O dobrym zachowaniu. Netykieta czyli elektroniczny savoir-vivre. Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O dobrym zachowaniu. Netykieta czyli elektroniczny savoir-vivre. Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot:"

Transkrypt

1 O dobrym zachowaniu. Netykieta czyli elektroniczny savoir-vivre Data: Klasa: III Liczba uczniów: 25 Imię i nazwisko: Przedmiot:

2 1. Cele nauczania: (według F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s ). Cele ogólne: - uzmysłowienie uczniom zasad jakimi rządzi się świat Internetu, - poznanie przez uczniów praw obowiązujących przy korzystaniu z oprogramowania i tworzeniu materiałów za pomocą komputera, - kształcenie umiejętności wysyłania i odbierania wiadomości elektronicznej za pomocą komputera. Cele szczegółowe: Uczeń powinien: - znać zasady netykiety czyli odpowiedniego zachowania obowiązującego w społeczności internetowej - mieć świadomość ograniczeń prawnych związanych z Internetem, - potrafić przestrzegać zasad prawa autorskiego, - umieć posługiwać się skrótami-symbolami (emotikonami i akronimami internetowymi) w celu wyrażania odczuć, - potrafić wymieniając korespondencję elektroniczną, stosować się do zasad netykiety, - umieć napisać krótki Regulamin zachowania się w sieci.

3 2. Metody nauczania: (według: F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s ) metoda poszukująca heureza [sterowanie procesem przyswojenia wiedzy], ćwiczenia, metoda oglądowa pokaz, metoda podająca pogadanka podająca, dyskusja. 3. Środki dydaktyczne: (według: F. Bereźnicki: Dydaktyka kształcenia ogólnego. Kraków 2001, s ) słowne: - podręcznik Lekcje z komputerem w nauczaniu zintegrowanym, WSiP Warszawa wzrokowe: - Regulamin pracowni komputerowej, netykieta, kartki ze zdaniami, plansze z emotikonami i akronimami internetowymi, wzrokowo-słuchowe (audiowizualne, interaktywne): - prezentacja w programie Microsoft PowerPoint wyświetlana przy pomocy projektora multimedialnego. 4. Formy pracy: - zbiorowa [wspólna praca na lekcji], - grupowa, - indywidualna.

4 Przebieg zajęć Części zajęć/ogniwa Część wstępna 1. Czynności organizacyjne sprawdzenie obecności. 2. Stworzenie sytuacji wyjściowej do pracy z uczniami. 1. Zabawa z wykorzystaniem emotikonów i akronimów internetowych: dwóch uczniów stoi tyłem do klasy pod tablicą i ma za zadanie odpowiadać na pytania zadawane przez uczniów (nauczyciel rozdaje uczniom kartki z pytaniami): Jak się czujesz? Jak się czujesz, gdy dostaniesz uwagę do dziennika? Jak podobała Ci się wycieczka? Nie znam Cię, kim jesteś? odpowiedzi na pytania udzielane są jedynie w formie pisemnej wybrani uczniowie zapisują je na tablicy. Ale zadanie mają utrudnione. Uczniowie powinni posługiwać się symbolami (rysunkami), i jak najmniejszą ilością słów. Nie wolno im także odwracać się do klasy i wyrazem twarzy czy gestami pomagać sobie w odpowiedzi. Odpowiedzi mają być jednowyrazowe i tak napisane, żeby podkreślały uczucia, które tej odpowiedzi towarzyszą. Podobnie rysunki, symbole powinny oddawać nastrój i charakter odpowiedzi, po kilku próbach, gdy okazuje się, że takie wyrażanie uczuć jest kłopotliwe nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane emotikony i akronimy internetowe, pozwala obejrzeć symbole i wyjaśnić wątpliwości, po czym jeszcze raz wraca do zabawy w pytania i odpowiedzi z wykorzystaniem poznanego zestawu symboli.

5 Emotikony Akronimy

6 2. Dyskusja, z wykorzystaniem następujących pytań: a) N: W jakiej sytuacji może być potrzebny taki język skrótów, służący m.in. do wyrażania emocji i szybkiej komunikacji (U: Wtedy, gdy nie widzimy się nawzajem), b) N: Dlaczego powinniśmy w takiej sytuacji okazywać emocje? (U: Żeby inni wiedzieli, jak odbieramy ich zachowanie i komunikaty), c) N: Czy specjalny język jest też używany w innych sytuacjach? (U: Używamy języka młodzieżowego, urzędowego...), d) N: Czy w określonych grupach i środowiskach, w różnych sytuacjach, zachowujemy się inaczej niż w innych? e) N: Czy jest coś niestosownego w używaniu specyficznego języka i w charakterystycznym dla danego środowiska zachowaniu? (Nie, pod warunkiem, że zachowujemy się zgodnie z regułami danego środowiska, jesteśmy kulturalni, nie łamiemy prawa, nie urażamy tym zachowaniem niczyich uczuć).

7 Część główna 3. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie elementy prawa są im znane (np. Regulamin szkoły, Regulamin pracowni komputerowej) i czym, w ich rozumieniu różnią się między sobą: prawo, zasady, dobre zachowanie. 4. Próba przeniesienia wszystkich zebranych wniosków na teren Internetu. Uwypuklenie na czym, w tym specyficznym świecie, polega przestrzeganie prawa, a czym są reguły dobrego zachowania w sieci czyli netykieta. Netykieta (ang. netiquette) to zbiór zasad dobrego zachowania użytkowników Internetu, swoista etykieta obowiązująca w sieci (ang. net). Netykieta to zbiór reguł właściwego i zgodnego z ogólnie przyjętymi zasadami etyki i prawa postępowania internautów w cyberprzestrzeni. Stosowanie się do niej może ułatwić komunikację między użytkownikami sieci.

8 Główne zasady netykiety: nie pisz bez potrzeby WIELKIMI LITERAMI (gdyż oznaczają one krzyk), jeśli chcesz na coś zwrócić szczególną uwagę odbiorcy używaj *gwiazdek*, staraj się pamiętać o tym, żeby nadawać tytuł wysyłanym om, najlepiej odzwierciedlający zawartość wiadomości, podpisuj się pod wysyłaną wiadomością, sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom, poinformuj osoby, którym przekazałeś swój adres owy, kiedy najczęściej sprawdzasz i odbierasz pocztę elektroniczną, swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny, nie cytuj całej wiadomości, a tylko fragmenty, do których się odnosisz, jeśli ma dłuższą treść lub dotyczącą kilku tematów, gdy cytujesz większą część wiadomości, nie odnosząc się do jej konkretnych fragmentów odpowiadaj powyżej cytatu, oddzielając przy tym odpowiedź od oryginalnej wiadomości kilkoma liniami odstępu, jeśli nie jest to konieczne to nie cytuj nic z poprzedniego listu, przytaczaj tylko te słowa adresata, które są ważne w twojej wypowiedzi, a pozostałe usuwaj, tak samo jak reklamy (stopki) dodawane automatycznie do wszystkich wiadomości na wielu serwerach z darmowymi kontami, przed przesłaniem dalej wiadomości usuń nadmiar znaczników cytowania, żeby wiadomość nie składała się w 90% ze znaczków >.

9

10 5. Uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np. odcięcie niegrzecznego osobnika od określonej usługi internetowej przez administratora tej usługi. Przykładami łamania zasad netykiety mogą być: umieszczanie w systemie nielegalnych informacji, używanie obraźliwego lub budzącego inne zastrzeżenia języka w przesłanych wiadomościach (publicznych, jak i prywatnych), rozsyłanie spamu (niechcianej poczty zazwyczaj reklam i tzw. listów łańcuszkowych ), nadawanie wiadomości, które mogą spowodować utratę wyników pracy u odbiorców, wszelkie inne działania, które mogą spowodować przepełnienie sieci lub w inny sposób zakłócać pracę innych użytkowników. 6. Zwrócenie szczególnej uwagi na prawo autorskie i konieczność jego przestrzegania zarówno w aspekcie zdobywania informacji, jak i w aspekcie oprogramowania z jakiego korzystamy podczas pracy.

11 Część końcowa 7. Podsumowanie: uczniowie ćwiczą wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznej, stosując się do zasad netykiety. Pliki wykorzystane na zajęciach: z płyty CD emotikony_akronimy, netykieta. Ewaluacja przeprowadzonych zajęć: Zadanie Uczniowie mają za zadanie napisać krótki Regulamin zachowania się w sieci (w 4-5 punktach spróbują sprecyzować zasady i sieciowe zwyczaje, które wydają im się najważniejsze, a zarazem konieczne do przestrzegania w społeczności internetowej).

12 Spodziewane efekty pracy na zajęciach: Po tej lekcji uczniowie powinni: - mieć świadomość ograniczeń prawnych związanych z korzystaniem z Internetu, - rozumieć konieczność odpowiedniego zachowania w społeczności internetowej, - rozumieć konieczność przestrzegania zasad prawa autorskiego. Ocenianie uczniów: Ocenie podlegały: aktywność i udział w dyskusji, treści zawarte w notatce.

13 Bibliografia metodyczna: Adamek I., Podstawy edukacji wczesnoszkolnej, Kraków 1997, s Bereźnicki F., Dydaktyka kształcenia ogólnego, Kraków Lelonek M, Wróbel T., Praca nauczyciela i ucznia w klasach I-III, Warszawa Skrzypiec W., Ćwiczenia gramatyczno-ortograficzne i stylistyczne, Warszawa Kaleta-Sawicka M., Skalska I., Vademekum nauczania ortografii w klasach początkowych, Kielce Kapica G., Rozrywki umysłowe w nauczaniu początkowym, Warszawa Bibliografia merytoryczna: Komputerowe opowieści, Czarny Kruk, Bydgoszcz Lekcje z komputerem w nauczaniu zintegrowanym, WSiP, Warszawa Wesoła szkoła i przyjaciele, WSiP, Warszawa 2009.

14

15

3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7. 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9

3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7. 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9 1. Wprowadzenie 5 2. Założenia programu 6 3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9 5. Zadania ogólne szkoły 10 6.

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej?

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Poradnik Agnieszka Wedeł-Domaradzka Anita Raczyńska Krajowy Ośrodek Wpierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Warszawa 2013 Szanowni Państwo,

Bardziej szczegółowo

15. Edukacja informacyjna w podstawie programowej 1

15. Edukacja informacyjna w podstawie programowej 1 15. 1 Justyna Jasiewicz 1. Analiza podstaw programowych Wprowadzenie obowiązującej od 1 września 2009 r. nowej Podstawy programowej kształcenia ogólnego było krytykowane przez środowisko osób przykładających

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA Wstęp II. Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, II etap edukacyjny zajęcia komputerowe III.

PROGRAM NAUCZANIA Wstęp II. Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, II etap edukacyjny zajęcia komputerowe III. ROGRAM NAUCZANIA I. Wstęp II. odstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, II etap edukacyjny zajęcia komputerowe III. Założenia programu IV. Cele edukacyjne i wychowawcze V. VI. Metody

Bardziej szczegółowo

14. Edukacja medialna w podstawie programowej

14. Edukacja medialna w podstawie programowej 14. Grzegorz D. Stunża 1. Edukacja i kompetencja medialna wyjaśnienie pojęć Przeprowadzenie analizy podstawy programowej kształcenia ogólnego pod kątem rozwijania wśród uczniów kompetencji medialnej wymaga

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA PROGRAM NAUCZANIA

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA PROGRAM NAUCZANIA Edward Krawczyński Zbigniew Talaga Maria Wilk TECHOLOGIA IFORMACYJA PROGRAM AUCZAIA Kształcenie w zakresie podstawowym w liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym i technikum Wydawnictwo Szkolne PW

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTYWANIE TIK W NAUCZANIU POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

WYKORZYSTYWANIE TIK W NAUCZANIU POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW MODUŁ IV WYKORZYSTYWANIE TIK W NAUCZANIU POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW ORAZ W REALIZOWANIU FUNKCJI WYCHOWAWCZEJ W module czwartym: poznasz różne modele wykorzystywania TIK w pracy z uczniami; pogłębisz swoje

Bardziej szczegółowo

Sesja IV/7 Co z tą ewaluacją? Badania własne nauczycieli jako element profesjonalizacji

Sesja IV/7 Co z tą ewaluacją? Badania własne nauczycieli jako element profesjonalizacji Sesja IV/7 Co z tą ewaluacją? Badania własne nauczycieli jako element profesjonalizacji Co z tą ewaluacją? Badania własne nauczycieli jako element profesjonalizacji MATERIAŁ 6.1 Miękkie, alternatywne

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. PROJEKT EDUKACYJNY Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Nauka realizowana metodą projektu edukacyjnego pozwala rozwinąć ważną

Bardziej szczegółowo

I N F O R M A C J A O WYNIKACH MONITOROWANIA WDRAśANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

I N F O R M A C J A O WYNIKACH MONITOROWANIA WDRAśANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 Departament Programów Nauczania i Podręczników I N F O R M A C J A O WYNIKACH MONITOROWANIA WDRAśANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W ROKU SZKOLNYM 29/21 WARSZAWA,

Bardziej szczegółowo

Gościeszowice, 05.11.2014 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Szkoła Podstawowa w Gościeszowicach z klasami zamiejscowymi w Suchej Dolnej

Gościeszowice, 05.11.2014 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Szkoła Podstawowa w Gościeszowicach z klasami zamiejscowymi w Suchej Dolnej Gościeszowice, 05.11.2014 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI NAZWA SZKOŁY DANE SZKOŁY ( adres, telefon, e-mail) IMIĘ I NAZWISKO AUTORA/AUTORÓW DOBREJ PRAKTYKI TYTUŁ PRZEDSIĘWZIĘCIA RODZAJ PRZEDSIĘWZIĘCIA (np.

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA DOTYCZĄCA POSTĘPÓW UCZNIA. WYKORZYSTANIE TIK W PRZEKAZYWANIU INFORMACJI ZWROTNEJ

KOMUNIKACJA DOTYCZĄCA POSTĘPÓW UCZNIA. WYKORZYSTANIE TIK W PRZEKAZYWANIU INFORMACJI ZWROTNEJ Strona 1 MODUŁ V KOMUNIKACJA DOTYCZĄCA POSTĘPÓW UCZNIA. WYKORZYSTANIE TIK W PRZEKAZYWANIU INFORMACJI ZWROTNEJ Realizując określone cele, wykonujemy różne zadania: w szkole jako uczniowie, w pracy zawodowej

Bardziej szczegółowo

Nie taki komputer straszny jak go malują

Nie taki komputer straszny jak go malują Nie taki komputer straszny jak go malują PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA SZKOLENIE DLA TRENERA Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage Uniwersytet Zielonogórski Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Katedra Mediów i Technologii Informacyjnych KP Nr albumu: 007 Tworzenie i publikowanie strony internetowej w programie Microsoft

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Strategia kampanii wyborczej

Strategia kampanii wyborczej Od autora Mój podręcznik, pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o marketingu politycznym w Internecie, ma dostarczyć czytelnikowi użytecznych informacji i pomóc w wykształceniu praktycznych umiejętności

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA METOD PROWADZENIA ZAJĘĆ

SPECYFIKACJA METOD PROWADZENIA ZAJĘĆ Projekt EKOLOGIA innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania przedmiotów matematyczno przyrodniczych metodą projektu Uniwersytet Wrocławski Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska SPECYFIKACJA

Bardziej szczegółowo

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Przygotowana

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów Przekazujemy Wam materiały informacyjne dotyczące pracy

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Elżbieta Bowdur Komunikacja i informacja Wstęp do zagadnienia 1 Wstęp spółczesny świat wprowadza w życie człowieka wiele paradoksów. Otóż, z jednej strony należy stwierdzić, że komunikacja międzyludzka

Bardziej szczegółowo

Przedmiot monitoringu realizacji podstawy programowej 1. Monitorowanie realizacji treści podstawy programowej

Przedmiot monitoringu realizacji podstawy programowej 1. Monitorowanie realizacji treści podstawy programowej Monitorowanie realizacji podstawy programowej w przedszkolu i w klasach 1-3 szkoły podstawowej ogólny zarys koncepcji autorskiej Teresy Janickiej-Panek Zadnie monitorowania podstawy programowej wynika

Bardziej szczegółowo

Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela

Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania Olga Symołon Nr albumu: 270527 Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela Praca magisterska na kierunku Zarządzanie w zakresie Bankowość, ubezpieczenia

Bardziej szczegółowo

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Przewodnik www.efs.men.gov.pl www.efs.men.gov.pl Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ II. Proces dydaktyczno wychowawczy

ROZDZIAŁ II. Proces dydaktyczno wychowawczy ROZDZIAŁ II Proces dydaktyczno wychowawczy 2.1. Program nauczania Program, w sensie ogólnym, pojmuje się jako zbiór instrukcji określających całkowicie i jednoznacznie ciąg czynności, które należy wykonać,

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo