KRONIKA Szkolna Kasa Oszczędności

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KRONIKA Szkolna Kasa Oszczędności"

Transkrypt

1 KRONIKA Szkolna Kasa Oszczędności Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy rok szkolny 2013/2014 Opiekunowie: Aneta Chmielewska-Żyhałko Anna Frąckowiak

2 Popularyzacja wiedzy związanej z oszczędzaniem LEKCJE Z ZAKRESU OSZCZĘDNOŚCI, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, EKONOMII: r. kl. 1- Co to jest SKO? Odbyło się pierwsze spotkanie łomnickich pierwszaków z żyrafką Lokatką Dzieci otrzymały książeczki r.- kl. 0 - Dzieci sześcioletnie dowiedziały się, co to jest SKO i do czego służą pieniądze. W prezencie dostały książeczki o przygodach Kasi i Kuby i kolorowanki r. kl. IV, V, VI Jak korzystać z internetowej wersji gazetki Brawo Bank? Na zajęciach z bankowości uczniowie nauczyli się jak odnaleźć ją na stronach www i skorzystać z jej zasobów. cały rok- wszystkie klasy. W szkolnej świetlicy uczniowie mogą czytać, przeglądać gazetkę Brawo Bank r.-kl. 2- Czy pieniądze są nam potrzebne? Lekcja na podstawie scenariusza z segregatora SKO r.-kl. 3- Czy pieniądze są nam potrzebne? Lekcja na podstawie scenariusza z segregatora SKO r.-kl. 4- "Czy pieniądze są nam potrzebne? Lekcja na podstawie scenariusza z segregatora SKO r.-kl. 5- Co to są pieniądze, karta płatnicza? Uczniowie wykonywali projekt swojej karty płatniczej. Lekcje na podstawie scenariusza z segregatora SKO.

3 r.- klasa VI - Do czego służą pieniądze? Uczniowie układali domino, rozwiązywali krzyżówkę, musieli wykazać się wiedzą na temat pieniędzy. Lekcja na podstawie scenariusza z segregatora SKO r.- kl.5- zajęcia komputerowe- "Robimy zakupy". Uczniowie klasy 5 pracowali na arkuszu kalkulacyjnym. Uczyli się wpisywać formuły, liczyli wartość towarów, robili wykresy i analizowali je. Musieli zaplanować wydatki na imprezę r. kl.5 matematyka- Sklep. Zadaniem wszystkich uczniów było zebranie artykułów do sklepu, przygotowanie stoisk, pieniędzy i wszystkiego do handlu. W przygotowania włączyli się również rodzice r. kl.5- zajęcia komputerowe- Remanent w sklepiku". Uczniowie skupili się na pracy w arkuszu kalkulacyjnym r. - kl. 4,5,6 język polski- SKO czyli Szkolny Konkurs Ortograficzny Z ortografią na bank. Dyktando dotyczyło tematyki oszczędzania. Dyplomy i nagrody wręczył dyrektor Banku PKO BP w Trzciance pan Jerzy Szymanowski r. - kl. 1, 2, 3- lekcja przeprowadzona przez dyrektora Banku PKO BP w Trzciance pana Jerzego Szymanowskiego. Tematem zajęć był pieniądz i jego nowe zabezpieczenia r. - kl. 4, 5, 6- lekcja przeprowadzona przez dyrektora Banku PKO BP w Trzciance pana Jerzego Szymanowskiego. Tematem był pieniądz i nowe zabezpieczenia oraz co to jest konto następne - dla uczniów kończących 13 lat.

4 POPULARYZACJA SKO: r.- Uczniowie z klas drugiej, czwartej i piątej dostali ulotki, które przekazali bliskim i znajomym. Znajdowały się w nich informacje o naszym blogu, zachęcaliśmy również do głosowania na nasz blog. tytuł: Apele SKO data : cały rok szkolny zasięg: wszyscy uczniowie cel: ogłoszenie konkursów, podsumowanie konkursów i akcji, powitanie nowych członków SKO, przekazanie informacji dotyczących SKO, opis działań: co miesiąc odbywają się apele, w których biorą udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. tytuł: Gazetki SKO data : cały rok szkolny zasięg: szkoła cel: prezentacja osiągnięć uczniów, wystawy prac konkursowych, informacje bieżące, wyniki konkursów, opis działań: na szkolnym korytarzu znajdują się dwie gazetki, na jednej są informacje o stałych konkursach, dyplomy; na drugiej bieżące informacje, wyniki, ogłoszenia, kącik małego konsumenta, wystawy prac w szkolnych konkursach.

5 tytuł: Promocja na stronie i Facebooku Urzędu Miejskiego Trzcianki data : r. Gminna Olimpiada SKO r. Wieczorek muzyczno-literacki Z kobietą w tle r. SP Łomnica na podium w Poznaniu r. Blog SKO Łomnica jednym z lepszych w kraju! r. Dzień Ziemi (facebook) r. Przyrodnicza wycieczka rowerowa i Ortografia na bank (facebook) r. Rekordowa zbiórka odzieży (facebook) Wizyta w banku Warsztaty kulinarne zasięg: strona internetowa cel, opis działania: promocja osiągnięć i działań SKO tytuł: Promocja w gazecie. data : r. artykuł Gminna Olimpiada SKO r. artykuł Z kobietą w tle zasięg: gmina Trzcianka / cel, opis działania: promocja osiągnięć i działań SKO tytuł: Promocja w telewizji lokalnej. data : r. Gminna Olimpiada SKO r. Z kobietą w tle zasięg: Trzcianka / cel, opis działania: promocja osiągnięć i działań SKO tytuł: Zakładka SKO na stronie szkoły. data : cały rok / zasięg: strona internetowa cel, opis działania: promocja osiągnięć i działań SKO

6 KONKURSY : tytuł: Głosowanie na naszego bloga. data : cały rok zasięg: uczniowie i ich rodziny, przyjaciele szkoły, nauczyciele i inni blogerzy, cel: popularyzacja naszego bloga oraz działań SKO, opis działań, efekty: konkursy związane z głosowaniem np. Szczęśliwy numerek, Pizza dla klasy - (2 edycje IV, V 2014r.) tytuł: Konkurs na przerwie. data : cały rok, zasięg: wszyscy uczniowie, cel: umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem, wyszukiwanie widomości, opis działań, efekty: na gazetce wywieszane są wiadomości ekonomiczne, gazetka Brawo Bank i te treści wykorzystywane są w szybkich konkursach - jedno pytanie i odpowiedzi należy udzielić tego samego dnia. tytuł: Zadania do rozwiązania na szkolnym blogu. data : cały rok, zasięg: wszyscy uczniowie, cel: zachęcanie do szukania informacji ekonomicznych, zabawa. opis działań, efekty: na szkolnym blogu wstawiane są konkursy: Rebusy, Bingo, Rusz głową, Rymowanka, Kto szybszy, Jakie monety?. Odpowiedzi należy wpisać w komentarzach lub wrzucić w szkole do skrzynki SKO następnego dnia.

7 Konkursy SKO trwające cały rok: tytuł: Ciułacz roku. data : cały rok zasięg: szkoła i oddział przedszkolny cel: wyłonienie osoby, która w danym miesiącu dokona największej ilości wpłat opis działań, efekty: opiekunki SKO na początku każdego miesiąca podliczają ilości wpłat z miesiąca poprzedniego. Podczas apelu nagradzają dyplomem i gadżetem SKO. Dodatkowo na gazetce jest tabela, na której każdy wpłacający otrzymuje jedną żyrafkę za jedną wpłatę. Każdy uczeń na bieżąco może sprawdzić- ile wpłat ma każdy członek SKO tytuł: Mistrz Oszczędzania. data : cały rok zasięg: szkoła i oddział przedszkolny cel: wyłonienie osoby, która w danym miesiącu dokona największej wpłaty opis działań, efekty: opiekunki SKO, na początku każdego miesiąca, podliczają sumy wpłat poszczególnych uczniów w poprzednim miesiącu i podczas apelu nagradzają dyplomem i gadżetem SKO. tytuł: Blogowicz miesiąca. data : cały rok zasięg: szkoła i oddział przedszkolny cel: wyłonienie osoby, która w danym miesiącu najwięcej razy zagłosuje, skomentuje artykuł i jest widoczna na blogu. opis działań, efekty: opiekunki na początku każdego miesiąca podliczają aktywność SKO - wicz na blogu w poprzednim miesiącu i podczas apelu nagradzają dyplomem i gadżetem SKO.

8 Konkursy plastyczne tytuł: Moja skarbonka i Logo SKO data : październik 2013r. zasięg: kl.0-3, kl.4-6 cel, opis działania: uczniowie mieli zaprojektować i namalować prace. Zostały one wyeksponowane na gazetce szkolnej. Wyboru najładniejszych dokonali wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, biorąc udział w głosowaniu. tytuł: Bombka, ozdoba choinkowa data : grudzień 2013r. zasięg: szkoła, kl.0-6 cel, opis działania: był to konkurs świąteczny skierowany do wszystkich uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego na wykonanie bombki z logo SKO. Najpiękniejsza została przekazana wraz z życzeniami do banku w Trzciance. tytuł: Konkurs Maska. data : luty 2014r. zasięg: ogólnopolski, kl.0-6 cel, opis działania: konkurs z organizowany przez gazetkę Brawo Bank. Najpierw odbył się etap szkolny, a najlepsze prace zostały wysłane do Warszawy.

9 tytuł: Konkurs Banknot w oczach SKO - owicza. data : maj 2014r. zasięg: szkolny, kl.1-3 cel, opis działania, efekt : Uczniowie klas młodszych musieli wymyślić i zaprojektować banknot, który chcieliby mieć. Oceniali wszyscy, uczniowie i pracownicy. Najlepsi zostali nagrodzeni na apelu. tytuł: Konkurs Karta płatnicza w oczach SKO - owicza. data : maj 2014r. zasięg: szkolny, kl.4-6 cel, opis działania, efekt: Uczniowie klas starszych musieli wymyślić i zaprojektować kartę płatniczą. Oceniali wszyscy, uczniowie i pracownicy. Najlepsi zostali nagrodzeni na apelu. Inne konkursy i turnieje : tytuł: I Olimpiada SKO. data: luty 2014r./ r. zasięg: etap szkolny, etap gminny cel, opis działania, efekt: nasza szkoła zorganizowała olimpiadę. Pierwszy etap szkolny miał wyłonić trójkę uczniów naszej szkoły, którzy reprezentowali nasze SKO w następnym etapie-gminnym. W gminie jest 5 szkół prowadzących SKO, a na olimpiadę przyjechały dwie. Puchar i nagrody dla wszystkich uczestników i opiekunów ufundował Dyrektor Banku PKO BP w Trzciance pan Jerzy Szymanowski. Był test wiedzy bankowej, zadania praktyczne, zadania sportowe i dobra zabawa. Nasza drużyna zdobyła 1 miejsce.

10 tytuł: Turniej warcabowy. data : luty-maj 2014r. zasięg: szkolny, kl.1-6 cel, opis działania, efekt: turniej odbywał się podczas szkolnych przerw, sędziowali sami uczniowie, opiekun SKO koordynował cały turniej. Zadaniem turnieju było urozmaicenie nudnych przerw i zachęcenie uczniów do korzystania z gier logicznych. W turnieju wystartowało ponad 90% społeczności uczniowskiej. Najlepsi zostali nagrodzeni. tytuł: Turniej Potentaci soku. data : r. zasięg: etap szkolny, kl.4-6 cel, opis działania, efekt: uczniowie przygotowali się do turnieju na zajęciach SKO, został przeprowadzony szkolny etap turnieju, w wyniku którego dwuosobowa drużyna reprezentowała naszą szkołę na turnieju w Poznaniu. tytuł: Turniej Potentaci soku. data : r. zasięg: województwo wielkopolskie cel, opis działania, efekt: Przedsiębiorczość drogą do nauki kreatywności i pracy zespołowej to nazwa projektu, w ramach którego odbył się w Poznaniu turniej gry planszowej Potentaci soku. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów klasy piątej. W Turnieju startowało 20 drużyn z całej Wielkopolski. Nasi uczniowie stanęli na podium, zajęli II miejsce. Gra planszowa w prosty i interesujący sposób wprowadza dzieci i młodzież w zawiłe arkana świata biznesu i finansów. W swoich założeniach ma stymulować w uczniach rozwój cech niezbędnych do nauki przedsiębiorczości.

11 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ: tytuł: Dni Matematyki. data : marca 2014r. zasięg: szkolny, kl.1-6 cel, opis działania, efekt: podczas Dni Matematyki uczniowie brali udział w konkursach, konkurencjach, zawodach matematycznych. Klasy IV VI brały udział w Szkolnym Konkursie Matematycznym o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Uczniowie wszystkich klas mogli się pobawić matematyką i mile spędzić czas, rozwiązując ciekawe krzyżówki i rebusy. Dnia 20 marca uczniowie wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Całość uświadomiła uczniom, iż matematyka wcale nie musi być nudna, trudna i nieciekawa. tytuł: Klasa 5 sprzedaje galaretki. data : r.. zasięg: szkolny cel, opis działania, efekt: Uczniowie wspólnie z wychowawcą uszykowali 100 deserów. Sprzedali wszystko podczas przerw. Poznali proces produkcyjny deserów. Od zakupu produktów, przez uszykowanie galaretek, aż do podliczenia zysku. Zarobili 152zł. tytuł: Sklepik szkolny Grosik. data : cały rok zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Sklepik działa w szkole od 12 lat. Sprzedają w nim uczniowie. Otwierany jest podczas przerw. Można w nim kupić artykuły papiernicze, napoje, słodkie przekąski. Zysk przeznaczony jest na potrzeby szkoły (nagrody w konkursach, słodycze np. na Mikołaja, doposażenie klasopracowni, materiały na dekoracje itp.)

12 tytuł: Zbiórka używanej odzieży. data : listopad 2013r. / maj 2014r. zasięg: wszystkie miejscowości, w których mieszkają uczniowie naszej szkoły, cel, opis działania, efekt: odbyły się dwie zbiórki odzieży ( jesienią i wiosną), odzież była również odbierana od osób, które nie mają dzieci w naszej szkole. Pierwsza zbiórka to: 851,5 kg i (425,75zł plus 50zł - dla kl. 6 i kl.1- które nazbierały najwięcej.) Druga zbiórka to:1307,90 kg i (653,95 zł plus 100 zł -dla kl.4). Odzież odbierała od nas Fundacja dla Ziemi z Torunia. tytuł: Sprzedaż ciasta/ pierników. data : r./ r. zasięg: cała szkoła cel, opis działania, efekt: uczniowie kl.5 wraz z rodzicami uszykowała w domu (ciasto/pierniki) i sprzedała podczas przerw w szkole. Zarobek: ciasto- 230 zł. / pierniki- 83 zł tytuł: Loteria fantowa/ sprzedaż ciasta/ sprzedaż galaretek data: r. / r./ r. zasięg: cała szkoła cel, opis działania, efekt: uczniowie kl. 4, wspólnie z wychowawcą, zorganizowali loterię fantową/ sprzedaż ciasta. Podczas przerw było można zakupić los. Każdy był wygrany. Pieniążki zebrane podczas loterii to: 114 zł - / sprzedaży ciasta 136,60 zł / sprzedaży galaretek-119 zł -zasiliły książeczkę klasową.

13 tytuł: Kawiarenka podczas: Jasełek szkolnych / Imprezy Z kobietą w tle. data : r./ r. zasięg: Łomnica i okoliczne miejscowości. cel, opis działania, efekt: podczas zebrania z rodzicami, połączonego z Jasełkami i Wieczorkiem muzyczno-literackim Z kobietą w tle w szkole działała kawiarenka, do której rodzice upiekli ciasta. Podczas występów rodzice mogli wypić kawę z słodkim dodatkiem oraz zabrać pyszne ciasto na wynos. Zysk, - 682,40 zł./ 1096,50 zł., przeznaczony na remont łazienek szkolnych. tytuł: Inicjatywy zarobkowe Rady Rodziców. data: zabawa sylwestrowa r./ r.- zabawa karnawałowa zasięg: szkoła i okoliczne miejscowości, cel, opis działania, efekt: Rada Rodziców aktywnie włączyła się w pozyskiwanie środków pieniężnych na remont łazienek szkolnych. Zorganizowała dwie zabawy dla dorosłych, z których dochód był następujący : 2300 zł / 1290 zł. Pieniądze wpłacono na konto Rady Rodziców. tytuł: Portrety podczas balu przebierańców. data: r. zasięg: Łomnica i okoliczne miejscowości. cel, opis działania, efekt: podczas balu SKO wykonało każdemu dziecku portret w karnawałowym przebraniu, rodzice na zebraniu zakupili zdjęcia. Zysk- 365 zł przeznaczony na remont łazienek szkolnych. tytuł: Kawiarenka SKO data : maj 2013r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: podczas przerw SKO sprzedawało lody. Zysk w kwocie 305zł. przeznaczony na remont łazienek szkolnych.

14 WIZYTA W BANKU PKO BP W TRZCIANCE: tytuł: Wycieczka do Banku PKO BP w Trzciance. data : r. zasięg: kl.5 cel, opis działania, efekt: klasa udała się na umówione spotkanie z dyrektorem banku, panem Jerzym Szymanowskim. Zwiedziła całą placówkę, wysłuchała opowieści pana dyrektora o pracy w banku, o jego funkcjonowaniu. tytuł: Wycieczka Warszawy. data : r.r. zasięg: kl.5 cel, opis działania, efekt: W nagrodę za sukcesy w oszczędzaniu otrzymaliśmy od Banku PKO BP vouchery do Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie. Stało się to impulsem do klasowego wyjazdu. Kl. 5 uczestniczyła w wycieczce, na której wydała, wcześniej zarobione w akcjach szkolnych, pieniądze. EKOLOGIA: Akcje, konkursy i inne imprezy: tytuł: Sprzątanie Świata data : r. / zasięg: Łomnica i okolica cel, opis działania, efekt: Jak co roku wzięliśmy udział w akcji. Młodsi uczniowie sprzątali najbliższą okolicę szkoły, starsi wyruszyli do lasu. Posprzątaliśmy pobocze drogi w kierunku Trzcianki (ok 4 km). Na koniec grochówka dla wszystkich ufundowana przez nadleśnictwo, z którym nasza szkoła współpracuje. tytuł: Zbiórka kasztanów. data : październik 2013r., zasięg: uczniowie wraz z rodzinami, cel, opis działania, efekt: przez cały miesiąc trwała zbiórka kasztanów. Zaangażowały się całe rodziny. Zebraliśmy 540 kg, zarobiliśmy 216 zł.

15 tytuł: Ocal swego kasztanowca. data : październik 2013r. zasięg: Łomnica cel, opis działania, efekt: Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 7 już edycji akcji grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka. Teren pod kasztanowcami, który znajduje się blisko szkoły został wysprzątany z liści. Ma to zapobiec chorowaniu tych drzew. tytuł: Turniej Leśny w Sarbii. data : r. zasięg: województwo cel, opis działania, efekt: Na leśnej ścieżce dydaktycznej Nadleśnictwa Sarbia rozegrany został XIV Turniej Leśny, w którym wzięliśmy udział. W turnieju brały udział szkoły z całego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz części powiatu pilskiego i obornickiego. Naszej drużynie udało się zająć 4 miejsce. tytuł: Konkurs plastyczny Cudaki śmieciaki data : r. zasięg: powiat cel, opis działania, efekt: Uczniowie kl. 3 wzięli udział w konkursie plastycznym Cudaki Śmieciaki" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Trzciance. Materiały, które wykorzystali nadawały się już tylko do KOSZA, a prace wyglądały bardzo interesująco. Nagrodzeni i wyróżnieni w tym konkursie pojechali do Regionalnego Składowiska Odpadów w Kłodzie na ciekawą i niecodzienną lekcję ekologii. tytuł: Dokarmiamy ptaki. data : zima zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Jak co roku podczas zimy uczniowie naszej szkoły karmią ptaki. Pomagają zwierzętom przetrwać zimę.

16 tytuł: Konkurs- Pomniki przyrody. data : r. zasięg: powiat czarnkowsko- trzcianecki cel, opis działania, efekt: Uczniowie kl.5 wzięli udział w powiatowym konkursie wiedzy przyrodniczej Czarnkowsko trzcianeckie pomniki przyrody. Organizatorem była Biblioteka Publiczna w Trzciance oraz Nadnoteckie Koło PTOP Salamandra. Uczestnicy w trzyosobowych zespołach rozwiązywali test dotyczący znajomości pomników przyrody występujących na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny i zajęły 1 miejsce i 3 miejsce. tytuł: Dzień Ziemi. data : r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Uczniowie podzieleni na kolorowe zespoły uczestniczyły w biegu patrolowym, po okolicznym lesie. Musieli znaleźć zadania o tematyce przyrodniczej i rozwiązać je. Potem była rywalizacja sportowa. Wygrali wszyscynagrodami były słodkie woreczki, które również należało poszukać w lesie. tytuł: Wycieczka edukacyjna do Zdrojowej Góry. data : r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: W dniu 31 marca 2014r. uczniowie naszej szkoły należący do kółka przyrodniczego wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Obejrzeli prezentację na temat ekologicznego dekalogu zachowania się w lesie, podziwiali wypchane eksponaty zwierząt oraz zwiedzili ścieżkę edukacyjną, mieli również okazję na żywo podziwiać rezerwat przyrody Kuźnik, w którym panował niezwykły klimat przy malowniczym Jeziorze Rudnickim. tytuł: Przyrodnicza wycieczka rowerowa. data : r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Koło Przyrodnicze przez cały rok szkolny solidnie pracowało. W nagrodę, uczniowie kl. 5, pojechali na rajd rowerowy do Trzcianki. Odwiedzili Park Ryb Słodkowodnych, a na strzelnicy myśliwskiej spotkali się z leśniczym. Było też ognisko.

17 tytuł: Zbieractwo. data : cały rok zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Jesteśmy ekologiczną szkołą. SKO współpracuje z innymi organizacjami w szkole, razem przeprowadza akcje. Nakrętki zbieramy wspólnie z SP 3 w Trzciance. Prowadzimy zbiórki: puszek 1268 szt. - 77,20 zł kasztanów 540 kg odzieży 2159,9 kg- 1229,90 zł makulatury 971 kg nakrętek szt. tonerów 152 szt.- 312,36 zł płyt CD 2028 szt. baterii szt.

18 Działalność na rzecz lokalnej społeczności. tytuł: Loteria z sercem. data : r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: Zorganizowana została loteria, z której cały dochód został przeznaczony dla rodziny naszych uczennic. W wakacje, w wyniku pożaru domu, siedmioosobowa rodzina straciła cały swój dobytek. Dom, przy pomocy wielu ludzi dobrych serc, został wyremontowany. Zysk z loterii, 200 zł., został wpłacony na konto rodziny. tytuł: Mikołaj w szkole data: r. zasięg : szkoła i przedszkola (Łomnica, Stobno) cel, opis działania, efekt: Każde dziecko czekało w tym dniu na Mikołaja. Do nas przyjechał i rozdawał wszystkim milusińskim słodkie upominki. SKO maczało w tym palce. tytuł: Wigilia i jasełka. data :grudzień 2013r. zasięg: szkoła cel, opis działania, efekt: W wigilii biorą zawsze udział wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie, chętni rodzice, dziadkowie. Przyjeżdżają również dzieci niepełnosprawne, które na co dzień mają nauczanie indywidualne w domu. Takie imprezy integrują środowisko, a dzieci uczą się tolerancji i empatii dla innych. tytuł: Góra grosza/wośp Data: październik 2013r./ styczeń 2014r. zasięg : akcje ogólnopolskie cel, opis działania, efekt: W efekcie zbiórki w szkole na Górę Grosza zebraliśmy 125,95zł. Pieniądze zostały przekazane na konto organizatora. WOŚP- dołączyliśmy do trzcianeckiej orkiestry. Sztab znajdował się przy SP2 w Trzciance. Mamy czworga naszych uczniów upiekły ciasta do kawiarenki, jedna uczennica kwestowała. Zebrała do swojej puszki ponad 500zł.

19 tytuł: Dzień Babci i Dziadka data: r. zasięg : szkoła cel, opis działania, efekt: W naszej szkole jest to bardzo ważne święto. Przedszkolaki i uczniowie kl. I-III zapraszają swoich najbliższych Wszystko oczywiście z piękna oprawą i życzeniami dla babć i dziadziusiów. O pyszne ciasto i kawę dbają rodzice. tytuł: Bal karnawałowy data: r. zasięg: szkoła i przedszkole cel, opis działania, efekt: Odbył się w naszej szkole bal przebierańców, podczas którego były konkursy na przebranie, taniec i inne. Dzieci nagradzane były słodyczami, sponsorowanymi przez SKO. Rodzice również bardzo chętnie uczestniczą w tej imprezie tytuł: Z kobietą w tle. data: r. zasięg : gminny cel, opis działania, efekt: Wieczorek muzyczno literacki Z kobietą w tle zorganizowany przez SKO. Program artystyczny (śpiew, recytacja i taniec) w wykonaniu dzieci kl.0-6 i absolwenta naszej szkoły, który dał koncert saksofonowy. Na zaproszenia przybyli pan burmistrz Trzcianki, przedstawiciele Banku PKO BP w Trzciance, sołtysi okolicznych wsi i oczywiście rodzice dzieci i ich rodziny. Impreza bardzo się udała. tytuł: Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca data: maj 2014r. zasięg: gmina cel, opis działania, efekt: Przez cały maj trwały przygotowania do festynu. Dzieci przygotowywały program artystyczny, robiły i losy plakaty, zbierane były fanty do loterii fantowej. Impreza gromadzi społeczność z najbliższych wsi, przyjeżdżają również do nas goście z Trzcianki. Bawią się całe rodziny. Biorą udział w zawodach i innych wesołych konkurencjach. W tym roku XII Festyn Rodzinny odbędzie się 1 czerwca. Już po oddaniu tej kroniki.

20 Powszechność oszczędzania kl.0 kl.1 kl.2 kl.3 kl.4 kl.5 kl.6 uprawnieni członkowie SKO- 86 uczniów członkowie SKO- 78 uczniów (t.j. 90,7 %) Promocja oszczędzania W szkole i w oddziale przedszkolnym jest 86 uprawnionych uczniów. W tym roku szkolnym do SKO zapisało się 26 uczniów (tj. 30,23% wszystkich uprawnionych uczniów). Aktywne prowadzenie bloga SKO na platformie blogowej Blog istnieje od r. WYRÓŻNIENIE BLOG MIESIĄCA LISTOPADA! 147 wpisów na blogu w roku szkolnym 2013/2014 RANKINGI: Udział w Spotkaniu Autorów Najlepszych Szkolnych Blogów Warszawa, r. -31 miejsce -36 miejsce

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r.

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r. Strona1 WOŚP 11.01.2015 r. już 23 raz w całej Polsce grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem wolontariusze zbierali na leczenie dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla

Bardziej szczegółowo

Pomarańczowa Rewolucja na Warmii i Mazurach (nr 6)

Pomarańczowa Rewolucja na Warmii i Mazurach (nr 6) Pomarańczowa Rewolucja na Warmii i Mazurach (nr 6) W naszej Pomarańczowej Sieci miejsc aktywnych są już: Banie Mazurskie Bartoszyce Bielice Biskupiec Bukwałd Braniewo Dywity Działdowo Elbląg Ełk Giżycko

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI CAŁOŚCIOWEJ

RAPORT Z EWALUACJI CAŁOŚCIOWEJ Nadzór pedagogiczny System Ewaluacji Oświaty RAPORT Z EWALUACJI CAŁOŚCIOWEJ Szkoła Podstawowa w Buszkowie Buszkowo Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Przebieg ewaluacji:

Bardziej szczegółowo

Jestem mieszkańcem tej gminy

Jestem mieszkańcem tej gminy Ślubowanie Numer 133 Grudzień 2014 ISSN 1233-6378 www.gazeta.rydzyna.pl Cena 1,50 zł Wszystkim Mieszkańcom Gminy szczęśliwych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego nadziei Nowego

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Gródkowskiej i Zwycięstwa w Psarach oraz przy ul. Belnej w Strzyżowicach, który obecnie znajduje się w ocenie. Red

Gródkowskiej i Zwycięstwa w Psarach oraz przy ul. Belnej w Strzyżowicach, który obecnie znajduje się w ocenie. Red Gazeta samorządowa Egzemplarz bezpłatny KWIECIEŃ 2014 NR 04/108 ISSN 1732-985X Ruszyła wymiana sieci wodociągowej w Psarach Pod koniec kwietnia ruszyły prace związane z wymianą sieci wodociągowej w Psarach.

Bardziej szczegółowo

OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ "SZKOŁY GLOBALNEJ 2013"

OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ SZKOŁY GLOBALNEJ 2013 OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ "SZKOŁY GLOBALNEJ 2013" Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie Opracowały: mgr Renata Nowak-Kogut mgr Katarzyna

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

W numerze także: (więcej na str. 10-11)

W numerze także: (więcej na str. 10-11) Pogórze MIESIĘCZNIK SAMORZĄDOWY GMINY PLEŚNA ISSN 1641 9006 Nr 5 (180) WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 2014 CENA: 2,50 ZŁ Tym, których już nie ma i tym, co są pośród nas... - odsłonięcie i poświęcenie tablic ku

Bardziej szczegółowo

Spotkanie Wigilijno - Noworoczne członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowane w Domu Kultury w Lubiewie 29 grudnia 2013r.

Spotkanie Wigilijno - Noworoczne członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowane w Domu Kultury w Lubiewie 29 grudnia 2013r. ISSN 1734-4840 Nr 1/2014 egzemplarz bezpłatny styczeń 2014 Czas świąteczno-noworoczny, czas składania życzeń, serdeczności i radości. Szanowni Mieszkańcy Gminy Lubiewo, życzę Wam dobrego Nowego Roku -

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Czy trudno zostać myśliwym?

Czy trudno zostać myśliwym? PANORAMA ŻÓŁKIEWSKA Z ŻYCIA GMINY (luty) Nr 1(10)/2012 3 Czy trudno zostać myśliwym? Rozmowa z panem Ryszardem Borowcem, myśliwym Koła Łowieckiego Nr 17 Jeleń Żółkiewka. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej

Bardziej szczegółowo

MIESIĘCZNIK MARZEC 2014 Nr 222 ROK DZIEWIĘTNASTY ISSN 1643-7845 NAKŁAD 120 CENA 1 ZŁ.

MIESIĘCZNIK MARZEC 2014 Nr 222 ROK DZIEWIĘTNASTY ISSN 1643-7845 NAKŁAD 120 CENA 1 ZŁ. MIESIĘCZNIK MARZEC 2014 Nr 222 ROK DZIEWIĘTNASTY ISSN 1643-7845 NAKŁAD 120 CENA 1 ZŁ. 2 kwietnia 2014 r. uroczystość 8. rocznicy śmierci Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII uroczystość religijna, która

Bardziej szczegółowo

TRZYDZIESTA OSTATNIA SESJA W 2013 ROKU

TRZYDZIESTA OSTATNIA SESJA W 2013 ROKU Nr 1 Styczeń 2014 Ukazuje się od 1991 roku TRZYDZIESTA OSTATNIA SESJA W 2013 ROKU Porządek XXX Sesji obejmował wiele punktów, w tym 10 nowych uchwał. Wymieńmy je: pierwsza przyjęcie planu pracy komisji

Bardziej szczegółowo

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ Wielu z nas zna przysłowie: Choćby cię smażono w smole, nie mów, co się dzieje w szkole. Jednak jubileusz, jakim jest 40-lecie szkoły, to z pewnością okoliczność, która

Bardziej szczegółowo

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje GAZETA GMINY ROJEWO Nr 1/Marzec 2014 www.roj6wo.pl W numerze: Inwestycje gminne m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje Szanowni Państwo Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców naszej

Bardziej szczegółowo

Z ostatniej chwili: X Gala Laureatów za nami. Mamy kilkudziesięciu laureatów! Na zdjęciu od prawej jedna z laureatek Anna Miszkowska i wręczający jej

Z ostatniej chwili: X Gala Laureatów za nami. Mamy kilkudziesięciu laureatów! Na zdjęciu od prawej jedna z laureatek Anna Miszkowska i wręczający jej Z ostatniej chwili: X Gala Laureatów za nami. Mamy kilkudziesięciu laureatów! Na zdjęciu od prawej jedna z laureatek Anna Miszkowska i wręczający jej nagrodę: Daniel Koko, Bożena Pawłowicz i Alicja Kownacka.

Bardziej szczegółowo

Galeria zdjęć Galeria prac

Galeria zdjęć Galeria prac Galeria zdjęć Galeria prac Młodzi liderzy, uczestnicy projektu Działaj Lokalnie Warsztaty stacjonarne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Płockiego Towarzystwa Oświatowego w Płocku Uczestnicy zajęć terenowych

Bardziej szczegółowo

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2 DL ebaty ĄDeckieNr 11 (142) 2011 r. LISTOPAD egzemplarz bezpłatny ISSN 1641-425X informator samorządowy Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej-

Bardziej szczegółowo

Studniówka 2013. Poloneza czas zacząć

Studniówka 2013. Poloneza czas zacząć Poloneza czas zacząć Studniówka 2013 Foto: od lewej Elżbieta Wiatrowska, Patryk Maciejewski, Milena Szczerbiak i Włodzimierz Kuc, dyrektor Mechanika Foto: foto-s Aktualności samorządowe Z głębokim żalem

Bardziej szczegółowo

Dyrektor oraz pracownicy M-GOK w Kowalewie Pomorskim

Dyrektor oraz pracownicy M-GOK w Kowalewie Pomorskim Nauczycielom i Wszystkim Pracownikom Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości

Bardziej szczegółowo

GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA

GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA Nr 7 (112) ISSN 1426-5389 www.zawadzkie.pl LIPIEC / SIERPIEŃ 2008 Cena: 1 zł Dni Zawadzkiego uważam za otwarte takimi słowami Burmistrz Zawadzkiego

Bardziej szczegółowo

ISSN 1426-5389. Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl

ISSN 1426-5389. Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl ISSN 1426-5389 Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl W miesiącu czerwcu miały miejsce dwie Sesje Rady Miejskiej. Pierwsza Sesja, uroczysta, odbyła się w dniu 19 czerwca i na niej w uroczystej oprawie został

Bardziej szczegółowo

NOWODWORSKIE. Lotnisko Modlin str. 2 Stypendyści są wśród nas str. 10. Wywiad z Przewodniczącym Rady str. 6. Miesięcznik Samorządowy

NOWODWORSKIE. Lotnisko Modlin str. 2 Stypendyści są wśród nas str. 10. Wywiad z Przewodniczącym Rady str. 6. Miesięcznik Samorządowy FAKTY NOWODWORSKIE Miesięcznik Samorządowy Egzemplarz bezpłatny Wydanie I /IV 2009 Lotnisko Modlin str. 2 Stypendyści są wśród nas str. 10 Wywiad z Przewodniczącym Rady str. 6 2 Od Redakcji FAKTY NOWODWORSKIE

Bardziej szczegółowo

Rolnicy Gminy Sławno rozpoczęli żniwa

Rolnicy Gminy Sławno rozpoczęli żniwa Urząd Gminy w Sławnie Nakład 2000 egz. Egzemplarz bezpłatny Nr (9) lipiec 2014 Nowoczesne oświetlenie LED w gminie Gmina Sławno jest jednym z niewielu samorządów w regionie, który wymienia tradycyjne lampy

Bardziej szczegółowo

Nadeszła w końcu pora na gaz ziemny w naszej gminie

Nadeszła w końcu pora na gaz ziemny w naszej gminie Informator Gminy Zławieś Wielka nr 11, październik listopad 2013 www.zlawies.pl Zapraszamy do lektury Inwestycje Fundusz Sołecki W sierpniu i wrześniu b.r. we wszystkich sołectwach w naszej gminie odbyły

Bardziej szczegółowo

CZASOPISMO MIESZKAŃCÓW ZIEMI STĘSZEWSKIEJ. rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Stęszewie, sporządzenie projektu kanalizacji sanitarnej:

CZASOPISMO MIESZKAŃCÓW ZIEMI STĘSZEWSKIEJ. rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Stęszewie, sporządzenie projektu kanalizacji sanitarnej: WIEŚCI 3 2008 ISSN 1233-6033 egzemplarz bezpłatny CZASOPISMO MIESZKAŃCÓW ZIEMI J 30 V 2008 Sprawozdanie burmistrza Gminy Stęszew z działalności w roku 2007 28 kwietnia br. odbyła się sesja absolutoryjna,

Bardziej szczegółowo

Oswiata. w Gminie Grodzisk Mazowiecki

Oswiata. w Gminie Grodzisk Mazowiecki , Oswiata w Gminie Grodzisk Mazowiecki 1 Szanowni Państwo Ważnym elementem w wychowaniu młodych ludzi jest otaczające ich środowisko. Szkoły kształtują osobowość, a także rozwój intelektualny i społeczny

Bardziej szczegółowo

2 REDA MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY STYCZEŃ

2 REDA MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY STYCZEŃ 2 REDA MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY STYCZEŃ 2014 ZACZAROWANY ŚWIAT TEATRU MUZYCZNEGO W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W REDZIE Biblioteka i Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowali Koncert Noworoczny

Bardziej szczegółowo