Marketing i reklama w Internecie. Kraków,

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Marketing i reklama w Internecie. Kraków, 31.10.2012"

Transkrypt

1 2012 Marketing i reklama w Internecie Kraków,

2 PRELEGENT Tomasz Gutkowski

3 Wprowadzenie do marketingu i reklamy w Internecie

4 Internet jako medium działań marketingowych Zasięg Internetu w Polsce: Dynamika wzrostu liczby użytkowników Internetu jest nadal niewielka, obecna penetracja wynosi 56,90 % Od czerwca do sierpnia 2012 roku 68,80 proc. ankietowanych deklarowało, że korzystało z niego codziennie lub prawie codziennie, a 22,20 proc. kilka razy w tygodniu Najwięcej badanych przyznało, że korzysta z niego powyżej 5 lat (56,10 proc.) oraz od 3 do 5 lat (21,50 proc.) Większość ankietowanych korzystała z Internetu w domu - 97,20 proc Źródło: badania NetTrack, prowadzone na próbie reprezentatywnej, ogólnopolskiej

5 Internet jako medium działań marketingowych Przyzwyczajenia

6 Internet jako medium działań marketingowych Znajomość internetu Kraków, 31 października 2012 r.

7 Internet jako medium działań marketingowych Modele i strategie e-biznesu W zależności od uczestników transakcji można wyróżnić następujące modele e-biznesu: 1. biznes - klient (B2C - business to consumer), 2. biznes - biznes (B2B - business to business), 3. klient - klient (C2C - consumer to consumer), 4. biznes - administracja (B2A - business to administration), 5. klient - administracja (C2A - customer to administration), 6. finanse - biznes (F2B - finance to business), 7. finanse - klient (F2C - finance to consumer), 8. biznes - pracownik (B2E - business to employee)

8 Internet jako medium działań marketingowych Modele i strategie e-biznesu 1. Biznes - klient B2C, to sytuacja, kiedy firma poprzez strony internetowe, oferuje informacje, wyroby i usługi dla osób prywatnych: Internetowe centra handlowe, usługi bankowości elektronicznej umożliwiające klientom dokonywanie przelewów bankowych czy też płatności za pomocą Internetu. 2. Biznes - biznes B2B to zwykle sprzedaż hurtowa, firmy oferują dobra i usługi innym firmom poprzez sieć Internet. Handel B2B jest to zarówno handel pomiędzy różnymi firmami, jak i w obrębie jednej firmy, pomiędzy jej oddziałami. 3. Klient - klient C2C jest to forma handlu elektronicznego, która dotyczy transakcji zawieranych przez osoby prywatne. Najczęściej spotykanymi formami tego modelu są aukcje, drobne ogłoszenia oraz wymiana przedmiotów nowych i używanych (np. książek, czasopism, sprzętu elektronicznego). 4. Biznes - administracja (B2A), jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, są to działania firmy skierowanych w stronę organizacji sektora publicznego. B2A opiera się na wykorzystaniu technik elektronicznych do wymiany (wszystkich lub wybranych) informacji pomiędzy przedsiębiorstwem a administracją publiczną. Ta dziedzina obejmuje dużą liczbę usług dotyczących sfer takich jak: podatki, bezpieczeństwo socjalne, zatrudnienie, korzystanie z różnego rodzaju rejestrów, opłaty a także handel odbywający się najczęściej w formie przetargów on-line oraz targów.

9 Internet jako medium działań marketingowych Modele i strategie e-biznesu 5. Klient - administracja (C2A), pozwala obywatelowi zwracać się do urzędów państwowych (administracji) w celu załatwienia istotnych, lub obowiązkowych dla niego spraw drogą kontaktu elektronicznego. Przykłady zastosowania tego modelu to złożenie wniosku o wydanie paszportu, dowodu osobistego, dostarczenie rozliczenia podatkowego poprzez wysłanie lub skorzystanie z serwisu www. 6. Finanse - biznes (F2B) jest odmianą modelu B2B, w którym instytucje finansowe oferują swoje usługi innym firmom, wykorzystując w tym celu Internet. Instytucje stosujące model F2B oferują pełną obsługę operacji finansowych swoich klientów, oraz usługi dodatkowe z nimi związane: wszelkie usługi bankowe, brokerskie, ubezpieczeniowe, doradztwo inwestycyjne itp. 7. Finanse - klient (F2C) - model ten jest podobny do omówionego wyżej (F2B) z tą różnicą, że jest skierowany do klientów indywidualnych.

10 Internet jako medium działań marketingowych Modele i strategie e-biznesu 8. Biznes - pracownik (B2E) - to model, w którym firma wykorzystuje elektroniczne środki przekazu (Internet, intranet, rozwiązania mobilne itp.) do komunikacji z pracownikami, ułatwienia lub umożliwienia im realizacji zadań. Przykładem modelu B2E może być praca zdalna (telepraca), gdzie pracownik wyposażony w komputer i łącze internetowe wykonuje swoje obowiązki z dala od siedziby firmy, a komunikacja i przesyłanie odbywa się w sposób elektroniczny.

11 Internet jako medium działań marketingowych Nowe a stare media

12 Internet jako medium działań marketingowych Nowe a stare media Rynek reklamy online w Polsce nadal rośnie. Najnowsze, opublikowane w drugiej połowie lipca dane AdEx, czyli szacunki IAB Polska i firmy PwC pokazują, że pierwsze trzy miesiące 2012 roku przyniosły branży wzrost na poziomie nieco powyżej 9 procent w ujęciu rocznym. Z jednej strony - to niewątpliwy powód do zadowolenia. Jeśli trend utrzyma się do grudnia, ten rok przyniesie rekordową wartość rynku.

13 Internet jako medium działań marketingowych Marketing mix w Internecie marketing mix - to zbiór narzędzi marketingowych, które przedsiębiorstwo stosuje w celu realizacji zamierzonych celów marketingowych na docelowym rynku działania. Można wyróżnić bardzo wiele narzędzi marketingu-mix, np. 4P Produkt, Cena, Dystrybucja, Promocja.

14 Produkt (ang. product) Jest on agregatem pewnych właściwości, spełnia określone funkcje podstawowe i dodatkowe, jak i może być rozpatrywany w różnych aspektach: np. rynkowym, technicznotechnologicznym, umiejscowienia wśród pozostałych ofert, cyklu życia. Przy jego analizowaniu zwracamy również uwagę na jakość, markę, opakowanie, gwarancję, jak jest postrzegany przez konsumentów i czy zaspakaja ich potrzeby. Cena (ang. price) Cena jest z punktu widzenia nabywców, wydatkiem, który musi być przez nich poniesiony, aby wejść w posiadanie produktu. Natomiast dla przedsiębiorstwa jest wynagrodzeniem za poniesione nakłady. Charakteryzuje się ją za pomocą: polityki cenowej (np. czy cena i koszty są konkurencyjne), wskaźnika elastyczności cenowej popytu, progów rentowności, rabatów, upustów, warunków płatności. Dystrybucja (ang. place) Zajmuje się sposobem rozmieszczenia gotowych produktów na rynku i zaoferowania ich do sprzedaży. Omawia ona kanały dystrybucji - czyli układy wzajemnie zależnych organizacji zaangażowanych w proces udostępnienia produktu bądź usługi konsumentom lub odbiorcom przemysłowym. Syntetycznej ocenie poziomu obsługi rynku służą tzw. wskaźnik wartości liczbowej i ważonej dystrybucji. Internet jako medium działań marketingowych Marketing mix w Internecie

15 Internet jako medium działań marketingowych Marketing mix w Internecie Promocja (ang. promotion) Zaliczamy do niej: reklamę, która jest płatną i bezosobową formą promocji adresowaną do masowego odbiorcy public relations (propaganda marketingowa) jest to ogół działań związanych z utrzymaniem jak najlepszych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem sponsorowanie, czyli organizowanie środków finansowych, rzeczowych, usług na wspieranie różnorodnej działalności dla osiągnięcia określonych celów marketingowych sprzedaż osobista czyli komunikowanie się przedsiębiorstwa z rynkiem oraz wspierania sprzedaży związanych z bezpośrednimi kontaktami sprzedawcy z nabywcą promocja sprzedaży obejmuje te działania i środki, które podwyższają stopień skłonności konsumentów do zakupu np. produktu przez zwiększenie jego atrakcyjności. Zgodnie z teoria 4P marketing-mix służy do produkcji właściwego i posiadającego odpowiednie cechy produktu, dostępnego we właściwym czasie i miejscu, przy właściwych rozmiarach promocji i posiadaniu właściwej ceny.

16 Internet jako medium działań marketingowych Zachowania konsumentów on-line Online Consumer Behaviour Uwarunkowania zachowań konsumenckich on-line. Skłonność do dokonywania zakupów on-line może zależeć m.in. od: czynników demograficznych czynników technologicznych, rodzaju produktu, postaw względem zakupów w Internecie.

17 Internet jako medium działań marketingowych Zachowania konsumentów on-line Konsumentów dzielimy na nieufnych liderów, czyli silne jednostki, które doskonale znają swoje konsumenckie prawa i zawsze są gotowe je egzekwować, na nieostrożnych optymistów, czyli tych wszystkich, którzy z ufnością podchodzą do wszelkich transakcji handlowych i nie dostrzegają czających się zagrożeń. Są też niepewni przeciętniacy, czyli większość, która zdaje sobie sprawę, że handel zawsze wiąże się z nieuczciwością i kruczkami, ale nie dążą do tego, żeby w pełni poznać prawa konsumenckie, by móc wymóc ich respektowanie. Ostatnia grupa to ostrożni pragmatycy, czyli tacy, których obawy są na tyle silne, że starają się minimalizować wszelkie zagrożenia związane z podejrzanymi transakcjami, bo nie mają też pewności i siły, żeby później dochodzić swoich praw.

18 Internet jako medium działań marketingowych Zachowania konsumentów on-line

19 Internet jako medium działań marketingowych Zintegrowana komunikacja Komunikacja zintegrowana to holistyczne podejście do komunikacji marketingowej z jednolitym, spójnym komunikatem i komplementarnym, synergicznym doborem mediów offline i online.

20 Internet jako medium działań marketingowych Zintegrowana komunikacja

21 Internet jako medium działań marketingowych Zintegrowana komunikacja Zintegrowana komunikacja marketingowa jest procesem planowania, realizacji oraz monitorowania wiadomości marek, które tworzą relacje z klientami. Tak jak portale społecznościowe, zintegrowana komunikacja marketingowa jest o zarządzaniu codziennymi relacjami z obecnymi klientami i potencjalnymi nabywcami usług. Sześć elementów komunikacji marketingowej, które obejmują: 1. Postrzeganie marki 2. Komunikaty firmowe 3. Komunikacja marketingowa 4. Odczucia klienta 5. Monitorowanie komunikatów 6. Zintegrowana komunikacja marketingowa

22 Internet jako medium działań marketingowych Zintegrowana komunikacja Przykład Barack Obama i jego kampania wyborcza. Przy budżecie bagatela 240mln$ zostały wykorzystane właściwie wszystkie media i wszystkie nośniki. I tak: silny nacisk na Internet (profil na Facebooku, działania na Twitterze, kanał na YouTube, strona mybarackobama.com*), marketing wirusowy, advergaming (reklamy Baracka Obamy pojawiły się grach EA m.in. Burnout Paradise, NASCAR, NBA, NHL), marketing partyzancki (chorągiewki w psich odchodach, vote with your gum poniżej). Oprócz tego precyzyjne targetowanie (a w zasadzie mikrotargetowanie) ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi, poparcie w zasadzie wszystkich celebrities z Hollywood i silna kampania w tradycyjnych mediach.

23 Internet jako medium działań marketingowych Zintegrowana komunikacja.

24 Internet jako medium działań marketingowych Budżet Reklama internetowa w Polsce i na świecie Prognozowany przez PwC średni roczny wzrost wydatków w tym segmencie w tempie 32% pozwoli osiągnąć w Polsce 68 mln dolarów w 2016 r. W Europie Zachodniej reklama w wyszukiwarkach stanowi obecnie blisko połowę (48%) wydatków na reklamę w Internecie. Pozostała część rynku jest mniej więcej po równo podzielona pomiędzy reklamę graficzną (np. banery reklamowe) oraz ogłoszenia. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Europie Środkowej i w Polsce. Szacujemy, że w Polsce na reklamę w wyszukiwarkach przeznacza się niewiele ponad 1/3 wydatków. W najbliższych 5 latach estymowany przez PwC wzrost w tym segmencie wyniesie średnio 16% rocznie.

25 Internet jako medium działań marketingowych Budżet Reklama internetowa w Polsce i na świecie PwC szacuje, że skumulowany roczny wzrost wydatków na reklamę w Internecie w Polsce (CAGR) prognozowany do roku 2016 wyniesie 17%, kiedy to rynek reklamy online osiągnie wartość 1,428 mld USD. Według prognoz PwC rynek reklamy internetowej w 2016 roku pod względem wielkości nieznacznie wyprzedzi rynek reklamy telewizyjnej w Polsce. Pomimo widocznego spowolnienia w ostatnich miesiącach, wydatki na reklamę w Internecie będą nadal stanowiły najszybciej rosnący segment całego rynku w Polsce, a Internet będzie umacniał się w roli drugiego co do wielkości medium reklamowego. Prognozowane tempo wzrostu naszego rynku znacząco przewyższa dynamikę obserwowaną w większości państw Europy Zachodniej (średni CAGR 11,3%). Dzięki temu Polska ma szanse stać się w 2016 r. siódmym co do wielkości rynkiem w regionie EMEA, podczas gdy obecnie plasujemy się w drugiej dziesiątce - zauważa Tomasz Prucnal, menedżer w zespole ds. sektora telekomunikacji, mediów i rozrywki PwC.

26 Internet jako medium działań marketingowych Prognozy Wartość poszczególnych segmentów rynku mediów i rozrywki w Polsce oraz prognozowana stopa wzrostu CAGR

27 Internet jako medium działań marketingowych Prognozy Prognozowana zmiana udziałów poszczególnych segmentów rynku reklamy w Polsce

28 Reklama w Internecie. Narzędzia marketingu internetowego

29 Strony internetowe Rodzaje stron internetowych wizytówki foldery serwisy vortale portale inne: sklepy internetowe, blogi, huby branżowe, Intranet

30 Strony internetowe Budowa Top Panel boczny Stopka Content Menu Panel podręczny

31 Strony internetowe Zarządzanie (CMS) Programy do zarządzania treścią (CMS - Content Management System) pozwalają zmieniać zawartość merytoryczną strony internetowej za pomocą wygodnego formularza. Dzięki CMS formatowanie tekstu, dodawanie filmów i zdjęć nie wymaga znajomości kodu źródłowego i jest dużo szybsze. Dla webmasterów jest to ułatwienie, bo nikt niepowołany nie edytuje bezpośrednio plików na serwerze.

32 Strony internetowe Typy systemów (CMS) Systemy zarządzania dokumentami (Document Management) Systemy zarządzania wiedzą (Knowledge Management) Systemy zarządzania zasobami cyfrowymi (Digital Asset Management) Systemy zarządzania obiegiem treści (Enterprise Content Management) Systemy zarządzania treścią znajdującą się na stronie internetowej (Web Content Management)

33 Strony internetowe Budowa przykładowego systemu CMS (Joomla!) Joomla! - system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL, rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania. Joomla! udostępnia m.in. pamięć podręczną dla zwiększenia wydajności, kanały RSS, tworzenia wersji strony przeznaczonej do wydruku, blogi, forum, kalendarz, przeszukiwanie strony oraz wiele wersji językowych strony. Jej stosowanie pozwalające rozbudować własny serwis internetowy. Liczba dodatków (komponentów, modułów i pluginów) przekracza 10 tys.

34 Strony internetowe Kraków, 31 października 2012 r.

35 Strony internetowe Użyteczność stron internetowych webusability Użyteczność serwisów internetowych (ang. usability, webusability) to projektowanie stron pod kątem możliwie najlepszej ich ergonomii. Serwisy skonstruowane zgodnie z zasadami użyteczności stawiają na intuicyjność i łatwość obsługi z punktu widzenia internautów, czyli ich użytkowników.

36 Strony internetowe Użyteczność stron internetowych webusability Najważniejsze cechy: -dotrzeć do informacji w szybki sposób, -wpłynąć pozytywnie na odbiór strony, co w efekcie zwiększa zainteresowanie przedstawioną na niej ofertą, -wydłużyć czas pobytu na stronie, dzięki czemu klient ma możliwość zapoznania się z ofertą zapamiętania marki, -wywołać zadowolenie z szybkiego dotarcia do informacji oraz łatwości poruszania się po niej, co stwarza chęć powrotu na stronę.

37 Strony internetowe Architektura informacji online: Architektura informacji jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się sposobami gromadzenia, organizacji i prezentacji informacji, tak, by dotarcie do nich i ich wykorzystywanie było możliwie najłatwiejsze. Trzy podstawowe techniki, używane przez ekspertów: -Sortowanie kart -Wireframy i prototypy. -Mapa strony

38 Strony internetowe Współpraca z agencjami interaktywnymi

39 Formy reklamy internetowej Przegląd narzędzi: Reklama bannerowa -billboard -wideoboard -skyscraper -boks śródtekstowy i inne Reklama multimedialna -videoad -Instream videoad -overlay Nad treścią strony -brandmark -Dhtml -scroller -toplayer

40 Formy reklamy internetowej Przegląd narzędzi: Mailingi targetowane Linki reklamowe Linki sponsorowane Reklama kontekstowa Artykuł sponsorowany Reklama w serwisach społecznościowych

41 Formy reklamy internetowej Reklama typu display Reklama typu display, to reklama graficzna (banner) emitowana w odpowiednio wyselekcjonowanych portalach. Przeżywa renesans wszędzie tam, gdzie właściwa idea zostaje zaprezentowana we właściwy sposób. Ma szczególne zastosowanie w kampaniach wizerunkowych oraz wizerunkowo-sprzedażowych.

42 Formy reklamy internetowej Metody rozliczeń CPA (Cost Per Action) Stawka za wykonanie określonego działania przez internautę. Inaczej jest to koszt uzyskania jednej, określonej akcji wywołanej emisją kampanii reklamowej. Stosunek liczby akcji do kosztów całej kampanii bannerowej; akcją może być kliknięcie w reklamę, rejestracja, podanie adresu , podanie danych osobowych, zakup, wzięcie udziału w konkursie itp.

43 Formy reklamy internetowej Metody rozliczeń CPC (Cost Per Click) Stawka za jedno kliknięcie. Koszt uzyskania pojedynczego kliknięcia w nośnik reklamowy, obliczany, jako stosunek liczby kliknięć w reklamę do kosztów całej kampanii. CPM (Cost Per Mille) Reprezentuje szacowane zarobki wydawcy za każde 1000 wyświetleń. Koszt dotarcia do tysiąca odbiorców i obliczany jest na podstawie liczby odsłon witryny internetowej. Czyli stawka za koszt emisji danej reklamy dla tysiąca adresatów

44 Formy reklamy internetowej Metody rozliczeń CTR (Click-Through-Ratio) Zazwyczaj wyrażony procentowo. Jest to stosunek liczby kliknięć w reklamę internetową do liczby jej wyświetleń; stosowany wskaźnik skuteczności reklamy internetowej. Niska wartość CTR oznacza że dana strona skutecznie zachęca do klikania. CR (Conversion Rate) - Miara skuteczności kampanii reklamowej wyrażająca się stosunkiem liczby akcji podjętych przez użytkownika (np. zwiedzenie witryny reklamodawcy) do liczby sytuacji, w których mogły być one podjęte (np. przejście na stronę główną witryny poprzez banner).

45 Formy reklamy internetowej E-media planning Ogólnie: Każde z mediów charakteryzuje się pewnym pokryciem, czyli liczbą osób, do których ono dociera. Zamieszczane w nim ogłoszenia mają też ściśle określoną cenę. Optymalny podział budżetu reklamowego pozwala - nie przekraczając jego wartości - tak dobrać liczbę ogłoszeń w każdym z mediów, aby osiągnąć największe możliwe (całkowite) pokrycie.

46 SEM Permission marketing Permission marketing (marketing za przyzwoleniem) jest terminem używanym w marketingu relacji i określa sposób budowania i utrzymywania więzi z klientami. Istota permission marketingu polega na uzyskaniu przyzwolenia/zgody klienta na otrzymywanie komunikatu marketingowego. Otrzymanie zgody jest punktem wyjścia do budowania komunikacji personalizowanej uwzględniającej osobiste preferencje, zainteresowania i potrzeby klienta. Działania wykorzystujące zasady permission marketingu pozwalają na budowę lojalności konsumenckiej, utrzymywaniu relacji z klientami, budowę wizerunku firmy lub marki i sprzedaż.

47 SEM Dlaczego warto się pozycjonować? Koszty dotarcia Efektywność Liczba użytkowników internetu (rosnąca) Popularność wyszukiwarek Rosnąca konkurencja Wiarygodność

48 SEM Definicja Ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. SEM = SEO + PPC

49 SEM SEO i PPC SEO jest procesem długofalowym, czasami pierwsze efekty optymalizacji będą widoczne po kilku tygodniach, czy miesiącach. Dużą niedogodnością jest brak jasnych standardów ze strony Google, co powoduje duże niejasności w temacie dozwolonych i skutecznych praktyk. Poważnym problemem są serwisy wykonane całkowicie w technologii Flash, która nie jest przyjazna wyszukiwarkom, a pozycjonowanie takich serwisów wymaga wielu dodatkowych zabiegów.

50 SEM SEO i PPC PPC jest doskonałym narzędziem taktycznym, które świetnie nadaje się do błyskawicznych akcji promocyjnych, kampanii okolicznościowych, czy tematycznych. Dzięki możliwości szybkiego uruchomienia kampanii oraz modelowaniu haseł i fraz oraz wysokości "bidów" (maksymalna cena za kliknięcie) jest narzędziem bardzo elastycznym. Ważny aspekt to płatność za kliknięcie, czyli klient nie ponosi żadnego kosztu za wyświetlenie reklamy. A do tego internauci bardzo pozytywnie odbierają takie formy reklamowe ze względu na przyjazną, tekstową formę oraz wysoką wartość informacyjną.

51 SEO i pozycjonowanie Co ma znaczenie dla wyszukiwarek? -Słowa kluczowe w Anchor tekstów z linków zewnętrznych -Zwiększanie liczby linków zewnętrznych (ilość/jakość linków zewnętrznych) -Zróżnicowanie źródeł linków (linki z wielu unikalnych domen) -Słowo kluczowe użyte gdziekolwiek w Tagu title -Wiarygodność domeny z której mamy linka do nas

52 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords System reklamowy Google pozwala na wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google i na stronach współpracujących w ramach programu Google AdSense, sprzedawane w modelu CPC, CPM i CPA.

53 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords tworzenie kampanii Tworzenie obrazu typowego klienta Stwórz profil mentalny docelowych użytkowników lub klientów. Oto kilka istotnych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy określaniu preferencji i zachowań klientów: słowa i wyrażenia używane przez nich przy wyszukiwaniu online; rodzaj urządzeń, za których pomocą przeglądają strony internetowe; ulubione witryny internetowe; położenie geograficzne; preferowany sposób nawiązywania kontaktu z firmą: poczta czy telefon.

54 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords - Tworzenie kampanii Wybierz ustawienia kampanii, kierując się profilem użytkowników lub klientów. Ponadto określ budżet, jaki chcesz codziennie przeznaczać na wyświetlanie reklam: Zaloguj się na konto AdWords na https://adwords.google.pl. Kliknij Utwórz pierwszą kampanię. Pojawi się strona Wybierz ustawienia kampanii. Wprowadź na niej ustawienia kampanii.

55 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords Ile zamierzasz płacić? Stawki i budżet Co ma się znaleźć w reklamie oprócz tekstu i linku? Numer telefonu firmowego, mapka, dodatkowe linki. Udoskonal reklamę dzięki rozszerzeniom Gdzie chcesz wyświetlać reklamy? Lokalizacje, języki, witryny (tzw. Sieci), urządzenia (komputer stacjonarny, telefon, tablet). Kliknij Zapisz i kontynuuj. Możesz zmienić ustawienia kampanii w każdej chwili.

56 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords Tworzenie reklamy i wybór słów kluczowych Po zapisaniu ustawień kampanii przejdziesz na stronę Utwórz reklamę i słowa kluczowe. W sekcji Utwórz reklamę wybierz Tekst reklamy i wpisz nagłówek, opis, wyświetlany URL oraz docelowy URL. Oba adresy powinny pochodzić z tej samej witryny. W sekcji Słowa kluczowe wpisz słów kluczowych. Listę tę możesz później uzupełniać. Dowiedz się, jak dobrać słowa kluczowe w trakcie tworzenia kampanii. Kliknij przycisk Zapisz i przejdź do rozliczeń. Właśnie udało Ci się utworzyć pierwszą kampanię reklam tekstowych.

57 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords słowa kluczowe Narzędzie propozycji słów kluczowych, oferowane za darmo przez Google Dostępne jest ono w dwóch wersjach: Ogólnodostępnej, dla wszystkich. Wewnętrznej w systemie Google AdWords, dla tych którzy posiadają konto. W panelu Adwords znajdziemy je w zakładce Narzędzia i analiza -> Narzędzie propozycji słów kluczowych.

58 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords słowa kluczowe Dane do narzędzia możemy wprowadzać na kilka sposobów: -dodając słowa (wyrażenia) jedno na jeden wiersz. -podając adres witryny bądź konkretny adres URL podstrony która traktuje o interesującym nas temacie -poprzez ustalenie kategorii z której mają one pochodzić (np. Hobby i Wypoczynek -> Gotowanie -> Kuchnia regionalna -> Kuchnia francuska)

59 Kampanie linków sponsorowanych Google Adwords optymalizacja Optymalizacja działania mające na celu zwiększenie efektywności kampanii (np. spadku kosztu kliknięcia). Reklamy w sieci reklamowej są wyświetlane w milionach witryn w całym internecie, dlatego warto określić swoje cele reklamowe i zoptymalizować kampanię pod ich kątem. Oto kilka propozycji - optymalizacji kampanii w sieci reklamowej: -zbuduj skuteczną strukturę konta, -efektywnie kieruj reklamy, -przygotuj świetne reklamy, -dostosuj stawki, -monitoruj skuteczność reklam.

60 Analityka webowa Google Analytics Główne funkcjonalności Google Analytics: -generowanie około 80 rodzajów raportów związanych z zbieraniem danych dotyczących ruchu internetowego, wskaźników konwersji i ROI; -możliwość tworzenia segmentów użytkowników według źródła ruchu lub zachowania w serwisie -eksportowanie raportów w kilku formatach (m.in. CSV oraz XML) -łatwe integrowanie konta z kontami AdWords; -integracja z aplikacjami e-commerce -dostępność API -dostępny jest w językach: chińskim, koreańskim, duńskim, norweskim, polskim (od ), portugalskim, holenderskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim, szwedzkim, niemieckim, angielskim i włoskim; -jednoczesne zbieranie danych z nieograniczonej liczby stron internetowych (jedynym ograniczeniem jest limit 5 milionów odsłon na miesiąc dla osób, które nie korzystają z programu AdWords).

61 Analityka webowa Google Analytics Narzędzia dla Webmasterów https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl&pli=1

62 Analityka webowa Konwersja Konwersja ma miejsce wtedy, gdy kliknięcie reklamy powoduje bezpośrednio pożądane zachowanie użytkownika, takie jak zakup, subskrypcja biuletynu, zostawienie danych kontaktowych, wyświetlenie strony lub pobranie danych. Śledzenie konwersji rejestruje takie zdarzenia zachodzące w witrynie. TYPY KONWERSJI zakup potencjalny klient rejestracja wyświetlenie strony

63 marketing Sposoby pozyskiwania baz wynajęcie bazy danych od brokera budowanie własnej bazy -uzyskanie zgody od odbiorców na otrzymywanie od ciebie informacji handlowych drogą elektroniczną. -zgoda na ich przetwarzanie

64 marketing Dane Budując bazę danych, trzeba się zastanowić, jakie dane chce się pozyskiwać: -imię (pozwala na personalizację treści i tematu, czyli przykładowo Witaj Paweł oraz na targetowanie w oparciu o płeć), -data urodzenia (pozwala na targetowanie zależnie od wieku, a także na automatyczne wysyłanie a urodzinowego, -miejsce zamieszkania (pozwala na odpowiednie geotargetowanie), -numer komórki (coraz popularniejsze stają się kampanie SMS-owe prowadzone z platform do marketingu).

65 marketing Newsletter Zapis na Newsletter Rezygnacja Styl prowadzenia Newslettera Pole nadawca Temat wiadomości Format wiadomości Personalizacja Śledzenie kliknięć

66 marketing Narzędzia FreshMail GetResponse

67 marketing Mierzenie efektów Open Ratio = Ilość wyświetlonych maili / Ilość wysłanych maili Łączna liczba unikalnie wyświetlonych na ekranie komputera, bądź innego urządzenia, wiadomości . Wyrażone w procentach, oznaczają stosunek unikalnie wyświetlonych wiadomości do wiadomości wysłanych.

68 marketing Integracja (social media) sposoby integracji Dodawanie do wiadomości linków do firmowych kont social media Umieszczanie formularza zapisu na Facebooku Publikowanie wysyłanych wiadomości na portalach społecznościowych Zaopatrywanie wiadomości w przyciski udostępniania na social media Wykorzystywanie marketingu do promocji firmowych kont social media i odwrotnie

69 Internet PR Pojęcia: PR internetowy to umiejętność rozpowszechniania informacji w społeczności internautów. Celem epr jest wpłynięcie na opinie odbiorców przekazu i wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy lub serwisu w Internecie. Przyczynia się też do zwiększenia popularności, oglądalności strony www.

70 Internet PR Notatka prasowa: Jest napisanym lub nagranym komunikatem skierowanym do poszczególnych członków środków przekazu w celu ogłoszenia informacji, która ma wartość medialną. Komunikat prasowy rożni się od artykułów prasowych. Artykuł prasowy jest zbiorem faktów zebranych przez dziennikarzy opublikowany w środkach przekazu, natomiast komunikat prasowy został stworzony w celu zachęcenia dziennikarzy do napisania artykułu o określonym temacie. Fenomen polega na tym, że komunikat, notatka prasowa jest jawnie stronniczy i wypełniony informacjami nad którymi pracował sam autor. Komunikat prasowy jest napisany w celu naświetlenia ważnych wydarzeń, programów lub kawałka informacji przez organizacje, która zwięźle opisuje KTO, CO, GDZIE, KIEDY.

71 Internet PR Inboud marketing: Jest aktywny marketing przychodzący, skupia się na działaniach w Internecie mających na celu bycie odnalezionym przez klientów. Obejmuje trzy główne obszary: marketing w wyszukiwarkach internetowych działania w blogosferze wykorzystanie mediów społecznościowych i mikroblogów

72 Internet PR Narzędzia: Media relations (komunikaty prasowe) Buzz marketing Social media Działania w blogosferze marketing Reklama typu display Konferencje prasowe online Artykuły sponsorowane Działania na wyszukiwarkach (NPRS)

73 Marketing wirusowy Photo/video marketing Polega na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni klienci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące firmy, usług czy produktów. Nie zawsze musi to być konkretna informacja, może to być tzw. budowanie świadomości marki oraz jej pozycjonowanie, czyli wywoływanie pożądanych skojarzeń z nazwą, logo firmy.

74 Marketing wirusowy Photo/video marketing Kraków, 31 października 2012 r.

75 Marketing wirusowy Photo/video marketing Kraków, 31 października 2012 r.

76 Marketing wirusowy Przygotowanie contentu Szukanie liderów opinii Social object Logo naturalnym składnikiem viralu W przypadku video film nie musi być krótki świadome użycie reklamy

77 Blogosfera/blogi firmowe Blogosfera w Polsce

78 Blogosfera/blogi firmowe Kontakt z blogerami (branże) Moda Kuchnia Technologie i IT Kosmetyki (uroda) Lifestyle i pasje Branża marketingowa

79 Blogosfera/blogi firmowe Kontakt z blogerami (jak?) Indywidualne podejście do blogerów Otwartość na propozycje blogera Zaintrygowanie blogera Jasne korzyści dla blogera Lifestyle i pasje Branża marketingowa

80 Blogosfera/blogi firmowe Blogi firmowe. Kiedy warto? Gdy przedstawienie się w roli eksperta pomaga Gdy produkt jest skomplikowany Gdy klienci naszego produktu/usługi są trudni Gdy sprzedajesz produkty/usługi w dużym regionie Gdy potrzebujemy wsparcia w komunikacji z klientami

81 Blogosfera/blogi firmowe Blogi firmowe. Strategie Blog firmowy nie powinien być umiejscowiony na ogólnodostępnej platformie blogowej Stworzenie kategorii zgodnymi z produktem Synergia bloga z Facebookiem Łączenie ciekawej treści z informacjami marketingowymi Wykorzystanie w strategii marketingu Nieograniczanie się w wyborze narzędzi

82 Mierzenie rezultatów kampanii marketingowej ROI Wskaźnik rentowności stosowany w celu zmierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa, niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych. Sposób obliczania wskaźnika:

83 Rynek Mobile

84 Projektowanie mobilnych witryn Kraków, 31 października 2012 r. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem "zwykłych" stron internetowych, przystosowanych jest do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Początkowo strony mobilne były tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wersja tego protokołu powstała już w 1998 roku. Wersja 1.1. powstała rok później, a WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi i zawierały niewiele informacji. Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML- MP).

85 Projektowanie mobilnych witryn Kraków, 31 października 2012 r.

86 Projektowanie mobilnych witryn Najpopularniejsze strony polskiego Internetu mobilnego:. 1. Grupa Wirtualna Polska - Orange 2. Grupa Onet.pl 3. Grupa Gazeta.pl 4. Grupa Interia.pl 5. Grupa Allegro.pl 6. Grupa O2.pl 7. 3gplay.pl 8. Grupa GG Network 9. Grupa Polskapresse 10. Filmweb.pl

87 Aplikacje mobilne Rodzaje aplikacji - aplikacje usprawniające procesy (np. sprzedażowe, analityczne) np. Allegro - aplikacje nawigacyjne i geolokalizacyjne np. Google maps, Zumi - aplikacje społecznościowe np. Facebook, Instagram, Foursquere - gry np. Angry Birds, Songpop

88 Aplikacje mobilne Dystrybucja aplikacji mobilnych: App Store Android Market Windows Phone Marketplace

89 Aplikacje mobilne Rywalizacja w obszarze systemów operacyjnych będzie toczyć się między dwoma kluczowymi systemami: Android i ios, które w tej chwili w skali globalnej mają najwięcej użytkowników. W skali gospodarek europejskich widoczna jest szybko zmniejszająca się liczba użytkowników telefonów pod systemem Symbian i RIM oraz dynamicznie rosnący w siłę Android.

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

e-commerce (konspekt wykładów)

e-commerce (konspekt wykładów) e-commerce (konspekt wykładów) kontakt / informacje mgr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@swspiz.pl www: http://pmorawski.swspiz.pl konsultacje: wtorek 16:00-17:30, Sienkiewicza 9, p.16 (parter) 2

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

Partnerzy. Sponsor. Wydawca

Partnerzy. Sponsor. Wydawca Partnerzy Sponsor Wydawca Zwykło się już mawiać: jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje. Sporo racji jest w tym sloganie. Niestety, nadal nie wszyscy mają tego świadomość. Problemu nie dostrzegają

Bardziej szczegółowo

Dla kogo jest ten poradnik?

Dla kogo jest ten poradnik? Partnerzy Wydawca Dla kogo jest ten poradnik? Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś

Bardziej szczegółowo

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska AUTORZY RAPORTU IAB Polska: Olgierd Cygan Prezes Zarządu

Bardziej szczegółowo

raport e-mail marketing

raport e-mail marketing raport e-mail marketing listopad 2010 Sponsorzy Partnerzy spis treści 6 Personalizuj, testuj, licz. E-mail marketing w liczbach 27 Efektywna kampania e-mail marketingowa - w końcu bez tajemnic ARTYKUŁ

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011 E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 1 wrzesień 2011 Wybieramy platformę sklepową Po raz drugi Sklep internetowy a GIODO Rejestracja bazy Strategia e-mail marketingowa

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy sierpień 2010 spis treści 5 Szeptanie jest w cenie W informacje znalezione w sieci wierzy niemal trzy czwarte Polaków. Jedynym europejskim narodem, który wyprzedza

Bardziej szczegółowo

MARKETING W WYSZUKIWARKACH

MARKETING W WYSZUKIWARKACH Grudzień 2011 RAPORT MARKETING W WYSZUKIWARKACH Sponsor Partnerzy Wydawca Nie nachalnie, lecz skutecznie Klikamy w nie czasem nawet nie zdając sobie sprawy, że to linki sponsorowane. Nie ma to jednak dla

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie 2012 Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie SPIS TREŚCI 1. Założenie e-sklepu... 3 1.1. Co jest potrzebne do rozpoczęcia e-działalności gospodarczej w Internecie?... 3 1.2. Rejestracja działalności gospodarczej...

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA WYDZIAŁ INŻYNIERII METALI I INFORMATYKI PRZEMYSŁOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Narzędzie do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki

Bardziej szczegółowo

RAPORT ORGANIZACJA W OTOCZENIU MOBILNYM

RAPORT ORGANIZACJA W OTOCZENIU MOBILNYM RAPORT ORGANIZACJA W OTOCZENIU MOBILNYM Raport Organizacja w otoczeniu mobilnym to praca kierowana do menadżerów oraz właścicieli zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Obecny rozwój technologiczny

Bardziej szczegółowo

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET 1. Prelegenci Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET Andrzej Baruch, programista aplikacji internetowych w Fild.NET, w tym aplikacji pod platformę SharePoint w technologii MVC. Fild.NET zajmuje

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Partnerzy Wydawca Marta Smaga kierownik ds. rozwoju w Dziale IT i Rozwoju Money.pl Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Marta Smaga jest

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords... 5 Wykorzystanie rabatów,

Bardziej szczegółowo

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us Kurs Google AdWords 1 Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 8 Podstawy i wprowadzenie... 12 Co to jest reklama Google AdWords?... 12 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords...

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Koncepcja Publikacji: Leszek Czech Autorzy: Tomasz Dębicki Olgierd Dziamski Tomasz Kawecki Wojciech Kliber Marcin Kraska Piotr Nowak Michał Przybylski

Bardziej szczegółowo

Mój biznes w Internecie

Mój biznes w Internecie Mój biznes w Internecie Budowanie małego biznesu opartego na technologiach informatycznych Wojciech Murzyn Przedsiębiorczość w Internecie Marcin Mastykarz E-handel Piotr Skirski Jak wykorzystanie zaawansowanych

Bardziej szczegółowo