AUKCJA NR 47 AUKCJA. Sobota, 5 XII 2015, godzina Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Świętego Jana 12, Kraków

Download "AUKCJA NR 47 AUKCJA. Sobota, 5 XII 2015, godzina 12 00 Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Świętego Jana 12, Kraków"

3 AUKCJA NR 47 AUKCJA Sobota, 5 XII 2015, godzina Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Świętego Jana 12, Kraków WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 30 XI-4 XII 2015

4 Od 1993 NAUTILUS Galeria i Dom Aukcyjny Sp. z o.o. spółka komandytowa ul. Świętego Jana 12, Kraków REGON: NIP: tel.: fax: kom.: nautilus@antique.com.pl Konto bankowe: OPRACOWANIE: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski, Agnieszka Mazoń, Michał Pikul ZDJĘCIA: Maciej Żywolewski PROJEKT i SKŁAD: Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski DRUK: Drukarnia Skleniarz ul. B. Czerwieńskiego 3d Kraków Pierwsza strona okładki: Karpiński Alfons, Pielgrzymi, 1907 (fragment), poz. 7 Czwarta strona okładki: Toyokuni III Kunisada, Przy bramie świątyni Boga Burzy w Asakusa, 1853, poz. 116 COPYRIGHT: Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny 2015 Katalog aukcyjny, wszelkie zawarte w nim opisy, zdjęcia i biogramy, podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukowanie i rozpowszechnianie katalogu w całości lub części bez uprzedniej zgody Galerii i Domu Aukcyjnego NAUTILUS stanowi naruszenie praw majątkowych, zagrożone odpowiedzialnością cywilną i karną.

5 Roman Opałka, poz. 85, s. 45 Zawartość katalogu Malarstwo i rysunek poz Grafika w tece i albumie poz Grafika XX wieku poz Z Kraju Kwitnącej Wiśni poz Indeks s. 54 Regulamin aukcji s. 55 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronach internetowych oraz

6 Malarstwo i rysunek

7 Malarstwo i rysunek 1. Fabjański Erazm Rudolf Zamek w Wiśniczu, 1889 Akwarela, gwasz, papier; wym.: 28,5 x 40,5 cm; sygn. p.d.: Fabijański 1889 Wiśnicz. Kmitówka. Miejsce uro. J. Kossaka. Praca po konserwacji. Praca ukazuje wiśnicki zamek od strony południowo-wschodniej. Jest pierwszą z powstałego w latach cyklu ukazującego gniazdo rodu Kmitów i Lubomirskich. Pozostałe prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Faktycznie, zgodnie z opisem Fabijańskiego, Juliusz Kossak urodził się w Wiśniczu 5 XII Jego ojciec Michał był sędzią wiśnickiego sądu. Kossak nie urodził się na zamku, lecz w domu na Podzamczu. Już po narodzinach Juliusza, rodzina przeniosła się na wiśnicki zamek, gdzie przyszło na świat rodzeństwo artysty. Fabijański i Kossak zetknęli się, a nawet wspólnie pracowali, na co dowodem np. sugestywna kompozycja, rysowana wspólnie i cięta mistrzowsko na drewnianym klocku przez Jana Styfiego ( Tygodnik Ilustrowany 1862). Ma ona po części charakter dokumentarny ze względu na zamieszczone u dołu objaśnienie: Miejscowość rysował z natury Fabijański, figury skomponował Kossak. W 1871, po powrocie z emigracji, gdzie m.in. służył w Legii Cudzoziemskiej, wyjechał do Lwowa; wrócił pod Wawel w 1880 i został tu do śmierci. Malował akwarelowe albumy na zamówienie m.in. Alfreda Widnischgaetza (Tenczyn), Katarzyny Adamowej Potockiej (Krzeszowice). Być może, seria akwarel wiśnickich powstała z myślą o Eustachym Stanisławie Sanguszce, gdyż zamek należał do rodu w XVIII stuleciu. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, s. 8-10; SAP, II, s Cena wyw.: 2800 zł Wacław Taranczewski, poz. 17, s. 16 (fragment) 5

8 Aukcja nr Sofokles, XIX w. Brąz patynowany; wys.: 63 cm; wym. podstawy 22 x 16,5 cm; sygn. na podstawie: F. Barbedienne fondeur. Na tyle podstawy sygnatura informująca o sposobie powstania odlewu: REDUC- TION MECANIQUE A. COLLAS BREVETE. Rzeźba przedstawia Sofoklesa - wybitnego greckiego pisarza i męża stanu, obok którego stoi pojemnik wypełniony zwojami z tekstami jego tragedii. Odlewnia Ferdinanda Barbedienne i Achille Collasa została uruchomiona w 1838 Paryżu. Pierwsza produkowała kopie muzealnych, antycznych posągów dzięki wynalezionej przez Collasa maszynie do kopiowania rzeźb. Odlewnia działała do 1952, ale klasyczne rzeźby kopiowano tylko w latach , oraz Antyczny oryginał, arcydzieło klasycznej greckiej plastyki, znajduje się w zbiorach papieskiego Museo del Laterano w Rzymie. Cena wyw.: 5800 zł 3. Kaczmarkiewicz Jan Akt męski, lata 30. Tempera, karton; wym.: 21 x 10 cm; sygn. p. d.: Giovanni Kaczmarkiewicz. Artysta inspirował się sztuką antyczną - częstym tematem jego obrazów były akty męskie i portrety młodzieńców w estetyce sztuki greckiej. Lit.: praca ujęta w rękopiśmiennym katalogu twórczości artysty sporządzonym w latach (Dwie inne prace tego autora w dalszej części katalogu.) Cena wyw.: 1800 zł 6

9 Malarstwo i rysunek 4. Fałat Julian W piwiarni [praca dwustronna], 1894 Piórko, węgiel, papier, wym.: 26,5 x 33 cm; sygn. i dat. Praca po konserwacji z ubytkami. Rysunek przedstawiający mężczyzn debatujących w zatłoczonym lokalu nad kuflami piwa. Na odwrocie nie sygn. szkic przedstawiający mężczyznę witającego się z dziećmi. Praca pochodzi z lat, kiedy artysta przebywał w Niemczech. Po spotkaniu z Wilhelmem Pruskim (później cesarzem Niemiec Wilhelmem II) podczas polowania w Nieświeżu u książąt Radziwiłłów został zaproszony w 1886 do Berlina, gdzie spędził kolejne dziesięć lat realizując dworskie zamówienia. Cena wyw.: 2000 zł 7

10 Aukcja nr Mehoffer Józef Martwa natura, lata 90. XIX w. Olej, płótno; wym.: 37 x 43,5 cm; nie sygn., potwierdzenie autentyczności wystawione przez wnuczkę artysty; praca ze zbiorów rodzinnych. Wyjątkowej urody martwa natura z miedzianym czajnikiem, butelką i owocami. Kompozycja zbliżona stylistycznie do prac Władysława Ślewińskiego, z którym Mehoffer zaprzyjaźnił się podczas pobytu w Paryżu (w latach ). Dzięki niemu zainteresował się malarstwem Puvisa de Chavannes a i sztuką nabistów. Cena wyw.: zł 6. Pautsch Fryderyk Orka, ok Olej, płótno naklejone na tekturę; wym.: 15,5 x 17,5 cm. Praca nie sygnowana. Zawarty w kompozycjach Pautscha emocjonalny ładunek sprawił, iż jego twórczość sytuowała się na pograniczu realizmu i ekspresjonizmu; w warstwie symbolicznej niosła uniwersalne treści odnoszące się do wtopienia ludzkiej egzystencji w rytmy przyrody. Praca z kolekcji rodziny zaprzyjaźnionej z artystą. Cena wyw.: 1400 zł 8

11 Malarstwo i rysunek 7. Karpiński Alfons Pielgrzymi, 1907 Olej, płótno; wym.: 44 x 62 cm; sygn. p.d.: A. Karpiński. Interesująca, utrzymana jeszcze w konwencji realizmu scena rodzajowa, nasycona modernistyczną symboliką. Alfons Karpiński, zafascynowany folklorem i religijnością Małopolski i Podkarpacia, ok roku stworzył kilka kompozycji ukazujących prowincjonalne odpusty oraz pielgrzymujących po błotnistych, wielskich drogach pątników. Porą z oczywistych względów ulubioną przez podróżujących wiernych były zwłaszcza miesiące letnie - czerwiec, lipiec i sierpień. Jednakże także jesienne błota i słoty nie przeszkadzały pielgrzymom w zdążaniu na uroczyste obchody świąt maryjnych czy patronackich m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej i Suchej (Narodzenia NMP, 8.09), Klikuszowej i Porębie (MB Różańcowej, 7.10) czy Mszanie Dolnej (św. Michała Archanioła, 29.09). Artysta ukazał pątników tyłem, z niskiej perspektywy uczestnika pielgrzymki, sugerując tym samym realizm i niemal reporterski charakter malarskiej notatki. Dzieło, zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym doskonale wpisuje się w stylistykę zafascynowanego folklorem polskiej wsi symbolizmu. Pomimo pozorów swobodnego charakteru malarskiego szkicu, obraz zachwyca konsekwentną, uciekającą w głąb perspektywą oraz przemyślanym rozkładem akcentów barwnych - brązy i ugry jesiennej scenerii współgrają z chłodnymi plamami szarości i błękitów. Monotonii kolorystycznej zapobiegają jednak żywe akcenty karminu i głębokiego różu, obecne także na innych płótnach artysty z tego czasu. Aby zdążyć do oddalonego o wiele kilometrów sanktuarium, objuczeni tobołkami pielgrzymi znaleźli się na drodze już wczesnym świtem, co sugeruje szeroki, niemal śnieżnobiały pas jutrzenki na niebie. Na jego tle odcinają się postaci piechurów, co stanowi nie tylko kompozycyjnie udany zabieg, ale także symboliczne przesłanie o szczytnym celu podjętych trudów. Obraz, analogiczny do oferowanej na aukcji pracy, choć nieco większy, prezentowało na czasowej ekpozycji Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (marzec-maj 2015). W Słowniku Artystów Polskich czytamy: W pierwszym okresie swej twórczości K. malował sceny rodzajowe z okolic Bronowic (Pielgrzymi, ol.). Lit.: SAP, III, s Cena wyw.: zł 9

12 Aukcja nr Hofman Vlastimil Autoportret, 1919 Olej, deska; wym.: 35 x 26,5 cm; sygn. l.g.: Wlastimil Hofman / 1919 Paryż. Na odwrocie opis autorski: Zaczęte 26 III 1919 Paryż. Portret z pejzażowym tłem, w nietypowym dla twórczości artysty ujęciu - od tyłu z profilu. W 1917 Wlastimil Hofman wrócił do Krakowa ze swoją wielką miłością Adą Hammerową (żoną kuzyna) poznaną w Z powodów politycznych (zatarg Polski i Czechosłowacji o Śląsk Cieszyński) musieli w 1919 opuścić Polskę. Adzie, jako obywatelce czechosłowackiej groziło internowanie. W Paryżu poznali rzeźbiarza Antoine Bourdella, potomków Mickiewicza, Hofman zaprzyjaźnił się z Tadeuszem Makowskim. Po powrocie do Polski (bezpośrednią przyczyną była śmierć ojca) artysta przeżywał okres prosperity. Cena wyw.: zł 10

13 Malarstwo i rysunek 9. Kamocki Stanisław Pejzaż z pogórza, ok Olej, tektura, 43,5 x 65,5 cm, sygn. p.d.: ST. Kamocki. Kamocki był najwybitniejszym uczniem Stanisławskiego, bliski mu przez umiłowanie przyrody, wrażliwość obserwacji i uczuciowy stosunek do krajobrazu wsi polskiej. Łany zboża, zagony ziemniaków, stogi siana, drzewa, dworki, wiejskie kościółki, oglądane w różnych porach roku, to główne tematy jego obrazów ( ). Tematów tych szukał wędrując po zapadłych wsiach Podola, Wołynia, Spisza, Orawy, a szczególnie ziemi podkrakowskiej i podhalańskiej. Obrazy te, często w dużych rozmiarach, malował zwykle w plenerze. Kamocki Stanisław [w:] Słownik Artystów Polskich, t. III, s Cena wyw.: zł 10. Karpiński Alfons Klasztor kamedułów na Bielanach, ok Olej, tektura; wym.: 16 x 15,2 cm; sygn. monogramem wiązanym AK (końcem pędzelka w farbie) i data (nieczytelna). W tym okresie swej twórczości artysta chętnie malował sceny rodzajowe i pejzaże wsi podkrakowskich. Cena wyw.: 2400 zł 11

14 Aukcja nr 47 Sygnatura i pieczęć na odwrocie obrazu 11. Karpiński Alfons Spotkanie na wiejskiej drodze, ok Olej, tektura; wym.: 26 x 28 cm; sygn. l.d.: A. Karpiński oraz na odwrocie. Na odwrocie stempel wiedeńskiego sklepu z przyborami malarskimi i cena w koronach austriackich. Praca z czasu studiów u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu. Postawa artystyczna Karpińskiego kształtowała się w tej fazie pod wpływem estetyki inspirowanej rodzimym folklorem. Cena wyw.: zł 12

15 Malarstwo i rysunek 12. Rychter-Janowska Bronisława Żniwa w Beskidzie [na odwrocie Dworek zimą], 1909 Olej, tektura; wym.: 24 x 33,5 cm; sygn. l.d.: B. Rychter-J. / Na odwrocie dworek zimą, rzadki motyw w twórczości malarki, która raczej unikała scen zimowych. Żniwa należą do nielicznej grupy impresjii poczynionych w czasie urodzajnego, gorącego lata. Prace powstały w okresie pobytu artystki w Starym Sączu, gdzie prowadziła szkołę malarstwa i amatorski teatr. W dzienniku malarki czytamy: Chcąc zupełnie oderwać się od stosunków domowych, powzięłam myśl osiedlenia się na jakiś czas na wsi w jakimś starym dworze. Życie na wsi miało dla mnie zawsze wielki urok (Mój dziennik , s. 675). Próba edukacji artystycznej na wzór szkół monachijskich w prowincjonalnym jednak w owym czasie Starym Sączu - z uwzględnieniem lekcji anatomii i studium aktu - skończyła się niespodziewanie dla pełnej entuzjazmu, ale i głębokiej religijności artystki głośnym skandalem obyczajowym. Cena wyw.: 5000 zł 13

16 Aukcja nr Batowski Kaczor Stanisław Zaprzęg przed dworem, 1913 Olej, płótno; wym.: 49 x 81 cm; sygn. l.d.: S.K.Batowski / 30 XII W latach prowadził we Lwowie własną szkołę malarstwa. Porównywany do Józefa Brandta konkurował niemal całe życie z drugim wybitnym lwowskim batalistą Zygmuntem Rozwadowskim. Scena przed dworem, kolaska zaprzężona w czwórkę koni, obok postać zawadiackiego woźnicy w podróżnym płaszczu, stylizowanym na okrycia dworskich Kozaków. Cena wyw.: zł 14. Behrmann Abraham (Adolf ) Talmudysta, przed 1914 Olej, fornir, sklejka; wym.: 15 x 9,5 cm; sygn. p.d.: Behrmann. Rzadka praca artysty z początkowego okresu twórczości, kiedy koncentrował się głównie na scenach z życia społeczności żydowskiej w Łodzi. W 1910 wziął udział w paryskim Salonie Niezależnych. Jego debiutem artystycznym była otwarta 25 IV 1912 przy ul. Piotrkowskiej 9 wystawa prac z życia łódzkich Żydów, sceny rodzajowe, wnętrza synagog i plenery z żydowskich miasteczek. W 1916 wraz z Arturem Szykiem był współzałożycielem i kierownikiem artystycznym Stowarzyszenia Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych w Łodzi. Zachowana stara ramka, na odwrocie naklejka sklepu z przyborami malarskimi J. Nowikowa w Łodzi, ul. Piotrkowska 132 (działał do 1918). Lit.: I. Gadowska, Żydowscy malarze w Łodzi w latach , Warszawa 2010; J. Tomaszewski, A. Żbikowski, Żydzi w Polsce. Dzieje i kultura. Leksykon, Warszawa Cena wyw.: 2400 zł 14

17 Malarstwo i rysunek 15. Rozwadowski Zygmunt Czwórka, 1922 Olej, płótno; wym.: 49 x 68 cm; sygn. l.d.: Z. Rozwadowski 1922; blejtram z pieczątkami krakowskiej wytwórni artykułów malarskich Iskra-Karmański; na odwrocie płótna naklejka wystawowa Salonu Sztuki Polskiej we Lwowie, ul. L. Sapiehy. Powóz zaprzężony w czwórkę koni stanowił jeden z ulubionych motywów malarza. Wracał do niego wielokrotnie, zmieniając tło, rzadziej detale uprzęży, ale pozostawał wierny pasji malowania koni. Cena wyw.: zł 16. Łada-Maciągowa Małgorzata Kraków. Ul. Mikołajska zimą, lata 50. Kredka, papier; wym.: 40 x 22,5 cm; sygn. l.d. monogramem wiązanym MŁM; na odwrocie opis autorski wycięty ze starego pp. Artystka miała przy ul. Mikołajskiej swoją pracownię. Odznaczała się wybitnym talentem malarskim, a jej prace zyskały aprobatę społeczną oraz nagrody i wyróżnienia; załamanie przyszło po śmierci męża i syna (zginęli w Katyniu). Lit.: Małgorzata Łada Maciągowa , red. Danuta Michalec. Muzeum Regionalne w Siedlcach. Siedlce Cena wyw.: 4000 zł 15

18 Aukcja nr Taranczewski Wacław Mała malarka, ok Olej, płótno; wym.: 39,5 x 47 cm; nie sygn. Prawdopodobnie jedna z pierwszych pełnych (z aktem) wersji znanego cyklu, który artysta kontynuował przez wiele lat; obraz (z opisem Mała malarka I ) wymieniony w katalogu wystawy w Poznaniu w Prof. Paweł Taranczewski, wybitny znawca twórczości ojca, numeru jeden nie potwierdza, pozostając przy sformułowaniu praca wczesna, niewątpliwie okupacyjna. Dodaje: Temat ten - o niewątpliwie rembrandtowskiej inspiracji - żył w twórczości Ojca od lat dwudziestych. Pomysł płótna zrodził się w Rudkach, gdy oglądali z Piotrem Potworowskim reprodukcję obrazu Rembrandta przedstawiającego malarza przed pozującym na małym podium aktem. W Poznaniu opowiedział to Ojciec Zdzisławowi Kępińskiemu. Szkoda, że ten nie zapisał o jaki obraz Rembrandta chodzi - w Krakowie - po latach - powtórzył mnie. Jakkolwiek by się rzeczy miały Mała malarka przesycona jest emocją o wysokiej temperaturze, ekspresją, pokazuje malarski gest, przeżywanie klimatu wnętrza pracowni ale i mieszkania artysty. Estetyka Małej malarki to ostatecznie estetyka ekspresji. Lit.: Wystawa zbiorowa Wacława Taranczewskiego, Muzeum Wielkopolskie, Poznań 1949, poz. 10. Cena wyw.: 6500 zł 16

19 Malarstwo i rysunek 18. Kaczmarkiewicz Jan Popiersie męskie, lata 30. Akwarela, tempera, karton; wym.: 31, 5 x 23 cm; nie sygn. Opisany na odwrocie. Kaczmarkiewicz w 1929 wykonywał ilustracje do pism katolickich. Po uzyskaniu stypendium w 1932 wyjechał na studia malarskie do Wilna, gdzie kształcił się pod kierunkiem Ludomira Ślendzińskiego. Po wojnie podjął pracę dydaktyczną w Wilnie, a następnie w Bytomiu i Katowicach. Artysta inspirował się sztuką antyczną - częstym tematem jego obrazów były akty męskie i portrety młodzieńców w estetyce sztuki greckiej. Lit.: praca ujęta w rękopiśmiennym katalogu twórczości artysty sporządzonym w latach Cena wyw.: 2800 zł 19. Kaczmarkiewicz Jan Akt na tle wybrzeża, lata 30. Olej, tektura; wym.: 34 x 28 cm; sygn. p. d.: Jan Kaczmarkiewicz. Na odwrocie stempelek poznańskiej firmy handlującej materiałami dla artystów. Malarz, historyk sztuki, pedagog. Studiował historię sztuki i architekturę klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim, stąd jego fascynacje sztuką śródziemnomorską. W kompozycji widać inspirację architekturą Wilna. Lit.: praca ujęta w rękopiśmiennym katalogu twórczości artysty sporządzonym w latach Cena wyw.: 4500 zł 17

20 Aukcja nr Taranczewski Wacław Martwa natura z wazonem i muszlą, lata 70. Olej, płótno; wym.: 77 x 105 cm; nie sygn.; na odwrocie napis czarną farbą 19 numer z inwentaryzacji pracowni artysty. Obraz jest rozwinięciem tematu Martwej natury z niebieskim wazonem i muszlą, podejmowanego przez artystę konsekwentnie od lat 40. Prezentowana na aukcji praca jest jednak wyjątkowa ze względu na eksperyment kolorystyczny, na który odważył się artysta, zmieniając kolor tytułowego wazonu na ognistą czerwień. Cena wyw.: zł 21. Tchórzewski Jerzy Kompozycja, 1975 Pisak, papier; wym.: 20,0 x 19,5 cm; sygn. i dat. p.d. Plansza z teki Konfrontacje , przygotowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa Teka, zawiera oryginalne prace artystów wklejone w kartonowe ppartout z informacjami biograficznymi. Cena wyw.: 1100 zł 18

21 Malarstwo i rysunek 22. Kraupe-Świderska Janina Tamara, 1977 Olej, sgraffito, płótno; wym.: 136 x 76 cm; sygn. p.d.: J. Kraupe; na odwrocie opis autorski. Wielowarstowa kompozycja złożona z przenikających się form i symboli, inspirowanych dalekowschodną sztuką i filozofią. Spośród niech wyłania się zarys kobiecej postaci. Zwraca uwagę płynność stosowanych przez artystkę form i zaklętych w nie znaczeń, swoboda operowania kolorem. Cena wyw.: zł 19

22 Aukcja nr Damasiewicz Witold Postać medytująca, lata 80. Olej, deska; wym.: 34 x 18 cm; sygn. monogr. wiąz. na odwrocie. Po krótkiej chwili, figury nabierają jednak kształtu, ukazując naszym oczom zarysy postaci zwierzęcych czy ludzkich: odważnie rysowane akty, dostojne postaci świętych. Sama deska kuchenna specyficznym kształtem determinuje przedstawienie człowieka. Ukazanego często hieratycznie, nie uciekając od symetrii. Lit.: Katalog wystawy: Witold Damasiewicz. Malarstwo, obiekty, 21 V-4 VI 2010 Galeria Nautilus, 2010, il. s. 14, kat. 13. Cena wyw.: 1600 zł Marek Józef Leda z łabędziem, 1962 Drewno; wys.: 240 cm; sygn. i dat. na podstawie: Marek 62. Monumentalne, ale i bardzo nowoczesne w formie ujęcie antycznego tematu. Kobieta i Zeus pod postacią ptaka stanowią jedność, zespoleni w ostatecznym akcie oddania i miłości. Lit.: Józef Marek. Malarstwo, grafika, rzeźba. Katalog wystawy w Galerii Nautilus, Kraków 17 XI 8 XII 2010, kat. poz. 4, il. s. 8. Cena wyw.: 9800 zł

23 Malarstwo i rysunek 25. Marczyński Adam Pejzaż z Pienin, 1948 Olej, płótno; wym.: 40 x 49,5 cm; sygn. p.g.: Marczyński 1948; na blejtramie: A. Marczyński 1948 Pejzaż. Tuż przed wybuchem wojny i tuż po jej zakończeniu Marczyński nawiązywał do estetyki kubizmu i do tradycji typowo polskiej odmiany postimpresjonizmu (koloryzmu). Malował martwe natury, pejzaże, wnętrza, portrety. Cena wyw.: 5400 zł 26. Nadel Norbert Pejzaż podkrakowski, 1933 Olej, płótno dublowane; wym.: 53 x 64 cm; sygn. p.d.: Norbert Nadel 33. Praca po konserwacji. Malarz i literat pochodzenia żydowskiego, wnuk malarza Zygmunta Nadela, malarstwa uczył się u Zbigniewa Pronaszki w Paryżu. Od 1929 wystawiał w krakowskim Pałacu Sztuki, a także w Warszawie, Poznaniu i Lwowie. Należał do ugrupowania Zwornik, był aktywnym działaczem Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Malował pejzaże, portrety, sceny figuralne, martwe natury i kwiaty. Lit.: N. Styrna, Zrzeszenie Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie, Warszawa Cena wyw.: 4500 zł 21

24 27. Krzysztofiak Hilary Kompozycja z cyklu Totemy białostockie, 1964 Olej, technika mieszana, płótno; wym.: 160 x 66 cm; sygnowany p.d.: Hilary 64 oraz sygnowany i opisany na odwrocie. Urodzony w Szopienicach artysta, mieszkał w Warszawie (od 1945), Szklarskiej Porębie ( ), Paryżu (od 1966), Holandii, Niemczech oraz USA (od 1978). Był założycielem katowickiej grupy St-53, redaktorem graficznym Po prostu. W 1964 artysta współpracował z teatrami w Opolu i Białymstoku, przygotowując scenografie. W tym czasie powstał cykl szesnastu obrazów zatytułowany Totemy białostockie. Pionowe, osiowe kompozycje, w 1965 zostały pokazane w warszawskiej Galerii Krzywe Koło, a w katalogu L. Erhardt zwrócił uwagę na ich dekoracyjność, w których malarz "wykorzystuje farbę płynną, lejącą się, która zastyga jak lawa". Sukces sprawił, że Hilary rozpoczął prace nad cyklem Totemy żoliborskie (1966). W 1967, w Galerie Nouvelles Images w Hadze, odbyła się wystawa Hilarego, na której zaprezentowano osiem Totemów. Po decyzji o emigracji (1968), po rozpoczęciu współpracy artysty z Radiem Wolna Europa, jego pracownia na Żoliborzu została zlikwidowana, a niemal wszystkie prace sprzed 1966 zniszczone (podobno dekarze palili nimi pod kotłami ze smołą podczas remontu dachu nad kinem Wisła ). Lit.: Hilary-malarstwo i rysunek, Muzeum Narodowe w Warszawie, Cena wyw.: zł Aukcja nr Damasiewicz Witold Kobieta, lata 80. Olej, technika mieszana, deska; wym.: 24 x 8 x 4,5 cm; sygn. monogr. wiąz. na odwrocie. Drobne formy, wykonywane z»nieszlachetnych«materiałów, na drewnianej, kuchennej desce, sprawiają w pierwszej chwili wrażenie przypadkowości i szkicowości. W ramy kompozycji włączono bowiem przedmioty codziennego użytku elementy mebli, szpulki, gwoździe. Lit.: Katalog wystawy: Witold Damasiewicz. Malarstwo, obiekty, 21 V - 4 VI 2010 Galeria Nautilus, 2010, il. s. 14, kat. 16. Cena wyw.: 1600 zł 22

25 Malarstwo i rysunek 29. Kruczek Marian Mała I, lata 60. Relief, technika własna; wym.: 22 x 16,3 cm; sygn. wypukłym reliefem w górnej części kompozycji KM; na odwrocie wyryty monogram wiązany i tytuł. Cena wyw.: 2000 zł 30. Kwiecień Ryszard Sygnalizacja, 1960 Zestaw dwóch prac; tempera, technika własna, tektura; wym.: 70 x 50 cm; pierwszy sygn. p.d.: K-100; na odwrocie opis autorski ołówkiem (z datowaniem), oraz pieczątka z inwentaryzacji pracowni artysty (nr 116), drugi pieczątką (201). Lit.: Katalog wystawy Ryszard Kwiecień. Malarstwo. Tkanina. Rzeźba, Kraków , poz. 60. Cena wyw.: 2200 zł 23

26 Aukcja nr Skarżyński Jerzy Północne koty, 1992 Akwarela, tusze, płótno; wym.: 60 x 98 cm; sygn. p.d: Skarżyński 87; na blejtramie opis autorski; w lewej górnej części pionowe i poziome (3 x 2 cm) łączące się rozcięcie (zdublowane). Praca charakterystyczna dla ostatnich lat twórczości, kiedy malował kompozycje bardzo osobiste, odwołujące się do nastrojów artysty. Lit.: Mapy wyobraźni. Surrealne światy Jerzego Skarżyńskiego, Katowice 2012, opis s. 122, il. s. 82. Cena wyw.: zł 32. Broll Urszula Kompozycja, 1957 Olej, płótno; wym.: 41 x 56 cm; sygn. na odwrocie: Urszula Broll Praca artystki związanej z awangardową grupą St-53. Dopiero w 1956 roku prace skupionych w niej artystów przedstawiono publicznie. Młodzi plastycy sprzeciwiali się narzuconej im przez czynniki oficjalne doktrynie, kreując sztukę bezprzedmiotową. Dociekania nad ewolucją malarskiego widzenia były punktem wyjścia poszukiwań warsztatowych, od impresjonizmu przez kubizm (Z. Stanek) aż po bezprzedmiotowość (U. Broll). Cena wyw.: 7000 zł 24

27 Malarstwo i rysunek 33. Walicki Leszek Konstelacja przypadków, 1974 Olej, płótno; wym.: 135 x 100 cm; sygn. na odwrocie wraz z autorskim opisem i datowania. Lit.: L. Walicki, Myśli ilustrowane, Kraków 2003, il. s Cena wyw.: 8000 zł 25

28 Aukcja nr Orbitowski Janusz Kompozycja owalna, 1995 Tusz, papier; wym.: owal. wys.: 46,5 cm, szer.: 35,6 cm; sygn. i dat. oł. p.d.: Janusz Orbitowski Cena wyw.: 1300 zł 35. Gierowski Stefan Kompozycja, 1975 Akwarela, papier; wym.: 19,8 x 19,6 cm; sygn. p.d.: Gierowski. Plansza z teki Konfrontacje , przygotowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa Teka, zawiera oryginalne prace artystów wklejone w kartonowe ppartout z informacjami biograficznymi. Cena wyw.: 1800 zł 26

29 36. Berdyszak Jan Kompozycja - 379, 1998 Tusz, akwarela, papier akcydensowy; wym.: 31 x 23 cm; sygn. oł. l.d.: JAN / BER / DYSZ / AK, datowany l.g. W 1974 ukazał się źródłowy katalog Jana Berdyszaka z okazji jego wystawy retrospektywnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w 1979 wyszła monografia artysty pióra Bożeny Kowalskiej, a w 1996 obszerny katalog towarzyszący wystawie jego prac w BWA i Muzeum Śląskim w Katowicach. Cena wyw.: 2500 zł Malarstwo i rysunek 37. Dominik Tadeusz Kompozycja, 1975 Flamaster, papier; wym.: 19,5 x 20,0 cm; sygn. p.d. w obrębie kompozycji: Dominik. Plansza z teki Konfrontacje , przygotowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa Teka, zawiera oryginalne prace artystów wklejone w kartonowe ppartout z informacjami biograficznymi. Cena wyw.: 1800 zł 38. Ciecierski Tomasz Bez tytułu, 1976 Technika mieszana, rysunek, papier; wym.: 31 x 23 cm; sygn. d.: T. Ciecierski 1976, rys. nr 23. Zainteresowanie rysunkiem doprowadziło Ciecierskiego do wprowadzania na płótno malarskie technik typowych dla rysunku, co jest widoczne zwłaszcza w jego pracach powstałych w latach 70. Charakterystyczną cechą twórczości jest konstruowanie prac, zarówno rysunkowych, jak i malarskich, z fragmentów, osobnych płócien lub kartek, z których składa większe całości. Cena wyw.: 2800 zł 27

30 Aukcja nr Zieliński Krystyn XXIII-1989, 1989 Akryl, płyta pilśniowa; wym.: 61 x 61 cm; praca ze zbiorów rodziny artysty. Artysta wspaniale zaznaczył swoją pozycję w konstruktywistycznym nurcie sztuki. Prace Zielińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Mondrianhuis w Amersfoort w Holandii, w kolekcji Grabowski Gallery w Londynie, Sveagalleriet w Sztokholmie. Lit.: Krystyn Zieliński Sztuka bez granic, Łódź 2010, poz. katalogowa I.C.58; Il. s. 72d. Cena wyw.: 8500 zł 40. Kierzkowski Bronisław Kompozycja, 1975 Technika mieszana, papier; wym.: 19,7 x 19,5 cm; sygn. p.d. Plansza z teki Konfrontacje , przygotowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa Teka, zawiera oryginalne prace artystów wklejone w kartonowe ppartout z informacjami biograficznymi. Cena wyw.: 1100 zł 28

31 Malarstwo i rysunek 41. Pamuła Jan Seria komputerowa I 2013/7, 2013 Akryl, płótno; wym.: 120 x 120 cm. Opisany autorsko na odwrocie. Artysta wykreował własny system oparty w równym stopniu na logice co intuicyjnym wyborze i emocji. Jako środek realizacji idei wykorzystał komputer, stając się jednym z pierwszych polskich artystów, o ile nie pierwszym, który uczynił z komputera narzędzie pracy, szkicownik. [ ] malarz, posługując się programem opracowanym wspólnie z Philipem Kellerem, dzielił losowo powierzchnie obrazu na cztery części według zasady, by żaden z elementów nie powtórzył się, ani w kompozycji, ani w serii. Wybór koloru, stosowanego także najczęściej według zasady czwórkowej, należał do artysty i wynikał z jego decyzji, nastroju lub mimowolnego skojarzenia. (M. Zientara, Metarzeczowość Jana Pamuły, tekst z katalogu Jan Pamuła - z pracowni naszych artystów, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 2000). Cena wyw.: 9800 zł 29

32 Grafika w tece i albumie

33 Grafika w tece i albumie 42. Zak Eugeniusz La porte Lourde, 1929 La porte Lourde. Poémes en prose de René Morand, dessins hors-texte par Eugéne Zak, Paris Miękki werniks; 8, s. 42; Wyd. Galerie Zak; egz. no. 263 z nakł. 300 egz.; zawiera 9 rycin wykonanych techniką miękkiego werniksu: Wędrowiec (przy str. tytułowej), Włóczęga, Pochylona kobieta, Młodzieniec z kwiatkiem, Kąpiel, Idąca dziewczyna, Koncert, Chłopiec z harmonią, Szczęśliwa rodzina. Stan bdb. Dołączona korespondencja wydawcy z subskrybentem. Lit.: B. Brus-Malinowska, Eugeniusz Zak , Warszawa 2004, s Cena wyw.: 5000 zł 43. Bożek Kacper Rękopis znaleziony w Saragossie, 2013 Teka 13 grafik; wym. plansz: 540 x 795 mm; wszystkie sygn., datowane, numerowane i tytułowane oł.; zawiera prace: 1. Tajemnica akwaforta, akwatinta (220 x 347 mm); 2. Teatr przeznaczenia akwaforta, akwatinta, miękki werniks (555 x 415 mm); 3. Kodeks honorowy akwaforta, akwatinta (415 x 555 mm); 4. Kształt duszy I akwaforta, akwatinta (416 x 280 mm); 5. Kształt duszy II akwaforta (416 x 280 mm); 6. Maszyneria zdarzeń akwaforta, akwatinta (345 x 490 mm); 7. Przesądy akwaforta, akwatinta (247 x 190 mm); 8. Collegium invisibile akwaforta, akwatinta (247 x 466 mm); 9. Jedność wielości akwaforta, akwatinta (410 x 277 mm); 10. Encyklopedia akwaforta, sucha igła (350 x 500 mm); 11. Mapa I akwaforta, akwatinta, miękki werniks (390 x 295 mm); 12. Mapa II akwaforta, akwatinta, miękki werniks (390 x 295 mm); 13. Koniec i początek akwaforta, sucha igła (550 x 415 mm). Teka przygotowana w latach z inspiracji i kosztem Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. Nakład 63 egz. (trzy egzemplarze imienne, I-X oraz 1-50; oferowany egz. ma numer 19/50) został odbity własnoręcznie przez artystę na papierze Hahnemühle farbami Charbonnel. Cena wyw.: 6500 zł Kacper Bożek, poz. 43 (Teka) 31

34 Aukcja nr Kraupe-Świderska Janina Metamorfozy. Księga przemian I-XVIII, 1997 Cykl 18 linorytów barwnych; wym.: 700 x 500 mm; sygn. p.d. J. Kraupe 1997, l.d. tyt. Odbitki autorskie ed. II, III, IV i V. Prace z cyklu można łączyć z alchemią: pionowy format prac i pionowe osie kompozycyjne oraz schody akcentują wznoszenie się ku górze, a zatem samodoskonalenie; płomienie przywodzą na myśl wspomniany ogień; formy esowato-spiralne, ze swej natury niezwykle bogate w sensy, mogą sygnalizować zaproszenie do wnikania w głąb świata, a także symbolizować mądrość i wieczność. Cena wyw.: zł poz. 44 poz Modzelewski Jarosław Niosący ścięte drzewo, 2007 Teka 10 prac, techn. pigmentowa, papier bawełniany; wyd. Dominik Art. Edition Kraków 2007; wym.: 50 x 61 cm, sygn. i dat. oł. p.d.: Jarosław Modzelewski Na karcie tytułowej grafika Niosący ścięte drzewo, sygn. i dat. oł. p.d. Do teki dołączony ołówkowy projekt tytułowej grafiki; wym.: 21 x 29,6 cm; sygn. oł. p.d.: Niosący belkę, widziany ; na odwrocie: Jarosław Modzelewski / Grafiki w oryginalnej, kartonowo-płóciennej tece. Bardzo dobry stan zachowania. Cena wyw.: 5500 zł 32

35 Grafika w tece i albumie 46. Chrystow Sławomir Przez dziurkę od klucza. Teka graficzna, 2011 Teka 6 linorytów z frontyspisem, wydana w 2011 w nakładzie 13 egzemplarzy; wym. plansz: 500 x 705 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: S. Chrystow 2011, l.d. tyt., śr. d: pieczątka autorska SCh; Plansze: Witaj i żegnaj wielka tajemnico, linoryt barwny; wym. komp.: 390 x 485 mm; Para, linoryt; wym. komp.: 385 x 470 mm; Znajome miejsce, linoryt barwny, wym.: 390 x 470 mm; Piknik lalek, linoryt, wym. komp.: 385 x 468 mm; Żegnaj pajacyku, linoryt, wym. komp.: 470 x 387 mm; Wielki manipulator ; linoryt, wym. komp.: 470 x 383 mm. Grafiki znajdują się w oryginalnej, tytułowanej przez autora, kartonowej tece. Cena wyw.: 2800 zł 47. Bigaj Beata, Nowak Kinga, Pacześniak Rafał, Wnęk Grzegorz Kontrapost. Teka prac, 2011 Zespół czterech prac graficznych; teka, wydana w 10 egzemplarzach przez Galerię Nautilus w Krakowie, zawiera prace: 1. B. Bigaj, Pięć faz ruchu; linoryt, wym.: 304 x 410 mm, sygn. oł. p.d.: Beata Bigaj, tyt i dat. śr.d.; 2. K. Nowak, Sen; szablon/tempera, wym.: 70 x 50 cm; sygn. i dat. oł. p.d. Kinga Nowak 2011; 3. R. Pacześniak, Bez tytułu; szablon/tempera, wym.: 50 x 38 cm; sygn. i dat. w obrębie komp.: RP 11; 4. G. Wnęk, Bez tytułu; technika mieszana, wym.: 70 x 50 cm; sygn. oł. p.d. Grzegorz Wnęk. Cena wyw.: 1600 zł 33

36 Aukcja nr Sobczyk Marek Psycho / Somo / Socjo-Analiza w Krakowie, 2008 Technika pigmentowa na papierze bawełnianym; wyd. Dominik Art Edition. Zespół 8 prac; wym.: 800 x 600 mm, sygn. i dat. oł. l.d.: Marek Sobczyk 2008, num.: 19/30: Boris - 80; Sprawa Nieznalskiej; The schoolmaster: His body without organs; Cudowna przemiana Martwej żyrafy - Idei w Ideologię (Podwójne trofeum: rogi i różki); Period Ghosts; Trois problemes: L'espese, L'instinct, l'homme; Partnerów łączy otwór; Prasuje Kobro. Teka drewniana, stan zachowania bardzo dobry. Cena wyw.: 2600 zł 34

37 Grafika w tece i albumie 49. Kraupe-Świderska Janina Zapis do Pasji Pendereckiego I-IV, 1967 Zestaw 4 linorytów barwnych; wym.: 695 x 465 mm; sygn. p. d.: J. Kraupe 1967; l. d.: tyt; egz. 4/4. Dużą wagę dla prof. Kraupe miał zapis automatyczny, który stanowi metodę kreacji wielu jej prac, często łączony z praktykami medytacyjnymi. W ten sposób powstały liczne notacje muzyczne (Preludia Chopina, Wstęp do Parsifala, Zapis do Pasji Pendereckiego) i studia pejzażowe połączone z notacjami muzyki miejsc. Płyty linorytnicze w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Lit.: Janina Kraupe, Galeria ABC, Poznań 2003; poz , il. s Cena wyw.: 4800 zł 50. Sztwiertnia Grzegorz Praktyka widzenia, 2008 Teka 14 artystycznych druków pigmentowych; wydawca Dominik Art Edition, Kraków 2008; wym.: 600 x 600 mm; każda praca sygnowała oł. l.d.: Grzegorz Sztwiertnia 2008, śr.d. tytuł, p.d. nr 19/20. Dodatkowo plansza tytułowa z wykazem prac. Całość w tekturowej tece. Cena wyw.: 1200 zł 35

38 Aukcja nr Bożek Kacper (ur. 1974) Mistrz i Małgorzata - Teka, 2007 Teka 12 grafik, z frontyspisem i katalogiem wystawy, wydana w 2007; wym. kompozycji ok.: 340 x 445 mm [plansza 510 x 645 mm]; sygn. oł. p.d. Kacper Bożek i data, tytuł śr., l.d. numer. Plansze: Piąty prokurator (2006, akwaforta, akwatinta, miękki werniks), Dowód siódmy (2004, akwaforta, akwatinta), Gribojedow (2006, akwaforta, akwatinta), Fatalne mieszkanie (2005, akwaforta), Varietes (2005, akwaforta, akwatinta), Chwała kogutowi (2005, akwaforta, akwatinta), Mistrz i Małgorzata (2004, akwaforta, akwatinta, mezzotinta), Pogrzeb (2007, akwaforta), Lot (2007, akwaforta, akwatinta), Bal (2007, akwaforta, akwatinta), Mistrz (2006, akwaforta, mezzotinta), Diabli wiedzą dokąd (2007, akwaforta). Teka przygotowana w latach z inspiracji i nakładem Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. Sto trzynaście egzemplarzy teki (w tym dziesięć egzemplarzy autorskich i trzy imienne) zostało odbitych własnoręcznie przez artystę na papierze Hahnemühle farbami Charbonnel. Wystawę i tekę uznano za jedno z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych Krakowa w roku Teka prezentowana była m.in. w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, w ramach festiwalu Dwa brzegi. W 2010 obszerny artykuł o tece: Mistrz i Małgorzata, autorstwa Evy Masthoff, ukazał się w najbardziej prestiżowym niemieckim czasopiśmie branżowym Graphische Kunst. Cena wyw.: 6500 zł 36

39 Grafika w tece i albumie 52. Sroka Jacek Coupable, 1993 Teka 12 akwafort z cyklu Młot na czarownice wydanych przez Post & Salamon Contemporary Art, Brunssum, Holandia; egz. 21 z 45; wszystkie prace sygnowane, datowane i tytułowane przez artystę ołówkiem: 1. La Voit de la trompette, 1982 (85 x 100 mm), 2. L assinat de Kaspar Hauser, 1982 (50 x 70 mm), 3. Danton et Robespierre, 1984 (105 x 190 mm), 4. Mechant, 1982 (65 x 50 mm), 5. Homme-chat homme-chien, 1983 (120 x 195 mm), 6. Mon ancienne mariee, 1984 (90 x 150 mm), 7. Maitre de cervau, 1985 (70 x 125 mm), 8. Pistolero, 1984 (120 x 125 mm), 9. Tubes, 1983 (85 x 145 mm), 10. Prison Pinczów, 1987 (115 x 195 mm), 11. Deux langues, 1982 (80 x 70 mm), 12. Ou sont mes lunettes ou l histoire d une vierge, 1983 (165 x 260 mm). Dopełnienie edycji z 1992, które ukazało się pod tytułem Hexenhammer. Cena wyw.: 3800 zł 53. Modzelewski Jarosław Ciekawy materiał z przeszłości, 2009 Teka litografii dwubarwnych; wym. pl.: 560 x 770 mm; wszystkie grafiki sygn. oł. l.d.: Jarosław Modzelewski 2009; śr.d. tytuł, p.d. nr egzemplarza (4 z 20). Zawiera prace: a. Sztuka croniomentalna, b. Weterynaria. c. Regierungsprasident. d. Hilfe! e. Śmierć Gagarina. f. Adam Kadmun. g. Torpeauto. h. Niosący belkę. Teka wydana przez Dominik Art Edition, Kraków Oprawa oryg., suchy wytłok. Cena wyw.: 5500 zł 37

40 Grafika XX wieku

41 Grafika XX wieku 54. Chrostowska Halina Figura złota VIII, 1978 Technika własna, 1978; wym.: 680 x 575 mm; sygn. oł. p. d.: Chrostowska 78; śr. d.: 7/14; l. d.: tyt. Artystka łączyła matryce metalowe z linorytniczymi i drzeworytniczymi. W 1968 wprowadziła do swych prac kolor, tworząc m.in. serię różnobarwnych Figur. Grafiki Chrostowskiej łączyły związki z równoległymi nurtami malarstwa informel, w latach 70. z pop-artem. Uczestniczyła m. in. w I Biennale Młodych, Paryż 1959, II Międzynarodowym Biennale Grafiki, Tokio 1960 (gdzie uzyskała nagrodę Muzeum Ohara), VI Biennale Sztuki, Săo Paulo 1961, II Międzynarodowe Biennale Grafiki, Florencja 1970 (złoty medal). Cena wyw.: 2900 zł 55. Chrostowska Halina Figura srebrna VII, 1976 Akwaforta, akwatinta, technika własna, 1977/86; wym.: 524 x 660 mm; sygn. oł. p. d.: Chrostowska 77/86; śr. d.: 1/1; l. d.: tyt. Poszukiwania formalne, doprowadziły w pracach artystki do zatarcia granic pomiędzy grafiką a malarstwem. Zasłynęła czarno białymi cyklami grafik Astralny, Komedianci, barwnymi grafikami w cyklach Portrety i Figury oraz cyklem Ręce powstałym po uszkodzeniu nerwów dłoni na skutek zatrucia oparami kwasu azotowego. Cena wyw.: 3600 zł Odbitki te mają charakter indywidualnych i niepowtarzalnych dzieł sztuki. Artystka eksperymentowała na każdym etapie tworzenia grafiki. Lit.: Halina Chrostowska, ASP w Warszawie, Warszawa 2000 Józef Gielniak, poz. 71, s

42 Aukcja nr Dawski Stanisław Kwiat, lata 60. Linoryt; wym.: 700 x 500 mm; sygn. oł. p. d: Dawski; e/a. Cena wyw.: 1200 zł 57. Dawski Stanisław Kompozycja, lata 60. Linoryt, bibuła; wym.: 350 x 304 mm; sygn. oł. p. d.: Dawski; śr. d.: w. Cena wyw.: 800 zł 58. Dawski Stanisław Kompozycja, lata 60. Linoryt, bibuła; wym.: 347 x 361 mm; sygn. oł. p. d.: Dawski; l. d. tyt; na odwrociu naklejka i pieczątka konser. zab. z Wrocławia. Cena wyw.: 800 zł 59. Dawski Stanisław Człowiek i gwiazdy, lata 60. Monotypia; wym.: 630 x 480 mm; sygn. oł. p. d.: Dawski; śr. d.: epr. d art. Cena wyw.: 1000 zł poz Dretler Flin Stefania Oni, 1964 Drzeworyt barwny; wym.: 46 x 13,5 cm; 3/8; sygn. oł. p. d.: St. Dretler-Flin. Cena wyw.: 600 zł 62. Dretler-Flin Stefania Sen, 1961 Drzeworyt barwny,; wym.: 346 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: St. Dretler-Flin; l. d.: tyt; 2/12. Cena wyw.: 600 zł poz Dretler Flin Stefania Dwoje, 1969 Drzeworyt barwny; wym.: 42 x 20,5 cm; sygn. oł. p. d.: St. Dretler- -Flin, odb. Autorska, tytuł i data: oł. l. d. Cena wyw.: 600 zł 63. Fijałkowski Stanisław Zbiór linorytów załączonych do życzeń świątecznych 1. 5 maja 84, 1984, linoryt; wym.: 105 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: e. a. S. Fijałkowski 84. Lit.: Fijałkowski, poz Linoryt na Nowy Rok, 1976, linoryt; wym.: 100 x 75 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 76, poniżej: Nakład specjalny do katalogu /150 Lit.: Fijałkowski, poz Grudzień 79 (linoryt noworoczny, 1979, linoryt; wym.: 100 x 75 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 79 Lit.: Fijałkowski, poz Jak poz. 2, bez napisu: Nakład specjalny, egz. nr 18/ Linoryt świąteczny, 1973, linoryt; wym.: 100 x 75 mm; sygn.. oł.: S. Fijałkowski, Lit.: Fijałkowski, poz Życzenia noworoczne 68, 1967, linoryt; wym.: 86 x 70 mm; sygn.. oł.: S. Fijałkowski 67 Lit.: Fijałkowski, poz Linoryt świąteczny, 1980, linoryt; wym.: 76 x 59 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 80, Lit.: Fijałkowski, poz Życzenia świąteczne, 1972, linoryt; wym.: 100 x 75 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 72 Lit.: Fijałkowski, poz Malutka brama dla studiującego Talmud, 1981, linoryt; wym.: 82 x 61 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 81, tytuł oł. po prawe stronie pionowo. Lit.: Fijałkowski, poz. 224; 10. Nowy rok, 1985, linoryt; wym.: 89 x 71 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 85. Cena wyw.: 1800 zł 40

43 64. Fijałkowski Stanisław Zbiór serigrafii okolicznościowych, Zbiór serigrafii okolicznościowych: 1. Ppaint 56, 1996, serigrafia; wym. pl.: 148 x 105 mm; sygn.. oł. : e. a. S. Fijałkowski 2. Snop 11 Cdr, 1997, serigrafia; wym. pl.: 146 x 105 mm; sygn. oł.: e. a. S. Fijałkowski 3. Corel 73, 1999, serigrafia; wym. pl.: 148 x 105 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 4. G 15COR, 1993, serigrafia; wym.: pl.: 148 x 105 mm; sygn. oł.: S. Fijałkowski 93. Cena wyw.: 400 zł 65. Fijałkowski Stanisław Czerwona szarfa, 1995 Serigrafia barwna; wym. komp.: 665 x 480 mm (plansza: 910 x 696 mm); sygn. oł. p.d.: S. Fijałkowski 95, l.d. tytuł. Odbitka nr 3/20. Cena wyw.: 2500 zł 66. Fijałkowski Stanisław 20 XII 63, 1995 Litografia, wym.: 626 x 477 mm; ed. 14 I 1995; odb. 2/40. Cena wyw.: 1600 zł 67. Fijałkowski Stanisław VIII. Studia talmudyczne, 1978 Linoryt, 1978; wym.: 480 x 340 mm; sygn. oł. p. d.: S. Fijałkowski 78; odb. nr: 26/50; tytuł oł. l. d. Lit.: Fijałkowski, poz Cena wyw.: 1600 zł 68. Fijałkowski Stanisław Talmud polski I, 1988 Linoryt, 1988; wym.: 518 x 380 mm; sygn.. oł. p. d.: S. Fijałkowski 88; odb. nr 16/50; tytuł oł. p. d. Cena wyw.: 1600 zł Grafika XX wieku poz Fijałkowski Stanisław 31 VII 76/19 I 95, 1976/95 Linoryt, 1976/95; wym.: 430 x 555 mm; sygn. oł. p. d.: S. Fijałkowski, odbitka autorska, tyt. oł. l.d., poniżej autorski opis ołówkiem: Odbitka dla Muzeum Sztuki w Łodzi. Cena wyw.: 2000 zł poz. 66 poz

44 Aukcja nr Gielniak Józef Sanatorium IV (Sainte Hilaire), 1958 Linoryt, bibuła; wym. komp.: 200 x 260 mm; sygn. oł p.d.: Józef Gielniak, l.d. tytuł: Sanatorium IV (Sainte Hilaire), śr.d.: linoryt 58. W obszernym cyklu Sanatorium Gielniak ograniczył motywy na linorytach do jednego - miejsca swojego pobytu. Stworzył świat baśniowej architektury. Urzeka swoją surrealistyczną urodą, jednak dość szybko zaczyna przebijać przez nią niepokojący nastrój ciszy i osamotnienia. Cena wyw.: 3200 zł 71. Gielniak Józef Stanisławowi K. Dawskiemu, 1962 Linoryt; wym.: 295 x 375 mm (w świetle pp.); sygn. i dat. d.: Stanisławowi K. Dawskiemu linoryt 1962 epr d artiste Józef Gielniak. Prawie całe swoje twórcze życie Gielniak spędził w sanatorium Bukowiec koło Kowar. Od 1956 studiował w trybie indywidualnym u znanego grafika, profesora St. Dawskiego z PWSSP we Wrocławiu. Lit.: I. Jakimowicz, Józef Gielniak, Warszawa 1982, opis i il. kat. poz. 13; Józef Gielniak grafika, katalog wystawy, Wrocław 1968 poz. 33. (il. s. 38) Cena wyw.: 4000 zł 72. Gielniak Józef Zestaw 9 exlibrisów, Linoryty na bibule; różne wymiary; wszystkie prace sygn. oł. datowane. Miniaturowe arcydziełka jednego z najważniejszych polskich grafików. Ekslibrisy: Tadeusza Brzozowskiego (1964), Jerzego Panka (1964), Z. Michniewicza (1964), W. Siemion I (1965), W. Siemiona II (1965), Józefa Gielniaka (1965), Mieczysława Wejmana (1966; dwa egzemplarze), Jacka Gaja (1968). Lit. M. Hermansdorfer, Józef Gielniak, Wrocław 2006, s Cena wyw.: 6000 zł 73. Gielniak Józef Bez tytułu [El Greco], 1968 Mezzotinta; wym.: 189 x 160 mm; sygn. oł. p.d.: J. Gielniak, śr.d.: mezzotinta Grafika ta tytułowana była także: Hradczany. Praca po konserwacji. W późniejszej twórczości Gielniaka można odnaleźć fascynacje i inspiracje dawną sztuką, nigdy jednak jej wpływ nie był dosłowny ani w warstwie formalnej ani w zapożyczaniu motywów. Jego prace doskonale mieszczą się w tradycji grafiki europejskiej. Gielniak bardzo cenił dzieła Dürera, Boscha, El Greco, van Gogha. Lit.: M. Hermansdorfer, Józef Gielniak, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2006 (il. s. 35) Cena wyw.: 5200 zł 74. Gieraga Andrzej Composition I, 1993 Mezzotinta; wym.: 675 x 545 mm; sygn. oł. p.d.: Andrzej Gieraga 1993, l.d. tytuł, śr.d. nr 3/50. Geometryzujący abstrakcjonista kreuje takie modele świata, które w jego przekonaniu, są tym doskonalsze im bardziej są zredukowane do prostych układów form. A więc odrzuca subiektywizm na rzecz uniwersalizmu wypowiedzi, wyzbywa się treści literackich, na rzecz oddziaływania samych form plastycznych, ogranicza kolor do gamy achromatycznej pomiędzy bielą a czernią. Cena wyw.: 900 zł 42

45 Grafika XX wieku poz. 72 poz. 73 poz Kapusta Janusz Kompozycja geometryczna, 2005 Serigrafia artystyczna (silkscreen); wym.: 500 x 500 mm; sygn. oł. p.d.: JANUSZ KAPUSTA Grafika z teki 11 from Middle Europe, wydanej w 130 egz. przez Milan Dobeš Museum oraz Komart Gallery. Cena wyw.: 600 zł 76. Kraupe-Świderska Janina Jeźdźcy apokalipsy, 1968 Linoryt barwny na płótnie; wym.: 713 x 461 mm; sygn. p.d.: J. poz. 77 Kraupe 1968; l.d.: Jeźdźcy apokalipsy e.a. I. Janina Kraupe-Świderska kilkakrotnie reprezentowała Polskę na wystawach międzynarodowych: Biennale Sztuki w Saõ Paulo (1965), Biennale Sztuki w Wenecji (1952, 1978), EXPO w Sewilli (1992). Cena wyw.: 1000 zł 43

46 Aukcja nr 47 poz Lebenstein Jan Suzanne, 1973 Litografia barwna; wym.: 700 x 495 mm; sygn. i tytułowany oł. w obrębie kompozycji: Lebenstein 73 Suzanne. Odbitka nr 58/100. (il. s. 43) Cena wyw.: 2000 zł 78. Malina Marian Motyw 2, 1966 Cellografia; wym.: 563 x 388 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1966 r., l.d. tytuł. Praca po konserwacji. Lit.: Marian Malina, katalog wystawy w Muzeum Śląskim, Katowice 1990, poz Cena wyw.: 800 zł 79. Malina Marian Wzlot Ikara, 1971 Linoryt kolorowany; 548 x 486 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina. Praca po konserwacji. Lit.: Marian Malina, katalog wystawy w Muzeum Śląskim, Katowice 1990, poz Cena wyw.: 800 zł 80. Malina Marian Ptak spadający, 1976 Linoryt; wym.: 615 x 410 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1976 R, l.d. nr 1/XXV oraz tytuł. Lit.: Marian Malina, katalog wystawy w Muzeum Śląskim, Katowice Cena wyw.: 700 zł 81. Malina Marian Wnętrze pokoju, 1977 Linoryt; wym.: 425 x 610 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1977 R. Lit.: Marian Malina, katalog wystawy w Muzeum Śląskim, Katowice 1990, poz Cena wyw.: 700 zł poz Mianowski Lucjan Przeprowadzka, 1957 Litografia; wym: 175 x 335 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 57, ś.d. tytuł, l.d.: Epreuve d,artiste. W latach 50. artysta ze wzorów z różnych kierunków i stylów obecnych w połowie XX wieku oraz nowości technicznych tego czasu. Zaczął od ekspresjonizmu i groteski cyklu Małych miasteczek. Cena wyw.: 1000 zł 84. Mianowski Lucjan Mieszkanie anioła w Paryżu, 1960 Litografia barwna; wym.: 247 x 510 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 60; tyt. śr. d.; l.d.: Epreuve d artiste. W latach 60. i w pierwszej połowie lat 70. Artysta stał się polskim przedstawicielem pop- -artu, w mniejszym stopniu op-artu, a od około 1977 roku w jego pracach pojawia się estetyka bliska hiperrealizmowi. Cena wyw.: 1000 zł poz Malina Marian Motyw hutniczy, 1978 Cellografia; wym.: 500 x 610 mm; sygn. oł. p.d.: M. Malina 1978 r., l.d. tytuł, śr.d.: cellografia. Praca po konserwacji, należy do cyklu Reminiscencje przemysłowe. Lit.: Marian Malina, katalog wystawy w Muzeum Śląskim, Katowice 1990, poz Cena wyw.: 600 zł 44

47 Grafika XX wieku poz Opałka Roman 333 (z cyklu Opisanie Świata), 1969 Kwasoryt; wym.: 590 x 494 mm; sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50. Praca reprodukowana na II stronie okładki Przeglądu Artystycznego 1772/2. W 333 fotograficzny portret artysty, wtopiony w motyw architektoniczno-rzeźbiarski, zmniejsza się wraz z nim aż do pyłu unicestwienia. Za tę grafikę Roman Opałka został laureatem Grand Prix III MBG w 1970 roku. Lit.: I. Jakimowicz, Współczesna grafika polska, Warszawa 1975, poz. 141, il.; B. Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1976, s. 42; D. Wróblewska, Polska grafika współczesna, Warszawa 1988, poz. 28 (il.). Cena wyw.: zł 86. Otręba Ryszard Rzekome znikanie przedmiotu II, 1990 Gipsoryt na bibule; wym.: 795 x 580 mm; sygn. oł. p.d.: Otręba 1990, tyt., techn. num. l.d.: 8/50. Artysta zasłynął czystą formą swoich grafik oraz rysunków budując geometryczne, abstrakcyjne kompozycje, przeważnie czarno-białe. W pozornie rygorystycznych układach formułuje znaki autonomiczne, intencjonalne, sekwencje znaków i nowe symbole. Artysta ucieka od świata przedmiotowego, dąży do przekroczenia bariery konkretu, by tworzyć znaki bliższe intelektualnej ekspresji. Jego prace znajdują się w największych zbiorach muzealnych i galeriach na świecie, są w stałych ekspozycjach europejskich muzeów oraz muzeach narodowych w Polsce. Cena wyw.: 800 zł poz Panek Jerzy Ekslibrisy Zestaw 3 drzeworytów, papier; wym: 40 x 60 mm ( Jan Mitarski), 45 x 60 mm (Kicia Żebrowska) i 40 x 50 mm ( Bebek Jan Mitarski); sygn. oł.: Panek. Lit.: D. Burkamp, Jerzy Panek, Bielefeld 1995, Kerber Verlag, ss , poz. 2, 3, 5. Cena wyw.: 600 zł 88. Panek Jerzy Autoportret I, 1960 Drzeworyt; wym.: 651 x 490 mm; sygn. oł. p.d.: Panek; śr. d. tyt. Lit.: D. Burkamp, Jerzy Panek, Bielefeld 1995, Kerber Verlag, poz. 173; J. Olkiewicz, Jarzy Panek, Warszawa 1962, il. s. nlb. Cena wyw.: 2800 zł 89. Panek Jerzy Niewidomi erotomani, 1993 Odprysk;; wym.: 396 x 494 mm; sygn. oł. p. d.: Panek martz 1993; odbitka próbna. W krótkim okresie od marca do listopada 1993, kiedy artysta zainteresował się także technikami metalowymi, powstało kilkanaście prac pod wspólnym tytułem Niewidomi erotomani. Ich prezentacją w Jan Fejkiel Gallery w Krakowie uczczono osiemdziesiąte urodziny Panka (11 XII 1998). Lit.: D. Burkamp, Jerzy Panek, Bielefeld 1995, Kerber Verlag, poz. 545, s Cena wyw.:1100 zł poz

48 Aukcja nr Sroka Jacek Nos, 1987 Akwaforta, akwatinta; wym.: 61,5 x 41,5 cm; sygn. oł. pod ryc. l.d.: Nos, śr.: E/A, p.: Sroka Lit.: K. Kulig-Janarek, Jacek Sroka, MNK, Kraków 2008, s. 101, poz. 143 (il.), Polnische Graphik in der Albertina, Graphische Sammlung Albertina 1993, s.67 (il.). Cena wyw.: 800 zł 96. Starczewski Antoni Nut 32, 1968 Druk wypukły suchy, papier kremowy; wym.: 171 x 171 mm; sygn. oł. p.d.: Antoni Starczewski 1968; śr..d.: ea V, l.d. tyt. Cena wyw.: 900 zł poz Pietsch Andrzej Podróżowanie wejście I m, 1974 Akwaforta,; wym.: 577 x 507 mm; sygn. oł. p. d.; 33/40. Cykl Podróżni - Podróżowanie przyniósł mu międzynarodową sławę. Jak oceniał Tadeusz Nyczek - Pietsch pokazał, jak wiele ma do powiedzenia nie tylko w kwestiach estetycznych, technologicznych czy emocjonalnych, ale także intelektualno-filozoficznych. Cena wyw.: 800 zł 91. Skórczewski Krzysztof Ptaszysko, 1973 Linoryt; wym.: 796 x 468 mm; 9/60. Praca prezentowana na wystawie Siła grafiki, grafika polska XX i XXI wieku w Galerii Centrum Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych SMTG w Krakowie. Cena wyw.: 1600 zł 92. Skórczewski Krzysztof Ptak, 1973 Linoryt; wym.: 700 x 470 mm; sygn. oł. p. d.: Skórczewski. Cena wyw.: 1600 zł 93. Skórczewski Krzysztof Najmilsza, 1973 Linoryt; wym.: 600 x 475 mm; sygn. oł. p. d; e/a I/VII. Cena wyw.: 1600 zł 94. Skórczewski Krzysztof Pomnik, 1971 Linoryt; wym.: 750 x 585 mm; sygn. p. d.: K. Skórczewski 1971; e/a; 4/10. Cena wyw.: 1600 zł 97. Stażewski Henryk Kompozycja, 1963 Serigrafia; wym.: 155 x 150 mm; sygn. oł. p.d. HStażewski. Plansza z teki Konfrontacje, przygotowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Zapiecek. Brak kartonowego ppartout z informacjami biograficznymi. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w W twórczości artysty można odnaleźć wpływy nurtów awangardy XX w - od kubizmu, przez konstruktywizm, do abstrakcji geometrycznej. Cena wyw.: 600 zł 98. Stern Jonasz Kompozycja, ok Serigrafia barwna, monotypia, papier jasnoszary; wym.: 175 x 463 mm; sygn. długopisem p.d. oraz na odwrocie kartonu podkładowego: Jonasz Stern (kolor czarno-czerwony). Kompozycja na motywie obrazu Czarny Ląd. Na początku lat 60. twórczość Sterna uległa głębokim przeobrażeniom formalnym. Zafascynowany malarstwem materii wprowadza artysta do swych obrazów bogate efekty fakturalne, tworzy pierwsze obrazy strukturalne, stosuje kolaż i asamblaż. Cena wyw.: 2500 zł 99. Stern Jonasz Czerwone i czarne, 1954 Serigrafia monochromatyczna, tektura; wym.: 165 x 470 mm, sygn. i dat. piórkiem p.d.: Stern 954. Praca pochodzi z grupy kilkunastu 46

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016

Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016 Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016 Fundacja Piękniejszego Świata od 27 lat realizuje Program Edukacji

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ.

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ. ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY 10.00 13.00 PAŹDZIERNIK 1. 05.10.2013 NAUCZYCIELE PROWADZĄCY Adam dyr. Marian Olejniczak TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ Piękno mozaiki artystycznej. 1.Spotkanie

10 września - 10 listopada 2010 wernisaż: 9 września godz

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska Łódź 2017

"Obrazy wyobraźni... Władysław Wałęga

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA IV SP

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Na ścieżkach wyobraźni

Na ścieżkach wyobraźni G A L E R I A Na ścieżkach wyobraźni Prezentowana wystawa prac jest efektem kontynuacji realizowanego od 2013 r. projektu edukacyjnego Na ścieżkach wyobraźni. Głównym motywem działania uczniów jest odniesienie

Jarocki, Jerzy ( )

Jarocki, Jerzy ( ) Jarocki, Jerzy (1929-2012) Artykuły Wywiady z lat 1964-2013 1964 Kudliński, Tadeusz. - Tydzień teatralny, 16.05.1964. Udane Kucharki : [Jarocki w PWST]. 1964. 1967 Sienkiewicz, Marian. Przedstawienia dyplomowe

Anna Małecka. Zamek Królewski w Warszawie wielokrotnie

Anna Małecka. Zamek Królewski w Warszawie wielokrotnie Anna Małecka WYSTAWY, WYSTAWY... NAJCIEKAWSZE EKSPOZYCJE Z OSTATNICH LAT W ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE DOROCZNA WYSTAWA ORGANIZOWANA W MUZEUM ROLNICTWA IM. KSI DZA KRZYSZTOFA KLUKA W CIECHANOWCU 18 PAèDZIERNIKA

Zbiorcza lista Materiały na egzamin wstępny 2019 MALARSTWO

Zbiorcza lista Materiały na egzamin wstępny 2019 MALARSTWO Zbiorcza lista Materiały na egzamin wstępny 2019 MALARSTWO 1) ZADANIE Z MALARSTWA technika: olej, akryl, tempera (farby kryjące) - do wyboru podłoże: blejtram, płyta, karton lub brystol format 100x70 cm

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM Temat działu 1. Tajniki malarstwa 2. Grafika sztuka druku Treści nauczania Czym jest malarstwo? malarstwo jako forma twórczości (kolor i kształt, plama barwna, malarstwo przedstawiające i abstrakcyjne)

Klasa IV Wymagania edukacyjne

Klasa IV Wymagania edukacyjne Zagadnienia plastyczne Co widzimy i jak to pokazać? Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Klasa IV Wymagania edukacyjne - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje na fotografiach i reprodukcjach

Wymagania edukacyjne do przedmiotu zajęcia artystyczne - gimnazjum klasy 2 i 3

Wymagania edukacyjne do przedmiotu zajęcia artystyczne - gimnazjum klasy 2 i 3 Wymagania edukacyjne do przedmiotu zajęcia artystyczne - gimnazjum klasy 2 i 3 W takcie ustalania ocen z zajęć artystycznych będą brane pod uwagę: systematyczność, wytrwałość w pracy, przygotowanie do

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska Elżbieta Jezierska Kraina sztuki Scenariusz 9 Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2015, wcześniej wydawany przez Wydawnictwo Szkolne PWN Zagadnienie programowe Wiedza

PAŹDZIERNIK 1. 05.10.2013 19.10.2013 ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY 10.00 13.00 TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY

PAŹDZIERNIK 1. 05.10.2013 19.10.2013 ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY 10.00 13.00 TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY 10.00 13.00 NAUCZYCIELE PROWADZĄCY PAŹDZIERNIK 1. 05.10.2013 Adam dyr. Marian Olejniczak 2. 19.10.2013 Adam Gudajczyk TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ Piękno

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

Program zajęć artystycznych w gimnazjum Program zajęć artystycznych w gimnazjum Klasy II Beata Pryśko Cele kształcenia wymagania ogólne I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji percepcja sztuki. II. Tworzenie wypowiedzi

Z przymrużeniem Śląska

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP.

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje

Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje określony okres życia artysty, przedstawia jakieś miejsce,

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2015

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2015 Zapraszamy do udziału w 9. edycji konkursu Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego - którego celem jest promocja przemyskich artystów plastyków i fotografików, a także twórczości i dorobku artystycznego

VI Dolnośląski Konkurs Dziennikarski "WSPÓŁCZESNY DOLNY ŚLĄSK" rok szkolny 2015/2016

VI Dolnośląski Konkurs Dziennikarski WSPÓŁCZESNY DOLNY ŚLĄSK rok szkolny 2015/2016 VI Dolnośląski Konkurs Dziennikarski "WSPÓŁCZESNY DOLNY ŚLĄSK" rok szkolny 2015/2016 PATRONAT HONOROWY: 1 / 6 ORGANIZATOR: Gimnazjum szkół podstawowych nr 7 im. Tradycji i gimnazjalnych Herbu Wrocławia

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM KRYTERIA WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ 1. Dopuszczający nieprawidłowe wykonanie, odbiegające od głównego tematu, brak logiki, nieprawidłowy dobór kompozycji,

MAKOWSKI OŻYWIONY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY W ŁÓDZKIM PLASTYKU

MAKOWSKI OŻYWIONY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY W ŁÓDZKIM PLASTYKU MAKOWSKI OŻYWIONY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY W ŁÓDZKIM PLASTYKU 06.06.2012 Jak co roku łódzki plastyk celebrował Dzień Patrona Szkoły, Tadeusza Makowskiego. Ten wybitny artysta, absolwent krakowskiej ASP, przedstawiciel

Wymagania edukacyjne. Klasa VI. Wymagania

Bernadeta Marciniec urodzona w Tarnowie.

Bernadeta Marciniec urodzona w Tarnowie. fot. Maja Białoń Bernadeta Marciniec urodzona w Tarnowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W 1998 r. obroniła dyplom o specjalizacji wystawiennictwo. W latach 1998-2003 r. studia na Wydziale

Album prac projektu. Akademia Plastyczna

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń: edukacyjne PLASTYKA kl. 4 Wymagania 1. Co widzimy i jak to pokazać? 2. ABC sztuki 3. i 4. Linia i punkt 5. Linie i punkty a sztuka prehistoryczna 6. Plama - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie Cele konkursu zaprasza uczniów do udziału w międzyszkolnym konkursie Józef Ignacy Kraszewski wzorem

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń: Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe Ponadpodstawowe do uczeń: uczeń: podstawy programow ej 1.Spotkanie z plastyką 2.Co widzimy i jak to pokazać? 3.-4.ABC