Szepty ulic Targówka

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Szepty ulic Targówka"

Transkrypt

1 Szepty ulic Targówka

2 Dzielnica Targówek to niezwykłe miejsce, nie tylko ze względu na swój urok osobisty. Choć niewiele z Nas to wie, znajdują się tu liczne miejsca pamięci narodowej, które mówią o bohaterskiej przeszłości mieszkańców. Pomniki, głazy pamięci, zbiorowe mogiły i tablice upamiętniają miejsca walki zbiorowej i poświęcenia Polaków.

3 Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych Napoleon Bonaparte

4 Ul. Kondratowicza 20 Możemy tu znaleźć tablicę ku pamięci żołnierzy 20 Dywizji Piechoty broniących we wrześniu 1939 roku północno-wschodniej części Pragi. Oddziały 20 Dywizji Piechoty płk. dypl. Wilhelma Andrzeja Lawicza-Liszki miały bronić północno-wschodniej części Pragi i zabezpieczyć wycofujące się siły polskie z Tłuszcza, Radzymina, Nieporętu, Dębego i Modlina. W połowie września Niemcy szturmują pozycje obrońców i dzielnice mieszkalne. Szczególnie silnie atakowane były Annopol i Nowe Bródno. Mimo silnych natarć wroga na Bródnie powstrzymano hitlerowców.

5 Ul. Kondratowicza 20 Drugim ważnym miejscem pamięci przy Urzędzie Dzielnicy Targówek jest głaz z tablicą poświęcony pamięci żołnierzy polskich, mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza uczestników walk o wolność i niepodległość ojczyzny.

6 Kapitulacja to próba ocalenia wszystkiego, oprócz honoru. Napoleon Bonaparte

7 Ul. Piotra Wysockiego 49 Znajduje się tu pomnik poświęcony Bitwie Warszawskiej - zwycięzcom nawały bolszewickiej w 1920 roku. Kiedy do granic Warszawy zbliżał się wróg nastąpiła mobilizacja. Zgłaszali się ochotnicy do walki z przeciwnikiem, wśród nich byli także mieszkańcy Bródna. Byli oni wzorem i przykładem patriotyzmu w budowie wolnej Polski.

8 Ul. Piotra Wysockiego 8 Znajduje się tu pomnik poświęcony pamięci harcerzy z organizacji SOKÓŁ oraz mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny poległych za wolność ojczyzny w I wojnie światowej. Sokół (Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół) to sportowo-wychowawcza, paramilitarna organizacja młodzieżowa. Pierwsze koło (tzw. gniazdo) Sokoła założyła w 1867 we Lwowie grupa byłych u powstańców styczniowych. Ich celem było podnoszenie sprawności fizycznej i duchowej oraz podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej. Na Bródnie działało jedno z gniazd, było to 9 Gniazdo Sokoła. Powstało ono w 1916 roku, miało swą siedzibę w Domu Ludowym przy ul. Kiejstuta. Młodzież zrzeszona w Sokole w znacznej mierze zasiliła szeregi Legionów Polskich. Jedni walczyli na froncie inni zaś pełnili służbę wartowniczą i łączności, Działali też aktywnie po odzyskaniu niepodległości w okresie międzywojennym.

9

10 Pod tym samym numerem znajduje się również tablica w kościele, która oddaje hołd harcerzom 51 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, którzy zginęli w obronie ojczyzny. W roku 1926 została założona 51 WDH im. Stefana Czarnieckiego, działała ona przy ul. Białołęckiej 36. Podczas obrony Warszawy w 1939 roku harcerze działali w służbach Pogotowia Harcerskiego Batalionu Warszawskiego. Po klęsce wrześniowej harcerze weszli w skład Szarych Szeregów gdzie podczas okupacji prężnie działali na rzecz państwa polskiego.

11 Ul. Piotra Wysockiego, róg Bartniczej Zobaczymy tutaj pomnik Reduta Bródnowska, który upamiętnia walki powstańcze prowadzone na Bródnie do 4 sierpnia 1944 roku. I Rejon Obwodu AK Praga rozciągał się od Pelcowizny po ul. św. Wincentego. Powstańcy mieli wiele zadań do wykonania: mieli chronić mieszkańców, gdy cały teren wypełniony był niemieckimi oddziałami piechoty, artylerii przeciwlotniczej oraz straży kolejowej. Dodatkowo w koszarach przy ul. 11 Listopada stacjonowały czołgi. Walczyli oni jak prawdziwi bohaterowie i wykazali się niezwykłą odwagą w czasie krótkich walk na Pradze.

12

13 Będąc w tym miejscu nie możemy zapomnieć o tablicy na ścianie budynku szkoły, która upamiętnia akcje powstańcze żołnierzy 632 i 641 Zgrupowania Obwodu AK Praga. 1 sierpnia 1944 roku ośrodki te składające się głównie z oddziałów pod dowództwem por. Zygmunta Skowrona Rafała zajęły budynek Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36. Do szkoły ulokowanej w centrum rejonu przeniosło się dowództwo oraz rejonowa składnica meldunkowa. Powstał tutaj silny bastion powstańczy z uliczną barykadą, hamującą przejazd jednostek wroga, dzięki czemu udało się odeprzeć atak dwóch niemieckich czołgów.

14

15 Ul. Piotra Wysockiego 11 Możemy znaleźć tu głaz poświęcony pamięci kolejarzy węzła Warszawa-Praga. Kolejarze odznaczyli się szczególną odwagą w 1939 roku. Później czynnie uczestniczyli w życiu konspiracyjnym stolicy oraz brali udział w akcjach sabotażowo-dywersyjnych organizowanych przez polskie podziemie, zaś w 1944 roku walczyli w szeregach powstańczych.

16 Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana Napoleon Bonaparte

17 Ul. Odrowąża Mamy tutaj monolit upamiętniający miejsce rozstrzelania sierpnia 1944 roku czterdziestu Polaków. Na ulicach przeprowadzano łapanki, obławy i blokady. Zdolnych do pracy kierowano do robót przymusowych. Pozostali trafiali do obozów przejściowych; podejrzanych o udział w powstaniu rozstrzeliwano. Egzekucje przeprowadzano między innymi na ul. Odrowąża, przy Cmentarzu Żydowskim, gdzie w przeciągu kilku dni rozstrzelano 40 mieszkańców Bródna.

18 Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać. Napoleon Bonaparte

19 Rondo Żaba Znajduje się tutaj monolit upamiętniający miejsce rozstrzelania przez Niemców siedemnastu osób. W 1944 roku nasiliły się niemieckie akcje terrorystyczne. W różnych punktach miasta między innymi na Bródnie przeprowadzano obławy i blokady domów. W maju odbyło się sześć egzekucji, o których poinformowano opinię publiczną. Jedna z takich egzekucji miała miejsce 4 maja 1944 roku w okolicy Ronda Żaba, przy nasypie kolejowym. Zostało wtedy rozstrzelanych 17 mieszkańców Bródna.

20 Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia Napoleon Bonaparte

21 Ul. Oszmiańska Przy cmentarzu Żydowskim znajdziemy symboliczną mogiłę rozstrzelanych 1 sierpnia 1944 roku powstańców. Jednym z głównych bastionów niemieckich na Pradze były dawne koszary 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej przy ul. 11 Listopada. Ze względu na duże zagrożenie dla Polaków głównym zadaniem oddziałów IV Rejonu Michałów- Szmulki było zdobycie tego bastionu. O godz. 17 pierwszego sierpnia cztery zgrupowania AK ruszyły z cmentarza żydowskiego i ul. Praskiej do ataku na koszary. Polskie oddziały znalazły się w gęstym ogniu. Zdziesiątkowane drużyny wycofały się w kierunku ul. Oszmiańskiej i Rogowskiej. Osłaniając odwrót swoich zgrupowań ranni zostali por. Apoloniusz Zbigniew Dobrzyński Kruk, i por. Czesław Mazek Rokita. Obaj zamordowani zostali przez Niemców w punkcie opatrunkowym przy ul. św. Wincentego.

22

23 Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy Jak widać nie trzeba daleko szukać aby znaleźć dowody niesamowitej odwagi i męstwa. Znajdują się one w naszej najbliższej okolicy i pokazują, że tak jak niezwyciężony Napoleon Bonaparte odpierał ataki wrogów Francji, tak Polacy walczyli o dobro ojczyzny, naszej ojczyzny.

24 Praca wykonana na podstawie informacji zawartych w książce Na Targówku kamienie mówią, Warszawa 2010

OSTATNI KOMENDANCI OSTATNI ŻOŁNIERZE

OSTATNI KOMENDANCI OSTATNI ŻOŁNIERZE OSTATNI KOMENDANCI 1951 1963 OSTATNI ŻOŁNIERZE Warszawa, 1 marca 2013 roku Szanowni Państwo, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisując 9 lutego 2011 roku ustawę o ustanowieniu

Bardziej szczegółowo

Kurier. Galicyjski. ROZSĄDZi krew i ŻeLaZO? Zbliża się kolejne święto we Lwowie Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Pod Wysokim Zamkiem

Kurier. Galicyjski. ROZSĄDZi krew i ŻeLaZO? Zbliża się kolejne święto we Lwowie Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Pod Wysokim Zamkiem Niezależne pismo Polaków na Ukrainie ROZSĄDZi krew i ŻeLaZO? Kurier Galicyjski www.kuriergalicyjski.com 29 sierpnia 15 września 2014 nr 16 (212) Polacy Doniecka rozmowa z Heleną Krasowską s. 16 Od 27 sierpnia

Bardziej szczegółowo

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo,

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo, Dzielnica Włochy Szanowni Państwo, Oddajemy do Państwa rąk przewodnik po dzielnicy Włochy. Zawiera on zestawienia miejsc wartych odwiedzenia oraz rozmaitych ciekawostek, których na co dzień nie zauważamy,

Bardziej szczegółowo

Kazimierz Kamieński Huzar" należał

Kazimierz Kamieński Huzar należał Kazimierz Kamieński Huzar" należał " do najdłużej i najskuteczniej stawiających opór żołnierzy Polski Podziemnej. Trzynaście lat nieprzerwanie walczył z obydwoma wrogami wolności Polski - z hitlerowskimi

Bardziej szczegółowo

Stanisław Sojczyński Warszyc jeden z żołnierzy wyklętych (1910 1947)

Stanisław Sojczyński Warszyc jeden z żołnierzy wyklętych (1910 1947) KANCELARIA SENATU BIURO ANALIZ I DOKUMENTACJI Dział Analiz i Opracowań Tematycznych Stanisław Sojczyński Warszyc jeden z żołnierzy wyklętych (1910 1947) OPRACOWANIA TEMATYCZNE OT-596 GRUDZIEŃ 2010 Copyright

Bardziej szczegółowo

Wydawca: Adah Advertising Sp. z o. o. na zlecenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Projekt, skład i druk: Adah Advertising Sp. z o.o.

Wydawca: Adah Advertising Sp. z o. o. na zlecenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Projekt, skład i druk: Adah Advertising Sp. z o.o. Wydawca: Adah Advertising Sp. z o. o. na zlecenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Projekt, skład i druk: Adah Advertising Sp. z o.o. Opracowanie tekstów: Pracownicy Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 11 październik-grudzień 2012 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny WITAMY Realizowany przez LGD Polesie z 5 najbliższymi sąsiadami

Bardziej szczegółowo

Numer 2 (7), luty 2011 Polak w Bundeswehrze... GAZETA ŚRODOWISK PATRIOTYCZNYCH PRAWICY RZECZYPOSPOLITEJ POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO

Numer 2 (7), luty 2011 Polak w Bundeswehrze... GAZETA ŚRODOWISK PATRIOTYCZNYCH PRAWICY RZECZYPOSPOLITEJ POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO PATRIA Kryterium doboru inwestycji to potrzeby mieszkańców Polak w Bundeswehrze... Dżentelmen szympans 1 Str. 8 Str. 11 Str. 4 patria POLSKOŚĆ TO BRZMI DUMNIE! GAZETA BEZPŁATNA nr 2 (7) (25 luty 2011)

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU MIASTA KUTNA NA LATA 2014-2020

STRATEGIA ROZWOJU MIASTA KUTNA NA LATA 2014-2020 STRATEGIA ROZWOJU MIASTA KUTNA NA LATA 2014-2020 MATERIAŁ ROBOCZY kwiecień 2014 2 Zespół redakcyjny dr Michał Adamski, dr Piotr Łaszewski, Maciej Kostrzewa, Jarosław Kotliński, Jarosław Szałamacha Współpraca

Bardziej szczegółowo

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich Ogólnokrajowy tygodnik SZ «Związek Polaków na Białorusi» sierpień 2007 r. Nr 4(11) Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składa kondolencje w związku z tragiczną śmiercią polskich pielgrzymów we Francji.

Bardziej szczegółowo

LUDNOŚĆ NA PRZESTRZENI WIEKÓW

LUDNOŚĆ NA PRZESTRZENI WIEKÓW LUDNOŚĆ NA PRZESTRZENI WIEKÓW W czasach feudalnych do podstawowych obowiązków chłopów wobec Dworu należało odrabianie pańszczyzny i składanie danin. Oprócz obciążeń wobec Dworu dochodziły jeszcze różne

Bardziej szczegółowo

Kurier. Galicyjski. Politycy potrzebują wsparcia. 30 września 16 października 2014 nr 18 (214)

Kurier. Galicyjski. Politycy potrzebują wsparcia. 30 września 16 października 2014 nr 18 (214) Niezależne pismo Polaków na Ukrainie Politycy potrzebują wsparcia Kurier Galicyjski www.kuriergalicyjski.com 30 września 16 października 2014 nr 18 (214) VII POLSkO UkRAIŃSkIE SPOTkANIA W JAREMCZU W dniach

Bardziej szczegółowo

UKRAIŃSKI SOJUSZNIK POLSKI W WOJNIE 1920 ROKU WALKA ODDZIAŁÓW UKRAIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ U BOKU WOJSKA POLSKIEGO I ICH DALSZE LOSY

UKRAIŃSKI SOJUSZNIK POLSKI W WOJNIE 1920 ROKU WALKA ODDZIAŁÓW UKRAIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ U BOKU WOJSKA POLSKIEGO I ICH DALSZE LOSY KOMENTARZE HISTORYCZNE ZBIGNIEW KARPUS UKRAIŃSKI SOJUSZNIK POLSKI W WOJNIE 1920 ROKU WALKA ODDZIAŁÓW UKRAIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ U BOKU WOJSKA POLSKIEGO I ICH DALSZE LOSY Wspólna walka z Armią Czerwoną

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 12 styczeń-marzec 2013 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny WITAMY Zapraszamy do lektury XII już numeru naszego kwartalnika.

Bardziej szczegółowo

Starosta Marian Niemirski odbiera od Wiceministra Gospodarki honorowy tytuł na gali w Warszawie. Więcej strona 3

Starosta Marian Niemirski odbiera od Wiceministra Gospodarki honorowy tytuł na gali w Warszawie. Więcej strona 3 Nr 6 (31) lipiec 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ISSN 2299-4343 Informator Samorządowy ZIEMIA PRZYSUSKA Powiat Przysuski: Borkowice, Gielniów, Klwów, Odrzywół, Przysucha, Potworów, Rusinów, Wieniawa I Ns Rej.

Bardziej szczegółowo

Między Powiślem a Starówką

Między Powiślem a Starówką Marian Burzyński Między Powiślem a Starówką Przedwojenne warszawskie Powiśle to obszar stanowiący bardzo wydłużony prostokąt, ograniczony od północy wiaduktem Pancera i mostem Kierbedzia, od wschodu brzegiem

Bardziej szczegółowo

TESTAMENT POLSKI WALCZĄCEJ Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego

TESTAMENT POLSKI WALCZĄCEJ Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego TESTAMENT POLSKI WALCZĄCEJ Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego TESTAMENT POLSKI WALCZĄCEJ Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego Tekst Marek Gałęzowski Redakcja Iwona Gałęzowska

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY DZIELNICY XIII

BIULETYN INFORMACYJNY DZIELNICY XIII BIULETYN INFORMACYJNY DZIELNICY XIII Kabel Płaszów Przewóz Rybitwy Stare Podgórze Nr 1 (63) kwiecień 2014 egzemplarz bezpłatny ISSN 1428-9199 Niedawno świętowaliśmy pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Bardziej szczegółowo

Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy

Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy Publikacja non profit, nieprzeznaczona do sprzedaży, wydana z darowizny 10 000 zł otrzymanej na podstawie Umowy zawartej pomiędzy Bankiem Handlowym S.A. w Warszawie a panią

Bardziej szczegółowo

Od Augustwalde do Wielgowa Polscy, niemieccy i radzieccy mieszkańcy w latach 1939 1949

Od Augustwalde do Wielgowa Polscy, niemieccy i radzieccy mieszkańcy w latach 1939 1949 Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Katarzyna Teresa Marciszewska nr albumu: 42839 Od Augustwalde do Wielgowa Polscy, niemieccy i radzieccy mieszkańcy w latach 1939 1949

Bardziej szczegółowo

Rozdział I OSTATNIA POTYCZKA I W SOŁDATY

Rozdział I OSTATNIA POTYCZKA I W SOŁDATY Wspomnienia Waldemara Galczaka,wnuczka Jana-piekarza z Miłej Cz.II Stachurscy Rozdział I OSTATNIA POTYCZKA I W SOŁDATY Należałoby zadać sobie trud poszukiwań w archiwach akt dawnych i księgach parafialnych

Bardziej szczegółowo

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II Światowe Spotkanie Polonii str. 2 70. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO str. 29 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24 Nr 2/2014 ISSN: 1429-8457 Święty Jan Paweł II SPIS TREŚCI 1 Słowo Prezesa SWP

Bardziej szczegółowo

PLANSZOWA GRA WOJENNA MACIEJOWICE 1794

PLANSZOWA GRA WOJENNA MACIEJOWICE 1794 PLANSZOWA GRA WOJENNA MACIEJOWICE 1794 Spis treści. 1.0 Wstęp... 2 2.0 Rekwizyty... 4 3.0 Rozgrywka... 4 4.0 Dowódcy... 5 5.0 Ukierunkowanie oddziału... 5 6.0 Stosy... 6 7.0 Szyki oddziałów... 6 8.0 Ruch...

Bardziej szczegółowo

Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych Powstaje targowisko meblowe patrz str. 3 Nr 114/415 31 października 2013 www.wola.waw.pl ISSN 1640-7636 I N F O R M A C J E I W Y D A R Z E N I A Ruszyły prace nad budżetem obywatelskim patrz str. 3 Komunikacja

Bardziej szczegółowo

13 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego. Zarys działalności 1809 1815 1. Jarosław Dudziński (Sosnowiec) Uwagi wstępne

13 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego. Zarys działalności 1809 1815 1. Jarosław Dudziński (Sosnowiec) Uwagi wstępne Jarosław Dudziński (Sosnowiec) 13 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego Zarys działalności 1809 1815 1 Uwagi wstępne Kampania 1807 roku dobiegła końca. Cesarz Francuzów Napoleon I Bonaparte i Car Wszechrosji

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 14 lipiec-wrzesień 2013 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny I Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej "Lubelskie Lato 2013 Zakończyły

Bardziej szczegółowo

NOW + NSZ = Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW)

NOW + NSZ = Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW) NOW + NSZ = Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW) Wojciech Muszyński Politycznie NZW było podległe władzom Stronnictwa Narodowego. Podkreślano, że działalność NZW stanowi naturalną kontynuację działań z

Bardziej szczegółowo

Informacja o zbiórce odpadów

Informacja o zbiórce odpadów Informacja o zbiórce odpadów Wydział Gospodarki Komunalnej informuje, że ogólnodostępne pojemniki do gromadzenia surowców wtórnych zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulicy Andriollego z ulicą Pułaskiego zostały

Bardziej szczegółowo

Z DZIEJÓW BOGDAŃCA Bogdaniec

Z DZIEJÓW BOGDAŃCA Bogdaniec WSTĘP Bywają momenty szczególne i przełomowe w historii każdego narodu. Dzieje Polski przepełnione są heroizmem, poświęceniem i tragedią. Jednak na losy narodu nie składa się tylko krew bohaterów. Jest

Bardziej szczegółowo

Sześć bardzo długich lat

Sześć bardzo długich lat Franciszek Kołodziej Sześć bardzo długich lat Pierwszego września 1939 roku nie poszliśmy do szkoły, bo dzwonek szkolny już w całej Polsce się nie odezwał. Rano odezwały się za to działa przeciwlotnicze,

Bardziej szczegółowo