisami spłecznościowymi.

14 Przykład dobrego Fanpage a na Instagramie Profile na Instagramie w prosty i szybki sposób można zintegrować z innymi fanpage ami w serwisach społecznościowych. Dzięki czemu zdjęcia jednym kliknięciem możemy udostępniać w wielu miejscach. Im więcej dodajemy zdjęć, tym więcej ludzi śledzi dany profil. Jest to świetne miejsce do prezentacji różnych destynacji, regionów, miast ale także konkretnych produktów. Coraz więcej polskich firm docenia potencjał drzemiący w Instagramie. Prezentowany profil został założony i prowadzony przez nas w celu promocji trasy turystycznej Szlak Piastowski.

15 Twitter Najpopularniejsze serwisy społecznościowe To darmowy serwis społecznościowy polegający na wymianie krótkich (do 140 znaków) wiadomości tekstowych tzw. tweetów, pomiędzy użytkownikami. Wiadomości są podpisywane tzw. hashtagiem (#) dzięki czemu wszystkie treści oznaczone tym sformułowaniem kategoryzowane są w jedną grupę. Jest to serwis z którego najczęściej korzystają politycy, dziennikarze, ludzie biznesu, firmy i korporacje na Twitterze można również do tekstu dodawać pojedyncze zdjęcia. Szacuje się, że obecnie aktywnych użytkowników Twittera na świecie jest około pół miliarda ludzi oraz ponad 2 mln ludzi w Polsce.

16 Co to jest hashtag? To specjalna forma oznaczania wypowiedzi, zdjęć i zamieszczonych treści poprzedzonych znakiem hash # np. #zdrowie. Oznaczenia takie pomagają w kategoryzacji treści w Internecie a także świetnie sprawdzają się w interakcji z klientami. Dzięki temu w serwisach społecznościowych w prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie odnaleźć wszystkie treści oznaczone tagiem np. #zdrowie. Coraz częściej narzędzie to wykorzystuje się w kampaniach promocyjnych czy społecznych anagażując ludzi do tworzenia swoich treści z danym hashtagiem.

17 Pinterest Najpopularniejsze serwisy społecznościowe Kolejny darmowy serwis społecznościowy. Dzięki niemu można przypinać (z ang. Pin) ciekawe strony, artykuły do naszej wirtualnej tablicy. Można stworzyć kategorie związane z zainteresowaniami, branżą i grupować dostępne w Internecie witryny. Inni użytkownicy mogą je komentować a także się nimi dzielić. Jest to świetne narzędzie do marketingu i promocji działalności oraz realizacji. Szacuje się że obecnie z Pinterest a korzysta około 100 milionów użytkowników na świecie i około 1 miliona w Polsce.

18 Inne serwisy społecznościowe Oczywiście możliwości zaistnienia w różnych formach w Internecie jest dużo więcej. Przykładem może być serwis YouTube na którym można publikować filmy i udostępniać je na stronie www czy fanpage ach. Innym ciekawym narzędziem może być serwis Google+, który zastosowaniem jest bardzo podobny do Facebook a a ilość jego użytkowników stale rośnie. Efektywny marketing Internetowy musi być wielopłaszczyznowy, odpowiedni wybór narzędzi i strategii kampanii bez wątpienia spowoduje wzrost świadomości klientów o naszym działaniu czy produktach.

19 Korzyści płynące z e-marketingu Wszystko zależy od tego jakie są założenia i co chcemy osiągnąć po przez dane działanie. Każda z form e-marketingu nastawiona jest na innych odbiorców a każde narzędzie służy do czego innego. Tylko dobrze przygotowana kampania wielopłaszczyznowa przyniesie oczekiwane rezultaty!

20 Zaufaj specjalistom! Niewiele osób prowadzących własną działalność ma czas by zajmować się serwisami społecznościowymi, pisaniem tekstów prasowych, robieniem i dodawaniem zdjęć. Dlatego proponujemy Państwu usługi firmy Creative Brand, która zajmie się tym za Was. Do każdego podchodzimy indywidualnie, poznajemy charakter firmy i dopiero po rozpoznaniu przygotowujemy odpowiednią formę kampanii oraz działań.

21 Kompleksowa obsługa Oferujemy Państwu kompleksową obsługę w dziedzinie marketingu oraz pomoc w kreowaniu marki. Nasza kreatywność oraz doświadczenie sprawią że o Państwa firmie w szybkim tempie dowie się wiele osób! Nie zamykamy się do samego Internetu świadczymy usługi promocyjne, szkoleniowe i Public Relations dla firm, instytucji czy regionów turystycznych! Zapraszamy do kontaktu! Creative Brand Mateusz Wrzesiński Tel: Znajdziesz nas również na: