Scenariusz I. Metody: rozmowa, wyjaśnienie, m. praktycznego działania, zabawy interakcyjne, dyskusji, ekspozycji

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusz I. Metody: rozmowa, wyjaśnienie, m. praktycznego działania, zabawy interakcyjne, dyskusji, ekspozycji"

Transkrypt

1 Scenariusz I Temat bloku: To właśnie JA Temat zajęć: Potrafię nazwać i rozpoznać uczucia Cele: - rozpoznawanie i określanie uczuć, - odkrywanie siebie, - wzmacnianie poczucia własnej wartości. Cele operacyjne : Uczniowie : - rozpoznają własne uczucia i uczucia innych dzieci; - wyrażają swoje uczucia i emocje w formie plastycznej; - rozróżniają dobro i zło; - szanują i identyfikują się z uczuciami innych ludzi. - pokazują miną i gestem stany emocjonalne -poznają lepiej rówieśników z klasy Metody: rozmowa, wyjaśnienie, m. praktycznego działania, zabawy interakcyjne, dyskusji, ekspozycji Formy: indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa Środki i materiały wykorzystane na zajęciach: tablica Czuję się jak,, arkusze papieru pakowego, farby plakatowe, arkusze papieru w różnych kolorach Przebieg zajęć: 1. Dzisiaj... - Dzieci siedzą w kręgu i zastanawiają się jakie wydarzenie w dniu dzisiejszym było dla nich przyjemne, a jakie nieprzyjemne. Jedno dziecko otrzymuje maskotkę i jako pierwsze mówi o swoich pozytywnych bądź negatywnych odczuciach. Następnie przekazuje maskotkę dalej. 2. Czuję się jak: - prezentacja kolorowej tablicy: Uświadomienie wychowankom ile uczuć może kryć się za uśmiechniętą, pochmurną lub złą miną. Odczytywanie stanów emocjonalnych z tablicy, próba pokazania ich miną i gestem. 3. Wybieranie kolorów odpowiednich do danego uczucia- uzasadnienie swojego wyboru 4. Malujemy nasze uczucia - na dużych arkuszach papieru pakowego grupy malują farbami uczucia według podziału na tablicy( wcześniej wylosowane) 5. Prezentacja i omówienie prac. 6. Zabawa Miłe słowo do sąsiada. Uczestnicy szepcą do ucha dziecka siedzącego obok niego w kręgu miłe słowo, które wprawi go w dobry nastrój. 7. Zabawa interakcyjna- Zamiana 7. Uczniowie oglądają twarze przedstawiające różne miny. Zastanawiają jak się jaki stan emocjonalny one przedstawiają. Zapisują nazwy tych przeżyć. Kolorują pozytywne emocje.

2 7. Zakończenie - Iskierka. Wszyscy uczestnicy stają w kręgu i puszczają iskierkę (uścisk dłoni niewidoczny dla innych), który musi dojść z powrotem do osoby która, iskierkę puściła. Osoba zaczynająca wypowiada słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk.

3 Scenariusz II Temat bloku: Moja złość Temat zajęć: Bez złości mamy więcej radości Cele: - rozwijanie u dzieci samoświadomości własnych emocji i uczuć, - rozwijanie umiejętności rozpoznawania swoich stanów emocjonalnych, - tworzenie okazji do budowania konstruktywnych więzi z innymi. Cele operacyjne: Dziecko: - współdziała w zespole - poznaje lepiej rówieśników z klasy - rozpoznaje uczucia na obrazkach - w skupieniu słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela - gromadzi słownictwo na temat negatywnych emocji - poznaje konstruktywny sposób wyrażania swojej złości, odreagowywania w sposób nie krzywdzący innych Metody : - zabawy interakcyjne; - niedokończone zdania; - dyskusja; - burza mózgów; - rozmowa, -wyjaśnienie, - m. praktycznego działania Formy pracy : - zbiorowa, - grupowa jednolita - indywidualna jednolita Środki i materiały wykorzystane na zajęciach : ilustracje przedstawiające różne uczucia, karty z buziami wyrażającymi uczucia, kaseta z muzyką, blok rysunkowy, kredki, pisaki. Przebieg zajęć : 1. Rozpoznawanie uczuć. Chętni uczniowie pokazują ilustracje przedstawiające różne uczucia np. gniew, smutek, radość, strach. Dzieci rozpoznają poszczególne stany emocjonalne i nazywają je. 2. Zabawa Gra w karty. Wychowawca podaje przykłady różnych zdarzeń, które mogłyby przytrafić się dzieciom. One za pomocą kart z buziami pokazują rodzaj uczucia, jakie odczuwałyby w takich sytuacjach.

4 Przykłady sytuacji: dostałam szóstkę w szkole, popsuła mi się zabawka, starszy kolega uderzył mnie, nikt nie chce się ze mną bawić, maluchy przeszkadzają mi w nauce itp. 3. Złość Wychowawca informuje dzieci, że uczucia mogą być przyjemne i nieprzyjemne, dziś będą rozmawiać o złości. Pyta się, czy znają takie uczucie. Prosi, aby kolejno w kręgu dokończały zdania typu: "Złoszczę się, kiedy.", Jestem zły na swoją panią gdy..., Kiedy się gniewam wtedy najchętniej.., Szczególnie złoszczą mnie dzieci, które... Podkreśla, że wszyscy ludzie przeżywają to uczucie i że dzisiaj dowiedzą się więcej na jego temat. 4. Gdzie mieszka złość? Nauczyciel odrysowuje na dużym arkuszu papieru sylwetkę dziecka (mogą być dwie - chłopiec i dziewczynka). Prosi dzieci po kolei (lub ochotników) o pokazanie, w jaki sposób się złoszczą (tupią, robią groźne miny itp.), a następnie każde dziecko zachęca do umiejscowienia swojej złości na odrysowanym konturze człowieka poprzez pokolorowanie miejsc, gdzie mieszka złość (np. "ja pokolorowałem oczy, bo jak jestem zły to patrzę złym wzrokiem, marszczę brwi", "a ja zęby, bo szczerzę zęby" itp.).. 5. Jak można się złościć?- burza mózgów Nauczyciel dzieli duży arkusz papieru na dwie części. Pyta dzieci, jakie sposoby złoszczenia się krzywdzą innych ludzi i zapisuje te sposoby na czerwono po jednej stronie arkusza. Może spytać się, jak dzieci nazwałyby takie zachowania lub powiedzieć im, że nazywa się je agresją. Następnie pyta się, jak można się złościć, żeby nie krzywdzić innych i co można wtedy ze swoją złością zrobić. Sposoby podane przez dzieci zapisuje zielonym kolorem po drugiej stronie arkusza (np. możemy biegać, śpiewać, komuś opowiedzieć o tym, co nas złości, narysować to itp.). 6. Poszukiwanie sposobów radzenia sobie ze złością Uczniowie wraz z nauczycielem idą do wybranych klas lub osób pracujących w szkole z pytaniem jak sobie radzą ze złością. Otrzymane odpowiedzi można dopisać. 7. Opowiadanie pt. Bez złości mamy więcej radości. Wychowawca czyta z podkładem muzycznym opowiadanie. Słuchając dzieci odbywają podróż na inną planetę, równocześnie wykonują one podane przez wychowawcę polecenia. Po zakończeniu tej podróży należy dać im możliwość zastanowienia się i porozmawiania o uczuciach, które przeżywali w trakcie tej podróży. Opowiadanie pt. Bez złości mamy więcej radości Dzisiaj polecisz w podróż samolotem marzeń i odwiedzisz nieznaną ci planetę. Teraz wtulasz się w miękkie obicie fotela, koncentrując się na odgłosach startującej maszyny... Warczenie silników staje się coraz głośniejsze... Samolot odrywa się od podłoża... Opuszczasz ziemię... I już dostrzegasz w oddali nowe planety... błyszczą się one i migoczą na czarnym niebie... Ziemia pozostaje daleko w tyle... coraz mniejsza i mniejsza... Czujesz się lekki, gdzieś znikła siła ciężkości, przyciągająca cię do podłoża... Przekraczasz bez problemów granice kosmosu... Postanawiasz wylądować na następnej planecie, jesteś ciekawy, co się tam znajduje, co tam przeżyjesz, czy są tam takie dzieci, jak ty... Im bardziej zbliżasz się do tej planety, tym jest ona piękniejsza... przyciąga oczy jasnymi, przyjaznymi kolorami. Są tam

5 domy, okrągłe i ciepłe, pomiędzy nimi kolorowe kwiaty i zielone krzewy... Wszystko jest takie spokojne i przyjazne...twój samolot ląduje łagodnie... wysiadasz...biegniesz po miękkim, ciepłym podłożu... Ostrożnie podchodzisz do jednego z domów...zaglądasz przez okno...nikt cię nie zauważa... W domu tym jest ktoś...słyszysz właśnie, jak jedno dziecko mówi coś do drugiego, ale nie rozumiesz wypowiadanych przez nie słów...musiało to być coś nieprzyjemnego... a może dziecko, do którego skierowane były te słowa, po prostu ich nie zrozumiało?... W każdy bądź razie widzisz, jak jest ono coraz bardziej rozłoszczone.. oddycha gwałtownie...ściska dłonie w pięści... Ale spójrz, co się teraz dzieje? Dziecko to nagle zatrzymuje się, zastyga w bezruchu. Zaczyna spokojnie oddychać, głęboko nabiera powietrza do płuc i wydmuchuje je stopniowo, wdech- wydech, wdech - wydech, wdech wydech... I zaczyna mówić, najpierw bardzo cicho, potem coraz głośniej i pewniej: Bez złości mamy więcej radości, bez złości mamy więcej radości, bez złości mamy więcej radości...a za każdym razem staje się coraz spokojniejsze i bardziej przyjaźnie nastawione do innych, a i to drugie dziecko uspokaja się... Widzisz, jak oboje się odprężają... zaczynają się uśmiechać, rozmawiają ze sobą, są spokojni i uprzejmi dla siebie... wszystko jest w porządku... Nikt nie widział cię zaglądającego przez okno... Idziesz z powrotem w stronę samolotu. Mówisz do siebie: to był naprawdę świetny pomysł : bez złości mamy więcej radości. zapamiętam to sobie. Powtarzasz sobie to zdanie wielokrotnie po cichu... i jeszcze kilka razy... Wsiadasz do samolotu...lecisz z powrotem na ziemię... staje się ona coraz większa i piękniejsza... Jesteś znowu tutaj...po cichu wypowiadasz zapamiętane słowa: bez złości mamy więcej radości, bez złości mamy więcej radości. 8. Zakończenie krążący uścisk dłoni po kręgu i okrzyk wspólny na zakończenie np. Zawsze zgoda.

6 Scenariusz 3 TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą? Cele: - zwiększenie wrażliwości na krzywdę innych, wypracowanie skutecznych sposobów zapobiegających agresji i przemocy. - nauczenie się praktycznych umiejętności pomagania innym w sytuacji agresji i przemocy - zwiększenie wrażliwości na sytuacje, w których potrzebna jest interwencja Cele operacyjne: -współdziała w zespole -wskazuje sytuacje krzywdzące inne osoby - przedstawią w scenkach dramowych skuteczne sposoby pomagania osobom, które są ofiarami agresji lub przemocy. -wskazuje drogi rozwiazań konfliktów między rówieśnikami - formułuje zasady pomagania (obrony) innych w sytuacji agresji i przemocy -tworzy komiks zapobiegający agresji Metody:. -rozmowa, -wyjaśnienie, -m. praktycznego działania -dyskusja -zabawy dramowe Formy: zbiorowa, grupowa jednolita 1.Wstęp Nauczyciel informuje dzieci, że będą dziś rozmawiać o sytuacjach, w których ktoś silniejszy robi krzywdę osobie słabszej lub grupa osób wyrządza krzywdę jednej osobie. Podaje przykłady takich sytuacji: za każdym razem, gdy Piotrek mówi coś głośno w klasie, dzieci się śmieją chłopcy chowają się przed Rafałem, żeby podczas przerwy nie wychodził z nimi na podwórko dziewczynki nie chcą się bawić z Weroniką, jeśli nie przyniesie im czegoś dobrego do jedzenia koledzy na każdej przerwie bawią się w popychanie Damiana

7 Po przedstawieniu każdej z sytuacji nauczyciel prosi dzieci o jej ocenę. Może zapytać, jak czuje się osoba krzywdzona i co sobie myśli. Pyta też dzieci, jak nazwałyby każdą sytuację ("gdyby to był obrazek, to jaki miałby tytuł. Nauczyciel proponuje też, aby dzieci podały przykłady podobnych sytuacji z własnego doświadczenia. 2. Jak reagować w czyjejś obronie? Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup. Każdej z nich daje opis jednej z poniższych sytuacji. Prosi, aby każda grupa przygotowała, a następnie kolejno zagrała scenki, w których przedstawią skuteczne sposoby pomagania osobom, które są ofiarami agresji lub przemocy. Podkreśla, że proponowane przez nich sposoby reagowania nie powinny być agresywne. Bezpośrednio po prezentacji każda ze scenek omawiana jest wspólnie, zapisane są jednocześnie skuteczne sposoby pomagania. Sytuacje: 1. Widzisz, jak twoi koledzy wymuszają drobne kwoty pieniędzy od młodszych dzieci przy sklepiku szkolnym. 2. Koleżanki obgadują przy tobie nieobecnego kolegę. 3. Widzisz, jak koledzy zabierają z plecaka innego chłopca zeszyt i chowają go. 4. Grupa osób wyśmiewa się na lekcji w-f z koleżanki, która biega najwolniej z całej klasy. 5. Na boisku koledzy zabierają jednemu z chłopców czapkę i bawią się, rzucając nią do siebie. Korzystając z zapisanych skutecznych sposobów zachowania w odegranych scenkach, formułowane są wspólnie zasady pomagania (obrony) innych w sytuacji agresji i przemocy np.: - zawołać kogoś na pomoc - powiedzieć, że mi się to nie podoba - odwrócić uwagę - rozśmieszyć Uwaga: przy omawianiu scenek zwróć uwagę, czy proponowane przez uczniów skuteczne sposoby reagowania nie były jednocześnie zachowaniami agresywnymi. Gdyby tak się stało, wyjaśnij, że reagowanie agresją na agresję wzmaga ją tylko i nie stanowi sposobu rozwiązywania podobnych sytuacji. Takie sposoby nie powinny znaleźć się na powyższej liście. 3.Rysunki komiksowe Uczniowie w grupach otrzymują rysunki. Następnie nauczyciel prosi, aby w narysowanych "dymkach komiksowych" wpisały co mówi ktoś, kto broni drugiej osoby. Uczniowie tworzą komiksy na temat zapobiegania agresji. 4. Prezentacja przygotowanych komiksów.

8 Widzisz, jak twoi koledzy wymuszają drobne kwoty pieniędzy od młodszych dzieci przy sklepiku szkolnym. Koleżanki obgadują przy tobie nieobecnego kolegę. Widzisz, jak koledzy zabierają z plecaka innego chłopca zeszyt i chowają go. Grupa osób wyśmiewa się na lekcji w-f z koleżanki, która biega najwolniej z całej klasy. Na boisku koledzy zabierają jednemu z chłopców czapkę i bawią się, rzucając nią do siebie.

9 ZASADY POMAGANIA INNYM W SYTUACJI AGRESJI I PRZEMOCY

10 co mówi ktoś, kto broni drugiej osoby

11 co mówię ja, gdy sam się chcę obronić

12 . Prosimy o pomoc dorosłych, gdy ktoś nam robi krzywdę

13 Nie bijemy i nie przezywamy innych dzieci

14 . Nie skarżymy, jeśli komuś nie dzieje się krzywda

15 Staramy się na siebie nie krzyczeć i rozumiemy innych

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą? Scenariusz 2 Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą? Cel: zwiększenie wrażliwości na krzywdę innych, wypracowanie skutecznych sposobów obrony

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW Załącznik nr 2 do Szkolnego Programu Profilaktyki PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW ZAJĘCIA NR 1 TEMAT : CO TO JEST PRZEMOC

Bardziej szczegółowo

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć). 1. Moje uczucia a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń zna podstawowe uczucia. Uczeń: ii. b) Umiejętności potrafi wyrażać swoje uczucia, potrafi określić, na podstawie fizjonomii, uczucia innych osób.

Bardziej szczegółowo

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza  mgr inż. Wojciech Szczepaniak SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ II temat: Poznajemy nasze emocje Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak SCENARIUSZ LEKCJI Czas realizacji: 2 x 45min TEMAT LEKCJI: Poznajemy nasze emocje CEL OGÓLNY:

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum Wojciech Modras Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum 1. TEMAT Czy tylko mężczyźni są agresywni? Agresji mówimy NIE! 2. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas I-III gimnazjum. 3. Cele zajęć: wyjaśnienie

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ Cel ogólny : kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się, wzmacnianie poczucia przynależności do grupy społecznej. Cele

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia. Scenariusz lekcji Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia. Data i miejsce realizacji 12.03.2014r., Szkoła Podstawowa im. ks.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Z Nowym Rokiem Witamy Nowy Rok tygodniowy Temat dnia Witamy Nowy Rok Nowy Rok w różnych krajach

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 8 Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska Blok tematyczny: Wędrówki z biegiem Wisły Scenariusz zajęć nr 8 Temat dnia: Poznajemy Mikołaja Kopernika Edukacje: polonistyczna społeczna, matematyczna, muzyczna

Bardziej szczegółowo

GRY I ZABAWY PRZECIWKO AGRESJI

GRY I ZABAWY PRZECIWKO AGRESJI Podróż do Krainy Wściekłości GRY I ZABAWY PRZECIWKO AGRESJI Prowadzący opowiada historyjkę, w trakcie której wykonywane są określone ruchy wszystkie dzieci je powtarzają, mogą wymyślać też własne. Udajemy

Bardziej szczegółowo

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej to projekt realizowany przez pracowników Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Bardziej szczegółowo

mgr Magdalena Zdanowska Pojęcie i cele socjoterapii. Metody pracy z grupą. Scenariusze zajęć socjoterapeutycznych.

mgr Magdalena Zdanowska Pojęcie i cele socjoterapii. Metody pracy z grupą. Scenariusze zajęć socjoterapeutycznych. mgr Magdalena Zdanowska Pojęcie i cele socjoterapii. Metody pracy z grupą. Scenariusze zajęć socjoterapeutycznych. Białystok 2014 Socjoterapia to metoda pomocy psychologiczno-pedagogicznej skierowana na

Bardziej szczegółowo

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów. Scenariusz lekcji: Odrabiamy zadania domowe Czas zajęć: 45 minut Cele ogólne: kształtowanie cechy obowiązkowości rozwijanie motywacji do odrabiania zadań domowych wpajanie zasad ważnych przy odrabianiu

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji 11 1/3

Scenariusz lekcji 11 1/3 moduł 4 LEKCJA 11 Bójki na niby. Komiks Scenariusz lekcji 11 1/3 Temat Bójki na niby. Komiks Czas 45 minut Niezbędne materiały Animacja Bójki na niby Materiał 11.1: Komiks Materiał 11.2: Tabela do komiksu

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Poznajemy siebie i kolegów Co nas łączy? Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Nasze zmysly Jakie to wszystko ciekawe tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić? PRZEMOC I AGRESJA WŚRÓD UCZNIÓW Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić? Czas trwania: 45 minut Cel główny: kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do eliminowania zachowań agresywnych oraz

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe Obszar : inność, różnorodność, tolerancja, akceptacja i szacunek. Data realizacji : 24.06.2014r. Temat globalny

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: klasa szkolna Ośrodek tematyczny realizowanych zajęć: Ludzie wokół nas. Temat zajęć: Rozmawiamy o

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji 12 1/3

Scenariusz lekcji 12 1/3 moduł 4 LEKCJA 12 Bójki na niby. Scenki Scenariusz lekcji 12 1/3 Temat Bójki na niby. Scenki Czas 45 minut Niezbędne materiały Animacja Bójki na niby Materiał 12.1: Zasady dobrej komunikacji FUKO Materiał

Bardziej szczegółowo

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego Konspekt lekcji wychowawczej przeznaczony do realizacji w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu, w klasie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROFILAKTYCZNY STOP AGRESJI

PROGRAM PROFILAKTYCZNY STOP AGRESJI PROGRAM PROFILAKTYCZNY STOP AGRESJI CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU Nauczyciele pracujący w szkole podstawowej spotykają się w swojej pracy z różnymi problemami. Bardzo często mają do czynienia z agresywnymi

Bardziej szczegółowo

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia: Scenariusz Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia: Temat: Integracja grupy III organizacja pracy w grupie Cele ogólne: - ułatwienie wychowankom wzajemnego

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2016/2017. Bezpieczna i przyjazna szkoła

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2016/2017. Bezpieczna i przyjazna szkoła SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2016/2017 Bezpieczna i przyjazna szkoła Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Świeciu Świecie, 30 wrzesień 2016r 1 CELE PROGRAMU:

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 4 Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk Blok tematyczny: Wędrówki z biegiem Wisły Scenariusz zajęć nr 4 Temat dnia: Jesteśmy na lotnisku Edukacje: polonistyczna, matematyczna, społeczna, I. Czas realizacji:

Bardziej szczegółowo

Plan pracy pedagoga oraz wychowawcy z uczniami klasy VB. w roku szkolnym 2007/2008

Plan pracy pedagoga oraz wychowawcy z uczniami klasy VB. w roku szkolnym 2007/2008 Plan pracy pedagoga oraz wychowawcy z uczniami klasy VB w roku szkolnym 2007/2008 Plan pracy z uczniami, ma na celu integrację zespołu klasowego, opracowany jest w formie zajęć z ćwiczeniami. Działania

Bardziej szczegółowo

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat ŻYWIOŁY I KOLORY. ŚWIĘTA RODZINNE. tygodniowy Temat dnia Dzień Dziecka. Światowy Dzień Dziecka.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe Obszar : inność, różnorodność, tolerancja, akceptacja i szacunek. Data realizacji : 13.06.2014r. Temat globalny

Bardziej szczegółowo

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole W roku szkolnym 2014/2015 pracownicy Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publicznej Biblioteki

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej 1 Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej Blok tematyczny: Rozwijanie własnej osobowości Temat: Jak chronić swoje prawa w grupie? Wprowadzenie do postaw asertywnych. Cele: Uświadomienie

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej Szkoła Podstawowa Przedmiot : Godzina z wychowawcą w kl. IV Prowadzący : mgr Ewa Mika KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą Temat : Czy umiemy

Bardziej szczegółowo

Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp

Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła Wstęp Powstanie dwóch bardzo ważnych dokumentów tj.: Programu Wychowawczego Szkoły i Szkolnego Programu Profilaktyki sprawiły, że zaistniała potrzeba

Bardziej szczegółowo

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA ZAGADNIENIE HOSPITACYJNE Uczeń współdziała w zespole i pracuje w grupie TEMAT ZAJĘĆ: Szukamy dobra u siebie i innych. Nauczyciel: Aneta Kozak Tomska Przedmiot: godzina wychowawcza

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa I Edukacja: polonistyczna, matematyczna, plastyczna Temat zajęć: Jestem z mamą. Cel/cele zajęć: - utrwalenie

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi

Rozdział 1. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi Rozdział 1. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym Scenariusz 1 Temat: Emocje, które przeżywa każdy z nas strona 7 Rozdział 1. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Nasze zmysły Jakie to wszystko ciekawe tygodniowy Temat dnia Zabawy pięciu zmysłów Matematyka jest

Bardziej szczegółowo

Pamiętaj! Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Pamiętaj! Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek. Pamiętaj! Ø Poniższa praca jest do wykonania przez Ciebie, nie przez dziecko/dzieci. Ø Jej wykonanie nie jest warunkiem czytania, rozmowy z dzieckiem, ale wydaje nam się, że to może Ci pomóc. Ø Znajdź

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej - 1 - Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej Opracowała: mgr Anna Rezik Blok tematyczny: Nasza babcia kochana. Temat dnia: Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat: "Nasza kochana babcia" na

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Gdzie jest moje miejsce w szkole? LEKCJA 5 Gdzie jest moje miejsce w szkole? Co przygotować na lekcję Nauczyciel: kartę pracy dla każdego ucznia (załącznik 1), arkusze szarego papieru, flamastry, małe karteczki, arkusz papieru z narysowaną

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY. Bezpieczna szkoła

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY. Bezpieczna szkoła SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2013/2014 oraz 2014/2015 Bezpieczna szkoła Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Świeciu Świecie, wrzesień 2013r 1 CELE PROGRAMU:

Bardziej szczegółowo

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść. Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść. Cele lekcji wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu określanie tematu i głównej myśli tekstu poetyckiego odbieranie tekstu kultury na

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać? PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać? Kształtowane umiejętności ucznia w zakresie poszczególnych

Bardziej szczegółowo

AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych

AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych REALIZOWANY W ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PILCHOWIE W LATACH 2014-2016 Opracowała: mgr Małgorzata Pysiewicz CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU Program został skonstruowany z myślą

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza: Nasze podobieństwa i różnice. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA Nr 337

WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA Nr 337 PLAN WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA Nr 337 JESTEM W GRUPIE, ROZUMIEM SIEBIE I INNYCH, DOSTRZEGAM SIEBIE I SWOJE MOCNE STRONY Cele główne: CELE PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie,

Bardziej szczegółowo

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej to projekt realizowany przez pracowników Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10 Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Czas zajęć: 45 60 minut Cele ogólne: nabywanie umiejętności rozumienia języka angielskiego przygotowanie do dalszej nauki rozwijanie ciekawości poznawczej

Bardziej szczegółowo

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV W naszej szkole realizowane są wyjazdy integracyjne dla uczniów klasy IV. Najczęściej wyjazdy te trwają trzy dni i uczestniczy w nim jeden zespół klasowy. Wyjazd

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej Cele: 1) Rozwijanie u dzieci umiejętności wyboru pozytywnych wartości. 2) Kształtowanie poczucia przynależności do grupy w oparciu o społecznie

Bardziej szczegółowo

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: techniczna, społeczna, matematyczna, plastyczna, Cel zajęć: - zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, - kształtowanie umiejętności dbania

Bardziej szczegółowo

Na twoim miejscu. Spotkanie 11. fundacja. Realizator projektu:

Na twoim miejscu. Spotkanie 11. fundacja. Realizator projektu: T Spotkanie 11 Na twoim miejscu Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i p o z y t y w n e j Spotkanie

Bardziej szczegółowo

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie! Autor: Urszula Depczyk Dla kogo: szkoła podstawowa, klasa VI Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie! Cele lekcji: Kształcenie umiejętności dostrzegania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi

Bardziej szczegółowo

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch Jan z księżyca reż. Stephen Schesch MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Jan z Księżyca najeźdźca czy poszukiwacz przyjaźni? 2. Karta pracy. (str. 5)

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH Autor: Marika Naskręt SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH Temat: Rozpoznawanie i rozumienie emocji. Czas realizacji: 60 minut. Uczestnik zajęć: Uczeń

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Zwierzęta budzą się ze snu Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza zajęć: Motyle. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna. Temat: My Holiday. I will go to London. Wprowadzenie słownictwa związanego z wakacyjnymi Elementy czasu Future Simple Czas zajęć: 45-60 minut Cele ogólne: rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat JESTEŚMY UCZNIAMI I KOLEGAMI ZGODA BUDUJE. tygodniowy Temat dnia MOJA DROGA DO SZKOŁY. JESTEM BEZPIECZNY

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej! Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej! Cele Uczeń: wie, jakie są jego mocne strony zna mocne strony swoich koleżanek/kolegów z klasy wie, co stanowi o wartości człowieka Potrzebne materiały

Bardziej szczegółowo

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Dzień aktywności: Kultura bezpieczeństwa Ośrodek tematyczny: Spotkanie ze szkołą Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" Cele ogólne: wdrażanie do swobodnego poruszania

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej Cele operacyjne Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Poznajemy siebie i kolegów

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa III Edukacja: polonistyczna,przyrodnicza, plastyczna, muzyczna Cel/cele zajęć: --Kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Zajęcia zintegrowane kl. I

Zajęcia zintegrowane kl. I Zajęcia zintegrowane kl. I Blok tematyczny: Nasi koledzy, nasze koleżanki Temat dnia: Test na dobrego kolegę Edukacja społeczno przyrodnicza Ostrożność w kontaktach z nieznajomymi i rówieśnikami Edukacja

Bardziej szczegółowo

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam Lekcja 1. Jak wyrażać emocje w sieci? 19 września Dzień emotikona Tematyka lekcji: Internet jest cudownym wynalazkiem. Wykorzystujemy go w zabawie, nauce, kontaktowaniu się z koleżankami i kolegami. Musimy

Bardziej szczegółowo

IV. Szkolny Program Profilaktyki kl. I III

IV. Szkolny Program Profilaktyki kl. I III IV. Szkolny Program Profilaktyki kl. I III Zadania główne Zadania szczegółowe Cele Metody Uczestnicy Realizatorzy Termin Uwagi I. Tworzymy zespół II. Porozumiewa my się z innymi Integrujemy się poprzez

Bardziej szczegółowo

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej. Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej. (źródło: Moja przedsiębiorczość materiały dla nauczyciela, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości) Cele: Zainspirowanie uczniów

Bardziej szczegółowo

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji Autor: Magdalena Warszowska Ptak Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji Tytuł cyklu WSiP: Historia i społeczeństwo Przedmiot: Historia i społeczeństwo (klasa IV szkoły podstawowej) Czas

Bardziej szczegółowo

Szyfry kody - scenariusz działania

Szyfry kody - scenariusz działania Szyfry kody - scenariusz działania Adresaci: dzieci od 6 roku życia Czas trwania ćwiczenia: ok 1,5 godz. Materiały: Specjalnie przygotowane arkusze grubego papieru, o wyraźnie wydłużonym kształcie 15x40

Bardziej szczegółowo

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i Małgorzata Prusak Kraków 5.01.2005. Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i Temat bloku: Dbamy o swoje zdrowie. Temat dnia: Doskonalę swoje zmysły. Cele operacyjne: Uczeń: Metody:

Bardziej szczegółowo

Ankieta Bezpieczeństwo w szkole Rok szkolny 2015/2016

Ankieta Bezpieczeństwo w szkole Rok szkolny 2015/2016 Ankieta Bezpieczeństwo w szkole Rok szkolny 2015/2016 Przeprowadziły i opracowały: Irena Kusienicka pedagog szkolny Gabriela Loch psycholog szkolny Kędzierzyn-Koźle 2016 Ankieta Bezpieczeństwo w szkole.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat POZNAJEMY SIEBIE I KOLEGÓW CO NAS ŁACZY? tygodniowy Temat dnia CO BĘDZIEMY ROBIC W SZKOLE. MOJA

Bardziej szczegółowo

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu: T Spotkanie 12 Okulary Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i p o z y t y w n e j Grupa docelowa

Bardziej szczegółowo

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką Temat: Zwiedzamy podczas wakacji Polskę rozmowa z uczniami na temat wakacyjnych planów,

Bardziej szczegółowo

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna. Scenariusz lekcji: Projektujemy miejsce do nauki w domu Czas zajęć: 45 minut Cele ogólne: kształtowanie umiejętności organizowania przestrzeni w miejscu nauki domowej rozwijanie odpowiedzialności za porządek

Bardziej szczegółowo

Przemoc narusza podstawowe prawo każdego człowieka prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa.

Przemoc narusza podstawowe prawo każdego człowieka prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa. PRZEMOC I AGRESJA Przemoc narusza podstawowe prawo każdego człowieka prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa. Agresję definiuje się najczęściej jako świadome, zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY Scenariusz nr 1 I. Tytuł scenariusza: Nasze wady i zalety. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): społeczna,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE Przeciwdziałanie dyskryminacji, marginalizacji, wykluczeniu Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2016 r. 1 S t r o n a CEL

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Lubimy zimę. Zimo, baw się z nami! tygodniowy Temat dnia Bezpieczne zabawy zimowe Bezpieczni zimą.

Bardziej szczegółowo

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna. Scenariusz zajęć Temat: Wakacyjne podróże. Cele operacyjne: Uczeń: wskazuje elementy krajobrazu nadmorskiego, górskiego i nizinnego, tworzy zbiory elementów o takich samych cechach, porównuje wielkości

Bardziej szczegółowo

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania MODUŁ II SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Ośrodek tematyczny Spotkanie ze szkołą : Dzień aktywnoś ci: Kultura bezpieczeństwa Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" Cele ogólne: wdrażanie do swobodnego

Bardziej szczegółowo

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: społeczna, przyrodnicza, matematyczna, Cel/cele zajęć: - poszerzenie wiadomości na temat różnorodnych zegarów i urządzeń służących do odmierzania czasu, - kształtowanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a Temat bloku: Jesień da się lubić. Temat dnia: Sposoby na jesienną nudę. Termin zajęć: 19.11.2007r. Cele ogólne Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a Prowadząca zajęcia Elżbieta Pietrzak

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 5 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: W świecie filmu i teatru Scenariusz zajęć nr 5 Temat dnia: Bawimy się w teatr. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Cele podstawy programowej:

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ.

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ. PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ. TERMIN REALIZACJI: od 18.11.2013 do 28.11.2013roku. GŁÓWNE CELE PROJEKTU: 1. Wdrożenie dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Bardziej szczegółowo

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Autor: Karina Jedynak Grupa wiekowa: 5 - latki Temat: Zwierzęta na wsi. Byczek. Scenariusz zajęć

Bardziej szczegółowo

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła - Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń I. Cele ogólne: Dostrzeganie różnorodności postaw

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe? Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe? Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje znaki drogowe: przejście dla pieszych, droga dla rowerów, droga dla pieszych, stop, uwaga, dzieci, sygnalizacja świetlna

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych. BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA SCENARIUSZ DOTYCZĄCY PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ TEMAT: Wybieram zgodę i koleżeństwo. CZAS TRWANIA: 1 2 godz. lekcyjne. DLA KLASY VI CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Zabawki i prezenty Wspomnienia tygodniowy Temat dnia Jeśli nie potrafimy mówić... Jeśli nie potrafimy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi Autor scenariusza: Olga Lech Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi Scenariusz nr 6 I. Tytuł scenariusza: Poznajemy pracę fotografa. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Szkolny Program Profilaktyki. Szkoła Podstawowa Im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi

Szkolny Program Profilaktyki. Szkoła Podstawowa Im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi Szkolny Program Profilaktyki Podstawy Prawne Szkoła Podstawowa Im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi Konstytucja RP art. 72 (ochrona dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją)

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA 1 Zofia Twardowska Ztwardowska@wp.pl Nauczyciel informatyki Szkoła Podstawowa nr 279 04-044 Warszawa, ul. Cyrklowa 1 SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk

Bardziej szczegółowo

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje; SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat NASZ ŚWIAT. PODRÓŻE PO ŚWIECIE. tygodniowy Temat dnia Poznajemy Wietnam. Hoan opowiada o Wietnamie.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘCIA. radzić sobie z napięciem pojawiających się w trudnych sytuacjach, umie nabierać właściwego dystansu do sytuacji stresujących,

SCENARIUSZ ZAJĘCIA. radzić sobie z napięciem pojawiających się w trudnych sytuacjach, umie nabierać właściwego dystansu do sytuacji stresujących, Dnia 4 listopada 2013r.uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego. Celem warsztatów było uświadomienie dzieciom możliwości panowania nad swoimi emocjami, kształtowanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa I Edukacja: polonistyczna, matematyczna, plastyczna, Temat zajęć: Kiedy byliśmy mali. Cel/cele zajęć: Uczeń:

Bardziej szczegółowo

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek. Pamiętaj! Ø Poniższa praca jest do wykonania przez Ciebie, nie przez dziecko/dzieci. Ø Jej wykonanie nie jest warunkiem czytania, rozmowy z dzieckiem, ale wydaje nam się, że to może Ci pomóc. Ø Znajdź

Bardziej szczegółowo

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie Temat : Oto ja Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Początek września

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

- wiedzied o podobieostwach i różnicach pomiędzy różnymi krajami/kulturami

- wiedzied o podobieostwach i różnicach pomiędzy różnymi krajami/kulturami SCENARIUSZ LEKCJI ROZUMIEM CIĘ - godzina wychowawcza dla klas 1-3 szkoły podstawowej - czas 45 minut Cele ogólne lekcji : - kształtowanie szacunku i życzliwości do dzieci z różnych stron świata, - wzbogacanie

Bardziej szczegółowo

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność 1 Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie, PAKIET 39, SCENARIUSZE LEKCJI, nazwa zasobu: nauczyciel_3_39, do zastosowania z: uczeń_3_39 (materiały dla ucznia), pomoce multimedialne zgromadzone na www.matematycznawyspa.pl:

Bardziej szczegółowo