Newsletter Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nr 5/2018 (55)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Newsletter Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nr 5/2018 (55)"

Transkrypt

1 Newsletter Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nr 5/2018 (55)

2 POŻEGNANIE PROFESORA HAYDENA WHITE'A Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Haydena White'a jednego z największych amerykańskich humanistów, specjalisty z zakresu teorii historiografii i teorii literatury, autora przełomowego dzieła Metahistory, profesora historii świadomości na University of California w Santa Cruz oraz literatury porównawczej na Stanford University, doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego na wniosek Wydziału Filologicznego UG. Profesor Hayden White otrzymał tytuł doktora honoris causa naszej uczelni w 2011 roku w uznaniu jego wybitnego wkładu w rozumienie, jak język i spuścizna literacka kształtują zapis doświadczenia historycznego. Cześć Jego pamięci! Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

3 20 MARCA 2018 DZIEŃ FILOLOGII, KULTUROZNAWSTWA, FILMOZNAWSTWA, TEATROLOGII I LOGOPEDII Program na

4 23 MARCA 2018 DZIEŃ NEOFILOLOGII Program na

5 KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA TERAPIA LOGOPEDYCZNA A ADAPTACJA KULTUROWA OSÓB BILINGWALNYCH Katedra Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Miastem Gdańsk i Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 5 zapraszają na konferencję naukowoszkoleniową pt. Terapia logopedyczna a adaptacja kulturowa osób bilingwalnych. Konferencja odbędzie się 10 marca 2018 r. w Katedrze Logopedii UG (ul. Wita Stwosza 58, s. 101). Celem konferencji jest zapoznanie specjalistów z najnowszymi wynikami badań naukowych na temat możliwości rzetelnej diagnozy i terapii logopedycznej osób z innym niż polskie zapleczem kulturowym. Spotkanie będzie płaszczyzną do dyskusji pomiędzy praktykami i naukowcami na temat możliwości specjalistycznej pomocy udzielanej osobom, dla których polski nie jest językiem ojczystym. Program na:

6 WYKŁADY MISTRZOWSKIE W ramach cyklu Wykłady mistrzowskie w środę w Sali Teatralnej 019 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51, o godz odbędzie się wykład prof. dr. hab. Bogdana Walczaka. Wprowadzenie dr hab. Bożena Matuszczyk, prof. nadzw.

7 OTWARTE KONWERSATORIUM RELIGIOZNAWCZE Organizatorzy OTWARTEGO Konwersatorium Religioznawczego Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić do udziału w piątym posiedzeniu, które odbędzie się w środę 7 marca 2018, od godz w auli 1.48 na Wydziale Historycznym i Filologicznym, ul. Wita Stwosza 55. Przewidywany czas trwania spotkania (referat oraz dyskusja) półtorej godziny. Referat wprowadzający pt. Sakralne aspekty władzy we wspólnotach indoeuropejskich wygłosi prof. dr hab. Andrzej Piotr Kowalski z Wydziału Historycznego UG. Zapytania i uwagi proszę kierować do organizatorów Konwersatorium: Oficjalny adres mailowy: Oficjalna strona: Więcej informacji na: awcze

8 DEBATA STUDENCKA LESS WASTE. DLACZEGO TO ISTOTNE? KIEDY? 7 marca (środa) o 18:30 GDZIE? Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55. Widzimy się w auli 1.47! WSTĘP WOLNY!

9 POŚRÓD NAS III. SPOTKANIA Z TWÓRCAMI POMORSKIMI I GDAŃSKIMI POŚROD NAS III. Spotkania z twórcami pomorskimi i gdańskimi Najbliższe spotkanie: (środa, godz ), Instytut Filologii Polskiej, Wita Stwosza 55, aula 1.45 Spotkanie z Władysławem Zawistowskim. Tekst wprowadzający: dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. nadzw.

10 BOTO.BETWEEN: CZYTAMY CZARNE Tegoroczne działania skupiamy na temacie MAPY. Jako Between.Pomiędzy staramy się kreślić kulturowe mapy, zarysowywać punkty odniesienia i nieustannie wobec nich podróżować. Do podjęcia tematu MAP sprowokowały nas również książki, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne. O niektórych z nich chcemy porozmawiać podczas spotkań w Teatrze BOTO, o innych zaś opowiedzą nasi goście. Rozmowy będziemy prowadzić w języku polskim. Więcej informacji: /botobetween_czytamy_czarne

11 STUDIA PODYPLOMOWE NIDERLANDZKIE Więcej informacji na

12 JĘZYK POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW Oferta kursów na

13 5. SHALOM POLIN. GDAŃSKI PRZEGLĄD FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 5. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej. W dniach marca 2018 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Podczas przeglądu zaprezentujemy najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, filmy krótkometrażowe z Jerusalem Film Workshop 2017, a także Przy Planty 7/9 dokument o pogromie kieleckim nominowany do Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. O Państwie Izrael porozmawiamy z reporterem, publicystą i dziennikarzem Pawłem Smoleńskim w kontekście cyklu jego reportaży Oczy Zasypane Piaskiem, Wieje szarkijja, a także Izrael już nie frunie, za który to zbiór w roku 2006 otrzymał Nagrodę Beaty Pawlak. Z Pawłem Smoleńskim będziemy rozmawiać o idei, która była najpierw i ziemi, na która przyszło ją urzeczywistnić. Czas: marca 2018 (czwartek - niedziela). Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa. Sala 41, Budynek Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

14 SUKCES INSTYTUTU FILOLOGII POLSKIEJ Instytut Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG otrzymał uprawnienia do przeprowadzania egzaminów państwowych zgodnych z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Serdecznie gratulujemy!

15 WYSTAWA FOTOGRAFII MARJO HALLILA FIŃSKIE KRAJOBRAZY Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51, Seria fotografii Fińskie krajobrazy jest współczesną interpretacją fińskiego narodowego romantyzmu i karelianizmu przełomu XIX i XX wieku. Marjo Hallila pochodząca z Finlandii artystka mieszkająca w Warszawie od 2013 roku. W 2017 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Więcej informacji: marjohallila.com Organizatorzy wystawy: Pracownia Języka, Kultury i Gospodarki Finlandii, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Koło Naukowe Miłośników Finlandii "Routa" oraz Biblioteka Neofilologiczna Uniwersytetu Gdańskiego.

16 NASI ZAGRANICZNI WYKŁADOWCY - LAURA SANTOO Zapraszamy do posłuchania wywiad z Laurą Santoo, lektorką języka fińskiego w Instytucie Skandynawistyki. W Radiu Mors studenci III roku skandynawistyki linii fińskiej: Kinga Graff i Maks Max Michalski przeprowadzili wywiad z Laurą Santoo, który przepleciona jest współczesną muzyką fińską. Para fennistów - Kinga i Maks - są prezenterami w Dziale Muzycznym Radia Mors: /files/171207_polmrok_2017_12_07.mp3

17 PRZEKŁAD NAUKOWY Z JĘZYKA FIŃSKIEGO STUDENTKI DOMINIKI MAJKOWSKIEJ Dominika Majkowska, studentka III roku skandynawistyki specjalności: Język, kultura i gospodarka Finlandii, dokonała przekładu na język polski fińskiego artykułu "Głuchy żołnierz Mikko Paksujalka. Legenda fińskiej wojny domowej (1918)" autorstwa Outi Ahonen, który ukazał się w kwartalniku o historii Głuchych "Surdus Historicus" 1(7) Tłumaczenie zostało wykonane pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Wojan, prof. nadzw. ychsurdushistoricus/photos... Dominice życzymy dalszych sukcesów!

18 FILM STUDENTEK IBERYSTKI NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMU DOKUMENTALNEGO I TRANSMEDIÓW Film studentek III roku Iberystyki studiów stacjonarnych I stopnia Justyny Haftki i Marty Kapanowskiej został zakwalifikowany na Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego i Transmediów. Festiwal filmowy RIOS - Festival Internacional de Cinema Documental e Transmedia jest organizowany w Vila Real (Portugalia), jego czwarta edycja odbędzie się w dniach marca. Film zatytułowany "O meu acampamento no inferno"/ "Moje obozowe piekło" został nominowany w kategorii Documental Universitário, obejmującej filmy dokumentalne stworzone przez studentów. Film powstał w ramach bloku tematycznego Espaços da guerra (Oblicza wojny) realizowanego w ramach przedmiotu Kino i Dokument. Ukazuje on historię więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof (dziadka Marty Kapanowskiej) poprzez przytoczone fragmenty z jego pamiętnika zestawione z ujęciami nakręconymi na terenie Muzeum w Sztutowie. Film można obejrzeć na YouTube po polsku z portugalskimi napisami.

19 KONFERENCJA "JĘZYK-SZKOŁA-RELIGIA" Więcej informacji: /konferencja_jezyk-szkola-religia

20 KONFERENCJA STUDENCKA VOICE(S) OF AMERICA Koło naukowe amerykanistyki Route 66 serdecznie zaprasza na konferencję naukową pod tytułem Voice(s) of America, która odbędzie się na wydziale neofilologicznym Uniwersytetu Gdańskiego 11 kwietnia 2018 roku. Wszystkich chętnych na wygłoszenie 15 minutowych referatów prosimy o nadsyłanie streszczeń (ok. 250 słów) do 11 marca 2018 roku na adres Organizatorzy: dr hab. Jean Ward, nadzw. dr Grzegorz Welizarowicz mgr Justyna Stiepanow, Koło naukowe Route 66

21 SEMINARIUM BECKETT RESEARCH GROUP TWARZE BECKETTA Seminarium odbędzie się w ramach IX Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY (14-20 maja 2018). Prosimy o nadsyłanie streszczeń proponowanych referatów (ok. 250 słów) do 14 marca 2018 roku na adres Organizatorzy: dr hab. Tomasz Wiśniewski (UG) dr Bartosz Lutostański (UWM w Olsztynie) mgr Aleksandra Wachacz (UG) mgr Rafał Borkowski (UG)

22 KONFERENCJA CZŁOWIEK JEST ZAWSZE MIEJSCEM SPOTKANIA Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców IFP UG, Oddział Gdański TMJP oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji glottodydaktycznej Człowiek jest zawsze miejscem spotkania. Publikacja recenzowana: Artykuły zostaną opublikowane w czasopiśmie punktowanym Język Szkoła Religia lub w monografii pokonferencyjnej. Zgłoszenie: Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: Na zgłoszenia czekamy do 16 marca 2018 roku.

23 II MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA MOWA CZŁOWIEK ŚWIAT: PERSWAZJA JĘZYKOWA W RÓŻNYCH DYSKURSACH Katedra Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka Uniwersytetu Gdańskiego ma zaszczyt zaprosić językoznawców, literaturoznawców, psychologów, socjologów i specjalistów innych dziedzin naukowych do udziału W II Międzynarodowej Konferencji Naukowej MOWA CZŁOWIEK ŚWIAT: PERSWAZJA JĘZYKOWA W RÓŻNYCH DYSKURSACH, która odbędzie się w dniach maja 2018 r. w Uniwersytecie Gdańskim. Termin nadsyłania tekstów 31 marca 2018 r. Więcej informacji na

24 KONKURS INTERPRETACJA JEDNEGO WIERSZA Więcej informacji: /konkurs_interpretacja_jednego_wiersza

25 XII EDYCJA DYKTANDA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO Zapraszamy do udziału w XII edycji Dyktanda z języka rosyjskiego, które odbędzie się 27 marca 2018 roku w budynku Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51. Uroczyste rozpoczęcie o godz w aud Prosimy o wcześniejsze przybycie w celu dokonania rejestracji. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Informacji udzielają: dr Tatiana Kopac: dr Elżbieta Pietraś:

26 II KONKURS PIOSENKI ROSYJSKIEJ Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich zaprasza studentów i uczniów do wzięcia udziału w II Konkursie Piosenki Rosyjskiej. Tematyką tegorocznego konkursu jest Świat Natury w rozmaitych jego przejawach (zwierzęta, rośliny, krajobrazy etc.). Oczekujemy na zgłoszenia indywidualne i grupowe. Zainteresowanych prosimy o dostarczenie nagrań dwa utwory o różnym charakterze w wersji demo w celu wyłonienia finalistów konkursu. Nagrania należy dostarczyć organizatorom wydarzenia do roku: dr Tatiana Kopac, pok. 231, mail: dr Svetlana Pavlenko, pok. 240 mail:

27 PUBLIKACJE PRACOWNIKÓW Tutoring jako spotkanie książka pod red. B. Karpińskiej Musiał i M. Panońko. Tutoring jako spotkanie. Historie indywidualnych przypadków pod redakcją Beata Karpińskiej Musiał i Magaleny Panońko. Pozycja ta składa się z 26 opowieści o wyjątkowych spotkaniach edukacyjnych. Część z nich opisuje historie z wczesnych etapów kształcenia, kilkanaście pochodzi ze środowiska akademickiego, a ich autorzy reprezentują wiele różnych dziedzin naukowych i przedmiotowych, ponieważ pracują w różnych szkołach i uczelniach wyższych w Polsce. To są opowieści o autentycznej relacji mistrz uczeń w szkolnych murach. Książki wydane nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Opis zaczerpnięty ze strony wydawnictwa.

28 PUBLIKACJE PRACOWNIKÓW Beckett w XXI wieku. Rozpoznanie Objęty honorowym patronatem Ambasady Irlandii w Polsce tom "Beckett w XXI wieku. Rozpoznanie" zawiera 10 artykułów krajowych i zagranicznych autorów. Całość otwiera tłumaczenie tekstu J.M. Coetzee go noblisty z 2003 roku w którym przedstawia istotne ścieżki interpretacyjne twórczości Becketta. Wśród autorów znajdziemy wybitnych teatrologów i literaturoznawców, chociażby profesora S.E. Gontarskiego (USA) oraz profesora Dereka Attridge a (Wielka Brytania). Współczesnymi, nie zawsze oczywistymi, kontekstami odczytywania twórczości Becketta zajmują się również młodsi badacze z różnych ośrodków w Polsce, a związani z Beckett Research Group in Gdańsk, afiliowaną przy Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawione w jedenastym tomie serii Between.Pomiędzy badania odzwierciedlają ważniejsze problemy badawcze poruszane podczas corocznych gdańskich seminariów beckettowskich.

29 WYDZIAŁ FILOLOGICZNY NA SNAPCHACIE REDAGUJĄ STUDENTKI ZARZĄDZANIA INSTYTUCJAMI ARTYSTYCZNYMI PAULINA NIEDZIELSKA I JULIA PODLEWSKA INICJATYWA KOŁA NAUKOWEGO DZIENNIKARSTWO INTERNETOWE I SOCIAL MEDIA. ŚLEDŹCIE! BĘDZIECIE WIEDZIEĆ WIĘCEJ!

30 Zajrzyj na naszego FB, Instagrama i Snapchata: filologicznyug Informacje do publikacji na stronie Wydziału i na ekranach promocyjnych w budynku Neofilologii można zgłaszać do: dr Anny Malcer-Zakrzackiej pod adresem