Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej"

Transkrypt

1 Projekt Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej Opracowanie: Katarzyna Bryczkowska-Kiraga, Wojtek Jagielski Na podstawie materiałów szkoleniowych FISE Firma Wirtualna

2 Materiały szkoleniowe II Spis treści Moduł I Człowiek 5 Ćwiczenie 1. 6 Ćwiczenie 2. 6 Ćwiczenie 3. 7 Ćwiczenie 4. 7 Ćwiczenie 5. 8 Ćwiczenie 6. 8 Cechy Spółdzielcy 9 Ćwiczenie 7. 9 Ćwiczenie 8. 9 Twój Budżet Przetrwania 10 Moduł II Sukces Spółdzielni 11 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Moduł III Marketing w Spółdzielni 16 Czym jest marketing? 16 Kiedy klient jest zadowolony? 16 Ćwiczenie Czym jest Segmentacja Rynku? 18 Ćwiczenie Dostawcy 19 Ćwiczenie Środowisko marketingowe co to jest? 20 Ćwiczenie Ćwiczenie

3 3 Moduł IV Cele Spółdzielni 21 Jak dobrze formułować cele? 21 Ćwiczenie Ćwiczenie Strategia marketingowa 22 Co to jest strategia marketingowa? 22 Jeszcze parę słów o marketingu 23 Ćwiczenie Moduł V Organizacja Spółdzielni 25 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Komunikacja oraz negocjacje w zespole i z klientami 27 Aktywne słuchanie podczas rozmowy 27 Co oznacza umieć słuchać? 28 Mowa ciała 28 Negocjacje 30 Ćwiczenie Moduł VI Aspekty prawne i finansowe spółdzielni socjalnej 32 O co tu chodzi? 32 Kim są osoby narażone na wykluczenie społeczne? 32 Co oznacza narażenie na wykluczenie społeczne? 32 Ćwiczenie Ćwiczenie SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA 33 Co to jest spółdzielnia? 33 Ćwiczenie Ćwiczenie Kto może tworzyć spółdzielnie socjalne? 35 Kto nie może tworzyć spółdzielni socjalnych? 35 Ćwiczenie Zasady działania spółdzielni 35 Ćwiczenie Ćwiczenie Statut spółdzielni 37 Kto rządzi spółdzielnią? 37

4 Materiały szkoleniowe 4 Jak zacząć? 37 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Dotacje na założenie i prowadzenie spółdzielni socjalnych 39 DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE FUNKCJONOWANIE SPÓŁDZIELNI SOCJALNYCH 40 Europejski Fundusz Społeczny 40 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Podsumowanie 43 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Analiza SWOT spółdzielni socjalnej 45 Ćwiczenie Moduł VII Biznesplan Spółdzielni 46 Struktura biznesplanu 46 Co to jest biznesplan? 46 W czy pomaga biznesplan? 46 Jakie są zadania biznesplanu? 46 Z czego składa się biznesplan? 47 Piszemy krok po kroku biznesplan Spółdzielni 47 Część 1. Opis przedsięwzięcia 47 Część 2. Plan marketingu 47 Część 3. Plan funkcjonowania Spółdzielni 47 Część 4. Plan zarządzania Spółdzielnią 47 Cześć 5. Plan finansowy Spółdzielni 48 Część końcowa 48 Ćwiczenie Ćwiczenie

5 Moduł I Człowiek 5 Moduł I Człowiek Kontrakt szkoleniowy to zbiór reguł, których przestrzegamy podczas kursu. Zastanów się: 1. Czego oczekujesz od tego kursu? 2. Czego oczekujesz od trenera? 3. Czego oczekujesz od innych uczestników? Za każdym pomysłem stoją ludzie, to od nich zależy sukces lub porażka! 4. Czego oczekujesz od siebie? Spółdzielnia to należący do niej członkowie. Jej los zależy od każdego z Was. Ustalcie z trenerem w grupie własny kontrakt.

6 Materiały szkoleniowe 6 Ćwiczenie 1. Dla kogo funkcjonuje Spółdzielnia? Wypisz wszystkie osoby, które przychodzą Ci do głowy. Następnie przedyskutujcie to wspólnie z członkami grupy. A. Ćwiczenie 2. Wypisz, co łączy Romów i Gadziów? Omówcie w grupie Wasze wnioski. Schematy myślowe = ograniczenia Ludzie często kierują się schematami myślowymi i to ich ogranicza. Boją się tego, czego nie znają, dlatego są agresywni i niechętni. Otwartość na ludzi = powodzenie Ludzie otwarci i nieograniczeni schematami łatwiej nawiązują kontakty i są bardziej przyjaźni. W biznesie w większym stopniu opłaca się taka postawa. B. Co dzieli Romów i Gadziów? Omówcie w grupie Wasze wnioski.

7 Moduł I Człowiek 7 Pomyśl o sobie! Ćwiczenie 3. Pomyślcie w grupach, jak pokonywać ograniczające przekonania. A. Co doradzilibyście Gadziom, żeby im pomóc inaczej postrzegać Romów? Masz wpływ na to kim jesteś, jak się zachowujesz, jak odbierają Cię inni! B. Co doradzilibyście Romom, aby inaczej spojrzeli na Gadziów? Ćwiczenie 4. Wymień, co lubisz i umiesz dobrze robić oraz co Ci nie wychodzi i czego nie lubisz. Lubię + Nie lubię

8 Materiały szkoleniowe 8 Ćwiczenie 5. A. Co chciałbyś zmienić w sobie i w swoim życiu? B. Jak to zrobisz? Mamy rok Gdzie jesteś w tym roku? Ćwiczenie 6. Zapisz swoje cele na pięć lat oraz opisz, jak chcesz je osiągnąć? Moje cele do 2011 roku Jak je osiągnę? Zapisz, narysuj, zaśpiewaj, zatańcz... - przedstaw to w jaki chcesz sposób! Samo oczekiwanie Sukcesu zwiększa jego szansę!

9 Moduł I Człowiek 9 90% SUKCESU ZALEŻY OD NASTAWIENIA Cechy Spółdzielcy A. Ćwiczenie 7. Pomyślcie w grupie, ile osiągnie członek Spółdzielni, który zawsze narzeka i mówi, że jest źle. Zapiszcie jego efekty. B. Pomyślcie w grupie, ile osiągnie człowiek, który zawsze jest zadowolony i wszystko mu odpowiada. Zapiszcie jego efekty. Omówcie to ćwiczenie z członkami całej grupy. W jaki sposób można jeszcze podejść do zadań w pracy i w życiu? Ćwiczenie 8. A. Jaki miałby być Twój idealny współpracownik ze Spółdzielni? B. Wymyślcie razem idealnego spółdzielcę.

10 Materiały szkoleniowe 10 Praca w Spółdzielni pozwoli na wypracowanie pewnych pieniędzy. Policz, ile musisz zarobić na początku, aby starczyło Ci na przetrwanie przez miesiąc. To Ci uświadomi minimum, jakie musisz wypracować budżet przetrwania. Twój Budżet Przetrwania Wydatek w miesiącu Kwota Kiedy wiesz, jakie jest Twoje minimum, to możesz nastawić się psychicznie i wytyczyć sobie cel pracy.

11 Moduł II Sukces Spółdzielni 11 Najważniejsi są KLIENCI!!!! To oni zapewniają byt! Moduł II Sukces Spółdzielni Spółdzielnia to: Współpraca Wspólna odpowiedzialność Podział ról Określone wcześniej wynagrodzenie Nadwyżki finansowe na cele społeczności A. Ćwiczenie 9. Ustalcie w grupach, jak wygląda sukces Waszej Spółdzielni. Co to znaczy sukces Spółdzielni? Przedstawcie swoje pomysły. B. Czego oczkujecie od otoczenia i od siebie, aby odnieść sukces? C. Wspólnie przeanalizujcie te oczekiwania i razem stwórzcie Katalog Sukcesu Spółdzielni. Wszystko zaczyna się od marzeń. Najważniejsza jest wizja sukcesu.

12 Materiały szkoleniowe 12 Wiadomo już, co pomoże zapewnić sukces Spółdzielni. Trzeba skupić się na pracy. Bardzo ważne są zasady współpracy między ludźmi. Kodeks Spółdzielni to regulamin, który ułatwia pracę. Ćwiczenie 10. Stwórzcie razem Kodeks Pracy Spółdzielni. Wasza Spółdzielnia musi się wyróżniać i musi być atrakcyjna dla klienta. Jako spółdzielcy powinniście wiedzieć, kim są Wasi klienci, konkurenci i dostawcy. Musicie mieć także świadomość, co wpływa na sukces Spółdzielni. Ćwiczenie 11. Co wyróżnia Waszą Spółdzielnię? Wypisz pozytywy. Stwórzcie wspólnie listę cech wyróżniających pozytywnie Waszą Spółdzielnię.

13 Moduł II Sukces Spółdzielni 13 Ćwiczenie 12. W parach odpowiedzcie sobie na poniższe pytania. Następnie w grupie przedyskutujcie Wasze wnioski. 1. Jakie produkty wytwarza Spółdzielnia? 2. Czy ludzie kupujący będą stałymi klientami? 3. Co wiecie o konkurencji? 4. Czy konkurencja udzieliłaby Wam pomocy, gdybyście poprosili? 5. Czy niektórzy konkurenci odnoszą większe sukcesy niż inni? 6. Dlaczego tak się dzieje? 7. Dlaczego w przyszłości klienci wybiorą Was? 8. Czy znacie powody, dla których klienci mogą nie skorzystać z Waszych usług? 9. Co możecie robić inaczej niż konkurencja?

14 Materiały szkoleniowe Jakich Wam potrzeba informacji o konkurencji? Ćwiczenie 13. Ustalcie w grupach odpowiedzi na pytania: 1. Czy Spółdzielnia będzie miała wystarczająco wielu klientów? 2. Czego będą chcieli klienci? 3. Ilu klientów możecie znaleźć w najbliższej i w dalszej okolicy? 4. Jak dowiedzą się o Was klienci? Wspólnie przedyskutujcie ten temat, zapiszcie wnioski. Ćwiczenie 14. Co może się nie udać w Waszej Spółdzielni? Jak tego uniknąć?

15 Moduł II Sukces Spółdzielni 15 Ćwiczenie 15. Zastanówcie się a następnie demokratycznie ustalcie nazwę, znak, hasło oraz wizerunek Spółdzielni. Nasza Spółdzielnia zajmuje się Jej nazwa to Jej znak (logo)to Hasło Spółdzielni to Wizerunek Spółdzielni to Sukces Spółdzielni będzie zależał od Zaprezentujcie grupowo ostateczną wersję.

16 Materiały szkoleniowe 16 Moduł III Marketing w Spółdzielni Czym jest marketing? Marketing to sposób prowadzenia przedsięwzięcia. MARKETING ZARZĄDZANIE ZYSK SPEŁNIONE WYMAGANIA KLIENTÓW Kiedy klient jest zadowolony? Klient jest zadowolony kiedy są spełnione trzy warunki. Oto one: Dobry towar (jakość) Klient i jeszcze raz Klient!!! Pracujemy tak, aby był zadowolony. Dobra obsługa klienta Dobra cena (odpowiednia do jakości i obsługi) Jest to marketingowa Triada wartości klienta

17 Moduł III Marketing w Spółdzielni 17 Ćwiczenie 16. Często jesteś klientem różnych firm i instytucji. Wykorzystaj swoje obserwacje i opisz: A. Przykład firmy nakierowanej na klienta. Dlaczego tak myślisz? B. Przykład firmy nienakierowanej na klienta. Dlaczego tak myślisz? C. Co różni te dwie firmy (instytucje)?

18 Materiały szkoleniowe 18 Czym jest Segmentacja Rynku? To odpowiedź na pytanie: Kto jest klientem Waszej Spółdzielni? Klienci Spółdzielni to pewien typ firm i ludzi. Mają wspólne cechy, upodobania, podobne zarobki, gusta, itd. Są SEGMENTEM na rynku. Pamiętajcie, nie wszyscy będą Waszymi klientami! Trzeba dobrze poznać swój segment. Ćwiczenie 17. Pomyślcie w grupach o Waszym segmencie klientów i odpowiedzcie na pytania: 1. Kim są Wasi klienci? 2. Co mają wspólnego? 3. Co może ich różnić? 4. Dlaczego u Was kupują?

19 Moduł III Marketing w Spółdzielni Jakie są ich potrzeby? 6. Jak ich poinformować o istnieniu Spółdzielni? Omówcie to wszyscy. Zapiszcie i zapamiętajcie. Do jakich doszliście wniosków? Dostawcy Wasza Spółdzielnia nie jest samowystarczalna. Bardzo ważni są dostawcy. Ćwiczenie 18. Zastanówcie się w grupach, kim są Wasi dostawcy i jakie cechy powinni posiadać, żebyście byli zadowoleni ze współpracy.

20 Materiały szkoleniowe 20 Środowisko marketingowe co to jest? Społeczeństwo i kultura Ekonomia Technika Polityka Ćwiczenie 19. Pomyślcie o Romie z Waszej okolicy, który ostatnio odniósł sukces. Co mu pomogło? Co może mu zaszkodzić? Co może dać mu nowe możliwości (weźcie pod uwagę środowisko marketingowe)? Ćwiczenie 20. W dwóch grupach wypiszcie wszystko to, co może pomóc Waszej Spółdzielni przez najbliższe pięć lat oraz wszystko, co może jej przeszkodzić (weźcie pod uwagę środowisko marketingowe). Następnie przeanalizujcie Waszą pracę. Jest bardzo ważne, aby brać pod uwagę, to co dzieje się w otoczeniu Spółdzielni. Dzięki temu dostrzegamy szanse oraz eliminujemy zagrożenia. Wasza Spółdzielnia jest częścią środowiska marketingowego. Musi reagować na to, co się w nim dzieje. Menadżer Spółdzielni analizując czynniki związane ze środowiskiem może przewidzieć popyt albo kłopoty.

21 Moduł IV Cele Spółdzielni 21 Cele ogólne przyświecają Spółdzielni Moduł IV Cele Spółdzielni Cele cząstkowe (operacyjne) to drobne kroki prowadzące do celu ogólnego Cele ogólne i cele cząstkowe to bardzo ważna część biznesplanu. Wasza Spółdzielnia musi mieć cele, aby mogła funkcjonować i rozwijać się. Dzięki celom poruszacie się jak pociąg od stacji do stacji. Wiecie, na jakim jesteście etapie - czy stoicie w miejscu, czy cofacie się, czy idziecie do przodu. Jak dobrze formułować cele? Dobrze sformułowany cel musi być: Ściśle określony, konkretny Co robimy? Mierzalny tak, aby zmierzyć, policzyć efekt Ile zarobimy? Ile zyskamy? Kiedy? Ile razy zwiększymy? Nastawiony na rezultat. Mówcie: Wykonamy, uzyskamy, osiągniemy, zarobimy. Realistyczny, możliwy do osiągnięcia, ale ambitny Damy radę!!!!!! Określony w czasie i uwzględniający środki do jego osiągnięcia Do kiedy? Za ile? Z kim? Ćwiczenie 21. Opracujcie razem cele Spółdzielni na najbliższy rok. Weźcie pod uwagę także Waszą współpracę. Podzielcie cele na ogólne i cząstkowe (operacyjne). A. Cele ogólne Spółdzielni to:

22 Materiały szkoleniowe 22 B. Cele cząstkowe (operacyjne) Spółdzielni to: Cele osobiste Twoje osobiste cele są bardzo ważne. Zastanów się, co chcesz uzyskać pracując w Spółdzielni. Co ma Ci ta praca dać? Ćwiczenie 22. Zapisz poniżej Twoje osobiste cele w związku ze Spółdzielnią. Moje osobiste cele to: Strategia marketingowa Co to jest strategia marketingowa? Strategia marketingowa to planowanie funkcjonowania Spółdzielni. Menadżer Spółdzielni musi brać pod uwagę plan działania. Wyobraź sobie okręt pod pełnymi żaglami, którym nikt nie steruje. Zmierza on do katastrofy. Podobnie jest ze Spółdzielnią. Musi istnieć plan działania.

23 Moduł IV Cele Spółdzielni 23 Co robić? Oto etapy strategii: 1. Analiza gdzie teraz jesteśmy? 2. Określenie celów - dokąd zmierzamy? 3. Strategie jak dotrzemy do celu? 4. Działanie i realizacja strategii. 5. Ocena efektów działania. Jeszcze parę słów o marketingu Ułatwieniem przy realizacji celów Spółdzielni jest korzystanie z zasad marketingowych. Poniżej przedstawiamy Marketing Mix 4xp oraz zasadę 4xC. Najważniejsze, aby składniki mieszanek marketingowych były stosowane jednocześnie i w sposób zorganizowany. Tym musi zająć się menadżer Spółdzielni. Marketing Mix Produkt Cena Promocja Dystrybucja Asortyment Jakość Cechy Marka Opakowanie Rozmiary Gwarancje Serwis-naprawa Cena katalogowa Rabaty Ulgi Okres płatności Warunki kredytu Promocja sprzedaży Reklama Sprzedawcy Marketing bezpośredni Kanały Zasięg terytorialny Oferowany asortyment Lokalizacja Zapas Transport przychody 4xP = 4xC Produkt Cena Promocja Dystrybucja Rozwiązanie dla klienta Koszt klienta Komunikowanie się z klientem Wygoda nabycia dla klienta

24 Materiały szkoleniowe 24 Ćwiczenie 23. Odpowiadając na poniższe pytania, stwórzcie w grupach plan marketingowy Spółdzielni. Następnie wspólnie zróbcie jeden plan. 1. Jaka jest pozycja Spółdzielni na rynku? 2. Jakie są cele Spółdzielni - dokąd zmierzamy? 3. Jak osiągniemy te cele? Jaki mamy plan? 4. Czy będziemy się rozwijać? Co planujemy za pięć lat?

25 Moduł V Organizacja Spółdzielni 25 Moduł V Organizacja Spółdzielni Aby Spółdzielnia sprawnie działała, bardzo ważny jest dobry podział obowiązków. Każdy członek Spółdzielni musi wiedzieć, co do niego należy, jak ma pracować i ile zarobi. A. Ćwiczenie 24. Wspólnie ustalcie, jakie stanowiska pracy będą w Waszej Spółdzielni. Wypiszcie je poniżej. B. Wspólnie ustalcie, jakie stanowiska będziecie zajmować. Przypiszcie osobę do stanowiska. Weźcie pod uwagę cechy i umiejętności konieczne na danym stanowisku.

26 Materiały szkoleniowe 26 Zakres obowiązków Przed Wami bardzo ważne zadanie. Musicie określić zakres obowiązków każdego pracownika. Poniżej przedstawiamy schemat, według którego należy pracować. Ćwiczenie 25. Określ własny zakres obowiązków. Potem omówcie z członkami grupy Wasze obowiązki i jeśli trzeba dopiszcie poprawki. Moje stanowisko to: Podlegam: Odpowiadam za: Główny cel mojego stanowiska to: Moje główne zadania to: Uwagi specjalne o moim stanowisku to:

27 Moduł V Organizacja Spółdzielni 27 Ćwiczenie 26. Rozrysujcie wspólnie strukturę Spółdzielni, tak, aby było widać, jaki jest jej schemat organizacyjny (kto z kim pracuje, kto komu podlega). Komunikacja oraz negocjacje w zespole i z klientami Umiejętność dogadania się to połowa sukcesu Spółdzielni. Dlatego zajmiemy się komunikacją. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji. Skup się również na ćwiczeniach prowadzonych przez Trenerów. Aktywne słuchanie podczas rozmowy Bardzo ważna jest umiejętność słuchania. Pozwala zebrać większość informacji na temat oczekiwań rozmówcy, np. klienta. Podnosi jakość usługi. Słuchanie może być pasywne i aktywne. Głównym narzędziem słuchania aktywnego jest parafraza, czyli powtórzenie swoimi słowami tego, co powiedział rozmówca. Parafrazę możemy zacząć od słów: Uprzejmość jest w dzisiejszych czasach towarem deficytowym Chce Pani/Pan powiedzieć, że... O ile dobrze rozumiem, to... Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale chodzi o... Innymi słowy... Czy mam rację, że Pani/Pana zdaniem... Dzięki parafrazowaniu lepiej rozumiemy potrzeby drugiego człowieka i unikamy pomyłek oraz niedomówień.

28 Materiały szkoleniowe 28 Ważną częścią aktywnego słuchania jest również dawanie niewerbalnych potwierdzeń naszej uwagi, takich jak: Kontakt wzrokowy Uśmiech Potakiwanie Lekko pochylona postawa ciała Wtrącenia typu: tak, rozumiem, aha Co oznacza umieć słuchać? Nie należy przerywać Słuchać z zainteresowaniem Prosić o wyjaśnienie niejasnych fragmentów Umieć wydobyć z wypowiedzi to co najistotniejsze Umieć doczekać do końca wypowiedzi rozmówcy Nie manifestować mimiką i gestami swojej postawy znużenia czy braku akceptacji Mowa ciała Komunikacja niewerbalna zjednuje bądź zraża rozmówcę! Pamiętaj, mowa ciała mówi o Tobie więcej niż słowa. Badania wykazują, że niektóre postawy czy typy zachowań sprzyjają komunikowaniu się, inne natomiast tworzą dla niego klimat niekorzystny, wywołując u ludzi postawy obronne. Poniżej przedstawiono kilka istotnych informacji. Warto się z nimi zapoznać i pamiętać o nich podczas wykonywania pracy. Postawy sprzyjające komunikowaniu: Postawy blokujące komunikowanie: 1. Podkreślenie wspólnoty 1. Podkreślenie odrębności 2. Akceptacja 2. Wywyższanie się 3. Cierpliwość dla partnera 3. Okazywanie zniecierpliwienia 4. Sympatia 4. Wrogie nastawienie 5. Empatia 5. Obojętność 6. Dążność do kompromisu 6. Sztywność stanowisk 7. Gotowość do zmiany zdania 7. niezachwiana pewność swoich racji 8. Otwartość 8. Podejrzliwość 9. Spontaniczność 9. Tendencja do manipulowania Komunikowaniu się nie sprzyja: 1. Przerywanie wypowiedzi 2. Stałe ocenianie i wartościowanie zjawisk 3. Nieuprzejme zaprzeczanie 4. Okazywanie lekceważenia 5. Złośliwe żarty 6. Reagowanie zdenerwowaniem na wypowiedzi czy zachowanie partnera 7. Pesymizm

29 Moduł V Organizacja Spółdzielni 29 Do tworzenia klimatu porozumienia przyczynia się: 1. Szczere zainteresowanie sprawami innych ludzi 2. Ujawnianie swoich uczuć i myśli 3. Szacunek i zrozumienie 4. Uśmiech i emocje pozytywne Według ekspertów, większość naszych sądów i opinii o innych kształtuje się na podstawie komunikacji niewerbalnej mowy ciała. Poniżej przedstawiono interpretację niektórych sygnałów niewerbalnych. Otwartość i szczerość Rozluźniona twarz, lekko uniesione brwi Przyjemny wzrok i uśmiech Otwarte dłonie, ukazujące ich wewnętrzną stronę Rozpięta marynarka Przedramiona wyciągnięte ku rozmówcy Zamknięcie w sobie, obawa, niepewność Podawanie zwiędniętej dłoni Ręce splecione z przodu lub z tyłu Założone nogi w bezruchu Zaciśnięte usta, zmarszczone brwi Pokasływanie, chrząkanie Ocieranie i pociąganie (ucha, szyi, brody) Dotykanie oparcia krzesła Pewność siebie Podawanie dłoni grzbietem do góry Długie przyjazne spojrzenie Postawa wyprostowana, głowa uniesiona, pierś do przodu Ręce splecione za głową, tułów odchylony, patrzenie lekko z góry Duże napięcie, stres Skubanie ubrania, nuda Czochranie włosów Napięcie widoczne we wzroku Krótki oddech, urywane zdania Gaszenie niedopalonego papierosa w popielniczce Rzucanie przedmiotów na blacie Rozluźnienie, zadowolenie, akceptacja Rozszerzone źrenice Uśmiech Potrząsanie głową, często lekko pochyloną w bok Podejrzliwość, dezaprobata Spoglądanie zza okularów Szczególnie przeczące ruchy głowy Opuszczanie wzroku Strzepywanie palcami po ubraniu Krzywienie ust i przeczący ruch głowy Odwracanie się od rozmówcy

30 Materiały szkoleniowe 30 Mobilizacja i gotowość Przesuwanie się na skraj siedzenia Dłonie wyciągnięte i oparte o stół, biurko, otwarte dłonie Wstawanie i branie się pod boki Intensywne bębnienie o blat Znudzenie Podpieranie ręką głowy (brody) Machinalne rysowanie ze wzrokiem tępo utkwionym Bawienie się przyborami do pisania, palcami Miarowe postukiwanie palcami, ręką Kierowanie tułowia w kierunku wyjścia Negocjacje W pracy oraz w kontaktach z klientami ciągle coś ustalamy, targujemy się, kogoś przekonujemy. Wszystko to są negocjacje. Bardzo ważna umiejętność w stosunkach z ludźmi. Przydają się tu informacje o komunikacji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów porozumienia. Zapamiętaj również ćwiczenia scenki, jakie zaproponują trenerzy.

31 Moduł V Organizacja Spółdzielni 31 Ćwiczenie 27. W trzech grupach przeanalizujcie poniższe metody porozumienia. Znajdźcie przykłady z życia do każdej z nich. METODA I: Ja wygrywam, Ty tracisz METODA II: Ty wygrywasz, Ja tracę METODA III: Bez przegranego, czyli jak zamienić konflikt we współpracę

32 Materiały szkoleniowe 32 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe spółdzielni socjalnej O co tu chodzi? Najważniejszym elementem gospodarki państwa jest zatrudnienie. Jednak są grupy społeczne, które zostały narażone na wykluczenie także pod względem zatrudnienia. Kim są osoby narażone na wykluczenie społeczne? Są to osoby nie posiadające własnych stałych dochodów, w szczególności osoby bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego, renty lub emerytury. Osoby, które pozostają bez pracy przez długi czas (powyżej dwóch lat), pochodzą z grup społecznych negatywnie postrzeganych przez pracodawców, czy też mają problemy z dostosowaniem się do potrzeb rynku pracy - po pewnym czasie nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć trudności życiowych, znaleźć zatrudnienia i usamodzielnić się. Ich dochodem są środki pomocowe z opieki społecznej, praca na czarno, praca dorywcza. Co oznacza narażenie na wykluczenie społeczne? Podczas, gdy sytuacja osób opisanych powyżej nie zmienia się i nadal pozostają one bez pracy, dochodzi do narażenia na wykluczenie społeczne, czyli braku zainteresowania tymi osobami przez pracodawców. Jeżeli osoby z tej grupy nie podejmą działań zmierzających do realizacji swoich planów życiowych, zawodowych i społecznych dojdzie do sytuacji całkowitego wykluczenia tych ludzi ze społeczeństwa.

33 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 33 Ćwiczenie 28. Czy Romowie narażeni są na wykluczenie społeczne? TAK NIE Ćwiczenie 29. Kto Waszym zdaniem jest narażony na wykluczenie ze społeczeństwa (odrzucenie) i dlaczego? Co zrobić? Grupy narażone na wykluczenie społeczne potrzebują kompleksowego wsparcia, stworzenia warunków do integracji ze społeczeństwem i pomocy w przezwyciężaniu problemów. Powinno się wypracować aktywne formy działań, zmierzające do odzyskania przez te osoby poczucia własnej wartości, wiary w swoje siły potrzebne do pokonania barier fizycznych i psychologicznych, a następnie możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych i zdobycia doświadczenia zawodowego. SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA W celu powołania stabilnych i bezpiecznych miejsc pracy utworzono spółdzielnie socjalne. Model spółdzielczości socjalnej realizuje cele walki z wykluczeniem społecznym, na które są narażone niektóre grupy społeczne. Co to jest spółdzielnia? Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem społecznym, zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w celu zaspokojenia swoich wspólnych dążeń i potrzeb ekonomicznych, społecznych oraz kulturalnych poprzez wspólne kontrolowane przedsiębiorstwo oparte na osobistej pracy świadczonej przez jej członków. Mówiąc prościej, spółdzielnia oznacza grupę osób, które chcą pracować na własną rękę, ponieważ są bezrobotni, a jak każdy człowiek mają swoje potrzeby ekonomiczne, rodzinne i społeczne. Osoby te chcą pracować w swoich zawodach i zarabiać pieniądze. Jednak obecny rynek pracy nie pozwala im na to, ponieważ

34 Materiały szkoleniowe 34 pracodawcy nie są zainteresowani jednostkami, które nie pracują już od kilku lat. Pracodawcy uważają ich za ludzi, którzy zapomnieli swoje umiejętności i trzeba byłoby ich uczyć od nowa. Dlatego też powstały spółdzielnie socjalne, które mogą pomóc nawet osobom, które rzeczywiście zapomniały techniki wykonywania swojego zawodu, poprzez przyuczenie, szkolenie, czy staż. Przedsiębiorstwa społeczne (spółdzielnie) są zakładane na zasadach dobrowolności przez grupy obywateli, przez nich zarządzane i mogą korzystać z dotacji publicznych (o czym później). Ich udziałowcy mają prawo głosu, prawo do własnego stanowiska oraz prawo wyjścia z organizacji. Oczywiście spółdzielnia socjalna nie prowadzi działalności gospodarczej zależnej od chwilowego pomysłu jej założycieli. Musi się ona kierować pewnymi zasadami, które będą przestrzegane przez wszystkich członków. Co to oznacza? Oznacza to działalność opierającą się na pewnych zasadach, czyli: 1. Samopomoc (Ja tobie, a Ty mnie); 2. Odpowiedzialność (troska nie tylko o siebie, ale o innych); 3. Sprawiedliwość (bez przekrętów); 4. Solidarność (jeden za wszystkich, wszyscy za jednego); 5. Demokracja (członkowie sami określają swoją politykę i podejmowanie decyzji; jeden członek - jeden głos); 6. Dobrowolne i otwarte członkostwo (każdy może wstąpić do spółdzielni i z niej wystąpić); 7. Ekonomiczne uczestnictwo (wniesiony przez członków wkład finansowy jest wspólną własnością spółdzielni). Ćwiczenie 30. Jakimi innymi zasadami może kierować się Wasza spółdzielnia? Główne cele spółdzielni socjalnej: Reintegracja z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym; Pełnienie roli tymczasowych rynków pracy, stanowiących etap przejścia do otwartego rynku pracy; Realizacja niezaspokojonych potrzeb społeczności lokalnych poprzez produkcję dóbr i usług.

35 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 35 Ćwiczenie 31. Jakie jeszcze wspólne cele może mieć Wasza spółdzielnia? Kto może tworzyć spółdzielnie socjalne? Osoby bezrobotne pozostające bez pracy co najmniej dwa lata; Uchodźcy, którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych; Osoby zwalniane z zakładów, mające trudności w przystosowaniu się i relacjach ze środowiskiem; Bezdomni, realizujący własny program wychodzenia z bezdomności; Uzależnieni od alkoholu lub narkotyków; Niepełnosprawni. Kto nie może tworzyć spółdzielni socjalnych? Osoby, które mają prawo do: Zasiłku dla bezrobotnych; Zasiłku przedemerytalnego; Świadczenia przedemerytalnego; Renty; Emerytury. Ćwiczenie 32. Czy Romowie mogą tworzyć spółdzielnie socjalne? TAK NIE Zasady działania spółdzielni Spółdzielnia swoje działania opiera na pewnych konkretnych zasadach: Zapewnienie dochodu osobom bezrobotnym i ich rodzinom spółdzielnia, w miarę swoich możliwości gospodarczych, prowadząc działalność gospodarczą zatrudnia tym samym swoich członków, dając im możliwość comiesięcznych dochodów;

36 Materiały szkoleniowe 36 Utrzymywanie umiejętności zawodowych osób długotrwale bezrobotnych poprzez prowadzenie szkoleń osoba pozostająca bez pracy nawet kilkanaście lat, po pewnym czasie zapomina technikę wykonywania swojego wyuczonego zawodu. Dlatego też potrzebne są szkolenia, które przypominałyby i utrwalały prace związane z wykonaniem swojego zawodu; Spółdzielnia liczy co najmniej pięć osób nie więcej jednak niż pięćdziesiąt. Jest to warunkiem stworzenia możliwości współpracy dla osób, które samodzielnie miałyby trudności w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ta forma wspólnej pracy pozwala takim osobom na tworzenie sobie miejsc pracy, a także realizuje ważne cele społeczne, takie jak: tworzenie więzi międzyludzkich oraz reintegrację społeczną. Z tego wynika, że nie najlepszym pomysłem byłoby stworzenie dużych, ponad pięćdziesięcioosobowych spółdzielni, ponieważ zanikałby podstawowy cel spółdzielni socjalnych współpraca, zaufanie, solidarność, natomiast pojawiłaby się anonimowość członków; Spółdzielnia prowadzi swoją działalność na podstawie statutu, który jest jej konstytucją. Ćwiczenie 33. Jaką nową zasadę lub zasady chcielibyście wprowadzić do Waszej spółdzielni? Ćwiczenie 34. Jaką pracę moglibyście wykonywać w Waszej spółdzielni, aby przynosiła dochody?

37 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 37 Statut spółdzielni Istnieje zasada, według której spółdzielnia ustanawia swoje prawa i obowiązki względem jej członków oraz prawa i obowiązki członków wobec spółdzielni. Stanowi także szczegółowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez spółdzielnię oraz inne, według członków istotne rzeczy. Statut powinien określać między innymi: Oznaczenie nazwy z obowiązkowym dodatkiem - spółdzielnia socjalna ; Siedzibę spółdzielni; Przedmiot działalności spółdzielni oraz czas jej trwania, o ile założono ją na czas określony; Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek zobowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie, a w przypadku możliwości wnoszenie więcej niż jednego udziału można określić ich górną granicę; Prawa i obowiązki członków; Zasady i tryb przyjmowania członków, wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków; Zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał; Zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni. Kto rządzi spółdzielnią? Walne zebranie W spółdzielniach socjalnych, w których liczba członków nie przekracza piętnastu osób, nie powołuje się rady nadzorczej. Jej zadania wykonuje walne zebranie, a prawo kontroli działalności spółdzielni przysługuje każdemu członkowi. Walne zebranie jest organem spółdzielni socjalnej. Założyciele uchwalają statut poprzez złożenie pod nim podpisów, a także podejmują uchwały o: powołaniu spółdzielni; powołaniu Zarządu; powołaniu Rady Nadzorczej w przypadku, gdy liczba członków spółdzielni jest mniejsza niż piętnaście osób nie powołuje się Rady Nadzorczej, zaś jej zadania wykonuje walne zebranie a prawo kontroli działalności spółdzielni przysługuje każdemu członkowi.!!!! taka sama treść jest powyżej Jak zacząć? Spółdzielnia socjalna podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, który działa przy Sądach Rejonowych Sądach Gospodarczych. W tym celu należy wypełnić odpowiednie formularze: wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców (KRS- W5);

38 Materiały szkoleniowe 38 organy podmiotu uprawnione do reprezentowania spółki (KRS-WK); przedmiot działania (KRS-WM); protokół założycielski Walnego Zebrania (podpisany przez dwie osoby, w tym przewodniczącego obrad i sekretarza); listę obecności wraz z adresami członków założycieli i oryginalnymi podpisami; uchwałę Walnego Zebrania o powołaniu nowej spółdzielni zawierającą: adres siedziby spółdzielni, skład Zarządu, skład Rady Nadzorczej, statut spółdzielni. Dopiero po zarejestrowaniu spółdzielnia rozpoczyna swoją działalność. Ćwiczenie 35. Czy warto podjąć się założenia spółdzielni socjalnej? TAK NIE Ćwiczenie 36. Co myślisz o spółdzielni socjalnej? Ćwiczenie 37. Jaką rolę w spółdzielni socjalnej przewidujesz dla siebie?

ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ

ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ 1 Spis treści Wstęp........................................... 3 Informacje ogólne................................ 4 Procedury zakładania spółdzielni socjalnej..........

Bardziej szczegółowo

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną?

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną? Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną? Poradnik Marcin Juszczyk Cezary Miżejewski Małgorzata Ołdak Warszawa 2009 Spis treści WPROWADZENIE 4 I. POLITYKA PAŃSTWA WOBEC SPÓŁDZIELCZOŚCI SOCJALNEJ 7

Bardziej szczegółowo

Społeczne aspekty działalności spółdzielni socjalnych. opr. Anna Sobol

Społeczne aspekty działalności spółdzielni socjalnych. opr. Anna Sobol Społeczne aspekty działalności spółdzielni socjalnych opr. Anna Sobol Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych Krajowa Rada Spółdzielcza Warszawa 2009 1 Publikacja powstała w ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Promuj aktywność z trenerem pracy!

Promuj aktywność z trenerem pracy! Promuj aktywność z trenerem pracy! Publikacja powstała w ramach projektu Promuj aktywność z trenerem pracy!, projekt realizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą: Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

BIZNESPLAN. Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

BIZNESPLAN. Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego BIZNESPLAN Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt Pełnosprawna firma realizowany w ramach

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Stryjewska, Renata Czarnecka - Orlik Koordynator

Bardziej szczegółowo

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje ZAGADNIENIA: Menedżer w małej i średniej firmie. Narzędzia skutecznego zarządzania. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Ekonomia w praktyce

Spis treści. Ekonomia w praktyce ACE aktywna, kreatywna i przedsiębiorcza młodzież innowacyjne programy kształcenia w obrębie przedsiębiorczości i ekonomii Priorytet III Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej

Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej został przygotowany w ramach projektu Agroturystyka i turystyka wiejska realizowanego przez

Bardziej szczegółowo

Profesjonalnie działać, skutecznie zmieniać poradnik dla organizacji pozarządowych. Łódź 2010

Profesjonalnie działać, skutecznie zmieniać poradnik dla organizacji pozarządowych. Łódź 2010 2 Wydawca: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS Opracowanie: Zespół Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS Redakcja: Małgorzata Szewczyk Profesjonalnie działać, skutecznie

Bardziej szczegółowo

PRZEJRZYSTY BIZNES SZANSĄ NA SUKCES

PRZEJRZYSTY BIZNES SZANSĄ NA SUKCES PRZEJRZYSTY BIZNES SZANSĄ NA SUKCES KONSUMENCIE znaj swoje prawa PRZEDSIĘBIORCO działaj legalnie nie daj się oszukać szanuj klienta www.skarzysko.powiat.pl/bezpieczny-biznes PARTNERZY PATRONI MEDIALNI

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie wolontariatu w OPS

Prowadzenie wolontariatu w OPS ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ RAZEM W OLSZTYNIE Prowadzenie wolontariatu w OPS Olsztyn 2010 Projekt "Rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Warmii i Mazur" dofinansowany przez Samorząd Województwa

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Ekonomia w praktyce. Uwaga: Treści rozszerzone zostały oznaczone przez: * Wstęp 1. Masz pomysł masz działalność. 2.

Spis treści. Ekonomia w praktyce. Uwaga: Treści rozszerzone zostały oznaczone przez: * Wstęp 1. Masz pomysł masz działalność. 2. Spis treści Uwaga: Treści rozszerzone zostały oznaczone przez: * Ekonomia w praktyce Wstęp 1. Masz pomysł masz działalność 1.1. Pomysł na działalność 1.. Osoba przedsiębiorcza, czyli moje miejsce w biznesie

Bardziej szczegółowo

Własna firma. zanim zrealizujesz pomysł. www.wup-krakow.pl

Własna firma. zanim zrealizujesz pomysł. www.wup-krakow.pl P o r a d n i k Własna firma zanim zrealizujesz pomysł www.wup-krakow.pl Własna firma zanim zrealizujesz pomysł Wprowadzenie WPROWADZENIE Niniejsza publikacja jest skierowana do osób rozważających możliwość

Bardziej szczegółowo

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik - materiał opracowany przez Zespół Centrum PISOP - Spis treści DEFINICJA... 3 CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU... 3 CYKL ŻYCIA PROJEKTU... 5 TWORZYMY PROJEKT...

Bardziej szczegółowo

Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5. Analiza potrzeb

Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5. Analiza potrzeb Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5 Analiza potrzeb { G u ó o b 7 l e M Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5 Analiza potrzeb Koncepcja i redakcja

Bardziej szczegółowo

Na zlecenie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej wydała Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT, ul. Nowy Świat 49, 00-042 Warszawa. ISBN: 83-917960-8-6

Na zlecenie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej wydała Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT, ul. Nowy Świat 49, 00-042 Warszawa. ISBN: 83-917960-8-6 Jacek Kwiatkowski PARTYCYPACJA SPOŁECZNA I ROZWÓJ SPOŁECZNY WARSZAWA 2003 Na zlecenie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej wydała Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT, ul. Nowy Świat 49, 00-042 Warszawa. ISBN:

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA JAKO FORMA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA JAKO FORMA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Wydział Regionalnej Polityki Rynku Pracy SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA JAKO FORMA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Warszawa 2013 Opracowanie: Blanka Krasuska Jolanta Szafrańska Grzegorz

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE Nr 4/2013 kurs na pracę Własny biznes szansą na sukces Pomorski Ośrodek Kompetencji IDG ma już 4 lata Issn 2082-0275 fot.

Bardziej szczegółowo

MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ

MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ MODUŁ VII OPERACJE/ZARZĄDZANIE RACHUNKOWOŚCIĄ AGORA EUROPE II - WSPÓLNY ZINTEGROWANY SYSTEM E- LEARNINGOWY W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA WSPOMAGAJĄCY ROZWÓJ ZAWODOWYCH UMIEJĘTNOŚCI KONKURENCYJNYCH W HANDLU MIEJSKIM

Bardziej szczegółowo

ABC Biznesu. Jak założyć sklep. spożywczy

ABC Biznesu. Jak założyć sklep. spożywczy ABC Biznesu Jak założyć sklep spożywczy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. Klienci sklepu spożywczego / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4 2.1. Wykształcenie i doświadczenie / 4 2.2. Wiedza o własnym produkcie/usłudze

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego BIZNES PLAN dla rozpoczynających działalność gospodarczą Motto: Prawo Shapero: Przedsiębiorstwa, które planują,

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Poradnik dla uczniów Bożena Zając Konrad Rokoszewski 1 Spis treści 1. Na czym polega

Bardziej szczegółowo

PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY

PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY Białystok, marzec 2008 r. Copyright by RCS Sp. z o.o. WSTĘP Celem niniejszego opracowania jest przekazanie Państwu praktycznych wskazówek dotyczących poruszania się

Bardziej szczegółowo

Karolina Cyran Juraszek. Jak zdobywać środki. na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego

Karolina Cyran Juraszek. Jak zdobywać środki. na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego Karolina Cyran Juraszek Jak zdobywać środki na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego? Karolina Cyran Juraszek Jak zdobywać środki na działalność spółdzielni socjalnej w sferze

Bardziej szczegółowo

Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr 6 Jesień 2014

Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr 6 Jesień 2014 W numerze Nr 06 O pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr

Bardziej szczegółowo

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Opracowanie przewodnika: Dorota Tomaszewicz Przewodnik dystrybuowany bezpłatnie Nakład: 5 000 egz. Przewodnik wydany w ramach projektu Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY

PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Pierwsze kroki w biznesie Przewodnik początkującego przedsiębiorcy Stan prawny

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

Profesjonalnie i skutecznie

Profesjonalnie i skutecznie Profesjonalnie i skutecznie Poradnik dla organizacji pozarządowych N Fundacja Edukacja dla Demokracji Poradnik wydany w ramach projektu Profesjonalnie i skutecznie Publikacja bezpłatna sfinansowana ze

Bardziej szczegółowo