Nasze nowe Inwestycje. To się na pewno nie uda czyli najszybszy start-up w historii

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nasze nowe Inwestycje. To się na pewno nie uda czyli najszybszy start-up w historii"

Transkrypt

1 inqbe Członek NEWS Magazyn Grupy Inqbe Czerwiec 2011 (1) Nasze spółki: Sztuka prawa, sztuka zarabiania Z naszej perspektywy: Wydarzyło się w InQbe: Nasze nowe Inwestycje Z rynku: To się na pewno nie uda czyli najszybszy start-up w historii Dlaczego warto rozmowa z Jerzym Kawą na temat drogi od pomysłu do inwestycji Po godzinach: Dobra książka czyli jak wygrać bilet na Euro 2012 Na zdjęciu: Tomasz Ostrowski i Arkadiusz Howara (ArsLege)

2 2 InQbe News Od redakcji Jeden z dziennikarzy zapytał mnie ostatnio czym jest dobry start up. Pytanie z rodzaju tych, na które można odpowiedzieć długimi akademickimi wywodami, lub prosto, że to firma, która potrafi wejść na rynek w odpowiednim miejscu i czasie. Pojawia się dziś, jutro zaczyna zarabiać, a pojutrze nikt nie pamięta jak to było bez niej. Obecnie w naszym portfelu inwestycyjnym mamy 20 spółek. Część z nich już zdążyła podbić swoje branże, inne kończą prace nad finalną wersja swoich produktów i usług oraz przygotowują się do wprowadzenia ich na rynek. InQbe jest obecnie krajowym liderem wśród firm inwestujących w start up y z obszaru nowych technologii. Obecnie pracujemy nad kolejnymi 20 projektami, które z biznesowego punktu widzenia wydają się nam ciekawymi inwestycjami. W które z nich zdecydujemy się zainwestować? Jak rozwijają się spółki w które już zainwestowaliśmy? Jakie nowe tendencje pojawiają się na rynku? Lektura InQbe News pozwoli znaleźć odpowiedź na te i inne ważne pytania. Wojciech Przyłęcki prezes zarządu InQbe Sp. z o.o. W numerze Wydarzyło się w InQbe Moc ukryta w cenie Nasze najnowsze inwestycje Gametrade.pl wyruszył na podbój rynku brytyjskiego Z Rynku To na pewno się nie uda I LOVE.NYC o2 rusza na zakupy Nasze spólki ArsLege.pl sztuka prawa, sztuka zarabiania Z naszej perspektywy Dlaczego warto? Poszukiwacze złota!!! Po Godzinach Sport to zdrowie Wydawnictwo RADWAN poleca W skrócie IQ Partners ogłosiło wyniki za I kwartał więcej na Czerwonywidelec.pl uruchomił platformę do grupowego zamawiania posiłków. Na razie z usług mogą korzystać mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy Poszerza się grono mediów, z którymi współpracuje Digital Broadcast. Realizowane przez spółkę materiały z Europejskiego Kongresu Gospodarczego transmitowały bankier.tv, wyborcza.biz i rp.pl. Dzięki Gametrade.pl już 100 tysięcy gier zmieniło swoich właścicieli Mobile Parters S.A. zadebiutowal na rynku NewConnect więcej na

3 Wydarzyło się w InQbe 3 MOC UKRYTA W CENIE platforma Power Price uruchomiona Prawie równo rok temu, 26 maja 2010 roku zawiązana została spółka Power Price S.A. Od tego czasu firma zbudowała i uruchomiła jedną z najnowocześniejszych platform handlowych skierowanych do sektora b2b w Polsce. Udało się nawiązać współpracę z ponad 100 producentów i dostawców z całego kraju uzyskując najlepsze ceny dla klientów. Debiut na rynku NewConnect, zakończył się pozyskaniem od inwestorów zewnętrznych 1,3 miliona złotych. Były to dobrze zainwestowane pieniądze, gdyż od czasu debiutu w styczniu 2011 roku kurs Power Price wzrósł o kilkaset %. Można zadać pytanie gdzie leży tajemnica sukcesu? Power Price zjada cały łańcuch dostaw przyjmując rolę pośrednika wyjaśnia Piotr Skawiński, prezes zarządu. Eliminując poszczególne ogniwa w łańcuchu dostaw, jesteśmy w stanie zagwarantować bardzo atrakcyjne ceny, w wielu przypadkach pewnie najniższe na rynku. Jednocześnie każdy z dostawców sprzedaje towar z pewnym zyskiem dla siebie. W nieco podobnym modelu biznesowym działają popularne serwisy zakupów grupowych, takie jak Groupon czy Gruper, jednak zasadnicza różnica jest taka, że my oferujemy produkty przeznaczone dla klienta biznesowego. Po zrealizowaniu zakupu danego towaru naliczany jest również rabat grupowy dodaje Skawiński - będzie on mógł być wykorzystany na kolejne zakupy w naszym serwisie. Do końca roku planujemy pozyskać przynajmniej trzy tysiące klientów instytucjonalnych mówi Piotr Skawiński prezes zarządu Power Price S.A Gametrade.pl wyruszył na podbój rynku brytyjskiego Gametrade24.co.uk to brytyjski odpowiednik gametrade.pl - najpopularniejszego obecnie na polskim rynku serwisu do wymiany gier. Dzięki gametrade.pl swoich właścicieli zmieniło już około 100 tysięcy gier. W samym tylko lutym dokonano 9 tysięcy transakcji, ktorych wartość wyniosła około 430 tysięcy złotych. Gametrade.pl to serwis dla ludzi z pasją tworzony przez pasjonatów. Być może w tym tkwi tajemnica dlaczego w tak krótkim czasie (30 czerwca minie dopiero rok od momentu startu) serwis potrafił stworzyć liczną społeczność. Obecnie ma 67 tysięcy użytkowników.zdaniem Damiana Legawca - Prezesa zarządu - rynek brytyjski ma kilka razy większy potencjał niż polski, co daje duże prawdopodobieństwo podboju wysp i powtórzenia sukcesu znad Wisły. Pierwsze doświadczenia zdają się potwierdzać tą tezę. Anglojęzyczna wersja serwisu ma już około 30 tysięcy tytułów gier. W Polsce liczba ta to prawie 80 tysięcy tytułów. Czy angielska wersja serwisu prześcignie swą polską odpowiedniczkę? Wszystko wskazuje na to, że w ciągu następnych miesięcy czekać nas będzie bardzo pasjonujący wyścig.

4 4 Wydarzyło się w InQbe Nasze najnowsze inwestycje To najnowsza inwestycja InQbe. Spółka prowadzi serwis umożliwiający między innymi dzielenie się płytami. Dodatkowo spółka zajmować się będzie tworzeniem nowatorskich serwisów internetowych, zajmujących się przygotowywaniem oprawy muzycznej imprez i eventów oraz audio marketingiem. Przedmiotem działalności spółki będzie świadczenie usług prawnych z wykorzystaniem videokonferencji prowadzonych przez Internet. To druga po spółce Prawomaniacy inwestycja InQbe w obszar rynku, gdzie produktem jest wiedza prawnicza. Spółka planuje skupić swoją działalność wokół prowadzenia serwisów internetowych dotyczących obrotu nieruchomościami komercyjnymi oraz dostarczania narzędzi podmiotom w takim obrocie uczestniczącym. Jeszcze w II kwartale bieżącego roku planowany jest debiut na rynku NewConnect. Spółka zajmować się będzie wymianą walut za pośrednictwem platformy internetowej oraz świadczyć usługi tzw. escrow. Rozpoczęcie działalności operacyjnej planowane jest po uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń na działalność kantorową. Spółka zamierza również zadebiutować na rynku NewConnect. Debiut zaplanowany jest na drugi kwartał 2011 r. To kolejna spółka, która dołączyła do portfela inwestycyjnego InQbe. To spółka wyjątkowa, gdyż nie sprzedaje swojego produktu, lecz sama wykorzystuje go do inwestowania na rynkach finansowych. Głównym obszarem działalności m10 S.A jest wykorzystanie tzw. automatów inwestycyjnych, opartych o własne autorskie rozwiązania, które odpowiadają za podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Dodatkowo m10 prowadzić będzie również działalność badawczą, rozwojową i licencyjną w obszarze algorytmów inwestycyjnych.

5 Z Rynku 5 I LOVE.NYC Jeśli wierzyć zapewnieniom burmistrza Nowego Jorku Michael a Bloomberga już niedługo w sieci pojawią się serwisy z domeną.nyc (New York City). Wszystko odbędzie się w ramach stworzenia tzw. cyfrowego miasta. Nowa inicjatywa burmistrza o2 rusza na zakupy spotkała się z zainteresowaniem ze strony mediów a sam projekt powstaje przy współpracy z między innymi Facebookiem, i Twitterem. Nowojorczycy oczywiście kochają Nowy Jork, a jak to wygląda w Polsce? No cóż pod adresem póki co niczego jeszcze nie znajdziemy. Grupa o2 to kolejny gracz na rynku zakupów grupowych. Jej nowy projekt ruszaj.pl opiera się na podobnych założeniach rabatów jakie wcześniej stosował między innymi gruper.pl. Dodatkowo ruszaj.pl definiuje grupy docelowe według płci. Na pierwszy front poszły produkty skierowane do kobiet. W dalszej kolejności planowane są promocje na produkty typowo męskie oraz produkty turystyczne. Czy ruszaj.pl rzeczywiście wyruszy na podbój Internetu i zagrozi dotychczasowym liderom? Dotychczasowy potencjał użytkowników na pewno odegra w tym kluczową rolę. To na pewno się nie uda Gdzie w Europie żyje najwięcej malkontentów, szyderców i różnej maści narzekaczy? Oczywiście nad Wisłą. Nic zatem dziwnego, że właśnie Startup Weekend Warsaw, był miejscem gdzie powstał oryginalny pomysł szydercamp. pl czyli miejsce gdzie można wyszydzić i wyśmiać wszelkie biznesowe pomysły. Dobra atmosfera spotkania sprawiła, że pomysł i pierwszy prototyp powstał w przeciągu 30 minut. Więcej na szydercamp.pl Czy najszybszy startup w historii ma szansę na rynkowy sukces?

6 6 Nasze spółki - Prawomaniacy Sp. z o.o. Sztuka prawa, sztuka zarabiania Nie od dziś wiadomo, że na wiedzy prawniczej można nieźle zarobić. Prawo to obok medycyny jeden z najbardziej obleganych i prestiżowych kierunków studiów, a prawnik to zawód, który kojarzony jest z bogactwem i wysokim statusem społecznym. Pomimo tego, że w mediach od lat toczy się burzliwa dyskusja dotycząca kwestii równego dostępu do zawodów prawniczych, tych którzy swoją zawodową przyszłość wiążą właśnie z tą dziedziną nie brakuje. Korepetycje, podręczniki, kursy doszkalające - oferta edukacyjna jest już bardzo szeroka. Czy jest tu zatem jeszcze miejsce na e-biznes? Przykład spółki Prawomaniacy będącej właścicielem serwisu Arslege.pl pokazuje, że tak. Oczywiście pod warunkiem, że pomysł będzie innowacyjny i bardzo mocno dopasowany do faktycznych potrzeb użytkowników. ArsLege.pl to przykład nieszablonowego podejścia do definiowania biznesu i penetracji rynku. Gdyby przeprowadzić uliczną sondę z pytaniem kto najczęściej rozwiązuje testy z nauk prawniczych uzyskalibyśmy odpowiedź, że są to oczywiście studenci prawa. Grupa jak najbardziej perspektywiczna, ale nie do końca atrakcyjna z biznesowego punktu widzenia. Wiadomo, że studenci mają wiele ważniejszych wydatków niż zakup pomocy naukowych. Idąc dalej tym tropem dochodzimy do błędnego wniosku, że popyt na e-testy, audioustawy czy inne kazusy prawne nie wygeneruje rynku, który wart byłby poważniejszych inwestycji. Tymczasem Tomasz Ostrowski i Arkadiusz Howara pomysłodawcy serwisu ArsLege.pl podeszli do tematu w sposób zupełnie inny. Zadaliśmy sobie pytanie, kto jeszcze oprócz samych tylko studentów potrzebuje tego typu produktów. Okazało się, że lista zrobiła się bardzo długa. Aplikanci, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, maklerzy a nawet detektywi. Wszyscy oni muszą zdawać egzaminy państwowe, aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu. Jeżeli dodamy do tego jeszcze urzędników służby cywilnej i wspomnianych wcześniej studentów to mówimy o liczbie około osób mówi Ostrowski. Jest to już spory potencjał, zwłaszcza, że przykładowy rzeczoznawca majątkowy, który przygotowuje się do jednego z najważniejszych egzaminów w karierze jest w stanie zainwestować kilka złotych aby dobrze się do niego przygotować. Ten sposób myślenia okazał się jak najbardziej słuszny. Serwis już po trzech miesiącach działania odwiedziło 200 tysięcy użytkowników. Obecnie dziennie notujemy od 10 do 13 tysięcy odwiedzin mówi Howara. Jeśli porównamy to z gigantami rynku internetowego, to być może nie jest to wynik rzucający na kolana, ale mając na uwadze fakt, że działamy w pewnym sensie na rynku niszowym i to dopiero od kilku miesięcy należy uznać to za całkiem spory ruch. Dla porównania według naszych źródeł jest to większa liczba unikalnych użytkowników odwiedzających dziennie portal niż obecnie generuje internetowa wersja najbardziej prestiżowego magazynu biznesowego w Polsce. Czego zatem użytkownicy szukają na ArsLege? Oferta serwisu jest szeroka. Stale rozszerzana baza testów zawierająca obecnie ponad 32 tysiące pytań (najlepszy wynik w kraju) to magnez dla dużej części klientów. Dotychczas użytkownicy rozwiązali już ponad milion pytań. Inni oprócz samych testów wykupują dostęp do tzw. casusów czyli opisanych skomplikowanych prawnie przypadków z życia.

7 Nasze spółki - Prawomaniacy Sp. z o.o. 7 Dużą popularnością cieszą się też tzw. audioustawy czyli profesjonalnie nagrane w formacie mp3 akty prawne. W tym ostatnim obszarze ArsLege jest zresztą absolutnym monopolistą na rynku. Rynku, który dotychczas wydawał się być w miarę podzielony pomiędzy wydawnictwo INFOR (właściciela prawnik.pl) Legalsupport sp. z o.o. (e-prawnik.pl) i oczywiście firmę Wolters Kluver sp. z o.o. (lex.com.pl). Wejście ArsLege.pl okazało się zupełnie nowym podejściem do klienta. Dotychczas nikt z liderów nie oferował audioustaw, nikt nie próbował tworzyć wokół swojego serwisu społeczności, wreszcie nikt nie wprowadzał dodatkowych narzędzi ułatwiających pracę (przykładowo funkcja zastępstwa - narzędzia, z którego mogą korzystać adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy oraz pracownicy ich kancelarii. System obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, tak więc dzięki temu adwokat z Poznania jest w stanie szybko i sprawnie znaleźć zastępstwo na rozprawie w Warszawie). Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę możliwość dodawania kontentu przez użytkowników czy tzw. bitwy testowe wprowadzające model współzawodnictwa okazuje się, że swoją ofertą Arslege.pl sporo namieszał na rynku. Co dalej? Atrakcyjność grupy docelowej użytkowników ArsLege.pl już została dostrzeżona przez reklamodawców. Znacznie większy potencjał wydaje się być jednak ukryty w budowanej wokół serwisu społeczności. To trudne zadanie twierdzi Piotr Chumicki, Prezes Zarządu spółki Site, która w swoim portfelu posiada kilka portali skupiających różne grupy niemniej jednak jeśli faktyczną społeczność uda się zbudować możliwe jest zastosowanie jeszcze innych modeli biznesowych. Nie chcę dawać gotowych recept, ale dobrym przykładem może być konsylium24. pl. Portal skupiający lekarzy i oferujący między innymi dedykowane mailingi oraz badania fokusowe dodaje Chumicki. Niewykluczone, że spółka będzie starać się powtórzyć swój sukces na rynkach zagranicznych. Nie chcę na razie ujawniać szczegółów, ale analizujemy różne możliwości mówi Ostrowski. Według naszych obserwacji całkiem realne jest wejście na rynek, którego potencjał jest ponad 8 razy większy niż Polski. To jednak dopiero przyszłość, dziś musimy rozważyć różne pojawiające się koncepcje współpracy biznesowym na krajowym podwórku - dodaje. ArsLege.pl w liczbach: 12 tysięcy użytkowników dziennie Baza 32 tysięcy pytań testowych Ponad milion udzielonych odpowiedzi O tym jak sztukę prawa przełożyć na sztukę zarabiania rozmawiamy z Tomaszem Ostrowskim - prezesem zarządu Prawomaniacy Sp. z o.o. właściciela ArsLege.pl Przygotowując biznes plan spodziewaliście się aż takiego zainteresowania? Założenia autorów biznesplanów zazwyczaj są optymistyczne. Dopiero rynek weryfikuje czy szacowane parametry są możliwe do osiągnięcia. Już pierwsze miesiące działalności pokazały, że potencjał ArsLege jest większy niż prognozowaliśmy. Docieracie do grupy bardzo dobrze sprofilowanej i jednocześnie atrakcyjnej pod kątem reklamowym. Czy plany rozwoju zakładają oprócz pozyskiwania klientów czysto reklamowych również zwiększenie zakresu usług skierowanego do zupełnie innego sektora? Dedykowane mailingi czy badania fokusowe to nowe modele biznesowe. Jakie są szacunki procentowego udziału nowych usług w całości przychodów spółki? To prawda. Użytkownikami ArsLege są m.in. prawnicy, rzeczoznawcy majątkowi, doradcy podatkowi, maklerzy papierów wartościowych, księgowi czy osoby obiegające się o uprawnienia budowlane. Jest to atrakcyjna dla reklamodawców grupa. Mamy do dyspozycji szereg narzędzi jak mailing, reklamy

8 8 Nasze spółki - Prawomaniacy Sp. z o.o. Serwis już po trzech miesiącach działania odwiedziło 200 tysięcy użytkowników. Obecnie dziennie notujemy od 10 do 13 tysięcy odwiedzin bannerowe, reklamy wgrywane w audioustawy czy artykuły sponsorowane. Możemy precyzyjnie dotrzeć do wybranej grupy zawodowej. Szacujemy, że nowe usługi, które właśnie wprowadzamy, w tym przychody z reklam, dwukrotnie zwiększą naszą aktualną sprzedaż. Na rynku polskim już macie największą bazę testów, wyprzedzając takich potentatów jak Lex czy Beck, może czas pomyśleć o ekspansji za granicę? Mamy wiele planów rozwoju ArsLege. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które obecnie realizujemy, jest współpraca w modelu B2B z uczelniami wyższymi, firmami organizującymi kursy przygotowawcze do egzaminów zawodowych, a także innymi serwisami internetowymi. Nie wykluczam również wprowadzenia ArsLege na rynek zagraniczny. Wygląda na to, że te inwestycje będziecie w stanie sami udźwignąć, a może rozważacie pozyskanie dodatkowego kapitału na przykład z New connect? Przy realizacji zagranicznych inwestycji dopuszczamy możliwość dokapitalizowania spółki.

9 Nasze spółki - Prawomaniacy Sp. z o.o. 9 Rynek informacji prawnej okiem eksperta. W dzisiejszych czasach znajomość i właściwa interpretacja przepisów prawa staje się niezbędną kompetencją. Dzieje się tak w dużym stopniu za sprawą samych prawników i urzędników publicznych, którzy odrzucają coraz częściej dobrze znaną zasadę: co nie jest zakazane jest dozwolone, a samo prawo jest ciągle zmieniane i staje się coraz obszerniejsze dążąc do objęcia przepisami wszystkich aspektów życia publicznego i prywatnego. Zmusza to praktycznie wszystkich dorosłych obywateli do znajomości aktualnego prawa, a więc i do ciągłego aktualizowania posiadanej wiedzy. Drugim czynnikiem wpływającym na rosnącą atrakcyjność rynku informacji prawnej jest coraz częstszy wymóg posiadania certyfikatów i aplikacji do wykonywania wielu zawodów o specyfice prawnej lub prawno-ekonomicznej: adwokata, doradcy finansowego, maklera giełdowego, rzecznika patentowego, pośrednika nieruchomości i wielu innych. Zawody te można uznać za powszechne, a znajomość prawa dotyczy praktycznie wszystkich. Trzecim powodem, który pozwala mówić o rozwojowym charakterze rynku informacji prawnej jest znany argument, że w Polsce jest ciągle 3-krotnie mniej prawników i innych pracowników, których zawody zalicza się do obsługi prawnej społeczeństwa w porównaniu z rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej i USA. Te trzy powody czynią rynek informacji prawnej rynkiem masowym o praktycznie nieograniczonej pojemności, i co ważne dla przedsiębiorców i marketingowców - ciągle odwiedzanym Tymczasem tak wielkie i powszechne zapotrzebowanie na informację prawną obsługuje dotąd zaledwie kilka wielkich wydawnictw o tradycyjnym profilu (książki, interpretacje/orzecznictwa, podręczniki), nieliczne portale internetowe oraz szkoły wyższe, znowu dostarczające wiedzy prawniczej w nieco archaiczny sposób. Z tych powodów przedsięwzięcia w Internecie i w technologii mobilnej tworzą przestrzeń informacji prawnej atrakcyjną dla przeciętnego mieszkańca jak i dla prawników i bardzo szybko rozwijają się. Pozwalają bowiem pozyskiwać wiedzę prawniczą aktualną i w sposób ciągły (24 godziny na dobę), i co bardzo ważne z sposób urozmaicony oraz znacznie tańszy niż dotąd. Dzięki Internetowi i technologii mobilnej prawo można poznawać czytając, powtarzając i sprawdzając swoją wiedzę bezpośrednio w wyspecjalizowanym portalu siedząc przy PC/laptopie/ netbooku. Coraz częściej skomplikowane aplikacje dostępne są w smart fonach, co dobrze rokuje dla dalszego rozwoju rynku inflacji prawnej. Nowe rozwiązania pozwalają też natychmiast uzyskiwać informację o skuteczności naszej nauki przepisów prawnych. W tym celu wystarczy tylko wypełnić dostępne w wymienionych uprzędzeniach specjalnie przygotowane testy, które udzielą natychmiastowej odpowiedzi co do stanu naszej wiedzy i podpowiedzą, czy jesteśmy wystarczająco przygotowani do zdania egzaminu na aplikację adwokacką. Poprzez portale internetowe można także kontaktować się z innymi ludźmi mającymi podobne problemy prawne na różnego rodzaju forach społecznościowych lub można także kontaktować się ze specjalistami prawa praktycznie w każdej sytuacji życiowej i zawodowej i coraz częściej uzyskać tą droga skuteczną poradę po przyzwoitej cenie. Także na egzaminach, chociaż jako wykładowca Wydziału Prawa i Administracji na UWM w Olsztynie tego akurat bym nie polecał lichy to prawnik, który zapomni całą swoją wiedzę z chwilą wyłączenia prądu. Jerzy Kawa Ekspert InQbe, wykłada m.in. na wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie

10 10 Z naszej perspektywy Dlaczego warto? Jerzy Kawa - ekspert InQbe O biznesowej drodze, którą musi przejść pomysłodawca by przekonać do siebie inwestorów InQbe rozmawiamy z Jerzym Kawą ekspertem oceniającym pomysły na e- -biznes. Wiele osób pyta, dlaczego warto skorzystać z InQbe do pozyskania środków na rozwój. Kiedy aplikuje się bezpośrednio w PARP wystarczy przecież wysłać wniosek..i już! Przyznają fundusze, albo nie przyznają, ale droga jest niezbyt ciernista i zależy tylko od opinii bliżej nie znanych ekspertów Agencji. Tymczasem w InQbe wysyła się najpierw wniosek z arkuszem kalkulacyjnym, potem trzeba pisać biznes plan, a i tak nie wiadomo, czy zainwestują w mój projekt. To PO CO i dlaczego WARTO wybierać ścieżkę InQbe? JK. Takie opinie dość często pojawiają się w naszych rozmowach z wnioskodawcami głównie z tymi, którzy już zgłosili się do In- Qbe i są gotowi przebrnąć tę ciernistą drogę. O innych wiemy mniej, jednak można założyć, że wszyscy inni znacznie częściej zadają sobie takie pytania i jednocześnie odpowiadają sobie: nie, to nie dla mnie. Odpowiedzi na pytanie, jaka jest przydatność InQbe dla potencjalnego wnioskodawcy trzeba szukać w doświadczeniach firm. Dość powszechnie znaną prawdą jest to, że na dziesięć pomysłów biznesowych tylko jeden potrafi samodzielnie przetrwać na rynku. W przypadku firm, które przeszły drogę przez inkubator przedsiębiorczości tych firm jest 2-3 krotnie więcej, czyli aż o %! To jest właśnie rezultat, który oferujemy każdemu wnioskodawcy zwiększamy jego szansę na udany biznes 2-3 krotnie ponad tzw. standard. Red. Czy to znaczy, że współpraca z inkubatorem od razu powoduje, że projekt jest lepszy? JK. Na pewno dużo więcej pomysłów osiąga sukces. Dzieje się to poprzez wiele różnych czynności, które realizujemy wobec wobec każdego zgłoszonego pomysłu. Przede wszystkim zaczynamy od zapoznania się koncepcją biznesową i oceniamy jej szanse na rynku jeszcze przed zbudowaniem biznes planu i poznaniem wnioskodawcy. To bardzo wiele, bo szereg pomysłów rozmija się z zapotrzebowaniem rynku, aczkolwiek z technicznego punktu widzenia wydają się pomysłowe. Jeśli tak się dzieje wnioskodawca może liczyć na dwie nasze reakcje: stanowczą odmowę realizowania takiego projektu lub dokonanie zmian w pomyśle, co ratuje wnioskodawcę przed stratą czasu i nadziei, a czasami i pieniędzy. No i zwiększa szansę na pozyskanie kapitał u i końcowy sukces. Red. Czy wiele takich odmów InQbe wysyła? JK. Co najmniej połowa wniosków nie ma biznesowej szansy. Do mnie docierają wnioski wstępnie zaakceptowane, ale i wówczas w dwóch na trzy pomysły podejmuję z wnioskodawcą działania doradcze polegające na zmianie formuły pomysłu, zbadaniu docelowych klientów i ich upodobań. Badam także, czy przyszłe przedsiębiorstwo informatyczne będzie miało wystarczającą wielkość sprzedaży i czy będzie rentowne. Na tym etapie analizuję też model biznesowy i ustalam z wnioskodawcą, w jaki sposób nowe przedsiębiorstwo będzie zarabiać i realizować przychody i zyski z działalności. Dopiero tak sprawdzone przedsięwzięcie, po rozwianiu rynkowych i dochodowych wątpliwości może zostać zaakceptowane do dalszego rozwoju.

11 Z naszej perspektywy 11 Red. Co ostatecznie decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa internetowego? JK. Nie ma jednej recepty. Dlatego na etapie inkubacji każdy projekt podlega sprawdzeniu pod kątem innowacyjności pomysłu, sprawności marketingowej i technologicznej, a także sprawności wnioskodawcy do zarządzania swoim przedsiębiorstwem. Myślę, że ten ostatni czynnik jest decydujący, a bardzo rzadko brany pod uwagę. Start up y, czyli nowe przedsięwzięcia, wymagają od wnioskodawcy wiele uporu, wyobraźni oraz pokory wobec rynku. Wielu wnioskodawców we wczesnej fazie o tym zapomina Jerzy Kawa - ekspert InQbe w zakresie doradztwa biznesowego Poszukiwacze złota!!! Czy warto inwestować w innowacje? Nas nie trzeba do tego przekonywać. Wierzymy, że w rynku nowych rozwiązań e-biznesu drzemie ogromny potencjał. Poszukiwanie go często przypomina dawnych poszukiwaczy złota, którzy z uporem maniaka przesypywali piasek wypatrując tam najmniejszych chociaż ziarenek drogocennego kruszcu. Podobnie wygląda praca eksperta oceniającego biznesowe projekty na start upy. Trzeba przejść przez wiele pomysłów, których właściciele zapewne są jedynymi przedstawicielami ludzkości, rozumiejącymi do końca ich ideę i żyjących w przekonaniu, że bez nich czeka nas wielowiekowa stagnacja rozwojowa. Trud się jednak opłaca. Nam opłacił się już 21 razy. W tyle bowiem spółek zainwestowaliśmy do tej pory. Obecnie przechodzą one różne fazy rozwoju. Od finalnych prac testowych, po analizę w jaki sposób rozszerzyć rynki i jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż. Szukajcie a znajdziecie caly czas szukamy i rzeczywiście znajdujemy. MD SZUKAMY PROJEKTÓW NA ETAPIE KONCEPCJI INNOWACYJNYCH DOTYCZĄCYCH OBSZARÓW TAKICH JAK E-COMMERCE, INTERNET, MEDIA, IT, USLUGI MOBILNE (89) JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ

12 12 Po Godzinach Sport to zdrowie W wolnej chwili dobrze jest oderwać się na chwile od biznesowej gorączki i poemocjonować czymś zupełnie innym.czy Wisla Kraków awansuje do Champions League? Czy Adamek będzie mistrzem świata? Jak czuje się Robert Kubica i kiedy wróci na tor? Czy Polska reprezentacja piłkarska ma szansę w meczu z Francją i Argentyną? Wyniki, prognozy, analizy czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o sporcie znajdziecie na serwisie Wydawnictwo RADWAN poleca Książka dedykowana jest tym, którzy chcą odkrywać samodzielnie nowe zakątki świata. Do tego wystarcza wola obejrzenia czegoś nowego i determinacja w przygotowaniu podróży. Doskonała wielowątkowa powieść dotykająca przede wszystkim tematyki przemocy domowej oraz funkcjonowania polskiego prawa i służby zdrowia. Anna, ratując siebie i dziecko, zabija męża alkoholika... Ciepła, zabawna i miejscami wzruszająca historia młodej kobiety, która wspólnie z ukochanym mężczyzną zmaga się z jego nagłą chorobą.

Startup WOM. maciej oleksy TO TYLKO POCZĄTEK TRENDY W ZARZĄDZANIU EFEKTYWNE PROGRAMY PARTNERSKIE MARCIN ŁUKIAŃCZYK UKRYTY POTENCJAŁ WIRTUALNY OKUP

Startup WOM. maciej oleksy TO TYLKO POCZĄTEK TRENDY W ZARZĄDZANIU EFEKTYWNE PROGRAMY PARTNERSKIE MARCIN ŁUKIAŃCZYK UKRYTY POTENCJAŁ WIRTUALNY OKUP WSZYSTKO O e-biznesie MARZEC 2013 UKRYTY POTENCJAŁ ALICJA ZBYTNIEWSKA MAREK DORNOWSKI WIRTUALNY OKUP Foto: Archiwum własne autora maciej oleksy Startup MA ZArabiać WOM TO TYLKO POCZĄTEK Marek gawdzik TRENDY

Bardziej szczegółowo

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością 1 Departament Gospodarki Elektronicznej Ministerstwo Gospodarki Publikacja została przygotowana przez Zespół

Bardziej szczegółowo

Autor Raportu KAPITAŁ Z GIEŁDY RAPORT. GPW NewConnect Catalyst PARTNERZY PATRONI MEDIALNI

Autor Raportu KAPITAŁ Z GIEŁDY RAPORT. GPW NewConnect Catalyst PARTNERZY PATRONI MEDIALNI Autor Raportu RAPORT KAPITAŁ Z GIEŁDY GPW NewConnect Catalyst 2010/2011 PARTNERZY PATRONI MEDIALNI Szanowni Państwo, Wybór sposobu finansowania jest bardzo istotną decyzją w życiu przedsiębiorstwa. Zgodnie

Bardziej szczegółowo

Giełda: dołącz do biznesowej elity. Raport. Wywiad Michał Lisiecki: młody magnat mediów. Kasa Dotacje dla firm: ruszają działania

Giełda: dołącz do biznesowej elity. Raport. Wywiad Michał Lisiecki: młody magnat mediów. Kasa Dotacje dla firm: ruszają działania Nr 5 ISSN 1898-732X czerwiec 2008 MAGAZYN POLSKI PRZEDSIĘBIORCZEJ Wywiad Michał Lisiecki: młody magnat mediów Kasa Dotacje dla firm: ruszają działania Mixer Zarządzaj sobą w czasie Raport Giełda: dołącz

Bardziej szczegółowo

e-profit Starter prezentuje: 100palcow.com Czy na inwestycji w mobile można zarobić?

e-profit Starter prezentuje: 100palcow.com Czy na inwestycji w mobile można zarobić? Paweł Zaremba scenarzysta Counter Strike, opowiada o swej najnowszej misji Strona 27 wszystko o e-biznesie 5 sekund czyli jak zrobić dobre, pierwsze wrażenie Niewerbalna mowa ciała nad tym warto popracować!

Bardziej szczegółowo

marketing w sieci - studia przypadków -

marketing w sieci - studia przypadków - marketing w sieci - studia przypadków - Kraków 2012 Redakcja Łukasz Leszczyński Projekt graficzny okładki Monika Pletnia Wydawca Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera ul. Westerplatte 11 31-033

Bardziej szczegółowo

raport Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech

raport Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech raport wrzesień 2010 Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech Kreatywność w branży multimedialnej wymaga specjalnie zaprojektowanej przestrzeni. W jaki sposób tworzyć tam

Bardziej szczegółowo

magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać!

magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać! magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać! od początku 04 Podsumowanie kwartału mobilnie 06 Badanie Mobilna

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą poradnik dla nowo powstałych firm SPIS TREŚCI WPROWADZENIE 4 1. NA STARCIE 5 1.1. Ile jest wart pomysł na biznes 5 1.2. Czy firma ma szanse powodzenia na rynku

Bardziej szczegółowo

Pomysł na biznes Kreatywny

Pomysł na biznes Kreatywny Pomysł na biznes Kreatywny przedsiębiorca Pomysł na biznes redakcja naukowa recenzenci dr Sławomir Jarka dr Andrzej Filipowicz dr Anna Marianowska prof. dr hab. Janina Sawicka Kreatywny przedsiębiorca

Bardziej szczegółowo

perspektywa inwestora i przedsiębiorcy

perspektywa inwestora i przedsiębiorcy siecinwestorowkpt.pl» Kapitał na rozwój perspektywa inwestora i przedsiębiorcy Kapitał na rozwój perspektywa inwestora i przedsiębiorcy www.kpt.krakow.pl www.kpt.krakow.pl Kapitał na rozwój perspektywa

Bardziej szczegółowo

KAPITAŁ DLA FIRM 2010

KAPITAŁ DLA FIRM 2010 Autor Raportu RAPORT KAPITAŁ Rozwój na pełnych żaglach PARTNER GŁÓWNY PATRONI HONOROWI PATRONI MEDIALNI Nasze usługi pasują idealnie Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa Biurowiec Focus al. Armii Ludowej

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Raport nt. rynku Private Equity/Venture Capital

RAPORT. Raport nt. rynku Private Equity/Venture Capital RAPORT Raport nt. rynku Private Equity/Venture Capital KRAKÓW LUTY 2012 Spis treści I. WSTĘP... 3 II. RYNEK PRIVATE EQUITY/VENTURE CAPITAL W EUROPIE ŚRODKOWO WSCHODNIEJ... 8 III. JAKI BYŁ ROK 2011?...

Bardziej szczegółowo

Raport Kapitał dla Firm 2008

Raport Kapitał dla Firm 2008 RAPORT KAPITAŁ DLA FIRM 2008 Raport Kapitał dla Firm 2008 SPIS TREŚCI Eksperci o rynku kapitałowym w Polsce 4 Potrzeby kapitałowe przedsiębiorstw 5 Dotacje unijne: Kto może skorzystać z dotacji unijnych

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Nie przejmuję się krytyką!

Nie przejmuję się krytyką! WSZYSTKO O e-biznesie Maj 2012 Nie przejmuję się krytyką! Rozmowa miesiąca z Grzegorzem Marczakiem Show me the Money Pomysły muszą zarabiać! O czym piszą i mówią? Podsłuchujemy polskiego Facebooka Pokolenie

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Wydanie IV Stan na grudzień 2013 Publikacja bezpłatna

Bardziej szczegółowo

André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej. mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna

André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej. mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 14 / wiosna 2014 mbank Fakty i mity: emisja obligacji nie taka straszna André Gerstner Groclin Group Razem możemy więcej od początku 4 podsumowanie kwartału

Bardziej szczegółowo

e-biznes 5KroKÓW NIE BÓJMY SIĘ INTERNETU nr 1/Marzec 2010

e-biznes 5KroKÓW NIE BÓJMY SIĘ INTERNETU nr 1/Marzec 2010 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z DZIENNIKIEM GAZETą prawną nr 1/Marzec 2010 e-biznes 5KroKÓW do UdANeGo e-biznesu E-sklep Dla przedsiębiorcy to duża maszyneria logistyczna E-usługi Gospodarki

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Komandosi TSL TANIEJ, SPRAWNIEJ, LEPIEJ? biznesu GŁOS BIZNESU. AUTORZY Bąkowski, Białowąs, Głowacki, Kaczmarek, Krakowiak, Krotoski

Komandosi TSL TANIEJ, SPRAWNIEJ, LEPIEJ? biznesu GŁOS BIZNESU. AUTORZY Bąkowski, Białowąs, Głowacki, Kaczmarek, Krakowiak, Krotoski Numer 4 (19) 2012 Magazyn gospodarczy Dystrybuowany bezpośrednio do wielkopolskich przedsiębiorców / TWOJA FIRMA / / GOSPODARKA / TRENDY / / LIFESTYLE / / KSIĄŻKI / GŁOS BIZNESU DEBATA PRZEDSIĘBIORCÓW

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera Cloud 2013 1 Spis treści Cloud 2013 weryfikacja Robert Jesionek Chmura po latach Ewa Zborowska, IDC Poland Integracja w chmurach wg Gartnera Barbara Mejssner, it-manager.pl Przejrzysta wspo łpraca i bezpieczne

Bardziej szczegółowo

Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe

Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe 1 Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe 2 Spis treści Wstęp 4 Pozyskanie kapitału w drodze emisji akcji. Czy to takie proste? 7 Co kryje SPO? 11 Emisja obligacji korporacyjnych

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

Budowanie gotowości inwestycyjnej innowacyjnych pomysłów biznesowych

Budowanie gotowości inwestycyjnej innowacyjnych pomysłów biznesowych Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest agencją rządową podlegającą Ministrowi właściwemu ds. gospodarki. Powstała na mocy ustawy z 9 listopada 2000

Bardziej szczegółowo

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data start-upy metadane sieci szkieletowe profil zaufany kierunki techniczne studia zamawiane usługi program e-pionier komunikacja M2M klastry technologiczne interdyscyplinarność platforma epuap Europejska

Bardziej szczegółowo

Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki PODRĘCZNIK STANDARDU ŚWIADCZENIA NOWEJ USŁUGI DORADCZEJ O CHARAKTERZE PROINNOWACYJNYM AUDYTU POTRZEB MARKETINGOWYCH [Podręcznik dystrybuowany

Bardziej szczegółowo

Program Kapitał Ludzki 46 mld zł do wydania 2007-2015. Wywiad Mariusz Gralewski: jak stworzyłem GoldenLine.pl. Milion $ W co zainwestować w 2008 roku

Program Kapitał Ludzki 46 mld zł do wydania 2007-2015. Wywiad Mariusz Gralewski: jak stworzyłem GoldenLine.pl. Milion $ W co zainwestować w 2008 roku 01_cover.qxd 2008-01-28 19:37 Page 1 Nr 2 ISSN 1898-732X listopad - grudzień 2007 MAGAZYN POLSKI PRZEDSIĘBIORCZEJ Wywiad Mariusz Gralewski: jak stworzyłem GoldenLine.pl Milion $ W co zainwestować w 2008

Bardziej szczegółowo

II Ogólnopolskie Forum Agentów Biur Podróży

II Ogólnopolskie Forum Agentów Biur Podróży II Ogólnopolskie Forum Agentów Biur Podróży 27 listopada 2013, Centrum Konferencyjne Adgar Plaza, Warszawa Organizator: Wiadomości Turystyczne, dwutygodnik branży turystycznej www.wiadomosciturystyczne.pl

Bardziej szczegółowo