Marketing sportowy dzień 3. Paweł Kowalski Karpacz, 3 czerwca 2012 r.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Marketing sportowy dzień 3. Paweł Kowalski Karpacz, 3 czerwca 2012 r."

Transkrypt

1 Marketing sportowy dzień 3 Paweł Kowalski Karpacz, 3 czerwca 2012 r.

2 SERWIS INTERNETOWY W PRAKTYCE Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Architektura informacji Zarządzanie treścią na stronie CMS Newsletter Sklep internetowy

3 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Użyteczność (ang. usability) nauka zajmująca się ergonomią interaktywnych urządzeń oraz aplikacji. Głównymi wyznacznikami użyteczności są przede wszystkim: intuicyjna nawigacja, ułatwienie dostępu do poszukiwanej informacji, zapewnieniu zrozumiałej dla użytkownika komunikacji.

4 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Elementy usability: Learnability jak łatwo jest użytkownikom wykonać podstawowe zadanie podczas pierwszego kontaktu z serwisem? Efficiency Jak szybko zadania wykonuje użytkownik, który już zna serwis? Memorability jak szybko użytkownik może osiągnąć biegłość w posługiwaniu się serwisem po dłuższej w nim nieobecności? Errors jak wiele błędów popełniają użytkownicy, jak błędy te są komunikowane oraz w jakim czasie i jak użytkownicy mogą sobie z nimi poradzić? Satiisfaction czy użytkownicy lubią używać serwisu?

5 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Wyznaczniki użytecznej strony internetowej: łatwość i płynność nawigacji czytelna architektura informacji zrozumiałe treści sposób prezentacji informacji i odnośników łatwość i skuteczność wyszukiwania estetyka grafiki Co można osiągnąć dzięki użyteczności? Wzrost konwersji (subskrypcja newslettera; ilość zakupów do ilości odwiedzin), Zmniejszenie współczynnik porzuceń koszyka, Zmniejszenie współczynnik odrzuceń strony, Zbudowanie lojalność użytkowników do serwisu, Zmniejszenie czasu bezpośredniej obsługi klientów Zwiększenie satysfakcji klientów.

6 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Typ serwisu www Serwis firmowy Sklep internetowy Portal, serwis informacyjny Ilość informacji Mała średnia Mała bardzo duża Bardzo duża Ilość aktualizacji Mała średnia Średnia duża Bardzo duża Dla użytkownika najważniejsze Efektywny kontakt, Poznanie produktów firmy Wygodne wyszukanie produktu Bezpieczeństwo, zaufanie Obsługa i wygoda Dostępność informacji, Szybkość odnalezienia informacji Dla serwisu najważniejsze Zainteresowanie użytkownika, Skłonienie do kontaktu / zakupu / wizyty w salonie Sprzedaż, Budowanie lojalności Utrzymanie użytkownika w obrębie portalu, Zainteresowanie jak największą ilością informacji Podsumowanie Dość łatwo budować użyteczne serwisy korporacyjne i produktowe Optymalizacja usability wymaga zazwyczaj badań i stałego doskonalenia Koniecznie zaawansowane testy i stałe doskonalenie

7 Projektowanie serwisów WWW User Centered Design projektowanie zorientowane na użytkownika; proces w który potrzeby i opinie użytkownika są obecne na każdym etapie tworzenia interaktywnego produktu

8 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW User experience (UX, doświadczenie użytkownika) zostało zdefiniowane jako dyscyplina, która dąży do wytwarzania takich produktów, projektów lub systemów, które wchodząc w reakcję z użytkownikiem mają wywoływać pozytywne doświadczenia (wykres).

9 Projektowanie serwisów WWW Dlaczego warto? Wierzymy, że inwestycja w usability i user experience przekłada się na zadowolonych i lojalnych użytkowników oraz pozwala realizować cele biznesowe generując realny zysk!

10 www. posir.poznan.pl

11

12

13

14 Metody przeprowadzanie badan użyteczności Analiza ekspercka (heurystyczna) Analiza heurystyczna odnosi się do badań oceniających zgodności interfejsu użytkownika z uznanymi zasadami użyteczności (heurystykami). Jako metoda kontroli użyteczności oprogramowania, pozwala zidentyfikować obszary, które funkcjonują dobrze, a jakie wymagają poprawy. Analiza ekspercka określa przede wszystkim: Czytelność stanu systemu (bieżąca lokalizacja, struktura nawigacji) Adekwatność systemu do świata rzeczywistego Kontrola i wolność wyboru dla użytkownika Spójność i standaryzacja Zapobieganie powstawaniu błędów Rozpoznanie, a nie przypominanie Elastyczność i efektywność użycia Estetyka i oszczędność (czytelność, przejrzystość) Pomoc w diagnozowaniu, rozpoznaniu i naprawieniu problemu Pomoc i dokumentacja

15 Metody przeprowadzanie badan użyteczności Badania z udziałem użytkowników Testy grupowe (fokusowe) polegają na wspólnej dyskusji grupy respondentów na wybrane zagadnienia. Mają charakter eksploracyjny: wyjaśnianie, zrozumienie zachowań, motywacji i postaw. Są stosowane przed rozpoczęciem lub na samym początku realizacji w celu zdobywania danych. Pomagają w badaniu wizerunku serwisu internetowego oraz w testowaniu koncepcji. Umożliwiają poznanie wzorów korzystania z aplikacji internetowych, poprzedzają testy użyteczności podczas badań fokusowych, nie zbadamy użyteczności, funkcjonalności To co widzisz nie zawsze jest tym co otrzymasz.

16 Jeśli chcesz wiedzieć, co ma na myśli kobieta (...), nie słuchaj tego, co mówi, patrz na nią. Oscar Wilde

17 Metody przeprowadzanie badan użyteczności Badania z udziałem użytkownikówc Testy użyteczności technika badań wykorzystywana przy ocenie produktu poprzez przeprowadzenie testu z użytkownikiem. Przeprowadzanie testu polega na wykonywaniu przez użytkownika określonych zadań podczas gdy obserwatorzy słuchają i tworzą notatki. Całość testu jest również rejestrowana za pomocą sprzętu audio wizualnego, w celu przeprowadzenia późniejszej, dokładnej analizy. Celem jest identyfikacja problemów związanych z użytecznością, zebranie danych ilościowych dotyczących wykonania poszczególnych zadań (np. czas, liczba błędów) a także określenie zadowolenia z używania produktu. Przeprowadzanie testów z użytkownikami pozwoli na dostosowanie serwisu WWW do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

18 Metody przeprowadzanie badan użyteczności Eyetracking Eye tracking jest użytecznym narzędziem do projektowania stron internetowych. Można pokazać, jakie obszary strony zwracają uwagę użytkowników i jakie obszary są przez nich ignorowane. Eye tracking jest przydatny w zobrazowaniu sposobu w sposób użytkownik szuka informacji.

19 Metody przeprowadzanie badan użyteczności Eyetracking

20 Architektura informacji Każdy serwis internetowy składa się z setek, a nawet tysięcy elementów powiązanych ze sobą linkami, ułożonych hierarchicznie i pogrupowanych w kategorie. O tym, jaką postać powinna mieć struktura tych powiązań, decyduje architektura informacji dyscyplina zajmująca się porządkowaniem danych, w taki sposób aby ułatwić użytkownikom korzystanie ze zgromadzonych zasobów wiedzy. Odbywa się to poprzez organizowanie (grupowanie) informacji, ich etykietowane, tworzenie systemów nawigacji oraz wyszukiwania. Kategoria Podkategoria 1 Podkategoria 2 Jesteś tutaj: oferta > produkt_1 > opis Podkategoria 3 Najważniejsze informacje są najłatwiej dostępne Struktura serwisu Rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie Okruszki, czyli breadcrumbs

21 Architektura informacji czyli pisanie konstruktywnych komunikatów na potrzeby internetu Pisanie na potrzeby internetu (ang. webwriting) dotyczy tekstów użytkowych, które powinny być: zwięzłe, rzeczowe, przejrzyste, czytelne, hipertekstowe i konwersacyjne. Tekst na ekranie, w odróżnieniu tekstu przeznaczonego do druku jest pozbawiony atrybutów fizycznych, ulotny, dynamiczny, multimedialny. Badania wykazują, że taki tekst czyta się znacznie szybciej, a przy tym dużo mnie uważnie niż tekst drukowany. Właściwie internauta nie czyta tylko przegląda tekst. To nie czytelnik ale niecierpliwy internetowy podglądacz. Sklep Lucy.com dzięki poprawie opisów na stronie zmniejszył ilość zapytań ze strony klientów o 20%

22 Architektura informacji Jak pisać konstruktywne komunikaty na potrzeby Internetu? Jak sprawić, by tekst w Internecie nie tylko dobrze się czytało, ale i przeglądało? Należy kierować się podstawowymi zasadami webwritingu: zwięzły i rzeczowy (krótszy o ok. 50% od swojego drukowanego odpowiednika) przejrzysty (krótkie akapity, nagłówki nad akapitami, wyliczenia, tabele) czytelny (czcionka bezszeryfowa, brak kursywy i wersalików, wytłuszczenia) napisany prostym językiem (brak zdań wielokrotnie złożonych, synonimów, rzeczowników odczasownikowych czy łańcuchów rzeczowników) hipertekstowy (linki najlepiej umieszczać na końcu akapitu i opisywać konkretnie, unikając enigmatycznych Kliknij tutaj lub Więcej ) konwersacyjny (zwroty na ty do czytelnika, pytania do czytelnika, tryb rozkazujący w celu nakłonienia do działania).

23 Architektura informacji Jak użytkownicy czytają w Internecie? Wykres poniżej przedstawia czas spędzony na stronie. Z lewej strony czas poświęcony górnej części strony, a z prawej czas spędzony na przeglądaniu dolnej partii WWW.

24 Architektura informacji Jak użytkownicy czytają w Internecie? Przeglądanie strony można porównać do rysowania wzrokiem litery F. Im coś jest niżej, tym mniejsza szansa, że to w ogóle przeczytamy.

25 Architektura informacji Strony są do przeglądania. Nie do czytania! Tworząc Funkcjonalną stronę na uwadze ciągły deficyt czasu użytkowników, powinna się ona cechować: Czytelną hierarchią elementów znajdujących się na stronie Podział strony na funkcjonalne obszary Wyraźnie oznaczone elementy, które można kliknąć Zredukowany chaos do minimum Nie każ mi myśleć - Steve Krug

26 ZADANIA PRAKTYCZNE

27 Content Management System (CMS) czyli zarządzanie treścią na stronie Zestaw aplikacji internetowych, pozwalający na łatwą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj poprzez dostęp do panelu administracyjnego znajdującego się na stronie WWW, który zawierających rozbudowane formularze i moduły.

28 Newsletter czyli jak na bieżąco informować klientów Elektroniczna forma biuletynu czasopisma rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do prenumeratorów (subskrybentów). W newsletterze zamieszczone są grupy treści odnoszące się do pełnych artykułów na stronie internetowej. Głównym celem i zaletą wysyłania newslettera jest utrzymanie regularnego kontaktu z rynkiem docelowym przy minimalnych kosztach.

29 Sklep internetowy Serwis internetowy dający możliwość zamawiania produktów przez Internet, jedna z form handlu elektronicznego. Sklep internetowy jest częścią relacji B2C, rzadziej B2B. Najważniejsze części składowe sklepu internetowego: Strona główna Strona kategorii Karta produktu Formularze Proces płacenia/koszyk

30 Paweł Kowalski Doradca Handlowy ds. Kluczowych Klientów tel kom TROL InterMedia Sp. z o.o. Sp.k. ul. Poznańska 56, Wronki tel fax Infolinia:

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r.

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Materiały szkoleniowe Z ZAKRESU UŻYTECZNOŚCI SERWISÓW INTERNETOWYCH Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Spis treści BLOK 1. WPROWADZENIE DO UŻYTECZNOŚCI... 4 1. Omówienie podstawowych pojęć używanych podczas

Bardziej szczegółowo

ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści,

ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści, 54 dodatek biura reklamy Media & Marketing Polska Użyteczna strona czerwiec 2011 najlepsze Praktyki na rynku ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści, ilustracje

Bardziej szczegółowo

Metoda oceny uŝyteczności serwisów internetowych

Metoda oceny uŝyteczności serwisów internetowych Metoda oceny uŝyteczności serwisów internetowych Rozprawa doktorska mgr inŝ. Luiza Fabisiak promotor: dr hab. BoŜena Śmiałkowska Szczecin 2012 1 Rozdział I... 4 Wstęp... 4 1.1 Charakterystyka problemu...

Bardziej szczegółowo

Marketing sportowy dzień 1. Paweł Kowalski Karpacz, 1 czerwca 2012 r.

Marketing sportowy dzień 1. Paweł Kowalski Karpacz, 1 czerwca 2012 r. Marketing sportowy dzień 1 Paweł Kowalski Karpacz, 1 czerwca 2012 r. ZAGADNIENIA Marketing sportowy w Internecie Podstawowe narzędzia e-marketingu Jak zaprojektować skuteczną reklamę w sieci? Jak kontrolować

Bardziej szczegółowo

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych KRAINA BIZNESU Otoczenie przyjazne rozwojowi biznesu UX & Business Consulting Paweł Kopyść Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych Biała Księga Kraków 2014 Kraina Biznesu - UX

Bardziej szczegółowo

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA mgr Marek Rafał Zborowski Praca doktorska p.t. Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym Promotor: prof. zw. dr hab. Witold Chmielarz

Bardziej szczegółowo

strategia internetowa planowanie. kreacja

strategia internetowa planowanie. kreacja coal creative badanie. strategia internetowa planowanie. kreacja Spis treści 1. Coal Creative 2 2. Strategie internetowe 4 2.1 Co to jest strategia internetowa? (4) 2.2 Istota strategii internetowej (5)

Bardziej szczegółowo

Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW. Leszek Rycharski Warszawa, 2012

Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW. Leszek Rycharski Warszawa, 2012 Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW Leszek Rycharski Powitanie Leszek Rycharski Od 2007 w branży internetowej Certyfikaty AdWords i Analytics Wygrana w konkursie na najlepszą pracę

Bardziej szczegółowo

6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www

6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www 6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www 05 06 Spis treści: 07. Wstęp 09 Cele projektu 09. Stan wiedzy Proces projektowania stron www Modele

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0 1 Spis treści Wstęp... 3 Dla kogo jest ten e- book?... 4 Komu polecam tego e- booka?... 4 Czego dowiesz się, czytając tego e- booka?... 4 Rozdział 1 - Co zyskujesz dzięki posiadaniu własnej strony WWW?...

Bardziej szczegółowo

UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE

UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE Partnerzy Wydawca

Bardziej szczegółowo

Użyteczność portali banków działających na polskim rynku Banki w Internecie. Monika Telega Hubert Turaj. Raport pod patronatem Gazety Bankowej

Użyteczność portali banków działających na polskim rynku Banki w Internecie. Monika Telega Hubert Turaj. Raport pod patronatem Gazety Bankowej Użyteczność portali banków działających na polskim rynku Banki w Internecie Monika Telega Hubert Turaj Raport pod patronatem Gazety Bankowej Kraków, Grudzień 2008 Spis treści 1. Streszczenie 3 2. Wstęp

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3. Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17

Spis treści. Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3. Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17 Spis treści Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3 Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17 Rozwijanie sprzedaży e-commerce w modelu success fee dla In360.pl 25 Wsparcie

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

Badanie użyteczności urządzeń GPS. Janmedia Interactive 2008

Badanie użyteczności urządzeń GPS. Janmedia Interactive 2008 Badanie użyteczności urządzeń GPS Janmedia Interactive 2008 Spis treści Wstęp... 3 Procedura i materiały... 4 Urządzenia... 4 Uczestnicy badania... 4 Techniki badawcze... 4 Obszar badania... 4 Co badamy?...

Bardziej szczegółowo

OPISU PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

OPISU PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA OPISU PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Spis treści 1. SŁOWNIK POJĘĆ... 3 2. CEL ZAMÓWIENIA... 4 3. PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA... 5 4. WYMAGANIA WOBEC PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA... 7 4.1 ETAP I PRACE PRZYGOTOWAWCZE I ANALITYCZNE...

Bardziej szczegółowo

Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych. Paweł J. Kowalski

Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych. Paweł J. Kowalski Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych 1. WPROWADZENIE Paweł J. Kowalski Kiedy w pracy zawodowej lub życiu codziennym zasiadam przed komputerem podłączonym

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

Strony WWW. Software. Kreacja. Strategia i doradztwo

Strony WWW. Software. Kreacja. Strategia i doradztwo Strony WWW Software Kreacja Strategia i doradztwo Klienci O nas Szanowni Państwo, pracujemy dla Państwa od 1996 roku. Przez ten czas zrealizowaliśmy przeszło 1000 projektów, w tym prawie 800 serwisów i

Bardziej szczegółowo

Witaj! kliknij. Odkryj nowy sposób współpracy z Agencją Interaktywną Web-Best. Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy. To zupełnie nic nie kosztuje

Witaj! kliknij. Odkryj nowy sposób współpracy z Agencją Interaktywną Web-Best. Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy. To zupełnie nic nie kosztuje Odkryj nowy sposób współpracy z Agencją Interaktywną Web-Best Witaj! Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy To zupełnie nic nie kosztuje kliknij O firmie Nasza Agencja Interaktywna jest już na rynku ponad

Bardziej szczegółowo

Intraspekcja 2013. Raport z badania i wskazówki

Intraspekcja 2013. Raport z badania i wskazówki Intraspekcja 2013. Raport z badania i wskazówki Wstęp Intraspekcja to badanie intranetów, którego celem jest poznanie popularnych rozwiązań oraz zidentyfikowanie trendów w projektowaniu wewnętrznych systemów

Bardziej szczegółowo

Przebudowa systemu transakcyjnego Pekao24 Case study

Przebudowa systemu transakcyjnego Pekao24 Case study Przebudowa systemu transakcyjnego Pekao24 Case study Spis treści Pekao24... 3 Zakres projektu... 4 Proces User-Centered Design... 5 Analiza... 6 Projektowanie wersji WWW... 7 Założenia projektowe dla wersji

Bardziej szczegółowo

Zbadaj użyteczność swojej witryny

Zbadaj użyteczność swojej witryny Zbadaj użyteczność swojej witryny Program Certyfikacyjny Użyteczna Strona jest opracowanym przez największych specjalistów w Polsce miarodajnym wskaźnikiem użyteczności Twojej strony www, zwiększającym

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Dominik Mirosław Piotrowski 199145 Praca magisterska Wdrażanie Open Source owych Systemów

Bardziej szczegółowo

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2014 MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI

Bardziej szczegółowo

Użyteczność stron internetowych

Użyteczność stron internetowych Użyteczność stron internetowych Użyteczność Użyteczność (ang. usability) jest to dziedzina wiedzy dotycząca interaktywnych urządzeń i aplikacji, która określa stopień, w jakim ludzie są w stanie wykonać

Bardziej szczegółowo

Barbara Łukasik-Makowska Jolanta Sala PORTAL LOKALNY 20 KROKÓW DO UŻYTECZNEGO SERWISU INTERNETOWEGO GMINY, REGIONU, MIEJSCOWOŚCI

Barbara Łukasik-Makowska Jolanta Sala PORTAL LOKALNY 20 KROKÓW DO UŻYTECZNEGO SERWISU INTERNETOWEGO GMINY, REGIONU, MIEJSCOWOŚCI Barbara Łukasik-Makowska Jolanta Sala PORTAL LOKALNY 20 KROKÓW DO UŻYTECZNEGO SERWISU INTERNETOWEGO GMINY, REGIONU, MIEJSCOWOŚCI Fundacja Wspomagania Wsi 2011 Barbara Łukasik-Makowska Jolanta Sala PORTAL

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do umowy nr z dnia. 2014 r. SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA pn Zaprojektowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego do zarządzania systemem monitorowania polityk publicznych w województwie

Bardziej szczegółowo