Analiza gry defensywnej zespołów w meczu ligowym Real Madryt - FC Barcelona runda jesienna sezonu 2010/2011

TAKTYKA NA ETAPIE NAUCZANIA PODSTAWOWEGO (10-12 lat) KURS TRENERA I KLASY/UEFA A WYRÓWNAWCZY OPRACOWAŁ - PIOTR SOWISZ (

P R Z E P I S Y G R Y. w G r a b o w s k i e j L i d z e O r l i k a

Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2018/19 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

:2. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

Konferencja dla trenerów i instruktorów piłki nożnej Krosno Odrzańskie

MKS Cracovia Kraków. Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

Pogoń Szczecin. Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

:0. Górnik Zabrze. Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

Lechia Gdansk 0:0 KGHM Zaglebie Lubin

Piast Gliwice 2:1 Wisla Plock

Górnik Zabrze 4:0 Wisła Płock

Sandecja Nowy Sącz. Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

Arka Gdynia. Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wszystkie raporty z meczów LOTTO Ekstraklasy 2017/18 znajdziesz na Ekstraklasa.org!

MKS Cracovia Kraków 2:1 KS Lechia Gdańsk

KS Lechia Gdańsk 1:3 Pogoń Szczecin

Analiza gry defensywnej zespołów w meczu ligowym Real Madryt - FC Barcelona runda jesienna sezonu 2010/2011 Analiza gry defensywnej zespołu Real Madryt Tab.1 Charakterystyka liczbowa odbiorów piłki w poszczególnych strefach Sposób odbioru 1 x 1 wyprzedzenie Strefy obrony środkowa środkowa własna przeciwnika ataku LO 1 ŚWL 1 ŚPL 2 L3 0 ŚO 1 ŚW 1 ŚP 0 L2 0 PO 0 ŚWP 0 ŚPP 1 L1 0 S2 0 LO 0 ŚWL 0 ŚPL 0 L3 0 ŚO 1 ŚW 3 ŚP 1 L2 0 PO 0 ŚWP 1 ŚPP 0 L1 0 S2 0 Razem LO 1 ŚWL 4 ŚPL 1 L3 0 ŚO 4 ŚW 12 ŚP 6 L2 0 PO 1 ŚWP 4 ŚPP 1 L1 0 współdziałanie S2 0 34 RAZEM 9 26 12 0 47 7 6 Najwięcej odbiorów zanotowano poprzez współdziałanie zawodników 34, co stanowi 72% wszystkich odbiorów piłki. Odbiór poprzez współdziałanie zawodników wykonano 6 razy, z czego najczęściej w strefie ŚW 3 razy. W meczu zespół Realu odebrał 7 piłek poprzez wygranie pojedynku 1 x 1. Wygrane pojedynki 1 x 1 częściej zostały wykonane na lewej stronie boiska 4 odbiory piłki. Analizując strefy, w których najczęściej odbierano piłkę najwięcej odbiorów zanotowano na własnej połowie boiska 26, natomiast na połowie przeciwnika odebrano piłkę 12 razy. W sektorach obrony wystąpiło 9 odbiorów,

I Połowa większość z nich - 6 zanotowano w strefie ŚP. W ataku nie notowano odbioru piłki. Najwięcej piłek zespół Realu odebrał w strefach środkowych na własnej połowie boiska. Statystycznie dużo odbiorów notowano na połowie przeciwnika w strefie ŚP 7. W wyniku obserwacji stwierdzono, że odbiór piłki poprzez wyprzedzenie i współdziałanie najczęściej notowano w sektorach środkowych boiska. Świadczy to, że zespół Barcelony większość swoich akcji ofensywnych w tym meczu wyprowadzał środkiem boiska. Tab.2 Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1 x 1 przez zespół Realu w meczu Barceloną przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia zagrożenie pośrednie zagrożenie bezpośrednie STREFY RAZEM obrony środkowa ataku liczba % liczba % liczba % liczba % 3 27% 7 31,8% 1 100% 11 32,4% 1 9,1% 8 36,4% 0 0/% 9 26,5% 7 63,6% 7 31,8% 0 0% 14 41,2% razem 11 100% 22 100% 1 100% 34 100% Zawodnicy Realu przegrali w meczu 34 pojedynki 1 x 1, z czego 11 wystąpiło w strefie obrony, co stanowi - 32% ogółu. W strefie środkowej zanotowano 22 przegrane pojedynki, natomiast w strefie ataku 1. Z przegranych pojedynków 1 x 1 w strefie obrony 7 z spowodowało bezpośrednie zagrożenie pod własną bramką, a w konsekwencji utratę bramek. Zagrożenie pośrednie poprzez przegrane pojedynki w strefie obrony odnotowano 1 raz. W strefie środkowej zanotowano 22 przegrane pojedynki, z czego 7 nie spowodowało zagrożenia. W meczu odnotowano 8 przegranych pojedynków 1 x 1 w strefie środkowej, po których wystąpiło pośrednie zagrożenie bramki. W tej strefie odnotowano także 7 zagrożeń bezpośrednich. Przegrany pojedynek w strefie ataku wystąpił bez zagrożenia. Badania wykazały, że w meczu poprzez przegrane pojedynki 1 x 1 przez zawodników Realu 14 razy wystąpiło bezpośrednie zagrożenie bramki (41,2%). Tab.3 Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 w poszczególnych zakresach czasu STREFY obrony środkowa ataku RAZEM liczba % liczba % liczba % liczba % I 3 75% 2 18,2% 0 0% 5 33,3% II 1 25% 5 45,5% 0 0% 6 40% III 0 0% 4 36,4% 0 0% 4 26,7% suma 4 100% 11 100% 0 100% 15 100%

II Połowa I 5 71% 3 27,3% 0 0% 8 42% II 0 0% 5 45,5% 0 0% 5 26% III 2 29% 3 27,3% 1 100% 5 26% suma 7 100% 11 100% 1 100% 19 100% Zespół Realu w pierwszej połowie meczu przegrał 15 pojedynków 1 x 1, a w drugiej części spotkania 19. Najwięcej przegranych pojedynków w meczu odnotowano w środkowych przedziałach czasowych pierwszej i drugiej połowy. W tych okresach czasu zespół Realu odnotował 22 przegrane pojedynki 1 x 1, po równo 11 w każdej z połów. W strefie obrony drużyna Realu zanotowała 11 przegranych pojedynków 1 x 1, z czego 2 wystąpiły w ostatnich piętnastu minutach meczu. Tab.4 Charakterystyka liczbowa przerwanych akcji ofensywnych Barcelony przez zawodników Realu Strefy Faul Wybicie Zatrzymanie piłki akcji Suma LO 0 4 5 9 ŚO 0 10 7 17 PO 0 1 3 4 ŚWL 1 1 4 6 ŚW 3 4 8 15 ŚWP 0 1 8 9 ŚPL 2 0 1 3 ŚP 1 0 1 2 ŚPP 1 1 0 2 SA 0 1 0 1 liczba 8 23 37 68 % 11,8% 33,8% 54,4% 100% W meczu dominującym sposobem przerywania akcji przez Real było zatrzymanie akcji - 37 razy, natomiast poprzez wybicie piłki przerwano 23 akcje przeciwnika. Przerwanie akcji Barcelony faulem odbyło się 8 razy. Najwięcej odnotowano fauli, które spowodowały przerwanie akcji nastąpiło w strefie środkowej boiska (ŚW-3). Wybicie piłki najczęściej wystąpiło z strefy ŚO 10 razy. Najwięcej przerwanych akcji zanotowano w strefy ŚO 17, ŚW 15.

Ryc.1 Odbiory piłki wykonane przez zawodników Realu w poszczególnych strefach boiska ------------ odebrane piłki we współdziałaniu ------------ odebrane piłki poprzez wygranie pojedynku 1x1 ------------ odbiór piłki poprzez wyprzedzenie Ryc.2 Przegrane pojedynki 1x1 w poszczególnych strefach boiska przez zawodników Realu Białe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia Zielone punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1, po których wystąpiło zagrożenie pośrednie Różowe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1, po których wystąpiło zagrożenie bezpośrednie --RRRRRR

Analiza gry defensywnej zespołu FC Barcelona Tab.5 Charakterystyka liczbowa odbiorów piłki w poszczególnych strefach sposób odbioru 1 X 1 wyprzedzenie Strefy obrony środkowa środkowa własna przeciwnika ataku LO 1 ŚWL 2 ŚPL 0 L3 0 ŚO 0 ŚW 0 ŚP 1 L2 0 PO 0 ŚWP 2 ŚPP 1 L1 0 S2 0 LO 0 ŚWL 0 ŚPL 1 L3 0 ŚO 0 ŚW 1 ŚP 2 L2 0 PO 0 ŚWP 2 ŚPP 2 L1 0 S2 0 Razem LO 1 ŚWL 4 ŚPL 1 L3 0 ŚO 6 ŚW 12 ŚP 5 L2 0 PO 0 ŚWP 6 ŚPP 1 L1 0 współdziałanie S2 0 36 RAZEM 8 29 14 0 51 7 8 Najwięcej odbiorów piłki zanotowano poprzez współdziałanie zawodników - 36, co stanowi 71% wszystkich odbiorów. Odbiór poprzez wyprzedzenie zastosowano 8 razy. W meczu zespół Barcelony odebrał 7 piłek poprzez wygranie pojedynku 1 x 1. Analizując strefy w których najczęściej dokonywano odbioru piłek najwięcej zanotowano ich na własnej połowie boiska 29, natomiast na połowie przeciwnika odebrano piłkę 14 razy. W strefie obrony nastąpiło 8 odbiorów, większość /6/ z nich notowano w strefie ŚO. W ataku nie notowano odbioru piłki. Najwięcej piłek zespół Barcelony odebrał w strefach środkowych na własnej połowie boiska. Statystycznie dużo odbiorów zanotowano na połowie przeciwnika w strefie ŚP 8. W wyniku obserwacji stwierdzono, że odbiór piłki poprzez wyprzedzenie i współdziałanie najczęściej notowano w sektorach środkowych boiska.

II Połowa I Połowa Tab.6 Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 przez zespół Barcelony przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia zagrożenie pośrednie zagrożenie bezpośrednie STREFY RAZEM obrony środkowa ataku liczba % liczba % liczba % liczba % 0 0% 10 52,6% 5 100% 15 51,7% 2 40% 8 42,1% 0 0/% 10 34,5% 3 60% 1 5,3% 0 0% 4 13,8% razem 5 100% 19 100% 5 100% 29 100% Zawodnicy Barcelony przegrali w meczu 34 pojedynki 1 x 1, z czego 5 zanotowano w strefie obrony, co stanowiło 17% ogółu. W strefie środkowej odnotowano 19 przegranych pojedynków, a w strefie ataku 5. Trzy przegrane pojedynki 1 x 1 w strefie obrony spowodowały bezpośrednie zagrożenie pod własną bramką. Zagrożenie pośrednie poprzez przegrane pojedynki w tej strefie obrony zanotowano 2 razy. W strefie środkowej zanotowano 19 przegranych pojedynków, z czego 1 spowodował zagrożenie bramki. W meczu odnotowano 8 przegranych pojedynków 1 x 1 w strefie środkowej boiska, po których wystąpiło pośrednie zagrożenie bramki. W tej strefie odnotowano także 10 przegranych pojedynków bez zagrożenia. Wszystkie przegrane pojedynki w strefie ataku wystąpiły bez zagrożenia. Analiza wykazała, że w meczu poprzez przegrane pojedynki 1 x 1 przez zawodników Barcelony 4 razy wystąpiło bezpośrednie zagrożenie bramki (13,8%). Zespół Barcelony przegrał w trakcie meczu mniej pojedynków 1 x 1 w porównaniu z drużyną Realu. W wyniku obserwacji stwierdzono, że więcej przegranych pojedynków Barcelona zanotowała w strefach ataku, co potwierdza bardziej ofensywną grę Katalończyków. Tab.7 Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1 x 1 w poszczególnych zakresach czasu STREFY obrony środkowa ataku RAZEM liczba % liczba % liczba % liczba % I 3 60% 3 33,3% 0 0% 6 33,3% II 1 20% 2 22,2% 2 0% 5 40% III 1 20% 4 44,4% 0 0% 5 26,7% suma 5 100% 9 100% 2 100% 16 100% I 0 0% 2 27,3% 0 0% 2 42% II 0 0% 2 45,5% 1 0% 3 26% III 0 0% 6 27,3% 2 100% 8 26% suma 0 0% 10 100% 3 100% 13 100%

Zespół Barcelony w pierwszej połowie meczu przegrał 16 pojedynków 1 x 1, a w drugiej części spotkania 13. Najwięcej przegranych pojedynków w meczu zanotowano w ostatnich piętnastu minutach meczu. W tym okresie zespół Barcelony odnotował 8 przegranych pojedynków 1 x 1, jednak żaden z nich nie został popełniony w strefie obrony i nie zagroził bezpośrednio bramce. Analizując przegrane pojedynki piłkarzy Barcelony pod kątem zagrożenia własnej bramki stwierdzono, że pierwszy kwadrans meczu był pod tym względem najsłabszy. Zespół Barcelony w tym okresie odnotował 6 przegranych pojedynków 1 x 1, z czego 3 piłkarze popełnili we własnym polu karnym. Tab.8 Charakterystyka liczbowa przerywanych akcji ofensywnych Realu przez zawodników FC Barcelona Strefy Faulem Wybicie Zatrzymanie piłki akcji Suma LO 0 0 0 0 ŚO 0 3 0 3 PO 0 1 0 1 ŚWL 0 0 0 0 ŚW 1 4 2 7 ŚWP 1 2 1 4 ŚPL 1 0 0 1 ŚP 0 0 4 4 ŚPP 1 0 0 1 SA 0 0 0 0 liczba 4 10 7 21 % 19% 47,6% 33,3% 100% W meczu dominującym sposobem przerywania akcji przez Barcelonę stanowiło wybicie piłki zastosowane 10 razy, najczęściej w strefie ŚW 4 i ŚO 3. Poprzez zatrzymanie akcji przerwano 7 ataków przeciwnika. Przerwanie akcji Realu faulem zanotowano 4 razy.

Ryc.3 Odbiory piłki przez zawodników Barcelony w poszczególnych strefach boiska ------------ odebrane piłki we współdziałaniu ------------ odebrane piłki poprzez wygranie pojedynku 1x1 ------------ odbiór piłki poprzez wyprzedzenie Ryc.4 Przegrane pojedynki 1x1 w poszczególnych strefach boiska przez zawodników Barcelony Białe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia Zielone punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie pośrednie Różowe punkty oznaczają przegrane pojedynki przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie bezpośrednie