Nie wiadomo kiedy liczydło rozpowszechnione przez Fenicjan mówi się często, że historia technologii informatycznych polega po prostu na komplikowaniu

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nie wiadomo kiedy liczydło rozpowszechnione przez Fenicjan mówi się często, że historia technologii informatycznych polega po prostu na komplikowaniu"

Transkrypt

1 Adam Dudek

2 Nie wiadomo kiedy liczydło rozpowszechnione przez Fenicjan mówi się często, że historia technologii informatycznych polega po prostu na komplikowaniu liczydeł Wilhelm Schickard z Tubingen sumator liczb sześciocyfrowych (mechanizm uwzględniał przepełnienie) Blaise Pascal rozszerzył możliwości maszyny swojego poprzednika do 8 pozycji dziesiętnych Gottfried Leibniz przedstawił działając mechaniczny układ mnożący, automatycznie uwzględniający przeniesienia (Leibniz znany jest przede wszystkim jako twórca dwójkowego systemu liczbowego) Joseph Marie Jacquard wzór tkaniny był automatycznie realizowany według łańcucha metalowych kart perforowanych (pierwsza programowalna maszyna) Charles P. Babbage opracował i zbudował mechaniczną "maszynę różnicową", wykonującą skomplikowane działania metodą powtarzania kombinacji elementarnych operacji Babbage, wraz z Josephem Clementem, skonstruował eksperymentalny blok "maszyny analitycznej", zdolnej do rozwiązywania wielomianów kwadratowych i operacji na liczbach sześciocyfrowych. Przede wszystkim miała to być maszyna programowalna - jej konfiguracja miała zmieniać się stosownie do wprowadzanych instrukcji.

3 Babbage, wraz z Josephem Clementem, skonstruował eksperymentalny blok "maszyny analitycznej", zdolnej do rozwiązywania wielomianów kwadratowych i operacji na liczbach sześciocyfrowych. Przede wszystkim miała to być maszyna programowalna - jej konfiguracja miała zmieniać się stosownie do wprowadzanych instrukcji. Babbage został uznany za ojca komputera - zasada działania procesora sterowanego przez program jest aktualna do dziś Niemiecki mechanik o nazwisku Selling zbudował czterodziałaniowy kalkulator z klawiaturą. Później inny mechanik, Wetzer, dobudował do kalkulatora urządzenie drukujące wyniki na pasku papieru Hermann Hollerith użył kart perforowanych do kodowania danych statystycznych dla spisu powszechnego w USA. Dane zapisane w ten sposób dawały się automatycznie sortować, co w przypadku ręcznie wypełnianych formularzy trwałoby parę lat. Nawiasem mówiąc, Hollerith odszedł potem z Urzędu Statystycznego i w roku 1896 założył własny interes, Tabulating Machine Company, późniejsze IBM (International Business Machines) W Massachusetts Institute of Technology (Cambridge, USA) zespół naukowców pod kierownictwem dr Vannevara Busha skonstruował pierwszy elektromechaniczny programowalny przelicznik analogowy. Programowanie polegało na łączeniu przewodami odpowiednich bloków funkcjonalnych, tak aby powstały układ realizował zadaną funkcję.

4 IBM uruchomiła produkcję programowalnego kalkulatora IBM-601. Maszyna była wyposażona w jednostkę arytmetyczno - logiczną na przekaźnikach oraz czytniki kart perforowanych. Operacja dzielenia trwała sekundę. Podobno wyprodukowano 1500 egzemplarzy IBM-601, z czego jeden zakupiły zakłady Lockheeda. (niedawno sprzedali nam F-16) Niemiecki student, Konrad Zuse skonstruował mechaniczny kalkulator programowalny V-1 (po wojnie skrzętnie przemianowany na Z-1). V-1 posługiwał się systemem dwójkowym i wykonywał operacje zmiennoprzecinkowe. Rejestry pamięci programu i danych były mechaniczne. Dane na starej taśmie filmowej. Do obsługi operatorskiej służyła klawiatura program był wprowadzany z taśmy

5 John V. Atanasoff i Clifford Berry - maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, uważana za pierwszy działający prototyp specjalizowanego komputera - z uwagi na zastosowanie przez konstruktorów lamp elektronowych Konrad Zuse skonstruował w pełni funkcjonalną maszynę liczącą V-3 (później Z-3). Maszyna była maszyną przekaźnikową, wykonywała tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych pamiętanych w 64 słowach pamięci. Program zapisany był na ośmiokanałowej taśmie perforowanej i wykonywany w miarę wczytywania. Dla realizacji pętli należało końce taśmy skleić w pętlę.

6

7 na uniwersytecie Manchester rozpoczęto budowę maszyny Mark I, pierwszego komputera mogącego wykonywać po kolei wiele programów bez konieczności przełączeń i przeróbek na Uniwersytecie Princeton ukończono prace nad komputerem EDVAC (Electronic Discrete Variable Computer). Był to pierwszy komputer wykorzystujący pamięci taśmowe. Ich zaletą była niezawodność i pojemność, nieporównanie wyższe od taśm papierowych lub bębnów magnetycznych na Uniwersytecie Princeton ukończono prace nad komputerem EDVAC (Electronic Discrete Variable Computer). Był to pierwszy komputer wykorzystujący pamięci taśmowe. Ich zaletą była niezawodność i pojemność, nieporównanie wyższe od taśm papierowych lub bębnów magnetycznych Intel wyprodukował układ scalony 1103, czyli pierwszy układ scalony pamięci RAM. była to pamięć statyczna (nie wymagająca odświeżania) o pojemności 1 kilobita (1024 bity) Powstał pierwszy mikroprocesor, czterobitowy Intel Zawierał 2300 tranzystorów i mógł wykonywać operacji na sekundę.

8 Intel uruchomił seryjną produkcję udanego ośmiobitowego mikroprocesora Układ zawierał 6000 tranzystorów i był taktowany sygnałem do 2 MHz. Na ten mikroprocesor czekał już pierwszy domowy mikrokomputer, Altair 8800 (prod. MITS), sprzedawany w postaci zestawu do samodzielnego montażu Firma DEC wyprodukowała PDP-11, pierwszy 32-bitowy minikomputer. Był on zapewne najdłużej produkowanym (i najczęściej kopiowanym) minikomputerem. Zdobył wielką popularność na całym świecie, głównie dzięki otwartości systemu i bezawaryjności pracy.

9 Brytyjska firma Sinclair wyprodukowała najsławniejszy w Europie mikrokomputer domowy - ZX-80. Za następny, ZX-81, i ZX-81 Spectrum (z kolorową grafiką!)

10 W 1982 r. firma Commodore rozpoczęła sprzedaż najpopularniejszego komputera osobistego na świecie- było to Commodore 64 a następnie od 1986 Commodore 64C. Do 1993 sprzedano ok. 25 mln egzemplarzy (oficjalny rekord Guinessa)

11 W roku 1985 wprowadzono na rynek modele Atari 65XE oraz Atari 130XE. Pierwszy model to w praktyce to Atari 800XL w nowej, dostosowanej wzorniczo do serii ST, obudowie

12 1987 Amiga bitowy mikrokomputer domowy. Był to komputer domowy o zamkniętej architekturze z jednostką centralną zintegrowaną w jednej obudowie z klawiaturą i napędem dyskietek. Podstawowym systemem operacyjnym Amigi byl AmigaOS z interfejsem Workbench. W momencie wydania AmigaOS był jednym z pierwszych systemów wielozadaniowych na komputery osobiste, znacznie przewyższający pod tym względem np. systemy operacyjne produkowane w tamtych latach przez Microsoft.

13 Na rynku pojawił się pierwszy seryjny IBM PC blaszana obudowa, instalowane moduły w postaci kart rozszerzeń, procesor Intel Intel wyprodukował pierwsze mikroprocesory z serii Pentium.

14 Technologia informacyjna to coraz częściej spotykany termin. Oznacza on wykorzystywanie nowoczesnych technologii, w tym komputera, do zdobywania, przesyłania i udostępniania informacji. Terminami związanymi z urządzeniami technologii informacyjnej są hardware i software. Hardware oznacza urządzenie przeznaczone do wykonywania określonych zadań. Software natomiast to oprogramowanie, czyli najogólniej mówiąc programy komputerowe. Do tej kategorii należy również pojęcie driver, którym określane jest oprogramowanie niezbędne do prawidłowego działania urządzeń peryferyjnych i kart rozszerzeń (karta graficzna, sieciowa, modem, karta muzyczna).

15

16 Komputery o olbrzymiej (kilkaset razy większej mocy obliczeniowej niż komputery osobiste). Wyposażone są wiele procesorów, wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach do realizacji skomplikowanych obliczeń i symulacji biznesowych. Cena rzędu 1 mln PLN

17 Stacja robocza to wysokiej klasy komputer o wyższej wydajności niż komputer osobisty, szczególnie ze względu na możliwość przetwarzania grafiki komputerowej, moc obliczeniową i wielowątkowość. Głównymi użytkownikami tego typu komputerów są specjaliści wykorzystujący swoje komputery do realizacji skomplikowanych obliczeń. Cena: PLN

18 Czyli komputer, którego raczej się nie przenosi tylko trzyma w jednym miejscu na stałe, zwykle na biurku (stąd angielska nazwa desktop na biurko), składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury Współczesne stacjonarne komputery PC wyposażone są częstokroć w zaawansowane układy elektroniczne generujące fotorealistyczną grafikę i wielokanałowy dźwięk. Dzięki temu coraz częściej pełnią funkcję domowego centrum rozrywki. Ceny stacjonarnych komputerów PC przeznaczonych dla przeciętnego użytkownika wahają się w przedziale zł.

19 Komputery przenośny - laptop (notebook) laptop (z ang. na kolanach) komputer przenośny, ze zintegrowaną klawiaturą i monitorem tworzącymi jedną całość, który po zamknięciu ma rozmiary zbliżone do dużego notatnika (i dlatego zwany też notebookiem); można z nim podróżować i używać go bez zewnętrznego źródła energii (do wyczerpania akumulatorów umieszczonych w obudowie) Komputery przenośne coraz rzadziej ustępują stacjonarnym pod względem możliwości i wyposażenia, dając jednocześnie komfort swobodnej pracy. Ceny zł.

20 Netbook mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego notebooka, przeznaczony do przeglądania internetu, wideorozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży[1]. Najnowsze modele netbooków radzą sobie także z grami i nowszymi programami. Netbooki posiadają zwykle systemy Linux, Windows Mobile, Windows XP lub Windows 7 oraz energooszczędne procesory Mają też niewielki, najwyżej 12,1-calowy ekran, dysk typu SSD lub tradycyjny dysk twardy o pojemności do 250 GB oraz zmniejszoną klawiaturę. Zazwyczaj nie posiadają napędów optycznych, posiadają za to porty USB, czytniki kart pamięci, Wi-Fi oraz Bluetooth.

21 Komputery przenośny - PDA palmtop (z ang. na dłoni) komputer rozmiarami podobny do kalkulatora, używa się go trzymając w jednej dłoni, należy do kategorii urządzeń mobilnych. Posiada system operacyjny oraz programy użytkowe takie jak kalendarz czy terminarz, obsługuje MP3 i MP4, czę sto posiada programy do obsługi Internetu (przeglądarka internetowa, poczta, komunikatory). Jest urządzeniem, na którym użytkownik może zainstalować potrzebne mu oprogramowanie. Łączność z komputerem stacjonarnym możliwa jest poprzez porty podczerwieni (IrDA), BlueTooth, a także WiFi. Ostatnio coraz częściej spotyka się palmtopy zintegrowane z telefonem komórkowym zwane MDA (ang. Mobile Digital Assitant)

22 Smartfon (smartphone) przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego i PDA. Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90, a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i prostej kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacją osobistą.

23 Tablet PC to przenośny komputer osobisty. Jest to urządzenie wzorowane na notebookach. Dodano do niego jednak cechę znaną z palmtopów - ekran dotykowy. Przekątne ekranów w tabletach są mniejsze niż w notebookach, np. 7 lub 14 cali, jednakże pozostałe ich parametry (częstotliwość taktowania, wielkość RAM) dorównują notebookom. Posiada on wiele ułatwień, np. funkcje rozpoznawania pisma odręcznego, klawiaturę ekranową. Najnowsze modele posiadają również wbudowane karty do bezprzewodowej łączności (Wi-Fi, GSM, 3G, LTE).

Sprzęt podstawowe pojęcia

Sprzęt podstawowe pojęcia Sprzęt podstawowe pojęcia Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe) Komputer osobisty: PC (personal computer) mikrokomputer przeznaczony do użytku osobistego. Może to być komputer stacjonarny

Bardziej szczegółowo

Wstęp do informatyki

Wstęp do informatyki Wstęp do informatyki (Podręcznik. Wersja RC1) 1 Piotr Fulmański 2 Ścibór Sobieski 3 4 stycznia 2004 1 RC1 Release Condidate 1, oznacza, że nie będzie żadnych istotnych modyfikacji, raczej będą usuwane

Bardziej szczegółowo

Podstawy Informatyki. Rodzaje komputerów. dr. inż Adam Klimowicz

Podstawy Informatyki. Rodzaje komputerów. dr. inż Adam Klimowicz Podstawy Informatyki Rodzaje komputerów dr. inż Adam Klimowicz Komputer Komputer (dawne nazwy: elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) w najszerszym tego słowa znaczeniu to maszyna licząca,

Bardziej szczegółowo

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Wstęp... 2 1. Typy komputerów... 4 1.1. Komputery stacjonarne... 4 1.1.1. Desktop... 4 1.1.2. Serwer... 4 1.1.3. Mainframe... 5 1.2. Komputery przenośne...

Bardziej szczegółowo

Komputer notebook (laptop) netbook

Komputer notebook (laptop) netbook Bogdan Krzymowski Komputer notebook (laptop) netbook Poradnik dla seniorów młodych duchem Komputerowa Oficyna Wydawnicza HELP Redaktor: Piotr Gomoliński Książka jest przeznaczona dla osób, które nie miały

Bardziej szczegółowo

Technologie Informacyjne. Wojciech Myszka, Maciej Panek październik 2014r.

Technologie Informacyjne. Wojciech Myszka, Maciej Panek październik 2014r. Technologie Informacyjne Wojciech Myszka, Maciej Panek październik 2014r. Literatura I Janusz Biernat. Architektura komputerów. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2005. David Harel.

Bardziej szczegółowo

materiały do przedmiotu technologia informacyjna opracowane na podstawie Wikipedii Krzysztof.Pszczola@ujk.edu.pl

materiały do przedmiotu technologia informacyjna opracowane na podstawie Wikipedii Krzysztof.Pszczola@ujk.edu.pl historia komputerów materiały do przedmiotu technologia informacyjna opracowane na podstawie Wikipedii maszyny wykorzystujące karty dziurkowane fotografia Hermana Holleritha wykonana w 1888 roku przez

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z komputerem

Spotkanie z komputerem Lekcja 3 Spotkanie z komputerem 1. Wybrane zastosowania komputerów 2. Budowa i działanie komputera 3. Różne rodzaje komputerów 4. Urządzenia współpracujące z komputerem 1. Wybrane zastosowania komputerów

Bardziej szczegółowo

DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO

DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO Hardware + Firmware Software Rodzaje komputerów Komputer stacjonarny desktop Komputer przenośny laptop, netbook, ultrabook Osobisty komputer przenośny PDA(palmtop)

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4.

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4. Które z poniższych zdań opisuje różnicę pomiędzy pojęciami hardware i software? 1. Hardware odnosi się do fizycznych elementów komputera. Software natomiast do programów, które wykonują pracę komputerową.

Bardziej szczegółowo

Zasady pracy z komputerem

Zasady pracy z komputerem Zasady pracy z komputerem Bezpieczeństwo i higiena pracy pamiętaj aby monitor znajdował się na wysokości oczu odległość oczu od monitora była większa niż 40 cm (najlepiej 70 cm) od monitora nie odbijało

Bardziej szczegółowo

Urz¹dzenia techniki komputerowej. Podrêcznik do nauki zawodu technik informatyk

Urz¹dzenia techniki komputerowej. Podrêcznik do nauki zawodu technik informatyk Urz¹dzenia techniki komputerowej. Podrêcznik do nauki zawodu technik informatyk Autor: Tomasz Kowalski ISBN: 978-83-246-2391-4 Format: 168 237, stron: 368 Podrêcznik jest zgodny z podstaw¹ programow¹ kszta³cenia

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH

WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE SKRYPT NR 12 Włodzimierz Stanisławski WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH OFICYNA WYDAWNICZA PWSZ W NYSIE NYSA 2006 RECENZENT Jan Sadecki SKŁAD I ŁAMANIE

Bardziej szczegółowo

Architektura komputerów. dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.

Architektura komputerów. dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow. Architektura komputerów dr inż. Sławomir Samolej D108 A, tel: 865 1486, email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.pl 1 Podział komputerów Honeywell-Bull DPS 7 mainframe Komputery główne

Bardziej szczegółowo

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika.

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. 1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. Dla przeciętnego użytkownika komputer to przede wszystkim te elementy całego systemu, z którymi styka się na codzień. Myśląc o komputerach zwracamy

Bardziej szczegółowo

Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011

Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011 Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011 Komputer Świat Ekspert, CHIP, PC World, PC Forum, Mobile Internet EUPL - licencja free software na modłę UE EUPL (ang. European Union Public License)

Bardziej szczegółowo

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa Dyski twarde od A do Z Z muzeum Historia pamięci masowych sięga połowy dziewiętnastego wieku już wtedy używano kart perforowanych do wprowadzania danych do mechanicznych maszyn liczących. Pierwsze elektroniczne

Bardziej szczegółowo

Budowa Komputera część teoretyczna

Budowa Komputera część teoretyczna Budowa Komputera część teoretyczna Komputer PC (pesonal computer) jest to komputer przeznaczony do użytku osobistego przeznaczony do pracy w domu lub w biurach. Wyróżniamy parę typów komputerów osobistych:

Bardziej szczegółowo

Interfejsy sprzętowe informatyce. Interfejs (na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie ) w informatyce urządzenie pozwalające na

Interfejsy sprzętowe informatyce. Interfejs (na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie ) w informatyce urządzenie pozwalające na Interfejsy sprzętowe informatyce. Interfejs (na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie ) w informatyce urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez

Bardziej szczegółowo

Biznes. onlines. 22. Komputery i laptopy. Hosting dla małej firmy. Druk w firmie. Pakiety biurowe. benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 BIZNES

Biznes. onlines. 22. Komputery i laptopy. Hosting dla małej firmy. Druk w firmie. Pakiety biurowe. benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 BIZNES Biznes benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 Wybieramy monitor LCD do biura s. 56 Komputery i laptopy Notebook dla pracownika mobilnego s. 6 Hosting dla małej firmy Przegląd ofert hostingowych s. 38 Druk w firmie

Bardziej szczegółowo

4. MATERIAŁ NAUCZANIA

4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4.1. Interfejsy komputerowe 4.1.1. Materiał nauczania Współczesny komputer, a precyzując to pojęcie, jednostka centralna komputera, komunikuje się z otoczeniem (operatorem) za pomocą

Bardziej szczegółowo

Inżynier BIZNES. w firmie. Wywiad. Certyfikacja inżynierów. Praktyka inżynierska. benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 BIZNES

Inżynier BIZNES. w firmie. Wywiad. Certyfikacja inżynierów. Praktyka inżynierska. benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 BIZNES BIZNES benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 Wybieramy komputer dla inżyniera s. 6 Wywiad Rozmowa z Mirko Baeckerem, dyrektorem marketingu Tecnomatix na region EMEA w Siemens PLM Software s. 43 Certyfikacja

Bardziej szczegółowo

Reprezentacja informacji w komputerze

Reprezentacja informacji w komputerze REPREZENTACJA INFORMACJI W KOMPUTERZE... 1 ARCHITEKTURA SYSTEMU KOMPUTEROWEGO... 2 SYSTEMY OPERACYJNE... 4 SIECI KOMPUTEROWE... 7 ARKUSZE KALKULACYJNE... 9 WPROWADZENIE DO BAZY DANYCH... 11 SYSTEMY WSPOMAGAJĄCE

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Jacek Kobus. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK (2014/2015) http://www.fizyka.umk.pl/~jkob/so[4].

Systemy operacyjne. Jacek Kobus. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK (2014/2015) http://www.fizyka.umk.pl/~jkob/so[4]. 1 Systemy operacyjne Jacek Kobus Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK (2014/2015) http://www.fizyka.umk.pl/~jkob/so[4].pdf Wstęp 2 Systemy operacyjne udział (top500, 6/2011) Wstęp 3

Bardziej szczegółowo

Co to jest mobile learning?

Co to jest mobile learning? A więc myślisz o mobile learning v.2 Co to jest mobile learning? Mobile learning ma miejsce wtedy, gdy ludzie korzystają ze swoich urządzeń przenośnych w celu uczenia się, a zatem nie ogranicza ich dana

Bardziej szczegółowo

2. Organizacja informacji w WWW

2. Organizacja informacji w WWW Rys. 1. Piramida rozwoju usług internetowych 1995 e-banki, polskie portale 1996 komunikatory 1994 e-sklepy, blogi 1991 Internet w Polsce 1972 Telnet 1996 VoIP 1973 FTP 1972 znak @ rozpoczęcie prac badawczych

Bardziej szczegółowo

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA SYSTEMY WBUDOWANE Prowadzący: dr inż. Andrzej Stasiak Auto referatu: Grzegorz Pol Grupa szkoleniowa: I7X3S1 Data oddania: 30.05.2009r. Temat: Przegląd pamięci flash z odniesieniem

Bardziej szczegółowo

KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI. Zdzisław Szczerbiński

KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI. Zdzisław Szczerbiński KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI Zdzisław Szczerbiński Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN Gliwice oraz Instytut Informatyki Stosowanej Państwowa Wyższa

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo