Podobne dokumenty

Aukcja nr 45 Grafika, rysunek, akwarela. Kraków, 20 czerwca 2015

AUKCJA NR 16. NAUTILUS Salon Antykwaryczny. 19 V 2007, godz INDEKS OSÓB:

AUKCJA NR 14 grafika, rysunek, akwarela, fotografia

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 28. Grafika, rysunek, akwarela, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA

Franciszek Wójcik ( )

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ,

Najstarsze litograficzne widokówki malborskie. Bernard Jesionowski. Malbork 2008

AUKCJA NR 13 malarstwo, grafika

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 34. Akwarela, rysunek, grafika, plakat WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ.

TYTUŁ PRACY 18 pkt, bold

Henryk Rutkowski. Kartografia wschodniej Wielkopolski do początku XIX wieku

Jak poprawnie sporządzić opis bibliograficzny w bibliografii załącznikowej?

WYSTAWY I PUBLIKACJE MUZEALNE POŚWIĘCONE OLSZTYNOWI

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 32 WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA III 2012 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA

AUKCJA NR 19 malarstwo, rysunek, grafika, wydawnictwa, plakat

Nazwa i opis przedmiotu

AUKCJA NR 12. malarstwo, grafika, plakat. Salon Antykwaryczny NAUTILUS AUKCJE

W - Ż. Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie. Spis pochowanych W - Ż. Sektor/ Miejsce

Wstęp do inwentarza zbioru/zespołu Kolekcja Ireny i Michała Sokolnickich Nr zbioru/zespołu PL_1001_OK_1747

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 25. Grafika, rysunek, akwarela, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA

Kierunek i poziom studiów: FILOLOGIA POLSKA, studia stacjonarne (poziom I) Sylabus modułu: Projektowanie i sztuka książki

Kacper Bożek. Akwaforta towarzyska. 24 kwietnia - 15 maja Fundacja Promocji Sztuki Polskiej

Załącznik nr 11 do SIWZ/ Załącznik nr 4 do umowy Wykaz jednostek aktowych przeznaczonych do konserwacji Część I

Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa

GRAFIKA inspirowana twórczością STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

KRETA KRETA. wystawa poplenerowa 15. IV V Rostworowski Gallery ul. Św. Jana 20/11, Kraków

FOTOGRAFII PRZERWA

PONIEDZIAŁEK r. NMP Matki Kościoła.

1998 rok. STEMPLE JEDNODNIOWE.

autor: Stanisław Rodziński

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE- GMACH GŁÓWNY. Fot:

43. Aukcja Dzieł Sztuki

PONIEDZIAŁEK r Wigilia Bożego Narodzenia.

Andrzej Siemi ń ski. malarstwo. 27 V VII Galeria J

TKANINA. XL LAT SZTUKI WŁÓKNA W KOWARACH i NA DOLNYM ŚLĄSKU

A) Barbara Smolenska " Fryderyk Chopin i jego muzyka"

PONIEDZIAŁEK r.

str. 1 Data złożenia oferty w Kancelarii Magistratu Sygnatura oferty w ewidencji Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

PONIEDZIAŁEK r. NMP Matki Kościoła

(12) OPI S OCHRONN Y WZORU PRZEMYSŁOWEGO

PAŹDZIERNIK ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY

Salon Antykwaryczny NAUTILUS AUKCJE AUKCJA NR 11 MALARSTWO, RYSUNEK, GRAFIKA,

Chełmno ul. Franciszkańska 8. kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium MB Bolesnej ("Fara")

Jarocki, Jerzy ( )

PONIEDZIAŁEK r.

Transkrypt:

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 17 grafika, rysunek, malarstwo, wydawnictwa, fotografia WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 26 XI 1 XII 2007 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 1 XII 2007, godzina 12 00 Restauracja Miód i Wino, ul. Sławkowska 32, Kraków

Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 422 91 60 kom.: 095899895 e-mail: nautilus@antique.com.pl www.antique.com.pl; www.nautilus-art.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 OPRACOWANIE: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski SKŁAD, ZDJĘCIA: Maciej Żywolewski Na okładce: Jean Sadeler, Pokłon Trzech Króli, 1585 Spis treści: I. Grafika dawna II. Grafika XX i XXI w. III. Konwoluty IV. Rysunek V. Malarstwo VI. Wydawnictwa artystyczne VII. Fotografie VIII. Regulamin str. 71 poz. 1 54 / s. 4 poz. 55 235 / s. 14 poz. 236 238 / s. 42 poz. 239 271 / s. 43 poz. 272 292 / s. 49 poz. 293 311 / s. 55 poz. 312 359 / s. 59 COPYRIGHT: Salon Antykwaryczny Nautilus 2007

Aleksander Orłowski Dostojnik perski, 1819 poz. 42 2 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej: www.antique.com.pl

I Grafika dawna poz. 1 Jost Ammann (1539 1591) 1. Sylwetki szlachty europejskiej [m.in. sylwetki Polaków], 1579 akwaforta, miedzioryt; wym.: 270 x 360 mm; sygn. pł.: rozdzielone IA i VZ. Grafika z niemieckiego wydania dzieła Barthélemy ego de Chasseneu, Catalogus de gloria mundi, Frankfurt am Mein, 1579. 1 Sebald Hans Beham (1500 1550) 2. Syn marnotrawny opuszczający dom miedzioryt; wym.: 58 x 98 mm [odbitka obcięta]; sygn. pł. l.d.: HSB. Grafika z cyklu Przypowieść o synu marnotrawnym, plansza 1 z 4. Lit.: Bartsch, 31 3. Powrót syna marnotrawnego miedzioryt; wym.: 58 x 97 mm [odbitka obcięta]; sygn. pł. L.d.: HSB. Grafika z cyklu Przypowieść o synu marnotrawnym, plansza 4 z 4. Lit.: Bartsch, 31 Gabriel Bodenehr Starszy (1664 1758) 4. Widok Krakowa, pocz. XVIII w. miedzioryt; wym.: 160 x 450 mm; sygn. płyty p.d.: G. Bodenehr fec, excudit. Grafika z dzieła G. Bodenehra, Curioses Staats und Kriegs Theatrum in Polen [...], Augsburg 1704. 2 Jędrzej Brydak (1837 1876) 5. Widok Krakowa, 1860 litografia z tintą; wym.: 141 x 592 mm; sygn. na płycie p.d.: J. Brydak. Grafika z przewodnika Ambrożego Grabowskiego Kraków i jego okolice, Kraków 1860. Lit.: J. Banach, Dawne widoki Krakowa, Kraków 1983, s. 190. 1200

AUKCJA 17 poz. 4 Erik Dahlberg (1625 1703) 6. Brześć Litewski, miasto i twierdza, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 260 x 480 mm; sygn. pł.: per E. I. Dahlberg. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 40. 1000 7. Karol Gustaw w obozie szwedzkim przyjmuje poselstwo polskie prowadzone przez Krzysztofa Przyjemskiego / Plan miasta Koła i okolicy, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 300 x 380 mm; sygn. pł.: L. Le Potre. Grafika z: jw.; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 2. 8. Bitwa pod Filipowem, 12 X 1656, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 292 x 382 mm. Grafika z: jw.; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 7. 9. Bitwa pod Gołębiem, 8 II 1656, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 380 mm; sygn. pł.: Noel Cochin sculp. Grafika z: jw.; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 12. 10. Bitwa pod Wojniczem, 23 IX 1655, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 380 mm; sygn. pł.: Dalb: delin.; W. Swidde fecit 1688. Grafika z: jw.; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 5. 11. Bitwa w widłach Wisły i Sanu, 25 III 1656, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 285 x 565 mm. Grafika z: jw.; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 16. 1000 12. Iłża. Widok miasta i zamku, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 216 x 345 mm. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 53. 13. Jerzy Rakoczy u Karola Gustawa pod Modliborzycami, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 385 mm; sygn. pł.: Erich Jonson Dahlberg le supr. castror metat ad viv delineavit. J. Le Pantre sculp. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 28. 5

poz. 13 Erik Dahlberg (1625 1703) 14. Panorama Gdańska. Rzut systemu obronnego i topografia przedmieść, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 300 x 385 mm; sygn. pł.: De la Pointe sculp. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 45. 1200 15. Pilawa. Plan fortecy morskiej i Zalewu Wiślanego, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 253 x 317 mm; sygn. pł.: Erich Jonson Dahlberg le supr. castror metat ad viv delineavit. J. Le Pantre sculp. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 76. 16. Pińczów. Widok zamku, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 210 x 333 mm. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 78. 17. Przysięga magnatów. Dwie sceny przysięgi na wierność na imię karola Gustawa. I. 16 X 1655 na przedpolu Krakowa [m.in. Aleksander Koniecpolski, Jan Sobieski, Michał Wiśniowiecki]. II 3 XI 1655 pod Sandomierzem [m.in. Stanisław Rewera Potocki i Stanisław Lanckoroński], k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 383 mm; sygn. pł.: Dahlberg ad vivum delin. W. Swidd sculp. Holmiae 1689. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 8. 18. Spotkanie Karola Gustawa z Jerzym Rakoczym w pobliżu Ćmielowa, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 300 x 385 mm; sygn. pł.: Dahlberg ad viv delineavit. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 29. 6

AUKCJA 17 poz. 37 poz. 22 poz. 23 19. Szczecin z lotu ptaka, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 380 mm; sygn. pł.: E. I. D. B. delinea. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 87. 20. Toruń, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 385 mm; sygn. pł.: E. I. Dahlberg del. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 91. 21. Zakroczym. Przejście przez Wisłę wojsk szwedzkich i Rakoczego, k. XVIII w. miedzioryt; wym.: 295 x 385 mm; sygn. pł.: E. Dahlberg delineavit. L. Perelle sculp. Grafika pochodzi z pracy S. Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696; odbitka 1816. Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz. 106. Philibert-Louis Debucourt (1755 1832) 22. Przedający obrazy (według J.P. Norblina), 1817 akwatinta barwna; wym.: 225 x 140 mm; sygn. pł.: Norblin del., Depose a la Direction, Debucourt sculp. Grafika pochodzi z cyklu Costumes polonaises, Paris 1817. Odbitka naklejona na karto, przycięta bez szkody dla kompozycji i napisów. Lit.: E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1880, s. 216. W 1804 Norblin opuścił Polskę, ale nie oznaczało to zerwania z polska tematyką. Szczególnym dziełem pozostaje seria rysunków przedstawiających typy polskie, sceny rodzajowe a zatytułowana Zbiór ubiorów polskich. W zbiorach Czartoryskich znajduje się 81 plansz powstałych w l. 1804 1817 (na podstawie szkiców robionych w Polsce). Były przeznaczone do powielenia w grafice (Debucourt zreprodukował 50 wybranych plansz). 23. Baby przed kościołem św. Jana [w Warszawie], 1817 akwatinta barwna; wym. komp.: 255 x 160 mm {plansza 360 x 255 mm]; sygn. pł.: Norblin del., Debucourt sculp. Grafika pochodzi z cyklu Costumes polonaises, Paris 1817. Grafika po konserwacji. Lit.: E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1880, s. 216. 7

Paul Decker syn (1685 1742) 24. Moscowita, lata 30. XVIII w. miedzioryt; wym.: 370 x 420 mm; sygn. pł.: Paul Decker inv. et deiln.; Cum Priv. Sac. Caes. Maj.; Mart Engelbrecht excud. Aug. Vind; Christian Frid. Lotte sc. Grafika symboliczna i satyryczna apoteoza Rosji pochodzi z cyklu wykonanego przez Paula Deckera syna Laconicum Europae speculum quo IX. illius praecipuae nationes... certis characteribus et symbolis discernuntur, Augsburg, Martin Engelbrecht [1736-1737]. Stan zachowania: ślady złożenia, w dolnej części docięcie do odcisku płyty. Lit.: E. Łomnicka-Żakowska, Graficzne portrety Augusta II i Augusta III Wettynów, Warszawa 1997, s. 440. 1 Frederick Dielman (1847 1935) 25. Bryczka (według A. Wierusza-Kowalskiego), ok. 1890 akwaforta; wym.: 360 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Frederick Dielman; pł. l.d.: F. Dielman, p.d.: A. Wierusz-Kowalski. Graficzna replika obrazu A. Wierusza-Kowalskiego; stan bardzo dobry. Charles Jean François (1717 1769) 26. Personifikacja Samopoznania według Charlesa Eisena, 1760 sposób kredkowy; wym.: 305 x 222 mm; sygn. pł. l.d.: C. Eisen del., Francois sculp. Et ex. CPR. Grafika wystawiana. Lit.: Katalog Hogarth i jego wiek, Kraków 2001, s. 94, il. 26. 1 Henryk Grabiński (1843 1903) 27. Odrzykoń, 1880 litografia piórkiem; wym.: 310 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: HG, 1880, Odrzykoń 1873. Grafika z teki Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego, Lwów 1881. 300 28. Wejście do jaskini, okolice Urycza, 1880 litografia piórkiem; wym.: 310 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: HG, 1880, Urycz 1871. Grafika z teki Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego, Lwów 1881. 200 29. Delatyń, 1880 litografia piórkiem; wym.: 310 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: HG, Delatyń 18. Grafika z teki Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego, Lwów 1881. 200 30. Skole, 1880 litografia piórkiem; wym.: 310 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: HG, Skole 1871. Grafika z teki Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego, Lwów 1881. 200 31. Ruiny zamku w Melsztynie, 1880 litografia piórkiem; wym.: 310 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: HG 1880, Melsztyn 1876. Grafika z teki Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego, Lwów 1881. 200 Blasius Höfel (1792 1863) 32. Jasełka w Polszcze, w drugiej połowie XVIII wieku (według Norblina), 1858 miedzioryt; wym.: 400 x 288 mm; sygn. pł.: malował Norblin; w drukarni A. Wetteroth; rytował Blasius Hofel. Grafika (reprodukcja obraz z galerii hr. Andrzejowej Potockiej) była premią TPSP w Krakowie za rok 1858. Grafika po konserwacji. Lit.: P. Smolik, J. P. Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, il. 28. 8

AUKCJA 17 poz. 24 poz. 38 Romeyn de Hooghe (1645 1708) 33. Konferencja pokojowa w Bredzie, 1667 akwaforta; wym.: 420 x 540 mm [odbitka nieznacznie przycięta]; sygn. pł.: R. de Hooghe f. et inv.; te Amsterdam by I. Ottens. Grafika po konserwacji. Lit.: Benezit, t. 5 (1976), s. 610. 1 Gerard de Lairesse (1641 1711) 34. Namaszczenie Salomona, 1668 akwaforta, miedzioryt; wym.: 435 x 535 mm; sygn. pł. p.d.: Gerard de Lairese; pinx. scul. et excudit 1668; Amstelodami. Grafika po konserwacji. Lit.: Benezit, t. 6 (1976), s. 389/390. 1 Barthelemy Lauvergne (1805 1871) 35. Brama Floriańska, 1840 litografia tonowana, wym. pl.: 360 x 540 mm. Grafika z: Voyages en Scandinavie en Laponie, Paris 1840, ed. A. Bertrand. Lit. Polska cała. Katalog starych książek, map i rycin XV-XIX w. Polski dotyczących, Warszawa 1991, s. 186, poz. 340. 700 Jean Baptiste Le Prince (1734 1781) 36. Le Marchand de Limonade, 1765 akwaforta; wym.: 215 x 178 mm; sygn. pł. l.d.: Le Prince 1765. Odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji. Lit.: Benezit, t. 6. 37. Le Marchand de Pouleta, 1765 akwaforta; wym.: 215 x 178 mm; sygn. pł. l.d.: Le Prince 1765. Odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji. Lit.: Benezit, t. 6. 38. La Diseuse de Bonnaventure Russienne, przed 1790 akwaforta, miedzioryt; wym. komp.: 442 x 370 mm; sygn. pł. Le Prince Pinxit, R. Gaillard Sculp.; poniżej kompozycji dedykacja: Dédié a Monsier L empereur, Ancien Echevin de la ville de Paris. Po prawej stronie artysta umieścił sugestywną postać sarmackiego szlachcica. 2 9

Johann Eckhard Löfer 39. Kraków. Widok od północnego-zachodu, 1638 miedzioryt z dwóch płyt; wym.: 105 x 145 i 105 x 147 mm; sygn. pł. (1, 2): [ Johann] E.[ckhard] L[öfer]. Grafika z: D. Meissner, Sciographia Cosmica. Das ist Newes Emblematisches Büchlein..., Norymberga 1637/1638. 2 Gustaw Carl Friedrich Lüderitz (1803 1884) 40. Adam Mickiewicz (według F. Tepy), Paryż 1856 akwatinta, akwaforta; wym.: 280 x 225 mm; sygn. F. Tepa w Paryżu 1856. Odbitka obcięta do kompozycji. Grafika była premią TPSP w Krakowie za rok 1856. Jan Piotr Norblin (1745 1830) 41. Postaci, przełom XVIII i XIX w. zespół 17 akwafort; numery wg katalogu F. Hillemachera: 27 (81 x 56 mm), 34 (67 x 52), 54 (23 x 20), 56 (62 x 53), 57 (74 x 61), 61 (68 x 46; uszkodzony p.d. narożnik), 66 (69 x 61), 70 (26 x 21), 73 (26 x 22), 77 (19 x 17), 82 (39 x 19), 83 (36 x 19), 85 (29 x 15), 86 (29 x 14), 90 (21 x 12), 92 (17 x 12), 93 (16 x 12); grafiki podklejone na kartonik. Grafiki pochodzą ze zbioru J. Hrynkowskiego. Lit.: F. Hillemacher, Catalogue des Estampes, Paris 1999. 3 Aleksander Orłowski (1777 1832) 42. Dostojnik perski, 1819 litografia, wym.: 525 x 418 mm, sygn. pł. l.d.: 1819 A. Orłowski, p.d. Pieczęć tłoczona z herbem Orłowskiego. Grafika z cyklu: Collection de Dessins Lithographies per Alexandre Orlowski, 1819. Stan zach.: zażółcenia papieru, grafika naklejona na stary karton. Lit.: Aleksander Orłowski, W-wa 1958, poz. 13 s. 276 0 43. Wódz Kurdów, 1819 litografia, wym.: 519 x 410 mm, sygn. pł. l.d.: A. Orłowski 1819; p.d.: Imprime a St. Petersbourg chez Beggrow oraz pieczęć tłoczona z herbem Orłowskiego. Grafika z cyklu: Collection de Dessins Lithographies per Alexandre Orlowski, 1819. Stan zach.: zażółcenia papieru, grafika naklejona na stary karton. W l.d. Części widoczne niewielkie przetarcia. Lit.: Aleksander Orłowski, W-wa 1958, poz. 14 s. 276; W. Tatarkiewicz, Al. Orłowski, W-wa 1926, il. okładka 0 Giovanni Battista Piranesi (1720 1778) 44. Bassorilievo antico di marmo che si vede nel Giardino Aldobrandini, 1778 akwaforta, wym.: 385 x 650 mm, sygn. pł. l.d.: Cavalier Piranesi del. e inc. Grafika z cyklu: G. B. Piranesi, Vasi, Candelabri Cippi, sarcofagi, Roma 1778. Lit.: J. Wilton Ely, G. B. Piranesi. The Complete Etchings, vol. II, San Francisco 1994, poz. 893 2 45. Veduta della Basilica di S. Maria Maggiore, przed. 1760 akwaforta, wym.: 375 x 535 mm, sygn. pł. p.d.: Piranesi del scul. Grafika z Vedute di Roma, Roma 1740-1760. Lit. J. Wilton-Ely, G. B. Piranesi. The Complete Etchings, San Francisco 1994, poz. 140. 0 Aegidius Sadeler (ok. 1570 1629) 46. Pejzaże, początek XVII w. zespół 18 grafik wykonanych według rysunków J. Brueghela, R. Savery ego i P. Stevensa; miedzioryt, akwaforta na papierze czerpanym z filigranem (krzyż maltański i napis C. SA- VADE; 1. wym.: 190 x 290 mm; sygn. pł. l.d.: Joan Breugel invent. Eg. S. ex; cum priv. Sac. Caes. Maj. 2. 190 x 280 mm; sygn. pł. l.d.: Joan Breugel invent. Eg. S. ex; cum priv. Sac. Caes. 10

AUKCJA 17 poz. 41 poz. 43 Maj. 3. wym.: 205 x 290 mm; nie sygn. 4. wym.: 205 x 290 mm; nie sygn. 5. wym.: 215 x 285 mm; sygn. pł. Cum Privil. Sac. Caes. Majest. Roelant Saverij Inventor. 6. wym.: 220 x 280 mm; nie sygn. 7. wym.: 240 x 265 mm; sygn. pł.: Petrus Stephani invenit. Egid. Sadeler ecxunt. 8. wym.: 240 x 365 mm; sygn. pł.: Egid. Sadeler ecxunt. 9. wym.: 220 x 280 mm; sygn. pł.: Roelant Saverij Invent. 10. wym.: 220 x 280 mm; sygn. pł.: Roelant Saverij Invent.; uszkodzona dolna część grafiki. 11. wym.: 195 x 250 mm; nie sygn. 12. wym.: 220 x 275 mm; sygn. pł.: Egidius Sadeler ex. 13. wym.: 240 x 370 mm; sygn. pł.: Petrus Stephani Invent. Egid. Sadeler excunt. 14. wym.: 235 x 360 mm; Egid. Sadeler ex.; lewa krawędź grafiki obcięta. 15. wym.: 220 x 280 mm; nie sygn. 16. wym.: 225 x 285 mm; sygn. pł.: Roelant Savrij invent. 17. wym.: 165 x 250 mm; sygn. pł.: Pet. Stephani Invent. Marco Sedeler excudit. Cu Privil. S.C. Maj. Eg. Sadeler excund. Praga. 18. wym.: 170 x 250 mm; sygn. pł.: Pet. Stephani Invent. Marco Sedeler excudit. Cu Privil. S.C. Maj. Eg. Sadeler excund. Praga. Grafiki, odbitki z 2. połowy XVIII w., pochodza z cykli: Pejzaże z Tyrolu, Pejzaże czeski i z innych. Lit.: Hollstein XXI, Dutch and Flemish Etchings, engravings..., Amsterdam 2001. 0 Jean Sadeler (1550 ok. 1) 47. Pokłon Trzech Króli, 1585 (il. s. 12) miedzioryt; 170 x 130 mm (odbitka obcięta); sygn. pł.: M.de Vos fig.; J. Sadeler sculpsit 1585. Odbitka naklejona na gruby, czerpany papier. Lit.: Benezit, 1976, t. 9, s. 220. Henryk Walter (zm. 1860) 48. Ratusz na Kazimierzu, lata 60. XIX w. litografia tonowana; wym. pl.: 260 x 310 mm. Grafika z tzw. Albumu walterowskiego, po konserwacji. Lit.: A. Banach, Kraków malowniczy 300 Bronisław Zaleski (18201 1880) 49. Pejzaż z domem według Rembrandta, po 1863 akwaforta; wym.: 155 x 350 mm; sygn. oł. l.d.: Zaleski d apres Rembrandt. Artysta wykonał cztery grafiki według dzieł Rembrandta. Lit.: E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1880, s. 303. 11

poz. 39 poz. 47 poz. 52 poz. 53 NN 50. Widok Krakowa, XVIII w. akwaforta; wym.: 175 x 275 mm; sygn. pł.: J. Eder ex., AC Sommer fec; poniżej kompozycji: Prospect der Stadt Cracau, w l.g.: XIX. 1000 51. Święty Franciszek, XVIII w. miedzioryt kolorowany; wym.: 255 x 190 mm. Na odwrocie oł.: Miedzioryt kolorowany ręcznie (odpustowy). Grafika ze zbiorów J. Hrynkowskiego. 400 52. Trójca Święta, przełom XVIII i XIX w. drzeworyt; wym. komp.: 345 x 280 [pl. 430 x 360 mm]; napis śr.d.: Obraz Swyetet Troycy. Bardzo dobrze zachowany drzeworyt ludowy. Grafika z e zbioru J. Hrynkowskiego 53. Matka Boska Częstochowska, przełom XVIII i XIX w. drzeworyt; wym. komp.: 335 x 280 [plansza 430 x 360 mm]; napis w otoku: Prawdziwy wizerunek obrazu Panny Maryi Czestochowsky ktora cudami słyniaca. Bardzo dobrze zachowany drzeworyt ludowy. Grafika z e zbioru J. Hrynkowskiego 54. Kraków. Wawel i klasztor Norbertanek od strony Wisły, lata 40. XIX w. litografia; wym.: 155 x 260 mm; sygn. pł. l.d.: ZE, p.d.: lith. Czasu w Krakowie. 360 12 1 2 2

poz. 44 poz. 49 poz. 46

II Grafika XX - XXI w. Zygmunt Acedański (1909 1991) 55. Gliwice, 1970 drzeworyt; wym.: 175 x 115 mm; sygn. oł. p.d.: Z. Acedański 970, l.d.: Drzeworyt/Gliwice. 240 56. Grajek, lata 30. drzeworyt; wym.: 233 x 180 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Acedański, l.d.: Drzeworyt (Grajek). 57. Martwa natura, lata 30. akwaforta; wym.: 190 x 120 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Acedański, l.d.: Akwaforta. Martwa natura. Jiri Anderle (ur. 1936) 58. Hommage aux victimes de terrorisme. Fragment nr V, 1980 sucha igła, mezzotinta; wym.: 960 x 635 mm; sygn. oł. l.d.: Anderle; odbitka nr 27/70. 3200 Horst Antes (ur. 1936) 59. Kompozycja [z cyklu Die gefleckte Figur], 1984 litografia barwna; wym.: 700 x 540 [plansza 850 x 650 mm]; sygn. oł. p.d.: Antes; odb. nr 19/125. 3200 Aleksander Archipenko (1887 1964) 60. Kompozycja figuralna [Dwa akty], 1919 litografia; wym. pl.: 350 x 260 mm; na odwrocie nadruk: Archipenko/Figürliche Komposition. Orginallitographie. Grafika z czasopisma Genius. Zeitschrift für alte und werdende Kunst, t. V, Monachium 1921. poz. 58 poz. 60

AUKCJA 17 poz. 56 poz. 62 Edmund Ludwik Bartłomiejczyk (1885 1950) 61. Burza, lata 30. drzeworyt; wym.: 210 x 250 mm; sygn. oł.: drzeworyt oryg. Edm. Bartłomiejczyk Tadeusz Tuszewski. Grafika z teki 16 prac graficznych 1922 1939. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 70. 1400 62. Pójdź, Żołnierzyku Boży (Pieta), 1920 litografia barwna, wym.: 225 x 190 mm Litografia była dodatkiem do Tygodnika Ilustrowanego, nr 52 z 25 XII 1920 r. Pieta E. Bartłomiejczyka była alegorią związaną z wojną polsko-bolszewicką. Grafika w b. dobrym stanie. Zachowana pierwsza strona T.I. (nieco postrzępiona) 1200 Włodzimierz Bielecki (1896 1943) 63. Wawel. Legenda, 1928 drzeworyt barwny; wym.: 255 x 195 mm; sygn. oł. p.d.: Wł. Bielecki del et sulp. 928, l.d.: Wawel. Legenda; oryg. drzeworyt. Poniżej dedykacja artysty. 400 Kacper Bożek (ur. 1974) 64. Mistrz i Małgorzata, 2007 teka 12 grafik, z frontyspisem i katalogiem wystawy, wydana w 2007; wym. kompozycji ok.: 340 x 445 mm [plansza 510 x 645 mm]; sygn. oł. p.d. Kacper Bożek i data, tytuł śr., l.d. numer 1/100. Plansze: Piąty prokurator (2006, akwaforta, akwatinta, miękki werniks), Dowód siódmy (2004, akwaforta, akwatinta), Gribojedow (2006, akwaforta, akwatinta), Fatalne mieszkanie (2005, akwaforta), Varietes (2005, akwaforta, akwatinta), Chwała kogutowi (2005, akwaforta, akwatinta), Mistrz i Małgorzata (2004, akwaforta, akwatinta, mezzotinta), Pogrzeb (2007, akwaforta), Lot (2007, akwaforta, akwatinta), Bal (2007, akwaforta, akwatinta), Mistrz (2006, akwaforta, mezzotinta), Diabli wiedzą dokąd (2007, akwaforta). (il. s. 16) 0 15

poz. 64 cd. Kacper Bożek (ur. 1974) 65. Alternatywny świat z tyłu, 1998 litografia barwna; wym.: 500 x 700 mm; sygn. p.d.: Kacper Bożek, ś.d.: tytuł, l.d.: E/A. 1200 66. Ponura determinacja, 1999 litografia barwna; wym.: 445 x 745 mm; sygn. p.d.: Kacper Bożek 1999, ś.d.: tytuł. Odbitka autorska. 1200 Konstanty Brandel (1880 1970) 67. Leda, 1908 sucha igła, rylec; wym.: 90 x 60 mm; sygn. oł. p.d.: Brandel. (il. s. 18) Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 18. 1200 68. Śmierć Apollina, 1908 akwatinta, akwaforta, sucha igła, rylec; wym.: 78 x 60 mm; sygn. oł. p.d.: Brandel. Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 21. 1200 Janusz Maria Brzeski (1907 1957) 69. L`Eglise, 1929 drzeworyt; wym.: 125 x 125 mm; oprawa autorska; sygn. piórkiem p.d.: Janusz Marja Brzeski, Paris 1929, po lewej: No1(1-100). 400 70. Music Hall, 1929 drzeworyt; wym.: 125 x 125 mm; oprawa autorska; sygn. piórkiem p.d.: Janusz Marja Brzeski, Paris 1929, l.d.: No1(1-100). 400 Jerzy Budziszewski (obecnie Joshua Benor; ur. 1950) 71. Teka graficzna, 1982 teka 6 plansz (4 serigrafie i 2 collage) wydana przez Galerie Konstruktiv Tendens w Sztokholmie; wym.: 360 x 360 mm; serigrafie sygn. na odwrocie tuszem: Budziszewski 83; collage sygn. p.d.: Budziszewski 82, l.d.: 6/120; karta z opisem prezentującym artystę (na odwrocie tekst dr Bożeny Kowalskiej); całość w kartonowej tece. 2000 16

AUKCJA 17 poz. 68 poz. 76 Tadeusz Cieślewski syn (1895 1944) 72. Kościół św. Anny w Warszawie, 1929 drzeworyt; wym.: 145 x 102 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn. Stan bardzo dobry. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 115, poz. 73. 73. Sień zabytkowego domu w Zamościu, 1929 drzeworyt; wym.: 143 x 94 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn, l.d.: 1929. Stan bardzo dobry Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 116, poz. 86. 74. Polska leży nad morzem, 1936 drzeworyt na tincie; wym.: 183 x 246; nie sygn. Grafika została wykorzystana przez Ambasadę Polską w Waszyngtonie jako karta z życzeniami świątecznymi. Stan bardzo dobry. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 133, poz. 199. 400 Piotr Chmura (1888 1939?) 75. Oracz, lata 20. XX w. drzeworyt; wym.: 140 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Chmura P., l.d.: Oracz. 240 Aniela Cukierówna (1900 1944) 76. Krzemieniec Góra Bony, 1934 drzeworyt barwny; wym.: 290 x 225 mm; sygn. oł. p.d.: Aniela Cukierówna, l.d.: Krzemieniec 1934. G. Bony. Bardzo rzadka. 1300 Andrzej Czeczot (ur. 1933) 77. Baba Jaga, 1990 matryca linorytnicza; wym.: 230 x 270 mm. Matryca do grafiki z New York Fables. Bajki nowojorskie, Nowy Jork-Chotomów 1990. 1200 17

poz. 67 poz. 79 cd. Andrzej Czeczot (ur. 1933) 78. Erotyk, lata 80. matryca linorytnicza; wym.: 280 x 228 mm. Matryca do grafiki z New York Fables. Bajki nowojorskie, Nowy Jork-Chotomów 1990. 1200 Stanisław Dawski (1905 1990) 79. Dziewczyna z różą, k. lat 40. suchoryt; wym.: 315 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Dawski, l.d.: Dziewczyna z różą. Stefania Dretler-Flin (1909 1994) 80. Ulica Kanonicza, lata 40. drzeworyt; wym.: 150 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: St. Flin-Dretler, l.d.: oryg. drzew. W posagu na nasze mieszkanie. 300 Stefania Dyboska (1890 przed 1966) 81. Krużganki, przełom lat 20. i 30. akwaforta; wym.: 280 x 180 mm; sygn. oł. p.d.: Dyboska. Drobne brązowe plamki, widoczne zwłaszcza na marginesach. Grafika po konserwacji. 400 Kazimierz Dzieliński (ok. 1894 1955) 82. Klasztor Norbertanek w Krakowie, lata 30. akwaforta; wym.: 205 x 170 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, l.d.: klasztor Norbertanek. 300 83. Dachy Krakowa, 1936 kwasoryt; wym.: 295 x 395 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński 1936, l.d.: kwasoryt własnoręczny (Dachy Krakowa). 360 18

AUKCJA 17 poz. 86 poz. 87 84. Wieże Wawelu, 1942 akwaforta; wym.: 260 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński 1942, l.d.: Wieże Wawelu. 240 Stefan Filipkiewicz (1879 1944) 85. Kościół św. Andrzeja [Kraków], ok. 1926 litografia barwna; wym.: 360 x 300 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Grafika z teki Kraków. 6 autolitografii, Kraków po 1926. Grafika oprawiona. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 28. Wiktoria Goryńska (1902 1945) 86. Koszmar, 1926 drzeworyt; wym.: 247 x 197 mm; sygn. oł. p.d.: Wiktorya J. Goryńska, l.d.: 1926. Lit.: M. Sitkowska, Wiktoria Goryńska, Warszawa 1977, kat. nr 43, il. 2. 1000 87. Wizja Joanny d Arc, 1927 drzeworyt; wym.: 244 x 195 mm; sygn. oł. p.d.: Wiktorya J. Goryńska, l.d.: 1927. Lit.: M. Sitkowska, Wiktoria Goryńska, Warszawa 1977, kat. Nr 38. 1000 Teodor Grott (1884 1972) 88. Portret Leona Wyczółkowskiego, 1909 litografia; wym.: 220 x 250 mm [plansza 240 x 380 mm]; sygn. oł. l.d.: Teod. Grott, 909. Odbitka naklejona na karton. Krystyna Gruchalska-Bunsch 89. Scena symboliczna, 1949 kamienioryt; wym.: 290 x 390 mm; sygn. oł. p.d.: K. Gruchalska 949. 400 Elmyr de Hory (1906 1976) 90. Portret kobiety litografia barwna; wym.: 450 x 450 mm [plansza 680 x 530]; sygn. oł. p.d. Elmyr. 1900 19

poz. 91 poz. 92 Jan Hrynkowski (1891 1971) 91. Przy stole, 1967 drzeworyt; wym.: 165 x 138 mm; sygn. oł. p.d.: J. Hrynkowski, l.d.: 967 drzeworyt. Grafika ze zbior rodziny artysty. 700 92. Piesek, 1935 sucha igła; wym.: 155 x 115 mm; sygn. oł. p.d.: J. Hrynkowski. Grafika ze zbior rodziny artysty. Friedensreich Hundertwasser (1928 2000) 93. Paw, 1972 litografia barwna; wym.: 1000 x 700 mm; odb. nr 765 z 4200; sygn. stemplami autorskimi. 4500 Stanisław Jakubowski (1885 1964) 94. Snopy, 1928 monotypia; wym.: 85 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; 6 II 928, l.d.: monotypia, p.g.: 87. 400 Władysław Jarocki (1879 1965) 95. Hucuł, 1912 litografia barwna; wym.: 480 x 640 mm.; nie sygn. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 242-243. 1200 Andrzej Jurkiewicz (1907 1967) 96. Joanna d Arc, ok. 1930 kamienioryt; wym.: 180 x 130 mm; sygn. oł. p.d.: A. Jurkiewicz, l.d.: kamienioryt. Wczesna praca artysty. 360 Luigi Kasimir (1881 1962) 97. Gorlice, 1915 litografia; wym.: 175 x 220 mm; sygn. oł. l.d.: Luigi Kasimir, na płycie: Gorlice 1915. 20

AUKCJA 17 poz. 96 poz. 98 Grafika z teki: Galizien 1915. Ein Kunstlertagebuch, Wien 1915, ed. Kunstverlag Hugo Heller, nakład 500 egz. 400 Włodzimierz Konieczny (1886 1916) 98. Dziewczynka, 1909 akwaforta; wym.: 178 x 115 mm; sygn. oł. p.d.: Włodzimierz Konieczny. Grafika z Teka graficzna... nr 1, Kraków 1909. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 318. 99. Kruczy pęd, 1909 litografia; wym.: 175 x 410 mm; nie sygn. Grafika z Teka graficzna... nr 1, Kraków 1909, podklejona na oryginalnym papierze. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 318. 100. Matka, 1909 akwaforta; wym.: 240 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Włodzimierz Konieczny. (il. s. 22) Grafika z Teka graficzna... nr 1, Kraków 1909. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 318. Zofia Kopycińska-Wilczkowa (ur. 1916) 101. Zakochani, 1960 drzeworyt; wym.: 235 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Z. Wilczkowa 1960, l.d.: oryg. drzeworyt Zakochani. 350 Leon Kowalski (1870 1937) 102. Rondel (Barbakan w Krakowie), lata 30. akwaforta kolorowana; wym.: 180 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Leon Kowalski, l.d.: Rondel. Poniżej sygn. dedykacja artysty. 400 21

poz. 100 poz. 104 cd. Leon Kowalski (1870 1937) 103. Kościół Mariacki w Krakowie, lata 30. akwaforta; wym.: 265 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: L. Kowalski. 300 Bogna Krasnodębska-Gardowska (1900 1986) 104. Comedja I, 1966 lino-drzeworyt dwubarwny; wym.: 370 x 275 mm; sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d.: Comedja I; odb. nr 1/20. Lit.: A. Pietrzak, Mistrzyni współczesnego drzeworytu Bogna Krasnodębska-Gardowska:, W-wa 1995, poz. 163. 400 105. Maska VI, 1966 linoryt barwny; wym.: 305 x 255 mm; sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d.: Maska VI 1966. Lit.: A. Pietrzak, Mistrzyni współczesnego drzeworytu Bogna Krasnodębska-Gardowska:, W-wa 1995, poz. 162. 400 Józefa Kratochwilowa-Widymska (1878 1965) 106. Akt z lustrem, lata 20. drzeworyt; wym.: 180 x 150 mm; sygn. pł. p.d.: JKW. 500 Janina Kraupe-Świderska (ur. 1921) 107. Akrobaci, 1950 akwaforta; wym.: 260 x 184 mm; sygn. oł. p.d.: J. Kraupe 1950. Lit.: Janina Kraupe. Grafiki, monotypie. Lata 40. i 50., Kraków 2000, poz. 12. 108. Matemorfozy I, 1963 linoryt barwny na płótnie; wym.: 565 x 350 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1963, l.d.: Metamorfozy I, epr. d art. I. Odbitka autorska. 2200 109. Matemorfozy XVI, 1963 linoryt barwny na płótnie; wym.: 565 x 350 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1963, l.d.: Metamorfozy XVI, epr. d art. III. Odbitka autorska. 2200 22

AUKCJA 17 poz. 107 poz. 109 110. Ekslibrisy, lata 70. zespół 24 ekslibrisów; linoryt czarno-biały, barwny; sygn. oł. p.d.: J. Kraupe. Niemal kompletny zespół ekslibrisów wykonanych przez artystkę. 1200 111. Przebudzenie, 1971 linoryt barwny; wym.: 225 x 165 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1971, l.d.: Przebudzenie 54/75. Grafika umieszczona w obwolucie z nadrukiem: Galeria Krzysztofory. XI Wystawa Grupy Krakowskiej. Odmienna wersja kolorystyczna. 400 112. Przebudzenie, 1971 linoryt barwny; wym.: 225 x 165 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1971, l.d.: Przebudzenie 54/75. Grafika umieszczona w obwolucie z nadrukiem: Galeria Krzysztofory. XI Wystawa Grupy Krakowskiej. Odmienna wersja kolorystyczna. 400 113. Przebudzenie, 1971 linoryt barwny; wym.: 225 x 165 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1971, l.d.: Przebudzenie 48/75; Grafika umieszczona w obwolucie z nadrukiem: Galeria Krzysztofory. XI Wystawa Grupy Krakowskiej. Odmienna wersja kolorystyczna. 400 114. Przebudzenie, 1971 linoryt barwny; wym.: 225 x 165 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1971, l.d.: Przebudzenie 37/75; Grafika umieszczona w obwolucie z nadrukiem: Galeria Krzysztofory. XI Wystawa Grupy Krakowskiej. Odmienna wersja kolorystyczna. 400 115. Teka, 1987 linoryt barwny; wym.: 200 x 150 mm; sygn. p.d.: J. Kraupe 1987; teka nr 13/30. W tece prace: Pieczęć Anioła, Słowa, Zapis muzyczny, Dance sacre, Transmutacja XVIII, fotografia artystki oraz dwa wiersze Myśl i Magia słów (rękopisy J. Kraupe). Całość w czarnej, kartonowej obwolucie. 1000 23

poz. 118 poz. 119 Zygmunt Król (1899 1983) 116. Portret kobiety, lata 30. Litografia; wym.: 280 x 130 mm; sygn. oł. p.d.: Król Zygmunt. 117. Portret kobiety. Profil, lata 30. Litografia; wym.: 200 x 185 mm; sygn. oł. p.d.: Król Zygmunt. 320 Stanisław Kuczborski (1870 1911) 118. Taniec Chochoła ze sztuki S. Wyspiańskiego Wesele, 1904 litografia barwna; wym.: 285 x 394 mm; sygn. pł. p.d.: St. Kuczborski. Grafika z Teki Melpomeny [karykatury artystów w rolach teatralnych], Kraków 1904. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 7. 1000 119. Kotarbiński jako Scheylock w sztuce Szekspira Kupiec wenecki, 1904 litografia; wym.: 343 x 247 mm; sygn. pł. p.d.: St. Kuczborski. Grafika z Teki Melpomeny [karykatury artystów w rolach teatralnych], Kraków 1904. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 7. 500 Tadeusz Kulisiewicz (1899 1988) 120. Hryc, 1931 drzeworyt; wym.: 310 x 225 mm; sygn. oł. p.d.: T. Kulisiewicz. Grafika z teki Szlembark, Warszawa 1931. Stan bardzo dobry. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 348. 1 Marian Malina (1922 1970) 121. Wnętrze, 1958 cellografia; wym.: 416 x 293 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 58 r., l.d.: Wnętrze. 122. Mężczyzna. Formy przestrzenne, 1958 drzeworyt kolorowany, cellografia; wym.: 240 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 58 r. Lit.: Marian Malina, Będzin 2005, poz. 44, il. s. 15. 1000 123. Przy stole, 1949 sucha igła; wym.: 208 x 136 mm; sygn. oł. p.d.: Malina 49, l.d.: suchoryt. 400 24 320

AUKCJA 17 poz. 120 poz. 126 124. Postać z psem, przełom lat 50. i 60. drzeworyt; wym.: 415 x 290 mm; nie sygn. 125. Arlekiny, 1949 suchoryt, akwaforta; wym.: 275 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1949. 126. Portret fantastyczny, 1949 suchoryt; wym.: 195 x 153 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 49, l.d.: suchoryt. 127. Kompozycja. Draperie, 1964 cellografia; wym.: 645 x 497 mm; nie sygn. Lit.: Marian Malina, Będzin 2005, poz. 73, il. s. 20. 128. Kompozycja z postaciami III, 1966 drzeworyt; wym.: 430 x 605 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1966 r., l.d.: Kompozycja z postaciami. Lit.: Marian Malina, Będzin 2005, poz. 79, il. s. 22. 129. Nota, 1976 linoryt; wym.: 556 x 432 wym.: M. Malina 1976 R., l.d.: Nota. Lit.: Marian Malina, Będzin 2005, poz. 101. 130. Fotoplastikon, 1970 linoryt; wym.: 612 x 444 mm; sygn. oł. p.d.: M.Malina 1970 R, l.d.: Fotoplastikon. Lit.: Marian Malina, Będzin 2005, poz. 89, il. s. 25. 131. Portret, lata 50./60. cellografia; wym.: 410 x 300 mm; nie sygn. 700 500 500 400 25

poz. 135 poz. 136 cd. Marian Malina (1922 1970) 132. Trzy postaci, 1958 drzeworyt kolorowy; wym.: 409 x 287 mm; nie sygn. Lit.: Marian Malina katalog wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach, 1990, poz. 81. 700 133. Podsłuchiwanie, 1967 linoryt; wym.: 544 x 530 mm; nie sygn. Odbitka niepowtarzalna, wykonana na plakacie, w ramach twórczych poszukiwań artysty. Lit.: Marian Malina katalog wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach, 1990, poz. 174. Louis Marcoussis właśc. Ludwik Markus (1878 1941) 134. M. G. Lepreux, ok. 1934 akwaforta; wym.: 172 x 183 mm [plansza 410 x 330], sygn. ś.d. oł.: L.M. Grafika z cyklu Theatrales pour M. G. (plansza III). Stan bardzo dobry. Lit.: J. Lafranchis, Marcoussis, Paris 1961 2700 135. La Toilette de la Mariee, ok. 1934 akwaforta; wym.: 185 x 173 mm [plansza 410 x 330], sygn. ś.d. oł.: L.M. Grafika z cyklu Theatrales pour M. G. (plansza IV). Stan bardzo dobry. Lit.: J. Lafranchis, Marcoussis, Paris 1961 2700 136. Lecon de danse, ok. 1934 akwaforta; wym.: 175 x 180 mm [plansza 410 x 330], sygn. ś.d. oł.: L.M. Grafika z cyklu Theatrales pour M. G. (plansza V). Stan bdb. Lit.: J. Lafranchis, Marcoussis, Paris 1961 2700 137. La Priere, ok. 1934 akwaforta; wym.: 176 x 182 mm [plansza 410 x 330], sygn. ś.d. oł.: L.M. Grafika z cyklu Theatrales pour M. G. (plansza VI). Stan bardzo dobry. Lit.: J. Lafranchis, Marcoussis, Paris 1961 2700 Zygmunt Menkes (1896 1986) 138. Music Room, lata 40. litografia; wym.: 355 x 250 mm; sygn. oł. p.d. Z. Menkes. Stan bardzo dobry. 1 26

AUKCJA 17 poz. 138 poz. 139 Jerzy Merkel (1881 1976) 139. Postaci litografia; wym.: 180 x 140 mm; nie sygn. Lucjan Mianowski (ur. 1933) 140. Bramkarz I, 1978 litografia barwna; wym.: 425 x 765 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 78, l.d.: Epr. d a, ś.d.: Bramkarz I. 1000 141. Mecz, 1964 litografia barwna; wym.: 305 x 505 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 64, l.d.: E.A., ś.d.: Mecz. 1000 142. Spacer po różowej łące, 1968 litografia barwna; wym.: 700 x 495 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 68, l.d.: Epr. d a, Spacer po różowej łące. 1000 Adam Młodzianowski (1917 85) 143. Lazurowa grota, lata 60. drzeworyt; wym.: 145 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: A. Młodzianowski, l.d.: lazurowa grota. 240 144. Martwa natura, lata 60. drzeworyt; wym.: 200 x 145 mm; sygn. oł. p.d.: A. Młodzianowski, l.d.: martwa natura; na odwrocie pieczątka artysty. 240 Karol Mondral (1880 1957) 145. Piknik nad rzeką, lata 30. akwaforta; wym.: 162 x 145 mm; sygn. pł. l.d.: KM. 27

poz. 140 poz. 142 Stefan Mrożewski (1894 1975) 146. Apokalipsa II, 1933 drzeworyt; wym.: 408 x 367 mm; sygn. fascimile p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam 33, l.d.: Apokalipsa, na płycie l.d.: SM 1933. Oryginalna grafika z sygnaturą wydrukowaną w postaci fascimille. Praca wykonana przez artystę dla holenderskiego towarzystwa i wydawnictwa Vaevo (wymieniona w spisie ich grafik, w marcu 1940). Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 101. 1500 147. Boska Komedia. Piekło. Pieśń I: Troje symbolicznych zwierząt, 1939 drzeworyt; wym.: 321 x 251 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie l.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 148. Boska Komedia. Piekło. Pieśń II: Wergiliusz opowiada o spotkaniu z Beatrycze, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie l.g.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 149. Boska Komedia. Piekło. Pieśń III: Łódź Charona, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 150. Boska Komedia. Piekło. Pieśń V: Krąg Piekła zmysłowi grzesznicy, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 151. Boska Komedia. Piekło. Pieśń VI: Krąg Piekła Cerber, 1939 drzeworyt; wym.: 319 x 248 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie l.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 28

AUKCJA 17 poz. 146 poz. 152 152. Boska Komedia. Piekło. Pieśń VII: Krąg Piekła chciwcy i rozrzutnicy, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 153. Boska Komedia. Piekło. Pieśń VIII: Krąg Piekła Filippo Argenti, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 248 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie p.d.: MS. Niewielki ślad zalania górnego marginesu. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 154. Boska Komedia. Piekło. Pieśń XIV: Bluźniercy cierpiący męki ogniowe, 1939 drzeworyt; wym.: 320 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1939, l.d.: Inferno; na płycie p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: Boska Komedia Dantego w drzeworytach Stefana Mrożewskiego, Kraków 1994. 1200 155. Faust, 1932 drzeworyt; wym.: 276 x 210 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Paris 1932; l.d.: Faust, na płycie l.g.: SM. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 75. 1200 156. Kobieta z owcą, lata 30. drzeworyt; wym.: 100 x 80 mm; sygn. płyty l.d.: SM. 350 157. Kościół św. Jana w Poznaniu, ok. 1926 drzeworyt; wym.: 286 x 303 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Pologne, l.d.: St. Jean a Poznań. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 20. 158. Madonna z Dzieciątkiem, 1934 drzeworyt, bibuła; wym.: 298 x 249 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam 34; na płycie: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 102. 1 29

poz. 158 poz. 164 cd. Stefan Mrożewski (1894 1975) 159. Odjazd wojsk napoleońskich z Tulonu do Egiptu, Paryż 1931 akwaforta, akwatinta; 172 x 278 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Paris 1931; na pł. śr. d.: Grave en 1931 par Stephane Mrozewski d apres une speia originale de Martinet. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 55, s. 76. 160. Portret Gilberta Keitha Chestertona, 1935 drzeworyt, bibuła; wym.: 273 x 175 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, l.d.: London 1935. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 157. 1200 161. Wróżba Panny Wodnej (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 182. 1000 162. Złota Kaczka (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 270 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.g.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 182. 1000 163. Pan Jezus u Fary (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 182. 1000 164. Cud u św. Anny (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend 30

AUKCJA 17 poz. 156 poz. 160 Warszawy, pł. p.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 182. 1000 165. Widmo (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 182. 1000 166. O Basi Giżance (Legendy Warszawy), 1937 drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. 1000 167. Zaułek paryski, 1925 drzeworyt; wym.: 355 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski Paris 1925, na płycie l.d.: MS. Odbitka nr 10/30 (l.d.). Bardzo dobry stan zachowania, szerokie marginesy. Rzadka praca artysty nie wymieniana w katalogu B.N. 1000 168. Św. Krzysztof, lata 20. Drzeworyt; wym.: 265 x 165 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski Paris. Bardzo dobry stan zachowania, szerokie marginesy. Rzadka praca artysty nie wymieniana w katalogu B.N. Irena Nowakowska-Acedańska (1906 1983) 169. Żółkiew. Zamek krużganek, 1933 linoryt; wym.: 95 x 130 mm; sygn. oł. p.d.: I. Nowakowska-Acedańska; l.d.: Żółkiew. Zamek krużganek 1933; sygn. pł.: p.d.: INA. Grafika była wykorzystana w przewodniku E. Heya, Żółkiew, Żółkiew 1936. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 55. 400 31

poz. 172 poz. 177 Irena Nowakowska-Acedańska (1906 1983) 170. Żółkiew. Cerkiew OO. Bazylianów, 1933 linoryt; wym.: 95 x 130 mm; sygn. oł. p.d.: I. Nowakowska-Acedańska; l.d.: Żółkiew. Cerkiew OO. Bazylianów 1933; sygn. pł.: p.d.: INA. Grafika była wykorzystana w przewodniku E. Heya, Żółkiew, Żółkiew 1936. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 55. 400 Jan Pamuła (ur. 1944) 171. Powrót na brzeg morza, 1970 akwaforta, akwatinta barwna; 495 x 345 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Pamuła, l.d.: 1970 Powrót na brzeg morza, śr. d.: A.P. 700 Jerzy Panek (1918 2001) 172. Jerzy Werner, 1941/1942, Prokocim akwaforta; wym.: 94 x 94 mm; sygn. oł. p.d.: Kurs IV Panek, l.d.: akwaforta. Lit.: D. Burkamp, Jerzy Panek, Kerber Verlag 1995, s. 62, poz. 23. 1000 Józef Pieniążek (1888 1953) 173. Lwów. Wylot ulicy Łyczakowskiej, 1945 akwaforta, akwatinta; wym.: 248 x 170 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Lwów wylot ulicy Łyczakowskiej, pł. p.d.: 19JP45; po prawej dedykacja artysty. 174. Lwów. Widok na wieżę Korniakta (Cerkiew Wołoska), 1927 akwaforta; wym.: 145 x 95 mm; sygn. oł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: 1927. 360 Stanisław Podgórski (1882 1964) 175. Mury Krakowa, 1911 autolitografia barwna; wym.: 295 x 395 mm. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie, 1911. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 191-192. 400 32

AUKCJA 17 Adolf Popławski (1907 1982) 176. Widok na kościół św. Anny i Bernardynów w Wilnie, 1935 drzeworyt; wym.: 120 x 145 mm; sygn. oł. p.d.: A. Popławski 35. Lit.: J. Kotkowski, Wilno w grafice, Toruń 1994, s. 68, poz. 53. 400 Antoni Procajłowicz (1876 1949) 177. Głowa kobiety, 1903 drzeworyt; wym.: 340 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: A. Procajłowicz 1903 r., pł. p.d.: PA. Grafika z Teka Stowarzyszenia Artystów Grafików, Kraków 1903. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 5. 1 Franciszek Prochaska (1890 1972) 178. Fontanna, po 1945 akwaforta; wym.: 178 x 195 mm; sygn. oł. p.d.: F. Prochaska, l.d.: 1/20 (II etat). 400 179. Pejzaż miejski, po 1945 akwaforta; wym.: 233 x 180 mm; sygn. oł. p.d.: F. Prochaska, l.d.: 1/20 (II etat). 400 Zofia Puszczyńska (1907 1985) 180. Mandolinistka, lata 50. akwaforta; wym.: 205 x 180 mm; sygn. oł. p.d.: Puszczyńska Z. 240 Maria Ritter (1899 1976) 181. Akt leżący, lata 20. zespół trzech prac: 1. sucha igła; wym.: 130 x 175 mm; sygn. oł. p.d.: Ritterówna. 2. sucha igła, ołówek; wym. 130 x 175 mm, nie sygn. 3. rysunek, ołówek; wym.: 10 x 16 cm; projekt grafiki; nie sygn. 1200 Walenty Romanowicz (1911 1945) 182. Wilno. Kościół śś. Piotra i Pawła, 1937 drzeworyt; wym.: 200 x 160 mm; sygn. oł. p.d.: W. Romanowicz, l.d.: Wilno 1937. Lit.: J. Kotkowski, Wilno w grafice, Toruń 1994, s. 70, poz. 58. 183. Wilno. Ostra Brama i Góra Zamkowa, 1937 drzeworyt; wym.: 202 x 160 mm; sygn. oł. p.d.: W. Romanowicz, l.d.: Wilno 1937. Lit.: J. Kotkowski, Wilno w grafice, Toruń 1994, s. 70, poz. 57. Jan Rubczak (1884 1942) 184. Kościół św. Idziego w Krakowie, 1907 akwaforta; wym.: 150 x 195 mm; nie sygn. 185. Wawel, ok. 1909 akwaforta, miękki werniks; wym.: 225 x 298 mm; sygn. oł. p.d. (słabo czytelna), po lewej dedykacja autorska. Stan zachowania: zakwaszenie papieru, ślady zalania. Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 1917, Kraków 2000, s. 149. 1 Maria Rużycka-Gabryel (1905 1961) 186. Portret, 1929 akwaforta; wym.: 170 x 155 mm; sygn. oł. p.d.: M. Rużycka 1929. 300 33

cd. Maria Rużycka-Gabryel (1905 1961) 187. Narowisty koń, 1929 akwaforta; wym.: 170 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: M. Rużycka 1926. 300 188. Biecz w drzeworytach Marii Gabryel-Rużyckiej, 1954 1956 teka 12 oryginalnych drzeworytów odbitych na papierze i bibule, zestaw będący podstawą do wydania teki drukiem; wym. teki: 340 x 255 mm. Zachowana oryginalna kartonowa teka projekt wykonany ręcznie przez artystkę (na wewnętrznej stronie stempel urzędu cenzury i data 1959) oraz próbna odbitka z okładki. Trzy spisy treści z korektą autorską. Grafiki: 1. Zaułek koło fary (1955; wym.: 178 x 223 mm), 2. Widok Biecza od strony Ropy (1955; wym.: 178 x 223 mm), 3. Dom Kromera (1956; wym.: 176 x 247 mm), 4. Fara Baszta dzwonnica (1955; wym.: 175 x 245 mm), 5. Biecz od strony toru kolejowego (1955; wym.: 213 x 265 mm), 6. Baszta (1954; wym.: 203 x 258 mm), 7. Biecz w słońcu (1956; wym.: 218 x 265 mm), 8. Baszta Katowska od strony podwórza (1955; wym.: 180 x 239 mm), 9. Stare domki za farą (1956; wym.: 107 x 287 mm), 10. Klasztor (1955; wym.: 107 x 287 mm), 11. Widok miasta (1956; wym.: 107 x 285 mm), 12. Brama Renesansowa (1955; wym.: 218 x 264 mm). Wszystkie grafiki sygn. oł. p.d.: M. Gabryel-Rużycka, data, l.d. tytuł. Na dolnych marginesach grafik ołówkowe uwagi redakcji technicznej. 2000 Witold Rzegociński (1883 1969) 189. Londyn, lata 20. akwatinta; wym.: 140 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Rzegociński Witold, l.d.: Londyn. 400 190. Kościół św. Anny w Krakowie, 1907 akwaforta; wym.: 195 x 140 mm; sygn. oł. p.d.: Rzegociński Witold, 1907 oraz tytuł. 350 Kazimierz Sichulski (1879 1942) 191. Wiatrak, 1912 autolitografia, wym.: 610 x 470 mm, sygn. pł. p.d.: Sichul Grafika z teki: Lamus, Lwów 1912. Odb. 150 egzemplarzy, nakład jednorazowy, płyty zostały zniszczone 1200 Władysław Skoczylas (1883 1934) 192. Pochód zbójników II, 1919 drzeworyt; wym.: 200 x 275 mm; sygn. oł. p.d.: W. Skoczylas. Lit.: M. Grońska, Władysław Skoczylas, Ossolineum 1966, il. na obwolucie; Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 32, s. 39. 1 193. Taniec zbójników II, 1919 drzeworyt; wym.: 204 x 295 mm; sygn. oł. p.d.: W. Skoczylas. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935. 1 194. Święty Krzysztof, 1915 drzeworyt; wym.: 178 x 128 mm; grafika odbita dla czasopisma Sztuki piękne ; poniżej odbitki płyty drukowany napis: Święty Krzysztof (oryginalny drzeworyt W. Skoczylasa), Sztuki Piękne. 300 195. Motyw z Kazimierza, 1926 drzeworyt; wym.: 125 x 95 mm; nie sygn. Odbitka zamieszczona w katalogu wystawy prac artysty pt. Kazimierz nad Wisłą, Warszawa 1926 (nakładem Domu Sztuki, ul. Chmielna 5). Na odwrocie grafiki karta tytułowa katalogu. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 82, s. 41. 200 34

AUKCJA 17 poz. 200 poz. 201 196. Motyw ze Starego Miasta, 1930 drzeworyt, wym.: 172 x 142 mm; sygn. oł. p.d.: W. Skoczylas Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 176, s. 45 700 Anna Sobol-Wejman (ur. 1946) 197. Optymista, 1977 mezzotinta; wym.: 130 x 75 mm; sygn. oł. p.d.: Anna Wejman 77, l.d.: Optymista e/a. 300 Konrad Srzednicki (1894 1993) 198. Ekspert selekcjoner, 1972 akwaforta, akwatinta barwna; wym.: 495 x 660 mm; sygn. oł. p.d.: Konrad Srzednicki, l.d.: 1972 Expert selekcjoner. Grafika oprawiona. 199. Leda, 1968 akwatinta, akwaforta barwna; wym.: 650 x 495 mm; sygn. oł. p.d.: Konrad Srzednicki, l.d.: 1968 Leda. Odbitka nr 35/50. 200. Ewa, 1969 akwatinta, akwaforta; wym.: 650 x 490 mm; sygn. oł. p.d.: Konrad Srzednicki, l.d.: 1968 Ewa. Odbitka nr 41/50. Jan Stanisławski (1860 1907) 201. Topole, 1901 litografia barwna; wym. komp.: 205 x 110 mm; sygn. pł. l.d.: J.S. Grafika odbita na białym papierze do luksusowego wydania Chimery (T. IV, z. 10 12, 1901) lub wersja próbna. Stan zachowania: ślad trzech złożeń papieru (zapewne wykorzystano do odbitki uszkodzony arkusz); piękna, kontrastowa odbitka. Lit.: A. Giełdoń-Paszek, Jan Stanisławski..., Bielsko-Biała 2004. 1 35