Lider w literaturze i filmie- wprowadzenie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Lider w literaturze i filmie- wprowadzenie"

Transkrypt

1 Lider w literaturze i filmie- wprowadzenie Na wstępie niniejszego artykułu należy zauważyć, iż autorzy Julie Ann Dolan, Michele L. Swers oraz Melissa Marie Deckman, w książce pod tytułem Women and Politics: Path to Power and Political Influence1 piszą o zapewnieniu zrównoważonej równowagi, ukazując sylwetki kobiet pochodzące ze świata polityki, między innymi Michelle Obamę. Omawiają postacie, które przyczyniły się w większym stopniu do stworzenia historii na świecie w ruchu kobiet. Autorki opowiadają o doświadczeniach kobiet działających w polityce, decyzje które zostały podjęte poprzez kobiety, aby zyskać siłę, analizowana również jest elita najbardziej wpływowych kobiet obecnie w świecie polityki. Powyższa nazwa oraz treści odzwierciedlają w dużym procencie historię z filmu pod tytułem By The People: The Election of Barack Obama2 (By The People: The Election of Barack Obama) w reżyserii Aliciii Sams i Amy Rice (z 2009 roku), ukazujący sylwetkę Afroamerykańskiego polityka Baracka Obamę. W kolejnym dokumencie, wyprodukowanym przez Edwarda Nortona, sam reżyser naświetla drogę Obamy do zdobycia statusu Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wraz z członkami jego wyborczego sztabu, w tym Davida Axelroda, Obama przygotowuje się do zostania prezydentem dnia 4 listopada roku 2008, rywalizując z Johnem McCainem. Robert Llyod w swojej recenzji pod tytułem By The People: The Election of Barack Obama3 w stacji telewizyjnej HBO, pisze, że film jest bardzo stronniczy. Tematem samego filmu jest masa osób, które wzmacniają kampanię Obamy, jak pracownicy owej kampanii, którzy stają się głównymi aktorami w powyższym filmie. HBO pod koniec filmu, zadaje pytanie widzom, by promowali wiadomość (tłum. Spread the word), co 1 J. A. B. Dolan, M. M. Deckman, M. L. Swers, Women and Politics: Paths to Power and Political Influence, Cambridge Ibidem. 3 dostępne przez: <http://articles.latimes.com/2009/nov/03/entertainment/et-obama3>; r.

2 wręcz wydaje się absurdalne, kończąc na promowaniu filmu poprzez swojego bloga lub na portalu społecznościowym Facebooku4. Reżyserki Alicia Sams oraz Amy Rice z wyprzedzeniem roku, rozpoczęły obserwowanie kampanii Baracka Obamy, gdy był on kandydatem na prezydenta. Jak mówią same, gdy był jeszcze senatorem pochodzącym z Illinois, który wygłosił podczas Konwencji Demokratycznej w roku 2004 przemówienie, stwarzając wrażenie bardzo wartościowej osoby. Miał szczęście ponieważ z każdym kolejnym zwycięstwem jego wizerunek w przekonaniu, że jest idealnym kandydatem na Prezydenta USA wzmacniał się. Największym zaskoczeniem był pierwszy czarnoskóry Prezydent Stanów Zjednoczonych, co dla wszystkich amerykanów wydawało się mało możliwe. Jak wspomina w swojej recenzji Lloyd, film został pozbawiony większości komentarzy wartościowych, pokazania wzlotów i upadków, trudnej drogi jaką przebył Barack od samego swojego dzieciństwa, poprzez pierwsze kroki w karierze, po samą stabilizację życiową, wraz z nadziejami oraz wątpliwościami związanymi z osiągnięciem wymarzonej pozycji wobec społeczeństwa. Pod tym względem film nad wyraz został okrojony z ważnych i znaczących faktów. Jak pisze Llyod, zadając pytanie o lekcje z powyższej nazwy filmu: If there is a lesson to the film- and it's a lesson the Obama camp seems to have understood early- it's that if you are running for president, you should probably not get too worked up over what people say on television, because, though it is a professional necessity to project certitude, no talking head really knows what it's talking about. As we are reminded here, Obama's candidacy was seen as an impossible dreamuntil it wasn't 5. Autor recenzji chce ukazać to patrzenie na postać Baracka Obamy w filmie pod tytułem By The People: The Election of Barack Obama (By The People: The Election of Braack Obama) przez filtr telewizji, newsów i mediów. 4 Ibidem. 5 dostępne przez: <http://articles.latimes.com/2009/nov/03/entertainment/et-obama3>; r.

3 W filmie, reżyserzy pokazali to, co wydawało się im najistotniejsze, to nad czym posiadali kontrolę, oraz to, co będzie dla obu stron korzystne (producentów i widzów). Wyłania się filtr, przez który ciężko dojrzeć niedotrzymane obietnice, brak niektórych zdarzeń, czy wręcz krytyczna ocena poniektórych decyzji podejmowanych przez Obamę. Widzowie, nie mają dostępu do faktów, których reżyserzy filmu nie pokazali, na pierwszy rzut oka wydawać się może, że jest to ukazanie właściwego wizerunku prezydenta, ale ucinając domysły o braku wywiązywania się z swoich obowiązków czy zaniedbanie określonych kwestii podczas kampanii, zdają się być właściwe do obiektywnej oceny Baracka, jako Prezydenta i człowieka. Jednakże By The People: The Election of Barack Obama to wartościowy film dokumentalny, który wprowadza każdego człowieka głównie w świat polityki, brakuje w nim jednak większej ilości telewizyjnych wiadomości i komentarzy współpracowników. To historia mniej oparta na planie niż na energii. To co zostało powiedziane w filmie jest zdecydowanie mniej interesujące, niż to w jaki sposób zostało wypowiedziane. Barack Obama zasługuje na określenie lidera, pomimo niewłaściwego przedstawienia w czasem mediach masowych, co wywołuje sprzeciw wielu ludzi, a szczególnie Afroamerykanów mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W książce pod tytułem Steve Jobs. Sztuka prezentacji6, autorstwa Carmine Gallo z roku 2011, ukazane zostały metody skutecznych wystąpień publicznych. Książka była jedną z najlepiej sprzedających się na świecie. Odkąd twierdzi twórca Apple międzynarodowej firmy, pokazy mogą doprowadzić do sukcesu albo porażki firmy lub korporacji. Kamila Sławińska oraz Robert Sławiński uważają: Wyłącznie on potrafi skutecznie zamienić hipotetycznych nabywców w klientów, a interesantów- w wyznawców. Tylko to dzieło zdradzi wam, jak sam Steve Jobs to robi. Owa książka jako pierwsza odkrywa tajemnice leżące u podstaw technik, 6 G. Carmine, Steve Jobs. Sztuka prezentacji, Kraków 2011.

4 których Jobs używa, by porwać własną widownię. Co jednak ważniejsze, edukuje nas, jak zastosować te metody do własnych prezentacji. Dzięki danej książce sami będziemy mogli porwać każdą, nawet najbardziej wymagającą, widownię 7. Pisząc dalej, co jest najważniejsze według Steve'a Jobs'a i Carmino Gallo: Od projektowania slajdów poprzez język ciała, techniki modulacji głosu oraz korzystanie z rekwizytów do lekcji improwizacji8. Odzwierciedleniem powyższego tytułu dzieła literackiego jest fabularyzowany, paradokumentalny film pod tytułem Jobs9 z 2013 roku, w którym reżyser opowiada dzieje Jobsa od samego początku zbudowania pierwszego komputera Apple. Na internetowej stronie Common Sense Media, autorzy recenzując film Jobs zauważają,: Parents need to know that Jobs is a biopic about late Apple founder/ceo Steve Jobs. As a young man, Jobs smokes marijuana and experiments with hallucinogens, and other characters drink and smoke. Two of Jobs' romances are depicted- a one-night stand and his long-term college relationship. He's shown kissing in bed with each of them, but that's it; there's no nudity or graphic content. The language is fairly typical of a mature drama, with the occasional use of "s- t," "a- hole," and one "f- king." Expect countless references to Apple's early product innovations- both the successes and the failures, from the original Apple computer to the ipod. Several car makes are also featured prominently- Mercedes, Porsche, Corvette Stingray, Volvo, and more. Ultimately, this movie is likely to particularly appeal to families and teens interested in technology and Apple devices10. Na portalu filmweb.pl również przeczytać można krótki opis filmu o karierze i życiu Steva Jobsa, który po części odwołuje się do recenzji z internetowej strony Common Sense Media: Był buntownikiem, ekscentrykiem, czasem szaleńcem. Zawsze uważał, iż wie lepiej i zwykle 7 dostępne przez:<http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3093,steve-jobs-sztuka-prezentacji>; r. 8 Ibidem. 9 Ibidem. 10 dostępne przez: <http://www.commonsensemedia.org/movie-reviews/jobs>; r.

5 nie mylił się. Od początku wiedział czego pragnie i potrafił o to wytrwale walczyć. Był niełatwym partnerem w życiu i w biznesie. Potrafił uszczęśliwiać, ale także bardzo ranić najbliższych. Założył pierwszą firmę w garażu, by póżniej wprowadzić ją na giełdę oraz stać się milionerem. Wkrótce jednak stracił nad nią kontrolę i usunięto go z Apple. Jego charyzma oddziaływała nie tylko na inwestorów, lecz także na kobiety. Potrafił uwodzić je, ale czy też uszczęśliwiać, nie wiadomo. Nawet w sytuacji, która wszystkim innym wydawałaby się sytuacją bez wyjścia, znalazł siłę, aby po raz kolejny wejść na szczyt, odzyskać Apple oraz zmienić kulejącą firmę w potęgę światową. Przeciwności losu zmieniły go jak człowieka, ale nie jako marzyciela. Dlatego to właśnie on dał światu takie urządzenia jak, iphone, ipad i ipod.11 W filmie dramatycznym pod tytułem Kapitan Philips (Captain Philips) z roku 2013, w reżyserii Paula Greengrassa został ukazany obraz mężczyzny- lidera wraz kilkoma cechami charakteru, które mogą zostać przykładem dla niejednego dyrektora rządzącego, lidera czy kierownika. Cechy takie jak ogromna determinacja, odwaga i roztropnośćć charakteryzują sylwetkę Richarda Philipsa. Historia, która ma miejsce w amerykańskim statku kontenerowym Maersk Alabama to ucieleśnienie zwycięstwa dobroci nad złem. Piraci z Somalii porwali statek w roku 2009 i ukazuje relacje między głównym kapitanem kontenerowca (Richard Philips), a piratami, którzy biorą kapitana za zakładnika. Dowódca wszystkich piratów- Muse (Barkhad Abdi) razem ze swoimi ludźmi ze wspólnoty w Somalii, obiera za swój cel statek Philipsa. W tym miejscu rozpoczyna się cała akcja owego filmu i walki o przeżycie, jak ukazują kolejne odsłony w filmie. Gdy dochodzi do starcia, korelacje kapitana i piratów są najistotniejszą kwestią, ponieważ można dopatrzyć się w nich mistrzowskich cech, które koncentrują sie na sylwetce lidera- mężczyzny. Brak podejmowania postanowień, kierując się tylko emocjami, trzeźwośćć umysłu, komunikacja niewerbalna, gra słów, roztropność, 11 dostępne przez: <http://www.filmweb.pl/film/jobs >; r.

6 odpowiedzialność oraz weryfikacja własnych myśli i czynów, to esencja składników lidera, która została opisana przez Paula Greengrassa, w filmie pod tytułem Kapitan Philips. Na kolejnym portalu internetowym Natemat.pl 12 przeprowadzony został wywiad pt. Byłem pewien, iż dostanę kulkę w głowę. Rozmowa z porwanym przez piratów kapitanem Philipsem z rzeczywistym Richardem Philipsem. Podczas wywiadu autor zadaje ważne pytania, które odzwierciedlają nadzieje oraz obawy samego Philipsa podczas uprowadzenia statku Maersk Alabama. Dziennikarz zadaje pytanie dotyczące narażenia życia marynarzy na niebezpieczeństwo z powodu nietrzymania się zasad obowiązujących podczas częstych rabunków piratów pochodzących z Somalii. Kapitan Richard Philips jednak twierdzi, że według niego jest to sposób na oczernianie jego dobrego imienia i metoda na zarobienie pieniędzy przez ludzi, którzy złożyli pozew po kilku latach, natomiast nie od razu po wydarzeniu na morzu. Z kolei, polecenie, które wysłała Administracja Morska USA mówiło jasno, aby na mniej niż 1100 km nie zbliżać się do Półwyspu Somalijskiego. Jednakże Kapitan Philips płynął około 440 km od wspomnianego wyżej nabrzeża, ryzykując bezpieczeństwo załogi. Twierdził, nie zignorował polecenia administracji, ale uważał za bezsensowne ominięcie całego Półwyspu Somalijskiego, co zajęłoby czas płynięcia z Dżibuti do Mombassy dwa razy dłużej13. Dużą rolę w filmie odgrywają negocjacje, które zaliczają się do głównych umiejętności dobrego lidera- przywódcy. Autor: Angelica Pegani 12 dostępne przez: <http://natemat.pl/81225,bylem-pewien-ze-dostane-kulke-w-glowe-wywiad-z- phillipsem>; r. 13 Ibidem.

Spis treści ZACHODNIM PODWÓRZU VENTURE CAPITAL PRZEBUDZENIE POLARNEGO. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com.

Spis treści ZACHODNIM PODWÓRZU VENTURE CAPITAL PRZEBUDZENIE POLARNEGO. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com Deal Marzec 2010 Spis treści Obligacje Islamskie świat, którego nie znałeś s t r on a 38 The today s world seen by the eyes of Michael Reagan s t r on a

Bardziej szczegółowo

nr 16 jesień-zima 2013 ISSN: 1897-1075 POLITYKÓW SKOK NA KASĘ 17 ENERGETYCZNE IMPERIUM 22 POTĘGA FINANSOWA 29 KLUBÓW PIŁKARSKICH ART&BANKING 40

nr 16 jesień-zima 2013 ISSN: 1897-1075 POLITYKÓW SKOK NA KASĘ 17 ENERGETYCZNE IMPERIUM 22 POTĘGA FINANSOWA 29 KLUBÓW PIŁKARSKICH ART&BANKING 40 nr 16 jesień-zima 2013 ISSN: 1897-1075 POLITYKÓW SKOK NA KASĘ 17 ENERGETYCZNE IMPERIUM 22 POTĘGA FINANSOWA 29 KLUBÓW PIŁKARSKICH ART&BANKING 40 Wyróżnij się. Napisz do Deala. www.magazyndeal.pl 3 Redaktor

Bardziej szczegółowo

Analiza uwarunkowań dyfuzji innowacji na przykładzie telewizji interaktywnej w Polsce.

Analiza uwarunkowań dyfuzji innowacji na przykładzie telewizji interaktywnej w Polsce. Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania Monika Mizielińska-Chmielewska Analiza uwarunkowań dyfuzji innowacji na przykładzie telewizji interaktywnej w Polsce. Praca doktorska na Kierunku Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Content marketing jako istotny element strategii marketingowej instytucji naukowych

Content marketing jako istotny element strategii marketingowej instytucji naukowych Witold Świeczak Instytut Lotnictwa, Warszawa Content marketing jako istotny element strategii marketingowej instytucji naukowych Najlepsi ludzie to tacy, którzy rozumieją jak ważna jest treść. Kierowanie

Bardziej szczegółowo

Krakowskie Studia Międzynarodowe

Krakowskie Studia Międzynarodowe Krakowskie Studia Międzynarodowe STANY ZJEDNOCZONE A ŚWIAT WSPÓŁCZESNY NUMER SPECJALNY pod redakcją ANDRZEJA BRYKA numer 2(1) Kraków 2004 L U \m 'W Krakowskie Studia Międzynarodowe STANY ZJEDNOCZONE A

Bardziej szczegółowo

Koncepcja racjonalnego działania w myśli ekonomicznej Ludwiga von Misesa

Koncepcja racjonalnego działania w myśli ekonomicznej Ludwiga von Misesa Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Ekonomicznych Marek Małkowski Nr albumu: 219085 Koncepcja racjonalnego działania w myśli ekonomicznej Ludwiga von Misesa Praca magisterska na kierunku: Ekonomia specjalność:

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

ISSN 1896-4923. Kwartalnik wydawany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego I 2014 / 15 LAT W NATO BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

ISSN 1896-4923. Kwartalnik wydawany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego I 2014 / 15 LAT W NATO BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE Kwartalnik wydawany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ISSN 1896-4923 I 2014 / 29 BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE 15 LAT W NATO BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE 29 styczeń marzec 2014 r. Warszawa 2014 Szef Biura Bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Pod redakcją Martyny Śliwy

Pod redakcją Martyny Śliwy Pod redakcją Martyny Śliwy 219 Strategie dla kultury. Kultura dla rozwoju Strategie dla kultury. Kultura dla rozwoju Zarządzanie strategiczne instytucją kultury Pod redakcją Martyny Śliwy Wydawca: Współpraca:

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Historia content marketingu. Czym zatem jest content marketing?

Wstęp. Historia content marketingu. Czym zatem jest content marketing? 1 Wstęp Content is king! To jedno z najgorętszych haseł ostatnich miesięcy. Content marketing widnieje na niemal wszystkich listach trendów na rok 2015, a wskaźniki w Google potwierdzają tylko, że jest

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Podręcznik mentora. Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12

Podręcznik mentora. Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12 PUBLIKACJA BEZPŁATNA Podręcznik mentora Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12 Człowiek najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Umiejętność realizowania marzeń

Umiejętność realizowania marzeń PROGRAMOWANIE NEUROLINGWISTYCZNE HARRY ADLER Umiejętność realizowania marzeń Spis treści Wstęp 2 1. Osiąganie upragnionych celów 4 Przesłanki sukcesu 6 Cztery kroki do sukcesu 7 Założenia NLP 8 Lepsza

Bardziej szczegółowo

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 4 SPIS TREŚCI 5 6 SPIS TREŚCI AKTUALNOŚCI 4 Sławomir Iwasiów Falowanie przeszłości 4 WYWIAD 5 Sławomir Iwasiów Jesteśmy coraz bardziej samotni razem Rozmowa z Krzysztofem Łuszczkiem 5 Refleksje

Bardziej szczegółowo

darmowy e-book Wyznaczanie

darmowy e-book Wyznaczanie darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy Wyznaczanie Celów Osobisty przewodnik Ludzie mający jasne, sprecyzowane i zapisane cele mogą w o wiele krótszym czasie osiągnąć więcej, niż ludzie bez

Bardziej szczegółowo

Dział. 4 lutego 2013r.

Dział. 4 lutego 2013r. Dział 1 Dział 4 lutego 2013r. 2 SPIS TREŚCI Spis treści Od redakcji WYDARZENIA China's Dream Team The False Promise of a EurozoneBudget ZARZĄDZANIE Zarządzanie bez kija i marchewki BIZNES Fundusz w spółce,

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ MARKETINGU SIECIOWEGO W ASPEKCIE PRAWNO- EKONOMICZNYM WYNIKI BADAŃ

ROZWÓJ MARKETINGU SIECIOWEGO W ASPEKCIE PRAWNO- EKONOMICZNYM WYNIKI BADAŃ ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ 2014 Seria: ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE z. 76 Nr kol. 1923 Karolina KULIŃSKA Uniwersytet Wrocławski Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii carolline@op.pl ROZWÓJ MARKETINGU

Bardziej szczegółowo

Komórka. elektroniczna smycz s. 24. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14.

Komórka. elektroniczna smycz s. 24. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14 ISSN 1899-2536 miesięcznik styczeń 2010 Komórka elektroniczna smycz s. 24 Abonent czasowo niedostępny

Bardziej szczegółowo

Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych

Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych Krzysztof Borowski Szkoła Główna Handlowa, Instytut Bankowości i Ubezpieczeń Społecznych e-mail: k.borowski@upcpoczta.pl DOI: 10.12846/j.em.2015.01.12

Bardziej szczegółowo

Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. powołane do życia. 6 lipca Dzień Radcy Prawnego Jak przetrwać kryzys?

Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. powołane do życia. 6 lipca Dzień Radcy Prawnego Jak przetrwać kryzys? Numer 127 128 Lipiec Sierpień 2012 Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP powołane do życia 6 lipca Dzień Radcy Prawnego Jak przetrwać kryzys? Co z tym nagrywaniem? Wyszukiwarka radców prawnych 1 Uruchamiamy

Bardziej szczegółowo

nr 3/2014 luty Kobiety NOWEJ GENERACJI POLSKA w strefie Euro Jak zarobić NA DYWIDENDZIE DROGA do podatkowego raju

nr 3/2014 luty Kobiety NOWEJ GENERACJI POLSKA w strefie Euro Jak zarobić NA DYWIDENDZIE DROGA do podatkowego raju nr 3/2014 luty Kobiety NOWEJ GENERACJI Jak zarobić NA DYWIDENDZIE POLSKA w strefie Euro DROGA do podatkowego raju 2 3 SKN Stratolog Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwem

Bardziej szczegółowo

TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW

TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW NR 4 GRUDZIEŃ 2011 No 4 December 2011 Transfer Wiedzy - Science Business Review Biuletyn Projektu Komercjalizacja wyników badań oraz kreowanie postaw przedsiębiorczych

Bardziej szczegółowo

Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu. 03 Social media gdzie musisz zaistnieć, by zostać dostrzeżonym

Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu. 03 Social media gdzie musisz zaistnieć, by zostać dostrzeżonym Spis treści 01 Pisać, by zostać znalezionym Piotr Stasiak, szef online Newsweek.pl 02 Najlepsze teksty dziennikarstwa internetowego ostatniego roku Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu

Bardziej szczegółowo

Innowacyjne ZARZĄDZANIE WIEDZĄ

Innowacyjne ZARZĄDZANIE WIEDZĄ Dr hab. Jan FAZLAGIĆ profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pełnomocnik Rektora ds. badań i rozwoju AFIB Vistula. Ekspert od zarządzania wiedzą, edukacji, innowacyjności oraz zarządzania

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA Open Access MINIB, 2014, Vol. 12, Issue 2 INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ

Bardziej szczegółowo

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA Cesar Millan Melissa Jo Peltier JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA SPOSÓB CESARA, BY ODMIENIĆ SWOJEGO PSA I... WŁASNE ŻYCIE PRZEŁOŻYŁ: Maciej Lorenc TYTUŁ ORYGINAŁU: Be the pack leader:

Bardziej szczegółowo

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ NA KONIEC ROKU... Drodzy czytelnicy, Kolejny rok akademicki dobiega końca. Semestr letni minął bardzo szybko i oto mamy kolejny numer magazynu C40. Bardzo cieszy nas, że ten debiutancki, sprzed trzech

Bardziej szczegółowo

Aberrant decoding jako jeden ze sposobów interpretacji przekazu medialnego w kontekście teorii zakładających aktywność odbiorców.

Aberrant decoding jako jeden ze sposobów interpretacji przekazu medialnego w kontekście teorii zakładających aktywność odbiorców. Numer 1/ 2014 (2) Marta Marcjanik Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego mail: marta.marcjanik@gmail.com Aberrant decoding jako jeden

Bardziej szczegółowo

E-MARKETING PRAWNICZY

E-MARKETING PRAWNICZY E-MARKETING PRAWNICZY Promocja kancelarii prawnej drugiej dekadzie XXI wieku Niewątpliwie żyjemy w świecie gigantycznych i bezprecedensowych zmian. Nie dotyczą one jedynie technologii, ale w ogóle globalnego

Bardziej szczegółowo