Kobieta współczesna i żona modna. Rozmowa na podstawie tekstu Ignacego Krasickiego Żona modna



Podobne dokumenty
Scenariusz uroczystości z okazji 260 rocznicy urodzin Patrona Szkoły Stanisława Staszica

KONKURS POLONISTYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH. /etap rejonowy/

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Roland rycerz średniowieczny

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Szum informacyjny. Manipulacja.

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy?

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Czasownik bez tajemnic

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

1. Obywatel w urzędzie gminy

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Zostań młodym ekologiem

TEMAT : GRA GIEŁDOWA

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 1 ZAPOZNANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ CO ROZUMIEMY PRZEZ INTEGRACJĘ?

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

NIEZWYKŁE WESELE W ATOMICACH

Szkoła Podstawowa nr 10

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz zajęć nr 12 Temat: Jestem dobrą koleżanką, dobrym kolegą dbam o innych w klasie.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Spis treści. Od Petki Serca

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Mikołaj Kazimierczak kl. 4b


1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Drużynowa/drużynowy to:... Jej/jego numer telefonu to:...

INFORMACJE PODSTAWOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają.

2. Tabele w bazach danych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Mała Szkoła Wielka Sprawa

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Moduł, dział, temat. Zakres treści. Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym. Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym

Miejskie Przedszkole Nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

Transkrypt:

Kobieta współczesna i żona modna. Rozmowa na podstawie tekstu Ignacego Krasickiego Żona modna 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna satyryczny obraz kobiety epoki oświecenia, zna termin: satyra, wie, czym charakteryzuje się utwór satyryczny. b) Umiejętności Uczeń potrafi: porównać współczesną kobietę z żoną modną z satyry Krasickiego, posługiwać się słownikami w celu odnalezienia i przetłumaczenia terminów, wyszukać w tekście cechy, przedmioty, potrawy, nazwać wartości żony modnej i współczesnej kobiety. 2. Metoda i forma pracy Metoda zajęć praktycznych, heureza, praca w grupach, praca z całą klasą. 3. Środki dydaktyczne 1. Opis przykładowego dnia mamy napisany przez dzieci jako zadanie domowe. 2. Plan ramowy satyry I. Krasickiego Żona modna sporządzony przez uczniów w domu. 3. Tekst satyry z wyodrębnionymi fragmentami dla każdej grupy oraz poleceniami. 4. Duża tablica korkowa lub magnetyczna, na której można rozwiesić zdjęcia. 5. Słownik języka polskiego. 6. Słownik wyrazów obcych.

4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel uświadamia uczniom cel lekcji. Nauczyciel wprowadza pojęcie satyry. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie odczytują zadanie domowe. Na jego podstawie gromadzą słownictwo opisujące współczesną kobietę, jej obowiązki, cechy charakteru, zainteresowania. Nauczyciel zapisuje je na połowie tablicy opatrzonej tytułem Kobieta współczesna. Kobieta współczesna pracująca zapracowana zabiegana zmęczona silna ambitna (robią karierę lub dokształcająca się) pracowita dbająca o rodzinę (przygotowuje posiłki, pierze odzież, robi zakupy...) zarabiająca dbająca o dom (sprząta) dbająca o siebie zadbana odpowiedzialna rozwija swoje zainteresowania (literatura, robótki ręczne...) uśmiechnięta miła kochająca pomocna zaradna (godząca ze sobą wiele obowiązków) Żona modna z okresu oświecenia 2. Uczniowie odczytują plan ramowy sporządzony w domu na podstawie satyry Krasickiego w celu przypomnienia sobie tekstu. Przykładowy plan: Gratulacje z okazji ożenku. Kwaśna mina Pana Piotra.

Dobre rady rozmówcy. Wady i zalety żony. Miejskie wychowanie. Intercyza. Przejazd na wieś. Wymagania odnośnie służby. Wymagania odnośnie domu i ogrodu. Nowe porządki. Życie na wsi. Wypadek z fajerwerkami. Pobyt w mieście. 3. Nauczyciel dzieli klasę na osiem grup, rozdaje podzielone przez siebie teksty satyry, w których wyróżnione są fragmenty tekstu i polecenia dla każdej z grup (załącznik 1) 4. W czasie odczytywania zadania przez grupy nauczyciel notuje cechy żony modnej po drugiej stronie tabeli. Wspólnie z uczniami zastanawia się, które cechy wymienione w tekście są prawdziwe (pracuje nad tym zagadnieniem grupa I). Kobieta współczesna Żona modna z okresu oświecenia

pracująca zapracowana zabiegana zmęczona silna ambitna (robią karierę lub się dokształcająca) pracowita dbająca o rodzinę (przygotowuje posiłki, pierze odzież, robi zakupy...) zarabiająca dbająca o dom (sprząta) dbająca o siebie zadbana odpowiedzialna rozwija swoje zainteresowania (literatura, robótki ręczne...) uśmiechnięta miła kochająca pomocna zaradna (godząca ze sobą wiele obowiązków) majętna piękna grzeczna rozumna rozkapryszona małostkowa rozrzutna nie szanująca pieniędzy bezmyślna infantylna niezaradna leniwa nieodpowiedzialna wygodna materialistka 5. Grupy prezentują swoją pracę. Przykładowe modele odpowiedzi: Grupa I: Zalety: właścicielka czterech wsi (czyli bogata), piękna, grzeczna, rozumna. Wady: wychowana (w mieście na styl francuski). Ponadto: rozkapryszona, rozrzutna, małostkowa... Grupa II: W czasie choroby będzie się leczyć w mieście pod okiem francuskiej pielęgniarki. Zimę spędza w mieście. Posiada własny ekwipaż (przest. lekki, luksusowy powóz z zaprzęgiem). Ma wygodny, duży dom. Pokoje paradne dla gości. Osobne pokoje dla męża i żony. Grupa III:

suczka faworyta ulubienica, pupilka, wybranka, faworyta skrzynki, skrzyneczki, woreczki i paczki pudło kornetów (dawn. czepiec kobiecy) kosz na fanty kanarek w klatce sroka w klatce jedzenie w garnuszku dla ptaków kotka z kociakami mysz na łańcuszku Grupa IV: kucharz cudzoziemiec (najlepiej pan Matyjasz) stangret furman pasztetnik modny cukiernik Grupa V: w pięknych piramidach krajanki, gomółki tatarskie ziele w cukrze imbier chiński w miodzie kmin kandyzowany toruński piernik pozłacany Grupa VI: jadalnia na czterdzieści osób sypialnia bawialnia gabinet pokój dla strojów garderoba biblioteka pokój od książek pokój od muzyki pokój od zabaw prywatnych pokój dla panien pokojowych pokój dla służebnic płatnych Grupa VII:

z cyprysów gaiki strumyki kiosk, meczecik holenderskie wanny domek pustelnika kościół Dyjanny Belwederek maleńki klateczki na ptaszki słowik, synogarlica, gołąbek Grupa VIII: w pokoju stołowym fresk na suficie przedstawiający Wenerę alkowa złocona w sypialnym pokoju gabinet w marmurach książki na mahoniowych półkach globus na stoliku buduar cały w złocie (pokój pani domu służący do odpoczynku) pełno porcelany stoliki marmurowe zwierciadlane ściany c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel pyta, jakie wartości są najważniejsze w życiu żony modnej. Wartości żony modnej: pieniądze, otaczanie się pięknymi rzeczami, bycie modnym. 2. Uczniowie starają się wymienić rzeczy (pojęcia abstrakcyjne), które mogłyby uszczęśliwić współczesne kobiety i które są dla nich wartościami. Nauczyciel sugeruje, by zwrócili uwagę na tabelę charakteryzującą współczesną kobietę. Wartości współczesnej kobiety: więcej wolnego czasu, zdrowie, pieniądze, pomoc w obowiązkach, dobre relacje w domu, interesująca i dobrze płatna praca, możliwość samorozwoju. 3. Uczniowie szukają w tekście cech satyry. Starają się poprzeć swoją wypowiedź cytatami. 5. Bibliografia 1. Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem, Wiedza Powszechna, Warszawa 1994.

2. Krasicki Ignacy, Satyry i listy, wstęp J. T. Pokrzywniak, oprac. Z. Goliński, wyd. 2. zmienione, Ossolineum, Wrocław 1988, BN I 169. 3. Słownik języka polskiego, oprac. E. Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005. 6. Załączniki a) Załacznik 1 Tekst satyry I. Krasickiego Żona modna z naniesionym na niego podziałem i poleceniami dla grup (tekst pochodzi z książki: Satyry i listy). Ignacy Krasicki Żona modna "A ponieważ dostałeś, coś tak drogo cenił, Winszuję, panie Pietrze, żeś się już ożenił". "Bóg zapłać". "Cóż to znaczy? Ozięble dziękujesz, Alboż to szczęścia swego jeszcze nie pojmujesz? Czyliż się już sprzykrzyły małżeńskie ogniwa?" "Nie ze wszystkim; luboć to zazwyczaj tak bywa, Pierwsze czasy cukrowe". "Toś pewnie w goryczy?" "Jeszczeć!" "Bracie, trzymaj więc, coś dostał w zdobyczy! Trzymaj skromnie, cierpliwie, a milcz tak jak drudzy, Co to swoich małżonek uniżeni słudzy, Z tytułu ich mościowie, dla oka dobrani, A jejmość tylko w domu rządczyna i pani. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pewnie może i twoja?" "Ma talenta śliczne: Grupa I Wziąłem po niej w posagu cztery wsie dziedziczne, Proszę wypisać wymienione przez męża zalety i wady żony. Piękna, grzeczna, rozumna". "Tym lepiej". "Tym gorzej. Proszę dodać inne wyrazy Wszystko to na złe wyszło i zgubi mnie wsporzej; charakteryzujące żonę. Proszę Piękność, talent wielkie są zaszczyty niewieście, Cóż po tym, kiedy była wychowana w mieście". wyjaśnić. "Alboż to miasto psuje?" "A któż wątpić może? Bogdaj to żonka ze wsi!" "A z miasta?" "Broń Boże! Źlem tuszył, skorom moją pierwszy raz obaczył,

Ale żem to, co postrzegł, na dobre tłumaczył, Wdawszy się już, a nie chcąc dla damy ohydy, Wiejski Tyrsys, wzdychałem do mojej Filidy. Dziwne były jej gesta i misterne wdzięki, A nim przyszło do ślubu i dania mi ręki, Szliśmy drogą romansów, a czym się uśmiechał, Czym się skarżył, czy milczał, czy mówił, czy wzdychał, Widziałem, żem niedobrze udawał aktora, Modna Filis gardziła sercem domatora. I ja byłbym nią wzgardził; ale punkt honoru, A czego mi najbardziej żal, ponęta zbioru, Owe wioski, co z mymi graniczą, dziedziczne, Te mnie zwiodły, wprawiły w te okowy śliczne. Przyszło do intercyzy. Punkt pierwszy: że w mieście Grupa II Jejmość przy doskonałej francuskiej niewieście, Proszę wypisać w punktach warunki intercyzy. Proszę Co lepiej (bo Francuzka) potrafi ratować, Będzie mieszkać, ilekroć trafi się chorować. wyjaśnić. Punkt drugi: chociaż zdrowa czas na wsi przesiedzi, Co zima jednak miasto stołeczne odwiedzi. Punkt trzeci: będzie miała swój ekwipaż własny. Punkt czwarty: dom się najmie wygodny, nieciasny, To jest apartamenta paradne dla gości, Jeden z tyłu dla męża, z przodu dla jejmości. Punkt piąty: a broń Boże! - Zląkłem się. A czego? >>Trafia się - rzekli krewni - że z zdania wspólnego Albo się węzeł przerwie, albo się rozłączy!<< >>Jaki węzeł?<< >>Małżeński<<. Rzekłem: >>Ten śmierć kończy<< Rozśmieli się z wieśniackiej przytomni prostoty. I tak płacąc wolnością niewczesne zaloty, Po zwyczajnych obrządkach rzecz poprzedzających Jestem wpisany w bractwo braci żałujących.

Wyjeżdżamy do domu. Jejmość w złych humorach: >>Czym pojedziem?<< >>Karetą<<. >>A nie na resorach?<< Daliż ja po resory. Szczęściem kasztelanic, Co karetę angielską sprowadził z zagranic, Zgrał się co do szeląga. Kupiłem. Czas siadać. Jejmość słaba. Więc podróż musiemy odkładać. Zdrowsza jejmość, zajeżdża angielska kareta. Siada jejmość, a przy niej suczka faworyta. Kładą skrzynki, skrzyneczki, woreczki i paczki, Te od wódek pachnących, tamte od tabaczki Niosą pudło kornetów, jakiś kosz na fanty; W jednej klatce kanarek, co śpiewa kuranty, W drugiej sroka, dla ptaków jedzenie w garnuszku, Dalej kotka z kocięty i mysz na łańcuszku. Chcę siadać, nie masz miejsca; żeby nie zwlec drogi, Wziąłem klatkę pod pachę, a suczkę na nogi. Wyjeżdżamy szczęśliwie, jejmość siedzi smutna, Ja milczę, sroka tylko wrzeszczy rezolutna. Przerwała jejmość myśli: >>Masz waćpan kucharza<< >>Mam, moje serce<<. >>A pfe, koncept z kalendarza, Moje serce! Proszę się tych prostactw oduczyć!<< Zamilkłem. Trudno mówić, a dopieroż mruczyć. Więc milczę. Jejmość znowu o kucharza pyta. >>Mam, mościa dobrodziejko<<. >>Masz waćpan stangreta?<< >>Wszak nas wiezie<< >>To furman. Trzeba od parady Mieć inszego. Kucharza dla jakiej sąsiady Możesz waćpan ustąpić<<. >>Dobry<<. >>Skąd?<< >>Poddany<<. >>To musi być zapewne nieoszacowany, Musi dobrze przypiekać reczuszki, łazanki, Do gustu pani wojskiej, panny podstolanki. Ustąp go waćpan; przyjmą pana Matyjasza, Może go i ksiądz pleban użyć do kiermasza. A pasztetnik?<< >>Umiałci i pasztety robić<<. >>Wierz mi waćpan, jeżeli mamy się sposobić Grupa III Jakie niezbędnie rzeczy zabrała ze sobą żona pana Piotra, przeprowadzając się? Proszę zrobić listę. Proszę wyjaśnić. Grupa IV Jakiej niezbędnej obsługi zażądała żona pana Piotra w domu? Proszę zrobić listę. Proszę wyjaśnić.

Do uczciwego życia, weźże ludzi zgodnych, Kucharzy cudzoziemców, pasztetników modnych, Trzeba i cukiernika. Serwis zwierściadlany Grupa V Masz waćpan i figurki piękne z porcelany?<< Jakich przysmaków zażyczyła >>Nie mam<<. >>Jak to być może? Ale już rozumiem sobie żona pana Piotra? Proszę zrobić listę. Proszę I lubo jeszcze trybu wiejskiego nie umiem, Domyślam się. Na wety zastawiają półki, Tam w pięknych piramidach krajanki, gomółki, wyjaśnić. Tatarskie ziele w cukrze, imbier chiński w miodzie, Zaś ku większej pociesze razem i wygodzie W ładunkach bibułowych kmin kandyzowany, A na wierzchu toruński piernik pozłacany. Szkoda mówić, to pięknie, wybornie i grzecznie, Ale wybacz mi waćpan, że się stawię sprzecznie. Jam niegodna tych parad, takiej wspaniałości<<. Zmilczałem, wolno było żartować jejmości. Wjeżdżamy już we wrota, spojźrzała z karety: >>A pfe, mospanie; parkan, czemu nie sztakiety?<< Wysiadła, a z nią suczka i kotka, i myszka; Odepchnęła starego szafarza Franciszka, Łzy mu w oczach stanęły, jam westchnął. W drzwi wchodzi. >>To nasz ksiądz pleban!<< >>Kłaniam<<. Zmarszczył się dobrodziej. >>Gdzie sala?<< >>Tu jadamy<<. >>Kto widział tak jadać! Mała izba, czterdziestu nie może tu siadać<<. Aż się wezdrgnął Franciszek, skoro to wyrzekła, A klucznica natychmiast ze strachu uciekła. Jam został. Idziem dalej. >>Tu pokój sypialny<<. >>A pokój do bawienia?<< >>Tam gdzie i jadalny<<. >>To być nigdy nie może! A gabinet?<< >>Dalej. Ten będzie dla waćpani, a tu będziem spali<<. >>Spali? Proszę, mospanie, do swoich pokojów. Ja muszę mieć osobne od spania, od strojów, Grupa VI Jakie pokoje powinny się znajdować w nowym domu? Proszę zrobić listę. Proszę wyjaśnić.

Od książek, od muzyki, od zabaw prywatnych, Dla panien pokojowych, dla służebnic płatnych. A ogród?<< >>Są kwatery z bukszpanu, ligustru<<. >>Wyrzucić! Nie potrzeba przydatniego lustru. To niemczyzna. Niech będą z cyprysów gaiki, Mruczące po kamyczkach gdzieniegdzie strumyki, Tu kiosk, a tu meczecik, holenderskie wanny, Tu domek pustelnika, tam kościół Dyjanny. Wszystko jak od niechcenia, jakby od igraszki, Belwederek maleńki, klateczki na ptaszki, A tu słowik miłośnie szczebioce do ucha, Synogarlica jęczy, a gołąbek grucha, A ja sobie rozmyślam pomiędzy cyprysy, Nad nieszczęściem Pameli albo Heloisy...<< Uciekłem, jak się jejmość rozpoczęła zżymać, Już też więcej nie mogłem tych bajek wytrzymać, Uciekłem. Jejmość w rządy. Pełno w domu wrzawy, Trzy sztafety w tygodniu poszło do Warszawy; W dwa tygodnie już domu i poznać nie można. Grupa VIII Jejmość w planty obfita, a w dziełach przemożna, Jakich zmian dokonała Z stołowej izby balki wyrzuciwszy stare, żona modna po wprowadzeniu się do Dała sufit, a na nim Wenery ofiarę. domu męża? Już alkowa złocona w sypialnym pokoju, Proszę zrobić listę i Gipsem wymarmurzony gabinet od stroju. wyjaśnić. Poszły słojki z apteczki, poszły konfitury, A nowym dziełem kunsztu i architektury Z półek szafy mahoni, w nich książek bez liku, A wszystko po francusku; globus na stoliku, Buduar szklni się złotem, pełno porcelany, Stoliki marmurowe, zwierściadlane ściany. Zgoła przeszedł mój domek warszawskie pałace, A ja w kącie, nieborak, jak płaczę, tak płaczę. Grupa VII Jak powinien wyglądać ogród żony modnej? Proszę zrobić listę wymienionych przez nią rzeczy. Proszę sprawdzić w słownikach niezrozumiałe słowa i je wyjaśnić.

To mniejsza, lecz gdy hurmem zjechali się goście, Wykwintne kawalery i modne imoście, Bal, maszki, trąby, kotły, gromadna muzyka, Pan szambelan za zdrowie jejmości wykrzyka, Pan adiutant wypija moje stare wino, Á jejmość, w kącie szepcąc z panią starościną, Kiedy się ja uwijam jako jaki sługa, Coraz na mnie pogląda, śmieje się i mruga. Po wieczerzy fejerwerk. Goście patrzą z sali; Wpadł szmermel między gumna, stodoła się pali. Ja wybiegam, ja gaszę, ratuję i płaczę, A tu brzmią coraz głośniej na wiwat trębacze. Powracam zmordowany od pogorzeliska, Nowe żarty, przymówki, nowe pośmiewiska. Siedzą goście, a coraz więcej ich przybywa, Przekładam zbytni ekspens, jejmość zapalczywa Z swoimi czterma wsiami odzywa się dwornie. >>I osiem nie wystarczy<< - przekładam pokornie. >>To się wróćmy do miasta<<. Zezwoliłem, jedziem; Już tu od kilku niedziel zbytkujem i siedziem. Już... ale dobrze mi tak, choć frasunek bodzie, Cóż mam czynić? Próżny żal, jak mówią, po szkodzie" b) Zadanie domowe Napisz list do koleżanki w imieniu żony modnej. Opisz w nim swój związek z Piotrem i wasze późniejsze małżeństwo. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak