2014 Social Media case StudieS

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "2014 Social Media case StudieS"

Transkrypt

1 2014 Social Media case studies

2 Spis treści Lubię to! - H&M rozdaje bilety na Boiler Room poprzez Snapchat iprospect - adidaspl promuje nowy model butów piłkarskich budując społeczność na Twiterze przed Mundialem w Brazylii Liquid, dział kreatywny MEC - profil i kampania Cini Minis na Facebooku Liquid, dział kreatywny MEC - działania dla Republiki Kaktusa Facebooku i YouTube Społeczności.pl - Śmieszne miny - 3 cytryny dla Zbyszko Społeczności.pl - Street Style Academy by Mango Grupa Kalicińcsy.com - Poszukiwany, Poszukiwana - kota Emilka via potęga social mediów Grupa Kalicińcsy.com - Przesuń granice z Castrol EDGE Biuro Podróży Reklamy - Riposta do AdBustera Biuro Podróży Reklamy - CHARYTATYWNI.ALLEGRO - podziel się tym, co masz najlepszego Socialyse - Marcelina. Life with LG G2 Mini - kampania wideo Socialyse - Watch_dogs - launch gry Socialyse - Prudential - Daję Słowo Fenomen - Wizz Air - sprzedaż biletów Mosqi.to - Kartkomat ING Życie They.pl - Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie IPG Mediabrands - Basia - Zaangażowanie, zaufanie, rozmowa

3 Wprowadzenie social media case studies Rok 2014 był bardzo obfity pod względem aktywności marek w kanałach social media. Po raz kolejny Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oddaje w Wasze ręce najciekawsze kampanie i akcje przeprowadzone w przestrzeni social media. Niniejszy dokument jest swoistym przewodnikiem po efektywnych i nagradzanych kampaniach, który w jednym miejscu podsumowuje i prezentuje cele, efekty oraz wyjaśnia wykorzystane narzędzia i ich mechanikę. Oprócz wykorzystania niniejszego raportu jako kompendium wiedzy na temat działań branży, stanowi on również doskonałe źródło do inspiracji dla wszystkich tych, którzy w 2015 roku planują wykorzystać przestrzeń social media do swojej komunikacji.

4 Lubię to! h&m rozdaje bilety na boiler room poprzez snapchat

5 cele Wizerunkowa promocja marki H&M skierowana do wszystkich fanów współczesnej muzyki elektronicznej oraz marki. Zwrócenie uwagi grupy docelowej na markę H&M i podkreślenie roli partnera eventu. KPI w postaci zdobycia 300 obserwatorów konta HMxBR na Snapchat`e. efekty 943 obserwujących konto HMxBR w aplikacji Snapchat. Około 200 uczestników gry w sklepach H&M (24-25 maja). Zasięg online: UU. Skumulowana liczba livestreamingów z obu wydarzeń na stronie BoilerRoom.tv: opis ZAJAWKA: Od 7.05 komunikowane było, że BoilerRoom.tv wchodzi do Polski w partnerstwie z H&M na stronie wydarzenia oraz w postach na Facebooku. Jednocześnie zachęcaliśmy uczestników wydarzenia i fanów H&M, by obserwowali konto HMxBR na Snapchacie, ponieważ szykujemy tam dla nich niespodzianki. UJAWNIENIE NIESPODZIANKI: W piątek zakończyła się oficjalna rejestracja na wydarzenia Boiler Room i przyznawanie wejściówek. Wtedy ujawniliśmy naszą niespodziankę: istnieje 20 ostatnich, podwójnych wejściówek na Boiler Room, które są ukryte w sklepach H&M w Warszawie i Krakowie. Bilety będzie można odnaleźć w weekend, podążając za wskazówkami z profilu HMxBR na Snapchacie. Informację o akcji ujawniliśmy na Facebooku: na stronie eventu, fanpage u H&M i fanpage u

6 Boiler Room. Podały ją też internetowe serwisy muzyczne i lifestylowe. AKCJA: Już przed weekendem, ponad 600 osób dodało konto HMxBR do obserwowanych. Weekendowa gra trwała 48h i toczyła się w 5 sklepach H&M w 2 miastach. Wskazówki zdjęciowe publikowaliśmy po kolei w story profilu HMxBR na Snapchacie. Pierwsza wskazówka pokazywała zawsze witrynę sklepu H&M, do którego należało się udać. Po 15 minutach dodawaliśmy kolejne wskazówki - zdjęcia konkretnych miejsc w sklepie, gdzie były poukrywane bilety.

7 iprospect adidaspl promuje nowy model butów piłkarskich Samba f50 budując swoją społeczność na Twitterze przed Mundialem w Brazylii!

8 cele Wizerunkowa promocja marki adidas skierowana do wszystkich fanów piłki nożnej. Promocja nowego modelu butów adidas Samba f50 Zbudowanie zaangażowanej społeczności przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, skupionej wokół efekty 600% przyrost śledzących ponad nowych followersów 18 krotny wzrost zaangażowania fanów w treści publikowane przez 600% wzrost ilości odpowiedzi fanów na tweety z 800% wzrost ilości retweetów treści publikowanych z Skumulowana liczba livestreamingów z obu wydarzeń na stronie BoilerRoom.tv: Zasięg mediowy: UU opis Przesłanie kampanii oparte było o slogan reklamowy adidasa, który został przygotowany specjalnie na Mundial #allinornothing. Wykorzystaliśmy go w promowanych tweetach. przez cały okres trwania mistrzostw świata udostępnił bogaty media content w postaci fotografii oraz tweetów piłkarzy m.in. z profilu Leo Messiego udostępniliśmy: Join adidaspl in the way to the World Cup. Be #allin and collect awards. Użyliśmy tweety gwiazd futbolu oraz ambasadorów marki żeby przyciągnąć użytkowników do konwersacji na temat Mistrzostw Świata 2014.

9 Zastosowane w promowanych tweetach Hashtagi umożliwiły nam przyciągnięcie fanów piłki nożnej do naszego profilu Boiler Room. Podały ją też internetowe serwisy muzyczne i lifestylowe. Do oraz nowego modelu butów wykorzystaliśmy m.in. promowane konta Twitter podobnie jak Facebook na bazie zainteresowań użytkownika poleca mu konta warte obserwowacji. Wśród nich na wysokiej pozycji może znaleźć się konto reklamodawcy. Jednak tylko jeśli profil jego działalności jest zbieżny z zainteresowaniami użytkownika. Promowane tweety w aktualnościach, kierowaliśmy do obserwujących markę fanów oraz do użytkowników o podobnych zainteresowaniach. W tweetach poza bezpośrednimi odnośnikami do mistrzostw świata w postaci zdjęć piłkarzy, pojawiał się również content edukacyjny prezentujący zalety korków Samba f50, interesujący przede wszystkim marketerów i potencjalnych klientów. Call to action wykorzystane w promocji na Twitterze odwoływało się do głównego sloganu kampanii adidasa na Mistrzostwa Świata w Brazylii #allinornothing. Dzięki czemu udało się zaangażować do komunikacji z marką nie tylko entuzjastów piłki nożnej.

10

11 Liquid, dział kreatywny MEC profil i kampania cini minis na facebooku

12 cele Zbudowanie świadomości marki CINI MINIS na Facebooku wśród grupy Young Adults, definiowanej jako osoby w wieku lat Zaangażowanie fanów w komunikację opartą o brand heroes CINI MINIS. efekty Średni miesięczny zasięg profilu na poziomie 2,9 milionów UU. Co miesiąc marka docierała do 64% grupy docelowej na Facebooku. Uzyskanie 102,889 fanów w ciągu 9 miesięcy obecności na Facebooku. opis Na potrzeby działań stworzony został fanpage miłośników cynamonu i CINI MINIS, na którym prowadzona była komunikacja oparta o brand heroes marki. Bohaterowie marki CINI MINIS komentowali bieżące wydarzenia, odnosząc się do tematów ze świata m.in. filmu, muzyki, sztuki - zawsze posługując się charakterystycznym, cynamonowym poczuciem humoru. W odpowiedzi na rosnącą rolę contentu video przygotowane zostały również krótkie filmy dedykowane komunikacji marki na Facebooku, inspirowane popularnymi tematami dla odbiorców, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem.

13 Liquid, dział kreatywny MEC działania dla republiki kaktusa

14 cele Celem kampanii było zwiększenie sprzedaży oraz wzrost zaangażowania fanów marki, których Lody Kaktus zgromadziły na fanpage u Republika Kaktusa. efekty Wzrost rotacji versus rok ubiegły o 50% odsłon teledysku do utworu Dobra Aura na YouTube. Republika Kaktusa w okresie Marzec-Sierpień 2014 najbardziej angażującym fanpagem w kategorii Żywność/Słodycze wg. Sotrendera. Ponad głosów oddanych przez fanów marki w konkursie na projekt koszulki. W okresie trwania kampanii Republika Kaktusa zdobyła nowych fanów. opis REPUBLIKA KAKTUSA konsekwentnie buduje platformę komunikacyjną, która integruje działania promocyjne we wszystkich kanałach (display, SEM, spoty i autorskie programy w tv oraz sampling). Od czasu powstania, profil REPUBLIKI KAKTUSA na Facebooku stał się nie tylko kanałem komunikacyjnym z grupą docelową (Core TG: 13-17), ale społecznością, która dzieli się własnymi preferencjami i indywidualnym stylem. W 2014 roku, po sukcesie formatu kreatywnego wykorzystywanego w postach na fanpage u w roku ubiegłym postanowiliśmy dać szanse wykazać się fanom marki w sposób kreatywny. W maju Lody Kaktus swoim fanom udostępniły kreator Kaktusowych Demotywatorów.

15 Przeprowadzona została też druga edycja konkursu Patyki za Wyniki, w której marka nagradzała fanów aktywnych na fanpage u. Osią komunikacji na Facebooku była również współpraca z polską niezależną wytwórnią hip hopową i labelem odzieżowym PROSTO, która zaowocowała organizacją 8 koncertów trasy Rap Republika Kaktusa Tour, w której specjalny autobus-scena gościł polskich raperów (m.in. VNM, DIOX, PMM) i DJów. Trasa była na bieżąco relacjonowana na profilu Republiki Kaktusa. Lody Kaktus wspólnie z PROSTO stworzyły wideo z trasy a także wakacyjny utwór Dobra Aura, który w okresie trzech miesięcy zdobył odsłon na YouTube.

16 Społeczności.pl KAMPANIA ZBYSZKO ŚMIESZNE MINY -3 CYTRYNY

17 cele Prezentacja nowej butelki napojów Zbyszko z linii 3 Cytryny wprowadzonej w 20 rocznicę założenia firmy Zbyszko. Promocja brandu oraz przedstawienie napoju 3 Cytryny jako produktu dla każdego, na każdą okazję oraz bez sztucznych słodzików i konserwantów. efekty zgłoszonych prac w konkursie oddanych głosów w rankingu. Konkurs Nagrody Galeria Ranking Zbyszko 3 Cytryny Regulamin 20 mln odsłon formatów reklamowych, z którymi zetknęło się ponad 800 tys. użytkowników fotka.pl, a 200 tys. użytkowników odwiedziło sekcję konkursową! Skuteczność promocji na poziomie 28% CTR-u. opis Na potrzeby akcji na Fotka.pl stworzyliśmy sekcję specjalną na której zorganizowaliśmy konkurs Śmieszne miny 3 Cytryny. Zadaniem konkursowym było dodanie zdjęcia, tak zwanego selfie, przedstawiającego śmieszną minę. Tematyka konkursu była bardzo swobodna i rozrywkowa, a jednocześnie wzbudzająca zainteresowanie użytkowników, którzy chętnie dzielili się swoimi śmiesznymi zdjęciami. Spośród zgłoszeń z najwyższą liczbą punktów wyłoniono 3 zwycięzców. Konkurs został bardzo dobrze odebrany przez użytkowników Fotka.pl.

18 Społeczności.pl street style academy by mango

19 cele Promocja jesiennej kolekcji MANGO. Zaangażowanie do akcji popularnej blogerki Klaudii Adaszewskiej, wyróżnionej przez Vanity Fair jako Best Dressed w 2014 roku. efekty osób zaangażowało się w działania (głosowanie). Sekcję konkursową odwiedziło ponad osób generując ponad odsłon. Skuteczność formatów reklamowych na poziomie 5% CTR-u. opis Konkurs odbył się na specjalnie przygotowanej sekcji konkursowej na serwisie Miumag.pl i został podzielony na dwa tygodniowe flighty. Przed każdym z flightów redaktorki serwisu wyruszały na ulice Warszawy w poszukiwaniu najlepiej ubranych dziewczyn. Wybrano łącznie 56 śledzących trendy warszawianek! Zgłoszenie obejmowało krótką ankietę i zdjęcie. Zwyciężczyniami konkursu zostały 4 uczestniczki, które otrzymały najwięcej głosów (like). Piątą zwyciężczynię wybrała Klaudia Adaszewska, która wsparła kampanię przygotowując stylizacje bazujące na jesiennej kolekcji MANGO. Zakupy Klaudii wraz ze zdjęciami zostały zaprezentowane w artykule Inside Office na Miumag.pl. Akcja była szeroko promowana także z wykorzystaniem mechanizmów Facebook a. Za zakup mediów i współudział w tworzeniu koncepcji akcji odpowiadał dom mediowy Media Direction OMD.

20 Grupa Kalicińscy.com poszukiwany /poszukiwana Kota Emilka via potęga social mediów!

21 opis Wszystko zaczęło się od wzruszającego listu, który otrzymał dział PUBLIC RELATIONS IKEA od taty trzyletniego Kuby, któremu zaginął ukochany pluszak o imieniu Emilka, za którym chłopiec bardzo tęsknił i nie mógł bez niego zasnąć. Nieszczęście rodziców chłopca potęgował fakt, że poszukiwana maskotka została wycofana z asortymentu sklepów IKEA i nie była już dostępna w sprzedaży. Błyskawiczna reakcja IKEA we współpracy z agencją Kalicińscy.com, w połączeniu z potencjałem social mediów, który został natychmiast dostrzeżony i wykorzystany przez IKEA, zaowocował akcją Poszukiwany/Poszukiwana na profilu marki na Facebooku. 15 stycznia agencja Kalicińscy.com umieściła na profilu IKEA.pl post z prośbą o pomoc w odnalezieniu zaginionej maskotki ze zdjęciem pluszaka, które natychmiast zostało komentowane i share owane przez fanów marki. Osoba, która zgodziła się oddać chłopcu poszukiwanego kotka, znalazła się nadzwyczaj szybko, właściwie od razu. Jak Emilka wróciła do domu? Także sam powrót zaginionej kotki Emilki został wykorzystany jako content na profilu IKEA na Facebooku. Od taty trzyletniego Kuby Kalicińscy.com otrzymali fotorelację z powrotu Emilki z wakacji (bo taki był oficjalny powód nieobecności kotka w domu ), na które się wybrała, jak się później okazało... Pluszowy kot zapukał do drzwi małego Kuby i oficjalnie wrócił do domu. Szczęśliwy finał historii został sfotografowany przez domowników, a niesforna Emilka dostała nawet reprymendę od sześcioletniej siostry Kubusia, tłumacząc, że nie powinna sama, bez informowania wyjeżdżać z domu :). efekty ZASIĘG ORGANICZNY Liczba like ów: Liczba share ów: 529 Liczba komentarzy: 195 Zasięg: blisko 160k Budżet: 0, 00 zł na wsparcie posta

22 Jaki morał z tej bajki W pędzie za zasięgami, optymalizacją, konwersją nie możemy zapominać o pierwotnych potrzebach, jakie realizują social media. Ludzka twarz marki, którą pokazała IKEA i niesienie zwykłej pomocy, zaowocowały ponadprzeciętnym zaangażowaniem fanów IKEA. Poszukiwanie kotka Emilki można jak najbardziej zakwalifikować jako działanie real time marketingowe, ale w nietypowej formie. Autorsko możemy je nazwać samopomocą social mediową, która poruszyła 160 tysięcy osób. Bo kto z nas nie miał ulubionego pluszaka, bez którego trudno byłoby zasnąć...

23 Grupa Kalicińscy.com Przesuń granice z Castrol EDGE

24 opis Kampania promująca nową linię oleju Castrol EDGE Titanium FST w Polsce. W digital jej głównym elementem był 6-etapowy konkurs dla internautów pt. Przesuń granice z Castrol EDGE, za którego kreację i działania on-line odpowiadała agencja Kalicinscy.com. Finałem każdego etapu konkursu był co-drive zwycięzcy z zawodowym kierowcą sportowym, a w etapie finałowym - spotkanie i co-drive z gwiazdą YouTube - Kenem Blockiem. Konkurs prowadzony był na stronie a bohaterem każdego z 6 niezależnych etapów, był inny kierowca sportowy. W ramach przygotowań do kampanii agencje Kalicińscy.com i The FOG content agency wyprodukowały materiały filmowe i redakcyjne oraz zorganizowały profesjonalną sesję fotograficzną z udziałem zawodników startujących w barwach Castrol EDGE. W działaniach promocyjnych został wykorzystany wizerunek dziewięciu sportowców. Grzegorz Staszewski, rekordzista w wyścigach na 1/4mili. Paweł Trela, driftingowy Mistrz Polski. Jedyny drifter prowadzący stopą Bartosz Ostałowski. Maciej Oleksowicz, zawodnik rajdowy. Kierowca i showman Ken Block. Kierowcy wyścigowi Volkswagen Castrol Cup Gosia Rdest, Jan Kisiel i Jerzy Dudek. Autentyczne historie kierowców, jakich wspiera Castrol EDGE zostały wpisane w wartości marki takie jak przesuwanie granic czy wytrzymałość w ekstremalnych warunkach. Poszczególne etapy konkursu wspierane były zarówno przez działania kontentowe jak i poprzez tradycyjną reklamę. Największy nacisk położono na promocję konkursu w mediach społecznościowych. Dzięki wygranej w konkursie, fani motorsportu mogli przesunąć własne granice, usiąść w fotelu pasażera i przeżyć to, co na co dzień przeżywają zawodnicy Castrol EDGE. W ramach działań branded content wyprodukowano 4 filmy, w których zawodnicy Castrol EDGE wzywali internautów do podjęcia wyzwania i wzięcia udziału w konkursie oraz 3 filmy dokumentalne, opowiadające o zawodnikach i ich pasji do motorsportu. Film opowiadający o wyjątkowym kierowcy driftingowym, który prowadzi samochód jedynie przy wykorzystaniu stóp pt. Bartosz Ostałowski. Na tych samych zasadach dzięki zaangażowaniu użytkowników i ich udostępnieniom uzyskał na Facebooku zasięgu organicznego i stał się viralem!

25 efekty Do konkursu wysłano w sumie ponad 5,2 tysięcy zgłoszeń. Na stronie konkursowej pojawiło się użytkowników. Wszystkie filmy konkursowe na Facebooku i YouTube zostały obejrzane razy. Kampania na Facebooku odnotowała w sumie: kliknięć lubię to!, komentarzy, udostępnień.

26 Biuro Podróży Reklamy RIPOSTA DO ADBUSTERA

27 cele Tekst Riposta do AdBustera stworzony został dla Dekoral Fashion w odpowiedzi na niekorzystne wizerunkowo video znanego vlogera AdBustera. Celem tekstu było odparcie negatywnej opinii, przy równoczesnym nieatakowaniu vlogera. efekty Ponad naturalnych wykopów na Wykop.pl! Ponad 600 naturalnych polubień na fan page marki. Naturalny Demotywator.pl. Wygenerowanie 19 publikacji epr. Post w sumie polubiło ponad osób, udostępniając go 117 razy. Co najważniejsze: zdecydowana większość komentarzy, czy to na Facebooku, Wykopie, czy pod publikacjami była jednoznacznie pozytywna dla Dekoral Fashion, bardzo często wręcz entuzjastyczna, pełna uznania dla marki. Marka odzyskała swój wizerunek i zapewnienie od konsumentów, że będą bardziej kierowali się przy decyzjach zakupowych tą odpowiedzią, niż video AdBustera. opis Podstawą strategii był miły, kulturalny, ale jednocześnie momentami ironiczny, wykorzystujący internetowy język i słownictwo ton, podparty merytorycznymi argumentami i wiedzą fachową. Odpowiadając w inteligentny sposób udało się poprawić wizerunek marki Dekoral Fashion i jego produktów, pozycjonując nadal markę jako eksperta od kolorów i farb. Akcja Riposta do AdBustera zdobyła Nagrodę Główną Pióro Roku 2014 w kategorii Publikacja dla klientów - Artykuły wspierające markę oraz Nagrodę Główną Webstar Creative 2014 w kategorii Tekst/Copywriting.

28 Biuro Podróży Reklamy CHARYTATYWNI. ALLEGRO - PODZIEL SIĘ TYM, CO MASZ NAJLEPSZEGO

29 cele Wprowadzenie na rynek platformy aukcyjnej charytatywni.allegro, dzięki której możliwe jest zbieranie funduszy na cele charytatywne oraz prowadzenie akcji CSR. Dotarcie z informacją o platformie do pięciuset PR Managerów oraz Rzeczników Prasowych największych polskich firm, agencji reklamowych, mediów i instytucji. Wywołanie naturalnego buzzu w social media. efekty Launch platformy charytatywni.allegro.pl odbił się szerokim echem w mediach oraz wśród grupy docelowej. O akcji dyskutowała branża reklamowa, pisały o niej media, firmy przekazywały sobie informację o starcie nowej platformy, a zaproszone do akcji firmy chętnie dzieliły się w swoich społecznościowych kanałach marketingowych informacją o wystawianych przez siebie aukcjach oraz dziękowały za wytypowanie. W akcję włączali się nawet celebryci napisała do nas m.in. Dorota Zawadzka, z prośbą o przysłanie kuriera. Na platformie pojawiło się setki aukcji charytatywnych. W prasie ukazało się 127 publikacji na temat startu platformy i kampanii. 420 osób zdecydowało się pomóc. opis Rozwiązaniem agencji była niestandardowa przesyłka składająca się z dwóch kopert: POMAGAM i NIE POMAGAM. Otwarcie koperty POMAGAM uruchomiało elektroniczny licznik odmierzający 72 godziny. Zegara nie dało się zatrzymać. Odbiorca miał 72 godziny, żeby pomóc uruchomić aukcję charytatywną. Dodatkowo aukcje i zaangażowanie firm było oceniane przez Macieja Budzicha i Natalię Hatalską. Ambasadorami projektu zostały topowe nazwiska sceny charytatywnej w Polsce - Anna Dymna, Ewa Błaszczyk oraz Jurek Owsiak. Kampania zdobyła wiele prestiżowych nagród Srebrna Epica 2014, Grand Prix oraz inne nagrody nagrody Kreatura 2014, Nagroda Główna Złoty Spinacz Nagrody główne na Webstar Festival.

30 Socialyse Marcelina. life with LG G2 mini kampania wideo

31 cele Wypromowanie nowego smartfona LG G2 mini ze średniej półki cenowej, będącego jednocześnie mniejszą wersją głównego flagowca marki. Kluczowym wskaźnikiem sukcesu było zbudowanie zasięgu wśród grupy docelowej oraz wpisanie marki oraz produktu w naturalny i wiarygodny dla grupy docelowej kontekst. Grupa docelowa Pokolenie Y zwane pokoleniem Millenialsów, zainteresowane najnowszymi technologiami, a szczególnie smartfonami, jednak wyjątkowo odporne na standardową komunikację reklamową z dość negatywnym stosunkiem do marki LG w internecie. Ok. 3,5 mln użytkowników z tej grupy, którzy są zainteresowani smartfonami jest obecna w serwisie Facebook. Zakładając, że większość Millenialsów ma tam konto był to nasz estymowany zasięg. opis strategii Aby dotrzeć do grupy docelowej musieliśmy obejść jej reklamowy radar wykorzystując skuteczność naturalnej rekomendacji oraz popularność treści wideo w internecie. Zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy celebrytkę, która jest przedstawicielką grupy docelowej, jednocześnie będąc na początku drogi do wielkiej kariery. Nasz wybór padł na Marcelinę. Jej utwór Karmelove osiągnął już ponad 2 mln wyświetleń w serwisie YouTube, a druga płyta Wschody Zachody, z której pochodzi, spotkała się z pozytywnym odbiorem w Sieci. Marcelina poza wrodzoną naturalnością jest również atrakcyjną kobietą, często wspierając młode marki modowe kierowane do Pokolenia Y, jak Pakamera, czy Yeah Bunny.

32 Decydując się na wykorzystanie treści wideo, które są idealnym nośnikiem emocji, jednocześnie pamiętając o tym, aby kampania była oparta na naturalnym, prawdziwym kontekście, który będzie budził zaufanie, postanowiliśmy wykorzystać prawdziwą historię naszej bohaterki i spełnić jedno z jej marzeń, komunikując jednocześnie dwa najważniejsze hasła w pozycjonowaniu marki LG Life s Good i Everything is possible. Marcelina od dawna chciała odwiedzić swojego brata, który mieszka na stałe na wyspie Reunion. Właśnie to marzenie postanowiliśmy spełnić organizując dwutygodniowy wyjazd na Reunion oraz sąsiedzką wyspę Mauritius. W trakcie wyjazdu Marcelina odwiedziła swojego brata oraz zbierała inspiracje do nowej, trzeciej płyty, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku. rezultaty Głównym sukcesem kampanii było stworzenie platformy smartgeneration.pl, z wykorzystaniem której prowadzone są kolejne działania we współpracy z precyzyjnie wybranymi influencerami oraz odmłodzenie wizerunku marki i zwiększenie jej atrakcyjności dla grupy docelowej. Kampania spotkała się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem w Internecie. Wszystkie filmy, które powstały w ramach kampanii obejrzano łącznie 663 tys. razy, CTR kampanii wideo (wideo+kreacja) wyniósł 24,2% (w porównaniu do średniej kategorii, która wynosi 2% wg danych ebuzzing), treści publikowane na fanpage u marki dotarły do ponad 2,5 mln profili (przy zakładanym KPI dotarcia wynoszącym 3 mln użytkowników z grupy docelowej obecnych na FB), osiągając zasięg wyświetleń na poziomie 34,5 mln. LG G2 mini osiągnął również sukces sprzedażowy. wykonanie W ramach kampanii zrealizowaliśmy dedykowaną sesję fotograficzną Marceliny, wyprodukowaliśmy 19 modnych stylistycznie wśród grupy docelowej filmów wideo, 10 krótkich filmów z wykorzystaniem kreatywnego montażu na Instagram oraz making off z całej podróży, które pokazywały przygodę Marceliny, w której towarzyszył telefon LG G2 mini. W trakcie pobytu na Mauritiusie zrealizowaliśmy również streaming live koncertu ponad 8 tys. km od Polski, nakręcony telefonem LG G2 mini, który był transmitowany również w zakładce na fanpage u marki oraz opublikowaliśmy osobny koncert w serwisie YouTube z pierwszą w Polsce, dynamiczną możliwością zmiany trzech

33 kamer z wykorzystaniem mechanizmu adnotacji w serwisie, która to opcja nie jest dostępna z poziomu zarządzania kontem YouTube. Wszystkie treści były regularnie publikowane we wszystkich kanałach owned Klienta, w tym przede wszystkim na fanpage u LG Polska, Instagramie oraz w dedykowanej akcji platformie skierowanej do Pokolenia Y smartgeneration.pl. Treści były też promowane z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi takich, jak - współpraca z firmą ebuzzing, globalną marką stojącą za promocją wielu znanych filmów wirusowych, czy precyzyjnie targetowane reklamy Facebook Ads, które zbudowały wyjątkowo duży zasięg akcji w naturalnym dla Millenialsów medium.

34 Socialyse Launch gry Watch_dogs

35 cele Celem kampanii był launch i wsparcie sprzedaży nowej gry produkcji studia Ubisoft - Watch_dogs. Stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia strategii komunikacji, która wyróżniłaby grę wśród innych tytułów na rynku i jednocześnie zapewniłaby sprzedaż gry na poziomie 50 tysięcy sztuk. opis Gra Watch_dogs była nową produkcją Ubisoftu. Otoczenie konkurencyjne w tej kategorii gier jest bardzo silne. Wiedzieliśmy, że będziemy musieli przekonać do siebie fanów takich produkcji jak GTA, Saints Row czy Sleeping Dogs. Biorąc pod uwagę sytuację gry na rynku postawiliśmy na ciągłą komunikację, która pozwoli zbudować i utrzymać świadomości produktu w grupie celowej. Głównym zadaniem, które przed nami stanęło, było dotarcie do graczy oraz osób intersującymi się nowymi technologiami. Grupę tę podzieliliśmy na graczy hard oraz casual. Gracze hard to osoby świadome nadchodzących premier i często kupujące gry w przedsprzedaży. Gracze casual natomiast interesują się nowymi trendami technologicznymi, grają raczej rzadko. Jeśli już, to w gry video, które polecą im znajomi bądź opiniotwórcze serwisy internetowe. Wiedzieliśmy, że gracze hard w ogromnej większości kupią nasz tytuł. Wyzwaniem było przekonanie do Watch_dogs graczy casual. Jest to grupa dużo liczniejsza niż gracze hard a co za tym idzie bardzo interesująca z punktu widzenia wolumenu sprzedaży. Wiedzieliśmy że aby do nich dotrzeć musi być o nas głośno a działania budujące świadomość marki nie mogą przejść bez echa i powinny być na tyle intersujące i nośne aby mogły roznieść się wirusowo. wykonanie Kampania przebiegła pod hasłem Hakowanie to nasza broń. Stworzyliśmy unikalną platformę komunikacji pod adresem 403.discordia.pl powstał fikcyjny blog Pawła Kruka - hakera, na co dzień eksperta ds. bezpieczeństwa sieci komputerowych.

36 W fazie teaserowej internauci byli o nim informowani selektywnie na: - blogach i kontekstowych strony internetowych, gdzie umieszczaliśmy treści na temat bezpieczeństwa w sieci - serwisach w społecznościowych, na których hakowaliśmy profile użytkowników. W momencie ogłoszenie daty premiery blog obrandowaliśmy motywami z gry Watch_dogs. Od tego momentu rozpoczęliśmy szeroką komunikację gry z wykorzystaniem formatów display na stronach o tematyce technologicznej, rozrywkowej oraz growej. W dniu premiery ruszyła akcja z blogerami. Ambasadorami kampanii w internecie zostali Michał Górecki oraz Paweł Opydo, których grupa odbiorców pokrywała się z Grupą Celową kampanii. Zwieńczeniem współpracy była gra miejska geocaching zorganizowana w Krakowie i Warszawie. Blogerzy opublikowali mapę z 6 punktami w swoich miastach. Zadaniem uczestników było odnalezienie ukrytych kodów do gry na PC. Aby móc zagrać, uczestnicy musieli zrobić sobie zdjęcie z kodem i umieścić je w komentarzu pod postem blogera. Popularność gry przerosła nasze oczekiwania. W ciągu dwóch godzin od opublikowania map wszystkie punkty i kody zostały zdobyte. W grze miejskiej pomógł też satyryczny magazyn internetowy Faktoid, który po raz pierwszy w historii opublikował sponsorowaną Łamiącą wiadomość. rezultaty Kampania Watch_dogs zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki nieszablonowemu podejściu do komunikacji udało nam się wykreować u przedstawicieli Grupy Celowej chęć posiadania gry, w której będą mogli hakować otaczający ich świat. Pragnienie bycia hakerem przełożyło się sprzedaż pudełek gry, a więc 40% więcej niż zakładał cel biznesowy Ubisoftu. Blog Pawła Kruka w czasie trwania kampanii był odwiedzony ponad 200 tysięcy razy a fanpage gry w czasie trwania kampanii polubiło ponad 16 tysięcy użytkowników Facebooka.

37 Socialyse Daję słowo prudential

38 cele Założeniem było zaplanowanie angażującej kampanii wizerunkowej o potencjale społecznościowym, która będzie spójna z pozycjonowaniem marki, przenosząc historyczny kontekst jej działalności w czasy współczesne oraz będzie nawiązywała do ostatniej kampanii Prudential Historia przedwojennej polisy na życie. opis Kampania miała trafić szeroko, zarówno do osób młodych, jak i starszych, do mikroprzedsiębiorców, przedsiębiorców, artystów, rzemieślników, czy osób działających w instytucjach państwowych. Kampanię zdecydowaliśmy się oprzeć na kwestii dotrzymywania obietnic, tak ważnej dla całej kategorii ubezpieczeniowej, jednocześnie precyzyjnie wpisującej się w kontekst ostatniej kampanii Prudential. Opierając akcję na tak górnolotnej idei postanowiliśmy maksymalnie uprościć akcję, oferując mechanizm, który pozwoli internautom dać i zweryfikować dotrzymanie danego słowa. Mechanizm ten wzbogaciliśmy o elementy wirusowe aby pozwolić na rozprzestrzenianie się idei akcji w najważniejszych kanałach społecznościowych. Postawiliśmy również na produkcję serii materiałów wideo jako idealnego nośnika emocji w pierwszej i ostatniej fazie akcji. Główna część akcji miała miejsce w internecie na stronie internetowej dajeslowo.pl, która wciąż istnieje i zbiera kolejne obietnice. Wykorzystaliśmy również kanały społecznościowe Klienta fanpage Czas na przyszłość oraz kanał na YouTube tworząc dedykowane treści. Aby poszerzyć zasięg w pierwszej fazie akcji zdecydowaliśmy się wejść we współpracę z trójką największych vlogerów na polskim YouTube. W ostatniej fazie akcji wyruszyliśmy również w podróż po Polsce aby nagrodzić wybrane osoby, które dotrzymały danego słowa. rezultaty W trakcie trwania akcji dodano 589 słów, w tym 252 zostało potwierdzonych. Zasięg akcji na kanałach vlogerów wyniósł obejrzeń. Dedykowane filmy z osobami znanymi stworzone w ramach akcji obejrzano ponad 900 tys. razy. Strona dajeslowo.pl zebrała 80 tys. unikalnych użytkowników.

39 wykonanie Akcję Daję słowo podzieliliśmy na trzy etapy teaser, rozwinięcie i podsumowanie. Stworzyliśmy stronę dajeslowo. pl, która stała się centrum kampanii. Jej podstawowymi elementami były: definicja dawania słowa, którą stworzyła Paulina Mikuła z vloga Mówiąc inaczej, 5 zasad dawania słowa w intepretacji Prudential, aplikacja Daję słowo, która pozwalała na dodanie słowa danego prywatnie lub wielu osobom oraz weryfikację dotrzymanych słów i galeria dodanych oraz dotrzymanych słów.. W etapie teaserowym opublikowaliśmy 7 filmów, w których pokazaliśmy znane osoby, które na co dzień dotrzymują konkretnego słowa, w tym film ze znanym muzykiem Radzimirem Dębskim, dziennikarzem kulinarnym Pawłem Lorochem, czy Romanem Modzelewskim, właścicielem bistro Przekąski u Romana. Osoby te zostały ambasadorami akcji. W rozwinięciu akcji do udziału zaprosiliśmy również trójkę vlogerów, których zadaniem było danie i dotrzymanie danego słowa oraz zaproszenie do udziału w akcji swoich widzów. Celem współpracy z vlogerami było zbudowanie dużego zasięgu. Finałem akcji stały się wideorelacje z podróży po Polsce, w której odwiedziliśmy i nagrodziliśmy osoby, które dotrzymały danego słowa z wykorzystaniem aplikacji na stronie dajeslowo.pl. Zostały one nakręcone również z wykorzystaniem ukrytej kamery.

NAJLEPSZE PRAKTYKI W CONTENT MARKETINGU

NAJLEPSZE PRAKTYKI W CONTENT MARKETINGU NAJLEPSZE PRAKTYKI W CONTENT MARKETINGU MAJ 2015 2015 IAB Polska iab.org.pl WSTĘP Content marketing w segmencie B2B i B2C Content marketing to strategiczne podejście do marketingu definiowane jako proces

Bardziej szczegółowo

RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE 2015 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE Partner złoty Partnerzy Wydawca peshkova - Fotolia.com Media społecznościowe

Bardziej szczegółowo

media społecznościowe

media społecznościowe raport media społecznościowe wrzesień 2010 Sponsorzy Partnerzy spis treści 5 Społeczności wciągają jak narkotyk. I szybko nie przestaną 23 Zaistnieć z własną aplikacją 11 Social media reklamowo. Powoli

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Sprzedajemy. Bez wymówek!

Sprzedajemy. Bez wymówek! Sprzedajemy. Bez wymówek! Spis treści 5-33 34-46 47-57 58-69 70-90 Marketing na miarę XXI wieku Sprzedawaj wielokanałowo Znajdź się na pierwszej stronie Google Offline wciąż żyje To dopiero początek Wstęp

Bardziej szczegółowo

Event w chmurach str. 8

Event w chmurach str. 8 Inspiracja dla event managera nr 2 LIPIEC 2013 Okiem marketingowca Wirtualne wydarzenia str. 6 Okiem TECHNIKA Event w chmurach str. 8 Okiem REDAKCJI Zobacz, dotknij, polub mnie! str. 12 Spotkania łowców,

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Partnerzy Wydawca Marta Smaga kierownik ds. rozwoju w Dziale IT i Rozwoju Money.pl Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Marta Smaga jest

Bardziej szczegółowo

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ

SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ SPIS TREŚCI CONTENTS Wstęp Facebook szansą dla marek niezależnych 4-5 Blogi firmowe wspierane społecznościami 6 Weź mnie! W społecznościach 7-8 Energia blogosfery 9- Przemawiaj

Bardziej szczegółowo

Kategoria: Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną

Kategoria: Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną Kategoria: Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną Urząd Miejski w Andrychowie za stronę m.andrychow.eu. Realizator: www.ssmm.pl Mobilna witryna miasta Andrychów oparta o autorskie rozwiązania

Bardziej szczegółowo

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy sierpień 2010 spis treści 5 Szeptanie jest w cenie W informacje znalezione w sieci wierzy niemal trzy czwarte Polaków. Jedynym europejskim narodem, który wyprzedza

Bardziej szczegółowo

Katalog usług promocyjnych dla miast

Katalog usług promocyjnych dla miast REKLAMA Media INTERNET eventy strategia Katalog usług promocyjnych dla miast outdoor i regionów 2011/2012 public relations KATALOG.indd 1 11-11-16 13:20 Czy wiesz jak wyglądać będzie gmina, miasto, region,

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

AGENCJE INTERAKTYWNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

AGENCJE INTERAKTYWNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 AGENCJE INTERAKTYWNE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Wirtualni fani - realny zysk

Wirtualni fani - realny zysk magazyn firmy nr 2[3]_2010 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Wirtualni fani - realny zysk Doradca numeru: w numerze również Bezpieczne logowanie Oszczędności w Internecie Serwery

Bardziej szczegółowo

RAPORT WIDEO W INTERNECIE

RAPORT WIDEO W INTERNECIE 2015 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT WIDEO W INTERNECIE Partner złoty Partnerzy Wydawca everythingpossible - Fotolia Wideo w polskiej

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do content marketingu

Podręcznik do content marketingu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji

Bardziej szczegółowo

Dla kogo jest ten poradnik?

Dla kogo jest ten poradnik? Partnerzy Wydawca Dla kogo jest ten poradnik? Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś

Bardziej szczegółowo

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Spis treści 3 Wstęp 4 Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach - Marcin Rzepka 11 Marketing i PR w czasach kryzysu - Adam Sanocki

Bardziej szczegółowo

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU Michał Majek, Tomasz Bakalarz Akademia Morska w Gdyni Streszczenie Istnieje wiele możliwości promowania przedsiębiorstw za pomocą social media. Dysponują one bowiem

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY RAPORT

MARKETING MOBILNY RAPORT Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT MARKETING MOBILNY Partnerzy Wydawca WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

Programy lojalnościowe i motywacyjne

Programy lojalnościowe i motywacyjne Media & Marketing Polska DODATEK BIURA REKLAMY Programy lojalnościowe i motywacyjne Badanie potencjału rynku BtoB Nowe trendy okiem ekspertów Skuteczny program w biznesie Mechanizmy społecznościowe a lojalność

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 5 kwiecień 2011 ISSN 2082-3894 #5 PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2014 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT E-MAIL MARKETING Partnerzy Wydawca Optymizm na rynku jest duży. Czy uzasadniony? Około 127 milionów

Bardziej szczegółowo

Media społecznościowe w marketingu terytorialnym polskich miast

Media społecznościowe w marketingu terytorialnym polskich miast Stanisław Brzeziński Marcin Jasiński Politechnika Częstochowska, Wydział Zarządzania Media społecznościowe w marketingu terytorialnym polskich miast Social media in marketing places of the Polish cities

Bardziej szczegółowo

Poradnik. RTB Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła

Poradnik. RTB Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła Poradnik RTB Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła rozdział 1 CO TO JEST RTB? 48 Rozdział 1

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo