CUKRZYCA EPIDEMIA XXI WIEKU. mgr Małgorzata RZESZUT

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CUKRZYCA EPIDEMIA XXI WIEKU. mgr Małgorzata RZESZUT"

Transkrypt

1 CUKRZYCA EPIDEMIA XXI WIEKU mgr Małgorzata RZESZUT

2 CUKRZYCA DEFINICJA To przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez organizm co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi oraz wydalanie glukozy z moczem.

3 RODZAJE CUKRZYCY 1.U młodych ludzi cukrzyca spowodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Ten rodzaj nazywamy cukrzycą insulinozależną typu I lub cukrzycą wieku młodzieńczego. 2.U ludzi starszych na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycę wywołuje oporność na działanie insuliny. Ten rodzaj nazywamy cukrzycą typu II i wymaga ciągłego podawania leków doustnych a z czasem często przejście na insulinę.

4 HISTORIA DIABETES MELLITUS Pierwsze wzmianki pojawiły się już w roku 1550 p.n.e. na hieroglifach egipskich. Diabetes z łac. Oznacza płynący, a Mellitus słodki jak miód. Nazwa związana jest z fenomenem wydzielania nadmiaru cukru z moczem, o czym przekonali się ówcześni uczeni badając mocz w jedyny dostępny sposób, poprzez zmysł smaku.

5 EPIDEMIOLOGIA Wg WHO w roku 1985 na świecie było 30 mln diabetyków zaś w roku 1998 już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 366 mln ludzi (dane z 2011 roku).przewiduje się,że w 2030 roku liczba ta wyniesie 550 mln ludzi na całym świecie. W Polsce na cukrzycę cierpi obecnie ponad 3 mln ludzi( 10,6 % populacji) u ponad 30 % choroba jest nierozpoznana. Szacuje się, że ok. 1mln ludzi nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona mocno zaawansowana. W roku 2011 szacunkowo ok.30 tys. Osób zmarło z powodu powikłań cukrzycy.

6 OBJAWY CUKRZYCY 1.Zmniejszenie masy ciała glukoza krążąca we krwi jest często wydalana z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek, komórki szukają innego źródła energii, wykorzystują tkankę tłuszczową. W konsekwencji występuje szybki, niespodziewany ubytek masy ciała w krótkim czasie. 2.Wielomocz- do kilkudziesięciu razy na dobę także w nocy. 3.Wzmożone pragnienie 4.Zwiększone łaknienie 5.Ogólne osłabienie 6.Pojawienie się zmian skórnych w postaci czyraków, ropni, zmian grzybiczych 7.Stany zapalne narządów moczowo-płciowych 8.Świąd skóry.

7 ZNAKI OSTRZEGAWCZE

8 GRUPY RYZYKA U osób z grup ryzyka należy przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy, co najmniej raz na 3 lata u osób powyżej 45 r.ż oraz co roku u następujących grup ryzyka: 1.Z nadwagą lub otyłością BMI powyżej 25 kg/m² lub obwód talii u kobiet powyżej 80 cm, u mężczyzn powyżej 94cm. 2.Z cukrzycą występującą w rodzinie 3.Mało aktywnych fizycznie 4.W przypadku gdy poprzednie badanie wykazało stan przedcukrzycowy 5.Z przebytą cukrzycą ciążową 6.U kobiet które urodziły dzieci o masie powyżej 4 kg 7.Z nadciśnieniem tętniczym powyżej 140/90mm/Hg 8.Z hiperlipidemią 9.Z zespołem policystycznych jajników 10.Z chorobą układu sercowo-naczyniowego.

9 ZASADY ROZPOZNAWANIA CUKRZYCY 1.Glikemia przygodna pobrana o dowolnej porze dnia, niezależnie od ostatniego posiłku wyniesie powyżej 200 mg/dl oraz występują dodatkowe objawy możemy podejrzewać cukrzycę,należy skontaktować się z lekarzem. 2.Glikemia na czczo- oznaczona co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku: mg/dl - prawidłowa mg/dl nieprawidłowa do kontroli i obserwacji - powyżej 126mg/dl prawdopodobnie cukrzyca 3.Glikemia po doustnym obciążeniu glikozą w 120 min. Badania: - poniżej 140mg/dl prawidłowa tolerancja glukozy mg/dl upośledzona tolerancja glukozy konieczna obserwacja - powyżej 200mg/dl cukrzyca

10 SAMOKONTROLA Samokontrolą nazywamy wszystkie czynności i decyzje podejmowane przez chorego lub osoby z otoczenia np. rodziców chorych dzieci. Podstawowe elementy: 1.Samodzielne badanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru. 2.Przestrzeganie codziennej diety 3.Wybór odpowiedniego wysiłku fizycznego 4.Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami 5.Obserwacja stanów hipo i hiperglikemii 6.Pomiary ciśnienia krwi 7.Pielęgnacja stóp 8.Kontrola masy ciała.

11 ZASADY SAMOKONTROLI Kiedy wykonujemy pomiary stężenia glukozy we krwi? 1.Na czczo 2.2 godziny po posiłku 3.Przed głównymi posiłkami i w drugiej połowie nocybardzo ważne u osób przyjmujących insulinę 4.Ważne jest również badanie przed snem, co ma istotne znaczenie dla zapobiegania nocnym niedocukrzeniom 5.W przypadku cukrzycy leczonej insuliną należy pomiarów dokonywać co najmniej 4 razy na dobę lub w przypadku cukrzycy niewyrównanej więcej. 6.W każdym przypadku zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

12 PRAWIDŁOWA TECHNIKA BADANIA STĘŻENIA GLUKOZY WE KRWI GLUKOMETREM przygotuj zestaw do badania poziomu cukru we krwi (glukometr, nakłuwacz, lancet, gazik ); sprawdź ważność pasków testowych do glukometru; umyj ręce ciepłą wodą z mydłem; przygotuj nakłuwacz z lancetem; ustaw skalę na głębokość nakłucia palca; rozmasuj dłoń od nasady dłoni w kierunku palca który ma być nakłuwany; nakłuj boczną część palca;

13 miejsca nakłucia miejsca nakłucia nałóż uzyskaną kroplę krwi na pasek testowy; zabezpiecz miejsce nakłucia gazikiem nasada dłoni

14 POWIKŁANIA CUKRZYCY Powikłania cukrzycy: nefropatia Im dłużej chorujesz na cukrzycę, tym większe ryzyko niewydolności nerek. Pacjenci z niewydolnością nerek muszą poddać się przeszczepieniu tego narządu lub dializie, by przeżyć.

15 Powikłania cukrzycy: retinopatia Wysoki poziom cukru we krwi może spowodować uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i substancje odżywcze do siatkówki kluczowej części oka. Stan ten znany jest jako retinopatia cukrzycowa i może powodować postępującą i nieodwracalną utratę wzroku. Jest to główna przyczyna ślepoty u osób w wieku od 20 do 60 lat.

16 Retinopatia

17 Cukrzycowa choroba serca Częstość zachorowań na cukrzycę jest tak duża, że obecnie choroba ta stała się jedną z największych epidemii. Każda forma hiperglikemii wykazuje bezpośrednie lub pośrednie działanie angiotoksyczne i prowadzi do rozwoju powikłań dotyczących głównie układu sercowonaczyniowego. U chorych na cukrzycę obserwuje się bardzo zwiększone wskaźniki zapadalności, chorobowości i umieralności z powodu choroby niedokrwiennej serca. Choroba niedokrwienna serca występuje u około ¼ chorych z cukrzycą i stanowi główną przyczynę zgonów u tych osób (44%). W cukrzycy choroba wieńcowa rozwija się wcześniej i ma cięższy przebieg.

18 Zespół stopy cukrzycowej Stopa cukrzycowa powstaje w wyniku uszkodzenia układu nerwowego i naczyniowego oraz podatności na infekcje bakteryjne. Objawy: zaburzone odczuwanie bólu; niedokrwienie stóp; gorsze gojenie się ran; tworzenie się odcisków, stwardnień, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Zmiany unaczynienia i unerwienia stopy chorego na cukrzycę przebiegają najczęściej równocześnie, rzadko zaś są jednakowo nasilone. Spowodowało to wyodrębnienie dwóch oddzielnych zespołów stopy cukrzycowej w zależności od dominacji jednego z zespołów patologicznych. Jest to: zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej oraz zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej.

19 Powikłania cukrzycy: stopa cukrzycowa Cukrzycy często doznają uszkodzenia nerwów, które zaburza czucie w nogach. Jednocześnie miażdżyca tętnic skutkuje słabym dopływem krwi do stóp, co zwiększa ryzyko zgorzeli lub owrzodzenia. W skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja zainfekowanej stopy lub nogi.

20 Zalecenia prewencyjne 1. Uświadamianie korzyści z redukcji wagi ciała i regularnego wysiłku fizycznego. 2. Wielokrotne (każdorazowe) powtarzanie uwag z punktu pierwszego. 3. Obserwację pacjenta pod kątem czynników ryzyka chorób układu krążenia. 4. Unikanie leków o działaniu diabetogennym

21 Edukacja 1. Wsparcie w zaakceptowaniu choroby, bo większość pacjentów się jej wypiera. nie mam cukrzycy, tylko mam podwyższony cukier nie mam cukrzycy, tylko lekarz zapisał mi leki na cukier 2. Podstawowe wiadomości na temat choroby. 3. Uświadamianie, że cukrzyca skraca życie. 4. Nauka pomiarów glukozy we krwi. 5. Nauka pomiarów ciśnienia tętniczego. 6. Wiadomości na temat zdrowego odżywiania. 7. Wiadomości o wpływie regularnych ćwiczeń fizycznych na cukrzycę. 8. Wiadomości o sytuacjach specjalnych (ciąża, antykoncepcja, podróż).

22 Dieta

23 Dieta W cukrzycy typu 2 jest bardziej istotna niż w typie 1- szym, bowiem najczęściej jej celem jest redukcja lub utrzymanie ciężaru ciała. Ważna jest kalorczność diety. Aby schudnąć powinno być mniej kcal/dobę.

24 Jak jeść, gdy ma się cukrzycę? Posiłki, które spożywa diabetyk każdego dnia, powinny być: zaplanowane według indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, wzbogacane o różne składniki pokarmowe we właściwych proporcjach, spożywane często o określonych godzinach, zjadane w małych ilościach, urozmaicone, lekkostrawne. Pamiętaj! Odżywiaj się regularnie!

25 Alkohol Generalnie przeciwwskazany w cukrzycy. Nie więcej niż gramów dziennie. Przeciwwskazany w chorobach trzustki i hypertrójglicerydemii u cukrzyków.

26 Wysiłek fizyczny Ruch może zastąpić wiele leków, żaden lek nie zastąpi ruchu. 1. Codzienny. 2. Może też być 3 x 30 do 130 (dla bardzo leniwych). 3. Podstawowym wysiłkiem jest szybki marsz prowadzący do zadyszki! 4. Modny i dobry jest nordic walking.

27 DOUSTNE LEKI PRZECIWCUKRZYCOWE Jeśli chorzy na cukrzycę typu II nie są w stanie samodzielnie za pomocą diety i aktywności fizycznej kontrolować poziomu cukru we krwi, mogą pomóc leki. Na rynku istnieje wiele preparatów o różnym działaniu niektóre stymulują trzustkę do wytwarzania więcej insuliny, inne wspomagają działanie tego hormonu.

28 LECZENIE CUKRZYCY INSULINĄ U większości osób z cukrzycą typu II nastąpi stan, w którym komórki trzustki nie będą produkowały insuliny w odpowiedzi na wysokie stężenie cukru we krwi. W takim przypadku stosuje się leczenie insuliną.

29 SŁAWNI LUDZIE Z CUKRZYCĄ Lech Wałęsa Ernest Hemingway Elizabeth Taylor Marta Wiśniewska

30 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Cukrzyca to nie wyrok

Cukrzyca to nie wyrok NR 8/MAJ 2014 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ 3KROKI DO SKUTECZNEJ TERAPII Przedstawiamy: PRZYSZŁOŚĆ INSULINOTERAPII Ewolucja leku ratującego życie

Bardziej szczegółowo

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Wysiłek fizyczny w cukrzycy prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Spis treści Dlaczego konieczne jest podejmowanie wysiłku fizycznego?... 3 Wpływ wysiłku

Bardziej szczegółowo

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży 69 ACTA SCIENTIFICA ACADEMIAE OSTROVIENSIS Dorota Maciąg 1, Agata Figuła 2, Małgorzata Cichońska 3, Katarzyna Kucharska 4 Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży Streszczenie Autorki

Bardziej szczegółowo

Życie z niewydolnością serca

Życie z niewydolnością serca Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak Życie z niewydolnością serca Poradnik dla pacjentów www.servier.pl Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

Wiedzieć znaczy działać

Wiedzieć znaczy działać Wiedzieć znaczy działać 1 Kiedy ciało wysyła sygnały? s. 4 2 3 Badania co mogą nam powiedzieć? s. 22 Słownik psychologiczny, czyli optymiści żyją dłużej s. 26 prof. dr hab. n.med. Jacek Jassem Szanowni

Bardziej szczegółowo

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 -----------------

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 ----------------- We wszystkich tych przypadkach należałoby rozważyć stosowanie tabletki o większej zawartości hormonu do czasu stosowania wyżej wymienionych leków. W przypadku rifampicyny należałoby stosować dodatkowe

Bardziej szczegółowo

1 ml zawiesiny zawiera 100 j.m. rozpuszczalnej insuliny ludzkiej* i insuliny ludzkiej* izofanowej (NPH) w stosunku 30/70 (odpowiadające 3,5 mg).

1 ml zawiesiny zawiera 100 j.m. rozpuszczalnej insuliny ludzkiej* i insuliny ludzkiej* izofanowej (NPH) w stosunku 30/70 (odpowiadające 3,5 mg). 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Mixtard 30 Penfill 100 j.m./ml zawiesina do wstrzykiwań we wkładzie 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY 1 ml zawiesiny zawiera 100 j.m. rozpuszczalnej insuliny ludzkiej* i insuliny

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce

Bardziej szczegółowo

Okulistyka i choroby siatkówki

Okulistyka i choroby siatkówki Okulistyka i choroby siatkówki W aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się Raport Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się pt. Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum Ważne informacje dotyczące złożonych środków antykoncepcyjnych Jeśli

Bardziej szczegółowo

Departament Polityki Zdrowotnej

Departament Polityki Zdrowotnej MINISTERSTWO ZDROWIA Departament Polityki Zdrowotnej Program zdrowotny pn.: NARODOWY PROGRAM ZAPOBIEGANIA NADWADZE I OTYŁOŚCI ORAZ PRZEWLEKŁYM CHOROBOM NIEZAKAŹNYM POPRZEZ POPRAWĘ ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI

Bardziej szczegółowo

Proces pielęgnowania element jakości świadczeń pielęgniarskich

Proces pielęgnowania element jakości świadczeń pielęgniarskich Monika Tomaszewska* Proces pielęgnowania element jakości świadczeń pielęgniarskich Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona Albert Einstein Początek ogromnego postępu, jaki

Bardziej szczegółowo

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. Przyczyny, objawy i leczenie bezsenności. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej mgr farm. Katarzyna Górka opiekun specjalizacji: dr n. farm. Jerzy

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną. Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie.

Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną. Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie. Życie z cukrzycą Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie. Spis treści Początki leczenia insuliną 2

Bardziej szczegółowo

Skuteczna ochrona nerek dzięki intensywnej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 najnowsze wyniki badania ADVANCE

Skuteczna ochrona nerek dzięki intensywnej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 najnowsze wyniki badania ADVANCE Skuteczna ochrona nerek dzięki intensywnej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 najnowsze wyniki badania ADVANCE Skuteczna ochrona nerek dzięki intensywnej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

2014-11-10 PROCES PIELĘGNOWANIA DIAGNOZA PIELĘGNIARSKA

2014-11-10 PROCES PIELĘGNOWANIA DIAGNOZA PIELĘGNIARSKA PROCES PIELĘGNOWANIA DIAGNOZA PIELĘGNIARSKA Pielęgnowanie wykorzystujące podejście tradycyjne model opieki zadaniowy, funkcyjny (task allocation) Pielęgnowanie wykorzystujące proces pielęgnowania model

Bardziej szczegółowo

120 minut dla życia zdążyć sercu na ratunek

120 minut dla życia zdążyć sercu na ratunek 120 minut dla życia zdążyć sercu na ratunek Zawartość Zawartość...1 Wstęp...2 Co to jest miażdżyca?...2 Co to jest zawał serca?...3 Co to jest angioplastyka wieńcowa w zawale serca?...4 Postępowanie i

Bardziej szczegółowo

Jaki wpływ mają rodzice na kulturę fizyczną swoich dzieci?

Jaki wpływ mają rodzice na kulturę fizyczną swoich dzieci? Jaki wpływ mają rodzice na kulturę fizyczną swoich dzieci? Łacińskie pojęcie cultura wywodzi się z rolnictwa, gdzie pierwotnie oznaczało wyłącznie uprawę ziemi. I chociaż już u Cycerona pojawia się wyrażenie

Bardziej szczegółowo

Zachowaj jasność umysłu

Zachowaj jasność umysłu Zachowaj jasność umysłu najnowsze wyniki badań naukowych mózgu Jakość życia The European Dana Alliance for the Brain NRTA - Towarzystwo Edukacyjne AARP NRTA (www.aarp.org/nrta, National Retired Teachers

Bardziej szczegółowo

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Maria Libura MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Jak mogę mu pomóc? Warszawa 2007 1 Maria Libura Moje dziecko ma zespół Pradera-Williego. Jak mogę mu pomóc? Konsultacja medyczna: dr n.med. Maria Ginalska

Bardziej szczegółowo

Zdrowie publiczne. W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ

Zdrowie publiczne. W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ Zdrowie publiczne W trosce o zdrowie wszystkich obywateli UE UE dąży do tego, by chronić ludzkie zdrowie na każdym etapie życia. SPIS TREŚCI Dlaczego potrzebujemy unijnej

Bardziej szczegółowo

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Pamięci dr Ireny Głowaczewskiej Wiedza dotycząca HIV/AIDS zmienia się i powiększa bardzo szybko. Dlatego zawsze sprawdzaj datę powstania informacji, które

Bardziej szczegółowo

Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy

Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy Kłosiewicz-Latoszek Artykuły poglądowe L. Otyłość / jako review problem papers społeczny, zdrowotny i leczniczy 339 Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy Obesity as a social, medical and

Bardziej szczegółowo

Drodzy bracia i siostry,

Drodzy bracia i siostry, Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2014 Potrzeba miłosiernych samarytan Drodzy bracia i siostry, 1. Z okazji XXII Światowego Dnia Chorego, którego temat w tym roku brzmi Wiara i miłosierdzie:

Bardziej szczegółowo

Wytyczne ESUR (European Society of Urogenital Radiology) na temat Bezpieczeństwa Środków Kontrastowych

Wytyczne ESUR (European Society of Urogenital Radiology) na temat Bezpieczeństwa Środków Kontrastowych Wytyczne ESUR (European Society of Urogenital Radiology) na temat Bezpieczeństwa Środków Kontrastowych SPIS TREŚCI AUTORZY, KONSULTANCI, REDAKCJA NAUKOWA WYDANIA POLSKIEGO...2 WPROWADZENIE DO WYDANIA

Bardziej szczegółowo

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19.1. Definicja pierwszej pomocy 19.2. Organizacja akcji ratunkowej 19.2.1. Wezwanie pomocy 19.2.2. Bezpieczeństwo akcji ratunkowej 19.2.3. Apteczka pierwszej

Bardziej szczegółowo