TWÓRCY O FILMIE. mogą znaleźć drogi do siebie. To jest dla mnie najważniejsze w tej historii. Bartosz Konopka, reżyser, autor scenariusza

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "TWÓRCY O FILMIE. mogą znaleźć drogi do siebie. To jest dla mnie najważniejsze w tej historii. Bartosz Konopka, reżyser, autor scenariusza"

Transkrypt

1 PRESSBOOK

2 SYNOPSIS Film jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.

3 TWÓRCY O FILMIE Jest to historia, z którą mierzę się od wielu lat. Pierwszy raz spróbowałem jej dotknąć w filmie dyplomowym Czubek w 2001 roku. Potem myślałem o zrobieniu dokumentu o moim ojcu i problemie z chorobą. Czułem jednak, że poruszam zbyt prywatne i trudne do pojęcia obszary. Zacząłem konfabulować wokół ważnego dla mnie tematu, odpływać w stronę fabuły. Wtedy spotkałem się z Piotrkiem Borkowskim, scenarzystą. On stworzył opowieść, w której odnalazłem się jak w swojej własnej. Nasze różne doświadczenia w tym samym temacie stopiły się w jedną całość. Lęk wysokośc i to opowieść o szukaniu miłości drugiego człowieka oraz o potrzebie otoczenia miłością tego, który jej potrzebuje, choć temu zaprzecza. O takiej potrzebie, z jakiej główny bohater nie zdawał sobie wcześniej sprawy, a która wybucha nagle feerią uczuć. I to staje się dla niego najważniejsze do tego stopnia, że zaniedbuje dom, żonę i pracę. Ta miłość go z jednej strony inspiruje, pobudza, z drugiej rozbija mu cały świat. Dziwna miłość: syna do ojca, a tak naprawdę dwóch bliskich sobie osób, które nie mogą znaleźć drogi do siebie. To jest dla mnie najważniejsze w tej historii. Bartosz Konopka, reżyser, autor scenariusza...chciałem zachować w scenariuszu tego filmu ważną cechę relacji z osobami z problemami psychicznymi, którą jest bardzo duża powtarzalność. Osoby takie w sposób bardzo konsekwentny funkcjonują w swoim świecie. Zderzenie z nim oznacza często albo zaakceptowanie jego reguł, albo brak kontaktu. W kontekście filmu pokazanie tego problemu najczęściej zaprzecza rozwojowi dramaturgicznemu fabuły. Próbowaliśmy więc znaleźć taką formę dramaturgiczną, żeby pokazać tę cechę i inność takiej relacji, a jednocześnie dać widzom poczucie rozwoju wydarzeń, co było bardzo trudne do osiągnięcia jednocześnie.

4 Film opowiada o próbie osobistego śledztwa, które sam dla siebie prowadzi syn po śmierci ojca. Nie chodzi w nim o odkrycie prawdy czy jednoznacznej odpowiedzi, ale w ogóle o ułożenie jakiegoś wspomnienia o ojcu, którego postać była wcześniej dla syna tak trudna do pojęcia. Po jego śmierci syn może zacząć wybierać z przeszłych sytuacji kształt wspomnienia o ojcu, które wydaje mu się istotne, i z którym dalej będzie żyć. Tytułowy lęk wysokości właściwie zastępuje nazwę pewnego rodzaju uczucia, dla którego nie umiem znaleźć precyzyjnej nazwy. Może widzowie powinni znaleźć własne jego wersje. Jest to pewien rodzaj poczucia otaczającej rzeczywistości. Coś bardzo ulotnego, co trudno zdefiniować w słowach. Myślę, że nasz film próbuje wywoływać to poczucie w widzach w czasie projekcji. Piotr Borkowski, autor scenariusza To było ciekawe doświadczenie. Wcześniej komponowałem muzykę dla teatru i do filmów dokumentalnych i zawsze starałem się namierzyć sedno emocjonalne sekwencji i pogłębić je dźwiękiem. Tym razem, przy fabule, okazało się, że ta metoda nie działa. Ciekawe. Może dlatego, że dokument czy teatr są silnie zakorzenione w realności, i pchnięcie głębiej w poezję za pomocą dźwięku dobrze im robi......zacząłem od surowej stylistyki kameralnych smyczków, dżezowego werbla i tajemniczych odgłosów, myśląc o czarno - białym klimacie lat 60tych. Za mocno. No to pianinko i gitara akustyczna, generalnie sauté, w końcu to dramat psychologiczny. Za słabo. W końcu nie wiedziałem już nic i zacząłem nagrywać muzykę, której do końca nie rozumiałem, która trzymała się filmu tylko jedną z kilku nóżek. I ta idealnie wkleiła się w kilka sekwencji, co do których kompletnie nie mogliśmy się porozumieć. To trochę tak jak z życiem. Rzeczy się po prostu dzieją, a uzasadnienia powstają post factum. Tak się trzymam tego życia, bo chyba taki film właśnie powstał: w bliżej nieokreślonym gatunku, bez jednoznacznej czy nawet dwuznacznej puenty. I to uważam za jego największe zalety. Bo poza sukcesem Bartka, jakim jest ominięcie sztampy bez popadania w formalizm czy emocjonalność, udało mu się zrobić film, który może niepostrzeżenie i bez fajerwerków zapadnie w widza i będzie się w nim po swojemu rozwijał jeszcze długo po projekcji. I nie myślę tu o godzinach ani dniach.tak bym sobie w każdym razie życzył. Maciej Cieślak, kompozytor

5 FILMOGRAFIA: Lęk wysokości, fabuła Królik po berlińsku, dokument Trójka do wzięcia, fabuła Sceny z powstania, teatr TV Ballada o kozie, dokument dokumenty: Popaprańcy, Trzy historie o miłości, Wielkie manewry Niebo nad Europą, dokument Czubek, film dyplomowy TWÓRCY BARTOSZ KONOPKA - REŻYSER Bartosz Konopka jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Jego ostatni film "Królik po berlińsku" (2009) był nominowany do Oscara w dziedzinie "dokument krótkometrażowy". Wygrał wiele z liczacych się festiwali, m.in.: Hot Docs Toronto, Documenta Madrid, Hamptons USA, Krakowski Festiwal Filmowy, Planete Doc Review. Konopka dał się nim poznać jako błyskotliwy twórca, łączący wrażliwość dokumentalisty z fabularną wyobraźnią. Krytycy pisali przy tej okazji o próbie stworzenia nowego gatunku - "bajki dokumentalnej". Porzedni film Konopki, fabuła "Trójka do wzięcia" (2006), zrealizowana w ramach koordynowanego przez Studio Munka programu "30 minut", zdobyła 12 nagród na różnych festiwalach, w tym m.in. Grand Prix na Brest Film Festival oraz Best Debut Award na Message to Man w St. Petersburgu. "Ballada o kozie" (2004), pierwsza z cyklu alegorii zwierzęcych, została uhonorowana przez telewizję Planete na Berlinale 2004, a następnie pokazywana we wszystkich oddziałach stacji na świecie. Dostała również kilka nagród publiczności na innych festiwalach. Bartek Konopka jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydziału reżyserii WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

6 TWÓRCY Piotr Borkowski - główny autor scenariusza. Był scenarzystą nagradzanej w kraju i za granicą "Trójki do wzięcia" w reżyserii Bartosza Konopki, filmu z pierwszej edycji programu "30 minut". Jest absolwentem Instytutu Anglistyki UW. W 2002 roku obronił doktorat na Wydziale Neofilologicznym UW. Od 2003 roku wykłada filmoznawstwo i kulturoznawstwo w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Był stypendystą Agencji Scenariuszowej, Funduszu im. Andrzeja Munka, uczestnikiem warsztatów scenariuszowych Script Factory i programu ScripTeat, a także słuchaczem w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w programach Pracownia, Pracowania 2005 i EKRAN. Piotr Niemyjski autor zdjęć. Operator takich filmów jak "Nie opuszczaj mnie" (nagroda za zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film ), "Oda do radości" (nowela "Warszawa") i serialu "Królowie śródmieścia", a także do filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz i Anny Ferens "Trzech kumpli". Maciej Cieślak założyciel, wokalista i gitarzysta zespołu Ścianka, producent muzyczny. Współtworzył projekt Lenny Valentino i był producentem jego płyty Uwaga! Jedzie tramwaj. Nominowany w kategorii "Producent roku" do nagrody Fryderyki w 2001 roku. Współpracował ze Smolikiem, Bassisters Elwira Pluta scengorafia. Zeszłoroczna laureatka nagrody w Gdyni za scenografię do "Wszystko co kocham" i "Magicznego drzewa", autorka scenografii m.in. w filmach "Torowisko", "Warszawa", "Tulipany", "Cześć Tereska", "Pitbull". Katarzyna Lewińska kostiumy. Pracowała przy tak znanych filmach jak "33 sceny z życia", "Miasto z morza", "Dom zły", a także w "Boisku bezdomnych", za które otrzymała nagrodę na 33. FPFF w Gdyni. Z Bartkiem Konopką pracowała również przy "Trójce do wzięcia". Jaosław Barzan - montaż. Wielokrotnie nagradzany montażysta wideoklipów i filmów fabularnych, laureat nagród na festiwalu w Gdyni za filmy "Warszawa" i "Pół serio", montażysta filmów "Pitbull", "Lejdis", "Kameleon", "Ciało", "Inferno", "Mała wielka miłość".

7 Bardzo chciałem dostać tę rolę. Pociągała mnie w niej niejasna sfera pomiędzy tym, co jeszcze jest inteligencją i niezależnością charakteru, a tym, co jest już symptomem choroby. Próba samouświadamiania sobie tego rozpoznawania i kontrolowania. Bogaty materiał do budowania roli. Przyczyna tragedii w rzeczywistości. Oraz brutalność i bolesna szczerość w relacjach z otoczeniem. To wymagało wzajemnej uczciwości i szczerości w rozmowach i przygotowaniach intymna lekcja, dotykająca własnych lęków wysokości. Dziękuję Bartkowi i Marcinowi. Krzysztof Stroiński Krzysztof Stroiński - absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od roku 1979 jest aktorem teatrów warszawskich: Komedii ( ), Dramatycznego ( ), Nowego ( ), Powszechnego (od 1990) oraz Studio (gościnnie). Znany polskiej publiczność z licznych filmów, seriali i spektakli teatralnych. Uhonorowany m.in. Orłem - Polska Nagroda Filmowa w kategorii: Najlepsza główna rola męska 2009 za film Rysa oraz Wyróżnieniem honorowym za film Rysa na 33. FPFF w Gdyni. Marcin Dorociński - studia w Akademii Teatralnej ukończył w 1997 roku i w tym samym roku otrzymał także nagrodę na XV festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Kreona w Antygonie, a także został aktorem Teatru Dramatycznego. W 2005 roku za rolę Despera w Pitbullu otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie, a także nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego rok przyniósł mu nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę Fabia w Ogrodzie Luizy. Za film Boisko Bezdomnych Katarzyny Adamik został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY 2009 w kategorii najlepsza główna rola męska. Ten film jest dla mnie bardzo ważny. Włożyłem w niego całe moje serce. Dedykuję go mojemu ojcu Marcin Dorociński

8 EKIPA I OBSADA Scenariusz: PIOTR BORKOWSKI, BARTOSZ KONOPKA Reżyseria: BARTOSZ KONOPKA Zdjęcia: PIOTR NIEMYJSKI Kierownictwo produkcji EWA JASTRZĘBSKA Scenografia: ELWIRA PLUTA Kostiumy: KATARZYNA LEWIŃSKA Charakteryzacja: JANUSZ KALEJA Muzyka: MACIEJ CIEŚLAK Dźwięk: JACEK HAMELA Montaż: JAROSŁAW BARZAN Opieka artystyczna: AGNIESZKA HOLLAND Producent: JACEK BROMSKI, DARIUSZ GAJEWSKI, EWA JASTRZĘBSKA, BEATA RYCZKOWSKA, PAWEŁ MOSSAKOWSKI Produkcja: STUDIO MUNKA -STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH, CANAL+ POLSKA Współfinansowanie: POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ Światowy agent sprzedaży: WIDE MANAGEMENT OBSADA KRZYSZTOF STROIŃSKI MARCIN DOROCIŃSKI DOROTA KOLAK MAGDALENAPOPŁAWSKA ANNA DYMNA MIECZYSŁAW GRĄBKA Ojciec Tomka Tomek Janicki Matka Tomka Ewa, żona Tomka Doktor Druch Malik

9 STUDIO MUNKA jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Studio Munka nastawione jest na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską. KONTAKT Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich ul..krakowskie Przedmieście Warszawa tel fax:

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Trzeci 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Spis treści Słowa wprowadzające 2 Prezydent Miasta Torunia 2 Prezeska MDR 5 Prezes Zarządu TVP SA 3 Dyrektor artystyczny festiwalu 7 Marszałek Województwa

Bardziej szczegółowo

Przedstawiają film dokumentalny JOANNA

Przedstawiają film dokumentalny JOANNA Przedstawiają film dokumentalny JOANNA w reżyserii ANETY KOPACZ Kontakt dla mediów: Joanna Solecka, jsolecka@wajdastudio.pl, tel: 501 102 878 O FILMIE Joanna to piękna i inteligentna kobieta. W kwietniu

Bardziej szczegółowo

Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski

Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie. (str. 2) 2. Scenariusz lekcji WOK i języka polskiego. (str. 7) Temat: Człowiek wobec historii

Bardziej szczegółowo

PLAKAT FILMOWY 8 STYCZNIA W KINACH!

PLAKAT FILMOWY 8 STYCZNIA W KINACH! PLAKAT FILMOWY 8 STYCZNIA W KINACH! www.ciacho1.pl 1 SPIS TREŚCI PLAKAT FILMOWY... 1 EKIPA... 3 OBSADA... 4 WRESZCIE PRAWDZIWA KOMEDIA :-)... 5 CIACHO OD KUCHNI, CZYLI PRZEPIS NA WYWROTOWĄ KOMEDIĘ... 6

Bardziej szczegółowo

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA nikiem dla przyszłego kształtu miasta są opracowywane

Bardziej szczegółowo

numer 38/2012 Dodatek festiwalowy 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 5-13 grudnia 2012

numer 38/2012 Dodatek festiwalowy 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 5-13 grudnia 2012 numer 38/2012 Dodatek festiwalowy 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 5-13 grudnia 2012 fot. Archiwum Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Na poziomie ponadnarodowym? Za nami już piąta edycja

Bardziej szczegółowo

z kulturą Inżynier styczeń 2008 Hazard Stypendia Popraw swój savoir-vivre s. 4 miesięcznik Niesprawiedliwy regulamin? s. 6 Studenci obstawiają s.

z kulturą Inżynier styczeń 2008 Hazard Stypendia Popraw swój savoir-vivre s. 4 miesięcznik Niesprawiedliwy regulamin? s. 6 Studenci obstawiają s. Hazard Studenci obstawiają s. 16 Stypendia Niesprawiedliwy regulamin? s. 6 ISSN 1234-5482 miesięcznik styczeń 2008 Inżynier z kulturą Popraw swój savoir-vivre s. 4 Każdy inny wszyscy równi Kraków kolejnym

Bardziej szczegółowo

Helena Rubinstein jest uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata. Dowiedz się dlaczego czytając tekst Joanny Jakóbowskiej.

Helena Rubinstein jest uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata. Dowiedz się dlaczego czytając tekst Joanny Jakóbowskiej. Przeczytaj na: www.gs.uni.opole.pl Nie ma złych, są tylko uwikłani - przeczytaj recenzję książki Uwikłanie na naszej stronie internetowej. Helena Rubinstein jest uważana za jedną z najbogatszych kobiet

Bardziej szczegółowo

podsumowanie projektu edukacyjnego 2012 2014 gotowi?

podsumowanie projektu edukacyjnego 2012 2014 gotowi? Współczesność zafundowała nam szybsze tempo życia, czas wolny jest dziś pewną formą luksusu. Pojawia się również problem z jego właściwym wykorzystaniem. Pośpiech, bierność i lenistwo są czynnikami, które

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn Informacyjny Polsce Biuletyn Informacyjny atru Publicznego w Polsce 34 Zarządu Głównego NUMER ZIMA 2014/2015 ISSN 1427-7093 Polsce atru Publicznego w Polsce Polsce atru Publicznego w Polsce Polsce atru Publicznego

Bardziej szczegółowo

Stach Szabłowski: Dlaczego stworzyłeś dyplom w formule szantażu wobec komisji dyplomowej? Czy to w ogóle jest szantaż, a jeżeli nie, to, co to jest?

Stach Szabłowski: Dlaczego stworzyłeś dyplom w formule szantażu wobec komisji dyplomowej? Czy to w ogóle jest szantaż, a jeżeli nie, to, co to jest? Rozmowa z Grzegorzem Drozdem o wystawie "Brak"*, a także o: psiojebiźmie, górskich pastwiskach akademii, zamurowanym korytarzu, szantażu, planowaniu napadu na bank, "interakcji przymuszonej", banicji z

Bardziej szczegółowo

Miasto Opole, jako jedyne w Polsce, stworzyło specjalny program prak- czenie i co ważne zarabiać. Program skierowany jest do osób, które podczas

Miasto Opole, jako jedyne w Polsce, stworzyło specjalny program prak- czenie i co ważne zarabiać. Program skierowany jest do osób, które podczas Przeczytaj na: www.gs.uni.opole.pl Kolejny semestr rodzi nowe wyzwania. Codzienne wstawanie na zajęcia, systematyczne do nich przygotowania i tyk, który pozwoli młodym już w trakcie studiów zdobywać doświad-

Bardziej szczegółowo

TECHNIKA & KONTENT TV

TECHNIKA & KONTENT TV TECHNIKA & KONTENT TV Nr 7-8/2011(20) ISSN 2080-4407 CENA 9,90 zł (w tym 8% VAT) 30 lipca 2011 UWAGA NOWOŚĆ! KRÓTKA HISTORIA OBRAZU I DŹWIĘKU O TYM SIĘ MÓWI VIACOM BLINK! POLO TV FESTIWALE Owocnego Filmowania!

Bardziej szczegółowo

Odmienność odbita w ekranach. Konstruowanie obrazu niepełnosprawności poprzez kampanie społeczne i telewizję

Odmienność odbita w ekranach. Konstruowanie obrazu niepełnosprawności poprzez kampanie społeczne i telewizję W poniższym artykule możliwie kompleksowo (na tyle, na ile pozwala jego forma) przedstawiony został obraz niepełnosprawności, jaki wyłania się z kampanii społecznych oraz mediów (głównie telewizji) w Polsce.

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Christian Dorsch Dyrektor Export-Union des Deutschen Films

Szanowni Państwo, Christian Dorsch Dyrektor Export-Union des Deutschen Films Szanowni Państwo, Ogromnie się cieszę, że możemy zaprezentować krakowskiej publiczności w ramach Pierwszego Tygodnia Filmu Niemieckiego kilka, spośród wyprodukowanych w ostatnim czasie w naszym kraju,

Bardziej szczegółowo

DOGVILLE REŻYSERIA LARS VON TRIER DYSTRYBUCJA W POLSCE

DOGVILLE REŻYSERIA LARS VON TRIER DYSTRYBUCJA W POLSCE DOGVILLE REŻYSERIA LARS VON TRIER W KINACH OD 3 PAŹDZIERNIKA 2003 DYSTRYBUCJA W POLSCE ul. Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa tel.: (+4822) 536 92 00, 636 25 00, fax: (+4822) 635 20 01 e-mail: gutekfilm@gutekfilm.com.pl

Bardziej szczegółowo

2 Dwumiesięcznik stowarzyszenia architektów Polskich / www.archsarp.pl wrzesień / PaźDziernik 2011 081-809 sn 2 #8 is

2 Dwumiesięcznik stowarzyszenia architektów Polskich / www.archsarp.pl wrzesień / PaźDziernik 2011 081-809 sn 2 #8 is wrzesień / październik 2011 #8 issn 2081-8092 Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich / www.archsarp.pl 3 2 W numerze: wydawca stowarzyszenie architektów polskich sarp 00-950 warszawa ul. foksal

Bardziej szczegółowo

w numerze m.in.: Wyjście spod klosza - Biennale Krajobrazu Cyfrowi Kolumbowie 12 Listy do Milesa Leśna 7 n r 6 /9 /2 0 14

w numerze m.in.: Wyjście spod klosza - Biennale Krajobrazu Cyfrowi Kolumbowie 12 Listy do Milesa Leśna 7 n r 6 /9 /2 0 14 l t u ral ny u k n y z a g a kielecki m 037 IS S N 2 3 5 3-1 n r 6 /9 /2 0 14 b e z p ła tn y e g z e m p la r z z ie ń li s to p a d /g r u d Hemar przekl Cyfrowi Kolumbowie 12 Listy do Milesa Leśna 7

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY. MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 23 / styczeń 2014 ISSN 2084-6207

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY. MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 23 / styczeń 2014 ISSN 2084-6207 BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 23 / styczeń 2014 ISSN 2084-6207 10 16-17 8 Uroczyście przysięgamy! 20 23 14......... 3-5 Miasto m.in.: Trzy lata kadencji

Bardziej szczegółowo

SHORTBUS Press kit sp. z o.o.,

SHORTBUS Press kit sp. z o.o., SHORTBUS Press kit Tongariro Releasing sp. z o.o., ul. św. Czesława 4a/13a, 61-582 Poznao, tel. kom.: +48 515 270 800, fax: +48 61 625 68 21, e-mail: poczta@tongariro.pl, www.tongariro.pl SHORTBUS USA,

Bardziej szczegółowo

FOCUS W KINACH OD 6 MARCA 2015 R.

FOCUS W KINACH OD 6 MARCA 2015 R. Najważniejsze jest odwrócenie uwagi. Najważniejsza jest koncentracja. Mózg jest powolny i nie radzi sobie z kilkoma rzeczami naraz. Odwróć uwagę i działaj. Will Smith wciela się w postać Nicky ego, doświadczonego

Bardziej szczegółowo

20 000 DNI NA ZIEMI (20 000 DAYS ON EARTH) DYSTRYBUCJA W POLSCE

20 000 DNI NA ZIEMI (20 000 DAYS ON EARTH) DYSTRYBUCJA W POLSCE 20 000 DNI NA ZIEMI (20 000 DAYS ON EARTH) W KINACH OD 31 PAŹDZIERNIKA 2014 DYSTRYBUCJA W POLSCE Al. Wojska Polskiego 41/43, 01-503 Warszawa tel.: (+4822) 536 92 00, fax: (+4822) 635 20 01 e-mail: gutekfilm@gutekfilm.pl

Bardziej szczegółowo

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze Maria Schejbal SCENARIUSZ czyli jak opowiadać historie w teatrze 1 2 Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Publikacja powstała w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury

Bardziej szczegółowo

DOMINIKA MIĘKUS I KRZYSZTOF PARDA KOMIKSY NA EKRANIE PAWEŁ KWIATKOWSKI PIERWSZY KONTAKT REBEKA KULTURALNE LATO

DOMINIKA MIĘKUS I KRZYSZTOF PARDA KOMIKSY NA EKRANIE PAWEŁ KWIATKOWSKI PIERWSZY KONTAKT REBEKA KULTURALNE LATO LIPIEC-SIERPIEŃ 2013 5-6 5-6 DOMINIKA MIĘKUS I KRZYSZTOF PARDA KOMIKSY NA EKRANIE PAWEŁ KWIATKOWSKI PIERWSZY KONTAKT REBEKA KULTURALNE LATO c z o ł e m ILUSTR. KAROL BARSKI Nadeszła pora, by spakować plecak,

Bardziej szczegółowo

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ NA KONIEC ROKU... Drodzy czytelnicy, Kolejny rok akademicki dobiega końca. Semestr letni minął bardzo szybko i oto mamy kolejny numer magazynu C40. Bardzo cieszy nas, że ten debiutancki, sprzed trzech

Bardziej szczegółowo

STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO

STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO SPIS TREŚCI _01 Wstęp................................... str. 03 _02 Definicje związane z obszarem marketingu

Bardziej szczegółowo

50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce

50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce I /. 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce Oczekiwania wobec nas, kobiet, rosną, albo też my same stawiamy sobie coraz wyżej poprzeczkę. Chcemy być nie tylko dobrymi matkami i gospodyniami domowymi,

Bardziej szczegółowo

Produkcja filmowa w Polsce aspekty prawno-gospodarcze

Produkcja filmowa w Polsce aspekty prawno-gospodarcze Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji Szymon Paszko Nr albumu: 234554 Produkcja filmowa w Polsce aspekty prawno-gospodarcze Praca magisterska na kierunku prawo Praca wykonana pod kierunkiem

Bardziej szczegółowo

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE NAUCZYCIELSKA EDUKACJA BIULETYN CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE -------------------------------------------------------------------------------- 2015

Bardziej szczegółowo

SOSNsosnowiecki. art. magazyn kulturalny. J J fascynacje andrzeja czarnoty. J J marek grygier - wiersze. J J laur plateranki po raz XVII

SOSNsosnowiecki. art. magazyn kulturalny. J J fascynacje andrzeja czarnoty. J J marek grygier - wiersze. J J laur plateranki po raz XVII sosnowiecki magazyn kulturalny bezpłatny dodatek do Kuriera Miejskiego grudzień 2009 nr 12/23/2009 J J fascynacje andrzeja czarnoty J J marek grygier - wiersze J J laur plateranki po raz XVII J J maria

Bardziej szczegółowo