Webinarium Microsoft. Prelegenci. Cykl webinariów. Agenda spotkania. Windows Azure. Spotkanie piąte: Aplikacje i serwisy internetowe

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Webinarium Microsoft. Prelegenci. Cykl webinariów. Agenda spotkania. Windows Azure. Spotkanie piąte: Aplikacje i serwisy internetowe"

Transkrypt

1 Prelegenci Maciej Wrzód, Kierownik zespołu wsparcia sprzedaży w Atena S.A. Marcin Kosiedowski, Kierownik zespołu rozwoju oprogramowania, Atena S.A.. Atena od 20 lat produkuje oprogramowanie dostosowane do potrzeb klientów. Firma prowadzi także wdrożenia systemów w oparciu o rozwiązania światowych partnerów m.in. K2 oraz F5. Głównym partnerem Ateny pozostaje jednak Microsoft. Wiele z tych rozwiązań implementowanych jest na platformie SharePoint. Wszystkie systemy personalizowane są pod kątem wymagań danego klienta. Atena może poszczycić się wieloma wdrożeniami przeprowadzonymi wśród instytucji z branży ubezpieczeniowej. Firma posiada bogate referencje od organizacji działających w rożnych sektorach gospodarki, zarówno instytucji publicznych, przemysłu oraz branży finansowej. Atena skupia się na dostarczaniu rozwiązań szytych na miarę potrzeb klientów. Jednocześnie firma intensyfikuje swoje działania w kierunku publikowania gotowych aplikacji w sklepie SharePoint, co pozwala jej na szerszy dostęp do klientów masowych. Atena jest zaufanym partnerem Microsoft, z dużym zapleczem technologicznym i zasobami ludzkimi, której dotychczasowe rozwiązania i implementacje poparte są wieloma referencjami od zadowolonych klientów. Cykl webinariów Tematem piątego webinarium Microsoft z cyklu Chmura publiczna w scenariuszach biznesowych są aplikacje rozwijane i uruchamiane w chmurze Windows Azure. Agenda spotkania W trakcie spotkania opowiemy jak tworzyć aplikacje i serwisy internetowe. W kilku przykładach pokażemy, jak chmura Windows Azure wpłynęła na optymalizację kosztów oraz zwiększyła elastyczność w doborze sprzętu do rzeczywistych potrzeb klienta. W drugiej części seminarium zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi, aby zilustrować w jaki sposób cele te udało się osiągnąć w praktyce. 1. Windows Azure Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest chmura Windows Azure. W trakcie pierwszego kontaktu z chmurą Microsoft wiele osób odnosi wrażenie, że usługi Windows Azure są ściśle związane z maszynami wirtualnymi, przechowywaniem danych i bazami danych, czyli wszystkim tym, co znamy ze standardowych ofert dostawców hostingu. Rzadko kiedy pojawia się tutaj temat witryn lub aplikacji internetowych.

2 2. Dopiero po bardziej wnikliwym zapoznaniu się z chmurą Azure możemy stwierdzić, że pod tym hasłem kryje się całe zaplecze technologiczne firmy Microsoft wraz z siecią centrów danych rozproszonych na wszystkich kontynentach. W momencie wprowadzenia na rynek Windows Azure, Microsoft dysponował centrami danych w dwóch lub trzech regionach. Obecnie, sieć specjalizowanych serwerowni oplata cały świat, a nowe centra danych dołączane są do istniejącej sieci. Chmura na start Jak chmura Azure ma się do modelu standardowego? Kiedy powstaje firma, zastanawiamy się, jakie usługi i zasoby IT musimy zaalokować wewnętrznie na potrzeby naszego biznesu. W tym momencie stajemy przed koniecznością zakupu serwerów, oprogramowania oraz baz danych. Dla każdej organizacji oznacza to konieczność poniesienia wysokich kosztów inwestycji w IT oraz tych wszystkich pozostałych składników kosztowych, które pomija się w kalkulacjach budowę serwerowni, comiesięczne opłaty za media czy pracę informatyków. Trzy modele chmury Kiedy chcemy skorzystać z rozwiązań hostowanych, w tym przypadku usług w chmurze dostarczanych przez Microsoft, mamy do wyboru trzy podstawowe mechanizmy, a w zasadzie nawet kilkanaście rozwiązań, z których każde dostępne jest w Windows Azure. W Windows Azure mamy możliwość uruchamiania maszyn (serwerów) wirtualnych w centrum danych, usług dostarczanych w modelu chmury (SaaS) oraz witryn i aplikacji internetowych, o których dzisiaj będziemy szerzej mówić. W tym ostatnim modelu, z perspektywy klienta ważna jest tylko warstwa aplikacji oraz danych. Klient nie musi martwić się, na jakim serwerze uruchamiane są jego witryny i aplikacje. Nie musi również dbać o zapewnienie łączy internetowych, ani wdrożenie mechanizmów kopii zapasowych (backup). Wszystko, co powinien zrobić, to opublikować swoją aplikację w chmurze oraz zachęcić użytkowników do jej pobrania na urządzenia mobilne ze sklepu Azure. Witryny i aplikacje mobilne W naszym przykładzie przesuwamy się od klasycznych systemów instalowanych lokalnie w siedzibie przedsiębiorstwa (on premise) do samych aplikacji. Podejście to ma również poważne konsekwencje dla zespołów, które zajmują się rozwojem tego typu oprogramowania. Firma może skupić się na dostarczaniu aplikacji dla klientów, bez wnikania w kwestie związane z zapewnieniem infrastruktury technicznej (wydajność) oraz systemów kopii zapasowych, niezbędnych do ich działania.

3 3. Zamiast kupować serwer, zajmować się kwestiami związanymi ze sprzętem i okablowaniem, klimatyzacją, systemami backupu, wdrażaniem mechanizmów disaster recovery i wieloma innymi sprawami, mamy możliwość wystawienia strony, aplikacji webowej lub całego serwisu internetowego w chmurze obliczeniowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przez słowo aplikacja rozumiemy tutaj coś więcej niż tylko prostą stronę WWW. W dalszej części prezentacji pokażemy, jak za pomocą kilku kliknięć myszą i gotowych szablonów wygenerujemy funkcjonalny sklep lub blog internetowy. I to bez konieczności pisania linijki kodu HTML. Dzięki chmurze zdejmujemy z siebie całą warstwę administracyjno-zarządczą naszej strony lub aplikacji mobilnej. Naszym zadaniem jest dostarczenie treści, choć oczywiście zawsze istnieje możliwość napisania od podstaw własnej aplikacji uruchamianej w chmurze. Azure Web Site Windows Azure umożliwia szybkie i wygodne udostępnianie przygotowanych przez siebie aplikacji dla klientów. W przypadku Azure Web Site mamy do dyspozycji adres publiczny. Dzięki temu, za pomocą dosłownie kilku kliknięć myszą, dostarczymy klientowi końcowemu gotowe rozwiązanie, czyli działającą aplikację, z której ten może od razu zacząć korzystać. W dalszej części webinarium przygotujemy pierwszą stronę, która natychmiast stanie się dostępna w internecie. Nie będzie to kolejna maszyna wirtualna na naszych lokalnych komputerach, która mogłaby działać, gdyby była podłączona. Nie! Azure Web Site pozwala natychmiast publikować witryny w sieci, dostępne natychmiast dla wszystkich użytkowników.. Microsoft Visual Studio Windows Azure w pełni integruje się z oprogramowaniem Microsoft Visual Studio. mogą być umieszczane w chmurze bezpośrednio za pomocą tego narzędzia programistycznego. Jak to działa w praktyce, pokażemy na przykładzie serwera Team Foundation Server (TFS), czyli aplikacji Visual Studio Online udostępnianej w modelu usługi. Za każdym razem mamy możliwość skorzystania z bogatej kolekcji szablonów, które ułatwiają tworzenie bogatych witryn i aplikacji internetowych. Visual Studio pozwala na publikowanie strony w Azure za pomocą jednego kliknięcia myszą. Program współpracuje również z serwerem TFS, który umożliwia przechowywanie kodu aplikacji w chmurze, dzięki czemu zabezpieczymy go przed utratą. W trakcie przenoszenia źródeł do TFS-a wyzwolona zostanie akcja, która opublikuje (wrzuci) naszą stronę bezpośrednio w Windows Azure. Wyraźnie można zauważyć, że Microsoft przestaje zamykać się na własne rozwiązania. To dobry kierunek na przyszłość. W kontekście chmury Windows Azure nie jesteśmy zobligowani do pracy wyłącznie w.net, ale mamy możliwość tworzenia stron i aplikacji w wielu innych technologiach np. PHP.

4 4. Kontroler źródeł Wybór technologii dokonywany jest się poprzez stronę konfiguracyjną. Zarządzanie kodem (kontroler kodu) może odbywać się w oparciu o rozwiązania TFS lub otwarte narzędzie git. Oba te mechanizmy zaimplementowane zostały w środowisku Visual Studio Online. Samo Windows Azure oferuje bowiem szeroki wachlarz obsługiwanych technologii oraz dostępnych narzędzi. Podsumowanie cz. 1. Chmura Windows Azure umożliwia szybkie dostarczanie stron i aplikacji internetowych dla klienta. Z drugiej strony mamy elastyczność w wyborze stosowanych technologii oraz narzędzi programistycznych. Wdrożone rozwiązanie może być dowolnie skalowane, dzięki zastosowaniu technologii, o których szerzej opowiemy za chwilę. W końcu mamy wygodę ze stosowania chmury, zarówno ze strony programistów, jak i klienta. Chmura pozwala także ograniczyć koszty oraz ryzyko implementacji danego rozwiązania. Gdy projekt zakończy się fiaskiem, a tak też przecież nierzadko się zdarza, jedyne co musimy zrobić to zamknąć go. W trakcie jego realizacji nie ponieśliśmy przecież żadnych większych inwestycji związanych z zakupem sprzętu czy oprogramowania. Nie mamy także stałych kosztów, które obciążały by nas w długim terminie. mobilne Z przeprowadzonych przez firmę Atena analiz wynika, że gotowe aplikacje i rozwiązania mobilne stanowią nowy, zauważalny trend w rozwoju rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. Mimo, że polski rynek rozwija się wolniej niż światowy, decydenci Ateny postanowili zainwestować w ten obszar działalności. W działach rozwoju oprogramowania firmy powstały zespoły, które zaczynają tworzyć aplikacje mobilne. Atena ma coraz większą grupę klientów końcowych, którzy wykorzystują rozwiązania mobilne do usprawniania swoich procesów biznesowych. Mowa tutaj m.in. o agentach ubezpieczeniowych, czy firmach przemysłowych, którym potrzebna jest mobilność w dostępie do swoich systemów IT oraz danych. Do tej chwili organizacje te korzystały z różnego rodzaju aplikacji uruchamianych w oknie przeglądarki. Działania podejmowane przez Atenę mają na celu zaoferowanie klientom wartości dodanej do dostarczanych dotychczas rozwiązań. Wprowadzenie na rynek aplikacji mobilnych jest także odpowiedzią na coraz szersze korzystanie przez pracowników z urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

5 5. Studia przypadku: Microsoft W trakcie seminarium zaprezentujemy kilka, opublikowanych na stronach Microsoft, studiów przypadku (case study), które omawiają najbardziej udane zastosowania aplikacji internetowych osadzonych w Azure Web Sites. Każda z nich wprowadza pewną wartość dodaną, oferuje możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy oraz większego zwrotu inwestycji firmom, które zdecydowały się na ich zastosowanie w swojej organizacji. Kondycja pod kontrolą Pierwsza z aplikacji, którą chcemy zaprezentować, pozwala zadbać o zdrowie pracowników, którzy dużo podróżują samochodem. Wraz z wiekiem, osobom tym zaczyna dokuczać kręgosłup oraz różne partie mięśni. Konieczne jest więc wprowadzenie regularnych ćwiczeń, które pomogą w ich rozluźnieniu. Aplikacja przypomina o konieczności wykonania ćwiczenia, ale także rejestruje nasze postępy oraz pomaga w liczeniu spalanych kalorii. Aplikacja została przygotowana w oparciu o Windows Azure, tak więc wszystkie dane przechowywane są w chmurze Microsoft. Omawiana aplikacja jest jedną z nielicznych na rynku, w której wprowadzono ideę konsultacji z trenerem. W sieci funkcjonuje cała społeczność trenerów, szczególnie aktywnych na rynku amerykańskim, którzy doradzają w treningu. Sama aplikacja dostępna jest w języku polskim (co nadal nie jest tak oczywiste) i działa na kilku najpopularniejszych systemach operacyjnych dla urządzeń mobilnych, w tym w Windows Mobile. Wybór Windows Azure, jako platformy do uruchamiania aplikacji, nie był przypadkowy. W chwili obecnej trudno bowiem nawet oszacować, jak duże może być zainteresowanie użytkowników tym rozwiązaniem. Chmura publiczna zapewnia elastyczność i skalowalność. W przypadku wzrostu popularności samej aplikacji, generowane przez nią obciążenia zostaną rozłożone na większą liczbę, na których jest ona uruchamiana. Nie ma tutaj ryzyka, że aplikacja zawiesi się, przestanie działać lub jakieś dane nie zostaną zapisane. To jednak zapewne nie jedyny powód, dla którego producent zdecydował się uruchomić swoją aplikację w chmurze Microsoft. Można przypuszczać, że firma ta ma zapędy globalne. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników na całym świecie, aplikacja może być umieszczona w kilku centrach danych Windows Azure, zlokalizowanych w różnych regionach świata. Dzięki temu wydawca może zauważalnie poprawić szybkość dostępu do aplikacji.

6 Sklep z kosmetykami Z kolorami i perfumami mężczyźni mają ten problem, że kolorów widzą trzy: jedź, jedź szybciej i hamuj. Mamy też coś dla kobiet, a więc kolejna aplikacja będzie z zupełnie innej branży. Tym razem wybraliśmy witrynę sklepu z kosmetykami. Laura Geller, właścicielka sklepu, zmagała się z rosnącym obciążeniem witryny w trakcie zwiększonego ruchu z okazji różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. Odpowiedzią na jej problemy okazała się chmura Microsoft, która dzięki mechanizmom skalowania mocy obliczeniowej, pozwala obsłużyć rosnący napływ użytkowników sklepu w okresach zwiększonej sprzedaży. Tym samym Laura Geller nie traci klientów, bowiem jej witryna zawsze ładuje się szybko i działa bezawaryjnie. Chmura dla PKW? Także na rodzimym podwórku można znaleźć przykłady, gdzie chmura publiczna przyniosłaby wymierne korzyści. Z problemami wydajnościowymi w trakcie liczenia głosów wyborczych zmagała się Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). Gdyby systemy IT tej instytucji działały w chmurze, wystarczyłoby przesunąć suwak, aby zaalokować dodatkową moc serwerów. Moc ta zwiększana jest wtedy, kiedy jest na nią zapotrzebowanie, a następnie zwalniania, jeśli liczba osób korzystających z serwerów nie jest już tak duża np. poza okresami promocji czy wyprzedaży, jeśli wrócimy do naszego przykładu ze sklepem internetowym. W modelu on premise, konieczny byłby zakup serwerów, zdolnych do obsłużenia obciążeń w momentach szczytowych. Dodatkowo, samo zaplanowanie wymaganej wydajności serwerów byłby trudne do oszacowania. W tym kontekście do głowy przychodzą również wspomnienia dotyczące pierwszych prób sprzedaży biletów na wydarzenia sportowe (siatkówka) w Polsce. Duża liczba osób zainteresowanych zakupem wejściówek w tym samym powodowała przeciążenie całego systemu. W przypadku chmury, opłaty ponosimy wyłącznie za rzeczywiście wykorzystane zasoby, a nie za zakup serwerów i licencji na oprogramowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm IT, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do rozwoju własnych produktów. W tym miejscu warto więc policzyć koszty inwestycji w nowe systemy IT. Kiedy powiększaliśmy serwerownię w Atenie, kwoty o których rozmawialiśmy, wywoływały wręcz zdziwienie. To jeden z powodów, dla których firma zdecydowała się w większym stopniu korzystać z chmury Windows Azure w przyszłości. Atena planuje również w udziale w promocji, która pozwoli jej na zakup urządzenia StorSimple, omawianego szerzej w jednym z poprzednich webinariów.

7 7. Xbox w chmurze W trzecim studium przypadku pada stwierdzenie, że lepiej nie mówić o sobie. My jednak często przedstawiamy klientom wdrożenia, które zrealizowaliśmy w Atenie, tak aby zachęcić ich do implementacji podobnych rozwiązań u siebie. Przygotowując się do tego webinarium znaleźliśmy więc ciekawy przypadek wykorzystania konsoli Xboks do przechowywania zapisu rozgrywek w chmurze. Jedną z ciekawszych funkcji Xboksa jest możliwość nagrania swojej rozgrywki. Standardowo, zapisy te przechowywane są lokalnie, na dysku urządzenia. W chwili obecnej istnieje możliwość podzielenia się tymi nagraniami ze znajomymi i przyjaciółmi, tak aby zaprezentować im swoje umiejętności. W tym celu filmy z zapisem gry przechowywane są w Windows Azure. Xbox Team składuje 800 TB danych (sic!) w chmurze Microsoft, z których firma korzysta prezentując swoje rozwiązania klientom. Zespół produktowy od Xboksa rozważał kilka możliwości składowania tych zapisów, jednak wybór chmury okazał się oczywisty. Za Windows Azure i Xboksem przemawiały takie argumenty jak niskie koszty, wysoka skalowalność oraz globalna dostępność samego urządzenia. Zarządzanie usługami mobilnymi Nie będziemy tutaj pokazywać procesu tworzenia aplikacji od podstaw. W tym miejscu chcielibyśmy jedynie zaprezentować sposób, w jaki można zarządzać usługami mobilnymi. Strona administracyjna Windows Azure grupuje wszystkie usługi i zasoby chmury w jednym miejscu, w tym także strony internetowe oraz mobilne usługi ze zdefiniowanymi aplikacjami. Windows Azure umożliwia bardzo łatwe i szybkie utworzenie (wygenerowanie szkieletu) nowej aplikacji, do której później dodajemy własny kod. Budowanie aplikacji odbywa się przy pomocy kreatorów, które ułatwiają m.in. podpięcie aplikacji do nowej lub istniejącej bazy danych. Na tym etapie wybieramy język, w którym napiszemy swoją aplikację. Darmowa subskrypcja Microsoft pozwala na przetestowanie możliwości chmury Windows Azure. Darmowa (testowa) subskrypcja Azure umożliwia zapoznanie się z platformą Azure oraz usługami i narzędziami udostępnianymi w chmurze. Nie musimy kupować serwerów i oprogramowania, aby sprawdzić czy odpowiadają one wymaganiom naszego projektu i potrzebom. Dodajmy też, że z darmowej subskrypcji może skorzystać każda firma, jak i osoby prywatne. W celu zamówienia usługi potrzebny jest identyfikator Microsoft (Live ID).

8 8. Usługi mobilne w chmurze Dzięki usługom Mobile services w chmurze Azure nie musimy zajmować się częścią serwerową tworzonych aplikacji. Naszym zadaniem jest przygotowanie i udostępnienie aplikacji klienckiej, choćby takiej jak zaprezentowana wcześniej aplikacja rejestrująca dane o naszej aktywności fizycznej. Mobile services ułatwiają pisanie aplikacji klienckich. Każda taka aplikacja automatycznie łączy się oraz zapisuje dane do chmury. W tracie wdrażania aplikacji w chmurze mamy możliwość wyboru platformy uruchomieniowej. Nie ograniczamy się do rozwiązań na bazie systemu Windows i Windows Phone, ale możemy tworzyć swoje aplikacje również dla Android i systemy ios. Z tego miejsca pobierzemy zestawy narzędzi programistycznych (SDK), które ułatwiają projektowanie aplikacji łączących się z serwisami mobilnymi chmury Azure. Jednocześnie Microsoft nie wyklucza tworzenia aplikacji klienckich w innych technologiach. Usługa udostępnia szereg serwisów, z którymi możemy się łączyć. Dla tych usług powstają SDK tworzone przez Microsoft oraz firmy trzecie. Dla trzech podstawowych platform, które już istnieją w chmurze Azure (Windows Mobile, Android, ios), możemy łatwo, bowiem za pomocą jedynie trzech kroków, tworzyć mobilne aplikacje klienta. Na początek instalujemy Visual Studio. Dalej pobieramy predefiniowany kod źródłowy dla wybranej platformy, który został przygotowany w taki sposób, aby po uruchomieniu automatycznie łączył się z serwisem aplikacji mobilnych Azure. W kodzie zaszyty jest plik konfiguracyjny, klucz oraz adres serwisu. Na tym etapie tworzona jest również bardzo prosta aplikacja typu to-do, która pozwala łączyć się z serwisem, zapisywać i odczytywać dane z bazy w chmurze. Gotowe komponenty Warto dodać, że mamy pełną możliwość zmiany konfiguracji i ustawień skalowania związanych z wdrażaniem aplikacji mobilnych w Azure. Do dyspozycji mamy gotowe komponenty, które pozwalają na logowanie się do aplikacji z wykorzystaniem kilku najpopularniejszych na rynku mechanizmów (kont) logowania. Dotychczas, napisanie mechanizmów logowania wymagało wiele czasu pracy programistów. Innymi słowy. Nie musimy zajmować się tym, gdzie przechowujemy swoje maszyny wirtualne, konta użytkowników, jak je skonfigurować, gdzie przekazywać hasła itd. Zadania te realizowane są po stronie chmury. Kolejną zaletą chmury Windows Azure jest możliwość wykorzystania posiadanych przez klienta rozwiązań, oprogramowania i technologii Microsoft. Jeśli klient ma Visual Studio, może zacząć projektować, pisać i publikować swoje aplikacje bezpośrednio w chmurze. Mechanizmy logowania do aplikacji mogą zostać zintegrowane z istniejącym środowiskiem Active Directory lub kontami w usłudze Office 365.

9 9. Strona dla firmy W dalszej części prezentacji spróbujemy przyjrzeć się bliżej praktycznym aspektom tworzenia aplikacji mobilnych dla chmury Azure. Poprzednio zaprezentowaliśmy portal Azure oraz możliwość wykorzystania kreatora do wygenerowania nowej aplikacji. W tym momencie omówimy, w jaki sposób przygotować witrynę internetową dla swojej firmy lub nowego przedsięwzięcia, które chcemy osadzić w internecie. W Windows Azure możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, prostszy model, zakłada wyklikanie nowej witryny. Drugi model skierowany jest dla zaawansowanych programistów, którzy uważają że niebieski lub czarny ekran jest jedynym słusznym rozwiązaniem, na którym warto pracować. Alternatywą dla obu tych modeli jest pisanie witryn w Visual Studio. Innymi słowy, Windows Azure jest w stanie zaadresować każdą potrzebę użytkownika. W sytuacji, w której będziemy wystawiać pewne strony dla swoich klientów, konieczne może okazać się napisanie skryptów automatyzujących ten proces. WWW w praktyce Aby w łatwy i przejrzysty sposób zilustrować tworzenie nowej witryny w Azure, posłużymy się pierwszym modelem, który pozwala wykonać większość prac za pomocą myszy. Przechodzimy do Windows Azure, a następnie z poziomu panelu zarządzania dodajemy nową aplikację webową w postaci nowej strony. Lista, możliwych do wykonania w tym miejscu zadań, zależy od typu wykupionej subskrypcji. Klikamy Quick create, aby szybko utworzyć prosty szablon nowej aplikacji. Wskazujemy adres URL strony oraz określamy region, z którego dostarczana będzie nasza witryna. W opcji Custom create możemy dodatkowo utworzyć nową bazę danych oraz wdrożyć mechanizmy publikowania aplikacji w oparciu o zewnętrzne źródło przechowywania kodu (source control). Wróćmy do naszego przykładu. Wprowadzamy adres URL nowej strony. Łatwo zauważyć, że w ostatnich miesiącach znacząco rozszerzyła się lista regionów, w których możemy wdrażać swoje aplikacje. W momencie startu chmury Microsoft do wyboru mieliśmy jedynie trzy regiony. Dzisiaj mamy do dyspozycji centra danych we zachodniej i centralnej Europie, USA czy Japonii. W kolejnym kroku, jeśli jest to niezbędne, tworzymy nową bazę lub podłączamy się do istniejącej, oczywiście o ile subskrypcja Azure nam na to pozwala. Przebieg procesu uruchamiania nowej witryny jest wizualizowany w panelu zarzadzania Azure. Po kilku chwilach nowa strona jest widoczna w sieci pod wybranym przez siebie adresem.

10 10. Zarządzanie witryną Z poziomu panelu możemy przejść do widoku podsumowania (dashboard), gdzie znajdziemy informacje dotyczące witryny. W tym celu klikamy przycisk Browse, aby przenieść się pod adres nowo utworzonej strony. Oczywiście nie znajdziemy na niej nic ciekawego. A zatem, naszym celem jest umieszczenie w chmurze, witryny, którą przegotowaliśmy i uzupełniliśmy treścią odpowiednio wcześniej. Wszystko, co musimy zrobić, to wgrać plik ze stroną do chmury Windows Azure. W części administracyjnej mamy możliwość zarządzania usługami FTP. W panelu Azure znajdziemy adres serwera FTP, nazwę użytkownika i hasło, które pozwolą na połączenie z serwerem FTP i wrzucenie potrzebnych plików i dokumentów do chmury. W tym celu skorzystamy z darmowego klienta FTP. Po połączeniu z usługą FTP w Azure zobaczymy strukturę folderów wwwroot, identyczną jak w przypadku serwera IIS. Cała operacja polega na wgraniu przygotowanych wcześniej plików strony do struktury folderów na serwerze w sieci web. Jeśli umieścimy na serwerze plik index.html, zostanie on automatycznie wyświetlony po odświeżeniu w przeglądarce adresu URL naszej witryny. Galeria aplikacji Witryny w Windows Azure mogą być tworzone w oparciu o gotowe szablony (skrypty) dostępne w galerii aplikacje. W galerii znajdziemy gotowe do użycia, predefiniowane aplikacje dostarczone przez partnerów Microsoft. Za pomocą kilku kliknięć myszą możemy np. uruchomić funkcjonalny sklep internetowy, blog czy portal webowy. te zgrupowano w kilku kategoriach. Pierwszą aplikacją na liście w kategorii e-commerce jest oprogramowanie sklepu Drupal Commerce Kickstart. Wszystko, co musimy zrobić to wybrać adres sklepu (URL). W przypadku darmowej subskrypcji Windows Azure możemy tworzyć witryny wyłącznie w subdomenie azurewebsites.net. Oczywiście, dysponenci płatnej subskrypcji mogą opublikować witrynę sklepu pod własną, przyjazną dla klientów, nazwą domeny np. atena.pl. Idziemy dalej. Aplikacja sklepu wymaga bazy danych. Możemy podłączyć się do istniejącej bazy lub utworzyć nową. Na koniec wskazujemy miejsce instalacji witryny (region), tworzymy konto administratora witryny oraz wprowadzamy dane logowania do bazy danych (użytkownik i hasło). Cała operacja zajmuje kilka minut. Po uruchomieniu nowej witryny będziemy musieli jeszcze tylko skonfigurować sklep (formy płatności, dostawy, indeksy towarowe) do własnych potrzeb. W wykonaniu tej czynności także pomoże nam graficzny kreator.

11 11. Skalowanie chmury W dalszej części chcielibyśmy pokazać inne możliwości usługi Azure Web Sites. Jedną z ważniejszych technologii zaimplementowanych w chmurze są mechanizmy skalowania, o których wspomnieliśmy przy omawianiu jednej z aplikacji webowych. Funkcja skalowania pozwala określić, na ilu wirtualnych instancjach (maszynach) chmury ma działać nasze rozwiązanie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której prowadzimy ankiety lub rozpoczynamy szeroką kampanię marketingową. Działania te wymagają zwiększonej wydajności systemu w ściśle określonym czasie np. przez dwa kolejne dni. Zamiast kupować dodatkowe serwery, w panelu zarządzania Azure, po prostu przesuwamy wskaźnik tak, aby zaalokować potrzebną liczbę maszyn wirtualnych. Dodajmy, że całą operację możemy zaplanować wcześniej, jeśli wiemy, że w określonym terminie zauważalnie wzrośnie obciążenie witryny. W panelu monitorowania definiujemy plany monitorowania, ostrzeżenia (alerty) oraz akcje, które przy zwiększeniu ruchu mogą wykonać automatycznie zadaną operację, tutaj zwiększyć liczbę serwerów obsługujących naszą aplikację. Mechanizmy skalowania w chmurze Azure dostępne są w dwóch wariantach. W opcji darmowej korzystamy ze współdzielonego klastra serwerów, na których uruchamiane są nasze maszyny wirtualne oraz aplikacje webowe. Jeśli przejdziemy na opcję Współdzielone, w konfiguracji mechanizmu skalowania pojawia się suwak, który pozwala zdecydować, na ilu maszynach wirtualnych ma działać nasza aplikacja. Microsoft zadbał o to, aby nie obciążać zbyt mocno klientów opłatami za korzystanie z zasobów chmury. Z tego względu istnieje możliwość skalowania systemu do maksymalnie sześciu maszyn wirtualnych. Wynika to z faktu, ze koszt wynajęcia kolejnej, siódmej maszyny, byłby wyższy niż wybór mechanizmu skalowania dedykowanego. W tym wariancie nie korzysta się z klastra współdzielonego, w którym aplikacje rozłożone są na kilku różnych serwerach, ale wydziela się maszynę jako instancję dedykowaną, której zasoby zarezerwowane są wyłącznie dla naszych potrzeb. W zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową, możemy samodzielnie określić typ takiej maszyny. Podsumowanie cz. 2 W wariancie współdzielonym (shared), na jednej maszynie (instancji) wirtualnej może być hostowanych kilka aplikacji różnych klientów. Kiedy wybierzemy model dedykowany cała instancja serwera wraz z oprogramowaniem IIS pozostaje wyłącznie do naszej dyspozycji. Warto pamiętać, że instancje dedykowane można dalej skalować, jeśli na serwerze uruchamiamy naprawdę duży projekt. Wystarczy przesunąć suwak w prawo, aby dodać kolejne serwery, na których uruchamiana jest nasza aplikacja. Oczywiście, istnieje możliwość umieszczenia kilku swoich aplikacji lub maszyn wirtualnych na wynajętym serwerze dedykowanym. Wynika to z faktu, że w ramach chmury otrzymujemy dedykowaną przestrzeń (moc obliczeniową), którą możemy swobodnie zarządzać w obrębie subskrypcji Win-

12 12. dows Azure. Innymi słowy, nie musimy kupować oddzielnych subskrypcji, aby uruchamiać w chmurze własne aplikacje Web Sites, instancje wirtualne oraz bazy danych. Od strony konfiguracji, przechodząc do panelu administracyjnego danej witryny, możemy podejrzeć adres serwera, pod którym została ona osadzona. Jak już wspomnieliśmy, zarządzanie skalowaniem odbywa się z poziomu wygodnego panelu. Wyraźnie widać, że nasza aplikacja działa w trybie darmowym, tak więc suwak na dole jest nieaktywny. Jeśli przejdziemy do trybu współdzielonego (shared), będziemy mogli przesuwać suwak i tym samym rozłożyć obciążenie strony na kilka serwerów. Ruch sieciowy równoważony jest za pomocą systemu DNS i algorytmu round-robin. Dodajmy, że wszystkie zmiany wprowadzone w konfiguracji witryny są wyróżnione są kolorem fioletowym, aż do momentu ich zapisania. Windows Azure poinformuje nas stosownym komunikatem, jeśli zmiana usług wiąże się z naliczeniem dodatkowych opłat. Funkcje monitorowania Windows Azure umożliwia pełne monitorowanie zasobów chmury w czasie rzeczywistym. Panel zarządzania daje wgląd w liczniki zajętości procesora, poziom pobieranych i wysyłanych danych czy dane na temat żądań oraz błędów wywołania serwera. Zapisy te dostępne są w panelu monitorowania na bieżąco. Z tego miejsca mamy także możliwość rejestrowania (logowania) informacji, o tym co w danej chwili dzieje się na stronie. Informacje o błędach, czy też nieprawidłowych wywołaniach strony, mogą być rejestrowane zarówno do chmury, jak i do plików dziennika zdarzeń. Te ostatnie pobierzemy przez protokół FTP, aby dalej analizować, co się działo z naszą aplikacją w zadanym okresie czasu. Dodajmy, że Visual Studio pozwala śledzić stan serwera IIS, dzienniki zdarzeń oraz debugować aplikację bezpośrednio na serwerze w chmurze Azure. To opcja, której nie znajdziemy w ofercie innych dostawców hostingu. Informacja o stanie witryny widoczna jest w dwóch miejscach panelu zarządzania. Jednym z nich jest ekran podsumowania (dashboard), który dostarcza dane z najważniejszych liczników monitorowania np. liczbie obsłużonych zapytań. Zdecydowanie więcej informacji dostarcza dedykowany panel monitorowania. W tym miejscu, oprócz wspomnianych liczników, wyświetlimy szczegóły dotyczące różnych aspektów pracy naszej witryny. Tutaj także zdefiniujemy reguły monitorowania. W przypadku przekroczenia określonej wartości licznika, system może podjąć wskazaną akcję np. wysłać do administratora z powiadomieniem o awarii czy zbyt dużym obciążeniu witryny.

13 13. Opcje konfiguracji W oknie ustawień witryny wskazujemy, w jakiej technologii wykonano naszą witrynę. Do wyboru mamy dwie wersje.net Framework (3.5 oraz 4.5), PHP oraz kilka innych popularnych technologii programistycznych. Z tego miejsca możemy zarządzać domenami, certyfikatami cyfrowymi oraz skonfigurować zasady rejestrowania zdarzeń dotyczących błędów na stronie (logowanie błędów do pliku lub bazy danych). Domyślnie opcja śledzenia zdarzeń diagnostycznych jest wyłączona z uwagi na fakt, że przechowywanie danych w chmurze (storage) wiąże się dla klienta z dodatkowymi opłatami. Istnieje możliwość włączenia tej opcji, jeśli godzimy się na ponoszenie (drobnych) kosztów związanych z przechowywaniem logów w chmurze. Programiści znajdą tutaj także kilka dodatkowych opcji konfiguracji witryny m.in. app settings, connection strings itd. W tym miejscu nie będziemy się jednak zagłębiać w szczegóły. Publikowanie witryn Z perspektywy konfiguracji witryny warto zwrócić uwagę na dwie dodatkowe funkcjonalności, które pozwalają na łatwiejsze testowanie oraz lepsze działanie witryny. W Azure Web Sites mamy dwa tryby publikacji witryn. W trybie staged mamy możliwość podmiany całych stron. W tym celu tworzymy przestrzeń, dostępną pod dodatkowym (choć również publicznym) adresem, gdzie umieszczamy swoje aplikacje. Taki dodatkowy adres pozwala przetestować nasze aplikacje w rzeczywistym środowisku chmury, a nie środowisku lokalnym czy testowym. Dzięki temu, proces testowania i debugowania aplikacji jest łatwiejszy i bardziej efektywny niż w środowisku deweloperskim, które może być stworzone w obrębie zbyt dużych uprawnień użytkownika. Podejście to eliminuje sytuacje, w której po przeniesieniu aplikacji do chmury, ta działa nieprawidłowo generując komunikaty typu 404 (brak strony) lub 504 (brak uprawnień). Dzięki mechanizmowi swap mamy możliwość przenoszenia witryny ze środowiska testowego do systemu produkcyjnego. Innymi słowy, Windows Azure pozwala wrzucić do chmury testową lub nową wersję witryny, pod podobnym adresem publicznym. Kiedy wszystko zostanie przetestowane, a strona działa poprawnie, za pomocą jednego kliknięcia można podmienić witrynę na jej nową wersję. Cały proces jest praktycznie niezauważalny dla odwiedzających ją użytkowników. Drugą rzeczą jest możliwość włączenia trybu always on, czyli wzbudzania aplikacji. Pracując z rozwiązaniami Microsoft wiemy, że serwer IIS przechowuje strony w pamięci podręcznej (cache). Strona jest usuwana z cache u, jeśli przez zadany okres czasu nie ma do niej odwołań użytkowników. Włączamy tryb always on, jeśli mamy potrzebę, aby dana strona była zawsze dostępna automatycznie. Może to być przydane w sytuacji, w której mamy kod aplikacji, wymagający zastosowania takich rozwiązań. Ustawieniami tymi możemy zarządzać z poziomu panelu administracyjnego witryny.

14 14. Windows Azure rozwija się dynamicznie, a nowe funkcjonalności chmury pojawiają się częściej niż co pół roku. Lista zmian, nie tylko w usługach Web Sites, opisanych w dokumentacji jest imponująca. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zielony napis Preview, który znajdziemy w panelu zarządzania witryną. Włączając rozwiązanie staged musimy przełączyć się do trybu Standard, klikając przycisk Upgrade. W tym miejscu możemy zdecydować, które z działających aplikacji mają zostać przełączone do wyższego trybu, ale także wskazać typ instancji. W zależności od wykupionej subskrypcji Azure do dyspozycji mamy różne typy instancji m.in. mała (1 rdzień procesora, 1,75 GB pamięci) lub duża (4 rdzenie, 7 GB pamięci). Taka maszyna, w odniesieniu do aplikacji webowej, może obsłużyć naprawdę wiele zapytań ze strony użytkowników. Pamiętajmy jednocześnie, że poprzez mechanizmy skalowania, istnieje możliwość wykorzystania wielu maszyn wirtualnych do obsługi danej aplikacji. Jeśli włączymy tryb staged, można zauważyć, że dla witryn pojawiły się nowe ikony symbolizowane przez strzałki, które pozwalają wyświetlić dodatkowe informacje. Z tego miejsca mamy dostęp do pulpitu, który umożliwia zarządzanie tą informacją, czy też sprawdzenie ilości wyświetleń strony. Jeśli stwierdzimy, że nowa strona działa poprawnie, możemy za pomocą jednego kliknięcia przycisku swap, przełączyć ją w tryb produkcyjny. Visual Studio Online Przejdźmy do ostatniej części webinarium, w której omówimy więcej technicznych i programistycznych elementów Azure Web Sites. Nasze rozwiązanie zintegrujemy z systemami kontroli źródeł. Do dyspozycji mamy oprogramowanie Visual Studio Online. W zasadzie jest to serwer TFS, który umożliwia przechowywanie kodu oraz zarządzanie projektami deweloperskimi w chmurze. W ramach chmury mamy trzy warianty tej usługi. Dla małych firm dostępna jest darmowa wersja Visual Studio Online, która co prawda ograniczona dla pięciu użytkowników, ale posiada swoje podstawowe cechy tj. umożliwia przechowywanie źródeł oraz zarządzanie projektami. Dla większych firm dedykowana jest wersja Professional, która zawiera dodatkowe funkcjonalności. Najbogatsza i najdroższa wersja Advanced oferuje pełną funkcjonalność Visual Studio Online i zawiera narzędzia do śledzenia i automatycznego testowania tworzonych rozwiązań. Aplikacja ta pozwala na cykliczne uruchamianie utworzonych wcześniej testów i bildów, analogicznie do rozwiązań, które znajdziemy w pudełkowym oprogramowaniu Visual Studio w wersji Ultimate. Z perspektywy konfiguracji, konto założone w Visual Studio podłączymy do usługi Windows Azure. Na liście subskrypcji znajdziemy informację, czy te konta zostały spięte ze sobą. Mając wcześniej przygotowany projekt programistyczny, możemy szybko podłączyć się do konta Visual Studio w chmurze.

15 15. TFS w praktyce Przejdźmy teraz do samego tworzenia aplikacji w Visual Studio, aby pokazać jak można zarządzać kodem oraz bildami. W pierwszym kroku tworzymy nowy projekt strony w Visual Studio, który podpinamy z serwerem TFS w chmurze. W drugim etapie konfigurujemy aplikację webową w Azure Web Sites, tak aby informacja o nowym kodzie, czy też nowych źródłach na serwerze TFS była automatycznie dostępna (wdrażana) dla witryny webowej. A zatem, tworzymy nową stronę korzystając z wbudowanego szablonu (template) oraz zapisujemy ją pod nazwą default.aspx. Nazwa ta jest rozpoznawana przez serwer IIS jako domyślna strona startowa. Informacja o plikach, rozpoznawanych przez IIS jako strony startowe, przechowywana jest w konfiguracji serwera. Wprowadzamy dodatkowe informacje o stronie (m.in. tytuł), po czym zapisujemy w projekcie. W kolejnym etapie integrujemy projekt Visual Studio z serwerem TFS, a następnie z usługą Azure Web Sites. Po zalogowaniu się na konto TFS w chmurze tworzymy nowy projekt, któremu nadajemy nazwę oraz opis. Wybieramy szablon (template), czyli sposób w jaki chcemy zarządzać projektem. Na tym etapie pozostawiamy wartości domyślne. Po kilku chwilach nowy projekt oraz witryna, która pozwoli nam nim zarządzać powinny być gotowe do pracy. Zwróćmy uwagę, że podejście to ogranicza konieczność rozbudowy własnej infrastruktury IT, w tym zakupu serwera i licencji dostępowych na oprogramowanie serwera TFS. Wróćmy do naszego projektu. Na początek widzimy panel zarządzania projektem. Jeśli przejdziemy na zakładkę Code (kody źródłowe), nie zobaczymy tutaj nic więcej, oprócz standardowych plików. Pierwszym krokiem będzie więc dodanie naszej strony do TFS. Najprościej zrobimy to otwierając Visual Studio Online, klikając nazwę utworzonego wcześniej rozwiązania, a następnie dodanie go do kontroli źródła za pomocą przycisku Add solution to source control. Do wyboru mamy dwa wspierane narzędzia: Team Foundation Server (TFS) oraz git. W naszym przykładzie wykorzystamy ten pierwszy. Na tym etapie mamy połączone Visual Studio z serwerem TFS w chmurze. Na ekranie widzimy listę wszystkich projektów, które posiadamy. Na serwerze TFS wskazujemy więc projekt, który będzie przechowywał nasze źródła, wybierając ten, utworzony przed chwilą. Podłączamy źródło oraz zatwierdzamy zmiany. Po odświeżeniu w Visual Studio Online widzimy, że nasza aplikacja jest już dostępna.

16 16. Podpięcie projektu do chmury Został nam ostatni krok, czyli podpięcie strony do Windows Azure. Wchodzimy do panelu administracyjnego chmury, przechodzimy do panelu witryny w Azure Web Sites, a następnie wybieramy opcję Setup deployment from source control, aby podłączyć witrynę do wskazanego projektu na serwerze TFS. Do wyboru mamy kilka opcji przechowywania źródeł m.in. Visual Studio Online (TFS), git, Dropbox. Wskazujemy adres serwera kontroli źródeł, uwierzytelniamy się w usłudze oraz zgadzamy się, aby mechanizm automatycznie dodawał nową wersję strony do witryny, kiedy ta pojawi się na serwerze ze źródłami. Na koniec wskazujemy projekt na serwerze TFS, w którym przechowywane są nasze źródła. Zobaczmy, jak ten mechanizm ten działa w praktyce. Załóżmy, że nasi programiści pracują nad nową wersją strony. Zatwierdzamy więc nową wersję strony (źródło) oraz dodajemy komentarz. Wprowadzone zmiany są wysyłane do TFS. Serwer zapisuje nową wersję strony oraz aktywuje podłączanie strony w Windows Azure. Na stronie znajdziemy teraz zakładkę Deployments, która pozwala śledzić stan procesu wdrażania strony w chmurze. Opcja ta dostępna jest dopiero po podłączeniu projektu do Visual Studio. W konsoli zarządzania mamy informację kiedy zostało zatwierdzone wprowadzenie nowej wersji strony i kto tego dokonał. Wykonywany jest automatyczny bild, który kompiluje stronę, przed jej udostępnieniem w internecie. Osoby zainteresowane tą tematyką odsyłamy do internetu. W sieci znajdziemy wiele ciekawych filmów prezentujących możliwości Azure Web Sites, serwera TFS, Visual Studio Online od strony programistycznej. Na stronach Microsoft Technet opublikowano szereg artykułów, które krok po kroku przedstawiają nowości platformy Azure i narzędzi programistycznych np. jak w praktyce wykonać swap strony w chmurze Azure. Dodajmy, że usługi Azure Web Sites dostępne są w darmowej subskrypcji, zatem każdy zainteresowany może je samodzielnie wypróbować i przetestować. To także dobry sposób, aby uruchomić nową stronę lub wystartować z własnym pomysłem na projekt lub biznes. W każdej chwili subskrypcję pokazową zamienimy na płatną, tak aby zacząć używać chmury Microsoft w zastosowaniach produkcyjnych. Do wyboru mamy kilka modeli finansowania. Podsumujmy to takim komentarzem. Tylko 1 na 10 projektów kończy się powodzeniem. Chmura pozwala więc bez ponoszenia większych kosztów prowadzić i testować te 9 pozostałych.

17 17. W kierunku mobilności Mamy wrażenie, że Polacy nie lubią się za bardzo chwalić. Wydaje się, że problemem nie jest tutaj brak polskich rozwiązań, ale niechęć do mówienia o nich. Z drugiej strony wiele firm programistycznych nadal może sądzić, że ich rozwiązania nie są na tyle jeszcze dobre, aby je pokazywać światu. Zauważyć można, że polski rynek podąża nieco z tyłu za trendami światowymi. My sami na początku sceptycznie podchodziliśmy do Windows Azure, jak do nowości, co do której nie wiadomo czego się spodziewać. W miarę wzrostu liczby usług, technologii, dostępnych rozwiązań, nasze postrzeganie chmury ewoluowało. Pierwszymi usługami w Windows Azure były maszyny wirtualne i bazy danych, które pozwalały przenieść choć część środowiska IT do chmury. Dla wielu osób oferta ta była dość enigmatyczna, bowiem migracja systemów na zewnątrz wymagała przesłania dużej ilości danych. Trudno było także oszacować koszty wynajmu np. instancji wirtualnych. Jednocześnie, przy takich usługach jak aplikacje mobilne czy witryny internetowe i tak ponosimy koszty zakupu usług hostingu. W przypadku chmury wszystkie te rzeczy mamy we własnym panelu, gdzie możemy od razu tworzyć i publikować swoje rozwiązania w oparciu o Visual Studio. Warto zauważyć, że chmura umożliwia tworzenie i wdrażanie rozwiązań o różnej wielkości od prostych aplikacji mobilnych, przez sklepy internetowe (e-commerce), rozwiązania marketingowe, czy systemy przechowujące duże ilości danych z zapisami rozgrywek z Xboksa. Ciekawe zastosowania chmury Kolejnym studium przypadku, o którym co prawda nie mówiliśmy, ale jest godne przytoczenia, dotyczy jednej z chińskich stacji telewizyjnych, której serwery strumieniowania wideo (streaming) zostały zaimplementowane w chmurze Windows Azure. Dzięki usłudze strumieniowania, firma ta dostarcza treści multimedialne osobom w Stanach Zjednoczonych. W egipskim Luksorze możemy z kolei skorzystać z aplikacji mobilnej, która zastępuje przewodnika. Informacje o zabytkach i atrakcjach turystycznych wyświetlane są na urządzeniach mobilnych, które turyści noszą w swoich kieszeniach. Natomiast Manchester udostępnił programistom i projektantom aplikacji mobilnych dane dotyczące zarządzania ruchem w mieście, w tym informacje o bieżącej lokalizacji autobusów czy rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. W mgnieniu oka na rynku pojawiło się mnóstwo aplikacji, które łączą się z chmurą, a dzięki którym życie mieszkańców i turystów odwiedzających Manchester stało się łatwiejsze. Z ciekawostek warto wspomnieć o grze, zaprojektowanej w stylu pac-mana, w której jeżdżąc autobusem próbujemy omijać przeciwników.

18 18. Mobilnie w Atenie W Atenie powstał cały dział odpowiedzialny za wdrożenia rozwiązań inteligentnych miast. W firmie bardzo mocno przyglądamy się przypadkowi Manchesteru. Mamy gotowy backend, który pozwala miastom wdrożyć rozwiązania związane np. monitorowaniem osób skazanych na stadionach, czy śledzeniem ruchu miejskiego z inteligentnych kamer. W trakcie webinarium staraliśmy się zaprezentować technologie dotyczące witryn i aplikacji mobilnych w Windows Azure. Warto pamiętać, że to nie wszystkie rozwiązania, na których Atena skupia swoją działalność. Sami korzystamy z rozwiązań chmurowych Microsoft, mamy inżynierów, którzy służą wsparciem w zakresie pozostałych usług Windows Azure, w tym części infrastrukturalnej chmury (maszyny wirtualne, przechowywanie danych, backup). Co więcej, firma ma już także pierwsze implementacje usług SharePoint Online zrealizowane u swoich klientów. Na uwagę zasługuje jeden z przypadków takiego wdrożenia. Klient, dla swoich pięciu pracowników, potrzebował funkcjonalności, których nie znajdziemy w SharePoint w wersji Foundation. Koszt zakupu serwera oraz licencji na pełnego SharePointa z bazą danych SQL zdecydowanie przekraczał dostępny budżet. Z tego względu rozwiązanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem SharePoint Online, którego miesięczny koszt użytkowania wynosił 2 euro za użytkownika.

19 19. Podsumowanie Webinarium Narzędzia Microsoft pozwalają wygodnie zarządzać wersjami strony. W łatwy sposób możemy zamieniać wersję witryny, wprowadzając do sieci zmiany przetestowane i zaakceptowane w środowisku rozwojowym. Dzięki mechanizmom wersjonowania możemy cofnąć się do wcześniejszej wersji strony, jeśli wprowadzone zmiany okazały by się błędne lub niezgodne z założeniami. Kompilacja strony, czyli okres podmiany, trwa ok. 2 minut. Mechanizm swap rozwiązuje więc problem związany ze zbyt długim oknem serwisowym. Wdrożenie nowej wersji strony nie wymaga restartu maszyny lub serwera IIS. Po raz kolejny mamy więc do czynienia z wygodą, szybkością, elastycznością i oczywiście elastycznością kosztową chmury tworzone i uruchamiane przy użyciu Windows Azure mają następujące cechy: są szybkie we wdrożeniu, elastyczne w odniesieniu do dostępnej mocy obliczeniowej i przez to efektywne kosztowo. Chmura daje nam możliwość dowolnego skalowania naszych rozwiązań i płacenia tylko za rzeczywiście wykorzystywane zasoby. Mimo, że cała układanka różnych serwerów, rozwiązań i technologii wygląda dość skomplikowanie, w rzeczywistości korzystanie z chmury jest łatwe do nauczenia i bardzo wygodne w używaniu. Raz skonfigurowane usługi są proste w obsłudze. Każda kolejna zmiana w usługach wymaga nie więcej niż kilku kliknięć myszą. W prezentacji pokazaliśmy proces podpinania Visual Studio do chmury od podstaw. Warto zwrócić jednak uwagę, że każda nowa strona, która zostanie utworzona, może mieć wprowadzone w konfiguracji opcje współpracy z narzędziem Visual Studio Online. W ten sposób unikniemy ponownego procesu podłączania, który będzie już za nami. Windows Azure pozwala nam łatwo i szybko wystartować z nową aplikacją mobilną, mając do dyspozycji całą infrastrukturę serwerową po stronie chmury. Naszym zadaniem jest więc napisanie samej aplikacji klienta. W kolejnych przykładach pokazaliśmy aplikację, która wspomaga utrzymanie dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że na rynku znajdziemy setki, jeśli nie tysiące, znakomitych programów z różnych kategorii.

Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa

Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa Instalacja roli kontrolera domeny, Aby zainstalować rolę kontrolera domeny, należy uruchomić Zarządzenie tym serwerem, po czym wybrać przycisk

Bardziej szczegółowo

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu Instalacja SQL Server Express Logowanie na stronie Microsoftu Wybór wersji do pobrania Pobieranie startuje, przechodzimy do strony z poradami. Wypakowujemy pobrany plik. Otwiera się okno instalacji. Wybieramy

Bardziej szczegółowo

Instalacja i podstawowa konfiguracja aplikacji ImageManager

Instalacja i podstawowa konfiguracja aplikacji ImageManager Instalacja i podstawowa konfiguracja aplikacji ImageManager Wymagania systemowe dla aplikacji ImageManager przynajmniej 1 GB pamięci RAM (4 GB rekomendowane) przynajmniej 75 MB wolnego miejsca na dysku

Bardziej szczegółowo

[1/15] Chmury w Internecie. Wady i zalety przechowywania plików w chmurze

[1/15] Chmury w Internecie. Wady i zalety przechowywania plików w chmurze Chmury w Internecie Nota Materiał powstał w ramach realizacji projektu e-kompetencje bez barier dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju

Bardziej szczegółowo

Instalacja i konfiguracja serwera IIS z FTP

Instalacja i konfiguracja serwera IIS z FTP Instalacja i konfiguracja serwera IIS z FTP IIS (Internet Information Services) jest to usługa dostępna w systemach z rodziny Windows Server, pozwalająca na obsługę i utrzymanie własnych stron WWW oraz

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych.

Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych. Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych. Jerzy Mikołajczak, Sebastian Petruczynik, Marek Zawadzki support-mic@man.poznan.pl 1 Plan prezentacji: 1. Wstęp

Bardziej szczegółowo

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Usługa Active Directory w serwerach z rodziny Microsoft odpowiedzialna jest za autentykacje użytkowników i komputerów w domenie, zarządzanie i wdrażanie

Bardziej szczegółowo

Piotr Bubacz Cloud Computing

Piotr Bubacz Cloud Computing Cloud Computing ITA-112 Wersja 0.9 Warszawa, Czerwiec 2011 Spis treści Wprowadzenie i-4 Moduł 1 Wprowadzenie do Cloud Computing 1-1 Moduł 2 Wprowadzenie do Windows 2-1 Moduł 3 Storage Tabele 3-1 Moduł

Bardziej szczegółowo

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4.

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Dokumentacja dla Scandroid. Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Scandroid to aplikacja przeznaczona

Bardziej szczegółowo

1 Implementowanie i konfigurowanie infrastruktury wdraŝania systemu Windows... 1

1 Implementowanie i konfigurowanie infrastruktury wdraŝania systemu Windows... 1 Spis treści Wstęp... xi Wymagania sprzętowe (Virtual PC)... xi Wymagania sprzętowe (fizyczne)... xii Wymagania programowe... xiii Instrukcje instalowania ćwiczeń... xiii Faza 1: Tworzenie maszyn wirtualnych...

Bardziej szczegółowo

OFFICE 365 + ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA

OFFICE 365 + ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA Marta Grum, Administrator Systemów Microsoft w Grupie Unity OFFICE 365 + ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA Usługa Office365 jest niezbędnym pakietem narzędzi wykorzystywanych

Bardziej szczegółowo

Leonard G. Lobel Eric D. Boyd. Azure SQL Database Krok po kroku. Microsoft. Przekład: Marek Włodarz. APN Promise, Warszawa 2014

Leonard G. Lobel Eric D. Boyd. Azure SQL Database Krok po kroku. Microsoft. Przekład: Marek Włodarz. APN Promise, Warszawa 2014 Leonard G. Lobel Eric D. Boyd Microsoft TM Azure SQL Database Krok po kroku Przekład: Marek Włodarz APN Promise, Warszawa 2014 Spis treści Wprowadzenie........................................................

Bardziej szczegółowo

Windows Server Active Directory

Windows Server Active Directory Windows Server 2012 - Active Directory Active Directory (AD) To usługa katalogowa a inaczej mówiąc hierarchiczna baza danych, która przynajmniej częściowo musi być ściśle związana z obiektową bazą danych.

Bardziej szczegółowo

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to przeznaczone jest dla właścicieli sklepów internetowych opartych

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005)

Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005) Instrukcja numer SPD6/26_00/Z Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005) Opiekun pracowni internetowej cz. 6 (SPD2.3) Poprawianie instalacji serwera w przypadku wykrycia nieprawidłowości

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC Kancelaria Prawna.WEB - POMOC I Kancelaria Prawna.WEB Spis treści Część I Wprowadzenie 1 Część II Wymagania systemowe 1 Część III Instalacja KP.WEB 9 1 Konfiguracja... dostępu do dokumentów 11 Część IV

Bardziej szczegółowo

Xopero Backup Build your private cloud backup environment. Rozpoczęcie pracy

Xopero Backup Build your private cloud backup environment. Rozpoczęcie pracy Xopero Backup Build your private cloud backup environment Rozpoczęcie pracy 07.05.2015 Spis treści Wstęp... 2 Pobierz aplikację Management Center... 2 Przygotuj Xopero do pracy... 3 Zmień hasło administratora...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Wirtualny Dysk:

Instrukcja Wirtualny Dysk: Instrukcja Wirtualny Dysk: Część 1 - Instalacja Żeby zainstalować Wirtualny Dysk Twój komputer musi spełniać minimalne wymagania: - w zakresie systemu operacyjnego, powinien mieć zainstalowany jeden z

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych

Bardziej szczegółowo

Praca w sieci z serwerem

Praca w sieci z serwerem 11 Praca w sieci z serwerem Systemy Windows zostały zaprojektowane do pracy zarówno w sieci równoprawnej, jak i w sieci z serwerem. Sieć klient-serwer oznacza podłączenie pojedynczego użytkownika z pojedynczej

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/04_01/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Tworzenie kopii zapasowej ustawień systemowych serwera - Zadania do wykonania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Licencji Wersja 2013.0.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 2 AKTUALIZACJA SERWISU KLUCZA HASP ORAZ ZDALNEGO SERWISU KLUCZA... 3 3 INSTALACJA... 3 4 MONITOR MENADŻERA LICENCJI...

Bardziej szczegółowo

Praca w sieci zagadnienia zaawansowane

Praca w sieci zagadnienia zaawansowane Rozdział 12 Praca w sieci zagadnienia zaawansowane Współdzielenie drukarek Kolejną czynnością często wykonywaną w sieci jest udostępnianie drukarek. Rozwiązanie to odnosi się do każdego modelu drukarki

Bardziej szczegółowo

ibcslabel v2 Instrukcja instalacji systemu

ibcslabel v2 Instrukcja instalacji systemu ibcslabel v2 Instrukcja instalacji systemu Niniejsze opracowanie podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz.

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8.

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. Gdy już posiadamy serwer i zainstalowany na nim system Windows XP, 7 lub 8 postawienie na nim serwera stron WWW jest bardzo proste. Wystarczy

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE WINDOWS 1 SO i SK/WIN 006 Wydajność systemu 2 SO i SK/WIN Najprostszym sposobem na poprawienie wydajności systemu, jeżeli dysponujemy zbyt małą ilością pamięci RAM

Bardziej szczegółowo

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0067_01.mspx

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0067_01.mspx Strona 1 z 5 Kliknij tutaj, aby zainstalować program Silverlight Polska Zmień Wszystkie witryny firmy Microsoft Szukaj w witrynach Microsoft.com Prześlij zapytanie Strona główna TechNet Produkty i technologie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU WERYFIKATOR KRD

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU WERYFIKATOR KRD 2016 INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU WERYFIKATOR KRD MATEUSZ STYRCZULA Spis treści 1. Opis biznesowy... 2 2. Zawartość raportu... 3 3. Instalacja... 4 4. Jak korzystać?... 5 4.1 Akceptacja licencji... 5 4.2

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty Office 365 dla firm Wprowadzenie Jednym z głównych produktów działających w chmurze oferowanych przez firmę Microsoft to Office 365. Czym jest to rozwiązanie, jakie ma sposoby wykorzystania, do kogo jest

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 COMPUTER SERVICE CENTER 43-300 Bielsko-Biała ul. Cieszyńska 52 tel. +48 (33) 819 35 86, 819 35 87, 601 550 625 Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 wersja 0.0.2 123 SERWIS Sp. z o. o. ul.

Bardziej szczegółowo

Windows W celu dostępu do i konfiguracji firewall idź do Panelu sterowania -> System i zabezpieczenia -> Zapora systemu Windows.

Windows W celu dostępu do i konfiguracji firewall idź do Panelu sterowania -> System i zabezpieczenia -> Zapora systemu Windows. Bezpieczeństwo Systemów Informatycznych Firewall (Zapora systemu) Firewall (zapora systemu) jest ważnym elementem bezpieczeństwa współczesnych systemów komputerowych. Jego główną rolą jest kontrola ruchu

Bardziej szczegółowo

Instalacja i konfiguracja IIS-a na potrzeby dostępu WEB do aplikacji Wonderware InTouch Machine Edition

Instalacja i konfiguracja IIS-a na potrzeby dostępu WEB do aplikacji Wonderware InTouch Machine Edition Instalacja i konfiguracja IIS-a na potrzeby dostępu WEB do aplikacji Wonderware InTouch Machine Edition Informator Techniczny Wonderware nr 164 27.06.2017 r. INSTALACJA MICROSOFT INTERNET INFORMATION SERVICES

Bardziej szczegółowo

Prestige MJM Case Study

Prestige MJM Case Study Klient Prestige MJM Branża Wydarzenia artystyczne, opieka menadżerska Okres realizacji 1 luty 19 sierpień 2014 Rodzaj usługi: Zarządzanie serwerami, doradztwo przy tworzeniu architektury, konfiguracja

Bardziej szczegółowo

Referat pracy dyplomowej

Referat pracy dyplomowej Referat pracy dyplomowej Temat pracy: Wdrożenie intranetowej platformy zapewniającej organizację danych w dużej firmie na bazie oprogramowania Microsoft SharePoint Autor: Bartosz Lipiec Promotor: dr inż.

Bardziej szczegółowo

RFP. Wymagania dla projektu. sklepu internetowego B2C dla firmy Oplot

RFP. Wymagania dla projektu. sklepu internetowego B2C dla firmy Oplot RFP Wymagania dla projektu sklepu internetowego B2C dla firmy Oplot CEL DOKUMENTU Celem niniejszego dokumentu jest przedstawienie wymagań technicznych i funkcjonalnych wobec realizacji projektu budowy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Bibliotekarz.NET Web Platform. Instrukcja została przygotowana 26.07.2016.

Bardziej szczegółowo

podstawowa obsługa panelu administracyjnego

podstawowa obsługa panelu administracyjnego podstawowa obsługa panelu administracyjnego Poniższy dokument opisuje podstawowe czynności i operacje jakie należy wykonać, aby poprawnie zalogować się i administrować środowiskiem maszyn wirtualnych usługi

Bardziej szczegółowo

Wstęp... ix. 1 Omówienie systemu Microsoft Windows Small Business Server 2008... 1

Wstęp... ix. 1 Omówienie systemu Microsoft Windows Small Business Server 2008... 1 Spis treści Wstęp... ix 1 Omówienie systemu Microsoft Windows Small Business Server 2008... 1 Składniki systemu Windows SBS 2008... 1 Windows Server 2008 Standard... 2 Exchange Server 2007 Standard...

Bardziej szczegółowo

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0038_02.mspx

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0038_02.mspx Strona 1 z 6 Kliknij tutaj, aby zainstalować program Silverlight Polska Zmień Wszystkie witryny firmy Microsoft Szukaj w witrynach Microsoft.com Prześlij zapytanie Strona główna TechNet Produkty i technologie

Bardziej szczegółowo

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja Opis: Niniejszy dokument opisuje wymagania niezbędne do instalacji bazy danych DHL CAS ORACLE. Przedstawia również sam proces instalacji. Przeznaczony jest dla

Bardziej szczegółowo

Jarosław Kuchta Administrowanie Systemami Komputerowymi. Internetowe Usługi Informacyjne

Jarosław Kuchta Administrowanie Systemami Komputerowymi. Internetowe Usługi Informacyjne Jarosław Kuchta Internetowe Usługi Informacyjne Komponenty IIS HTTP.SYS serwer HTTP zarządzanie połączeniami TCP/IP buforowanie odpowiedzi obsługa QoS (Quality of Service) obsługa plików dziennika IIS

Bardziej szczegółowo

Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http.

Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http. T: Konfiguracja usługi HTTP w systemie Windows. Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http. HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) protokół transferu plików

Bardziej szczegółowo

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Na stronie http://www.cba.pl/ zarejestruj nowe konto klikając na przycisk:, następnie wybierz nazwę domeny (Rys. 1a) oraz wypełnij obowiązkowe pola

Bardziej szczegółowo

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera.

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Wchodzimy w Centrum sieci -> Połączenia sieciowe -> następnie do właściwości naszej karty sieciowej. Następnie przechodzimy do Protokół internetowy

Bardziej szczegółowo

ActiveXperts SMS Messaging Server

ActiveXperts SMS Messaging Server ActiveXperts SMS Messaging Server ActiveXperts SMS Messaging Server to oprogramowanie typu framework dedykowane wysyłaniu, odbieraniu oraz przetwarzaniu wiadomości SMS i e-mail, a także tworzeniu własnych

Bardziej szczegółowo

Tomasz Greszata - Koszalin

Tomasz Greszata - Koszalin T: Kontroler domeny. Zadanie1: Wykorzystując serwis internetowy Wikipedii odszukaj informacje na temat następujących haseł: kontroler domeny, domena Windows, Active Directory. Zadanie2: Odszukaj nazwę

Bardziej szczegółowo

Serwer druku w Windows Server

Serwer druku w Windows Server Serwer druku w Windows Server Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się drukarki sieciowe. Często w domach użytkownicy posiadają więcej niż jedno urządzenie podłączone do sieci, z którego

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Praktyczne wykorzystanie mechanizmów zabezpieczeń w aplikacjach chmurowych na przykładzie MS Azure

Praktyczne wykorzystanie mechanizmów zabezpieczeń w aplikacjach chmurowych na przykładzie MS Azure Praktyczne wykorzystanie mechanizmów zabezpieczeń w aplikacjach chmurowych na przykładzie MS Azure Paweł Berus Zespół Bezpieczeństwa PCSS 36. Spotkanie Poznańskiej Grupy.NET Poznań, 13.10. 2011 1 Agenda

Bardziej szczegółowo

Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service

Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service SZRBD SQL Server 2012 jest dostępny w darmowej wersji jako Express Edition. W niniejszym materiale zostanie omówiony proces instalacji

Bardziej szczegółowo

Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes)

Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes) Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes) KROK NR 1: Uruchamiamy dowolną przeglądarkę internetową w celu pobrania najnowszej

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA KONFIGURACJI KLIENTA POCZTOWEGO

INSTRUKCJA KONFIGURACJI KLIENTA POCZTOWEGO INSTRUKCJA KONFIGURACJI KLIENTA POCZTOWEGO UWAGA!!! Wskazówki dotyczą wybranych klientów pocztowych Zespół Systemów Sieciowych Spis treści 1. Konfiguracja klienta pocztowego Outlook Express 3 2. Konfiguracja

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to dedykowane jest sklepom internetowych zbudowanym w oparciu

Bardziej szczegółowo

Wyspecjalizowani w ochronie urządzeń mobilnych

Wyspecjalizowani w ochronie urządzeń mobilnych Wyspecjalizowani w ochronie urządzeń mobilnych Rozwiązania dopasowane do dużych i małych firm MDM 43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 28 tel./fax: +48 /33/ 822 14 85 Proget MDM Coraz większa ilość urządzeń

Bardziej szczegółowo

NASZA MISJA. wszystkie nasze dzialania sfokusowane sa na efektywną, partnerską współprace.

NASZA MISJA. wszystkie nasze dzialania sfokusowane sa na efektywną, partnerską współprace. NASZA MISJA Aby tworzyć najbardziej użyteczne, najlepsze aplikacje ściśle dopasowane do Państwa wymagań i potrzeb oraz budżetu, który chcecie Państwo zainwestować. podstawa satysfakcjonujacej współpracy

Bardziej szczegółowo

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Spis treści: Wstęp: 1. Informacje o programie 2. Wymagania techniczne Ustawienia: 3. Połączenie z bazą danych 4. Konfiguracja email 5. Administracja Funkcje programu:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Licencji Wersja 2013.2.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 2 AKTUALIZACJA SERWISU KLUCZA HASP ORAZ ZDALNEGO SERWISU KLUCZA... 3 3 INSTALACJA... 3 4 MONITOR MENADŻERA LICENCJI...

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

4. Podstawowa konfiguracja

4. Podstawowa konfiguracja 4. Podstawowa konfiguracja Po pierwszym zalogowaniu się do urządzenia należy zweryfikować poprawność licencji. Można to zrobić na jednym z widżetów panelu kontrolnego. Wstępną konfigurację można podzielić

Bardziej szczegółowo

S P I S T R E Ś C I. Instrukcja obsługi

S P I S T R E Ś C I. Instrukcja obsługi S P I S T R E Ś C I Instrukcja obsługi 1. Podstawowe informacje o programie.................................................................................... 2 2. Instalacja programu.....................................................................................................

Bardziej szczegółowo

Sposoby zdalnego sterowania pulpitem

Sposoby zdalnego sterowania pulpitem Karolina Wieczorko, EMiI Sposoby zdalnego sterowania pulpitem Jest wiele opcji zdalnego sterowania pulpitem, począwszy od narzędzi systemowych, poprzez różnego rodzaju programy przez sieć internetową.

Bardziej szczegółowo

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji - wersja dokumentu 1.3-19.08.2014 Spis treści 1 Wstęp... 4 1.1 Cel dokumentu... 4 1.2 Powiązane dokumenty...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Wirtualny Dysk:

Instrukcja Wirtualny Dysk: Instrukcja Wirtualny Dysk: Część 1 - Instalacja Wejdź na stronę www.netia.pl/wirtualny_dysk Pobierz program Wirtualny Dysk na swój komputer wybierz pomiędzy wersją na systemy Windows a Macintosh, jak na

Bardziej szczegółowo

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013 Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

11. Autoryzacja użytkowników

11. Autoryzacja użytkowników 11. Autoryzacja użytkowników Rozwiązanie NETASQ UTM pozwala na wykorzystanie trzech typów baz użytkowników: Zewnętrzna baza zgodna z LDAP OpenLDAP, Novell edirectory; Microsoft Active Direcotry; Wewnętrzna

Bardziej szczegółowo

Panel administracyjny serwera: admin.itl.pl

Panel administracyjny serwera: admin.itl.pl Panel administracyjny serwera: admin.itl.pl I. Ogólne dane serwera. 1. Aktualny stan serwera W Panelu Administracyjnym możesz na bieżąco monitorować stan swojego serwera. Opcja "Aktualny stan serwera"

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo...

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo... Instalacja serwera Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Instalacja nazwa.pl... 3 Instalacja Home.pl... 8 Edycja grafiki strony... 17 logo... 17 Wstęp Najnowszy sklep internetowy spod znaku sellsmart,

Bardziej szczegółowo

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Piotr Dynia PowerPivot narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Od autora Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji pakietu Office: Microsoft Office 2010 udostępniono darmowy dodatek dla Excela o nazwie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika ul. Zawalna 1/5 51-118 Wrocław e-mail: biuro@innotechtion.pl www.innotechtion.pl Spis treści 1 Instalacja oprogramowania SMS Studio...2 2 Pierwsze uruchomienie... 4 2.1 Rejestracja...

Bardziej szczegółowo

BACKUP BAZ DANYCH MS SQL

BACKUP BAZ DANYCH MS SQL BACKUP BAZ DANYCH MS SQL SPIS TREŚCI Informacje ogólne... 2 Tworzenie projektu... 2 Krok 1: Informacje Podstawowe... 2 Krok 2: Dane... 3 Krok 3: Planowanie... 4 Krok 4: Zaawansowane... 5 Przywracanie baz

Bardziej szczegółowo

Zmiana logo. Dziękujemy za wybór naszych rozwiązań. apjoo od Apláuz. Wspólnie przebrniemy przez proces konfiguracji strony www i wstawiania treści.

Zmiana logo. Dziękujemy za wybór naszych rozwiązań. apjoo od Apláuz. Wspólnie przebrniemy przez proces konfiguracji strony www i wstawiania treści. Użytkownicy i hasła Dostęp do zaplecza umożliwia rozbudowany system zarządzania użytkownikami. 1. Konta użytkowników tworzy się wybierając z menu Użytkownicy > Menedżer użytkowników na stronie głownej

Bardziej szczegółowo

LANDINGI.COM. Case Study. Klient Landingi.com. Branża IT, marketing i PR. Okres realizacji od grudnia 2013 do chwili obecnej.

LANDINGI.COM. Case Study. Klient Landingi.com. Branża IT, marketing i PR. Okres realizacji od grudnia 2013 do chwili obecnej. Klient Landingi.com Branża IT, marketing i PR Okres realizacji od grudnia 2013 do chwili obecnej Rodzaj usługi doradztwo, hosting, Cloud Computing Amazon Web Services, zarządzanie serwerami Doradztwo Hosting

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/05_03/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Ręczne zakładanie kont użytkowników (D1) Jak ręcznie założyć konto w systemie

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Przewodnik... Tworzenie Landing Page Przewodnik... Tworzenie Landing Page Spis treści Kreator strony landing page Stwórz stronę Zarządzaj stronami 2 Kreator strony landing page Kreator pozwala stworzyć własną stronę internetową z unikalnym

Bardziej szczegółowo

1. Czym jest Wirtualny Serwer?

1. Czym jest Wirtualny Serwer? Wirtualny Serwer 1. Czym jest Wirtualny Serwer? 2. Rejestrowanie Wirtualnego Serwera. 3. Praca z Wirtualnym Serwerem. 4. Dlaczego usługa Wirtualny Serwer jest warta uwagi? 1 1. Czym jest Wirtualny Serwer?

Bardziej szczegółowo

Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych

Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W ELBLĄGU INSTYTUT INFORMATYKI STOSOWANEJ Sprawozdanie z Seminarium Dyplomowego Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych

Bardziej szczegółowo

FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60

FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60 FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60 W KAMELEON.SQL 7.5.60 została dodana funkcjonalność klasy B2B (na tą funkcjonalność wymagana jest dodatkowa licencja, którą można wykupić w naszej firmie)

Bardziej szczegółowo

GSMONLINE.PL. T-Mobile wprowadza platformę T-Mobile Cloud - aktualizacja Polski T-

GSMONLINE.PL. T-Mobile wprowadza platformę T-Mobile Cloud - aktualizacja Polski T- GSMONLINE.PL T-Mobile wprowadza platformę T-Mobile Cloud - aktualizacja 2 2013-04-22 Polski T- Miroslav Rakowski Mobile zaprezentował dziś pierwsze usługi z pakietu T-Mobile Cloud. Na razie będą to usługi

Bardziej szczegółowo

Obsługa poczty elektronicznej w domenie emeritus.ue.poznan.pl

Obsługa poczty elektronicznej w domenie emeritus.ue.poznan.pl Obsługa poczty elektronicznej w domenie emeritus.ue.poznan.pl Centrum Informatyki http://ci.ue.poznan.pl helpdesk@ue.poznan.pl al. Niepodległości 10, 61-875 Poznań tel. + 48 61 856 90 00 NIP: 777-00-05-497

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 Notowania BRE Statica 3 instalacja programu, funkcje dedykowane. Notowania BRE Statica 3 to wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób

Bardziej szczegółowo

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego 2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego produktu. 23 czerwca 2014 Spis treści 3 Spis treści...5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji QR Droid

Instrukcja obsługi aplikacji QR Droid Instrukcja obsługi aplikacji QR Droid QR Code (ang. Quick Response, szybka odpowiedź) to kod graficzny wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Można go stosować m.in. do zapisywania i

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Notowania Statica mdm 4 to nowa wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób inwestujących na rynkach finansowych. Jej główną funkcją jest wyświetlanie

Bardziej szczegółowo

ekopia w Chmurze bezpieczny, zdalny backup danych Instrukcja użytkownika dla klientów systemu mmedica

ekopia w Chmurze bezpieczny, zdalny backup danych Instrukcja użytkownika dla klientów systemu mmedica ekopia w Chmurze bezpieczny, zdalny backup danych Instrukcja użytkownika dla klientów systemu mmedica Wersja 2.0 Data ostatniej aktualizacji: 07.03.2016 Spis treści 1 Wstęp... 3 2 Minimalne wymagania środowiska

Bardziej szczegółowo

REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ

REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja elektronicznego dziennika ocen ucznia Autor: Grzegorz Dudek wykonanego w technologii ASP.NET We współczesnym modelu edukacji, coraz powszechniejsze

Bardziej szczegółowo

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Warszawa, 13 maja 2014 www.hyperone.pl 01 1 2 3 4 Rynkowe wyzwania Poszukiwania

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r.

Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r. Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r. Spis treści Kontakt... 2 Logowanie do konta pocztowego przez WWW... 3 Logowanie do panelu administracyjnego... 4 Konfiguracja klienta pocztowego... 7 Umieszczanie

Bardziej szczegółowo

PREMIUM BIZNES. 1000 1540zł 110zł za 1 Mb/s Na czas nieokreślony Od 9 14 Mbit/s

PREMIUM BIZNES. 1000 1540zł 110zł za 1 Mb/s Na czas nieokreślony Od 9 14 Mbit/s Internet dla klientów biznesowych: PREMIUM BIZNES PAKIET Umowa Prędkość Internetu Prędkość Intranetu Opłata aktywacyjna Instalacja WiFi, oparta o klienckie urządzenie radiowe 5GHz (opcja) Instalacja ethernet,

Bardziej szczegółowo

Zadanie1: Odszukaj w Wolnej Encyklopedii Wikipedii informacje na temat NAT (ang. Network Address Translation).

Zadanie1: Odszukaj w Wolnej Encyklopedii Wikipedii informacje na temat NAT (ang. Network Address Translation). T: Udostępnianie połączenia sieciowego w systemie Windows (NAT). Zadanie1: Odszukaj w Wolnej Encyklopedii Wikipedii informacje na temat NAT (ang. Network Address Translation). NAT (skr. od ang. Network

Bardziej szczegółowo

BSX PRINTER INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Autor: Karol Wierzchołowski 30 marca 2015

BSX PRINTER INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Autor: Karol Wierzchołowski 30 marca 2015 ! BSX PRINTER INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Autor: Karol Wierzchołowski 30 marca 2015 SPIS TREŚCI WSTĘP... 3 INTERFEJS PROGRAMU... 5 KONFIGURACJA PROGRAMU... 6 DRUKOWANIE PARAGONÓW I FAKTUR... 8 REJESTRACJA PROGRAMU...

Bardziej szczegółowo

E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL.

E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL. E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL. Autor: Larry Ullman Poznaj zasady wirtualnego handlu i zarabiaj prawdziwe pieniądze Jak stworzyć doskonałą witrynę sklepu internetowego? Jak

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA NR ART/SBS/07/01 Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA Artykuły - serwery SBS i ich wykorzystanie Instalacja i Konfiguracja oprogramowania MOL Optiva na szkolnym serwerze (SBS2000) Artykuł opisuje

Bardziej szczegółowo

CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web

CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web Aplikacje PHP, open source, dodatki Add-ins, templatki, moduły na zamówienie Aplikacje mobilne jquery Mobile + PhoneGap Kilka platform w cenie jednego kodu JavaScript!

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP

Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP W tym opracowaniu opisano, jak korzystać z edytora zasad grupy do zmiany ustawień zasad lokalnych dla

Bardziej szczegółowo

HELIOS pomoc społeczna

HELIOS pomoc społeczna Instrukcja przygotowania pliku wsadowego do zasilenia SEPI przy pomocy dodatkowej aplikacji HELSepi 1. Instalacja aplikacji Pobieramy plik instalacyjny HelSEPIsetup.exe ze strony internetowej www.ops.strefa.pl

Bardziej szczegółowo