Spała, 13 września 2014

Zestawienie zmian w Oficjalnych przepisach gry w koszykówkę (...) Linie półkoli podkoszowych są częścią obszarów półkoli podkoszowych.

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

REGULAMIN XXIII EDYCJI PLHFD 2018/2019 W PIGUŁCE

Podstawowe zasady i przepisy gry w unihokeja powinien wynosić 3 x 20 min Zmiana w 3 tercji nie korzystać z efektywnego czasu gry

Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2018

1. Drużyna składa się z 12 zawodników (10 zawodników grających w polu i 2 bramkarzy). Drużyna musi w każdym przypadku grać z jednym bramkarzem.

Sygnalizacja sędziowska w korfballu

5. Faul techniczny trenera orzeczony w konsekwencji przebywania 6 graczy jego drużyny na boisku oznaczamy w protokole jako "B"?

Zawodnik A5 popełnia błąd kroków. W tym momencie A7 prosi o zmianę. Czy moŝna dokonać tej zmiany mimo, Ŝe to druŝyna B będzie wprowadzała piłkę?

Przepis 2 - Wymiary i wyposażenie

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

Zmiany w przepisach gry w koszykówkę 2008

III Pomorski Turniej Piłkarski o Puchar Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. REGULAMIN

1. Czy zawodnik może być w akcji rzutowej, kiedy jego drużyna nie jest w posiadaniu piłki?

III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA I PRODUCENTA MEBLI SIMEX PATRONAT HONOROWY:

Regulamin Turnieju o puchar Wójta Gminy Świdnica Piłki Nożnej halowej.

Procedury mające na celu wyłonienie zwycięzcy meczu

Zapisy w protokole meczowym wybrane zagadnienia

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

REGULAMIN GMINNO-MIEJSKIEJ HALOWEJ PILKI NOŻNEJ OPEN O PUCHAR BURMISTRZA GMINY I MIASTA SUSZ SUSZ HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA

REGULAMIN OTWOCKIEJ LIGI PIŁKARSKIEJ 1 I 2 LIGA

PRZEPISY GRY W MINIKOSZYKÓWKĘ

Kocham ręczną na Orliku POSTANOWIENIA OGÓLNE UCZESTNICY SŁOWNIK CEL PROJEKTU. regulamin rozgrywek

Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie i GKS BARUCHOWO

IX GMINNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ SENIORÓW O PUCHAR BURMISTRZA ZBĄSZYNIA

MISTRZOSTWA SUWAŁK W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH CHŁOPCÓW REGULAMIN

REGULAMIN Częstochowa Streetball CUP vol. 7. Maksymalna ilość zgłoszonych drużyn wynosi 36. Decyduje kolejność zgłoszeń!

ZMIANY W PRZEPISACH I INTERPRETACJACH 2014

Częstochowa STREETBALL Cup Vol. 3

8. Drużyna składa się maksymalnie z 10 zawodników.

PRZEPISY GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

Oficjalne Przepisy Gry w Koszykówkę 3x3 Styczeń 2016

P R Z E P I S Y G R Y. w G r a b o w s k i e j L i d z e O r l i k a

Zestawienie zmian w Oficjalnych interpretacjach przepisów gry w koszykówkę 2014

REGULAMIN LUBIŃSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI

OFICJALNE PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ 2014 OFICJALNE INTERPRETACJE

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

REGULAMIN ROZGRYWEK SEZON 2012 / 2013

ZGŁOSZENIE DRUŻYNY DO IV TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY OGRODZIENIEC NAZWA DRUŻYNY...

ESBANK Streetballmania 2016

OFICJALNE PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ 2018 OFICJALNE INTERPRETACJE

REGULAMIN ROZGRYWEK TURNIEJÓW ORLIKÓW I ŻAKÓW OPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W SEZONIE 2013/2014

UCZ SIĘ, ŻYJ I GRAJ Z MŁODZIEŻĄ IHF

NOWE WYTYCZNE I INTERPRETACJE PRZEPISÓW GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ. Obowiązujące od 01 lipca 2018 r.

1. W zawodach o mistrzostwo Ligi Trampkarzy mogą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 2002/2003/2004 oraz 2005 posiadający zgodę rodziców i

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

REGULAMIN NGK HLPZ 2018

REGULAMIN ROZGRYWEK WIŚNIOWSKA LIGA MISTRZÓW W FUTSALU KAT. SKRZAT, ŻAK, ORLIK, MŁODZIK SEZON 2017/2018

VII GMINNY HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SENIORÓW O PUCHAR BURMISTRZA ZBĄSZYNIA

Regulamin Kieleckiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej

NIEDŹWIADEK I NIEDŹWIADEK DZ

REGULAMIN. Turnieju Streetball na Dolnym Przepisy wstępne

Zmiany w Przepisach Gry Futsal 2010 / 2011

RUGBY NA WÓZKACH - PRZEBIEG MECZU. Kolejność wydarzeń w meczu Rugby na Wózkach od momentu jego rozpoczęcia aż to zakończenia. Przed rozpoczęciem gry

REGULAMN ZBĄSZYŃSKICH ROZGRYWEK PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ KUVERT LIGA SEZON 2016/2017

R E G U L A M I N Orlikowej Ligi Piłki Nożnej

Artykuł 1 Rozpoczęcie i wznowienie gry

REGULAMIN ROZGRYWEK VII HALOWA LIGA FUTSALU LIGA ŻAKÓW, ORLIKÓW I MŁODZIKÓW SEZON 2016/2017

Regulamin. 2. Miejsce rozgrywek : Hala Widowiskowo Sportowa MOSiR w Mysłowicach przy ul. Ks. N. Bończyka 32z

System rozgrywek LIGI MIĘDZYWYDZIAŁOWEJ AGH 2019

REGULAMIN HALOWA LIGA PODOKRĘGU ZABRZE 2017

REGULAMIN XI MISTRZOSTWA POLSKI FIRM TRANSPORTOWYCH I LOGISTYCZNYCH W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Regulamin. ArcheoCup 2009

Sulmierzycka Liga Halowej Piłki Nożnej. III edycja 2015/2016. o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy w Sulmierzycach

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia

KORZYŚĆ. Kleszczów, kwiecień 2017 r. wszystkie aspekty stosowania

International Basketball Federation. Międzynarodowa Federacja Koszykówki FIBA. We Are Basketball. Podręcznik Sędziego. Mechanika Trzech Sędziów

MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Regulamin II Turnieju Piłki Nożnej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Widawa

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ 2016/17 zagadnienia kluczowe Artykuł 12

REGULAMIN Turnieju Piłkarskiego o Puchar Wójta Gminy Gawłuszowice

Materiał szkoleniowy dla sędziów Krakowskiego okręgowego związku koszykówki Sezon 2014/2015

ZST A ZSB CKZiU A CKZiU B

GRZEŚKOWIAK OAZA CUP U11

Regulamin Ligi Miejskiej Halowej Piłki Nożnej w Kędzierzynie-Koźlu w sezonie 2010/2011

OFICJALNE PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ 2017 OFICJALNE INTERPRETACJE

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

REGULAMIN VI BRANŻOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ PIECZARKALIA CUP Organizator turnieju. WOKAS S.A Łosice, ul. Błonie 5A. 2.

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY WĄSEWO

Wydział Sędziowski Łódzkiego Związku Koszykówki

Przepisy gry w Beach Soccera wyciąg

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

Komunikat nr 1/2017/2018/Minikosz. Regulamin rozgrywek. minikoszykówki w sezonie 2017/2018

ZGŁOSZENIE. DO TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH O PUCHAR BURMISTRZA MiG OGRODZIENIEC NAZWA DRUŻYNY... IMIĘ I NAZWISKO.

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Organizatorem Halowej Ligi Piłki Nożnej jest Adam Szulc. 1.1 Zarząd Ligi reprezentują:

Komunikat nr 7a 2018/2019 WGiD ZOZKosz Rozgrywki Żaczków U12M rocznik 2007 i młodsi

PRZEPISY GRY W KOSZYKÓWKĘ W koszykówce jedna drużyna składa się z 12 zawodników (z czego 5 na raz może grać). Pozostali zawodnicy tzw. rezerwowi mogą wejść do gry zmieniając, za zgodą sędziego zawodów (arbiter przy stoliku, podczas przerwy w grze, wyraża zgodę). Drużyna może wykonać dowolną liczbę zmian swego składu. Zawodnicy muszą mieć jednolite stroje oraz numery na koszulkach od 4 do 15, zaznaczone kontrastowym kolorem. Wskazane jest, aby numery były umieszczone z tyłu (większe) i z przodu (mniejsze). W NBA przepisy są bardziej rygorystyczne, zawodnicy muszą posiadać buty w podobnym kolorze co reszta drużyny (dopasowanym do strojów), same stroje mają wyznaczone miejsca, gdzie ma być logo drużyny, logo NBA, nr graczy (wielkość też jest określona) ZASADY GRY Czas gry wynosi 4 x 10 min. Pomiędzy pierwszą i drugą oraz trzecią i czwartą kwartą przerwa trwa 2 minuty, natomiast pomiędzy druga, a trzecią kwartą 15 minut. Czas gry może być skrócony w zależności od wieku uczestniczących zawodników oraz od systemu przeprowadzanych rozgrywek. Od 1 października 2003 zwiększono liczbę czasów na żądanie trenera z czterech do pięciu oraz zniesiono obowiązek brania czasu w każdej kwarcie. W pierwszych 20 minutach trener będzie mógł wziąć dwa czasy, a w drugich trzy. Oznacza, to, że szkoleniowiec będzie mógł wziąć trzy czasy w czwartej, ostatniej kwarcie. Do czasu gry nie wlicza się przerw w grze, czyli kiedy piłka jest "martwa"(ten przepis można regulować tak jak długość czasu gry). Okresy te są odliczane przez mierzącego czas (osoba przy stoliku sędziowskim). Piłka jest martwa wówczas, gdy gra została przerwana na sygnał sędziego lub po zdobyciu kosza. Celem gry jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika. Kosz uzyskany rzutem z gry ma wartość 2 pkt., kosz z rzutu wolnego l pkt., a sprzed linii 6,75 m - 3pkt. Wygrywa ta drużyna, która w przepisowym czasie gry zdobędzie większą liczbę punktów. Jeśli po upływie czasu gry wynik jest remisowy, sędzia zarządza 5-minutową dogrywkę. Jeśli w czasie pierwszej dogrywki nie nastąpiło rozstrzygnięcie zarządza drugą (i tak aż do wygranej). W GRZE OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE PODSTAWOWE PRZEPISY - Piłka może być podawana, rzucana lub kozłowana rękami. - Uderzenie piłki pięścią lub nogą jest przekroczeniem przepisów. - Poruszanie się z piłką jest możliwe tylko wówczas, gdy zawodnik odbija ją o podłogę (kozłuje), co dwa kroki. - Kozłować wolno tylko jedną ręką. Po schwytaniu piłki nie można ponownie kozłować. 1

W GRZE OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE OGRANICZENIA W CZASIE - w ciągu 5 s od gwizdka sędziego należy wprowadzić piłkę do gry (wyrzut z autu), jeżeli zawodnik trzymający piłkę przez 5 s nie podaje, nie rzuca i nie kozłuje piłki, uważa się ją za przetrzymaną, - w ciągu 5 s należy wykonać rzut wolny podyktowany przez sędziego, - każda drużyna ma 24 sekundy na przeprowadzenie akcji, oraz 8 sekund na wyjście z własnej połowy, - nie wolno zawodnikowi pozostawać ponad 3 s w "polu 3 sekund" przeciwnika, kiedy piłka znajduje się w posiadaniu drużyny zawodnika, - zmiana musi być wykonana w ciągu 20 s chyba, że zawodnik sam nie może opuścić parkietu. Karą za przekroczenie wyżej wymienionych przepisów o czasie jest utrata piłki i przyznanie jej drużynie przeciwnej (i brak zmiany, w ostatnim przypadku). FAULE Faul jest naruszeniem przepisów związanych z zetknięciem z przeciwnikiem, a także z niesportowym zachowaniem. Zawodnik nie może trzymać, blokować, szarpać, powstrzymywać przeciwnika ręką, ramieniem, biodrem, kolanem czy stopą. Faul osobisty zapisuje się winnemu zawodnikowi. Karą za faul na zawodniku nie będącym w akcji rzutowej jest przyznanie piłki drużynie zawodnika poszkodowanego. Jeżeli sytuacja ta wystąpiła w akcji rzutowej, to danemu zawodnikowi przyznaje się rzuty wolne. Po każdym takim faulu wykonywane są rzuty osobiste. Ilość zależy od kwestii za ile był rzut i czy piłka wpadła do kosza czy nie. Gdy rzut był za 3pkt. zawodnik oddaje 3 rzuty, gdy za dwa to oddaje 2 rzuty, gdy trafił (obojętnie za 2 lub 3pkt.) oddaje jeden dodatkowy rzut. KONSEKWENCJE PO PRZEWINIENIU: - do pięciu fauli drużyny, przeciwnicy dostają piłkę z boku boiska, do ponownego rozpoczęcia akcji, - po pięciu faulach następują rzuty osobiste (drużyna podlega karze, gdy jej zawodnicy popełnią 4 faule w jednej kwarcie). - gdy zawodnik popełni piąty faul osobisty, schodzi z parkietu i przestaje grać (dokonuje się zmiany). Mogą zaistnieć przypadki, że sędzia określa przewinienie jako obustronne. Wtedy piłkę do gry wprowadza się według wskazań strzałki. 2

Przewinienie techniczne (lub niegodne sportowca) karane jest dodatkowym rzutem wolnym. Piłkę po rzucie wyprowadza drużyna zawodnika, który wykonywał rzut wolny. Inne przekroczenia, jak np. niesportowe zachowanie się trenera, określa się jako przewinienie techniczne. Karą za tego rodzaju przewinienie jest rzut wolny wykonany przez zawodnika drużyny przeciwnej (techniczny). Dalszą konsekwencją w szczególnie drastycznych przypadkach przekroczeń tego typu jest dyskwalifikacja i wykluczenie z gry. Oczywiście to są tylko podstawowe przepisy gry. Tak naprawdę istnieje szereg, skomplikowanych wytycznych, nawet co do poruszania się sędziów po boisku. Niestety bardzo ważną sprawą, jest indywidualna interpretacja przepisów przez sędziego. To on decyduje, w oparciu o przepisy i regulaminy, czy został popełniony faul. SĘDZIOWANIE ZAWODÓW W KOSZYKÓWCE Zanim przystąpicie do organizowania zawodów, zapoznajcie się z sygnałami sędziowskimi w koszykówce. Komisję sędziowską w koszykówce stanowią: - sędzia główny, - sędzia pomocniczy, - sekretarz, - sędzia mierzący czas. Jest to pełna obsada według przepisów Polskiego Związku Koszykówki. Sędzia prowadzący zawody ma obowiązek dokładnej znajomości przepisów. Przed spotkaniem sprawdza wyposażenie i stan boiska oraz uprawnienia zawodników do gry. Sekretarz wypełnia protokół, sumuje zdobyte punkty, wpisuje przewinienia oraz sygnalizuje sędziemu zmiany zawodników i przerwy w grze. Sędzia mierzący czas odlicza przerwy w grze, sygnalizuje o upływie określonego czasu. W zawodach szkolnych komisja sędziowska może się składać z sędziego prowadzącego zawody oraz sekretarza, który równocześnie mierzy czas. WARTO KLIKNĄĆ http://www.koszykowka.net/ http://www.gwizdek.pl/ http://www.gwizdek.pl/przepisy-gry-w-koszykowke.html http://www.pzkosz.pl/ 3

WYMIARY BOISKA 4

WYMIARY BOISKA 5

SYGNALIZACJA SĘDZIEGO Przerwa w grze nakazana przez sędziego. Otwarta dłoń nad głową. Przerwa w grze na żądanie drużyny. Kształt litery T utworzony z palca i dłoni. Rzut sędziowski. Kciuki w górze Błąd. Piłka za boiskiem, A - znak błędu. B - kierunek gry. Bieganie z piłką, "kroki". Obroty pięściami. 6

Nieprawidłowe kozłowanie, "podwójny drybling" Ruch klepania dłońmi. Przewinienie techniczne. Kształt litery T utworzony z dłoni. Przewinienie obustronne. Kolejne krzyżowanie pięści nad głową. Wskazanie zawodnika, który popełnił przewinienie. Liczba wystawionych palców określa numer zawodnika Zaliczanie punktów (1 palec - 1 punkt). Ruch w dół. 7

Błąd "3 sekund", 3 palce w bok. Unieważnienie zdobytego kosza. Poziome ruchy rękami na krzyż. Zmiana zawodników. Skrzyżowane przedramiona. Kara rzutów wolnych. Palce wskazujące na linię rzutów wolnych. Przewinienie osobiste. Pięść nad głową. 8