Komunikat nr /2016 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 2002 i młodsze

Komunikat nr /2016 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików gr. B(U13M) rocznik 2003 i młodsi

Komunikat nr 6a 2016/2017 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodzików gr. A U14 rocznik 2003 i młodsi

KOMUNIKAT NR /2015 WGID ZOZKOSZ Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 2001 i młodsze

KOMUNIKAT NR /2013 WGID ZOZKOSZ. Rozgrywki Juniorów (U18) roczniki i 4 młodszych

Komunikat nr /2010 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Kadetek (U16) rocznik 94-97

KOMUNIKAT NR /2013 WGID ZOZKOSZ Rozgrywki Młodziczek (U14) rocznik 99 i młodsze

Komunikat nr /2009 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Kadetów rocznik 93-96

REGULAMIN ZAWODÓW NA SEZON 2013/2014. Organizatorem rozgrywek jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Koszykówki w Szczecinie.

REGULAMIN ZAWODÓW NA SEZON 2015/2016

Komunikat nr 1/2017/2018/Minikosz. Regulamin rozgrywek. minikoszykówki w sezonie 2017/2018

REGULAMIN ZAWODÓW MINI KOSZYKÓWKI LUBUSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI W ZIELONEJ GÓRZE SEZON 2013/2014

REGULAMIN ZAWODÓW MINI KOSZYKÓWKI DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI WE WROCŁAWIU SEZON 2016/2017

Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2018

Spała, 13 września 2014

REGULAMIN WAŁBRZYSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI AQUA ZDRÓJ na sezon 2015/2016

Komunikat nr 1 Mistrzostw województwa w kategorii żaczki i młodzik młodszy. Młodzik młodszy rocznik 97

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

REGULAMIN ZAWODÓW LUBUSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI W ZIELONEJ GÓRZE NA SEZON 2014/2015

Lublin Al. Zygmuntowskie 4, tel. / fax. (81)

REGULAMIN CYKLU ROZGRYWEK OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY SEZON 2017/2018

ZASADY PROTOKOŁOWANIA MECZÓW SZCZEBLA CENTRALNEGO

REGULAMIN KARANIA DYSCYPLINARNEGO PZKosz W SEZONIE 2012/2013

Komunikat nr 8/2017/2018 Wydziału Gier i Dyscypliny Śląskiego Związku Koszykówki

Komunikat nr 4/2016/2017

REGULAMIN CYKLU ROZGRYWEK OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY SEZON 2015/2016

REGULAMIN CYKLU ROZGRYWEK OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY SEZON 2013/2014

WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI SIATKOWEJ. w POZNANIU KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY. Wielkopolskiego Związku. Piłki Siatkowej.

System rozgrywek LIGI MIĘDZYWYDZIAŁOWEJ AGH 2019

WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI SIATKOWEJ. w POZNANIU. KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. sezon 2019/2020

Komunikat nr 5/2016/2017

Warszawa, ul. Grażyny 13 p.314 Tel.: , ; Konto: PKO SA NIP

CZĘSTOCHOWSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

REGULAMIN ZAWODÓW DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI WE WROCŁAWIU NA SEZON 2016/2017

Między Sołecki Turniej Piłki Siatkowej

a) b) c) d)

A1 juniorzy 1998 / B1 juniorzy młodsi 2000 / 2001

REGULAMIN LUBIŃSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI

ROJEWSKA HALOWA LIGA PIŁKI NOŻNEJ VII EDYCJA REGULAMIN NA SEZON 2017/2018

I Liga Okręgowa JM 2 grupy po 7 drużyn II Liga Okręgowa JM liczba grup w zależności od liczby zgłoszeń po 7-14 drużyn

jeszcze 6 kolejek (mecz i rewanż) z drużynami, z którymi nie grały.

Komunikat nr 7/2013/2014

Kruszwicka Amatorska Liga Siatkówki Kobiet UKS SŁOWAK NKA KRUSZWICA. Regulamin KRUSZWICKIEJ AMATORSKIEJ LIGI SIATKÓWKI KOBIET.

REGULAMIN. Amatorskiej Ligi Siatkówki Gminy Hrubieszów sezon 2015/2016

REGULAMIN ROZGRYWEK LUBELSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR POLSKI ROZGRYWKI NA TERENIE WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA SEZON 2014/2015

L.dz. /2014 Katowice, r. Komunikat nr 33 sezon 2013/2014. Dotyczy : rozgrywek IV ligi mężczyzn w sezonie 2013/2014

REGULAMIN rozgrywek w piłce nożnej o mistrzostwo IV ligi na sezon 2014/2015

Komunikat nr 26 sezonu 2017/2018 Dotyczy: V etap rozgrywek kadetek rocznik 2001 r. i młodsze w sezonie 2017/2018

REGULAMIN CYKLU ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA POLSKI SEZON 2013/2014

REGULAMIN GARWOLIŃSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI GLK 2016

A1 juniorzy 1999 / B1 juniorzy młodsi 2001 / 2002

IV MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ MĘŻCZYZN Góra Kalwaria 2013

Regulamin III LIGI Kobiet

A1 juniorzy 2001 / B1 juniorzy młodsi 2003 / 2004

REGULAMIN TURNIEJ SIATKARSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO POD PATRONATEM STAROSTY WOŁOMIŃSKIEGO

Szczecin, 05.10.2017 Udział biorą: 1. Kusy Szczecin 2. KSKK Koszalin 3. Grom Turowo 4. Kotwica 50 Kołobrzeg Komunikat nr 7 2017/2018 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Młodziczek U14 rocznik 2004 i młodsze System rozgrywek: drużyny grają każdy z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zakwalifikują się do rozgrywek międzywojewódzkich z Wielkopolską. Trzy zespoły z obu województw rozgrywają mecz i rewanż z zaliczeniem spotkań z rozgrywek wojewódzkich. Z rozgrywek strefowych do ćwierćfinałów awansują cztery zespoły. W rozgrywkach mogą brać udział zawodniczki roczników 2004 i młodsze Zespoły, które do dnia 22.10.br. nie uzupełnią dokumentacji (Zgłoszenie do rozgrywek - załącznik nr 17 i Wniosek o wydanie licencji okresowych dla zawodników załącznik nr 18) i nie uregulują należności za udział w Lidze Zachodniopomorskiej nie zostaną dopuszczone do rozgrywek. Każdy zawodnik przed spotkaniem musi przedstawić sędziemu głównemu lub komisarzowi licencję okresową uprawniającą do gry w danej klasie rozgrywkowej w sezonie 2017/2018, oraz książeczkę sportowo-lekarską z aktualnym wpisem o zdolności do gry. Zawodnik bez licencji okresowej, lub nieposiadający ważnych badań lekarskich nie może być wpisany do protokółu i dopuszczony do gry. Również trener i asystent trenera muszą posiadać licencję okresowa na dany sezon. Warunkiem otrzymania licencji okresowej, jest posiadanie licencji PZKosz (na wykonywanie zawodu trenera). Tylko trener lub asystent posiadający licencję okresową może być wpisany do protokółu. Jeżeli w terminarzu nie ma podanej godziny i/lub miejsca spotkania to gospodarz zobowiązany jest zawiadamiać, do końca rundy ZOZKosz, przeciwnika, sędziów i referenta obsad Paulina Gajdosz tel. 737-576-737 gajdi@interia.pl, oraz odpowiedzialne osoby za obsadę stolika sędziowskiego w poszczególnych rejonach; Koszalin i okolice Krzysztof Jabłoński - tel. 602-304-085 k.j_volt@interia.pl, Kołobrzeg Ziemowit Czerski tel. 534-992-528 ziemowit_czerski@wp.pl, Stargard Łukasz Jędrzejewski tel. 698-720-399 lukasz.jedrzejewski@gmail.com, Szczecin Teresa Kotarska - tel. 506-181-056 teresakotarska@gmail.com co najmniej na 7 dni przed zawodami. Również w przypadku zmiany dnia, godziny lub miejsca spotkania powyższy obowiązek spoczywa na gospodarzu lub gościach, jeżeli to na ich prośbę nastąpiła zmiana. 1

Przełożenie spotkania z ważnych przyczyn może nastąpić za zgodą WGiD, po przesłaniu wniosku o przełożenie spotkania (załącznik nr 21), wraz ze zgodą przeciwnika. Jedno przełożenie spotkania do 7 dni przed wyznaczonym terminem bezpłatnie, każde następne 50 zł natomiast na mniej niż 7 dni przed wyznaczonym terminem opłata 200 zł. Spotkanie może być przełożone tylko na termin wcześniejszy przed planowanym, ze względu na brak wolnych terminów i konieczność zakończenia rozgrywek do 11.03.2018. Obowiązkiem sędziego głównego jest podanie SMS em wyniku (bez podawania wyników poszczególnych kwart) wszystkich meczy Ligi Zachodniopomorskiej najpóźniej 1 godz. po zakończeniu zawodów, na nr Jerzego Buczkowskiego 605-190 440 wg następującego wzoru: U14M Żak I Koszalin Wilki Morskie II Szczecin 56:55 Jan Kowalski. Obowiązek ten dotyczy również rozgrywek w strefie. Wówczas wynik przesyła sędzia reprezentujący ZOZKosz (niezależnie czy jest sędzią głównym, czy pomocniczym). Zawody w ramach Ligi Zachodniopomorskiej mogą być rozgrywane tylko na boiskach spełniających wymogi Przepisów Gry. TERMINARZ ROZGRYWEK I RUNDA I. 28.10./sobota/ 1. Kusy Szczecin Kotwica 50 Kołobrzeg g. 10.00 2. KSKK Koszalin Grom Turowo g. 11.00 II. 04.11./sobota/ 3. Kotwica 50 Kołobrzeg KSKK Koszalin g. 10.00 4. Grom Turowo Kusy Szczecin g. 11.00 III. 09.12./sobota/ 5. Grom Turowo Kotwica 50 Kołobrzeg g. 11.00 6. KSKK Koszalin Kusy Szczecin g. 11.00 II RUNDA IV. 06.01.2018/sobota/ 7. Kotwica 50 Kołobrzeg Kusy Szczecin g. 10.00 8. Grom Turowo KSKK Koszalin g. 11.00 V. 24.02.2018/sobota/ 9. KSKK Koszalin Kotwica 50 Kołobrzeg g. 11.00 10. Kusy Szczecin Grom Turowo g. 11.00 VI. 03.03.2018/sobota/ 11. Kotwica 50 Kołobrzeg Grom Turowo g. 10.00 12. Kusy Szczecin KSKK Koszalin g. 10.00 2

Adresy hal 1.Grom Turowo - Turowo 78 Gim. 2. Kusy Wilki Morskie Szczecin -Szczecin ZS 4 ul. Kusocińskiego 3 3. Kotwica 50 Kołobrzeg -Kołobrzeg Gim. nr 3 ul. Okopowa 1a 4. KSKK Koszalin -Koszalin Gim. 6 ul. Dąbka 1 11. ZASADY DOTYCZĄCE UDZIAŁU ZAWODNIKÓW W GRZE U14,U13 i U12 11.1. Zasady opisane w pkt. 11 obowiązują wyłącznie w cyklu U14,U13 i U12. 11.2. Drużyna, która przed rozpoczęciem meczu liczy mniej niż 10 zawodników nie zostanie dopuszczona do zawodów, a mecz zostanie zweryfikowany jako walkower dla drużyny przeciwnej. 11.3. W każdej z pierwszych trzech kwart musi wziąć udział co najmniej 10 zawodników, przy czym zawodnicy, którzy wzięli udział w grze w pierwszych pięciu minutach każdej z trzech pierwszych kwart, nie mogą wziąć udziału w grze w drugich pięciu minutach każdej z trzech pierwszych kwart. 11.4. W celu egzekucji przepisów z pkt. 11.3. kwarty 1, 2 i 3 zostają podzielone na dwa pięciominutowe okresy. W momencie, w którym upływa dokładnie 5 minut gry w kwarcie, należy grę przerwać (sygnałem sędziego mierzącego czas gry), aby możliwe było dokonanie zmian zawodników. Następnie gra zostaje wznowiona na zasadach naprzemiennego posiadania piłki (tzw. strzałka), podobnie jak w przypadku zakończenia kwarty, a zegar akcji powinien być ustawiony na 24 sekundy. Grę należy wznowić bezzwłocznie, bez przerw i narad trenerów z drużyną. W celu skrócenia przerw, preferowane jest przygotowanie przez trenerów zmiany z wyprzedzeniem. 11.5. Podział składu na piątki na każdy z dwóch okresów w kwarcie (od 10:00 do 5:00 na zegarze i od 5:00 do 0:00 na zegarze) w każdej z kwart może być inny, zależy to wyłącznie od decyzji trenera. Należy zawsze zachować zasadę, że zawodnicy grający w pierwszym okresie danej kwarty, nie mogą wystąpić w drugim okresie tej samej kwarty. Jest więc możliwe, że zawodnik będzie przebywał na boisku w kolejnych 10 minutach, pod warunkiem, że będą to okresy przedzielone przerwą między kwartami np. ostatnie pięć minut w pierwszej kwarcie i pierwsze pięć minut w drugiej kwarcie. 11.6. W przypadku, gdy drużyna liczy więcej niż 10 zawodników, możliwe jest dokonywanie zmian podczas każdego z dwóch okresów w kwarcie (od 10:00 do 5:00 na zegarze i od 5:00 do 0:00 na zegarze), ale nadal obowiązuje zasada, że wszyscy zawodnicy grający w pierwszym okresie danej kwarty, nie mogą wystąpić w drugim okresie tej samej kwarty. Czyli np. w przypadku dokonania dwóch zmian przez trenera w pierwszym okresie kwarty, cała siódemka zawodników uczestniczących w grze w tym okresie nie może wystąpić w drugim okresie tej samej kwarty. 11.7. W przypadku, gdy na skutek kontuzji lub przekroczenia limitu fauli w drużynie przed zakończeniem kwarty 3 pozostało do dyspozycji trenera mniej niż 10 zawodników, na zasadzie wyjątku do gry w drugim okresie kwarty może wystąpić zawodnik grający w pierwszym okresie, zastępując wyeliminowanego z gry zawodnika. Jeśli sytuacja zdekompletowania drużyny ma miejsce w pierwszej lub drugiej kwarcie, w każdej kolejnej kwarcie prawo gry w obu okresach na zasadzie wyjątku musi dotyczyć innego zawodnika. Drużyna przeciwnika nie posiada z tego tytułu żadnych przywilejów i rotacja zawodników musi się w niej odbywać na normalnych zasadach, bez wyjątków. 3

11.8. W czwartej kwarcie wszyscy zawodnicy zespołu mogą brać udział w grze w dowolnym wymiarze, o ile nie przekroczyli limitu fauli lub nie zostali zdyskwalifikowani. 11.9. Niezastosowanie się do powyższych zasad gry skutkować będzie orzeczeniem walkowera dla drużyny przeciwnej. 11.10. Nakaz obrony systemem każdy swego zostaje wprowadzony na Wniosek Wydziału Sportowego PZKosz i ma na celu dostosowanie zachowań defensywnych zawodników oraz organizacji gry w obronie do ich umiejętności ofensywnych na tym etapie szkolenia. Ponadto nakaz ten ma umożliwić nabycie i utrwalenie prawidłowych nawyków podczas gry w ataku, jak i obronie. 11.11. Nakaz obrony każdy swego wyklucza obronę zona press czyli obronę strefową na całym boisku. Dozwolone jest natomiast stosowanie obrony każdy swego na całym boisku z podwajaniem w dowolnym miejscu boiska. 11.12. W związku z powyższym, przy interpretacji nakazu gry obrony każdy swego należy zwrócić szczególną uwagę na następujące zachowania zawodników obrony: 11.12.1. brak nacisku na zawodnika z piłką, 11.12.2. przebywanie w obszarze ograniczonym zawodnika obrony niemające uzasadnienia ustawieniem zawodników w ataku przez więcej niż 5 sekund (tzw. błąd 5 sekund w obronie), 11.12.3. brak zmiany pozycji na boisku zawodników obrony pomimo zmian pozycji zawodników ataku. 11.13. Za realizację niniejszych postanowień odpowiada trener drużyny, a w razie jego nieobecności asystent trenera (jeśli jest obecny) lub zawodnik pełniący funkcję kapitana drużyny. 11.14. W przypadku zaobserwowania zachowań zawodników obrony wymienionych w pkt. 11.12.: 11.14.1. po raz pierwszy - sędzia ma obowiązek przerwać grę i zwrócić uwagę trenerowi zespołu, że nie stosuje on zasad obrony gry każdy swego. Po zwróceniu uwagi grę należy wznowić zgodnie z przepisami gry w koszykówkę i przyznać drużynie atakującej nowy okres 24 sekund na rozegranie akcji. 11.14.2. po raz kolejny wobec trenera drużyny winnej naruszenia zasad orzeczony zostanie faul techniczny (zapisany trenerowi z indeksem B) ze wszystkimi tego konsekwencjami. 11.14.3. po raz kolejny - gdy trener drużyny został już wcześniej zdyskwalifikowany - sędzia ma obowiązek przerwać grę - bez orzekania faula technicznego i zarządzić wykonanie jednego rzutu wolnego przez dowolnego zawodnika drużyny ataku, a następnie wręczyć piłkę drużynie ataku do wprowadzenia jej do gry z przedłużenia linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego. 11.14.3. po raz kolejny - gdy trener drużyny został już wcześniej zdyskwalifikowany - sędzia ma obowiązek przerwać grę - bez orzekania faula technicznego i zarządzić wykonanie jednego rzutu wolnego przez dowolnego zawodnika drużyny ataku, a następnie wręczyć piłkę drużynie ataku do wprowadzenia jej do gry z przedłużenia linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego. 4

Zgodnie z Regulaminem Zawodów ZOZKosz do obowiązków gospodarzy należy: 1. Organizacja spotkania na własny koszt, włącznie z opłatami sędziowskimi, opieką lekarską, nagłośnieniem, porządkowymi itp. 2. Klub będący gospodarzem meczu wyznacza organizatora meczu, którego nazwisko zostaje wpisane do protokołu. 3. Przygotowanie sali do gry (zweryfikowanej) oraz oddzielnych szatni dla drużyn i sędziów 4. Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania aparatury technicznej w czasie zawodów. 5. Przygotowanie, co najmniej dwóch piłek do koszykówki przeznaczonych do rozegrania meczu oraz czterech piłek do przeprowadzenia rozgrzewki. Dopuszcza się dowolność piłek posiadanych przez gospodarza, przy czym muszą to być takie same piłki. O wyborze piłki decyduje sędzia główny zawodów. 6. Kompletne wyposażenie stolika sędziowskiego poprzez przygotowanie na 30 minut przed spotkaniem protokołów zawodów, dwóch stoperów zatrzymywanych oraz zapewnienie na zawodach wszystkich cykli tabliczek do sygnalizacji przewinień osobistych i drużyn, oraz strzałki wskazującej kierunek naprzemiennego posiadania piłki. 7. W przypadku braku tablicy świetlnej wyników wskazane jest zorganizowanie prostego urządzenia informującego uczestników o wyniku zawodów. 8. Zapewnienie opieki medycznej, od co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem zawodów aż do zakończenia. 9. Utrzymanie porządku i sprawne działanie służby porządkowej. 10. Stworzenie właściwej atmosfery wokół meczu oraz dążenie do sportowego dopingu publiczności. Organizator odpowiedzialny jest za sportowe zachowanie się publiczności i jest obowiązany - na żądanie sędziów - do usunięcia z sali wskazanych osób, względnie opróżnienie widowni. W takich przypadkach, przerwa dłuższa niż 15 minut upoważnia sędziów do zakończenia spotkania ( walkower na korzyść drużyny gości). 11. Zapewnienie bezpieczeństwa sędziom i drużynie gości. 12. Rozliczenia delegacji sędziowskich zgodnie z obowiązującymi stawkami, najpóźniej bezpośrednio po zakończeniu spotkania. 13. Po zawodach przesłanie oryginału protokółu na adres ZOZKosz w Szczecinie w ciągu 48 godzin od zakończenia meczu priorytetem, lecz nie później niż w poniedziałek w przypadku spotkań rozgrywanych w sobotę lub niedzielę (decyduje data stempla pocztowego). 14. Zawody muszą być protokółowane na protokółach ZOZKosz. 15. Drużyna zobowiązana jest do posiadania w każdym meczu nie mniej niż 5 i nie więcej niż 12 zawodników. Zawodnicy Ci muszą być zdolni i gotowi do gry. 16. Skład drużyny na mecz (na załączniku nr 23) licencje i książeczki zdrowia, oraz licencje trenerów, przedstawiciel drużyny zobowiązany jest przedłożyć komisarzowi technicznemu a w razie jego nieobecności sędziemu głównemu, 45 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia meczu. 17. W składzie drużyny w rozgrywkach U18 nie posiadającej choćby jednego zawodnika pełnoletniego (ukończone 18 lat), oraz w cyklach U16, U14, U13 i U12 musi się znajdować co najmniej jeden trener oraz powinien znajdować się opiekun drużyny odpowiedzialny za drużynę, który musi być wpisany do składu. W przypadku braku opiekuna drużyny i dyskwalifikacji lub niedyspozycji trenera, mecz zostanie przerwany i zweryfikowany jako walkower dla przeciwnika 18. Podstawą do udziału zawodnika w meczu danego cyklu rozgrywek jest posiadanie aktualnych badań lekarskich, za które odpowiedzialne jest kierownictwo zespołu. 19. Drużyny w rozgrywkach ZOZKosz mogą używać numerów zgodnie z Przepisami Gry tj. 0, 00 i od 1 do 99. 5

20. Za przewinienie dyskwalifikujące zawodnik automatycznie nie może brać udziału w następnym spotkaniu w danej klasie rozgrywkowej. Za ewidencję przewinień odpowiedzialne jest kierownictwo zespołów. Jeżeli przewinienie dyskwalifikujące zostało nałożone za wysoce niesportowe zachowanie WGiD ZOZKosz może zwiększyć wymiar kary. 21. Zawody mężczyzn do U16M włącznie należy rozgrywać piłkami o rozmiarze 7, kobiet do U18 włącznie, U14M o rozmiarze 6, U13M, U12M, U14K, U13K i U12K o rozmiarze 5. Z poważaniem WICEPREZES ZOZKosz Przewodniczący WGiD Jerzy Buczkowski Otrzymują: Kluby PZKosz WZKosz Poznań Kolegium Sędziów ZOZKosz 6