CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ"

Transkrypt

1 Konstantin ŚCIESZYK CZAS ZMIENIĆ SIĘ W POPIÓŁ Konstantin ŚCIESZYK (ur. 1979, Soligorsk) dramatopisarz, poeta, scenarzysta filmowy (http://steshik-drama.narod.ru/). Prozę i poezję zaczął pisać w 1994 roku, dramaty w Ukończył trzy lata studiów na Wydziale Kultury Tradycyjnej i Sztuki Białoruskiej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (specjalizacja Twórczość literacka. Dramaturgia ). Został skreślony z listy studentów z adnotacją: brak predyspozycji. Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia jednoaktówek. K. Ścieszyk uczestniczył w laboratorium dramatopisarzy, organizowanym przez festiwal Neue Stucke aus Europe (Wiesbaden), Lubimowka i Jasnaja Polana (Moskwa), Eurazja (Jekaterynburg), Teatr Białoruskiej Dramaturgii (Mińsk). Sztuka Mężczyzna kobieta pistolet otrzymała drugą nagrodę w konkursie Eurazja-2005 i została opublikowana na łamach czasopisma Sowriemiennaja Dramaturgija (2005/4). Prapremiera miała miejsce na deskach teatru Wariant (Togliatti, Rosja, 2006) i zaprezentowana podczas festiwalu Majskije Cztienija. Utwór Mężczyzna kobieta pistolet został przetłumaczony na język polski przez Karolinę Niewiadomską i opublikowany na łamach antologii Nowa dramaturgia białoruska (pod red. Andrieja Moskwina, Warszawa 2011). W Polsce czytania sztuki Mężczyzna kobieta pistolet odbyło się w ramach cyklu Dramat nieobecny podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego Konfrontacje Teatralne (6 X 2006, Lublin). Wykonanie: Magdalena Gorgot i Marcin Gapski (Teatr Panopticum ). Sztuka Czas zmienić się w popiół (Wriemia byt' piepłom) została napisana w 2011 roku Tłumaczenie: Natalia Pietrulewicz KATIA Tata, podaj sól. TATA A proszę to gdzie? KATIA Proszę. Jeśli to nie kłopot. TATA Nie kłopot. MAMA Nie pyskuj ojcu. KATIA Przecież nie pyskuję. MAMA A według mnie tak. KATIA Nie miałam takiego zamiaru. MAMA To mi się wydało. PROCHY 1.

2 KATIA No tak, wydawało ci się. MAMA Przestań już. KATIA A co? TATA Możecie ciszej? MAMA Ja prawie milczę. KATIA Ja tym bardziej. TATA No i pięknie. Pomilczcie obie. Mam coś ważnego do powiedzenia. MAMA Zamieniam się w słuch. KATIA Ja też. MAMA Jak milczysz to milcz. KATIA To było też do ciebie. TATA Przestańcie się kłócić. Mam nowinę. KATIA Dobrą? TATA Nowości są zawsze dobre, nawet jeśli są złe. MAMA A to dlaczego? TATA Dlatego, że wszystko zmierza ku lepszemu. MAMA Wszystko? Zawsze? TATA Zawsze. KATIA Dziękuję. Tak myślałam. Już nie strach umierać. MAMA Nie pyskuj ojcu. KATIA No ja przecież nie pyskuję. Mówię serio. TATA No to co, będziecie słuchać, czy nie? MAMA Będziemy. KATIA Tak, dawaj tę swoją nowinę. TATA A nowina jest taka. Dzisiaj rano dostarczono mi urnę z prochami dziadka. KATIA Urnę? To takie coś jak śmietnik, czy jak? MAMA A tobie to w twarz dać? Czy jak? KATIA Wolę czy jak. TATA No, urna to taka waza z przykrywką. Zazwyczaj. Ale w naszym przypadku to zwykłe metalowe pudełko. Nie za duże. KATIA I mimo wszystko urna? TATA No tak. Tak się mówi. KATIA To ona, co? TATA Tak. To dziadek. MAMA Czyś ty zwariował? Po coś go tu przytaszczył? TATA A co? Jaka mu różnica? Jego już nie ma. MAMA Przecież postawiłeś na stół nieboszczyka. TATA Żaden nieboszczyk. To popiół. KATIA Do licha. A można potrzymać? TATA Można. Ale mocno trzymaj. KATIA Nie rozsypię. MAMA Jeszcze by tego brakowało. TATA Urna jest solidnie zamknięta. Łatwo się nie wysypie. Przecież to twój dziadek. KATIA Taki maleńki.

3 MAMA Uważaj na słowa. KATIA A co? MAMA Zero szacunku. KATIA Dlaczego? Przecież nigdy go nie widziałam. Tylko na zdjęciach. TATA To nie był prosty człowiek. KATIA Ty za to czasami aż za prosty jesteś. MAMA Jak ty z ojcem rozmawiasz? KATIA A co się czepiasz? On się nie obraża. MAMA No i dureń, że się nie obraża. Przecież to twój ojciec. KATIA I co dalej? MAMA Rodziców trzeba szanować. I ojca, i matkę. KATIA Dzięki, szefowa. Jestem niewykształcona. MAMA Kto? Szefowa? KATIA Tak. MAMA Och. KATIA Powzdychaj, powzdychaj. Służy ci. MAMA Katia! TATA Kaćka, nie obrażaj mamy. Dawaj dziadka z powrotem. KATIA Już. Mam wrażenie, że tam w środku są fotografie. TATA Czyje? KATIA Dziadka. Dla mnie on istniał tylko na zdjęciach. I pewno na nich umarł. Przyznaj się, tata, tam w środku są zdjęcia? MAMA Nie gadaj głupot. KATIA Ja wiem: schowałeś je tam dlatego, że na nich jest dziadek. TATA Niczego nie chowałem. To pudełko dzisiaj przyniósł kurier, są w nim prochy mojego ojca. KATIA Tak lekko o tym mówisz. TATA Prawie się ze sobą nie kontaktowaliśmy. KATIA My też się z tobą prawie nie kontaktujemy. Ale jak umrzesz MAMA Katia! KATIA A co? Nie umrzesz, tak mam rozumieć? MAMA Przestańcie przy stole mówić o takich rzeczach. KATIA O jakich takich? MAMA O takich. Doskonale mnie rozumiesz. KATIA No, ale w ogóle to na naszym stole stoi dziadek Leży Czy stoi? MAMA Katia! KATIA No co Katia! Nie krępuje cię, że na stole mamy nieboszczyka, a z jakichś powodów nie wolno mówić o twojej śmierci. MAMA Mnie to krępuje. I chciałabym, żebyście to pudełko gdzieś sprzątnęli. Lepiej jak najdalej. TATA Zaraz zabiorę. MAMA Najbardziej bym chciała, żebyś wyniósł go z mieszkania. TATA Tego akurat zrobić nie mogę. MAMA Dlaczego? Miejsce w kolumbarium takie drogie?

4 TATA Nie w tym rzecz. KATIA Co to jest kolumbarium? TATA Nie mogę go oddać do kolumbarium. MAMA Dlaczego? TATA Mam testament. KATIA Napisałeś testament? Daj przeczytać! TATA Nie ja. Dziadek. MAMA A skąd ty go masz? TATA Dostałem parę lat temu pocztą. Z dopiskiem: Przeczytaj po mojej śmierci. KATIA Jaka precyzja! TATA No tak. MAMA I co, przeczytałeś? TATA Przeczytałem. MAMA A czemu bez nas? TATA Bo tam było przeczytaj, a nie przeczytajcie. List był zaadresowany do mnie. MAMA Mimo wszystko trzeba było poczekać. TATA I tak długo czekałem. KATIA Trzeba było od razu przeczytać, skoro było ciekawe. Po co czekać? TATA Po to. KATIA Przesądny jesteś, czy co? TATA W pewnym stopniu tak. MAMA Dobrze. Przeczytałeś. I co tam jest zapisane? TATA Nam nic. Tylko Katii. KATIA Mnie? TATA Tak. MAMA A dlaczego dla mnie i dla ciebie nic? TATA Dobre pytanie. KATIA A co dla mnie? TATA Mieszkanie w Moskwie. KATIA Mieszkanie? TATA Mieszkanie. Trzypokojowe. MAMA Nasze sprzedamy i wszyscy razem wyjedziemy do Moskwy. TATA W żadnym razie. To mieszkanie Kati. KATIA Tak, mieszkanie jest moje. MAMA Jeszcze czego. TATA Tak, jej. Ale pod jednym warunkiem. KATIA Pod jakim? TATA Masz rozsypać prochy dziadka na brzegu morza. MAMA Nigdzie teraz nie pojadę. Nawet nad morze. TATA Ciebie nikt nie wysyła. Katia sama pojedzie. MAMA Czyś ty zwariował? KATIA Sama pojadę. MAMA Ciebie nikt nie pyta. TATA Ona jest już dorosła.

5 MAMA Tylko według dowodu dorosła. I co to za głupota rozsypywać prochy na brzegu morza? Po co? TATA To jego ostatnia wola. MAMA No i co z tego? Przecież umarł, wszystko mu jedno. Kupimy miejsce w kolumbarium, niech tam stoi. To mieszkanie sprzedamy, przeprowadzimy się do tamtego. Zresztą czy są klucze? TATA Jakie? MAMA No, od mieszkania w Moskwie. TATA Mam je. KATIA Daj mi, są moje. TATA Nie. Najpierw warunek. KATIA Dobrze. Pojadę i rozsypie. Dowolne morze? TATA Nie. Konkretne. MAMA Nad żadne morze ona nie pojedzie. KATIA Pojadę. Jak najbardziej. Jakie morze? Czarne? Czy inne? MAMA Przestańcie wariować. Nikt nigdzie nie pojedzie. TATA Nie. Nie Czarne. KATIA A jakie? TATA Po tamtej stronie. MAMA Co? KATIA Dobrze usłyszałam? TATA Dobrze. Po tamtej stronie. KATIA Kurwa. MAMA Jaka tamta strona? Tyś całkiem już zwariował, czy co? TATA Nic strasznego. Morze na tamtej stronie jest całkiem blisko. Ze sto kilometrów, nie dalej. KATIA I ja sama tam pojadę? W ogóle bez nikogo? TATA Sama. KATIA O cholera, co żeście wymyślili?! MAMA Dlaczego myśmy wymyślili? Ja niczego nie wymyślałam. A ty uważaj co gadasz. TATA Nie martw się. Tam nie jest tak strasznie, jak wam się wydaje. Przeżyjesz. KATIA Tata, przecież tam są wampiry! MAMA Nie słuchaj go, to zwykły durny żart. Przecież znasz ojca. TATA O wampirach kłamią. Mniej telewizji oglądaj. MAMA Skończmy z tym cyrkiem. Testament twojego ojca nic nie znaczy. To zwykła kartka. TATA Jesteś pewna? MAMA Jestem pewna, nie ma żadnej pieczątki. TATA To nie ma znaczenia. MAMA Tym bardziej, że nie widziałeś się z nim tyle lat. TATA No i? MAMA Wątpię czy można go uznawać za twojego ojca, skoro tak cię traktował. TATA Nic nie wiesz. MAMA Tu nie ma co wiedzieć. On ciebie zostawił. TATA Wszystko jest dużo bardziej skomplikowane.

6 MAMA I nic nie zapisał tobie. Zupełnie nic. TATA Za to Katii zapisał. KATIA Tato, nigdzie nie pojadę. TATA Racja, nie pojedziesz. Pójdziesz piechotą. Nie ma tam czym pojechać. I zawieźć cię też nie ma komu. MAMA Nie chcę słyszeć niczego o tamtej stronie. Nie odpuszczę. Czort z nim, z tym mieszkaniem. Pewnie nie ma żadnego mieszkania. TATA Jest. MAMA Są tylko klucze. Nie wiadomo od czego. TATA Zabawne. Ja i adres mam. MAMA Co za różnica? Rozumiesz, że Katia tam zginie! Twoja jedyna córka TATA Nic się jej nie stanie. Jeśli będzie się właściwie prowadzić. KATIA Właściwie? Czyli jak? TATA Ja cię potem dokładnie poinstruuje. Sam na sam, bez mamy. Ona i tak się już denerwuje. MAMA A jak mam się nie denerwować?! Starczy, słyszysz? To już przesada, czas z tym skończyć. TATA Ja nawet nie zacząłem. MAMA O boże TATA Łzy tu na nic. Bardzo kochałem mojego ojca. I dlatego zrobię tak, jak on prosił. MAMA Jedyną córkę wyślesz na śmierć? KATIA Tata TATA Nie bój się. Będzie z tobą dziadek, nie pozwoli, by ktoś zrobił ci krzywdę. KATIA Przecież on nie żyje. TATA Tym bardziej. 2. DIMA Kiedy jedziesz? KATIA Nie jadę. Idę. DIMA No nie ważne. KATIA A właśnie, że ważne. Na tamtą stronę i to piechotą. Wyobrażasz sobie? DIMA Taaak. Chociaż, jeśli mam być szczery, to nie. Nigdy tam nie byłem. KATIA Tam są wampiry. DIMA Nie wydaje mi się. Kogo by tam miały żreć? KATIA Ludzi. DIMA Ludzie tam nie chodzą. KATIA Przecież ja pójdę. DIMA Aha, one tam siedzą i ileś lat czekają, aż ty jedna jedyna przyjdziesz. Nic więcej nie mają do roboty. KATIA Słyszałam, że one są jak kleszcze mogą i czterdzieści lat czekać. DIMA Hm! Kleszcz czeka czterdzieści lat? Jakoś długo. KATIA Zdaje się, że czterdzieści. Może mniej. Ale tak w ogóle to długo. Siedzi na gałęzi i czeka, a potem skacze z góry.

7 DIMA Zdaje się, że one żyją w trawie, nie? KATIA Może i w trawie. Co za różnica? DIMA Nie ma żadnych wampirów, nie panikuj. KATIA Kurwa, no czemu muszę iść sama? Dlaczego ojciec jest taki zasadniczy. Nigdy bym nie pomyślała. DIMA I nie myśl. Jeśli ci się wydaje, że znasz swoich rodziców KATIA Ja już nic nie wiem. Słuchaj, może ty ze mną pójdziesz? DIMA Nie za wiele wymagasz? A potem weźmiesz mnie ze sobą do Moskwy? KATIA Nie wezmę. DIMA No właśnie. Ja chciałbym jeszcze pożyć. KATIA Też bym chciała. DIMA Doskonale cię rozumiem. Ale nic nie mogę zrobić. Przecież mówiłaś, że musisz tam pójść sama. KATIA A jak on się niby dowie? Będzie mnie śledzić, czy co? DIMA Wątpię. Myślę, że liczy na twoją szczerość. KATIA To jest w błędzie. Sama tam nie pójdę. DIMA Ja z tobą też nie pójdę. KATIA Podobno jesteś moim najlepszym przyjacielem. DIMA Każda przyjaźń ma granice, wybacz. KATIA No tak, tak. DIMA Przepraszam, nic nie mogę zrobić. Pewne rzeczy są silniejsze ode mnie. Na przykład instynkt samozachowawczy. KATIA Dobrze. Tylko zabierz rękę. DIMA A co? KATIA A nic. Wystarczy. Moja przyjaźń też ma granice. DIMA Katia, no i dlaczego się złościsz? KATIA A dlatego. Powiedziałam: zabierz rękę. DIMA Katia, nie rozumiesz, że to zwyczajny szantaż? KATIA Dlaczego szantaż? DIMA Bo i tak jest jasne, że nie mogę z tobą iść. KATIA Boisz się? DIMA Jeszcze jak. KATIA No ale przecież tam nie ma wampirów, sam tak mówiłeś. DIMA Nawet jeśli nie ma. KATIA To dlaczego nie możesz? DIMA A ty dlaczego? KATIA Bo się boję wampirów! Nawet jeśli ich nie ma, wszystko jedno, boję się ich. Dlatego że najpewniej jednak tam są. DIMA A ja się boję miejsc, gdzie nikt nie chodzi. KATIA Tam tylko stalkerzy chodzą. DIMA Nie jestem stalkerem. I stalkerzy to nie wszyscy. Stalkerów można pominąć, oni się nie liczą. A tak w ogóle, to ja w nich nie wierzę. KATIA W stalkerów też nie wierzysz? DIMA Też. Dlatego, że to nie stalkerzy, to idioci.

8 KATIA A ty, rozumiem, nie jesteś idiotą? DIMA Ja nie. Ja nie chodzę tam gdzie jest napisane: Nie wchodzić niebezpiecznie. KATIA A tam jest tak napisane? DIMA Nie, inaczej: Przechodzenie na tamtą stronę surowo wzbronione. No, albo coś w tym stylu. KATIA Widziałeś na własne oczy? DIMA Aha. KATIA Kurczę. To mnie pocieszyłeś. DIMA Przepraszam? KATIA Zabierz ręce. DIMA Słuchaj, o co ci chodzi? KATIA Jeśli nie chcesz ze mną iść, to zabierz ręce. DIMA Przecież to szantaż. KATIA Szantaż. I tak nikt ze mną nie chce iść, a jeśli i ty nie chcesz DIMA Oh, kurczę KATIA No i czego kurczę? No co mam zrobić? Zupełnie się pogubiłam. Niczego już mi się nie chce. DIMA I mieszkania w Moskwie też nie chcesz? KATIA Mieszkanie w Moskwie chcę. DIMA No i proszę. A mówisz, że się pogubiłaś. Czosnkiem się cała poobwieszasz i do przodu. KATIA Te się nie boją czosnku. DIMA Wszystko jedno ich nie ma. KATIA I zaraz będzie, że mieszkania żadnego też nie ma. Po co więc tam iść? DIMA Jak to po co? To ostatnia wola. KATIA Mhm. Człowieka, którego widziałam tylko na zdjęciach. DIMA I on ciebie. Ale ty mu nic, a on tobie mieszkanie zapisał. KATIA W które mi trudno uwierzyć. DIMA Skoczyłabyś do Moskwy i sprawdziła. KATIA Nie mogę, muszę się szykować. DIMA Szykować? KATIA Tak, psychicznie. Nastawić się. DIMA Będziesz brać ze sobą jakąś broń? KATIA Będę. Ojciec dał pistolet, paralizator, ale z małej odległości może zabić. DIMA O widzisz! KATIA I tak nie umiem. DIMA Strzelać nie umiesz? To łatwe. KATIA Zabijać nie umiem. Nie jestem pewna, czy będę umiała się tym posłużyć, jak będzie trzeba. DIMA No tak, strach paraliżuje. KATIA Właśnie. DIMA No, to musisz się zrelaksować. KATIA To nie jest śmieszne. DIMA Mówię poważnie.

9 KATIA Nie wiem jak to zrobić. To jakby iść do dentysty, tylko sto razy gorzej. DIMA A ja nie boję się leczyć zębów. KATIA No i dureń z ciebie. DIMA Czemu od razu dureń? KATIA Temu. On się nie boi. A ja się boję. DIMA Katia, nie świruj. KATIA Zabierz ręce. DIMA Proszę, przestań. KATIA No zabieraj, mam inne problemy. Nie rozumiesz? DIMA Rozumiem. Przepraszam. KATIA Niczego nie rozumiesz. Bo nie musisz tam iść. DIMA Z czego bardzo się cieszę. KATIA To znaczy, że ty już w ogóle mnie olewasz? DIMA Dlaczego od razu olewam. Po prostu patrzę na sprawy trzeźwo. W tej sytuacji nie mogę ci w niczym pomóc. Dlatego nie uważam, że powinienem tracić moją psychiczną energię na puste przeżywanie. KATIA Psychiczna energia, kurwa. A podobno przyjaciel. DIMA Chcesz, żebym ci wytłumaczył, co to takiego? Duchowe męki, tak? Katia, teraz nie czas no to. KATIA A jaki teraz czas? DIMA Maksymalnie prosty i szczery. Zmarły dał wszelkie wytyczne. Jeśli nie wrócisz, to ja oczywiście będę przeżywać. I to KATIA I to? DIMA No, przecież nie będę wiedzieć na stówę czy umarłaś czy nie. A jeśli nagle zostaniesz wampirem? KATIA Przecież wampirów nie ma. DIMA Nie wiadomo. Może i są. Ja w nie nie wierzę, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Jest całkiem możliwe, że jestem w błędzie. KATIA No dobrze, zmienię się w wampira. I co wtedy? DIMA No, po pierwsze, tak czy siak nie dowiem się o tym. KATIA A po drugie? DIMA A po drugie, wszystko będzie strasznie trudne. KATIA A dokładniej? DIMA Jeśli cię ugryzie wampir, nie umrzesz. Ale już nie będziesz człowiekiem. To znaczy, wyjdzie na to, że Katia jakby to jest, ale jakby jej nie było. Zmienisz plus na minus. KATIA I, oczywiście, twój stosunek do mnie też się zmieni z plusa na minus? DIMA A jakże. Jestem człowiekiem, nie wampirem. Nie jestem gotowy na to, żeby się zmienić w wampira, nawet z miłości do ciebie. KATIA A kochasz mnie? DIMA No, dopóki nie jesteś wampirem. KATIA Kochasz? DIMA Na swój sposób. KATIA Ach, na swój sposób!

10 DIMA Każdy kocha na swój sposób. Chociaż, szczerze mówiąc, ja to w ogóle nie wierzę w miłość. KATIA To znaczy, że jej nie ma? DIMA Nieeaaa. Nie ma. KATIA A co wtedy jest? W co wierzysz? DIMA Wierzę w przywiązanie. KATIA Dobrze. A co to takiego przywiązanie? DIMA Czystej wody chemia. KATIA Ja w to nie wierzę. DIMA Jak ci wygodnie. KATIA Jakieś żałośnie obraźliwe rzeczy dzisiaj mówisz. DIMA Zawsze tak mówię. Po prostu nie zwracałaś uwagi. KATIA A czemu dzisiaj zwracam uwagę? DIMA Dlatego, że jesteś przestraszona. A z drugiej strony otwarta. KATIA To znaczy? DIMA No jak ślimak, który ma nie jedno wejście do muszli, a kilka. KATIA Nie rozumiem. DIMA Strach przed śmiercią zakorkował twoje główne wejście albo wyjście, jak wolisz i otworzył inne, z którego na świat wyziera surowe mięso. Mięso cierpi, mięso czuje każde dotknięcie. Nawet czułe głaskanie wydaje się mięsu bolesnym ukłuciem. KATIA Sam jesteś mięso. DIMA Chciałem zobrazować. KATIA Zabierz ręce, proszę. DIMA No, widzisz, mówiłem. Ja delikatnie, a tobie się nie podoba. KATIA Nie o tym teraz. DIMA No dobrze. KATIA A po za tym nie wierzysz w miłość. DIMA A co tu ma do rzeczy miłość? KATIA A co teraz miałoby być? DIMA No jeśli nie będziesz mnie odpychać, to będzie seks. KATIA Aha, teraz. Szybki jesteś. DIMA Masz coś przeciw? KATIA Mam. Nie chcesz mi pomóc i nie jesteś ze mną. DIMA Stoję za tobą murem. KATIA Jesteś tylko za sobą. DIMA Oj, to już tyle razy przerabialiśmy. Katia, każdy jest sam za sobą, rozumiesz? To jak dwa razy dwa, nawet małe dzieci to wiedzą. KATIA A ja nie wiem. DIMA No to ci powiem. I nawet udowodnię, że w tym konkretnym przypadku to ty mnie całkiem olewasz i myślisz tylko o sobie. KATIA Czemu tak? DIMA Temu. Jeśli wszystko ci się uda, to przeprowadzisz się do Moskwy, a ja zostanę tutaj. To jasne. Jeśli ci pomogę i wszystko nam się uda, to ty przeprowadzisz się do Moskwy, a ja

11 wszystko jedno i tak zostanę tutaj, rozumiesz? Nigdy mnie ze sobą nie weźmiesz, no bo kim ja niby jestem? KATIA Jesteś moim najlepszym przyjacielem. DIMA Bardzo wątpliwe oświadczenie. To tylko słowa. KATIA No, a kim w takim razie? DIMA My po prostu czasem ze sobą śpimy. KATIA Ja oprócz ciebie nie mam nikogo. DIMA Nie wątpię. KATIA Jesteś jedynym człowiekiem, którego mogę nazwać przyjacielem. DIMA Słowa, słowa, słówka. Przyjaciel. Nie przyjaciel. KATIA Dima DIMA Tak, Katiusza? KATIA Nie pójdziesz? DIMA Dokąd? KATIA No, na tamtą stronę. Ze mną. DIMA Nie, nie pójdę. KATIA No i dobrze. DIMA Nie gniewaj się. Znajdziemy ci przewodnika z ogłoszenia. KATIA To znaczy? DIMA Jakiegoś łowcę wampirów. KATIA Są tacy? DIMA Myślę, że tak. Skoro są wampiry. KATIA Naprawdę znajdziemy? DIMA Oczywiście. Z łatwością. KATIA No dobrze. Zaciągnij zasłony, światło zawsze mi przeszkadza. DIMA Już się robi. Jesteś już mokra? KATIA Ej, co to w ogóle za pytania? DIMA Można sprawdzić? KATIA Można, tylko bez takich rozmów. DIMA Ale nie trzeba się krępować. KATIA Słuchaj, weź DIMA Już!... KATIA Proszę powiedzieć, a pan je widział? MYŚLIWY Mów mi na ty. KATIA Dobrze. Widziałeś je? MYŚLIWY Co dokładnie? KATIA Wampiry. MYŚLIWY Zależy jakie. KATIA One są różne, czy jak? MYŚLIWY Oczywiście. KATIA No proszę. 3.

12 MYŚLIWY Najczęściej zdarzają się szeptuny. Nie tylko je widziałem, ale i zabijałem. KATIA A dlaczego szeptuny? MYŚLIWY Są słabiutkie. Ledwo pełzają, i prawie nie mogą mówić, tylko szepczą. KATIA Aha. MYŚLIWY Ale tak czy siak należy je zabijać, bo są groźne. KATIA Gryzą? MYŚLIWY Gryzą. Jeśli stracisz czujność, mogą ci nawet odgryźć nogę. KATIA Oho. MYŚLIWY A ty co myślałaś? KATIA Mój przyjaciel w nie nie wierzy. MYŚLIWY W szeptuny? KATIA W wampiry w ogóle. I tata też nie wierzy. MYŚLIWY To dlatego, że oni tu nigdy nie byli. KATIA A po co tu w ogóle chodzić? Tu jest pusto i zimno. MYŚLIWY To tylko pierwsze kilka kilometrów. Później będzie miasto. KATIA A w nim co? Ludzie mieszkają? MYŚLIWY Wyobraź sobie. Tutejsi. KATIA Jak to? A wampiry? MYŚLIWY Przyzwyczaili się. KATIA Do miejscowych? MYŚLIWY Nie, miejscowi do wampirów. KATIA No dobrze, to ich sprawa, ale po co wy tu chodzicie? MYŚLIWY Mamy umowę z miejscowymi. Za każdego zabitego wampira dostajemy plus, za każde sto plusów artefakt. KATIA To gra komputerowa? MYŚLIWY Tak. Tylko na kodach grać się nie da. I jeśli umierasz, to naprawdę. KATIA A powiedz, nie masz dwóch palców w tej ręce to wampir ci odgryzł, tak? MYŚLIWY Tak. Szeptun. KATIA Kurczę. MYŚLIWY Bolało. KATIA Wyobrażam sobie. MYŚLIWY Nie wydaje mi się. Masz wszystkie palce na swoim miejscu. KATIA Przecież mogę włączyć wyobraźnię. Wierzę, że to może boleć. A oprócz szeptunów, jakie jeszcze bywają? MYŚLIWY Bywają letuny, ale rzadko. Przez ten cały czas tylko dwa widziałem. KATIA To znaczy, one mają skrzydła? MYŚLIWY Nie, tak po prostu latają. Bezgłośnie. Skoczą ci na plecy i odgryzą głowę. KATIA O, cholera. MYŚLIWY Nie kręć się, i tak nie zauważysz. One czekają, aż się zamyślisz. KATIA Straszne. MYŚLIWY Oczywiście, że straszne. Ja też się boję, ale letuny akurat zdarzają się rzadko. KATIA A jak ty je w ogóle zobaczyłeś, skoro napadają z tyłu i bezgłośnie?

13 MYŚLIWY Jednego widziałem na samym początku. Siedział w kryjówce, w jamie, nakrytej suchą trawą. Obok przechodził miejscowy. Letun widocznie mnie nie zauważył, dlatego zwalił się z góry na miejscowego i urwał mu łeb. Zdążyłem wystrzelić, ale nie trafiłem. KATIA A drugi przypadek? MYŚLIWY Drugi przypadek Drugi letun zabił moją żonę. KATIA Oj, wybacz. MYŚLIWY Nie szkodzi. Tak czy siak, ja jestem winny. Szliśmy jarem, po pas w trawie. Zachciało mi się lać. Niedoświadczony jeszcze byłem, odwróciłem się z przyzwyczajenia. Kiedy rozpinałem rozporek, usłyszałem łomot i chrzęst. Odwracam się, a ona była już bez głowy, tylko krew tryskała mi na buty. KATIA O, kurwa. MYŚLIWY Nic się nie stało. No już, wytrzyj twarz. Wtedy też wymiotowałem. KATIA Jak ty po czymś takim w ogóle możesz żyć? MYŚLIWY Żyję. To była dla mnie lekcja: nigdy nie załatwiaj potrzeby na otwartej przestrzeni. KATIA A jak mi się teraz nagle zechce posiusiać, nie mówiąc już o innych rzeczach, to MYŚLIWY Będziesz spokojnie załatwiać swoje sprawy, a ja ciebie będę kryć. KATIA Nie chcę, żebyś patrzył, jak to robię. MYŚLIWY Jeśli chcesz żyć, to trzeba się przyzwyczaić. KATIA Coraz bardziej mnie uspokajasz, twoja mać. MYŚLIWY Mówię ci: letuny rzadko bywają. Więc nie musisz się tak mocno bać. Tym bardziej, że ja patrzę. KATIA Według mnie to ty sobie pod nogi patrzysz. MYŚLIWY Długo trenowałem i wypracowałem dookolne widzenie. KATIA Nie wierzę ci. MYŚLIWY Jak chcesz. KATIA Kurwa, ja się boję! MYŚLIWY Ja też się boję. Tylko miejscowi się nie boją. KATIA Jeśli stwierdzasz, że widzisz dookoła, to jak przegapiłeś szeptuna, który zabił twoją żonę? MYŚLIWY Wtedy jeszcze nie miałem dookolnego widzenia. Byłem amatorem. KATIA A teraz to kim jesteś? MYŚLIWY Teraz jestem specjalistą. Mam nawet certyfikat. KATIA Karteczka z pieczątką. Ech głupia, na co ja się zgodziłam? MYŚLIWY Nie trzęś się tak. KATIA Po co cię o nich pytałam? Lepiej gdybym niczego nie wiedziała. MYŚLIWY W zasadzie, to nie ma żadnej różnicy. Tak czy siak umrzesz. KATIA To sarkazm, dobrze rozumiem? MYŚLIWY Swego rodzaju. KATIA Cholera. Niech diabli wezmą to mieszkanie. MYŚLIWY Co? Jakie mieszkanie? KATIA Nie ważne. Może zawrócimy? Jeszcze nie jest za późno? MYŚLIWY W sensie?

14 KATIA No, nie chcę nigdzie iść. Chcę do domu. Wszystko wysypię do tej kałuży i pójdziemy do domu, dobrze? MYŚLIWY Przestań histeryzować. Co ty tam chcesz do kałuży wysypywać? I po co? KATIA Moja sprawa. MYŚLIWY Jeśli nie przestaniesz się trząść i nie zaczniesz normalnie rozmawiać, dla mnie to żaden kłopot zostawić cię tu i sobie pójść. Zrozum to. KATIA Jak to zostawić? MYŚLIWY Zwyczajnie. KATIA Nie możesz mnie tu zostawiać, no co ty! MYŚLIWY Więc przestań się trząść. KATIA Zrozum, jak tu szłam, to nie do końca wierzyłam w to miejsce. Myślałam, że to tak po prostu, jakaś historyjka. Tak jakbym wierzyła, ale tylko w połowie. MYŚLIWY Rozumiem to. Wiele osób, chodząc ze mną po lesie, jeszcze długo nie mogło w to uwierzyć. Prosili, żeby ich obudzić, szczególnie wtedy, gdy szeptuny zaczynały nas zachodzić ze wszystkich stron. KATIA Ja nie uważam, żebym spała. Wiem, że to wszystko dzieje się w rzeczywistości. Ale MYŚLIWY Ale odwala ci, rozumiem. Po prostu przestań przekonywać siebie, że musisz w to uwierzyć. Potraktuj to jako grę. Bądź na luzie. KATIA Jak przechodziłam przez bramę, wydawało mi się, że wychodzę sobie z miasta, w pole. Ale kiedy się obróciłam, to zobaczyłam, że za moimi plecami też jest pole, i nie ma żadnego miasta MYŚLIWY Teraz jesteś w szoku, w końcu uświadomiłaś sobie, że tak może być. KATIA Tak, na początku było po prostu strasznie. Chociaż i troszkę śmiesznie. A teraz to tylko strasznie. MYŚLIWY Jakbyś się uspokoiła. KATIA Ehe. Ciut odpuściło. MYŚLIWY No i chwała. Dawaj swój plecak, ja poniosę. KATIA Ja sama. MYŚLIWY Jak chcesz. Idziemy. Szybciej. Musimy zdążyć do kryjówki zanim zapadnie zmierzch. Nocą nie można wychodzić w pole. KATIA Szeptuny? MYŚLIWY Gorzej. Czerwonookie. KATIA Nawet nie chcę nic o nich wiedzieć. Idziemy. MYŚLIWY Zdarzają się jeszcze bieguny, ale to bliżej zachodu. KATIA Starczy. Nie chcę już nic słyszeć o żadnych wampirach. MYŚLIWY Zresztą zachód już niedługo. KATIA Kurwa, przestań już gadać. MYŚLIWY Nie ma sprawy. KATIA Dobrze, wybacz, mam tylko jedno pytanie. MYŚLIWY No dawaj! KATIA Dlaczego właściwie wampiry? Wampiry przecież to takie z zębiskami, piją krew, nie mają odbicia w lustrze. Boją się czosnku. A tu jakieś letuny, bieguny, czerwoonokie MYŚLIWY Jest jeszcze wiele rodzajów.

15 KATIA Nie ważne. To przecież nie są wampiry, to zwyczajnie jakieś drapieżne istoty. MYŚLIWY Nie całkiem. Po pierwsze, one są rozumne. Po drugie, podobne do ludzi. KATIA A po trzecie? MYŚLIWY A po trzecie, zdarzają się wśród nich takie, które mogą zakazić. KATIA Można zostać jednym z nich? MYŚLIWY Można. Jeśli przeżyjesz. KATIA Ale ty się nie zamieniłeś? MYŚLIWY Nie. Akurat miałem szczęście. KATIA Do licha. Pozamiatane. Wieczorem będę biegunem. Niedługo zachód. MYŚLIWY Świetny biegun z ciebie będzie. Z takimi nogami. KATIA Tak. Świetne mam nogi. Chciałabym je zachować jak najdłużej. MYŚLIWY Nie ma sprawy. Trzymaj się mnie, zachowasz nie tylko nogi. KATIA E! Trzymaj ręce przy sobie! MYŚLIWY Tylko pogłaskałem. KATIA No, raz pogłaskałeś, to teraz zabieraj ręce! MYŚLIWY Piękna pupa. KATIA Piękna, ale nie twoja. Dotkniesz jeszcze raz strzelę. MYŚLIWY O! KATIA Tak, to pistolet. MYŚLIWY Paralizator. KATIA Nie ważne. Strzelać będę o tu. MYŚLIWY No dobrze, niech ci będzie. Ja tylko żartowałem. KATIA Więcej tak nie żartuj. Popatrz, tam jest jakaś plama na niebie. MYŚLIWY Gdzie? KATIA Przecież ty widzisz dookoła. Nie widzisz, czy co? MYŚLIWY Nea-a. Słuchaj, no w czym jest problem? KATIA O co ci chodzi? MYŚLIWY Schowaj pistolet. Boisz się mnie, czy co? KATIA Tam coś czarnego leci. Ptak, czy co? MYŚLIWY Zabieraj pistolet. Co, nie jestem w twoim typie? KATIA O czym ty? MYŚLIWY Stukniemy się raz i pójdziemy dalej. KATIA Ocipiałeś? Kurwa, to coś się zwiększa. Do nas leci! MYŚLIWY Tylko jeden razik. Tak dawno nie miałem kobiety. KATIA Tutaj leci! To letun, to letun, jego mać! MYŚLIWY Nie może być żaden hrrrr KATIA Aa!!! Jego mać! Jego mać! Aaaa!! Mamusia! WAMPIR No i czego krzyczysz? Po co? KATIA Już nie krzyczę. WAMPIR Dobrze, że nie krzyczysz. A czemu krzyczałaś? KATIA Odgryzłeś mu głowę. 4.

16 WAMPIR No i co z tego? Przecież to drobiazg. KATIA Jaki drobiazg? WAMPIR Jaka to głowa? KATIA Żywa. WAMPIR Żywa. Ale bez mózgu. Typowa głowa typowego bajarza. KATIA W sensie? WAMPIR No proste. Znamy takich. Tacy tylko Pokazał ci certyfikat? KATIA Tak. WAMPIR Kartka z pieczątką. O tym, że widzi dookoła, pewnie też nawijał, nie? KATIA Tak. A skąd wiesz? WAMPIR Zjadłem jego mózg. Teraz wiem o nim wszystko. KATIA Czyli to nie był myśliwy? WAMPIR Nie. Bajarz. KATIA A palce? WAMPIR Co palce? Palce mu w fabryce frezarka ucięła. KATIA A jego żona? WAMPIR Nie miał żadnej żony. Tacy nie miewają żon. KATIA Nie rozumiem. WAMPIR Co tu rozumieć. Typowy zboczeniec. KATIA Poczekaj, jak w takim razie... No, to wszystko, co on mi o tym miejscu nawciskał? O różnych tam szeptunach, biegunach WAMPIR Aha letuny KATIA Tak. WAMPIR Wszystko bajki. KATIA Poczekaj, a ty to w takim razie kto jesteś? WAMPIR Ja? Hm wampir. KATIA Czyli tak czy siak, wampiry są? WAMPIR No tak, dlaczegóżby nie? KATIA A jak teraz Nie rozumiem. Zamotałam się. WAMPIR On ci po prostu jakieś bajki opowiedział. Na przyszłość musisz uważać. Prawdziwy profesjonalista nie opowiada milcząc tylko robi swoje. A ten zwykły gaduła. KATIA Kurczę WAMPIR No i masz teraz kurczę Z ogłoszenia prawdziwego myśliwego nigdy nie znajdziesz. KATIA A skąd ty WAMPIR Nie zapominaj, że jadłem jego mózg. Wszystko o nim wiem. Podstarzały, zakompleksiony nieudacznik. KATIA Czyli on w ogóle nie był myśliwym, tak? WAMPIR Żartujesz? Pierwszy raz tu był. KATIA No to wpadłam WAMPIR On wpadł. Typowy maniak komputerowy. Jak mogłaś nie poznać tego od razu? KATIA Ja wcześniej takich myśliwych nie widziałam. Nie wiem, jacy oni powinni być. WAMPIR Oni powinni być teraz żywi. A ja powinienem być teraz martwy. Chociaż nie koniecznie.

17 KATIA Poczekaj. WAMPIR Ja się nie spieszę. KATIA Jesteś wampirem? WAMPIR Tak, jestem wampirem. Chyba to oczywiste. KATIA Jesteś letunem? WAMPIR W tym momencie już nie. W tej chwili nie lecę. Siedzę obok ciebie. A tak przy okazji nie masz nic przeciwko patrzeniu na ciało bez głowy? KATIA Jakoś tak nie WAMPIR Jesteś w szoku. KATIA Pewnie tak. WAMPIR Bo rozumiesz: jak lecę to jestem letun, jak biegnę biegun, a jak leże KATIA leżun. WAMPIR Coś w tym stylu. KATIA A nocą czerwonooki. WAMPIR Aha. Po prostu świecą mi się oczy. KATIA Jak kotu. WAMPIR Nie. Kotu oczy się nie świecą, a zwyczajnie odbijają światło. A u mnie dosłownie się świecą. Jak ogniki. KATIA Pewnie to straszne. WAMPIR Nie wiem. Dla mnie nie. KATIA Dobra. A kiedy jesteś szeptunem? WAMPIR Jak się objem. Niestety nie mam poczucia umiaru. Nie rozwinęło się u mnie. Ani u żadnego z nas. KATIA Żresz póki nie pękniesz? WAMPIR Nie do końca. Po prostu zwalniam obroty. Zasypiam. KATIA Rozumiem. WAMPIR Tak. Nic trudnego. Jeśliby ten fałszywy myśliwy mniej przesiadywał na forum Tamta strona, a więcej chodził w realu na tamtą stronę to by żył. I znałby się na nas. KATIA Słuchaj, a dlaczego mnie nie jesz? WAMPIR Nie chcę. KATIA Teraz nie chcesz czy w ogóle nie chcesz? WAMPIR Teraz nie chcę. KATIA Dziękuję. WAMPIR Na zdrowie. Miałaś zamiar iść nad morze? KATIA Tak, nad morze. WAMPIR No, to idziemy, co? KATIA Z tobą? WAMPIR Ze mną. A w czym jestem gorszy od tego zboczeńca? Nie będę się do ciebie przystawał, moje genitalia tak czy siak do twoich nie pasują. KATIA Aż tak? WAMPIR Aha. KATIA Pokażesz? WAMPIR Genitalia? KATIA Tak.

18 WAMPIR W rzeczy samej, to nic ciekawego. KATIA No, wszystko jedno. WAMPIR Dobra. KATIA Ho-ho. Niczego sobie. Podobne do jakiejś rosiczki. WAMPIR Możliwe. Ja się w ogóle nie znam na roślinach. KATIA Ani ja. WAMPIR Ten dupek, któremu odgryzłem głowę, też się nie znał. KATIA Jak mu w ogóle mogłam wierzyć?! WAMPIR Certyfikat Wy, ludzie, przywykliście wierzyć karteczkom z pieczątkami. KATIA A ty nie jesteś człowiekiem? WAMPIR Oczywiście, że nie. KATIA Słuchaj, a jeśli mnie ugryziesz, to ja się stanę taka jak ty? WAMPIR Wątpię. Ale można spróbować. KATIA A od czego to zależy? WAMPIR Od różnych rzeczy. Nawet od pogody. KATIA Od pogody? WAMPIR No tak. Jeśli na przykład jest pochmurnie to nic się nie uda. KATIA Jakaś głupota. WAMPIR Nie zapominaj, że jesteś po innej stronie. Tu wszystko jest inaczej. KATIA Rozumiem. WAMPIR Tak ci się tylko wydaje, że rozumiesz. Ten kutas też myślał, że rozumie. KATIA Czemu mnie z nim porównujesz? WAMPIR No, ty jesteś osobą, i on był osobą. Jesteście podobni. KATIA A ty nie jesteś osobą? WAMPIR Nie. Ja jestem częścią większego konglomeratu, jeśli rozumiesz o czym mówię. KATIA Nie wiem. Zmęczyłam się. WAMPIR Jesteś w szoku. KATIA No tak. Nie codziennie na moich oczach urywają głowę innej osobie... WAMPIR Ten brzydal poszedł za tobą aż tutaj tylko po to, żeby cię przelecieć. KATIA Wszystko jedno. WAMPIR To żałosne stworzenie. Zapomnij o nim. Żadna mu nie dawała. Nie poszczęściło ci się, że akurat jego wybrałaś. KATIA Dziwne. On opowiadał o swojej żonie. WAMPIR Nie było żadnej żony. KATIA Nie ważne. Jak o niej opowiadał, to mnie zemdliło. A jak ty tak zwyczajnie urwałeś mu głowę, to nawet jednego skurczu nie czułam w żołądku. WAMPIR No, po prostu już nie było nic, co mogło by cię mdlić, i tyle. KATIA Żal mi go. WAMPIR Chciał cię przelecieć, pamiętaj o tym. Poszedł tu wyłącznie w tym celu. KATIA Może tak. Uwierzyłam mu. I już go nie ma. I wychodzi na to, że wszystko przeze mnie. WAMPIR Jak to? KATIA Jestem winna śmierci człowieka. WAMPIR Jeśli pamiętasz, to ja go zabiłem. I na dodatek dobrze zrobiłem.

19 KATIA Nie wolno zabijać ludzi. WAMPIR Jeśli nie ja, to ty byś go zabiła. KATIA To znaczy? WAMPIR No a kto tu parę minut wcześniej wymachiwał pistoletem? KATIA To paralizator. Trzeba się mocno postarać, żeby nim zabić. WAMPIR No, pokaleczyłabyś go, co to za różnica? Przy czym, i tak kaleka. KATIA A jeśli do ciebie teraz strzelę? WAMPIR Po co? KATIA Tak po prostu. Na przykład dlatego, że jesteś wampirem. WAMPIR Proszę bardzo. Mnie kula nie bierze. A tym bardziej paralizator. KATIA A srebrna? WAMPIR Srebrna też nie. KATIA A kołek w serce? WAMPIR Bez skutku. Nawet sto kołków. KATIA Dobra. Nie kołkiem. A więc czym? WAMPIR Broni na mnie nie ma. Jest tylko sposób. KATIA Jaki? WAMPIR Można mnie zatańczyć. KATIA Na śmierć? WAMPIR Na śmierć. Rozumiesz. Taka moja konstrukcja. Nie mogę się powstrzymać przed tańczeniem. Jeśli ktoś przede mną zaczyna tańczyć, to nogi mi same się rwą do pląsów, jakby nie moje. I nawiasem, najlepsi myśliwi to tancerze ludowi. KATIA Nabierasz mnie. WAMPIR A po co miałbym to robić? Wampiry nigdy nie żartują i nikogo nie nabierają. KATIA To są jakieś brednie. Jacy tancerze? O czym ty w ogóle mówisz? WAMPIR Już ci powiedziałem ludowi. Oni rzadko chodzą w pojedynkę. Na ogół w grupie: harmonista, łyżkarz i tancerz. Do muzyki lżej się tańczy. Czasem muszą grać przez kilka godzin, żeby mnie zwalić z nóg. No albo nie mnie. Kogokolwiek z nas. KATIA No dobrze, zabili cię. I potem co? Ten nieprawdziwy mówił, że myśliwi oddają martwe wampiry miejscowym i za każdego dostają plusa. WAMPIR A za sto plusów artefakt. Tak. Wszystko się zgadza. Tyle, że miejscowi to my. KATIA W jakim sensie? WAMPIR No my wampiry. KATIA Nie rozumiem. Myśliwi zabijają wampiry i przekazują je wampirom? WAMPIR Dokładnie tak. KATIA Dlaczego? WAMPIR Dla zabawy. Przecież nie wiedzą, że miejscowi to my. KATIA Ale oni was zabijają? WAMPIR No i co? My mamy inny stosunek do śmierci. Już ci mówiłem ty jesteś człowiekiem, ja nie. Ja jestem częścią konglomeratu. KATIA A koniec końców można was co do jednego wybić? WAMPIR My i tak jesteśmy jak jeden. Jesteśmy zero, nas nie ma. KATIA Wydaje mi się, że świadomie zagmatwasz sprawę.

20 WAMPIR Każda cywilizacja ma swoje osobliwości. Nie wkręcam cię. Próbuję tylko jakoś wyjaśnić. KATIA Myślę, że masz ochotę mnie zeżreć. Czekasz, aż odpocznę i odwrócę się. WAMPIR I co jeszcze? Gdybym chciał cię zjeść, już dawno zrobiłbym to. KATIA To wszystko kłamstwo. WAMPIR Ja nie umiem kłamać. KATIA Całe to miejsce kłamie. Niebo kłamie. Ziemia kłamie. Każda trawka kłamie. Nawet powietrze kłamie, bo nie jest takie, jak w domu. I ty też kłamiesz. WAMPIR I znów histeryzujesz. Ale to normalne. Tutaj tak ze wszystkimi. Inny świat, po prostu. KATIA Kim ty jesteś? WAMPIR Ja? Wampirem. Już ci przecież mówiłem. KATIA Wydawało mi się, że latałeś. WAMPIR Nie wydawało ci się, ja rzeczywiście latałem. KATIA Ludzie nie mogą latać. WAMPIR Ja nie jestem człowiekiem. KATIA Ale nie jesteś podobny do kogoś innego. Jesteś podobny do człowieka. WAMPIR Podobny. Wół też jest podobny do psa. KATIA Wampirów nie ma. WAMPIR Rozumiem, już nie raz się z czymś takim spotkałem. Twoja psychika się broni, próbuje zebrać do kupy twój zwyczajny obraz światy, który teraz porwał się na strzępy. Aj! Mówiłem ci, że bez sensu strzelać do mnie z paralizatora. Aj! No starczy, boli! KATIA Słabo mi. WAMPIR I dlatego do mnie strzelałaś? KATIA Już nie będę. WAMPIR Nie ma potrzeby tego robić. KATIA Ja muszę nad morze. Dziadek zostawił mi swoje mieszkanie w Moskwie. Ale pod jednym warunkiem WAMPIR Jakim? KATIA Mam rozsypać jego prochy na brzegu waszego morza. WAMPIR Głupota jakaś. KATIA Też tak myślałam. Nie można było po prostu zostawić mi mieszkania? On przecież jest teraz martwy, wszystko mu jedno, gdzie wysypię jego prochy. WAMPIR Absolutnie wszystko jedno. KATIA Po co ja się tu pchałam? WAMPIR Sam nie wiem. Kochałaś dziadka? KATIA Tak w zasadzie, to nie. Nigdy go nie widziałam. Tylko na zdjęciu. WAMPIR Trzeba było gdzieś do śmieci wysypać, pospacerować parę dni i wrócić do domu z pustą urną. Albo bez urny. Jeśli ciężka. KATIA Nie za bardzo. Takie sobie pudełeczko. WAMPIR Otwierałaś je? KATIA Nie, a po co? Tam przecież jest tylko popiół. Po co mi on? WAMPIR A jeśli nie ma popiołu? KATIA Jak to nie ma popiołu?

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: Ania (23 l.) Gdybym tylko mogła, nie słuchałabym wiadomości o polityce. Nie interesuje mnie to

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka 1 Bóg Ojciec kocha każdego człowieka Bóg kocha mnie, takiego jakim jestem. Raduje się każdym moim gestem. Alleluja Boża radość mnie rozpiera, uuuu (słowa piosenki religijnej) SŁOWA KLUCZE Bóg Ojciec Bóg

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. SZKOŁA dla RODZICÓW Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. (...) Dzieci potrzebują tego, aby ich uczucia były akceptowane i doceniane. Kto pyta nie błądzi. Jak pomóc

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Andrzej Graca BEZ SPINY CZYLI NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ Andrzej Graca: Bez spiny czyli nie ma czego się bać 3 Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA Drogi uczniu! Instrukcja dla użytkownika testu Najpierw przeczytaj uważnie tekst. Następnie rozwiązuj

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 51 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć.

Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć. o. Walerian Porankiewicz Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć. To całkowite oddanie się Bogu

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Niewiedza wzbudza strach Wiedza dodaje sił

Niewiedza wzbudza strach Wiedza dodaje sił Informacje Niemieckiego Stowarzyszenia Prewencji i Interwencji (DGfPI e.v.) Przeciwko Psychicznemu, Fizycznemu i Emocjonalnemu Znęcaniu Się Nad Dziećmi oraz Ich Zaniedbywaniu Niewiedza wzbudza strach Czy

Bardziej szczegółowo

Motto. Wszystko ma swoje przyczyny i sens. Wojciech Zinka

Motto. Wszystko ma swoje przyczyny i sens. Wojciech Zinka Dzień dobry! O mnie Nazywam się Wojciech Zinka i jestem wariatem Na schizofrenię zachorowałem w roku 2004, w wieku 22 lat Opowiem jak szaleństwo zmieniło moje życie Motto Wszystko ma swoje przyczyny i

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni Biblia dla Dzieci przedstawia Kobieta Przy Studni Autor: Edward Hughes Ilustracje: Lazarus Redakcja: Ruth Klassen Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org 2014 Bible

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać!

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłosne Wierszyki Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłość jedyna jest Miłość nie zna końca Miłość cierpliwa jest zawsze ufająca

Bardziej szczegółowo

Droga Krzyżowa STACJA

Droga Krzyżowa STACJA Kogo wybierasz? Jezusa, czy Barabasza? Kogo w życiu wybierasz? Oto nadszedł ten moment, który może kiedyś w życiu pominąłeś Łatwiej jest przecież nie opowiadać się za żadnym życiem. Łatwiej jest egzystować,

Bardziej szczegółowo

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wstęp......6 Rozdział I: Co wpływa na to, jakim jesteś ojcem?...... 8 Twoje korzenie......8 Stereotypy.... 10 1. Dziecku do prawidłowego rozwoju wystarczy matka.... 11 2. Wychowanie to

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H ZAMIAST ZAPRZECZAĆ UCZUCIOM NAZWIJ JE ZAMIAST -Tu jest za dużo słów. -Bzdura. Wszystkie słowa są łatwe.

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette)

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette) MODLITWY BLOG MOTYWACYJNY www.leonette.pl Panie, Ty wiesz o najsłodszych mych wspomnieniach, Panie, Ty wiesz o największych mych marzeniach, Panie, Ty wiesz czego dzisiaj tak żałuję, Panie, Ty wiesz czego

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji?

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Powtarzanie jest matką umiejętności. By się czegoś nauczyć, należy to POWTARZAĆ Jest to sekret ludzi

Bardziej szczegółowo

kultura tradycja, historia, obyczaje Ernest Bryll poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów,

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

DLA RODZICÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W SP4 OD WRZEŚNIA 2015. Chcąc uwrażliwić Państwa na pewne aspekty ważne z punktu widzenia psychologa

DLA RODZICÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W SP4 OD WRZEŚNIA 2015. Chcąc uwrażliwić Państwa na pewne aspekty ważne z punktu widzenia psychologa DLA RODZICÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W SP4 OD WRZEŚNIA 2015 Szanowni Państwo, Chcąc uwrażliwić Państwa na pewne aspekty ważne z punktu widzenia psychologa szkolnego, poniżej przedstawiam kilka punktów,

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik.

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Panie Adamie, test przesiewowy i test potwierdzenia wykazały, że jest pan zakażony wirusem HIV. MAM AIDS??! Wiemy teraz, że jest

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze!

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze! Warszawa, 22 maja 1999 Nazywam się Łucja Kowalska i mam 9 lat. Piszę do Pana, ponieważ słyszałam o Panu na lekcjach języka polskiego. Pani powiedziała nam, że był Pan przyjacielem dzieci i dbał o nasze

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie.

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Przede wszystkim dziękuję Ci, że chciałeś zapoznać się z moją

Bardziej szczegółowo

Moje dziecko chodzi do szkoły...

Moje dziecko chodzi do szkoły... Moje dziecko chodzi do szkoły... Jak mu pomóc rozwijać samodzielność? Opracowanie: Joanna Kiedrowicz psycholog Jak pomóc dziecku oswoić szkołę? Nie zmieniaj swoich decyzji. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu,

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć.

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć. Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Make-up biznesowy to ważna część każdej sesji fotograficznej. Na pewno wiesz, że makijaż biznesowy musi być stonowany, tak by żaden jego element nie odwracał uwagi

Bardziej szczegółowo

Jezus Wspaniałym Nauczycielem

Jezus Wspaniałym Nauczycielem Jezus Wspaniałym Nauczycielem Biblia dla Dzieci przedstawia Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible

Bardziej szczegółowo

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? W skali od 1 do 10 (gdzie 10 jest najwyższą wartością) określ, w jakim stopniu jesteś zaniepokojony faktem, że większość młodzieży należącej do Kościoła hołduje

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan. "Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów». Łk 11,1 Najczęściej o modlitwie Jezusa

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Boże spojrzenie na człowieka 1

Boże spojrzenie na człowieka 1 Boże spojrzenie na człowieka 1 opracował: Artur Trzęsiok Knurów, 24 marca 2006 1 wersja beta 1 Wprowadzenie dla Animatora Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą,

Bardziej szczegółowo

Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak

Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak Rok 2012 powoli dobiega do końca, a wraz z nim obchody Roku Korczakowskiego. Postać wybitnego lekarza, pedagoga

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN!

WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN! WYCISZAMY PLANETĘ CO ROBI CZŁOWIEK STROSKANY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? TRZYMA KARABIN! 2 CO ROBI CZŁOWIEK ULEGŁY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ? RZUCA BOMBY! CO ROBI CZŁOWIEK MIŁOSIERNY, KIEDY NIE MOŻE WYTRZYMAĆ?

Bardziej szczegółowo

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA ANETA ANTOSIAK W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA Copyright by CeTVbja\T8Wh^TVl]ab 4eglfglVmaTF^XaX Żory 2013 ISBN 978-83-63-171-32-2 www.skene.com.pl e-mail: pracownia@skene.com.pl Wydawca

Bardziej szczegółowo

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. (Albert Einstein)

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. (Albert Einstein) Wiesław Ozga TreningAntystresowy.pl Afirmacje - modlitwa dziękczynna Powinniśmy wiedzieć czego chcemy, widzieć to, cieszyć się i z wielką wdzięcznością dziękować Bogu za to, że nasz doskonały plan staje

Bardziej szczegółowo

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem 3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem Trzeba wierzyć w to, co się robi i robić to z entuzjazmem. Modlić się to udać się na pielgrzymkę do wewnętrznego sanktuarium, aby tam uwielbiać Boga

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Wizyta w Gazecie Krakowskiej

Wizyta w Gazecie Krakowskiej Wizyta w Gazecie Krakowskiej fotoreportaż 15.04.2013 byliśmy w Gazecie Krakowskiej w Nowym Sączu. Dowiedzieliśmy, się jak ciężka i wymagająca jest praca dziennikarza. Opowiedzieli nam o tym pan Paweł Szeliga

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Dzieci 6-letnie Temat: RADOŚĆ I SMUTEK PRAWEM DZIECKA Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Cele szczegółowe: DZIECKO: poznaje prawo do radości i smutku potrafi

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

Test psychologiczny. Nie dzielcie się spostrzeżeniami z osobami które go jeszcze nie robiły

Test psychologiczny. Nie dzielcie się spostrzeżeniami z osobami które go jeszcze nie robiły Test psychologiczny Nie dzielcie się spostrzeżeniami z osobami które go jeszcze nie robiły TEST 1 jeśli rozwiążecie ten test, rozpocznę modły o usunięcie mnie z grona waszych znajomych... to prawdziwy

Bardziej szczegółowo

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. ALLELUJA 1. Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach, na wysokościach niech cześć oddadzą. Wielbijcie Pana Jego Zastępy, Wielbijcie Pana Duchy niebieskie. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja,

Bardziej szczegółowo

KOMIKS PRACA POPŁACA. tekst Frank Strom tusz Karen Matchette tusz Scott McRae tłumaczenie Agata Hajpel redakcja Monika Nowicka

KOMIKS PRACA POPŁACA. tekst Frank Strom tusz Karen Matchette tusz Scott McRae tłumaczenie Agata Hajpel redakcja Monika Nowicka KOMIKS PRACA POPŁACA tekst Frank Strom tusz Karen Matchette tusz Scott McRae tłumaczenie Agata Hajpel redakcja Monika Nowicka JUŻ JESTEŚMY! VELMO, UMIERAMY Z GŁODU! WIADOMO! NIE JEDLIŚMY PRZEZ CAŁY DZIEŃ!

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

Wszelkie prawa zastrzeżone. Matko. córki. Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Matko. córki. Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone Matko córki Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015 Co się zmieniło? 14%-> 40% 44% 25-34 latków mieszka z rodzicami Wzrosła w latach 2002-2014 liczba 30-34-letnich Polaków

Bardziej szczegółowo

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO PRZEDSZKOLA Z ADMINISTRACJĄ ZA PAN BRAT - - POZNAJEMY ZAWÓD PRACOWNIKA BIUROWEGO I PRACĘ URZĘDNIKA Cel: uświadomienie dzieciom, że z zawodami biurowymi można spotkać się niemalże na

Bardziej szczegółowo

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak Kwestioriusz ankiety dla uczniów "Moja szkoła" Dzień bry, Odpowiedz, proszę, pytania temat Twojej szkoły. Odpowiedzi udzielone przez Ciebie i Twoje koleżanki i kolegów pomogą rosłym zobaczyć szkołę Waszymi

Bardziej szczegółowo

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Gdyby, to była mafia już bym nie żyła... Oto jak z koleżankami otrzymujemy kosmetyki, bawimy się wyśmienicie i jeszcze przy tym zarabiamy (oraz jak możesz do

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

SP Klasa V, Temat 17

SP Klasa V, Temat 17 Narrator: Po wielu latach od czasu sprzedania Józefa do Egiptu, w kraju Kanaan zapanował wielki głód. Ojciec Józefa Jakub wysłał do Egiptu swoich synów, by zakupili zboże. Tylko najmłodszy Beniamin pozostał

Bardziej szczegółowo

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają.

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. /Matka Celina Zapiski -17.VI.1883r./...dziecko drogie, chcę ci objaśnić...ogólną

Bardziej szczegółowo

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog Prośby dziecka według Korczaka Marta Gerlach-Malczewska psycholog Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Wymuszanie w

Bardziej szczegółowo