Zajęcia otwarte. TEMAT: Mamo, tato, baw się ze mną - wspólne z dziećmi i rodzicami zabawy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zajęcia otwarte. TEMAT: Mamo, tato, baw się ze mną - wspólne z dziećmi i rodzicami zabawy"

Transkrypt

1 Zajęcia otwarte SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z ZAKRESU EDUKACJI RUCHOWEJ Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METOD RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE, PEDAGOGIKI ZABAWY I OPOWIEŚCI RUCHOWEJ. TEMAT: Mamo, tato, baw się ze mną - wspólne z dziećmi i rodzicami zabawy CELE OGÓLNE: z wykorzystaniem metod aktywnych. Wspieranie rodziców w procesie wychowania dziecka; dostarczenie propozycji i ofert wspólnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem, zachęcanie do aktywnego wypoczynku Przedstawianie propozycji chroniących dziecko przed samotnością przed komputerem i telewizorem Aktywne włączanie rodziców w życie przedszkola: udział w zajęciach otwartych Opracowanie i przekazanie rodzicom zestawu zawierającego przykłady wspólnych zabaw i ćwiczeń z dziećmi Kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowozadaniowych CELE OPERACYJNE: Dziecko: - zna możliwości własnego ciała, - rozwija sprawność motoryczną, - potrafi koncentrować się na wykonywaniu ćwiczeń, - odczuwa radość płynącą z zabawy, - wzmacnia więzi rodzinne, - relaksuje się i emocjonalnie uspokaja, - czuje się bezpieczne, aktywnie uczestniczy w zabawach z udziałem rodzica, wzbogaca doświadczenia we współpracy z dorosłym LICZBA DZIECI - cała grupa METODY: Pedagogika zabawy, kinezjologia edukacyjna P. Dennisona Zadań stawianych do wykonania Weroniki Sherbone ŚRODKI DYDAKTYCZNE: radioodtwarzacz, płyta CD z utworem - Walc kwiatów Piotra Czajkowskiego, piosenka Ach, gimnastyka M. Bogdanowicz, szablony buź i słoneczek, drzewo, bibuła, gwiazdki. Przebieg zajęć: 1. Krótkie omówienie celu zajęcia, zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnej zabawy. 2. Zapoznanie dzieci i tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych.

2 3. Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zabaw ruchowych 4. Śpiew piosenki przy każdym powitaniu (Piosenkę śpiewamy do melodii Panie Janie ): Witaj mamo, witaj tato! Jak się masz, jak się masz? Bardzo ciebie kocham, bardzo ciebie kocham, Bądź wśród nas, bądź wśród nas. 5. Poznajmy się - zabawa według pedagogiki zabawy- dobieramy się parami Powitanie. Powitanie, zaproszenie do krain gdzie witamy się :łokciami, kolanami, uszami, stopami Wszyscy uczestnicy tańczą w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce partnerzy (dorosły dziecko) witają się w podany przez nauczycielkę sposób: -witają się nasze głowy, -witają się nasze ręce, -witają się nasze kolana. Ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała Siad po obwodzie koła: Moje ciało. - czy mamy rączki? klaszczemy w dłonie - czy mamy głowę? kręcimy głową - czy mamy brzuszek? głaszczemy się po brzuchu - czy mamy kolana? masujemy kolana - czy mamy stopy? stukamy stopami o podłogę. leżenie na plecach, - leżenie na brzuchu, - ślizganie się w kółko na brzuchu, na plecach,siedząc- kręcenie się w kółko na pośladkach Wyczuwanie nóg (w ruchu): - chodzenie, bieganie na sztywnych nogach ( jak roboty, chodzenie na palcach, piętach, zewnętrznych krawędziach stopy, wewnętrznych. Wyczuwanie nóg siedząc (nogi wyprostowane): dotykanie palcami stóp podłogi, uderzanie o podłogę piętami, uderzanie o podłogę całą stopą (szybko i wolno). Rodzice i dzieci stoją w kręgu śpiew do pląsu: Ach, gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa Ręce w górę i w przód i w bok, skłon do przodu, w górę skok,. Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos. Ćwiczenia oparte na relacji z 5. Wałkujemy ciasto - rodzic leży płasko, ręce ma złączone nad głową. Dziecko turla rodzica pchając go do przodu za biodra. Rodzic może pomóc dziecku w taki sposób, aby nie było tego świadome. Jego ciało ma sprawiać dziecku opór. Następnie rodzic turla dziecko. Podwójny wałek - rodzic w pozycji jak poprzednio przytula dziecko twarzą do siebie, przytula je na całej długości ciała i turla się razem z nim. Musi przy tym uważać, aby nie przygnieść dziecka.

3 Huśtawka Dwoje rodziców staje naprzeciw siebie, każdy chwyta leżące na podłodze dziecko za nadgarstek i kostkę u nogi. Najlepiej, jeśli uchwyt nadgarstka jest uchwytem wzajemnym. Podnoszą dziecko i huśtają je wzdłuż osi jego ciała, a następnie kładą je z powrotem na podłodze., Zabawa Lustro - Dzieci i rodzice siedzą na przeciwko siebie. Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, a dziecko to naśladuje. Po chwili następuje zamiana ról Zabawa Prowadzenie ślepca - Rodzic zamyka oczy możemy zawiązać rodzicowi oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie po sali zamiana ról wymaga zaufania do przewodnika Jazda na koniu - rodzic przyjmuje pozycję na czworakach, dziecko kładzie mu się na plecach chwytając rękoma za szyję. Wzajemny uścisk - rodzic stoi, stopy trzyma osobno (w lekkim rozkroku) mocno oparte na podłodze, nogi ugięte w kolanach, ramiona odchylone w bok. Dziecko bierze rozbieg i wskakuje na klatkę piersiową rodzica ciasno do niej przylegając. Nogami obejmuje rodzica w talii, a ramionami trzyma go za szyję. Rodzic mocno przytula je do siebie, następnie obraca się z nim w kółko. 6. Wysoki tunel Rodzice przyjmują pozycję na czworakach, a dzieci wędrują przechodząc przez rozmaite wolne miejsca stworzone przez ich ciało. Dziecko może wejść pod rodzica między rękami lub nogami, a następnie wyjść pod którymś z jego boków. 7. Niski tunel Teraz dziecko robi tunel dla rodzica. Musi ono utrzymać równowagę utrzymując ciało na rękach i stopach, żeby zrobić wystarczająco dużo miejsca dla przeciskającego się pod nim rodzica. 8. Długi tunel Rodzice klęczący i podparci rękami o podłogę tworzą z siebie jeden długi tunel, który dzieci po kolei pokonują. 9. Skoki przez gwiazdę - Rodzic kładzie się na podłodze, ręce i nogi mocno odwiedzione od tułowia tworzy swym ciałem kształt gwiazdy. Dziecko wykonuje skoki ponad kończynami, tułowiem rodzica. - Zamiana rolami, aby dziecko doświadczyć uczucia niepewności pod przeskakującym rodzicem. 13. Zabawa Przepychanka - Rodzic i dziecko siedzą na podłodze w siadzie prostym oparci o siebie plecami. Dziecko próbuje przepchnąć rodzica zamiana ról 14. Paczka - dziecko siedzi skulone, mocno zamknięte w sobie, rodzic próbuje je rozpakować, zamiana ról. Ćwiczenia oparte na relacji razem Ćwiczenie relaksacyjne Masażyk - dziecko leży na brzuchu, rodzic masuje mu plecy analogicznie do wypowiadanych słów:

4 Idą konie ( palcami udajemy kroki konia) Przeszły słonie (palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki) Idzie pani na szpileczkach (szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących) Idzie szczypaweczka (delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos) Świeciły dwa słoneczka (rysujemy dwa kółka) Płynęła sobie rzeczka (palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę) Spadł deszczyk (palcami naśladujemy spadające krople) Czujesz dreszczyk? Czujesz dreszczyk? - ZMIANA RÓL Zabawy z chustą animacyjną: Przypomnienie dzieciom kolorów występujących na chuście. Bieganie z chustą * uczestnicy trzymają chustę za uchwyty i biegając po obwodzie koła, na przemian podnoszą ją i opuszczają (prowadzący w czasie zabawę może wydawać komendy góra, dół) MORSKIE FALE Na chuście siedzi lub leży jedno dziecko. Pozostali wachlują chustą, robiąc fale. Później następuje zamiana dzieci. Rybki w morzu kołysanie dziecka na chuście Zmień miejsce Dzieci trzymają chustę za uchwyty. Jednocześnie unoszą i opuszczają chustę. Nauczyciel wydaje polecenie np. pod chustą przebiegają dzieci, które mają długie włosy, pod chustą przebiegają dzieci, które mają sukienki, mają siostry itp. Dzieci zmieniają miejsce, kiedy chusta znajduje się w górze. Celowanie do otworu w chuście wszyscy, którzy trzymają chustę starają się tak nią poruszać, aby wcelować maskotką do środka otworu. SPADOCHRON Wszyscy podnoszą jednocześnie chustę wysoko do góry. Nauczyciel odlicza: raz, dwa, na trzy wszyscy przebiegają pod chustą i chwytają jej brzeg po przeciwnej stronie BILARD Grupa porusza chustą, na której znajduje się piłeczka. Dzieci podrzucają piłeczkę na chuście jak najwyżej, uważając aby nie spadła na podłogę. PACZKA Grupa wchodzi na chustę. Chwytając za brzegi zamykają paczkę nad sobą tak, aby wszystkie dzieci były w środku. NALEŚNIK Dziecko leżące na brzegu chusty pozostali uczestnicy zawijają (głowa zostaje poza chustą). Następnie dziecko próbuje samo się rozwinąć. IMIONA Dzieci stoją trzymając chustę na wysokości pasa lub pod brodą. Nauczyciel wymienia dwa imiona. Wymienione dzieci muszą szybko zamienić się miejscami przebiegając pod chustą. Podczas gdy dzieci przebiegają pod chustą, pozostali lekko ją unoszą. ZAMIANA MIEJSC Dzieci stoją w kręgu, trzymając chustę. Prowadzący wymienia kolor, a dzieci trzymające chustę w tym miejscu, przechodzą pod chustą i zamieniają się miejscami. POPKORN Umieszczamy dużą ilość piłeczek lub wacików na chuście. Grupa potrząsa a przedmioty skaczą jak popcorn.

5 KARUZELA Chętne dziecko siada na środku chusty. Pozostali kręcą nią, idąc coraz szybciej w jedną stronę. Dziecko stara się jak najdłużej utrzymać równowagę. BALONIKU NASZ MALUTKI ROŚNIJ DUŻY OKRĄGLUTKI, balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i trach Na słowo TRACH dzieci wyrzucają chustę mocno do góry i pozwalają jej wylądować w dowolnym miejscu, Ćwiczenie twórcze Swobodny taniec przy muzyce wolnej i szybkiej. Nauczyciel zaczyna zabawę od opowieści ruchowej Jest zima, wieje wietrzyk i pada śnieg. Wyobraźcie sobie, że jesteście małymi, lekkimi płatkami śniegu i pozwalacie aby wietrzyk wami kołysał - wirujące gwiazdki Ćwiczenie relaksacyjne 1 Kołysanka do wiersza J. Porazińskiej pt. Bajka iskierki. Rodzic z dzieckiem siedzą przytuleni do siebie śpiewając kołysankę. Zamykają się oczy, chwila ciszy, powolne przebudzanie, przeciąganie, wstanie i rześkie podskoki. Wyciszenie przy muzyce relaksacyjnej, leżenie na plecach, swobodny wdech i wydech powietrza. Opowiadanie relaksacyjne Miś Puchatek Miś żyje w dużym ciemnym lesie. Przez całą wiosnę, lato i jesień miś ciężko pracował, musiał najeść się do syta, musiał także budować sobie posłanie, na którym przez całą zimę będzie spał. Wy na pewno o tym wiecie, że niedźwiadki w zimie śpią. Wszystkie dzieci będą teraz myślały o tym zmęczonym, spracowanym misiu i będą robiły wszystko to, co on robi. Misio układa się do głębokiego zimowego snu i kładzie się prościutko na posłaniu. I wy też kładziecie się prościutko na kocykach. Misio kładzie sobie pod głowę poduszeczkę z zielonego puszystego mchu wy też kładziecie sobie poduszeczkę pod głowę. Misio leży spokojnie, ma zamknięte oczy, czuje jak odpoczywają jego rączki, nóżki, głowa, buzia i oczki. Najpierw misio czuje, że jego nóżka lewa robi się taka ciężka, coraz cięższa jakby była z drewna czy żelaza. Misio nie może jej podnieść, nóżka stała się leniwa, ale tak jest jej dobrze, cieplutko. Ach, jak cieplutko i przyjemnie. Druga nóżka prawa zazdrości lewej nóżce. Więc aby jej smutno nie było misio myśli o tej drugiej. Druga nóżka robi się taka ciężka, coraz cięższa, że nie można jej podnieść, więc się nie rusza, leży spokojnie jest jej cieplutko. Ach, jak ciepło i przyjemnie. Obie nóżki misia są spokojne, nie ruszają się, takie są dziwne, ciężkie jakby to niebyły nóżki misia. Nóżkom jest dobrze i cieplutko. Teraz łapki misia też chcą żeby im było tak przyjemnie więc misio myśli o nich. Najpierw o rączce od okna. Ona chce odpocząć bo bardzo się napracowała. Misio położył rączkę wygodnie na posłaniu wzdłuż swojego ciała. Rączka nie rusza się, paluszki leżą swobodnie. Są leniwa nic im się nie chce robić. Gdy misio myśli o tej rączce ona staje się też taka ciężka jak by była z żelaza., ale rączka jest cieplutka i jest jej przyjemnie. Teraz misio myśli o tej drugiej rączce, żeby i jej zrobiło się przyjemnie. Najpierw sprawdza, czy rączce jest wygodnie, czy jest ona swobodna,

6 czy paluszki nie poruszają się i nie pracują. Rączka leży spokojnie i gdy misiu o niej myśli ona też staje się cięższa, jak z drewna lub żelaza. I teraz tej drugiej rączce jest dobrze i spokojnie. Rączki i nóżki dalej leżą spokojnie i nie poruszają się. Misio prawie ich nie czuje. Jest im dobrze, ciepło, odpoczywają. Misiu już o nich nie myśli. Teraz misiu myśli o swojej główce. Opuszcza główkę swobodnie, aż zapada się ona w poduszeczkę. Główka leci gdzieś w dół... Jest jej dobrze, buzia jest spokojna. Oczka są zamknięte, ale nie trzeba ich zaciskać, bo i tak nic nie widzą, jest ciemno. Buźka sama się otworzyła, ząbki opadły w dół, bo tak jest jej dobrze, przyjemnie o niczym nie myśli. Leżymy spokojnie, cichutko... Słuchamy razem z misiem, jak szumi las, jak drzewa śpiewają... Teraz budzimy się i przeciągamy rozkosznie. O jak dobrze..., misiu się wyspał i dobrze się czuje. Teraz spróbujemy, czy potrafimy unieść wolniutko w górę jedną nóżkę, potem drugą w górę i bach! na posłanie. Teraz to samo spróbujemy zrobić z rączkami: jedna rączka w górę i bach! na posłanie, teraz druga rączka w górę i bach! na posłanie. Misio podnosi się i wstaje. Wy też wstajecie. Usiądźcie jeszcze na chwileczkę i powiedźcie mi, kto naprawdę był misiem, kto naprawdę myślał i robił to samo, co misiu podnieście rączki w górę. O, jak dużo dzieci. Czy było dobrze i przyjemnie? Cieszę się bardzo. 15. Pożegnanie w kręgu. "Iskierka przyjaźni" - nauczyciel wypowiada słowa: Puszczam iskierkę w krąg- niech wróci do moich rąk. Przyjazny uścisk wędruje po kole i wraca do nauczyciela. Jest to nasz ukryty znak, że jesteśmy do siebie przyjaźnie nastawieni Ewaluacja rysowanie przez dzieci i rodziców na przygotowanych twarzach uśmiechniętej buzi lub słoneczka ( jeśli zajęcie podobało się) lub smutnej ( jeśli się nie podobało). Przypięcie masą do drzewa 17. Podziękowanie za udział, pożegnanie

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE OBSZAR 1. Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej 1. Scenariusze zajęć ćwiczeń gimnastycznych Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE!

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Najważniejsze potrzeby związane są z ruchem, odprężeniem, ekspresją i tworzeniem. R. Laban PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Opracowały:

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ADAPTACYJNY Raz, dwa, trzy, przedszkolakiem będziesz TY.

PROGRAM ADAPTACYJNY Raz, dwa, trzy, przedszkolakiem będziesz TY. PROGRAM ADAPTACYJNY Raz, dwa, trzy, przedszkolakiem będziesz TY. Opracowała: mgr Joanna Aleksa Miejskie Przedszkole Nr 37 w Rudzie Śląskiej WPROWADZENIE Niniejszy program został opracowany na podstawie

Bardziej szczegółowo

O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka...

O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka... Zabawa a w a t s d to po O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka... Zabawa to podstawa O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0 3 lat) słów kilka... Każdy z nas lubi się bawić.

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADY ZAJĘĆ. Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu bezpieczeństwa, otwartości.

PRZYKŁADY ZAJĘĆ. Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu bezpieczeństwa, otwartości. Temat: Kiedy dopada nas złość PRZYKŁADY ZAJĘĆ Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych dla grupy w fazie kryzysu (storming) w wieku 12-14 lat Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu

Bardziej szczegółowo

Witaj na świecie, Maleństwo

Witaj na świecie, Maleństwo Witaj na świecie, Maleństwo Poradnik dla rodziców dzieci w wieku 0 6 lat Witaj na świecie, Maleństwo Beata Geratowska Karolina Górska Małgorzata Jaszczerska Anna Kordzińska-Grabowska Magdalena Kownacka

Bardziej szczegółowo

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O AIDS? cykl zajęć przeznaczony dla dzieci wychowania przedszkolnego

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O AIDS? cykl zajęć przeznaczony dla dzieci wychowania przedszkolnego Anna Wegenke JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O AIDS? cykl zajęć przeznaczony dla dzieci wychowania przedszkolnego Temat cyklu zajęć: Razem poprzez świat! Cele: zapoznanie z pojęciami: wirus HIV, choroba AIDS,

Bardziej szczegółowo

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze...

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze... Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska Odkryjmy Montessori raz jeszcze... Program wychowania przedszkolnego opracowany na podstawie założeń pedagogiki

Bardziej szczegółowo

Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów. mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej

Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów. mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej Spis treści: Wstęp 3 Rozdział I Co to jest Technika Alexandra?...

Bardziej szczegółowo

W ŚWIECIE MOJEGO BOGA

W ŚWIECIE MOJEGO BOGA W ŚWIECIE MOJEGO BOGA 1 2 Przewodnik metodyczny W ŚWIECIE MOJEGO BOGA KLASA 0 Najpiękniejszym darem, jaki możesz dać dziecku, jest dar Boga. JEDNOŒÆ Kielce 2005 3 Poradnik metodyczny do nauczania religii

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA)

CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA) CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA) Grupa wiekowa: 4-latki Czas trwania projektu: 4 tygodnie Cele ogólne projektu: Budowanie wiedzy o zdrowiu i chorobie (w szczególności o sposobach dbania o zdrowie

Bardziej szczegółowo

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech 2008, SUSAN MAYCLIN STEPHENSON Każde dziecko przychodzące na świat jest znakiem, że Bóg jeszcze nie zwątpił w ludzkość. - Rabindranath

Bardziej szczegółowo

Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA Autor: Magdalena Czub Korekta językowa: Irena Romulewicz Wydawca: Instytut Badań Edukacyjnych ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa tel. (22) 241 71 00; www.ibe.edu.pl

Bardziej szczegółowo

Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor:

Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor: Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor: 1 Wszystkie istoty ciągną do wody i wokół niej organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda: wielka jak morze albo

Bardziej szczegółowo

Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA

Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA 1 SPIS TREŚCI Wstęp... I. Muzykoterapia w świetle literatury... 4 I.1. Rys historyczny muzykoterapii...

Bardziej szczegółowo

obiektywnej obserwacji mentalne powstrzymanie kierunki myślowe, które świadomy wybór sposobu działania

obiektywnej obserwacji mentalne powstrzymanie kierunki myślowe, które świadomy wybór sposobu działania TECHNIKA ALEXANDRA jest metodą uczącą świadomego powrotu do rozluźnienia po momencie stresu oraz ciągłego poszukiwania większej swobody ruchu i oddechu. Jej zadaniem jest przywrócenie tych procesów do

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Słowo wstępne: PATRONAT GRZEGORZ LATO PREZES PZPN ANTONI

Bardziej szczegółowo

ZEGAR I CZAS. zestaw edukacyjny. www.elboxedu.com.pl elbox@elboxedu.com.pl

ZEGAR I CZAS. zestaw edukacyjny. www.elboxedu.com.pl elbox@elboxedu.com.pl ZEGAR I CZAS zestaw edukacyjny www.elboxedu.com.pl elbox@elboxedu.com.pl Środek dydaktyczny zalecany przez Ministra Edukacji i Nauki do użytku w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach specjalnych.

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT.

PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT. PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT. Powszechnie wiadomo, że zabawa nieodłącznie towarzyszy dziecku. To w niej kształci się i przejawia potrzeba oddziaływania na świat. Gry i zabawy ruchowe

Bardziej szczegółowo

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA Copryright by 2011 Żadna część tej prezentacji nie może być kopiowana ani rozpowszechniana bez uprzedniej pisemnej zgody autora. Jedynym ograniczeniem naszego jutra będą dzisiejsze wątpliwości. Idźmy naprzód

Bardziej szczegółowo

Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula

Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA DZIECI Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM Z AUTYZMEM I

Bardziej szczegółowo

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA ERGONOMIA czyli jak pracować wygodniej, zdrowiej i bezpieczniej Szanowni Państwo, przekazujemy Państwu krótki poradnik, który zawiera

Bardziej szczegółowo

tematy katechez Witam bądź pozdrowiony, Panie Przepraszam Panie, zmiłuj się chwała na wysokości Bogu Czekam przyjdź, Panie Jezu

tematy katechez Witam bądź pozdrowiony, Panie Przepraszam Panie, zmiłuj się chwała na wysokości Bogu Czekam przyjdź, Panie Jezu tematy katechez 8 1 Witam 2 Dziękuję bądź pozdrowiony, Panie 1 W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego 2 Witam Cię, Panie Jezu! 3 Należę do rodziny Pana Jezusa 4 Krzyż naszym znakiem 5 Kościół dom Boży 6 Kościół

Bardziej szczegółowo

Aspekty 3(32)/2006 strona 1

Aspekty 3(32)/2006 strona 1 Propozycje do planu pracy KOMISJI PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH na rok szkolny 2006/2007 Obszary działań: egzamin zawodowy. awans zawodowy nauczyciela, inne działania Zadanie działanie Kto realizuje Koordynator

Bardziej szczegółowo

Przewodnik metodyczny. Klasa II szkoły podstawowej

Przewodnik metodyczny. Klasa II szkoły podstawowej Jezus przychodzi do nas Przewodnik metodyczny Jezus przychodzi do nas Klasa II szkoły podstawowej Kielce 2009 Przewodnik metodyczny do nauczania religii rzymsko-katolickiej według podręcznika nr AZ-12-02/9-1,

Bardziej szczegółowo

W krainie sześciolatka

W krainie sześciolatka Barbara Papierz, Barbara Lauba W krainie sześciolatka Program Wychowania Przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich Program dopuszczony do użytku na podstawie opinii rzeczoznawców: mgr Ewy Brańskiej i mgr

Bardziej szczegółowo

INNY A JEDNAK TAKI SAM Program zajęć biblioterapeutycznych

INNY A JEDNAK TAKI SAM Program zajęć biblioterapeutycznych Urszula Kamińska Miejska Biblioteka Publiczna w Środzie Wlkp. kurs biblioterapii III/2008 I. Cele ogólne programu INNY A JEDNAK TAKI SAM Program zajęć biblioterapeutycznych ZałoŜeniem tego programu jest

Bardziej szczegółowo

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze Maria Schejbal SCENARIUSZ czyli jak opowiadać historie w teatrze 1 2 Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Publikacja powstała w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury

Bardziej szczegółowo

Rozwój - długotrwały proces selekcji gatunkowej w trakcie przystosowania do środowiska. (Darwin)

Rozwój - długotrwały proces selekcji gatunkowej w trakcie przystosowania do środowiska. (Darwin) Agnieszka Pawełko Rozwój - długotrwały proces selekcji gatunkowej w trakcie przystosowania do środowiska. (Darwin) W rozwoju występują pewne cechy typowe, charakterystyczne, czyli tzw. właściwości wieku.

Bardziej szczegółowo

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole 4 Anna Grządkowska Magdalena Pietrzak-Kurzac Patrycja Rusiak RECENZENT: prof.

Bardziej szczegółowo