Lekcja 6. Rodzaje sprężarek. Parametry siłowników

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Lekcja 6. Rodzaje sprężarek. Parametry siłowników"

Transkrypt

1 Lekcja 6. Rodzaje sprężarek. Parametry siłowników Sprężarki wyporowe (tłokowe) Sprężarka, w której sprężanie odbywa sięcyklicznie w zarżniętej przestrzeni zwanej komorąsprężania. Na skutek działania napędu sprężarki objętośćkomory większa sięi zmniejsza w każdym cyklu, przy czym jest ona w kolejnych fazach cyklu łączona z otworem wlotowym albo z otworem wylotowym, albo pozostaje odcięta. W pierwszej fazie cyklu przy połączeniu z otworem wlotowym objętośćkomory powiększa sięi do jej wnętrza wpływa porcja gazu o ciśnieniu) początkowym. W drugiej fazie przy komorze odciętej zarówno od wlotu jak i od wylotu następuje zmniejszenie jej objętości i wzrost ciśnienia gazu do wartości odpowiadającej tronie wylotowej. W ostatniej fazie następuje wypływ sprężonego jużgazu przez otwór wylotowy, po czym następuje przejście do fazy pierwszej.

2 Sprężarki wielostopniowe Sprężarka, w której układ sprężania gazu składa sięz kilku połączonych szeregowo elementów sprężających. Celem takiej konstrukcji jest osiągnięcie wyższego ciśnienia na wylocie sprężarki.

3 Sprężarki, kompresory śrubowe Sprężarka wyporowa, w której komora sprężania jest przestrzeniąutworzonąpomiędzy dwoma zazębiającymi sięwirnikami o kształcie śrubowym i wewnętrznąścianąkorpusu. W miaręobrotu wirników komora sprężania zostaje najpierw odcięta od otworu wlotowego w korpusie, a następnie miejsce zetknięcia wirników (stanowiące barierędla gazu) przemieszcza się wzdłuż ich osi zmniejszając w ten sposób objętość komory sprężania ażdo momentu połączenia sięjej z otworem wylotowym.

4 Sprężarki, kompresory spiralne: Sprężarka wyporowa, w której komora sprężania jest przestrzeniąutworzonąpomiędzy dwoma elementami w kształcie luźnej spiralnej wstęgi umieszczonymi jeden w drugim, oraz bocznymi, płaskimi ścianami korpusu. Jeden z elementów spiralnych jest nieruchomy, a drugi wykonuje mimośrodowe oscylacje, tak że miejsce zetknięcia wstęg przesuwa sięzmniejszając cyklicznie objętość komory sprężania.

5 Sprężarki, kompresory rotacyjne: Sprężarka, w której element ruchomy powodujący sprężanie gazu wykonuje ruch obrotowy. Do sprężarek rotacyjnych należą sprężarki przepływowe oraz niektóre sprężarki wyporowe m.in. sprężarka śrubowa i łopatkowa.

6 Sprężarki, kompresory przepływowe: Sprężarka, w której sprężanie gazu następuje nie na skutek zamknięcia go w komorze o zmiennej objętości, lecz na skutek zamiany energii kinetycznej strumienia gazu na energię potencjalną(ciśnienia). Wymagana prędkość przepływu gazu jest wymuszana przez szybko poruszające sięelementy konstrukcyjne o odpowiednim kształcie (łopatki osadzone na wirniku).

7 Sprężarki, kompresory promieniowe: Sprężarka przepływowa, w której cząsteczki powietrza po zderzeniu z łopatkami wirnika są wyrzucane siłąodśrodkowąw kierunku promieniowym i następnie odpowiednio ukształtowanym kanałem (lub kanałami) kierowane w stronę wylotu sprężarki.

8 Sprężarki, kompresory osiowe: Sprężarka przepływowa, w której (w odróżnieniu od promieniowej) łopatki wirnika powodująprzyspieszenie ruchu cząsteczek gazu w kierunku równoległym do osi wirnika.

9 Sprężarka membranowa Sprężarka wyporowa, w której jednąze ścian komory sprężania stanowi elastyczna przepona (membrana). Układ napędowy odkształca membranę, wynikiem czego jest naprzemienne zwiększanie i zmniejszanie objętości komory, przy czym system zaworów zwrotnych odcina komoręlub łączy z wlotem lub wylotem sprężarki.

10 Siłowniki pneumatyczne- str. 71 podręcznik

11

12

13

14

15

16

17