Jak utworzyć grupę wsparcia chorych na szpiczaka mnogiego praktyczny poradnik

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak utworzyć grupę wsparcia chorych na szpiczaka mnogiego praktyczny poradnik"

Transkrypt

1 Jak utworzyć grupę wsparcia chorych na szpiczaka mnogiego praktyczny poradnik

2 2 Wprowadzenie Jeśli zdecydowali się Państwo na przeczytanie tego poradnika, niestety u was lub u kogoś z waszych bliskich zdiagnozowano szpiczaka mnogiego. To dla was trudny czas. Jednak dzięki zainteresowaniu utworzeniem organizacji, która da pocieszenie, wsparcie i będzie źródłem siły w ciężkich chwilach, osoby dotknięte tą chorobą zyskają nadzieję i inspirację. Szpiczak mnogi to wielkie wyzwanie dla wszystkich, których dotyka chorych, ich rodzin i przyjaciół. Jednak dzięki odpowiednim badaniom i konsultacjom można postawić jasną diagnozę. Chorych bez objawów można monitorować bez agresywnego leczenia, chorzy z objawami mogą próbować terapii, które dają duże prawdopodobieństwo skutecznego kontrolowania tej choroby przez wiele lat. Mogą także rozważyć poddanie się nowym terapiom, które mogą dać możliwość dłuższego kontrolowania choroby, a nawet wyleczenia. Wsparcie emocjonalne i społeczne dla chorych na szpiczaka mnogiego jest równie ważne, jak pomoc medyczna. Chorzy, ich rodziny, przyjaciele i opiekunowie mogą nauczyć się lepiej żyć z rakiem, poszerzając wiedzę o tej chorobie, przyjmując pozytywną postawę i rozwijając umiejętności radzenia sobie z problemami typowymi dla tej choroby. Wsparcie można uzyskać od rodziny i przyjaciół, a także od pracowników służby zdrowia, grup wsparcia oraz w miejscach modlitwy. Prośba o pomoc jest jednym ze sposobów, dzięki którym można zacząć kontrolować sytuację. Jeśli nie mogą Państwo znaleźć grupy wsparcia w swojej okolicy, może warto rozważyć utworzenie własnej grupy. Dajemy Państwu ten poradnik z nadzieją, że informacje w nim zawarte pomogą Wam stwierdzić, czy jesteście w stanie utworzyć grupę wsparcia. Społeczność wsparcia, którą Państwo utworzą i którą będziecie rozwijać, może pomóc wszystkim jej członkom oswoić się z uczuciem strachu i frustracji, a w końcu żyć pełnią życia.

3 3 Spis treści Cel poradnika Dlaczego warto założyć grupę wsparcia? Jaki rodzaj grupy wsparcia założyć? Gdzie szukać innych członków grupy? Jaki rodzaj grupy wsparcia jest najlepszy? Co zrobić najpierw? Jak prowadzić spotkania? Jaka jest rola opiekunów w grupie? Jakie działania specjalne może podejmować grupa? Jak utrzymać działanie grupy? Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby? Dołączanie do organizacji krajowej Lista europejskich organizacji zrzeszających chorych na szpiczaka mnogiego Jakie wsparcie oferuje Myeloma Euronet? Gdzie szukać dodatkowych informacji?

4 4 Cel poradnika Ten poradnik ma za zadanie pomóc w podjęciu pierwszych działań mających na celu utworzenie grupy wsparcia dla chorych na szpiczaka mnogiego i ich opiekunów. Ponieważ potrzeby i cele grup chorych są różne, a grupy w różnych krajach działają w różnych warunkach, poradnik ma za zadanie przekazanie podstawowych informacji, dzięki którym zainteresowane osoby mogą podjąć decyzję, czy chcą utworzyć taką organizację. Zawiera on również wskazówki, dzięki którym grupa może działać z powodzeniem. Dlaczego warto założyć grupę wsparcia? Życie z rakiem jest trudne i dla chorych, i dla opiekunów. Każda osoba stykająca się z tą chorobą na co dzień potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy, aby nadal żyć pełnią życia, i zasługuje na tę pomoc. Grupy wsparcia chorych oferują osobom ze szpiczakiem mnogim wiele korzyści, na przykład: możliwość spotykania się z innymi osobami w podobnej sytuacji; możliwość dzielenia się informacjami na temat metod radzenia sobie z problemami typowymi dla tej choroby i przystosowania się do tej sytuacji; szansę rozwinięcia nowych relacji osobistych w czasie, w którym chorzy mogą być odizolowani; miejsce, w którym można dzielić się informacjami na temat możliwości leczenia; pomoc w rozwiązywaniu problemów w kontaktach ze służbą zdrowia; polepszenie nastroju i jakości życia. Jaki rodzaj grupy wsparcia założyć? Na świecie istnieją grupy wsparcia zrzeszające osoby cierpiące na wszystkie rodzaje chorób i wszystkie formy raka. Grupy te umożliwiają wzajemną pomoc i dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami, które cierpią na tę samą chorobę i mają podobne doświadczenia. Niektóre grupy spotykają się tylko przez określony czas (na przykład kilka tygodni), a inne realizują stałe programy. Niektóre grupy są zamknięte, a do innych mogą dołączać, nawet na krótki czas, nowi członkowie. Pracownicy służby zdrowia mogą regularnie brać udział w dyskusjach grupy lub mogą być zapraszani jako goście z odczytami. Grupy mogą być formalne i skupiać się na edukacji dotyczącej raka. Mogą także być nieformalne i społeczne. Niektóre grupy składają się tylko z osób chorych na raka, a do niektórych należą opiekunowie, małżonkowie, członkowie rodzin i przyjaciele. Nie ma gotowej, dobrej czy złej, recepty na utworzenie grupy chorych, dlatego wszyscy członkowie mogą mieć wpływ na jej kształt, który może się z czasem zmieniać. Gdzie szukać innych członków grupy? Może się wydawać, że utworzenie grupy wsparcia to już zbyt wiele, gdy ma się inne rzeczy na głowie. Można też czuć strach na samą myśl o rozpoczęciu czegoś nowego. To normalne. Ale

5 przecież nie trzeba robić wszystkiego samodzielnie. Dobra wiadomość jest taka, że można korzystać z wielu zasobów oraz zaangażować w przedsięwzięcie wielu ludzi, którzy mogą pomóc. Zacznij od zdobycia informacji o lokalnych usługach w okolicy, które mogą ułatwić całe przedsięwzięcie. Do dyspozycji masz różne zasoby z informacjami na temat tworzenia grup chorych. Pomocni mogą być także ludzie, którzy przedstawią cię innym chorym, którzy są zainteresowani utworzeniem grupy lub dołączeniem do niej, podpowiedzą, gdzie znaleźć informacje na temat różnych możliwości leczenia, wyjaśnią zagadnienia związane z gromadzeniem funduszy, udostępnią miejsce, w którym będziecie mogli się spotykać, objaśnią techniki radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby i będą gośćmi na spotkaniach. Aby znaleźć inne osoby zainteresowane utworzeniem takiej grupy, warto rozważyć wydrukowanie prostej ulotki z informacjami o miejscu i godzinie spotkania, osobach, które mogą wziąć w nim udział, celu spotkania oraz nazwiskiem i numerem telefonu osoby kontaktowej, która odpowie na wszystkie pytania. Trzeba również poszukać informacji w Internecie lub w bibliotece. Ludzie mają wiele pomysłów i chcą się nimi podzielić. Z kim się kontaktować (sugestie): chorzy w miejscowym szpitalu lekarze rodzinni i miejscowe placówki służby zdrowia istniejące grupy wsparcia dla chorych na raka placówki oświaty zdrowotnej dobrowolne grupy promocji zdrowia grupy charytatywne pracownicy opieki społecznej biuro porad obywatelskich 5 Co zrobić najpierw? Najpierw trzeba zorganizować spotkanie z innymi zainteresowanymi. To, kogo zaprosić, zależy od rodzaju grupy, która ma powstać. Zazwyczaj są to chorzy i ich opiekunowie. Znajdziesz osoby, które będą dzielić twój entuzjazm w działaniach na rzecz polepszenia życia chorych na szpiczaka mnogiego. Jaki rodzaj grupy wsparcia jest najlepszy? Na pierwszym spotkaniu wszyscy uczestnicy biorą udział w burzy mózgów poświęconej temu, czego oczekują od spotkań. Kierunek dalszego działania powinien zależeć od nastroju panującego w grupie. Nie ma identycznych grup wsparcia chorych na szpiczaka mnogiego. To dobrze. Nie każdy ma takie same potrzeby lub angażuje się jednakowo w działalność grupy. Jako grupa możecie decydować, co jest dla was najlepsze. Niektóre grupy dają po prostu chorym i ich opiekunom możliwość dzielenia się przeżyciami i doświadczeniami. Inne oferują praktyczną pomoc, na przykład transport do lekarza i szpitala. Niektóre grupy są bardziej aktywne w zbieraniu funduszy na badania lub na realizację programów wsparcia pacjentów. Inne mogą być po prostu azylem, w którym nie trzeba wyjaśniać, przez co się przechodzi, bo każdy to rozumie.

6 6 Jak prowadzić spotkania? Spotkania grupy mogą mieć charakter oficjalny, może też panować podczas nich bardzo luźna atmosfera, a przebieg spotkania może być zależny od nastroju uczestników. Niezależnie od charakteru spotkania, warto zapamiętać kilka prostych wskazówek, dzięki którym można z powodzeniem prowadzić grupę wsparcia chorych. Pilnuj, aby w spotkanie był zaangażowany każdy uczestnik, mądrze dysponuj czasem. Musicie okazywać sobie szacunek, a co najważniejsze, czuć się dobrze w swoim towarzystwie. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek: Wybierzcie lidera i jego zastępcę, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie każdego spotkania. Pamiętaj, aby dzielić się obowiązkami, tak aby wszyscy członkowie grupy byli zaangażowani w realizację określonych zadań. Zachęcaj inne osoby do wykorzystania umiejętności, które posiadają poproś piekarzy o przyniesienie przekąsek, a osoby marzące o karierze pisarza o redagowanie biuletynu informacyjnego. Zaczynaj powoli, na przykład spotkania raz w miesiącu spowodują, że cała inicjatywa nabierze rozpędu bez zbyt dużych wymagań czasowych. Przedstaw każdą osobę i podziel się informacjami na temat swojej diagnozy oraz leczenia, rodziny i bliskich, a także pasji i zainteresowań. Przygotuj plan każdego spotkania, który obejmuje tematy, dzięki którym przyjdzie dużo osób, umożliwi uczestnikom przygotowanie się do spotkania i wyznaczy ramy dyskusji, dzięki czemu lepiej wykorzystacie czas. Dziel się swoimi doświadczeniami. Pacjent mający wiedzę na temat choroby, na którą cierpi, jest silnym sojusznikiem w leczeniu. Przyjmuj nowe osoby. Zachęcaj członków grupy do dzielenia się informacjami na temat leczenia, zanim poprosisz o to nowych członków grupy. Nie szczędź im słów zachęty, aby poczuli się pewnie w nowym otoczeniu. Pamiętasz, jak to było na twoim pierwszym spotkaniu w grupie? Zadbaj o odpowiedni nastrój. Ustaw krzesła tak, aby łatwiej było rozmawiać, podaj przekąski, cicha muzyka też nie zaszkodzi. Wraz z dołączaniem do grupy nowych członków, odchodzeniem innych lub zmianami potrzeb regularnie na nowo analizuj cele grupy. Przede wszystkim ciesz się tymi spotkaniami! Niech sprawiają ci one przyjemność. Ciesz się życiem. Korzystaj z lepszego samopoczucia, które daje emocjonalne i społeczne wsparcie przyjaciół i bliskich. Jaka jest rola opiekunów w grupie? Opiekunowie także potrzebują opieki. Badania pokazują, że opiekunowie, którzy działali w grupach wsparcia, czują się pewniej, w tym co robią i mają większą świadomość swojej działalności. Dlatego ważne jest, aby rodzina i przyjaciele, szczególnie opiekunowie, czuli się

7 w równym stopniu gospodarzami grupy. Wielu liderów grup wsparcia zauważa, że w działalność najlepszych grup wsparcia są zaangażowane wszystkie osoby, których dotyczy choroba. Pamiętaj, że opiekun chorego na szpiczaka mnogiego jest osobą związaną osobiście z chorym na raka i ofiaruje pomoc niemedyczną i pozaszpitalną. Przez napięty plan opiekunowie często nie mają czasu dla siebie, więc spotkanie grupy wsparcia to także ich czas. 7 Jakie działania specjalne może podejmować grupa? Czasami warto zapraszać do grupy nowych ludzi i realizować nowe pomysły. Dzięki temu wszyscy członkowie będą zainteresowani wspólnymi działaniami. Oto kilka pomysłów, które warto rozważyć: Inspiruj rozmowy Poniższe pytania mogą zachęcać do dyskusji: Jak długo żyjesz ze szpiczakiem? Jaka była twoja pierwsza reakcja na diagnozę? Gdzie się zwróciłeś/zwróciłaś po informacje o chorobie? Jak udaje ci się zachować optymizm? Czy twoja rodzina/przyjaciele szukali pomocy? Czy ktoś próbował (wstaw rodzaj leczenia)? Jakie były wyniki? Zachęcaj do rozmowy o zainteresowaniach Żeby cały czas nie rozmawiać o życiu z rakiem, na niektórych spotkaniach warto posłuchać, czym interesują się członkowie grupy. Może pokażą zdjęcia nowego wnuka albo wnuczki, fotografie z wycieczki, na której właśnie byli, opowiedzą o nowej książce, którą przeczytali itd. Zapraszaj gości Goście warci zaproszenia: Pracownik pomocy społecznej przedstawi najważniejsze zagadnienia na temat pomocy w wypełnianiu formularzy ubezpieczeniowych (skontaktuj się z miejscowym szpitalem lub kliniką onkologiczną) Instruktor tańca/jogi przedstawi, jak taniec może pomóc w zmniejszaniu bólu, wyrażaniu uczuć i zmniejszaniu stresu Fizjoterapeuta przedstawi porady dotyczące technik relaksowania się i zmniejszania bólu (skontaktuj się z miejscowym szpitalem lub pracownią rehabilitacyjną) Lekarz przedstawi najważniejsze informacje na temat choroby (skontaktuj się z miejscowym lekarzem) Dietetyk przedstawi porady o zdrowym odżywianiu (skontaktuj się z miejscowym szpitalem) Osoba prowadząca badania kliniczne przedstawi szczegółowe informacje na temat testów klinicznych (skontaktuj się z miejscowym centrum badań nad rakiem) Przywódca duchowy przedstawi rozwiązania pomocne dla duszy (skontaktuj się z miejscowym kościołem lub z innymi miejscem modlitwy)

8 8 Jak utrzymać działanie grupy? Każdy ma wiele zajęć i obowiązków, dlatego zapamiętanie terminu następnego spotkania lub ciągłe angażowanie się w działania grupy może być trudne. Oto kilka sposobów, jak dbać o to, aby członkowie grupy cały czas angażowali się w jej działalność. Rozmowy telefoniczne Zbierz numery telefonów od członków grupy, aby móc przypomnieć im o godzinie i miejscu następnego spotkania, mieć aktualne informacje o ich leczeniu oraz życiu prywatnym i zawodowym, w celu przekazania grupie informacji o samopoczuciu nieobecnych osób. Biuletyny informacyjne Warto zastanowić się nad przygotowaniem biuletynu informacyjnego grupy zawierającego aktualne informacje o członkach grupy oraz inne dane, zależnie od charakteru grupy. Listy członków Warto utworzyć listy zawierające nazwiska, adresy numery telefonów i adresy członków grupy. Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby? Jednym z najtrudniejszych momentów dla członków grupy wsparcia jest pożegnanie partnera lub przyjaciela, który umiera. To dziwne, ale ból tak naprawdę jest czymś pozytywnym dla ludzkiej duszy. Dzięki niemu zauważamy, że coś było dla nas ważne i że to straciliśmy. To normalne, że czujemy się wówczas przytłoczeni smutkiem. Dobrze wtedy wyrażać swoje uczucia. Proces kojenia bólu Ból przebiega w czterech etapach, które stanowią część procesu kojenia bólu. Każdy etap ma inną intensywność. 1. Szok i odrętwienie: typowe odczucia dla tego etapu: cierpienie i gniew, ograniczona zdolność osądu i koncentracja oraz uczucie paniki. 2. Tęsknota i poszukiwanie: na tym etapie pojawia się uczucie niepokoju, niecierpliwości i niepewności. 3. Dezorientacja i dezorganizacja: uczucie depresji i poczucie winy. Można stracić apetyt, źle spać i nie interesować się niczym. 4. Ustąpienie bólu i przeorganizowanie: na tym etapie lepiej kontroluje się uczucia, ma się więcej energii, aby radzić sobie z problemami i podejmować decyzje. Istnieją sposoby, w jakie grupa może pomagać swoim członkom w gorszych okresach. Jednym z celów działalności grupy jest wspieranie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie można poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

9 9 Dołączanie do organizacji krajowej Po pewnym czasie grupa może zacząć zastanawiać się nad dołączeniem do jednej z krajowych lub międzynarodowych organizacji zrzeszających chorych na szpiczaka mnogiego. Dzięki członkostwu w większych organizacjach grupa ma doskonałą okazję uczyć się od innych grup wsparcia i zapoznać się z całą gamą działań, w jakie są zaangażowane różne organizacje. W ten sposób można także osobiście poznać wielu ludzi, którzy stają wobec takich samych wyzwań i którzy mają taki sam cel: sprawienie, że życie chorych na szpiczaka mnogiego będzie lepsze. Lista europejskich organizacji zrzeszających chorych na szpiczaka mnogiego Jeśli na tej liście nie ma organizacji z Państwa kraju, nie oznacza to, że nie ma w nim organizacji zrzeszających chorych na szpiczaka mnogiego/plazmacytomę/morbus Kahler. Prosimy zapoznać się z listą organizacji zrzeszających chorych w części Odnośniki witryny internetowej stowarzyszenia Myeloma Euronet pod adresem Austria - Myelom Kontakt Österreich c/o Elke Weichenberger Josef Mayburgerkai 54 A-5020 Salzburg Tel.: +43 (0) 664 / Selbsthilfe Plasmozytom-Multiples Myelom Österreich Ilse Hein Bürglsteinstrasse 21/10 A-5020 Salzburg Tel.: +43 (0) 662 / Belgia - Contactgroep Multipel Myeloom Patienten Johan Creemers Zonneweeldelaan 23 bus 32 B-3600 Genk Tel: +32 / (0)89 / Mobil: +32 / (0)494 / Wildgroei vzw Luigi Chirillo Musstraat 9 B-3530 Houthalen Tel.: /

10 10 Dania - Dansk Myelomatose Forening Arne Hansen Torupvej 25, Hedensted, DK-8722 Kopenhagen Tel.: Francja - Association Française & Francophone pour l Information et la Recherche sur le Myélome Multiple Morgane Yvon Tel: +33 (0) Niemcy - Deutsche Leukämie- & Lymphom-Hilfe e. V. Thomas-Mann-Straße 40 D Bonn Tel.: (w tej witrynie internetowej jest dostępna pełna lista grup pomocy wzajemnej w Niemczech, zrzeszających chorych na białaczkę, chłoniaka, szpiczaka mnogiego/plasmazytomę oraz inne choroby krwi i układu limfatycznego: - Arbeitsgemeinschaft der deutschsprachigen Plasmozytom/Multiples Myelom-Selbsthilfegruppen (APMM) Kontakt: Weichenberger, Elke Josef Mayburgerkai 54 A-5020 Salzburg Phone: Reimann, Brigitte Am Wiesbrunnen 27 D Neustadt an der Weinstraße Phone: +49 (0)63 21 / Fax: +49 (0)63 21 / Johan Creemers (MM-Patient seit 1997) Zonneweeldelaan nr. 23 bus 32 B-3600 Genk Phone: +32 (0)89 / (w tej witrynie internetowej jest dostępna pełna lista grup pomocy wzajemnej w Niemczech, Austrii, Belgii i niemieckojęzycznej części Szwajcarii, zrzeszających chorych na szpiczaka mnogiego/plasmazytomę: Włochy - Associazione Italiana contro le Leucemie-linfomi e mieloma ONLUS Via Ravenna, 34 I Roma Tel.:

11 11 Holandia - Contactgroep Kahler en Waldenström Patiënten Secretariaat CKP Landheer 65 NL-3171 DC Poortugaal Tel.: +31 (0) Szwecja - Blodcancerförbundet Sturegatan 4, 5 tr S Sundbyberg Tel.: +46 (0) 8/ Szwajcaria - Stiftung zur Förderung der Knochenmarktransplantation Schweiz Candy Heberlein Vorder Rainholzstr. 3 CH-8123 Ebmatingen Tel.: +41 (0) 1/ Myelom Kontaktgruppe Schweiz Kontakt: Gruppe Zürich Heini Zingg Löwenstrasse Winterthur Telefon lub Gruppe Basel Ruth Bähler Grenzweg 5 CH-4144 Arlesheim Tel.: +41 (0) lub Gruppe St. Gallen Rudolf Gamp Geerackerweg 24 CH-8408 Winterthur Tel.: +41 (0) lub (0) Wielka Brytania - Myeloma UK Lower Ground Floor 37 York Place

12 12 Edinburgh Scotland EH1 3HP Tel.: +44 (0) Jakie wsparcie oferuje Myeloma Euronet? Myeloma Euronet może być przydatnym źródłem informacji, jeśli w Państwa kraju nie ma tego typu organizacji. Stowarzyszenie może pomóc w tworzeniu grup wsparcia i służy informacjami, dzięki którym grupy mogą się rozwijać. Szczegółowe informacje na temat grup wsparcia znajdują się w pakietach informacyjnych stowarzyszenia. Myeloma Euronet może także zamieścić informacje o Państwa grupie w swoim biuletynie oraz w witrynie internetowej ( a także zaprojektować ulotkę z informacjami o spotkaniach grupy do kolportażu w centrach medycznych, szpitalach, bibliotekach itd. Gdzie szukać dodatkowych informacji? Jeśli zdecydują się Państwo utworzyć grupę, prosimy o kontakt, a prześlemy bardziej szczegółowy poradnik. Poradnik ten można również pobrać z witryny internetowej stowarzyszenia Myeloma Euronet pod adresem Zawiera on przydatne informacje na temat: wybierania lidera grupy, ról i obowiązków lidera, prowadzenia spotkań, wybierania nazwy organizacji, finansów, miejsc spotkań, a także przykładowe listy, ulotki i biuletyny.

jesteśmy i co robimy Kim Nasza rola w Szkocji

jesteśmy i co robimy Kim Nasza rola w Szkocji Kim jesteśmy i co robimy Nasza rola w Szkocji Niniejsza ulotka wyjaśnia Kim jesteśmy Standardy opieki i leczenia, które według nas, się Tobie należą Ustawa o zdrowiu psychicznym i co ona oznacza dla Ciebie

Bardziej szczegółowo

zdrowia Zaangażuj się

zdrowia Zaangażuj się Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się Niniejszy projekt jest finansowany przez Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się www.oha.com 1. Zainteresuj się ochroną swojego zdrowia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości

Bardziej szczegółowo

Co to jest demencja (demens)?

Co to jest demencja (demens)? Hva er demens? Co to jest demencja (demens)? Zapominasz tyle rzeczy, że trudno jest ci funkcjonować na co dzień? Masz problem z zapamiętaniem zwykłych słów albo z zapamiętaniem drogi do sklepu? To może

Bardziej szczegółowo

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish Wsparcie i informacje o chorobie Parkinsona Parkinson s information and support Polish Diagnoza choroby Parkinsona może wywróci życie do góry nogami - dlatego warto zwrócić się do nas Jeśli chorują Państwo

Bardziej szczegółowo

Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013

Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013 Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013 Materiały prasowe mogą być wykorzystane przez redakcję ze wskazaniem źródła: Fundacja Rosa / Rak. To się leczy! W naszym poradniku redagowanym przy

Bardziej szczegółowo

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych. 4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych. CELE ZAJĘĆ WYNIKAJĄCE Z ZAŁOŻEŃ PROGRAMU: 1. Uczniowie uczą się rozpoznawać zasoby społeczności lokalnej. PO ZAJĘCIACH UCZEŃ POWINIEN:

Bardziej szczegółowo

OPANUJ NIEPŁODNOŚĆ W 5 KROKACH

OPANUJ NIEPŁODNOŚĆ W 5 KROKACH OPANUJ NIEPŁODNOŚĆ W 5 KROKACH Niepłodność jest chorobą. Jest bardzo stresogenną chorobą. Jest długotrwała, może prowadzić do depresji. Wprowadza w życie pary starającej się o dziecko chaos i lęk. Niepłodność

Bardziej szczegółowo

PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY?

PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY? PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY? Przekazujemy w Wasze ręce krótki poradnik, w którym znajdziecie kilka rad, jak przygotować dobry projekt oraz jak przełożyć go na czytelny,

Bardziej szczegółowo

Profesjonalista konkurs. Etap II

Profesjonalista konkurs. Etap II Profesjonalista konkurs. Etap II Za nami pierwszy etap konkursu, co oznacza, że wybraliście już interesujące Was zawody i możemy bardziej szczegółowo poznać pracę przedstawicieli wybranych profesji. Cieszę

Bardziej szczegółowo

Care Programme Approach

Care Programme Approach Care Programme Approach care plan Co to jest Care Programme Approach? care programme approach Plan Care Programme Approach jest nazywany również CPA. CPA zapewnia, że otrzymasz wszelką pomoc niezbędną

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie!

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! Witaj w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI Cieszę się, że aplikujesz, by zostać wolontariuszem AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Misją AKADEMII jest inspirowanie do wzrastania, by każdy wygrywał

Bardziej szczegółowo

Wstępne informacje o chorobie Parkinsona

Wstępne informacje o chorobie Parkinsona Wstępne informacje o chorobie Parkinsona A quick introduction to Parkinson s Polish Jeśli chorują Państwo na chorobę Parkinsona lub znają kogoś kto na nią cierpi, najprawdopodobniej mają Państwo wiele

Bardziej szczegółowo

DRUGA OPINIA MEDYCZNA INTER PARTNER ASSISTANCE

DRUGA OPINIA MEDYCZNA INTER PARTNER ASSISTANCE DRUGA OPINIA MEDYCZNA INTER PARTNER ASSISTANCE DLACZEGO DRUGA OPINIA MEDYCZNA? Coraz częściej pacjenci oraz ich rodziny poszukują informacji o przyczynach chorób oraz sposobach ich leczenia w różnych źródłach.

Bardziej szczegółowo

Publiczne Fora Partnerskie: Zaangażowanie lokalnej społeczności w rozwój usług zdrowotnych.

Publiczne Fora Partnerskie: Zaangażowanie lokalnej społeczności w rozwój usług zdrowotnych. Polish version: Public Partnership Forums: Involving local people in developing local health services Publiczne Fora Partnerskie: Zaangażowanie lokalnej społeczności w rozwój usług zdrowotnych. O czym

Bardziej szczegółowo

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Resuscytacja Szpitale Uniwersyteckie Coventry i Warwickshire NHS Trust Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Informacje przeznaczone dla pacjentów szpitali Coventry and Warwickshire, ich

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA IM. MARII MONTESSORI W TORUNIU

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA IM. MARII MONTESSORI W TORUNIU FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA IM. MARII MONTESSORI W TORUNIU Odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu mogą nam pomóc w przygotowaniu się do przyjęcia Państwa dziecka do naszego przedszkola

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

Karta Opiekuna Nasze zobowiązania wobec opiekunów

Karta Opiekuna Nasze zobowiązania wobec opiekunów Karta Opiekuna Nasze zobowiązania wobec opiekunów Kim jest opiekun? Opiekun to osoba, która nieodpłatnie udziela praktycznej pomocy lub wsparcia emocjonalnego innej osobie dotkniętej chorobą fizyczną lub

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem Z tej okazji zachęcamy wszystkich do refleksji. Każdy z nas może podjąć pewne działania i mieć wpływ na zdrowie swoje i swoich bliskich. Możesz podejmować zdrowe decyzje To, co robimy każdego dnia wpływa

Bardziej szczegółowo

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców Znamy się na dzieciach i rozumiemy rodziców Jesteś ekspertem w sprawach dotyczących Twojego dziecka Jesteśmy specjalistami w dziedzinie zdrowia dziecka Zostać rodzicem to ogromne i niesamowite przeżycie.

Bardziej szczegółowo

Jak organizować grupę wsparcia dla rodzin dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka?

Jak organizować grupę wsparcia dla rodzin dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka? (opracowano dla uczestników e-learningu nt. Wspomaganie nauczycieli edukacji przedszkolnej w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) Jolanta Rafał-Łuniewska WSPE Jak organizować grupę

Bardziej szczegółowo

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania walczzipf.pl WSPIERAMY PACJENTÓW Z IDIOPATYCZNYM WŁÓKNIENIEM PŁUC DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania PL/ESB/1702/0001

Bardziej szczegółowo

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki?

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Cykl Kieruj w dobrym stylu PREZENTUJĄCA: Małgorzata Lelonkiewicz PROWADZĄCA: Bogna Mrozowska Zapraszam do komentowania, aktywności, dzielenia się swoim

Bardziej szczegółowo

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM Opracowane na podstawie prezentacji Advocates in Action, Dorota Tłoczkowska Bycie self adwokatem (rzecznikiem) oznacza zabieranie głosu oraz robienie czegoś w celu zmiany sytuacji

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI ŻEBY WYNIOSŁO Z NIEJ JAK NAJWIĘCEJ KORZYŚCI www.sportowywojownik.pl KORZYŚCI - DLA DZIECI: Korzyści, jakie książka Sportowy Wojownik zapewnia dzieciom, można zawrzeć

Bardziej szczegółowo

Trudne rozmowy z rodziną o stanie pacjenta z podejrzeniem śmierci pnia mózgu

Trudne rozmowy z rodziną o stanie pacjenta z podejrzeniem śmierci pnia mózgu Trudne rozmowy z rodziną o stanie pacjenta z podejrzeniem śmierci pnia mózgu Na sposobie rozmowy o krytycznym, nie rokującym żadnej poprawy stanie pacjenta z jego rodziną odciska swoje piętno nasz osobisty

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica? Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica? Autor: Krzysztof Romaniuk 1. Temat: Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z usług tłumacza ustnego co należy wiedzieć

Korzystanie z usług tłumacza ustnego co należy wiedzieć Korzystanie z usług tłumacza ustnego co należy wiedzieć Informacje dla osób korzystających ze świadczeń w zakresie zdrowia psychicznego oraz trudności w uczeniu się Tłumaczenie broszury Podane w broszurze

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Informacja prasowa Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Warszawa, 28 października Chorzy na szpiczaka mnogiego w Polsce oraz ich bliscy mają możliwość uczestniczenia

Bardziej szczegółowo

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl pracownika Tytuł do pracy ebooka Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną Jak powinny brzmieć pytania rekrutacyjne w razie potrzeby podtytuł Jak zorganizować

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie szukać wolontariuszy w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego

Jak skutecznie szukać wolontariuszy w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego Jak skutecznie szukać wolontariuszy w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego Warszawa 2012 wersja dokumentu 1.0-7.08.2012 sprawdź na stronie wolontariat.net.pl czy masz aktualną wersję Program Wolontariatu

Bardziej szczegółowo

Twoje prawa obywatelskie

Twoje prawa obywatelskie Twoje prawa obywatelskie Osoba niepełnosprawna w obliczu prawa Inclusion Europe Raport Austria Anglia Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Islandia

Bardziej szczegółowo

your smear test results

your smear test results Wyniki badania cytologicznego your smear test results Informacje szczegółowe explained POLISH Twój ostatni wynik badania cytologicznego wykazał pewne nieprawidłowości. Niniejsza ulotka wyjaśnia, co oznacza

Bardziej szczegółowo

Kto to zrobi? Co jest do tego potrzebne?

Kto to zrobi? Co jest do tego potrzebne? USTALANIE ZASAD PRACY W ZESPOLE 1. Kto będzie naszym liderem/przewodniczącym zespołu?... 2. Jak podzielimy odpowiedzialność za realizację zadań?... 3. jak będziemy podejmować decyzje?... 4. W jaki sposób

Bardziej szczegółowo

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Bardziej szczegółowo

a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy

a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy Przed każdą osobą, która wykonuje siedzącą pracę stoi nie lada wyzwanie. Większość zastanawia się, jak zadbać o swoje zdrowie

Bardziej szczegółowo

opieka paliatywno-hospicyjna

opieka paliatywno-hospicyjna Wspieramy w ciężkiej chorobie, aby cieszyć się każdą chwilą PORADNIK opieka paliatywno-hospicyjna Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach L i p i e c 2 0 1 6 1 Wstęp Stowarzyszenie

Bardziej szczegółowo

Prosimy o przeczytanie tej ulotki. Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych

Prosimy o przeczytanie tej ulotki. Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych Prosimy o przeczytanie tej ulotki Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych NHS w Anglii zmienia sposób przechowywania i obsługiwania Twoich danych medycznych. Prosimy o uważne przeczytanie tej

Bardziej szczegółowo

Łatwiej pomóc innym niż sobie

Łatwiej pomóc innym niż sobie Łatwiej pomóc innym niż sobie Spośród wszystkich chorób nowotwory wywierają najsilniejszy wpływ na psychikę człowieka. Fazy przeżywania, adaptacji do choroby, ich kolejność i intensywność zależy od wielu

Bardziej szczegółowo

Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj

Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj Serwis Wybierz i zarezerwuj to świetny pomysł, ponieważ daje pacjentom takim jak ja, możliwość wyboru szpitala, w którym chcieliby umówić się na wizytę

Bardziej szczegółowo

Żałoba i strata. Paulina Wróbel Instytut Psychologii UJ

Żałoba i strata. Paulina Wróbel Instytut Psychologii UJ Żałoba i strata Paulina Wróbel Instytut Psychologii UJ Żałoba Proces psychologicznej, społecznej i somatycznej reakcji, będącej odpowiedzią na utratę i jej konsekwencje. Spełnia prawie wszystkie kryteria

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem ii Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem Wakacje szkolne Rodzice, opiekunowie i inni członkowie rodziny mają zdecydowanie największy wpływ na życie dziecka. Od ich zaangażowania zależą osiągnięcia dziecka

Bardziej szczegółowo

Proszę wypełnić całą ankietę (około 20 minut).

Proszę wypełnić całą ankietę (około 20 minut). Czerwiec 2016 r. Szanowni pacjenci! 1 Firma FOCUS PATIENT zajmuje się zbieraniem informacji zdrowotnych przy współpracy grup wsparcia, pacjentów, specjalistów z dziedziny medycyny, psychologów, farmaceutów

Bardziej szczegółowo

Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego

Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Cele szkolenia Celem szkolenia jest przedstawienie lekarzom i personelowi medycznemu technik właściwej komunikacji

Bardziej szczegółowo

JWYWIAD SWOBODNY. Narzędzie do badań w działaniu

JWYWIAD SWOBODNY. Narzędzie do badań w działaniu JWYWIAD SWOBODNY Narzędzie do badań w działaniu Rozmawiając na co dzień z osobami odwiedzającymi naszą instytucję/organizację zdobywamy informacje i opinie na temat realizowanych działań. Nieformalne rozmowy

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III Strona1 ŻYWIOŁ ZIEMI Cz. III Aby uzyskać namacalny efekt oddziaływania energii Żywiołu Ziemi w Twoim życiu - jednocześnie korzystaj i z przygotowanych tu ćwiczeń i z opisu procesów nagranych w części I.

Bardziej szczegółowo

Grupy psychoedukacyjno-wsparciowe oraz indywidualne wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rozwodzących się rodziców

Grupy psychoedukacyjno-wsparciowe oraz indywidualne wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rozwodzących się rodziców Grupy psychoedukacyjno-wsparciowe oraz indywidualne wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rozwodzących się rodziców Karolina Budzik psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny ul. Oleandrów 6,

Bardziej szczegółowo

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym i w pracy www.dorotasoida.pl 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym

Bardziej szczegółowo

Jak pomóc samemu sobie w walce z NZJ. Dorota Jakubczak

Jak pomóc samemu sobie w walce z NZJ. Dorota Jakubczak Jak pomóc samemu sobie w walce z NZJ Dorota Jakubczak Każdy człowiek doświadcza choroby nieco inaczej We współczesnym, holistycznym modelu opieki zwraca się uwagę na emocjonalne doznania pacjenta, jego

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem ii Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem Zebrania rodziców Zebrania rodziców to ważne spotkania, podczas których rodzice mają okazję do porozmawiania na temat postępów dziecka w nauce. Rodzice mogą porozmawiać

Bardziej szczegółowo

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Informacje ogólne strona 2 Krok 1: Szukaj partnera strona 3 1) Szukanie automatyczne strona 3 2) Szukanie zaawansowane strona 4 3) Szukanie według

Bardziej szczegółowo

AKADEMIE PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ JAK I DLACZEGO WARTO NAWIĄZYWAĆ PARTNERSTWA?

AKADEMIE PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ JAK I DLACZEGO WARTO NAWIĄZYWAĆ PARTNERSTWA? AKADEMIE PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ JAK I DLACZEGO WARTO NAWIĄZYWAĆ PARTNERSTWA? Rozwiązując niektóre zadania zespołowe, zachęcamy Was do nawiązywania partnerstw możecie nawiązywać partnerstwa z miejscowymi organizacjami,

Bardziej szczegółowo

JAK ZBIERAĆ OPINIE? Ważne, aby w badaniach udział wzięły różne grupy mieszkańców starsi, młodsi, kobiety, mężczyźni, młodzież, dzieci.

JAK ZBIERAĆ OPINIE? Ważne, aby w badaniach udział wzięły różne grupy mieszkańców starsi, młodsi, kobiety, mężczyźni, młodzież, dzieci. JAK ZBIERAĆ OPINIE? 1. Ankieta 2. Sondaż 3. Akcja plenerowa Jeśli chcesz poznać zdanie mieszkańców Twojej miejscowości na określony temat, dowiedzieć się o jakich zmianach w funkcjonowaniu urzędu, instytucji

Bardziej szczegółowo

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej. Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej. (źródło: Moja przedsiębiorczość materiały dla nauczyciela, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości) Cele: Zainspirowanie uczniów

Bardziej szczegółowo

Fragmenty mojej tożsamości

Fragmenty mojej tożsamości Fragmenty mojej tożsamości Cele: -wzajemne poznanie się -refleksja na temat własnej identyfikacji z różnymi grupami i postrzegania samego siebie -wyjaśnienie czym jest tożsamość i co się na nią składa

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

dobrej postawy Wspieranie dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust

dobrej postawy Wspieranie dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust NHS South of Tyne and Wear Wspieranie dobrej postawy dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust Zachowanie Bycie rodzicem to ciężka praca,

Bardziej szczegółowo

Plan opieki doraźnej kto, co i dlaczego. Kto zajmie Twoje miejsce, gdy Cię nagle zabraknie?

Plan opieki doraźnej kto, co i dlaczego. Kto zajmie Twoje miejsce, gdy Cię nagle zabraknie? Plan opieki doraźnej kto, co i dlaczego Kto zajmie Twoje miejsce, gdy Cię nagle zabraknie? Kto? Plan opieki doraźnej dotyczy wszystkich opiekunów bez względu na ich wiek, jak również wiek i potrzeby zdrowotne

Bardziej szczegółowo

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ!

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! Ewa Kozioł O CZYM BĘDZIE WEBINAR? - Porozmawiamy o nawyku, który odmieni wasze postrzeganie dnia codziennego; - Przekonam Cię do tego abyś zrezygnowała z pefekcjonizmu,

Bardziej szczegółowo

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA Pochwała jest jednym z czynników decydujących o prawidłowym rozwoju psychicznym i motywacyjnym dziecka. Jest ona ogromnym bodźcem motywującym dzieci do działania oraz potężnym

Bardziej szczegółowo

Poradnictwo. bez barier. Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Poradnictwo. bez barier. Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG Poradnictwo bez barier Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG Cel Co jest celem projektu? Chcemy pomóc osobom chorym i niepełnosprawnym, a także ich

Bardziej szczegółowo

Rak publiczny priorytet?

Rak publiczny priorytet? Rak publiczny priorytet? Ipsos Sp. z o.o. ul. Taśmowa 7 02-677 Warszawa tel.: + 48 22 448 77 00 2012 Ipsos Wszystkie prawa zastrzeżone Nobody s Unpredictable 2011 Ipsos Spis treści 1. Opis projektu 3 2.

Bardziej szczegółowo

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata GRAŻYNA KOWALCZYK SĄ TYLKO DWA SPOSOBY NA ŻYCIE. JEDEN TO ŻYCIE TAK, JAKBY NIC NIE BYŁO CUDEM. DRUGI TO ŻYCIE TAK, JAKBY WSZYSTKO BYŁO CUDEM (Albert Einstein) Wykaz rzeczy niszczących i zagrażających życiu

Bardziej szczegółowo

ANKIETA PODOPIECZNEGO. I Wstęp

ANKIETA PODOPIECZNEGO. I Wstęp 1 ANKIETA PODOPIECZNEGO Numer ankiety * Data otrzymania ankiety * Data przyjęcia do Fundacji * * Pola na szarym tle wypełnia przedstawiciel Fundacji I Wstęp Zadaniem Fundacji Pomocy Dzieciom Pomagamy z

Bardziej szczegółowo

Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD.

Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD. Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD. Inicjator projektu: Zastępca: Max C. Liebau, MD Markus Feldkötter, MD Department of Pediatrics Department of Pediatrics University

Bardziej szczegółowo

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam Lekcja 4. Ostrożni w świecie online - internetowe znajomości. Tematyka lekcji: Sposoby komunikowania się przez internet. Zwrócenie uczniom uwagi na ograniczenia wiekowe wiążące się z korzystaniem z komunikatorów

Bardziej szczegółowo

- UCZYMY ZDROWEGO ODŻYWIANIA -

- UCZYMY ZDROWEGO ODŻYWIANIA - Przed każdą osobą, która wykonuje siedzącą pracę stoi nie lada wyzwanie. Większość zastanawia się, jak zadbać o swoje zdrowie i formę mając ograniczone możliwości czasowe. Wielu młodych ludzi zaczyna mieć

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, z prawdziwą przyjemnością przekazuję Państwu poradnik adresowany do wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o radach seniorów w

Szanowni Państwo, z prawdziwą przyjemnością przekazuję Państwu poradnik adresowany do wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o radach seniorów w Szanowni Państwo, z prawdziwą przyjemnością przekazuję Państwu poradnik adresowany do wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o radach seniorów w Warszawie. Obecnie jesteśmy świadkami intensywnych zmian

Bardziej szczegółowo

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę?

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? Jak motywują się Ci, którzy inspirują się sami? MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? 1. DOBRA WIADOMOŚĆ. 2. MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA I WEWNĘTRZNA. 3. TECHNIKI MOTYWACYJNE. MOTYWACJA czyli co? RODZAJE MOTYWACJI

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych moduł 4 Temat 1, Poziom 2 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO Akademia dla Młodych Moduł 4 Temat 1 Poziom 2 Budowanie wytrwałości Podręcznik prowadzącego Cele szkolenia Każdy może czasem odczuwać stres lub być w słabszej

Bardziej szczegółowo

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS 10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI Jedną z najlepszych rzeczy, jaką ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to okazywać szacunek dla ich mamy. Jeśli jesteś żonaty, dbaj

Bardziej szczegółowo

Poswięć chwilkę. własnemu życia!

Poswięć chwilkę. własnemu życia! Lebensblicke ( Horyzonty życia ) to fundacja na cel wczesnego rozpoznania raka jelit. Broszura informacyjna. Poswięć chwilkę własnemu życia! Przezorny zawsze wygrywa! Dagmar Berghoff Moderatorka TV Jako

Bardziej szczegółowo

TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY

TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY 0 Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych i zainteresowań - życiowym drogowskazem dla młodzieży TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY KLASA III 1 Zestaw testów powstał w wyniku realizacji projektu: Rozpoznawanie

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem ii Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem Rozpoczynamy nowy rok szkolny Dzieci rozpoczynające nowy rok szkolny lub podejmujące naukę w szkole podstawowej lub średniej stoją w obliczu nowych doświadczeń

Bardziej szczegółowo

Jarosław Niebrzydowski. Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów Poradnik dla chorych

Jarosław Niebrzydowski. Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów Poradnik dla chorych Jarosław Niebrzydowski Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów Poradnik dla chorych Wydawnictwo Psychoskok, 2012 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2012 Copyright by Jarosław Niebrzydowski, 2012 Wszelkie

Bardziej szczegółowo

SCHIZOFRENIA ROLA OPIEKUNÓW W KREOWANIU WSPÓŁPRACY DR MAREK BALICKI

SCHIZOFRENIA ROLA OPIEKUNÓW W KREOWANIU WSPÓŁPRACY DR MAREK BALICKI SCHIZOFRENIA ROLA OPIEKUNÓW W KREOWANIU WSPÓŁPRACY DR MAREK BALICKI PACJENT NA RYNKU PRACY 43 lata, stan wolny, wykształcenie średnie Pierwsze objawy w wieku 29 lat. Średnio 1 rok mija od momentu pierwszych

Bardziej szczegółowo

mgr Agnieszka Bartczak mgr Agnieszka Bartczak

mgr Agnieszka Bartczak mgr Agnieszka Bartczak Łuszczycowe zapalenie stawów jako przewlekła choroba z dużymi dolegliwościami bólowymi, ograniczeniem sprawności fizycznej oraz współwystępującymi łuszczycowymi zmianami skórnymi często jest powodem stygmatyzacji,

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części.

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. ANKIETA Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. Bardzo proszę, abyś czytał/a uważne i udzielił/a odpowiedzi na wszystkie

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Programy Edukacyjne dla Pacjentów i Opiekunów

Programy Edukacyjne dla Pacjentów i Opiekunów Programy Edukacyjne dla Pacjentów i Opiekunów Julia Johnson i Victoria MacDonald Środowiskowy Zespół SM Walkergate Park International Centre for Neuro-rehabilitation and Neuropsychiatry Newcastle-upon-Tyne

Bardziej szczegółowo

nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.

nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci. Program Przyjaciele Zippiego to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Wspólne Rozwiązywanie Problemów. początkowo ludzie pobierali aplikację, ale nie używają jej. Liczba dziennych pobrań spada z dnia na dzień.

Wspólne Rozwiązywanie Problemów. początkowo ludzie pobierali aplikację, ale nie używają jej. Liczba dziennych pobrań spada z dnia na dzień. Arkusz ćwiczeń Wspólne Problemów Właściciel: Facylitator: Członkowie zespołu: Problem: Stworzyliście aplikację, która pozwala użytkownikom: -- Tworzyć cele SMART -- Dzielić się nimi z przyjaciółmi, którzy

Bardziej szczegółowo

Janusz A. Marszalec Jak zostać przedsiębiorcą Zbuduj własną firmę i odnieś sukces!

Janusz A. Marszalec Jak zostać przedsiębiorcą Zbuduj własną firmę i odnieś sukces! Janusz A. Marszalec Jak zostać przedsiębiorcą Zbuduj własną firmę i odnieś sukces! Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. W książce

Bardziej szczegółowo

Spersonalizowany Plan Biznesowy

Spersonalizowany Plan Biznesowy Spersonalizowany Plan Biznesowy Zarabiaj pieniądze poprzez proste dzielenie się tym unikalnym pomysłem. DUPLIKOWANIE TWOJEGO BIZNESU EN101 W En101, usiłowaliśmy wyjąć zgadywanie z marketingu. Poniżej,

Bardziej szczegółowo

Z DEPRESJĄ NIE DO TWARZY 03-04.03.2013

Z DEPRESJĄ NIE DO TWARZY 03-04.03.2013 Polskie Towarzystwo Interwencji Kryzysowej Oferta Edycje 1 1 Z DEPRESJĄ NIE DO TWARZY 3-4.3.13 Wrocław Oferta Edycje 1 Informacja prasowa Polskie Towarzystwo Interwencji Kryzysowej we współpracy z Dolnośląskim

Bardziej szczegółowo

Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą? Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą? Polish ND40 Start your own Business p.2 &3 Czy chciałbyś rozpocząć własną działalność gospodarczą? Wielu ludzi rozważa otworzenie własnego biznesu. Znają historię

Bardziej szczegółowo

DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL

DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL O INTERIA.PL nasza firma O INTERIA.PL INTERIA.PL Sp. z o.o. powstała w sierpniu 1999 r. jako wspólne przedsięwzięcie lidera polskiego rynku informatycznego firmy Comarch

Bardziej szczegółowo

PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY

PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY (Paragraf 2 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Imię i nazwisko osoby sprawującej opiekę nad

Bardziej szczegółowo

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Wolontariusz - bohater naszych czasów Joanna Żepielska Wolontariusz - bohater naszych czasów Scenariusz zajęć z edukacji humanitarnej dla gimnazjum Informacja o scenariuszu: Lekcja dotyczy takich pojęć, jak: wolontariusz, praca społeczna,

Bardziej szczegółowo

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do ciebie mówią zwłaszcza wtedy, kiedy się do nich modlisz. Ich subtelny głos, który dociera do nas w postaci intuicyjnych odczuć i myśli ciężko usłyszeć w

Bardziej szczegółowo

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji?

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Powtarzanie jest matką umiejętności. By się czegoś nauczyć, należy to POWTARZAĆ Jest to sekret ludzi

Bardziej szczegółowo

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły - nauczycieli,

Bardziej szczegółowo

Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego

Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Cele szkolenia Celem szkolenia jest zapoznanie lekarzy i personelu medycznego

Bardziej szczegółowo