Promocja firmy w sieci

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Promocja firmy w sieci"

Transkrypt

1 rozdzial 05:Layout :42 Page 35 Rozdział 5. Promocja firmy w sieci

2 rozdzial 05:Layout :42 Page Twoja firma w internecie Klientów do firmy i na stronę internetową trzeba jakoś ściągnąć. Poniżej kilka przykładów, z jakich narzędzi i usług można skorzystać do reklamy w sieci. W większości to metody bezpłatne, choć nieco czasochłonne. Reklama w wyszukiwarce Poza pozycjonowaniem (patrz rozdział 4.) możesz też zapłacić Google owi, by zaistnieć w wyszukiwarce. Służą to tego tzw. linki sponsorowane to reklamy wyświetlające się obok wyników wyszukiwania, czasem też nad nimi. Płacisz wtedy, gdy ktoś kliknie w twój link sponsorowany. Ile, to już zależy od stawki za konkretną frazę, przy której pojawi się reklama. Więcej o reklamie w wyszukiwarce piszemy w rozdziale 6. W katalogu i na mapie Warto podopisywać swoją firmę w katalogach typu Polskie Książki Telefoniczne (pkt.pl) czy Panorama Firm (pf.pl). Pod warunkiem że nie będziemy za to płacić podstawowe wizytówki z reguły są bezpłatne, ale firmy prowadzące tego typu katalogi próbują nakłonić do wykupienia rozszerzonego wpisu (w praktyce rzadko kiedy warto, w porównaniu z wyszukiwarką ruch bywa mizerny). Poszukaj jak najwięcej takich katalogów lokalnych i branżowych. Pokaż się też w serwisach z mapami stwórz wizytówkę swojej firmy w Zumi.pl czy w usłudze miejsca Google a. Gdy ktoś będzie szukał informacji o lokalnych usługach (np. szewca czy fryzjera w danej dzielnicy), na mapie wyświetlą się okoliczne firmy i zakłady wraz z adresem i godzinami otwarcia. W miejscach Google a można też dodawać informacje o promocjach czy wyprzedażach (komunikat sam zniknie po miesiącu). Na forach internetowych Tutaj ludzie z reguły nie spodziewają się reklamy. Inaczej też podchodzą do porad czy wskazówek, nawet jeśli wiedzą, że pisze je osoba związana z daną firmą i może mieć w tym interes. Dlatego w dyskusjach na forach warto uczestniczyć, byle z głową. Dobrze wybierz fora, szukaj lokalnych (skupiają potencjalnych klientów z twojej okolicy) i branżowych (osób zainteresowanych twoimi usługami/produktami). Jeśli masz sklep z zabawkami dla dzieci, odwiedzaj fora dla rodziców, matek etc. Jeśli sklep z rowerami, szukaj pasjonatów rozprawiających o kolarstwie. Nie musisz zamieszczać w każdej dyskusji linków do swojej strony. Jeśli forum ma taką opcję, zamieść sobie link w stopce.

3 rozdzial 05:Layout :42 Page 37 Promocja firmy w sieci 37 Unikaj nachalnej reklamy nie w każdym poście musisz nawiązywać do sklepu. Nie ukrywaj, że jesteś właścicielem sklepu, nie udawaj na forach, pisząc np.: A znacie sklep X na Różanej? Ostatnio tam byłam, świetny wybór. Fałsz prędzej czy później wyjdzie na jaw. Wblogach Kampania reklamowa w dużych portalach ze względu na stawki będzie poza zasięgiem budżetu małej firmy. Ale nie znaczy to, że twojej firmy w ogóle nie stać na tradycyjną formę reklamy w sieci, czyli banery. W systemie AdTaily (należy do Agory) wyszukasz blogi, które tematycznie mogą odpowiadać gustom twoich klientów stawki nie są wygórowane, zaczynają się od kilku złotych za dzień emisji reklamy. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie własnego bloga blog może stanowić uzupełnienie strony internetowej. Np. fryzjerka może udzielać tu porad dotyczących fryzur lub publikować zdjęcia swoich klientów (oczywiście za ich zgodą). Najlepiej takich, których ostrzygła w sposób nietypowy, zaskakujący. Może polecać ciekawe artykuły zagraniczne, na które sama trafi, a także pokazywać w blogu zdjęcia innych stylistek. Na Facebooku To największy serwis społecznościowy świata, gdzie przynajmniej raz w miesiącu zagląda blisko 600 mln osób (z Polski ok. 9 mln). Potencjał reklamowo-promocyjny jest ogromny. Ale zanim zdecydujesz się na promowanie się w tym medium, zastanów się, czy masz na to pomysł. Na Facebooku możesz nieodpłatnie założyć swój własny fanklub tzn. fanklub twojego biznesu. Ale jeśli chcesz tam zaistnieć wyłącznie dlatego, że tak robi sąsiad czy konkurent, szkoda twojego czasu. Twoja strona na Facebooku nie może być nudna. Nie wystarczy tylko wrzucać informacje o nowościach czy rabatach, nawet wymyślanie konkursów z nagrodami to nie jest strategia na dłuższą metę konkursy prędzej czy później się znudzą, poza tym nie zwiążą klientów z twoim biznesem. Co możesz zrobić? Przykład: Właściciel sklepu zoologicznego może udzielać ciekawych, nieszablonowych porad dotyczących karmienia domowych zwierzątek (np. rybek) albo wymyślać różne zabawy dla chomików. Zimą może instruować, jak zbudować karmnik dla sikorek.

4 rozdzial 05:Layout :42 Page Twoja firma w internecie Porady nie muszą być udzielane codziennie, ważna jest jednak pewna regularność. Przykład: Pan Michał od lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne nad Biebrzą. Na Facebooku postanowił założyć stronę, którą nazwał Dziennik Biebrzniętego. Publikuje tam zdjęcia z wycieczek po Parku Biebrzańskim, opisując historie spotkań z łosiem, klempą i jej młodymi, polowanie błotniaka stawowego czy nocne podpatrywanie bobra z łodzi. Wiosną zaś, w czasie przelotów, prezentuje zdjęcia ptaków, które zatrzymały się na popas nad Biebrzą. Opisuje zwyczaje zwierząt, a także ciekawych ludzi, którzy na terenach nadbiebrzańskich mieszkają z dziada pradziada. Doradza, gdzie zjeść, u kogo wypożyczyć kajak, gdzie najczęściej można spotkać łosia. Podpowiada też, gdzie natknąć się można w puszczy na ruiny bunkrów carskich. Nie stroni od aktualności alarmuje, gdy myśliwi prowadzą odstrzał w parkowej otulinie, pisze o remoncie drogi albo wieży widokowej. Pan Michał nie ma gwarancji, że turyści, gdy dotrą nad Biebrzę, wybiorą jego kwaterę. Ale intuicja mu podpowiada, że prędzej czy później do niego trafią. Oprócz strony na Facebooku pan Michał może też prowadzić bloga pod takim samym tytułem. Promocja z dużą zniżką Ostatnią internetową modą, którą możesz wykorzystać do promocji własnego biznesu, są zakupy grupowe. Liderem takich serwisów jest obecnie amerykański Groupon. Idea jest prosta każdego dnia w serwisie wyświetla się jedna oferta (zniżka na sushi, zabieg w salonie kosmetycznym, strzyżenie, weekend w spa etc.). Warunek jest jeden aby zniżka była ważna, musi się uzbierać wystarczająco dużo chętnych na kupony (ich liczbę określa sprzedawca). Jeśli chcesz szybko ściągnąć do siebie ruch i zaistnieć w świadomości klientów, oferta serwisów typu Groupon wydaje się dobrym rozwiązaniem. Za obecność w Grouponie nie płacisz z góry, ale musisz być przygotowany na rezygnację ze sporej części marży Groupon wymaga, by jego użytkownikom przyznawać zniżki, minimum 50-proc. Dodatkowo Groupon zabiera połowę kwoty, którą klient wpłaci za usługę. Jak to działa? Przykład: Otworzyłeś nowy salon masażu we Wrocławiu. W Grouponie zamieszczasz ofertę 30 zł zamiast 100 zł za półgodzinny masaż. Oferta ważna przez trzy miesiące, ale tylko wtedy, jeśli w sumie kupony na masaż wykupi np. tysiąc osób. Z tych 30 zł zobaczysz tylko 15 zł połowę jako swoją prowizję zabiera Groupon. Plus jest taki, że w zamian Groupon wyśle twoją ofertę mailem swoim zarejestrowanym użytkownikom a to też forma promocji.

5 rozdzial 05:Layout :42 Page 39 Promocja firmy w sieci 39 Pamiętaj jednak, że ludzi do przyjścia do twojego salonu zachęciła jednorazowa promocja tacy poszukiwacze okazji nie należą do bardzo lojalnych klientów. Jak zmierzyć, czy strona WWW działa? Jest kilka prostych sposobów, by sprawdzić, czy i jak pieniądze wydane na zbudowanie i promowanie strony internetowej przyciągają klientów. Internetowe narzędzia analityczne jednym z lepszych programów tego typu jest bezpłatny Google Analytics. Narzędzie pokazuje m.in., ilu internautów odwiedza twoją stronę i kiedy, jak dużo czasu spędzają na stronie, co czytają, z jakich państw/miast pochodzą. Pokazuje też, skąd przychodzą czy z linków na innych witrynach, czy bezpośrednio wpisują twój adres, a może z wyszukiwarki (w tym ostatnim przypadku wyświetli słowa, które internauci wpisują do wyszukiwarki, zanim trafią na stronę to może być przydatna wiedza do rozwijania kampanii w wyszukiwarce i nowych słów kluczowych). By program zaczął monitorować stronę, trzeba na niej umieścić specjalny kod. Kupony dla klientów internetowych wystarczy na stronie internetowej zamieścić specjalny kupon ze zniżką (można też ustalić zniżkę na wybrane hasło, które klient ma powiedzieć przy kasie). Wówczas łatwo się zorientujesz, jak dużo klientów zawdzięczasz internetowi. Jeśli nie chcesz dawać rabatów, umieść na stronie WWW inny numer telefonu, niż podawałeś w innych mediach. Ankieta zapytaj, skąd klient się o tobie dowiedział (od znajomego, ze strony internetowej, z wyszukiwarki, z reklamy w prasie itp.). Nie zapomnij wszędzie tam, gdzie to możliwe umieścić adresu swojej strony internetowej: na wizytówkach, ulotkach, w materiałach promocyjnych, na firmowym samochodzie, w korespondencji zarówno tej tradycyjnej, papierowej, jak i w stopce w u. Wespół w zespół czyli nie kończ na jednej opcji Ideałem jest połączenie wszystkich możliwych form promocji w sieci. Myślisz, że się nie da? Jedna z krakowskich firm stomatologicznych ma dopracowaną stronę internetową, reklamuje się w wyszukiwarce, jest zapisana w większości branżowych katalogów, odnośniki do

6 rozdzial 05:Layout :42 Page Twoja firma w internecie niej są także na branżowych forach. Firma ma ponadto własny kanał na YouTubie, do promocji używa też mikrobloga Twittera. Trafili w niszę, oferując znieczulenia komputerowe. I wyszli poza Polskę, klientów szukając po całym świecie strona internetowa centrum stomatologicznego jest wielojęzyczna. Od momentu startu miała wersję polską, angielską i niemiecką, później doszła wersja włoska i norweska. Efekt? Klienci z całej Europy, a także z Ameryki czy... Australii.

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Zarabianie na blogu podstawy. Poradnik dla początkujących

Zarabianie na blogu podstawy. Poradnik dla początkujących Zarabianie na blogu podstawy. Poradnik dla początkujących Słowo wstępu dla kogo jest ten poradnik? Krótki poradnik, który masz przed sobą dotyczy zarabiania na blogach, ale zarabiania w szczególny sposób,

Bardziej szczegółowo

e-usługi dla małej firmy przegląd rozwiązań

e-usługi dla małej firmy przegląd rozwiązań e-usługi dla małej firmy przegląd rozwiązań 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć klientów i czytelników?

Jak zdobyć klientów i czytelników? Autor dołożył wszelkich starań, by zawarte w tej publikacji informacje, były kompletne i rzetelne. Nie bierze jednak żadnej odpowiedzialności za ich wykorzystywanie. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności

Bardziej szczegółowo

Mój biznes w Internecie

Mój biznes w Internecie Mój biznes w Internecie Budowanie małego biznesu opartego na technologiach informatycznych Wojciech Murzyn Przedsiębiorczość w Internecie Marcin Mastykarz E-handel Piotr Skirski Jak wykorzystanie zaawansowanych

Bardziej szczegółowo

Pokaż swoją mocną stronę. Zakładanie strony WWW bez tajemnic

Pokaż swoją mocną stronę. Zakładanie strony WWW bez tajemnic Pokaż swoją mocną stronę Zakładanie strony WWW bez tajemnic Spis treści Po co mi strona internetowa? 3 Jaką przyjąć strategię w trakcie tworzenia witryny internetowej 6 Jak Wam się podoba moja strona WWW?

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

Przewodnika SEM SEO. Przewodnik reklamy i promocji stron WWW w Internecie dla małych firm i początkujących przedsiębiorców.

Przewodnika SEM SEO. Przewodnik reklamy i promocji stron WWW w Internecie dla małych firm i początkujących przedsiębiorców. Przewodnika SEM SEO Przewodnik reklamy i promocji stron WWW w Internecie dla małych firm i początkujących przedsiębiorców Wersja skrócona Mariusz Gąsiewski 1 O czym jest ten kurs Kurs ten w krótki i szybki

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

4.2 Inne metody zdobywania linków

4.2 Inne metody zdobywania linków 4.2 Inne metody zdobywania linków Od początku kursu przeszliśmy przez etap doboru słów kluczowych, optymalizacji strony oraz budowy zaplecza. Rozpoczęliśmy już pozyskiwanie linków prowadzących do naszej

Bardziej szczegółowo

Przewodnik SEO SEM, czyli jak promować stronę małej firmy w Internecie

Przewodnik SEO SEM, czyli jak promować stronę małej firmy w Internecie Przewodnik SEO SEM, czyli jak promować stronę małej firmy w Internecie Przewodnik reklamy i promocji stron WWW w Internecie dla małych firm i początkujących przedsiębiorców Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWARKA KLIENTÓW

WYSZUKIWARKA KLIENTÓW WYSZUKIWARKA KLIENTÓW Google AdWords - przewodnik dla szefów Partner książki: WYSZUKIWARKA KLIENTÓW Google AdWords - przewodnik dla szefów Wyszukiwarka klientów. Google AdWords - przewodnik dla szefów

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords... 5 Wykorzystanie rabatów,

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

Zarabianie przez internet finansowy program partnerski Wprowadzenie do ebiznesu

Zarabianie przez internet finansowy program partnerski Wprowadzenie do ebiznesu Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz rozpowszechniana bez pobierania opłat w niezmienionej formie. Niedozwolone są jakiekolwiek zmiany w treści publikacji bez wiedzy autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Sprzedajemy. Bez wymówek!

Sprzedajemy. Bez wymówek! Sprzedajemy. Bez wymówek! Spis treści 5-33 34-46 47-57 58-69 70-90 Marketing na miarę XXI wieku Sprzedawaj wielokanałowo Znajdź się na pierwszej stronie Google Offline wciąż żyje To dopiero początek Wstęp

Bardziej szczegółowo

Twoja firma w Internecie. Od czego zacząć?

Twoja firma w Internecie. Od czego zacząć? Twoja firma w Internecie Od czego zacząć? Spis treści Dlaczego Twoja firma powinna być w Internecie? Strony internetowe Facebook Kampanie Google 3 8 17 23 ul. Kościelna 44, 18-200 Wysokie Mazowieckie woj.

Bardziej szczegółowo

Skuteczny start w Internecie

Skuteczny start w Internecie Skuteczny start w Internecie Własna domena Strona WWW Promocja firmy Copyright 2011 SuperHost.pl Spis treści Spis treści 2 Kierunek: Internet! 3 Korzyści 4 Pierwsze decyzje 5 Czym jest domena? 6 Po co

Bardziej szczegółowo

Czy zdajesz sobie sprawę, że każdego dnia w Polsce rejestruje się aż 900 nowych firm, a ponad 80% z nich upada w pierwszych 2 latach działalności?

Czy zdajesz sobie sprawę, że każdego dnia w Polsce rejestruje się aż 900 nowych firm, a ponad 80% z nich upada w pierwszych 2 latach działalności? Czy zdajesz sobie sprawę, że każdego dnia w Polsce rejestruje się aż 900 nowych firm, a ponad 80% z nich upada w pierwszych 2 latach działalności? Duża konkurencja oraz rosnące oczekiwania klientów zmuszają

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Partnerzy Wydawca Marta Smaga kierownik ds. rozwoju w Dziale IT i Rozwoju Money.pl Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Marta Smaga jest

Bardziej szczegółowo

JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, W WYSZUKIWARCE?

JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, W WYSZUKIWARCE? JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, KTÓRA ZNAJDZIE SIĘ NA CZELE RANKINGÓW W WYSZUKIWARCE? BRIAN CLARK Maj 2010 Tłumaczenie: Kamila Tokarska dla t JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, KTÓRA ZNAJDZIE SIĘ NA CZELE RANKINGÓW

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu!

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu! Atrakcyjny Email Marketing Twój przewodnik po Email Marketingu! Copyright 2012 Nowoczesny MLM www.atrakcyjny-email-marketing.pl pawelgrzech@gmail.com Paweł Grzech 1 SŁOWEM WSTĘPU Wysyłam miesięcznie wiadomości

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm

PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing w czasach kryzysu gospodarczego? Justyna Muszyńska Jak Prowadzić Tani i Skuteczny Marketing W Czasach

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0 1 Spis treści Wstęp... 3 Dla kogo jest ten e- book?... 4 Komu polecam tego e- booka?... 4 Czego dowiesz się, czytając tego e- booka?... 4 Rozdział 1 - Co zyskujesz dzięki posiadaniu własnej strony WWW?...

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

Zajmij pozycję w sieci

Zajmij pozycję w sieci rozdzial 04:Layout 1 2011-02-10 18:41 Page 29 Rozdział 4. Zajmij pozycję w sieci rozdzial 04:Layout 1 2011-02-10 18:41 Page 30 30 Twoja firma w internecie Dziś dla wielu klientów wyszukiwarka Google stała

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo