REGULAMIN IT CUP PIŁKARSKICH MISTRZOSTW POLSKI BRANŻY IT, KRAKÓW r.

REGULAMIN IT CUP MISTRZOSTW POLSKI BRANŻY IT W PIŁKARZYKACH, KRAKÓW r.

Komunikat nr 1/2017/2018/Minikosz. Regulamin rozgrywek. minikoszykówki w sezonie 2017/2018

Regulamin halowych rozgrywek szkoleniowych Skrzatów, Żaków i Orlików. Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w sezonie 2017/2018 ORGANIZATOR

A1 juniorzy 1998 / B1 juniorzy młodsi 2000 / 2001

B1 (Junior Młodszy) ) 2) 3) 4) 7.

HALOWE MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

Regulamin AMATORSKIEJ HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA STRUMIENIA. na sezon 2012/2013 roku.

B1 (Junior Młodszy) C1 (Trampkarz)

Moppersi i podawacze. Sezon 2017/2018

REGULAMIN X HALOWYCH MISTRZOSTW POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH W PIŁCE NOŻNEJ rok 2012

INSTRUKCJA PROTOKOŁOWANIA

Spała, 13 września 2014

Komu i w jakiej formie mam zgłosić, że nie mogę przyjąć tej nominacji? i w jakiej formie mam zgłosić, że nie mogę przyjąć tej nominacji?

REGULAMIN GRAND PRIX ZESPOŁÓW MIESZANYCH W SIATKÓWCE Sezon 2018/2019

PROPOZYCJE FORM I ORGANIZACJI MAŁYCH GIER W RÓŻNYCH KRAJACH NA ŚWIECIE

III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA I PRODUCENTA MEBLI SIMEX PATRONAT HONOROWY:

Procedury mające na celu wyłonienie zwycięzcy meczu

ROJEWSKA HALOWA LIGA PIŁKI NOŻNEJ VII EDYCJA REGULAMIN NA SEZON 2017/2018

IV MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ MĘŻCZYZN Góra Kalwaria 2013

Miejsce zawodów: Data: Godzina: Krótki opis sytuacji, w której sędzia / sędzia asystent / sędzia techniczny popełnił poważny błąd: *

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA AMATORÓW KU PAMIĘCI MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO r.

Komunikat nr 26 sezonu 2017/2018 Dotyczy: V etap rozgrywek kadetek rocznik 2001 r. i młodsze w sezonie 2017/2018

Regulamin Mistrzostw Polski Kobiet U16 w Rugby 7, Sezon 2018

REGULAMIN TURNIEJU SIATKÓWKI PLAŻOWEJ o Puchar Burmistrz Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie i GKS BARUCHOWO

AKTUALIZACJA:

Między Sołecki Turniej Piłki Siatkowej

ORGANIZATOR 2 CEL ROZGRYWEK

REGULAMIN TURNIEJU SIATKÓWKI PLAŻOWEJ

Kruszwicka Amatorska Liga Siatkówki Kobiet UKS SŁOWAK NKA KRUSZWICA. Regulamin KRUSZWICKIEJ AMATORSKIEJ LIGI SIATKÓWKI KOBIET.

Turnieje Charytatywne #GRAMYDLADZIECI ORGANIZATOR

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

REGULAMIN ZAWODÓW MINI KOSZYKÓWKI LUBUSKIEGO ZWIĄZKU KOSZYKÓWKI W ZIELONEJ GÓRZE SEZON 2013/2014

1. W zawodach o mistrzostwo Ligi Trampkarzy mogą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 2002/2003/2004 oraz 2005 posiadający zgodę rodziców i

REGULAMIN ROZGRYWEK TURNIEJÓW ORLIKÓW I ŻAKÓW OPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W SEZONIE 2013/2014

REGULAMIN GRAND PRIX ZESPOŁÓW MIESZANYCH W SIATKÓWCE Sezon 2017/2018

SĘDZIA. Stosowanie i interpretacja Przepisów Gry / kontrola nad zawodami, podejście taktyczne i zarządzanie podczas meczu z

Regulamin Mistrzostw Polski Kadetów 7 U16 / OOM

XI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR KRAKÓW

R E G U L A M I N Orlikowej Ligi Piłki Nożnej

SPRAWOZDANIE SĘDZIEGO Z ZAWODÓW PIŁKI NOŻNEJ

MISTRZOSTWA SUWAŁK W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH CHŁOPCÓW REGULAMIN

REGULAMIN HALOWYCH MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SĘDZIÓW O PUCHAR PREZESA LZPN W ZIELONEJ GÓRZE ROK 2014 DREZDENKO

Komunikat nr 24 sezonu 2017/2018 Dotyczy: IV etap rozgrywek juniorów rocznik 1999 r. i młodsi w sezonie 2017/2018

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

III Pomorski Turniej Piłkarski o Puchar Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. REGULAMIN

A1 juniorzy 2001 / B1 juniorzy młodsi 2003 / 2004

REGULAMIN III EDYCJI TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR MŁODZIEŻOWEJ RADY DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY 2016

Kategorie wiekowe, skrócone przepisy gry, warunki udziału w zawodach, rodzaje rozgrywek

PROCEDURA INSPEKCJI BOISK

IV Turniej Oldbojów w Piłce Nożnej. o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów.

ZASADY UCZESTNICTWA W TURNIEJU PRZEPISY I ZASADY GRY

ZAPRASZAMY WASZE SOŁECTWO DO UDZIAŁU W TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ NOWY STAW Ze sportowym pozdrowieniem. Dyrektor OSiR Marek Gałczyński

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

REGULAMIN GMINNO-MIEJSKIEJ HALOWEJ PILKI NOŻNEJ OPEN O PUCHAR BURMISTRZA GMINY I MIASTA SUSZ SUSZ HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA

Turniej Piłkarski dla rocznika 2003 Poznań, 14 stycznia 2012

REGULAMIN Świąteczny Halowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Turku - 9 kwietnia 2017r.

Szczegółowe przepisy gry w piłkę nożną :

REGULAMIN 6 Turnieju Przedsiębiorcy 2017

ZMIANY W PRZEPISACH GRY w stosunku do Przepisów Gry

CHARAKTERYSTYKA Kary oznajmiane przez sędziów na lodzie. Wszystkie naruszenia dotyczące bramkarzy patrz Sekcja 12 - Przepisy, określenia dla bramkarzy

Drużyny w lidze startują w składach czteroosobowych. Zawodnicy grają 4 x 120 rzutów

GRZEŚKOWIAK OAZA CUP U11

REGULAMIN TURNIEJU 1

Wybrane zmiany w Przepisach Gry oraz księdze przypadków Warszawa,

8 TURNIEJ PRZEDSIĘBIORCY 2019 / Fundacja SŁONIE NA BALKONIE

Bramki wymiar 5 x 2 m. wymiar 3 x 1,55 m.

REGULAMIN 7 Turnieju Przedsiębiorcy 2018

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

Sulmierzycka Liga Halowej Piłki Nożnej. III edycja 2015/2016. o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy w Sulmierzycach

Na podstawie art pkt 23) Statutu PZPN postanawia się, co następuje:

Załącznik nr 2 do Uchwały nr 40/19/Z. Zarządu Śl. ZPN z dnia r.

REGULAMIN. Aktywne Lato Nowy Korczyn 2016

Paraolimpijski Tenis Stołowy - Przepisy

REGULAMIN HALOWYCH MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SĘDZIÓW O PUCHAR PREZESA LZPN W ZIELONEJ GÓRZE ROK ŚWIDNICA

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKARZYKÓW STOŁOWYCH

Zestawienie zmian w Oficjalnych przepisach gry w koszykówkę (...) Linie półkoli podkoszowych są częścią obszarów półkoli podkoszowych.

REGULAMIN AMATORSKIEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA PARKU WODNEGO Relax

OTWARTE MISTRZOSTWA DĄBROWY TARNOWSKIEJ W HALOWEJ PIŁCE NOZNEJ REGULAMIN

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

Regulamin Rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Rusinów w piłce nożnej w sezonie 2018

REGULAMIN RADOSZYCKIEJ LIGI HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ 2016 O PUCHAR WÓJTA GMINY RADOSZYCE.

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Używana zgodnie z punktem 21.1 Oficjalnych Przepisów Gry w Siatkówkę Plażową. 1. INFORMACJE OGÓLNE Procedura Postępowania Podczas Kontuzji, jest serią stałych sekwencji, ustalonych w celu zapewnienia właściwej pomocy medycznej przy minimalny wpływie na opóźnienie gry (zgodnie z przepisem 21.1). Czas na dojście do siebie odpowiada czasowi potrzebnemu akredytowanej pomocy medycznej na udzielenie właściwej pomocy. Jeżeli pomoc zostanie zakończona, lub nie można było udzielić pomocy, gra musi być wznowiona, lub drużyna uznana będzie za zdekompletowaną. Udzielanie pomocy może być przeprowadzane podczas meczu przez oficjalne służby medyczne turnieju (np. fizjoterapeuta, masażysta) lub przez pomoc medyczną zespołu (np. masażysta zespołu, lub fizjoterapeuta zespołu, z zastrzeżeniem, że taka osoba posiada akredytację na dany turniej). Wybór należy do drużyny. W każdym przypadku oficjalne służby medyczne turnieju muszą nadzorować pomoc medyczną udzielaną zawodnikowi a następnie poinformować sędziego I, kiedy pomoc została zakończona, chyba, że zawodnik/czka zgłosi swoją gotowość do kontynuowania gry przed ich przybyciem na boisko. By móc nieść pomoc podczas kontuzji, opieka medyczna zespołu musi siedzieć w pobliżu boiska podczas meczu. Nie przyznaje się dodatkowego czasu potrzebnego na przybycie służb medycznych zespołu. Podczas meczów telewizyjnych rozgrywanych na boisku centralnym oficjalna pomoc medyczna musi znajdować się cały czas w pobliżu boiska. Zawsze podczas walkowera oddawanego z przyczyn medycznych (przed rozpoczęciem meczu włącznie) oficjalna pomoc medyczna oraz Delegat Medyczny (jeżeli jest wyznaczony na turniej) muszą być obecni. Podczas Zawodów Światowych FIVB dozwolona jest maksymalna liczba 2 przerw dla kontuzjowanego zawodnika przypadająca na jednego zawodnika w okresie 12 miesięcy. Obowiązkiem zawodników jest wiedzieć ile przerw wykorzystali. Delegat Techniczny i Sędzia Główny muszą zawrzeć w swoich sprawozdaniach informację o ilości wykorzystanych przerw dla kontuzjowanego zawodnika dla odpowiednich turniejów, a FIVB będzie śledzić ewentualne wykorzystanie dodatkowych przerw medycznych w danym okresie i nakładać adekwatne kary finansowe na odpowiednich zawodników (Sankcje finansowe opisane w Handbook-u FIVB). Przerwy dla kontuzjowanego zawodnika (PDKZ) przyznane przez sędziego z powodu krwawiącej rany wymagającej pomocy medycznej, nie będą wliczane do ilości przerw dla kontuzjowanego zawodnika w okresie 12 miesięcy. Dodatkowo PDKZ, która wyniknęła z traumatycznego zajścia podczas meczu (zderzenie zawodników, zawodnik zderza się z przedmiotem takim jak słupek, baner reklamowy, itp.) i zostanie to poświadczone przez oficjalnego lekarza zawodów będzie tak samo traktowana jak kontuzja powodująca krwawienie. Jednakże te wyjątki nie mogą się zdarzyć się w żadnym kolejnym meczu rozgrywanym przez tego samego zawodnika w tym samym lub następnych turniejach (np. następna przerwa dla kontuzjowanego zawodnika w tym samym lub następnych turniejach spełniające te same traumatyczne kryteria, nie będzie wyjątkiem i będzie wliczana do ilości dwóch przerw dla kontuzjowanego zawodnika). Organizator jest zobowiązany do ustawienia 2 toalet przeznaczonych dla zawodników (jedna dla kobiet, druga dla mężczyzn przenośnych, jeżeli nie ma możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury), zlokalizowanych w pobliżu każdego boiska w odległości nie większej niż 100m. Sędziowie zobowiązani są uwzględnić ten aspekt podczas homologacyjnej inspekcji boisk przed rozpoczęciem turnieju. W przypadku, gdy zawodnik prosi o przyznanie przerwy dla kontuzjowanego zawodnika lub oddaje mecz walkowerem z powodu kontuzji, natychmiast po zapisaniu niezbędnych informacji w protokole, zostanie mu wręczony przez sędziego pierwszego formularz WT-49 Strona1

(z wyjątkiem przypadku kontuzji powodującej krwawienie lub kontuzji spowodowanej traumatycznym zdarzeniem, które musi być potwierdzone przez sędziego pierwszego po zakończeniu meczu w pobliżu lekarza zawodów). 2. W MOMENCIE KONTUZJI Gdy tylko zawodnik dozna kontuzji, Sędzia II musi natychmiast podejść do niego i ustalić, jak poważny jest to uraz. Sędzia II musi zadać zawodnikowi następujące pytania: i. Czy jesteś w stanie kontynuować grę czy potrzebujesz pomocy medycznej? ii. W przypadku wyboru pomocy medycznej Pomocy medycznej Twojej drużyny czy oficjalnej turnieju? iii. I dodatkowo Potrzebujesz masażysty, fizjoterapeuty, czy obydwu? Jeżeli to tylko możliwe, mecz powinien być wznowiony bez opóźnień. Jeżeli zawodnik jest w stanie powrócić do gry w ciągu krótkiego czasu (do 15 sekund) nie ma potrzeby udzielenia przerwy dla kontuzjowanego zawodnika. Uwaga: personel medyczny MUSI być zawsze wezwany w okolice boiska, Delegat Techniczny i/lub Sędzia Główny muszą być również poinformowani, aby mogli nadzorować sytuację. 3. KONTUZJE POWODUJĄCE KRWAWIENIE Bezpieczeństwo wszystkich uczestników jest najważniejsze, w związku z czym rany powodujące krwawienie powinny być opatrywane bez opóźnień, jak tylko zostaną zauważone przez zawodnika lub sędziów. Jeżeli krwawienie jest niewielkie i można je łatwo zatamować, powodując niewielkie opóźnienie w meczu, nie należy traktować takiej sytuacji jako przerwy dla kontuzjowanego zawodnika. W takiej sytuacji personel medyczny powinien znajdować się w okolicy boiska tak, by rozwiązać sytuację nie powodując dodatkowych opóźnień. Jeżeli krwawienie jest poważne, kontuzja ta powinna być potraktowana jako wymagająca pomocy medycznej, w której należy postępować według niżej podanych wskazówek. Sytuacja ta traktowana jest jako przerwa dla kontuzjowanego zawodnika. Sędziowie powinni sprawdzić wszystkie piłki meczowe, a te które noszą ślady krwi, wymienić a następnie wyczyścić i zdezynfekować. Ślady krwi na pozostałym wyposażeniu boiska powinny być również wyczyszczone i zdezynfekowane. 4. JEŻELI ZAWODNIK CHCE SKORZYSTAĆ Z POMOCY MEDYCZNEJ Jeżeli zawodnik chce skorzystać z pomocy medycznej, sędzia II wzywa na boisko odpowiednią służbę medyczną spośród dostępnych na daną lokalizację, pozwala asyście medycznej zespołu wejść na boisko, w przypadku posiadania przez nią akredytacji na dany turniej, a następnie musi natychmiast zawiadomić w kolejności odpowiednie osoby. Po pierwsze sekretarza meczu, w celu zanotowania czasu w minutach i sekundach, w którym zawodnik poprosił o przerwę, Sędziego I, aby ten zszedł z podestu sędziowskiego w celu nadzorowania procedury, a następnie skontaktować się z następującymi osobami: Delegat Techniczny FIVB, Sędzia Główny FIVB, Delegat Medyczny FIVB, jeżeli jest na zawodach. Jest wysoce pożądane, żeby to Sędzia II był tym, kto aktywnie poszukuje osób wymienionych powyżej, co może się wiązać z opuszczeniem pola gry, lub użyciem krótkofalówki. Sędzia I może utrzymywać nadzór nad zawodnikami. Jeżeli jest to wskazane, zawodnik może pozostać nieruchomo na boisku (uraz pleców, itp.). Zawodnik może również swobodnie poruszać się w obrębie boiska, wolnej strefy, lub udać się do swojej strefy odpoczynku. Strona2

Za zaleceniem służb medycznych uczestniczących w procedurze, oraz za zgodą sędziego, kontuzjowany zawodnik może opuścić pole gry, jeżeli niezbędna pomoc nie może być udzielona w obrębie boiska. Może się to zdarzyć w niektórych przypadkach (np. w celu oczyszczenia lub zaszycia rany). Zawodnikowi, który musi opuścić pole gry powinien asystować Sędzia II (lub Sędzia Główny). Rozpoczęcie naliczania czasu na dojście do siebie zapewnionego dla kontuzjowanego zawodnika powinno rozpocząć się w momencie przybycia na boisko odpowiedniej służby medycznej (spośród oficjalnego personelu dostępnego na dane miejsce rozgrywania zawodów), lub w przypadku gdy zawodnik wybrał możliwość skorzystania z pomocy medycznej swojego zespołu, od momentu, kiedy poprosił o pomoc medyczną, co się oznacza, że: 1. Dwa czasy powinny być zanotowane w protokole zawodów, w przypadku, gdy zawodnik wybierze możliwość skorzystania z pomocy medycznej swojego zespołu: Czas w momencie zadania pytania przez Sędziego II Czas wznowienia gry 2. Trzy czasy powinny być zapisane w protokole zawodów, kiedy zawodnik chce skorzystać z oficjalnej pomocy medycznej dostępnej w miejscu rozgrywania zawodów: Czas w momencie zadania pytania przez Sędziego II Czas przybycia oficjalnych służb medycznych na boisko Czas wznowienia gry Następnie Sędzia II (i/lub Sędzia I) aktywnie nadzorują czynności zawodnika do momentu powrotu na swoją pozycję w czasie dostępnym na dojście do siebie. Partner zespołu zawodnika kontuzjowanego oraz przeciwnicy muszą pozostać w obrębie boiska lub wolnej strefy, lub udać się do swojej strefy dla odpoczynku. Zawodnicy mogą w tym czasie używać piłek. Podczas czasu przydzielonego zawodnikowi na dojście do siebie, Sędzia II powinien zweryfikować, że wszystkie szczegóły dotyczące zapisu czasów zostały prawidłowo zanotowane oraz, że zakończenie przerwy dla kontuzjowanego zawodnika (oznaczającego dla kontuzjowanego zawodnika, który korzystał z pomocy medycznej, powrót na swoją pozycję na boisku), wyraźnie przekazane sędziemu sekretarzowi (i sprawdzone) oraz zanotowane ze szczegółami w protokole z meczu. Zawodnicy powinni być powiadamiani o ilości pozostałego czasu. Istotne informacje, jak: Imię i Nazwisko zawodnika, numer, kraj reprezentowany, set, czas(y), wynik powinny być zanotowane w protokole z meczu jako, że później mogą okazać się podczas ewentualnego protestu lub drugiej kontuzji. Należy zauważyć, że jednemu zawodnikowi przysługuje tylko jedna przerwa dla kontuzjowanego zawodnika podczas jednego meczu. Kiedy pomoc medyczna zostanie zakończona, lub nie można było udzielić pomocy, mecz musi być wznowiony, lub odpowiednia drużyna zostanie uznana za zdekompletowaną. Czas na dojście do siebie nie będzie wydłużony, jeżeli personel medyczny uzna, że pomoc została zakończona lub gdy nie można udzielić pomocy. Decyzja, czy zawodnik po kontuzji jest w stanie kontynuować grę czy nie zależy wyłącznie od zawodnika. Nawet wbrew zaleceniom oficjalnej opieki medycznej by nie kontynuować gry ostateczna decyzja jest w ręku zawodnika. Ten przypadek jest opisany i podpisany jako Oświadczenie Zawodnika. W takim przypadku sędzia powinien zanotować z tyłu protokołu, że zawodnik specjalnie poprosił o kontynuowanie gry pomimo otrzymania przeciwnej informacji od oficjalnej służby medycznej. Podpis odpowiedniego kapitana po zakończeniu meczu zatwierdza to oświadczenie. Sędzia powinien zanotować z tyłu protokołu informację, że zawodnik specjalnie życzył sobie kontynuować grę. Podpis po meczu odpowiedniego kapitana sankcjonuje ten zapis. Należy zwrócić uwagę, że na koniec przerwy dla kontuzjowanego zawodnika Sędzia II używając gwizdka powinien dać sygnał zawodnikom by wrócili na swoje pozycje. Drużyny mogą wykorzystać wszystkie pozostałe przerwy dla odpoczynku, lecz po ich zakończeniu Strona3

muszą wznowić grę. Jeżeli zawodnik w tym czasie nie jest zdolny do gry, set/mecz jest kończony zgodnie z Przepisem 21.1 kontuzja w Przepisach Gry. Nie ma dodatkowego czasu dla tego kontuzjowanego zawodnika. Z natury, czasu dla kontuzjowanego zawodnika nie sumuje się. 5. KORZYSTANIE ZAWODNIKÓW Z TOALETY Po wyrażeniu prośby przez zawodnika, o chęci skorzystania z toalety, jego drużyna powinna być poinformowana przez Sędziego I, że danemu graczowi przyznana będzie przerwa dla kontuzjowanego zawodnika, jeżeli czas korzystania z toalety przekroczy czas rozpoczęcia gry, lub odpowiedniej przerwy w grze wykorzystanej w tym celu (TO, TTO, przerwy między setami, 12 sekundowej przerwy pomiędzy akcjami). W przypadku przyznania przerwy dla kontuzjowanego zawodnika, należy wezwać oficjalną pomoc medyczną turnieju w pobliże boiska. Sędzia II musi zawsze towarzyszyć zawodnikowi, podczas gdy Sędzia I powinien nadzorować sytuację stojąc w pobliżu stolika sekretarza. 6. ZDARZENIA SPOWODOWANE UPAŁEM Jak podkreślono w procedurze FIVB Kontrola Siły Oddziaływania Upału, podczas Światowych Rozgrywek FIVB, wszystkie mecze oddane walkowerem spowodowane upałem powinny być rejestrowane. W przypadku walkowera przyznanego z przyczyn medycznych, zawodnik powinien być zapytany przez sędziego, czy miało to związek z wyczerpaniem w czasie upału i/lub odwodnieniem. Jeżeli tak, to zawodnik będzie dodatkowo zapytany: Czy cierpiałeś na wymioty i/lub biegunkę w ostatnich 5 dniach?. Informacja ta jest następnie przekazywana Sędziemu Głównemu, odpowiedzialnemu za umieszczenie jej w arkuszu Excel używanym do zapisu danych w procedurze Kontrola Siły Oddziaływania Upału. 7. UWAGI DODATKOWE Wszyscy sędziowie i Sędzia Główny FIVB muszą wiedzieć, gdzie fizycznie znajdują się służby medyczne: ratownik medyczny, lekarze, fizjoterapeuci, dostęp do karetki itd. Należy upewnić się, że służby medyczne i nadzór Delegatów FIVB są dostępne. Sędzia musi być świadomy, jakiego rodzaju oficjalna pomoc medyczna została zaakceptowane przez Delegata Technicznego, ponieważ jest wiele rodzajów pomocy medycznej (lekarz i fizjoterapeuta). Sędzia musi zapewnić właściwą osobę z ekipy medycznej odpowiednią do pomocy przy odniesionej przez zawodnika kontuzji. W przypadku gdy turniej rozgrywany jest w więcej niż jednym miejscu organizatorzy powinni zapewnić opiekę medyczną (lekarza, fizjoterapeutę, ratownika medycznego) we wszystkich lokalizacjach w których znajdują się boiska. Jeżeli istnieje druga lokalizacja boisk, zawodnicy nie są uprawnieni do skorzystania ze specyficznej pomocy fizjoterapeuty FIVB, itd. W sytuacji gdy zawodnik prosi o pomoc medyczną, opieka medyczna danej drużyny może wejść na boisko. Jeżeli opieka medyczna danej drużyny udzieli zawodnikowi pomocy przed przybyciem oficjalnej pomocy medycznej, a zawodnik twierdzi, że jest w stanie kontynuować grę, to sędzia nie musi czekać na przybycie oficjalnych opieki medycznej zawodów. Jednakże przerwa dla kontuzjowanego zawodnika będzie przyznana. Opieka medyczna może udzielać zawodnikom pomocy w regulaminowych przerwach w grze (TO, TTO, inne regulaminowe przerwy) bez powodowania opóźnień w grze. Sekretarze muszą być uważnie sprawdzani podczas szkolenia w celu zweryfikowania ich pełnego zrozumienia wszystkich okoliczności i ich następstw zapisywanych w protokole. Strona4

Zapisując czas, należy zapisać godzinę, minuty oraz sekundy. Po zakończeniu spotkania Sędzia I powinien upewnić się, że rubryka Uwagi została odpowiednio uzupełniona wszelkimi niezbędnymi informacjami zawartymi w tej Procedurze a także opisanymi z przykładami w Instrukcji Protokołowania. Jeżeli Sędzia Główny (RD) nie jest obecny na boisku w momencie zakończenia meczu, Sędzia I musi uzyskać jego podpis na protokole, zanim zostanie on dostarczony do Biura Zawodów, jednakże bez powodowania opóźnień w pracy biura BVIS. Tłumaczenie i oprawa graficzna: Robert Bronisz Strona5