Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Podobne dokumenty
Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Wykraczamy poza horyzont...

Segregacja odpadów. Odpady suche worek koloru żółtego

Wspólny System Segregacji Odpadów

Budynki wielorodzinne

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz podpowiedzi poniżej.

SEGREGACJA NIE JEST TRUDNA!

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

ZMIANY WE WSPÓLNYM SYSTEMIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE ZWIĄZKU MIĘDZYGMINNEGO ŚLĘZA - OŁAWA. obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Zasady optymalnej segregacji

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

ODPADY KOMUNALNE ZMIESZANE

Wspólny System Segregacji Odpadów

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

2019 rok zabudowa wielorodzinna

SEGREGACJA ODPADÓW. Szanowni mieszkańcy gminy Barciany,

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

UWAGA!!! ODPADY OPAKOWANIOWE PRZED WRZUCENIEM DO WORKA NALEŻY OPRÓŻNIĆ Z ZAWARTOŚCI I UMYĆ

Zasady segregacji odpadów - od 1 lipca 2017r. obowiązuje ujednolicony system!

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH DLA GMINY WRÓBLEW

I TWORZYWA SZTUCZNE PAPIER

JAK NALEŻY SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w związku z ustalonymi zasadami segregowania odpadów. W związku z zapytaniami ze strony właścicieli nieruchomości

Wrocław, dnia 5 czerwca 2017 r. Poz UCHWAŁA NR XXVI/492/17 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 maja 2017 r.

MICHAŁA RADY NA ODPADY

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

2018 rok zabudowa wielorodzinna

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Jak segregwać odpady?

Nowe zasady segregacji śmieci już za kilka dni. To musisz wiedzieć

GMINA CEWICE HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH: SEGREGOWANYCH I ZMIESZANYCH. LIPIEC GRUDZIEŃ 2018r. Cewice

URZĄD MIEJSKI W ŻYWCU SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI NA TERENIE MIASTA ŻYWCA

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Strzelin - praktyczny przewodnik

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

SEGREGACJA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Nowe zasady segregacji śmieci

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

O P I S P R Z E D M I O T U Z A M Ó I A W I E N

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY?

NASZE ŚMIECI W NASZYCH RĘKACH

W związku ze zmianą przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 r. rusza nowy system gospodarowania odpadami

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI KWESTIE ORGANIZACYJNE

ŁOCHÓW. Uchwały Rady MIEJSKIEJ SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI. Urząd MiEJSKI w Łochowie. Wydział ds. Gospodarki Odpadami

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

CZYSTY NOWOGARD, CZYLI JAK SEGREGOWAĆ ODPADY

ŚMIECI OD NOWA NOWY SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI POMOŻE NAM ŻYĆ W CZYSTYM I BARDZIEJ PRZYJAZNYM ŚRODOWISKU

System Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Mieście Terespol

Dane merytoryczne do wykonania ulotek i plakatu w III etapie konkursu pt. GRABÓW NAD PROSNĄ NIE ODPAD(Y)A: Nie lubimy śmieci uczymy się je segregować

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY STRAWCZYN

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

MATERIAŁ DO PREZENTACJI NA DZIEŃ ZIEMI NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI

NOWY SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

System gospodarki odpadami na terenie gminy Karpacz po 1 lipca 2013r. w świetle zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE ZWIĄZKU CELOWEGO GMIN MG-6

DĄBKOWICE, DOLNE, DĄBKOWICE GÓRNE, JASTRZĘBIA, I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Dzień miesiąca

Wrocław, dnia 30 września 2014 r. Poz UCHWAŁA NR XLV/655/14 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 września 2014 r.

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW W GMINIE MURÓW Lipiec- Grudzień Segregowane odpady i bioodpady

URZĄD MIEJSKI w Kuźni Raciborskiej ul. Słowackiego Kuźnia Raciborska

UWAGA!!! W dniu wywozu należy wystawić przed posesję pojemnik do godz. 7:00. Zbiórka gabarytów odbędzie się w dniu: i

GDZIE I JAK CZĘSTO ODDAWAĆ POSZCZEGÓLNE RODZAJE ODPADÓW

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Polska-Łowicz: Usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych 2015/S

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI W RZESZOWIE KROK PO KROKU. NOWY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW OD 1 STYCZNIA 2019 r.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

NOWY SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY DUKLA

1. Nieruchomości zamieszkałe. 2. Nieruchomości niezamieszkałe ODPADY PRZEMYSŁOWE

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

Jak prawidłowo segregować odpady?

Biuro Związku Międzygminnego pod nazwą NATURA

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Sortuj z głową! Czysty Szczecinek

Gmina Knyszyn Gmina Gmina Knyszyn Knyszyn

PORADNIK segregacja odpadów komunalnych w gminie Skaryszew.

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH OSIEDLE GRZYBOWA. 2015r. lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień.

ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY Kruszyna ROK 2016

Zasady odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Opatówek. Obowiązki właściciela nieruchomości

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Jak segregować śmieci?

Przyrodę szanuję śmieci segreguję!

Informacja o systemie odbioru odpadów komunalnych w Gminie Końskowola

Uwaga! Nie trzeba myć kubeczków po jogurtach, opakowań po kosmetykach (chyba, Ŝe znajduje się w nich jeszcze sporo jedzenia)

Transkrypt:

Scenariusze lekcji Przedszkola Scenariusz nr 1

Temat lekcji: Eko przedszkolak segreguje odpady Cel: Kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym poprzez: wyrobienie wśród dzieci nawyku dbania o środowisko naturalne, wyrobienie wśród dzieci nawyku segregowania odpadów, przekazanie i usystematyzowanie wiedzy na temat rodzajów odpadów, zaznajomienie dzieci z pojęciami: śmieci, odpady, segregacja. Metody pracy: czynne (zachęcanie do samodzielnej pracy, zadania stawiane dziecku, ćwiczenia ruchowe i utrwalające), słowne (pytania problemowe, objaśnienia, rozmowa kierowana), percepcyjne (metoda obserwacji i przekazu, kontakt z przygotowanymi materiałami dydaktycznymi, planszami itp.). Formy pracy: indywidualna, grupowa Materiały dydaktyczne: Czyste odpady: makulatura, plastik, szkło (opakowanie po szamponie, folia aluminiowa, kubek jednorazowy, puszka po mleku w proszku, słoiki, butelki szklane i plastikowe po napojach, gazety, rolka po papierze toaletowym, puszka po napoju, opakowanie po jogurcie, zużyta bateria, listek po lekarstwach (blister) itp., plansze: zdjęcia dzikich wysypisk śmieci w lesie/nad rzeką, zdjęcie lasu/przyrody bez ingerencji człowieka, plansze: odpady zmieszane, bio i niebezpieczne, worki do segregacji odpadów, opaski na oczy/chusty, puste butelki po wodzie mineralnej, karta pracy/zadanie nr 1 dopasuj odpady do odpowiednich kontenerów.

Przebieg zajęć: 1. Dyskusja w kole wokół pytań: Nauczyciel umieszcza w pudle różnego rodzaju przedmioty i pyta dzieci: Co to jest? Skąd się biorą śmieci? Gdzie można spotkać śmieci? Gdzie powinny trafić? 2. Pokazanie dzieciom ilustracji, na których znajdują się śmieci wyrzucane na ulicę, do lasu, na łąkę itp. (wydruk lub zdjęcia, prezentacja). 3. Pytanie czy możemy wyrzucać śmieci tam gdzie chcemy? Zachęcenie do dyskusji, rozmowy. Logiczne uzasadnienie zasad zachowania się w lesie, na łące, na wycieczce itp. 4. Zagadkowe przedmioty zabawa rozwijająca zmysł dotyku. Dzieci siedzą na podłodze w kręgu, mając zawiązane chustą oczy odgadują przedmioty podawane przez nauczyciela. Przedszkolaki muszą zgadnąć, co to za przedmiot i z jakiego surowca został wykonany (jednorazowa reklamówka, opakowanie po jajkach, opakowanie po szamponie, folia aluminiowa, kubek jednorazowy, puszka po mleku w proszku, słoiki, butelki szklane i plastikowe po napojach, gazety, rolka po papierze toaletowym, puszka po napoju, opakowanie po jogurcie, zużyte baterie, listek po lekarstwach).

5. Kolorowe wysypisko W jaki sposób podzielić śmieci? Szukanie cech wspólnych wprowadzenie pojęcia segregacja. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy na podstawie identyfikatorów w trzech kolorach: żółtym, zielonym i niebieskim. Grupa oznaczona kolorem niebieskim wybiera z wysypiska śmieci przedmioty papierowe (gazety, rysunki, rolki po papierze, pudełka, itp.). Grupa dzieci z identyfikatorami w kolorach białym i zielonym zabiera przedmioty szklane/ lub fotografie szklanych przedmiotów. Grupa dzieci z identyfikatorami w kolorze żółtym zabiera przedmioty plastikowe oraz metalowe. Każda grupa wrzuca zgromadzone przedmioty do przygotowanych wcześniej pudeł lub worków w trzech kolorach. Nauczyciel objaśnia iż posegregowane odpady można przerobić i stworzyć z nich nowe przedmioty. Na podstawie przygotowanych plansz nauczyciel omawia inne rodzaje odpadów: odpady zmieszane to takie, które pozostają po posortowaniu wszystkiego, co można ponownie wykorzystać worek/ kontener w kolorze czarnym, odpady bio resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, zasuszone kwiaty, korę drzew, trociny, chwasty, ogryzki, skórki od bananów worek/ kontener w kolorze brązowym, odpady niebezpieczne odpady, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt (odpady elektryczne i elektroniczne, leki, chemikalia) zbiórka w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Projekcja filmu edukacyjnego PSZOK film animowany dla dzieci w wieku przedszkolnym https://www.youtube.com/watch?v=yynkjf_r0h4 6. Zadanie indywidualne Każde dziecko otrzymuje kartę pracy, na której znajdują się rysunki różnego typu odpadów, które należy połączyć z kontenerami w odpowiednim kolorze. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. 7. Dyskusja: czy segregujecie śmieci w domu, kto się tym zajmuje? Przygotowujemy do wyrzucenia plastikowe butelki po napojach ćwiczenie. Nakrętki można je wyrzucić osobno do pojemnika na plastik lub przekazać na charytatywne akcje zbierania zakrętek, często prowadzone przez szkoły czy przedszkola. Butelka PET zgniatamy, żeby zajmowała jak najmniej miejsca (dzieci zgniatają butelki zmniejszając ich objętość).

8. Moje przedszkole segreguje śmieci Nauczyciel zaprasza dzieci do wycieczki po przedszkolu/lub na zewnątrz w celu sprawdzenia w jaki sposób dokonywana jest segregacja śmieci. Nauczyciel lub inny wskazany pracownik przedszkola omawia z dziećmi w jaki sposób odbywa się segregacja śmieci w placówce przedszkolnej (pojemniki na odpady, sposób przechowywania, częstotliwość odbioru odpadów, segregowanych itp.). 9. Podsumowanie zajęć Powrót do sali dydaktycznej. Przypomnienie nowego pojęcie segregacja oraz utrwalenie informacji na temat umieszczania odpadów we właściwych pojemnikach. Zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami/opiekunami na temat segregacji odpadów.

Zrealizowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.