Nr zlecenia DEKRA: BZWBL(DAWRO)/CEN/75353/15/12/28 Nr zlecenia/szkody: ZS3/00048/2013 - Adrianna Karpińska Data zlecenia: 28-12-2015 DEKRA Polska - Centrala tel. (22) 577 36 12, faks (22) 577 36 36 Zleceniodawca: Michał Markiewicz DAWRO BZ WBK Rzeczoznawca: mgr Marek Bagiński DEKRA Polska - O. Wrocław Ekspertyza techniczna Zakres ekspertyzy Kod ekspertyzy Wycena wartości pojazdu BZR(W)--WPO(S), WP Nr zlecenia DEKRA Nr szkody / zlec. zew. Data zlecenia BZWBL(DAWRO)/CEN/75353/15/12/28 ZS3/00048/2013 - Adrianna Karpińska 28-12-2015 Zleceniodawca Michał Markiewicz DAWRO BZ WBK Właściciel BZWBK Leasing S.A. ul. Chlebowa 4/8 WIELKOPOLSKIE, 61-003 Poznań Grupa obiektów (Eurotax) Producent Model/typ/wersja samochody osobowe CHEVROLET Spark 09-12, Spark 1.0 Base+ Nr rejestracyjny VIN PO322WH KL1MF4819DC542285 Data oględzin Miejsce oględzin 2015-12-30 DOLNOŚLĄSKIE, 52-017 Wrocław, Dom Aukcyjny DAWRO, ul. Wodzisławska 8 Zestawienie wyników Wartość obiektu brutto (sprzedaż)¹... 16 100 zł strona 1/20
Dane pojazdu Grupa obiektów (Eurotax) Kod EC (Eurotax) samochody osobowe 0083529 Producent Model Typ/wersja CHEVROLET Spark 09-12 Spark 1.0 Base+ Rodzaj nadwozia Liczba drzwi/liczba miejsc hatchback 5/5 Masa własna [kg] Dopuszczalna masa całkowita [kg] Rozstaw osi 1/2 969 1367 2375 Rodzaj silnika Układ oczyszczana spalin Pojemność silnika [ccm] Moc silnika [KM/kW] Skrzynia biegów z zapłonem iskrowym katalizator trójdrożny 995 68/50 manualna 5-biegowa Nr rejestracyjny VIN PO322WH KL1MF4819DC542285 Data 1. rejestracji Data nast. bad. techn. Rok produkcji 16-05-2013 16-04-2016 2012 Stan licznika [km] 76 557 (odczytany) Kolor nadwozia/rodzaj powłoki niebieski/2-warstwowa metalizowana Ogumienie Oś przednia tylna Koło prawe lewe prawe lewe Producent, typ Goodride, SW601 Goodride, SW601 Continental, CONTIECOCONTACT 3 Continental, CONTIECOCONTACT 3 Rozmiar 155/80 R13 79T 155/80 R13 79T 155/80 R13 79T Zużycie 155/80 R13 79T 52 % 52 % 45 % 45 % strona 2/20
Wyposażenie standardowe wg Eurotax 1. 4/5 zagłówki 2. ABS 3. Airbag - 6 sztuk (czołowe poduszki kierowcy i pasażera, boczne poduszki - przód, kurtyny powietrzne) 4. BAS - system wspomagania nagłego hamowania 5. El. podnoszenie szyb, przód 6. Felgi stalowe 13 z ogumieniem 155/80 7. Fotel kierowcy z mechaniczną regulacją wysokości 8. Gniazdo AUX-in 9. Gniazdo USB 10. Immobilizer 11. Radio CD/MP3 12. Spoiler dachowy - czarny 13. Sygnalizacja niezapiętych pasów bezpieczeństwa - przód/tył 14. Tapicerka materiałowa 15. Tylne drzwi z zabezpieczeniem przed otwarciem przez dzieci 16. Tylne oparcie składane, dzielone 17. Uchwyty ISOFIX do instalacji fotelika dziecięcego, tył 18. Wspomaganie układu kierowniczego 19. 20. 21. 22. Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera Zamek centralny Zderzaki w kolorze nadwozia Zestaw do naprawy przebitej opony Wyposażenie poniżej standardu Wyposażenie dealerskie 1. Klimatyzacja manualna... 710 zł 2. Lakier metalik... 430 zł Wartość bazowa pojazdu Wartość bazowa pojazdu wg Eurotax (brutto/sprzedaż)¹... 16 500 zł Korekty Pierwsza rejestracja Korekta 1. rejestracji... 1 002 zł Wartość pojazdu po korekcie 1. rejestracji... 17 502 zł Przebieg Korekta przebiegu... -1 090 zł Wartość pojazdu po korekcie przebiegu... 16 412 zł Wyposażenie Korekta wyposażenia... 1 140 zł Wartość pojazdu po korekcie wyposażenia... 17 552 zł strona 3/20
Inne Wcześniejsze naprawy (-7,00%)... -1 149 zł Stwierdzone uszkodzenia (-2,00%)... -328 zł Łącznie inne... -1 477 zł Wartość pojazdu po korektach innych... 16 075 zł Wartość rynkowa pojazdu Wartość rynkowa przedmiotowego pojazdu wynosi: 16 100 zł (brutto/sprzedaż)¹ Powyższą wartość określono w oparciu o notowania cen samochodów używanych na rynku polskim Eurotax (baza danych nr 12-2015 POL) z uwzględnieniem parametrów technicznych i rynkowych mających wpływ na wartość pojazdu. Dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce powyższa wartość została określona na dzień sporządzenia wyceny. Jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany w kraju - podana wartość jest wartością hipotetyczną przy założeniu uiszczenia wszelkich opłat i podatków należnych przy wprowadzeniu pojazdu na polski obszar celny. Data: Rzeczoznawca DEKRA: mgr Marek Bagiński Dokument wystawiony elektronicznie ważny bez podpisu. ¹ - Wartość obiektu (sprzedaż) oznacza kwotę możliwą do uzyskania za przedmiot wyceny przy sprzedaży do klienta końcowego strona 4/20
Pomiar grubości powłoki lakierowej poj. Nr punktu kontroli 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Kontrolowany element Pokrywa przednia Błotnik przedni lewy Słupek przedni lewy Drzwi przednie lewe Dach Słupek środkowy lewy Próg lewy Drzwi tylne lewe Błotnik tylny lewy Pokrywa/klapa Błotnik tylny prawy Drzwi tylne prawe Słupek środkowy prawy Próg prawy Drzwi przednie prawe Słupek przedni prawy Błotnik przedni prawy Zmierzony przedział grubości powłoki lakierowej [µm] 105-130 190-270 115-130 140-200 100-120 45-75 95-120 95-120 95-120 90-110 150-220 150-230 60-90 190-1700 160-430 180-230 105-130 strona 5/20
Opis stanu technicznego NADWOZIE/Elementy karoserii Stan techniczny nadwozia (szkielet). Stwierdzono następujące odstępstwa od stanu normatywnego: - różnica kolorystyczna między progami L/P, lewy w kolorze wierzchnim czarnym, prawy w kolorze nadwozia, Przeprowadzona naprawa blacharsko-lakiernicza Tak. Patrz zmierzony zakres grubości powłoki lakierowej na wybranych elementach. NADWOZIE/Osprzęt Stan techniczny nadwozia (osprzęt). Stwierdzono następujące odstępstwa od stanu normatywnego: - zderzak przed.- łagodne odkształcenie, zarysowanie w cz. dolnej, - lusterko P- pęknięcie, ubytek, - zderzak tyln.- zarysowanie w cz. środkowej, - klamka zewn. drzwi PL- obluzowanie, NADWOZIE/Wnętrze Nazwa elementu Opis elementu Rodzaj uszkodzenia Umiejscowienie / Rozmiar Wykładziny tapicerskie wraz z osłonami Uwagi miejscowe zabrudzenia Stan techniczny nadwozia (wnętrze). Stan techniczny nadwozia (wnętrze) opisano w załączonej tabeli. PODWOZIE/Silnik/układ przeniesienia napędu Stan techniczny silnika z układem przeniesienia napędu. Nie wnosi się uwag. PODWOZIE/Zawieszenie/koła Stan techniczny podwozia (zawieszenie). Nie wnosi się uwag. PODWOZIE/Układ kierowniczy Stan techniczny układu kierowniczego Nie wnosi się uwag. PODWOZIE/Układ hamulcowy Stan układu hamulcowego. Nie wnosi się uwag. strona 6/20
PODWOZIE/Układ wydechowy/katalizator Stan techniczny układu wydechowego. Nie wnosi się uwag. Uwagi: Kluczyki 2 szt. Uwagi ogólne - dot. wyceny Dokumenty pojazdu Podczas oględzin przedstawiono dowód rej. poj. oraz wykonano jego fot. cyfrowe, które załączono do ekspertyzy. Podczas oględzin przedstawiono do wglądu książkę serwisową, a jej nr podano poniżej: bn Informacja dotycząca pochodzenia pojazdu Pojazd zakupiony w kraju u autoryzowanego przedstawiciela danej marki. Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe - immobiliser: - w wyniku przeprowadzonych oględzin pojazdu nie stwierdzono niesprawności immobilisera w zakresie możliwym do ustalenia podczas oględzin pojazdu w warunkach pozawarsztatowych. Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe - inne: - nie stwierdzono. Dodatkowe uwagi dotyczące sam. osobowego: Nie dotyczy. Jazda próbna Jazdę próbną przeprowadzono na odcinku oraz w czasie umożliwiającym zgrubne określenie stanu technicznego pojazdu. Badanie poprawności i/lub budowy numerów identyfikacyjnych/seryjnych obiektu: Nie badano. Weryfikacja prawdziwości danych obiektu, w tym roku produkcji i innych. Nie przeprowadzono - przyjęto wg okazanych dokumentów i wskazanych źródeł. Uwagi Rzeczoznawcy - dot. wyceny Przedziały grubości powłoki lakierowej podano w zaokrągleniu, z ograniczeniem do niezbędnej ilości punktów kontroli na weryfikowanych elementach. W przypadku nie stwierdzenia napraw na dolnych, dodatkowych perforacjach zabezpieczających karoserię, nie podano ich dodatkowej wartości. strona 7/20
Zastrzeżenia ograniczające - dot. wyceny Nie weryfikowano przebiegu pojazdu. Przyjęto na podstawie wskazań drogomierza. Niniejsza ekspertyza służy wyłącznie do oszacowania wartości rynkowej przedmiotu wyceny i nie może być wykorzystywana do żadnego innego celu, niż wymieniony powyżej. W szczególności wycena nie może stanowić podstawy do oceny cech i stanu wycenianego obiektu przy jego zakupie. Rzeczoznawca nie bierze na siebie odpowiedzialności za wady ukryte (prawne i fizyczne) oraz ewentualne skutki wynikające z dalszego użytkowania przedmiotu wyceny, a także za skutki wykorzystania samej wyceny. Powyższa wycena nie jest ekspertyzą stanu technicznego przedmiotu wyceny i za taką nie może być uznawana. Niniejsza wycena nie może być publikowana w całości w jakimkolwiek dokumencie bez zgody wykonawców i bez uzgodnienia z nimi formy i treści takiej publikacji. Zakaz publikacji nie dotyczy posługiwania się wyceną w umowach cywilno-prawnych zawieranych przez zleceniodawcę i dotyczących przedmiotu wyceny. Wycenę przeprowadzono w oparciu o dostarczoną dokumentację oraz badanie organoleptyczne wycenianego obiektu. Nie prowadzono badań diagnostycznych oraz weryfikacji warsztatowej przedmiotu wyceny. Niniejsza wycena została sporządzona na podstawie oględzin wycenianego przedmiotu w warunkach występujących w miejscu jego udostępnienia. Nie badano poprawności i/lub budowy numerów identyfikacyjnych/seryjnych obiektu oraz nie weryfikowano prawdziwości danych obiektu. strona 8/20
Fot. 1. Fot. 2. strona 9/20
Fot. 3. Fot. 4. strona 10/20
Fot. 5. Fot. 6. strona 11/20
Fot. 7. Fot. 8. strona 12/20
Fot. 9. Fot. 10. strona 13/20
Fot. 11. Fot. 12. strona 14/20
Fot. 13. Fot. 14. strona 15/20
Fot. 15. Fot. 16. strona 16/20
Fot. 17. Fot. 18. strona 17/20
Fot. 19. Fot. 20. strona 18/20
Fot. 21. Fot. 22. strona 19/20
Arkusz kontrolny Producent Model Typ Nr rejestracyjny VIN CHEVROLET Spark 09-12 Spark 1.0 Base+ PO322WH KL1MF4819DC542285 Wartość bazowa pojazdu Notowanie (2011) Notowanie (2012) Notowanie (2013) 14 200 zł 16 500 zł 18 500 zł Pierwsza rejestracja Data 1. rejestracji Data wyceny Okres eksploatacji [lata] Korekta 1. rejestracji Wartość pojazdu po korekcie 1. rejestracji 16-05-2013 2,67 1 002 zł 17 502 zł Przebieg Przebieg normatywny Różnica przebiegu Wartość korekty 37 200,00-39 357,00-1 090 zł Korekta przebiegu Wartość pojazdu po korekcie przebiegu -1 090 zł 16 412 zł Wyposażenie Korekta wyposażenia... 1 140 zł Wartość pojazdu po korekcie wyposażenia... 17 552 zł Inne Łącznie inne... -1 477,07 zł Wartość pojazdu po korektach innych... 16 075 zł Wartość rynkowa pojazdu 16 100 zł (brutto/sprzedaż)¹ strona 20/20