Zdrowie dzięki. Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zdrowie dzięki. Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach"

Transkrypt

1 Zdrowie dzięki innowacyjnym testom Testy na nietolerancję białek Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach

2 Przyczyny zaangażowania Doświadczenie własne ze wspaniałymi wynikami. Możliwość pomocy innym. Duże zapotrzebowanie na tego typu informacje.

3 Historia Stine Stine Rahbek Simonsen ur

4 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

5 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

6 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

7 ZnikĄd pomocy! Gdy Stine skończyła 1 ½ miesiąca, na jej twarzy zaczęły się pojawiać duże, otwarte rany, a na reszcie ciała mniejsze ranki. Szukaliśmy pomocy u wielu specjalistów. Jako matka, wykształcona w zakresie medycyny naturalnej, zawsze byłam przeciwna kremom kortyzonowym, w każdym razie w przypadku, gdy nie robi się nic, aby znaleźć właściwe przyczyny. Lekarze mogli nam zaproponować jedynie krem kortyzonowy i Phenamin.

8 Stine 4 miesiące Wytrzymałam pięć miesięcy, jednak wtedy skóra Stine wyglądała już tak fatalnie, że trzeba było sięgnąć po radykalne środki. W centrum zdrowia zasugerowano mi, że może Stine ma alergię na jakiś składnik mojego mleka. Aby go wyeliminować, zaczęłam trzy razy dziennie jeść owsiankę gotowaną na wodzie. Stine i ja zostałyśmy skierowane na tydzień do szpitala Voksentoppen. Oczywiście Stine leczono kremem kortyzonowym i lekami przeciwalergicznymi. Zrobiono także test IgE na pszenicę, mleko, jaja, soję i dorsza oraz kilka innych. Stine reagowała na mleko i jaja, ale na nic poza tym. (Sprawdzono 8 produktów żywnościowych). Po kilku dniach kuracji Stine mogła się do nas po raz pierwszy uśmiechnąć.

9 Wysypka na całym ciele

10 Wysypka na całym ciele

11 Wysypka na całym ciele

12 PostĘpy Problem polegał na tym, że wysypka powracała, gdy tylko przestawaliśmy smarować skórę Stine kremem kortyzonowym, a wszyscy wiedzieli, że kiedyś będziemy musieli przestać go używać. Byliśmy zdesperowani! Miesiąc po naszej wizycie w Voksentoppen dowiedziałam sie o terapeucie, który osiągał dobre wyniki w leczeniu wysypki atopowej. Zrobił testy IgE / IgG na 96 artykułów zywnościowych. Zrobił je mnie, ponieważ karmiłam.

13 PostĘpy Trzymaliśmy Stine z dala od produktów, na które zareagowałam. Z początku widzieliśmy szybką poprawę, lecz Stine nie wyzdrowiała do końca. Wyglądało na to, że nie znaleźliśmy wszystkiego. W tym momencie przestaliśmy stosować krem kortyzonowy i leki przeciwalergiczne. Równocześnie zaczęliśmy wzmacniać jelito. Teraz Stine była radosną, niemal roczną dziewczynką, wciąż jednak nie dawała rodzicom spać po nocach.

14 PostĘpy Upłynął prawie rok bez większych zmian. Stine czuła się dobrze, jednak objawy całkiem nie zniknęły. Dalsza kuracja rozpoczęła się na początku 2005 roku, gdy Stine miała 2 ½ roku. Zrobiliśmy test IgG na 96 produktów. Był to pierwszy test przeprowadzony bezpośrednio na niej samej. Wynik był szokujący i wiele musieliśmy zmienić. Stine szybko znacznie się polepszyło i przez długi okres nie pojawiały się żadne objawy. W sierpniu 2005 kilka objawów pojawiło się na nowo. Swędzenie, bezsenne noce, małe plamki wysypki na skórze. Należało zrobić więcej i tym razem przeprowadziliśmy wszystkie możliwe testy, aby uzyskać pewność. Mimo wszystko to była mała dziewczynka cierpiąca na poważne alergie. Jestem pewna, że Stine wyzdrowieje, ponieważ znamy już wszystkie szczegóły i możemy podjąć właściwie działania. Chciałabym podziękować laboratoriom US BioTek w imieniu Stine i swoim własnym! Linda Rahbek

15 Dwie zdrowe dziewczynki

16 Dlaczego US BioTek? EU BioTek reprezentuje US BioTek Laboratories w Seattle. US BioTek stosuje najnowszą technologię w zakresie analiz laboratoryjnych. Testy wykazują odtwarzalność na poziomie minimum 95%, wszystkie testy analizowane są konsekwentnie dwa razy, niezależnie od tego, jaki test wybierzesz. Zapewniamy wysoką precyzję dzięki zastosowaniu robotów. Jest to także tańsza siła robocza, co daje niższe ceny testów. Dostarczamy bieżące aktualizacje z EU BioTek drogą mailową, w miarę pojawiania się nowych informacji. Analizujemy wyniki testów przez telefon lub w mailu, póki nie poczujesz się bezpiecznie. Używamy dobrego sprzętu, który może być stosowany wraz z innymi metodami leczenia lub sam w sobie stanowić podstawę do podjęcia działań.

17 Certyfikaty Washington Department of Health CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amandments) Organ kontrolny ustanowiony przez kongres w celu kontroli standardów jakości wszystkich testów laboratoryjnych, by zapewnić dokładność, wiarygodność i odpowiednią ilość czasu odnośnie do wyników testów pacjentów, niezależie od tego, gdzie wykonuje się test. COLA COLA jest centralną organizacją w zakresie wykształcenia laboratoryjnego klinicznego, konsultacji i certyfikacji. Pomaga w adaptacji pod kątem wymogów CLIA. CAP (The College of American Pathologists) Certyfikacja i wymogi dotyczące działalności laboratoryjnej CLIA i COLA regularnie przeprowadzają zapowiedziane i niezapowiedziane kontrole laboratoriów członkowskich.

18 Ślepe testy Następujące testy przeprowadzane są jako podwójne ślepe testy z inicjatywy jednego z lekarzy stosujących nasze testy. Dany lekarz wysłał dwa testy tej samej osoby wykonane w tym samym czasie pod dwoma różnymi nazwiskami i dwoma zestawami danych osobowych. Zarówno laboratorium, jak i EU BioTek zostały później poinformowane o kontroli. Uwaga! Stale przeprowadzane są ślepe testy przez terapeutów, którzy chcą sprawdzić, czy nasze testy są wystarczająco dobre.

19 DOKŁADNOŚĆ! (A)

20 DOKŁADNOŚĆ! (B)

21 Co to jest nietolerancja białek? Przyczyny

22 Opóźniona reakcja Opóźniona reakcja na alergen jest bardzo trudna do wykrycia, ponieważ często reakcja występuje kilka godzin lub dni po kontakcie z substancją, na którą dana osoba jest uczulona. Najczęściej opóźniona reakcja występuje w przypadku żywności. Ilość i częstotliwość przyjmowania produktu żywnościowego może mieć wpływ na stopień reakcji. Chroniczne zmęczenie, zapalenie stawów, ból głowy i wiele innych chronicznych objawów często może mieć związek z pozostałościami po niewykrytej lub niewyleczonej nietoletancji białek.

23 Leaky Gut Syndrome Leaky gut = nieszczelne jelito Logiczne wyjaśnienie Tatsuno, K. Intestinal permeability in children with food allergy. Arerugi. 38: , In-Tele-Health 2006 (from Hyperhealth Pro CD-ROM) Pomiary IgG na produkty żywnościowe we KRWI nie są możliwe, jeżeli pacjent nie ma LGS. Nieszczelna ściana jelita jest przyczyną tego, że częściowo rozłożone cząsteczki jedzenia przedostają się do strumienia krwi, a organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała (IgG) przeciwko nim. Pomiary IgA i IgE na produkty żywnościowe nie są zależne od nieszczelności ściany jelita. Stnieje związek pomiędzy IgA w jelicie/krwi, dlatego możliwe jest zmierzenie IgA we krwi.

24 Możliwe przyczyny LGS: Stres Trzy godziny stresu na wysokim poziomie sprawiają, że liczba dobrych bakterii w jelicie zmiejsza się o połowę. Długotrwaly stres z wysokim poziomami kortyzolu sprawia, że błonyśluzowe staja się cieńsze, a ryzyko rozwoju LGS wzrasta. Zażywanie antybiotyków Jedna tabletka niszczy 80-90% szczepów bakterii w jelicie, przede wszystkim dobrych bakterii. Wcześniejsze lub aktualne infekcje Grypa itp. infekcje rozbierają ścianę jelita z jej naturalnej ochrony: błonyśluzowej (IgA) oraz wystawiają ścianę jelita na atak. Długotrwałe zażywanie leków chemicznych Długotrwałe zażywanie niszczy ochronną błonęśluzową. Uwaga! Środki łagodzące stany zapalne, dostępne bez recepty. Estrogen. Uwaga! Pigułki antykoncepcyjne. Drożdżaki (np.candida albicans) i pasożyty Zarodniki grzybów moga penetrowaćścianę jelita w poszukiwaniu pożywienia i przedostawać się do strumienia krwi. Powoduje to powstawanie otworów w ścianie jelita. Przewaga grzybów jest wynikiem wymienionych wcześniej punktów. Zwiększone spożycie alkoholu Alkohol sam w sobie wzmaga (C) Linda przepuszczalność Rahbek / EU BioTek jelit. Skandinavia AS

25 Możliwe przyczyny LGS: Ekotoksyny Lektyny Wiele ekotoksyn działa wyjątkowo silnie na błony śluzowe i może osłabić cały organizm. Na co dzień mamy do czynienia z różnymi ekotoksynami, lecz niektórzy ludzie są na nie szczególnie narażeni z powodu pracy itp. Mogą osadzać się na niechronionych ścianach jelita i wywoływać ataki immunologiczne oraz przyczyniać się do narażenia ściany jelita. Patrz rozdział o lektynach. Cechy dziedziczne Wszystkie wyżej wymienione przyczyny i ich skutki można odziedziczyć zarówno po matce, jak i po ojcu. M.in. niewystarczającą zdolność rozkładania pożywienia, stan błon śluzowych etc. Cechy wrodzone Rodzimy się pozbawieni zarazków oraz z naturalnie nieszczelnymi ścianami jelit, aby zawierająca wszystkie immunoglobuliny siara mogła rozprzestrzenić się we krwi. Do naszego pierwszego kontaktu z bakteriami dochodzi podczas porodu naturalnego. Dlatego poród przez cesarskie cięcie może pozbawić dziecko koniecznego kontaktu z bakteriami, który stymuluje/prowokuje własny system odpornościowy dziecka. Część bakterii przekazywana jest także w mleku matki. Co jeśli dostajemy wodę z cukrem? Co jeśli dostajemy surogaty mleka matki(mleko/soję)? Co jeśli dostajemy antybiotyki?

26 Co to jest nietolerancja białek? Kryteria rozwoju przeciwciał

27 Wysoki wynik IgG Aby organizm zaczął wytwarzać przeciwciała, muszą być spełnione następujące warunki: 1. Zredukowane rozkładanie pożywienia, które spożywamy (patrz tabela rozkładu białek) Białka w pożywieniu rozkładają się tylko na peptydy. W przypadku wzmożonej przepuszczalności ścian jelita peptydy te mogą przedostawać się przez ścianę jelita, stymulując limfocyty B do wytwarzania przeciwciał. 2. Wzmożona przepuszczalność ścian jelita Tight junktions (połączenia między komórkami) oraz inne czynniki są osłabiane/uszkadzane tak, że wzmaga się przepuszczalność ścian jelita (patrz osobne slajdy z przyczynami). Mniejsza ilość mucyny w błonie śluzowej wzmaga przepuszczalność. Mucyna jest podstawowym składnikiem śluzówki chroniącej ściany jelita.

28 Następujące mechanizmy wywierają wpływ: Produkcja kwasu solnego Produkcja enzymów Produkcja żółci Środowisko mikrobiologiczne Pierwszy etap rozkładu protein. Pepsynogen przekształca się w pepsynę. Produkcja trypsyny, chymotrypsyny i karboksypeptydazy z trzustki. Peptydazy z komórek nabłonkowych ściany jelita odpowiadają za ostateczny rozkład białek na aminokwasy. Niezbędna m.in. do rozpadu tłuszczu z żywności. Odpowiada za produkcję części enzymów, m.in. laktazy. - Produkcja substancji odżywczych, istotnych przy przyswajaniu innych substancji odżywczych, np. pewnych witamin z grupy B. - Chroni błonę śluzową żołądka/jelit. - Stymuluje/moduluje ochronę immunologiczną.

29 Czynniki współdziałające Probiotyki Niezbędne do przyjmowania i produkcji witamin z grupy B Proteiny Witaminy z grupy B Niezbędne do przyswajania i wykorzystania aminokwasów Aminokwasy Niezbędne do produkcji enzymów i hormonów Enzymy Niezbędne do rozpadu protein Ilustracja przedstawia, w jak wielu miejscach może dojść do blokady mającej wpływ na produkcję enzymów.

30 Następujące mechanizmy wywierają wpływ: Zatrucie z powodu nietolerancji pokarmu = zanieczyszczenie proteinami Bezpośrednie skutki: Objawy zatrucia Zmniejszenie zdolności immunologicznych mają jednak dużą siłę Zmęczenie Nieprzyswajanie pokarmu = niedożywienie Przeciążenie organów Syndrom odkładania się Odkładają się kompleksy immunologiczne, powodując zapalenie. Oznacza to, że enzymy i komórki NK niszczą kompleksy immunologiczne. Gdy to się dzieje, niszczona jest tkanka, w której się znajdują.

31 Sytuacje powiązane Oto kilka dolegliwości, które mogą być związane z odkładaniem się kompleksów immunologicznych: Wysypka atopowa, łuszczyca, czerwienienie Astma, zła kondycja, anemia Tkliwość członków, bóle, stany zapalne Bóle, sztywność i osłabienie mięśni Cellulitis, obrzęki, nadwaga Limfostaza Hemicrania (jednostronny ból głowy/migrena), cephalgi (ból głowy) Defekty neurologiczne, ADHD, schizofrenia, brain fog Skutki pośrednie: Candida Related Complex, Relacja insulina/enzym Kwestia przemiany materii Reakcje przypominające alergiczne bez wykazania alergii u lekarza.

32 Kompleksy immunologiczne Podejrzewa się, że kompleksy immunologiczne odpowiadają/przyczyniają się do wielu chorób autoimmunologicznych, takich jak: Morbus Crohn Toczeń rumieniowaty Stwardnienie rozsiane Reumatoidalne zapalenie stawów Skleroderma Wrzodziejące zapalenie jelita grubego Kompleksy immunologiczne mogą powodować stany zapalne. Dasgupta, M. K., et al. Circulating immune complexes in multiple sclerosis; relation with disease activity. Neurology. 32: , Cichoke, A. J. Enzyme therapy for MS patients. Nutrition Science News. May Nieszczelne jelito wzmaga występowanie kompleksów immunologicznych: Kail, K. Leaky gut syndrome. Nature & Health. 22(3):28-31, 2001.

33 Kompleksy immunologiczne Obserwacje kliniczne wykazały, że najdalej idącym skutkiem nietolerancji protein z tworzeniem kompleksów immunologicznych może być niewydolność nerek. Nie dotyczy to wszystkich osób cierpiącyh na nietolerancję protein i nie jest ostatecznie wyjaśnione, kto jest narażony. Kompleksy immunologiczne, które nie zostały rozłożone przez wątrobę, mogą powędrować dalej, m.in. do nerek, gdzie z powodu swych rozmiarów utkną w filtrach kłębuszkowych. Spowoduje to reakcję immunologiczną, powodującą, że komórki ochronne atakują kompleksy immunologiczne, uszkadzając równocześnie tkankę, w której tamte tkwią. Dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek. Po tej operacji w ramach starań o naprawę filtra tworzona jest tkanka włóknista.tkanka ta nie ma tej samej właściwości co tkanka pierwotna i z czasem zdolność filtracyjna nerek zostaje osłabiona. Jeżeli nietolerancja protein nie zostanie w porę wyleczona, pacjenta kieruje się na dializę. Wiele studiów przypadku potwierdza powyższe obserwacje.

34 Środowisko immunologiczne Symbioza czy dysbioza?

35 Normalna mikroflora 90% komórek w naszym ciele to mikroby. Znajdują się w: Żołądku jelitach (ok.1-2kg) Pochwie (ok.20g) Płucach (ok.20g) Ustach (ok.20g) Skórze (ok.200g) Oczach (ok.1g) (Podane ilości występują u ludzi dorosłych) 70-80% ochrony immunologicznej znajduje się w jelitach. Bakterie probiotyczne, które przyczepiają się do komórek nabłonka i rozmnażają się tam, stymulują pozytywnie układ GALT na dwa sposoby: bezpośrednio poprzez zwiększone korzystne środowisko cytokinowe (TGFb) pośrednio poprzez stymulowanie komórek immunologicznych m.in. do zwiększenia produkcji SIgA.

36 Normalna mikroflora Zadania mikroflory: Rozkład niestrawnych włókien roślinnych i przekształcanie ich w krótkołańcuchowe kwasy organiczne: Octany Propioniany Waleriany Maślany Jednocześnie uwalniane są: Energia Substancje odżywcze Neuroprzekaźniki Czynniki koagulacyjne Czynniki wzrostu Inne indywidualne zadania: Usuwanie substancji toksycznych. Produkcja kwasu mlekowego obniżającego wartość ph w jelicie. Produkcja bakteriobójczych enzymów. Produkcja niektórych witamin z grupy B. Lepsze przyswajanie np. wapnia. Produkcja laktazy. Stymulacja ochrony immunologicznej. Produkcja tlenku azotu (NO). Utrudnianie/hamowanie wzrostu bakterii patogennych. Obniżanie poziomu rakotwórczych enzymów z jelitach. Wzmacnianie perystaltyki jelit.

37 Symbioza i dysbioza Drobnoustroje w organizmie żyją w równowadze Patogenne mikroby trzymane są w szachu, odbierana jest im podstawa wzrostu, ponieważ dobre bakterie przeważają, chroniąc nas przed szkodliwymi napastnikami. Świadomie staramy się «karmić» dobre bakterie zdrową żywnością i ograniczać stres, na jaki narażony jest organizm. Ważnym czynnikiem przy regeneracji mikroflory jest trzymanie mikroflory pod kontrolą. Z jakiegoś powodu dobre bakterie są częściowow wytępione lub ich stan został zmniejszony. Szkodliwe mikroby zdobywają przewagę, ich kolonie rosną. Hamuje to ponowny przyrost dobrych bakterii, ponieważ «miejsca są zajęte». Prowadzimy życie, które obciąża nasz organizm i utrudnia życie dobrym bakteriom. Odpowiedzialna za choroby mikroflora rozwija się tylko wtedy, gdy środowisko mikrobiologiczne «potrzebuje jej» lub pomaga się jej rozwinąć, Np.zatrucie amalgamatem, mykoplazma, wysokie spożycie węglowodanów etc.:

38 Peptydy opiatowe

39 Peptydy opiatowe hormony peptydowe Peptydy opiatowe to resztki niestrawionego pokarmu. Badania wskazują na to, że peptydy opiatowe mogą imitować/być podobne do naszych własnych hormonów peptydowych i być postrzegane przez obserwatorów organizmu jako hormony. Niektóre z nich są już potwierdzone, m.in. jako «kopie» tyroksyny. Może to spowodować niedoczynność dotkniętego organu, gdy peptydy opiatowe są nieaktywne, ale nadają «pustą» wiadomość. Próbki pobrane do pomiaru u lekarzy też nie wykażą różnicy, można więc mimo wszystko cierpieć na niewykrytą niedoczynność. Przykłady hormonów peptydowych. Insulina Glukagon Adrenalina Noradrenalina Hormony tarczycy Parathormon Hormon antydiuretyczny (ADH) Receptory hormonów peptydowych znajdują się na powierzchni komórek. Jakiego rodzaju nierównowagę mogą teoretycznie spowodować peptydy morfinowe?

40 Peptydy opiatowe Peptydy opiatowe z mleka i zbóż mogą zmieniać sygnały w twoim mózgu. Starszy lekarz Karl Ludvig Reichelt z Rikshospitalet przeprowadził wiele badań nad związkiem między chorobami psychicznymi i peptydami opiatowymi. Odkrył m.in. związek między schizofrenią, ADHD, autyzmem a peptydami opiatowymi. W krajach, w których nie spożywa się zbóż, schizofrenia nie jest znana.

41 Co się dzieje z osobowością? Peptydy opiatowe z mleka i glutenu mogą zmienić osobowość. Problemy behawioralne, niepokój, problemy z koncentracją, agresja i problemy z uczeniem się u dzieci. Nałogi, zmęczenie, niecierpliwość i zmiany nastroju u dorosłych.

42 Reakcje na żywność, nie powodowane przez system immunologiczny Wszelkie oznaki i objawy następujące po spożyciu pokarmu należy postrzegać jako reakcje na pokarm. Reakcje na pokarm można sklasyfikować jako psychologiczne, nietoksyczne lub toksyczne, mogą one powodować szerokie spektrum kliniczne.

43 Nietolerancja pokarmowa niepochodząca z systemu immunologicznego Psychologiczna Psychosomatyczna reakcja na pokarm, oparta na wcześniejszych doświadczeniach. Toksyczna Zatrucia pokarmowe z powodu nieprawidłowego przygotowania i / lub złej higieny Braki enzymatyczne: Laktaza = nietolerancja laktozy Dehydrogenaza aldehydowa = nietolerancja alkoholu

44 Substancje znajdujące się w żywności, które mogą powodować reakcje alergiczne / zapalenia Histamina Wino, ser, ryby, szpinak, skorupiaki, pomidory, kiełbasa, kiszona kapusta Tyramina Wino, piwo, ser, mleko, białko jaja, czekolada, marynowany śledź Fenyletylamina Czekolada, ser, wino Glutamat (E ) Specjalnie przetworzona chińszczyzna, sos sojowy Oktopamina Owoce cytrusowe Salicylany Owoce i warzywa * Aminy w pokarmie mogą wzmacniać przepuszczalność jelit, czego skutkiem jets zwiększona wrażliwość na pokarm.

45 Substancje znajdujące się w żywności, które mogą powodować reakcje alergiczne / zapalenia Barwniki Barwniki FD&C (Zatwierdzone m.in. przez FDA) Konserwanty Benzoesan sodu, kwas hydroksybenzoesowy, parabeny, sorbiniany, sulfity, nitrity, BHA/BHT (E ) Dodatki smakowe Sacharyna, aspartam, sorbitol, ksylitol, mannitol, MSG Wypełniacze Alginian propylenowo - glikolowy, tragakanta (E 413) Emulgatory/stabilizatory EDTA, guma arabska

46 Alergia kontra nietolerancja IgA / IgE/ IgG

47 IgA kontra IgE kontra IgG Stan ostry Stan ostry Powolny rozwój Lokalna reakcja błony śluzowej Regionalny Ma charakter zatrucia Krótka pamięć Pamięć immunol. na całe życie (Według nowszych informacji 5 lat) Krótka pamięć: 3-12 mies. Wiele rzeczy: 3-15 tematów Mało rzeczy wyzwala: 1 3 tematów Wiele rzeczy: 3 15 tematów Małe ilości wyzwalają Małe ilości wyzwalają Małe ilości nie wyzwalają Nie kumulatywne Nie kumulatywne Kumulatywne Spożywanie, lecz często szybkie Spożywanie rzadkie ponieważ Częste spożywaniee stwarzanie reakcje żołdka/jelit. najczęściej są znane zależności Test skórny: nieistotny Test skórny:ma znaczenie, lecz tylko jako wskaźnik Test skórny: nieistotny Prowokacja istotna prawidłowej odpowiedzi Prowokacja konieczna w celu uzyskania prawidłowej odpowiedzi Prowokacja nieistotna Największa pewność przy spożyciu maks. 14 dni przed testem Największa pewność, jeśli testy są robione przy ataku Może rozwinąć się we właściwą alergię Znane w Europie testowanie Znane w Europie Jeszcze nieznane w Europie wstępne na celiakię

48 Przykład testu IgA + IgG + IgE

49 Immunoglobuliny i immunologia

50 IgA Globulina alfa - siga IgA to jeden z najważniejszych składników pierwszej linii naszej obrony (odpowiedź odpornościowa humoralna). Stanowi ona 20% ogólnej ilości immunoglobulin w plazmie krwi. IgA krąży w sokach żołądkowych/jelitowych, plazmie krwi, ślinie oraz błonie śluzowej i daje ochronę w ustach, systemie trawiennym, płucach, drogach moczowych i innych jamach ciała. Wartości IgA mogą znacznie wzrosnąć podczas ostrej fazy infekcji lub w przypadku chronicznej infekcji albo podrażnienia grzybami. Czas połowicznego rozpadu dla IgA wynosi 5-6 dni. Poziom IgA w organizmie jest dobrze zbilansowany z poziomem surowicy. Pomiary IgA wykorzystuje się przy mierzeniu specyficznych reakcji IgA na produkty żywnościowe przy ocenie obciążenia grzybami przy ocenie podrażnienia jelita glutenem/gliadyną itp. (Badanie u lekarza nazywa się testem do oznaczania przeciwciał IgA przeciw gliadynie).

51 IgE epsilon globuliny cd. Objawy alergiczne występują z reguły w ciągu dwóch godzin od zażycia pokarmu wywołującego reakcję. W późnej fazie reakcji wywołanej przez IgE objawy mogą wystąpić w ciągu godzin od kontaktu z alergenem. IgE są wyjątkowe, ponieważ mogą związać się z dużą liczbą potencjalnie niebezpiecznych antygenów (reakcje krzyżowe). Czas połowicznego rozpadu IgE w obiegu: 1-2 dni, Czas rezydowania mastocytów: ok. 14 dni Wygląda na to, że IgE rozwijają się tylko wtedy, gdy od dawna utrzymuje się wysoki poziom IgG

52 IgG globuliny gamma Ogólna ilość IgG we krwi wynosi 75%. Dzielą się na cztery podgrupy: IgG1= 68%, IgG2 = 20%, IgG3 = 8%, IgG4 = 4% Długi czas połowicznego rozpadu w surowicy (ok. 21 dni) Pozostałości mogą wpływać na mastocyty przez 2-3 miesiące. Kompleksy immunologiczne mogą pozostawać w obiegu 9-12 miesięcy. IgG1-3 mogą bezpośrednio aktywować dopełniacz IgG4, które są związane z komórkami, mogą wiązać się w kompleksy IgG4- IgM przy wzmożonej stymulacji antygenów i aktywować dopełniacz (mogą powodować pogorszenie atopowej wysypki). Receptory IgG (FCgammaR) znajdują się w pewnej liczbie komórek immunologicznych i mogą stanowić most między odpowiedzią immunologiczną pochodzącą z komórek a humoralną.

53 Alergia IgG-zależna Receptory o wysokim powinowactwie chemicznym z IgG do mastocytów aktywowane są przy nadwrażliwości typu 1 (alergia IgE). Reakcja prowadzi do prowokacji receptorów poprzez wiązanie IgG, a dalej do uwalniania histaminy i pochodnych arachidonowych. Przeciwciała anafilaktyczne IgG stanowią podgrupę IgE i mogą sprawić, że reakcja będzie słabsza. IgG4 zazwyczaj nie mogą aktywować klasycznego dopełniacza i zmniejszają skutki działania przeciwciał wiążących dopełniacz, takich jak IgG1 (konkurencyjne wiązanie). IgG moga działać anafilaktycznie, lecz także blokująco. Rodzaj wytwarzanych IgG może zależeć od czynników genetycznych i środowiskowych.

54 Oddziaływanie na wyniki testów

55 Przeciwwskazania Aby uniknąć negatywnych wyników, należy się upewnić: że pacjent nie zażywa leków immunosupresyjnych: Cytotoksyny Preparatów z kortyzonem (wewnętrznie) (6mies. dla zastrzyków i tabletek, 1 mies. dla inhalatora/maści) NSAIDs (1mies. bez) Leki na alergię (minimum 14 dni bez) że pacjent przynajmniej przez tydzień przed zrobieniem testu nie pił destylowanej wody (margines bezpieczeństwa na podstawie doświadczenia). że pacjent cierpi z powodu rzeczywistych dolegliwości, które można logicznie powiązać z nietolerancją. LEKTYNY (patrz odrębny rozdział) Nie powinno się robić testów nieuleczalnie chorym pacjentom, ponieważ mają oni słabą odpowiedź immunologiczną.

56 Kuracja i działania

57 Czynniki blokujące Dlaczego pacjent nie reaguje na kurację zgodnie z oczekiwaniami? Pasożyty (historia dolegliwości żołądkowo jelitowych, zagraniczne podróże, nawyki żywieniowe) Nadmierna ilość grzybów (historia kuracji antybiotykami, inne leki, infekcje, stres) Ekotoksyny (symptomy mogą to być obciążone błony śluzowe, obecne/wcześniejsze środowisko pracy, okolica zamieszkania) Brak równowagi ph

58 Ważne! W przypadku wykrycia nadmiernej ilości grzybów (ew. Candida) należy wraz z usunięciem grzybów zmienić także sposób odżywiania. Jeżeli pacjent spożywa dużo węglowodanów prostych, grzyb słabiej oddziałuje na glukozę we krwi. Jeżeli tylko usuniemy grzyba, wysoki poziom węglowodanów prostych może negatywnie oddziaływać na poziom glukozy we krwi, który może się podwyższyć Mówiąc prostym językiem: Węglowodany proste pełnią rolę «pokarmu» dla grzyba. Jeżeli pacjent dostaje środki mające na celu usunięcie grzyba, należy też zredukowac podstawę jego żywienia. Gjærform Sporeform

59 L - glutamina Aminokwas 60% spożywanej przez nas glutaminy jest zużywane do naprawy ściany jelita Atleci aktywnie zażywający L-glutaminę rzadziej osiągają wysoką sumę punktów na liście kontrolnej objawów. Ograniczenia: Przy nadreprezentacji grzybów spożycie glutaminy może powodować niemiłe uczucie/objawy z żołądka/jelit, ponieważ grzyb żywi się wolnymi aminokwasami w dodatku do węglowodanów prostych. Działania: Zaprzestanie/zmniejszenie spożycia glutaminy. Przeprowadzić kurację wyciągiem z liści oliwnych, jonizowanym srebrem koloidalnym, olejem z oregano w kapsułkach lub MMS. Następnie wznowić spożywanie glutaminy. Przyswajanie: Najlepiej na pusty żołądek. Dawkowanie: 3 6 g najlepiej rano. Chen, G., et al. [Clinical observation of the protective effect of oral feeding of glutamine granules on intestinal mucous membrane]. Zhonghua Shao Shang Za Zhi. 17(4): , De-Souza, D. A., et al. Intestinal permeability and systemic infections in critically ill patients: effect of glutamine. Crit Care Med. 33(5): , Li, J., et al. Glutamine prevents parenteral nutrition-induced increases in intestinal permeability. J Parenter Enteral Nutr. 18: , Miller, A. L. The pathogenesis, clinical implications, and treatment of intestinal hyperpermeability. Alternative Medicine Review. 2(5): , Quan, Z. F., et al. Effect of glutamine on change in early postoperative intestinal permeability and its relation to systemic inflammatory response. World J Gastroenterol. 10(13): , 2004.

60 Probiotyki Różne rodzaje bakterii kolonizują nasze jelita. W sumie jest tych rodzajów ok Obliczono, że bakterie stanowią 30-40% objętości zawartości jelita grubego. W jelicie grubymżyją dobre bakterie, które fermentują błonnik, skrobię i niestrawione węglowodany. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe nasycone, które są wytwarzane podczas tej fermentacji, stanowią podstawoweźródło energii dla komórek nabłonkowych jelita grubego. English, J. & Dean, W. New breakthrough probiotic clinically proven to support gastrointestinal health. Vitamin Research News. June Beneficial bacteria (probiotics) can normalize increased intestinal permeability. Kajander, K., et al. A probiotic mixture alleviates symptoms in irritable bowel syndrome patients: a controlled 6- month intervention. Aliment Pharmacol Ther. 22(5): , Nobaek, S., et al. Alteration of intestinal microflora is associated with reduction in abdominal bloating and pain in patients with irritable bowel syndrome. American Journal of Gastroenterology. 95(5): , 2000.

61 Enzymy Enzymy proteolityczne zapobiegają formowaniu się/rozprzestrzenianiu pasożytów i innych szkodliwych drobnoustrojów w jelicie cienkim. Enzymy są ważne dla wystarczającego rozpadu składników pokarmu, aby organizm mógł absorbować użyteczne substancje. Suplement enzymatyczny może zapobiec absorbowaniu częściowo rozłożonych cząsteczek jedzenia, które mogą być przyczyną nietolerancji pokarmowych, gdy przedostają się z jelita do krwi. W związku z tym szczególnie ważne są enzymy rozszczepiające białka. Ograniczenia: Przy wrzodach żołądka/jelita NIE WOLNO przyjmować suplementów enzymatycznych, zanim wrzody nie zostaną wyleczone! PS! Enzymy proteolityczne mogą rozkładać włóknik, składnik zakrzepów kojarzony z trombozą. Schauss, A. G., et al. Discovery of edible fermentation product with unusual immune enhancing properties in humans. FASEB J. 20(4):A143, Meletis, C. EpiCor: novel immune system enhancer strengthens microbial and mutagenic defense. Vitamin Research News. June Cichoke, Anthony J. The Complete Book of Enzyme Therapy. Avery Publishing Group, Garden City Park, New York, USA. 1999:46.

62 Gorzkie zioła Stymulują soki trawienne: Wytwarzanie enzymów Wytwarzanie kwasu solnego Wytwarzanie pepsyny Wytwarzanie żółci Wiele gorzkich ziół stymuluje zdolność wątroby do odtruwania i przetwarzania.

63 Działania drugorzędne MSM Doświadczenie kliniczne wykazuje, że kuracja LGS postępuje lepiej w przypadku zażywania MMS. Przyczyną może być obecność MMS w błonie śluzowej. Galaretka silikonowa / Sok aloesowy Może przyspieszać leczenie wrzodów żołądka/jelita poprzez wzmacnianie i odbudowę błony śluzowej. Witamina A Może redukować LGS poprzez poprawę integralności strukturalnej błony śluzowej jelita. DeAnn, J., et al. Gut restoration and chronic disease.journal of the American Nutraceutical Association. 5(4):20-33, Sub-optimal vitamin A levels have been associated with abnormal intestinal permeability in humans. McCullough, F. S., et al. The effect of vitamin A on epithelial integrity. Proc Nutr Soc. 58(2): , Olej z oregano Powstrzymuje candida i inne drożdżaki. Powstrzymuje wiele typów bakterii i pasożytów. Birdsall, T. C. Gastrointestinal candidiasis: fact or fiction? Alternative Medicine Review. 2(5): , Oregano oil has been demonstrated to exert anti-fungal effects against Candida albicans. Manohar, V., et al. Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Mol Cell Biochem. 228(1-2): , Srebro koloidalne Powstrzymuje candida i inne drożdżaki. Powstrzymuje wiele typów bakterii, pasożytów i wirusów. Było stosowane przed erą antybiotyków. Tutaj znajdują się niezliczone odniesienia, m.in. na stronie:

Drodzy bracia i siostry,

Drodzy bracia i siostry, Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2014 Potrzeba miłosiernych samarytan Drodzy bracia i siostry, 1. Z okazji XXII Światowego Dnia Chorego, którego temat w tym roku brzmi Wiara i miłosierdzie:

Bardziej szczegółowo

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży 69 ACTA SCIENTIFICA ACADEMIAE OSTROVIENSIS Dorota Maciąg 1, Agata Figuła 2, Małgorzata Cichońska 3, Katarzyna Kucharska 4 Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży Streszczenie Autorki

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA Autorzy: Dr n. biol. Elżbieta Chabros Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska Mgr inż. Zofia Chwojnowska

Bardziej szczegółowo

Czy większość chorób powoduje system medyczny?

Czy większość chorób powoduje system medyczny? Czy większość chorób powoduje system medyczny? Medyczne kuracje, farmaceutyczne leki oraz decyzje podejmowane na podstawie błędnych informacji są znaczącym czynnikiem odpowiedzialnym za wywołanie współczesnych

Bardziej szczegółowo

Wiedzieć znaczy działać

Wiedzieć znaczy działać Wiedzieć znaczy działać 1 Kiedy ciało wysyła sygnały? s. 4 2 3 Badania co mogą nam powiedzieć? s. 22 Słownik psychologiczny, czyli optymiści żyją dłużej s. 26 prof. dr hab. n.med. Jacek Jassem Szanowni

Bardziej szczegółowo

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 -----------------

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 ----------------- We wszystkich tych przypadkach należałoby rozważyć stosowanie tabletki o większej zawartości hormonu do czasu stosowania wyżej wymienionych leków. W przypadku rifampicyny należałoby stosować dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca to nie wyrok

Cukrzyca to nie wyrok NR 8/MAJ 2014 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ 3KROKI DO SKUTECZNEJ TERAPII Przedstawiamy: PRZYSZŁOŚĆ INSULINOTERAPII Ewolucja leku ratującego życie

Bardziej szczegółowo

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Maria Libura MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Jak mogę mu pomóc? Warszawa 2007 1 Maria Libura Moje dziecko ma zespół Pradera-Williego. Jak mogę mu pomóc? Konsultacja medyczna: dr n.med. Maria Ginalska

Bardziej szczegółowo

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Pamięci dr Ireny Głowaczewskiej Wiedza dotycząca HIV/AIDS zmienia się i powiększa bardzo szybko. Dlatego zawsze sprawdzaj datę powstania informacji, które

Bardziej szczegółowo

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. Przyczyny, objawy i leczenie bezsenności. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej mgr farm. Katarzyna Górka opiekun specjalizacji: dr n. farm. Jerzy

Bardziej szczegółowo

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Jadwiga Malczewska Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój i właściwe

Bardziej szczegółowo

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci standardy medyczne Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Nutrition of healthy term infants. Recommendations of the Polish

Bardziej szczegółowo

Zachowaj jasność umysłu

Zachowaj jasność umysłu Zachowaj jasność umysłu najnowsze wyniki badań naukowych mózgu Jakość życia The European Dana Alliance for the Brain NRTA - Towarzystwo Edukacyjne AARP NRTA (www.aarp.org/nrta, National Retired Teachers

Bardziej szczegółowo

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

AMAZONKI WARSZAWA-CENTRUM

AMAZONKI WARSZAWA-CENTRUM ISSN-1732-2928 nr 24 NASI TWÓRCY AMAZONKI kwiecień 2014 gazeta bezpłatna Gazeta Stowarzyszenia AMAZONKI WARSZAWA-CENTRUM Motto na 2014 rok: Nigdy nie rezygnujemy z nadziei MOJE 17 LAT W SŁUŻBIE AMAZONEK,

Bardziej szczegółowo

Blattin News. Numer 3/2012

Blattin News. Numer 3/2012 Blattin News Numer 3/2012 Dlaczego należy szczepić prosięta lub warchlaki przeciwko cirkowirusom świń Zaburzenia okresu międzyciążowego u bydła Hiszpańska Sjesta OD REDAKCJI Drodzy Czytelnicy, Spotykamy

Bardziej szczegółowo

Poradnik. żywienia dziecka

Poradnik. żywienia dziecka Poradnik żywienia dziecka Praktyczne zastosowanie Norm Żywienia opracowanych przez Grupę Ekspertów w 2012 Poradnik żywienia dziecka Praktyczne zastosowanie Norm Żywienia opracowanych przez Grupę Ekspertów

Bardziej szczegółowo

Dieta Budwigowa dobrodziejstwo oleju lnianego. Tłuszcz jest ważny. Rodzaje kwasów tłuszczowych. Kwasy omega 3 wpływ na zdrowie

Dieta Budwigowa dobrodziejstwo oleju lnianego. Tłuszcz jest ważny. Rodzaje kwasów tłuszczowych. Kwasy omega 3 wpływ na zdrowie Dieta Budwigowa dobrodziejstwo oleju lnianego Tłuszcz jest ważny Tłuszcz jest najbardziej skondensowanym źródłem kalorii w naszej diecie. Dostarcza dwa razy więcej energii niż węglowodany czy białka. Organizmowi

Bardziej szczegółowo

Życie z niewydolnością serca

Życie z niewydolnością serca Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak Życie z niewydolnością serca Poradnik dla pacjentów www.servier.pl Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak

Bardziej szczegółowo

Na zdrowe życie! Mieć apetyt na życie. 2012 01 wiosna. Szczęście to stan pozytywnych emocji. W numerze: Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie

Na zdrowe życie! Mieć apetyt na życie. 2012 01 wiosna. Szczęście to stan pozytywnych emocji. W numerze: Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie Na zdrowe życie! 2012 01 wiosna Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie W numerze: Mieć apetyt na życie Aktywność fi zyczna i jej wpływ na rozwój dziecka Wiosna nowa energia nowa ja Setki diet, a ja

Bardziej szczegółowo

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w CHEMIOTERAPIA P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w INFORMACJE O PUBLIKACJI Opracowanie tekstu Piotr Czajka; na podstawie: Chemioterapia informator w języku angielskim Konsultacja naukowa dr n. med.

Bardziej szczegółowo

Negatywny wpływ pestycydów na zdrowie rosnący problem

Negatywny wpływ pestycydów na zdrowie rosnący problem Negatywny wpływ pestycydów na zdrowie rosnący problem Kwiecień 2015 RESEARCH LABORATORIES 1 Zawartość 1 Streszczenie 3 2 Wprowadzenie 6 2.1 Pestycydy w rolnictwie 6 2.1.1 Klasy pestycydów 7 2.2 W jaki

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia

Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia World Health Organization Geneva Wydane przez Światową Organizację Zdrowia w 2001 r. Tytuł oryginału: International classification

Bardziej szczegółowo

Normy żywienia dla populacji polskiej nowelizacja. Redaktor naukowy: prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz

Normy żywienia dla populacji polskiej nowelizacja. Redaktor naukowy: prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz Normy żywienia dla populacji polskiej nowelizacja Redaktor naukowy: prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz Redaktor naukowy: prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz Redakcja: Renata Gajowiak Krystyna Molska Copyright

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10 ZAŁĄCZNIK NR 10 MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE 1 Wstęp W centrum naszego zainteresowania znalazł się młody człowiek z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Kto to jest młody człowiek

Bardziej szczegółowo

Zdrowie publiczne. W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ

Zdrowie publiczne. W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ Zdrowie publiczne W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE UE dąży do tego, by chronić ludzkie zdrowie na każdym etapie życia. SPIS TREŚCI Dlaczego potrzebujemy unijnej

Bardziej szczegółowo