Cel główny: Uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112.

Podobne dokumenty
Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 49 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Temat: Sprawny jak Tygrys. Metody pracy: słowne, oglądowe, działań praktycznych.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ.

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Scenariusz 5. Temat: Nakazy i zakazy obowiązujące rowerzystę.

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III

2 x 45 minut. Temat: Bezpieczni na drodze. Czas zajęć:

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa,

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Każdy uczeń nawet mały, zna na pamięć te sygnały. I odróżnia na ulicach wszystkie znaki na tablicach. Gdy widzimy, że kolega pędzi i na jezdnię

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 1

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 2/I

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć technicznych w gimnazjum z wychowania komunikacyjnego

Scenariusz 2. Źródło: H. Gutowska, B. Rybnik; Bezpieczna droga do szkoły, cz. 2. Wyd. Grupa Image, sp. z.o.o., Wydanie IV, Warszawa 2002r.

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Temat dnia: Ludzie w mundurach - spotkanie z policjantem lub pracownikiem straży miejskiej"

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 7. Temat: Tygrys na dwóch kółkach.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W RUCHU DROGOWYM.

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły.

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Temat dnia: Ludzie w mundurach - spotkanie z policjantem lub pracownikiem straży miejskiej"

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

3. Jaki jest numer alarmowy pogotowia ratunkowego? A. 997, B. 998, C Jaki jest numer alarmowy Policji? A. 997, B. 998, C. 999.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Dziecko jako pieszy uczestnik ruchu drogowego

Po pierwsze - Po drugie - Po trzecie - Po czwarte - 1. Jak wezwać pogotowie ratunkowe? 2. Telefony alarmowe:

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

KONKURS DLA KLAS III POLSKA - TO MOJA OJCZYZNA. a)... b)... c)... pkt pkt a)... b)... Syrenka jest herbem... pkt. 1...

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA ROWERZE CZY NA NOGACH NIECH BEZPIECZNA BĘDZIE DROGA!

Scenariusz 3. Cel zajęć: Zapoznanie dzieci z budową roweru i jego obowiązkowym wyposażeniu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania programowe i kryteria ocen

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ PRZEZ UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIALAMI INTEGRACYJNYMI NR 82 IM. JANA PAWŁA II W WARSZAWIE

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

Temat dnia: Jestem wzorowym pieszym"

ZAJĘCIA TECHNICZNE Szczegółowe wymagania na poszczególne oceny: klasa 4 Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Ratujemy I Uczymy Ratować - WOŚP

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Konspekt zajęć ruchowych w klasie I w dniu

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Sześciolatek w pierwszej klasie

Wymagania na poszczególne oceny z przedmiotu Technika dla klasy IV wg nowej podstawy programowej podręcznik Jak to działa, wyd.

BEZPIECZEŃSTWA I PIERWSZEJ POMOCY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W KLASIE IV. Część 1. Bądź bezpieczny na drodze. Karta rowerowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ

Scenariusz 1. Temat: Powtórzenie wiadomości z klasy pierwszej o ruchu pieszych.

Przypomnienie i poznanie nowych znaków drogowych dotyczących pieszych znaki ostrzegawcze.

KRYTERIA WYMAGAŃ zajęcia techniczne dla klasy 4 szkoły podstawowej Część komunikacyjna

Test na kartę rowerową ćwiczenia

Wymagania programowe i kryteria oceniania z techniki w klasie 4 szkoły podstawowej

Transkrypt:

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny HALO 112 WZYWAMY POMOC Hasło programowe: (wg podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych): uczeń dba o bezpieczeństwo własne i innych; wie, jak trzeba zachować się w sytuacji wypadku, uczeń wie, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Cel główny: Uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112. Cele szczegółowe Uczeń: zna numery alarmowe i wie, jak wezwać pomoc, wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby, potrafi przyporządkować numer do obrazka odpowiadającego danym służbom ratowniczym, wie, jakie informacje należy podać w razie zagrożenia. Metody pracy: podające: rozmowa, wyjaśnienie, poszukujące: klasyczna metoda problemowa, zabawy dydaktyczne, operatywne: działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Środki dydaktyczne: wiersz Numer alarmowy 112, piłka, emblematy, kijki, kolorowe kółka sygnalizacja świetlna, paski białego papieru, ilustracje (pożar domu, zamaskowanego człowieka włamującego się do domu złodzieja, leżącą, nieprzytomną osobę), zdjęcia do treści zajęć (m.in. pojazdów ratunkowych), przybory do malowania, rysowania i klejenia, napisy: POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE, numer alarmowy 112, koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, karta pracy indywidualnej, aparat telefoniczny, naklejki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Zabawa Znam swój adres 1 Uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel trzyma piłkę i mówi: Jestem Adela Adamska, mieszkam w Misiaczkowie, na ulicy Parkowej nr 1, następnie toczy piłkę do wybranego ucznia i mówi: Ja swój adres znam, gdzie ty mieszkasz, powiedz nam. Wybrany uczeń przedstawia się, podaje swój adres, a następnie przekazuje piłkę kolejnej osobie, mówiąc: Ja swój adres znam.... Zabawę kończymy, kiedy wszyscy uczniowie podadzą swój adres. 2. Zabawa ruchowa Sygnalizacja świetlna Nauczyciel i uczniowie wyznaczają drogę, po której poruszają się piesi i pojazdy. Dyżurny rozdaje uczniom emblematy użytkownicy drogi podział klasy na 4 grupy (załącznik nr 1). Nauczyciel objaśnia zachowania poszczególnych użytkowników drogi: pieszy uczniowie indywidualnie lub w parach spacerują po chodniku, rowerzysta uczniowie naśladują zakładanie kasku i jazdę rowerem (w dłoniach trzymają kijek kierownicę i truchtem poruszają się po sali), kierowca samochodu uczniowie, którzy są kierowcami zapinają pasy i naśladują trzymanie kierownicy, pasażer samochodu siada z tyłu za kierowcą samochodu, zapina pasy, a następnie rękoma obejmuje w pasie kierowcę. Na hasło nauczyciela uczniowie stają się użytkownikami drogi. Nauczyciel za pomocą kolorowych świateł (załącznik nr 2) kieruje ruchem drogowym: zielone samochody i rowerzyści jadą, żółte przygotowują się do jazdy, czerwone stoją, przejście dla pieszych dzieci stają przed pasami, spoglądają w lewo, następnie w prawo, jeszcze raz w lewo i przechodzą po pasach na drugą stronę (pasy można przygotować z pasków białego papieru). 3. Rozmowa przy ilustracjach Nauczyciel mówi uczniom, że na dzisiejszych zajęciach będą rozmawiali o bezpieczeństwie. Dowiedzą się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Dzieci siedzą w kręgu przed tablicą, na której znajdują się zdjęcia przedstawiające: pożar domu, zamaskowanego człowieka włamującego się do domu złodzieja, leżącą, nieprzytomną osobę (załącznik nr 3). Nauczyciel informuje uczniów, że był świadkiem wydarzeń prezentowanych na obrazkach i wie, jak w takiej sytuacji należy postąpić. Pyta dzieci, jak one zachowałyby się w analogicznej sytuacji i do kogo zwróciłyby się po pomoc, tj. zadzwoniły. 1 www.edukacja.edux.pl/p-13719-na-pomoc-poznajemy-numery-alarmowe-scenariusz.php [data dostępu: 20.05.2015].

Na tablicy nauczyciel zawiesza ilustracje pojazdów: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji (załącznik nr 4), a następnie prosi uczniów, aby obok ilustracji umieścili właściwy napis (załącznik nr 5). Informuje dzieci, że istnieje specjalny numer alarmowy 112, którego można użyć w każdej z trzech prezentowanych sytuacji. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że numer 112 to wspólny numer dla pogotowia, policji i straży pożarnej. Rozmowę kończy wspólne sformułowanie zasady: Gdy potrzebuję pomocy, zwracam się do osoby dorosłej lub dzwonię na numer alarmowy 112. 4. Zabawa ruchowa Na ratunek Uczniowie losują kartki z nazwami służb ratunkowych, według których zostają podzieleni na grupy: pogotowie, policja, straż pożarna. Uczniowie siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczyciel prosi, aby dokładnie zapamiętali, do jakiej służby zostali przydzieleni, następnie rozpoczyna zabawę: podaje nazwę służby ratunkowej i pokazuje odpowiedni obrazek. Dzieci przypisane do tej służby wyjeżdżają na wezwanie, pozostałe siedzą; sytuacja powtarza się analogicznie dla poszczególnych służb ratunkowych. Na hasło 112 (europejski telefon alarmowy) wszystkie służby śpieszą z pomocą. 5. Zabawa dydaktyczna Ważne telefony Podział na grupy koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym (załącznik nr 6). Każda grupa otrzymuje ilustrację, jako znak rozpoznawczy: I grupa: strażacy kolor czerwony, II grupa: policjanci kolor niebieski, III grupa: lekarze kolor żółtym. Każdy zespół ma numer alarmowy i koła z podziału na grupy jako kierownice. Nauczyciel jako dyspozytor odbiera zgłoszenia. Uczniowie ustalają, która grupa pogotowie, straż pożarna czy policja powinna wyjechać, aby udzielić pomocy. Odpowiedni uczniowie podnoszą do góry swoje koła jako kierownice, wchodzą do środka koła i okrążają je z odpowiednim sygnałem. Na hasło nauczyciela podniesiony do góry lizak policjanta uczniowie zatrzymują się i wracają na miejsca. ZGŁOSZENIA: 2 1. Halo! Tak rozumiem. Mały kotek wszedł na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam pomoc. Która drużyna powinna wyjechać do wezwania? straż pożarna 2. Halo! Mała dziewczynka stoi sama na przystanku i płacze. Chyba zgubiła się rodzicom. policja 3. Halo! Starsza pani przewróciła się na schodach. Nie może się podnieść. Skarży się, że boli ją noga. pogotowie ratunkowe 2 www.edukacja.edux.pl/p-13719-na-pomoc-poznajemy-numery-alarmowe-scenariusz.php [data dostępu: 20.05.2015]

4. Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. policja 5. Halo! Z okna wydobywa się gęsty dym. straż pożarna 6. Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. pogotowie ratunkowe 6. Samodzielne wykonanie karty pracy Na pomoc dzwoń tylko wtedy, gdy ktoś potrzebuje pomocy (załącznik nr 7). Łączenie postaci: policjanta, strażaka, lekarza z odpowiednim pojazdem. Kolorowanie numeru 112. 7. Wiersz Numer alarmowy 112 3 Nauczyciel recytuje wiersz o numerze alarmowym 112 (załącznik nr 8). Następnie wspólnie z dziećmi omawia wierszyk. Nauczyciel zawiesza na tablicy arkusz papieru i hasła przedstawiające kolejne czynności, które należy wykonać wzywając służby ratunkowe. Informuje dzieci, że wspólnie stworzą planszę pt. HALO WZYWAMY POMOC (załącznik nr 9), która będzie im przypominała, jak należy postępować w razie wypadku. Uczniowie kolejno wybierają i przyklejają informacje w odpowiedniej kolejności. Po zakończeniu zadania omówienie z uczniami każdego punktu planszy. Przedstaw się. Powiedz, gdzie jesteś. Poinformuj, co się stało. Nie rozłączaj się pierwszy. Nigdy nie dzwoń dla zabawy. 8. Drama odgrywanie scenki wzywania pomocy Nauczyciel proponuje uczniom zabawę w parach: jedno dziecko leży na podłodze i udaje nieprzytomnego, drugie wzywa pogotowie według instrukcji z planszy. Scenkę należy odegrać kilka razy, wymieniając uczniów biorących w niej udział. 9. Podsumowanie zajęć Nauczyciel zwraca uczniom szczególną uwagę na to, jak ważne jest szybkie wezwanie pogotowia i że nigdy nie należy dla zabawy dzwonić na numery alarmowe. Uczniowie otrzymują naklejkę z numerem alarmowym 112 (załącznik nr 10) i po pokolorowaniu naklejają ją na swojej planszy. Opracowanie Danuta Moroz 3 www.bajkownia.org/czytaniebajek/3236-numer-alarmowy [data dostępu: 29.05.2015].

Załączniki: 1) emblematy użytkownicy drogi, 2) kolorowe światła, 3) ilustracje przedstawiające: pożar domu, zamaskowanego człowieka włamującego się do domu złodzieja, leżącą, nieprzytomną osobę, 4) zdjęcia pojazdów: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, 5) napisy: POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE, 6) koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, 7) karty pracy Na pomoc dzwoń tylko wtedy, gdy ktoś potrzebuje pomocy, 8) wiersz Numer alarmowy 112, 9) plansza HALO WZYWAMY POMOC, 10) naklejka z numerem alarmowym 112.

Bibliografia: 1. Garstka E., Pogorzelska M., Gdy potrzebna pierwsza pomoc, Wychowanie w Przedszkolu 2011, nr 7, s. 59 60. 2. Smok Edzio i Agatka uczą, jak żyć bezpiecznie. Cz. 8, Wypyszyńska J., Jak wezwać pomoc?, Życie Szkoły 2013 [R. 68], nr 8, s. 23. 3. Śnieżek H., Wezwanie pomocy, Edukacja dla Bezpieczeństwa 2006, nr 5, s. 70 73. 4. Warzkiewicz M., Na alarm, Wychowanie w Przedszkolu 2014, nr 11, s. 42. 5. www.bajkownia.org/czytaniebajek/3236-numer-alarmowy [data dostępu: 29.05.2015]. 6. www.bezpiecznypuchatek.pl/pdf/materialy_dla_nauczycieli.pdf [data dostępu: 20.05.2015]. 7. www.edukacja.edux.pl/p-13719-na-pomoc-poznajemy-numery-alarmowescenariusz.php [data dostępu: 20.05.2015].