Webinarium Microsoft. Prelegenci. Cykl webinariów. Agenda spotkania. Windows Azure. Spotkanie piąte: Aplikacje i serwisy internetowe

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Webinarium Microsoft. Prelegenci. Cykl webinariów. Agenda spotkania. Windows Azure. Spotkanie piąte: Aplikacje i serwisy internetowe"

Transkrypt

1 Prelegenci Maciej Wrzód, Kierownik zespołu wsparcia sprzedaży w Atena S.A. Marcin Kosiedowski, Kierownik zespołu rozwoju oprogramowania, Atena S.A.. Atena od 20 lat produkuje oprogramowanie dostosowane do potrzeb klientów. Firma prowadzi także wdrożenia systemów w oparciu o rozwiązania światowych partnerów m.in. K2 oraz F5. Głównym partnerem Ateny pozostaje jednak Microsoft. Wiele z tych rozwiązań implementowanych jest na platformie SharePoint. Wszystkie systemy personalizowane są pod kątem wymagań danego klienta. Atena może poszczycić się wieloma wdrożeniami przeprowadzonymi wśród instytucji z branży ubezpieczeniowej. Firma posiada bogate referencje od organizacji działających w rożnych sektorach gospodarki, zarówno instytucji publicznych, przemysłu oraz branży finansowej. Atena skupia się na dostarczaniu rozwiązań szytych na miarę potrzeb klientów. Jednocześnie firma intensyfikuje swoje działania w kierunku publikowania gotowych aplikacji w sklepie SharePoint, co pozwala jej na szerszy dostęp do klientów masowych. Atena jest zaufanym partnerem Microsoft, z dużym zapleczem technologicznym i zasobami ludzkimi, której dotychczasowe rozwiązania i implementacje poparte są wieloma referencjami od zadowolonych klientów. Cykl webinariów Tematem piątego webinarium Microsoft z cyklu Chmura publiczna w scenariuszach biznesowych są aplikacje rozwijane i uruchamiane w chmurze Windows Azure. Agenda spotkania W trakcie spotkania opowiemy jak tworzyć aplikacje i serwisy internetowe. W kilku przykładach pokażemy, jak chmura Windows Azure wpłynęła na optymalizację kosztów oraz zwiększyła elastyczność w doborze sprzętu do rzeczywistych potrzeb klienta. W drugiej części seminarium zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi, aby zilustrować w jaki sposób cele te udało się osiągnąć w praktyce. 1. Windows Azure Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest chmura Windows Azure. W trakcie pierwszego kontaktu z chmurą Microsoft wiele osób odnosi wrażenie, że usługi Windows Azure są ściśle związane z maszynami wirtualnymi, przechowywaniem danych i bazami danych, czyli wszystkim tym, co znamy ze standardowych ofert dostawców hostingu. Rzadko kiedy pojawia się tutaj temat witryn lub aplikacji internetowych.

2 2. Dopiero po bardziej wnikliwym zapoznaniu się z chmurą Azure możemy stwierdzić, że pod tym hasłem kryje się całe zaplecze technologiczne firmy Microsoft wraz z siecią centrów danych rozproszonych na wszystkich kontynentach. W momencie wprowadzenia na rynek Windows Azure, Microsoft dysponował centrami danych w dwóch lub trzech regionach. Obecnie, sieć specjalizowanych serwerowni oplata cały świat, a nowe centra danych dołączane są do istniejącej sieci. Chmura na start Jak chmura Azure ma się do modelu standardowego? Kiedy powstaje firma, zastanawiamy się, jakie usługi i zasoby IT musimy zaalokować wewnętrznie na potrzeby naszego biznesu. W tym momencie stajemy przed koniecznością zakupu serwerów, oprogramowania oraz baz danych. Dla każdej organizacji oznacza to konieczność poniesienia wysokich kosztów inwestycji w IT oraz tych wszystkich pozostałych składników kosztowych, które pomija się w kalkulacjach budowę serwerowni, comiesięczne opłaty za media czy pracę informatyków. Trzy modele chmury Kiedy chcemy skorzystać z rozwiązań hostowanych, w tym przypadku usług w chmurze dostarczanych przez Microsoft, mamy do wyboru trzy podstawowe mechanizmy, a w zasadzie nawet kilkanaście rozwiązań, z których każde dostępne jest w Windows Azure. W Windows Azure mamy możliwość uruchamiania maszyn (serwerów) wirtualnych w centrum danych, usług dostarczanych w modelu chmury (SaaS) oraz witryn i aplikacji internetowych, o których dzisiaj będziemy szerzej mówić. W tym ostatnim modelu, z perspektywy klienta ważna jest tylko warstwa aplikacji oraz danych. Klient nie musi martwić się, na jakim serwerze uruchamiane są jego witryny i aplikacje. Nie musi również dbać o zapewnienie łączy internetowych, ani wdrożenie mechanizmów kopii zapasowych (backup). Wszystko, co powinien zrobić, to opublikować swoją aplikację w chmurze oraz zachęcić użytkowników do jej pobrania na urządzenia mobilne ze sklepu Azure. Witryny i aplikacje mobilne W naszym przykładzie przesuwamy się od klasycznych systemów instalowanych lokalnie w siedzibie przedsiębiorstwa (on premise) do samych aplikacji. Podejście to ma również poważne konsekwencje dla zespołów, które zajmują się rozwojem tego typu oprogramowania. Firma może skupić się na dostarczaniu aplikacji dla klientów, bez wnikania w kwestie związane z zapewnieniem infrastruktury technicznej (wydajność) oraz systemów kopii zapasowych, niezbędnych do ich działania.

3 3. Zamiast kupować serwer, zajmować się kwestiami związanymi ze sprzętem i okablowaniem, klimatyzacją, systemami backupu, wdrażaniem mechanizmów disaster recovery i wieloma innymi sprawami, mamy możliwość wystawienia strony, aplikacji webowej lub całego serwisu internetowego w chmurze obliczeniowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przez słowo aplikacja rozumiemy tutaj coś więcej niż tylko prostą stronę WWW. W dalszej części prezentacji pokażemy, jak za pomocą kilku kliknięć myszą i gotowych szablonów wygenerujemy funkcjonalny sklep lub blog internetowy. I to bez konieczności pisania linijki kodu HTML. Dzięki chmurze zdejmujemy z siebie całą warstwę administracyjno-zarządczą naszej strony lub aplikacji mobilnej. Naszym zadaniem jest dostarczenie treści, choć oczywiście zawsze istnieje możliwość napisania od podstaw własnej aplikacji uruchamianej w chmurze. Azure Web Site Windows Azure umożliwia szybkie i wygodne udostępnianie przygotowanych przez siebie aplikacji dla klientów. W przypadku Azure Web Site mamy do dyspozycji adres publiczny. Dzięki temu, za pomocą dosłownie kilku kliknięć myszą, dostarczymy klientowi końcowemu gotowe rozwiązanie, czyli działającą aplikację, z której ten może od razu zacząć korzystać. W dalszej części webinarium przygotujemy pierwszą stronę, która natychmiast stanie się dostępna w internecie. Nie będzie to kolejna maszyna wirtualna na naszych lokalnych komputerach, która mogłaby działać, gdyby była podłączona. Nie! Azure Web Site pozwala natychmiast publikować witryny w sieci, dostępne natychmiast dla wszystkich użytkowników.. Microsoft Visual Studio Windows Azure w pełni integruje się z oprogramowaniem Microsoft Visual Studio. mogą być umieszczane w chmurze bezpośrednio za pomocą tego narzędzia programistycznego. Jak to działa w praktyce, pokażemy na przykładzie serwera Team Foundation Server (TFS), czyli aplikacji Visual Studio Online udostępnianej w modelu usługi. Za każdym razem mamy możliwość skorzystania z bogatej kolekcji szablonów, które ułatwiają tworzenie bogatych witryn i aplikacji internetowych. Visual Studio pozwala na publikowanie strony w Azure za pomocą jednego kliknięcia myszą. Program współpracuje również z serwerem TFS, który umożliwia przechowywanie kodu aplikacji w chmurze, dzięki czemu zabezpieczymy go przed utratą. W trakcie przenoszenia źródeł do TFS-a wyzwolona zostanie akcja, która opublikuje (wrzuci) naszą stronę bezpośrednio w Windows Azure. Wyraźnie można zauważyć, że Microsoft przestaje zamykać się na własne rozwiązania. To dobry kierunek na przyszłość. W kontekście chmury Windows Azure nie jesteśmy zobligowani do pracy wyłącznie w.net, ale mamy możliwość tworzenia stron i aplikacji w wielu innych technologiach np. PHP.

4 4. Kontroler źródeł Wybór technologii dokonywany jest się poprzez stronę konfiguracyjną. Zarządzanie kodem (kontroler kodu) może odbywać się w oparciu o rozwiązania TFS lub otwarte narzędzie git. Oba te mechanizmy zaimplementowane zostały w środowisku Visual Studio Online. Samo Windows Azure oferuje bowiem szeroki wachlarz obsługiwanych technologii oraz dostępnych narzędzi. Podsumowanie cz. 1. Chmura Windows Azure umożliwia szybkie dostarczanie stron i aplikacji internetowych dla klienta. Z drugiej strony mamy elastyczność w wyborze stosowanych technologii oraz narzędzi programistycznych. Wdrożone rozwiązanie może być dowolnie skalowane, dzięki zastosowaniu technologii, o których szerzej opowiemy za chwilę. W końcu mamy wygodę ze stosowania chmury, zarówno ze strony programistów, jak i klienta. Chmura pozwala także ograniczyć koszty oraz ryzyko implementacji danego rozwiązania. Gdy projekt zakończy się fiaskiem, a tak też przecież nierzadko się zdarza, jedyne co musimy zrobić to zamknąć go. W trakcie jego realizacji nie ponieśliśmy przecież żadnych większych inwestycji związanych z zakupem sprzętu czy oprogramowania. Nie mamy także stałych kosztów, które obciążały by nas w długim terminie. mobilne Z przeprowadzonych przez firmę Atena analiz wynika, że gotowe aplikacje i rozwiązania mobilne stanowią nowy, zauważalny trend w rozwoju rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. Mimo, że polski rynek rozwija się wolniej niż światowy, decydenci Ateny postanowili zainwestować w ten obszar działalności. W działach rozwoju oprogramowania firmy powstały zespoły, które zaczynają tworzyć aplikacje mobilne. Atena ma coraz większą grupę klientów końcowych, którzy wykorzystują rozwiązania mobilne do usprawniania swoich procesów biznesowych. Mowa tutaj m.in. o agentach ubezpieczeniowych, czy firmach przemysłowych, którym potrzebna jest mobilność w dostępie do swoich systemów IT oraz danych. Do tej chwili organizacje te korzystały z różnego rodzaju aplikacji uruchamianych w oknie przeglądarki. Działania podejmowane przez Atenę mają na celu zaoferowanie klientom wartości dodanej do dostarczanych dotychczas rozwiązań. Wprowadzenie na rynek aplikacji mobilnych jest także odpowiedzią na coraz szersze korzystanie przez pracowników z urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

5 5. Studia przypadku: Microsoft W trakcie seminarium zaprezentujemy kilka, opublikowanych na stronach Microsoft, studiów przypadku (case study), które omawiają najbardziej udane zastosowania aplikacji internetowych osadzonych w Azure Web Sites. Każda z nich wprowadza pewną wartość dodaną, oferuje możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy oraz większego zwrotu inwestycji firmom, które zdecydowały się na ich zastosowanie w swojej organizacji. Kondycja pod kontrolą Pierwsza z aplikacji, którą chcemy zaprezentować, pozwala zadbać o zdrowie pracowników, którzy dużo podróżują samochodem. Wraz z wiekiem, osobom tym zaczyna dokuczać kręgosłup oraz różne partie mięśni. Konieczne jest więc wprowadzenie regularnych ćwiczeń, które pomogą w ich rozluźnieniu. Aplikacja przypomina o konieczności wykonania ćwiczenia, ale także rejestruje nasze postępy oraz pomaga w liczeniu spalanych kalorii. Aplikacja została przygotowana w oparciu o Windows Azure, tak więc wszystkie dane przechowywane są w chmurze Microsoft. Omawiana aplikacja jest jedną z nielicznych na rynku, w której wprowadzono ideę konsultacji z trenerem. W sieci funkcjonuje cała społeczność trenerów, szczególnie aktywnych na rynku amerykańskim, którzy doradzają w treningu. Sama aplikacja dostępna jest w języku polskim (co nadal nie jest tak oczywiste) i działa na kilku najpopularniejszych systemach operacyjnych dla urządzeń mobilnych, w tym w Windows Mobile. Wybór Windows Azure, jako platformy do uruchamiania aplikacji, nie był przypadkowy. W chwili obecnej trudno bowiem nawet oszacować, jak duże może być zainteresowanie użytkowników tym rozwiązaniem. Chmura publiczna zapewnia elastyczność i skalowalność. W przypadku wzrostu popularności samej aplikacji, generowane przez nią obciążenia zostaną rozłożone na większą liczbę, na których jest ona uruchamiana. Nie ma tutaj ryzyka, że aplikacja zawiesi się, przestanie działać lub jakieś dane nie zostaną zapisane. To jednak zapewne nie jedyny powód, dla którego producent zdecydował się uruchomić swoją aplikację w chmurze Microsoft. Można przypuszczać, że firma ta ma zapędy globalne. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników na całym świecie, aplikacja może być umieszczona w kilku centrach danych Windows Azure, zlokalizowanych w różnych regionach świata. Dzięki temu wydawca może zauważalnie poprawić szybkość dostępu do aplikacji.

6 Sklep z kosmetykami Z kolorami i perfumami mężczyźni mają ten problem, że kolorów widzą trzy: jedź, jedź szybciej i hamuj. Mamy też coś dla kobiet, a więc kolejna aplikacja będzie z zupełnie innej branży. Tym razem wybraliśmy witrynę sklepu z kosmetykami. Laura Geller, właścicielka sklepu, zmagała się z rosnącym obciążeniem witryny w trakcie zwiększonego ruchu z okazji różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. Odpowiedzią na jej problemy okazała się chmura Microsoft, która dzięki mechanizmom skalowania mocy obliczeniowej, pozwala obsłużyć rosnący napływ użytkowników sklepu w okresach zwiększonej sprzedaży. Tym samym Laura Geller nie traci klientów, bowiem jej witryna zawsze ładuje się szybko i działa bezawaryjnie. Chmura dla PKW? Także na rodzimym podwórku można znaleźć przykłady, gdzie chmura publiczna przyniosłaby wymierne korzyści. Z problemami wydajnościowymi w trakcie liczenia głosów wyborczych zmagała się Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). Gdyby systemy IT tej instytucji działały w chmurze, wystarczyłoby przesunąć suwak, aby zaalokować dodatkową moc serwerów. Moc ta zwiększana jest wtedy, kiedy jest na nią zapotrzebowanie, a następnie zwalniania, jeśli liczba osób korzystających z serwerów nie jest już tak duża np. poza okresami promocji czy wyprzedaży, jeśli wrócimy do naszego przykładu ze sklepem internetowym. W modelu on premise, konieczny byłby zakup serwerów, zdolnych do obsłużenia obciążeń w momentach szczytowych. Dodatkowo, samo zaplanowanie wymaganej wydajności serwerów byłby trudne do oszacowania. W tym kontekście do głowy przychodzą również wspomnienia dotyczące pierwszych prób sprzedaży biletów na wydarzenia sportowe (siatkówka) w Polsce. Duża liczba osób zainteresowanych zakupem wejściówek w tym samym powodowała przeciążenie całego systemu. W przypadku chmury, opłaty ponosimy wyłącznie za rzeczywiście wykorzystane zasoby, a nie za zakup serwerów i licencji na oprogramowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm IT, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do rozwoju własnych produktów. W tym miejscu warto więc policzyć koszty inwestycji w nowe systemy IT. Kiedy powiększaliśmy serwerownię w Atenie, kwoty o których rozmawialiśmy, wywoływały wręcz zdziwienie. To jeden z powodów, dla których firma zdecydowała się w większym stopniu korzystać z chmury Windows Azure w przyszłości. Atena planuje również w udziale w promocji, która pozwoli jej na zakup urządzenia StorSimple, omawianego szerzej w jednym z poprzednich webinariów.

7 7. Xbox w chmurze W trzecim studium przypadku pada stwierdzenie, że lepiej nie mówić o sobie. My jednak często przedstawiamy klientom wdrożenia, które zrealizowaliśmy w Atenie, tak aby zachęcić ich do implementacji podobnych rozwiązań u siebie. Przygotowując się do tego webinarium znaleźliśmy więc ciekawy przypadek wykorzystania konsoli Xboks do przechowywania zapisu rozgrywek w chmurze. Jedną z ciekawszych funkcji Xboksa jest możliwość nagrania swojej rozgrywki. Standardowo, zapisy te przechowywane są lokalnie, na dysku urządzenia. W chwili obecnej istnieje możliwość podzielenia się tymi nagraniami ze znajomymi i przyjaciółmi, tak aby zaprezentować im swoje umiejętności. W tym celu filmy z zapisem gry przechowywane są w Windows Azure. Xbox Team składuje 800 TB danych (sic!) w chmurze Microsoft, z których firma korzysta prezentując swoje rozwiązania klientom. Zespół produktowy od Xboksa rozważał kilka możliwości składowania tych zapisów, jednak wybór chmury okazał się oczywisty. Za Windows Azure i Xboksem przemawiały takie argumenty jak niskie koszty, wysoka skalowalność oraz globalna dostępność samego urządzenia. Zarządzanie usługami mobilnymi Nie będziemy tutaj pokazywać procesu tworzenia aplikacji od podstaw. W tym miejscu chcielibyśmy jedynie zaprezentować sposób, w jaki można zarządzać usługami mobilnymi. Strona administracyjna Windows Azure grupuje wszystkie usługi i zasoby chmury w jednym miejscu, w tym także strony internetowe oraz mobilne usługi ze zdefiniowanymi aplikacjami. Windows Azure umożliwia bardzo łatwe i szybkie utworzenie (wygenerowanie szkieletu) nowej aplikacji, do której później dodajemy własny kod. Budowanie aplikacji odbywa się przy pomocy kreatorów, które ułatwiają m.in. podpięcie aplikacji do nowej lub istniejącej bazy danych. Na tym etapie wybieramy język, w którym napiszemy swoją aplikację. Darmowa subskrypcja Microsoft pozwala na przetestowanie możliwości chmury Windows Azure. Darmowa (testowa) subskrypcja Azure umożliwia zapoznanie się z platformą Azure oraz usługami i narzędziami udostępnianymi w chmurze. Nie musimy kupować serwerów i oprogramowania, aby sprawdzić czy odpowiadają one wymaganiom naszego projektu i potrzebom. Dodajmy też, że z darmowej subskrypcji może skorzystać każda firma, jak i osoby prywatne. W celu zamówienia usługi potrzebny jest identyfikator Microsoft (Live ID).

8 8. Usługi mobilne w chmurze Dzięki usługom Mobile services w chmurze Azure nie musimy zajmować się częścią serwerową tworzonych aplikacji. Naszym zadaniem jest przygotowanie i udostępnienie aplikacji klienckiej, choćby takiej jak zaprezentowana wcześniej aplikacja rejestrująca dane o naszej aktywności fizycznej. Mobile services ułatwiają pisanie aplikacji klienckich. Każda taka aplikacja automatycznie łączy się oraz zapisuje dane do chmury. W tracie wdrażania aplikacji w chmurze mamy możliwość wyboru platformy uruchomieniowej. Nie ograniczamy się do rozwiązań na bazie systemu Windows i Windows Phone, ale możemy tworzyć swoje aplikacje również dla Android i systemy ios. Z tego miejsca pobierzemy zestawy narzędzi programistycznych (SDK), które ułatwiają projektowanie aplikacji łączących się z serwisami mobilnymi chmury Azure. Jednocześnie Microsoft nie wyklucza tworzenia aplikacji klienckich w innych technologiach. Usługa udostępnia szereg serwisów, z którymi możemy się łączyć. Dla tych usług powstają SDK tworzone przez Microsoft oraz firmy trzecie. Dla trzech podstawowych platform, które już istnieją w chmurze Azure (Windows Mobile, Android, ios), możemy łatwo, bowiem za pomocą jedynie trzech kroków, tworzyć mobilne aplikacje klienta. Na początek instalujemy Visual Studio. Dalej pobieramy predefiniowany kod źródłowy dla wybranej platformy, który został przygotowany w taki sposób, aby po uruchomieniu automatycznie łączył się z serwisem aplikacji mobilnych Azure. W kodzie zaszyty jest plik konfiguracyjny, klucz oraz adres serwisu. Na tym etapie tworzona jest również bardzo prosta aplikacja typu to-do, która pozwala łączyć się z serwisem, zapisywać i odczytywać dane z bazy w chmurze. Gotowe komponenty Warto dodać, że mamy pełną możliwość zmiany konfiguracji i ustawień skalowania związanych z wdrażaniem aplikacji mobilnych w Azure. Do dyspozycji mamy gotowe komponenty, które pozwalają na logowanie się do aplikacji z wykorzystaniem kilku najpopularniejszych na rynku mechanizmów (kont) logowania. Dotychczas, napisanie mechanizmów logowania wymagało wiele czasu pracy programistów. Innymi słowy. Nie musimy zajmować się tym, gdzie przechowujemy swoje maszyny wirtualne, konta użytkowników, jak je skonfigurować, gdzie przekazywać hasła itd. Zadania te realizowane są po stronie chmury. Kolejną zaletą chmury Windows Azure jest możliwość wykorzystania posiadanych przez klienta rozwiązań, oprogramowania i technologii Microsoft. Jeśli klient ma Visual Studio, może zacząć projektować, pisać i publikować swoje aplikacje bezpośrednio w chmurze. Mechanizmy logowania do aplikacji mogą zostać zintegrowane z istniejącym środowiskiem Active Directory lub kontami w usłudze Office 365.

9 9. Strona dla firmy W dalszej części prezentacji spróbujemy przyjrzeć się bliżej praktycznym aspektom tworzenia aplikacji mobilnych dla chmury Azure. Poprzednio zaprezentowaliśmy portal Azure oraz możliwość wykorzystania kreatora do wygenerowania nowej aplikacji. W tym momencie omówimy, w jaki sposób przygotować witrynę internetową dla swojej firmy lub nowego przedsięwzięcia, które chcemy osadzić w internecie. W Windows Azure możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, prostszy model, zakłada wyklikanie nowej witryny. Drugi model skierowany jest dla zaawansowanych programistów, którzy uważają że niebieski lub czarny ekran jest jedynym słusznym rozwiązaniem, na którym warto pracować. Alternatywą dla obu tych modeli jest pisanie witryn w Visual Studio. Innymi słowy, Windows Azure jest w stanie zaadresować każdą potrzebę użytkownika. W sytuacji, w której będziemy wystawiać pewne strony dla swoich klientów, konieczne może okazać się napisanie skryptów automatyzujących ten proces. WWW w praktyce Aby w łatwy i przejrzysty sposób zilustrować tworzenie nowej witryny w Azure, posłużymy się pierwszym modelem, który pozwala wykonać większość prac za pomocą myszy. Przechodzimy do Windows Azure, a następnie z poziomu panelu zarządzania dodajemy nową aplikację webową w postaci nowej strony. Lista, możliwych do wykonania w tym miejscu zadań, zależy od typu wykupionej subskrypcji. Klikamy Quick create, aby szybko utworzyć prosty szablon nowej aplikacji. Wskazujemy adres URL strony oraz określamy region, z którego dostarczana będzie nasza witryna. W opcji Custom create możemy dodatkowo utworzyć nową bazę danych oraz wdrożyć mechanizmy publikowania aplikacji w oparciu o zewnętrzne źródło przechowywania kodu (source control). Wróćmy do naszego przykładu. Wprowadzamy adres URL nowej strony. Łatwo zauważyć, że w ostatnich miesiącach znacząco rozszerzyła się lista regionów, w których możemy wdrażać swoje aplikacje. W momencie startu chmury Microsoft do wyboru mieliśmy jedynie trzy regiony. Dzisiaj mamy do dyspozycji centra danych we zachodniej i centralnej Europie, USA czy Japonii. W kolejnym kroku, jeśli jest to niezbędne, tworzymy nową bazę lub podłączamy się do istniejącej, oczywiście o ile subskrypcja Azure nam na to pozwala. Przebieg procesu uruchamiania nowej witryny jest wizualizowany w panelu zarzadzania Azure. Po kilku chwilach nowa strona jest widoczna w sieci pod wybranym przez siebie adresem.

10 10. Zarządzanie witryną Z poziomu panelu możemy przejść do widoku podsumowania (dashboard), gdzie znajdziemy informacje dotyczące witryny. W tym celu klikamy przycisk Browse, aby przenieść się pod adres nowo utworzonej strony. Oczywiście nie znajdziemy na niej nic ciekawego. A zatem, naszym celem jest umieszczenie w chmurze, witryny, którą przegotowaliśmy i uzupełniliśmy treścią odpowiednio wcześniej. Wszystko, co musimy zrobić, to wgrać plik ze stroną do chmury Windows Azure. W części administracyjnej mamy możliwość zarządzania usługami FTP. W panelu Azure znajdziemy adres serwera FTP, nazwę użytkownika i hasło, które pozwolą na połączenie z serwerem FTP i wrzucenie potrzebnych plików i dokumentów do chmury. W tym celu skorzystamy z darmowego klienta FTP. Po połączeniu z usługą FTP w Azure zobaczymy strukturę folderów wwwroot, identyczną jak w przypadku serwera IIS. Cała operacja polega na wgraniu przygotowanych wcześniej plików strony do struktury folderów na serwerze w sieci web. Jeśli umieścimy na serwerze plik index.html, zostanie on automatycznie wyświetlony po odświeżeniu w przeglądarce adresu URL naszej witryny. Galeria aplikacji Witryny w Windows Azure mogą być tworzone w oparciu o gotowe szablony (skrypty) dostępne w galerii aplikacje. W galerii znajdziemy gotowe do użycia, predefiniowane aplikacje dostarczone przez partnerów Microsoft. Za pomocą kilku kliknięć myszą możemy np. uruchomić funkcjonalny sklep internetowy, blog czy portal webowy. te zgrupowano w kilku kategoriach. Pierwszą aplikacją na liście w kategorii e-commerce jest oprogramowanie sklepu Drupal Commerce Kickstart. Wszystko, co musimy zrobić to wybrać adres sklepu (URL). W przypadku darmowej subskrypcji Windows Azure możemy tworzyć witryny wyłącznie w subdomenie azurewebsites.net. Oczywiście, dysponenci płatnej subskrypcji mogą opublikować witrynę sklepu pod własną, przyjazną dla klientów, nazwą domeny np. atena.pl. Idziemy dalej. Aplikacja sklepu wymaga bazy danych. Możemy podłączyć się do istniejącej bazy lub utworzyć nową. Na koniec wskazujemy miejsce instalacji witryny (region), tworzymy konto administratora witryny oraz wprowadzamy dane logowania do bazy danych (użytkownik i hasło). Cała operacja zajmuje kilka minut. Po uruchomieniu nowej witryny będziemy musieli jeszcze tylko skonfigurować sklep (formy płatności, dostawy, indeksy towarowe) do własnych potrzeb. W wykonaniu tej czynności także pomoże nam graficzny kreator.

11 11. Skalowanie chmury W dalszej części chcielibyśmy pokazać inne możliwości usługi Azure Web Sites. Jedną z ważniejszych technologii zaimplementowanych w chmurze są mechanizmy skalowania, o których wspomnieliśmy przy omawianiu jednej z aplikacji webowych. Funkcja skalowania pozwala określić, na ilu wirtualnych instancjach (maszynach) chmury ma działać nasze rozwiązanie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której prowadzimy ankiety lub rozpoczynamy szeroką kampanię marketingową. Działania te wymagają zwiększonej wydajności systemu w ściśle określonym czasie np. przez dwa kolejne dni. Zamiast kupować dodatkowe serwery, w panelu zarządzania Azure, po prostu przesuwamy wskaźnik tak, aby zaalokować potrzebną liczbę maszyn wirtualnych. Dodajmy, że całą operację możemy zaplanować wcześniej, jeśli wiemy, że w określonym terminie zauważalnie wzrośnie obciążenie witryny. W panelu monitorowania definiujemy plany monitorowania, ostrzeżenia (alerty) oraz akcje, które przy zwiększeniu ruchu mogą wykonać automatycznie zadaną operację, tutaj zwiększyć liczbę serwerów obsługujących naszą aplikację. Mechanizmy skalowania w chmurze Azure dostępne są w dwóch wariantach. W opcji darmowej korzystamy ze współdzielonego klastra serwerów, na których uruchamiane są nasze maszyny wirtualne oraz aplikacje webowe. Jeśli przejdziemy na opcję Współdzielone, w konfiguracji mechanizmu skalowania pojawia się suwak, który pozwala zdecydować, na ilu maszynach wirtualnych ma działać nasza aplikacja. Microsoft zadbał o to, aby nie obciążać zbyt mocno klientów opłatami za korzystanie z zasobów chmury. Z tego względu istnieje możliwość skalowania systemu do maksymalnie sześciu maszyn wirtualnych. Wynika to z faktu, ze koszt wynajęcia kolejnej, siódmej maszyny, byłby wyższy niż wybór mechanizmu skalowania dedykowanego. W tym wariancie nie korzysta się z klastra współdzielonego, w którym aplikacje rozłożone są na kilku różnych serwerach, ale wydziela się maszynę jako instancję dedykowaną, której zasoby zarezerwowane są wyłącznie dla naszych potrzeb. W zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową, możemy samodzielnie określić typ takiej maszyny. Podsumowanie cz. 2 W wariancie współdzielonym (shared), na jednej maszynie (instancji) wirtualnej może być hostowanych kilka aplikacji różnych klientów. Kiedy wybierzemy model dedykowany cała instancja serwera wraz z oprogramowaniem IIS pozostaje wyłącznie do naszej dyspozycji. Warto pamiętać, że instancje dedykowane można dalej skalować, jeśli na serwerze uruchamiamy naprawdę duży projekt. Wystarczy przesunąć suwak w prawo, aby dodać kolejne serwery, na których uruchamiana jest nasza aplikacja. Oczywiście, istnieje możliwość umieszczenia kilku swoich aplikacji lub maszyn wirtualnych na wynajętym serwerze dedykowanym. Wynika to z faktu, że w ramach chmury otrzymujemy dedykowaną przestrzeń (moc obliczeniową), którą możemy swobodnie zarządzać w obrębie subskrypcji Win-

12 12. dows Azure. Innymi słowy, nie musimy kupować oddzielnych subskrypcji, aby uruchamiać w chmurze własne aplikacje Web Sites, instancje wirtualne oraz bazy danych. Od strony konfiguracji, przechodząc do panelu administracyjnego danej witryny, możemy podejrzeć adres serwera, pod którym została ona osadzona. Jak już wspomnieliśmy, zarządzanie skalowaniem odbywa się z poziomu wygodnego panelu. Wyraźnie widać, że nasza aplikacja działa w trybie darmowym, tak więc suwak na dole jest nieaktywny. Jeśli przejdziemy do trybu współdzielonego (shared), będziemy mogli przesuwać suwak i tym samym rozłożyć obciążenie strony na kilka serwerów. Ruch sieciowy równoważony jest za pomocą systemu DNS i algorytmu round-robin. Dodajmy, że wszystkie zmiany wprowadzone w konfiguracji witryny są wyróżnione są kolorem fioletowym, aż do momentu ich zapisania. Windows Azure poinformuje nas stosownym komunikatem, jeśli zmiana usług wiąże się z naliczeniem dodatkowych opłat. Funkcje monitorowania Windows Azure umożliwia pełne monitorowanie zasobów chmury w czasie rzeczywistym. Panel zarządzania daje wgląd w liczniki zajętości procesora, poziom pobieranych i wysyłanych danych czy dane na temat żądań oraz błędów wywołania serwera. Zapisy te dostępne są w panelu monitorowania na bieżąco. Z tego miejsca mamy także możliwość rejestrowania (logowania) informacji, o tym co w danej chwili dzieje się na stronie. Informacje o błędach, czy też nieprawidłowych wywołaniach strony, mogą być rejestrowane zarówno do chmury, jak i do plików dziennika zdarzeń. Te ostatnie pobierzemy przez protokół FTP, aby dalej analizować, co się działo z naszą aplikacją w zadanym okresie czasu. Dodajmy, że Visual Studio pozwala śledzić stan serwera IIS, dzienniki zdarzeń oraz debugować aplikację bezpośrednio na serwerze w chmurze Azure. To opcja, której nie znajdziemy w ofercie innych dostawców hostingu. Informacja o stanie witryny widoczna jest w dwóch miejscach panelu zarządzania. Jednym z nich jest ekran podsumowania (dashboard), który dostarcza dane z najważniejszych liczników monitorowania np. liczbie obsłużonych zapytań. Zdecydowanie więcej informacji dostarcza dedykowany panel monitorowania. W tym miejscu, oprócz wspomnianych liczników, wyświetlimy szczegóły dotyczące różnych aspektów pracy naszej witryny. Tutaj także zdefiniujemy reguły monitorowania. W przypadku przekroczenia określonej wartości licznika, system może podjąć wskazaną akcję np. wysłać do administratora z powiadomieniem o awarii czy zbyt dużym obciążeniu witryny.

13 13. Opcje konfiguracji W oknie ustawień witryny wskazujemy, w jakiej technologii wykonano naszą witrynę. Do wyboru mamy dwie wersje.net Framework (3.5 oraz 4.5), PHP oraz kilka innych popularnych technologii programistycznych. Z tego miejsca możemy zarządzać domenami, certyfikatami cyfrowymi oraz skonfigurować zasady rejestrowania zdarzeń dotyczących błędów na stronie (logowanie błędów do pliku lub bazy danych). Domyślnie opcja śledzenia zdarzeń diagnostycznych jest wyłączona z uwagi na fakt, że przechowywanie danych w chmurze (storage) wiąże się dla klienta z dodatkowymi opłatami. Istnieje możliwość włączenia tej opcji, jeśli godzimy się na ponoszenie (drobnych) kosztów związanych z przechowywaniem logów w chmurze. Programiści znajdą tutaj także kilka dodatkowych opcji konfiguracji witryny m.in. app settings, connection strings itd. W tym miejscu nie będziemy się jednak zagłębiać w szczegóły. Publikowanie witryn Z perspektywy konfiguracji witryny warto zwrócić uwagę na dwie dodatkowe funkcjonalności, które pozwalają na łatwiejsze testowanie oraz lepsze działanie witryny. W Azure Web Sites mamy dwa tryby publikacji witryn. W trybie staged mamy możliwość podmiany całych stron. W tym celu tworzymy przestrzeń, dostępną pod dodatkowym (choć również publicznym) adresem, gdzie umieszczamy swoje aplikacje. Taki dodatkowy adres pozwala przetestować nasze aplikacje w rzeczywistym środowisku chmury, a nie środowisku lokalnym czy testowym. Dzięki temu, proces testowania i debugowania aplikacji jest łatwiejszy i bardziej efektywny niż w środowisku deweloperskim, które może być stworzone w obrębie zbyt dużych uprawnień użytkownika. Podejście to eliminuje sytuacje, w której po przeniesieniu aplikacji do chmury, ta działa nieprawidłowo generując komunikaty typu 404 (brak strony) lub 504 (brak uprawnień). Dzięki mechanizmowi swap mamy możliwość przenoszenia witryny ze środowiska testowego do systemu produkcyjnego. Innymi słowy, Windows Azure pozwala wrzucić do chmury testową lub nową wersję witryny, pod podobnym adresem publicznym. Kiedy wszystko zostanie przetestowane, a strona działa poprawnie, za pomocą jednego kliknięcia można podmienić witrynę na jej nową wersję. Cały proces jest praktycznie niezauważalny dla odwiedzających ją użytkowników. Drugą rzeczą jest możliwość włączenia trybu always on, czyli wzbudzania aplikacji. Pracując z rozwiązaniami Microsoft wiemy, że serwer IIS przechowuje strony w pamięci podręcznej (cache). Strona jest usuwana z cache u, jeśli przez zadany okres czasu nie ma do niej odwołań użytkowników. Włączamy tryb always on, jeśli mamy potrzebę, aby dana strona była zawsze dostępna automatycznie. Może to być przydane w sytuacji, w której mamy kod aplikacji, wymagający zastosowania takich rozwiązań. Ustawieniami tymi możemy zarządzać z poziomu panelu administracyjnego witryny.

14 14. Windows Azure rozwija się dynamicznie, a nowe funkcjonalności chmury pojawiają się częściej niż co pół roku. Lista zmian, nie tylko w usługach Web Sites, opisanych w dokumentacji jest imponująca. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zielony napis Preview, który znajdziemy w panelu zarządzania witryną. Włączając rozwiązanie staged musimy przełączyć się do trybu Standard, klikając przycisk Upgrade. W tym miejscu możemy zdecydować, które z działających aplikacji mają zostać przełączone do wyższego trybu, ale także wskazać typ instancji. W zależności od wykupionej subskrypcji Azure do dyspozycji mamy różne typy instancji m.in. mała (1 rdzień procesora, 1,75 GB pamięci) lub duża (4 rdzenie, 7 GB pamięci). Taka maszyna, w odniesieniu do aplikacji webowej, może obsłużyć naprawdę wiele zapytań ze strony użytkowników. Pamiętajmy jednocześnie, że poprzez mechanizmy skalowania, istnieje możliwość wykorzystania wielu maszyn wirtualnych do obsługi danej aplikacji. Jeśli włączymy tryb staged, można zauważyć, że dla witryn pojawiły się nowe ikony symbolizowane przez strzałki, które pozwalają wyświetlić dodatkowe informacje. Z tego miejsca mamy dostęp do pulpitu, który umożliwia zarządzanie tą informacją, czy też sprawdzenie ilości wyświetleń strony. Jeśli stwierdzimy, że nowa strona działa poprawnie, możemy za pomocą jednego kliknięcia przycisku swap, przełączyć ją w tryb produkcyjny. Visual Studio Online Przejdźmy do ostatniej części webinarium, w której omówimy więcej technicznych i programistycznych elementów Azure Web Sites. Nasze rozwiązanie zintegrujemy z systemami kontroli źródeł. Do dyspozycji mamy oprogramowanie Visual Studio Online. W zasadzie jest to serwer TFS, który umożliwia przechowywanie kodu oraz zarządzanie projektami deweloperskimi w chmurze. W ramach chmury mamy trzy warianty tej usługi. Dla małych firm dostępna jest darmowa wersja Visual Studio Online, która co prawda ograniczona dla pięciu użytkowników, ale posiada swoje podstawowe cechy tj. umożliwia przechowywanie źródeł oraz zarządzanie projektami. Dla większych firm dedykowana jest wersja Professional, która zawiera dodatkowe funkcjonalności. Najbogatsza i najdroższa wersja Advanced oferuje pełną funkcjonalność Visual Studio Online i zawiera narzędzia do śledzenia i automatycznego testowania tworzonych rozwiązań. Aplikacja ta pozwala na cykliczne uruchamianie utworzonych wcześniej testów i bildów, analogicznie do rozwiązań, które znajdziemy w pudełkowym oprogramowaniu Visual Studio w wersji Ultimate. Z perspektywy konfiguracji, konto założone w Visual Studio podłączymy do usługi Windows Azure. Na liście subskrypcji znajdziemy informację, czy te konta zostały spięte ze sobą. Mając wcześniej przygotowany projekt programistyczny, możemy szybko podłączyć się do konta Visual Studio w chmurze.

15 15. TFS w praktyce Przejdźmy teraz do samego tworzenia aplikacji w Visual Studio, aby pokazać jak można zarządzać kodem oraz bildami. W pierwszym kroku tworzymy nowy projekt strony w Visual Studio, który podpinamy z serwerem TFS w chmurze. W drugim etapie konfigurujemy aplikację webową w Azure Web Sites, tak aby informacja o nowym kodzie, czy też nowych źródłach na serwerze TFS była automatycznie dostępna (wdrażana) dla witryny webowej. A zatem, tworzymy nową stronę korzystając z wbudowanego szablonu (template) oraz zapisujemy ją pod nazwą default.aspx. Nazwa ta jest rozpoznawana przez serwer IIS jako domyślna strona startowa. Informacja o plikach, rozpoznawanych przez IIS jako strony startowe, przechowywana jest w konfiguracji serwera. Wprowadzamy dodatkowe informacje o stronie (m.in. tytuł), po czym zapisujemy w projekcie. W kolejnym etapie integrujemy projekt Visual Studio z serwerem TFS, a następnie z usługą Azure Web Sites. Po zalogowaniu się na konto TFS w chmurze tworzymy nowy projekt, któremu nadajemy nazwę oraz opis. Wybieramy szablon (template), czyli sposób w jaki chcemy zarządzać projektem. Na tym etapie pozostawiamy wartości domyślne. Po kilku chwilach nowy projekt oraz witryna, która pozwoli nam nim zarządzać powinny być gotowe do pracy. Zwróćmy uwagę, że podejście to ogranicza konieczność rozbudowy własnej infrastruktury IT, w tym zakupu serwera i licencji dostępowych na oprogramowanie serwera TFS. Wróćmy do naszego projektu. Na początek widzimy panel zarządzania projektem. Jeśli przejdziemy na zakładkę Code (kody źródłowe), nie zobaczymy tutaj nic więcej, oprócz standardowych plików. Pierwszym krokiem będzie więc dodanie naszej strony do TFS. Najprościej zrobimy to otwierając Visual Studio Online, klikając nazwę utworzonego wcześniej rozwiązania, a następnie dodanie go do kontroli źródła za pomocą przycisku Add solution to source control. Do wyboru mamy dwa wspierane narzędzia: Team Foundation Server (TFS) oraz git. W naszym przykładzie wykorzystamy ten pierwszy. Na tym etapie mamy połączone Visual Studio z serwerem TFS w chmurze. Na ekranie widzimy listę wszystkich projektów, które posiadamy. Na serwerze TFS wskazujemy więc projekt, który będzie przechowywał nasze źródła, wybierając ten, utworzony przed chwilą. Podłączamy źródło oraz zatwierdzamy zmiany. Po odświeżeniu w Visual Studio Online widzimy, że nasza aplikacja jest już dostępna.

16 16. Podpięcie projektu do chmury Został nam ostatni krok, czyli podpięcie strony do Windows Azure. Wchodzimy do panelu administracyjnego chmury, przechodzimy do panelu witryny w Azure Web Sites, a następnie wybieramy opcję Setup deployment from source control, aby podłączyć witrynę do wskazanego projektu na serwerze TFS. Do wyboru mamy kilka opcji przechowywania źródeł m.in. Visual Studio Online (TFS), git, Dropbox. Wskazujemy adres serwera kontroli źródeł, uwierzytelniamy się w usłudze oraz zgadzamy się, aby mechanizm automatycznie dodawał nową wersję strony do witryny, kiedy ta pojawi się na serwerze ze źródłami. Na koniec wskazujemy projekt na serwerze TFS, w którym przechowywane są nasze źródła. Zobaczmy, jak ten mechanizm ten działa w praktyce. Załóżmy, że nasi programiści pracują nad nową wersją strony. Zatwierdzamy więc nową wersję strony (źródło) oraz dodajemy komentarz. Wprowadzone zmiany są wysyłane do TFS. Serwer zapisuje nową wersję strony oraz aktywuje podłączanie strony w Windows Azure. Na stronie znajdziemy teraz zakładkę Deployments, która pozwala śledzić stan procesu wdrażania strony w chmurze. Opcja ta dostępna jest dopiero po podłączeniu projektu do Visual Studio. W konsoli zarządzania mamy informację kiedy zostało zatwierdzone wprowadzenie nowej wersji strony i kto tego dokonał. Wykonywany jest automatyczny bild, który kompiluje stronę, przed jej udostępnieniem w internecie. Osoby zainteresowane tą tematyką odsyłamy do internetu. W sieci znajdziemy wiele ciekawych filmów prezentujących możliwości Azure Web Sites, serwera TFS, Visual Studio Online od strony programistycznej. Na stronach Microsoft Technet opublikowano szereg artykułów, które krok po kroku przedstawiają nowości platformy Azure i narzędzi programistycznych np. jak w praktyce wykonać swap strony w chmurze Azure. Dodajmy, że usługi Azure Web Sites dostępne są w darmowej subskrypcji, zatem każdy zainteresowany może je samodzielnie wypróbować i przetestować. To także dobry sposób, aby uruchomić nową stronę lub wystartować z własnym pomysłem na projekt lub biznes. W każdej chwili subskrypcję pokazową zamienimy na płatną, tak aby zacząć używać chmury Microsoft w zastosowaniach produkcyjnych. Do wyboru mamy kilka modeli finansowania. Podsumujmy to takim komentarzem. Tylko 1 na 10 projektów kończy się powodzeniem. Chmura pozwala więc bez ponoszenia większych kosztów prowadzić i testować te 9 pozostałych.

17 17. W kierunku mobilności Mamy wrażenie, że Polacy nie lubią się za bardzo chwalić. Wydaje się, że problemem nie jest tutaj brak polskich rozwiązań, ale niechęć do mówienia o nich. Z drugiej strony wiele firm programistycznych nadal może sądzić, że ich rozwiązania nie są na tyle jeszcze dobre, aby je pokazywać światu. Zauważyć można, że polski rynek podąża nieco z tyłu za trendami światowymi. My sami na początku sceptycznie podchodziliśmy do Windows Azure, jak do nowości, co do której nie wiadomo czego się spodziewać. W miarę wzrostu liczby usług, technologii, dostępnych rozwiązań, nasze postrzeganie chmury ewoluowało. Pierwszymi usługami w Windows Azure były maszyny wirtualne i bazy danych, które pozwalały przenieść choć część środowiska IT do chmury. Dla wielu osób oferta ta była dość enigmatyczna, bowiem migracja systemów na zewnątrz wymagała przesłania dużej ilości danych. Trudno było także oszacować koszty wynajmu np. instancji wirtualnych. Jednocześnie, przy takich usługach jak aplikacje mobilne czy witryny internetowe i tak ponosimy koszty zakupu usług hostingu. W przypadku chmury wszystkie te rzeczy mamy we własnym panelu, gdzie możemy od razu tworzyć i publikować swoje rozwiązania w oparciu o Visual Studio. Warto zauważyć, że chmura umożliwia tworzenie i wdrażanie rozwiązań o różnej wielkości od prostych aplikacji mobilnych, przez sklepy internetowe (e-commerce), rozwiązania marketingowe, czy systemy przechowujące duże ilości danych z zapisami rozgrywek z Xboksa. Ciekawe zastosowania chmury Kolejnym studium przypadku, o którym co prawda nie mówiliśmy, ale jest godne przytoczenia, dotyczy jednej z chińskich stacji telewizyjnych, której serwery strumieniowania wideo (streaming) zostały zaimplementowane w chmurze Windows Azure. Dzięki usłudze strumieniowania, firma ta dostarcza treści multimedialne osobom w Stanach Zjednoczonych. W egipskim Luksorze możemy z kolei skorzystać z aplikacji mobilnej, która zastępuje przewodnika. Informacje o zabytkach i atrakcjach turystycznych wyświetlane są na urządzeniach mobilnych, które turyści noszą w swoich kieszeniach. Natomiast Manchester udostępnił programistom i projektantom aplikacji mobilnych dane dotyczące zarządzania ruchem w mieście, w tym informacje o bieżącej lokalizacji autobusów czy rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. W mgnieniu oka na rynku pojawiło się mnóstwo aplikacji, które łączą się z chmurą, a dzięki którym życie mieszkańców i turystów odwiedzających Manchester stało się łatwiejsze. Z ciekawostek warto wspomnieć o grze, zaprojektowanej w stylu pac-mana, w której jeżdżąc autobusem próbujemy omijać przeciwników.

18 18. Mobilnie w Atenie W Atenie powstał cały dział odpowiedzialny za wdrożenia rozwiązań inteligentnych miast. W firmie bardzo mocno przyglądamy się przypadkowi Manchesteru. Mamy gotowy backend, który pozwala miastom wdrożyć rozwiązania związane np. monitorowaniem osób skazanych na stadionach, czy śledzeniem ruchu miejskiego z inteligentnych kamer. W trakcie webinarium staraliśmy się zaprezentować technologie dotyczące witryn i aplikacji mobilnych w Windows Azure. Warto pamiętać, że to nie wszystkie rozwiązania, na których Atena skupia swoją działalność. Sami korzystamy z rozwiązań chmurowych Microsoft, mamy inżynierów, którzy służą wsparciem w zakresie pozostałych usług Windows Azure, w tym części infrastrukturalnej chmury (maszyny wirtualne, przechowywanie danych, backup). Co więcej, firma ma już także pierwsze implementacje usług SharePoint Online zrealizowane u swoich klientów. Na uwagę zasługuje jeden z przypadków takiego wdrożenia. Klient, dla swoich pięciu pracowników, potrzebował funkcjonalności, których nie znajdziemy w SharePoint w wersji Foundation. Koszt zakupu serwera oraz licencji na pełnego SharePointa z bazą danych SQL zdecydowanie przekraczał dostępny budżet. Z tego względu rozwiązanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem SharePoint Online, którego miesięczny koszt użytkowania wynosił 2 euro za użytkownika.

19 19. Podsumowanie Webinarium Narzędzia Microsoft pozwalają wygodnie zarządzać wersjami strony. W łatwy sposób możemy zamieniać wersję witryny, wprowadzając do sieci zmiany przetestowane i zaakceptowane w środowisku rozwojowym. Dzięki mechanizmom wersjonowania możemy cofnąć się do wcześniejszej wersji strony, jeśli wprowadzone zmiany okazały by się błędne lub niezgodne z założeniami. Kompilacja strony, czyli okres podmiany, trwa ok. 2 minut. Mechanizm swap rozwiązuje więc problem związany ze zbyt długim oknem serwisowym. Wdrożenie nowej wersji strony nie wymaga restartu maszyny lub serwera IIS. Po raz kolejny mamy więc do czynienia z wygodą, szybkością, elastycznością i oczywiście elastycznością kosztową chmury tworzone i uruchamiane przy użyciu Windows Azure mają następujące cechy: są szybkie we wdrożeniu, elastyczne w odniesieniu do dostępnej mocy obliczeniowej i przez to efektywne kosztowo. Chmura daje nam możliwość dowolnego skalowania naszych rozwiązań i płacenia tylko za rzeczywiście wykorzystywane zasoby. Mimo, że cała układanka różnych serwerów, rozwiązań i technologii wygląda dość skomplikowanie, w rzeczywistości korzystanie z chmury jest łatwe do nauczenia i bardzo wygodne w używaniu. Raz skonfigurowane usługi są proste w obsłudze. Każda kolejna zmiana w usługach wymaga nie więcej niż kilku kliknięć myszą. W prezentacji pokazaliśmy proces podpinania Visual Studio do chmury od podstaw. Warto zwrócić jednak uwagę, że każda nowa strona, która zostanie utworzona, może mieć wprowadzone w konfiguracji opcje współpracy z narzędziem Visual Studio Online. W ten sposób unikniemy ponownego procesu podłączania, który będzie już za nami. Windows Azure pozwala nam łatwo i szybko wystartować z nową aplikacją mobilną, mając do dyspozycji całą infrastrukturę serwerową po stronie chmury. Naszym zadaniem jest więc napisanie samej aplikacji klienta. W kolejnych przykładach pokazaliśmy aplikację, która wspomaga utrzymanie dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że na rynku znajdziemy setki, jeśli nie tysiące, znakomitych programów z różnych kategorii.

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET 1. Prelegenci Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET Andrzej Baruch, programista aplikacji internetowych w Fild.NET, w tym aplikacji pod platformę SharePoint w technologii MVC. Fild.NET zajmuje

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION

Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION 1. Prelegenci Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION ITMAGINATION jest partnerem Microsoft od 6 lat, czyli od początku istnienia firmy. Główną działalnością

Bardziej szczegółowo

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft 1. Prelegenci Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft Paweł Kowalski, Integrity Solutions, główny inżynier ds. chmury, serwerów Exchange i zarządzania

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Rok 2014. okazał się być przełomowym na rynku rozwiązań sieci bezprzewodowych.

Bardziej szczegółowo

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s.

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. BIZNES benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. 54 Zarządzanie zespołem ludzkim i zasobami z chmury s. 6 Biuro w chmurze Google Apps dla fi rm s. 24 Cloud printing drukowanie

Bardziej szczegółowo

Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka

Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Ted Pattison Daniel Larson Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Edycja polska Microsoft Press Original English language edition 2007 by Daniel Larson and

Bardziej szczegółowo

Touch the Future Nieunikniony koniec wsparcia dla Windows Server 2003

Touch the Future Nieunikniony koniec wsparcia dla Windows Server 2003 Touch the Future Nieunikniony koniec wsparcia dla Windows Server 2003 jak migrować szybko i bezpiecznie? Nieunikniony koniec wsparcia dla Windows Server 2003 jak migrować szybko i bezpiecznie? Firma HP

Bardziej szczegółowo

REKLAMA Jeżeli jesteś zainteresowany/a reklamą swoich produktów w naszym magazynie

REKLAMA Jeżeli jesteś zainteresowany/a reklamą swoich produktów w naszym magazynie REKLAMA Jeżeli jesteś zainteresowany/a reklamą swoich produktów w naszym magazynie Jeżeli jesteś zainteresowany/a wypromowaniem swojej marki wśród specjalistów IT Jeżeli szukasz klientów lub pracowników

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA TECHNICZNO-HUMANISTYCZNA W BIELSKU - BIAŁEJ WYDZIAŁ BUDOWY MASZYN I INFORMATYKI PRACA DYPLOMOWA. INŻYNIERSKA nr..

AKADEMIA TECHNICZNO-HUMANISTYCZNA W BIELSKU - BIAŁEJ WYDZIAŁ BUDOWY MASZYN I INFORMATYKI PRACA DYPLOMOWA. INŻYNIERSKA nr.. AKADEMIA TECHNICZNO-HUMANISTYCZNA W BIELSKU - BIAŁEJ WYDZIAŁ BUDOWY MASZYN I INFORMATYKI PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA nr.. Tomasz Stojecki Nr albumu: 10619/A/327 Kierunek: Informatyka Specjalność: Inżynieria

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Google Tag Manager Nie dla programistów

Google Tag Manager Nie dla programistów Google Tag Manager Nie dla programistów Przewodnik po Google Tag Managerze dla specjalistów marketingu i innych zawodów nie związanych z programowaniem. Przemysław Modrzewski, marketinglab.pl Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA ASSECO BUSINESS SOLUTIONS SA Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WF-Mag dla Windows WF-FaKir dla Windows WF-KaPeR dla Windows WF-GANG dla Windows WF-bEST dla Windows WF-Analizy

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W FIRMIE

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W FIRMIE Gazeta Finansowa NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W FIRMIE Kolorowy magazyn tygodnika Gazeta Finansowa (bezpłatny, wyłącznie do 46 numeru z 18 24 listopada 2011 r.) Już 16 grudnia specjalne wydanie Magazynu GF Kolorowy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Oprogramowanie serii MP www.binsoft.pl Marzec 2015!1 Wstęp 6 Jakie funkcje posiadają programy MP? 7 System BSX 12 Moduły 13 Wersje programów 15 Licencjonowanie 16 Aplikacje dedykowane

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK METODYCZNY

PODRĘCZNIK METODYCZNY PODRĘCZNIK METODYCZNY Czyli jak pracować z modułem doszkalającym Efektywni 50+? 1 Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Innowacyjny

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2 Pomoc dla programu ILUO Faktura Spis treści Rozdział I 5 Wstęp 1. Informacje... ogólne 5... 5 Dlaczego oprogram ow anie ILUO... 5 Now y standard produkcji oprogram ow ania... 6

Bardziej szczegółowo

Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure

Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure Technologiami jakie można wykorzystywać do budowy aplikacji dla Platformy Microsoft Azure są wszystkie technologie dające się uruchomić na platformie Windows.

Bardziej szczegółowo

Kreator Stron Mobilnych

Kreator Stron Mobilnych Wydział Informatyki Katedra Inżynierii Oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Marcin Czerwiak Nr albumu 7881 Kreator Stron Mobilnych Praca magisterska napisana pod kierunkiem: dr inż. Mariusz

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu CORE Edycja Specjalna - 2011 Testwarez 2011 10-11 października we Wrocławiu Wprowadzenie Testwarez 2011 INDEX 04 Redakcja... 04 Od redakcji Testwarez 2011 05 Automatyczne Testy Eksploracyjne Zbigniew

Bardziej szczegółowo

Wewnętrzny portal uczelni

Wewnętrzny portal uczelni Wewnętrzny portal uczelni Przegląd tematyki z perspektywy Uniwersytetu Warszawskiego Materiały z prac Zespołu Rektorskiego do spraw portalu wewnętrznego Uniwersytetu Warszawskiego Warszawa, 2007 1 Główne

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera Cloud 2013 1 Spis treści Cloud 2013 weryfikacja Robert Jesionek Chmura po latach Ewa Zborowska, IDC Poland Integracja w chmurach wg Gartnera Barbara Mejssner, it-manager.pl Przejrzysta wspo łpraca i bezpieczne

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po systemie Windows 7

Przewodnik po systemie Windows 7 Przewodnik po systemie Windows 7 System Windows 7 powstał w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników. Niniejszy Przewodnik po systemie Windows 7 stanowi opis najważniejszych funkcji zarówno nowych, jak i

Bardziej szczegółowo

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Katedra inżynierii oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Andrzej Pajdziński Nr albumu 4008 Krzysztof Paprota Nr albumu 4091 Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

COMPUTERWORLDGUiDE. Elastyczne Centrum Danych. chmuraprywatna.microsoft.pl

COMPUTERWORLDGUiDE. Elastyczne Centrum Danych. chmuraprywatna.microsoft.pl COMPUTERWORLDGUiDE Elastyczne Centrum Danych Chmura prywatna Computerworld Guide Wiosenne porządki: odzyskaj kontrolę nad serwerownią Wywiad z Tomaszem Klimiukiem, Private Cloud Business Development Managerem,

Bardziej szczegółowo