ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT"

Transkrypt

1 ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT Pierwszym krokiem jest uzyskanie dostępu do danych rynkowych w celu pobrania aktualnych notowań spółek. Możesz to zrobić wybierając opcję Preferencje z menu Narzędzia. W nowym oknie z menu po lewej wybierz zakładkę Account Setup, następnie Login. Tutaj wpisz login i hasło w celu otrzymania dostępu do danych rynkowych.

2 Zanim rozpoczniesz użytkowanie platformy Infront, uporządkuj swój pulpit, aby Twoja praca była bardziej efektywna. Na poniższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć przykładowy układ pulpitu. W kolejnych krokach zobaczysz jak stworzyć taki pulpit. Możesz stworzyć nowy pulpit lub też dostosować już istniejący. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję pomiń ten punkt. Aby stworzyć nowy pulpit kliknij ikonę zlokalizowaną w lewym dolnym rogu. Nazwij swój pulpit i rozpocznij pracę. Okno, którego będziesz używać najczęściej, to Rynek. Zawiera ono listę instrumentów, notowań i innych danych rynkowych. Aby wywołać to okno kliknij na zakładce Rynek w górnym pasku menu (alternatywnie możesz użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+M albo przejść do zakładki Plik Nowy Rynek).

3 Pojawi się lista krajów, z których każdy zawiera jedną lub więcej grup papierów wartościowych dostępnych do handlu. Na przykład, aby dodać amerykańskie akcje notowane na nowojorskiej giełdzie, wybierz grupę Stany Zjednoczone kliknij na NYSE, Equities [NYS] i potwierdź przyciskiem OK. Aby dodać amerykańskie akcje notowane na NASDAQ wybierz Nasdaq NM, Equities [NSQ] w grupie Stany Zjednoczone i zatwierdź klikając OK. Na Twoim pulpicie pojawi się okno Rynek. Dostosuj jego rozmiar upuść je w wybranym miejscu. Następnie możesz użyć już zdefiniowaną grupę instrumentów lub stworzyć własną. Gotowe listy znajdują się w zakładce Grupy w oknie Rynek. Kliknij: Gupy: <nazwa> i wybierz jedną z grup.

4 Aby stworzyć swoją własną listę kliknij na zakładce Lista, wpisz symbol wybranego instrumentu i wciśnij Enter. Powtarzaj tę czynność dla każdego wybranego przez Ciebie instrumentu. Jeśli nie znasz dokładnego symbolu danego instrumentu wpisz przynajmniej część nazwy spółki a Infront wygeneruje listę dostępnych papierów wartościowych z wyszukiwaną frazą w nazwie spółki. Na przykład, jeśli chcesz dodać akcje Citigroup do swojej listy ale nie znasz dokładnego ich symbolu wpisz Citigroup w wyznaczonym polu i wciśnij Enter. Pojawi się okno z wynikami wyszukiwania, z którego możesz wybrać odpowiedni instrument.

5 Zauważ, że uzyskujesz dostęp tylko do danych rynkowych, nie możesz handlować tymi instrumentami. Aby otrzymać listę instrumentów dostępnych do handlu odwiedź lokalną witrynę XTB albo skontaktuj się z lokalnym Działem Obsługi Klienta. Oprócz notowań będziesz potrzebować również wykresów. Kliknij prawym przyciskiem myszy na jednym z instrumentów i wybierz opcję Wykres a następnie Wykres Intraday lub Wykres Historyczny. Dostosuj rozmiar okna, przeciągnij je i upuść w wybranym miejscu. Dodatkowo możesz dodać wskaźniki analizy technicznej lub rysować obiekty na wykresie. Wskaźniki znajdziesz w górnym pasku menu w zakładce Wskaźniki, natomiast obiekty do wykresu możesz dodawać po wejściu w zakładkę Formacje. W dole wykresu znajdują się przyciski oznaczające okresy, w których wykres jest generowany. Kolejnym krokiem jest wywołanie okna Trading. Kliknij na zakładce Trading (skrót Ctrl+Shift+O) i zaloguj się za pomocą otrzymanego loginu i hasła.

6 Okno, które się pojawiło jest głównym oknem do trading w platformie Infront. Znajdują się tu cztery główne zakładki pozwalające zarządzać Twoim rachunkiem Zlecenia, Transakcje, Transakcje Netto i Portfel. W piątej zakładce Log znajdują się logi Infornta. Zakładka Zlecenia pokazuje szczegóły wszystkich zleceń na Twoim rachunku.

7 Na liście możesz zobaczyć wszystkie szczegóły Twoich zleceń. Status zlecenia jest widoczny w kolumnie Status. Jest kilka rodzajów statusów, z których najwazniejsze to: Zlecenie nieaktywne zlecenie, które zostało złożone, ale ciągle oczekuje na aktywację, Zlecenie rynkowe aktywne zlecenie, które zostało zaakceptowane przez giełdę Zrealizowane całkowicie zrealizowane zlecenie Usunięte zlecenie, które zostało usunięte przez Klienta Dodatkowo wszystkie zlecenia typu stop są zaznaczone na żółto, co sprawia, że ich identyfikacja jest łatwiejsza. Ustawienia tabeli są domyślne i powinny być dostosowane do Twoich potrzeb. Domyślnie, zakładka Zlecenia pokazująca cenę zapadalności dla zleceń typu stop nie jest widoczna. Aby dodać tę kolumnę kliknij prawym przyciskiem myszy na jednej z kolumn i wybierz opcję Wybieranie Kolumn. Na liście znajdź kolumnę o nazwie Ust. Własne #01 i przenieś ją do tabeli, przeciągając ją i upuszczając w wybranym miejscu.

8 Zakładka Transakcje zawiera informacje dotyczące realizacji wszystkich zleceń z wybranego okresu. Domyślnie platforma Infront ustawia czas rozpoczęcia i zakończenia na Dziś. Zakładka Transakcje Netto również zawiera informacje o transakcjach ale przeciwstawnych. Ostatnia zakładka Portfel pokazuje bilans rachunku i posiadanych akcji.

9 Aby rozpocząć handel kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranym instrumencie i wybierz Kupno lub Sprzedaż. Pojawi się następujace okno (alternatywnie możesz kliknąć na instrumencie w oknie Rynek i wcisnąć + lub -). Najpierw, w polu Rodzaj wybierz typ zlecenia Limit, Market, Stop Limit lub Stop Loss. Zlecenia z limitem gwarantują wykonanie zlecenia po ustalonej cenie. W przypadku zlecenia kupna inwestor może być pewny, że akcje zostaną wykupione po cenie równej lub niższej od ustalonej. Z drugiej strony, zlecenie sprzedaży z limitem zapewnia że instrument zostanie sprzedany po cenie równej lub wyższej od ceny ustalonej. Jeśli aktualny arkusz zleceń nie pozwala na ich wykonanie, wówczas czeka na zlecenie przeciwne. Zlecenie Rynek gwarantuje całkowitą realizację zlecenia. Jednak cena, po jakiej zlecenie zostanie zrealizowane zależy od struktury arkusza zamówień i ilości akcji dostępnych na każdym poziomie cenowym, ponieważ zlecenie bierze akcje z każdego poziomu cenowego aż do momentu zrealizowania zlecenia. Zlecenie Rynek gwarantuje całkowitą realizację zlecenia. Jednak cena, po jakiej zlecenie zostanie zrealizowane zależy od struktury arkusza zamówień i ilości akcji dostępnych na każdym poziomie cenowym, ponieważ zlecenie bierze akcje z każdego poziomu cenowego aż do momentu zrealizowania zlecenia. Dodatkowe pole Cena aktywacji pojawi się w formularzu jeśli z zakładki Rodzaj wybierzesz zlecenie Stop Market lub Stop Limit. Kolumna ta przedstawia konkretny poziom ceny uruchamiający zlecenie. Wtedy zostaje wysłane odpowiednie zlecenie w przypadku zlecenia stop limit jest to zlecenie z limitem po konkretnej ustalonej cenie, natomiast w przypadku zlecenia stop market jest to zlecenie po cenie rynkowej.

10 Określ wolumen zlecenia w polu Wolumen. Pole Cena odpowiada wartości granicznej ceny, po której zlecenie ma być wykonane. Zauważ, że aktywność tego pola zależy od wybranego rodzaju zlecenia. Jeśli wybierzesz opcję Rynek lub Stop Loss, to pole Cena będzie szare/nieaktywne. Są jeszcze dwa pozostałe pola Wielkość Ujawniana i Data Ważności. Pierwsze z nich przedstawia ilość, (która ma być ujawniona dla innych uczestników rynku), drugie natomiast zawiera pięć możliwości wyboru daty ważności. Ustawienie daty ważności na Dzisiaj ustala ważność zlecenia do końca bieżącego dnia. Po kliknięciu przycisku Ustaw pojawi się kalendarz, w którym możesz wybrać dokładną datę ważności zlecenia. Zlecenia oznaczone jako ważne do odwołania są ważne do momentu ich anulowania przez Użytkownika. Zlecenie typu Fil lor Kill muszą być zrealizowane w całości jeśli aktualny arkusz zleceń na to nie pozwala, zlecenie zostaje anulowane. Zlecenia Natychmiastowe lub Anulowane są zleceniami, które mogą być realizowane częściowo lub anulowane. Jeśli zlecenie nie może być zrealizowane w całości, wówczas zostaje zrealizowane w największym możliwym stopniu, a reszta jest anulowana. Aktualne informacje często pomagają podejmować Twoje decyzje inwestycyjne. Platforma Infront zawiera sekcję Wiadomości, która dostarcza Ci niezbędnych informacji. Aby wywołać okno Wiadomości kliknij na zakładce Wiadomości w górnym pasku menu. Wybierz źródła wiadomości i potwierdź swój wybór. W nowym oknie pojawią się automatycznie zaktualizowane nagłówki wiadomości. Podwójne kliknięcie na nagłówku powoduje przeniesienie do zewnętrznej witryny, z której pochodzi dana informacja.

System transakcyjny Noble Markets 5

System transakcyjny Noble Markets 5 System transakcyjny Noble Markets 5 1 Spis treści I.... 3 II. Co wyróżnia MetaTrader 5 od MetaTrader 4... 3 III. Pierwsze logowanie... 4 1. Okno Rynek... 5 2. Okno Nawigator... 7 a) Moduł Głębokość rynku...

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 Biuro Maklerskie Alior Trader Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 I. Spis Treści I. NARZĘDZIA OBROTU... 3 1. Wykres... 3 1.1. Interwał... 3 1.2. Typ ceny... 5 1.3. Typ

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Tab Dla urządzeń z systemem operacyjnym Android Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20 Biuro Maklerskie Alior Trader Mobile Podręcznik użytkownika System ios 1/20 1. Spis Treści 1. WSTĘP... 3 2. Instalacja Platformy Alior Trader Mobile... 4 3. Logowanie do Platformy... 5 3.1 Rachunek Rzeczywisty...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy MetaTrader 4

Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Wstęp 1. Wstęp System transakcyjny MetaTrader (MT 4) jest jednym z pierwszych systemów handlu na rynku instrumentów pochodnych OTC, powstałym we współpracy z jedną

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO 1. Menu główne... 2 1.1 Logo... 2 1.2 Dane rachunku... 2 1.3 Filtry... 2 1.4 Menu... 2 1.5 Ustawienia... 3 1.6 Pomoc... 5 1.7 Wyloguj... 5 2.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. MetaTrader 4 Dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM. Android TM jest znakiem handlowym zastrzeżonym przez Google, Inc.

Instrukcja użytkownika. MetaTrader 4 Dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM. Android TM jest znakiem handlowym zastrzeżonym przez Google, Inc. Instrukcja użytkownika MetaTrader 4 Dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM Android TM jest znakiem handlowym zastrzeżonym przez Google, Inc. Spis treści 1 Instalacja i pierwsze uruchomienie... 2

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika mforex Android

Instrukcja użytkownika mforex Android Instrukcja użytkownika mforex Android Platforma transakcyjna Meta Trader 4 dla urzadzeń mobilnych z systemem Android TM Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl Android TM

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej ibossafx Dla urządzeń działających w środowisku ios Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Rachunek brokerski w 5 krokach

Rachunek brokerski w 5 krokach Biuro Maklerskie Rachunek brokerski w 5 krokach w Systemie Bankowości Internetowej SPIS TREŚCI 1. Zasilenie rachunku brokerskiego 2. Obsługa zleceń giełdowych 3. Monitor powiadomień 4. Zmiana sposobu autoryzacji

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Obsługa rachunku internetowego... 7 1) Logowanie... 7 2) Dyspozycje... 7

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader (wcześniej BRE TRADER ECN) Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1 O platformie... 5 1.1 System bezpieczeństwa...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Spis treści Wstęp... 3 Pierwsze kroki... 4 Okno rynek oraz jego funkcje... 6 Okno zlecenia... 7 Zlecenia oczekujące typy... 8 Okno Nawigator... 9 Paski narzędzi...

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. WSTĘP II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER 1. Wymagania systemowe 2. Instalacja Platformy 3. Aktualizacja Platformy III. REJESTRACJA

Bardziej szczegółowo

ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika

ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika Spis treści Wstęp... 4 O tym dokumencie... 4 Przyjęte oznaczenia... 4 Cel

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM Załącznik nr 1 do Regulaminu usług SBE w Banku Spółdzielczym w Bielsku Podlaskim. INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM https://konto.bsbielsk.pl SPIS

Bardziej szczegółowo

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl CZEŚĆ I GOSPODARCZY BANK SPÓŁDZIELCZY w STRZELINIE Internet Banking (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 5 Logowanie

Bardziej szczegółowo

Tutorial Web Client LMAX Exchange

Tutorial Web Client LMAX Exchange Tutorial Web Client LMAX Exchange Niniejsza instrukcja jest własnością OnTrade Sp. z o.o.. Kopiowanie oraz modyfikowanie niniejszego pliku bez zgody autora jest zabronione. Spis treści 1. O LMAX Exchange

Bardziej szczegółowo

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego)

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego) Spis treści Logowanie... 4 Ustawienia konta...5 Użytkownicy... 7 *Kredyty ( Dodatkowe funkcjonalności - SaldeoSMART)...8 Menu Główne... 8 Dodanie nowego konta dla Firmy - Klienta Biura...10 Wybór formatu

Bardziej szczegółowo

WebTrader w Noble Markets

WebTrader w Noble Markets WebTrader w Noble Markets Noble Marktes to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych. Noble Markets umożliwia handel zarówno

Bardziej szczegółowo

Pomoc do programu MT4

Pomoc do programu MT4 Pomoc do MT4 w języku polskim Spis treści: Rozpoczęcie pracy 1 Konfiguracja Terminalu Klienta 4 Interfejs użytkownika 13 Praca z wykresami 31 Pomoc do programu MT4 Rozpoczęcie pracy Narzędzia analityczne

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika 1

Podręcznik użytkownika 1 Podręcznik użytkownika 1 User Podręcznik Manual użytkownika Version: Wersja: 1.5.0.2 Data: Date: kwiecień April 2010 2010 r. Podręcznik użytkownika 2 Spis treści Dok 2 Karty doku 2 Układy 4 Aplikacje 6

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PLATFORMY ipko dealer DLA KLIENTÓW PKO Banku Polskiego. Wersja dokumentu 1.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PLATFORMY ipko dealer DLA KLIENTÓW PKO Banku Polskiego. Wersja dokumentu 1.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PLATFORMY ipko dealer DLA KLIENTÓW PKO Banku Polskiego Wersja dokumentu 1.0 Spis treści 1. O PLATFORMIE IPKO DEALER... 3 2. KORZYSTANIE Z PLATFORMY IPKO DEALER... 3 2.1. Wymagania

Bardziej szczegółowo

CitiDirect Online Banking

CitiDirect Online Banking CitiDirect Online Banking Administrowanie systemem CitiDirect - przez portal CitiDirect EB CitiService Pomoc Techniczna CitiDirect Tel. 0 801-343-978, +48 (22) 690-15-21 Poniedziałek Piątek 8:00 17:00

Bardziej szczegółowo

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp... 3 Przygotowanie do korzystania z Systemu Internetowego Banku BPH... 4 Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Systemu Internetowego

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1 Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl Wersja: 6.1 Copyright 2012 COMARCH SA Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Mobile Windows Mobile z ekranem dotykowym Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 4 1) Instalacja...

Bardziej szczegółowo

INWESTOWANIE Z CFD NA PLATFORMIE SAXOTRADER

INWESTOWANIE Z CFD NA PLATFORMIE SAXOTRADER INWESTOWANIE Z CFD NA PLATFORMIE SAXOTRADER Saxo Bank Polska, Warszawa Saxo Bank A/S Headquarters Philip Heymans Allé 15 DK - 2900 Hellerup, Denmark Phone: Saxo Bank +45 3977 Polska 4000 Fax: Nowy +45

Bardziej szczegółowo

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe Platforma transakcyjna JForex www.forexclub.pl Strona 1 WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Niniejszy dokument jest nieoficjalnym, polskojęzycznym przewodnikiem po platformie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi serwera zleceń Stocks OnLine

Instrukcja obsługi serwera zleceń Stocks OnLine Instrukcja obsługi serwera zleceń Stocks OnLine Informacja ogólna: Serwer zleceń Stocks OnLine jest aplikacją umożliwiającą Klientom Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska obsługę rachunku pieniężnego,

Bardziej szczegółowo