Reguły mafii na Giełdzie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Reguły mafii na Giełdzie"

Transkrypt

1 Reguły mafii na Giełdzie Krzysztof Borowski Poniższy tekst był inspirowany artykułem: D. Penn "The Godfather Rules of Trading", który ukazał się w Technical Analysis of Stock & Commodities Vol. 25 nr. 12.

2 Filmy a giełda Problemy mafii i giełdy reprezentują dwa światy? Analiza postaw psychologicznych mafiosów i inwestorów giełdowych Czy rynek jest racjonalny czy też behawioralny? (CAPM, APT)

3 Filmy a giełda "Ojciec Chrzestny" (The Godfather), nakręcony przez F. Coppolę w 1972 r. "Człowieka z blizną" (Scareface), "Chłopców z ferajny" (Goodfellas) "Donniegio Brasco" kolejne części "Ojca Chrzestnego". Na polskim podwórku: "Psy" "Sara", "Gangsterzy i filantropi" z 1962 r.

4 1. Oferta "nie do odrzucenia" Kontekst w filmie: Oferta jaką czyni Tom Hagen w imieniu Dona producentowi Wolzowi Prośba Jonny Fontane

5 1. Oferta "nie do odrzucenia" Gdy Don prosi o przysługę, lepiej przyjąć od razu pierwszą ofertę. Na giełdzie zasada ta ma szerokie zastosowanie. Czas na rynkach giełdowych możemy podzielić się na dwie grupy. Na czas, kiedy możemy grać na giełdzie i na czas, kiedy musimy grać na giełdzie.

6 Inaczej mówiąc akcje należy kupić nie wtedy, gdy się ma pieniądze, ale wtedy, kiedy należy je kupić! Teoria żalu w finansach behawioralnych

7 Rynek jest Donem. A kiedy Don czyni propozycję, musimy ją przyjąć - otworzyć pozycję. Często dla gracza kwestią samodyscypliny jest nie odmówić Donowi, po potem bardzo tego żałuje. Jak mówi Tom Hagen Don nigdy nie prosi o przysługę dwa razy,

8 Kiedy przyjąć ofertę Dona W wyraźnym trendzie A co w trendzie wzrostowym?

9 Rynek uczy pokory Scena z samego początku filmu Bonasera (grabarz) Nie okazuje respektu Donowi W końcu chce aby został jego przyjacielem Całuje w rękę Korzy się przed Donem (rynkiem) Przychodzisz do mnie i prosisz: "Donie Corleone, daj mi sprawiedliwość". Nie prosisz jednak z szacunkiem, ani myślisz nazwać mnie Ojcem Chrzestnym. Postać: don Vito Corleone

10 2. Złe wieści przekazuj szybko Kontekst w filmie: Spotkanie u Wolza, kiedy to producent odrzuca ofertę Dona Tom Hagen nalega aby szybko został odwieziony na lotnisko: Mój pracodawca nalega aby złe wieści przekazywać szybko

11 2. Złe wieści przekazuj szybko Inwestorzy podejmują decyzje na podstawie tego, co analitycy techniczni mówią. Nie podejmuje się przecież decyzji na podstawie tego, co analitycy mogliby powiedzieć, albo tego co chcielibyśmy aby powiedzieli. Jeśli analityk techniczny mówi, że nadszedł czas na otwarcie pozycji, to inwestor powinien otworzyć taką pozycję. Jeśli zaś analitycy sygnalizują zagrożenie na rynku akcji, należy zwrócić uwagę na tego typu ostrzeżenie i zredukować (lub zlikwidować) pozycję. To samo można powiedzieć w stosunku do analizy fundamentalnej, teorii portfelowej czy też innych metod inwestowania na rynkach.

12 Konsekwencje tej zasady Zasada akceptowania małych strat Małe straty = złe wieści Gdy akceptuję duże straty ->> rynek rządzi inwestorem Jak mafia zrobiła czystkę pod koniec filmu? Zabiła wszystkich w jednym momencie. Cięcie strat od razu.

13 3. Nigdy nie mów nikomu nie należącemu do rodziny tego, co myślisz Kontekst w filmie: Rozmowa Dona z Sollozzo (Sonny) Rozmowa Michaele Corleone z Moe Greenem w Las Vegas (Fredo)

14 3. Nigdy nie mów nikomu nie należącemu do rodziny tego, co Kto jest rodziną? myślisz "Ci, którzy wiedzą - nie mówią. Ci zaś, którzy nie widzą - mówią dużo". Trzy małpy!!!! Nie sztuką jest nic nie mówić (zakryte usta małpy symbolizują milczenie) lecz mówić tylko te rzeczy, które nie dotyczą Rodziny. Nie zdradzają naszych metod inwestowania. "Niech twoje 'nie' brzmi jak 'tak'. I chociaż druga strona jest świadoma, że powiedziałeś "nie", to odchodząc jest przekonana, że się w zasadzie się zgodziłeś".

15 3. Nigdy nie mów nikomu nie należącemu do rodziny tego, co myślisz Kto jest rodziną? A kto nie jest? Analiza swoich dokonań giełdowych (dziennik transakcji) Wierność swoim strategiom inwestycyjnym Zdrada w mafii = śmierć Kontekst w Filmie (Luka ślubuje dozgonną wierność Donowi) Japończycy: technika szeptu (wpuszczenie plotki na rynek) + rozponanie wiadomości prawdziwych i fałszywych.

16 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Kontekst filmowy: Michaele Corlenone przejmuje interesy rodziny i zwalnia Toma Hagena z funkcji Consigliere Tom Hagen nie jest wg. niego doradcą czasów wojny Wcześniej podobną myśl wypowiada Sollozzo, kiedy porwał Toma Hagena przed zamachem na Vito Corleone.

17 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Poprzez słowo "doradca" należy rozumieć w tym punkcie nie tylko osoby udzielające porad czy wskazówek inwestorom, ale także metody i sposoby inwestowania wybierane przez inwestorów. Inwestorzy inwestujący w horyzoncie inwestycyjnym o długości od X jednostek czasu powinni korzystać z porad doradców, którzy są dobrzy właśnie w takich horyzontach. Inwestorzy powinni też wybrać określony arsenał - zbiór strategii i metod inwestowania, zgodny z wybranym horyzontem.

18 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Zmianie horyzontu inwestycyjnego powinna towarzyszyć zmiana doradcy oraz metod i strategii inwestowania, bardziej przystosowanych do nowego horyzontu czasowego. To samo dotyczy też: trendów panujących na rynku (wzrostowe, spadkowe i boczne), rynków, na których operujemy (rynek kapitałowy, pieniężny i towarowy), instrumentów, w jaki inwestowane sąśrodki (akcje, obligacje, kontrakty, opcje, swapy), indywidualnej awersji do ryzyka inwestora.

19 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Dla bardziej wymagających graczy powyższą listę można jeszcze rozszerzyć o inne elementy takie jak: wykorzystywanie dźwigni finansowej, preferowana metoda analizy (fundamentalna, techniczna, portfelowa - oczywiście w zależności od preferowanej długości horyzontu inwestycyjnego).

20 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Wybór "doradców" powinien w każdym momencie uwzględniać pięć powyższych elementów. To inwestor określając te pięć elementów wyznacza jakiego "doradcy" potrzebuje, a nie odwrotnie! Nigdy nie pozwólmy, aby to doradca nas kształtował!!! On jest dla nas, a nie my dla niego!!!

21 4. Doradcy czasu wojny i pokoju Pamiętają Państwo w czym był dobry (metoda walki) Sollozzo? Nożem!!! (Metoda, technika) Bo to mu było potrzebne w jego branży.

22 5. To nic osobistego, to biznes Kontekst filmowy: Spotkanie 5 rodzin w trakcie pojednania (po zamachu na Dona) Barzini gdy go zabierają aby zabić (pod koniec filmu) Tom Hagen u Wolza

23 5. To nic osobistego, to biznes Fundusze etyczne czy nieetyczne? Wątpliwości moralne inwestowanie i trading są biznesem. Głównym celem jest zarobienie dużej kwoty pieniędzy na giełdzie i cieszenie się potem życiem. Czasami się to udaje, a czasami nie. Jednakże to ile razy zarobiliśmy, a ile razy straciliśmy ma wpływ na ocenę, jakim traderem jesteśmy. Nie oddaje w żaden sposób naszych wartości moralnych jako człowieka. Duży zysk? To nic osobistego. Duża strata? To nic osobistego. To po prostu biznes.

24 GIEŁDA = BIZNES Inwestor 1 Inwestor 2 Inne relacje

25 Giełda a kasyno Obstawianie kolorów, Parzyste nieparzyste, Czerwone czarne 1, 2 i 3 tuzin Liczby od 1 do 18 i od 19 do 36 1, 2, i 3 rząd.

26 6. Znaki, gęsty oraz język Określenie "oferta nie do odrzucenia", "Donnie Brasco" - "szkoda gadać". Z jednej strony zwrot ten stanowił uznanie i podziw. Z drugiej zaś mógł zostać przyjęty jako obelga. Żargon giełdowy To sycylijski telegram. Oznacza, że Luca Brasiśpi z rybami. Postać: Sal Tessio Całowanie w rękę: 1. Koniec filmu gest szacunku 2. Początek filmu - Bonasera

27 7.Bądź twardy Kontekst filmowy: Don uderza Fontanę Bądź mężczyzną Inwestowanie (gra giełdowa) dla osób twardych psychicznie

28 Inne filmy związane z ekonomią a) Pretty woman rynek fuzji i przejęć b) Pracująca kobieta rynek fuzji i przejęć. c) Wall Street tutaj chyba nie muszę wyjaśniać, chociaż tylko prawdziwi znawcy zwrócili uwagę na kwotowania spółek jeszcze sprzed wprowadzenia systemu dziesiętnego na Wall Street. d) Spekulant film poświecony N. Leesonowi e) Forrest Gump e) Amok chyba jeden (o ile nie pierwszy) film o polskiej giełdzie. f) Pierwszy milion chyba drugi film o GPW. g) Wielki Szu - wiele prawd o samej grze i kantowaniu + Sztos.

29 Wielki Szu Mistrz objaśnia uczniowi, dlaczego ten drugi przegrał (w trakcie dość krótkiej gry w pokera, która poprzedziła tę scenę). Uczeń został oślepiony pieniędzmi, jakie były w grze i nie zwracał uwagi na inne elementy. Uczeń prezentuje postawę gra się, bo tam są pieniądze. Podczas gdy dla Mistrza filozofia gry jest nieco inna: Gra się, aby wygrać. Z wygraną wiążą się też pieniądze. Prawdziwy trader nie gra już na giełdzie dla pieniędzy (te oczywiście są ważne), ale gra po to, aby wygrać. Cieszy go dobrze przeprowadzona transakcja tj. przeprowadzona zgodnie z kanonami AT lub ewentualnie idealne (jeśli takie w ogóle istnieje) wyczucie lokalnych dołków i górek. Wtedy reprezentuje on już poziom mistrzowski, w przeciwieństwie do poziomu podstawowego, rządzonego przez chciwość.

30 Inne filmy Żądło The Cincinnati Kid.

Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych

Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych Giełda i rynek finansowy w anglosaskich filmach fabularnych Krzysztof Borowski Szkoła Główna Handlowa, Instytut Bankowości i Ubezpieczeń Społecznych e-mail: k.borowski@upcpoczta.pl DOI: 10.12846/j.em.2015.01.12

Bardziej szczegółowo

Typy inwestorów spotykane na rynkach finansowych

Typy inwestorów spotykane na rynkach finansowych Typy inwestorów spotykane na rynkach finansowych Na rynkach finansowych, w tym świecie bezdusznego pieniądza, na którym niepodzielnie rządzą chciwość i strach, na którym operują setki milionów (jeśli nie

Bardziej szczegółowo

Piotr Biernacki Piotr Szulec. Pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Poradnik inwestora

Piotr Biernacki Piotr Szulec. Pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Poradnik inwestora Piotr Biernacki Piotr Szulec Pierwsze kroki na rynku kapitałowym Poradnik inwestora PORADNIK INWESTORA Piotr Biernacki Piotr Szulec PIERWSZE KROKI NA RYNKU KAPITAŁOWYM Publikacja została wydana nakładem

Bardziej szczegółowo

niniejszej publikacji tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez

niniejszej publikacji tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Copyright by Data: 27.07.2007 Tytuł: Jak analizować wykresy giełdowe Autor: Paweł Biedrzycki Skład: JPP Group Zezwala się na kopiowanie oraz dowolne rozprowadzanie niniejszej publikacji tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ - strategie inwestycyjne - analiza fundamentalna - analiza techniczna INSTRUMENTY RYNKU KAPITAŁOWEGO Kraków, 2009 r. www.bdm.pl 1 GIEŁDA

Bardziej szczegółowo

Forex, giełda, opcje binarne.

Forex, giełda, opcje binarne. 1 Spis treści Wstęp... 3 Forex, giełda, opcje binarne.... 4 Dlaczego Opcje Binarne?... 5 Zakładanie konta u brokera Opcji Binarnych:... 6 Zakładanie darmowego konta demo platformy MT4... 10 Strategia cz.

Bardziej szczegółowo

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl)

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejszy publikacja jest własnością prywatną. Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejsza publikacja ani żadna jej część, nie może być kopiowana,

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "GPW I - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com Copyright by Złote Myśli & Marcin Krzywda, rok

Bardziej szczegółowo

Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt ae. WNOP odcinek 019

Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt ae. WNOP odcinek 019 WNOP odcinek 019 Jak opracować swoją strategię inwestycyjną - ze Zbyszkiem z bloga APP Funds Opis odcinka: /019 To jest podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, odcinek dziewiętnasty. Michał: Rzucałeś

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "GPW II - Akcje i analiza fundamentalna w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli & Marcin Krzywda, rok 2010

Bardziej szczegółowo

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów Adam Łaganowski Instrumenty pochodne Przewodnik dla inwestorów Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa www.gpw.pl tel. (22) 628 32 32 fax. (22) 537 77 90 Autor

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Wilk z Ogrodowej

Rozdział 1. Wilk z Ogrodowej Rozdział 1. [Adam Narczewski] Wilk z Ogrodowej Jak nie zostałem Wilkiem z Wall Street Nie tak miało to wyglądać. W obecnej chwili miałem być głównym zarządzającym funduszu hedgingowego, rekinem finansjery,

Bardziej szczegółowo

WNOP odcinek 031 14 lipca 2014 r. Jak inwestować, żeby nie skończyć ze sznurem na szyi? podpowiada Krzysztof Piróg

WNOP odcinek 031 14 lipca 2014 r. Jak inwestować, żeby nie skończyć ze sznurem na szyi? podpowiada Krzysztof Piróg ae Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt WNOP odcinek 031 14 lipca 2014 r. Jak inwestować, żeby nie skończyć ze sznurem na szyi? podpowiada Krzysztof Piróg Opis odcinka: /031 To jest podcast

Bardziej szczegółowo

StarterPack do konkursu Stratotrade

StarterPack do konkursu Stratotrade StarterPack do konkursu Stratotrade StarterPack dla uczestników projektu StratoTrade przygotowali Paweł Kluska i Michał Pluta, korzystając z materiałów dostępnych na stronie www.bossafx.pl Spis treści:

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE Napisał Marcin Otorowski Mierzyn 2003 2 SPIS TREŚCI I. Wstęp 5 II. Informacje wstępne 9 2.1. Odczytywanie informacji z tradycyjnego wykresu giełdowego 10 2.2 Odczytywanie

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE INWESTYCYJNE OD A DO Z. JAK INWESTOWAĆ, BY ZARABIAĆ?

FUNDUSZE INWESTYCYJNE OD A DO Z. JAK INWESTOWAĆ, BY ZARABIAĆ? FUNDUSZE INWESTYCYJNE OD A DO Z. JAK INWESTOWAĆ, BY ZARABIAĆ? Copyright by Invest Help - Kornel Dybul 2013 Niniejsza publikacja Copyright może by być Invest kopiowana Help 2013 oraz dowolnie rozprowadzana

Bardziej szczegółowo

Cechy osobowości, kontrola emocji i poczucie własnej skuteczności a podejmowanie decyzji u osób inwestujących na giełdzie papierów wartościowych

Cechy osobowości, kontrola emocji i poczucie własnej skuteczności a podejmowanie decyzji u osób inwestujących na giełdzie papierów wartościowych Alkor Trade Sp. z o.o. Robert Krassowski Cechy osobowości, kontrola emocji i poczucie własnej skuteczności a podejmowanie decyzji u osób inwestujących na giełdzie papierów wartościowych Warszawa, 2012

Bardziej szczegółowo

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA WYKRESY ŚWIECOWE FALE ELLIOTTA . SPIS TREŚCI:

Bardziej szczegółowo

PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA. Marcin Płuciennik

PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA. Marcin Płuciennik PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA Marcin Płuciennik SPIS TREŚCI Wstęp... 3 Behawioryzm w finansach... 5 Teoria Perspektywy... 6 Nadmierna pewnośd siebie... 8 Duma i wstyd... 10 Kilka słów o ryzyku... 11 Wyrwane

Bardziej szczegółowo

WNOP odcinek 028-2 czerwca 2014 r. Psychologia inwestowania z perspektywy kobiety rozmowa z Agnieszką Kowalczyk

WNOP odcinek 028-2 czerwca 2014 r. Psychologia inwestowania z perspektywy kobiety rozmowa z Agnieszką Kowalczyk Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt WNOP odcinek 028-2 czerwca 2014 r. Psychologia inwestowania z perspektywy kobiety rozmowa z Agnieszką Kowalczyk Opis odcinka: jakoszczedzacpieniadze.pl/028

Bardziej szczegółowo

AND TRADERS UNIVERSITY PRZEDSTAWIA

AND TRADERS UNIVERSITY PRZEDSTAWIA AND TRADERS UNIVERSITY PRZEDSTAWIA 1 Jak skutecznie używać stop loss-ów? 1. Trzy strategie budowania Stop Loss-ów 2. Pięć narzędzi potrzebnych do zbudowania Stop loss-a 3. Cztery powody, dla których porzucamy

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Mejszutowicz P R Z E W O D N I K D L A P O C Z Ą T K U J Ą C Y C H INWESTORÓW

Krzysztof Mejszutowicz P R Z E W O D N I K D L A P O C Z Ą T K U J Ą C Y C H INWESTORÓW Krzysztof Mejszutowicz P R Z E W O D N I K D L A P O C Z Ą T K U J Ą C Y C H INWESTORÓW Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa tel. 22 628 32 32 fax 22 537

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do inwestycji w akcje

Wprowadzenie do inwestycji w akcje Polskie-Akcje.pl Serwis o inwestowaniu na giełdzie Wprowadzenie do inwestycji w akcje Darmowa publikacja dostarczona przez serwis www.polskie-akcje.pl Copyright by Polskie-Akcje.pl 2011 Niniejsza publikacja

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Grid Trading" Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Copyright by Złote Myśli &, rok 2008 Autor: Tytuł:

Bardziej szczegółowo

FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut

FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut Dziś pierwszy odcinek Akademii Rynku FOREX FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut Czy podobnie jak ja gdy zaczynałem interesować się FOREXEM wyobrażaliście sobie FOREX jako wielką giełdę walutową,

Bardziej szczegółowo

Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012

Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012 Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012 Autor: Wiktor Moskalewicz Tytuł: Jak zrozumieć Forex Nr zamówienia: 1334472-20131003 Nr Klienta: 1311971 Data realizacji:

Bardziej szczegółowo

Inwestycyjny poradnik bogatego ojca. PORADNIK Część III Bogatego ojca, biednego ojca

Inwestycyjny poradnik bogatego ojca. PORADNIK Część III Bogatego ojca, biednego ojca PORADNIK Część III Bogatego ojca, biednego ojca Inne bestsellery serii Bogaty ojciec autorstwa Roberta T. Klyosaki i Sharon L. Lechter: Bogaty ojciec, Biedny ojciec Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci

Bardziej szczegółowo

Praca magisterska. Analiza strategii giełdowych

Praca magisterska. Analiza strategii giełdowych Politechnika Łódzka wydział FTIMS Praca magisterska Analiza strategii giełdowych Piotr Kowalski Promotor Pracy : dr Alicja Romanowicz Kierunek: Informatyka Specjalność: Systemy Informatyczne w Zarządzaniu

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977. Inwestycje. Pierwsze kroki na giełdzie

MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977. Inwestycje. Pierwsze kroki na giełdzie MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977 Inwestycje Pierwsze kroki na giełdzie ANALIZY I REKOMENDACJe Korzystaj z unikalnej wiedzy analityków Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Bardziej szczegółowo

Książka Bogaty ojciec, Biedny ojciec jest punktem wyjścia dla każdego, kto chce zacząć kształtować swoją finansową przyszłość.

Książka Bogaty ojciec, Biedny ojciec jest punktem wyjścia dla każdego, kto chce zacząć kształtować swoją finansową przyszłość. Jeśli chcemy dostać się na finansowy szczyt, koniecznie musimy przeczytać książkę Bogaty ojciec, Biedny ojciec. Uczy ona zdrowego rozsądku i zrozumienia rynku, które są niezbędne w trakcie tworzenia naszej

Bardziej szczegółowo