Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej"

Transkrypt

1 Projekt Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej Opracowanie: Katarzyna Bryczkowska-Kiraga, Wojtek Jagielski Na podstawie materiałów szkoleniowych FISE Firma Wirtualna

2 Materiały szkoleniowe II Spis treści Moduł I Człowiek 5 Ćwiczenie 1. 6 Ćwiczenie 2. 6 Ćwiczenie 3. 7 Ćwiczenie 4. 7 Ćwiczenie 5. 8 Ćwiczenie 6. 8 Cechy Spółdzielcy 9 Ćwiczenie 7. 9 Ćwiczenie 8. 9 Twój Budżet Przetrwania 10 Moduł II Sukces Spółdzielni 11 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Moduł III Marketing w Spółdzielni 16 Czym jest marketing? 16 Kiedy klient jest zadowolony? 16 Ćwiczenie Czym jest Segmentacja Rynku? 18 Ćwiczenie Dostawcy 19 Ćwiczenie Środowisko marketingowe co to jest? 20 Ćwiczenie Ćwiczenie

3 3 Moduł IV Cele Spółdzielni 21 Jak dobrze formułować cele? 21 Ćwiczenie Ćwiczenie Strategia marketingowa 22 Co to jest strategia marketingowa? 22 Jeszcze parę słów o marketingu 23 Ćwiczenie Moduł V Organizacja Spółdzielni 25 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Komunikacja oraz negocjacje w zespole i z klientami 27 Aktywne słuchanie podczas rozmowy 27 Co oznacza umieć słuchać? 28 Mowa ciała 28 Negocjacje 30 Ćwiczenie Moduł VI Aspekty prawne i finansowe spółdzielni socjalnej 32 O co tu chodzi? 32 Kim są osoby narażone na wykluczenie społeczne? 32 Co oznacza narażenie na wykluczenie społeczne? 32 Ćwiczenie Ćwiczenie SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA 33 Co to jest spółdzielnia? 33 Ćwiczenie Ćwiczenie Kto może tworzyć spółdzielnie socjalne? 35 Kto nie może tworzyć spółdzielni socjalnych? 35 Ćwiczenie Zasady działania spółdzielni 35 Ćwiczenie Ćwiczenie Statut spółdzielni 37 Kto rządzi spółdzielnią? 37

4 Materiały szkoleniowe 4 Jak zacząć? 37 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Dotacje na założenie i prowadzenie spółdzielni socjalnych 39 DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE FUNKCJONOWANIE SPÓŁDZIELNI SOCJALNYCH 40 Europejski Fundusz Społeczny 40 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Podsumowanie 43 Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Ćwiczenie Analiza SWOT spółdzielni socjalnej 45 Ćwiczenie Moduł VII Biznesplan Spółdzielni 46 Struktura biznesplanu 46 Co to jest biznesplan? 46 W czy pomaga biznesplan? 46 Jakie są zadania biznesplanu? 46 Z czego składa się biznesplan? 47 Piszemy krok po kroku biznesplan Spółdzielni 47 Część 1. Opis przedsięwzięcia 47 Część 2. Plan marketingu 47 Część 3. Plan funkcjonowania Spółdzielni 47 Część 4. Plan zarządzania Spółdzielnią 47 Cześć 5. Plan finansowy Spółdzielni 48 Część końcowa 48 Ćwiczenie Ćwiczenie

5 Moduł I Człowiek 5 Moduł I Człowiek Kontrakt szkoleniowy to zbiór reguł, których przestrzegamy podczas kursu. Zastanów się: 1. Czego oczekujesz od tego kursu? 2. Czego oczekujesz od trenera? 3. Czego oczekujesz od innych uczestników? Za każdym pomysłem stoją ludzie, to od nich zależy sukces lub porażka! 4. Czego oczekujesz od siebie? Spółdzielnia to należący do niej członkowie. Jej los zależy od każdego z Was. Ustalcie z trenerem w grupie własny kontrakt.

6 Materiały szkoleniowe 6 Ćwiczenie 1. Dla kogo funkcjonuje Spółdzielnia? Wypisz wszystkie osoby, które przychodzą Ci do głowy. Następnie przedyskutujcie to wspólnie z członkami grupy. A. Ćwiczenie 2. Wypisz, co łączy Romów i Gadziów? Omówcie w grupie Wasze wnioski. Schematy myślowe = ograniczenia Ludzie często kierują się schematami myślowymi i to ich ogranicza. Boją się tego, czego nie znają, dlatego są agresywni i niechętni. Otwartość na ludzi = powodzenie Ludzie otwarci i nieograniczeni schematami łatwiej nawiązują kontakty i są bardziej przyjaźni. W biznesie w większym stopniu opłaca się taka postawa. B. Co dzieli Romów i Gadziów? Omówcie w grupie Wasze wnioski.

7 Moduł I Człowiek 7 Pomyśl o sobie! Ćwiczenie 3. Pomyślcie w grupach, jak pokonywać ograniczające przekonania. A. Co doradzilibyście Gadziom, żeby im pomóc inaczej postrzegać Romów? Masz wpływ na to kim jesteś, jak się zachowujesz, jak odbierają Cię inni! B. Co doradzilibyście Romom, aby inaczej spojrzeli na Gadziów? Ćwiczenie 4. Wymień, co lubisz i umiesz dobrze robić oraz co Ci nie wychodzi i czego nie lubisz. Lubię + Nie lubię

8 Materiały szkoleniowe 8 Ćwiczenie 5. A. Co chciałbyś zmienić w sobie i w swoim życiu? B. Jak to zrobisz? Mamy rok Gdzie jesteś w tym roku? Ćwiczenie 6. Zapisz swoje cele na pięć lat oraz opisz, jak chcesz je osiągnąć? Moje cele do 2011 roku Jak je osiągnę? Zapisz, narysuj, zaśpiewaj, zatańcz... - przedstaw to w jaki chcesz sposób! Samo oczekiwanie Sukcesu zwiększa jego szansę!

9 Moduł I Człowiek 9 90% SUKCESU ZALEŻY OD NASTAWIENIA Cechy Spółdzielcy A. Ćwiczenie 7. Pomyślcie w grupie, ile osiągnie członek Spółdzielni, który zawsze narzeka i mówi, że jest źle. Zapiszcie jego efekty. B. Pomyślcie w grupie, ile osiągnie człowiek, który zawsze jest zadowolony i wszystko mu odpowiada. Zapiszcie jego efekty. Omówcie to ćwiczenie z członkami całej grupy. W jaki sposób można jeszcze podejść do zadań w pracy i w życiu? Ćwiczenie 8. A. Jaki miałby być Twój idealny współpracownik ze Spółdzielni? B. Wymyślcie razem idealnego spółdzielcę.

10 Materiały szkoleniowe 10 Praca w Spółdzielni pozwoli na wypracowanie pewnych pieniędzy. Policz, ile musisz zarobić na początku, aby starczyło Ci na przetrwanie przez miesiąc. To Ci uświadomi minimum, jakie musisz wypracować budżet przetrwania. Twój Budżet Przetrwania Wydatek w miesiącu Kwota Kiedy wiesz, jakie jest Twoje minimum, to możesz nastawić się psychicznie i wytyczyć sobie cel pracy.

11 Moduł II Sukces Spółdzielni 11 Najważniejsi są KLIENCI!!!! To oni zapewniają byt! Moduł II Sukces Spółdzielni Spółdzielnia to: Współpraca Wspólna odpowiedzialność Podział ról Określone wcześniej wynagrodzenie Nadwyżki finansowe na cele społeczności A. Ćwiczenie 9. Ustalcie w grupach, jak wygląda sukces Waszej Spółdzielni. Co to znaczy sukces Spółdzielni? Przedstawcie swoje pomysły. B. Czego oczkujecie od otoczenia i od siebie, aby odnieść sukces? C. Wspólnie przeanalizujcie te oczekiwania i razem stwórzcie Katalog Sukcesu Spółdzielni. Wszystko zaczyna się od marzeń. Najważniejsza jest wizja sukcesu.

12 Materiały szkoleniowe 12 Wiadomo już, co pomoże zapewnić sukces Spółdzielni. Trzeba skupić się na pracy. Bardzo ważne są zasady współpracy między ludźmi. Kodeks Spółdzielni to regulamin, który ułatwia pracę. Ćwiczenie 10. Stwórzcie razem Kodeks Pracy Spółdzielni. Wasza Spółdzielnia musi się wyróżniać i musi być atrakcyjna dla klienta. Jako spółdzielcy powinniście wiedzieć, kim są Wasi klienci, konkurenci i dostawcy. Musicie mieć także świadomość, co wpływa na sukces Spółdzielni. Ćwiczenie 11. Co wyróżnia Waszą Spółdzielnię? Wypisz pozytywy. Stwórzcie wspólnie listę cech wyróżniających pozytywnie Waszą Spółdzielnię.

13 Moduł II Sukces Spółdzielni 13 Ćwiczenie 12. W parach odpowiedzcie sobie na poniższe pytania. Następnie w grupie przedyskutujcie Wasze wnioski. 1. Jakie produkty wytwarza Spółdzielnia? 2. Czy ludzie kupujący będą stałymi klientami? 3. Co wiecie o konkurencji? 4. Czy konkurencja udzieliłaby Wam pomocy, gdybyście poprosili? 5. Czy niektórzy konkurenci odnoszą większe sukcesy niż inni? 6. Dlaczego tak się dzieje? 7. Dlaczego w przyszłości klienci wybiorą Was? 8. Czy znacie powody, dla których klienci mogą nie skorzystać z Waszych usług? 9. Co możecie robić inaczej niż konkurencja?

14 Materiały szkoleniowe Jakich Wam potrzeba informacji o konkurencji? Ćwiczenie 13. Ustalcie w grupach odpowiedzi na pytania: 1. Czy Spółdzielnia będzie miała wystarczająco wielu klientów? 2. Czego będą chcieli klienci? 3. Ilu klientów możecie znaleźć w najbliższej i w dalszej okolicy? 4. Jak dowiedzą się o Was klienci? Wspólnie przedyskutujcie ten temat, zapiszcie wnioski. Ćwiczenie 14. Co może się nie udać w Waszej Spółdzielni? Jak tego uniknąć?

15 Moduł II Sukces Spółdzielni 15 Ćwiczenie 15. Zastanówcie się a następnie demokratycznie ustalcie nazwę, znak, hasło oraz wizerunek Spółdzielni. Nasza Spółdzielnia zajmuje się Jej nazwa to Jej znak (logo)to Hasło Spółdzielni to Wizerunek Spółdzielni to Sukces Spółdzielni będzie zależał od Zaprezentujcie grupowo ostateczną wersję.

16 Materiały szkoleniowe 16 Moduł III Marketing w Spółdzielni Czym jest marketing? Marketing to sposób prowadzenia przedsięwzięcia. MARKETING ZARZĄDZANIE ZYSK SPEŁNIONE WYMAGANIA KLIENTÓW Kiedy klient jest zadowolony? Klient jest zadowolony kiedy są spełnione trzy warunki. Oto one: Dobry towar (jakość) Klient i jeszcze raz Klient!!! Pracujemy tak, aby był zadowolony. Dobra obsługa klienta Dobra cena (odpowiednia do jakości i obsługi) Jest to marketingowa Triada wartości klienta

17 Moduł III Marketing w Spółdzielni 17 Ćwiczenie 16. Często jesteś klientem różnych firm i instytucji. Wykorzystaj swoje obserwacje i opisz: A. Przykład firmy nakierowanej na klienta. Dlaczego tak myślisz? B. Przykład firmy nienakierowanej na klienta. Dlaczego tak myślisz? C. Co różni te dwie firmy (instytucje)?

18 Materiały szkoleniowe 18 Czym jest Segmentacja Rynku? To odpowiedź na pytanie: Kto jest klientem Waszej Spółdzielni? Klienci Spółdzielni to pewien typ firm i ludzi. Mają wspólne cechy, upodobania, podobne zarobki, gusta, itd. Są SEGMENTEM na rynku. Pamiętajcie, nie wszyscy będą Waszymi klientami! Trzeba dobrze poznać swój segment. Ćwiczenie 17. Pomyślcie w grupach o Waszym segmencie klientów i odpowiedzcie na pytania: 1. Kim są Wasi klienci? 2. Co mają wspólnego? 3. Co może ich różnić? 4. Dlaczego u Was kupują?

19 Moduł III Marketing w Spółdzielni Jakie są ich potrzeby? 6. Jak ich poinformować o istnieniu Spółdzielni? Omówcie to wszyscy. Zapiszcie i zapamiętajcie. Do jakich doszliście wniosków? Dostawcy Wasza Spółdzielnia nie jest samowystarczalna. Bardzo ważni są dostawcy. Ćwiczenie 18. Zastanówcie się w grupach, kim są Wasi dostawcy i jakie cechy powinni posiadać, żebyście byli zadowoleni ze współpracy.

20 Materiały szkoleniowe 20 Środowisko marketingowe co to jest? Społeczeństwo i kultura Ekonomia Technika Polityka Ćwiczenie 19. Pomyślcie o Romie z Waszej okolicy, który ostatnio odniósł sukces. Co mu pomogło? Co może mu zaszkodzić? Co może dać mu nowe możliwości (weźcie pod uwagę środowisko marketingowe)? Ćwiczenie 20. W dwóch grupach wypiszcie wszystko to, co może pomóc Waszej Spółdzielni przez najbliższe pięć lat oraz wszystko, co może jej przeszkodzić (weźcie pod uwagę środowisko marketingowe). Następnie przeanalizujcie Waszą pracę. Jest bardzo ważne, aby brać pod uwagę, to co dzieje się w otoczeniu Spółdzielni. Dzięki temu dostrzegamy szanse oraz eliminujemy zagrożenia. Wasza Spółdzielnia jest częścią środowiska marketingowego. Musi reagować na to, co się w nim dzieje. Menadżer Spółdzielni analizując czynniki związane ze środowiskiem może przewidzieć popyt albo kłopoty.

21 Moduł IV Cele Spółdzielni 21 Cele ogólne przyświecają Spółdzielni Moduł IV Cele Spółdzielni Cele cząstkowe (operacyjne) to drobne kroki prowadzące do celu ogólnego Cele ogólne i cele cząstkowe to bardzo ważna część biznesplanu. Wasza Spółdzielnia musi mieć cele, aby mogła funkcjonować i rozwijać się. Dzięki celom poruszacie się jak pociąg od stacji do stacji. Wiecie, na jakim jesteście etapie - czy stoicie w miejscu, czy cofacie się, czy idziecie do przodu. Jak dobrze formułować cele? Dobrze sformułowany cel musi być: Ściśle określony, konkretny Co robimy? Mierzalny tak, aby zmierzyć, policzyć efekt Ile zarobimy? Ile zyskamy? Kiedy? Ile razy zwiększymy? Nastawiony na rezultat. Mówcie: Wykonamy, uzyskamy, osiągniemy, zarobimy. Realistyczny, możliwy do osiągnięcia, ale ambitny Damy radę!!!!!! Określony w czasie i uwzględniający środki do jego osiągnięcia Do kiedy? Za ile? Z kim? Ćwiczenie 21. Opracujcie razem cele Spółdzielni na najbliższy rok. Weźcie pod uwagę także Waszą współpracę. Podzielcie cele na ogólne i cząstkowe (operacyjne). A. Cele ogólne Spółdzielni to:

22 Materiały szkoleniowe 22 B. Cele cząstkowe (operacyjne) Spółdzielni to: Cele osobiste Twoje osobiste cele są bardzo ważne. Zastanów się, co chcesz uzyskać pracując w Spółdzielni. Co ma Ci ta praca dać? Ćwiczenie 22. Zapisz poniżej Twoje osobiste cele w związku ze Spółdzielnią. Moje osobiste cele to: Strategia marketingowa Co to jest strategia marketingowa? Strategia marketingowa to planowanie funkcjonowania Spółdzielni. Menadżer Spółdzielni musi brać pod uwagę plan działania. Wyobraź sobie okręt pod pełnymi żaglami, którym nikt nie steruje. Zmierza on do katastrofy. Podobnie jest ze Spółdzielnią. Musi istnieć plan działania.

23 Moduł IV Cele Spółdzielni 23 Co robić? Oto etapy strategii: 1. Analiza gdzie teraz jesteśmy? 2. Określenie celów - dokąd zmierzamy? 3. Strategie jak dotrzemy do celu? 4. Działanie i realizacja strategii. 5. Ocena efektów działania. Jeszcze parę słów o marketingu Ułatwieniem przy realizacji celów Spółdzielni jest korzystanie z zasad marketingowych. Poniżej przedstawiamy Marketing Mix 4xp oraz zasadę 4xC. Najważniejsze, aby składniki mieszanek marketingowych były stosowane jednocześnie i w sposób zorganizowany. Tym musi zająć się menadżer Spółdzielni. Marketing Mix Produkt Cena Promocja Dystrybucja Asortyment Jakość Cechy Marka Opakowanie Rozmiary Gwarancje Serwis-naprawa Cena katalogowa Rabaty Ulgi Okres płatności Warunki kredytu Promocja sprzedaży Reklama Sprzedawcy Marketing bezpośredni Kanały Zasięg terytorialny Oferowany asortyment Lokalizacja Zapas Transport przychody 4xP = 4xC Produkt Cena Promocja Dystrybucja Rozwiązanie dla klienta Koszt klienta Komunikowanie się z klientem Wygoda nabycia dla klienta

24 Materiały szkoleniowe 24 Ćwiczenie 23. Odpowiadając na poniższe pytania, stwórzcie w grupach plan marketingowy Spółdzielni. Następnie wspólnie zróbcie jeden plan. 1. Jaka jest pozycja Spółdzielni na rynku? 2. Jakie są cele Spółdzielni - dokąd zmierzamy? 3. Jak osiągniemy te cele? Jaki mamy plan? 4. Czy będziemy się rozwijać? Co planujemy za pięć lat?

25 Moduł V Organizacja Spółdzielni 25 Moduł V Organizacja Spółdzielni Aby Spółdzielnia sprawnie działała, bardzo ważny jest dobry podział obowiązków. Każdy członek Spółdzielni musi wiedzieć, co do niego należy, jak ma pracować i ile zarobi. A. Ćwiczenie 24. Wspólnie ustalcie, jakie stanowiska pracy będą w Waszej Spółdzielni. Wypiszcie je poniżej. B. Wspólnie ustalcie, jakie stanowiska będziecie zajmować. Przypiszcie osobę do stanowiska. Weźcie pod uwagę cechy i umiejętności konieczne na danym stanowisku.

26 Materiały szkoleniowe 26 Zakres obowiązków Przed Wami bardzo ważne zadanie. Musicie określić zakres obowiązków każdego pracownika. Poniżej przedstawiamy schemat, według którego należy pracować. Ćwiczenie 25. Określ własny zakres obowiązków. Potem omówcie z członkami grupy Wasze obowiązki i jeśli trzeba dopiszcie poprawki. Moje stanowisko to: Podlegam: Odpowiadam za: Główny cel mojego stanowiska to: Moje główne zadania to: Uwagi specjalne o moim stanowisku to:

27 Moduł V Organizacja Spółdzielni 27 Ćwiczenie 26. Rozrysujcie wspólnie strukturę Spółdzielni, tak, aby było widać, jaki jest jej schemat organizacyjny (kto z kim pracuje, kto komu podlega). Komunikacja oraz negocjacje w zespole i z klientami Umiejętność dogadania się to połowa sukcesu Spółdzielni. Dlatego zajmiemy się komunikacją. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji. Skup się również na ćwiczeniach prowadzonych przez Trenerów. Aktywne słuchanie podczas rozmowy Bardzo ważna jest umiejętność słuchania. Pozwala zebrać większość informacji na temat oczekiwań rozmówcy, np. klienta. Podnosi jakość usługi. Słuchanie może być pasywne i aktywne. Głównym narzędziem słuchania aktywnego jest parafraza, czyli powtórzenie swoimi słowami tego, co powiedział rozmówca. Parafrazę możemy zacząć od słów: Uprzejmość jest w dzisiejszych czasach towarem deficytowym Chce Pani/Pan powiedzieć, że... O ile dobrze rozumiem, to... Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale chodzi o... Innymi słowy... Czy mam rację, że Pani/Pana zdaniem... Dzięki parafrazowaniu lepiej rozumiemy potrzeby drugiego człowieka i unikamy pomyłek oraz niedomówień.

28 Materiały szkoleniowe 28 Ważną częścią aktywnego słuchania jest również dawanie niewerbalnych potwierdzeń naszej uwagi, takich jak: Kontakt wzrokowy Uśmiech Potakiwanie Lekko pochylona postawa ciała Wtrącenia typu: tak, rozumiem, aha Co oznacza umieć słuchać? Nie należy przerywać Słuchać z zainteresowaniem Prosić o wyjaśnienie niejasnych fragmentów Umieć wydobyć z wypowiedzi to co najistotniejsze Umieć doczekać do końca wypowiedzi rozmówcy Nie manifestować mimiką i gestami swojej postawy znużenia czy braku akceptacji Mowa ciała Komunikacja niewerbalna zjednuje bądź zraża rozmówcę! Pamiętaj, mowa ciała mówi o Tobie więcej niż słowa. Badania wykazują, że niektóre postawy czy typy zachowań sprzyjają komunikowaniu się, inne natomiast tworzą dla niego klimat niekorzystny, wywołując u ludzi postawy obronne. Poniżej przedstawiono kilka istotnych informacji. Warto się z nimi zapoznać i pamiętać o nich podczas wykonywania pracy. Postawy sprzyjające komunikowaniu: Postawy blokujące komunikowanie: 1. Podkreślenie wspólnoty 1. Podkreślenie odrębności 2. Akceptacja 2. Wywyższanie się 3. Cierpliwość dla partnera 3. Okazywanie zniecierpliwienia 4. Sympatia 4. Wrogie nastawienie 5. Empatia 5. Obojętność 6. Dążność do kompromisu 6. Sztywność stanowisk 7. Gotowość do zmiany zdania 7. niezachwiana pewność swoich racji 8. Otwartość 8. Podejrzliwość 9. Spontaniczność 9. Tendencja do manipulowania Komunikowaniu się nie sprzyja: 1. Przerywanie wypowiedzi 2. Stałe ocenianie i wartościowanie zjawisk 3. Nieuprzejme zaprzeczanie 4. Okazywanie lekceważenia 5. Złośliwe żarty 6. Reagowanie zdenerwowaniem na wypowiedzi czy zachowanie partnera 7. Pesymizm

29 Moduł V Organizacja Spółdzielni 29 Do tworzenia klimatu porozumienia przyczynia się: 1. Szczere zainteresowanie sprawami innych ludzi 2. Ujawnianie swoich uczuć i myśli 3. Szacunek i zrozumienie 4. Uśmiech i emocje pozytywne Według ekspertów, większość naszych sądów i opinii o innych kształtuje się na podstawie komunikacji niewerbalnej mowy ciała. Poniżej przedstawiono interpretację niektórych sygnałów niewerbalnych. Otwartość i szczerość Rozluźniona twarz, lekko uniesione brwi Przyjemny wzrok i uśmiech Otwarte dłonie, ukazujące ich wewnętrzną stronę Rozpięta marynarka Przedramiona wyciągnięte ku rozmówcy Zamknięcie w sobie, obawa, niepewność Podawanie zwiędniętej dłoni Ręce splecione z przodu lub z tyłu Założone nogi w bezruchu Zaciśnięte usta, zmarszczone brwi Pokasływanie, chrząkanie Ocieranie i pociąganie (ucha, szyi, brody) Dotykanie oparcia krzesła Pewność siebie Podawanie dłoni grzbietem do góry Długie przyjazne spojrzenie Postawa wyprostowana, głowa uniesiona, pierś do przodu Ręce splecione za głową, tułów odchylony, patrzenie lekko z góry Duże napięcie, stres Skubanie ubrania, nuda Czochranie włosów Napięcie widoczne we wzroku Krótki oddech, urywane zdania Gaszenie niedopalonego papierosa w popielniczce Rzucanie przedmiotów na blacie Rozluźnienie, zadowolenie, akceptacja Rozszerzone źrenice Uśmiech Potrząsanie głową, często lekko pochyloną w bok Podejrzliwość, dezaprobata Spoglądanie zza okularów Szczególnie przeczące ruchy głowy Opuszczanie wzroku Strzepywanie palcami po ubraniu Krzywienie ust i przeczący ruch głowy Odwracanie się od rozmówcy

30 Materiały szkoleniowe 30 Mobilizacja i gotowość Przesuwanie się na skraj siedzenia Dłonie wyciągnięte i oparte o stół, biurko, otwarte dłonie Wstawanie i branie się pod boki Intensywne bębnienie o blat Znudzenie Podpieranie ręką głowy (brody) Machinalne rysowanie ze wzrokiem tępo utkwionym Bawienie się przyborami do pisania, palcami Miarowe postukiwanie palcami, ręką Kierowanie tułowia w kierunku wyjścia Negocjacje W pracy oraz w kontaktach z klientami ciągle coś ustalamy, targujemy się, kogoś przekonujemy. Wszystko to są negocjacje. Bardzo ważna umiejętność w stosunkach z ludźmi. Przydają się tu informacje o komunikacji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów porozumienia. Zapamiętaj również ćwiczenia scenki, jakie zaproponują trenerzy.

31 Moduł V Organizacja Spółdzielni 31 Ćwiczenie 27. W trzech grupach przeanalizujcie poniższe metody porozumienia. Znajdźcie przykłady z życia do każdej z nich. METODA I: Ja wygrywam, Ty tracisz METODA II: Ty wygrywasz, Ja tracę METODA III: Bez przegranego, czyli jak zamienić konflikt we współpracę

32 Materiały szkoleniowe 32 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe spółdzielni socjalnej O co tu chodzi? Najważniejszym elementem gospodarki państwa jest zatrudnienie. Jednak są grupy społeczne, które zostały narażone na wykluczenie także pod względem zatrudnienia. Kim są osoby narażone na wykluczenie społeczne? Są to osoby nie posiadające własnych stałych dochodów, w szczególności osoby bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego, renty lub emerytury. Osoby, które pozostają bez pracy przez długi czas (powyżej dwóch lat), pochodzą z grup społecznych negatywnie postrzeganych przez pracodawców, czy też mają problemy z dostosowaniem się do potrzeb rynku pracy - po pewnym czasie nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć trudności życiowych, znaleźć zatrudnienia i usamodzielnić się. Ich dochodem są środki pomocowe z opieki społecznej, praca na czarno, praca dorywcza. Co oznacza narażenie na wykluczenie społeczne? Podczas, gdy sytuacja osób opisanych powyżej nie zmienia się i nadal pozostają one bez pracy, dochodzi do narażenia na wykluczenie społeczne, czyli braku zainteresowania tymi osobami przez pracodawców. Jeżeli osoby z tej grupy nie podejmą działań zmierzających do realizacji swoich planów życiowych, zawodowych i społecznych dojdzie do sytuacji całkowitego wykluczenia tych ludzi ze społeczeństwa.

33 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 33 Ćwiczenie 28. Czy Romowie narażeni są na wykluczenie społeczne? TAK NIE Ćwiczenie 29. Kto Waszym zdaniem jest narażony na wykluczenie ze społeczeństwa (odrzucenie) i dlaczego? Co zrobić? Grupy narażone na wykluczenie społeczne potrzebują kompleksowego wsparcia, stworzenia warunków do integracji ze społeczeństwem i pomocy w przezwyciężaniu problemów. Powinno się wypracować aktywne formy działań, zmierzające do odzyskania przez te osoby poczucia własnej wartości, wiary w swoje siły potrzebne do pokonania barier fizycznych i psychologicznych, a następnie możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych i zdobycia doświadczenia zawodowego. SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA W celu powołania stabilnych i bezpiecznych miejsc pracy utworzono spółdzielnie socjalne. Model spółdzielczości socjalnej realizuje cele walki z wykluczeniem społecznym, na które są narażone niektóre grupy społeczne. Co to jest spółdzielnia? Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem społecznym, zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w celu zaspokojenia swoich wspólnych dążeń i potrzeb ekonomicznych, społecznych oraz kulturalnych poprzez wspólne kontrolowane przedsiębiorstwo oparte na osobistej pracy świadczonej przez jej członków. Mówiąc prościej, spółdzielnia oznacza grupę osób, które chcą pracować na własną rękę, ponieważ są bezrobotni, a jak każdy człowiek mają swoje potrzeby ekonomiczne, rodzinne i społeczne. Osoby te chcą pracować w swoich zawodach i zarabiać pieniądze. Jednak obecny rynek pracy nie pozwala im na to, ponieważ

34 Materiały szkoleniowe 34 pracodawcy nie są zainteresowani jednostkami, które nie pracują już od kilku lat. Pracodawcy uważają ich za ludzi, którzy zapomnieli swoje umiejętności i trzeba byłoby ich uczyć od nowa. Dlatego też powstały spółdzielnie socjalne, które mogą pomóc nawet osobom, które rzeczywiście zapomniały techniki wykonywania swojego zawodu, poprzez przyuczenie, szkolenie, czy staż. Przedsiębiorstwa społeczne (spółdzielnie) są zakładane na zasadach dobrowolności przez grupy obywateli, przez nich zarządzane i mogą korzystać z dotacji publicznych (o czym później). Ich udziałowcy mają prawo głosu, prawo do własnego stanowiska oraz prawo wyjścia z organizacji. Oczywiście spółdzielnia socjalna nie prowadzi działalności gospodarczej zależnej od chwilowego pomysłu jej założycieli. Musi się ona kierować pewnymi zasadami, które będą przestrzegane przez wszystkich członków. Co to oznacza? Oznacza to działalność opierającą się na pewnych zasadach, czyli: 1. Samopomoc (Ja tobie, a Ty mnie); 2. Odpowiedzialność (troska nie tylko o siebie, ale o innych); 3. Sprawiedliwość (bez przekrętów); 4. Solidarność (jeden za wszystkich, wszyscy za jednego); 5. Demokracja (członkowie sami określają swoją politykę i podejmowanie decyzji; jeden członek - jeden głos); 6. Dobrowolne i otwarte członkostwo (każdy może wstąpić do spółdzielni i z niej wystąpić); 7. Ekonomiczne uczestnictwo (wniesiony przez członków wkład finansowy jest wspólną własnością spółdzielni). Ćwiczenie 30. Jakimi innymi zasadami może kierować się Wasza spółdzielnia? Główne cele spółdzielni socjalnej: Reintegracja z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym; Pełnienie roli tymczasowych rynków pracy, stanowiących etap przejścia do otwartego rynku pracy; Realizacja niezaspokojonych potrzeb społeczności lokalnych poprzez produkcję dóbr i usług.

35 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 35 Ćwiczenie 31. Jakie jeszcze wspólne cele może mieć Wasza spółdzielnia? Kto może tworzyć spółdzielnie socjalne? Osoby bezrobotne pozostające bez pracy co najmniej dwa lata; Uchodźcy, którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych; Osoby zwalniane z zakładów, mające trudności w przystosowaniu się i relacjach ze środowiskiem; Bezdomni, realizujący własny program wychodzenia z bezdomności; Uzależnieni od alkoholu lub narkotyków; Niepełnosprawni. Kto nie może tworzyć spółdzielni socjalnych? Osoby, które mają prawo do: Zasiłku dla bezrobotnych; Zasiłku przedemerytalnego; Świadczenia przedemerytalnego; Renty; Emerytury. Ćwiczenie 32. Czy Romowie mogą tworzyć spółdzielnie socjalne? TAK NIE Zasady działania spółdzielni Spółdzielnia swoje działania opiera na pewnych konkretnych zasadach: Zapewnienie dochodu osobom bezrobotnym i ich rodzinom spółdzielnia, w miarę swoich możliwości gospodarczych, prowadząc działalność gospodarczą zatrudnia tym samym swoich członków, dając im możliwość comiesięcznych dochodów;

36 Materiały szkoleniowe 36 Utrzymywanie umiejętności zawodowych osób długotrwale bezrobotnych poprzez prowadzenie szkoleń osoba pozostająca bez pracy nawet kilkanaście lat, po pewnym czasie zapomina technikę wykonywania swojego wyuczonego zawodu. Dlatego też potrzebne są szkolenia, które przypominałyby i utrwalały prace związane z wykonaniem swojego zawodu; Spółdzielnia liczy co najmniej pięć osób nie więcej jednak niż pięćdziesiąt. Jest to warunkiem stworzenia możliwości współpracy dla osób, które samodzielnie miałyby trudności w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ta forma wspólnej pracy pozwala takim osobom na tworzenie sobie miejsc pracy, a także realizuje ważne cele społeczne, takie jak: tworzenie więzi międzyludzkich oraz reintegrację społeczną. Z tego wynika, że nie najlepszym pomysłem byłoby stworzenie dużych, ponad pięćdziesięcioosobowych spółdzielni, ponieważ zanikałby podstawowy cel spółdzielni socjalnych współpraca, zaufanie, solidarność, natomiast pojawiłaby się anonimowość członków; Spółdzielnia prowadzi swoją działalność na podstawie statutu, który jest jej konstytucją. Ćwiczenie 33. Jaką nową zasadę lub zasady chcielibyście wprowadzić do Waszej spółdzielni? Ćwiczenie 34. Jaką pracę moglibyście wykonywać w Waszej spółdzielni, aby przynosiła dochody?

37 Moduł VI Aspekty prawne i finansowe 37 Statut spółdzielni Istnieje zasada, według której spółdzielnia ustanawia swoje prawa i obowiązki względem jej członków oraz prawa i obowiązki członków wobec spółdzielni. Stanowi także szczegółowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez spółdzielnię oraz inne, według członków istotne rzeczy. Statut powinien określać między innymi: Oznaczenie nazwy z obowiązkowym dodatkiem - spółdzielnia socjalna ; Siedzibę spółdzielni; Przedmiot działalności spółdzielni oraz czas jej trwania, o ile założono ją na czas określony; Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek zobowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie, a w przypadku możliwości wnoszenie więcej niż jednego udziału można określić ich górną granicę; Prawa i obowiązki członków; Zasady i tryb przyjmowania członków, wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków; Zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał; Zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni. Kto rządzi spółdzielnią? Walne zebranie W spółdzielniach socjalnych, w których liczba członków nie przekracza piętnastu osób, nie powołuje się rady nadzorczej. Jej zadania wykonuje walne zebranie, a prawo kontroli działalności spółdzielni przysługuje każdemu członkowi. Walne zebranie jest organem spółdzielni socjalnej. Założyciele uchwalają statut poprzez złożenie pod nim podpisów, a także podejmują uchwały o: powołaniu spółdzielni; powołaniu Zarządu; powołaniu Rady Nadzorczej w przypadku, gdy liczba członków spółdzielni jest mniejsza niż piętnaście osób nie powołuje się Rady Nadzorczej, zaś jej zadania wykonuje walne zebranie a prawo kontroli działalności spółdzielni przysługuje każdemu członkowi.!!!! taka sama treść jest powyżej Jak zacząć? Spółdzielnia socjalna podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, który działa przy Sądach Rejonowych Sądach Gospodarczych. W tym celu należy wypełnić odpowiednie formularze: wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców (KRS- W5);

38 Materiały szkoleniowe 38 organy podmiotu uprawnione do reprezentowania spółki (KRS-WK); przedmiot działania (KRS-WM); protokół założycielski Walnego Zebrania (podpisany przez dwie osoby, w tym przewodniczącego obrad i sekretarza); listę obecności wraz z adresami członków założycieli i oryginalnymi podpisami; uchwałę Walnego Zebrania o powołaniu nowej spółdzielni zawierającą: adres siedziby spółdzielni, skład Zarządu, skład Rady Nadzorczej, statut spółdzielni. Dopiero po zarejestrowaniu spółdzielnia rozpoczyna swoją działalność. Ćwiczenie 35. Czy warto podjąć się założenia spółdzielni socjalnej? TAK NIE Ćwiczenie 36. Co myślisz o spółdzielni socjalnej? Ćwiczenie 37. Jaką rolę w spółdzielni socjalnej przewidujesz dla siebie?

Spółdzielnia socjalna jako alternatywa dla osób bezrobotnych. Rafał Jaworski

Spółdzielnia socjalna jako alternatywa dla osób bezrobotnych. Rafał Jaworski Spółdzielnia socjalna jako alternatywa dla osób bezrobotnych Rafał Jaworski Ekonomia społeczna Ekonomia społeczna - określenie działalności gospodarczej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne.

Bardziej szczegółowo

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych jako podstawowa kompetencja w biznesie

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych jako podstawowa kompetencja w biznesie Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych jako podstawowa kompetencja w biznesie Dr Mariusz Trojanowski Agencja Momentum Worldwide Kiedy potrzebne są umiejętności prezentacji? Wystąpienia publiczne przed

Bardziej szczegółowo

Wydarzenie organizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wydarzenie organizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wydarzenie organizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Realizatorami projektu są Fundacja Barka oraz Centrum PISOP Szkolenie

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr VII / 18 / 04 Rady Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z dnia 17 czerwca 2004 r.

Uchwała Nr VII / 18 / 04 Rady Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z dnia 17 czerwca 2004 r. Uchwała Nr VII / 18 / 04 Rady Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z dnia 17 czerwca 2004 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej realizacji w latach 2004 2005 projektów: Bemowski Program Wspierania Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

MAŁOPOLSKIE FORUM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU. 23 listopada 2012r. KRAKÓW

MAŁOPOLSKIE FORUM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU. 23 listopada 2012r. KRAKÓW MAŁOPOLSKIE FORUM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU 23 listopada 2012r. KRAKÓW Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA Kamila

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Specyfikacji. tel. 29 761 73 95 faks 29 643 24 22 http://www.rzekun.pl/osrodek-pomocy-spolecznej.html ops@rzekun.

Załącznik nr 1 do Specyfikacji. tel. 29 761 73 95 faks 29 643 24 22 http://www.rzekun.pl/osrodek-pomocy-spolecznej.html ops@rzekun. Załącznik nr 1 do Specyfikacji Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Przedmiotem zamówienia jest zorganizowanie i przeprowadzenie konsultacji, warsztatów, treningów oraz szkoleń w zakresie umiejętności

Bardziej szczegółowo

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego Działania Klubu Integracji Społecznej od 2010 roku. TUTUŁ PROGRAMU Zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych poprzez stworzenie kompleksowego systemu wsparcia dla osób zagrożonych

Bardziej szczegółowo

INDYWIDUALNY PLAN GODZENIA ŻYCIA ZAWODOWEGO I RODZINNEGO

INDYWIDUALNY PLAN GODZENIA ŻYCIA ZAWODOWEGO I RODZINNEGO INDYWIDUALNY PLAN GODZENIA ŻYCIA ZAWODOWEGO I RODZINNEGO Imię i nazwisko Data rozpoczęcia spotkań Przewidywana data zakończenia spotkań Planowana liczba sesji (spotkań) I. MOJA OBECNA SYTUACJA Jak jest

Bardziej szczegółowo

Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku

Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku KROK 1 - PODJĘCIE DECYZJI Jakże prosty, a ważny krok. Osoby mogące założyć spółdzielnię socjalną należą do specyficznej kategorii osób wykluczonych społecznie.

Bardziej szczegółowo

Punkt Konsultacyjny KSU- usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających założyć działalność gospodarczą

Punkt Konsultacyjny KSU- usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających założyć działalność gospodarczą 2012 Punkt Konsultacyjny KSU- usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających założyć działalność gospodarczą Usługi PK KSU jako pierwowzór nowych usług PK DIAGNOZA POTRZEB KLIENTA

Bardziej szczegółowo

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Źródło: www.uniwersytet-dzieciecy.pl W pierwszym etapie Konkursu przygotowaliście bardzo ciekawe propozycje nowych biznesów, oferujących zarówno towary, jak i usługi.

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ CZYM JEST PLAN DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (BIZNES-PLAN), I DO CZEGO JEST ON NAM POTRZEBNY? Plan działalności gospodarczej jest pisemnym dokumentem,

Bardziej szczegółowo

PROJEKT REALIZOWANY W NOWYM SĄCZU W OKRESIE OD DNIA 01.01.2015 ROKU DO DNIA 31.12.2015 ROKU

PROJEKT REALIZOWANY W NOWYM SĄCZU W OKRESIE OD DNIA 01.01.2015 ROKU DO DNIA 31.12.2015 ROKU Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr Rady Miasta Nowego Sącza z dnia PROJEKT SOCJALNY SĄDECKA POMOCNA DŁOŃ PROJEKT REALIZOWANY W NOWYM SĄCZU W OKRESIE OD DNIA 01.01.2015 ROKU DO DNIA 31.12.2015 ROKU PROJEKTODAWCA

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego nr W8/2015

Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego nr W8/2015 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA USŁUGA SZKOLENIOWA I.A. Założenia szkoleniowe: Szkolenia będą prowadzone dla 5 grup szkoleniowych 1. GRUPA I Szkolenie z obsługi pacjenta: Komunikacja Pacjent Personel Medyczny

Bardziej szczegółowo

Spółdzielnia pracy i spółdzielnia socjalna

Spółdzielnia pracy i spółdzielnia socjalna Spółdzielnia pracy i spółdzielnia socjalna Prezentacja powstała na bazie,, Ustawy z dnia 16 września 1982 roku prawo spółdzielcze i wszelkie informacje w niej zawarte są bezpośrednim lub pośrednim przytoczeniem

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU BANK PROGRAMÓW GRUPOWYCH PORAD ZAWODOWYCH I GRUPOWEJ INFORMACJI ZAWODOWEJ 2014r. Bank Programów Porad Grupowych i Grupowych Informacji Zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie realizacji projektu systemowego : DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ 2010

Podsumowanie realizacji projektu systemowego : DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ 2010 Podsumowanie realizacji projektu systemowego : DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ 2010 W 2010 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie realizował projekt systemowy DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ współfinansowany

Bardziej szczegółowo

Brief klienta. Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź. tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl. (Nazwa firmy) (Adres)

Brief klienta. Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź. tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl. (Nazwa firmy) (Adres) Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź Brief klienta tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl.......................................... (Nazwa firmy).............................................................................................................................

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie projektu. Efektywny rozwój aktywnej integracji w gminie Ożarowice

Podsumowanie projektu. Efektywny rozwój aktywnej integracji w gminie Ożarowice Podsumowanie projektu Efektywny rozwój aktywnej integracji w gminie Ożarowice Kilka słów o projekcie... Główny problem, na potrzeby którego został stworzony i zrealizowany niniejszy projekt......zagrożenie

Bardziej szczegółowo

Ustawa z dnia... o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie innych ustaw 1

Ustawa z dnia... o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie innych ustaw 1 (projekt luty 2008) Ustawa z dnia... o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie innych ustaw 1 Art. 1 W ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Nr 94, poz.

Bardziej szczegółowo

Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku

Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku Zakładamy Spółdzielnię Socjalną - Krok po Kroku KROK 1 - PODJĘCIE DECYZJI Jakże prosty, a ważny krok. Osoby mogące założyć spółdzielnię socjalną należą do specyficznej kategorii osób wykluczonych społecznie.

Bardziej szczegółowo

BIZNESPLAN. 1 Definicja za: Wikipedia.pl

BIZNESPLAN. 1 Definicja za: Wikipedia.pl BIZNESPLAN Każda działalność gospodarcza, nawet najmniejsza, musi zostać skrupulatnie zaplanowana. Plan przedsięwzięcia gospodarczego konstruuje się zazwyczaj w formie biznesplanu. Biznesplan 1 (ang. business

Bardziej szczegółowo

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2012 Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Punkt Konsultacyjny KSU- usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających założyć działalność

Bardziej szczegółowo

RGULAMIN KLUBU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W RUMI

RGULAMIN KLUBU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W RUMI RGULAMIN KLUBU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W RUMI RUMIA 2014 Spis treści Rozdział l Postanowienia ogólne. Rozdział 2 Cele działania i zadania Klubu. Rozdział 3 Organizacja Klubu. Rozdział 4 Korzystający z usług

Bardziej szczegółowo

Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych

Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych Analiza SWOT 62 MOCNE STRONY 1. Wzrost środków na aktywne formy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego SCENARIUSZ ZAJĘĆ 1. Temat zajęć: Sztuka komunikacji i negocjacji 2. Czas trwania warsztatów/zajęć: 5godzin (2 h wykład + 2h warsztaty + 1 h dyskusja) 3. Cel główny: Zrozumienie znaczenia komunikacji 4.

Bardziej szczegółowo

Proponowane rozwiązania ustawowe. Jarosław Kuba Kielce, 17 luty 2010

Proponowane rozwiązania ustawowe. Jarosław Kuba Kielce, 17 luty 2010 Proponowane rozwiązania ustawowe Jarosław Kuba Kielce, 17 luty 2010 Poniżej przedstawiamy wersję roboczą propozycji uregulowania opracowaną przez grupę prawną Zespołu. Projekt ten opiera się na projekcie

Bardziej szczegółowo

Efektem umiejętności zdobytych w trakcie warsztatów będzie:

Efektem umiejętności zdobytych w trakcie warsztatów będzie: W pracy z Pacjentami bardzo istotna jest komunikacja interpersonalna z elementami asertywności. Wzrost skuteczności obsługi Pacjenta jest ściśle związany z budowaniem dobrych relacji i efektywną komunikacją,

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU BANK PROGRAMÓW GRUPOWYCH PORAD ZAWODOWYCH I GRUPOWEJ INFORMACJI ZAWODOWEJ 2013r. Bank Programów Porad Grupowych i Grupowych Informacji Zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNA AKADEMIA ABC Lidera Ekonomii Społecznej W RAMACH PROJEKTU

BEZPŁATNA AKADEMIA ABC Lidera Ekonomii Społecznej W RAMACH PROJEKTU BEZPŁATNA AKADEMIA ABC Lidera Ekonomii Społecznej W RAMACH PROJEKTU Sieć MOWES Małopolskie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej na rzecz wzmocnienia potencjału i rozwoju sektora ES w regionie DLA ORGANIZACJI

Bardziej szczegółowo

Dobre Praktyki Klub Integracji Społecznej w Stalowej Woli

Dobre Praktyki Klub Integracji Społecznej w Stalowej Woli Dobre Praktyki Klub Integracji Społecznej w Stalowej Woli Rzeszów 29.07.2011r. Opracowanie: Edyta Kiesz Koordynator Zespołu ds. Bezrobocia 1 Klub Integracji Społecznej Klub Integracji Społecznej jest to

Bardziej szczegółowo

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia: Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: godziny Miejsce szkolenia: Cel główny szkolenia: a) Zdobycie wiedzy i umiejętności: - komunikacji z klientem - etapów schematów sprzedaży

Bardziej szczegółowo

Podnoszę swoje kwalifikacje

Podnoszę swoje kwalifikacje Podnoszę swoje kwalifikacje Dorota Marszałek Podejmując działania edukacyjne musisz brać pod uwagę fakt, iż współczesny rynek pracy wymaga ciągłego dokształcania i rozwoju od wszystkich poszukujących pracy,

Bardziej szczegółowo

Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych

Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych Priorytet 3: Promocja zatrudnienia, w tym przeciwdziałanie bezrobociu, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacja zawodowa bezrobotnych Analiza SWOT 56 MOCNE STRONY 1. Wzrost środków na aktywne formy

Bardziej szczegółowo

Klub Integracji Społecznejprzy Ośrodku Pomocy Społecznej w Libiążu

Klub Integracji Społecznejprzy Ośrodku Pomocy Społecznej w Libiążu Klub Integracji Społecznejprzy Ośrodku Pomocy Społecznej w Libiążu Zjawisko marginalizacji i wykluczenia społecznego jest jednym z elementów strategicznych polityki społecznej państwa w zakresie rozwiązywania

Bardziej szczegółowo

WPROWADZANIE INWESTORÓW POLSKICH NA RYNKI OBCE

WPROWADZANIE INWESTORÓW POLSKICH NA RYNKI OBCE WPROWADZANIE INWESTORÓW POLSKICH NA RYNKI OBCE SEKRETEM BIZNESU JEST WIEDZIEĆ TO, CZEGO NIE WIEDZĄ INNI Arystoteles Onassis SZANOWNI PAŃSTWO, Lubelskie Centrum Consultingu sp. z o. o. powstało w 2009 roku

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Informacja o realizacji do 31 grudnia 2012 roku projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy pt. Więcej szans w powiecie dębickim Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych

Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 1 2 kwietnia Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 roku o spółdzielniach socjalnych. 26 maja

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

KOMUNIKACJA SPOŁECZNA KOMUNIKACJA SPOŁECZNA Cel szkolenia: Komunikacja społeczna jest podstawą dla wielu innych umiejętności: zarządzania, przewodzenia, efektywnej pracy w zespole, a można jej się nauczyć jedynie w praktyce

Bardziej szczegółowo

Skuteczne rozwiązania dla lokalnych problemów. Wykorzystanie zasobów ekonomii społecznej do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych

Skuteczne rozwiązania dla lokalnych problemów. Wykorzystanie zasobów ekonomii społecznej do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych Skuteczne rozwiązania dla lokalnych problemów Wykorzystanie zasobów ekonomii społecznej do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych Jak ekonomia społeczna może nam pomóc? Narzędzia ekonomii społecznej

Bardziej szczegółowo

AKTYWIZACJA SPOŁECZNO ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH W GMINIE NOWY STAW

AKTYWIZACJA SPOŁECZNO ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH W GMINIE NOWY STAW AKTYWIZACJA SPOŁECZNO ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH W GMINIE NOWY STAW projekt realizowany przez MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w NOWYM STAWIE Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Program

Bardziej szczegółowo

Tytuł slajdu. Tytuł slajdu. Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w uzyskaniu zatrudnienia MOC W REGIONACH II

Tytuł slajdu. Tytuł slajdu. Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w uzyskaniu zatrudnienia MOC W REGIONACH II MOC W REGIONACH II Nowa perspektywa finansowania 2014-2020 Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w uzyskaniu zatrudnienia Magdalena Czuchryta Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Kraków

Bardziej szczegółowo

I. WPROWADZENIE Podsumowanie okresu 2005-2010

I. WPROWADZENIE Podsumowanie okresu 2005-2010 I. WPROWADZENIE Podsumowanie okresu 2005-2010 W latach 2005-2010 w przedsięwzięciach organizacyjnych, kierowanych do osób potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz zaliczanych

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw 1)

USTAWA z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw 1) Kancelaria Sejmu s. 1/1 USTAWA z dnia 7 maja 2009 r. Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 742. o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw 1) Art.

Bardziej szczegółowo

Biznesplan. Budowa biznesplanu

Biznesplan. Budowa biznesplanu BIZNESPLAN Biznesplan dokument zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego [. Sporządzany na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa, jest także narzędziem komunikacji zewnętrznej m.in. w

Bardziej szczegółowo

Jednostka dydaktyczna 4: Komunikacja i relacje z ludźmi niepełnosprawnymi

Jednostka dydaktyczna 4: Komunikacja i relacje z ludźmi niepełnosprawnymi Jednostka dydaktyczna 4: Komunikacja i relacje z ludźmi niepełnosprawnymi W tej jednostce dydaktycznej dowiesz się jak się zachowywać z osobą niepełnosprawną, aby poprawić jej komunikację i kwestie relacji

Bardziej szczegółowo

Fundacja Edukacji Europejskiej

Fundacja Edukacji Europejskiej Scenariusz Indywidualnego Wywiadu Pogłębionego (IDI) ankieta badawcza na potrzeby innowacyjnego projektu pn. młodzieży wykluczonej lub zagrożonej wykluczeniem społecznym współfinansowanego ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Spółdzielnie socjalne

Spółdzielnie socjalne Spółdzielnie socjalne Spółdzielnie socjalne to specjalny rodzaj spółdzielni, tworzonych przez określone grupy osób, które mogą liczyć na wsparcie i specjalne uprawnienia w prowadzeniu działalności. Spółdzielnie

Bardziej szczegółowo

OBSZARY WSPÓŁPRACY NA RZECZ OSÓB WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE NA PRZYKŁADZIE CISTOR I MOPR W TORUNIU

OBSZARY WSPÓŁPRACY NA RZECZ OSÓB WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE NA PRZYKŁADZIE CISTOR I MOPR W TORUNIU OBSZARY WSPÓŁPRACY NA RZECZ OSÓB WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE NA PRZYKŁADZIE CISTOR I MOPR W TORUNIU Czym jest wykluczenie społeczne? Wykluczenie społeczne jest pojęciem przeciwstawnym do społecznego uczestnictwa

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr XIX/138/2012 RADY POWIATU W OSTRÓDZIE z dnia 18 maja 2012r.

UCHWAŁA Nr XIX/138/2012 RADY POWIATU W OSTRÓDZIE z dnia 18 maja 2012r. UCHWAŁA Nr XIX/138/2012 RADY POWIATU W OSTRÓDZIE z dnia 18 maja 2012r. w sprawie przyjęcia Programu Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Ostródzkim na 2012 rok Na podstawie

Bardziej szczegółowo

Statut Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU. Statut Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU. Postanowienia ogólne

Statut Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU. Statut Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU. Postanowienia ogólne Statut Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU Postanowienia ogólne 1 1. Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem,

Bardziej szczegółowo

Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej

Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej Załącznik nr 2c do umowy o udzielnie wsparcia Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej Wsparcie na prowadzenie punktu konsultacyjnego jest przeznaczone na finansowanie

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych 1)

USTAWA z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych 1) Kancelaria Sejmu s. 1/9 USTAWA z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych 1) Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2006 r. Nr 94, poz. 651. Art. 1. 1. Ustawa określa zasady zakładania, prowadzenia

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Czemu powstała obecna sytuacja? Jak przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości? (imiona uczestników)

Czemu powstała obecna sytuacja? Jak przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości? (imiona uczestników) Strona1 Czemu powstała obecna sytuacja? Jak przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości?.. (imiona uczestników) Macie przed sobą kilka pytań, które powinny pomóc Wam zdefiniować pojawiające się problemy.

Bardziej szczegółowo

Program Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych dla Powiatu Zamojskiego na 2014 rok SPIS TREŚCI

Program Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych dla Powiatu Zamojskiego na 2014 rok SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 1. Wprowadzenie 2. Cele oraz przewidywane rezultaty Programu 3. Odbiorcy Programu 4. Metody realizacji Programu, działania i źródła ich finansowania 5. Sposób finansowania realizacji Programu

Bardziej szczegółowo

Starostwo Powiatowe w Żaganiu ul. Dworcowa 39 68-100 Żagań. Konkurs Młody Przedsiębiorca

Starostwo Powiatowe w Żaganiu ul. Dworcowa 39 68-100 Żagań. Konkurs Młody Przedsiębiorca Starostwo Powiatowe w Żaganiu ul. Dworcowa 39 68-100 Żagań Konkurs Młody Przedsiębiorca Żagań 2010 I. POJĘCIE BIZNESPLANU Biznes plan (ang business plan, corporate plan) jest dokumentem planistycznym związanym

Bardziej szczegółowo

KWESTIONARIUSZ ANKIETY

KWESTIONARIUSZ ANKIETY KWESTIONARIUSZ ANKIETY Płeć: Kobieta Mężczyzna Wiek: 18-25 lat 26-30 lat 31-35 lat 36-40 lat 41-50 lat powyżej 50 lat Okres prowadzenia przedsiębiorstwa: do 1 roku 1-3 lata 3-10 lat 10-20 lat powyżej 20

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ w Sławoborzu

REGULAMIN ORGANIZACYJNY CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ w Sławoborzu REGULAMIN ORGANIZACYJNY CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ w Sławoborzu ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Regulamin organizacyjny Centrum Integracji Społecznej w Sławoborzu określa zasady wewnętrznej organizacji,

Bardziej szczegółowo

Jak założyć spółdzielnię socjalną

Jak założyć spółdzielnię socjalną Jak założyć spółdzielnię socjalną JAK ZAŁOŻYĆ SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ Definicja spółdzielni socjalnej Spółdzielnia socjalna jest zrzeszeniem osób, w przeważającej liczbie zagrożonych wykluczeniem społecznym,

Bardziej szczegółowo

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU Celem ostatniego modułu projektu Młodzi Przedsiębiorczy jest przygotowanie prezentacji działań Waszego przedsiębiorstwa. Proponujemy na początek zorganizowanie narady wspólników,

Bardziej szczegółowo

Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie.

Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie. Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie. Cel Działania: Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób pozostających

Bardziej szczegółowo

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe Strona1 DORADZTWO ZAWODOWE Moduł 1: Diagnoza zawodowa Pierwsze spotkanie poświęcone jest określeniu problemu z jakim zmaga się klient, oraz zaproponowaniu sposobu jego rozwiązania. Jeśli klient jest zainteresowany

Bardziej szczegółowo

Szkolenie Prawa konsumenta w praktyce, czyli reklamacja, rękojmia i gwarancja

Szkolenie Prawa konsumenta w praktyce, czyli reklamacja, rękojmia i gwarancja Dzień dobry, Poniżej przesyłamy informacje o najciekawszych szkoleniach, konkursach i projektach, które odbywają się w grudniu. Miłej lektury. Szkolenie Prawa konsumenta w praktyce, czyli reklamacja, rękojmia

Bardziej szczegółowo

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Wiele osób marzy o własnym biznesie... Ale często brak im odwagi na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ REKRUTACYJNY dla osób fizycznych/grup inicjatywnych 1

FORMULARZ REKRUTACYJNY dla osób fizycznych/grup inicjatywnych 1 FORMULARZ REKRUTACYJNY dla osób fizycznych/grup inicjatywnych 1 Załącznik nr 1 w projekcie Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dotacje i wsparcie pomostowe finansowo - doradcze POKL 7.2.2 Nr

Bardziej szczegółowo

Magia komunikacji. - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem. Magia prostego przekazu

Magia komunikacji. - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem. Magia prostego przekazu Magia komunikacji - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem Twoja percepcja rzeczywistości opiera się o uogólnionieniach i zniekształceniach. Oznacza to, że to, jak widzisz rzeczywistość różni się od rzeczywistości,

Bardziej szczegółowo

Przedsiębiorstwa Podmioty ekonomii społecznej Spółdzielnie socjalne

Przedsiębiorstwa Podmioty ekonomii społecznej Spółdzielnie socjalne Przedsiębiorstwa Podmioty ekonomii społecznej Spółdzielnie socjalne Reintegracja Przedsiębiorstwa zawodowa działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie... zdolności do samodzielnego świadczenia

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ INDYWIDUALNEGO WYWIADU POGŁĘBIONEGO (IDI) ANKIETA BADAWCZA

SCENARIUSZ INDYWIDUALNEGO WYWIADU POGŁĘBIONEGO (IDI) ANKIETA BADAWCZA SCENARIUSZ INDYWIDUALNEGO WYWIADU POGŁĘBIONEGO (IDI) ANKIETA BADAWCZA na potrzeby innowacyjnego projektu pn. Wypracowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie oferty istniejących instytucji działających

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II

Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II Zagadnienia 1.1. Etapy projektu 1.2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie Konieczny (2) wie na czym polega metoda projektu?

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O PROJEKTACH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST

INFORMACJE O PROJEKTACH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST INFORMACJE O PROJEKTACH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 1 PKT 26A USTAWY, W RAMACH KTÓRYCH MOŻNA UZYSKAĆ POMOC W ZAKRESIE PORADNICTWA ZAWODOWEGO I INFORMACJI ZAWODOWEJ ORAZ POMOCY W AKTYWNYM POSZUKIWANIU

Bardziej szczegółowo

KONTRAKT SOCJALNY narzędziem w realizacji projektów systemowych

KONTRAKT SOCJALNY narzędziem w realizacji projektów systemowych KONTRAKT SOCJALNY narzędziem w realizacji projektów systemowych Podstawa prawna Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.) Rozporządzenie Ministra Polityki

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca

Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca 1.1. Etapy projektu 1.2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie wie na czym polega metoda projektu? wymienia etapy

Bardziej szczegółowo

Prawne aspekty wykluczenia społecznego

Prawne aspekty wykluczenia społecznego Autor: Mgr Piotr Kozłowski Prawne aspekty wykluczenia społecznego Spis treści: 1. Podstawowe akty prawne dotykające problematyki wykluczenia społecznego 2. Pojęcie wykluczenia w wymiarze normatywnym, próba

Bardziej szczegółowo

Ustawa z dnia... o spółdzielniach socjalnych

Ustawa z dnia... o spółdzielniach socjalnych Ustawa z dnia... o spółdzielniach socjalnych Projekt Art.1.1. Ustawa określa zasady zakładania, prowadzenia działalności, łączenia oraz likwidacji spółdzielni socjalnej. 2. W sprawach nieuregulowanych

Bardziej szczegółowo

(imię i nazwisko nauczyciela) (przedmiot) (numer programu)

(imię i nazwisko nauczyciela) (przedmiot) (numer programu) Iwona Jończyk (imię i nazwisko nauczyciela) Wybrane zagadnienia z psychologii społecznej (przedmiot) 2407MR i GŻ 1997.08.18 (numer programu) Klasa IV TŻa, IV TŻb Lp. Cele kształcenia i wychowania Treści

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ GMINY SZEMUD

PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ GMINY SZEMUD Załącznik do Uchwały nr XXIV/196/08 Rady Gminy Szemud z dnia 08 września 2008 r. PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ GMINY SZEMUD NA LATA 2008 2013 Szemud 2008 SPIS TREŚCI: I. WSTĘP.. 3 II. III. IV. ZAŁOŻENIA

Bardziej szczegółowo

Unia Europejska przeciwko wykluczaniu społecznemu Inclusion Europe

Unia Europejska przeciwko wykluczaniu społecznemu Inclusion Europe Unia Europejska przeciwko wykluczaniu społecznemu Inclusion Europe Raport Austria Anglia Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Islandia Irlandia

Bardziej szczegółowo

CRM Zarządzanie i budowanie relacjami z Klientem

CRM Zarządzanie i budowanie relacjami z Klientem CRM Zarządzanie i budowanie relacjami z Klientem Cel warsztatów: Praktyczna wiedza mająca pomóc Państwu w obsłudze i pozyskiwaniu kolejnych lojalnych Klientów!... a ponadto nabycie umiejętności efektywnego

Bardziej szczegółowo

OGŁOSZENIE O NABORZE KANDYDATÓW ZAINTERESOWANYCH TWORZENIEM NOWYCH MIEJSC PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWACH SPOŁECZNYCH

OGŁOSZENIE O NABORZE KANDYDATÓW ZAINTERESOWANYCH TWORZENIEM NOWYCH MIEJSC PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWACH SPOŁECZNYCH OGŁOSZENIE O NABORZE KANDYDATÓW ZAINTERESOWANYCH TWORZENIEM NOWYCH MIEJSC PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWACH SPOŁECZNYCH 1. Nabór zostanie ogłoszony w dniu 15.03.2016 r. i potrwa do 31.03.2016 r. 2. O wsparcie

Bardziej szczegółowo

Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej

Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej Priorytet VII Promocja integracji społecznej Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji Cel Działania: Rozwijanie aktywnych form integracji społecznej i umożliwianie dostępu do nich osobom

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu PYTANIA ZGŁASZANE PODCZAS SPOTKANIA INFORMACYJNEGO DOTYCZĄCEGO DOKUMENTACJI KONKURSOWEJ W RAMACH DZIAŁANIA 7.4 PO KL Pytanie nr 1: Czy partnerem Beneficjenta może być

Bardziej szczegółowo

STATUT EŁCKIEJ KOALICJI WSPÓŁPRACY W OBSZARZE POMOCY SPOŁECZNEJ. I. Postanowienia ogólne

STATUT EŁCKIEJ KOALICJI WSPÓŁPRACY W OBSZARZE POMOCY SPOŁECZNEJ. I. Postanowienia ogólne STATUT EŁCKIEJ KOALICJI WSPÓŁPRACY W OBSZARZE POMOCY SPOŁECZNEJ I. Postanowienia ogólne 1 1. Ełcka Koalicja Współpracy w Obszarze Pomocy Społecznej, zwana dalej Koalicją, jest dobrowolnym porozumieniem

Bardziej szczegółowo

Klucz do skutecznej sprzedaży swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Klucz do skutecznej sprzedaży swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej Klucz do skutecznej sprzedaży swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej Przemysław Walter Instytut Coachingu i Mentoringu Rozmowa kwalifikacyjna & Autoprezentacja Zwycięskie Strategie Klucz do

Bardziej szczegółowo

OFERTA OŚRODKA WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ W REGIONIE STARGARDZKIM

OFERTA OŚRODKA WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ W REGIONIE STARGARDZKIM dobrze jest mieć ludzi, z którymi można robić rzeczy niezwykłe OFERTA OŚRODKA WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ W REGIONIE STARGARDZKIM powiaty: stargardzki, pyrzycki, choszczeński, gryfiński, myśliborski Ośrodek

Bardziej szczegółowo

KWESTIONARIUSZ ANKIETY

KWESTIONARIUSZ ANKIETY KWESTIONARIUSZ ANKIETY Płeć: Kobieta Mężczyzna Wiek: 18-25 lat 26-30 lat 31-35 lat 36-40 lat 41-40 lat powyżej 50 lat Wykształcenie: Staż pracy: podstawowe gimnazjalne zawodowe średnie techniczne średnie

Bardziej szczegółowo

W N I O S E K POWIATOWY URZĄD PRACY W SZCZECINIE

W N I O S E K POWIATOWY URZĄD PRACY W SZCZECINIE 1.. miejscowość, data POWIATOWY URZĄD PRACY W SZCZECINIE W N I O S E K o przyznanie z Funduszu Pracy ( Europejskiego Funduszu Społecznego) jednorazowo środków na podjęcie działalności na zasadach określonych

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce Temat (rozumiany jako lekcja) 1. Etapy projektu 2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie Wymagania konieczne (ocena dopuszczająca) wie na

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA TWP W WARSZAWIE

WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA TWP W WARSZAWIE WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA TWP W WARSZAWIE Szanowna Pani, Szanowny Panie Zwracamy się do Pana/Pani w związku z podejmowaniem działań na rzecz Stworzenia standardu Superwizji pracy socjalnej, realizowanych

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ PIELĘGNIARSTWA I NAUK O ZDROWIU

WYDZIAŁ PIELĘGNIARSTWA I NAUK O ZDROWIU UNIWERSYTET NOWOCZESNY- WSPÓŁPRACA Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PROGRAMY SZKOLEŃ WYDZIAŁ PIELĘGNIARSTWA I NAUK O ZDROWIU Zasady i funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE Szkolenie WYSTĄPIENIA PUBLICZNE Jak mówić, by być słuchanym Andrzej Kozdęba Od trenera Udane wystąpienie publiczne to połączenie odpowiedniej analizy audytorium, rzetelnego przygotowania oraz atrakcyjnej

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIA. Spółdzielnie działają na podstawie Ustawy Prawo Spółdzielcze dnia 16 września 1982 roku (Dz.U. 1982 Nr 30 poz. 210 z późn. zm.

SPÓŁDZIELNIA. Spółdzielnie działają na podstawie Ustawy Prawo Spółdzielcze dnia 16 września 1982 roku (Dz.U. 1982 Nr 30 poz. 210 z późn. zm. SPÓŁDZIELNIA Spółdzielnie działają na podstawie Ustawy Prawo Spółdzielcze dnia 16 września 1982 roku (Dz.U. 1982 Nr 30 poz. 210 z późn. zm.) Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby

Bardziej szczegółowo

STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PROMYK Z SIEDZIBĄ W KOMORNIKACH STATUT TEKST JEDNOLITY Z DNIA 01.10.2012 ROKU KOMORNIKI

STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PROMYK Z SIEDZIBĄ W KOMORNIKACH STATUT TEKST JEDNOLITY Z DNIA 01.10.2012 ROKU KOMORNIKI STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PROMYK Z SIEDZIBĄ W KOMORNIKACH STATUT TEKST JEDNOLITY Z DNIA 01.10.2012 ROKU KOMORNIKI STATUT STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "PROMYK"W KOMORNIKACH

Bardziej szczegółowo

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych autor mgr inż. Jolanta Kijakowska ROK SZKOLNY 2014/15 (klasa II d) Temat (rozumiany

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ zwiększenie umiejętności efektywnego komunikowania się rozwijanie technik

Bardziej szczegółowo

ZAWARTOŚĆ I STRUKTURA BIZNES PLANU

ZAWARTOŚĆ I STRUKTURA BIZNES PLANU ZAWARTOŚĆ I STRUKTURA BIZNES PLANU I. STRESZCZENIE to krótkie, zwięzłe i rzeczowe podsumowanie całego dokumentu, które powinno zawierać odpowiedzi na następujące tezy: Cel opracowania planu (np. założenie

Bardziej szczegółowo

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy II ETAP AKTYWIZACJI MATERIAŁY DLA BENEFICJENTÓW/BENEFICJENTEK CO TO SĄ EMOCJE? EMOCJE

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN JEDNORAZOWA DOTACJA INWESTYCYJNA

BIZNES PLAN JEDNORAZOWA DOTACJA INWESTYCYJNA BIZNES PLAN JEDNORAZOWA DOTACJA INWESTYCYJNA NR WNIOSKU:.. Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw regionie Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych

Bardziej szczegółowo

STATUT STOWARZYSZENIA ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE

STATUT STOWARZYSZENIA ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE STATUT STOWARZYSZENIA ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Statut reguluje zasady działania Na Rzecz Wspierania Polskich Producentów i Dystrybutorów Gazów Technicznych SPOGAT, zwanego dalej Stowarzyszeniem,

Bardziej szczegółowo