Poznajemy przygody pana Parsifala O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu



Podobne dokumenty
Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

1. Każdy ma swojego dusiołka

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wyszukaj w tekście wszystkie rzeczowniki i wpisz je do tabeli w zeszycie z podziałem na liczbę pojedynczą i mnogą. Rzeczowniki wpisz w mianowniku.

1. Roland rycerz średniowieczny

Moja wakacyjna przygoda

2. Metody prezentacji informacji

Czasownik bez tajemnic

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Orzeczenie i jego określenia

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Słynny malarz polski Jan Matejko

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Obywatel w urzędzie gminy

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Konspekt lekcji języka polskiego

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

6 W średniowiecznym mieście

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Kryteria ocen z religii kl. 4

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I, II, V, VI

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

2. Tabele w bazach danych

Plan metodyczny lekcji

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Własności walca, stożka i kuli.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

8 W przemysłowym mieście

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

2. Konstruowanie budżetu domowego

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Rodzaje zdań złożonych

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

ROK SZKOLNY 2016/2017

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Człowiek i bioróżnorodność

Św. Wojciech patron Polski

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Poznajemy rodzaje podmiotu

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Transkrypt:

Poznajemy przygody pana Parsifala O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna legendę o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, wie, kim był król Artur, wymienić założenia etyki rycerskiej. b) Umiejętności Uczeń: potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem, umie wskazać w tekście określone informacje, potrafi pracować w grupie, potrafi dokonać obiektywnej oceny postaci. 2. Metoda i forma pracy Praca z tekstem, plakat, praca w grupach, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Karta pracy, kartony i kolorowe flamastry, gazety, farby i inne rzeczy potrzebne do stworzenia plakatu, notka z encyklopedii o królu Arturze, instrukcja pracy w grupie. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Sprawdzenie listy obecności i prezentacja uczniom celów lekcji. 2. Uczniowie notują temat zajęć.

b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie rysują w zeszytach postać rycerza i wymieniają cechy, jakie powinien posiadać. odważny szlachetny mądry bohaterski mężny 2. Nauczyciel pyta uczniów kim był król Artur oraz Rycerze Okrągłego Stołu. Czy byli oni postaciami autentycznymi czy fikcyjnymi? 3. Uczniowie na podstawie posiadanych informacji odpowiadają na pytania. 4. Nauczyciel prosi ucznia, aby przeczytał informacje na temat króla Artura: Król Artur, Arthmael, Św. Armel, Arthwys, Arthur Uther Pendragon, Arthur Verte, legendarny król brytyjski, będący bohaterem średniowiecznych romansów. Legendy te narodziły się prawdopodobnie w Walii, a ich podłożem była walka Celtów z posuwającymi się na zachód wzdłuż Tamizy Saksonami w VI w. Najbardziej prawdopodobnym przypuszczeniem jest, że historyczny Artur był jednym z wodzów Brytów w walce przeciwko Anglosasom, niekoniecznie królem. W tekstach pisanych Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Britonum kronikarza Nenniusa z IX w.

5. Uczniowie piszą plan wydarzeń, w którym uwzględniają najważniejsze fakty związane z historią Parsifala, następnie prezentują swoje plany. 6. Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup. Każda grupa ma na podstawie posiadanych informacji oraz tekstu Poszukiwanie Świętego Graala. Przygody pana Parsifala, stworzyć plakat zatytułowany KODEKS RYCERSKI. 7. Grupy dostają również instrukcję, dotyczącą pracy w grupie (załącznik 1). 8. Po skończonej pracy następuje prezentacja plakatów przez grupy. Pozostałe osoby robią notatki, zadają pytania, uzupełniają wypowiedź kolegów. Plakaty mogą ozdobić pracownię przez kilka dni. 9. Następuje podsumowanie tej części lekcji. 10. Następnie nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik 2) i wyjaśnia polecenia. 11. Po wykonaniu pracy, uczniowie prezentują odpowiedzi. c) Faza podsumowująca Wybrany uczeń podsumowuje wiadomości zdobyte podczas lekcji. 5. Bibliografia 1. Greek R.L., Poszukiwanie Świętego Graala. Przygody pana Parsifala, [w:] Babiński W., Świat w słowach i obrazach, WSiP, Warszawa 2002. 2. Knapik G., Sznicer-Gałkowska I., Lekturowe wy(bryki), Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań 2002. 3. Wierzbicka E., Wielkie zagadki przeszłości, s.21, Przegląd Reader s Digest, Warszawa 1996. 4. www.pl.wikipedia.org/wiki/kr%c3%b3l_artur 5. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Instrukcja pracy w grupie 1. Wybierzcie osobę, która będzie kierowała waszą pracą. 2. Pamiętajcie o zasadach prowadzenia dyskusji. 3. Rozdzielcie zadania w grupie tak, aby każdy miał do spełnienia jakieś zadanie. 4. Forma i wygląd plakatu jest dowolna. Możecie wykorzystać wszystkie dostępne materiały. 5. Ułóżcie krótką wypowiedź, która opisywać będzie wasz plakat. 6. Wyznaczcie osobę, która przedstawi efekt waszej pracy załącznik 2.

W poszukiwaniu Świętego Graala Centralnym wątkiem opowieści o królu Arturze jest historia poszukiwania Świętego Graala, kielicha, z którego Chrystus pił wino podczas Ostatniej Wieczerzy. Naczynie to miało być obdarzone cudowną mocą uzdrawiania i odradzania. Wraz z włócznią, którą rzymski żołnierz przebił bok ukrzyżowanego Chrystusa, Święty Graal znalazł się w posiadaniu Józefa z Arymatei, zaś jego potomkowie przynieśli to święte naczynie do Brytanii. Jak głosi legenda, jeden ze strażników, opiekujących się bezcennymi przedmiotami zapomniał o spoczywającym na nim obowiązku i zapatrzył się na pielgrzymującą kobietę. Spadła na niego włócznia, zadając ranę, która nie chciała się zagoić. W tej samej chwili zniknął Święty Graal. Merlin wysłał wiadomość do zamku Camelot, polecając królowi Arturowi rozpoczęcie poszukiwań zaginionego kielicha. Napomknął przy tym, że wkrótce pojawi się rycerz, którego przeznaczeniem jest jego odnalezienie. W wigilię Zielonych Świątek grzmot i błyskawica oznajmiły ukazanie się Świętego Graala - spowity w drogocenną białą tkaninę przepłynął przez salę. Wkrótce potem pewien stary człowiek zaproponował kandydata na wolne miejsce przy Okrągłym Stole. Okazał się nim Galahad, syn Lancelota. Podczas poszukiwań Świętego Graala Rycerze Okrągłego Stołu często stawali wobec poświęceń, które przekraczały ich możliwości. Lancelot wkrótce musiał zrezygnować z poszukiwania świętego naczynia, nie potrafił bowiem opanować namiętności do królowej Ginewry. Zgodnie z przepowiednią Merlina zaszczyt odnalezienia Świętego Graala przypadł Galahadowi. Klęcząc przed świętym kielichem ten młody rycerz zrozumiał, że dokonała się już jego misja życiowa. Jego dusza wstąpiła do nieba, zaś martwe ciało pozostało przed ołtarzem. Dwa lata później Rycerze Okrągłego Stołu powrócili na zamek Camelot. Inna wersja opowiadania mówi o tym, że to Parsifal odnalazł Graala na zamku Monsalwat w hiszpańskich Pirenejach. Naczynie to było strzeżone przez Amfor-tasa, króla rycerzy Świętego Graala. Pewien czarownik zranił jednak Amfortasa włócznią, którą rzymski żołnierz przebił bok Chrystusa. Król był bliski śmierci, ale mając nie odpuszczone grzechy, wzbraniał się przed przyjęciem sakramentu komunii świętej. Dopiero kiedy Parsifal uleczył Amfortasa dotknięciem owej świętej włóczni, na ołtarzu ukazał się Święty Graal. E. Wierzbicka, Wielkie zagadki przeszłości, Przegląd Reader s Digest, Warszawa 1996. Pytania do tekstu: 1. Co jest centralnym wątkiem opowieści o królu Arturze? 2. Jaką moc posiadał święty Graal? 3. W jakich okolicznościach zaginął kielich? 4. Kim był Galahad? Czego dokonał? 5. Napisz w punktach plan wydarzeń do ostatniego akapitu.

7. Czas trwania lekcji 2 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak