Zdrowie dzięki. Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zdrowie dzięki. Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach"

Transkrypt

1 Zdrowie dzięki innowacyjnym testom Testy na nietolerancję białek Testy na nietolerancję białek w żywności i inhalantach

2 Przyczyny zaangażowania Doświadczenie własne ze wspaniałymi wynikami. Możliwość pomocy innym. Duże zapotrzebowanie na tego typu informacje.

3 Historia Stine Stine Rahbek Simonsen ur

4 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

5 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

6 NOWORODEK Zaledwie kilka godzin po urodzeniu, w szpitalu. Czerwone kropki na jej twarzy wyglądają «normalnie», a lekarze mówią, że znikną one po kilku dniach. Szybko uświadamiamy sobie, że to dopiero początek długiej podróży w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia.

7 ZnikĄd pomocy! Gdy Stine skończyła 1 ½ miesiąca, na jej twarzy zaczęły się pojawiać duże, otwarte rany, a na reszcie ciała mniejsze ranki. Szukaliśmy pomocy u wielu specjalistów. Jako matka, wykształcona w zakresie medycyny naturalnej, zawsze byłam przeciwna kremom kortyzonowym, w każdym razie w przypadku, gdy nie robi się nic, aby znaleźć właściwe przyczyny. Lekarze mogli nam zaproponować jedynie krem kortyzonowy i Phenamin.

8 Stine 4 miesiące Wytrzymałam pięć miesięcy, jednak wtedy skóra Stine wyglądała już tak fatalnie, że trzeba było sięgnąć po radykalne środki. W centrum zdrowia zasugerowano mi, że może Stine ma alergię na jakiś składnik mojego mleka. Aby go wyeliminować, zaczęłam trzy razy dziennie jeść owsiankę gotowaną na wodzie. Stine i ja zostałyśmy skierowane na tydzień do szpitala Voksentoppen. Oczywiście Stine leczono kremem kortyzonowym i lekami przeciwalergicznymi. Zrobiono także test IgE na pszenicę, mleko, jaja, soję i dorsza oraz kilka innych. Stine reagowała na mleko i jaja, ale na nic poza tym. (Sprawdzono 8 produktów żywnościowych). Po kilku dniach kuracji Stine mogła się do nas po raz pierwszy uśmiechnąć.

9 Wysypka na całym ciele

10 Wysypka na całym ciele

11 Wysypka na całym ciele

12 PostĘpy Problem polegał na tym, że wysypka powracała, gdy tylko przestawaliśmy smarować skórę Stine kremem kortyzonowym, a wszyscy wiedzieli, że kiedyś będziemy musieli przestać go używać. Byliśmy zdesperowani! Miesiąc po naszej wizycie w Voksentoppen dowiedziałam sie o terapeucie, który osiągał dobre wyniki w leczeniu wysypki atopowej. Zrobił testy IgE / IgG na 96 artykułów zywnościowych. Zrobił je mnie, ponieważ karmiłam.

13 PostĘpy Trzymaliśmy Stine z dala od produktów, na które zareagowałam. Z początku widzieliśmy szybką poprawę, lecz Stine nie wyzdrowiała do końca. Wyglądało na to, że nie znaleźliśmy wszystkiego. W tym momencie przestaliśmy stosować krem kortyzonowy i leki przeciwalergiczne. Równocześnie zaczęliśmy wzmacniać jelito. Teraz Stine była radosną, niemal roczną dziewczynką, wciąż jednak nie dawała rodzicom spać po nocach.

14 PostĘpy Upłynął prawie rok bez większych zmian. Stine czuła się dobrze, jednak objawy całkiem nie zniknęły. Dalsza kuracja rozpoczęła się na początku 2005 roku, gdy Stine miała 2 ½ roku. Zrobiliśmy test IgG na 96 produktów. Był to pierwszy test przeprowadzony bezpośrednio na niej samej. Wynik był szokujący i wiele musieliśmy zmienić. Stine szybko znacznie się polepszyło i przez długi okres nie pojawiały się żadne objawy. W sierpniu 2005 kilka objawów pojawiło się na nowo. Swędzenie, bezsenne noce, małe plamki wysypki na skórze. Należało zrobić więcej i tym razem przeprowadziliśmy wszystkie możliwe testy, aby uzyskać pewność. Mimo wszystko to była mała dziewczynka cierpiąca na poważne alergie. Jestem pewna, że Stine wyzdrowieje, ponieważ znamy już wszystkie szczegóły i możemy podjąć właściwie działania. Chciałabym podziękować laboratoriom US BioTek w imieniu Stine i swoim własnym! Linda Rahbek

15 Dwie zdrowe dziewczynki

16 Dlaczego US BioTek? EU BioTek reprezentuje US BioTek Laboratories w Seattle. US BioTek stosuje najnowszą technologię w zakresie analiz laboratoryjnych. Testy wykazują odtwarzalność na poziomie minimum 95%, wszystkie testy analizowane są konsekwentnie dwa razy, niezależnie od tego, jaki test wybierzesz. Zapewniamy wysoką precyzję dzięki zastosowaniu robotów. Jest to także tańsza siła robocza, co daje niższe ceny testów. Dostarczamy bieżące aktualizacje z EU BioTek drogą mailową, w miarę pojawiania się nowych informacji. Analizujemy wyniki testów przez telefon lub w mailu, póki nie poczujesz się bezpiecznie. Używamy dobrego sprzętu, który może być stosowany wraz z innymi metodami leczenia lub sam w sobie stanowić podstawę do podjęcia działań.

17 Certyfikaty Washington Department of Health CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amandments) Organ kontrolny ustanowiony przez kongres w celu kontroli standardów jakości wszystkich testów laboratoryjnych, by zapewnić dokładność, wiarygodność i odpowiednią ilość czasu odnośnie do wyników testów pacjentów, niezależie od tego, gdzie wykonuje się test. COLA COLA jest centralną organizacją w zakresie wykształcenia laboratoryjnego klinicznego, konsultacji i certyfikacji. Pomaga w adaptacji pod kątem wymogów CLIA. CAP (The College of American Pathologists) Certyfikacja i wymogi dotyczące działalności laboratoryjnej CLIA i COLA regularnie przeprowadzają zapowiedziane i niezapowiedziane kontrole laboratoriów członkowskich.

18 Ślepe testy Następujące testy przeprowadzane są jako podwójne ślepe testy z inicjatywy jednego z lekarzy stosujących nasze testy. Dany lekarz wysłał dwa testy tej samej osoby wykonane w tym samym czasie pod dwoma różnymi nazwiskami i dwoma zestawami danych osobowych. Zarówno laboratorium, jak i EU BioTek zostały później poinformowane o kontroli. Uwaga! Stale przeprowadzane są ślepe testy przez terapeutów, którzy chcą sprawdzić, czy nasze testy są wystarczająco dobre.

19 DOKŁADNOŚĆ! (A)

20 DOKŁADNOŚĆ! (B)

21 Co to jest nietolerancja białek? Przyczyny

22 Opóźniona reakcja Opóźniona reakcja na alergen jest bardzo trudna do wykrycia, ponieważ często reakcja występuje kilka godzin lub dni po kontakcie z substancją, na którą dana osoba jest uczulona. Najczęściej opóźniona reakcja występuje w przypadku żywności. Ilość i częstotliwość przyjmowania produktu żywnościowego może mieć wpływ na stopień reakcji. Chroniczne zmęczenie, zapalenie stawów, ból głowy i wiele innych chronicznych objawów często może mieć związek z pozostałościami po niewykrytej lub niewyleczonej nietoletancji białek.

23 Leaky Gut Syndrome Leaky gut = nieszczelne jelito Logiczne wyjaśnienie Tatsuno, K. Intestinal permeability in children with food allergy. Arerugi. 38: , In-Tele-Health 2006 (from Hyperhealth Pro CD-ROM) Pomiary IgG na produkty żywnościowe we KRWI nie są możliwe, jeżeli pacjent nie ma LGS. Nieszczelna ściana jelita jest przyczyną tego, że częściowo rozłożone cząsteczki jedzenia przedostają się do strumienia krwi, a organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała (IgG) przeciwko nim. Pomiary IgA i IgE na produkty żywnościowe nie są zależne od nieszczelności ściany jelita. Stnieje związek pomiędzy IgA w jelicie/krwi, dlatego możliwe jest zmierzenie IgA we krwi.

24 Możliwe przyczyny LGS: Stres Trzy godziny stresu na wysokim poziomie sprawiają, że liczba dobrych bakterii w jelicie zmiejsza się o połowę. Długotrwaly stres z wysokim poziomami kortyzolu sprawia, że błonyśluzowe staja się cieńsze, a ryzyko rozwoju LGS wzrasta. Zażywanie antybiotyków Jedna tabletka niszczy 80-90% szczepów bakterii w jelicie, przede wszystkim dobrych bakterii. Wcześniejsze lub aktualne infekcje Grypa itp. infekcje rozbierają ścianę jelita z jej naturalnej ochrony: błonyśluzowej (IgA) oraz wystawiają ścianę jelita na atak. Długotrwałe zażywanie leków chemicznych Długotrwałe zażywanie niszczy ochronną błonęśluzową. Uwaga! Środki łagodzące stany zapalne, dostępne bez recepty. Estrogen. Uwaga! Pigułki antykoncepcyjne. Drożdżaki (np.candida albicans) i pasożyty Zarodniki grzybów moga penetrowaćścianę jelita w poszukiwaniu pożywienia i przedostawać się do strumienia krwi. Powoduje to powstawanie otworów w ścianie jelita. Przewaga grzybów jest wynikiem wymienionych wcześniej punktów. Zwiększone spożycie alkoholu Alkohol sam w sobie wzmaga (C) Linda przepuszczalność Rahbek / EU BioTek jelit. Skandinavia AS

25 Możliwe przyczyny LGS: Ekotoksyny Lektyny Wiele ekotoksyn działa wyjątkowo silnie na błony śluzowe i może osłabić cały organizm. Na co dzień mamy do czynienia z różnymi ekotoksynami, lecz niektórzy ludzie są na nie szczególnie narażeni z powodu pracy itp. Mogą osadzać się na niechronionych ścianach jelita i wywoływać ataki immunologiczne oraz przyczyniać się do narażenia ściany jelita. Patrz rozdział o lektynach. Cechy dziedziczne Wszystkie wyżej wymienione przyczyny i ich skutki można odziedziczyć zarówno po matce, jak i po ojcu. M.in. niewystarczającą zdolność rozkładania pożywienia, stan błon śluzowych etc. Cechy wrodzone Rodzimy się pozbawieni zarazków oraz z naturalnie nieszczelnymi ścianami jelit, aby zawierająca wszystkie immunoglobuliny siara mogła rozprzestrzenić się we krwi. Do naszego pierwszego kontaktu z bakteriami dochodzi podczas porodu naturalnego. Dlatego poród przez cesarskie cięcie może pozbawić dziecko koniecznego kontaktu z bakteriami, który stymuluje/prowokuje własny system odpornościowy dziecka. Część bakterii przekazywana jest także w mleku matki. Co jeśli dostajemy wodę z cukrem? Co jeśli dostajemy surogaty mleka matki(mleko/soję)? Co jeśli dostajemy antybiotyki?

26 Co to jest nietolerancja białek? Kryteria rozwoju przeciwciał

27 Wysoki wynik IgG Aby organizm zaczął wytwarzać przeciwciała, muszą być spełnione następujące warunki: 1. Zredukowane rozkładanie pożywienia, które spożywamy (patrz tabela rozkładu białek) Białka w pożywieniu rozkładają się tylko na peptydy. W przypadku wzmożonej przepuszczalności ścian jelita peptydy te mogą przedostawać się przez ścianę jelita, stymulując limfocyty B do wytwarzania przeciwciał. 2. Wzmożona przepuszczalność ścian jelita Tight junktions (połączenia między komórkami) oraz inne czynniki są osłabiane/uszkadzane tak, że wzmaga się przepuszczalność ścian jelita (patrz osobne slajdy z przyczynami). Mniejsza ilość mucyny w błonie śluzowej wzmaga przepuszczalność. Mucyna jest podstawowym składnikiem śluzówki chroniącej ściany jelita.

28 Następujące mechanizmy wywierają wpływ: Produkcja kwasu solnego Produkcja enzymów Produkcja żółci Środowisko mikrobiologiczne Pierwszy etap rozkładu protein. Pepsynogen przekształca się w pepsynę. Produkcja trypsyny, chymotrypsyny i karboksypeptydazy z trzustki. Peptydazy z komórek nabłonkowych ściany jelita odpowiadają za ostateczny rozkład białek na aminokwasy. Niezbędna m.in. do rozpadu tłuszczu z żywności. Odpowiada za produkcję części enzymów, m.in. laktazy. - Produkcja substancji odżywczych, istotnych przy przyswajaniu innych substancji odżywczych, np. pewnych witamin z grupy B. - Chroni błonę śluzową żołądka/jelit. - Stymuluje/moduluje ochronę immunologiczną.

29 Czynniki współdziałające Probiotyki Niezbędne do przyjmowania i produkcji witamin z grupy B Proteiny Witaminy z grupy B Niezbędne do przyswajania i wykorzystania aminokwasów Aminokwasy Niezbędne do produkcji enzymów i hormonów Enzymy Niezbędne do rozpadu protein Ilustracja przedstawia, w jak wielu miejscach może dojść do blokady mającej wpływ na produkcję enzymów.

30 Następujące mechanizmy wywierają wpływ: Zatrucie z powodu nietolerancji pokarmu = zanieczyszczenie proteinami Bezpośrednie skutki: Objawy zatrucia Zmniejszenie zdolności immunologicznych mają jednak dużą siłę Zmęczenie Nieprzyswajanie pokarmu = niedożywienie Przeciążenie organów Syndrom odkładania się Odkładają się kompleksy immunologiczne, powodując zapalenie. Oznacza to, że enzymy i komórki NK niszczą kompleksy immunologiczne. Gdy to się dzieje, niszczona jest tkanka, w której się znajdują.

31 Sytuacje powiązane Oto kilka dolegliwości, które mogą być związane z odkładaniem się kompleksów immunologicznych: Wysypka atopowa, łuszczyca, czerwienienie Astma, zła kondycja, anemia Tkliwość członków, bóle, stany zapalne Bóle, sztywność i osłabienie mięśni Cellulitis, obrzęki, nadwaga Limfostaza Hemicrania (jednostronny ból głowy/migrena), cephalgi (ból głowy) Defekty neurologiczne, ADHD, schizofrenia, brain fog Skutki pośrednie: Candida Related Complex, Relacja insulina/enzym Kwestia przemiany materii Reakcje przypominające alergiczne bez wykazania alergii u lekarza.

32 Kompleksy immunologiczne Podejrzewa się, że kompleksy immunologiczne odpowiadają/przyczyniają się do wielu chorób autoimmunologicznych, takich jak: Morbus Crohn Toczeń rumieniowaty Stwardnienie rozsiane Reumatoidalne zapalenie stawów Skleroderma Wrzodziejące zapalenie jelita grubego Kompleksy immunologiczne mogą powodować stany zapalne. Dasgupta, M. K., et al. Circulating immune complexes in multiple sclerosis; relation with disease activity. Neurology. 32: , Cichoke, A. J. Enzyme therapy for MS patients. Nutrition Science News. May Nieszczelne jelito wzmaga występowanie kompleksów immunologicznych: Kail, K. Leaky gut syndrome. Nature & Health. 22(3):28-31, 2001.

33 Kompleksy immunologiczne Obserwacje kliniczne wykazały, że najdalej idącym skutkiem nietolerancji protein z tworzeniem kompleksów immunologicznych może być niewydolność nerek. Nie dotyczy to wszystkich osób cierpiącyh na nietolerancję protein i nie jest ostatecznie wyjaśnione, kto jest narażony. Kompleksy immunologiczne, które nie zostały rozłożone przez wątrobę, mogą powędrować dalej, m.in. do nerek, gdzie z powodu swych rozmiarów utkną w filtrach kłębuszkowych. Spowoduje to reakcję immunologiczną, powodującą, że komórki ochronne atakują kompleksy immunologiczne, uszkadzając równocześnie tkankę, w której tamte tkwią. Dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek. Po tej operacji w ramach starań o naprawę filtra tworzona jest tkanka włóknista.tkanka ta nie ma tej samej właściwości co tkanka pierwotna i z czasem zdolność filtracyjna nerek zostaje osłabiona. Jeżeli nietolerancja protein nie zostanie w porę wyleczona, pacjenta kieruje się na dializę. Wiele studiów przypadku potwierdza powyższe obserwacje.

34 Środowisko immunologiczne Symbioza czy dysbioza?

35 Normalna mikroflora 90% komórek w naszym ciele to mikroby. Znajdują się w: Żołądku jelitach (ok.1-2kg) Pochwie (ok.20g) Płucach (ok.20g) Ustach (ok.20g) Skórze (ok.200g) Oczach (ok.1g) (Podane ilości występują u ludzi dorosłych) 70-80% ochrony immunologicznej znajduje się w jelitach. Bakterie probiotyczne, które przyczepiają się do komórek nabłonka i rozmnażają się tam, stymulują pozytywnie układ GALT na dwa sposoby: bezpośrednio poprzez zwiększone korzystne środowisko cytokinowe (TGFb) pośrednio poprzez stymulowanie komórek immunologicznych m.in. do zwiększenia produkcji SIgA.

36 Normalna mikroflora Zadania mikroflory: Rozkład niestrawnych włókien roślinnych i przekształcanie ich w krótkołańcuchowe kwasy organiczne: Octany Propioniany Waleriany Maślany Jednocześnie uwalniane są: Energia Substancje odżywcze Neuroprzekaźniki Czynniki koagulacyjne Czynniki wzrostu Inne indywidualne zadania: Usuwanie substancji toksycznych. Produkcja kwasu mlekowego obniżającego wartość ph w jelicie. Produkcja bakteriobójczych enzymów. Produkcja niektórych witamin z grupy B. Lepsze przyswajanie np. wapnia. Produkcja laktazy. Stymulacja ochrony immunologicznej. Produkcja tlenku azotu (NO). Utrudnianie/hamowanie wzrostu bakterii patogennych. Obniżanie poziomu rakotwórczych enzymów z jelitach. Wzmacnianie perystaltyki jelit.

37 Symbioza i dysbioza Drobnoustroje w organizmie żyją w równowadze Patogenne mikroby trzymane są w szachu, odbierana jest im podstawa wzrostu, ponieważ dobre bakterie przeważają, chroniąc nas przed szkodliwymi napastnikami. Świadomie staramy się «karmić» dobre bakterie zdrową żywnością i ograniczać stres, na jaki narażony jest organizm. Ważnym czynnikiem przy regeneracji mikroflory jest trzymanie mikroflory pod kontrolą. Z jakiegoś powodu dobre bakterie są częściowow wytępione lub ich stan został zmniejszony. Szkodliwe mikroby zdobywają przewagę, ich kolonie rosną. Hamuje to ponowny przyrost dobrych bakterii, ponieważ «miejsca są zajęte». Prowadzimy życie, które obciąża nasz organizm i utrudnia życie dobrym bakteriom. Odpowiedzialna za choroby mikroflora rozwija się tylko wtedy, gdy środowisko mikrobiologiczne «potrzebuje jej» lub pomaga się jej rozwinąć, Np.zatrucie amalgamatem, mykoplazma, wysokie spożycie węglowodanów etc.:

38 Peptydy opiatowe

39 Peptydy opiatowe hormony peptydowe Peptydy opiatowe to resztki niestrawionego pokarmu. Badania wskazują na to, że peptydy opiatowe mogą imitować/być podobne do naszych własnych hormonów peptydowych i być postrzegane przez obserwatorów organizmu jako hormony. Niektóre z nich są już potwierdzone, m.in. jako «kopie» tyroksyny. Może to spowodować niedoczynność dotkniętego organu, gdy peptydy opiatowe są nieaktywne, ale nadają «pustą» wiadomość. Próbki pobrane do pomiaru u lekarzy też nie wykażą różnicy, można więc mimo wszystko cierpieć na niewykrytą niedoczynność. Przykłady hormonów peptydowych. Insulina Glukagon Adrenalina Noradrenalina Hormony tarczycy Parathormon Hormon antydiuretyczny (ADH) Receptory hormonów peptydowych znajdują się na powierzchni komórek. Jakiego rodzaju nierównowagę mogą teoretycznie spowodować peptydy morfinowe?

40 Peptydy opiatowe Peptydy opiatowe z mleka i zbóż mogą zmieniać sygnały w twoim mózgu. Starszy lekarz Karl Ludvig Reichelt z Rikshospitalet przeprowadził wiele badań nad związkiem między chorobami psychicznymi i peptydami opiatowymi. Odkrył m.in. związek między schizofrenią, ADHD, autyzmem a peptydami opiatowymi. W krajach, w których nie spożywa się zbóż, schizofrenia nie jest znana.

41 Co się dzieje z osobowością? Peptydy opiatowe z mleka i glutenu mogą zmienić osobowość. Problemy behawioralne, niepokój, problemy z koncentracją, agresja i problemy z uczeniem się u dzieci. Nałogi, zmęczenie, niecierpliwość i zmiany nastroju u dorosłych.

42 Reakcje na żywność, nie powodowane przez system immunologiczny Wszelkie oznaki i objawy następujące po spożyciu pokarmu należy postrzegać jako reakcje na pokarm. Reakcje na pokarm można sklasyfikować jako psychologiczne, nietoksyczne lub toksyczne, mogą one powodować szerokie spektrum kliniczne.

43 Nietolerancja pokarmowa niepochodząca z systemu immunologicznego Psychologiczna Psychosomatyczna reakcja na pokarm, oparta na wcześniejszych doświadczeniach. Toksyczna Zatrucia pokarmowe z powodu nieprawidłowego przygotowania i / lub złej higieny Braki enzymatyczne: Laktaza = nietolerancja laktozy Dehydrogenaza aldehydowa = nietolerancja alkoholu

44 Substancje znajdujące się w żywności, które mogą powodować reakcje alergiczne / zapalenia Histamina Wino, ser, ryby, szpinak, skorupiaki, pomidory, kiełbasa, kiszona kapusta Tyramina Wino, piwo, ser, mleko, białko jaja, czekolada, marynowany śledź Fenyletylamina Czekolada, ser, wino Glutamat (E ) Specjalnie przetworzona chińszczyzna, sos sojowy Oktopamina Owoce cytrusowe Salicylany Owoce i warzywa * Aminy w pokarmie mogą wzmacniać przepuszczalność jelit, czego skutkiem jets zwiększona wrażliwość na pokarm.

45 Substancje znajdujące się w żywności, które mogą powodować reakcje alergiczne / zapalenia Barwniki Barwniki FD&C (Zatwierdzone m.in. przez FDA) Konserwanty Benzoesan sodu, kwas hydroksybenzoesowy, parabeny, sorbiniany, sulfity, nitrity, BHA/BHT (E ) Dodatki smakowe Sacharyna, aspartam, sorbitol, ksylitol, mannitol, MSG Wypełniacze Alginian propylenowo - glikolowy, tragakanta (E 413) Emulgatory/stabilizatory EDTA, guma arabska

46 Alergia kontra nietolerancja IgA / IgE/ IgG

47 IgA kontra IgE kontra IgG Stan ostry Stan ostry Powolny rozwój Lokalna reakcja błony śluzowej Regionalny Ma charakter zatrucia Krótka pamięć Pamięć immunol. na całe życie (Według nowszych informacji 5 lat) Krótka pamięć: 3-12 mies. Wiele rzeczy: 3-15 tematów Mało rzeczy wyzwala: 1 3 tematów Wiele rzeczy: 3 15 tematów Małe ilości wyzwalają Małe ilości wyzwalają Małe ilości nie wyzwalają Nie kumulatywne Nie kumulatywne Kumulatywne Spożywanie, lecz często szybkie Spożywanie rzadkie ponieważ Częste spożywaniee stwarzanie reakcje żołdka/jelit. najczęściej są znane zależności Test skórny: nieistotny Test skórny:ma znaczenie, lecz tylko jako wskaźnik Test skórny: nieistotny Prowokacja istotna prawidłowej odpowiedzi Prowokacja konieczna w celu uzyskania prawidłowej odpowiedzi Prowokacja nieistotna Największa pewność przy spożyciu maks. 14 dni przed testem Największa pewność, jeśli testy są robione przy ataku Może rozwinąć się we właściwą alergię Znane w Europie testowanie Znane w Europie Jeszcze nieznane w Europie wstępne na celiakię

48 Przykład testu IgA + IgG + IgE

49 Immunoglobuliny i immunologia

50 IgA Globulina alfa - siga IgA to jeden z najważniejszych składników pierwszej linii naszej obrony (odpowiedź odpornościowa humoralna). Stanowi ona 20% ogólnej ilości immunoglobulin w plazmie krwi. IgA krąży w sokach żołądkowych/jelitowych, plazmie krwi, ślinie oraz błonie śluzowej i daje ochronę w ustach, systemie trawiennym, płucach, drogach moczowych i innych jamach ciała. Wartości IgA mogą znacznie wzrosnąć podczas ostrej fazy infekcji lub w przypadku chronicznej infekcji albo podrażnienia grzybami. Czas połowicznego rozpadu dla IgA wynosi 5-6 dni. Poziom IgA w organizmie jest dobrze zbilansowany z poziomem surowicy. Pomiary IgA wykorzystuje się przy mierzeniu specyficznych reakcji IgA na produkty żywnościowe przy ocenie obciążenia grzybami przy ocenie podrażnienia jelita glutenem/gliadyną itp. (Badanie u lekarza nazywa się testem do oznaczania przeciwciał IgA przeciw gliadynie).

51 IgE epsilon globuliny cd. Objawy alergiczne występują z reguły w ciągu dwóch godzin od zażycia pokarmu wywołującego reakcję. W późnej fazie reakcji wywołanej przez IgE objawy mogą wystąpić w ciągu godzin od kontaktu z alergenem. IgE są wyjątkowe, ponieważ mogą związać się z dużą liczbą potencjalnie niebezpiecznych antygenów (reakcje krzyżowe). Czas połowicznego rozpadu IgE w obiegu: 1-2 dni, Czas rezydowania mastocytów: ok. 14 dni Wygląda na to, że IgE rozwijają się tylko wtedy, gdy od dawna utrzymuje się wysoki poziom IgG

52 IgG globuliny gamma Ogólna ilość IgG we krwi wynosi 75%. Dzielą się na cztery podgrupy: IgG1= 68%, IgG2 = 20%, IgG3 = 8%, IgG4 = 4% Długi czas połowicznego rozpadu w surowicy (ok. 21 dni) Pozostałości mogą wpływać na mastocyty przez 2-3 miesiące. Kompleksy immunologiczne mogą pozostawać w obiegu 9-12 miesięcy. IgG1-3 mogą bezpośrednio aktywować dopełniacz IgG4, które są związane z komórkami, mogą wiązać się w kompleksy IgG4- IgM przy wzmożonej stymulacji antygenów i aktywować dopełniacz (mogą powodować pogorszenie atopowej wysypki). Receptory IgG (FCgammaR) znajdują się w pewnej liczbie komórek immunologicznych i mogą stanowić most między odpowiedzią immunologiczną pochodzącą z komórek a humoralną.

53 Alergia IgG-zależna Receptory o wysokim powinowactwie chemicznym z IgG do mastocytów aktywowane są przy nadwrażliwości typu 1 (alergia IgE). Reakcja prowadzi do prowokacji receptorów poprzez wiązanie IgG, a dalej do uwalniania histaminy i pochodnych arachidonowych. Przeciwciała anafilaktyczne IgG stanowią podgrupę IgE i mogą sprawić, że reakcja będzie słabsza. IgG4 zazwyczaj nie mogą aktywować klasycznego dopełniacza i zmniejszają skutki działania przeciwciał wiążących dopełniacz, takich jak IgG1 (konkurencyjne wiązanie). IgG moga działać anafilaktycznie, lecz także blokująco. Rodzaj wytwarzanych IgG może zależeć od czynników genetycznych i środowiskowych.

54 Oddziaływanie na wyniki testów

55 Przeciwwskazania Aby uniknąć negatywnych wyników, należy się upewnić: że pacjent nie zażywa leków immunosupresyjnych: Cytotoksyny Preparatów z kortyzonem (wewnętrznie) (6mies. dla zastrzyków i tabletek, 1 mies. dla inhalatora/maści) NSAIDs (1mies. bez) Leki na alergię (minimum 14 dni bez) że pacjent przynajmniej przez tydzień przed zrobieniem testu nie pił destylowanej wody (margines bezpieczeństwa na podstawie doświadczenia). że pacjent cierpi z powodu rzeczywistych dolegliwości, które można logicznie powiązać z nietolerancją. LEKTYNY (patrz odrębny rozdział) Nie powinno się robić testów nieuleczalnie chorym pacjentom, ponieważ mają oni słabą odpowiedź immunologiczną.

56 Kuracja i działania

57 Czynniki blokujące Dlaczego pacjent nie reaguje na kurację zgodnie z oczekiwaniami? Pasożyty (historia dolegliwości żołądkowo jelitowych, zagraniczne podróże, nawyki żywieniowe) Nadmierna ilość grzybów (historia kuracji antybiotykami, inne leki, infekcje, stres) Ekotoksyny (symptomy mogą to być obciążone błony śluzowe, obecne/wcześniejsze środowisko pracy, okolica zamieszkania) Brak równowagi ph

58 Ważne! W przypadku wykrycia nadmiernej ilości grzybów (ew. Candida) należy wraz z usunięciem grzybów zmienić także sposób odżywiania. Jeżeli pacjent spożywa dużo węglowodanów prostych, grzyb słabiej oddziałuje na glukozę we krwi. Jeżeli tylko usuniemy grzyba, wysoki poziom węglowodanów prostych może negatywnie oddziaływać na poziom glukozy we krwi, który może się podwyższyć Mówiąc prostym językiem: Węglowodany proste pełnią rolę «pokarmu» dla grzyba. Jeżeli pacjent dostaje środki mające na celu usunięcie grzyba, należy też zredukowac podstawę jego żywienia. Gjærform Sporeform

59 L - glutamina Aminokwas 60% spożywanej przez nas glutaminy jest zużywane do naprawy ściany jelita Atleci aktywnie zażywający L-glutaminę rzadziej osiągają wysoką sumę punktów na liście kontrolnej objawów. Ograniczenia: Przy nadreprezentacji grzybów spożycie glutaminy może powodować niemiłe uczucie/objawy z żołądka/jelit, ponieważ grzyb żywi się wolnymi aminokwasami w dodatku do węglowodanów prostych. Działania: Zaprzestanie/zmniejszenie spożycia glutaminy. Przeprowadzić kurację wyciągiem z liści oliwnych, jonizowanym srebrem koloidalnym, olejem z oregano w kapsułkach lub MMS. Następnie wznowić spożywanie glutaminy. Przyswajanie: Najlepiej na pusty żołądek. Dawkowanie: 3 6 g najlepiej rano. Chen, G., et al. [Clinical observation of the protective effect of oral feeding of glutamine granules on intestinal mucous membrane]. Zhonghua Shao Shang Za Zhi. 17(4): , De-Souza, D. A., et al. Intestinal permeability and systemic infections in critically ill patients: effect of glutamine. Crit Care Med. 33(5): , Li, J., et al. Glutamine prevents parenteral nutrition-induced increases in intestinal permeability. J Parenter Enteral Nutr. 18: , Miller, A. L. The pathogenesis, clinical implications, and treatment of intestinal hyperpermeability. Alternative Medicine Review. 2(5): , Quan, Z. F., et al. Effect of glutamine on change in early postoperative intestinal permeability and its relation to systemic inflammatory response. World J Gastroenterol. 10(13): , 2004.

60 Probiotyki Różne rodzaje bakterii kolonizują nasze jelita. W sumie jest tych rodzajów ok Obliczono, że bakterie stanowią 30-40% objętości zawartości jelita grubego. W jelicie grubymżyją dobre bakterie, które fermentują błonnik, skrobię i niestrawione węglowodany. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe nasycone, które są wytwarzane podczas tej fermentacji, stanowią podstawoweźródło energii dla komórek nabłonkowych jelita grubego. English, J. & Dean, W. New breakthrough probiotic clinically proven to support gastrointestinal health. Vitamin Research News. June Beneficial bacteria (probiotics) can normalize increased intestinal permeability. Kajander, K., et al. A probiotic mixture alleviates symptoms in irritable bowel syndrome patients: a controlled 6- month intervention. Aliment Pharmacol Ther. 22(5): , Nobaek, S., et al. Alteration of intestinal microflora is associated with reduction in abdominal bloating and pain in patients with irritable bowel syndrome. American Journal of Gastroenterology. 95(5): , 2000.

61 Enzymy Enzymy proteolityczne zapobiegają formowaniu się/rozprzestrzenianiu pasożytów i innych szkodliwych drobnoustrojów w jelicie cienkim. Enzymy są ważne dla wystarczającego rozpadu składników pokarmu, aby organizm mógł absorbować użyteczne substancje. Suplement enzymatyczny może zapobiec absorbowaniu częściowo rozłożonych cząsteczek jedzenia, które mogą być przyczyną nietolerancji pokarmowych, gdy przedostają się z jelita do krwi. W związku z tym szczególnie ważne są enzymy rozszczepiające białka. Ograniczenia: Przy wrzodach żołądka/jelita NIE WOLNO przyjmować suplementów enzymatycznych, zanim wrzody nie zostaną wyleczone! PS! Enzymy proteolityczne mogą rozkładać włóknik, składnik zakrzepów kojarzony z trombozą. Schauss, A. G., et al. Discovery of edible fermentation product with unusual immune enhancing properties in humans. FASEB J. 20(4):A143, Meletis, C. EpiCor: novel immune system enhancer strengthens microbial and mutagenic defense. Vitamin Research News. June Cichoke, Anthony J. The Complete Book of Enzyme Therapy. Avery Publishing Group, Garden City Park, New York, USA. 1999:46.

62 Gorzkie zioła Stymulują soki trawienne: Wytwarzanie enzymów Wytwarzanie kwasu solnego Wytwarzanie pepsyny Wytwarzanie żółci Wiele gorzkich ziół stymuluje zdolność wątroby do odtruwania i przetwarzania.

63 Działania drugorzędne MSM Doświadczenie kliniczne wykazuje, że kuracja LGS postępuje lepiej w przypadku zażywania MMS. Przyczyną może być obecność MMS w błonie śluzowej. Galaretka silikonowa / Sok aloesowy Może przyspieszać leczenie wrzodów żołądka/jelita poprzez wzmacnianie i odbudowę błony śluzowej. Witamina A Może redukować LGS poprzez poprawę integralności strukturalnej błony śluzowej jelita. DeAnn, J., et al. Gut restoration and chronic disease.journal of the American Nutraceutical Association. 5(4):20-33, Sub-optimal vitamin A levels have been associated with abnormal intestinal permeability in humans. McCullough, F. S., et al. The effect of vitamin A on epithelial integrity. Proc Nutr Soc. 58(2): , Olej z oregano Powstrzymuje candida i inne drożdżaki. Powstrzymuje wiele typów bakterii i pasożytów. Birdsall, T. C. Gastrointestinal candidiasis: fact or fiction? Alternative Medicine Review. 2(5): , Oregano oil has been demonstrated to exert anti-fungal effects against Candida albicans. Manohar, V., et al. Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Mol Cell Biochem. 228(1-2): , Srebro koloidalne Powstrzymuje candida i inne drożdżaki. Powstrzymuje wiele typów bakterii, pasożytów i wirusów. Było stosowane przed erą antybiotyków. Tutaj znajdują się niezliczone odniesienia, m.in. na stronie:

NIETOLERANCJA A ALERGIA POKARMOWA

NIETOLERANCJA A ALERGIA POKARMOWA NIETOLERANCJA A ALERGIA POKARMOWA Nietolerancja i alergia pokarmowa to dwie mylone ze sobą reakcje organizmu na pokarmy, które dla zdrowych osób są nieszkodliwe. Nietolerancja pokarmowa w objawach przypomina

Bardziej szczegółowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita)

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) Kuracja będzie skuteczna gdy będziemy: regularnie stosować wskazane suplementy przestrzegać

Bardziej szczegółowo

ZDROWE JELITA NOWE SPOSOBY PROFILAKTYKI. Poradnik dla pacjenta o diagnozowaniu i leczeniu chorób jelit

ZDROWE JELITA NOWE SPOSOBY PROFILAKTYKI. Poradnik dla pacjenta o diagnozowaniu i leczeniu chorób jelit ZDROWE JELITA NOWE SPOSOBY PROFILAKTYKI Poradnik dla pacjenta o diagnozowaniu i leczeniu chorób jelit W przypadku choroby nasze jelita mają niewiele możliwości zwrócenia na siebie naszej uwagi. Typowe

Bardziej szczegółowo

ZNACZENIE ŻYWIENIA W PREWENCJI CHORÓB CYWILIZACYJNYCH

ZNACZENIE ŻYWIENIA W PREWENCJI CHORÓB CYWILIZACYJNYCH ZNACZENIE ŻYWIENIA W PREWENCJI CHORÓB CYWILIZACYJNYCH Dr inż. Anna Tokarska Dział Żywienia Świętokrzyskie Centrum Onkologii Obserwowane trendy w żywieniu w ostatnim czasie wskazują, że na wskaźniki zachorowalności

Bardziej szczegółowo

Indywidualny skrócony wynik

Indywidualny skrócony wynik Indywidualny skrócony wynik Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 60-129 Poznań, ul. Sielska 10 Tel.: 061 862 63 15 www.instytut-mikroekologii.pl Strona 1 IMIĘ I NAZWISKO Numer badania : Data urodzenia

Bardziej szczegółowo

8.2. Wartość odżywcza produktów spożywczych Czynniki kształtujące wartość odżywczą produktów spożywczych...185

8.2. Wartość odżywcza produktów spożywczych Czynniki kształtujące wartość odżywczą produktów spożywczych...185 SpiS treści 1. Znaczenie nauki o żywieniu człowieka...9 1.1. Cele i zadania nauki o żywieniu...9 1.2. Rozwój nauki o żywieniu człowieka...9 1.3. Problemy żywieniowe Polski i świata...11 1.4. Organizacje

Bardziej szczegółowo

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH Rodzaje pakietów Genodiet Pakiet konsultacji genetycznych Genodiet składaja się z 3 uzupełniających się modułów, stanowiących 3 kroki

Bardziej szczegółowo

JENNA MAY FINALLY REVEALS HER

JENNA MAY FINALLY REVEALS HER Pokarmowy UKŁAD ZAMKNIĘTY NIETYPOWO O ORGANIZMIE CZŁOWIEKA / WYDANIE #01 JENNA MAY FINALLY REVEALS HER ZSECRET N A L EROMANCE, Z I O N O P7 M O Z G W J E L I T A C H TOP 10 OUTFITS sprawdź jak jelita AT

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

ŻYWNOŚĆ TWÓJ CUDOWNY LEK

ŻYWNOŚĆ TWÓJ CUDOWNY LEK ŻYWNOŚĆ TWÓJ CUDOWNY LEK Nasz organizm jest wspaniale działającym samoregulującym się systemem Czynniki zewnętrzne: Pożywienie Gazy oddechowe Informacja NASZE ZDROWIE W DUŻEJ MIERZE ZALEŻY OD TEGO CO I

Bardziej szczegółowo

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w żywieniu zwierząt

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w żywieniu zwierząt .pl Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w żywieniu zwierząt Autor: dr inż. Barbara Król Data: 2 stycznia 2016 W ostatnich latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie probiotykami i prebiotykami zarówno

Bardziej szczegółowo

Jelita korzenie organizmu

Jelita korzenie organizmu II Jelita korzenie organizmu Albert Hesse, Ralf Mayer Niniejszy rozdział ma na celu dostarczyć czytelnikowi ważnych informacji dotyczących zdrowia jelit. Chore jelito może być powodem wielu schorzeń. Migreny,

Bardziej szczegółowo

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie Warsztaty żywieniowe Żywność buduje i regeneruje dostarcza energii zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawia samopoczucie Żaden pojedynczy produkt nie dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz dlatego

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku NASZE KULINARNE TRADYCJE NASZE KULINARNE TRADYCJE Co składa się na nie? Bez jakich produktów i potraw nie wyobrażamy sobie

Bardziej szczegółowo

Ostre infekcje u osób z cukrzycą

Ostre infekcje u osób z cukrzycą Ostre infekcje u osób z cukrzycą Sezon przeziębień w pełni. Wokół mamy mnóstwo zakatarzonych i kaszlących osób. Chorować nikt nie lubi, jednak ludzie przewlekle chorzy, jak diabetycy, są szczególnie podatni

Bardziej szczegółowo

Suplementacja wspierająca walkę organizmu z grzybami, wirusami i pasożytami z użyciem naturalnych suplementów.

Suplementacja wspierająca walkę organizmu z grzybami, wirusami i pasożytami z użyciem naturalnych suplementów. Suplementacja wspierająca walkę organizmu z grzybami, wirusami i pasożytami z użyciem naturalnych suplementów. 1 / 9 Pozbycie się grzybicy to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości. Suplementacja

Bardziej szczegółowo

GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH

GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH Rodzaje testów Genodiet Test Genodiet składają się z 3 uzupełniających się modułów, stanowiących 3 kroki do poznania indywidualnych zasad zdrowia. Identyfikacja typu

Bardziej szczegółowo

STRES Leczenie żywieniowe w chorobie Hashimoto

STRES Leczenie żywieniowe w chorobie Hashimoto STRES Leczenie żywieniowe w chorobie Ile waży szklanka wody? Stres Przewlekły stres osłabia układ odpornościowy i zaostrza objawy chorób z autoagresji STRES KORTYZOL INSULINOOP. GŁÓD WAGA DEPRESJA WŁOSY

Bardziej szczegółowo

4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE. suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach

4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE. suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach 4 JUNIOR PHARMA PREZENTUJE suplementy stworzone z myślą o najmłodszych sportowcach JESTEŚ RODZICEM MŁODEGO SPORTOWCA? Czy Twoje dziecko uczęszcza na treningi minimum 2 razy w tygodniu? Zdarzyło się, że

Bardziej szczegółowo

Gluten - fakty i mity

Gluten - fakty i mity Gluten - fakty i mity (na podstawie artykułu Porozmawiajmy o glutenie, Food Forum nr 3-4 (6) 2014, Anna Rychłowska) Opracowanie: Paulina Wiśniewska FUNDACJA WSPARCIE NA STARCIE "1 1. Gluten jest niezbędny

Bardziej szczegółowo

Wytyczne Światowej Organizacji Gastroenterologicznej dotyczące celiakii, 2012

Wytyczne Światowej Organizacji Gastroenterologicznej dotyczące celiakii, 2012 Wytyczne Światowej Organizacji Gastroenterologicznej dotyczące celiakii, 2012 Autorzy: Julio C. Bai, Michael Fried, Gino Roberto Corazza, Detlef Schuppan, Michael Farthing, Carlo Catassi, Luigi Greco,

Bardziej szczegółowo

Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia

Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia Niedożywienie może występować u osób z nadwagą (powyżej 120% masy należnej) niedowagą (poniżej 80%

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Łukasz Sujecki IIIA Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Piramida zdrowego Odżywiania Pyyyszne mięsko

Bardziej szczegółowo

Testy wodorowe biogo.pl

Testy wodorowe biogo.pl Testy wodorowe Wodorowy test oddechowy pozwala na sprawdzeniu przebiegu procesu trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm. W badaniu określa się poziom wodoru w wydychanym powietrzu na czczo

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym źródłem energii

Bardziej szczegółowo

CIAŁO I ZDROWIE WSZECHŚWIAT KOMÓREK

CIAŁO I ZDROWIE WSZECHŚWIAT KOMÓREK CIAŁ I ZDRWIE WSZECHŚWIAT KMÓREK RGANIZM RGANY TKANKA SKŁADNIKI DŻYWCZE x x KMÓRKA x FUNDAMENT ZDRWEG ŻYCIA x PRZEMIANA MATERII WSZECHŚWIAT KMÓREK Komórki są budulcem wszystkich żywych istot, również nasze

Bardziej szczegółowo

5 PRODUKTÓW, KTÓRE NISZCZĄ TWOJE JELITA

5 PRODUKTÓW, KTÓRE NISZCZĄ TWOJE JELITA 5 PRODUKTÓW, KTÓRE NISZCZĄ TWOJE JELITA Jestem maniaczką jelitową :) Uważam, że są one podstawą, by zachować zdrowie, dobrą kondycję i dobre samopoczucie. Jak to możliwe? Otóż coraz więcej prac naukowych

Bardziej szczegółowo

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Jedzmy zdrowo na kolorowo! Jedzmy zdrowo na kolorowo! Dlaczego powinniśmy jeść warzywa? Ponieważ są źródłem: -witamin: głównie: beta-karoten, witamina C, kwas foliowy oraz witaminy K, niacyna oraz witaminy E -składników mineralnych:

Bardziej szczegółowo

Zbożowe śniadanie zimowe. dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Centrum Komunikacji Społecznej

Zbożowe śniadanie zimowe. dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Centrum Komunikacji Społecznej Zbożowe śniadanie zimowe dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Centrum Komunikacji Społecznej Asortyment produktów zbożowych Produkty zbożowe stanowią podstawę wyżywienia ludności na całym świecie, znajdują się

Bardziej szczegółowo

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE - definicja Prawidłowe odżywianie to nie tylko dostarczenie organizmowi energii, ale także

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE PRZEDMIOTY PODSTAWOWE Anatomia człowieka 1. Które z białek występujących w organizmie człowieka odpowiedzialne są za kurczliwość mięśni? 2. Co to są neurony i w jaki sposób stykają się między sobą i efektorami?

Bardziej szczegółowo

MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ?

MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ? MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ? Biegunka to nic innego jak oddawanie przez szczenię, z większą niż zazwyczaj częstotliwością, rzadkiego, nieuformowanego kału. Jeżeli dodatkowo podczas biegunki występują

Bardziej szczegółowo

Gluten. Jeść, albo nie jeść. Oto jest pytanie! Choroby związane z glutenem. dr Maciej Starachowski www.swiatzdrowia.pl

Gluten. Jeść, albo nie jeść. Oto jest pytanie! Choroby związane z glutenem. dr Maciej Starachowski www.swiatzdrowia.pl Gluten Jeść, albo nie jeść. Oto jest pytanie! Choroby związane z glutenem dr Maciej Starachowski www.swiatzdrowia.pl Spis treści 1. Wstęp 2. Podział chorób związanych z glutenem 3. Jaka jest różnica pomiędzy

Bardziej szczegółowo

Talerz zdrowia skuteczne

Talerz zdrowia skuteczne Talerz zdrowia skuteczne narzędzie zdrowego odżywiania PSSE Chełm Kierownik Sekcji OZiPZ Alicja Bork PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE Gwarancją właściwego rozwoju fizycznego, sprawności umysłu oraz dobrego zdrowia

Bardziej szczegółowo

Zagol Mikolaj ur 08.07.2006. profil bazowy jelita. bakteriologia. bakterie tlenowe

Zagol Mikolaj ur 08.07.2006. profil bazowy jelita. bakteriologia. bakterie tlenowe Zagol Mikolaj ur 08.07.2006 profil bazowy jelita bakteriologia bakterie tlenowe wynik norma 3x10^8 Escherichia coli 10^6-10^7

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA I PATRYCJA SZAFRAŃSKA HASŁO PORADNIKA Nie wystarczy jeść - należy się odżywiać - to mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w

Bardziej szczegółowo

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!! Zdrowy tryb życia Co robić żeby zdrowo żyć? Co otrzymujemy dzięki zdrowemu stylowi życia? Jak wygląda plan zdrowego żywienia? Chcesz być szczupła? Zdrowe odżywianie Węglowodany Warzywa i owoce Produkty

Bardziej szczegółowo

Trawienie i wchłanianie substancji odżywczych

Trawienie i wchłanianie substancji odżywczych Trawienie i wchłanianie substancji odżywczych Człowiek, aby mógł się rozwijać, wzrastać i wykonywać podstawowe funkcje życiowe musi się odżywiać. Poprzez ten proces każda komórka organizmu otrzymuje niezbędne

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce

Bardziej szczegółowo

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Hipoglikemia Hipoglikemia Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżanie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55 mg/dl (3,1 mmol/l) Niekiedy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy

Bardziej szczegółowo

Wtórna nietolerancja laktozy, inaczej zwana jest odwracalną lub czasową. Więcej na temat tego, dlaczego wtórna nietolerancja laktozy rozwija się u

Wtórna nietolerancja laktozy, inaczej zwana jest odwracalną lub czasową. Więcej na temat tego, dlaczego wtórna nietolerancja laktozy rozwija się u Wtórna nietolerancja laktozy, inaczej zwana jest odwracalną lub czasową. Więcej na temat tego, dlaczego wtórna nietolerancja laktozy rozwija się u chorych onkologicznie w dalszej części prezentacji. 1

Bardziej szczegółowo

DIETA LUDZI PIERWOTNYCH CZYLI KILKA SŁÓW O PALEO

DIETA LUDZI PIERWOTNYCH CZYLI KILKA SŁÓW O PALEO DIETA LUDZI PIERWOTNYCH CZYLI KILKA SŁÓW O PALEO Dieta Paleo może być nie lada wyzwaniem dla większości Polaków lubujących się w potrawach mącznych jak pierogi czy naleśniki. Mimo to, coraz więcej osób

Bardziej szczegółowo

2

2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Wzajemne oddziaływanie substancji leczniczych, suplementów diety i pożywienia może decydować o skuteczności i bezpieczeństwie terapii. Nawet przyprawy kuchenne mogą w istotny sposób

Bardziej szczegółowo

Wszystkie prawa zastrzeżone

Wszystkie prawa zastrzeżone Wszystkie prawa zastrzeżone CALIVITA INTERNATIONAL-POLSKA 2006 NIE MA śycia BEZ ENZYMÓW dr Edward Howell ENZYMY TRAWIENNE ENZYMY PRODUKOWANE PRZEZ ŚLINIANKI, śołądek, TRZUSTKĘ I KOMÓRKI JELITA CIENKIEGO,

Bardziej szczegółowo

Przestawiamy się na surową dietę

Przestawiamy się na surową dietę Przestawiamy się na surową dietę Autor: Wayne Gendel tłumaczyła Justyna Romanowska Piątek 12 marca 2010 Przestawienie się na surową dietę wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wyróżniamy

Bardziej szczegółowo

Diety do żywienia medycznego do podaży przez zgłębnik

Diety do żywienia medycznego do podaży przez zgłębnik Diety do żywienia medycznego do podaży przez zgłębnik Dieta kompletna pod względem odżywczym, gotowa do użycia, zawierająca DHA/EPA, bezresztkowa, przeznaczona do stosowania przez zgłębnik Wskazania: okres

Bardziej szczegółowo

Odżywiamy się zdrowo! PREZENTACJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Odżywiamy się zdrowo! PREZENTACJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW Odżywiamy się zdrowo! PREZENTACJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW CO POWINNY JEŚĆ DZIECI WITAMINY PRODUKTY ZBOŻOWE PRODUKTY POCHODZENIA ROŚLINNEGO PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO PRZETWORY MLECZNE ZASADY ZDROWEGO

Bardziej szczegółowo

MIKROFLORA JELITOWA I NIETOLERANCJE POKARMOWE _

MIKROFLORA JELITOWA I NIETOLERANCJE POKARMOWE _ MIKROFLORA JELITOWA I NIETOLERANCJE POKARMOWE _ PROWADZĄCY: DR PAULINA SZACHTA, MAŁGORZATA DROBCZYŃSKA, ŁUKASZ SIEŃCZEWSKI Poziom I Jelito w pytaniach i odpowiedziach, czyli fakty i mity. Budowa i funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

Co to jest dietetyka?

Co to jest dietetyka? Co to jest dietetyka? Dietetyka to nauka, która bada jak to, co spożywamy wpływa na nasze zdrowie i wydajność organizmu. Bada pewne składniki pożywienia, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Na przykład

Bardziej szczegółowo

Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta

Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta CHOROBY DIETOZALEŻNE W POLSCE 2,150,000 osób w Polsce cierpi na cukrzycę typu II 7,500,000 osób w Polsce cierpi

Bardziej szczegółowo

CORSENTIALS prosta metoda na doskonałe zdrowie.

CORSENTIALS prosta metoda na doskonałe zdrowie. CORSENTIALS prosta metoda na doskonałe zdrowie. System CORSENTIALS korzysta z zastrzeżonej, zgłoszonej do opatentowania technologii firmy LifeWave, która odmieni stan Twojego zdrowia, przynosząc istotne

Bardziej szczegółowo

SWOICH ŻYWICIELI. = wirusy = priony = bakterie pasoŝytnicze = grzyby. = robaki = kleszcze = owady

SWOICH ŻYWICIELI. = wirusy = priony = bakterie pasoŝytnicze = grzyby. = robaki = kleszcze = owady Wszystkie prawa zastrzeżone CALIVITA INTERNATIONAL INTERNATIONAL--POLSKA 2006 ParaProteX OSOBISTY OCHRONIARZ www.calivita.com.pl PASOŻYTY ORGANIZMY ŻYJĄCE KOSZTEM SWOICH ŻYWICIELI Mikroparazyty = wirusy

Bardziej szczegółowo

Natureheals

Natureheals Natureheals www.donatmg.eu/en Magnez NAUKOWCY OKREŚLILI MAGNEZ MIANEM MINERAŁU DO WALKI ZE STRESEM, NAZYWAJĄC GO RÓWNIEŻ BALSAMEM DLA NERWÓW I MIĘŚNI. MAGNEZ JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH MINERAŁÓW NIEZBĘDNYCH

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

Suplementy. Wilkasy 2014. Krzysztof Gawin

Suplementy. Wilkasy 2014. Krzysztof Gawin Suplementy Wilkasy 2014 Krzysztof Gawin Suplementy diety - definicja Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub

Bardziej szczegółowo

Pewnego razu w gabinecie. Dr hab. med. Andrea Horvath Klinika Pediatrii, WUM

Pewnego razu w gabinecie. Dr hab. med. Andrea Horvath Klinika Pediatrii, WUM Pewnego razu w gabinecie. Dr hab. med. Andrea Horvath Klinika Pediatrii, WUM Pewnego razu w gabinecie Niemowlę 10.miesięczne CII PII SN; masa ur. 3600 Wywiad rodzinny bez obciążeń Pewnego razu w gabinecie

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja zmian w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce

Bardziej szczegółowo

Żel antycellulitowy ŻEL ANTYCELLULITOWY. Czym jest cellulit? INFORMACJE OGÓLNE

Żel antycellulitowy ŻEL ANTYCELLULITOWY. Czym jest cellulit? INFORMACJE OGÓLNE Czym jest cellulit? cellulit= skórka pomarańczowa = nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii w tkankach skóry, widoczne wgłębienia i guzkowatość skóry, występująca

Bardziej szczegółowo

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Według definicji zdrowe odżywianie to sposób jedzenia, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu jego zapewnienia

Bardziej szczegółowo

GLUTEN FAKTY I MITY. opracowanie: Paulina Wiśniewska

GLUTEN FAKTY I MITY. opracowanie: Paulina Wiśniewska GLUTEN FAKTY I MITY opracowanie: Paulina Wiśniewska GLUTEN FAKTY I MITY 1. Gluten jest niezbędny dla zdrowia Gluten nie ma wartości odżywczych, ale mają je produkty pełnoziarniste (bogate w witaminy z

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA PACJENTA I JEGO RODZINY MAJĄCA NA CELU PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT CUKRZYCY, DOSTARCZENIE JAK NAJWIĘKSZEJ WIEDZY NA JEJ TEMAT.

EDUKACJA PACJENTA I JEGO RODZINY MAJĄCA NA CELU PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT CUKRZYCY, DOSTARCZENIE JAK NAJWIĘKSZEJ WIEDZY NA JEJ TEMAT. EDUKACJA PACJENTA I JEGO RODZINY MAJĄCA NA CELU PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT CUKRZYCY, DOSTARCZENIE JAK NAJWIĘKSZEJ WIEDZY NA JEJ TEMAT. Prowadząca edukację: piel. Anna Otremba CELE: -Kształtowanie

Bardziej szczegółowo

WOLFSBLUT WIDE PLAIN (SZEROKIE RÓWNINY) świeża konina, bataty, zioła i owoce lasu,

WOLFSBLUT WIDE PLAIN (SZEROKIE RÓWNINY) świeża konina, bataty, zioła i owoce lasu, Strona 1 z 5 Strona 2 z 5 WOLFSBLUT WIDE PLAIN (SZEROKIE RÓWNINY) świeża konina, bataty, zioła i owoce lasu, to unikalne połączenie mięsa końskiego i wybranych ziół, owoców lasów lasów i łąk. Skład karmy

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? CEL/75/11/09 Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym

Bardziej szczegółowo

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Potrawy typu fast food a żywność przygotowywana w domu. Cele: uświadomienie różnic pomiędzy daniami typu fast food a żywnością przygotowywaną

Bardziej szczegółowo

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka TALERZ CZY PIRAMIDA? Przedstawione w modelach zdrowego żywienia zalecenia żywieniowe to sugestie ogólne,

Bardziej szczegółowo

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków) Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie

Bardziej szczegółowo

SANPROBI Super Formula

SANPROBI Super Formula SUPLEMENT DIETY SANPROBI Super Formula Unikalna formuła siedmiu żywych szczepów probiotycznych i dwóch prebiotyków Zdrowie i sylwetka a w super formie Zaburzenia metaboliczne stanowią istotny problem medyczny

Bardziej szczegółowo

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy To NASZ Zielony sklepik w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach! ZIELONKI = Zielony Sklepik = zdrowe i smaczne jedzenie Mamy coś do powiedzenia o piramidzie zdrowego

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA Uwaga: Dopuszcza się modyfikację kolejności zaplanowanych tematów. Kolejne zajęcia Temat główny - Liczba godzin Metody prowadzenia zajęć: Opis 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Wysiłek fizyczny codziennie ok. 30-60 minut Codzienna aktywność fizyczna wpływa na dobre samopoczucie i lepsze funkcjonowanie organizmu. Każdy wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA A DIETA MAGDALENA CUBALA -KUCHARSKA LEKARZ MEDYCYNY

EDUKACJA A DIETA MAGDALENA CUBALA -KUCHARSKA LEKARZ MEDYCYNY EDUKACJA A DIETA MAGDALENA CUBALA -KUCHARSKA LEKARZ MEDYCYNY CHOROBY ŚRODOWISKOWE UCZNIÓW ADHD ASD ALERGIE ADD ZATRUCIA METALAMI CIĘŻKIMI I INNYMI TOKSYNAMI ŚRODOWISKOWYMI PRZEWLEKŁE NIEDOBORY UKŁADU ODPORNOŚCIOWEGO

Bardziej szczegółowo

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Zestaw witamin i składników mineralnych przygotowany

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli

Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle Pomagają zachować sprawność Poprawiają odporność Wspomagają pracę żołądka

Bardziej szczegółowo

BIOLOGICZNIE AKTYWNY SUPLEMENT DIETY. www.calivita.com.pl

BIOLOGICZNIE AKTYWNY SUPLEMENT DIETY. www.calivita.com.pl BIOLOGICZNIE AKTYWNY SUPLEMENT DIETY WOLNE RODNIKI TO AKTYWNE ATOMY LUB CZĄSTECZKI, KTÓRE ZGUBIŁY JEDEN ELEKTRON. PRÓBUJĄC GO ODZYSKAĆ, SZYBKO WCHODZĄ W REAKCJE Z RÓŻNYMI ELEMENTAMI KOMÓREK, USZKADZAJĄC

Bardziej szczegółowo

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: DIETETYK przygotowany w ramach projektu Praktyczne kształcenie nauczycieli zawodów branży hotelarsko-turystycznej Priorytet III. Wysoka jakość

Bardziej szczegółowo

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe Uczeń: wymienia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć żywieniowych

Bardziej szczegółowo

Odżywiamy się zdrowo! Filip Batko

Odżywiamy się zdrowo! Filip Batko Odżywiamy się zdrowo! Filip Batko KATEGORIE ŻYWIENIOWE WITAMINY PRODUKTY ZBOŻOWE PRODUKTY POCHODZENIA ROŚLINNEGO PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO PRZETWORY MLECZNE ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA WIERSZE NA ZDROWIE

Bardziej szczegółowo

Banting - tabletki Tiens kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Tiens

Banting - tabletki Tiens kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Tiens Glinka Agency Zapraszamy do sklepu www.multistore24.pl mail;sklep@multistore24.pl Warszawa tel. +48 602 395 051 Banting - tabletki Tiens kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Tiens Producent: Tiens

Bardziej szczegółowo

http://www.odkryjjakschudnac.pl

http://www.odkryjjakschudnac.pl 7 Pokarmów Automatycznie Spalających Tłuszcz Czy może to być możliwe, że jedzenie niektórych pokarmów może pomóc Ci schudnąć oraz automatycznie spalać tłuszcz bez ćwiczeń lub diet? Odpowiedź na to pytanie

Bardziej szczegółowo

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Wzrost temperatury redukuje poziom większości składników odżywczych. Surowy por

Bardziej szczegółowo

POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH CUKRZYCA.? cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynika

Bardziej szczegółowo

Oferta diagnostyczna Instytutu Mikroekologii. Mgr Małgorzata Drobczyńska Instytut Mikroekologii Ul. Sielska 10 60-129 Poznań

Oferta diagnostyczna Instytutu Mikroekologii. Mgr Małgorzata Drobczyńska Instytut Mikroekologii Ul. Sielska 10 60-129 Poznań Oferta diagnostyczna Instytutu Mikroekologii Mgr Małgorzata Drobczyńska Instytut Mikroekologii Ul. Sielska 10 60-129 Poznań INSTYTUT MIKROEKOLOGII Najnowocześniejsza diagnostyka medyczna w leczeniu przewlekłych

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle pomagają zachować sprawność, poprawiają odporność, wspomagają

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA II Etap Edukacyjny: Klasy IV-VI Przyroda Czas realizacji materiału

SZKOŁA PODSTAWOWA II Etap Edukacyjny: Klasy IV-VI Przyroda Czas realizacji materiału SZKOŁA PODSTAWOWA II Etap Edukacyjny: Klasy IV-VI Przyroda Cele kształcenia: I, II, III, IV i V Treści nauczania wymagania szczegółowe: 1 (1, 8), 5 (1, 2, 4, 5), 9 (1, 2, 4, 9, 13), 14 Czas realizacji

Bardziej szczegółowo

Europejski Tydzień Walki z Rakiem

Europejski Tydzień Walki z Rakiem 1 Europejski Tydzień Walki z Rakiem 25-31 maj 2014 (http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/) Od 25 do 31 maja obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie

Bardziej szczegółowo

7 00 L - karnityna + chrom + aminokwasy rozgałęzione, 7 30 I ŚNIADANIE, (głównie węglowodany złożone + owoce + warzywa):*

7 00 L - karnityna + chrom + aminokwasy rozgałęzione, 7 30 I ŚNIADANIE, (głównie węglowodany złożone + owoce + warzywa):* Przykładowe jadłospisy na redukcję masy ciała 1. Przykładowy jadłospis na zrzucenie wagi (zalecenia ogólne, na podstawie wywiadu z zawodnikiem trójboju siłowego): CZĘŚĆ I 3 TYGODNIE: 7 00 L - karnityna

Bardziej szczegółowo

Witamina B12 MSE 120 tab kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Mito-Pharma, suplementy mitochonrialne > Mitoceutyki

Witamina B12 MSE 120 tab kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Mito-Pharma, suplementy mitochonrialne > Mitoceutyki Glinka Agency Zapraszamy do sklepu www.multistore24.pl mail;sklep@multistore24.pl Warszawa tel. +48 602 395 051 Witamina B12 MSE 120 tab kategoria: ZIOŁA, HERBATKI i SUPLEMENTY > Mito-Pharma, suplementy

Bardziej szczegółowo

TAF TEMPERATURE ADAPTED FEEDS. - Odpowiednia pasza na daną porę roku TEMPERATURE ADAPTED FEEDS TM

TAF TEMPERATURE ADAPTED FEEDS. - Odpowiednia pasza na daną porę roku TEMPERATURE ADAPTED FEEDS TM TEMPERATURE ADAPTED FEEDS - Odpowiednia pasza na daną porę roku TEMPERATURE ADAPTED FEEDS - Odpowiednia pasza na daną porę roku Ryby to organizmy zmiennocieplne. Temperatura środowiska wpływa na pobieranie

Bardziej szczegółowo

Nauczycielski plan dydaktyczny. Produkcja zwierzęca. Klasa I TRA w roku szkolnym 2011/2012. Numer programu 321(05)T4,TU,SPIMENiS

Nauczycielski plan dydaktyczny. Produkcja zwierzęca. Klasa I TRA w roku szkolnym 2011/2012. Numer programu 321(05)T4,TU,SPIMENiS Nauczycielski plan dydaktyczny Produkcja zwierzęca Klasa I TRA w roku szkolnym 2011/2012 Numer programu 321(05)T4,TU,SPIMENiS 2005.02.03 Prowadzący mgr inż. Alicja Adamska Moduł, dział, Temat: Lp. Zakres

Bardziej szczegółowo

mascotas Hill's Prescription Diet d/d Canine Jagnięcina puszka 370g

mascotas Hill's Prescription Diet d/d Canine Jagnięcina puszka 370g Informacje o produkcie Hill's Prescription Diet d/d Canine Jagnięcina puszka 370g Cena : 13,00 zł Nr katalogowy : mls-1175 Producent : Hill's Prescription Diet Dostępność : do 1 dnia Stan magazynowy :

Bardziej szczegółowo

www.dietetyk-krakow.pl www.dietetykaprzykawie.blogspot.com I.STAN ZDROWIA W jakiej dawce (mg) Ile razy dziennie

www.dietetyk-krakow.pl www.dietetykaprzykawie.blogspot.com I.STAN ZDROWIA W jakiej dawce (mg) Ile razy dziennie Data: Imię i Nazwisko: Data urodzenia: Uzupełnia pacjent Telefon: Adres e-mail: Skype: Obecna masa ciała: Wzrost: Uzupełnia dietetyk/ asystent dietetyka I.STAN ZDROWIA 1. Czy przyjmuje Pani/ Pan jakiekolwiek

Bardziej szczegółowo

Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie

Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie H. Dyląg, 1 H. Weker 1, M. Barańska 2 1 Zakład Żywienia 2 Zakład Wczesnej Interwencji Psychologicznej karmienie na żądanie 7-5 posiłków 3 posiłki

Bardziej szczegółowo

(+) ponad normę - odwodnienie organizmu lub nadmierne zagęszczenie krwi

(+) ponad normę - odwodnienie organizmu lub nadmierne zagęszczenie krwi Gdy robimy badania laboratoryjne krwi w wyniku otrzymujemy wydruk z niezliczoną liczbą skrótów, cyferek i znaków. Zazwyczaj odstępstwa od norm zaznaczone są na kartce z wynikami gwiazdkami. Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM)

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) Należy zapoznać się z treścią ulotki przez zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w

Bardziej szczegółowo

SCHORZENIA POCHWY I ICH ZAPOBIEGANIE. Poradnik dla pacjentki o diagnozowaniu i leczeniu chorób pochwy

SCHORZENIA POCHWY I ICH ZAPOBIEGANIE. Poradnik dla pacjentki o diagnozowaniu i leczeniu chorób pochwy SCHORZENIA POCHWY I ICH ZAPOBIEGANIE Poradnik dla pacjentki o diagnozowaniu i leczeniu chorób pochwy Praktycznie każda kobieta odczuwa czasami dolegliwości w obrębie intymnych części ciała. Wpływają one

Bardziej szczegółowo

Omega-3 z bogatych wód Arktyki

Omega-3 z bogatych wód Arktyki Omega-3 z bogatych wód Arktyki it s in our nature 2/12 3/12 01 JESTEŚMY CORAZ BARDZIEJ ŚWIADOMI KORZYŚCI, JAKIE DAJE ZBILANSOWANA DIETA, AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I CODZIENNA PIELĘGNACJA Jak to zatem możliwe,

Bardziej szczegółowo

Żywienie w sporcie, czyli po co mojemu dziecku dietetyk?

Żywienie w sporcie, czyli po co mojemu dziecku dietetyk? Żywienie w sporcie, czyli po co mojemu dziecku dietetyk? Podczas intensywnego treningu organizm produkuje energię znacznie szybciej, niż wówczas, gdy aktywność jest mała. W trakcie ćwiczeń serce bije częściej,

Bardziej szczegółowo

O naszej odporności decyduje także DIETA!

O naszej odporności decyduje także DIETA! O naszej odporności decyduje także DIETA! Podstawowym składnikiem wspomagającym pracę układu odpornościowego jest cynk (wraz z witaminą A). Najwięcej cynku zawierają owoce morza, szczególnie małże i ostrygi,

Bardziej szczegółowo

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Środki dydaktyczne formularz testu. Przebieg lekcji

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Środki dydaktyczne formularz testu. Przebieg lekcji Scenariusz lekcji I. Cele lekcji 1) Wiadomości Uczeń: zna pojęcia: trawienie, odżywianie, enzymy wymienia narządy układu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, wątroba, trzustka, jelito) zna funkcje

Bardziej szczegółowo