Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA"

Transkrypt

1 Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA

2 CO TO JEST UZALEŻNIENIE? Jeśli konkretne zachowanie staje się najistotniejsze w życiu człowieka i dominuje w jego myśleniu, w uczuciach oraz w zachowaniu, a także pojawiają się szkody w związku z tym zachowaniem, a w chwili przerywania pożądanej aktywności pojawiają się objawy odstawienia (pogorszenia samopoczucia), należy się nad tym zastanowić. Być może jest to już uzależnienie.

3 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE Dziecko unika bliższych kontaktów z rodziną i nauczycielami, niechętnie odpowiada na pytania dotyczące sposobów spędzania czasu poza domem; Przyłapany na kłamstwie gorliwie się tłumaczy, plącze się w zeznaniach ; Spędza czas w towarzystwie ludzi, których nie znamy; Zaczynają się trudności w nauce i zachowaniu; Coraz mniej dba o swój wygląd; Prowadzi jakieś tajemnicze rozmowy telefoniczne, czasem widać, że czegoś się boi; Po powrocie do domu jak najszybciej ucieka do swojego pokoju; Łatwo się denerwuje, nie panuje nad emocjami, traci poczucie humoru.

4 Często mówi się o uzależnieniu jako o chorobie braku czegoś (bezpieczeństwa, miłości, przyjaźni ) Jak wychowywać dziecko, aby nie musiało sięgać po środki psychoaktywne i popadać w zachowania patologiczne?

5 HAZARD Słowo pochodzi z języka arabskiego i oznacza grę w kości. Hazardem określa się gry pieniężne, w których o przegranej i wygranej decyduje zrządzenie losu, przypadek. Do gier hazardowych zaliczamy: ruletkę, karty, gra na automatach, zakłady bukmacherskie, lotto, zdrapki, gra na giełdzie, wysyłanie sms-ów, licytacje na Allegro, hazard internetowy

6 DLACZEGO LUDZIE GRAJĄ? Pragnienie szybkiego wzbogacenia się Doświadczanie silnych wrażeń, adrenalina; Chęć odegrania się; Wyzwanie intelektualne, tworzenie systemów, poszukiwanie metod obstawiania; Ucieczka od problemów, codzienności, poczucie mocy, rywalizacji, udowodnienie swoich umiejętności.

7 CO SKŁANIA MŁODYCH LUDZI DO HAZARDU? Trudności w braniu odpowiedzialności za własne działanie; Poczucie bycia niekochanym, nieakceptowanym, brak bliskich relacji; Problemy z autorytetami, szczególnie z rodzicami czy innymi dorosłymi; Przy buncie przeciw autorytetom można czuć się winnym, a przegrana staje się zasłużoną karą Niskie poczucie własnej wartości; Wygrana pozwala uzyskać wysoki status wśród kolegów, rodziny; Przyjemność rywalizacji i gier losowych, szukanie przyjemnego pobudzenia.

8 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE ŚWIADCZĄCE O PROBLEMIE Z HAZARDEM U MŁODEGO CZŁOWIEKA Nadmierne uprawianie hazardu przypomina objawy uzależnień od alkoholu czy narkotyków. Należy zwrócić uwagę na: Brak zainteresowania tym, co do tej pory było ważne, np. szkołą, sportem, hobby, Brak umiejętności sensownego wytłumaczenia co się działo, lub co zamierza robić w wolnym czasie, Brak pieniędzy, pożyczanie od kogoś pieniędzy, Znikanie pieniędzy z domu, sprzedawanie rzeczy, Ciągłe rozdrażnienie, skłonność do agresywnych nastojów. Izolacja od bliskich i znajomych, Zaniedbywanie wyglądu, zdrowia Kłamstwa szczególnie dotyczące pieniędzy

9 JAK POMÓC WYJŚĆ Z HAZARDU? Szczerze porozmawiać z hazardzistą o tym, że wiesz, że trzeba szukać ratunku, Wspólnie znaleźć sposób spłaty długów (np. praca zarobkowa), razem z nim iść i oddać pieniądze. Jeśli hazard dotyczy nieletniego powiadomić policję, że w danym miejscu zezwala się na taki proceder, Kontrolować gdzie i z kim chodzi, sprawdzać czy nie kłamie, Jeśli uprawia hazard z kolegami, powiadomić tamtych rodziców, ich dziecko też może być zagrożone, Namówić do powrotu do dawnych zainteresowań, hobby (ułatwić to) Mimo wszystko okazywać życzliwość, chęć pomocy, zainteresowanie, dawać poczucie bezpieczeństwa.

10 UZALEŻNIENIE OD INTERNETU Jest coraz częściej spotykanym uzależnieniem i dotyczy coraz młodszych dzieci. Korzystanie z Internetu stało się codziennością każdego z nas. Poszukujemy informacji, korespondujemy komunikujemy się, zabawiamy. Czasem te wydawałoby się powszednie czynności zaczynają być najważniejsze, dzieci szczególnie są podatne na to zagrożenie, początkowa zabawa staje się bardzo szybko uzależnieniem.

11 DO OBJAWÓW UZALEŻNIENIA OD INTERNETU ZALICZA SIĘ: Silna potrzeba włączenia komputera i wejścia do Internetu. Internet staje się lekiem na samotność, smutek, niepokój, pustkę, zawiedzione uczucia, poczucie niskiej wartości. Przeżywanie dyskomfortu psychicznego i fizycznego, jeśli kontakt przez komputer jest niemożliwy, Problemy z kontrolowaniem czasu korzystania z Internetu, Koncentracja życia wokół komputera. Dzień planowany jest pod kątem możliwości surfowania. Ogranicz się do minimum czas przeznaczony na inne przyjemności czy obowiązki (najbardziej uchwytne kryterium diagnostyczne), Korzystanie z sieci mimo wiedzy o szkodliwości tej czynności dla zdrowia (doświadczenie poczucia winy, bardzo słabe wyniki w nauce, zerwanie więzi koleżeńskiej, słaby kontakt z rodziną). Coraz większa potrzeba spędzania czasu w sieci dla osiągnięcia satysfakcji.

12 Przyjmuje się, że wystarczą trzy objawy, które wystąpiły w ciągu roku, aby móc postawić diagnozę uzależnienia. Jeśli powstały obawy, że dziecko może być uzależnione od Internetu warto przeprowadzić prosty test stworzony przez Roberta Young a.

13 KTO JEST NAJBARDZIEJ PODATNY NA UZALEŻNIENIE SIĘ OD SIECI? Dzieci bo cały czas się rozwijają, trudno im oddzielić to co dobre od tego co złe. Emocjonalnie nie są gotowe na określone treści pojawiające się w Internecie, Osoby młode często w kryzysie dorastania, poszukujące odpowiedzi o swoją tożsamość, często sfrustrowane, zagubione, szukają własnych granic, potrzebujące dowartościowania. Osoby z problemami emocjonalnymi wycofane, nieśmiałe, o niskim poczuciu własnej wartości, izolujące się od ludzi. Osoby traktujące Internet jako ucieczkę od rzeczywistości, często nieciekawej, smutnej. Osoby traktujące Internet jako sposób na nudę, zabijanie wolnego czasu. Osoby, które wyszły z innego nałogu, zmieniają substancję psychoaktywną na Internet.

14 Osoby, które w sieci szukają sposobu na samotność, poszukują przyjaźni, partnerów, romansów. Często udają, że są kimś innym niż w rzeczywistości. Osoby bez stałego zajęcia, bezrobotne, zmuszone do pozostawania w domu, samotne. Osoby pozostające w sieci więcej niż 6 godzin dziennie. Zaburzeniu może towarzyszyć depresja, strach i unikanie kontaktu z innymi oraz problemy ze snem. Typowe jest komunikowanie się z domownikami lub przyjaciółmi przez Internet i spędzanie wielu godzin na czatach.

15 RODZAJE ZACHOWAŃ ZWIĄZANYCH Z NADUŻYWANIEM INTERNETU Obsesyjne granie w gry komputerowe, zwłaszcza on-line Ciągłe porządkowanie informacji na komputerze Ciągłe rozbudowywanie komputera, aby był szybszy, lepszy, wydajniejszy. Relacje internetowe- zawieranie przyjaźni przez różne komunikatory, czaty, kawiarenki internetowe, grupy dyskusyjne Hazard on-line Aukcje internetowe Zakupy w sieci, ściąganie z Internetu programów, filmów, muzyki. OPISANE WYŻEJ AKTYWNOŚCI MOGĄ STANOWIĆ PROBLEM JEŚLI: Pochłaniają zbyt dużo czasu, Stanowią jedyny sposób radzenia sobie z problemami lub ucieczką od nich, Człowiek wykonuje je mimo określonych szkód (zadłużenia, problemy w szkole, pracy, łamanie praw autorskich, nielegalny handel ) Odbywają się kosztem innych ważnych aktywności.

16 JAK ROZWIJA SIĘ UZALEŻNIENIE? Wyróżnić można trzy etapy: Etap I Zaangażowanie zaciekawienie, fascynacja możliwościami Internetu, możliwość przebywania w sieci, komunikatory, gry, darmowe ściągania muzyki, filmów Zwykle jednak przychodzi refleksja, że może to ma wielkie możliwości ale ma też ograniczenia.

17 Etap II Zastępowanie Zastępowanie uczuć tym, co robi się w Internecie. Dla smutku, poirytowania, niezrozumienia szuka się rozwiązania w sieci. W tym okresie następuje coraz większa koncentracja życia wokół komputera. Staje się on coraz bardziej centrum życia. Nie tak ważne jest co się robi i po co, liczy się fakt przebywania w sieci, wielogodzinne, bezsensowne przeglądanie stron internetowych, np. ofert edukacyjnych. Dochodzi do rozwoju trzeciej fazy.

18 Etap III Ucieczka: Im bardziej komputer i Internet staje się ważny, tym bardziej doświadcza się ich braku, kiedy się wychodzi z wirtualnego świata. Często otoczenie zauważa całkowity brak kontaktu z daną osobą, chociaż ona sama może mieć poczucie bogatego życia społecznego. Mogą się pogłębiać objawy depresyjne, występuje poczucie winy (np. w przypadku pogorszenia ocen szkolnych). Dochodzi do ostrych konfliktów z otoczeniem dotyczących komputera. W tej fazie aktywność internetowa spełnia rolę protezy dla poczucia własnej wartości, które tylko przy jej pomocy jest realizowane.

19 JAK REAGUJE RODZINA, BLISCY? Rodzina późno zauważa początki uzależnienia od Internetu, zwłaszcza u dzieci, czasem cieszą się, że dziecko się uczy, jest ciekawe świata, potrzebuje kontaktów, jest w okresie rozwojowym. Z badań sondażowych wynika co następuje: Rodzice - uważają, że dzieci wykorzystują Internet i komputer w przygotowaniu się do lekcji, poszukiwania wiadomości (79%) - wskazują, że Internet jest wykorzystywany do ściągania programów, oglądania i ściągania filmów (33%);

20 JAK RODZINA PRÓBUJE RADZIĆ SOBIE Z PROBLEMEM? Nadmierne wykorzystywanie Internetu tworzy w rodzinie napięcia, kłótnie. Próby interwencji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Rozwija się system wymówek, usprawiedliwień, obietnic. Wzrastają pretensje, napięcia, pogarszają się relacje. Podejmowane się próby kontrolowania zachowań, zakaz dostępu do komputera, Śledzą historię przeglądanych stron. Nasilają się restrykcje lub bezradność. Zaczynają myśleć o szukaniu pomocy zewnętrznej.

21 LECZENIE Zasada podstawowa kontrolować czas i zasadność korzystania z Internetu. ( przeciwieństwie od środków psychoaktywnych nie jest wymagana abstynencja). Uzmysławiać konsekwencje; Szukać sposobów na sytuacje, kiedy ciągnie do komputera; Nauczyć rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na nawrót problemów; Dbać o stan emocjonalny dziecka, uczyć go nazywania uczuć i wyrażania ich. Zachęcać do innych aktywności, pomóc mu je znaleźć; Korzystać z pomocy specjalistów.

22 PORADY DLA UCZNIÓW I ICH RODZICÓW Co możesz zrobić jeśli jeszcze nie jesteś uzależniony, ale coś Cię niepokoi? Spróbujmy opracować katalog dobrych rad.

23 MOŻNA ZAPROPONOWAĆ NASTĘPUJĄCE RADY Powiedz o tym osobie, której ufasz utrzymywanie tajemnicy spowoduje, że zostaniesz sam ze swoimi problemami. Unikaj miejsc w których zazwyczaj grałeś, nie oglądaj grających, ponieważ będzie to wyzwalać w Tobie chęć do hazardu. Zaprzestań spotkań z osobami z którymi grałeś, zacznij spotykać się z tymi, z którymi kontakty zaniedbałeś przez hazard. Nie noś ze sobą pieniędzy ani kart płatniczych. Myśl często o tym, co motywuje Cię do zaprzestania grania. Wróć do zainteresowań, które zaniedbałeś przez granie. Porozmawiaj z ludźmi, u których pożyczałeś pieniądze o sposobie spłacenia długu. Dbaj o siebie. Wyznaczaj sobie krótkie terminy bez grania i sukcesywnie je wydłużaj. Skontaktuj się ze specjalistą.

24 ĆWICZENIA Czego należy uczyć dzieci, jakie wartości kształtować, aby pomóc im nie wchodzić w zachowania problemowe? - dyskusja Wartości kierują wyborami Co wpływa na zdrowie psychiczne młodych ludzi? Co u Ciebie wywołuje stres

25 WARTOŚCI KIERUJĄ WYBORAMI Wykonaj to ćwiczenie zgodnie z poleceniem na karcie. Zastanów się, czy jest ono możliwe do wykorzystania na zajęciach z młodzieżą. Czy pojawiają się tu wartości mogące wskazywać na skłonności do jakiegoś uzależnienia? Jaką wiedzę daje nauczycielom to ćwiczenie?

26 ZDROWIE PSYCHICZNE MŁODZIEŻY Podzielmy się na 4 grupy, dwie grupy prezentują poglądy dziewcząt, dwie poglądy chłopców. Odpowiedzcie na pytania: 1. Co sprawia, że czuję się dobrze? 2. Co sprawia, że nie czuję się dobrze, martwię się lub obawiam czegoś? Czy są podobieństwa i różnice pomiędzy odpowiedziami osób różnej płci i w różnym wieku? Jak wykorzystać to ćwiczenie w pracy z uczniami? Czy można je wykorzystać do współpracy z rodzicami?

27 STRES Pomyśl o szkole, przedszkolu, o swojej pracy. Jakie mogą być przyczyny wywołujące stres? Jakie sytuacje najbardziej mnie stresują? Jakie są skutki stresu? Jakie mam lekarstwo na stres?

28 STRES Moim największym źródłem stresu jest niepokój, że z jakichś powodów będę odrzucony przez grupę. Jak pomóc młodemu człowiekowi przezwyciężyć ten stres? Co może się stać, jeśli sam nie poradzi sobie z problemem?

29 STRES Metoda za i przeciw zyski i straty Kolega namawia mnie do gry w jednorękiego bandytę mam parę złotych, mogę je przegrać jeśli zechcę. Postaw argumenty ZA i PRZECIW. Poznałam fajnych ludzi na czacie, weseli, wyluzowani. Bardzo często z nimi rozmawiam, czasem całą noc. Czy to dobrze, czy nie? Co robię złego? Komu to przeszkadza? Z nimi jestem szczęśliwa, czasem trochę zmyślam, ale to tak dla zabawy, żeby być bardziej atrakcyjną.

30 JASNE OKREŚLANIE SWOICH CELÓW I PRIORYTETÓW Poznałam dziewczyny, które mają dużo pieniędzy i modne ciuchy, zarabiają z prostytucji. Nie robią tego często, ale wystarczy na ich wydatki, namawiają mnie, żebym też spróbowała, chcą mi pomóc. Ale czego tak naprawdę ja chcę? Kolega poszukuje partnera do obrabiania małych osiedlowych sklepików, zaproponował mi intratną współpracę,. Mówi, że ryzyko żadne a dochód całkiem spory. Jedyna trudność to wyjazdy do innych miast. Kusi mnie to, ale czy to faktycznie dobry pomysł? Co jest dla mnie ważne?

31 Z nadużywaniem jakiegoś zachowania można poradzić sobie samemu lub z pomocą bliskich, specjalistów. Z uzależnieniem samemu sobie poradzić nie da rady. Trzeba korzystać z pomocy zewnętrznej. Zadaniem szkoły jest przede wszystkim kształtowanie u uczniów umiejętności, które pozwolą im bezpiecznie dorastać.

32 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

Wyjście z cienia. Poradnik dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach

Wyjście z cienia. Poradnik dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach Wyjście z cienia Poradnik dla osób doświadczających przemocy w rodzinie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach Wyjście z cienia Poradnik dla osób doświadczających

Bardziej szczegółowo

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 SPIS TREŚCI 1 Środowisko lokalne wobec zagrożeń dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni 1 Cyberprzestrzeń wynikiem przemian

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie swoim czasem

Jak skutecznie swoim czasem Biuletyn maturalny Witold Kołodziejczyk Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor broszury: Witold Kołodziejczyk

Bardziej szczegółowo

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ Ewa Czemierowska-Koruba Hubert Czemierowski POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ PROGRAM SPOŁECZNY SZKOŁA BEZ PRZEMOCY V EDYCJA WARSZTATY MAKROREGIONALNE AGRESJA I PRZEMOC Agresję definiuje się najczęściej

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia?

W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia? W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia? Z tak i podobnie postawionymi pytaniami w swojej praktyce zawodowej spotykam się dość często. Największy problem z odpowiedzią polega na tym,

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

www.drogadosiebie.pl

www.drogadosiebie.pl PORADNIK DLA OSÓB CHORUJĄCYCH NA CHOROBĘ AFEKTYWNĄ DWUBIEGUNOWĄ DROGA DO SIEBIE Choroba afektywna dwubiegunowa, podobnie jak inne choroby, może towarzyszyć komuś przez jakiś czas albo przez całe życie.

Bardziej szczegółowo

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz ROZWÓD I JEGO SKUTKI DLA RODZINY Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Zajmuje drugie miejsce, po śmierci

Bardziej szczegółowo

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole. irena Namysłowska. Informacje dla pedagogów i opiekunów

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole. irena Namysłowska. Informacje dla pedagogów i opiekunów One są ws, ród nas DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole Informacje dla pedagogów i opiekunów irena Namysłowska One są ws, ród nas DZIECKO Z ZABURZENIAMI PSYCHOTYCZNYMI W SZKOLE Informacje dla

Bardziej szczegółowo

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami. W szkole i przedszkolu. ida Derezińska Monika Gajdzik. Informacje dla pedagogów i opiekunów

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami. W szkole i przedszkolu. ida Derezińska Monika Gajdzik. Informacje dla pedagogów i opiekunów One są ws, ród nas DziecKO z zaburzeniami lękowymi W szkole i przedszkolu Informacje dla pedagogów i opiekunów ida Derezińska Monika Gajdzik One są ws, ród nas DzIecKO z zaburzeniami LĘKOWYMI W SzKOLe

Bardziej szczegółowo

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ PORADNIK DLA RODZICÓW Pracownia Wychowania i Profilaktyki Joanna Sakowska Anna Zajic Maria Talar Marta Witkowska Warszawa 2011 Spis treści: Wprowadzenie. 3 I. Jak określać dziecku

Bardziej szczegółowo

Want2Learn Chcę się uczyć

Want2Learn Chcę się uczyć PROJEKT Want2Learn Chcę się uczyć Moduł samoidentyfikacji zawodowej Opracowanie Praca pod redakcją: Grzegorza Zajączkowskiego, KANA Gliwice www.want2learn.pl 1 Opracowanie testów dla Modułu samoidentyfikacji

Bardziej szczegółowo

Poznaj siebie i swój związek

Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek poradnik psychologiczny dla kobiet Jak się uwolnić z krzywdzącego związku Wa r s z a w a 2 0 0 6 Centrum Praw Kobiet ul. Wilcza 60/ 19 00 679 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Dobry start przedszkolaka

Dobry start przedszkolaka Monika Rościszewska-Woźniak Dobry start przedszkolaka Program wychowania przedszkolnego Wstęp Każde dziecko w wieku 3-5 lat powinno mieć dostęp do edukacji przedszkolnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Podręcznik dla działaczy NGO, koordynatorów wolontariatu w organizacjach Podręcznik powstał dzięki dofinansowaniu ze środków SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP....3

Bardziej szczegółowo

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Anna Antosik-Wójcińska Tadeusz Parnowski Łukasz Święcicki VA/12/11/91 Servier Polska Sp. z o.o. ul.

Bardziej szczegółowo

ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą

ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą Informator opracowany przez: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak?

Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak? Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak? Pod koniec XIX wieku Zygmunt Freud tworzył podstawy nowoczesnej psychoterapii, poszukując sposobów znoszenia objawów zaburzeń psychicznych dostrzeganych

Bardziej szczegółowo

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA.

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. ZAŁĄCZNIK nr 1 OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. Wstęp Cały proces wychowania służy przygotowaniu do samodzielności. W dobrze funkcjonującej rodzinie dziecko stopniowo uzyskuje coraz większy zakres swobody,

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Elżbieta Bowdur Komunikacja i informacja Wstęp do zagadnienia 1 Wstęp spółczesny świat wprowadza w życie człowieka wiele paradoksów. Otóż, z jednej strony należy stwierdzić, że komunikacja międzyludzka

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę?

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Tomasz przybysz-przybyszewski Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Publikacja wydana w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy jest współfinansowana ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport

Bardziej szczegółowo