Prezentacja: Proekologiczne zachowania przedsiębiorstw Konferencja Zachodniopomorski biznes społecznie odpowiedzialny

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Prezentacja: Proekologiczne zachowania przedsiębiorstw Konferencja Zachodniopomorski biznes społecznie odpowiedzialny"

Transkrypt

1 WITAM PAŃSTWA! Prezentacja: Konferencja Zachodniopomorski biznes społecznie odpowiedzialny

2 Proekologiczne zachowania przedsiębiorstw: - wielkie, wizjonerskie inwestycje oparte o najnowsze badania naukowe, - wykorzystanie materiałów dostępnych do tej pory wyłącznie agencjom kosmicznym, - inwestycje implementujące sprawdzone już technologie, - akcje z zakresu Public Relations, - sponsoring, - świadome postawy pracodawców i pracowników w codziennym środowisku pracy.

3 Eko - inwestycje przynoszą wymierne korzyści inwestorom i środowisku.

4 W eko inwestycjach nie powinno chodzić wyłącznie o wynajdowanie zielonych technologii, lecz przede wszystkim o tworzenie całych innowacyjnych cykli: sposobów, jak produkty projektować, produkować, używać i ponownie wykorzystywać w recyklingu.

5 W eko-inwestycjach nie powinno chodzić wyłącznie o ograniczanie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, ale również o

6 W codziennym firmowym środowisku oznaczać to będzie przejęcie kontroli nad nadmierną eksploatacją materiałów i energii.

7 W Europie Niemcy (80%) i Luksemburg (64%) zgłosiły najwyższy udział firm wdrażających eko-innowacje poprawiające efektywności: produktową, procesową, organizacyjną i marketingową.

8 Biorąc pod uwagę Sumaryczny Wskaźnik Innowacyjności, Polska wraz z Maltą, Litwą, Węgrami, Grecją, Portugalią, Słowacją, Bułgarią, Łotwą, Rumunią i Chorwacją, należy do najsłabszej grupy, tzw. "krajów doganiających" Dane (najświeższe) pochodzą z 2007 r.

9 NA WŁASNYM PODWÓRKU Brak centralnej bazy danych podmiotów posiadających ISO Najświeższe dane pochodzą z 2009 r.: 1641 takich instytucji w kraju, 49 firm w zachodniopomorskim.

10 W zachodniopomorskim do prestiżowego grona posiadaczy ISO należą między innymi: Fosfan SA, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Kołobrzegu, Spółka Wodna Międzyodrze czy Zachodniopomorskie Centrum Onkologii.

11 Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi firmy na konsumenta jako osobę świadomą i wymagającą od dostawcy czegoś więcej niż tylko produktu.

12 Doskonale rozumie te zależności szczecińska firma Fosfan SA, wdrażająca proekologiczne inwestycje ograniczające szkodliwe emisje procesów produkcyjnych.

13 Nagłaśnianie inwestycji proekologicznych, budowanie w oparciu o nie wizerunku firmy czy produktu jest nie mniej istotne niż działania stricte marketingowe promocje, programy lojalnościowe, prezenty przy zakupie podstawowego produktu.

14 Nie wszystkie firmy budują i sprzedają odpowiedzialny wizerunek dla zwiększenia zysków. Są takie przedsiębiorstwa, dla których proekologicznie postawy są misyjnym obowiązkiem.

15 Firma jest jednym z 3 beneficjentów programu Zintegrowana gospodarka wodnościekowa w Dorzeczu Parsęty, wartego 280 mln euro. Dzięki inwestycji aż 90% regionu zostanie skanalizowane i zwodociągowane. Zachowane zostaną walory przyrodnicze dorzecza Parsęty oraz wybrzeża Bałtyku.

16 Inwestycje nie są prowadzone dla korzyści wizerunkowych, marketingowych, sprzedażowych. To inwestycje mające poprawić jakość środowiska naturalnego, a co za tym idzie jakość życia obywateli zamieszkujących dorzecze Parsęty.

17 Inna szczecińska firma realizująca inwestycje dla wypełnienia misji to Spółka Wodna Miedzyodrze. Ta spółka prawa wodnego funkcjonuje jako ekologiczna firma non-profit. Zajmuje się działalnością ekologiczną oczyszczaniem ścieków na terenie dzielnicy Międzyodrze- Wyspa Pucka w Szczecinie.

18 Firma dysponuje oczyszczalnią mogącą oczyścić 3200 m³ ścieków na dobę. Posiada instalację do unieszkodliwiania i odzysku płynnych odpadów ze statków: ropopochodnych i ścieków z mycia ładowni. Do oczyszczania przyjmowane są ścieki dowożone z miasta i ze statków zawijających do portu.

19 Wiele firm inwestuje w projekty miękkie, propagandowe. Edukacja konsumentów ma zjednywać produkt czy markę. Nowy trend to zachęcanie konsumentów do dodatkowej działalności na rzecz środowiska - w połączeniu z zakupem produktu.

20 Sprzedaż wody połączona z akcją sadzenia drzew. 2 miliony posadzonych drzew w Beskidzie Żywieckim. Arboreta i przyszkolne parki dendrologiczne, edukacyjne ścieżki rowerowe, pierwsza w Polsce szkoła zeroemisyjna, 60 warsztatów edukacyjnych, w których udział wzięło 1200 osób. Do realizacji projektu zatrudniono znaną organizację pozarządową.

21 Producent desek i paneli podłogowych. Od 10 lat firma sadzi drzewo za każdą sprzedaną paczkę desek podłogowych. "Las Klientów" liczy 6,5 mln drzew. Finansowanie opieki nad najstarszym dębem w Polsce - Bartkiem. Finansowanie projektu reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce. Do tej pory w Puszczy Barlineckiej dom znalazło 47 ptaków.

22 Zakład produkcyjny spełnia wysokie standardy ochrony środowiska. Firma posługuje się certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC). W 2011 r. Barlinek SA ponownie znalazł się w prestiżowym gronie Respect Index na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka jest laureatem konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez miesięcznik Forbes.

23 Konsumenci wykorzystując media wywierają wpływ na proekologiczne, bardziej etyczne postawy firm. Akcje konsumenckiego bojkotu rozwijają się w ponadnarodowej przestrzeni Internetu.

24 Firma Mattel zmuszona do zaprzestania wykorzystywania surowców pozyskanych z amazońskich lasów deszczowych do opakowań zabawek. Wciągu kilka miesięcy Mattel otrzymał kilka milionów listów od niezadowolonych klientów z całego świata. Nie zaryzykowano utraty reputacji.

25 W sierpniu Greenpeace opublikował raport Oceany na sprzedaż. Oceniał 9 największych sieci sprzedaży detalicznej w Polsce pod kątem strategii pozyskiwania ryb, produktów rybnych i owoców morza. Najwyższą notę w rankingu uzyskały sklepy sieci Lidl i Kaufland. Najgorzej wypadły delikatesy Alma i Bomi.

26 Aby być proekologiczną firma nie musi zaczynać od kosztownych inwestycji czy akcji sponsoringowych. Aby zacząć wystarczy pomyśleć, co mogę zmienić w firmie już dziś, aby stała się bardziej ekologiczna. Recepta jest prosta i co najważniejsza na wyciągnięcie ręki.

27 Wymiana żarówek w biurach i zakładach produkcyjnych na energooszczędne. Nawyk wyłączania niepotrzebnie palących się żarówek, bądź zainstalowanie systemu automatycznych wyłączników światła. Zużyte żarówki energooszczędne są odpadem niebezpiecznym! Kupując sprzęty biurowe kupuj energooszczędne.

28 Papier do drukarek, kopiarek, koperty, notatniki, karteczki samoprzylepne, a nawet długopisy - zamiast białego, chlorowanego papieru, wybierz elegancki, lekko szary! Wdrażaj elektroniczny obieg dokumentów. Wersje robocze drukuj na wcześniej już jednostronnie zadrukowanej kartce. Wielokrotnie napełniane kartridże do drukarek. Zbiórka zużytych baterii w miejscu pracy.

29 XXI wiek to czas społeczeństw obywatelskich. Wyemancypowanych, dobrze poinformowanych i świetnie skomunikowanych. Aby sprostać wyzwaniu firmy inwestują w nowoczesne technologie oszczędzające zasoby, ograniczające emisję szkodliwych substancji do środowiska, tworząc produkt nadający się do recyklingu kiedy przestanie być użyteczny. Sponsorują akcje społeczne organizacji pozarządowych, sami takie akcie organizują, edukują klientów aby ci byli jeszcze bardziej świadomi.

30 Nawet te najmniejsze firmy, których proekologiczne zachowania przekładają się na biurową segregację odpadów i korzystanie z ekologicznych materiałów biurowych cały ten zbiór podmiotów tworzy odpowiedzialne biznesowe otoczenie społeczeństwa nowej ery.

31 Konferencja Zachodniopomorski Biznes Społecznie Odpowiedzialny dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Miasta Szczecin.

The Reverse Logistics Times

The Reverse Logistics Times Wydanie specjalne na Targi POLEKO 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY The Reverse Logistics Times Poznań 14-17 września 2014 r. Serdecznie zapraszamy 15 października 2014 r. do uczestnictwa w Salonie Logistyki Odzysku.

Bardziej szczegółowo

Zielone Biuro. czyli ekologia w biurze. dobre praktyki

Zielone Biuro. czyli ekologia w biurze. dobre praktyki Zielone Biuro czyli ekologia w biurze dobre praktyki Fundacja Partnerstwo dla Środowiska 2011 -1- Redakcja: Aleksandra Pacułt Zespół autorski: Małgorzata Bartkiewicz Maciej Kłaczyński Iwona Kłosok-Bazan

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR Możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje w przedsiębiorstwach

INFORMATOR Możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje w przedsiębiorstwach INFORMATOR Możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje w przedsiębiorstwach Opracował: Tomasz Zieliński SPIS TREŚCI 1 WSTĘP... 3 2 UNIJNE FUNDUSZE POMOCOWE... 5 2.1 Fundusz spójności PHARE...

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA: Opracowanie: Łukasz Makuch Warszawa, luty 2015 r.

REALIZACJA: Opracowanie: Łukasz Makuch Warszawa, luty 2015 r. RAPORT SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ICP GROUP SA Opracowany w ramach projektu: ICP Group SA jako firma odpowiedzialna społecznie opracowanie i wdrożenie strategii CSR, planów działania i ekoproduktu w

Bardziej szczegółowo

raport ekologiczny 2013

raport ekologiczny 2013 raport ekologiczny 2013 Szanowni Państwo, tegoroczna premiera Raportu Ekologicznego Banku Ochrony Środowiska zbiega się w czasie z 25. edycją Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Z dużą satysfakcją

Bardziej szczegółowo

Warto mieć standardy. czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania

Warto mieć standardy. czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania Warto mieć standardy czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania czyli Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania Spis Treści 005 Wprowadzenie do Kodeksu

Bardziej szczegółowo

Rzeczpospolita Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczpospolita Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolita Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Redakcja: Joanna Mieszkowicz Autorzy: Joanna Mieszkowicz, Zofia Karpińska, Elżbieta Majewska, Magdalena Pastuszak, Marta Waldon Konsultacje: Jarosław

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR spis treści Wstęp List Prezesa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa Budowanie wartości firmy przez CSR Przejrzyste praktyki rynkowe oparte na szacunku do pracowników, społeczności i środowiska stanowią podstawę budowy trwałej wartości firmy i zrównoważonego rozwoju społecznego.

Bardziej szczegółowo

7.1. Założenia systemu finansowania inwestycji

7.1. Założenia systemu finansowania inwestycji VII. REALIZACJA PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA 7.1. Założenia systemu finansowania inwestycji Realizacja zadań wytyczonych w Programie Ochrony Środowiska i Programie Gospodarki Odpadami wiąże się z wysokimi

Bardziej szczegółowo

Zasilamy społeczne innowacje

Zasilamy społeczne innowacje Zasilamy społeczne innowacje Zrównoważony rozwój RWE Polska i RWE Stoen Operator Spis treści List Prezesa RWE Polska...3 Dane i fakty...4 RWE Polska...6 RWE Stoen Operator...7 RWE w Polsce...8 Grupa RWE...9

Bardziej szczegółowo

Ranking. firm. odpowiedzialnych. Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland. Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712

Ranking. firm. odpowiedzialnych. Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland. Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712 Ranking odpowiedzialnych firm Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712 Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland w w w. g a z e t a p r a w n a. p l Studium przypadku Cadbury Wedel ranking odpowiedzialnych

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011

INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011 INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011 ul. Janosika 8, 71-424 Szczecin tel. 91 44 96 090 NIP 851-29-42-637 biuro@som.szczecin.pl

Bardziej szczegółowo

Przyłącz się online.

Przyłącz się online. SPIS TREŚCI 6`2009 AKTUALNOŚCI 4 Nagrody Zielony Laur 2008 zostały rozdane, Julia Czerwińska 6 Energetyka przyszłości: Expopower i Greenpower`2009 10 TARGI WOD KAN 2009 w Bydgoszczy 18 British Standards

Bardziej szczegółowo

Ludzie pomagają Ludziom

Ludzie pomagają Ludziom Raport społecznej odpowiedzialności Polpharmy -2013 Niniejszy Raport powstał z myślą o naszych interesariuszach, dlatego też każda Państwa opinia będzie dla nas cennym źródłem informacji. Wszelkie opinie

Bardziej szczegółowo

ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ

ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ DLA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU TRANSFER WIEDZY W REGIONIE POPRZEZ ROZWÓJ SIECI WSPÓŁPRACY W RAMACH

Bardziej szczegółowo

Global Compact 2013. Raport Poczty Polskiej S.A. z postępów we wdrażaniu zasad Inicjatywy Global Compact

Global Compact 2013. Raport Poczty Polskiej S.A. z postępów we wdrażaniu zasad Inicjatywy Global Compact Global Compact 2013 Raport Poczty Polskiej S.A. z postępów we wdrażaniu zasad Inicjatywy Global Compact Spis treści Poczta Polska S.A.. 3 Poczta Polska a prawa człowieka.. 4 Poczta Polska a środowisko

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.)

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.) INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.) WAŻNE INFORMACJE Ogłoszenie o naborze na kandydatów na ekspertów oceniających wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Regionalny

Bardziej szczegółowo

Firmy działające na obszarach cennych przyrodniczo a zalety z wprowadzania ISO 14001 oraz EMAS. Ekoinowacyjność na obszarach chronionych

Firmy działające na obszarach cennych przyrodniczo a zalety z wprowadzania ISO 14001 oraz EMAS. Ekoinowacyjność na obszarach chronionych Firmy działające na obszarach cennych przyrodniczo a zalety z wprowadzania ISO 14001 oraz EMAS Ekoinowacyjność na obszarach chronionych Marzena Hajduk-Stelmachowicz Politechnika Rzeszowska Wydział Zarządzania

Bardziej szczegółowo

Budownictwo zrównoważone: Inwestycje typu Green Building Raport wykonany na zlecenie kancelarii KKPW przez instytut MillwardBrown SMG/KRC

Budownictwo zrównoważone: Inwestycje typu Green Building Raport wykonany na zlecenie kancelarii KKPW przez instytut MillwardBrown SMG/KRC Budownictwo zrównoważone: Inwestycje typu Green Building Raport wykonany na zlecenie kancelarii KKPW przez instytut MillwardBrown SMG/KRC Warszawa, CZERWIEC 2010 Nota metodologiczna Cel badania: Celem

Bardziej szczegółowo

Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska

Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska Wskaźniki według standardu Global Reporting Initiatives (GRI) Poziom aplikacji A+ Raport zweryfikowany przez firmę PwC Raport Społeczny (CSR) 2010 Ringier

Bardziej szczegółowo

polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu Iwona Kuraszko Szymon Augustyniak

polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu Iwona Kuraszko Szymon Augustyniak 15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu Iwona Kuraszko Szymon Augustyniak 15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu Iwona Kuraszko Szymon Augustyniak Spis treści 1

Bardziej szczegółowo

Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej

Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej Projekt Transfer wiedzy w regionie poprzez rozwój sieci współpracy,

Bardziej szczegółowo

dla rozwoju Mazowsza REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007-2013 DLA NAJLEPSZYCH DOSTĘPNYCH TECHNIK DZIAŁANIE 1.

dla rozwoju Mazowsza REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007-2013 DLA NAJLEPSZYCH DOSTĘPNYCH TECHNIK DZIAŁANIE 1. REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007 2013 dla rozwoju Mazowsza REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007-2013 DLA NAJLEPSZYCH DOSTĘPNYCH TECHNIK DZIAŁANIE 1.8

Bardziej szczegółowo

Wszechświat funkcjonuje dzięki ciągłemu przekształcaniu się różnych rodzajów energii: chemicznej, cieplnej, świetlnej, mechanicznej czy elektrycznej.

Wszechświat funkcjonuje dzięki ciągłemu przekształcaniu się różnych rodzajów energii: chemicznej, cieplnej, świetlnej, mechanicznej czy elektrycznej. Połączyła nas Spis treści 02 04 06 08 10 12 14 16 18 20 22 24 Rozwijamy grupę technologiczną Podążamy drogą strategii Mierzymy wszystkie media Dostarczamy nowoczesne produkty Tworzymy z pasją Wdrażamy

Bardziej szczegółowo

Katalog usług promocyjnych dla miast

Katalog usług promocyjnych dla miast REKLAMA Media INTERNET eventy strategia Katalog usług promocyjnych dla miast outdoor i regionów 2011/2012 public relations KATALOG.indd 1 11-11-16 13:20 Czy wiesz jak wyglądać będzie gmina, miasto, region,

Bardziej szczegółowo

design industries creative industries WZORNICTWO industries creative creative creative industries industries industries creative

design industries creative industries WZORNICTWO industries creative creative creative industries industries industries creative design creative industries creative creative industries WZORNICTWO industries creative Wykorzystaj jego potencjał, creative creative industries by tworzyć lepsze produkty i usługi industries industries

Bardziej szczegółowo

Praca na rzecz Regionów. Styczeń 2008

Praca na rzecz Regionów. Styczeń 2008 PL Praca na rzecz Regionów Polityka regionalna Unii Europejskiej na lata 2007 2013 Styczeń 2008 Spis treści Przedmowa... 1 W skrócie: polityka na rzecz regionów Europy... 2 Znaczenie europejskiej polityki

Bardziej szczegółowo

raport grupaazoty.com lifestyle

raport grupaazoty.com lifestyle Raport zintegrowany Grupy Azoty 2013 grupaazoty.com lifestyle raport Siła Tworzenia Raport zintegrowany Grupy Azoty 2013 Rynek to otwarta przestrzeń ale tylko dla tych, którzy sami potrafią otworzyć się

Bardziej szczegółowo

Co z fakturami przesyłanymi e-mailem?

Co z fakturami przesyłanymi e-mailem? Co z fakturami przesyłanymi e-mailem? Faktury sporządzane i wysyłane elektronicznie oraz drukowane przez strony transakcji przyspieszają obrót gospodarczy i dają spore oszczędności. Ich legalność jest

Bardziej szczegółowo